Ehkki varem postitatud C-vitamiini tekstis on mul pikemalt kirjutatud C-vitamiini olulisusest, toon siin välja vitamiin B1 kõrval ka uuesti C-vitamiiniga seotud hea näite viitamaks, kui olulist osa mängivad vitamiinid tegelikult meie elus.

Termini “vitamiinid” võtsid esimest korda kasutusele biokeemik Frederick Hopkins ja vitamiini teooria rajaja Casimir Funk aastal 1912. Juba antiikajal tunti Euroopas C-vitamiini puudusest tulenevaid haiguseid, kuid neid ei osatud siis veel seletada. Üheks selliseks haiguseks oli pikkadel merereisidel viibivatel madrustel skorbuut, mis päädis sisemiste verejooksudega ja hammaste väljakukkumisega. Nimelt ei teatud siis ja tegelikult ei teata valdavalt ka praegu, et C-vitamiin   on vajalik selleks, et sünteesida kollageeni, mis on nagu liim mis hoiab veresooned, naha ja muud siseelundid lekkimast ning hambad lõualuu küljes. C-vitamiin, mida kutsutakse ka üheks tugevamaks antioksüdandiks sisuliselt hoiab meid lihtsalt koost lagunemisest. 6. sajandil leiti, et C-vitamiini puudus on ravitav värske aedvilja ja sidrunimahla abil.

Vitamiin B1 puudusest tingitud tervisehäired

19 sajandil avastati näiteks, et B1-vitamiini e. tiamiini puudus on seotud puuduliku toitumisega. Tiamiini puudusest tingitud haigust nimega beribeeri, avastati aladel, kus söödi enamasti valget nn poleeritud riisi, kus riisilt oli kestad ehk kiudained eemaldatud ja töödeldud kõrgel kuumusel. B1 looduslikud allikad on liha, munad, pähklid, tatar, kama, herned ja iseäranis täisteraviljatooted.

Töötlemise käigus hävinevad olulised taime enda koostisesse kuuluvad ensüümid, mis aitavad toitu organismis lagundada väiksemateks molekulaarseteks ühenditeks, mis omakorda lähevad vereringesse ja sealt edasi rakkude ehituseks ja tööks. Täisteraviljad on aga süsivesikud e. glükoosi allikad, mis annavad energiat rakkude tööks ja närviimpulsside ülekandeks. Lahustumatud teraviljakiud on jälle toiduks kasulikele piimhappebakteritele, kes kaitsevad soolestiku tervist, millest saab alguse meie tugev immuunsus. Ehk siis kokkuvõtvalt riisilt oli eemaldatud nii ensüümid kui vitamiinid, mis tegutsevad koos ja ilma milleta inimese rakud toimida ei saa.

Tiamiini vajavad mitmed metabolismi e. ainevahetuse võtmeensüümid. Tiamiini defitsiit häirib väga tugevasti glükoosi ehk veresuhkru lõhustamist metaboolse energia saamiseks, samuti rasvhapete ja aminohapete lõhustamist. Eeskätt just glükoosi katabolismi sügavast häirumisest on põhjustatud tõsised närvitalitluse häired, sest närvikude ei saa sellisel juhul oma põhilist energiasubstraati, glükoosi, normaalsel viisil kätte ja tekivad toksilised vaheühendid, mis kuhjuvad ja tekitavad organismis põletikke.

B1 on vaja närviimpulsside normaalseks ülekandeks südame,

aju ning kogu närvisüsteemi omavahelises töös.

Mis haigus on beriberi?

Beribeeri on haigus, mille sümptomiks on polüneuriit (kuiv beriberi, mitmenärvipõletik) või südamepuudulikkus ja tursed (märg beriberi). Polüneuriidi puhul ilmnevad närvisüsteemihäiretest tingitud koordinatsioonihäired, deliirium, mälu nõrgenemine ja  perifeerne neuropaatia (nt jalgade hõõgumine jne). Neuromuskulaarsed häired põhjustavad lihasnõrkuse, lihasväsimuse, lihaste valulisuse, müokardi kontraktiilsuse languse, silmalihaste paralüüsi ja perifeerse vasodilatatsiooni (tekivad tursed). Kokkuvõtteks võiks öelda, et ilma B-vitamiinideta ei saa toimida meie närvisüsteem ja energiatootmine.

Vitamiinide hulka kuuluvad ained on absoluutselt kõikidele elusolenditele vajalikud, sest neist lihtsalt sõltub meie tervis. Inimese organism tuleb toime vaid kolme vitamiini valmistamisega: B2, B5 ja päikesekiirguse toimel ka D vitamiiniga. Sellepärast tuleb vitamiine juurde hankida toiduga. Tavaliselt ei ole kehas vitamiinivarusid, seetõttu peame saama neid iga päev. Vitamiinitarvidus ja hulk sõltub inimese vanusest, soost ja kehalisest aktiivsusest. Normaalseks elutegevuseks peab inimene saama nii taimseid kui ka loomseid toitaineid, kuna mõningaid vitamiine saame taimedest, teisi aga loomsetest toitudest. Organism vajab regulaarselt kõiki vitamiine, kuna mitme vitamiini vahel esineb koostoime. Ühe vitamiini puudus võib nõrgendada ka teise vitamiini toimet. On leitud, et eriti B-vitamiinid esinevad koos ja vajavad üksteist tõhusaks toimimiseks. Juba 1912. aastaks oli teada, et vitamiinide põhiallikaks on inimesele toit, aga siiani ei teata, kui olulised on vitamiinid tegelikult meie organismi koostises ja kuidas neid tervislikul moel toidust kätte saada, et vältida tõsiseid rakuainevahetushäireid ja sellest tulenevaid haigusi.

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´