Raku supertoit – Moringa Oleifera ja Supergreen
Millest koosneb organism?
Milleks räägitakse nii paIju sellest, et inimene on see, mida ta sööb? Kui palju me tegelikult teadvustame, mida tegelikult toit meie organismis teeb, kuidas liigub, miks liigub, kuhu liigub ja mis eesmärgil liigub? Inimese terve füüsiline keha koosneb rakkudest (ingl. cells). Rakkude kogumid on koed (ingl. tissues) – luukude, lihaskude, sidekude, nahkkude, kõhred, liigesed, veri, organid, organsüsteemid, lümfid – kõik koosnevad rakkudest. Rakk on samasugune elusorganism nagu inimene ise. Rakul on ainevahetus, ärrituvus, liikuvus ja paljunemine nagu kehal. Rakk koosneb 70% veest ja 30% valkudest (aminohapetest ja ensüümidest), mis tähendab, et inimese füüsiline keha koosneb 70% veest ja 30% toitainetest. Selleks, et inimene saaks elada ja terve olla, on organismile vaja anda rakkude ülesehitamiseks ja toimimiseks 70% vett ja 30% toitaineid e. ehitusmaterjali, igapäevaselt, sest igapäevaselt moodustuvad uued rakud.
Raku, kui elusorganismi, vajadused
Selleks, et rakk elada saaks, on tal vaja jooki, sööki, õhku ja liikumist. Joogiks puhas vesi, söögiks toitained nagu aminohapped ehk valgud sh ensüümid, polüküllastumatud rasvhapped, vitamiinid ja mineraalid, värske puhas hapnik e. õhk ja liikumine. Inimene on loodud dünaamiliseks olendiks ja vajab seetõttu kõige toimimiseks liikumist. Luu vajab kasvamiseks liikumist, liiges vajab liigesevõide tekkimiseks liikumist, adrenaliin vajab neerupealistes vabanemiseks liikumist, vereringlus ja ainevahetus vajavad oma toimimiseks liikumist.
Rakud on peamised elu „ehituskivid“. Kui rakud on terved, on terved ka koed ja organid ning meie süsteemid talitavad ilma häireteta ning inimene on terve. Igal rakul on oma funktsioon ja eluiga, vanad rakud lagunevad ja nende asemele tekivad uued. Nii uuenevad koed, organid ja ajapikku kogu organism. Tekib küsimus, kui kõik rakud pidevalt uuenevad, siis miks me üldse haigestume ja sureme? Probleem seisneb selles, et puudub raku jaoks sobilik keskkond. Puudulik rakutoitumine viib raku ehitusmaterjali puudumiseni. See teeb rakud ebatäiuslikuks, häirub nende töö, mille läbi omakorda haigestuvad organid ja organsüsteemid. Rakukahjustusest saavad alguse kõik organikahjustuse vormid.
Rakutoit
Osad valgulised vormid on ensüümid e. fermendid, aine, mis aitab toitu seedeorganites lõhustada. Fermendid on taimsed ja on kättesaadavad peamiselt elavast toidust nt puu- ja juurviljadest, teraviljast, idust ja pähklitest. Vitamiine ja mireaalaineid on vaja selleks, et toota omakorda ensüüme ning hormoone endokriinsüsteemi ehk näärmete tööks. Mineraalid on aminohapete (rakkude) peamine ehitusmaterjal ja vitamiinid on aminohapete moodustamiseks vajalik energia.
Asendamatud rasvhapped e. polüküllastamata rasvhapped on rakumembraanide olulisim koostisosa (rakukest koosneb 50% ulatuses rasvhapetest), milleläbi on tagatud membraani vajalik läbilaskevõime. Ilma terve membraanita kaotavad rakud võime siduda vett, aminohappeid ja teisi toitaineid. Samuti on rasvhapped ääretult olulised närvisüsteemi ja aju normaalseks talitluseks. Seemned ja kala on peamised rasvhapete allikad.
Põhimõtteliselt saaksime enamjaolt kõik toitained kätte metsasaadustest, sest kõik organismi ainevahetuse protsessiks vajaminevad ained on olemas taimedes. Taimed ongi vitamiinid, mineraalid, ensüümid, süsivesikud, rasvhapped jne. Nt männikasvudes ja seemnetes on tohutult A, B, C, E, K vitamiine ja Omega 3 ning 6 rasvhappeid. Mitte ainult kalas vaid ka männikasvudes. Osa valke e. proteiine e. aminohappeid (asendamatuid) vajame siiski ka kalast, munast, juustust e. loomsetest toitudest.
Miks vajame supertoite?
Imetaimeks kutsutud Moringa lehepulber on äärmiselt kõrge toiteväärtusega taim, mida rakk saab kasutada enda kõige olulisemate funktsioonide täitmiseks – toiduks, paljunemiseks, enese ülesehituseks jne.
Näiteks:
Moringa 1 grammis taimepulbris on:
• 25x rohkem rauda kui spinatis
• 15x rohkem kaaliumit kui banaanis
• 4x rohkem valke kui munas
• 10x rohkem A-vitamiini kui porgandites
• 17x rohkem kaltsiumit kui piimas
Lisaks on Moringas:
• 92 toitainet
• 46 antioksüdanti
• 36 põletikuvastast ainet
• 18 amiinohapet, 9 olulist aminohapet
Antioksüdandid on ained, mis pidurdavad ja reguleerivad vabade radikaalide teket. Terves organismis valitseb antioksüdantide ja vabade radikaalide vahel tasakaal. Kuid kui vabade radikaalide tasakaal saab rikutud muutuvad need organismile ohtlikuks. Antioksüdantide ja põletikuvastaste ainete ülesandeks on katkestada vabade radikaalide poolt alustatud ahelreaktsioone, et takistada põletikuliste kollete ja haiguste tekkimisi. Seetõttu Moringas sisalduvat 46 antioksüdanti ja 36 põletikuvastast ainet on kingutus organismile, et pidurdada, ennetada ning isegi ravida mitmesuguseid haigusi. Tähtsamad antioksüdandid on vitamiinid C, A, E, karotenoidid, flavonoidid, ubikinoonid (Q10), seleen, mangaan ja tsink. Antioksüdandid on vajalikud selleks, et kiirendada kahjustatud rakkude ja kudede taastumist ja tervenemist.
Vaba radikaal on aga molekul või selle osa, millel on vähemalt üks paardumata elektron. Paardumata elektron teeb osakese väga aktiivseks, mis püüab endale paarilise tõmmata ükskõik milliselt läheduses olevalt biomolekulilt, millega põhjustab kehas ahelreaktsioone ehk rakukahjustusi. Kui radikaalide küllus püsib kontrollimatult kaua, viib see valkude, nukleiinhapete, lipiidide, süsivesikute oksükahjustustele, mis tähendab, et need molekulid ei täida enam oma rolli organismis ja tulemuseks on kudede kahjustused ja haiguste tekked.
Vabad radikaalid tekivad rakus:
• kiirgusenergia neeldumisel (UV-kiirgus, röntgenikiirgus);
• kehasisestes metaboolsetes e. ainevahetuslikes oksüdatsiooniprotsessides;
• kemikaalide ja ravimite ainevahetuses.
Vabad radikaalid kahjustavad lipiide, mille tulemusel muutub rakumembraani, mitokondrite ja endoplasmaatilise retiikulumi membraanide struktuur, kaob membraanide võime reguleerida transmembraanseid ioongradiente. Kahjustuvad ka tsütoskleleti valkude struktuur, häiruvad geneetiline süsteem ja ensüümide struktuur.
Antioksüdantide toimel:
• väheneb südamehaiguste ja insuldirisk;
• pidurduvad vananemisprotsessid;
• alaneb kolesteroolitase;
• väheneb ateroskleroosirisk;
• väheneb kasvajate tekkevõimalus;
• aeglustub Alzheimer’i tõbi;
• vähenevad sigaretisuitsust tekkivad kahjustused, jne.
Miks inimene ei saa enam tavatoidust kätte talle kõiki vajalikke toitaineid?
Põhjus peitub selles, et toidud on liigselt töödeldud ja rafineeritud. Kõik kasulik on toidusaadustest kas väljavõetud nt I sordi valgejahu puhul või kõrges kuumuses toiteväärtuse minetanud. Samuti on taimed kasvatatud väetiste ja pestitsiidide toel, kus on rohkem sees mürkaineid kui kasulikke toitaineid. Pinnase väljakurnamine põhjustab mineraalide puudust taimes ja seeläbi organismis. Lisaks on tänapäeva inimeste organismid juba nii nõrgaks jäänud, et organism ei jõuagi enam toitaineid toidust imendada. Seetõttu on toidulisandite, kui elusa rakutoidu tarbimine pea vältimatu. Bioloogiliselt aktiivsete toidulisandite tarvitamine on reaalne võimalus koheselt toitainete puudust likvideerida ja vähendada võimalust haigestuda erinevatesse haigustesse.
Mis taim on Moringa Oleifera ja miks teda nii kõrgelt hinnatakse?
Moringa Oleifera on taim, mida on kõrgelt hinnatud juba tuhandeid aastaid tema tervistavate toimete tõttu. Pärit on see heitleheline puu India loodeosast Himaalaja lõunanõlvadelt. Peale India kultiveeritakse moringat veel Aafrikas, Mehhikos, Lõuna-Ameerika põhjaosas, Ladina-Ameerikas, Filipiinidel ning mujal. Oma erilise maitse, funktsioonide ning välimuse tõttu on taimele antud ka teisi nimesid nagu mädarõikapuu (Horseradish tree), trummipulgapuu (Drumstick tree), beni õli puu ning Moringa. Õli-rõikapuust on ajapikku õpitud kasutama kõiki taime osi nii kulinaarias kui pärimusmeditsiinis.
Moringa Oleifera on suurepärast elujõudu ja energiat andev. Taime kasutatakse haigusi ennetava ja ravimise eesmärgil ning tänapäeva kiires ja stressirohkes elus on hea end aidata keemiavaba loodusliku antidepressandi ning suurepärast toonust tõstva taimega. Rahvameditsiinis kasutatakse õli-rõikapuu koort, juuri, lehti, õisi, seemneid, õli, mahla ja kummit. Selle puu saadusi ja erinevaid osi on kasutatud erinevate tõvede nagu reuma, langetõve, südamehaiguste, vererõhuhäirete, seedehäirete, nahapõletiku, palaviku, peavalu jm korral.
Juuri on rahvameditsiinis kasutatud ka uriinieritust soodustava vahendina. Seemnetest on abi otsitud kõhukinnisuse korral ja sooleparasiitide väljutamiseks. Taimel on tugev mikroobide- ja põletikuvastane toime. Ka ajurveda meditsiinis osatakse õli-rõikapuud hinnata ning tema saadusi soovitatakse 300 haiguse ennetamiseks ja ravimiseks.
Moringa puu on väga rikas antioksüdantide, kiudainete ja bioaktiivsete ühendite poolest, mis reguleerivad, aktiveerivad ja kiirendavad organismi ainevahetusprotsesse. Lisaks antioksüdantidele sisaldavad õli-rõikapuu lehed rikkalikult vajalikke mineraalaineid ja aminohappeid. Just tänu oma mitmekesistele kasutusvõimalustele, kõrgele toitainetesisaldusele ning raviväele on moringat hakatud kutsuma imepuuks (Miracle tree), mida on soovitav lisada kuumutumata mistahes toidule või joogile, et suurendada selle toiteväärtust.
Tutvu lisaks Moringale ka teise supertoiduga, mis on imeline segu kõige väärtuslikemast taimedest, et rikastada rakkude toidulauda. 9 Superfoods on rikas organismi jaoks oluliste toitainete poolest. Erinevate roheliste taimede pulbrid soodustavad aluselise keskkonna tekkimist, organismi puhastamist jääkainetest ning immuunsüsteemi tugevnemist.