Kevadväsimus on midagi, mis meid kõiki looduse tärkades vähemal või rohkemal määral kimbutama kipub. See on täiesti loomulik ja tuleneb organismi kohanemisprotsessist uute tingimustega.

Kevade saabudes hakkab meie keha lihtsalt tasapisi aklimatiseeruma ja harjuma. Ta ärkab talveunest ja kohaneb nii soojemate temperatuuridega kui ka pikemate päevadega. Seetõttu suureneb veidi ka organismi vajadus vitamiinide ja mineraalide järele ning sinu keha ootab, et oma immuunsüsteemi ja energiataset seoses ärkamise ja uue algusega veidi toetaksid. Aga täpselt millist tuge ta siis ootab?

Selleks, et aidata sul oma keha kevadisi vajadusi paremini mõista ja toetada sinu keha kohanemist selle oodatud ja imelise aastaajaga – pani meie armas taimetark ja teadjanaine Angelika Somelar sulle siia kokku mõned lihtsad näpunäited! 

Kui sul on kevadiste toimetuste kõrvalt lugemiseks aega vähe, siis võid samal teemal kuulata ka inspireerivat podcasti, kus meie armastatud taimetark ja loodusterapeut Angelika Somelar jagab sulle nõuandeid, kuidas kevadist kurnatust just loomulikul viisil leevendada!

Õunapuuõied ja kevad

Miks on kevad meie tervise seisukohast nii oluline aeg?

Kevad on uuenemise ja kogu looduse ellu ärkamise aeg. See toob kaasa päevade pikenemise ja ka suurema päikesevalguse. Ja nii ärkabki päikesevalguse paistel ja linnulaulu saatel koos taimede ja putukatega meiegi keha. Kevad mõjutab positiivselt nii meie meeleolu kui ka üldist heaolu. 

Aga kevad kutsub meie organismis esile ka muutusi. See suurendab meie energiavajadust ja soodustab uute harjumuste loomist – aga pimeda aja lõpuks on meie päikesepatareid tühjad ja energiavarud ammendunud. Nii võtabki võimust kevadväsimus.

Kas kevadväsimus on väljamõeldud fenomen või päriselt olemas?

Kevadväsimus pole väljamõeldud fenomen, vaid tegemist on reaalse nähtusega, mis on enamasti küll õnneks ajutine. See seisund on tingitud mitmetest füsioloogilistest ja psühholoogilistest põhjustest nagu:

  • valguse ja pimeduse tsüklimuutustest, mis mõjutavad meie sisemist kella ja melatoniini ehk unehormooni tootmist tekitades väsimust;
  • D-vitamiini taseme stabiliseerumisest;
  • füüsilise aktiivsuse suurenemisest;
  • ainevahetuse kiirenemisest.

Allolevalt kõigest juba veidi lähemalt.

Kevadväsimuse põhjused – millised muutused toimuvad organismis kevadel ja mida meie kehal siis enim vaja on?

Kevadel hakkab meie keha kohanema soojemate temperatuuride ja pikemate päevadega ning võib esineda kevadväsimust, mis tulenebki organismi kohanemisprotsessist uute tingimustega. Samuti suureneb vajadus vitamiinide ja mineraalide järele, et toetada immuunsüsteemi ja energiataset. Allolevalt kirjutame lahti mõned kevadväsimuse tekkepõhjused.

1. Kevadväsimus ja valguse ning pimeduse tsükli muutused

Kevadel päevad pikenevad ja suureneb päikesevalguse hulk. See mõjutab meie sisemist kella ja melatoniini (hormooni, mis reguleerib meie und) tootmist. Nüüd võib keha vajada lihtsalt veidi aega, et kohaneda muutuvate valgustingimustega ning see kohanemine võib omakorda põhjustada väsimust.

2. Kevadväsimus ja D-vitamiini puudus

Sügis-talvisel perioodil põhjustab vähene päikesevalgus kehas sageli D-vitamiini taseme langust. D-vitamiin on aga oluline mitmete keha funktsioonide, sh. energia tootmise ja immuunsüsteemi tugevdamise jaoks.

Kevadel, kui päikesevalgust on rohkem, hakkab keha D-vitamiini taset taastama, kuid selle protsessi alguses võivad inimesed end siiski väsinuna tunda. See on taaskord tänu muutustele ja kohanemisele. Väsimust tunnevad inimesed aga õnneks vaid seni, kuni nende D-vitamiini tasemed stabiliseeruvad.

3. Kevadväsimus ja hormonaalsed muutused

Kevade saabudes toimuvad kehas ka hormonaalsed muutused, mis samuti meie energiataset mõjutavad. Näiteks võib suureneda serotoniini (“õnnehormooni”) tootmine, kuna päikesevalgus seda stimuleerib. Seepärast võib ajutist väsimust ehk kevadväsimust põhjustada keha kohanemisperiood ka sedalaadi muutustega.

4. Kevadväsimus ja muutused füüsilises aktiivsuses

Talvel on inimesed tihti vähem aktiivsed – see ongi looduse poolt juba nii seatud. Kevade saabudes aga, kui ilmad paranevad ja päevad pikenevad, suureneb ka füüsilise aktiivsuse tase. Kuniks keha kohaneb, võib seegi äkiline aktiivsuse suurenemine alguses aga hoopis väsimust põhjustada. Lisaks võib ilmade soojenedes lisaenergiat nõuda ning seeläbi kevadväsimust põhjustada ka kiirenenud ainevahetus.

5. Psühholoogilised tegurid

Kevad on sageli aeg, mil inimesed seavad uusi eesmärke ja võtavad ette muudatusi, mis võivad samuti kaasa tuua lisastressi ja väsimust.

KEVADVÄSIMUS_Mis aitab_kevadväsimuse_vastu_taimetarga_soovitused_kevadväsimuse_leevendamiseks-ECOSH

11 soovitust taimetargalt – kuidas oma keha kevadväsimuse leevendamiseks toetada ja milliseid muudatusi teha elustiilis

Kevad on suurepärane aeg, et teha positiivseid tervist ja heaolu toetavaid muudatusi nii oma toitumises kui ka elustiilis. Teisalt jälle, kui kevadväsimus kimbutab, ning kehas toitaineid ja jaksu vähe, siis on seda head aega täiel rinnal nautida ja enda heaks ära kasutada liiga väljakutseterohke ja kurnav.

Seega võtame nüüd selle kevadväsimuse ette ja saadame ta sinu kehast välja! 

Kevadväsimuse leevendamiseks on ennekõike oluline tagada piisav uni ja puhkus, alustada või suurendada füüsilist aktiivsust õues, et kasutada ära päevavalgust, tarbida toitainerikkaid toite ning vajadusel manustada juurde ka väetoidulisandeid. 

Allolevalt toomegi sinuni mõned soovitused meie imeliselt taimetargalt Angelika Somelarilt, mida võiksid oma füüsilise ja vaimse heaolu maksimeerimiseks kaaluda.

1. Taimetarkustele tuginev kehapuhastus

Looduse tärkamine on parim aeg keskendumaks organismi puhastavatele detox-kuuridele. Ka vanasti mindi peale ülestõusmispüha paastule, et organismile puhkust anda ja maksa taastada.

Nii võid sinagi teha oma organismile puhastuskuuri, mis võib hõlmata töödeldud toitude vähendamist, suurema koguse vee joomist ja taimsete väetoidulisandite tarbimist, et toetada maksa ja teisi keha puhastusprotsessis osalevaid organeid.

Kuna maks on talve jooksul omajagu rasket tööd ära teinud, võiksid mõelda ka oma maksa puhastusele ja tema koormuse vähendamisele. Siin saab sulle üheks heaks abiliseks maksakompleks.

“Olen varem kevadeti teinud organismi puhastmiseks võilillejuure teed, aga sellega on palju tegemist ja ununeb tihti. Ecoshi Maksakompleksi puhul on kõik kasulikud komponendid ühes purgis ja mugav kasutada. Aitäh!”

⭐⭐​​⭐⭐⭐ – Iren

2. Hooajalised taimed ja köögiviljad – taimed on endiselt väärtuslik terviseallikas, mida tasub targalt kasutada

Samuti on oluline tarbida rohkem hooajalisi taimi ja köögivilju, jälgida vedelikutarbimist ja tagada piisav D-vitamiini saamine. Eriti kasulik on tarbida samuti just maksa ja organismi puhastusprotsesse toetavaid rohelisi lehtköögivilju. 

Eestimaal oleme õnnistatud, kuna elame meie organismi toetavate vitamiinide- ja antioksüdantiderikaste taimede paradiisis. Meie vanaemad ammutasid oma teadmised ja jõu loodusest ning oskasid taimede abil ravida paljusid vaevusi – ärme unusta oma vanaemade tarkusi!

Seega, kui näed oma lillepeenardes või aiamaal tärkavat naati, nõgest või võilillelehte, siis ära suhtu neisse kui tülikasse umbrohtu, sest nad ei ole seda – nopi nad üles ja pista suhu! Kõik need imelised rohelised omavad kõige tugevamat mõju just siis kui nad on oma ninad just mullast välja pistnud ja veel krõmpsuvad. Kui sul see võimalus puudub, siis vitamiine ja mineraale saab mõistagi ka purgist. 

Uuri, millised taimed sinu kodukandi ümber kasvavad. Kui oled linnainimene, saad teha väljasõite ja korjata metsikult kasvavaid tervisetaimi külmikusse hoiustamiseks. Nii saad iga päev lisada väikse peotäie oma toidule – salatisse, smuutisse, pudrule, omletti, jne.

3. Väetoidulisandid kevadväsimuse leevenduseks

Adaptogeensed taimed aitavad kehal kohaneda ja leida tasakaalu stressi mõjudega, toetades ühtlasi ka üldist heaolu. Ecoshi uus toode “Puhas Energia” on loodud spetsiaalselt organismi taastumise ja energia tasakaalu toetamiseks.

See looduslik toode sisaldab hoolikalt valitud adaptogeenseid taimi, mis on tuntud oma võime poolest suurendada organismi vastupanuvõimet erinevatele stressiteguritele – olgu need füüsilised, keemilised või bioloogilised.

Siin on veel mõned toidulisandid, millest sinu kehale kevadväsimuse korral abi võib olla:

4. Suurenda aktiivsust värskes õhus

Kasuta ära pikemaid päevi ja soojemaid ilmasid, et veeta rohkem aega õues. Jalutamine, jooksmine, jalgrattasõit või lihtsalt aias töötamine aitavad kõik parandada meeleolu, suurendada füüsilist aktiivsust ja tõsta sinu kehas ka D-vitamiini taset.

5. Vaata üle enda toitumisharjumused ja kohanda neid vajadusel

Kevad toob kaasa hulgaliselt värskeid köögivilju ja taimi. Toetamaks seedimist ja üldist tervist, kasuta võimalust lisada oma toidulauale rohkem hooajalisi toite, mis on täis vitamiine, mineraale ja kiudaineid.

6. Uuenda oma treeningrutiini

Kui sinu treeningud on talve jooksul muutunud monotoonseks, kasuta kevadet uute tegevuste proovimiseks. Ehk on nüüd aeg liituda joogaklassiga, alustada krossitreeninguga või avastada oma piirkonnas matkaradu?

7. Paranda oma unehügieeni

Pikkade talveõhtute asendumine pikkade valgete päevadega võib mõistagi mõjutada ka sinu unetsüklit. Seepärast proovi luua rahulik unerutiin, mis hõlmab unekvaliteedi parandamiseks enne magamaminekut ka elektroonikaseadmete kasutamise piiramist.

8. Praktiseeri stressi maandamist

Kasuta kevadet stressi maandamise tehnikate nagu meditatsiooni, hingamisharjutuste või päevikupidamise integreerimiseks oma igapäevaellu. See aitab vähendada ärevust ja parandada ka vaimset heaolu.

9. Tee suurpuhastus

Kevadpuhastus ei ole ainult kodu jaoks – see võib olla ka metafoor isiklikuks kasvuks ja vabanemiseks kõigest, mis ei teeni sinu heaolu. See võib hõlmata halbadest harjumustest loobumist, negatiivsete mõttemustrite korrigeerimist või isegi toksiliste suhete lõpetamist.

10. Joo rohkem vett

Keha hüdreeritus on oluline aastaringselt, kuid on eriti oluline just ilmade soojenedes. Seega veendu, et jooksid päeva jooksul oma seedimise, naha ja üldise tervise toetamiseks ikka piisavalt vett.

11. Mida veel teha, kui kevadel jaksu väheks kipub jääma?

Kõik ülaltoodud muudatused võivad aidata suurendada sinu energiataset, parandada meeleolu ja tugevdada immuunsüsteemi, andes sulle parema võimaluse nautida kõike, mida see elav aastaaeg pakub.

Kevad ja looduse tärkamine_kevadväsimus

Kuidas valida õigeid tooteid mis just sinu tervisele enim sobivad?

Iga väetoidulisand peaks olema hoolikalt valitud vastavalt sinu elurütmile, harjumustele ja vajadustele. Nagu iga teinegi hea abiline, peab ka toidulisand olema kohandatud just sinu isiklike eesmärkidega. Alustuseks vaata üle oma igapäevane eluviis ja märka, kus võiks olla vajadus väikese tõuke järele.

  • Näiteks kui sinu päevad on täidetud intensiivsete treeningutega, võib sinu keha ihaldada rohkem C-vitamiini ja magneesiumi, et toetada lihaste taastumist ja vähendada väsimust.
  • Beebipille kasutavad naised võivad aga vajada rohkem D-vitamiini ja olulisi mikroelemente, et tagada tasakaal ja heaolu. On täheldatud, et östrogeen võib mõjutada D-vitamiini metabolismi, suurendades D-vitamiini vajadust.
  • Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid võivad mõjutada ka teiste toitainete, sh. B-vitamiinide (eriti B6, B12, foolhape), magneesiumi ja tsingi omastamist ning ainevahetust. Need toitained on kriitilise tähtsusega energia tootmise, punavereliblede moodustamise, närvisüsteemi toimimise ja immuunsüsteemi tugevdamise jaoks.

Kui sa pole kindel, kust alustada või millised tooted sinu unikaalsetele vajadustele kõige paremini vastavad, siis pöördu spetsialisti poole. Ecoshi abivalmis nõustajad Facebookis ning Biotheka apteekide imelised bioteekrid Tallinnas ja Tartus on alati valmis sulle personaalseid soovitusi jagama.
👉🏼 Proovi ka meie Tootesoovitajat

Kevadlilled_lumikellukesed

Kuidas ja millal toidulisandite võtmist planeerida?

Oluline on jälgida soovitatud annustamist ja kuigi see kipub tihti ununema – siis kindlasti tarbida valitud toidulisandit ka regulaarselt. Toidulisandite võtmine võiks olla integreeritud sinu päevarutiini – vajadusel pane endale meeldetuletus.

Mõndasid toidulisandeid nagu näiteks probiootikume on hea võtta ööseks koos kiudainetega ja tühja kõhuga, samas kui ensüüme on parem võtta koos toiduga.

Rauda soovitame manustada 1 tund peale hommikusööki, B-grupi vitamiine aga enne hommikusööki, C-vitamiini ja Oomega-3 rasvhappeid hoopiski peale sööki. Rasv- ja vesilahustuvad vitamiinid võiks hoida eraldi.

Oleme sulle kokku pannud põhjaliku juhendi, millal on parim aeg võtta vitamiine, mineraale ning teisi toidulisandeid. Toidulisandite võtmise juhendi leiad siit.

Milliste vastunäidistustega peaksin kursis olema?

Et tagada toidulisandite ohutu ja efektiivne kasutamine on oluline olla ettevaatlik ja teadlik nende võimalikest vastunäidustustest ja koostoimetest. Allolevalt toome sinuni mõned peamised punktid, mida silmas pidada.

1. Interaktsioonid ravimitega

Toidulisandid võivad mõjutada retsepti- ja käsimüügiravimite toimet ning ka vastupidi. Näiteks, oomega-3 rasvhapped võivad tugevdada verevedeldajate, nagu varfariini, toimet, suurendades seeläbi ka verejooksu riski. Samuti võivad teatud toidulisandid mõjutada kõrgvererõhuravimite efektiivsust.

Et vältida võimalikke ohtlikke koostoimeid – on väga tähtis rääkida oma arstile kõigist tarvitatavatest toidulisanditest.

2. Kroonilised haigusseisundid

Inimesed, kes elavad teatud krooniliste haigusseisunditega nagu diabeet, südamehaigused, või maksaprobleemid, peaksid toidulisandite kasutamisel olema kohe eriliselt ettevaatlikud, kuna mõned toidulisandid võivad mõjutada nende haigusseisundit või nendega seotud ravimeid.

3. Rasedus ja imetamine

Raseduse või imetamise ajal tuleb toidulisandite kasutamisel olla äärmiselt ettevaatlik. Mõned toidulisandid võivad mõjutada loote või imiku arengut ja tervist. Alati on soovitatav konsulteerida arstiga enne mis tahes toidulisandi kasutamist sel perioodil.

4. Allergiad ja talumatus

Toidulisandid, nagu ka toidud, võivad sisaldada aineid, mis põhjustavad allergilisi reaktsioone või talumatust. Seepärast on enne toidulisandi kasutamist allergilise reaktsiooni vältimiseks alati oluline tutvuda selle koostisosadega, 

5. Üleannustamine ja toksilisus

Kuigi toidulisandid võivad tunduda ohutud, võib nende liigne tarbimine põhjustada toksilisi mõjusid. Eriti tähelepanelik tuleks olla rasvlahustuvate vitamiinide (näiteks A, D, E ja K) puhul, kuna need kogunevad organismi ja võivad suurtes annustes olla toksilised. Niisamuti ei pruugi kehale hästi mõjuda osad lisaained.

6. Usaldusväärsed tootjad ja kvaliteet

Vali vastavate kvaliteedisertifikaatidega toidulisandid, mis on loodud usaldusväärsete tootjate poolt. Turg on küllastunud erinevate toodetega, mille kvaliteet ja puhtus võivad varieeruda.

Valides toidulisandeid otsi tooteid, mis on läbinud ranged kvaliteedi- ja puhtuskontrollid. Usaldusväärsed tootjad ja sertifitseeritud tooted võivad maksta rohkem, kuid investeering enda tervisesse on seda väärt!

7. Eesmärgipärane kasutamine

Toidulisandeid tuleks kasutada sihipäraselt, lähtudes konkreetsetest tervisevajadustest või eesmärkidest, mitte asendamaks mitmekülgset ja tasakaalustatud toitumist.

Kevadlilled_krookus

Mida siis kokkuvõtlikult meeles pidada?

Taimetarkuste, oluliste teadmiste ja väetoidulisandite teema on sügav ja rikas ning meie tervise ja heaolu toetamise seisukohalt on sellel tohutu potentsiaal.

Oluline on mõista, et taimetarkused ja toidulisandid on osa terviklikust lähenemisest tervisele. See tähendab tasakaalu leidmist toitumise, liikumise, puhkuse, vaimse heaolu ja positiivsete suhete vahel. Taimed ja toidulisandid võivad olla väärtuslikud tööriistad, kuid need toimivad kõige paremini, kui neid toetab ka tervislik eluviis.

Enne mis tahes taimetarkuse või toidulisandi kasutuselevõttu on oluline ennast harida. See hõlmab nii nende toimemehhanismide, võimalike kõrvalmõjude kui ka koostoimete mõistmist. Püüa leida usaldusväärsed allikad ja konsulteeri vajadusel ka spetsialistidega.

Iga inimese keha on unikaalne, ja see, mis toimib ühele inimesele, ei pruugi sama hästi mõjuda teisele. Ole avatud individuaalse lähenemise leidmisele, olgu selleks siis konkreetsete taimede või toidulisandite valik, nende annustamine või manustamise viis.

Ole tähelepanelik ja kuula, kuidas sinu keha reageerib erinevatele taimedele ja toidulisanditele. Mõnikord võib väike kohandamine teha suure erinevuse.

Tervise toetamine on pikaajaline protsess. Oma keha heaolu eest hoolitsemine ja tervise toetamine taimede ja toidulisanditega ei ole kiirparandus, vaid pigem pikaajaline kohustus. Seega ole kannatlik ja järjepidev.

Loodame, et need mõtted inspireerivad ja julgustavad sind kasutama taimetarkusi ja väetoidulisandeid teadlikult ning vastutustundlikult, toetamaks oma tervist ja heaolu kõige terviklikumal viisil!

Sinu Ecosh 💜

Autor: Angelika Somelar
Toimetajad: Caroline Sada ja Maria-Helena Loik

Ära unusta sisse logida, et saaksid igalt ostult 5% boonust teenida, mida saad kasutada juba oma järgmises tellimuses. Lisaks on sulle pakiautomaati tellides tasuta transport al. 25€ tellimusest.

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´