B-vitamiinide hulka kuuluv biotiin, tuntud ka H-vitamiini, B7 ja  koensüüm R nime all, osaleb koos teiste sama rühma vitamiinidega toidu energiaks muutmisel ja teda leidub  paljudes levinud toiduainetes. 

Biotiinil on tähtis roll naha, juuste ja närvide tervisele, kuna on üks tähtsamaid vitamiine rakkude kasvamise ja uuenemise tagamisel. Biotiin aitab kaasa makrotoitainete ainevahetusele, normaalsele energiavahetusele, närvisüsteemi talitlusele. Paljude erinevate ülesannete kõrval aitab biotiin hoida ka limaskesti normaalsena ning toetab psühholoogilisi funktsioone. Biotiin takistab juuste väljalangemist, enneaegset vananemist ja halliks minemist. Ekseemi ja dermatiiti põdevad inimesed on märganud, et biotiini võtmine toetab naha seisukorra tervenemist. Biotiini kastutatakse ka peanahalööbe ravi toetamiseks. Suur biotiiniannus aitab leevendada ka pärmseene ehk kandidoosi olukorda.

Biotiinil on tähtis roll tervele nahale, juustele ja närvidele.

Biotiini vaeguse sümptomid

  • Enneaegne juuste hallinemine või kiilaspäisus
  • Peanahalööve väikelastel
  • Ekseem ja dermatiit

Biotiin – biotiini vaeguse põhjustajad

Mitmekesise toidu söömisel ei tohiks vaegust tekkida. Biotiini sisaldust vähendavad organismis alkohol, toidu kuumutamine ja rafineerimine, magneesiumi defitsiit, antibiootikumid ja toores munavalges leiduv valk avidiin, mis takistab biotiini imendumist soolestikus. Vitamiini moodustamiseks soolestikus peab selle mikrofloora olema normaalne. 

Kes peaksid Biotiini kasutama?

  • Inimesed, kes soovivad kaasa aidata juuste, küünte ja naha toetamisele
  • Inimesed, kellel on suurenenud vajadus biotiini järele
  • Inimesed, kes soovivad toetada normaalset energiavahetust

Biotiin  – biotiini doosid

Biotiin ei ole toksiline ja suurte dooside võtmisel ei ole kõrvaltoimeid täheldatud. Biotiini päevase soovitusliku koguse, 150 mcg, saab kätte tasakaalustatud toidust. Pisut rohkem biotiini vajavad dermatiidiga väikelapsed ja rasedad, aga ka inimesed, kes pikka aega antibiootikume võtavad (nt akne raviks). Biotiini sobiv annus on kuni 200 mcg. Ohutud pikaajalised doosid 0,5-3 mg, maksimaalsed doosid 15 mg. Biotiini toimet tõhustavad teised B-grupi vitamiinid, E, A ja C-vitamiin.

Biotiin

Biotiini allikad

Paljud toiduained sisaldavad vähesel määral biotiini. Suurimad biotiini allikad on maapähklid, mandlid, neerud, munakollane, kreeka pähklid, kanaliha, seesamiseemned, hernes, kapsas, kartul, porgand, peet, tomat, kaer. 

Ecosh Life Biotiin 5000 ug

Allikad:

  1. Raamat “Vitamiinide ja mineraalainete käsiraamat”.
  2. V ja L. Mihkelsoo raamat “Isetervendaja käsiraamat”.
  3. Pubmed

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´