Kurkum (Curcuma longa), keskaja Euroopas India safran, on kollajuure perekonda kuuluvate taimeliikide lihavast risoomist saadav kollakas pulber, mis on väga levinud paljudes Aasia köökides. Väga tugeva aroomiga ja mõrudamaitseline vürts sarnaneb ingverijuurele. Kurkumi müüakse harva toorelt, tavaliselt on see eelnevat keedetud, kuivatatud ja siis jahvatatud pulbriks.

Vürtsi kasutatakse küll eeskätt maitseainena, kuid samal ajal on ta üks kasulikumaid ja tuntumaid ravimtaimi. Kurkumit on kasutatud juba tuhandeid aastaid India Ajurveeda ja Hiina traditsioonilises meditsiinis, kuid Läänes on taime pikalt ignoreeritud ja seda kuni 1970ndateni, mil uuringud kinnitasid kurkumi tugevat põletiku-, viiruste- ja valuvastast toimet. Nüüdseks on kurkum üks enim uuritud antioksüdatiivne ravimtaim maailmas.

Mis vahe on kurkumil, kurkuminoidil ja kurkumiinil?

Maailmas on üle 100 kurkumi liigi ja üks ühine iseloomulik tunnus on  nende kollakasoranž toon. Selle tooni annavad kurkumile kurkuminoidid. Kurkumis on kolm peamist kurkuminoidi, mis moodustavad 2-6% risoomi sisust ning kõige suurem osalus on kurkumiinil – kuni 80%. Näiteks pulbrilises maitseaines kurkumis on 100 g kohta kuskil keskmiselt 1-3% ehk 1-3 g kurkumiini. See on aktiivaine kurkumis, mis ravib inimest rakutasandil.  Kui süüa kurkumit kui maitseainet ravimise eesmärgil, tuleb seda tarbida väga suurtes kogustes, et organism saaks kätte teda mõjutava koguse, mis on aga tervisele kahjulik, tekitades sapiprobleeme. Seetõttu on hakatud kurkumist välja ekstraheerima kõige väärtuslikum osa –  kurkumiin, mis on tõhus põletikke alandava toimega, rakke korrastav ja kaitsev  ja mida saab tarbida väikestes kogustes.  Kurkumi kontsentraadis on 18 korda rohkem kurkuminoide (kurkumiini) kui tavalises kuivatatud kurkumi maitseaine pulbris.

Hiljutised uuringud on näidanud, kuidas kurkumiin siseneb raku membraanidesse, vahetades seal kahjustunud membraani füüsikalised omadused, muutes rakud ebakorrapärasusest ning lotendavast olekust korrapärasemaks nii, et sellest läbivoolavat informatsiooni on võimalik kontrollida.

Kurkumiin on tugev antioksüdant, mis võitleb kehas rakke kahjustavate vabade radikaalidega. Kurkumiin parandab immuunsüsteemi 5-8 korda paremini kui c-vitamiin, seda just kõrge antioksüdantide osakaalu tõttu. Kurkumiin on isegi nii tugev, et pühib minema hüdroksüülradikaalid, mida mõned peavad kõige reaktiivsemaks kõikidest antioksüdantidest. See parandab rakkude vastupanu nakkustele ja pahaloomulistele kasvajatele.

Kurkumis sisalduvad superantioksüdantsed vitamiinid

Kurkum sisaldab rikkalikus koguses tervendavaid antioksüdante ja vitamiine. Seal on ohtralt C-, E- ja K- vitamiini. K-vitamiinil on teatavasti verehüübimist võimendav toime, oluline vitamiin südame-veresoonkonnale ning ühtlasi keha võimsama antioksüdandi glutatiooni stimuleerija.

Mis on glutatioon?

*Glutatioon on tõhus toksiinide eemaldaja kehast, immuunsüsteemi tugevdaja ning hädavajalik hea tervise säilitamiseks. Keha toodab ise ka mõõdukas koguses glutatioone, kuid vilets toit, keskkonnasaaste, stress, infektsioonid ja pidev kiirgusväljas viibimine vähendavad keha glutatiooni taset.

Glutatioon on lihtne molekul, mis koosneb kolmest aminohappest – tsüsteiinist, glütsiinist ja glutamiinist. Glutatioon sisaldab väävlirühma, mis aitab kõik kehas olevad kahjulikud toksiinid, vabad radikaalid ja isegi raskemetallid siduda ja kehast välja viia. Viimane omadus on eriti oluline seetõttu, et meie igapäevakeskkonnas on aina enam raskemetalle, millel on väga raske toksiline mõju tervele kehale ning eriti kesknärvisüsteemile. Glutatiooni kasutakse mitmetes ainevahetuse ja biokeemilistes protsessides nagu näiteks DNA-süntees, parandamine ja valkude süntees, prostaglandiinide süntees, aminohapete transport ja ensüümide aktivatsioon. Seetõttu võib iga süsteem kehas olla mõjutatav glutatiooni tasemest, eriti aga immuunsüsteem, närvisüsteem, seedesüsteem ja kopsud. Sellel ainel on ka oluline roll raua ainevahetuses.

Kurkumiini imenduvus

Kurkumiini puhul on probleemiks halb imenduvus. Kuni 90% tema aktiivsetest ühenditest lammutatakse seedeensüümide poolt. Kurkumiini imendumise probleemi lahendamiseks on leitud, et mustas pipras sisalduv piperiin tõstab kurkumiini bioloogilist kättesaadavust ning garanteerib tema tarbimisest saadavaid maksimaalseid tulemusi. Pipras sisalduv piperiin omab lisaks bakteritsiidset mõju, vähendab söögiisu ja parandab tuju. Michigani ülikooli teadlaste poolt läbi viidud uuring näitas, et pikaajalisel kurkumiini ja musta pipra kompleksi tarbimisel väheneb risk piimanäärme ja muude vähiliikide tekkeks. Kurkumit koos musta pipraga soovitatakse tarvitada näiteks ka järgmistes olukordades: artriidid, artroosid, traumad, gastriit, haavandiline koliit ning mitmed teised haigused, millega kaasneb valu ja põletik; südame-veresoonkonna patoloogiad; ateroskleroos; rasvumine; stressid, depressioonid; mälu halvenemine ja keskendumishäired. Kuna kurkum on rasvlahustuv tasub kurkumit süüa kindlasti koos rasvu sisaldava toiduga. Parim võimalus oleks parandada kurkumi lahustuvust õli (linaseemne- või oliiviõli) lisamisega.

Kurkumiin on hea maksapuhastaja

Kurkumi  kaasamine igapäevasele toidulauale on lihtsaim viis puhastada ja detoksifitseerida keha. Kuna varakevad on parim maksapuhastuse aeg, siis on kurkum just kevadel asendamatu abimees maksa toonuse tõstmisel.

Kurkumiin diabeedi ja sellega seotud häirete ennetamisel ja ravil

Hiljutised uuringud on andnud teadusliku aluse traditsioonilisele kurkumiinile ja kinnitanud kurkumiini olulist rolli diabeedi ja sellega seotud häirete ennetamisel ja ravil. Kurkumiin võib soodsalt mõjutada diabeedi peamisi aspekte, sealhulgas insuliiniresistentsust, hüperglükeemiat, hüperlipideemiat ja isoleeritud apoptoosi ja nekroosi. Lisaks võib kurkumiin ära hoida diabeedi kahjulikke komplikatsioone.

Kurkum ja depressioon

Hiljuti teadusajakirjas Phytotherapy Research avaldatud uurimus tõestas, et kurkum võib olla depressiooni ravimisel tõhusam kui paljud levinud depressiooniravimid.

Depressioon on tänapäeval väga levinud probleem, hinnanguliselt kannatab selle all 15–20% maailma inimestest. Kiire elustiil ja kõrged ootused, vähene sotsiaalne tugivõrk ning ebatervislikud eluviisid viivad sageli paljud inimesed olukorda, kus teraapiast enam ei piisa ja meeleoluhäiret tuleb kontrolli all hoida ravimite abil. Kõige levinumad ravimid on tänapäeval tritsüklilised antidepressandid ning serotoniini ja norepinefriini tagasihaarde inhibiitorid. Kõigil neil ravimitel on rasked kõrvalnähud.

India teadlased võrdlesid kurkumis sisalduva kurkumiini ja Prozaci (fluoksetiin) toimet nii koos kui ka eraldi 60 patsiendi puhul, kellel oli diagnoositud raskekujuline depressioon. Ravialused said kuue nädala vältel fluoksetiini (20 mg) ja kurkumiini (1000 mg) kas eraldi või kombineerituna. Ravi tulemust hinnati 17-pallise Hamiltoni depressiooni hindamise skaala alusel.

Uuringu kokkuvõttes leitakse, et kurkum on depressiooni ravimisel sama tõhus kui Prozac, kuid selles ei võeta arvesse apteegiravimi raskeid kõrvalnähtusid, nii et reaalsuses on nende ravimite võrdlemisel kaalukauss tugevalt kurkumi poolel. Prozacil on tuntud kõrvalnähtude hulgas näiteks suitsidaalsed mõtted ja psühhootilised häired. Kurkumiinil ei ole kõrvalnähtusid täheldatud ja on leitud, et isegi kuni 8 grammi kurkumiini päevas on patsientidele hästi talutav.

Kurkumi imeravija portfooliosse  lisanduvad järgmised  toimed:

  • Lisaks bakterivastasetele omadustele toimib kurkum  valuvaigistavalt.
  • Kurkumiin alandab kahjulikku kolesterooli taset ja pärsib veretrombide teket, kuna blokeerib põletikuliste ainete (II seeria prostaglandiinide) tootmist. Ühtlasi aitab kurkum vältida ja leevendada ateroskleroosi.
  • Kurkum on näidanud suurepärast toimet metaboolse sündroomi leevendaja ja ärahoidjana, kuna alandab vererasvade taset, aitab reguleerida ainevahetust ja vähendada kehakaalu.
  • Hiinas on kurkumit aastasadu kasutatud depressioonivastase ravimina.
  • Kurkum takistab amüloidnaastude tekkimist ajus, vähendades seeläbi Alzheimerisse haigestumise riski ja leevendades juba olemasolevat haigust.
  • Kurkumiini kasutatakse edukalt põletikuliste nahahaiguste, sh akne ja psoriaasi raviks.
  • Kurkumil on haavade paranemist ja naha taastumist kiirendav toime.
  • Kurkumiini põletikuvastased omadused näitavad suurepärast toimet süsteemse põletikuga kulgevate haiguste (nt reuma ja osteoartriidi) ravis.
  • Kurkumiini toime vähendab tõendatult aneurüsmi (veresoone seina väljasopistuse) sümptomeid.
  • Kurkum on suureks abiks seedeprobleemide leevendamisel.

Kurkumiini soovituslikud annused

Järgnevad soovituslikud ja näitlikud kurkumi ja kurkumiini doosid on võetud Natural Medicine andmebaasi raportist, kuid alati tasub ravi eesmärgil kurkumi ja kurkumiini tarvitamisel konsulteerida arsti või vastava ala mõne terapeudiga:

  • antioksüdantide suurendamise eesmärgil, 500 mg kurkumiini kaks korda päevas kolme kuu jooksul.
  • Crohni tõve puhul on võetud 360 mg kurkumiini kaks või kolm korda päevas kahe kuu jooksul.
  • II tüüpi diabeet, 22,1 mg kurkumiini iga söögikorra ajal kaks kuud. Diabeedi ennetamisel suuremad doosid. Kindlasti uurida lisamaterjali kurkumiini doseerimisel, eriti ravimite tarvitamisel.
  • Düspepsia (pidevad või episoodilised seedehäired), 250 mg kurkumi neli korda päevas seitsme päeva jooksul.
  • Maksafunktsiooni probleemid, 3000 mg (3 g) kurkumi kolm korda päevas 12 järjestikuse nädala jooksul.
  • Nägemise parandamiseks on võetud 375 mg kurkumiini kolm korda päevas kuni 22 kuud.
  • IBS (ärritunud soole sündroom), 1000 mg (1 gramm) kurkumiini kaks korda päevas kuni kuue kuu jooksul.
  • Reumatoidartriit, autoimmuunhaigused, 400 mg kurkumiini kolm korda päevas kahe nädala jooksul.
  • Kardiovaskulaarsed häired, 150 mg kurkumiini päevas kaheksa nädalat.

 Allikad:

  1. https://et.wikipedia.org/wiki/Kurkum
  2. Foster and R.L Johnson. Desk Reference to Natures Medicine
  3. https://www.turmericforhealth.com/turmeric-queries/is-curcumin-different-from-curcuminoids;
  4. http://www.thrivibrant.com/the-truth-about-bcm-95-vs-curcumin-95-vs-meriva/
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24461029
  6. http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kurkumiini-vahivastane-toime-nuud-teaduslikult-toestatud;
  7. http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kurkum-ravib-depressiooni
  8. http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/glutatioon-sinu-keha-koige-olulisem-antioksudant)
  9. https://nootriment.com/curcumin-dosage/
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3857752/ (Kurkumiini uuringud diabeedi puhul)
  11. https://www.turmericforhealth.com/turmeric-dosage/turmeric-dosage-for-diabetes

Kas sellest postitusest oli abi?

This Post Has One Comment

  1. sirje heinmets

    Tore,et leidsin nii toreda ravimi ning otsustasin proovida. Üldiselt usun looduslikke ravimeid,sest olen kindel,et nende kasutegur on hea-parem,kui tablettidel.

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´