Nii nagu žen-ženn on tuntud Hiina traditsioonides, on aswagandha (lad k Withania somnifera) pikad ja pruunid juured mänginud keskset rolli juba mitmeid tuhandeid aastaid India rahvuslikus meditsiinis. Taim kasvab põõsana peamiselt Indias ja Nepaalis ning tema õied on väiksed ja rohelised, küps vili punakas-oranž, mis sarnaneb meile tuntud füüsaliga (Physalis).

Ashwagandha kui looduslik stressi leevendaja

Ashwagandha, rahvapärase nimetusega uimastav juustukirss, on tuntud peamiselt kui stressileevendaja ning on arvatud adaptogeenide ehk keha tasakaalu viijate hulka. Ent erinevalt Hiina žen-ženni stimuleerivast toimest on ashwagandha uinutava ja rahustava toimega. See taim on üks väheseid rahustavaid adaptogeene, mida on traditsiooniliselt kasutatud ärevuse, halbade unenägude, kerge obsessiiv-kompulsiivse häire, unetuse ja närvisüsteemi töö parandamiseks. Ladina keeles tähendabki ashwagandha otsetõlkes kui «unetekitaja», kuid taime nimi ashwagandha tuleneb siiski sanskriti keelest ja see on kombinatsioon sõnadest «ashva», mis tähendab hobust ning «gandha», mis tähendab lõhna. Selle taime juurel on tugev aroom, mida on kirjeldatud kui hobusele omast. Allikad: Allikas1Allikas2Allikas3.

Mis on adaptogeen?

Adaptogeenid on ergutavad, peamiselt looduslikku päritolu ained. Teadlased pole küll lõpuni aru saanud, kuidas adaptogeenid töötavad, aga teatakse, et need on efektiivsed – eriti hormoonaalsüsteemi tasakaalustamisel. Adaptogeensed taimed toovad keha tasakaalu tagasi olenemata sellest, kas esineb nt kilpnäärme üle- või alatalitus.
Adaptogeenid aitavad kaitsta organismi ümbritseva keskkonna kahjulike mõjutuste eest, parandavad elundite talitlust ning hoiavad organismi kõrvalekalletest. Samuti soodustavad adaptogeenid ainevahetust ning võimaldavad kehal töötada säästlikul režiimil, mis aitab haigustele vastu seista.

Ashwagandha kasulikud omadused

Ashwagandha on leidnud kasutust järgmiste hädade puhul:
• ärevuse, unehäirete (unetuse), stressi puhul
• liigesepõletike, seljavalu, lihasreuma puhul
• kilpnäärme talitlushäirete korral
• külmetushaiguste, tuberkuloosi, astma ja bronhiidi puhul
• menstruaalvalude korral

Lisaks arvatakse, et ashwagandha:
• stabiliseerib veresuhkrut
• alandab kolesteroolitaset
• tõstab vastupidavust
• suurendab keskendumisvõimet
• pidurdab vananemist
• tugevdab suguiha ja suurendab viljakust
• stimuleerib kurnatud neerupealiseid

ashwagandha

Ashwagandha kui toetav abivahend põletikulistele hädadele

Ashwagandha juur toimib põletikuvastaselt ja on kasulik fibromüalgia (haigus, mis väljendub eelkõige lihases esineva valuga, millega võib kaasneda katsumisel tundlike kühmude esinemine), rahutute jalgade sündroomi, Tourette’i sündroomi (mittetahtlikud helid, häälitsused või sõnad) kerge vormi ja osteoartriidi (liigeskõhre kulumine) toetuseks. Hästi aitab see ka autoimmuunhäirete puhul, mis mõjutavad lihaseid ja liigeseid, nagu reumatoidartriit (krooniline e edasiarenev liigesepõletik), anküloseeriv spondüliit (krooniline lülisamba haigus), polümüosiit (hulgilihase põletik) ja reumaatiline polümüalgia (iseloomulik kaela-, õla-, reie- ja puusalihaste valulikkus ja hommikune jäikus). Iseäranis tõhusalt toimib taim liigesprobleemide puhul siis, kui jätta toitumisest välja jahutooted ja suhkur, kui põhiline põletiku tekitaja.
Ashwagandha parandab meeste viljakust (suurendab spermatosoidide arvu ja seemnerakkude liikuvust), on suguiha tugevdav ning tänu oma rauasisaldusele aitab aneemia puhul. Ashwagandha stimuleerib ka kilpnäärme talitlust. Uuringud hiirtel on näidanud märkimisväärset hormoonide T3 ( 18 %) ja T4 ( 111 %) taseme tõusu pärast 20-päevast kasutamist (Panda, 1998).

Manustamine
Taimsete adaptogeenide ehk keha tasakaalustajate puhul on positiivne see, et nende mõistlik kasutamine ei põhjusta toksilisi nähte. Siiski tuleb meeles pidada, et enne nende tarvitusele võtmist tuleks pidada koguste ja tarvitamisviiside osas nõu terapeudi, nõustaja või arstiga, kellel on selles vallas kogemusi. Ashwaganda pulbrit võib lisada pudrule, smuutidele, teha sellest teed või unetuse korral segada teelusikatäis pulbrit kuuma piimaga.

Soovituslik annus ashwagandhat on 2-4 (1-2 g) kapslit päevas veega vastavalt terapeudi või arsti soovitusele. Annustamine ja taime mõju sõltub inimese vanusest, kaalust, terviseseisundist ja tarvitatavatest ravimitest.

Hoiatus
Kuna ashwagandha aeglustab kesknärvisüsteemi toimimist, on soovitav vähemalt 2 nädalat enne planeeritavat operatsiooni ja anesteesia saamist ashwagandha tarvitamine peatada, kuna manustatavate ravimite toime võib olla taime kasutamise ajal ettearvatust tugevam. Samuti võib ashwaganda suurendada unerohtude ja rahustite mõju, mistõttu ei tohiks neid koos tarvitada. Ka ei soovitata taime kasutada rinnaga toitmise ja raseduse ajal.

Miks KSM-66 juure ekstrakt on parim?

Selleks, et ravimtaim saaks toimida süsteemsel tasemel, peab sellel olema fütokemikaalide kompleksne segu, millel on inimkehale lai toimeulatus. Ashwagandha on üks väheseid ravimtaimi, millel on sellist tüüpi kompleksne segu. Kuna Ashwagandha tegutseb süsteemsel tasandil, on sellel üle 20 eraldiseisva kasutusvõimaluse, mida kirjeldavad ka taimeraviõpikud.

See eriline täisspektriga KSM-66 Ashwagandha juure ekstrakt on ekstrakt, mis säilitab erinevate koostisosade tasakaalu sellisena, nagu see on algses ravimtaimes, ilma ühe koostisosa ülekaaluta. Arvatakse, et ashwagandha ravimtaime tõhusus tuleneb erinevate koostisosade – peamiselt alkaloidide nagu vitaniin, sonniferiin, tropiin ja steroidsed laktoonid nimega vitanoliidid – kompleksest segust. Kõik need komponendid peavad olema esindatud oma loomulikes proportsioonides, ja seetõttu on oluline, et ekstrakt oleks täisspektriga.

Ashwagandha koos KSM 66 juure ekstraktiga leiad siit:

NB! Tekst on kokku pandud järgmistest allikate põhjal: (liigu kursoriga lingile): Reality Sandwich, Dr.Axe
S.Foster and R.L.Johnson “Desk Reference to Nature ’s Medicine”.

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´