B-VITAMIIN ja teisi vitamiinid on inimesele vajalikud igapäevaselt ellujäämiseks ja arenemiseks. B-rühma vitamiinid on elu ja tervise seisukohast äärmiselt olulised, ja seda peamiselt närvisüsteemi, aju ja kardiovaskulaarse süsteemi jaoks. Tähtis on just nende piisav kättesaamine, sest neil on otsene mõju meie südamele, meeleolule, jõudlusele, kehakaalule ja isegi seedimisele.  B-vitamiinid on elutähtsad energia tootmisel ja tervete punaste vereliblede moodustamisel ning funktsioneerimisel.  Need ei anna küll otseselt energiat, aga aitavad kehal efektiivselt kasutada kütusena süsivesikuid, rasvu ja proteiine, mis läbi seedimise ja imendumise muudetakse raku mitokondrites energiaks. B-vitamiine saadakse peamiselt toiduga, need on veeslahustuvad, kiirelt organismi imenduvad, kuid ei talletata organisimis pikalt (erinevalt rasvlahustuvatest vitamiinidest nagu  A-, D-, E- ja K-vitamiinid). Ainsateks eranditeks on vitamiin B-12 ja folaat, mida säilitatakse maksas.

Mis põhjustab B-vitamiinide puudust?

Tänapäeva kiire elutempo seab meile omad nõudmised: intensiivse töö või õppimise perioodil võib meie keha vajada täiendavat toetust B-vitamiinide näol. Paratamatult kuuleme tänapäeval stressirohkest elust ja üha enam kannatab ärevuse all igas vanuses inimesi. Seega riskigrupp, kel puudub vajalik kogus B-vitamiine, on palju suurem, kui oskame ette kujutada. B-vitamiine on vaja närviimpulsside normaalseks ülekandeks südame, aju ning närvisüsteemi omavahelises töös. Eeskätt just glükoosi katabolismi sügavast häirumisest on põhjustatud tõsised närvitalitluse häired, sest närvikude ei saa sellisel juhul oma põhilist energiasubstraati – glükoosi, normaalsel viisil kätte. B12 vitamiini olulisusest närvisüsteemile ja ajule saad lähemalt lugeda siit. Teine suur sihtgrupp on südame ja veresoonkonna häirete all kannatavate inimeste hulk. Just süda on see organ, mis vajab oma tööks suurel hulgal energiat ja energiadefitsiidi korral on südame talitlus ohustatud.

B-grupi vitamiinide puudujäägi põhjuseks on suurenenud töödeldud toiduainete tarbimine, millest suurem osa B-vitamiine on kaduma läinud. Teiseks põhjuseks on rohke suhkru tarbimine, mille tulemusena tekib organismi soolestikus B-vitamiinidele mittesobiv mikrokliima. B-vitamiinide omastamist ja imendumist takistavad lisaks alkohol, kohv, suitsetamine, stress, haigused, antibeebipillid ja ravimid. Tasakaalustamata ühekülgse toitumise, ebatervisliku eluviisi, stressirohke perioodi ning haiguste puhul on B-grupi vitamiinide võtmine toidulisanditena kriitilise tähtusega. Oluline on B-vitamiinide valikul silmas pidada, et vitamiinid oleksid bioaktiivses vormis, mis kiiresti jõuaks reaalselt jõuetu organismi ainevahetusse. Teine oluline nüanss on see, et B-vitamiinide kogused oleksid tõesti sellised, mis annaksid soovitud mõju.

B-vitamiin ja tema puudus võib tekitada terviseprobleeme.

Ka aju jaoks on  B-grupi vitamiinid olulised: isegi minimaalne B-vitamiini puudus häirib ajutegevust, mõjutades nii mõtlemist, keskendumist kui ka tundeid.  Nagu eelpool sai mainitud, siis B-grupi vitamiinid aitavad glükoosi – organismi kütuse – energiaks muundada. Seetõttu ongi B-vitamiinide puuduse peamiseks tunnuseks just väsimus ja meeleolumuutused.

B-vitamiinide puuduse peamiseks tunnuseks on väsimus ja meeleolumuutused

B-vitamiini puudus toob endaga kaasa mitmeid teisigi tõsiseid terviseprobleeme, nagu:

  • aneemia,
  • depressioon,
  • ärevus,
  • laiali olek,
  • kõhukinnisus,
  • halb seedimine,
  • südameprobleemid,
  • lihasnõrkus,
  • halb mälu ja kontsentratsioon,
  • halb naha, juuste, küünte, suu, keele ja silmade olukord,
  • ebaregulaarsed südamelöögid,
  • isutus.

Millistes toiduainetes B-vitamiinid esinevad?

B-grupi vitamiine leidub peamiselt täisteratoodetes, pärmis, pähklites, seemnetes, idudes, aga ka liha, kala, muna, aed- ja puuviljatoitudes. Kuigi B-vitamiini allikate loetelu on pealtnäha pikk, võib intensiivse elutempoga perioodidel ja erinevate haiguste (eriti seedesüsteemihäirete) puhul  neist siiski vajaka jääda.

B-grupi vitamiinide ülesanded on:

  • Organismi varustamine energiaga.
  • Asendamatud närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks.
  • Vajalikud seedeelundkonna lihaste toonuse säilitamisel.
  • Tähtsad naha, juuste, silmade, suu ja maksa tervise tagamisel.

Iga B-vitamiin täidab organismis ühte asendamatutest ülesannetest ning seetõttu on oluline tarbida kõiki B-vitamiine üheaegselt ja korraga.

B1-vitamiin aitab glükoosi energiaks muundada ning toetab närvirakkude funktsioneerimist. Puuduse peamiseks sümptomiks on väsimus. Lisaks toetab südant ja veresoonkonda ning seedetrakti tegevust.

B2-vitamiin annab uriinile erekollase värvuse. B2 on vajalik nägemisele, küünte, naha ja limaskestade terviseks. Samuti juuste normaalseks kasvuks. Ka punaseid vereliblesid ja rauaainevahetust reguleeriva vitamiini funktsioon on just B2-l.

B3-vitamiin on oluline süsivesikutest energia vabastamiseks. Puuduse sümptomiteks on unetus, depressioon, ärevus, lihasnõrkus. B3 vitamiin osaleb energia ja hormoonide tootmisel.

B4-vitamiin on vajalik närvisüsteemi töö stabiliseerimiseks, närvirakkude taastamiseks, südame töö stimuleerimiseks ja ajuverevarustuse parandamiseks. B4 tagab rasvade omastamise, nende lahjendamise ja transpordi organismi ning reguleerib maksa ja sapipõie tööd.

B5-vitamiin toetab mälu, B5-vitamiinil on tähtis roll rasvadest ja süsivesikutest energia tootmisel. B5-vitamiin toetab närvisüsteemi tervist ning aitab kaasa mälule ja õppimisvõimele. Vähendab kurnatust ja väsimust.

B6-vitamiini puudus takistab kehas õnnehormoonina tuntud serotoniini tootmist,  võtmeroll hormoonide tasakaalu ja immuunfunktsiooni säilitamisel.

H-vitamiin ehk biotiin (B7) on tähtis koensüüm, mis osaleb rasva ainevahetuses. Vajalik rasvhapete ja glükoosi energiaks muutmiseks, aminohapete ja valkude sünteesis ja vitamiinide B1 ja C omandamiseks. Organism vajab biotiini rakkude kasvamise tagamiseks. Sellel on oluline roll naha, juuste ja küünte tervise toetamises.

B6, B12 ja foolhape B9 toetavad kehas toimuvat olulist protsessi metüülimist, mis on vajalik kõikide närvivahendusainete tootmisel. Foolhape aitab kaasa kudede kasvule ja osaleb rakujagunemisprotsessides. Kui inimesel on foolhappest puudus, on mäluhäired kerged tulema, seega lastele, õppuritele ja aktiivselt ajutööd tegevatele inimestele äärmiselt tähtis element!

B-vitamiin  – vali alati teaduspõhiselt kinnitatud komponentidega

Ecoshi Bioaktiivne B-kompleks B1-B12:

  • toode on mõeldud organismi üleüldise talitluse (ainevahetuse, aju, närvi- ja hormonaalsüsteemi, südame- ja veresoonkonna)  ning vaimse  jõudluse toetamiseks,
  • tootes olevad B-vitamiinid on viidud bioaktiivsesse vormi, mis lähevad otse ainevahetusse, ilma, et jõuetu organism peaks neid ise sobivaks muutma hakkama,
  • välja on arvestatud vajalikud doosid, mida organism vajab,
  • oluline on just nende B-vitamiini vormide omavaheline kooslus, et toimuks organismisüsteemide omavaheline tõhus koostöö.

Ecoshi Bioaktiivne B-vitamiin südamele, 100% energiat

  • toode on mõeldud spetsiaalselt südame ja veresoonkonna talitluse toetuseks, energia taseme tõhusaks tõstmiseks ja vananemise pidurdamiseks, (sobib kõigile, kellel on probleeme südame ja veresoonkonnaga ning väsimusega, eriti sobilik vanematele inimestele);
  • tootes olevad B-vitamiinid on viidud bioaktiivsesse vormi, mis lähevad otse ainevahetusse, ilma, et jõuetu organism peaks neid ise sobivaks muutma hakkama;
  • välja on arvestatud täpsed doosid, mida inimene reaalselt vajab;
  • kokku on pandud täpselt need vitamiinide liigid, mis on antud funktsiooni täitmiseks ja omavaheliseks toimimiseks vajalikud.

Loe ka teisi B-vitamiinidega seotud artikleid:

  1. Vitamiin B1 olulisus närvisüsteemis.
  2. Vitamiinid – miks, millal ja millised ( leia tabelist oma haigusele (silmad, suu, nahk, juuksed) puuduolevad vitamiinid)?
  3. Alzheimer ja dementsus
  4. B-vitamiin ja nende loetelu Wikipeedias

Vaata ka: Ecosh’i vitamiinid

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´