Põiepõletik – E. Coli bakter – D-mannoos

Põiepõletik ja E. Coli bakter kimbutab paljusid maailma naisi. Kuseteede nakkused on leviku poolest nakkuste seas teisel kohal, nende tõttu otsib arstiabi suurel hulgal inimesi aastas. Naisi ohustavad kuseteede nakkused märksa rohkem kui mehi, üle 50% naistest põeb vähemalt korra elu jooksul mõnda kuseteede nakkust. Neist 20% jaoks muutub nakkus korduvaks ning mõnda kimbutavad kuseteede nakkused kolm või enam korda aastas. See on murettekitav, kuna tavameditsiin soovitab kuseteede nakkusi ravida enamasti antibiootikumidega. Korduvate kuseteede nakkuste raviks kirjutatakse antibiootikumid välja väikeses annuses igapäevaseks kasutamiseks kuue või enama kuu jooksul; see aga suurendab antibiootikumiresistentsuse tekkimise ohtu. Lisaks hävitavad antibiootikumid organismis ka kasulikke mikroorganisme, põhjustades tõsiseid terviseprobleeme (naistel lisaks muudele probleemidele ka suurenenud pärmseennakkuse ohtu). Kui sa põed aeg-ajalt või ka sageli kuseteede nakkusi, siis tea, et on olemas looduslik ravivahend, mis aitab 90% juhtudest.

D-mannoos on kuseteede nakkuste ennetamisel sama tõhus kui antibiootikumid

Uuringus, kus osales üle 300 naise, kellel oli korduvalt esinenud kuseteede vaevusi, jagati naised kolme rühma: kuue kuu jooksul sai esimene rühm 2 g D-mannoosi, teine 50 mg antibiootikumi ja kolmas ei saanud üldse ravi. D-mannoos on looduslikult esinev suhkur, mis on glükoosi epimeer. Ainult 15% neist, kes said D-mannoosi, jäid korduvalt kuseteede nakkusse, antibiootikumi saanud naiste seas oli see protsent 20 (mõlemad tulemused olid oluliselt paremad kui ravi mittesaanute rühmal). Kõrvaltoimeid esines aga D-mannoosirühmas oluliselt vähem kui antibiootikumirühmas.

Dr Jonathan Wright oli üks esimesi, kes 20 aastat tagasi D-mannoosi kuseteede nakkuste ravis kasutama hakkas ning tema 200 patsiendi ravimisel saadud kogemus näitas, et D-mannoos on tõhus 85–90% juhtudest. D-mannoos aitab ka ägedate kuseteede nakkuste korral, korduva nakkuse ennetamiseks naistel, kellel on selleks kalduvus, ja vahekorrajärgse kuseteede nakkuse ennetamiseks ning seda on ohutu kasutada nii täiskasvanutel kui ka lastel. Dr Wright soovitab järgmisi annuseid ägedate kuseteede nakkuste korral:

  • Kuseteede nakkuste raviks: täiskasvanutele 4 kapslit ehk 1 teelusikatäis (umbes 2 g) ja lastele 2 kapslit ehk 1/2–1 teelusikatäit (0,5-1 g) lahustatuna klaasitäies vees ja võetuna iga kahe-kolme tunni järel st 5 x 4 kapslit. Pärast sümptomite taandumist tarvitada veel kaks kuni kolm päeva.
  • Korduva nakkuse ennetamiseks: alustada ravi ülalnimetatud annustes ning siis annust võimalusel järk-järgult vähendada.
  • Vahekorrajärgse kuseteede nakkuse ennetamiseks: võtta 8 kapslit ehk 1 supilusikatäis (umbes 4 g) võimalusel tund aega enne ja teine 8 kapslit ehk 1 supilusikatäis (umbes 4 g) kohe pärast vahekorda.

Miks D-mannoos aitab kuseteede nakkuste ehk kolibakteri sümptomite korral?

Enam kui 90% kuseteede nakkuste põhjustajaks on Escherichia coli ehk E. coli bakter, mille esinemine soolestikus on normaalne. Probleeme tekitab see bakter vaid siis kui hakkab vohama seal, kus seda olla ei tohiks, nt kuseteedes.

Kui normaalne E. coli bakter satub kuseteedesse ja hakkab seal paljunema, ilmnevad tavalised kuseteede nakkuse sümptomid.

  • Põletav kipitus urineerimisel
  • Sage urineerimisvajadus
  • Valu või pakitsus alakõhus
  • Veri uriinis (mõnikord, kuid mitte alati)
  • Hägune uriin

E.coli bakter rakuseinad on kaetud tillukeste sõrmekujuliste jätketega, mida kutsutakse fimbriateks ja mis võimaldavad neil põie siseseina külge kinnituda ning isegi ülespoole, kusejuhasse ja neerudesse liikuda. Kuna need bakterid kinnituvad kuseteede seinale, ei ole neid niisama lihtne uriiniga välja uhtuda. Need tillukesed sõrmjad jätked moodustuvad lektiinist, mis on glükoproteiin ja koosneb aminohapetest ja polüsahhariidide ahelatest ning teeb need kleepuvaks. Bakterite fimbriates sisalduv lektiin seondub organismi rakkude poolt toodetava mannoosiga, mis katab kuseteede limaskesta. See mannoos võimaldab bakteritel takjakinnise põhimõttel kuseteede sisepinnale kinnituda.

E.-Coli-bakterDr Wright selgitab, et võttes D-mannoosi, seob see E. coli bakteri, nii et selle saab uriiniga edukalt organismist välja uhtuda: „E. coli õnnetuseks kleepub D-mannoos E. coli lektiinidele veel paremini kui E. coli bakteri lektiinid kleepuvad inimrakkude külge. Kui võtta suures koguses D-mannoosi, satub enamus sellest läbi neerude uriini ja katab kõik seal leiduvad E. coli rakud, nii et need ei saa enam põie ja kuseteede siseseintele kinnituda. Niimoodi pestakse E. coli bakter tavalise urineerimise käigus kuseteedest välja.“

Teine teooria D-mannoosi tõhususe seletuseks on D-mannoosi seos Tamm-Horsfalli valguga, glükoproteiiniga, millel on oluline osa organismi kuseteede nakkuste vastases kaitsemehhanismis. On välja pakutud, et D-mannoos võib toimida eelkõige soodustades Tamm-Horsfalli valgu aktiveerumist.

Kuseteede nakkuse korral kui coli bakter uriinis on võtnud võimust, proovi kõigepealt D-mannoosi

Antibiootikumid hakkavad ammenduma, kuna üha enam on ülimikroobe, mis suudavad neid üle kavaldada. Me oleme antibiootikumiajastu lõpu künnisel, mis tähendab, et tänapäeva meditsiin ei saa enam sellisel kujul toimida, kui antibiootikumide liigtarbimisele kiiresti piiri ei panda. Antibiootikumide kasutamisse ei saa suhtuda kergekäeliselt ning muudatustega nende põllumajanduslikus kasutamises peab kaasnema ka meditsiinilise kasutuse piiramine vaid vältimatutele olukordadele.

E.coli-bakterEnamikul juhtudest saab kuseteede nakkusi edukalt ravida ilma antibiootikumideta, kasutades D-mannoosi. Seetõttu peabki kuseteede nakkuste ja põiepõletiku korral esmajärjekorras D-mannoosi proovima. Tuleb meeles pidada, et D-mannoosist on abi vaid kolibakteri poolt põhjustatud kuseteede nakkuste korral, kuid need moodustavad nakkustest 90% (või isegi enam). Kui tahad kindel olla, võid lasta arstil kolibakteri kindlaks tegemiseks uriinikülvi teha, sealt saad teada, kui tegu peaks olema erandjuhuga, mis ei ole E. coli bakteri põhjustatud.

Nagu dr Wright selgitas: „ D-mannoos’i tarvitamine on isegi pikaajaliselt äärmiselt ohutu, kuigi enamik naisi (ja vahel ka mõni üksik mees), kellel on ühekordne põie- või kuseteede nakkus, ei vaja seda rohkem kui mõne päeva jooksul. Kuigi D-mannoos on lihtsuhkur, metaboliseerub sellest õige vähe. D-mannoos ei sekku veresuhkru regulatsiooni, isegi mitte diabeetikutel. Samuti ei riku see organismi normaalse mikrofloora tasakaalu. D-mannoos on ohutu isegi rasedatele ja väikelastele. Neil vähem kui 10% juhtudest, kus nakkuse põhjustajaks ei ole E. coli bakter, on antibiootikumiravi alustamisega piisavalt aega.“

D-mannoosi kasutamise ja allpool toodud hügieenimeetmete järgimisega kohe kui sümptomid ilmnevad saab enamiku kuseteede nakkustest välja ravida või neid isegi ennetada. Siiski võib vahel ennetusabinõudest hoolimata tekkida neerupõletik. Kui kahtlustad neerupõletikku (sümptomiteks on palavik ja selja-, külje-, kubeme- või kõhuvalu), võib vajalikuks osutuda arstilkäik ja antibiootikumide tarvitamine, et vältida nakkuse levikut neerudesse, kus see võib muutuda eluohtlikuks ja viia neeru kaotuseni.

Optimaalne kuseteede tervis algab tervislikust eluviisist

Mida veel on võimalik teha tervete kuseteede nimel lisaks D-Mannoosi võtmisele? Kuna naistel esineb kusteede probleeme märksa sagedamini kui meestel, on järgnevad hügieenisoovitused suunatud naistele.

  • Joo piisavalt puhast, filtreeritud vett terve päeva vältel. Uriini värvus näitab, kas oled joonud piisavalt vett. Mida heledam, seda parem.
  • Kui tunned vajadust urineerida, tee seda, ära lükka tualettiminekut edasi.
  • Pühi ettevaatlikult eestpoolt tahapoole.
  • Eelista duši all pesemist vanniskäigule.
  • Väldi kuuma vanni ja mulllivanni.
  • Kuiva õhuga infrapunasaun on parim.
  • Puhasta intiimpiirkond enne ja pärast seksuaalvahekorda.
  • Võimalusel ja vajadusel käi pärast seksi pissil.
  • Ära kasuta keemilisi hügieenipihuseid ega teisi hügieenitooteid, mis võivad intiimpiirkonda ärritada, sh lõhnastamata naturaalsest puuvillast tampoonid.
  • Kasuta pleegitamata ja lõhnastamata tualettpaberit.
  • Eelista tualettpaberi kasutamisele bidee kasutamist.

Järgides neid nõuandeid ja kasutades regulaarselt D-Mannoosi toidulisandit, on kuseteedes võimalik luua heade bakterite kasvu soodustav ja tervist toetav keskkond.

Loe ka teist blogilugu “PÕIEPÕLETIK – kuidas hoida põie tervist”

NB! Vaevuste ja ebamugavustunde jätkumisel kuseteedes ja intiimpiirkonnas pöördu perearsti, günekoloogi või naha- ja suguhaiguste arsti poole.

Wiki

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´