Aneemia puhul kõige sagedamini tuleb esmatasandi arstil tegeleda rauapuudusaneemiaga, mille puhul leiab arst vereanalüüsist normaalse erütrotsüütide taseme, madala hemoglobiini väärtuse ja väikesemõõtmelised punalibled (mikrotsütaarne aneemia). Aneemia on olukord, kus inimesel puudub piisavas koguses terveid vere punaliblesid veres, mis transpordiksid vajaliku koguse hapnikku kudedesse. Patsiendid kaebavad väsimust, jõuetust, pearinglust, südamepekslemist. Nad on kahvatud. Põhjuseks võib olla raua puudulik saamine toidust või raua imendumishäire soolestikust.
Diagnoosimisel tuleb muidugi välistada kroonilise verekaotuse võimalus. Järjest rohkem avastatakse rauapuudust väikelastel, eriti neil, kes joovad lehmapiima. Raua omastamine soolestikus ei sõltu niivõrd raua sisaldusest toidust, kuivõrd selle omastamise võimest. Dr. Raudsik on raudselt selle poolt, et taimsest toidust omastab inimorganism rauda paremini kui lihast ja just liha ning lehmapiimaga liialdamine viib soolestiku lekkimise ja raua imendumishäireni.
Kui oled pidevalt kahvatu ja väsinud, võib Sul olla aneemia
Kus leidub rauda?
Rauda sisaldavad kõik tumerohelised lehtköögiviljad. Taimedes sisalduv raud imendub paremini, ei tekita lihast saadava rauaga võrreldes vabu radikaale, mis omakorda põhjustab oksüdatiivset stressi ja autoimmuunhaiguste arengut. Raua paremaks imendumiseks 12-sõrmiksooles on vajalik C-vitamiin, mida leidub taimedes, kuid mitte töödeldud lihas.
Rauapuuduse e aneemia diagnostikas kasutatakse ka ferritiini (raua) määramist seerumis, mis pärineb luuüdist, maksast ja põrnast ning annab otsest teavet nendes organites sisalduvast rauavarust. Kasutatakse ka beeta-globuliinide hulka kuuluva valgu transferriini määramist, mille nimigi ütleb, et tegemist on rauatransportimisfunktsiooni esindajaga. Transferriiniga seotud raua ja vaba raua sisaldus on erinevad ning arst peab teadma, missugused seisundid tõstavad transferriini hulka ja millised langetavad.
Transferriini hulk tõuseb:
- rauapuudusaneemia ja ägeda viirushepatiidi korral;
- suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutamise puhul;
- raseduse viimastel kuudel.
Transferriini hulk langeb:
- kroonilistest haigustest põhjustatud aneemia, hemolüütilise aneemia, vaegtoitumise, autoimmuunhaiguste ja krooniliste maksahaiguste korral.
Raua imendumist takistavad ka sooleparasiidid. Seda tõsiasja kiputakse tihti alahindama. Aneemia avastamiseks tuleb esmalt teha parasiitide tõrje, eelistatult looduslike vahenditega. Soole parasiidid ja patoloogilised mikroorganismid takistavad toitainete (sh raua ja C-vitamiini) imendumist vereringesse ning tarbivad ka ise meelsasti just vitamiine ja mineraale, millest ei pruugi inimesele enam midagi üle jääda.
Rauavaegusaneemiat ravides on Dr. Raudsik kogenud, et kui vähendada liha söömist, suurendades samal ajal roheliste taimede hulka toidus ning võttes juurde 1-2 grammi C-vitamiini päevas, saab hemoglobiinitaseme kolme kuu jooksul normi. Rauapreparaatide arutu määramine ei ole lahendus, see võib kasu asemel kahju tekitada.
Rauapreparaatidest on üks tõhusamaid aneemia puhul Raud Diglütsinaat, mis on tuntud oma hea imenduvuse poolest.
Allikas: Dr. R. Raudsik „Energiakriis“.
ja Wikipedia