Saccharomyces cerevisiae boulardii on aktiivne pärmilaadne mikroorganism (üldtuntud kui õllepärm ja pagaripärm), mida ekstraheeritakse troopiliste puuviljade nagu litši ja mangostani (mangustanipuu viljad) koortest. Aga miks me sellest pärmilaadsest organismikesest siin loos kirjutada tahame?
Nimelt, kliiniliste uuringute käigus on leitud, et Boulardii on tõhus probiootikum, mis ühtlasi aitab ravida ka erinevatest seedehäiretest tingitud kõhulahtisust. Selguse mõttes olgu ka öeldud, et probiootikumid on sõbralikud organismid, mis aitavad võidelda “halbade” haigusi põhjustavate organismide vastu.
Probiootiline Boulardii toodab olulisi polüamiine nagu spermiini ja spermidiini, kaht limaskestade alusmolekuli. Need aitavad taastada kahjustunud limaskesti ning kaitsta neid ka edaspidiste kahjustuste eest. Lisaks on uuringud näidanud, et S. boulardii on mittesüsteemne ja mittepatogeenne (see tähendab, et see jääb pigem seedetrakti, mitte ei levi kehas mujale).
Seetõttu kasutataksegi Boulardii`d probiootikumina, mille eesmärk on viia kasulikud mikroobid jäme- ja peensoolde ning parandada kaitset patogeenide eest.
Saccharomyces boulardii on oma nime saanud prantsuse teadlase Henri Boulardi järgi. Nimelt avastas ta 1923. aastal, et püüdluses kontrollida koolera sümptomeid ja teisi tervisehädasid, kasutasid Kagu-Aasia elanikud mitmete kasulike väärtuste tõttu just litši ja mangostani koori. Teda hakkasid nende troopiliste viljade kasulikkuse põhjused väga huvitama ja üllatusena ei olnud sealsete tervendavate omaduste taga keegi muu, kui sel hetkel veel tundmatu ja nimetu mikroorganismike Saccharomyces cerevisiae boulardii (1, 3, 5).
Selles artiklis kirjutamegi S. Boulardii tervisekasudest ja meditsiinilistest kasutusaladest. Mõnda neist tervisega seotud eelistest toetavad tugevamad teaduslikud tõendid, samas, kus teised kasutusalad vajavad veel edasisi uuringuid. Aga enne tervisekasude loetlemist alustame kohe päris algusest ja räägime natuke biokilest ja terve limaskesta olulisusest.
Mis on bakteriaalne biokile ja selle funktsioon, miks on oluline, et kõik sinu keha limaskestad oleksid terved ning millist rolli mängib siin S. boulardii?
Inimkehas võib bakteriaalseid biokilesid leida mitmetel pindadel, näiteks nahal, hammastel (hea näide biokilest ongi tegelikult hammastele tekkiv hambakatt) ja limaskestadel ning biokilet on võimelised moodustama enamik baktereid. Olgu ka öeldud, et limaskesti on sinu kehas rohkem kui esialgu arvata võid. Eristatakse näiteks:
- nina limaskesta,
- suu limaskesta,
- neelu limaskesta,
- söögitoru limaskesta,
- seedetrakti limaskesta,
- mao limaskesta,
- hingetoru limaskesta,
- bronhide limaskesta,
- sapipõie limaskesta,
- ussripiku limaskesta,
- kusejuha limaskesta,
- kusepõie limaskesta,
- peensoole limaskesta,
- käärsoole limaskesta,
- tühisoole limaskesta,
- kaksteistsõrmiku limaskesta,
- tupe limaskesta,
- sugutiluku limaskesta,
- pärasoole limaskesta,
- emakalimaskesta,
- silmade sidekesta jt (15).
Ka sinu soolestiku normaalsel mikroflooral on iseloomulik anatoomiline ehitus, seda just biokile kujul. See biokile sisaldab mitmekihilist kasulike bakterite ja muude mikroorganismide kooslust, mis katab soole limaskesta seestpoolt ja kaitseb seda dehüdratsiooni, keemiliste rünnakute, füüsiliste kahjustuste, parasiitide ja teiste patogeensete mikroorganismide eest, mis kõik sinu kehale palju kahju võivad teha.
Lisaks takistab biokile parasiitide ja teiste patogeenide poolt eritatavate toksiinide ja allergeenide tungimist soolestiku limaskesta.
Just bakteriaalse biokile ja seeläbi ka limaskesta kahjustumine on see, mis muudab võimalikuks toidu makromolekulide ja ainevahetuse saaduste pääsu vereringesse.
Selle tulemusena häirub immuunsüsteemi töö ja võivad tekkida ka autoimmuunsed haigused. Praktiliselt kõigil immuunpuudulikkusega inimestel on kasulike ja kahjulike bakterite suhe nihkunud kahjulike kasuks ning soolestiku limaskest seeläbi saastunud või hävinenud.
Seega on biokile esimeseks kaitseliiniks nakkuste ja infektsioonide vastu ning seetõttu ongi kahjustatud mikroflooraga inimesed nakkushaigustele vastuvõtlikumad.
Terve limaskest takistab või aeglustab haigustekitajate vereringesse sattumist. S. boulardii üks peamistest tervisekasudest ongi aga just sinu keha limaskestade tervena hoidmine. Kasutaegureid on aga mitmeid teisigi ja allolevalt kirjutamegi neist veidi lähemalt.
Saccharomyces Boulardii tervisekasud ja meditsiinilised rakendused
Saccharomyces Boulardii on tänapäeval tuntud mitmesuguste terviseprobleemide ja haiguste ravis nagu näiteks:
- Erinevatest põhjustest tingitud kõhulahtisused nagu:
-
- Antibiootikumidega seotud kõhulahtisuse ennetav ravi lastel ja täiskasvanutel.
- Kõhulahtisus, mis on põhjustatud Clostridium difficile infektsioonist (antibiootikumide poolt tekitatud kõhulahtisuse üks põhilisi tekitajaid) ja korduv Clostridium difficile nakkus.
- Kõhulahtisus mis on põhjustatud sellise bakteri nagu Vibrio cholerae poolt. Vibrio cholerae bakterid on tüüpilised toksiini tootvad bakterid, mis tekitavad sekretoorset kõhulahtisust.
- HIV/AIDS-iga seotud kõhulahtisus.
- Rotaviiruse põhjustatud kõhulahtisus lastel.
- Reisikõhulahtisus. See on kõhulahtisus, mis annab endast tunda reisimisel teistsuguse kliima ja sanitaarsete oludega riikidesse peale sealse joogivee joomist ja toitude tarbimist.
- Helicobacter pylori infektsioon. Helicobacter pylori ((H. pylori) on bakter, mis võib väljaheidetest organismi sattuda pesemata käte kaudu. H. pylori elab maolimas ja võib põhjustada kroonilist maolimaskestapõletikku. Helicobacter pylori infektsioon on ka peamine kaksteistsõrmiku- ja maohaavandi teket soodustav tegur. Kõik H. pylori tüved haigust ei tekita.
Boulardii`d kasutatakse H. pylori infektsiooni raviks ja selle sagedaste kõrvalnähtude, sealhulgas kõhulahtisuse ja iivelduse leevendamiseks.
- Parandab seedimist, immuunkaitset ja toitainete imendumist. S. boulardii toimib justkui mööda liini edasi tagasi sõitev transpordivahend, mis ühtlasi oma teekonnal läbi soolestiku vabastab samaaegselt tõhusaid ensüüme, valke ja troofilisi tegureid (troofilised tegurid on valgud, mis soodustavad rakkude kasvu ja elujõulisust), mis parandavad peremeesorganismi immuunkaitset, seedimist ja toitainete imendumist (13).
- Blastocystis hominis (Blastotsüstoos). Blastocystis hominis on mikroskoopiline mittepatogeenne parasiit, mis võib elada sinu seedetraktis. Osade kõhulahtisuse, kõhuvalu või muude seedetrakti probleemide all kannatavate inimeste väljaheitest on leitud Blastocystis hominis organismid.
- Akne. Akne on väga levinud nahaprobleem, mis tekib kui juuksefolliikulid (naha väikesed augud, millest üks karv välja kasvab), mis on ühendatud nahapinna lähedal asuvate rasunäärmetega, ummistuvad. Selline ummistumine põhjustab vistrikuid peamiselt näol, otsmikul, rinnal, õlgadel ja selja ülaosas. Kuigi akne võib mõjutada igas vanuses inimesi (isegi lapsi), on see kõige levinum teismeliste seas. Aknel on kolm peamist põhjust: liiga palju rasu tootmist, surnud naharakkude mitteeraldumist ja liiga palju spetsiifilisi baktereid nahal (usutakse, et akne arengus mängib suurt rolli bakter nimega Propionibacterium acnes). Akne tekkeks peavad olemas olema kõik need kolm tegurit.
Mõnede uuringute andmetel võib aga Saccharomyces boulardii suukaudne manustamine akne väljanägemist parandada (9, 10).
- Äge gastroenteriit ehk kõhugripp. Gastroenteriit on väga levinud haigus, mis põhjustab kõhulahtisust ja oksendamist. Tavaliselt on kõhugripp tingitud bakteriaalsest või viiruslikust infektsioonist. Kõhugripp mõjutab igas vanuses inimesi, kuid on eriti levinud just väikelastel. Enamikul juhtudest põhjustab lastel gastroenteriiti viirus nimega rotaviirus.
- Rasvumine. Loomkatsed on näidanud, et Saccharomyces boulardii ja superoksiiddismutaas (SOD) vähendavad madala astme põletikku ja et S. boulardii võib vähendada ka rasvumist. Nüüdseks on Boulardii mõju uuritud juba ka ülekaaluliste inimeste seas.
Uuringus täheldati, et 60-päevane S. boulardii ja SOD-i manustamine põhjustab olulist kaalukaotust, millega kaasneb rasvamassi vähenemine, säilitades samas rasvavaba massi. Lisaks langes kasealustel isikutel kusihappe tase (12).
- Nekrotiseeriv enterokoliit (NEK). See on peamiselt enneaegsetel beebidel esinev raske põletikuline soolehaigus. Osade uuringute kokkuvõtete kohaselt soovitatakse S. boulardii’d NEK`i ennetamiseks, söötmistalumatuse vähendamiseks ning täissöötmis- ja haiglapäevade lühendamiseks (11).
- Parandab toitainete väärtust. Saccharomyces boulardii parandab enda ja teiste kaaskondsete bakterite omadusi ning toimet kääritatud toitudes. See on seotud S. boulardii tüvede võimega stabiliseerida toidumaatriksite pH-d ja happesust pikema aja jooksul, et luua bakterite kasvuks ideaalne keskkond. Samuti on tõendeid selle kohta, et S. boulardii on üsna stabiilne isegi toidu säilitamise tingimustes. Teisisõnu, ta jääb muutumatuks isegi peale toidu pikaaegset säilitamist. Lisaks on Boulardii`l huvitav kasulik mõju toiduainete toiteväärtusele. Nimelt sünteesib S. boulardii folaate ning eemaldab toidust fütaate ja muid antitoitaineid.
Lisaks toodab S. boulardii mitmeid metaboliite või toitaineid, millel on tervisele teadaolev positiivne mõju (14).
- Suu, nina, kõrvade, söögitoru ja bronhide limaskestade tervis. Lisaks soolestiku limaskestade parandamisele, on S. boulardii`l positiivne mõju suu-(soor), ninaurkme-, kurgu-(angiin), kõrvurkme-, söögitoru ja bronhide limaskestade põletike korral.
- Saccharomyces boulardii’d kasutatakse ka mitmete muude tervisprobleemide korral, aga selleks, et hinnata Boulardii tõhusust nende tervisehäirete ravis on vaja rohkem kvaliteetseid teaduslikke tõendeid:
- Amöbiaas ehk amööbdüsenteeria (juurjalgsete algloomade – amööbide tekitatud haavandiline jämesoolepõletik).
- Crohni tõbi.
- Lyme’i tõbi.
- Nõgestõbi.
- Palavikuvillid.
- Maohaavandid, maokatarr ja kõrvetised.
- Laktoositalumatus.
- Ärritatud soole sündroom (ingl. Irritable bowel syndrome (IBS)).
- Peensoole ja jämesoole (haavandiline koliit) limaskesta kahjustuste korral.
- Tsüstiline fibroos.
- Kuseteede infektsioonid, sealhulgas põiepõletik.
- Pärmseente infektsioonid (Candida).
- Kõrge kolesterool.
- Salmonella põhjustatud kõhulahtisus.
- Kõhukinnisus.
- Puukide kaudu levivad haigused nagu puukborellioos.
- Vaktsineerimisest ja kiiritusravist tingitud vaevused.
- Gaasivalud beebidel.
- Äge stressiga seotud soolestiku düsmotiilsus (1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9).
Saccharomyces boulardii kasutamine
Boulardii kasutamine täiskasvanutele:
1-2 kapslit päevas vahetult enne sööki või õhtul enne magamaminekut tühja kõhuga koos poole klaasi toasooja veega. Annust võib suurendada sõltuvalt terviseprobleemi tõsidusest.
Allolevalt mõned näpunäited Boulardii manustamiseks erinevate probleemide korral:
- Jämesoolepõletiku korral võib võtta 4 – 6 kapslit, kuna Boulardii pulber ravib esmalt ülejäänud keha limaskestad, enne kui see jõuab jämesoolde.
- Mao-, soolestiku ja pärasoole limaskesta põletike korral neelata kapsel alla.
- Kurgupõletiku (angiin) või suupõletiku korral võtta Boulardii pulber kapslist välja, raputada keele alla ja manustada iga tunni aja tagant 1 kapsel senikaua, kuni sümptomid mööduvad.
Boulardii kasutamine kuni 12-aastastele lastele:
1 kapsel päevas õhtul enne magamaminekut tühja kõhuga koos poole klaasi toasooja veega.
Lastel tihti esinevate nina-ja neelupõletike (nasofarüngiit) korral avada kapsel ja raputada kapslis olev pulber otse suu limaskestale ning osa pulbrist hoida keele all. Boulardii toetab suu, kurgu, söögitoru ja bronhide limaskestasid.
NB! Boulardii kasutamise perioodil on soovitatav vähendada või jätta täielikult välja suhkru ja pärmitoodete tarbimine. See võib soodustada Candida ehk pärmseene levikut. Boulardii tarvitamine iseenesest Candida albicans levikut ei suurenda, aga ka ei takista.
Millist S. Boulardii toidulisandit valida ja miks just Ecoshi Boulardii on üks usaldusväärseimatest?
Ecosh Boulardii kuulub toidulisandite tippklassi ning selle ühes kapslis sisaldub 5 miljardit aktiivset tüvirakku. Ecoshi toidulisandite peale võid kindel olla just seetõttu, et Ecosh on maailmas üks tunnustatumaid kvaliteetsete toidulisandite ja vitamiinide tootjaid ning müüjaid. Sertifitseerimisfirma Bureau Veritas poolt välja antud Ecosh Life ISO 22000: 2018 sertifikaat nr EST208720F tõendab, et ettevõte vastab Euroopa toiduohutuse juhtimissüsteemi kvaliteedistandardi nõuetele.
Ecoshi Boulardii võib sind aidata selliste probleemide korral nagu:
- Probleemid suu, kurgu, söögitoru ja bronhide limaskestadega.
- Probleemid seedetrakti (mao, peen- ja jämesoole) limaskestaga.
- Kortisooli või antibiootikumide tarbimise ajal ja pärast seda.
- Lisaks kiiritusraviga seotud kaebuste korral.
S. Boulardii looduslikud allikad
Boulardii`d on looduslikult eraldatud:
- Litši koortest.
- Mangostani (ka mangustan) viljade koortest (mangostan on mangostanipuu (Garcinia mangostana) vili.
- Paljudest piimatoodetest, sealhulgas:
- piimast,
- jogurtist,
- koorest,
- juustust,
- keefirist (14).
Kas Saccharomyces boulardii igapäevane tarbimine on ohutu?
S. boulardii on suukaudsel manustamisel kuni 15 kuud tõenäoliselt ohutu enamikule täiskasvanutele. Kuid mõnel inimesel võib see põhjustada kõhugaase või väga harvadel juhtudel seennakkust (fungeemiat), mis võib levida vereringe kaudu kogu kehasse (4).
NB! Siin esitatud teave on ainult informatiivsel eesmärgil, seega ärge kasutage seda oma terviseprobleemide diagnoosimiseks ega raviks. Ärge pidage siinset infot kui tagatist soovitud tulemuste saavutamiseks, sest see pole mõeldud teie arsti või muu tervishoiutöötaja nõuannete asendamiseks. Enne toidulisandite tarbimist konsulteeri kindlasti arstiga ja/või terapeudiga, et vältida võimalikke vastunäidustusi ja soovimatuid kõrvalmõjusid.
Autorid: Agnes Laine ja Maria-Helena Loik
Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com
Allikad:
- Saccharomyces boulardii – Wikipedia
- Effects of Saccharomyces cerevisiae or boulardii yeasts on acute stress induced intestinal dysmotility (nih.gov)
- SACCHAROMYCES BOULARDII: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)
- Saccharomyces Boulardii: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dose & Precautions (rxlist.com)
- Review article: yeast as probiotics — Saccharomyces boulardii – PubMed (nih.gov)
- V. ja L. Mihkelsoo.“ Isetervendaja käsiraamat“
- ENTEROL – 250mg 10TK | Ravimid | Üle 2400 ravimi tutvustuse – Kliinik.ee
- Blastocystis hominis – Symptoms and causes – Mayo Clinic
- Propionibacterium acnes and Acne Vulgaris: New Insights from the Integration of Population Genetic, Multi-Omic, Biochemical and Host-Microbe Studies – PMC (nih.gov)
- Saccharomyces Boulardii: Health Benefits, Side Effects, Uses, Dose & Precautions (rxlist.com)
- Effect and Safety of Saccharomyces boulardii for Neonatal Necrotizing Enterocolitis in Pre-term Infants: A Systematic Review and Meta-Analysis – PubMed (nih.gov)
- Effects of 60-Day Saccharomyces boulardii and Superoxide Dismutase Supplementation on Body Composition, Hunger Sensation, Pro/Antioxidant Ratio, Inflammation and Hormonal Lipo-Metabolic Biomarkers in Obese Adults: A Double-Blind, Placebo-Controlled Trial – PubMed (nih.gov)
- Effects of Saccharomyces boulardii on intestinal mucosa – PubMed (nih.gov)
- Application of Saccharomyces cerevisiae var. boulardii in food processing: a review – Lazo‐Vélez – 2018 – Journal of Applied Microbiology – Wiley Online Library
- Limaskest – Vikipeedia (wikipedia.org)
Arsti soovitusel ostsin, olen kuu aega kasutanud, ootan ehk aitab ka gaaside vastu
soolestiku kuldne abimees.
mida siis teha, kui tekivad gaasid ??
Ja kui Candida levikut ei takista, milleks siis üldse tarbida.?