ÜKSIKASJALIK TEAVE TOOTE „9 SuperFoods“ KOHTA.
9 SuperFoods on võrratu segu mahedalt kasvanud roheliste taimede pulbritest, mis on välja töötatud selleks, et varustada meie organismi kõrge biosaadavusega vitamiinide-mineraalaineterikka seguga. Organismi varustamine vajalike toitainetega on äärmiselt oluline tänases maailmas, kus kurnatud mullad annavad toitainevaest saaki. Seetõttu oleme sageli sunnitud abi otsima toidulisanditest. Seda tehes peame leidma võimalikult puhta ja looduslähedase variandi, mis sisaldab kõige toitainerikkamaid koostisosi, kujul, mida meie organism kõige kergemini omastaks ehk kõrge biosaadavusega – just nii nagu loodus seda on kavandanud.
Töötlemata kujul esinevate mineraalainete ja laboris valmistatud mineraal isolaatide äratundmise ja lõhustamisega on meie organismil raskusi. On näiteks hästi teada, et praeguses meditsiinisüsteemis kasutatakse toidulisandina enamasti kaltsiumkarbonaati. Kahjuks saab organism etiketil olevast 1200 mg kaltsiumist 3 protsendilise imendumisteguri korral kätte parimal juhul 36 mg. See tähendab, et organismi jääb määratu kogus üleliigset, seedimatut kaltsiumi, mis vähendab organismi võimet teisi mineraale omastada ning kurnab erituselundkonda, eriti neere, mis võib tekitada neerukive ja lubjastumist.
Kui saame oma mineraalained ja vitamiinid kontsentreeritud toiduainetest, mida nimetatakse väetoitudeks, on taimed mineraalainete lõhustamise raske töö meie eest juba ära teinud – need on muudetud inimese või looma jaoks märksa paremini imenduvaks ja tõhusamalt toimivaks. Taimsed toidulisandid on oluliselt ohutum, tervislikum, terviklikum ja tõhusam vitamiini- ja mineraaliallikas meie toitainevajaduse katmiseks.
Mahedalt kasvatatud rohelised väetaimed valitakse segusse oma kõrge toitainesisalduse tõttu, kuid nad on ka tugevad leelistajad, mistõttu nad pehmendavad suhkrurikka kiirtoidu ja kohvi ning moodsa eluviisi põhjustatud stressi tekitatud happelisuse laastavat mõju organismile.
Vaatame ükshaaval preparaadis sisalduvate taimede imepäraseid omadusi
- Õli-rõikapuulehepulber
Õli-rõikapuu (tuntud ka kui moringa) on üks väärtuslikemaid toidutaimi maailmas. Moringa on sihvakas ja kiiresti kasvav puu. Tänu oma sügavale ulatuvale juurestikule imeb puu endasse maapõuest rikkalikult mineraalaineid, mistõttu suudab taime ellu jääda ka karmides tingimustes. Õli-rõikapuulehepulber on looduslik, hea biosaadavusega multivitamiin, kus kõik toitained on täpselt õiges vahekorras ja sünergias kasvanud, nii nagu looduses ette nähtud.
Õli-rõikapuu kasvab kõikjal Aasias kus tema lehti kasutatakse sageli igapäevastes roogades. Bali saarel öeldakse isegi, et kui hoovis kasvab õli-rõikapuu on pere hea tervis tagatud, muidugi juhul kui puu lehti ka süüakse. Kuigi puu kasvab soojemates kliimavööndites, on parasvöötme elanikel võimalik nautida taime toorpulbrit, lisades seda meeldiva maitse andjana mahladele, smuutidele ja hõrkudele roogadele.
Üks supilusikatäis selle taime kuivatatud lehti katab suures osas päevase asendamatute toitainete vajaduse. See teeb õli-rõikapuulehepulbrist ideaalse toidulisandi reisil või muus olukorras, kus vajaliku koguse värske ja rohelise söömine on keeruline. 25 g (5 teelusikatäit) kuivatatud õli-rõikapuulehepulbrit sisaldab: rauda – 71%, kaltsiumi – 125%, valku – 42%, kaaliumi – 41%, magneesiumi – 61%, A-vitamiini – 272%, C-vitamiini – 25%, E-vitamiini – 90%, K-vitamiini – 75% ja riboflaviini – 96% soovituslikust päevasest kogusest.
Õli-rõikapuuleht sisaldab teistest taimedest tuhandeid kordi rohkem zeatiini, mis on hinnatud oma suurepärase vananemisvastase toime tõttu. Ta on ka oluliseks tsingi- (30 mg), klorofülli– (163 mg), karotenoidide (12 mg), seleeniumi- ning B-rühma vitamiinide (B1-, B2– ja B3-vitamiini) allikaks. Tänu õigele kaltsiumi-magneesiumi vahekorrale kergesti seeditavas ja hea biosaadavusega vormis, kasutatakse õli-rõikapuulehte osteoporoosi ennetamiseks ja leevendamiseks ning küünte, juuste, luude ja hammaste üldiseks tugevdamiseks.
Õli-rõikapuu sisaldab 18 aminohapet 20-st, mida organism valkude moodustamiseks vajab, sealhulgas kõiki kaheksat asendamatut aminohapet. See teeb õli-rõikapuulehest ühe vähestest täisvalku sisaldavatest toiduainetest taimetoidu- ja täistaimetoidumaailmas. Valku ei vaja me mitte ainult lihaste, vaid ka hormoonide, ensüümide ja närvisüsteemi jaoks.
Tänu oma mitmekülgsele toimele ja kõrgele toiteväärtusele soovitatakse õli-rõikapuulehte kasutada järgmiselt: antioksüdandina; loodusliku vananemisvastase ja põletikuvastase vahendina; kõrge vererõhu alandajana; seedimise korrashoidjana; nägemisprobleemide, aneemia, kilpnäärmeprobleemide ja neerukivide korral; energia andja ja kiimavahendina; immuunsüsteemi tugevdajana nii bakterite, seente kui ka viiruste vastu ning ühtlasi antibiootikumina; rinnapiimaerituse suurendajana; osteoporoosi ennetuseks ja raviks; toidu toiteväärtuse, eriti valgusisalduse suurendamiseks; veresuhkru taseme tasakaalustamiseks; verevarustuse ja südame töö stimuleerimiseks ning elektrolüütide allikana vedelikuvaeguse kompenseerimisel.
- Nisuorasepulber. Nisuoras on samuti üks toitainerikkamaid meile tuntud taimi. Nisuoras on tõhus tervendaja, kuna sisaldab kõiki inimesele tuntud mineraalaineid ning A-, B-rühma, C-, E-, I- ja K-vitamiini. Lisaks on temas äärmiselt rikkalikult valku ja 17 aminohapet, mis on valgu „ehitusplokid“. Nisuorast peetakse kvaliteettaimeks, kuna temas leidub üle 100 inimesele vajaliku keemilise elemendi ning kasvades turvasmullas, omastab ta mullas leiduvaist 115 mineraalist 92.
Ta sisaldab kuni 70% klorofülli, mis on oluline vereloomes, aitab veresuhkru probleemide korral, puhastab maksa, neutraliseerib mürgiseid ühendeid ning viib raskmetalle organismist välja. Klorofüll sisaldab ka ensüüme ja superoksiidi dismutaasi (SOD), vaske sisaldavat valku, mida leidub vere küpsetes punalibledes. See ensüüm lagundab organismis leiduvad superoksiidiradikaalid kergemini kontrollitavaks, aidates seeläbi vananemisprotsessi aeglustada. Hoolimata oma nimest ja päritolust, ei sisalda nisuoras gluteeni, kuna ta lõigatakse ära enne terade moodustumist.
- Spiruliina. Veel üks toitainerikas ja suure klorofüllisisaldusega taim on spiruliina, kes on tegelikult vetikas, mis muudab tema lõhustamise ja omastamise eriti hõlpsaks. Lisaks kõigile klorofülli headele omadustele sisaldab spiruliina uskumatult rikkalikult valku ja asendamatuid aminohappeid ning on suurepäraseks antioksüdantide, B-rühma vitamiinide ja teiste toitainete allikaks.
Spiruliina valgusisaldus on võrreldav muna omaga; supilusikatäis spiruliinat annab ainult 20 kalorit ja 4 g valku. Ta sisaldab B1-vitamiini (tiamiin) – 11%, B2-vitamiini (riboflaviin) – 15% ja B3-vitamiini (nikotiinhape) – 4% soovituslikust päevasest kogusest (SPK) ning lisaks B6-vitamiini (püridoksiin), B9-vitamiini (foolhape), C-vitamiini, D-vitamiini, A-vitamiini ja E-vitamiini. Samuti on ta kaaliumi-, kaltsiumi-, kroomi-, vase- (21% SPK), raua- (11% SPK), magneesiumi-, mangaani-, fosfori-, seleeni-, naatriumi- ja tsingiallikaks.
Spiruliina eripäraks on haruldase gammalinoleenhappe (GLA) ja oomega-3-rasvhapete sisaldus. Ta on üks väheseid GLAd, seda kiidetud põletikuvastase toimega asendamatut rasvhapet, sisaldavatest toiduainetest. Tänu suurele tugevatoimelise antioksüdant fükotsüaniini sisaldusele on spiruliina ORAC-skaalal (Oxygen Radical Absorbance Capacity; Vabade radikaalide neutraliseerimise koefitsient) neli korda võimsama antioksüdatiivse toimega kui mustikas. Uuringud on näidanud, et tänu oma suurele antioksüdantide sisaldusele suurendab spiruliina füüsilist vastupidavust ja vähendab lihasekahjustuste ohtu sportimisel.
- Klorella. Klorella sarnaneb paljude kasulike omaduste poolest spiruliinale, kuid sisaldab iga grammi kohta peaaegu kaks korda rohkem nukleiinhappeid. Nukleiinhapetel on oluline osa DNA ja RNA tervise tagamisel organismis. Samuti on suurem klorella klorofüllisisaldus, peaaegu kaks korda suurem kui spiruliinal, seetõttu kaasnevad tema tarbimisega kõik klorofülli soodsad toimed. Lisaks on ta rakuseintel ainulaadne omadus seonduda raskmetalli ja teiste saasteainete molekulidega, aidates organismil seeläbi neist soovimatutest ühenditest vabaneda. On leitud, et tema suur tsingisisaldus suurendab loomulike tapjarakkude aktiivsust ja kiirendab põletikureaktsiooni teket.
- Odraoras. Odraorasel arvatakse sageli olevat samad omadused kui nisuorasel, mis peab enamjaolt ka paika, kuna odraoraski on üks toitainerikkamaid rohelisi taimi ning koostiski on tal sarnane. Odraoras sisaldab A-, B1-, B2-, B3-, B6-, B12-, C-, E- ja K-vitamiini, samuti on temas beetakaroteeni, pantoteenhapet ja foolhapet. Mineraalidest sisaldab ta kaltsiumi, rauda, kaaliumi, magneesiumi, naatriumi ja fosforit. Veel võib ta kiidelda küllusliku aminohapete, klorofülli-, kiudaine-, valgu- ja ensüümide sisaldusega.
Ta on tuntud tugeva antioksüdandina (tänu oma suurele SOD-sisaldusele), immuunsüsteemi turgutajana, raskmetallide ja teiste mürgiste ainete organismist väljaviijana, ta kaitseb UV-kiirguse eest ja glutamiinhappesisalduse tõttu on teda kasutatud isegi abivahendina sõltuvustest vabanemisel. Ta sisaldab kvertsetiini, mis mõjub hästi nahale ja leevendab allergilisi reaktsioone; tugevdab luid, küüsi ja juukseid; on abiks astma korral ning mille kohta on leitud, et see parandab ja tugevdab isegi organismi DNA-d. Ühe 2010. aasta uuringu tulemused näitasid, et odraorase toidulisandit võtnud katsegrupis oli veresuhkru tase madalam ning ka kolesteroolitase alanes.
- Lutsern. See taim on kvaliteetne fütotoitainete; A-, C-, E- ja K4-vitamiini; mineraalide: kaltsiumi, kaaliumi, fosfori ja raua ning 14 aminohappe, sh 8 asendamatu aminohappe: leutsiini, fenüülalaniini, trüptofaani, treoniini, isoleutsiini, metioniini, valiini ja lüsiini, allikas. Kuna ta sisaldab ka olulisel määral klorofülli, on ta sarnaselt eespool nimetatud taimedega hea organismipuhastaja, raskmetallide siduja, nakkuste vastu võitleja jne. Tal on eriline omadus lagundada süsihappegaasi ja vähendada anaeroobsete bakterite hulka organismis, millest võib abi olla kõhuhädade korral. Tema suur A-vitamiinisisaldus on kasulik nahale ning suur räni- ja kaltsiumisisaldus luudele, küüntele, juustele ja hammastele.
Lutsernis leiduvad saponiinid võivad aeglustada halva kolesterooli omastamist ja vähendada naastude moodustumist arterites. Oletatakse, et lutserni põletikuvastane toime on tingitud ühest temas sisalduvast flavonoidist, biohaniin-A-st. Üks 2009. aastal läbi viidud loomkatse näitas, et lutsern sai katseloomadel luupuse kontrolli alla. Teda kasutatakse ka kõrge kolesteroolitaseme, astma, osteoartroosi, reumatoidartriidi, suhkurtõve, kõrge vererõhu, maoärrituse ja trombotsütopeeniliseks purpuriks nimetatava vere hüübimishäire korral. Ta sisaldab kanavaniini, aminohapet, mida teatakse käärsooles kantserogeene siduvat. Lutsern on verevedeldaja, kuid samal ajal aitab ta tänu suurele K-vitamiinisisaldusele kaasa vereloomele ja vajalikule hüübimisele. Taim sisaldab ka looduslikke fütoöstrogeene, mis tasakaalustavad hormoone, eriti menopausis naistel, ning ühtlasi on tal ka reumavastane toime.
- Amalaki õislehiku pulber. Taime viljadest valmistatud pulber sisaldab suures koguses kõige stabiilsemas vormis antioksüdant C-vitamiini ning lisaks sellele veel ellaghapet, flavonoide ja tanniini. 2009. aastal ajakirjas Phytotherapy Research avaldatud artiklis on öeldud, et need ühendid piiravad kahjulike vabade radikaalide kuhjumist organismis ning vähendavad oksüdatiivset stressi. C-vitamiin kaitseb teadaolevalt rakke kahjulike mõjude eest, vähendades seeläbi põletikku ja vähiriski. Amalaki õislehik sisaldab ka rikkalikult rauda ja kaltsiumi, samuti kroomi, mis on vajalik veresuhkru taseme reguleerimiseks. Ta on üldine immuunsüsteemi turgutaja ning igas eas kasulik tervise ja ilu toetaja.
- Viielehine eluväät – on tuntud kui surematuse taim ning ta on tugeva ženšennile sarnase toimega. Ta on eelkõige adaptogeen, mis tähendab, et ta leevendab stressi mõju organismile, vähendab ärevust ja annab energiat. Viielehise eluväädi toime ajule on kahefaasiline, see tähendab, et ta võib vastavalt sellele, mida on tasakaalu saavutamiseks vajab, kas ergutada või rahustada. Seetõttu sobib teda kasutada igas olukorras. Kui ženšenn sisaldab vaid 28 erinevat saponiini ühendit, mis tagavad adaptogeeni toime, siis viielehises eluväädis on saponiine üle saja. Tal on huvitav omadus suurendada lämmastikoksiidi tootmist organismis, mis suurendab verevoolu kõigisse organitesse, sh ajju. Teda kasutatakse kõrge kolesteroolitaseme ja kõrge vererõhu korral ning südametalitluse turgutamiseks. Teda kasutatakse ka immuunsüsteemi tugevdamiseks, visaduse suurendamiseks, adaptogeenina, vastupanuvõime suurendamiseks keskkonnastressile, mälu toetamiseks ja juuste väljalangemise ennetamiseks.
- Bambus. Bambus leiab Aasias laialdast kasutust, tema noored võrsed on kohalik delikatess ja tema lehed suurepäraseks looduslikuks räniallikaks. Ta sisaldab kümme korda rohkem räni kui põldosjaekstrakt, mis on tänapäeval populaarseim liigeste, naha, juuste ja küünte tervise toetaja. Räni saamine toidulisanditest on praegustes oludes äärmiselt oluline, kuna see metall leostub kõige kergemini pindmistest mullakihtidest sügavamale ning kui seda just mulda ei ole lisatud (nagu õige mahepõllunduse puhul kombeks), on äärmiselt tõenäoline, et paljud meist kannatavad ränivaeguse all. Räni on oluline luutiheduse, aga samuti küünte, juuste ja hammaste tervise tagamisel.
Üks hiirtega läbi viidud katse näitas, et kui arenevatele noorloomadele anti räni, kuid nad jäeti ilma kaltsiumist, oli nende karv läikivam ning luud, küüned ja hambad tugevamad kui neil loomadel, kellele anti kaltsiumi, kuid kes jäeti ilma ränist. Räni on asendamatu kollageeni moodustamisel; kollageeni on aga vaja naha ja liigeste hea tervise tagamiseks. Räni takistab ka alumiiniumi imendumist seedesüsteemis ning viib alumiiniumi isegi ajust välja, kaitstes meid sel moel raskmetallimürgistuse ja eriti Alzheimeri tõve eest. Hiljutised uuringud on näidanud, et bambuselehtede ja -võrsete söömine mõjub kasulikult kilpnäärmehormoonidele, nt türoksiinile, aga ka trijoodtüroniinile.