Red Reishi (Ganoderma lucidum e. läikvaabik), mida nimetatakse Hiinas ka Ling Zhiks, on teadaolevalt juba tuhandeid aastaid kõrgelt hinnatud ning pikka aega ainult kuninglikule soole kättesaadav imepärase tervist tugevdava toimega seen. Reishi seen pärineb Ida-Aasiast ja traditsioonilise Hiina meditsiini järgi teatakse reishit kui “taimede kuningannat” või ” surematuse seene” nime all. Reishi seen kasvab kõrgel mägedes vanade puude küljes ja allikate ääres, mis on aga haruldane ja peaaegu võimatu leida. Ent 1970 avastasid Jaapani teadlased meetodi, kuidas Reishi seent kultiveerida. Nüüdseks on Reishi seen laialdaselt kättesaadav ja peamised kasvatamis- ja tootmiskohad on Jaapan, Hiina, USA ja mitmed teised Aasia riigid.

Looduses on Reishi seeneliike mitmeid nagu punane, must, sinine, valge, kollane ja lilla, kuid punane Reishi on osutunud kõige tõhusamaks üldist tervist, immuunsüsteemi, mitmeid keha funktsioone ja elutähtsaid organeid tugevdavaks ning parandavaks seeneks.

Milliseid aineid Reichi seenes leidub?

Reishi seene viljakehas leidub asendatavaid ja asendamatuid aminohappeid, orgaanilisi happeid, polüküllastamata rasvhappeid, polüsahhariide beeta-glükaane, triterpenoide, kumariine, saponiine, fütontsiide, vitamiine (peamiselt – BЗ, B5, C ja D), flavonoide, alkaloide, samuti mitmesuguseid mikroja makroelemente (germaanium, kaltsium, kaalium, naatrium, magneesium, raud, mangaan, fosfor, tsink, vask, väävel, seleen, hõbe jms). Reishi seene ravi-profülaktilise toime lai spekter on peamiselt tingitud polüsahhariidide, triterpenoidide ja germaaniumi suurest sisaldusest. Reishi seene kübara alustes poorides leiduvad polüsahhariidid e. ensüümid mõjutavad verd, suurendades vere valgeliblede arvu, mis omakorda tõstavad immuunsüsteemi võimet võidelda haigustega.

Millist mõju Reishi seenes leiduvad ained inimorganismile avaldavad?

Seenes leiduvad b-glükaanid kiirendavad immuunsüsteemi rakkude arengut, pikendavad makrofaagide, CTL rakkude (tunnevad ja tapavad rakke, kelle pinnal on võõras peptiid) ja NK- rakkude e. naturaaltapjate eluiga mitmekordselt, aktiveerides neid selliselt, et tekib kõrge tsütotoksiline aktiivsus kõigi atüüpsete rakkude vastu. Seenes sisalduvad ergosteriinid omavad kasvajatele otsest pärssivat mõju. Lisaks on ära toodud ka seene inimorganismile ioniseeriva kiirguse mõju vähendav ja maksa detoksifikatsiooni soodustav efekt. Reishi on seotud pea kõikide organitega. Hiina traditsioonilise meditsiini järgi on Reishi seotud südame, maksa ja kopsudega, sealt tulenevad tema näidustused.

Reishi seene kasulikud toimed:
– suurendab keha vastupanuvõimet ja tugevdab immuunsüsteemi
– aitab kaasa keha mürikdest puhastumisel
– parandab üldis tervist ja füüsilist jõudu

Teadusuuringud on toonud välja Reishi järgmised organismi üldtugevdavad raviomadused:
• valuvaigistav toime,
• anti-allergiline toime,
• bronhiiti ärahoidev toime,
• põletikuvastane toime,
• antibakteriaalne toime (Staphylococci, Streptococci ja Bacillum pneumoniae suhtes);
• toime antioksüdandina,
• vererõhu alandajana,
• luuhõrenemise pidurdajana,
• kolesteroolitaseme alandajana.

Kasulik unetuse puhul, närvidele, ajule ja profülaktikaks

 Reishi on väga hea unetuse puhul, annab energiat juurde, rahustab vaimu, närvilisust ja emotsionaalset ebastabiilsust
 Hea aju tugevdamiseks, kasulik pingelise õppimise ajal, parandab mälu, ajutööd, aitab taastada närvisüsteemi
 Hiinas kasutatakse ganodermat onkoloogia puhul profülaktikaks ja raviks
 Reishi on hea kemoteraapia ajal, aitab inimesel elusamana ravist välja tulla, tugevdab immuunsüsteemi

Red Reishi seen adaptogeenina

Käesoleval ajal on reishi seene omadusi mitmekülgselt uuritud Jaapani, USA, Prantsusmaa ja Kanada juhtivates meditsiiniasutustes. Jaapanis on Reishi kuiv ekstrakt lülitatud kasvajatevastaste preparaatide ametlikku nimekirja. Reishi on suurepärane adaptogeen, mis parandab kõikide organismi süsteemide normaalset funktsioneerimist.

Reishi on võimeline tugevdama nõrka, nõrgestab tugevat (ülefunktsioneerivat) ja jätab muutusteta organismi immuunsüsteemi normaalse reaktsiooni, taastab hormonaalset fooni, osutab rahustavat toimet kesknärvisüsteemile, vähendab valu, tal on köhavastane ja rögavastane mõju, tugevdab südame tööd ja reguleerib hüübimist, alandab vere arteriaalrõhku, tõstab mittespetsiifilist immuunsust, tegutseb efektiivselt onkoloogiliste haiguste profülaktikas. Tal on toniseeriv omadus, suures osas aktiveerib T- lümfotsüütide funktsioneerimist, suurendab leikotsüütide arvu perifeerses veres ning on interfernoonilaadne mõju.

NB! Reishi seen ei paranda otseselt haigusi, kuid tugevdab immuunsüsteemi ja organism hakkab ise võitlema. Idamaade meditsiinis ei keskenduta niivõrd haigustele ja ravimite leiutamisele nagu läänes, vaid pigem kuidas tervist hoida, säilitada ja tugevdada ning Red Reishi seen on just selline taim, mida võetakse pigem ennetuseks/profülaktikaks, et olla tugeva tervisega ja mitte haigestuda.

Kas seenel on kõrvaltoimeid?

Vastavalt kirjandusele on Red Reishi seen liigitatud ”superior” taimede hulka. Superior taimede kohta öeldakse, et need ei ole toksilise toimega, võib tarbida suurtes kogustes, pikka aega ning on ilma kõrvaltoimeteta. 2000 aasta jooksul ei ole veel üheski kättesaadavas kirjanduses ja kliinilistes uuringutes teatatud kõrvaltoimetest.
Siiski väga tundlikel isikutel võivad esialgsel manustamisel tekkida mõned võõrutus sümptomid nagu kerged seedetrakti häired, naha sügelus, pearinglus või valud luudes. See on positiivne märk sellest, et seen avaldab mõju. Kõik see on normaalne arvestades tänapäeva toitumisharjumusi, kogunenud jääkainete ning mürkide ladestumist organismi. Nimetatud võõrutusnähud tavaliselt kaovad peale Reishi seene järjepidevat kasutamist. Seene tarbimine koos C-vitamiiniga või C-vitamiini sisaldava toiduga vähendab kõrvaltoimete avaldumist.

Kas Reishit võib võtta koos teiste ravimitega?

Reishi on looduslik toidulisand, mida võib tarbida koos ravimitega, ent mõningate juhtumite puhul nagu, siirdatud organite ning autoimmuunhaiguste immunosupressiivseks raviks kirjutatud ravimite puhul tasub pidada nõu kvalifitseeritud terapeudi või arstiga. Lisateavet leiate veebilehel: Pharmasave – Library: Reishi Mushroom.

Millal on näha tulemusi?

Tulemused võivad iga inimese puhul varieeruda. Tavaliselt peale 10 -14 päeva tarbimist on märgata kasu. Mõned võivad tunda üleüldist heaolu tõusu alles peale 2 kuu tarbimist. Tulemus tuleb peale järjepidevat tarbimist.

Kas Reishi tarbimine on hea igale vanusegrupile?
Reishi on tervislik toidulisand, mis sobib kõigile vanusegruppidele. Kuid taas on soovitatav konsulteerida kvalifitseeritud arsti või terapeudiga. Samuti, kui olete rase või toidate rinnaga.

Soovituslik tarvitamine: 1-3 kapslit päevas

Kasutatud kirjanduslikud allikad:
1. Guide to Reishi Mushrooms: http://www.reishi.com/what-is-reishi.htm
2. Guide to Reishi Mushrooms: http://www.reishi.com/FAQ.htm#15
3. Ancient Botanicals: http://ancientbotanicals.com/3-of-the-most-powerful-herbal-medicines-youve-never-heard-of/
4. Mountain Rose Herbs: https://www.mountainroseherbs.com/products/reishi-mushrooms/profile

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Su kehale võiksid sobida need tooted

Lisa kommentaar

×

Ostukorv