Korditseps, tuntud ka kui Cordyceps sinensis, Ophiocordyceps sinensis või meie keeli, hiina kedristõlvik – on justkui osavalt peidetud ning tänapäeval haruldane aare, mis võib sageli olla väärt rohkemgi kui samas kaalus tükike kulda. 

See salapärane seen, mis kasvab peamiselt Tiibeti platool 3500 meetri kõrgustel niitudel ning Himaalaja piirkondades Bhutanis, Indias ja Nepalis – on oma unikaalsete omaduste tõttu Hiina ja Tiibeti tarditsiooniliste meditsiinisüsteemide osaks olnud juba sajandeid ning nüüdseks tähelepanu pälvinud ka üle kogu laia maailma. 

Legendi kohaselt avastasid korditsepsi Himaalaja karjused, kui nad märkasid, et nende kariloomad muutusid pärast korditsepsi söömist tugevamaks, elujõulisemaks ja energilisemaks – ning neis tärkas ka märkimisväärne iha vastassugupoole vastu. See avastus viis edasi korditsepsi kasutamiseni hiina meditsiinis, kus seda hinnatakse ja kasutatakse kui võimsat toonikut Yangi puuduse korral. Hiina farmakopöas on korditseps alates 1964 aastast jõudnud ka sealsete ravimite nimekirja (31). 

Nagu väike võlukepike on korditseps meile suuteline pakkuma vägagi rikkalikult hüvesid. Tuleb vaid osata küsida.

Korditseps on rohkelt tähelepanu pälvinud ka spordimaailmas. Näiteks 1993. aastal saavutasid Hiina sportlased maailmarekordeid, mille edu omistaski nende treener just korditsepsi kasutamisele. Kuigi paljud on hiljem arvanud, et rekordeid purustanud sportlased tarbisid siiski midagi kangemat, jääb tegelik tõde igaühe enda otsustada (32, 33). 

Niisamuti on meie imeline seeneke populaarne teadusmaailmas, kus uurijad on avastanud mitmeid teisigi väärtusi, mida korditsepsis sisalduvad polüsahhariidid ja korditsepiin pakkuda võivad. Korditsepsi toidulisandeid valides, on seega oluline jälgida, et sealne polüsahhariidide sisaldus ikka piisav oleks. 

Lisaks muudele hüvedele on korditseps rikkalik ka mitmete toitainete poolest ning sobib veidi “energilisema” kohvi ning “väestavama” smuuti saamiseks sisse segamiseks ka jookidesse või näiteks romantilist õhtusööki plaanides – peale puistamiseks roogadele. Lihtsalt ava korditsepsi kapsel ja puista selle sisu oma meelepärasele märjukesele või mõnele tahedamale kõhutäitele.

Kasvades looduslikult liblikaliste röövikutel ja moodustades unikaalse putukas-seene üksuse on Cordyceps sinensis tuntud ka kui “röövikseen”. Siiski on toidulisandites kasutatav korditseps nüüdisajal kultiveeritud ja oma kasvuks enam röövikuid ei vaja. Eks see on kindlasti ka kergndus, sest selle väärtusliku seene ülekorje on liigile juba ohtlikuks muutunud. Niisamuti võivad looduslikult kasvavad seenekesed sisaldada ka ohutust kogusest rohkem raskmetalle. Loodusressursside säästmise ja ohutuse nimel ainult kultiveeritud korditsepsi meie südametunnistus ja kvaliteedistandardid lubavad kasutada ka Ecoshi korditsepsi toidulisandis.

Siin loos jalutamegi koos sinuga sellesse imelisse ja veidi imelikku korditsepsi maailma ning avastame koos milliseid saladusi see aare endas veel peidab, millised on peamised erinevused Cordyceps sinensise ja Cordyceps militarise vahel, milliseid toitained korditsepsis peituvad, milliseks on kujunenud tema ajalugu, millised on tema erinevad kasutusviisid ja mida peaksid korditsepsi toidulisandit valides silmas pidama. Cordyceps sinensis on tõepoolest üks aare, mis avastamist ja imetlemist ootab. Allolev sisluleida aitab sul kiiremini jõuda just sind huvitava kohani. Muhedat lugemist!

1. Himaalaja-mäestik-kus-kasvab-korditseps

Sisuleidja

1. Cordyceps sinensis ehk Ophiocordyceps sinensis ehk hiina kedristõlvik – kiire ülevaade

Cordyceps sinensis ehk Ophiocordyceps sinensis, mida kõnekeeles tuntakse ka röövikseenena, on entomopatogeenne seen (seen, mis kasvab putukatel) ja kuulub perekonda Ophiocordycipitaceae. 

Seda leidub peamiselt Tiibeti platool 3500 meetri kõrgustel niitudel ning Bhutani, India ja Nepali Himaalaja piirkondades. Cordyceps sinensis parasiteerib Hepialidae sugukonda kuuluvate ööliblikate vastsetes, täpsemalt just nende liblikate vastsetes, mida leidub Tiibeti platool ja Himaalajas 3000–5000 meetri kõrgustel. 

See haruldane seen idaneb algul elavas vastses ja mumifitseerib selle ning seejärel väljub mumifitseeritud vastsest tumepruun mõne sentimeetri pikkune varretaoline viljakeha, mis seisab püsti. Kui see jutt sind nüüd ehmatas, siis tea, et põhjus ehmatamiseks tegelikult puudub, sest tänapäeval valmistatakse enamus toidulisandites kasutatavast korditsepsist laboris. See välistab sõltuvuse süütutest putukatest ja kultiveeritud korditseps on uuringute kohaselt sama tõhus kui tema metsikult kasvanud versioon!

Loodusest korjatud korditsepsi viljakehad sisaldavad tavaliselt ka suures koguses arseeni ja muid raskmetalle, mistõttu võivad need potentsiaalselt lausa mürgised olla. Lisaks on seene ülekorje põhjustanud olukorra, kus korditseps on nüüdsest kantud ohustatud liikide nimekirja. Seepärast on loodusliku korditsepsi müük alates 2016. aastast Hiina tururegulatsiooni riikliku ameti poolt ka rangelt reguleeritud.

Cordyceps sinensis on Hiinas klassifitseeritud meditsiiniliseks seenteks ja kuulub alates 1964. aastast sealsete ravimite nimekirja. Hiinas hinnatakse seene viljakeha nii toonikuna Yangi puuduse korral kui afrodisiaakumina. Korditseps sisaldab polüsahhariide ja ühendit korditsepiin, mis on adenosiini derivaat (2, 31).

Lisaks kauaaegsele kasutamisele hiina meditsiinis, on korditsepsil pikk ajalugu ka traditsioonilises Tiibeti meditsiinis. Käsitsi korjatud, looduslik ja terve seene-rööviku keha on vägagi väärtuslik ning selle kasutamine on selle maksumuse tõttu ka staatuse sümboliks (2). 

Korditseps, mis on looduslikult haruldane, pika ajalooga, mida müüakse pea, et kulla hinnaga ning mida on siiani ka keerukas kasvatada – on aga just Cordyceps sinensis, mitte Cordyceps militaris. Viimane tuligi turule kui kalli toote soodsam alternatiiv, mis ei tohiks aga oma tõhususelt originaalile sugugi mitte alla jääda.

Cordyceps sinensise viljakehi veel kaubanduslikult ei kasvatata, kuid mütseeli seeneniidistikku saab kasvatada juba ka laboritingimustes. Kuna ülekorje ja ülekasutamise tõttu on C. sinensis klassifitseeritud Hiinas ohustatud liikide hulka, siis sisaldabki Ecoshi korditseps loodusliku korditsepsiga nii toitainete kui toimeainete suhtes samaväärset kasvatatud seeneniidistiku ekstrakti, kus sealne polüsahhariidide (oluliste toimeainete) tase on ekstraheeritud 40%ni.

ECOSH-Looduslik-korditseps_Cordyceps_sinensis_ehk_hiina_kedristõlvik_ehk_Ophiocordyceps sinensis

2. Cordyseps sinensise välised tunnused, kasvutingimused ja kultiveerimine

Korditsepsi liike on avastatud hetkel rohkem kui 400, millest enamik on pärit Aasiast. Neist ajalooliselt tuntuim on aga Cordyceps sinensis (praegu ametlikult teatud kui Ophiocordyceps sinensis), mis pärineb traditsioonilisest Hiina meditsiinist juba mitmete sajandite tagusest ajast ja on tunnistatud üheks maailma vanimaks supertoiduks (1)!

2. 1. Korditsepsi (Cordyceps sinensis) välised tunnused

Korditsepsi põhiline osa ehk alus on esmalt pärit liblikaliste vastsete peremeesorganismilt (Hepialidae, mis on liblikaliste seltsi (Lepidoptera) kuuluvate putukate perekond). See seeneniidistikku punutud vastsekeha ehk organismi alus on kollakas kuni pruun ja seene viljakeha värvus kõigub tumepruunist mustani. 

Vastsed (ehk peremeesorganism), millel korditseps (kui parasiit) kasvab, asuvad tavaliselt umbes 15 cm maapinnast allpool. Kui seen läheneb küpsusele, tarbib see peremeesorganismi tõhusaks mumifitseerimiseks enam kui 90% nakatunud vastsest. Ühe korditsepsi keskmine kaal on umbes 300-500 mg (7).

Ophiocordyceps sinensis koosneb kahest osast – sisemisest sklerootsiumist (mis asub rööviku sees) ja stroomast (tavaliselt padjakujuline seeneniitide põimik, millel arenevad seente paljunemisorganid). Allolevalt juba veidi lähemalt (2).

  • Sklerootsium on kivistunud seeneniidistiku kompaktne mass, mis sisaldab toiduvarusid ja mille üheks rolliks on äärmuslike keskkonnatingimuste üleelamine. Mõnel kõrgemal seenel, nagu näiteks harilikul tungalteral (Claviceps purpurea) sklerootsiumid eralduvad ja jäävad uinuma, kuniks taastuvad soodsad kasvutingimused.
  • Strooma on seene ülemine osa ja on tumepruun või must, kuid võib värskena olla ka kollast värvi. Strooma on pikem kui röövik ise, tavaliselt 4–10 cm. See kasvab vastse peast eraldi ja on silindrilise kujuga, teravatipulise otsaga või mõlemast otsast kitsenev ning varrest erinev. Korditsepsi vars on sihvakas, sile ja pikisuunas vaoline või sooniline. Strooma viljakas osa on pea. 
    • Pea on teraline, kuna seal asub periteetsium ehk sulgeosla, mis on kottseente suletud viljakeha, mille valmimisel areneb tipus avaus, ostiool. Ostiool on väike auk või ava, mille kaudu vetikad või seened vabastavad oma küpsed eosed. 
    • Periteetsiad on korrapärase asetusega ja munaja kujuga. 
    • Eoskotid on silindrilised või mõlemast otsast veidi kitsenevad ning võivad olla sirged või kõverad, tipu- ja poolkerakujulise tipuga ning kahe kuni nelja eosega. 
    • Askospoorid (sugulisel teel toodetud seente eosed, milledel on haploidne arv kromosoome) on hüaliinsed (klaasjad ehk läbipaistvad), niitjad, mitmekambrilised, 5–12 μm pikkused ning mõlemalt poolt õhemad. Viljakehades esinevad periteetsiumid, eoskotid ja askospoorid ongi peamised Cordyceps sinensise identifitseerimistunnused (2).

Tavaliselt on korditsepsi liikidel erksavärvilised ja lihavad stroomad, kuid Corditseps sinensisel on tumedad pigmendid ja sitked või elastsed stroomad, mis on tüüpiline iseloomulik tunnus just enamikule Corditseps sinensise liikidele (2).

2. 2. Korditsepsi (Cordyceps sinensis) kasvutingimused ja elutsükkel

  • Röövikud, kes on altid korditsepsi poolt nakatumisele, elavad tavaliselt umbes 15 cm maa all mägistel niitudel Tiibeti platool ja Himaalajas 3000–5000 meetri kõrgusel. 
  • Aeglase kasvuga Corditseps sinensis kasvab suhteliselt madalal temperatuuril, st alla 21 °C ja kliimamuutused mõjutavad seda tillukest mägiorganismi negatiivselt (2). Külmalembuse tõttu meeldib talle elada ka nii palju merepinnast kõrgemal (3500 – 4000 meetrit merepinnast) ning seetõttu nakatab see seeneke ka ainult neid vastseid, kes temale meelepärases kasvukeskkonnas elavad.
  • Cordyceps sinensis levib Nepalis, Bhutanis ja ka India põhjaosariikides, välja arvatud Yunnani põhjaosas, Qinghai idaosas, Tiibeti idaosas, Sichuani lääneosas ja Gansu edelaprovintsides. 
  • Varretaoline tumepruun kuni must viljakeha (ehk seen) kasvab välja rööviku peast ja väljub mullast varakevadeks. Hilissuvel ajab viljakeha eosed laiali. 
  • Röövikud, kes elavad maa-all ja toituvad juurtest, on seene suhtes kõige haavatavamad just hilissuvel pärast oma naha mahaviskamist. 
  • Hilissügisel reageerivad rööviku nahal olevad kemikaalid seene eostega ja vabastavad seeneniidistiku, mis seejärel rööviku nakatab.
  • Nakatunud vastsed kipuvad maa alla jääma mullapinna suhtes vertikaalselt, pea püsti.
  • Pärast sissetungimist hakkab seen peremeesorganismis hargnema ning järk-järgult muutuvad peremeesvastsed seente sklerootsiumide tekke tõttu jäigaks. 
  • Seente sklerootsiumid on multihüfaalsed struktuurid, mis võivad jääda uinuma ja seejärel eoste tekitamiseks uuesti idanema hakata. Pärast talvitumist lõhub seen peremeeskeha, moodustades vastsepeast viljakeha, sugulise eoste struktuuri (strooma), mis on ühendatud maa all paiknevate sklerootsiumitega (surnud vastne) ja kasvab mullast väljumiseks ülespoole. Seenega juba nakatunud röövikuid leidub mägedes sageli just pehmes pinnases puude all või külmadel, hästi kuivendatud rohumaadel. Nakatamata ööliblikate elutsükkel võtab muidu aega kaks aastat.
  • Loodusliku korditsepsi regulaarne korjamise periood kestab aprillist augustini ning teda korjatakse käsitsi (7).

Kuid meie õnneks on teadlased avastanud viise korditsepsi kaubanduslikuks kasvatamiseks, suurendades nii selle ülemaailmset kättesaadavust ja ühtlasi paljude rõõmuks kaotades ka sõltuvuse putukavastsetest. Kaubanduslikult kasvatatud kujul sisaldub korditseps ka Ecoshi toidulisandis.

2. 3. Kultiveeritud korditsepsi (Cordyceps sinensis) kasvatamine

Cordyceps sinensist on tegelikult vägagi keerukas kultiveerida ja kuigi selle viljakehi veel kaubanduslikult ei kasvatata, siis mütseeli seeneniidistikku saab juba laboritingimustes kasvatada küll. Seda tehakse kasutades allolevaid erinevaid meetodeid.

  • Taimsed substraadid: Cordyceps sinensist kasvatatakse sageli teraviljapõhistel substraatidel, nagu riis või hirss. Need substraadid pakuvad seene mütseeli kasvuks vajalikku toitainekeskkonda. Sellisel moel kasvatatakse korditsepsi enamasti läänes.
  • Vedelkultuur: Üks levinud meetod on vedelkultuur, kus seenemütseel kasvatatakse hoopis vedelas toitainekeskkonnas. See meetod võimaldab kiiret ja efektiivset kasvu ning seda on steriilsetes tingimustes kergesti kontrollida. Vedelkultuuril kasvatamist viljeletakse peamiselt Hiinas.
  • Bioreaktorid: Suuremahulise tootmise jaoks kasutatakse bioreaktoreid, mis võimaldavad täpset kontrolli kasvutingimuste üle, sealhulgas temperatuuri, niiskuse ja toitainete taseme üle.

3. Korditseps ning tema imelikud ja imelised nimed

Tänu kogu maailmas saavutatud populaarsusele ja austusele on Cordyceps sinensis endale kogunud mitmeid põnevaid hüüdnimesid. Nii kutsutaksegi teda tema õhukese toruja kuju ja muude omapärade tõttu sageli “zombiseeneks” (ingl zombie fungus), “röövikseeneks” (ingl caterpillar fungus) või “köögivilja röövikuks” (ingl vegetable caterpillar’). Kuigi, ingliskeelne termin “vegetable caterpillar” ehk köögivilja röövik on tegelikult vale nimetus, kuna tegemist ei ole ühegi taime röövikuga. Eelistatud ja õigem termin on seega “caterpillar fungus” ehk “röövikseen” (1, 2). Muud nimetused kõlavad aga järgmiselt:

  • Tiibet. Tiibetis tuntakse korditsepsi kui yartsa gunbu, tähendades “suvist muru talveussi”. Selle nime pani esmakordselt kirja 15. sajandil Tiibeti arst Zurkhar Namnyi Dorje. Tiibeti kõnekeeles lühendatakse yartsa gunbu sageli lihtsalt “bu” või “yartsa”. See Tiibeti nimi on Nepalis tõlgitud kui yarchagunbu, yarchagunba, yarshagumba, yarchagumba või yarsagumba. Bhutanis kõlab tõlge kui yartsa guenboobi.
  • India. Indias tuntakse korditsepsi kui keera jhar, keepa jadi, keepa ghas või ghaas fafoond nepali, hindi ja garhwali keeles.
  • Hiina. Traditsioonilises hiina meditsiinis tuntakse korditsepsi ka kui “Dong Chong Xia Ca”, mis tähendab “talvine uss, suvine rohi” ja on sõnasõnaline tõlge tiibetikeelsest originaalnimest. Traditsioonilises hiina meditsiinis on see nimi sageli lühendatud kui chong cao ehk “putukataim”, mis kehtib ka teiste korditsepsi liikide kohta nagu näiteks Corditseps militarise kohta. 
  • Jaapan. Jaapani keeles on korditseps tuntud kui tōchūkasō. Kummalisel kombel nimetatakse Hiina ingliskeelsetes tekstides Cordyceps sinensist mõnikord ka aweto’ks, mis on aga hoopis Kagu-Austraaliast ja Uus-Meremaalt pärit teise korditsepsi liigi nagu Ophiocordyceps robertsii maoorikeelne nimi (2).

4. Korditsepsi kasutusviisid

4. 1. Korditsepsi kasutamine hiina meditsiinis

  • Toonik Yangi puuduse korral. Traditsioonilises hiina meditsiinis kuulub korditseps oma hiinakeelse nimega “Dong Chong Xia Cao” kategooriasse “Toonilised ürdid Yangi puudulikkuse korral”. Toniseerivaid ürte kasutatakse defitsiidi korral, kui puudub üks neljast aardest (Qi, Blood, Yin ja Yang). Yang toonikuid kasutatakse tavaliselt koos väikese koguse Yin toonikutega. Seda seetõttu, et kui Yin on puudulik, ei ole ainult Qi ega Yangi tiniseerimiseks mõeldud taimed üksi tõhusad. Hiina meditsiinis on peamine tervisekontseptsioon tasakaal Yini ja Yangi vahel. Nendel, kelle kehas on liiga palju Külma, öeldakse, et neil on Yin liiasus (sest Yin on oma olemuselt külm) või Yangi puudus (Yang on oma olemuselt kuum). Seega sõltuvalt sinu seisundist võib korditseps tuua tagasi harmoonilise tasakaalu Yini ja Yangi vahel (4). Kõige levinumad Yangi puudulikkusega seotud sümptomid on energia puudus, madal libiido ja impotentsus. Tasub mainida, et veel üks väga tõhus vahend Yangi puudulikkuse vastu on regulaarne trenn.
  • Olemuselt soe. Lisaks on Dong Chong Xia Cao oma olemuselt soe. See tähendab, et korditsepsi kasutatakse juhtudel, kui kehas on liiga palju “Külma”. Ehkki, kuna korditseps on oma olemuselt soe, siis on ta “Külma” korral väiksema mõjuga kui taim, mis oleks oma olemuselt kuum. 
  • Maitselt magus. Dong Chong Xia Cao maitseb magusalt. Hiina meditsiini nn viie faasi teooria väidab, et koostisosade maitse on nende kehas toimimise peamine tegur. Magusad koostisosad nagu Dong Chong Xia Cao ehk korditseps kipuvad aeglustama ägedaid reaktsioone ja detoksifitseerima keha. Neil on ka toniseeriv toime, kuna need varustavad Qi-d ja Verd. Niisamuti määrab koostisosade maitse ka selle, milliseid organeid ja meridiaane need sihivad. Sellisena arvatakse, et Dong Chong Xia Cao sihib neerusid ja kopse. Hiina meditsiini kohaselt ei reguleeri Neerud mitte ainult kuseteede süsteemi, vaid mängivad võtmerolli ka reproduktiivsüsteemis ning keha kasvu- ja vananemisprotsessis. Samal moel arvatakse, et kopsud lisaks hingamisele ka Qi ja keha toitvate kehavedelike tootmisahela võtmeosa (4). 

Cordyceps sinensist peetakse hiina meditsiini kohaselt magusaks ja soojaks. See siseneb kopsu- ja neerukanalitesse ja turgutab Yangi (kuumuse aspekt), mis vajab toetust, kui kehas on Yangi puudus (liigselt vähe soojust) või Yini liiasus (liigselt palju jahutavat aspekti). Korditsepsi tüüpiline annus, mida hiina meditsiini praktikud määravad on 3-9 grammi. 

4. 2. Korditsepsi kasutamine spordis

Nagu siin loos varemgi korra mainisime, pälvis korditsepsi seen esmakordselt iidsete rahvaste tähelepanu, kui nad jälgisid oma kariloomade energilisust, jõudu, vastupidavust ja märkimisväärset sugutungi, mis neil tekkis peale konkreetse seene tarbimist. 

Kui nüüd kiiresti ajaloos edasi kerida, siis peale seda, kui 1993. aastal levisid meedias pealkirjad, kus Hiina naissportlased ületasid mitu maailmarekordit ja kus sellise edu akrediteeris nende treener just korditsepsi toidulisandite kasutamisele, peetakse korditsepsi nüüd ka “sportlaste salarelvaks” (1, 31). Kuigi, ära tuleb märkida ka fakt, et paljud on tookordse selgituse sportlaste edu saavutamisel kahtluse alla seadnud ja arvavad, et kasutati siiski midagi kangemat. 

Adenosiintrifosfaat (ATP) on keemiline aine, mida tuntakse paremini kui raku energiavaluutat, mis vastutab energia salvestamise ja ülekandmise eest rakkudes. Uuringud näitavad, et suurem ATP tootmine võimaldab sportlastel parandada oma füüsilist jõudlust ja vastupidavust (1).

4. 3. Korditsepsi kasutamine afrodisiaakumina

Tänu oma avastamise legendile peetakse austrite, sparglite, šokolaadi, aasia ženženni, maasikate, tšillipirja, granaatõuna ja mitmete teiste afrodisiaakumide kõrval samatoimeliseks toiduaineks ka korditsepsi. 

Seega miks mitte tema võimeid proovile panna ja teha seda proovides näiteks järgmises alateemas toodud retsepte mõnel romantilisel õhtusöögil oma partneriga? Seda enam, et tänapäevastes retseptides kasutatakse just kultiveeritud seene pulbrit, mida saab kergesti kätte ka lihtsalt poolitades korditsepsi kapsleid.

4. 4. Korditsepsi kasutamine meie toidulaual ehk vahvaid ja toitainest pakatavaid retsepte korditsepsi söögiks valmistamiseks

Korditsepsi seene viljakeha on ohutu süüa nii toorelt kui ka küpsetatult. Tegelikult ei vähenda ei seenekese enda ega selle pulbri keetmine või kuumutamine selle toiteväärtust ja maitseb selliselt isegi paremini kui töötlemata kujul. Korditseps sobib hästi enamiku roogadega, sest seguneb kergesti peaaegu kõigi maitsetega, andes samaaegselt toidule ka täiendava toiteväärtuse!

Siinkohal pane aga tähele, et kui oled hallitusseente või pärmseente suhtes allergiline, on tõenäoline, et oled allergiline ka korditsepsi suhtes. Sellisel juhul peaksid seda seent vältima (1). Allolevalt toome sinuni mõned võimalused kuidas korditsepsi pulbrit (mille saab kätte ka poolitades korditsepsi kapslit) oma toidulaual kasutada ning tema toitaineterikkusest osa saada.

Mõned retseptid korditsepsi valmistamiseks

Tavaliselt kasutatakse korditsepsi pulbrina, mida saab segada jogurti, smuuti, müsliga või isegi kohviga. Korditsepsi võib roogade toitaineterikkuse suurendamiseks lisada ka suppidesse ja hautistesse. Niisamuti armastavad paljud meie loo kangelast lisada näiteks ka oma treeningeelsele smuutile. Teised lisavad seenekese ekstrakti pulbrit jälle oma hommikukohvi või tee sisse, et endale päevaks energiat anda. Olgu siinkohal öeldud, et hommikukohvi sisse on väga hea lisada ka meie oma musta pässiku ehk chaga seene pulbrit. Kuidagi need seenelised selle kohviga lihtsalt hästi sobivad. 

Igatahes soovitame sul oma retseptides selle võimsa seenekese pulbri mitmekülgsusega mängida – seega toimi täpselt nii nagu heaks arvad! Lihtsalt ava korditsepsi kapsel ja puista sealne sisu söögile kuhu seda lisada soovid. Jälgi siiski, et väldiksid korditsepsi vastunäidustuste korral ja ei tarbiks kokku rohkem kui päevane norm lubab.

1. Dekadentne ja külluslik korditsepsiga šokolaadine mandlivõi: 

  • Selleks läheb sul vaja: 300 g mandleid, 2 spl kookospalmisuhkrut, 2 spl toorkakaod, pool teelusikat jahvatatud kaneeli, näpuotsatäis himaalaja soola ja 4 kapslit korditsepsi.
  • Tee nii: rösti mandleid veidi aega (umbes 5-8 minutit) ahjus 160°C juures. Siis purusta mandlid näiteks köögikombainis ühtlaseks massiks. Nüüd lisa kookospalmisuhkur, toorkakao, kaneel ja sool. Sega veel paar minutit. Eemalda korditsepsi kapslite sisu ja lisa kreemile. Töötle edasi kuni mass on muutunud mõnusalt siidiseks.

2. Turgutav korditsepsi smuuti:

  • Selleks läheb sul vaja: 1 banaan, 1 tass spinatit, 1 tass mandlipiima, 1 tl korditsepsi pulbrit või kui kasutad kapsleid, siis 2-4 kapsi sisu, 1 spl chia seemneid ja 1 tl mett.
  • Tee nii: blenderda kõik koostisosad ühtlaseks smuutiks ja naudi smuutit kohe peale valmimist.

3. Väestav korditsepsi tee:

  • Selleks läheb sul vaja: 1 tl kuivatatud korditsepsi, mille võid asendada kahe kuni nelja Ecoshi korditsepsi kapsli sisuga, 1 tass kuuma vett (kui kasutad Ecoshi korditsepsi kapsleid näiteks 2 tükki, siis lisa vett veidi vähem) ja maitse järgi mett või sidrunit.
  • Tee nii: Leota kuivatatud korditsepsi või korditsepsi kapsli sisu kuumas vees 10-15 minutit. Lisa maitse järgi mett või sidrunit.

4. Toniseeriv ja soojendav korditsepsi ja ženšenni või korditsepsi ja ingveri supp:

  • Selleks läheb sul vaja: 1 poolik kana (originaalretsepti järgi 1 terve haruldane must kanag), 10 g korditsepsi pulbrit või nelja Ecoshi korditsepsi kapsli sisu, 10 g ženšenni (või veidi suuremas koguses ingverit), 1 liiter vett ja maitse järgi soola. 
  • Tee nii: Lisa kõik koostisosad keevasse vette (va juhul kui kasutad korditsepsi kapslite sisu, sellisel juhul lisa see viimasena kui roog juba valmis). Keeda madalal kuumusel 2 tundi. Lisa vajadusel maitse järgi veel veidi soola ja serveeri kuumalt (25, 26, 27, 28, 29, 30).

1. Tiibeti-kultuur-templid

5. Cordyceps sinensis läbi ajaloo

Erinevaid seeni on tuntud ja toiduks ning meditsiinilisel eesmärkidel kasutatud juba sajandeid. Nii ulatub ka korditsepsi kasutamise ajalugu mitmetes Aasia osades lausa aastatuhandete tagusesse aega (3). Allolevalt toomegi sinuni mõned ajaloolised faktid, legendid ja korditsepsi omapärased kasutusviisid.

  • Esimene teade korditsepsi kui olendi olemasolust, kes muutus suvel loomast taimeks ja talvel jälle taimest loomaks, pärineb Hiinast aastast 620 pKr Tangi dünastia (618 – 907 AD) valitsemisajast (17). 
  • Korditsepsi kasutamine rahvameditsiinis sai aga alguse ilmselt hoopis Tiibetist ja Nepalist. Nii arvatakse seetõttu, et seni vanima teadaoleva ülestähenduse, mis hiina kedristõlviku kasutamist dokumenteerib, kirjutas 15. sajandi lõpus just Tiibetist pärit arst Zurkhar Nyamnyi Dorje oma tekstis: “Man ngag bye ba ring bsrel” ehk “Juhised müriaadi ravimite kohta”, kus ta kirjeldab korditsepsi (just Cordyceps sinensise) kasutamist afrodisiaakumina. Korditsepsi ehk yartsa gunbu meditsiinilise kasutamise kohta esimesed kirjalikud ülestähendused teinud Tiibeti arst Zurkhar Nyamnyi Dorje (1439–1475), on tuntud kui Tiibeti meditsiinitraditsiooni rajaja (3, 17). 
  • Legend korditsepsi avastamisloo kohta kõlab nii: “Kui kevad saabub ja lumi kõrgmägedes sulama hakkab, viivad Tiibeti ja Nepali põlisrahvad, nagu nad on sajandeid teinud, oma jakikarjad kõrgemal asuvatele karjamaadele. Kõrgmaale jõudes toituvad jakid värskest kevadisest rohust. Nad kaabivad maad ja järelejäänud lund, et paljastada seal peituvad korditsepsi seened. Nad nosivad neid ning – siis hakkavad meeletult vastassoo vastu huvi tundma. Karjased, kes sellist palavikulist sugutungi pealt vaatlesid siis muudkui mõtlesid ja mõtlesid, et mis see on mis loomadele sellise energia, vitaalsuse ja elujõu andis. Kas nad sõid mingit afrodisiaakumi? Karjased imestasid, kuidas loomad hoolimata seesugusest kõrgest kõrgusest hoolimata nii jõuliselt käituda suutsid, ja mõtlesid, et kas ehk see, mis on jakile kasulik, võiks olla ka neile endile kasulik? Põhjalikul uurimisel karjased avastasidki, et loomad sõid ühte ebatavalist seent, mis kasvas välja surnud röövikute kehast. Üks kartmatu hõimumees otsustas ise katsetada. Ta sõi Cordyceps sinensist, leidis, et tulemused olid rahuldavad ja soovitas seda ka oma kaaslastele. Varsti sõid korditsepsi seeni kõik hõimud. Nende vastupidavus paranes ja nad kannatasid vähem hingamisteede probleemide ja muude tervisemurede all. Hõimurahvas jagas äsja avastatud seent oma tuttavate munkadega, kes jagasid seda ka teiste munkadega ning peagi levis Cordyceps sinensise maine üle Hiina.  Lõpuks sattus see imeseen keisri arstide kätte, kes kirjutasid selle välja ka keisrile endale. Seejärel väljastati määrus, mille järgi tohtis edaspidi korditsepsi tarbida ainult keisri palees. Kõik, kes seene said, pidid seaduse järgi selle keisri ohvitseridele üle andma” (dr Halperni raamatu 7. peatükist: Healing Mushroom).
  • Tiibetis oli nomaadide seas laialt levinud arvamus, et korditseps, sealse nimega yartsa gunbu on “maa vaimude” aare. Nii arvati, et Yartsa gunbu kaevamine hoopis pahandab neid maiseid vaime, kes siis kurjategijale, tema perekonnale ja klannile kätte maksavad ning tema kariloomi halva tervise ja haigustega karistavad. Sellise veendumuse tõttu välditi yartsa gunbu kogumist pühadest paikadest ja mägedest. Kuid kullast kõrgemaks tõusnud turuhinna tõttu on selline usk lahjenemas. See usk oli aga üks traditsioonilisi viise nii yartsa gunbu säilitamiseks kui ka selle ülekasutamise vältimiseks (17).
  • Hiinlased said korditsepsi meditsiinilisest tähtsusest teada aga Qingi dünastia valitsemisajal ja esimest korda mainiti Cordyceps sinensist traditsioonilises hiina meditsiinis Wang Angi poolt 1694. aastal kirjutatud meditsiiniliste ainete kogumikus “Ben Cao Bei Yao”, ingl “Essentials of the Materia Medica” ehk meie keeli “Meditsiiniliste ainete põhialused”. 18. sajandil oli see loetletud Wu Yiluo teoses “Ben cao cong xin” (“Uus meditsiiniliste ainete kogumik”).
  • Niisamuti on korditsepsi kohta dokumenteeritud ka Nepali elanike etnomükoloogilised teadmised (3). 
  • Läänemaailm sai selle liigi kohta teada 1726. aastal Pariisis toimunud teaduslikul koosolekul, kus prantsuse jesuiitide preester nimega Perennin Jean Baptiste du Halde viibis külalisena Hiina keisri õukonnas ning jutustas oma kogemustest korditsepsiga. 
  • Ameerika Ühendriikides tutvustati korditsepsi Hiina immigrantide poolt 1800. aastate keskel.
  • Cordyceps sinensisele viitab ka Himaalaja afrodisiaakumide üldine ajalugu. See avastati seal umbes 2000 aastat tagasi kui Hiina ja Tiibeti traditsioonilistes meditsiinisüsteemides kirjeldatud eksootiline ja tugevatoimeline seen (7).
  • Lääne kirjeldused korditsepsi seene kasulikkusest tervisele ilmusid XVIII sajandil ja Briti mükoloog dr M.J. Berkelesy kirjeldas korditsepsi esmakordselt 1843. aastal kui Sphaeria sinensis. Hiljem 1878. aastal nimetas Andrea Saccardo selle ümber Cordyceps sinensiseks ja see nimi jäi kasutusele mitmeteks aastateks. Kuid hiljutised molekulaarsed fülogeneetilised uuringud viisid selle liigi äsja tunnustatud perekonda, mida nimetatakse Ophiocordycipitaceae. Seega kõlab Cordyceps sinensise nimi nüüd tegelikult hoopis Ophiocordyceps sinensis. Korditsepsi nimi pärineb ladinakeelsest sõnast, mis tähendab Cordl (klubi) ja ceps (pea) (7). 
  • Sikkimi traditsioonilised ravitsejad on korditsepsi kasutanud kaheksateistkümne tervisemure korral, neist enimlevinud kasutus nii iseseisvalt tarbides kui ka rahvaravitseja soovitusena oli selle seenekese manustamine afrodisiaakumiks. Nii tarbitigi korditsepsi meeste ja naiste seksuaalse düsfunktsiooni korral üldise tervise ja isu taastamiseks, pikaealisuse edendamiseks ning seksuaalse potentsi ja iha suurendamiseks Lachungi ja Lacheni piirkonnas Põhja-Sikkimis selliselt, kus mõlemad sugupooled kasutasid tavaliselt ühte tükki Corditseps sinensis’t koos ühe tassi piimaga.
  • Bhutani kogukonnad panevad aga ühe tüki Cordyceps sinensis’t ühe tassitäie kohapeal valmistatud alkoholi (chang) sisse, jätavad selle üheks tunniks likku ning joovad siis saadud leotist hommikul ja õhtul afrodisiaakumina. Mõned kasutavad alkoholi asemel kuuma vett. Sealsete elanike sõnul on korditseps, mida mitmete tervisemurede korral kasutatakse vaat, et tugevamgi kui ženšenn (7)!

Bhutani elanike sõnul on korditseps, mida seal mitmete tervisemurede korral kasutatakse vaat, et tugevamgi kui ženšenn!

1. Jakikari-kellede-karjustele-omistatakse-korditsepsi-avastamise-lugu

6. Huvitavaid fakte korditsepsi kohta

  1. Vanasti arvasid hiinlased, et korditseps on hoopis uss. Pärast aastaid kestnud uurimistööd leiti aga, et tegemist on tõepoolest viljakehaga, mille – nagu siin loos juba varemgi mainisime – toodab seen Cordyceps sinensis ööliblika vastsetel. Cordyceps sinensise eosed kasvavad röövikute sees, täites ta niitide (hüüfidega). Kui röövik teise ilma läheb, kasvatab seen varrega viljakeha, mis tekitab eoseid. Eosed levivad tuulega järgmise põlvkonna röövikutele.
  2. Ophiocordyceps sinensis (kuni aastani 2007 Cordyceps sinensis), mida on Hiina traditsioonilises meditsiinis laialdaselt kasutatud juba sadu aastaid – on Hiina farmakopöas nüüdseks (alates aastast 1964) ametlikult klassifitseeritud kui ravim (11, 14).
  3. Korditsepsi peeti Hiina naissportlaste edu soodustajaks Pekingi rahvusmängudel 1993. aastal, kus kolm Hiina rajajooksjat püstitasid mängude ajal uued maailmarekordid kolmel erineval distantsil, 10 000 m., 15 000 m ja 30 000 m. Nende treener Ma Zunren omistas jooksjate edu nii intensiivsele treeningule kui ka korditsepsist valmistatud stressimaandavale toonikule (32, 33).
  4. Üks korditsepsi peamisi tarbimisviise on olnud selle pulbriks jahvatamine ja siis koos teiste toonikutega tarbimine. Tänapäeval on aga üks põnevamaid kedristõlviku valmistamisviise toppida see pardi täidiseks ning pärast pardi kuumas vees keetmist, saadud puljongi ehk pardikeedu vedeliku ära joomine. See võib kõlada veidi ebatraditsiooniliselt, aga kogemuse saanute ütluste kohaselt on aroom on meeldiv ja puljong maitseb magusalt.
  5. Korditsepsi liigid on väga kallid, eriti kallis on just Cordyceps sinensis, mida tavaliselt nimetatakse pehmeks kullaks. Hiina apteekides, kust sealseid traditsioonilisi toonikuid osta saab, varieerus korditsepsi hind kunagi sõltuvalt tooraine kvaliteedist 27–53 dollarini (umbes 25 – 50 eurot) ühe naela (450 grammi) kohta. Kusjuures kõige kallimas sordis on seene viljakeha eemaldatud. Röövikseeni ehk korditsepsi kasutatakse ka kingitusena, kus suur kinkekarp maksis kunagi umbes 400 dollarit (umbes 378 eurot). Need olid aga ammused nö “head ja odavad hinnad” ja teatavasti on Ophiocordyceps sinensise maksumus Tiibeti platool järsult tõusnud – aastatel 1998–2008 lausa umbes 900%, kus aasta keskmine hinnatõus on olnud üle 20%. Siiski on suurte röövikute väärtus kasvanud dramaatilisemalt kui väikeste korditsepside väärtus, mida nagu varemgi mainitud – peetakse oma kvaliteedilt madalamaks. Nii maksiski 2008. aastal madalaima kvaliteediga loodusliku korditsepsi kilogramm 3000 USA dollarit, kõrgeima kvaliteediga korditseps (suurimad vastsed) aga juba üle 18 000 USA dollari. Aastaseks röövikseene toodanguks Tiibeti platool hinnati 2009. aastal 80–175 tonni. Himaalaja korditsepsi toodang ei pruugi aga ületada paari tonnigi (2). Selle kõrge väärtuse tõttu on küladevahelised konfliktid ja kaklused rohumaadele juurdepääsu üle muutunud kohalikele juhtorganitele ka suureks peavaluks. Korditsepsi kogumine Nepalis legaliseeriti alles 2001. aastal ning praegu on nõudlus suurim sellistes riikides nagu Hiina, Tai, Vietnam, Korea ja Jaapan. Sageli arvatakse, et Ophiocordyceps sinensise otsimine ohustab Tiibeti platoo keskkonda, kus see kasvab. Kuigi seda on kogutud sajandeid ja see on sellistes piirkondades endiselt levinud, on praegused kogumismäärad palju kõrgemad kui ammustel aegadel.
  6. Cordyceps sinensist korjatakse ka Bhutani kuningriigis ja sealse sordi kvaliteet on Tiibeti omaga võrdne.
  7. Paljud kaasaegsed ravimid on traditsioonilises meditsiinis esinevate kemikaalide puhastatud vormid. Aspiriini valmistatakse nüüd puhtal kujul keemiliselt, kuid selle algseks allikaks oli pajukoor. Digitalis (Digitalis ehk Digoxin ehk Digoksiin on südameglükosiid, mis on kasutusel kardiotoonilise ja arütmiavastase ravimina) puhastati algselt lillest nimega verev sõrmkübar ehk Digitalis (ingl foxglove) ning efedriini valmistati kõrbes kasvavatest põõsastest. Ja kuna uuringud toimeainete kohta seentes on viimasel ajal vägagi intensiivsed ja uuringute tulemused paljulubavad, siis kaugel ei ole enam ka see aeg, kus korditsepsis peituvad toimeained mõne uue ravimi väärtuslikuks koostisosaks saavad ka meie kaasaegses meditsiinis. Teadlased on juba korditsepsis tuvastanud mitu isoleeritud ühendit, mis võivad tulevikus mitmete terviseprobleemide korral tõhusaks osutuda (8, 11).
  8. Tiibeti maapiirkondades on korditseps, sealse nimega yartsa gunbu muutunud kõige olulisemaks raha sissetulekuallikaks. Seened andsid 2004. aastal kohalikele majapidamistele 40% aastasest rahalisest tulust ja koguni 8,5% SKTst (2). 
  9. Tavaliselt peetakse kedristõlvikut parasiitseeneks, mis putukat või röövikut ründab ja siis sealt välja kasvama hakkab. Siiski on üha rohkem uuringuid, mis viitavad sellele, et see võib tegelikult olla vastastikku kasulik suhe (kus korditseps aitab ka putukatel ning nende vastsetel ekstreemsetes keskkondades areneda) (9).

Looduslikult korjatud Cordyceps sinensisele on alternatiiviks kultiveeritud Cordyceps sinensis, mis võib tootjate väitel pakkuda isegi paremat konsistentsi. Tehislikult toodetud C. sinensist kasvatatakse tavaliselt vedelikus (Hiinas) või teraviljal (läänes) (2).

1. Tiibeti-kultuur-palved

7. Korditseps – toitaineterikkus ja seenekeses peituvad bioaktiivsed ühendid

Ühe sageli tsiteeritud fraasi “ravimitel ja toiduainetel on ühine päritolu” ja selle fraasi tuumaks oleva idee põhjal, võiks korditsepsi tema toitaineterikkuse ja bioaktiivsete ühendite poolest pidada üheks olulisemaks seeneks ning ka tõeliseks väetoiduks. 

Bioaktiivseid ühendeid võib kirjeldada kui molekule, mis esinevad taimsetest või loomsetest allikatest pärinevas toidus, mida tarbitakse regulaarse energiatarbimise tagamiseks koos erinevate terapeutiliste väärtustega. Nende bioaktiivsete komponentide olemasolu isegi väikestes kogustes ei rahulda mitte ainult põhilisi toitumisvajadusi, vaid pakub tervisele ka palju kasu. 

Seda, et bioaktiivsetest ühenditest ja erinevatest fütokemikaalidest rikkaliku toidu (nagu antioksüdandid, vitamiinid, flavonoidid ja karotenoidid) tarbimine avaldab inimeste tervisele positiivset mõju, näitavad ka epidemioloogilised uuringud.

Korditsepsis leidub aga bioaktiivseid komponente ohtralt. Nende hulka kuuluvad valgud, rasvad, süsivesikud, asendamatud aminohapped, lenduvad õlid, karotenoidid, fenoolsed ühendid, flavonoidid, eksopolüsahhariidid, korditsepiin, fenoolsed ühendid, korditsepiinhape, adenosiin, proteoglükaanid, terpenoidid, amfinool, steroidid, ergosterool, lektiinid, mineraalid (Fe, Ca, Mg, Ni, Sr, Na, Ti, Pi, Se, Mn , Zn, Al, Si, K, Cr, Ga, V ja Zr), vitamiinid (B1, B2, B12, E ja K) samuti erinevat tüüpi süsivesikud, nagu monosahhariidid, oligosahhariidid, polüsahhariidid, steroolid, nukleosiidid jne. Mõnede korditsepsi liikide ligikaudne analüüs on näidanud, et niiskuse, tuha, toorvalgu, rasva, toorkiu ja süsivesikute sisaldus on vastavalt 7,18%, 7,48%, 21,46%, 1,80%, 6,40% ja 55,68% (3).

Cordyceps sinensis sisaldab rohkesti ka polüsahhariide, millede sisaldus võib kogumassis varieeruda umbes 3–8%. Just need polüsahhariidid ongi need ained, millele suurim osa korditsepsi väärtuslikust toimest omistatakse (34). Ecoshi korditsepsi toidulisandis on polüsahhariidide sisaldus ekstraheeritud aga lausa kuni 40ne protsendini.

Paljud autorid on teatanud ka korditsepsi viljakehade ja mütseeli biomassi lähianalüüsidest. Korditsepsi viljakehade valkude, niiskuse, tuha, rasva ja süsivesikute koostis oli uuringutes 59,8%, 5,7%, 5,1%, 8,8% ja 29,1%, samas kui mütseeli biomass sisaldas valku, niiskust, tuhka, rasva ja süsivesikuid vastavalt 39,5%, 13,1%, 5,7%, 2,2% ja 39,6%.

Täiendavad aminohapete analüüsid on näidanud, et viljakehad sisaldavad ohtralt proliini, lüsiini, treoniini ja glutamiinhapet. Veelgi enam, rasvhapete profiilid on näidanud, et kogu rasvaprotsendist sisaldub korditsepsis küllastumata rasvhappeid peaaegu 70%. Oluline on see, et uuringud on näidanud kordütsepiini ja adenosiini kogust nii korpuses kui ka viljakehades vastavalt (0, 97 ja 0, 36%) ja (0, 18 ja 0, 06%). 

Enam kui 400-st praeguseks avastatud kedristõlviku liigist on terviseuuringud keskendunud kahele: hiina kedristõlvikule (Cordyceps sinensis) ja harilikule kedristõlvikule (Cordyceps militaris). Suurem osa senistest korditsepsi uuringutest on piirdunud loomkatsete või laboriuuringutega, kuid tema võimalikud tervistavad omadused on paljutõotavad. Kuna viimasel ajal on huvi korditsepsi vastu farmaatsia-, toitumis- või toiduainete biotehnoloogilistel eesmärkidel suurenenud, on selle seenekese potentsiaalist ülevaate saamiseks vaja veel täiendavaid uuringuid (3). Allolevalt toome ära korditsepsis sisalduvate bioaktiivsete komponentide üksikasjaliku loetelu. 

Korditsepsis sisalduvate bioaktiivsete komponentide loetelu

Nukleosiidid

  • Korditsepiin 
  • Adenosiin

Polüsahhariidid

  • Eksopolüsahhariidi fraktsioon (EPSF) 
  • Happelised polüsahhariidid (APS) 
  • CPS-1 
  • CPS-2 
  • Mannoglükaan
  • CME-1
  • PS-A 
  • Kordüglukaan 
  • D-mannitool või korditsepiinhape 

Steroolid

  • Ergosterool 
  • β-sitosterool 
  • H1-A 

Valgud, aminohapped ja polüpeptiidid

  • CSDNaasi 
  • CSP
  • Cordymin 
  • Korditsedipeptiid A 
  • Korditseamiidid A ja B 
  • Trüptofaan: toimib neurotransmitteri serotoniini ja trüptamiini sünteesi eelkäijana

Muud

  • Ksantofüllid
  • Fibrnolüütiline ensüüm 
  • Proteoglükaanid 
  • Fenoolsed ühendid 
  • N-atsetüülgalaktoosamiin
  • Eksopolüsahhariidid
  • Kitinaas, makroliidid, tsikadapeptiinid, müriotsiin, superoksiiddismutaas, proteaas, naptakinoon, kordüheptapeptiid ja dipikoliinhape (3).

Vitamiinid

  • B1-vitamiin ehk tiamiin: oluline normaalsetes neuroloogilistes tegevustes, normaalses energiavahetuses, psühholoogilistes funktsioonides ja südametalitluses
  • B2-vitamiin ehk riboflaviin: aitab kaasa energia tootmisele, rauaainevahetusele, närvisüsteemi normaalsele talitlusele, limaskestade,- naha,- punaste vereliblede- ja nägemise normaalsena hoidmisele, rakkude oksüdatiivse stressi eest kaitsmisele ja väsimuse ja kurnatuse vähendamisele.
  • B12-vtamiin: aitab kaasa normaalsele rakujagunemise protsessile, energiavahetusele, närvisüsteemi talitlusele, homotsüsteiini ainevahetusele, normaalsetele psühholoogilistele funktsioonidele, vere punaliblede moodustumisele, immuunsüsteemi talitlusele ning väsimuse ja kurnatuse vähendamisele.
  • E-vitamiin: antioksüdant, mis aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest.
  • K-vitamiin: hädavajalik vere hüübimiseks (3).

1. Tiibeti-kultuur-helikellad

8. Millist korditsepsi toidulisandit eelistada, ehk mida peaksid teadma tooraine kvaliteedi kohta

 Tervislike toiduainete kvaliteedi hindamisel on kaks peamist olulist aspekti mida jälgida – ohutus ja tõhusus. Cordyceps sinensis, millel on mitu farmakoloogilist toimet, on oma looduslikul kujul üks hinnalisemaid ja ka kalleimaid traditsioonilisi hiina meditsiinis kasutatavaid ravimeid. Looduslikult kasvanud korditsepsi tarvitamisega võivad aga kaasneda teatud riskid, mis puudutavad nii raskmetallide sisaldust kui ka eetilised küsimused, mis puudutavad ohustatud liigi ülekorjet.

Õnneks on aga tänu uuenduslikele kasvatamismeetoditele, mis ei nõua röövikuid, kultiveeritud Cordyceps sinensis tänapäeval laialdaselt kättesaadav ning selle saab endale soetada ka soodsamalt kui tooraine eest kulla hinda makstes. 

Siiski ei pruugi iga korditsepsi toidulisand olla samaväärne (5). Allolevalt toomegi sinuni mõned kultiveeritud korditsepsi eelised ja muud olulised faktid mida korditsepsi toidulisandit valides kindlasti teadma peaksid.

  • Jätkusuutlikkus. Ilma röövikuteta korditsepsi kasvatamine on keskkonnasõbralikum ja säästlikum, mis vähendab ühtlasi ka looduslike ressursside ülekasutamist.
  • Kvaliteedikontroll. Laboritingimustes kasvatamine võimaldab paremat kontrolli seene kvaliteedi ja puhtuse üle, vältides saasteainete ja raskmetallide esinemist, mis võivad esineda looduslikult korjatud seentes. Loodusliku C. sinensise kvaliteeti võivad mõjutada ka säilitustingimused.
  • Raskmetallide sisaldus. Mis puudutab toote ohutust, tuleb lisaks muudele markeritele kaaluda ka raskmetallide sisaldust, kuna need võivad mõjutada seente kliinilise kasutamise ohutust. Teisest küljest on raskmetallide üld- ja individuaalne sisaldus erinevates korditseps- ja mullaproovides erinev, kuid korditsepsi arseeni (As) ja vase (Cu) tase on hästi korrelatsioonis nende kogumiskohtadest pärit mullaproovidega. Seetõttu pärineb looduslikus korditsepsis sisalduvate raskemetallide, eriti As ja Cu kõrge sisaldus tootmispiirkondade pinnasest (5). Ecoshi korditseps on kultiveeritud ning ei sõltu asukoha pinnase raskmetallide tasemest. Niisamuti on Ecoshi korditseps läbinud ka laborikatsed, millede kohaselt on sealne raskmetallide sisaldus kaugelt alla igasuguste seatud ohutute koguste normide piirväärtuste.
  • Vegan-sõbralik: Kuna kultiveeritud Cordyceps sinensis ei kasva loomsetel substraatidel, on see sobiv ka veganitele.
  • Polüsahhariidide sisaldus: Uuringud näitavad, et polüsahhariidid, millele suur osa korditsepsi toimest omistatakse, pärinevad peamiselt just Cordyceps sinensisest ja Cordyceps militarisest. Polüsahhariidid on seega olulised bioaktiivsed ühendid, mis annavadki seenele selle tervist toetavad omadused ning neid peaks kvaliteetses toidulisandis olema vähemalt 10% (9, 19, 20, 21, 22, 23, 24). Ecoshi Cordyceps sinensis sisaldab polüsahhariide aga lausa 40%.

Kultiveeritud Cordyceps sinensis on seega tänapäeval kergemini kättesaadav ja kvaliteetsem, pakkudes samas ka samu traditsioonilisi hüvesid. 

1. Tiibeti-platoo-kus-kasvab-looduslik-korditseps

9. Miks valida just Ecoshi korditseps

Ecoshi korditsepsil on sulle pakkuda mitmeid allolevaid eeliseid:

  1. Kasvatatud ilma röövikuteta, loodussõbralik, säästlik ja ohutu korditseps. Ecoshi tootes sisaldubki just innovaatilistel meetoditel kultiveeritud loodussõbralik, säästlik ja ohutu korditseps. Ecoshi korditsepsi tooraine ei pärine looduslikult kasvanud korditsepsist, kuna looduslik Cordyceps sinensis on äärmiselt haruldane ja kallis. Looduslikku sinensist korjatakse Himaalaja mäestikust, kus ta kasvab röövikutel, kuid seene ülekorje on viinud liigi ohustatuseni. Ecoshi korditseps kasvab seega hoopis laboritingimustes substraadil, mis jäljendab looduslikke kasvutingimusi, kuid ei nõua peremeesorganismi, nagu röövikud. Enamik kultiveeritud korditsepsi kasvatatakse teraviljal või muudel taimsetel substraatidel, mis tagab nii kvaliteedi kui ka vegan-sõbralikkuse.
  2. Tooraineks on just Cordyceps sinensis. Ecoshi korditsepsi toidulisand sisaldab just Cordyceps sinensist. Aga miks me valisime Cordyceps sinensise, mitte militarise? Nimelt on Cordyceps sinensisel traditsiooniliselt kõrgem turuväärtus, kuna seda on pikka aega peetud hiina meditsiinis üheks ihaldatumaks koostisosaks, millele omistatakse mitmeid tervist toetavaid omadusi. Kuigi ka Cordyceps militaris on samuti võimas liik, mida on ka lihtsam ja odavam kultiveerida, jääb korditsepside kuningaks ikkagi C. sinensis. Meie põhjused otsustada C. sinensise kasuks põhinevad seega:
    1. Tarbijate eelistustel: sinensist tuntakse rohkem ja see on sümboolselt seotud pika eluea ja energiaga.
    2. Traditsioonilisel väärtusel: sinensist on ajalooliselt rohkem uuritud ja selle populaarsus turul on olnud püsivalt tugev.
    3. Toote kvaliteedi tasakaalustatusel: kultiveeritud sinensise koostis ja kvaliteet vastavad meie kõrgetele kvaliteedinõuetele, mida toorainele esitame.
  3. Kvaliteetne ja usaldusväärselt tarnijalt pärit tooraine. Ecoshi korditsepsis on kasutatud kvaliteetseimat toorainet mis pärineb usaldusväärselt tootjalt Vita Active. Toote kvaliteet on kontrollitud ja see on läbinud laborikatsed.
  4. Kõrgeim polüsahhariidide ehk toimeaine tase. Toidulisandis on kasutatud kõrge kvaliteediga korditsepsi mütseeli ekstrakti (kontsentreeritud seeneekstrakt sisaldab seeneniidistikust saadud aktiivseid aineid), mis on standardiseeritud sisaldama 40% polüsahhariide. Polüsahhariidid ongi just need looduslikud ühendid, mis korditsepsile talle omast tõhusust pakuvad.
  5. GMO vaba. See toode on EL-i määruste 1829/2003 ja 1830/2003 kohaselt GMO-VABA.
  6. Kiirituse vaba. Seda toodet EI OLE kiiritatud ega töödeldud ETO-ga vastavalt EL direktiivile 1999/2/EÜ ja 1999/3/EÜ ioniseeriva kiirgusega töödeldud toitude ja toidu koostisosade kohta.
  7. Taimne toode. See toode ei sisalda loomset päritolu aineid ega ole valmistatud loomsetest saadustest või materjalidest. 
  8. Ei põhjusta ristsaastumist. TSE/BSE-d põhjustavate organismide tõttu ei põhjusta see toode ristsaastumise ohtu ja vastab EÜ 22. mai 2001 määrusele 999/2001/EÜ.
  9. Nanomaterjalide vaba. Seda toorainet ei toodeta nanotehnoloogia abil ja see ei sisalda nanoosakesi ning vastab EL määrustele 1169/2011 ja 2015/2283

Ecoshi Korditsepsi päevane annus 1 – 4 kapslit sisaldab Cordyceps sinensis mütseeli ekstrakt (40% polüsahhariide) 375 – 1500 mg.

Kuidas tarvitada: 

Võta päevas veega 1 kuni 4 kapslit. Parema imendumise nimel võid Ecoshi korditsepsi võtta tühjale kõhule. Tundliku seedimise korral ära siiski seda tee ja võta võimaliku ärrituse vältimiseks korditsepsi koos toiduga kasutades selleks näiteks ka siin loos varasemalt toodud näpunäiteid. Vastunäidustuste ja muu tarbimisega seotud info kohta loe edasi siit.

ECOSH-Korditseps_Cordyceps_sinensis_vs_Cordyceps_militaris

10. Cordyceps sinensis ja Cordyceps militaris – mis vahe neil on?

Korditsepsi liike on sadu, millest kaks levinumat, enim uuritud ja ka kättesaadavamat sorti on Cordyceps sinensis ja Cordyceps militaris. Sellest millised on nende peamised erinevused ja kuidas nende vahel valida nüüd kohe pikemalt kirjutamegi.

Cordyceps sinensis ja Cordyceps militaris peamised erinevused 

Üldine: 

  • Cordyceps sinensis ongi tegelikult just see korditsepsi liik, mida on valdavalt läbi ajaloo kasutatud ning hinnatud. Sinensis kasvab looduslikult Hiina, Nepali, Tiibeti ja India kõrgmäestikualadel ning vajab kasvuks röövikuid. Siiski, ebamugavad korjamise asukohad koos ülekorjega, tegid asjad keeruliseks, kui korditsepsi populaarsus kasvama hakkas. Cordyceps sinensis on hetkel maailma kõrgeima hinnaga biotoode.
  • Cordyceps militaris on üldtuntud kui oranž röövikseen, mis on parasiitne mitmete erinevate putukate ja ka liblikaliste liigi vastsete suhtes. Militaris on sinensisega fülogeneetiliselt suguluses ja neil on ka sarnased biokeemilised komponendid ja keemiline võimekus. C. militaris on aga kergesti kättesaadav ja odavam ning tema strooma ka kergesti kasvatatav. C. militaris on levinud üle maailma, eriti aga põhjapoolkeral ja kasvab näiteks Euroopas augustist novembrini. Cordyceps militaris sisaldab potentsiaalseid biometaboliite, mida on sajandeid kasutatud taimsetes ravimites.  

Avastamise lugu: 

  • Cordyceps sinensise avastamise lugu oleme siin loos juba mõnel korral maininud. Nimelt leiti looduslikult kasvav Cordyceps sinensis kunagiste karjuste poolt, kes märgates kariloomade äkitsi energilisemaks muutunud käitumist – ühendasid sellise käitumise põhjuse loomade just nositud C. sinensis seentele.
  • Cordyceps militarise lugu sai aga esialgu alguse Cordyceps sinensise soodsa asendajana, kuna seda sorti saab kergesti kasvatada siselaborites ja ilma putukateta, muutes Cordyceps militarise hõlpsasti kättesaadavaks ja taskukohaseks (9, 11).

Cordyceps sinensis on tuntud just oma traditsioonilise ja pika ajaloo tõttu, C. militaris tuligi aga turule, kui soodne Cordyceps sinensise asendaja. 

Looduslikud kasvutingimused: 

  • Cordyceps sinensis kasvab looduslikult eranditult ainult liblikaliste röövikutel ja piiratud kasvualadel Tiibeti platool ja Himaalaja mäestikus (Hiina, Nepal, Tiibet, India). Looduslikult korjatud sinensis on haruldane ja kallis.
  • Cordyceps militaris võib aga parasiteerida mitmete erinevate putukate vastsetel,  sealhulgas liblikõieliste vastsetel ja nukkudel. C. militaris on levinud üle maailma, eriti aga põhjapoolkeral ja kasvab Euroopas augustist novembrini. 

Cordyceps sinensis kasvab looduslikult eranditult ainult liblikaliste röövikutel, Cordyceps militaris aga mitmetel erinevatel putukatel.

Kultiveerimise keerukus: 

Tänapäeval on nii Cordyceps sinensis kui ka Cordyceps militaris mõlemad saadaval inimeste poolt kasvatatuna (kuid erinevatel põhjustel on Cordyceps sinensis’e tootmine endiselt pisut keerulisem ja kallim). 

  • Cordyceps sinensise viljakehade kasvatamine on keerulisem ja kallim. Kultiveeritud C. sinensist kasvatatakse tänapäeval innovatiivsete meetoditega, mis on säästlikumad ja loodussõbralikumad – laboritingimustes peamiselt teraviljapõhistel substraatidel ja ilma röövikuteta. Võrreldes oma kolleegiga C. militarisega on aga C. sinensise laiaulatuslik kasvatamine viljakehade tootmiseks osutunud oluliselt keerukamaks.
  • Cordyceps militaris kui entomopatogeenne seen võib aga toota viljakehi erinevatel substraatidel. Seega on seda sorti tunduvalt lihtsam ja soodsam laboritingimustes kasvatada kasutades selleks substraate nagu riis ja siidiuss. Sellest tulenevalt uuritakse C. militarist O. sinensise alternatiivina ning suurt tähelepanu pööratakse ka tema stroomade laiaulatuslikule tootmisele. C. militaris’e kasvatamiseks on täheldatud mitmeid erinevaid kultiveerimistehnikaid, nagu eelkultuur, säilituskultuur, põliskultuur (kooritud riisi kultuur, saepuru kultuur, kudekultuur) ja laborikultuur (uputatud kultuur, pinnavedelik, loksutamine), kasutades erinevaid söötmeid, nagu riis, siidiuss ja vedel toit. Seetõttu võivad paljud tarnijad valida Cordyceps militaris’e ainuüksi juba selle ladustamise mugavuse, lihtsuse ja kulutõhususe tõttu.

Cordyceps sinensist on keeruline ja kallis kasvatada ja seetõttu müüakse teda ka kõrgema hinnaga. Cordyceps militarist on aga lihtsam ja odavam kultiveerida ning seetõttu on kujunenud soodsamaks ka tema müügihind.

Keemiline koostis: 

Peamised biokeemilised erinevused O. sinensise ja C. militaris’e vahel on adenosiini ja kordütsepiini kontsentratsioonides (11). Nimelt on välja pakutud, et Cordyceps sinensis sisaldab rohkem adenosiini, samas kui Cordyceps militarises on suurem korditsepsiini sisaldus. 

See ei tähenda, et neil mõlemal pole ühte või teist bioaktiivset ühendit ja sellega kaasnevat eelist – lihtsalt erinevates vahekordades. 

Seega ei jää üks teisele sugugi mitte alla vaid nad on mõlemad oma toitumise, bioaktiivsete ainete ja kasulike omadustega poolest vägagi sarnased. 

Veelgi enam, mõlema liigi taga on ka kasvav uuringute nimekiri. Siiski on Cordyceps sinensis’el pikem kasutusajalugu ja rahvasuus levinud tõendid, samas kui tänapäevastes teadusuuringutes esineb oma suurenenud kasutamise tõttu vaat et sagedaminigi juba Cordyceps militaris (9).

  • Cordyceps sinensis sisaldab rohkem adenosiini ja muid bioaktiivseid ühendeid. 
  • Cordyceps militaris sisaldab sageli aga rohkem korditsepiini ja ei jää sugugi mitte alla ka oma bioaktiivsete ühendite kontsentratsiooni poolest.

Cordyceps sinensis sisaldab looduslikult rohkem adenosiini ja muid bioaktiivseid ühendeid. Cordyceps militaris sisaldab aga sageli kõrgemat korditsepiini taset.

Turuväärtus: 

  • Cordyceps sinensisel, mis on hiina meditsiinis tuntud juba sajandeid on traditsiooniliselt ka kõrgem turuväärtus. Loodusliku ja kvaliteetseima C. sinense hind võib olla kallimgi kui samas kaalus tükike kulda, aga tema kasvatamise keerukuse tõttu on kallis ka kultiveeritud C. sinenis (19, 20, 21, 22).  Militaris on aga seevastu sinensise soodne alternatiiv.
  • Cordyceps militaris on aga tänu oma suuremale levikule looduses ja ka kergemini kättesaadavatele kultiveerimismeetoditele oluliselt soodsam alternatiiv ning seetõttu enamlevinud ka toidulisandite koostises. Ecoshi korditseps sisaldab siiski seda traditsioonilist ja kallimat ning seetõttu ka usaldusväärsemat korditsepsi ehk Cordyceps sinensist.

Cordyceps militaris on tänapäeval toidulisandite koostis saanud vägagi levinuks ja üldiselt peetakse seda ka tõhusaks. Cordyceps sinensis on aga korditsepsi traditsiooniline vorm, kuid võib olla kallim. Mõlemal sordil on omad eelised, seega võib valik sõltuda saadavusest ja kuludest. Oma bioaktiivsete omaduste poolest on Cordyceps sinensis ja Cordyceps militaris mõlemad väärtuslikud seened. C. sinensis on kauem tuntud, ajalooliselt ka rohkem hinnatud ning seetõttu ka usaldusväärsem ning oluliselt kallim, samas kui C. militaris on lihtsamini kättesaadav ja sageli kõrgema korditsepiini sisaldusega. Mõlemad liigid pakuvad tervisele kasulikke omadusi, kuid nende kasvatamise ja keemilise koostise erinevused võivad mõjutada nende kasutamist ja turuväärtust.

11. Vastunäidustused ja koostoimed ravimitega

Kuigi korditsepsi peetakse suures osas ohutuks nii lühiajaliseks kui ka pikaajaliseks kasutamiseks, siis on elus kõigel alati ka erandeid. Seega võta korditsepsi tarvitamisel arvesse järgmisi ettevaatusabinõusid:

  • Diabeediravimeid võtvatel inimestel soovitatakse korditsepsi toidulisandite kasutamist vältida, kuna nende kombineeritud kasutamine võib põhjustada hüpoglükeemiat (veresuhkru järsk langus).
  • Inimesed, kellel on veritsushäired või kes võtavad antikoagulante (verevedeldajaid) või hüübimisvastaseid ravimeid, peaksid samuti korditsepsi kasutamist vältima, kuna on oht kergesti tekkivaks verejooksuks või verevalumiteks. 
  • Plaanilise operatsiooni korral, on oluline lõpetada Cordycepsi võtmine vähemalt 2 nädalat enne operatsiooni, vastasel juhul on oht liigse verejooksu tekkeks.
  • Kui sul tekib pärast korditsepsi võtmist suukuivus, iiveldus või kõhulahtisus, on see kerge kõrvaltoime, mis tavaliselt möödub ilma sekkumiseta. Kui sümptomid püsivad, siis lõpeta korditsepsi tarvitamine (1).

1. Jakikari-kellele-omistatakse-korditsepsi-avastamise-lugu

12. Kokkuvõtteks

Hiina ja Tiibeti traditsioonilistes meditsiinisüsteemides ammustest aegadest tuntud haruldane Cordyceps sinensis, mis on oma looduslikul kujul rööviku ja seene omapärane kooslus, ja mida oli varasemalt lubatud tarvitada ainult keisri palees – on tänu innovaatilistele kasvatusmeetoditele nüüdisajal kergemini kättesaadavaks muutunud meile kõigile. Oma looduslikul kujul, on C. sinensis hetkel maailma kõrgeima hinnaga biotoode ja seetõttu kutsutakse teda ka “pehmeks kullaks”.

Algselt peame selle maa sees peidus oleva aarde avastamise eest muidugi tänama tähelepanelikke Tiibeti karjuseid, kes märkasid, et nende loomad pärast korditsepsi söömist energilisemaks ja elujõulisemaks muutusid. Lisaks tärkas loomades ka tugev huvi vastassugupoole vastu. See viis omakorda edasi korditsepsi maagiliste omaduste avastamiseni ka inimese jaoks ning selle kasutusele võtmiseni Hiina ja Tiibeti traditsioonilistes meditsiinisüsteemides.

Kuigi võrreldes Cordyceps militarisega, on just Cordytseps sinensise kasvatamine endiselt keerukas ja kallis – ei vaja tänased kultiveerimistehnoloogiad korditsepsi kasvatamiseks enam peremeesorganismiks röövikuid ning on ühtlasi ka säästlikumad, ohutumad ja loodussõbralikumad.

Just sellisel ohutul ja loodussäästlikul moel kasvatatud Cordyceps sinensis sobib kokku ka Ecoshi kvaliteedifilosoofiaga ja seetõttu tooraineks ka Ecoshi korditsepsi toidulisandisse. Ecoshi tootes sisalduv korditseps on vegan-sõbralik, puhas, GMO-vaba ja kontrollitud kvaliteediga.

Korditsepsil on väärtusi pakkuda rohkesti ja lisaks muudele turgutavatele omadustele sisaldab see looduse aare ka rikkalikult toitained. Seepärast ei pea korditsepsi kasutama ainult kapsli kujul, aga võid kapslikeste sisu veidi energilisema kohvi või väestavama smuuti saamiseks puistada ka jookidesse. Niisamuti võid korditsepsi lisada viimase lihvi andmiseks roogadele kui oma partneriga romantilist õhtusööki plaanid. 

Ecoshi korditseps on ideaalne valik neile, kes otsivad usaldusväärseid toidulisandeid, mis on valmistatud vaid kvaliteetseimatest ja kontrollitud toorainetest.

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com, CleanPNG.com

Allikad:

  1. 9 Facts You Didn’t Know About Cordyceps Mushroom — Feelgood Health
  2. Ophiocordyceps sinensis – Wikipedia
  3. Cordycepin for Health and Wellbeing: A Potent Bioactive Metabolite of an Entomopathogenic Medicinal Fungus Cordyceps with Its Nutraceutical and Therapeutic Potential – PMC (nih.gov)
  4. Dong Chong Xia Cao (Cordyceps) in Chinese Medicine (meandqi.com)
  5. Quality evaluation of natural Cordyceps sinensis from different collecting places in China by the contents of nucleosides and heavy metals – Analytical Methods (RSC Publishing)
  6. Recent advances in Cordyceps sinensis polysaccharides: Mycelial fermentation, isolation, structure, and bioactivities: A review – PMC (nih.gov)
  7. History Science of Cordyceps Sinensis – Shop Organic Produce from Bhutan (bhutannatural.com)
  8. Caterpillar Fungus | Herbarium | USU
  9. Cordyceps Sinensis vs Cordyceps Militaris — Natura Mushrooms
  10. Cordyceps zombie fungus takes over ants’ bodies
  11. (PDF) A comparative study on Cordyceps militaris and Ophiocordyceps sinensis
  12. Comparison of bioactive constituents and effects on gut microbiota by in vitro fermentation between Ophicordyceps sinensis and Cordyceps militaris – ScienceDirect
  13. Polysaccharides from natural Cordyceps sinensis attenuated dextran sodium sulfate-induced colitis in C57BL/6J mice – Food & Function (RSC Publishing)
  14. Extraction, structure and pharmacological effects of the polysaccharides from Cordyceps sinensis: A review – ScienceDirect
  15. Host species of Cordyceps militaris belonging to different orders and… | Download Table
  16. Ophiocordyceps sinensis: A Potential Caterpillar Fungus for the Production of Bioactive Compounds
  17. Yartsa gunbu: History, legend and traditional belief – Sikkimexpress
  18. The fungus in ‘The Last of Us’ is real—and it’s very expensive
  19. (PDF) Advances in Research of Polysaccharides in Cordyceps Species
  20. Cordyceps Polysaccharides: A Review of Their Immunomodulatory Effects
  21. Cordyceps Cultivation Methods: A Step-by-Step Process For Growers – Fungi Ally
  22. Growing Cordyceps – In Jars and Bulk Bins
  23. Best Cordyceps Supplements in 2024: Reviewed | Healthnews
  24. The Best Cordyceps Supplements – Our Top 3 Picks for 2023
  25. Easy Cordyceps Recipes (5 The Most Delicious Snacks)
  26. 5 Ridiculously Delicious Cordyceps Mushroom Recipes
  27. A Cordyceps Militaris Recipe for Every Taste
  28. Eating Cordyceps: How to Prep Cook “The Caterpillar Mushroom”
  29. Cordyceps And Ginseng Tonic Soup With Black Chicken (冬虫夏草泡参黑鸡汤) – My Wok Life Cooking Blog
  30. Retsept: Korditseps ja šokolaadine mandlivõi – Biotheka
  31. Cordyceps – A traditional Chinese medicine and another fungal therapeutic biofactory? – PMC
  32. Effects of cordyceps sinensis supplementation during 12 weeks in amateur marathoners: A randomized, double-blind placebo-controlled trial – ScienceDirect
  33. Anti-dopers can’t hope to solve this Chinese puzzle | Athletics | The Guardian
  34. The Chemical Constituents and Pharmacological Actions of Cordyceps sinensis – PMC

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´