PSORIAAS on krooniline nahahaigus, mis põhjustab nahapõletikku ja -ketendust, ning mida esineb ligikaudu 2–2,6% USA elanikkonnast. Normaalsed, kahjustamata naharakud saavad küpseks ja vahetatakse välja umbes kuu aja jooksul, kuid psoriaasi korral on rakkude paljunemine kiirenenud ja need hakkavad naha pinnale kuhjuma. Õnneks aitab psoriaasiga võidelda õige toitumiskava järgimine.

On teada, et psoriaas saab alguse immuunsüsteemis ning on seotud teatud valgelibledega, mida nimetatakse T-rakkudeks. Psoriaasi korral aktiveeritakse T-rakud ilmaasjata ning need muutuvad üliaktiivseks, mis põhjustab paistetust ja naharakkude ebanormaalselt kiiret uuenemist.

Psoriaas võib esineda erinevate vormidena, millel kõigil on oma sümptomid. Kuigi sageli peetakse psoriaasi vaid tülikaks nahahaiguseks, võib see põhjustada ka psoriaatilist artriiti, liigesepõletikku, mis esineb ligikaudu 15% kõigist psoriaasihaigetest.

Tavaravist võib psoriaasi korral kasu olla, kuid alati see ei aita või siis annab ainult ajutise tulemuse, sest ei ravi haiguse tekkepõhjust. Psoriaasi kontrolli alla saamiseks on ka palju loodusravimeid, esikohal on nende seas psoriaasidieet.

Miks on toitumine psoriaasi korral nii oluline? Uuringud on näidanud, et psoriaasihaigetel esineb väga sageli soolebarjääri nõrgenemist ehk lekkiva soole sündroomi. Seetõttu võib õige toiduvalik psoriaasi korral väga oluline olla. Nagu ütleb USA Rahvusliku Psoriaasifondi (National Psoriasis Foundation of America) loosung: „Õige toitumine tagab õnneliku elu.“ Ma olen nendega täiesti nõus!

Psoriaas ja tema sümptomid ja põhjused

Psoriaas, eriti naastulise psoriaasi, kõige levinumad sümptomid on:

  • punetavad nahalaigud, mis on tavaliselt kaetud hõbehallika või valge ketendava koorikuga
  • lõtvunud või kahjustunud nahk, mis võib olla tundlik, sügelev ja valus
  • kõõm peanahal
  • lõhenenud, pigmendita laikudega nahk, millel on kalduvus veritsusele ja verevalumitele
  • sõrme- ja varbaküünte värvimuutused või varbaküüneseene teke
  • küünte irdumine küünevalli küljest ja valulikkus või veritsemine
  • paljudel psoriaatikutel esineb ka emotsionaalseid probleeme, kuna häbenetakse oma nahka ja tuntakse lootusetust olukorra paranemise suhtes

Psoriaasi tulemusena tekkiv lööve esineb kõige sagedamini küünarnukkidel, jalgadel, peanahal, alaseljal, näol, peopesades ja talla all. Kuid see võib esineda ka mujal, nagu sõrme- ja varbaküüntel, suguelunditel ja suu limaskestal.

Psoriaas ja tema tekkepõhjused on ebaselged, kuid paljud loodusraviarstid on tuvastanud mitmeid psoriaasi esilekutsuvaid ja/või süvendavaid tegureid.

Psoriaas ja tekkepõhjuste hulka kuuluvad tegurid:

  • vilets toitumine
  • peensoole ebanormaalne läbilaskvus
  • T-rakkude arvu suurenemine veres, pärisnahas ja marrasknahas
  • probleemid valkude seedimisel
  • emotsionaalne stress
  • hormonaalsed muutused
  • pärilikkus
  • D-vitamiini vaegus
  • maksatalitluse häired

Täisväärtuslik ja tervistav psoriaasidieet võib psoriaasiravis anda märkimisväärseid tulemusi.

Psoriaas ja tema ravi tavameditsiinis ja looduslike vahenditega

Psoriaasi peetakse autoimmuunhaiguseks, mille korral organism peab omaenda kude ekslikult sissetungijaks ja ründab seda. Tavameditsiinis võtab arst ravi määramisel arvesse juhtumi raskusastet, psoriaasivormi ja psoriaasilaikude suurust. Kui üks ravimeetod ei ole piisavalt tõhus, annab kõrvaltoimeid või ei toimi üldse, vahetatakse see tihti teise vastu.

Psoriaasi tavaravi on sageli keeruline; enim levinud ravimiteks on praegu retinoidid ja immunosupressiivsed ravimid. Viimaste hulka kuuluvad steroidid ja tsüklosporiin, millel on, hoolimata oma tõhusast psoriaasivastasest toimest, murettekitavad kõrvaltoimed.

Levinud on paikne ravi, mis seisneb kreemi või salvi kandmises probleemsetele piirkondadele. Teiseks tavameditsiinis rakendatavaks meetodiks on valgusravi, mille puhul kasutatakse päikese loomulikku ultraviolettvalgust koos kunstliku ultraviolettvalgusega. PUVA on valgusravimeetod, kus kasutatakse UVA-valgust koos ravimiga, mis muudab naha valgustundlikumaks.

Rasketel juhtudel kasutatakse süsteemset ravi, mis tähendab suukaudseid või süstitavaid retseptiravimeid. Psoriaasi kombineeritud ravis kasutatakse paikset ja süsteemset ravi koos valgusraviga, neil kõigil on aga kõrvalmõjud, mis looduslikel raviviisidel, nagu psoriaasidieedil, puuduvad.

Loodusravi ehk holistiline ravi püüab jõuda probleemi algpõhjuseni. Paljude jaoks on üheks parimaks looduslikuks psoriaasiraviks tervistav psoriaasidieet koos põletikuvastaste toiduainetega.

Aastakümneid on teadlased otsinud seost soolestiku tervise ja talitluse ning psoriaasi tekke vahel.  On spetsialiste, kes usuvad, et psoriaasi põhjustab sooleseina, täpsemalt kaksteistsõrmiku ja tühisoole vahelise piirkonna, suurenenud läbilaskvus. Selle tõttu püüab organism toksiinidest vabaneda naha kaudu. Selle mudeli järgi on psoriaas organismi meeleheitlik katse puhastuda.

Mõned loodusravimeetodid psoriaasi vastu

  1. Vähenda stressi

Stressil on psoriaasi kulus oluline osa, seetõttu on keha ja vaimu tasakaalustavad teraapiad ja stressi maandamine psoriaasiravis tõhusad abilised. Abi võib olla nii palvetamisest, meditatsioonist kui ka hüpnoosist. Uuringud on kinnitanud, et neil, kes enne valgusravi mediteerisid, olid paremad tulemused kui neil, kes ainult valgusravi said.

  1. Tee sporti ja joo vett

See võib liiga lihtne tunduda, kuid sportimine ja piisav veetarbimine on kaks lihtsat ja tõhusat viisi psoriaasiravi toetada. Mis vanniskäimisse puutub, siis ei tohiks kindlasti liiga kuuma vett kasutada, kuna see võib nahka veelgi kuivatada ja põletikku süvendada. 15 minutit leiges Surnumere soola, mõrusoola- või kaeravannis ligunemine aitab kaasa kettude eemaldumisele ja leevendab sügelust. Pärast vannis või duši all käimist tuleb kindlasti niisutavat kreemi kasutada – see suurendab naha niiskust, mis mõjub psoriaasilaikudele rahustavalt ja tervistavalt.

  1. Kasuta looduslikke paikseid ravimeid

Psoriaasi korral on tõhusaks osutunud kolm looduslikku paikset ravimit. Mahooniakreem (10-protsendiline), avokaado ja B12-vitamiini kreem ja aaloekreem (0,5-protsendiline). Uuringud on kinnitanud Reliéva, mahooniaekstrakti sisaldava homöopaatilise kreemi, tõhusust ja head talutavust kerge kuni mõõduka psoriaasi korral. Esialgsed uuringud annavad lootust, et üks avokaadoõli ja B12-vitamiini sisaldav patenditud kreem võib leevendada psoriaasi sümptomeid. Mitmed uuringud on näidanud, et 0,5-protsendiline aaloeekstraktikreem annab parema tulemuse kui platseebo ega põhjusta kõrvaltoimeid.

  1. Proovi homöopaatilisi ravimeid ja teisi alternatiivravimeetodeid

Homöopaatia on samuti üks psoriaasi leevendamisel tõhusaks osutunud looduslik raviviis. Uuringud on näidanud, et homöopaatiline ravi leevendab psoriaasi sümptomeid ja parandab üldist elukvaliteeti.

Mõned psoriaatikud võivad abi saada ka nõelravist ja Hiina meditsiinist. Hiina meditsiinis käsitletakse psoriaasi kui vere seiskumisest põhjustatud tervisehäda. Hiina meditsiini arst võib välja kirjutada selliseid ravimtaimi, nagu harilik kollajuur e. kurkum, tsitverijuur (sarnaneb ingverile), hiina heinputk, punane pojeng ja Regeli smiilaks. Psoriaasi põhjustatud sügeluse vastu võib välja kirjutada ka moosesepõõsa, rohtja keepuu või hariliku kuradisarve.

Ajurveda austajad võivad proovida panchakarma ravi, mis hõlmab taimseid preparaate ja toitumisteraapiat, mille eesmärk on organismi mürkainetest puhastamine. Sageli soovitatakse ka taimetoitu. Panchakarma ravi alla kuuluvad ka selitatud või tarbimine ja raviklistiirid.

  1. Järgi psoriaasidieeti (rohkem teavet allpool)

Psoriaasidieedi järgimine on äärmiselt oluline. Lekkiva soole korral võivad osaliselt seedunud valgud ja rasvad läbi sooleseina imbuda ning vereringesse jõuda, kus kutsuvad esile allergilise reaktsiooni. Tähelepanuta jäämisel viib see tõsisemate tervisehädadeni, nagu psoriaas, kuid samuti depressioon, ärevus, migreen, lihasevalu ja krooniline väsimus. Uuringud on näidanud seost peensoole suurenenud läbilaskvuse ja psoriaasi vahel. Psoriaasidieet võib soolestiku terveks ravida, mis omakorda teeb lõpu nii psoriaasile kui ka psoriaatilisele artriidile.

Psoriaasi dieet

Kuidas psoriaasist looduslike vahenditega vabaneda. Toitumine on hea tervise vundament ja ega psoriaasi korralgi teisiti ole. Toitumisest pole kasu mitte ainult juba välja kujunenud psoriaasi korral vaid sellega saab ka psoriaasi ennetada.

Rääkides psoriaasi loodusravist, siis regulaarseks tarbimiseks on parimad järgnevad toiduained. Neid soovitan ma süüa ka psoriaatilise artriidi korral. Mida enam tarbida tervistavaid põletikuvastaseid toiduaineid, seda enam naha seisund paraneb.

Probiootilised toiduained. Kõrge probiootikumidesisaldusega toiduainete tarbimine toetab seedimist, alandab põletikku ja tõstab immuunsust. Eelista mahetootmisest pärit pastöriseerimata, hapendatud piimatooteid, nagu keefir ja jogurt, ning hapendatud köögivilju. On mitmeid juhtumeid, kus probiootikumid on aidanud lahti saada tavaravile allumatust tõrksast psoriaasist. Üks patsient vaevles kümme aastat paiksele ravile mittealluva kandadel avaldunud psoriaasi käes. Kui ta hakkas ühe teise tervisehäda tõttu probiootikume tarvitama, kadusid haiguskolded kandadelt ega tulnudki enam tagasi. Tutvu Ecoshi probiootikumidega.

Suure kiudainetesisaldusega toiduained. Suure kiudainetesisaldusega toiduainete tarbimine hoiab seedesüsteemi töökorras, mis aitab vältida kõhukinnisust ja toetab loomulikke detoksikatsiooniprotsesse. Puuviljad, köögiviljad, oad ja seemned sisaldavad kõik rikkalikult kiudaineid. Tutvu Ecoshi kiudaineterikka soolepuhastus tootega.

Suure antioksüdantidesisaldusega toiduained. Antioksüdantiderikaste toiduainete nimekiri ühtib enamjaolt kiudaineterikaste toiduainete nimekirjaga; siia kuuluvad köögiviljad, puuviljad, maitsetaimed, oad ja pähklid. Antioksüdantide nimekirja tipus on taralõngamarjad, metsmustikad, pekanipähklid, koriander ja aedoad. Antioksüdantide tarbimine on eriti oluline, kuna psoriaatikutel on suurem oht haigestuda vähktõppe ja südamehaigustesse. Tutvu Ecoshi antioksüdantidega.

Suure tsingisisaldusega toiduained. Tsink on naha tervise jaoks äärmiselt oluline. On tõendeid, et tsink vähendab psoriaasi korral valu ja alandab liigeste turset. Suurepärased tsingi allikad on rohumaal kasvatatud veiste ja lammaste liha, kõrvitsaseemned, keefir ja kikerherned.

Suure A-vitamiinisisaldusega toiduained. Mõtle oranžide ja kollaste köögiviljade ning tumeroheliste lehtköögiviljade peale. Nende lisamine oma igapäevasesse toidusedelisse suurendab saadava A-vitamiini annust, mis on naha paranemisel äärmiselt oluline. Head A-vitamiini allikad on kantaluup, porgand, mango, tomat, erinevad lehtkapsad ja arbuus.

Loodusest püütud kala. Lõhe, makrell, heeringas ja sardiin on suurepärased D-vitamiini ja oomega-3-rasvhapete allikad, mis on mõlemad psoriaasi kontrolli alla saamisel väga olulised. D-vitamiini psoriaasivastane toime on kliiniliselt tõestatud. Psoriaatiku jaoks peaks kala olema liha ja traditsiooniliste piimatoodete asemel peamiseks valgu allikaks. Uuringud on näidanud, et väiksem valgurikaste toiduainete, eelkõige liha ja piimatoodete, tarbimine võib vähendada psoriaasi ägenemisjuhte. Tutvu Ecoshi D3 vitamiiniga.

Toorpiimatooted. Toorpiim on pastöriseeritud piimast märksa tervislikum valik. D-vitamiini- ja ensüümiderikkad toorpiimatooted võivad psoriaasi leevendada.

Maitsetaimed ja vürtsid. Maitsetaimed ja vürtsid on põletikuvastased ja sisaldavad antioksüdante. Kurkumiin, hariliku kollajuurena tuntud vürtsi toimeaine, on kuulus oma tugeva tervistava toime poolest. Ühes 2012. aasta teaduslikus ülevaateartiklis on eraldi välja toodud hariliku kollajuure võime mõjutada tsütokiinide hulka kuuluva kasvaja nekroosifaktori (TNF) ekspressiooni, mis on otseselt seotud psoriaatiliste nahakahjustuste tekke ja püsimisega. Ilmselt just seetõttu aitab kollajuur psoriaasi ja psoriaatilise artriidi ägenemist kontrolli all hoida. Seda vürtsi võib toitudesse julgelt lisada, sest USA Toidu- ja Ravimiamet (U.S. Food and Drug Administration, FDA) on kinnitanud päevaseks ohutuks kollajuureannuseks 1,5–3,0 grammi. Tutvu Ecoshi tõhusa Kurkumiini +piperiini 95% tootega.

Harlik aaloe. Aaloe mõjub organismile rahustavalt nii sees- kui ka välispidiselt, eriti tugevalt mõjutab ta seedesüsteemi ja nahka.

NB! Psoriaasi dieedil olles tuleb kindlasti vältida töödeldud toitu, lihtsuhkruid, alkoholi, mittemahedaid piima- ja lihatooteid, hüdrogeenitud rasvu ja praetud toite. Ka kofeiinitarbimist tuleks piirata. Mõne psoriaatiku sümptomeid vähendab gluteenivaba dieet.

Gluteenitalumatuse või mis tahes tüüpi toiduallergia kahtluse korral aitab toiduallergiatestide tegemine või välistamisdieet kindlaks teha, mida toidusedelis vältima peaks.

Parimad toidulisandid ja eeterlikud õlid psoriaasidieedi juurde

Kui küsimus on psoriaasi loodusravis, siis on kahtlemata peamine psoriaasidieet, kuid ka toidulisanditest võib palju kasu olla.

On viis peamist toidulisandit, mida ma seespidiseks psoriaasiraviks soovitan.

  • Soolhape (1–3 kapslit toidukorra kohta)

Aitab valke lõhustada ja vähendab psoriaasi ägenemisi.

Kalaõli on põletikuvastane ja võib toetada psoriaasiravi.

D-vitamiini madal tase võib olla psoriaasiga seotud.

  • Harilik maarjaohakas (250 mg kolm korda päevas)

Maarjaohakas toetab maksakaudset detoksikatsiooni ja pidurdab rakkude kasvu.

Probiootikumid parandavad seedimist kasulike bakterite arvu suurendamise ja kahjulike bakterite väljatõrjumisega. Seedehäired on psoriaasiga seotud.

Psoriaas ja teised ravivahendeid

Teised kodused ravivahendid psoriaasisümptomite leevendamiseks on organismi puhastamine, kondipuljong, B12-vitamiin ja seedeensüümid. Iga päev 20 minutit päikese käes olemist tõstab samuti organismi D-vitamiinitaset ja on psoriaasi raviva toimega.

Psoriaas ja eeterlikud õlid

Eeterlikud õlid, mida psoriaasi korral kasutatakse, nagu tee-melaleuka, tähklavendli, viirukipuu, mürripuu ja kurereha eeterlikud õlid, rahustavad põletikulist nahka ja toetavad paranemisprotsessi.

  • Teepuuõli – teepuuõli psoriaasiraviks kasutamine ennetab nakkust ja alandab põletikku ning stimuleerib ühtlasi immuunsüsteemi naha tervist toetama. Teadusuuringud on teepuuõli psoriaasi leevendavat toimet kinnitanud.
  • Lavendliõli – rahustava ja põletikuvastase toimega, rahustab nahka, stimuleerib uue naha moodustumist ja paranemist.
  • Viirukipuuõli – antiseptilise, bakteritevastase, antioksüdatiivse ja põletikuvastase toimega viirukipuu toob leevendust eriti tõrksatele psoriaasilaikudele.
  • Mürripuuõli – suurepärane vahend karedatele, ketendavatele ja lõhenenud psoriaasilaikudele.
  • Kurerehaõli – kurereha on tõhus vereringe ergutaja ja põletiku alandaja. Ühtlasi leevendab ta stressi.
  • Kookosõli – see pole küll eeterlik õli, kuid sobib edukalt baasõliks. Eeterlikke õlisid tuleb enne probleemsetele nahapiirkondadele kandmist tingimata baasõlis lahjendada. Kookosõli on väga õrna põletikuvastase ja niisutava toimega.

Eeterlike õlide retseptiidee: Sega kolm tilka lavendliõli ja kolm tilka viirukipuuõli teelusikatäie kookosõliga ja masseeri kahjustatud nahale.

Neid eeterlikke õlisid võib edukalt ka psoriaasivastaseks aroomteraapiaks kasutada. Samuti võib neid õlisid looduslike stressileevendajatena õhku pihustada.

Ettevaatusabinõud psoriaasi korral

Kui saad psoriaasivastast tavaravi, konsulteeri enne toidulisandite või teiste loodusravimite raviskeemi lisamist arstiga. Arstiga tuleb konsulteerida ka enne mis tahes toidulisandi võtma hakkamist, kui sul on ükskõik milline tervisehäda või võtad mõnda ravimit. Mõned toidulisandid ja ravimtaimed võivad anda koostoimeid laialt kasutatavate retseptiravimite, nagu verevedeldajate ja rasestumisvastaste tablettidega.

Raseduse või rinnaga toitmise ajal pea enne mis tahes psoriaasivastase tava- või loodusravimi võtma hakkamist arstiga nõu.

Eeterlike õlide kasutamisel psoriaasiraviks proovi kõigepealt väikese laigu peal ega see õli sul äkki allergiat ei tekita. Kindlasti tuleb eeterlikud õlid eelnevalt baasõlis, nt kookosõlis, lahjendada. Kui sul on üldiselt tundlik nahk, ole eeterlikke õlisid kasutades eriti ettevaatlik.

Psoriaasi dieedi põhitõed

  • On palju koduseid looduslikke ravivahendeid, mille psoriaasivastane toime on teaduslikult tõestatud.
  • Kuna psoriaas on immuunsüsteemiprobleem, on kõigest, mis immuunsüsteemi tugevdab, abi ka psoriaasisümptomite leevendamisel.
  • Üks parimaid viise haiguse tekkepõhjuseni jõudmiseks on täisväärtuslik, tervistav, põletikuvastane psoriaasidieet.
  • Teatud toiduained võivad psoriaatikutel põhjustada haiguse ägenemist, seetõttu aruta arstiga toiduallergiatestide tegemist või proovi välistamisdieeti.
  • Kui tekib küsimus psoriaasidieedi olulisuses mis tahes psoriaasivormi ravis, pea meeles: „Õige toitumine tagab õnneliku elu.“

Allikas: Dr Axe

Psoriaas ja toiduained, mis tasub toidusedelist välja jätta

Järgmised toiduained on psoriaasi korral parem oma toidusedelist välja jätta. Mõned nimekirjas leiduvad toiduained pole kasulikud kellelegi, kuid teised on suurema osa inimeste jaoks täiesti sobilikud, olles aga psoriaatikute jaoks täiesti vastu näidustatud.

  • Töödeldud toit: olgu sul psoriaas või mitte, aga töödeldud toitu tuleb hea tervise nimel vältida. Töödeldud toidu toitainetesisaldus on väike, kahjulike transrasvade, fruktoosirikka maisisiirupi ja teiste rafineeritud suhkrute sisaldus seevastu suur. Need toidud sisaldavad ka kunstlikke koostisaineid, nagu säilitusaineid, kunstlikke lõhna- ja maitseaineid ning paksendajaid.

Lisaks sõltuvuse ja ülesöömise põhjustamisele tekitavad töödeldud toidud suurtes kogustes tarbides ka selliseid tervisehädasid, nagu insuliiniresistentsus, rasvumus ja kaalutõus, allergilised reaktsioonid, põletik, vähktõbi, südamehaigused ja Alzheimeri tõbi.

  • Tsitrusviljad: kuigi tsitrusvilju väidetakse tervisele kasulikud olevat, on nad paljude jaoks allergeenid. Peaksid proovima, kas nende toidusedelist väljajätmisel su naha olukord paraneb. See tähendab mõneks ajaks loobumist greibist, apelsinist, sidrunist ja laimist, aga ka nende mahlast.
  • Maavitsalised, nagu tomatid, kartulid ja paprikad: hoidu kindlasti maavitsaliste sugukonna taimede söömisest, kuna nad sisaldavad solaniini, keemilist ühendit, mis võib mõnel psoriaasi süvendada ja valusid põhjustada.
  • Alkohol: alkohoolsed joogid laiendavad naha veresooni. Selle tulemusel pääsevad valgelibled koos psoriaasiga seotud T-rakkudega kergemini naha väliskihtidesse. Suur hulk T-rakke ründab seetõttu normaalseid naharakke, kutsudes sellega esile psoriaasile omase naharakkude kiire uuenemise.
  • Gluteen: kuigi psoriaasi ja gluteeni omavahelist seost ei ole veel tõestatud, on mõned psoriaatikud leidnud, et gluteeni väljajätmine toidusedelist leevendab psoriaasisümptomeid.

Gluteen, valk, mida leidub teraviljades, nagu rukkis, nisus ja odras, põhjustab gluteeniallergiat. USA Rahvusliku Psoriaasifondi (NPF) andmetel hakkab organism vastusena valgule tootma antigeene, mis vallandab immuunsüsteemi reaktsiooni ning annab tõuke autoimmuunhaiguse tekkeks.

(Dr Mercola soovitused)

Toiduained, mida peaks mõõdukalt psoriaasi korral tarbima

Kui oled uurinud psoriaatikutele keelatud ja soovitatavate toiduainete nimekirju, oled kindlasti märganud, et allpool loetletud toiduained on sageli keelatud. Ära siiski lase end heidutada neile omistatud „halbade toiduainete“ sildist. Nad võivad tegelikult mõõdukal tarbimisel isegi hästi mõjuda.

  • Punane liha: enamik eksperte soovitab psoriaatikutel punasest lihast selle arahhidoonhappe- (mis on polüküllastumata rasvhape) sisalduse tõttu loobuda. Nagu dietoloog Chelsea Marie Warren ühes ajakirjas Everyday Health ilmunud artiklis rõhutab: „Seda tüüpi rasvhapped võivad psoriaasisümptomeid süvendada, kuna neid saab kergesti põletikku tekitavateks ühenditeks muundada.“

Kui tahad oma toidusedelisse punast liha lisada, on oluline valida rohumaal kasvatatud loomade liha. Neile loomadele ei ole antud kunstlikku sööta ega söödalisandeid ning nende liha sisaldab asendamatuid toitaineid, nagu E-vitamiini, B-rühma vitamiine, kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi, konjugeeritud linoolhapet (CLA) ja oomega-3-rasvhappeid.

  • Piimatooted: nii nagu punasest lihast soovitatakse ka piimatoodetest hoiduda, kuna need sisaldavad arahhidoonhapet ning lisaks veel üht põletikku tekitavat valku – kaseiini.

Kuid piimatoodetelgi on kasulikke toimeid, millest ei maksaks loobuda. Tegelikult on mõned neist toimetest organismi jaoks olulised. Kui soovid piimatooteid oma toidusedelisse lülitada, jälgi, et need oleksid rohumaal peetavate loomade pastöriseerimata toorpiimast.

Allikas: Dr Mercola

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´