Harilik võilill, see erakordne päikest enesesse salvestav lilleke on kui looduse kuldne kingitus, mis toob meile nii tervist kui ka rõõmu.
Nagu päikesekiir, mis murrab sombusel päeval läbi süngete pilvede, toob ka võilill oma mitmekülgselt kasulike omadustega rikkalikult toitaineid, valgust ja elujõudu sinu kehasse.
See vitamiinidest ja mineraalidest pakatav taimeke on kui vapper sõdalane, kes trotsib kõiki raskusi ja õitseb isegi kõige karmimates tingimustes.
Seepärast võib ta osade aednike jaoks tunduda ka kui tüütu umbrohuna – aga tema juured, lehed ja õied on tegelikult kui emakese maa apteek – pakkudes meie organismile nii tuge kui ka leevendust.
Ilmselt seda ta oma pehme, päikeselise, armsa ja ahvatleva õiekesega öelda tahabki – söö mind! Veelgi enam, ta ju nii pingutab, et teda kõikjal meie kõikide jaoks ikka piisavalt kohe mitmeks kuuks rikkalikult jätkuks.
Võililledes on nimelt rohkem A-vitamiini kui spinatis, rohkem C-vitamiini kui tomatites ning nad on ka raua, kaltsiumi, kaaliumi ning mitemete teistegi toitainete rikkalikuks allikaks.
Eesti rahvapärimuses mitme nimega pärjatud harilik võilill (Taraxacum officinale) toetab normaalset maofunktsiooni ning aitab säilitada ka mao füsioloogilist pH-tasakaalu. Võilillelelehed ja juured aitavad stimuleerida seedimist ning on diureetilise ning keha puhastava toimega.
Niisamuti aitavad võilillejuured normaalsena hoida sinu maksafunktsiooni. Lisaks, toimides prebiootikumina, mis toetab ka soolestiku tervist, ergutab võilill kogu seedimist ja aitab kaasa ka sinu seedetrakti heaolule.
Võilillest võib ära tarvitada kõik osad (va võilillevars) ja praktiliselt mitte midagi ei lähe raisku! Lehtedest võib teha keha puhastavat teed või vitamiinidest ja mineraalidest pakatavat ning organismi turgutavat salatit, juurtest maksafunksioonidele pai tegevat kohvi ning õitest turgutavat moosi.
Kõik need lihtsad retseptid, mida sellest päikeselillest valmistada saad oleme ära toonud ka siinses loos alapealkirja “6. Võilill meie toidulaual ehk milliseid hõrgutavaid sööke ja kosutavaid jooke võilillest valmistada saad?” all. Kui aga õues veel võililled oma nina mullast välja pole pistnud, saad temasse peitu pugenud väest ja keha puhastavatest omadustest osa tarvitades võilille toidulisandit.
Võilillest on aga rääkida paljut muudki kui vaid seda, millistel viisidel temast maitsemeeli silitavaid roogi valmistada.
Seega seda nüüd kohe järgmisena teemegi ja viime sind ühele inspireerivale teekonnale läbi võilillemaailma.
Räägime tema mitmekülgsetest tervisekasudest, võililles peituvatest vitamiinidest ja mineraalidest, võilille ajaloost, tema kasutamisest hiina meditsiinis ning muudestki põnevatest faktidest mida on lihtsalt hea teadmiseks võtta – ja mõistagi räägime sellestki, millal on võililli parim korjata ning kuidas neid toiduks ette valmistada. Loomulikult peatumegi ka teemal, kui palju üldse tohiks päevas värsket võilille suhu pista ja miks eelistada just Ecoshi võilille toidulisandit?
Kui enda jaoks kõige huvitavama kohani kohe kiiresti jõuda tahad, võidki allolevas sisuleidjas klikata pealkirjadele, mis sind just täna enim kõnetavad – ja teinekord kui lisainfot vajad, siis tead kuhu tagasi tulla! Nüüd aga ei muud, kui ühte värskendavat ja turgutavat jalutuskäiku läbi kuldkollasesäralise võilillemaa.
Sisuleidja:
- 1. Võilille perekonnast (Taraxacum) ja harilikust võilillest (Taraxacum officinale) üldiselt
- 2. Võilille ajalugu
- 3. Võilille tervisekasud
- 3. 1. Võilill ja kehapuhastus ehk detox
- 3. 2. Võilill ja kardiovaskulaarsüsteem
- 3. 3. Võilill ja kuseteede tervis
- 3. 4. Võilill ja korrapärane seedesüsteem ning prebiootiline toime
- 3. 5. Võilill ja maksa tervis
- 3. 6. Võilill ja rakkude ning kudede kaitse
- 3. 7. Võilill on toitaineterikas
- 4. Kas võilill aitab vähi vastu?
- 5. Miks eelistada just Ecoshi võilille toidulisandit
- 6. Võilill meie toidulaual ehk milliseid hõrgutavaid sööke ja kosutavaid jooke võilillest valmistada saad?
- 6. 1. Retsept 1 – lihtne, kuid turgutav tee värsketest võilillelehtedest
- 6. 2. Retsept 2 – võilillelehe-, peekoni- ja õunasalat vahtrasiirupi ja sinepi kastmega
- 6. 3. Retsept 3 – kuldne võilillemoos
- 6. 4. Retsept 4 – võilillejuure kohvi
- 6. 5. Retsept 5 – võilille detox tee
- 7. Kuidas toiduks sobivad võililled loodusest välja valida, kuidas neid toiduks ette valmistada ja kuidas neid säilitada
- 8. Toitainete sisaldus võililles
- 9. Võilill traditsioonilises hiina meditsiinis kui Pu Gong Ying – peamised kontseptsioonid
- 10. Võilille annustamine – kui palju võin päevas tarbida värske võilille erinevaid osi?
- 11. Huvitavaid fakte võilillest ja tema hingeelust
- 12. Kas võilill on mürgine? Võilille võimalikud riskid ja kõrvaltoimed
- 13. Kokkuvõtteks
1. Võilille perekonnast (Taraxacum) ja harilikust võilillest (Taraxacum officinale) üldiselt
Võilillede perekond nimega Taraxacum, on üks suur-suur õistaimede perekond (osad botaanikud eraldavad perekonnas lausa 34 liiki ja umbes 2000 alamliiki, teised aga veidi vähem) astrilaadsete (Asterales) seltsi kuuluvast korvõieliste (Asteraceae) sugukonnast, mis koosneb liikidest, mida tavaliselt tuntakse võililledena ja mida uurib taraksakoloogia.
Võilille botaaniline nimetus “Taraxum”, näib aga tulenevat kreekakeelsetest sõnadest taraxos (korratus) ja akos (ravi).
Perekond Taraxacum on pärit Euraasiast, kuid kaks maailmas levinuimat Taraxumi, ehk võilille liiki – T. officinale (harilik võilill) ja T. erythrospermum (punase seemnega võilill) on näiteks Euroopast Põhja-Ameerikasse toodud, kus nad on invasiivsed liigid.
Mõlemad liigid on tervikuna söödavad ja neil mõlemal on ka pikk tarbimiskogemus. Võilille üldine ingliskeelne nimetus “dandelion” tuleneb prantsuse sõnast dent-de-lion, tähendades ‘lõvihammas’ ja viitab võilille sakilistele lehtedele mis meenutavadki veidi lõvi hambaid (37).
Meie keeles kõlavad võilille rahvapärased nimed kui piimarohi, piimaohakas, piimahain, piimalill, meelill, kollalill, võismalilled, võiroos, võikann, seaõitsed ja põrundhaigerohi.
Harilik võilill (Taraxacum officinale), kui mitmeaastane rohttaim, on kollektiivliik, mis jaotatakse omakorda suureks arvuks pisiliikideks.
Ainuüksi Briti saartel on tuvastatatud 234 mikroliiki (st morfoloogiliselt eristuvaid kloonipopulatsioone), millest 40 on “tõenäoliselt endeemilised” ehk omased vaid antud kohale. Eestis on erinevaid hariliku võilille pisiliike leitud näiteks lausa 165–170 (37).
Kus võilillele meeldib kasvada?
Millises maailmaotsas ja kus täpselt võilillele end sirutada meeldib?
- Praeguseks on võililled laialdaselt levinud põhjapoolkera parasvöötme piirkondades kõikidel mandritel peale Antarktika (suhteliselt vähe leidub teda ka Aafrikas). Põhja- ja Lõuna-Ameerikas esineb ta tulnuka ehk võõrliigina kuna toodi sinna Euroopast.
- Ka Eestis on võilill väga sage ja teda võib õitsemas kohata pea kõikjal, põllu- ja teeservades, põllukultuuride hulgas, kraavikallastel, aedades, haljasaladel, parkides, söötidel, karjamaadel, aga ka prahipaikadel ning looduslikel loo-, päris-, ranna-, soo-, lammi- ja puisniitudel ning ning paljudes teisteski elupaikades. Harvemini võib võilille näha salu- ja laanemetsades (37).
Seega paistab, et eelkõige meeldib talle kasvada just rohke inimmõjuga kohtades ning lämmastikurikkas mullas – ilmselt, soovides end näidata ja oma kasulikkust meelde tuletada, nad kohe lausa “otsivadki” inimtegevust (37).
Millised tingimusi võilill veel armastab ja mida ta meiega jagada tahab?
- Paar aastakümmet tagasi ürdiaedadest põgenenud – näivad nad nüüd taas koduteed otsivat, et pääseda tagasi õuedesse ja meie toidulauale, mille nad kunagi maha jätsid.
- Kuigi võilill eelistab lahtist, rikkalikku ja tervet mulda, võib ta sama hästi kasvada ka tihendatud, kivises ja kuivas pinnases. Ta kasvab merepinnast kuni 3200 meetri kõrgusel, laiadel ja lagedatel niitudel, aga ka kesklinna kõnniteede pragudes ning teeb seda vaatamata paljudele rasketele takistustele, nagu muruniidukid ja herbitsiidid.
See räägib võilille võimest oma keskkonnaga kohaneda ning seda hoolimata keerukatest takistustest. Seega on ta hingelt kohaneja. Võilill on aga midagi enamat kui kui lihtsalt kohaneja – ta on ka muutja.
- Kobestades tihendatud pinnast oma sügavate juurte kasvatamisega, luues mullas mikrokliimat, mis tõmbab ligi vihmausse, kelle ülesandeks on mulda parandada ja noorendada, tõmmates pinnale toitaineid madalamajuurelistele jagamiseks – sümboliseerib võilill energiaid, mis muudavad ning parandavad õrnalt kuid kindlalt elutingimusi, et parem ei oleks mitte ainult temal endal, vaid ta teda ümbritseval keskkonnal ja sealsetel elanikel (39).
Seepärast peitub võilille hingeelus veel üks kiht – praktilise, õrna ja tahtliku ümberkujundamise kiht, mida ta meiegagi tahab jagada.
Võilille paljunemine
- Võilill on mitmeaastane rohttaim ja tema perekonda kuulub palju liike, mis tavaliselt paljunevad apomiksisega (õistaimedel esinev suguta paljunemine, kus seeme areneb ilma tolmeldamiseta viljastamata õiest ning saadakse järglased, kes on emataimega geneetiliselt identsed), mille tulemuseks on määratul hulgal kohalikke populatsioone ning endeemilisust ehk liike, mis on omased vaid teatud kasvualadele.
- Pärast õitsemise lõppu kuivab võilille õiepea päev-paar. Kuivanud kroonlehed ja tolmukad kukuvad maha, kandelehed kõverduvad tahapoole ja langevarjupall avaneb täiskeraks. Kui areng on lõppenud, kinnituvad küpsed seemned valgete kohevate “langevarjude” külge, mis eralduvad kergesti seemnepea küljest ja lendlevad siis tuule toimel kauguste taha.
Tänu looduse geniaalsele insenertehnoloogiale suudavad võililleseemned – selle asemel, et maha kukkuda – tänu oma langevarjule hajutatuna suuri vahemaid läbida.
- Lisaks imelisele lennuvõimele oskab võilille lendkarvade kimbuke ehk pappus sõltuvalt õhuniiskusest kohandada ka oma sisemist struktuuri. See võimaldab seemnete voogu sulgeda ja vähendada võimalust varrest eralduda, oodates optimaalseid tingimusi, mis maksimeerivad tema levikut ja idanemist (37).
- Ühe tuulepuhanguga võib üks võilill lähedase maastiku koloniseerimiseks välja saata 54–172 seemet (46).
Võililleseemned idanevad kiiresti, tavaliselt kulub tärkamiseks kolm kuni kuus nädalat ja nad taluvad ka kerget külma. Seemned on abivahendid ka komposti aktiveerimisel, muutes võilille kasulikuks vahendiks transformatiivsete energiate kiireks liikuma panemiseks ja vaatamata väiksematele tagasilöökidele, ka selle energia liikumas hoidmiseks (39).
Võilille õitsemise aeg ja võililleõis
Võilille õitsemise aeg
- Võililled alustavad oma õiteilu näitamisega enamasti maikuus, kui paiselehtede aeg läbi saab ja lõpetavad õitsemise tavaliselt alles juulis. Vahel õitsevad võililled teist korda ka augustis või septembris.
- Võilille erekollased õisikud avanevad hommikul esimese päikesevalgusega ja sulguvad õhtul uuesti – peites sel moel endasse ka ühe korraliku portsu päikesehõngu.
- Võilill on üks esimesi, kes kevadel õitsema hakkab ja üks viimastest, kes talvel uinub. Ta eelistab jahedamat ilma ning õitseb kevadel ja sügisel rikkalikumalt kui suvel. Kõik see räägib võilille omamoodi karastatusest aga teisalt ka tundlikkusest (39).
Oma targa käitumisega näitab ta meilegi, kuidas olla samavõrra teadlikud tingimustest, millal tasaselt olla ja millal saame endis peituvaid võimeid kõige paremini kasutada.
Võililleõis
- Nagu ka teistel korvõileiste perekonna liikmetel, on temalgi väga väikesed õied (ainult keelõied), mis koonduvad tihedasse paljuõielisse korvõisikusse.
- Õied on erksalt kollased kuni peaaegu heleoranžid, keskosas pikakarvalise krooniga. Äärisõitel esineb sageli alumisel pinnal violetjas ehk lillakas triip.
- Võililleõisikud on umbes 2–5 sentimeetrise läbimõõduga ning koosnevadki ainult keelõitest. Õisik on päeval avatud, kuid öösel suletud.
Õisikud küpsevad ümarateks seemnepeadeks, mis sisaldavad paljusid üheseemnelisi vilju. Iga seeme on kinnitatud peenikesest karvataolisest materjalist pappuse külge, mis võimaldab seemne levikut (tuule abil) pikkadele vahemaade taha.
- Õisikud on ümbritsetud kahes järjestuses kandelehtedega (mida mõnikord nimetatakse ekslikult tupplehtedeks). Kandeleht on vahetult õie või õisiku alusel ehk varre ülemises osas asuv kõrgleht, mis soodustab vilja levimist. Sisemised kandelehed on püsti, kuniks seemned küpsevad, seejärel painduvad need aga allapoole, et seemned saaksid paremini lendu minna.
- Pappuse ja seemne vahel on vars, mis vilja küpsedes pikeneb. See aga murdub üsna kergesti lahti, eraldades seemne oma langevarjust (1).
Võilill on putuktolmleja. Osaliselt tänu oma arvukusele ja üldisele liigile on võililled paljude tolmeldajate jaoks üks olulisemaid varakevadisi nektariallikaid. Võilill on lemmikuks ka mesilaste jaoks ning mesinike sõnul aitabki just võilill toota seda kõikse paremat mett (1).
Võililleleht
Üldjuhul on võilillelehed 5–25 sentimeetrit pikad või pikemad, õhukesed, paljad kuni hõredalt karvased, värvuselt mururohelised, sageli hambulised ja moodustavad keskse juure kohal basaalroseti (kodarjalt asetsevad lehed).
Võilill ise võib aga olenevalt liigist kasvada 5–70 cm kõrguseks. Leheroots on tugev ja esiletungiv, sageli erepunane kuni violetne.
Võilillevars
Võilillevarred on pliiatsist peenemad ja küllaltki õrnad ning eritavad purunemisel valget piimjat ning väga kibedamaitselist lateksit. See on ka põhjus, miks varsi pigem süüa ei tasuks (47).
Võilillejuur
Väheste külgjuurtega võilille peamine juur on üsnagi tummiselt jäme ja tungib vertikaalselt sügavale mulda. Juurekael on enamasti karvane (1).
Võilille tugev ja lihav juurestik võimaldab aga taimel koguda ja salvestada piisavalt energiat, mille abil võilill pärast niitmist ikka ja jälle uuesti sirguda – ning peale õiepea eemaldamist ka oma õie mitu korda uuesti üles kasvatada saab (1).
2. Võilille ajalugu
Võililledel ei ole mitte ainult sügavad juured mullas, vaid ka ajaloos. Võililledel on rikas ajalugu ja kultuuriline tähendus, mis hõlmab nii erinevaid kontinente kui ka kultuure.
Asteraceae sugukonda kuuluv harilik võilill (Taraxacum officinale) pärineb Euroopast ja Aasiast, kuid on levinud üle maailma ning nüüdseks on teda kohatud peaaegu kõigil mandritel. Alustame aga kohe päris algusest…
2. 1. Arvatakse, et võililled arenesid Euraasias välja umbes 30 miljonit aastat tagasi
Näiteks on tema (Taraxacum tanaiticum’i) fossiilsed seemned leitud Lõuna-Valgevene pliotseenist (pliotseen on ajastik ja ladestik). Paleontoloogide hinnangul võivad võililled olla seega rohkem kui kolmkümmend miljonit aastat vanad.
2010. aastal avaldas New York Times fossiiluuringud, mis viitavad sellele, et sarnased lilled võilillede suuremast perekonnast asteraceae, nagu karikakrad, päevalilled ja artišokid – võivad olla peaaegu 50 miljonit aastat vanad (46).
2. 2. Esimesed, kes võilille omadusi “Vere” puhastamisel kirjeldasid – olid hiinlased
Teadmised võilille tervisekasudet levisid aga sama kiiresti kui tema seemned tuule käes. Üheteistkümnendaks sajandiks jagasid infot tema kasutamise kohta maksa- ja neeruprobleemide korral juba araabia kultuurid. Ning peagi leidis võilill end kogu Euroopa köökides ja ravimikappides (39).
2. 3. Seega on võililli toiduks, maitsetaimena ja meditsiinilistel eesmärkidel kasutatud suurem osa meie salvestatud ajaloost
Võilillede kasutamine ulatub nii kaugele minevikku, et selle ajaloo jälgimine on sama keeruline, kui püüda kinni õhus hõljuvat võililleseemnet. Nad olid hästi tuntud nii muistsete egiptlaste, kreeklaste kui ka roomlaste seas ning neid on juba üle tuhande aasta kasutatud ka hiina traditsioonilises meditsiinis (37). Selleks, et aidata maksal vereringest toksiine eemaldada, on võililletoonikuid kasutatud juba aastatuhandeid.
Vanasti kiputi muidugi teadmatusest osade asjadega veidi ka liialdama ja tolleaegsed meedikud kirjutasid võililli välja pea, et iga vaevuse vastu, alates vinnidest kuni katkuni. Täna muidugi teame, et mitmete tolleaegsete hädade taga (nagu näiteks skorbuudi) oligi tõepoolest vitamiinipuudus, millede vastu vitamiinidest pakatava võililetooniku manustamine tõesti abi võis tuua.
Võilille peetakse täiuslikuks taimeseks abiliseks tänaseni – ta on õrn diureetikum ning keha ja maksa puhastaja, mis annab toitaineid ja aitab seedesüsteemil töötada maksimaalse efektiivsusega.
Lisaks
- Põhja-Ameerikasse saabusid võililled tõenäoliselt mitte loomulike rändajatena – vaid nad toodi sihilikult nii meditsiinilise kui toitumisalase kasu tõttu sisse Mayflower’iga. Mayflower oli inglise purjelaev, mis vedas 1620. aastal Inglismaalt uude maailma Inglise perekondi, keda tänapäeval tuntakse palveränduritena (ingl Pilgrims) ning kes olid ühed tänapäeva põhja-ameeriklaste esivanematest. Võilillede sihipärane kasvatamine algas aga USA-s 19. sajandi alguses (1, 33, 37).
- Euroopas kasutati võililli nende omaduste tõttu samuti laialdaselt – peamiselt maksaprobleemide, seedeprobleemide ja nahaprobleemide korral. Lisaks kasutati võililli ka diureetikumina ja söögiisu ergutamiseks (43).
- Jaapanis tuntakse võililli kui “tanpopo” ja neid on ka jaapani traditsioonilises meditsiinis kasutatud sajandeid. Usuti, et võililledel on kehale jahutav toime ning lisaks jahutamist vajavate tervisemurede korral, tarvitati võililli ka seedeprobleemide korral. Võilillede ilu nautimiseks ja uute põnevate sortide aretuseks on Jaapanis loodud lausa aiandusseltse (33, 43).
- Kristluses seostati võililli Neitsi Maarjaga ja nimetati neid seetõttu mõnikord ka “Maarja lilleks”. Miks? Nimelt usuti, et võilille varrest pärinev valge mahl esindab Neitsi Maarja piima (43).
- Kreeka mütoloogias seostati võililli aga Theseusega – kangelasega, kes tappis Minotauruse. Iidsed müüdid räägivad, et maa, kuu ja allilma jumalanna Hecate austas Theseust võilillerohelise salatiga pärast seda, kui too oli tapnud Minotauruse (43, 45).
- Ka Roomas kasutati võilille tavaliselt salatites ja hautistes ning kui Rooma leegionid Reinimaale ja Gaulti tungisid, rõõmustasid nad võililli seal kasvamas nähes. Suurbritannias avastas Caesar, et keldid pidasid võilille tõeliselt omaks, mitte ainult toidu, vaid ka veini allikaks, mida nad valmistasid selle kuldsete õite kääritamise teel. Võilillevein on Inglismaa maaveinidest üks hinnatuim tänaseni (45).
- Niisamuti on võilill meile tuttav ka meie oma rahvapärimustes ja taimeraamatutes. Siingi on teda kasutatud peamiselt just seedetegevuse ja maksafunktsioonide ergutamiseks ning diureetilistel eesmärkidel.
- Võililled on maailmakuulsad ka oma ilu poolest ning inspiratsiooniks loomeinimestele nii luuletuste kirjutamisel, muusikas kui ka kunstis.
Folklooris ja mütoloogias on võililli seostatud erinevate tähenduste ja sümboolikaga. Mõnes kultuuris peetakse neid lootuse, vastupidavuse ja muutumise sümboliks. Võilille teekond erekollasest õitsemisest seemneni esindab ka elu, surma ja taassünni tsüklit. Teistes kultuurides seostatakse võililli päikesega ning neid peetakse õnne ja rõõmu sümboliks (43).
3. Võilille tervisekasud
Võilill – see vastupidav muutuste soodustaja ja päikesest pakatav rõõmulill – ei ole sugugi mitte tülikas umbrohi – vaid pakub eneses peituvat pidevat uuenemisoskust ning elujõudu ka sinu kehale.
Tema kasulikke omadusi on tuntud juba sajandeid ning terapeutilistel eesmärkidel kasutatakse nii võilillelehti, õisi kui ka juuri. Lühidalt kuulub võilille tervisekasude hulka kõik alltoodu.
- Kehapuhastus ehk detox. Stimuleerides diureesi, aitab võilill säilitada keha detoksikatsiooniprotsesse.
- Kardiovaskulaarsüsteem. Võilillejuure ekstrakt mõjub soodsalt vere kolesteroolisisaldusele.
- Kuseteede tervis ja funktsioon. Võilill aitab aitab säilitada kuseteede funktsiooni, normaalset uriinivoolu ja kuseteede tervist.
- Seedesüsteem. Võilillejuurel on prebiootiline toime, mis on kasulik seedetrakti häirete korral. Oma prebiootilise toimega aitab võilillejuur kaasa kogu seedetrakti heaolule nagu näiteks:
- aitab kaasa sooletrakti funktsioonidele;
- aitab säilitada mao füsioloogilist pH tasakaalu;
- aitab kaasa normaalsele mao- ja maksatalitlusele;
- stimuleerib seedimist;
- aitab kaasa söögiisu tekkele.
- Rakkude ja kudede kaitse. Võilill kaitseb rakke ja kudesid ka vabade radikaalide hävitava toime ehk oksüdatiivsete kahjustuste eest, mis võib olla tingitud stressist, liigsest alkoholist, UV-kiirgusest või saastunud keskkonnatingimustest. Allolevalt aga kõigest juba lähemalt.
3. 1. Võilill ja kehapuhastus ehk detox
Stimuleerides diureesi (uriini teke neerudes ja sealt eritumine), aitab võilill säilitada keha detoksikatsiooniprotsesse. Seega on võilill oma tugeva diureetilise ja detoksifitseeriva toime tõttu keha puhastamiseks üks suurepärane taim.
Omamoodi aitab keha puhastamisele kaasa seegi, et võilill sisaldab rikkalikult C-vitamiini ja teisigi antioksüdante, mis aitavad kaitsta rakke ja kudesid toksiinidest tingitud vabade radikaalide eest, mis ilma antioksüdantse kaitseta rakukahjustusi põhjustavad.
Sisaldades inuliini, lahustuvat kiudainet, mis aitab luua häid soolestiku baktereid – aitab võilill kaasa ka normaalsele sooletrakti funktsioonile. Lisaks toetab ta ka maksa.
Maksa ja käärsoole hüvanguks kasutatakse pigem taime juuri, diureetikumina toksiinide õrnaks loputamiseks neerude kaudu, aga pigem lehti.
Seda, kuidas võilillejuurtest üks hea detox tee valmistada, saad lugeda siinsest loost alapealkirja “Retsept 1 – võilille detox tee” alt. Juurekohvi tegemise õpetuse leiad aga alapealkirja “Retsept 4 – Võilillejuure kohvi” alt.
Kui parasjagu võililliehooaega pole, siis maksa ja sooleprotsesse toetavad võilillejuured sisaladuvad ka Ecoshi võilille toidulisandis!
Võilill on üks väga õrn taimeke, mis toimib sinu tervise toetamiseks järk-järgult. Ta puhastab ja eemaldab kehast toksiine ja stagnatsiooni (14).
3. 2. Võilill ja kardiovaskulaarsüsteem
Mõned võililles sisalduvad ühendid võivad vähendada triglütseriidide ja kolesterooli taset, mis ongi südamehaiguste üks peamiseid riskifaktoreid. Seetõttu on mitmetes ülevaadetes lisaks soodsale toimele kolesteroolitasemele, ära märgitud ka võilille kardioprotektiivne toime (20, 36).
Niisamuti võivad kolesterooli ja triglütseriidide taset alandavad omadused olla ka osadel võililles sisalduvatel polüfenoolidel, nagu flavonoidid ja hüdroksükaneelhappe derivaadid (19).
Võilillejuure ekstrakt mõjub soodsalt vere kolesteroolisisaldusele ja omab seeläbi kardiovaskulaarsüsteemile positiivset toimet. Ecoshi võilille toidulisand sisaldab lisaks õitele ja juurtele ka justnimelt võilillejuure ekstrakti.
3. 3. Võilill ja kuseteede tervis
Sisaldades aineid, mis suurendavad uriini tootmist, aitab võilill takistada uriinis kristallide moodustumist, mis neerude ja kuseteede infektsioone võivad põhjustada (34).
Seeläbi aitab võilill säilitada ka kuseteede funktsiooni, normaalset uriinivoolu ja kuseteede tervist.
3. 4. Võilill ja korrapärane seedesüsteem ning prebiootiline toime
Võilillejuurel on prebiootiline toime, mis on kasulik seedetrakti häirete korral. Nimelt on võilillejuur rikkalik sellise prebiootilise kiudaine nagu inuliini allikas, mis on näidanud, et see vähendab kõhukinnisust ja soodustab toidu liikumist läbi seedesüsteemi (16, 17).
Seetõttu kasutataksegi teda ka traditsioonilises meditsiinis sageli just kõhukinnisuse korral ja seedimise tervise parandamiseks.
Lisaks, kuna ühe tassitäie (105 grammi) keedetud võililleroheliste kohta on rohkem kui 3 grammi kiudaineid, võib võilille söömine suurendada ka sinu kiudainete tarbimist.
Kiudained toetavad aga soolestiku korrapärasust ja kaitsevad erinevate seedehäirete, sealhulgas hemorroidide ja divertikuliidi eest (28, 29, 36). Oma prebiootilise toimega aitab võilillejuur kaasa kogu seedetrakti heaolule nagu näiteks:
- aitab kaasa sooletrakti funktsioonidele;
- aitab säilitada mao füsioloogilist pH tasakaalu;
- aitab kaasa normaalsele mao- ja maksatalitlusele;
- stimuleerib seedimist (näiteks avastati ühes vanemas loomkatses, et võililleekstrakti saanud rottidel suurenes märkimisväärselt mao kokkutõmbumise ja mao tühjenemise sagedus (27).
- aitab kaasa söögiisu tekkele.
Võilill on rikas kiudainete ja prebiootiliste ühendite, nagu inuliini poolest, mis mõlemad võivad toetada soolestiku korrapärasust ja on kasulikud seedetrakti häirete korral. Oma prebiootilise toimega aitab võilillejuur kaasa kogu seedetrakti heaolule. Näiteks aitab võilill kaasa sooletrakti funktsioonidele; ulatab käe mao füsioloogilise pH tasakaalu säilitamisele; soodustab söögiisu teket, aitab kaasa normaalsele mao- ja maksatalitlusele ning stimuleerib seedimist (36).
3. 5. Võilill ja maksa tervis
Mõned loomkatsed näitavad, et võilille ekstrakt võib aidata kaasa normaalsele maksa talitlusele ja kaitsta maksa ka kahjustuste eest. Ühes sellises katses leiti näiteks, et võilillejuure ekstrakt aitas vältida maksakahjustusi indutseeritud maksapuudulikkusega rottidel (21).
Teised loomkatsed on näidanud, et võililleekstrakt võib vähendada maksas ladestunud liigset rasva ja kaitsta maksa seeläbi ka oksüdatiivse stressi eest (19, 36).
Ecohi maksa toetav võilille toidulisand sisaldabki lisaks õitele ja juurtele ka võilillejuure ekstrakti.
Võilill aitab kaasa normaalsele maksatalitlusele.
3. 6. Võilill ja rakkude ning kudede kaitse
Võilill sisaldab mitmeid tugevatoimelisi antioksüdante, mis võib ka seletada tema paljusid kasulikke omadusi.
Antioksüdandid on ühendid, mis aitavad neutraliseerida vabu radikaale – molekule, mis on normaalse ainevahetuse saadused, kuid aitavad kaasa krooniliste terviseprobleemide riskile kui nende tase kehas liiga kõrgeks tõuseb. Seetõttu on antioksüdandid sinu üldise tervise jaoks ülimalt olulised (17).
Võililled sisaldavad aga suures koguses sellist antioksüdanti nagu beetakaroteen, mis võib kaitsta kroonilisi tervisemuresid tekitavate rakukahjustuste ja oksüdatiivse stressi eest (18).
Nad on rikkad ka teist tüüpi antioksüdantide – polüfenoolide poolest, mida leidub peamiselt võilille õies, kuid veidi ka juurtes, lehtedes ja vartes (19, 36). Ecoshi võilille toidulisand sisaldab lisaks võilileejuurtele ka meie oma kodumaalt pärit ja käsitsi korjatud võilille õisi.
Tänu rikkalikule tugevate antioksüdantide nagu beetakaroteeni ja polüfenooliühendite sisaldusele, kaitseb võilill rakke ja kudesid ka vabade radikaalide hävitava toime ehk oksüdatiivsete kahjustuste eest, mis võib olla tingitud stressist, liigsest alkoholist, UV-kiirgusest või saastunud keskkonnatingimustest.
3. 7. Võilill on toitaineterikas
Juurest õiteni on võililled väga toitvad taimed – nad on rikkalikud nii vitamiinide, mineraalide kui ka kiudainete poolest.
Võilille rohelist osa võib süüa nii keedetult kui toorelt ning see on suurepäraseks A-, C- ja K-vitamiini allikaks. Samuti sisaldavad võilille rohelised osad E-vitamiini, folaate ja väikeses koguses ka teisi B-vitamiine. Lisaks peidavad võilillerohelised endis ka mitmeid mineraale, sealhulgas rauda, kaltsiumi, magneesiumi ja kaaliumi (15).
Võilille õied on jälle rikkalikud teatud tüüpi antioksüdantide nagu polüfenoolide poolest. Kuivatatud võililleõitest võid teha näiteks teed ja värsketest õitest keeta moosi.
Võilillejuur sisaldab aga rohkesti prebiootilisi aineid nagu inuliini, taimedes leiduvat lahustuvat kiudainet, mis toetab seedetraktis tervete soolebakterite kasvu ja säilimist (16).
Sageli võilillejuurt kuivatatakse ja tehakse temast kohvi või tõmmiseid ning ekstrakte, kuid juurt võib süüa ka täitsa tervelt nagu teisigi juurvilju. Siit loost veidi altpoolt alapealkirja ”6. Võilill meie toidulaual ehk milliseid jooke ja sööke võilillest valmistada saab?” alt leiad ka toredaid retsepte mida erinevatest võilille osadest valmistada saad.
Rikkalik toitainesisaldus laieneb kõikidele võililletaime osadele. Võilill on külluslik kiudainete ning ka paljude vitamiinide ja mineraalainete allikas (36).
4. Kas võilill aitab vähi vastu?
Nagu teame, on internet liba- tervisealastest väidetest vägagi mitmekesine ja tihti on nende väidete taga peituvat tõde raske ka kindlaks teha. Seda eriti juhul, kui ei ole toodud allikaid või, kui allikad on ebausaldusväärsed.
Veelgi enam, miskipärast kiputakse mitteusaldusväärsetest allikatest pärit ja kinnitamata tervisealaseid väiteid sotsiaalmeediakanalites jagama kordades rohkem kui usaldusväärsetelt veebisaitidelt pärinevat teavet.
Niisamuti kiputakse liialdatud väiteid – lootuses, et mõni loodusand elu koheselt ja lihtsasti paremaks teeb – ka kergemini uskuma. Ja see on täiesti inimlik.
Miks me aga sellest räägime? Nimelt on erinevatel lehekülgedel ja terviseblogides kõnealuse tervisealase väite kohta, et võilill vähi vastu aitab – avaldatud mitmeid artikleid.
Tõepoolest, küsimus, kas võilillest võiks võitluses vähiga abi olla – on vägagi intrigeeriv ja sellele tahaksid vastust saada meist nii mõnedki.
Ja me ei ole ainukesed, kes vastuseid otsivad.
Niisamuti huvitab pidev traditsioonilisele vähiravile looduslike alternatiivide otsimine igapäevaselt ka teadlasi. Seepärast on antud teemat ka laialdaselt uuritud.
Uuringute rohkus ei tähenda aga alati seda, et konkreetsed uuringud oleksid teadusmaailma silmis tõsiseltvõetavad või piisavalt suured selleks – et uus tõde kinnitatud saaks.
Seega, olenemata uuringute rikkalikkusest ei saa me täna veel väita, et võilill vähi vastu aitab. Niisamuti ei tähenda see seda, et mõne “imerohu” tarvitamine pikemas perspektiivis ja suurtes kogustes ohutu oleks. Sest ka looduslikud meetmed võivad liiasuse korral tervisele pigem hoopis halba teha. Kõike tuleb võtta ikka mõistuse ja tasakaalukusega.
Küll aga saame öelda, et võilill kaitseb rakke ja kudesid stressist, liigsest alkoholist, UV-kiirgusest või saastunud keskkonnatingimustest tingitud vabade radikaalide toime ehk oksüdatiivsete kahjustuste eest. Ja võime öelda ka seda, et rakukahjusi peetakse üheks vähki soodustavaks teguriks.
5. Miks eelistada just Ecoshi võilille toidulisandit
Toidulisandi kvaliteedi ja tõhususe määrab esmalt alati tooraine. Alles siis kui tead, kust kapslikeses peituv pärit on – saad seda ka usaldada. Siin on mõned Ecoshi võilille toidulisandi eelised.
- Ecoshi võilille toidulisand sisaldab nii juurte ekstrakti, juuri kui ka võilille õisi! Ecoshi võilille toidulisand ei sisalda mitte ainult ühte võilille kasulikku osist vaid peidab endas nii võilille juuri kui ka võilille päikeselisi antioksüdantidest pakatavaid õisi, mis kõik üksteist täiendavad.
- Garanteeritud kvaliteet! Igas partiis peituva võilillejuure ekstrakti ja pulbri kohta on väljastatud analüüsisertifikaat ja tooraine kvaliteet on usaldusväärse tarnija poolt garanteeritud!
- Selles toidulisandis peituvad võililleõied on 100% kodumaised! Ecoshi võilille toidulisandis sisalduvad võililleõied on pärit Eestist Madila Mahefarmist ja korjatud ka Ecosh’i inimeste poolt. Ja kust mujalt meie keha jaoks parimad loodusannid saavadki pärit olla kui meie oma kodu lähedalt puhtast Eestimaa loodusest!
- Sobilik veganitele ja neile, kes soovivad vältida plastikusse pakendatud toitaineid! Kõik see võilillepidu on peidetud taimsesse kapslisse ja klaasist purgikesse!
Päevane annus (1 – 3 kapslit) sisaldab:
- Hariliku võilille juure ekstrakt 4:1 (Taraxacum officinale): 200 – 600 mg
- Hariliku võilille juur (Taraxacum officinale): 200 – 600 mg
- Hariliku võilille õied (Taraxacum officinale): 30 – 90 mg
Kuidas Ecoshi võilille toidulisandit tarvitada:
- Mitu kapslit võtta? Võta veidi enne sööki ja koos veega – soovitatavalt hommikul või päeval (kuna võilillejuur toetab nii seedimist kui maksa) -1 kuni 3 kapslit päevas ja ära annust ületa!
- Kas võilille toidulisandit võib tarvitada ka õrna mao korral? Õrna mao korral võta hommiku või lõunasöögi ajal korraga ainult 1 kapsel.
- Kuidas teha maksa ja kehapuhastuse kuuri? Kui soovid läbi teha ühe keha ja maksa puhastava kuuri, siis võta 45 päeva jooksul päevas 2 kapslit. Kui soovid peale 45 päeva möödumist kuuriga jätkata, siis tee enne jätkamist vahepeal kahenädalane paus ja pea meeles, et üle kahe kuuri järjest ei ole soovitatav kuuritada. Ka heade asjadega ei tohi liialdada. Kui sinu kuur jääb kevad-suvisesse perioodi, siis kasuta sel ajal pigem värskeid võilille lehti ja õisi. Siin loos juba järgmise alapealkirja all “6. Võilill meie toidulaual ehk milliseid jooke ja sööke võilillest valmistada saab?”, kirjutamegi sellest kuidas värskelt kasvavaid võililli kõige paremini tarvitada saad.
- Kas tarbides võilille toidulisandit võib samaaegselt tarvitada ka alkoholi? Kuna võilillejuur on mõeldud maksa tervise toetamiseks, siis ei ole samaaegselt hea alkoholi tarvitada. Alkohol on maksale koormuseks ja vähendab ka kuuri tõhusust. Peale alkoholi oleks tark vältida ka liigselt rasvaste toitude söömist ja stimulantide (nagu kohv) tarbimist.
- Millistel juhtudel ma ei tohiks võilille toidulisandit üldse kasutuda? Ära kasuta seda toidulisandit kui sul on allergia korvõieliste suhtes. Niisamuti ära kasuta seda toodet kui sul on sapikivid või sapiteede ummistus. Võilille kapsleid ei soovitata tarvitada ka lapseootuse ja imetamise ajal. Igal juhul on alati soovitatav enne mis tahes toidulisandi manustamist eelnevalt konsulteerida oma tervishoiutöötajaga.
6. Võilill meie toidulaual ehk milliseid hõrgutavaid sööke ja kosutavaid jooke võilillest valmistada saad?
Võilille on toiduks tarvitatud juba iidsetest aegadest peale. Noortel lehtedel, mis on korjatud enne õitsemist, ei ole kibedat maitset ning sellepärast saab neist teha vitamiinirikkaid salateid ja suppe, õitest aga moosi ja veini. Juuretõmmis jälle aitab kaasa normaalsele maksategevusele, kuna on maksarakke kaitsva ning nende taastumist kiirendava toimega.
Võilillejuuri võib näiteks röstida ja kasutada neid kohvi või tee valmistamiseks, lehti saab aga peale tee tegemise kasutada ka salatites. Õisi võid lisaks moosi meisterdamisele ka paneerida ja praadida. Pärast küpsetamist maitsevad need nagu seened!
Võilillepungadest saad teha isegi “valekappareid”, mida võid ka marineerida. Võilillelehtedest, õitest ja isegi juurtest võid valmistada paljusid teisigi roogi ja jooke nagu näiteks võililleõlu, võilillevõi ja võililletarretis (1).
Seega, kui näiteks nautisid pidude hooaega, pole viimasel ajal lihtsalt kuigi tervislikult toitunud või soovid mõnel muul põhjusel oma kehale väikese uuenduskuuri teha, siis miks mitte aidata oma organismil vahepeal end taastada ja koguda. Allolevalt leiadki selleks mõned lihtsad, aga tõhusad retseptid.
6. 1. Retsept 1 – lihtne, kuid turgutav tee värsketest võilillelehtedest
Oma aias kasvanud võilillelehtedest saad kiiresti valmistada ühe turgutava tassitäie võililleteed. Selleks toimi nii:
- Korja võilillelehed ja valmista nad ette: Korja võililletaimelt kuus lehte. Vali ainult noored ja õrnad lehed. Kui kasutad küpsemaid võilillelehti, võib lõpptulemuseks olla liigselt kibedamaitseline ja mõru tee. Loputa lehti hoolikalt jooksva vee all ja kuivata rätikuga. Lõika lehed väikesteks tükkideks või jahvata nad õrnalt, et vabastada maitse ja temas peituvad tervislikud ühendid. Lisa lehed oma teetassi.
- Soojenda vesi: Aja vesi keemiseni ja vala tassi võilillelehtedele. Leota võililleteed 5–10 minutit. Maitse teed pärast esimest 5 minutit iga 30 sekundi järel, et teada saada tee kangus, mis just sinu maitsepaletile kõige paremini sobib.
- Magusta (valikuline): Võid juua võililleleheteed nii, nagu ta on, või siis magustada teda kookosõli, mee või pruuni suhkruga. Kasuta magusaineid siiski minimaalselt, et säilitada tee tervislikku olemust ja vältida tema muutumist kaloririkkaks joogiks. Samuti saad oma teele maitseid juurde anda, lisades ühe sidruni- või apelsiniviilu (44).
Kui nüüd teepaksu, ehk võilillelehed tassipõhjast samuti nahka pistad – oled lisaks turgutavale vedelikule saanud ka ühe väikese kõhutäie veelgi rikkalikumas koguses vitamiine ja mineraale! Täpselt millised need on, loe juba ülejärgmise alapealkirja “8. Toitainete sisaldus võililles” alt!
6. 2. Retsept 2 – võilillelehe-, peekoni- ja õunasalat vahtrasiirupi ja sinepi kastmega (1-2 portsjonit)
Selles salatis kohtub tervis mõnulemisega, sest värskeid – kergelt mõrudamaitselisi ja vürtsikaid võilillerohelisi täiendab suurepäraselt peekoni rikkalikkus ning vahtrasiirupi ja õuna magusus!
Vahtrasiirupi ja sinepi kastmega võilille-, peekoni- ja õunasalati valmistamiseks läheb sul vaja:
- 2 tassitäit võilillelehti (jämedalt hakitud) või kui kasutad kogu rohelist osa (kuigi seda pigem ei soovitata), siis eemalda alumisest varreosast umbes 3 sentimeetrit;
- 4 riba hakitud peekonit;
- ½ õuna (õhukesteks viiludeks lõigatud);
- 1 spl ekstra neitsioliiviõli;
- 1 tl palsamiäädikat;
- 1 tl teralist sinepit;
- 1 tl vahtrasiirupit;
- 0,5 tl soola.
Kuidas salatit teha:
- Kõigepealt, kui kasutasid ka võilille varsi, siis lõika varte otsad ära (see on taime kibedaim osa) ja seejärel pese rohelised põhjalikult. Patsuta need puhta köögirätikuga kuivaks või aja läbi salativurri. Siis haki need jämedalt ja tõsta seejärel suurde kaussi kõrvale.
- Järgmisena valmista ette õun ja lisa seegi kaussi.
- Lõpuks küpseta pannil keskmisel kuumusel peekon pruuniks ja krõbedaks. Kui peekon on valmis, laota need paberrätikule jahtuma. Kui peekon on jahtunud, tükelda need soovitud kujuliseks ja lisa samuti kaussi teiste koostisosadega kokku.
- Kastme jaoks lisa kõik koostisosad purki ja sega kahvliga tugevalt läbi. Vala kogu sisu oma salatile ja seejärel sega kergelt läbi. Naudi (31)!
6. 3. Retsept 3 – võilillemoos (umbes 1 purgitäis (250 ml))
Sellest, millised on kõige lihtsamini ja kiiremini valmivad, aga samas ühed tervislikumad retseptid mida võilillelehtedest kokata saad, juba kirjutasime.
Aga mida valmistada tema rõõmsavärvilistest ja antioksüdantidest pungil õitest? Äkki midagi, et ka talvel temasse peitu pugenud päikest nautida saaksid? Jah! Siit tuleb ühe imelise võilillemoosi retsept, mille kogust saad ise vastavalt suurendada!
Võilillemoosi valmimiseks läheb sul vaja:
- umbes 1 liiter vett;
- ligikaudu 200 g võilille kroonlehti – see on umbes ühe võilevakotitäie suurune kogus: kasuta suuri, heledaid ja kuivi õisi, kust on eemaldatud kõik rohelised osad, sest need on kibedad;
- 1 sidrun ja 1 apelsin: oleks parem, kui apelsin ja sidrun oleksid vahatamata, aga sa ei pea selleks minema mahetoodete poodi. Lihtsalt hõõru apelsini ja sidrunit hästi kuuma seebiveega ja kasuta küüneharja. See eemaldab kaitsevaha. Loputa külmas vees ja kuivata. Nüüd sul ongi vahatamata apelsin ja sidrun!
- 4 – 5 tassitäit valget suhkrut;
- valikuline – umbes 30 grammi puuviljapektiini: siin retseptis ei ole tegelikult pektiini kasutatud, kuid üldiselt seda siiski tehakse ja pektiin on mitmetes retseptides ka välja toodud. Pika keetmisega saab aga sinu võilillemoos samuti sobiva konsistentsi. Seega, kui eelistad lühemat keeduaega, siis lisa soovi korral aga julgelt ka pektiini või kasuta spetsiaalset moosisuhkrut (40, 41).
Kuidas siis võilillemoosi (õigem oleks vist öelda võilillemarmelaadi) teha?
- Kui oled kõik kroonlehed (õie kollased osad) kokku korjanud, pane need koos jämedalt hakitud sidruni ja apelsiniga (koos koortega) laia põhjaga potti või lausa pannile ning kalla lihtsalt veega üle. Kuumuta keemiseni ja siis alanda kuumust niipalju, et kergelt ikka mullitaks. Keeda 1 tund (osade retseptide järgi vaid 15 minutit).
- Eemalda pott tulelt ja jäta kogu see kompott tõmbama vähemalt neljaks tunniks, aga veel parem kui üle öö.
- Kui segu on tõmmanud, kurna läbi sõela paksem osa välja ja vala mahl sobivasse potti, kus saaksid keetmisega jätkata. Osad soovitavad paksust segust veel võimalikult palju mahla välja pigistada, aga teised jälle mitte. Kuidas iganes toimid – on sinu vaba valik. Lihtsalt tea, et segu pigistades võib sinu võilillemoos häguseks muutuda. Kui sa aga viimast välja ei pigista, maitseb moos endiselt maitsvalt, kuid näeb kristallselge tarretisena palju ilusam välja.
- Kui mahl leidis oma koha sobivas anumas, siis lisa suhkur ning kuumuta õrnalt, et suhkur lahustuks. Seejärel tõsta temperatuur keemistemperatuurini, siis alanda veidi kuumust, kuid lase siiski mullitada ja 30-40 minutit madalal kuumusel podiseda, kuniks moos oma maagilise paksuse saavutab. Lõpuks vala oma päikesemoosike ettevaatlikult steriliseeritud purki (40, 41).
Võilillemoos on ideaalne lisand juustuvalikule, pannkookidele või mujale kuhu iganes veidi magus-mõrkjat nüanssi juurde soovid lisada.
6. 4. Retsept 4 – võilillejuure kohvi
Et meie päikesesäralisest lemmikust midagi kaotsi ei läheks ja saaksid valmistada midagi igast võilille osast, siis paneme siia kirja ka ühe tervisliku võilillejuure kohvi retsepti. Mõtle kui vaheldusriaks oleks mõne hea sõbra või sõbrannaga muheda vestluse ja väikese magusaampsu kõrvale juba tuttavate jookide asemel – hoopis keha puhastavat võilillejuure kohvi rüübata!
Röstitud võilillejuurt ei pea tegelikult kirjeldama kui kohviasendajat, kuna sellel on palju ainulaadseid omadusi, mida kohvist lihtsalt ei saa. Esiteks on võilillekohvi kofeiinivaba, tal ei ole nii happelist järelmaitset ja tal on ka armas sametine šokolaadiaroom, mis võib panna võilillekohvi aina uuesti tahtma.
Võilillejuure kohvipuru valmistamiseks läheb sul vaja:
- Võilillejuuri: kaeva maast oma võilillejuured ja tea, et parim aeg selleks on hilisem september, kui juured on juba suuremaks kasvanud. Lihtsaim viis tervete juurte kättesaamiseks on enne juure väljakaevamist võilille ümbert pinnast veidi kobestada – kui sa seda ei tee, on suur tõenäosus, et juur katkeb (42).
Kuidas võilillejuure kohvipuru valmistada:
- Pese juured ja eemalda mustus ja muda.
- Haki jämedalt umbes 1 cm kuubikuteks.
- Aseta küpsetusplaadile ja pane 45 minutiks 180 kraadini eelsoojendatud ahju. Kõige õigem toimimise võti on jätta ahjuuks esimeseks 15 minutiks lahti.
- Kui võilillejuured rõstitud, siis jahvata need uhmris, blenderis või kohviveskis ning säilita õhukindlas purgis (42). Ongi valmis – nii lihtne see oligi!
Võilillekohvi valmistamiseks:
- Võta oma jahvatatud ja röstitud võilillejuurte purgist 1 tl puru ühe inimese kohta ja puista see otse tassi, presskannu või kuhu iganes anumasse kust soovid kohvi serveerida.
- Kalla purule peale keev vesi ja seda umbes 250 ml inimese kohta. Kangema kohvi jaoks lisa vähem vett.
- Lase 8 minutit tõmmata. Kui tegid kohvi presskannu, siis vala see joogike nüüd tassidesse välja.
- Serveeri maitse järgi täisrasvase või veganpiima ja kasemahlasiirupi või meega (42).
6. 5. Retsept 5 – võilille detox tee (2 portsionit)
Selles kergestivalmivas detox tee retseptis on tervisele täiendava kasu saamiseks kasutatud võilillejuurt koos mõne täiendava ürdiga.
Võilille detox tee tegemiseks läheb sul vaja:
- 1 spl võilillejuurt (võid kasutada kuivatatud võilillejuure puru mille valmistamise tehnikat kirjeldasime eelmises retseptis või, siis värsket purustatud võilillejuurt mida saad kevad-suvisel perioodil samuti korjata);
- 2 suurt tassitäit külma vett;
- 2-3 kardemonikauna (purusta kaunad noa küljega või uhmris);
- 1-3 tükki nelki (kardemon ja nelk on aromaatsed ürdid, mis on täis antioksüdante ning põletikuvastaseid ja antimikroobseid omadusi, et kaitsta keha infektsioonide ja toksiinide eest. Samuti aitavad nad kaasa seedimisele, aktiveerides sensoorseid näärmeid, et stimuleerida seedeensüümide tootmist, mis aitavad toitu lagundada);
- paar viilu värsket ingverit (ingver on soojendav taim, mis on rikas antioksüdantide poolest, aitab kontrollida põletikulisi protsesse ja parandada ka vereringet);
- 1 kaneelipulk (kaneel on samuti üks soojendav ravimtaim, mis sobib suurepäraselt seedimisele, veresuhkru tasakaalule ja kaitseb rakke ka kahjustuste eest. Samuti, toetades immuunsüsteemi, võib kaneel aidata kehal infektsioonide vastu võidelda);
- ½–1 tl musta terapipart;
- 1 tl mett magustamiseks (valikuline).
Kuidas võililleteed teha:
- Lisa ürdid ja vürtsid koos veega kastrulisse.
- Kuumuta keemiseni ja hauta 20 minutit.
- Sõelu ürdid välja ning magusta oma võililletee vajadusel meega. Naudi!
7. Kuidas toiduks sobivad võililled loodusest välja valida, kuidas neid toiduks ette valmistada ja kuidas neid säilitada
Kogu taim, sealhulgas tema lehed, varred (kuigi varsi pigem ei soovitata süüa nendes sisalduva kibeda lateksi tõttu), õied ja juured, on söödavad ning rikkalikud kaltsiumi, raua, A-, C- ja K-vitamiinide ning mitmete teistegi toitainete poolest, millede loetelu oleme ära toonud alapealkirja “8. Toitainete sisaldus võililles” all.
Aga kuidas leida oma toidulauale just need kõige sobivamad taimekesed? Kohe selgitame.
7. 1. Kuidas sobivad võilillelehed välja valida?
Kuigi võililli kasvab ohtralt nii linna- kui ka metsikutel maastikel, ära korja neid enda toidulauale siiski valimatult.
- Esiteks, katsu oma võilillepidu kokku korjata siiski puhtast loodusest ja mitte tee äärest.
- Teiseks, kuna võililled sisaldavad kibedaid, kuid vees lahustuvaid seskviterpene, millede kibedus suureneb hooaja lõpus, pärast lillede õitsemist ja lehtede küpsedes – siis korja võilillelehti pigem hooaja alguses enne õitsemist. Või, siis korja noori ja tillukesemaid lehti. Võilillerohelise maitsvamaks muutmiseks võib neid blanšeerida (blanšeerimise kohta loe alapealkirja “7. 3. Kas võilillelehti saab ka säilitada?” alt), serveerida teiste tugevate maitsetega või, siis mõne maitsekombinatsiooniga.
- Kolmandaks, lehed peaksid välja nägema läikivad ja tugevad – ilma värvimuutuse või närbumiseta. Üldiselt on väiksemad lehed vähem kibedad, seega pea võilillelehti korjates alati kindlasti meeles ka nende suurust (31, 37).
7. 2. Kuidas võilillerohelised toiduks ette valmistada?
Kuigi võililleroheliste äärmiselt mõrkjas maitse nõuab veidi kulinaarset loovust, pole neid siiski keeruline valmistada.
Söömiseks lõika ära varte otsad, seejärel pese lehed, kastes need kaussi jahedasse vette ja lobistades neid seal väheke ringi, et muld või muu mustus lahti saada. Võimalik, et pead vett paar korda vahetama, kuniks pesuvesi on selge. Pärast puhastamist tükelda võilillerohelised soovitud suurusega ja järgi kibeduse kontrollimiseks ühte või mitut järgmistest meetoditest:
- Lahjendamine. Üks võimalus võililledes peituva kibeduse vähendamiseks on neid lihtsalt teiste toiduainetega lahjendada. Näiteks lõika võilillelehed väikesteks tükkideks ja sega salatipõhja valmistamiseks kokku mitme muu mahedama maitsega rohelisega (näiteks jääsalatiga).
- Tähelepanu hajutamine. Teine võimalus peita võilillede kibedamaitselisust on kasutada muid tugevaid maitseaineid, et maskeerida taime mõrudust või sellelt tähelepanu kõrvale juhtida. Näiteks lisades piisavalt rasvaineid (õli), happeid (nt äädikas või sidrunimahl) ja veidi magusust hakitud õunte või magusamate kastmete näol, aitab kõik maitsemeeli petta.
- Leotamine. Kui võilillerohelist vees keedetakse või blanšeeritakse (blanšeerimise kohta loe juba järgmise peatüki “7. 3. Kas võilillelehti saab ka säilitada?” alt, jääb osa kibedaid koostisosi vette, mille tulemuseks on samuti mahedama maitsega roheline. Kui eelistad blanšeerimist, siis tee just seda, aga kui keetmist, siis kolmest kuni viiest minutist keetmisest peaks piisama nii kibeduse vähendamiseks, kui ka roheliste täielikuks küpsetamiseks (31).
7. 3. Kas võilillelehti saab ka säilitada?
Võilillerohelist võib hoida kilekotis külmiku jahedamas sahtlis ja pesta need alles vahetult enne tarvitamist, sest eelnev pesemine soodustab lehtede närbumist. Selliselt säilitatuna peavad need külmikus vastu kaks kuni kolm päeva (31).
Võilillerohelisi võib ka kergelt blanšeerida ja kuueks kuuks kuni aastaks külmutada. Blanšeerimine tähendab enamasti just puu- ja köögiviljade lühiajalist (mõnekümnest sekundist mõne minutini) töötlemist ehk “kuumehmatamist” keeva vee või auruga ning seejärel nende külma vee alla kastmist keemisprotsessi kiireks peatamiseks.
Blanšeerimise eeliseks on toiduainete erksa värvuse ning värske maitse säilitamine, koore eemaldamise hõlbustamine, toiduaine pehmendamine enne praadimist, toorelt serveeritavate toiduainete osaline pehmendamine ning samade köögiviljade ettevalmistav pehmendamine enne sügavkülmutamist.
Niisamuti blanšeeritakse enne nende kuivatamist tumedaks muutumise vältimiseks näiteks ka õunu ja pirne. Võililleõisi ja juuri saad säilitamiseks kuivatada.
Ja ära muretse, kuumtöötlemine vähendab võililles peituvaid toitaineid vaid väga minimaalsel määral. Võilille toitainete sisalduseni nüüd kohe järgmisena jõuamegi.
8. Toitainete sisaldus võililles
See, kui rikkalik on võilill erinevatest toitainetest – on lausa hämmastav. Ilmselt seda ta meile oma pehme, päikeselise, armsa ja ahvatleva õiekesega öelda tahabki – söö mind!
Veelgi enam, ta ju nii pingutab, et teda kõikjal meie kõikide jaoks ikka piisavalt kohe mitmeks kuuks rikkalikult jätkuks.
Proovime siis neid sõnumeid mida loodus meile saadab kuulata ja peenrast komposti viskamise asemel need kaunid lillekesed hoopis suhu pista. Kasvavad nad ju tegelikult meie endi terviseks!
Näiteks sisaldab toores võililleroheline suures koguses A-, C- ja K-vitamiini ning ta on ka mõõdukas luteiini, kaltsiumi, kaaliumi, raua ja mangaani allikas.
Toored võililleõied sisaldavad aga erinevaid fütokemikaale, sealhulgas polüfenoole, nagu flavonoidid apigeniin, isokvertsitriin (kvertsetiinilaadne ühend) ja kohvhape, samuti terpenoide, triterpene ja seskviterpeene.
Juured peidavad endis jälle märkimisväärses koguses prebiootilist kiudainet inuliini. Lisaks leidub võilillejuurte lateksis ka seriini proteinaasi. Proteinaasi maksimaalne aktiivsus juurtes saavutatakse aprillis, taimede arengu alguses pärast talveperioodi (37).
Allolevalt toomegi sinuni just võilille rohelistes osades peituvate toitainete loetelu, kus näed sedagi, et toiainetesisaldus tema kuumtöötlemisel veidi küll väheneb, aga mitte oluliselt. Niisiis…
100 grammi tooreid või ilma soolata keedetud ja nõrutatud võilillelehti sisaldab allolevaid toitaineid ligikaudselt allolevates kogustes.
Toitained:
- Vesi: 85,6 g / 89.8 g
- Energia: 45 kcal (188 kJ) / 33 kcal (138)
- Valgud: 2,7 g / 2 g
- Lipiidid (rasvad): 0,7 g / 0,6 g
- Tuhk: 1,8 g / 1,2 g
- Süsivesikud: 9,2 g / 6.4 g
- Kiudained: 3,5 g / 2.9 g
- Suhkrud: 0,71 g (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul) / 0,5 g
Mineraalid:
- Kaltsium: 187 mg / 140 mg
- Raud: 3,1 mg / 1,8 mg
- Magneesium: 36 mg / 24 mg
- Fosfor: 66 mg / 42 mg
- Kaalium: 397 mg / 232 mg
- Naatrium: 76 mg / 44 mg
- Tsink: 0,41 mg / 0.28 mg
- Vask: 0,171 mg / 0,115 mg
- Mangaan: 0,342 mg / 0, 23 mg
- Seleen: 0,5 µg / 0.3 µg (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul)
Vitamiinid:
- C-vitamiin, askorbiinhape: 35 mg / 18 mg
- Tiamiin (B1-vitamiin): 0,19 mg / 0,13 mg
- Riboflaviin (B2-vitamiin): 0,26 mg / 0.175 mg
- Niatsiin (B3-vitamiin): 0,806 mg / 0,514 mg
- Pantoteenhape (B5-vitamiin): 0,084 mg / 0.057 mg
- Vitamiin B6: 0,251 mg / 0.16 mg
- Folaat (B9-vitamiin): 27 µg / 13 µg
- Koliin (B4-vitamiin): 35,3 mg / 25 mg
- A-vitamiin, RAE: 508 µg / 342 µg
- Karoteen, beeta: 5850 µg / 3940 µg (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul)
- Karoteen, alfa: 363 µg / 244 µg (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul)
- Krüptoksantiin, beeta: 121 µg / 82 µg (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul)
- A-vitamiin: 10200 IU / 6840 IU
- Luteiin + zeaksantiin: 13600 µg / 9160 µg
- E-vitamiin (alfa-tokoferool): 3,44 mg / 2.44 mg (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul)
- K-vitamiin (füllokinoon): 778 µg / 551 µg (kogus põhineb muul toiduvormil või sarnasel toidul)
Rasvhapped:
- Rasvhapped, küllastunud, kokku ligikaudu: 0,17 g / 0.146 g, millest:
- Müristiinhape (SFA 14:0): 0,009 g / 0,008 g
- Palmitiinhape (SFA 16:0): 0,145 g / 0.124 g
- Steariinhape (SFA 18:0): 0,007 g / 0,006 g
- Rasvhapped, monoküllastumata kokku: 0,014 g / 0.012 g, millest:
- Oleiinhape (MUFA 18:1): 0,014 g / 0.012 g
- Rasvhapped, polüküllastumata kokku: 0,306 g / 0.262 g, millest:
- Oomega-6-rasvhapped (PUFA 18:2): 0,261 g / 0,224 g
- Oomega-3-rasvhapped (PUFA 18:3): 0,044 g / 0.038 g (15, 28).
9. Võilill traditsioonilises hiina meditsiinis kui Pu Gong Ying – peamised kontseptsioonid võilille omaduste taga hiina meditsiini kohaselt
Nii nagu meile kombeks, läheneme igale teemale alati võimalikult mitmekülgselt ja terviklikult. Seepärast toome siingi loos ära ka selle, kuidas nähakse võilille omadusi läbi ühe vanima ja siiani toimiva meditsiinisüsteemi ehk hiina meditsiini.
9. 1. Võilill kuulub hiina meditsiini järgi kategooriasse “Maitsetaimed, mis puhastavad kuumust ja leevendavad toksilisust”
Traditsioonilises hiina meditsiinis kuulub Pu Gong Ying kategooriasse “Maitsetaimed, mis puhastavad kuumust ja leevendavad toksilisust”. Seega kasutatakse selle kategooria taimi kehas kuumust tekitavate protsesside korral, mida hiina meditsiinis nimetatakse sisesoojuseks.
Hiina meditsiini kohaselt on inimese keha liigne sisemine soojus tingitud kas siis Yin-i puudusest (Yin on oma olemuselt külm) või – enamasti Yangi ülemäärasusest (Yang on oma olemuselt kuum).
Kuumust puhastavad ja toksilisust leevendavad ürdid sihivad just viimast, eemaldades samal ajal kehast ka nakkuslikud toksiinid. Sellisena kipuvad selle kategooria taimed olema oma olemuselt külmad või neutraalsed.
9. 2. Võilill on hiina meditsiinis oma iseloomult “külm”
Võilill ehk Pu Gong Ying ongi oma olemuselt just külm. See tähendab, et Pu Gong Ying aitab tavaliselt inimesi, kelle kehas on liiga palju soojust. Peamine tervisekontseptsioon hiina meditsiinis on tasakaal Yini ja Yangi vahel (38).
Nagu juba rääkisime, siis nendel, kelle kehas on liiga palju soojust, on väidetavalt kas Yangi liig (sest Yang on oma olemuselt kuum) või Yini puudus (Yin on oma loomult külm) (38).
Seega sõltuvalt inimese seisundist võib Pu Gong Ying aidata Yini ja Yangi vahel harmoonilist tasakaalu taastada (38).
9. 3. Võilille peamised toimingud vastavalt hiina meditsiinile – “Eemaldab kuumuse ja tule mürgisuse. Hajutab alumises põletis niiskuse kuumuse”
Alumine põleti asub naba all ja sisaldab neere, põit, peensoolt, jämesoolt, emakat ja maksa (funktsionaalselt mitte füüsiliselt). Selle põhiülesanne on toidu- ja joogijäätmete eraldamine kasulike vedelike reabsorptsiooniga ja ülejäänu eemaldamine põide. Pane aga tähele, et ise ei tohiks ennast kunagi diagnoosida ega vastavalt sellele ka ravimeid tarbida.
Olgu need siis looduslikud või mitte. Seda enam, et näiteks hiina meditsiinis ei kasutata peaaegu kunagi koostisainet üksi, vaid osana kombinatsioonist, mis sisaldab mitut koos toimivat koostisosa. Seega konsulteeri alati ikka vastava valdkonna spetsialistiga – tema oskab sind kõige paremini juhendada.
9. 4. Võilill on oma maitselt “mõru” ja “magus”
Pu Gong Ying maitseb mõrudalt ja magusalt. Hiina meditsiini nn viie faasi teooria väidab, et toidu koostisosade maitse on nende kehas toimimise peamine tegur.
Kus, “mõrudatel” ehk kibedatel koostisosadel, nagu Pu Gong Ying, on tavaliselt keha puhastav toime, eemaldades kuumuse, kuivatades niiskust ja soodustades väljutamist urineerimise või roojamise kaudu (38).
Magusad koostisosad kipuvad aga aeglustama ägedaid reaktsioone ja keha detoksifitseerima. Niisamuti on magusatel toitudel ka toniseeriv toime, kuna need varustavad “Qi-d” ja “Verd” (38).
9. 5. Võilill mõjutab elundeid nagu “Maks” ja “Magu”
Hiina meditsiinis määrab koostisosade maitse ära ka selle, milliseid organeid ja meridiaane need sihivad. Sellisena arvatakse, et Pu Gong Ying on suunatud Maksale ja Maole. Hiina meditsiinis nimetatakse maksa sageli kui keha “Üldiseks organiks”, kuna see vastutab Qi ja kehavedelike liikumise reguleerimise eest. Maksal on ka juhtiv roll meie emotsioonide tasakaalustamisel.
Magu seevastu vastutab allaneelatud toidu ja vedelike vastuvõtmise ja küpsemise eest. Mao ülesandeks on ka seeditud elementide laskumine allapoole peensoolde, et keha saaks need vastu võtta.
9. 6. Vastunäidustused
Ülemäärased annused võivad põhjustada kõhulahtisust. Mitte kasutada, kui inimesel on Yangi puudulikkus või nõrk põrn.
9. 7. Pu Gong Yingi kasutamine toiduna
Võilille (kõiki tema osi) ei kasutata Hiinas ainult meditsiinilistel eesmärkidel vaid teda kasutatakse koostisosana (kas siis värskelt või kuivatatult) sellistes maitsvates roogades nagu võilillepelmeenid, võilillesalat või võilillepuder.
Võilillede ettevalmistamiseks eemalda nendelt mustus, pese, lõika ja kuivata. Meditsiinilistel eesmärkidel kasutatakse taime kuivatatult.
9. 8. Annustamine
Terapeutilistel eesmärkidel kasutatakse hiina meditsiinis kuivatatud kujul segu võilille kõikidest osadest keskmiselt 10-15 g (38).
10. Võilille annustamine – kui palju võin päevas tarbida värske võilille erinevaid osi?
Inimesed tarbivad sageli võilille lehti, varsi ja õisi just nende loomulikus olekus – ja nii ongi kevad-suvisel perioodil kõige õigem teha! Nii nagu ka varem kirjutasime, siis võilille erinevaid osi saab süüa nii keedetult kui ka toorelt. Juurt võib ka kuivatada, jahvatada ja siis lausa tee või kohvijoogina kasutada.
Kuigi selged ja kindlad annustamisjuhised värske võilille söömise kohta puuduvad (lihtsalt inimestega on veel tehtud vähe uuringuid), siis olemasolevad andmed viitavad erinevate võilille osade puhul järgmistele ohututele päevastele kogustele (30).
- Värsked võilillelehed: 4-10 grammi päevas
- Kuivatatud võilillelehed: 4-10 grammi päevas
- Võilillelehtede tinktuur: 0,4–1 teelusikatäit (2–5 ml) kolm korda päevas
- Värske võilillelehtede mahl: 1 teelusikatäis (5 ml) kaks korda päevas
- Võilillelehtede mahla ekstrakt: 1–2 teelusikatäit (5–10 ml) päevas
- Värsked võilillejuured: 2–8 grammi päevas
- Kuivatatud võilillejuurte pulber: 250–1000 mg neli korda päevas (30).
Erinevaid võilille osi võib süüa erinevas koguses ja tegelikult puuduvad kindlate ohtutue annuste kohta uuringute vähesuse tõttu veel täpsed andmed. Kui aga tarbid võilille toidulisandina kapsli, ekstrakti või tinktuuri kujul, siis on annustamisjuhised täpselt teada ja soovitatavad doseeringud toote etiketil ka kirjas. Ecoshi maksa toetuseks loodud võilille toidulisandit võib võtta 1-3 kapslit päevas.
11. Huvitavaid fakte võilillest ja tema hingeelust
11. 1. Hüüdnimed “lõvihammas” ja “haldjakell”
Võilille ingliskeelne nimi “dandelion” pärineb prantsuse keelest “dents de lion”, mis tähendab tegelikult “lõvi hambaid”. Seetõttu on tema üheks hüüdnimeks ka “lõvihammas”. See on nii seetõttu, et osade sõnul meenutavad võilillelehtede sakilised servad just lõvi lõugasid ja hambaid (1). Kuna nende etteaimataval ajal õied avanevad ja sulguvad, siis on võililli kutsutud ka “haldjakelladeks” (39).
11. 2. Võililled on sinu jaoks rohelisest värskusest pakatavaks kehapuhastuse esmaabikomplektiks ja nad on toitvamad kui enamik köögivilju sinu aiamaal
Võililli ja nendest tehtud toonikuid on inimesed selleks, et aidata maksal vereringest toksiine eemaldada, kasutanud juba aastatuhandeid. Vanasti kirjutati võililli välja aga mitte ainult maksa puhastamise eesmärgil, vaid lausa iga suurema ja väiksema vaevuse vastu – alates vinnidest kuni tol ajal ravimatute tervisemuredeni.
Kuid alles alates 20. sajandist saadi teada paljude nende murede tegelik põhjus – vitamiinipuudus! Ajastul, mil vitamiinid olid tundmatud, sai nende puudus saatuslikuks paljudele. Oli ju ka “skorbuut” omal ajal sama kardetud sõna kui “AIDS” tänapäeval (1).
Võililledes on aga rohkem A-vitamiini kui spinatis, rohkem C-vitamiini kui tomatites ning nad on ka raua, kaltsiumi ja kaaliumi allikaks (1).
11. 3. Pea, et ülemaailmne kuulsus
Võililled kasvavad metsikult igal kontinendil peale Antarktika, kuid enamik võilille kaubanduslikke sorte on pärit Euraasiast.
11. 4. Kuidas erinevates paikades võililli söögiks tarvitatakse?
Ameerika Ühendriikide lõunaosas serveeritakse võilillerohelisi traditsiooniliselt kuuma peekonikastmega (nii nagu serveeritakse tihti ka spinatit). Itaalias võilillelehti aga hautatakse ning lisatakse neid siis suppidele või värsketele salatitele.
Võilillerohelised on olnud osaks ka traditsioonilisest Kashmiri köögist, Liibanoni köögist, Hispaania köögist, Itaalia köögist, Albaania köögist, Korea köögist, Sloveenia köögist, Sefardi juudi köögist, Hiina köögist ja Kreeka köögist. Kreetal söövad kohalikud salatites toorelt või keedetuna vöilillesortide nagu ‘Mari’, ‘Mariaki’ või ‘Koproradiko’ lehti (37).
Samamoodi süüakse Kreetal endeemilist liiki T. megalorhizon mida leidub ainult suurtel kõrgustel (1000–1600 meetrit) ja sööti jäetud põldudel ning seda nimetatakse pentaramiaks või agrioradiko (37).
11. 5. Võililledest valmistatakse ka jooke ngu vein, õlu, tee, kohvi, jne
Lillelehti koos muude koostisosadega, sealhulgas tavaliselt tsitruselistega, kasutatakse muuseas ka võililleveini valmistamiseks. Niisamuti saab tema jahvatatud röstitud juuri kasutada kofeiinivaba kohvi alternatiivina ning lehti teena.
Vein, kohv ja tee on vaid kaks võilillede paljudest kasutusaladest. Näiteks valmistatakse võilillest ka traditsioonilist Briti karastusjooki “Võilill ja takjas” ning see on ka üks juureõlle koostisosadest (37).
11. 6. Võilill on üks parimaid meetaimi
Võilillemesi on kuldkollane, paks, tugeva lõhna ja särstu täis maitsega ning mesinike sõnul ongi just võilill üks parimaid meetaimi üldse!
11. 7. Võilillest saab ka looduslikku värvainet
Võilille kollased õied saab kuivatada, jahvatada kollase pigmendiga pulbriks ning kasutada saadud pulbrit siis värvainena kasvõi lõnga, kanga või toidu värvimiseks (37).
11. 8. Võilille abil saab ennustada
Võililli kasutavad lapsed ka lõbusates ennuustusmängudes. Kui näiteks puhuda õitsenud seemnepealt seemned välja – on järelejäänud seemnete arv sama – mitu aastat sul on jäänud abiellumiseni või kui palju sa lapsi saad (39).
11. 9. Võilill aitab sinu soovidel täituda
Kui aga lendleva võililleseemne kinni püüad – saad midagi soovida!
11. 10. Mida sümboliseerib võilill lillede keeles?
Lillede keeles (floriograafia (ingl floriography) sümboliseerib võilill armastust. Samuti on ta sümboliseerinud soove, külalislahkust, maagiat, ustavust, lootusrikkust ning päikest (39).
11. 11. Võilille astroloogia
Astroloogias peetakse võilille mehelikuks taimeks ning seda juhivad Jupiter ja Päike. Ayurveda meditsiinis seostatakse võilille aga Saturniga. Võilille element on õhk (39).
11. 12. Võilill on toiduks metsloomadele
Võilillede levik ega tolmeldamine ei sõltu elusloodusest (võililled ei vaja tolmeldamist, nad saavad end kloonida, luues geneetiliselt identseid järglasi) – küll aga saab suur osa elusloodusest kasu võililledest.
Seemneid ja lehestikku söövad küülikud, metskalkunid, valgesabahirved ja mitmed linnuliigid. Võililli kasutavad toidutaimedena ka mõnede liblikaliikide (liblikate ja ööliblikate) vastsed. Lisaks koguvad peale mesilaste õienektarit ka paljud muud putukad, seda eriti varakevadel, kui teisi lilli õitseb veel vähe (37).
11. 13. Võilillest saavad kasu ka aednikud
Laialdase kasutusvõimalusega võilille kasvatatakse väikestes aedades kuni suurte taludeni ning teda peetakse seltsitaimena! Nimelt toob võilille karvane juur mullast toitaineid pinnapoolsematesse mullakihtidesse toiduks madala juurtega taimedele. Samuti on teada, et võilill meelitab ligi tolmeldavaid putukaid ja eraldab etüleengaasi, mis aitab viljadel küpseda.
Seepärast ei ole võililled sugugi mitte kahjulikud ka muru jaoks – vaid hoopis kasulikud! Nende laia levikuga juured kobestavad liigselt tihkeks muutunud pinnast, õhutavad maad ja aitavad vähendada ka erosiooni (37).
Sügav võilillejuur tõmbab toitained, näiteks kaltsiumi, sügavalt mullast ülespoole ja teeb need toitained kättesaadavaks ka teistele taimedele – sealhulgas murule. Seega, kuigi enamik arvab, et on võililled on murutapjad, siis tegelikult võililled hoopis väetavad muru! Ei ole siin looduses midagi niisama (33, 37)!
11. 14. Võililled on ellujäämise meistrid
Võililled võivad juurduda ja kasvada kohtades, kus see täiesti võimatuna tundub. Nad võivad end suruda läbi kruusa ja tsemendi ning areneda ka viljatutes elupaikades. Ja neist on praktiliselt võimatu lahti saada. Aga miks on seda taime nii raske hävitada? Põhjus on selles, et nad on lihtsalt ülimalt kiired kasvajad. Päikesepaistelised kollased õied kasvavad pungast välja ja hakkavad juba seemneid lennutama vaid päevade jooksul.
Ka nende eluiga on pikk – üksik taim võib elada aastaid ning nende juured vajuvad üha sügavamale, seega võib mänguväljaku nurgas laste mängurõõmu imetlev võilill olla vanem kui temast möödajooksvad lapsed (33).
Nagu hüdra, kes kasvatas iga äralõigatu kohta kaks uut pead, kloonivad ka võilillejuured end jagamisel – vaid paarisentimeetrisest võilillejuurest võib kasvada täiesti uus võilill (33).
14. 15. Mujal maailmas kuuluvad võililled toidupoe kallimate kaupade hulka
Poed müüvad kuivatatud võilillejuuri kofeiinivaba kohviasendajana – hinnaga 31,75 dollarit 450 grammi eest. Niisamuti pakutakse võimalusi nautida võilelledest valmistatud terviklikku einet – alates rohelisest salatist kuni võilille quiche’ni (lahtine pirukas), millele järgneb võilillejäätis, mida loputatakse alla võililleveiniga.
Kui veiniga liialdad, on tass võililleteed ideaalne vahend pärastise enesetunde parandamiseks, sest võililled aitavad maksal pohmelli tekitavaid toksiine kehast välja viia.
14. 16. Kui soovid siiski oma muruplatsil võililledest vabaneda, siis ära unusta, et nende hävitamiseks kasutatavad herbitsiidid kahjustavad metsloomi ja linde
Ja seda kohe päris tõsiselt. Näiteks Ameerika Ühendriikides moodustavad muruplatsid ligi kolmkümmend miljonit aakrit ja ameeriklased kasutavad igal aastal nende peal hinnanguliselt 40 miljonit kilogrammi pestitsiide. USA kala- ja metsloomateenistus teatab, et “majaomanikud kasutavad oma muruplatsil kuni kümme korda rohkem keemilisi pestitsiide aakri kohta kui põllumehed põllukultuuridel”.
Õnneks on võilillevaba muru saamiseks ka turvalisem viis! See viis ei pruugi muidugi kõikidele küll sobida, aga osades allikates kirjas olevate väidete põhjal võib veidi pikem muru (umbes 7 – 10 cm) varjata päikese nende päikest armastavate lillede eest ja nende kasv jääb kiduraks. Võib ka kasutada spetsiaalseid tööriistu, millede abil on lihtsam soovitamuid taimi aiast välja juurida (33).
Selliselt saab sul olema tervislik õueala, mis on ohutu nii lastele, lemmikloomadele kui ka ajas jalutavatele linnukestele ja metsloomadele nagu näiteks siilidele ja oravatele. Tõenäoliselt ei saa võililli kunagi välja juurida, kuid saame õppida võilillede ja muu metsiku looduse suhtes veidi rahulikum olema – ja võib-olla neid päikesest pakatavaid lillekesi ka pisut rohkem armastama (33).
14. 17. Võilill ja tema kultuuriline tähtsus
Viis võililleõit on Lääne-Virginia osariigi White Sulphur Springsi embleem. Võilill on ka New Yorgi osariigi Rochesteri ülikooli ametlik lill ja “Dandelion Yellow” on üks kooli ametlikest värvidest. “The Dandelion Yellow” on ka Rochesteri ülikooli ametlik laul. Mitmetes paikades tähistatakse kevadet ka iga-aastaste võilillefestivalidega (37).
14. 18. Võilill on inspiratsiooniks olnud ka inseneridele
Võililleseemnete võime lennelda kuivades, tuulistes ja soojades tingimustes kuni kilomeetri kaugusele, on olnud inspiratsiooniks ka kergekaaluliste droonide kujundamisel. Nimelt avastasid teadlased 2018. aastal, et võililleseemnetel on olemas eraldi pöörisrõngas. Pöörisrõngas on defineeritud kui suletud ahelaga keeristoru, mis tekib vedeliku väljutamisel ringikujulisest avast, nagu näiteks suitsurõnga puhul.
See töö andis tõendeid asjaolu kohta, et võililleseemnetel on teatud tingimusetel vedelikuga sarnane käitumine. 2022. aastal demonstreerisidki Washingtoni ülikooli teadlased akuvabasid andureid ja arvuteid, mis võivad jäljendades võililleseemneid lihtsalt tuules väga kaugele hõljuda (37).
14. 19. Võilill on ka loodusliku kummi allikas
Võililled eritavad lõikamisel või purustamisel lateksit, kuigi see ei ole nii kõikide võilillesortide puhul. Siiski, näiteks Taraxacum kok-saghyz, vene võilill, on liik, mille abil toodeti Teise maailmasõja ajal lausa tööstuslikult kasulikke loodusliku kummi koguseid.
Kasutades kaasaegseid kultiveerimismeetodeid ja optimeerimistehnikaid, töötasid Saksamaal asuva Fraunhoferi molekulaarbioloogia ja rakendusökoloogia instituudi (IME) teadlased välja vene võilille kultivari, mis sobib loodusliku kummi praeguseks kaubanduslikuks tootmiseks.
Võilillest valmistatud lateks on sama kvaliteediga kui kummipuudest valmistatud looduslik kautšuk. Tuntud rehvitootja Continental on juba ka tootnud ja katsetanud esimesi rehve, mille rehvi turvis on valmistatud 100% võilille naturaalsest kummist kui polümeerist (37).
2017. aasta detsembris investeeris Hiina ettevõte Linglong Group Co. Ltd. 450 miljonit dollarit võililledest äriliselt elujõulise kummi valmistamisse (37).
14. 20. Mida tähendab võilille unes nägemine?
Raamatu “Unenägude seletusi kogu perele” andmetel viitab võilille unenäos nägemine õnnelikule abielule ja soodsatele tingimustele.
14. 21. Võilille iseloom ja sõnumid mida ta saadab
Võilill on abiks oma kogukonnale, muutes oma keskkonda nii, et õrnemad taimed saaksid kasvada ning pakkudes rikkalikult toitaineid paljudele rohusööjatele ja kõigesööjatele ning varustades mesilasi ja teisi putukaid nektariga, kui teised taimed ei saa veel õitseda.
Ta on taim, mis palub meil jagada oma energiat ja iseennast oma kogukondadega, et maailma toita (39).
Päeva lõpuks on võililled lihtsalt lõbusad ja nendega ei hakka ealeski igav. Olles võililli täis põllul, ei saa tegemised otsa praktiliselt mitte kunagi. Õitsenud võililleõisikuid puhudes saad teada mitu aastat on abiellumiseni või mitu last sul sünnib. Kui aga lendava võililleseemne kinni püüad, võid midagi soovida. Ja mis peamine – saad neid korjata ja vastavalt siinses loos toodud retseptidele nii õitest, lehtedest kui juurtest midagi maitsvat ja tervislikku valmistada!
12. Kas võilill on mürgine? Võilille võimalikud riskid ja kõrvaltoimed
Võililletaime kõik osad on söödavad (va varred, mis on tänu nendes peituvale lateksile väga kibedad) on madala mürgisusega ja enamikule inimestele tõenäoliselt ohutud, eriti kui neid tarbitakse toiduna (40, 47). Siiski ei ole võilill täiesti riskivaba.
Näiteks:
- Võib võilill põhjustada allergilisi reaktsioone ja seda eriti inimestel, kes on allergilised sarnaste taimede, nagu korvõieliste suhtes. Tundliku nahaga inimestel võib tekkida ka kontaktdermatiit (40, 41, 42).
- Võilill võib suhelda ka osade ravimitega, sealhulgas teatud antibiootikumide, antikoagulantide ja veresuhkru ravimitega. Seega, kui kasutad retseptiravimeid, kaalu enne võilille tarbimist konsulteerimist oma tervishoiutöötajaga (43).
Võilill on enamiku inimeste jaoks tõenäoliselt ohutu. Siiski võib see põhjustada allergilisi reaktsioone ja suhelda teatud ravimitega.
13. Kokkuvõtteks
Võilill on looduse tõelise visaduse, pideva uuenemise ja külluse võrdkuju. Nii nagu ikka heal lapsel mitu nime, on ka võilille pärjatud mitmete erinevate nimedega nagu: piimarohi, piimaohakas, piimahain, piimalill, meelill, kollalill, võismalilled, võiroos, võikann, seaõitsed ja põrundhaigerohi.
Oma mitmekülgsuses on ka kõik tema osad – juured, lehed ja õied – söödavad ning sisaldavad rohkelt vitamiine ja mineraale ning teisigi bioaktiivseid ühendeid.
Võililleõied peidavad endis näiteks antioksüdante, sealhulgas flavonoide ja karotenoide, mis annavadki neile erksa kollase värvuse.
Võilillejuur on aga rikas loodusliku ja prebiootilise toimega kiudaine inuliini poolest. Lisaks sisaldab ta fenoolhappeid ja mineraalaineid nagu kaalium ja kaltsium. Need ühendid annavad juurele ka talle iseloomuliku mõru maitse.
Lehtedes peitub aga tõeline vitamiinide ja mineraalide paraad, mis teeb võilillest ühe toitainete rikkaima loodusanni üldse.
Tänu oma rikkalikule koostisele on võilill hinnatud nii traditsioonilises taimemeditsiinis kui ka kulinaarses kasutuses, olles populaarne tooraine nii toidulisandites kui ka salatites, teedes, kohvijookides, pirukates, suppides, pelmeenides ning isegi moosides, jäätistes ja tarretistes.
Võilill toetab sinu keha ja seedesüsteemi tervist mitmel viisil. Ta aitab kaasa mao ja maksa normaalsele talitlusele ning soolestiku korrapärasele funktsioneerimisele, toetades seedimise protsesse ja füsioloogilist pH-tasakaalu maos. Lisaks võilill ka stimuleerib seedimist, aitab kaasa seedetrakti heaolule ja on prebiootilise toimega.
Oma prebiootiliste omaduste tõttu toetab võilill kogu sinu soolestiku heaolu, aidates kaasa tervisliku mikrobioota säilitamisele.
Kui parasjagu võilillehooaega ei ole, saad tema juurtest ja õitest peituvast kasulikkusest osa tarbides kvaliteetsetest toorainetest valmistatud võilille toidulisandeid. Ecoshi toidulisandis peituv võilileleparaad just täpselt seda ongi!
NB! Ülitundlikkuse puhul mõne siinses loos toodud koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!
Autor: Maria-Helena Loik
Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com
Allikad:
- Dandelion
- Dandelion root extract affects colorectal cancer proliferation
- Effect of Methanolic Extract of Dandelion Roots on Cancer
- Dandelion
- Dandelion extract on breast cancer cells
- Dandelion Root Enhance Chemotherapeutic Efficacy, and Reduce Tumour Xenograft Growth
- Dandelion root extract inhibit LPS‑induced colorectal cancer
- Frontiers | Dandelion extract inhibits triple-negative breast cancer
- Dandelion Root Extracts May Be Effective in Treating a Deadly Type of Leukemia
- Dandelion root extract suppressed gastric cancer cells proliferation
- Dandelion kills cancer
- Dandelion root far more effective in fighting cancer cells than chemotherapy
- Simple Dandelion Detox
- Dandelion greens, raw – USDA
- Prebiotic inulin
- Free Radicals and Antioxidants
- Beta-Carotene – PubMed
- Taraxum O. Source Supporting the Therapy of Co-Existing Diseases in Metabolic Syndrome
- The Effect of Dandelion on the Cardiovascular System and Its Diseases
- Protective Effects of Taraxacum officinale on Chronic Liver Failure
- Effect of Taraxacum officinale extract in DMBA-induced breast cancer
- Dandelion Roots on Cancer Cell Lines and AMP
- Dandelion root extract affects colorectal cancer proliferation and survival
- Dandelion Root and Lemongrass Extracts Enhance Chemotherapeutic Efficacy, and Reduce Tumour Growth In Vivo in Prostate Cancer
- Dandelion root extract suppressed gastric cancer cells proliferatio
- The effect of Taraxacum officinale on gastric emptying and smooth muscle motility
- Dandelion greens, cooked, boiled, drained, without salt – USDA
- High Fiber Diet – StatPearls – NCBI Bookshelf
- The Effects of Taraxacum Officinale in Type 2 Diabetes
- Dandelion Recipe & Nutrition – Precision Nutrition’s Encyclopedia of Food
- Biologically Active Compounds
- Ten Things You Might Not Know About Dandelions
- DANDELION: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews
- Dandelion (Taraxacum Genus): A Review of Chemical Constituents and Pharmacological Effects – PMC
- Dandelion: Health Benefits and Side Effects
- Taraxacum – Wikipedia
- Pu Gong Ying (Dandelions) in Chinese Medicine
- Dandelion History, Folklore, Myth and Magic | The Practical Herbalist
- Dandelion Jelly Recipe
- Easy Dandelion Jelly Recipe – Larder Love
- Dandelion Root Coffee Recipe –
- Dandelion Symbolism: Meaning and Significance • Schisandra & Bergamot
- How to Make Roasted and Fresh Dandelion Tea From Your Garden
- Green immigrants : the plants that transformed America : Haughton, Claire Shaver : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive
- ON: Dandelions – by Melodie Roschman – Syllabus
- Dandelions for food – MSU Extension
Olen tarbinud 3 nädalat.Kuskilt ei loe välja kaua võin tarbida,kas kõik 90 tabletti ja siis teha paus?
Tänud,Tiina