Libejalakas, ladina keeles Ulmus rubra ja inglise keeles Slippery Elm, on üks väärikas ja jõuline puu, mis pärineb Ameerika Ühendriikide kesk- ja idaosast ning Kanada Ontario aladelt.
Tema tuntud helebeež sisemine koor – mis muutub veega kokku puutudes pehmeks ja limaseks nagu puu õrn sisemus – on kui looduse endapoolne embus, mis katab ja rahustab kogu meie seedekulglat – alates kurgust kuni soolestikuni välja.
Libejalaka jõuga olid juba sajandeid tagasi tuttavad ka põlisameeriklased. Segades libejalaka sisemist puukoort veega, valmistasid nad sellest tervendavat salvi haavade jaoks ning pehmendavat jooki kurguvalu ja seedemurede vastu – uskudes, et puu vaim kaitseb nii nende ihu kui ka hinge.
Ka George Washingtoni armee leidis haavaravis abi just libejalaka koorest – selles oli midagi püsivat, toetavat ja lohutavat.
Libejalaka puu sisemine koor ei ole seega lihtsalt üks puukoor – vaid kui nähtamatu kilp ja looduse enda lohutusvahend, mis kaitseb meie sisemust kõige selle eest, mis võib ärritust või valu tekitada ning aitab seedetraktil rahuneda, limaskestadel taastuda ja kogu kehal seeläbi tasakaalu leida.
Tänapäeval elame küll teises maailmas, aga meie keha vajadused pole muutunud. Nii toob Ecoshi libejalaka puukoore toidulisand selle ammuse indiaanirahva tarkuse ka tänasesse päeva.
Uuendatud kujul puhtama ja lihtsama koostisega – sisaldades ainult libejalaka sisemist koort – toob Ecoshi “LIBEJALAKA PUUKOOR” endaga kaasa loodusjõu, mis hoolitseb su keha eest hellalt, aga samas tõhusalt.
Olgu tegemist happelise toidu, tundliku seedimise või lihtsalt vajadusega rahu ja toetuse järele – libejalakas teab, kuidas aidata!
Siin loos räägimegi veidi lähemalt libejalaka erinevatest kasutusviisidest läbi aegade ja ka sellest, kuidas teda erinevate tervisemurede, nagu ka refluksi ja gastriidi korral kõige parem tarvitada on.
1. Libejalaka kasutusviisid läbi ajaloo nii traditsioonilises rahvameditsiinis kui ka tänapäeval
Libejalaka (Ulmus rubra) sisemine koor on olnud hinnatud looduslik abivahend erinevate terviseprobleemide leevendamiseks ning nii seespidiste kui väliste haavandite raviks juba sajandeid.
Koore limane koostis on rahustav ning kaitsev, mistõttu on see leidnud kasutust nii põlisrahvaste ravitarkuses kui ka tänapäeva taimeteraapiates ja toidulisandite maailmas.
Ameerika esimeses ravimtaimi käsitlevas teoses “Materia Medica Americana” on raamatu autor Johann David Schopf 1787. aastal libejalaka kohta vägagi tabavalt kirja pannud, et see olevat nagu “puukoore salv”.
Tõepoolest, selle puu sisemine koor katab, kaitseb ja toetab edukalt sinu keha erinevaid limaskesti – alates suust kuni soolestikuni välja.
1. 1. Libejalakas kui väärtuslik ja mitmekülgne vahend põlisameeriklaste seas
Põlisindiaanlastel oli tavaks koorida puu sisemist osa ning kasutada seda mitmete vaevuste nagu näiteks ka haavade ja kurguvalu korral.
Nad avastasid, et kui koor veega segada, tekitab see kleepuva limase materjali, mis on terapeutiline ja rahustav kõigele, mida see puudutab.
Nii leidiski libejalakas indiaanlaste seas vägagi mitmekülgset kasutust:
- Janu kustutamine. Närides puu tüvelt ja okstelt selle kooritud magusat kiulist sisekoort, kustutasid Põlisameeriklased ka janu.
- Limaskestade niisutamine. Tugeva, kuid õrna ravimina kasutati Ulmus rubra sisemist koort laialdaselt näiteks silmade, haavandite, põletuste ja haavade niisutamiseks.
- Liha värskena hoidmine. Indiaanlased keerasid libejalaka puukoore massi ka ümber liha, et aeglustada liha riknemist.
- Seedimise ja soolestiku rahustamine. Närituna või tõmmisena tarbituna rahustas koor kõhtu ja soolestikku, toimis kerge lahtistina, toetas naisi raseduse ajal ning seda tarvitati ka kõrvetiste, düsenteeria, krooniliste sooleprobleemide, kurguvalu ja köha korral. Libejalakat kasutati ka peritonsillaarse abstsessi (infektsioon kaelapiirkonna sügavates kudedes), katarride ja külmetushaiguste korral. Samuti toetas sisemise koore tõmmis sünnitavaid emasid.
- Tarbeesemed. Puukoort kasutati ka käsitööks – sellest valmistati põrandamatte lumes telkimise jaoks ning punuti temast korve, voodipesu, matte, räätsasid ja kalavõrke. Puukoort kasutati ka kanuude ehitamisel ja oksi sadulate raamistikuks (6).
- Ameerika kodusõjaaegne kasutus. Hiljem korjasid Ameerika sõdurid libejalaka puukoort, et ravida Ameerika kodusõja ajal kuulihaavu ning tänu taime koorest valmistatud pudrule jäi George Washingtoni armee Valley Forge’i karmil talvel ellu (6).
1. 2. Libejalakas meditsiinilises kirjanduses
Nagi varemgi mainisime, siis esimeses ülevaates Ameerika taimedest ja nende meditsiinilisest kasutamisest – teoses nimega “Materia Medica Americana” on raamatu autor J. Schoepf 1787. aastal libejalaka kohta tabavalt kirja pannud, et see on kui “puukoore salv”.
Raamatus pakuti libejalaka koorepudru välja nahahaavandite, abstsesside, põletike, põletushaavade, luumurde, süüfilise mädaste haavade ja isegi pidalitõve korral. Kõiki neid kasutusviise tänapäevane meditsiin mõistagi ei toeta.
1. 3. Libejalakas kui kodune abimees 19. sajandi meditsiinis
Libejalaka tähtsus kasvas 19. sajandil, mil seda hakati kasutama koduse ravimina paljude seedetrakti vaevuste puhul.
Nii saigi temast levinud abivahend kurguvalu, köha, gastriidi, peptiliste haavandite, kõhulahtisuse, düsenteeria ja paljude teiste mao- või sooleärrituste korral.
Tolleaegsed arstid ja taimeravitsejad soovitasid libejalaka teed ka kopsupõletiku, kõhukinnisuse, pleuriidi ja muude hingamisteede haiguste korral. Libejalaka puljongit soovitati sageli ka imikutele ja invaliididele.
1. 4. Libejalakas – kaasaegne kasutus ja vormid
Kaasaegses taimeravis kasutatakse libejalaka preparaate täpselt sellisena nagu need olid olemas ka ammustel aegadel ja need on saadaval nii, nagu need on alati olnud – jämeda pulbrina kompresside valmistamiseks ja peenema pulbrina jookide valmistamiseks.
Libejalaka preparaadid on nüüd saadaval ka teede, pastillide, siirupite ja tablettidena. Kõrge kaltsiumisisalduse tõttu kasutatakse libejalakat ka luu paranemise soodustamiseks (6, 7, 8, 9, 10, 11).
Kuigi libejalakaat kasutatakse tänapäeval peamiselt seede- ja soolestikuprobleemide korral, siis näiteks USA toidu- ja ravimiamet tunnistab libejalaka ohutuks ja tõhusaks võimaluseks ka kurguvalu ja köha korral. Niisamuti võib seda proovida ka haavaravis (6, 7, 8, 9, 10, 11).
2. Millised on libejalaka puukoore tervisekasud ja mida ütleb libejalaka kohta teadus?
Kuigi libejalakat on rahvameditsiinis kasutatud sajandeid, on teadusuuringuid selle kohta veel võrdlemisi vähe.
Ometi kinnitavad olemasolevad uuringud, et see väärikas puukoor võib tõepoolest pakkuda leevendust erinevate seede- ja soolestikuprobleemide korral.
Libejalaka eripära peitub tema limases koostises – see on looduslik lima, mis ei seedu, vaid paisub ja muutub libedaks, moodustades seedetraktis pehme ja katva massi.
Libejalakas on looduslik abi refluksi ning mao- ja sooleprobleemide korral, tuues märgatavat leevendust juba kahenädalase tarvitamise järel.
Libejalaka looduslik geeljas mass:
- On limaskesti toetava lima allikas ja tekitab söögitoru-, mao- ja soolerakkudele kaitsva limakihi.
- Leevendab mao- ja soolehaavandeid ning toetab soolestiku tervist.
- Puhastab leebelt käärsoolt.
- Rahustab seedetrakti.
- Aitab muuta piima paremini seeditavaks.
- Aitab toetada seedesüsteemi.
Tänu nendele omadustele võib libejalakas rahustada kogu seedekulglat ning leevendada erinevaid seedevaevusi, alates kõrvetistest kuni kõhukinnisuseni (1).
Mida näitavad uuringud?
- 2020. aasta uuringus täheldati, et libejalaka puukoor aitas ühe koostisosana taimsete koostisosade segus oluliselt vähendada kõhukinnisusega seotud ärritunud soole sündroomi sümptomeid. Kuigi libejalakas polnud uuringus ainus toimeaine, viitavad tulemused sellele, et tema panus oli siiski märkimisväärne (3).
- Teises kliinilises uuringus, kus kasutati samuti libejalakat sisaldavat taimset segu, täheldati märgatavat paranemist GERD-i ehk gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomites, kus vähenesid nii kõrvetised, iiveldus kui ka muud seedehäired. Uuringus osalejatel langes seedetrakti valude tase lausa 60–80%, paranes soolestiku mikrobioota ning vähenes ka soole läbilaskvus (4).
- Ka loomkatsetes on libejalaka ekstrakt näidanud mao limaskestale tugevat kaitsvat toimet – see aitas vähendada põletikku ja kiirendas limaskesta paranemist (5).
3. Millal libejalakat kasutada?
3. 1. Libejalaka puukoor – looduslik leevendus refluksi ja gastriidi korral
- Kõrvetised, hapu maitse suus ja ebameeldiv surve rinnus – need on vaid mõned sümptomid, mida kogeb inimene, kellel on happerefluks. Refluksi põhjuseks võib olla seisund, kus söögitoru alumine sulgurlihas ei sulgu täielikult, võimaldades maohappesel sisul tõusta tagasi üles söögitorru. See võib põhjustada valulikku põletikku ning aja jooksul areneda ka krooniliseks seisundiks, mida tuntakse gastroösofageaalse reflukshaiguse ehk GERDina.
- Teisalt võib sarnaseid vaevusi põhjustada ka gastriit – seisund, kus mao limaskest on ärritunud või põletikuline. Gastriidi põhjuseks võivad olla stress, teatud ravimid, infektsioonid või ka lihtsalt tundlikkus toidu suhtes. Ka selle seisundiga võivad kaasneda kõrvetised, iiveldus ja ebamugavustunne kõhus.
Kuigi tavapärased ravimid võivad pakkuda leevendust – ei pruugi need kõigile sobida või piisavalt tõhusat mõju avaldada. Just siin tuleb appi libejalaka puukoor – looduslik tugi, mida on tundliku seedekulgla rahustamiseks kasutatud juba põlvest põlve.
Miks on libejalakas refluksi ja gastriidi korral kasulik ja kuidas see võib aidata?
Libejalaka pulbrist saadud lahustuv mass moodustab sooja veega segatuna geelja kaitsekihi, mis katab ja rahustab ärritunud limaskesti. Selle looduslik limasisaldus pakub leevendust just nendes tundlikes kohtades, kuhu happeline keskkond on oma jälje jätnud.
Libejalaka geeljas mass võib aidata:
- katta põletikulise söögitoru ja mao sisepinna loodusliku kaitsekihiga;
- rahustada ärritunud ja põletikulist kude, pakkudes kohest leevendust;
- toimida loodusliku „barjäärina“ liigse happesuse vastu;
- stimuleerida seedekulglas kaitsvate limade tootmist, mis omakorda tugevdavad limaskestade loomulikku kaitsevõimet.
See on justkui pehme ja toetav tekk, mida loodus sulle seestpoolt pakub – et sinu seedesüsteemis taastuks rahu ja tasakaal.
3. 2. Libejalaka puukoor – looduslik leevendus haavade korral
Libejalaka puukoor võib aidata ka väiksemate kriimude ja marrastuste korral, kus ta katab haava oma kaitsva kihiga ja aitab nahal taas paraneda.
Seega võib libejalaka sisemise koore pulbrit lihtsalt haavale raputada või, siis seda eelnevalt väikese koguse veega segada.
4. Kasutajakogemused
Paljud inimesed on märganud libejalaka puukoore kasutamisel järgmisi tulemusi:
- Leevendus kõrvetistele ja refluksile – mis on ka põhjendatud, sest libejalaka geeljas mass aitab ju katta ja rahustada söögitoru ning mao limaskesta, vähendades seeläbi ka happesusest tingitud ärritust.
- Seedetrakti rahunemine – ka see mõju on kooskõlas libejalaka lubatud mõjudega, kuna libejalakas toetab ju seedesüsteemi tööd, aitab kaasa selle tasakaalustamisele ja vähendab ka ebamugavustunnet kõhus.
- Tunne, et limaskestadel on kaitstud – tõepoolest, kuna libajalakas katab ja kaitseb limaskesti, jääb sinu kehale piisavalt aega omas tempos ise seedekulglas uute kaitsvate kihtide taastootmisega tegeleda, selle asemel, et pidevalt ärritusega võidelda.
5. Kas libejalakat võivad kasutada ka lapsed?
Jah, libejalakas on ohutu tarvitamiseks ka lastele alates kolmandast eluaastast – lihtsalt kogused on veidi väiksemad ja alla nelja aastaste laste jaoks tuleb kapsel kindlasti avada ning sealne pulber soojemas vees lahustada.
Saadud kissellilaadset jooki võib seedeprobleemide, refluksi ja gastriidi korral sisse juua ning kurguvalu korral võib seda lihsalt suus hoida või sellega kuristada. Niisamuti võib kurguvalu korral mõni aeg suus hoida avatud kapslist saadud puhast libejalaka pulbrit.
Nahaprobleemide ning väikeste haavade, kriimustuste ja marrastuste korral sobib libejalakas välispidiseks kasutuseks ka beebidele. Sellisel juhul võib kapsli avada ja saadud pulbri otse haavale raputada või, siis selle eelnevalt väikeses koguses vees libedaks massiks lahustada.
Libejalaka soovituslikud annused (ligikaudsed) lastele:
- 3–6-aastased: 400 – 800 mg päevas (1 kuni 2 kapslit), jagatuna 1–2 annuseks. Ava kapsel ja lahusta kapslis olev pulber soojemas vees. Täpsemad juhised lastele libejalaka joogi valmistamiseks leiad juba järgmisest alatemast.
- 6+ aastased: suuremad lapsed võivad libejalakat tarvitada samas koguses nagu ka täiskasvanud, ehk 800 – 1600 mg (2-4 kapslit) päevas.
Järgmisega jagamegi näpunäiteid selle kohta, kuidas nii lapsed kui ka täiskasvanud libejalakat erinevate probleemide nagu refluksi, gastriidi, seedeprobleemide, haavade ja kurguvalu korral kasutada saavad.
6. Libejalaka puukoore kasutamine
Libejalakat saab kasutada nii kapslitena, kapslist välja võetud pulbrina, kui ka libejalaka joogina.
6. 1. Libejalaka kasutamine kapslitena (refluksi, gastriidi, seedeprobleemide ja soolestikuprobleemide korral)
- Seespidiselt:
- Täiskasvanutele: võta päevas koos ühe klaasi toasooja veega tühjale kõhule – umbes 30–60 minutit enne sööki 2-4 kapslit. Kogused võid jagada päevas 1 kuni 2 annuseks (hommikul peale ärkamist ja õhtul enne magamaminekut tühjale kõhule). Libejalaka pulbrist või kapslitest saad soovi korral teha ka libejalaka jooki.
- Lastele: alates kolmandast eluaastast 1-2 kapslit päevas koos veega või soovitatavalt joogina (mille valmistamise kohta saad peagi edasi lugeda), kuna lastele on kapslite neelamine raske.
6. 2. Libejalaka kasutamine kapslist väljavõetud kuiva pulbrina (kurguvalu ja haavade korral)
- Seespidiselt kurguvalu korral:
- Täiskasvanutele ja lastele: ava kapsel ja puista kapslis olev pulber lihtsalt keelele ning hoia seda enne alla neelamist veidi aega suus. Mida kauem seda parem!
- Välispidiselt haavade korral:
- Täiskasvanutele ja lastele: väiksematele haavadele, kriimustustele ja marrastustele võib puhast libejalaka pulbrit (lihtsalt ava kapsel) täitsa otse ka peale raputada. Niisamuti võid pulbri enne haavale panemist väikeses koguses leiges vees ära lahustada.
6. 3. Libejalaka kasutamine joogina (refluksi, gastriidi, kurguvalu, seedeprobleemide ja soolestikuprobleemide korral)
Libejalaka jook aitab vähendada limaskestade ärritust nii suus, hingetorus kui ka sooletraktis ja tänu sellele saab seda kasutada mitmete erinevate limaskestade häireseisundeid hõlmavate tervisehädade korral.
See tähendab, et libejalakas on võrratu abiline ka hingamisteede haiguste korral (köha, kurguvalu) ja sellises olukorras ongi eriti tõhus just pulbrist valmistatud jook.
Täiesti puhta libejalaka pulbri saad kätte ka Ecoshi kapslitest – lihtsalt ava kapsel ja puista pulber välja!
Libejalaka pulbrist jooki tehes tekib kliisterjas segu, mis juba alates suust limaskestad kenasti katab ja seal ärritust vähendab.
Sellel joogil on maiselt mahe puukoore maitse ning näiteks köha korral võid seda korraga lausa pisut rohkem valmis teha ja juua kurguärrituse leevendamiseks vastavalt vajadusele.
Niisamuti saad kurguvalu korral libejalaka joogiga kuristada. Libejalaka jook aitab nii suus kui sooletraktis vähendada ka keemia- ja kiiritusraviga kaasnevat limaskestade ärritust.
Lühidalt, seespidiselt või välispidiselt kasutatuna sobib libejalaka jook täiskasvanutele ja lastele allolevate tervisemurede leevendamiseks järgmiselt:
- Refluks – ära juua
- Gastriit – ära juua
- Kurguvalu ja suu limaskestade ärritused – ära juua, kuristada või suus hoida
- Seedeprobleemid – ära juua
- Soolestikuprobleemid – ära juua
- Kriimustused ja marrastused – pulber otse haavale raputada või segada see enne haavale määrimist väikese koguse leige veega
Aga kuidas siis pulbrist või Ecoshi uuendatud puhast libejalaka pulbrit sisaldavast kapslist libejalaka jooki valmistada?
6. 3. 1. Libejalaka joogi valmistamine täiskasvanutele (päeva jooksul tassitäie vee kohta 2 – 4 kapsli sisu)
- Sega esialgu väiksemas koguses (veerand kuni pool tassi) leiges või kehasoojas vees umbes 0,5 tl (2 kapsli sisu) või umbes 1 tl (4 kapsli sisu) libejalaka pulbrit.
- Kui pulber ja vesi on segunenud, lisa vett juurde, et tass saaks täis.
- Nüüd lase segul mõned minutid (umbes 5 minutit) seista kuniks see veidi pakseneb.
- Joo lonkshaaval 30 – 60 minutit enne sööki (ka enne teisi ravimeid või toidulisandeid) ja naudi seda tunnet kuidas libejalakas sinu seedetrakti seespidiselt katma ja kaitsma hakkab!
6. 3. 2. Libejalaka joogi valmistamine lastele (päeva jooksul poole või veerandi tassitäie kohta 1-2 kapsli sisu)
- Sega esialgu väiksemas koguses (alla veerandi tassitäie) leiges või kehasoojas vees umbes 0, 25 tl (1 kapsli sisu) või umbes 0,5 tl (2 kapsli sisu).
- Kui pulber ja vesi on segunenud, lisa vett juurde, et tass oleks pooleldi või isegi alla selle täis – lihtsalt lapsed ei jaksa sed jooki sama suures koguses juua kui täiskasvanud.
- Nüüd lase segul mõned minutid (umbes 5 minutit) seista kuniks see veidi pakseneb.
- Anna valminud jooki lapsele lonkshaaval 30 – 60 minutit enne sööki (ka enne teisi ravimeid või toidulisandeid) juua ja ütle talle, et see on üks põnev indiaanlaste jook!
Libejalaka jook sobib tarvitamiseks pigem õhtuti, enne magamaminekut ja kindlasti tühja kõhuga. Hommikul võiks võtta kapslit. Ideaalis võiks libejalaka ja toidu (ning muude toidulisandite või ravimite) vahele jääda mitte 30 – 60 minutit, aga pigem lausa 1 – 2 tundi.
7. Libejalakas Ecoshi valikus
Uuendatud libejalaka puukoore toidulisand – puhtama ja lihtsama koostise abil veelgi tõhusam tugi limaskestadele!
Tundliku seedesüsteemi ja limaskestade toetuseks on nüüd saadaval uuendatud koostisega libejalaka puukoore toidulisand! Uus toode sisaldab ainult puhast libejalaka (Ulmus fulva, Ulmus rubra) puukoort, ilma ühegi teise taimeta – ja see tagab endisest veelgi tõhusama toime.
Ecoshi libejalaka puukoore toidulisandi eelised:
- Moodustab söögitoru, mao ja soolerakkude pinnale kaitsva limakihi.
- Leevendab ja rahustab tundlikke ja ärritunud limaskesti.
- Aitab pehmendada kurgu, söögitoru ja soolestiku ärritusi.
- Kaitseb seedekulgla limaskesti toksiinide ja jääkainete kahjustava mõju eest.
- Toetab seedesüsteemi tööd ja aitab kaasa selle tasakaalustamisele.
- Puhastab leebelt käärsoolt, soodustades seedetrakti heaolu.
- Aitab sinu seedesüsteemil paremini toime tulla vürtsika, happelise või tugevalt maitsestatud toiduga.
- On kontrollitud ja usaldusväärse kvaliteediga.
Kuidas tarvitada:
- Kapslitena: võta päevas tühja kõhuga 2–4 kapslit, 30–60 minutit enne sööki, koos 1 klaasi veega.
- Joogina: ava kapsel, sega sisu umbes 200 ml sooja veega ja lase segul pakseneda kisselli taoliseks massiks. Tarbi aeglaselt – lonkshaaval.
NB! Libejalaka lima võib aeglustada teatud ravimite imendumist. Seepärast võta seda vähemalt 1–2 tundi enne või pärast ravimite manustamist.
8. Libejalakas – vastunäidustused ja koostoimed ravimitega
Enamik inimesi saab libejalakast abi ilma kõrvaltoimeteta. Mõned asjad libejalaka vastunäidustuste ja koostoimete kohta teiste ravimitega maksab aga kõrva taha panna.
Libejalaka vastunäidustused
Libejalakas ei pruugi olla ohutu väga väikestele lastele, rasedatele ja imetavatele emadele. Traditsiooniliselt arvati, et see võib põhjustada raseduse katkemist.
Libejalaka koostoime ravimitega
Kuna libejalakas katab seedetrakti, võib see aga aeglustada teatud toitainete ning ka ravimite imendumist. Seepärast ei tohiks pärast libejalaka võtmist umbes kahe tunni jooksul võtta muid toidulisandeid ega ravimeid.
Kui tarbid regulaarselt mingeid ravimeid, pea enne libejalaka toidulisandiga alustamist nõu oma arstiga.
9. Libejalaka biokeemiline koostis
Libejalaka (Ulmus rubra) sisemine koor on rikkalik bioaktiivsete ühendite poolest, mis toetavad selle traditsioonilist kasutust limaskesti kaitsva ja seedimist rahustava taimena. Tema peamised biokeemilised koostisosad on:
- Limaaine (mukopolüsahhariidid). Koosneb peamiselt uroonhapetest (36%), pentoosidest (6,5%), heksoosidest ja metüülpentoosidest nagu ramnoos ja galaktoos (25%). Mukopolüsahhariidid on liitsuhkrumolekulide ahelad, mida keha kasutab ka sidekoe ehitamiseks. Need mukopolüsahhariidid moodustavad veega segunedes viskoosse geeli, mis katab ja kaitseb seedetrakti ning hingamisteede limaskesti, aidates leevendada ärritust.
- Tanniinid. Vees lahustuvad polüfenoolsed ühendid, mis suudavad siduda ja sadestada valke.
- Flavonoidid. Sisaldab flavonoide, mis on tuntud oma antioksüdantsete omaduste poolest. Need ühendid aitavad kaitsta rakke oksüdatiivse stressi ehk kahjustuste eest.
- Fütosteroolid. Taimsed steroolid, mis võivad aidata vähendada kolesteroolitaset ja toetada südame-veresoonkonna tervist.
- Salitsüülhape. Looduslik ühend, millel on põletikuvastased omadused ja mis võib aidata leevendada valu ja põletikku.
- Rasvhapped. Sisaldab kapriinhapet, kaprüülhapet ja dekaanhapet, mis võivad omada antimikroobseid omadusi ja toetada seedetrakti tervist (13, 14, 15).
Need ühendid töötavad sünergiliselt, pakkudes libejalaka koorele tema tuntud rahustavaid seedimist toetavaid omadusi. Tänu nendele bioaktiivsetele komponentidele on libejalaka koor leidnud laialdast kasutust traditsioonilises meditsiinis seedetrakti vaevuste, kurguärrituse kui ka nahaärrituste leevendamisel.
10. Libejalaka kirjeldus – puu, mille sisemus ravib
Ulmus rubra, rahvasuus tuntud kui libejalakas ja punane jalakas, on levinud Põhja-Ameerika ida- ja keskosas ning kuulub jalakaliste sugukonda (Ulmaceae).
Tegu on juba ammustest aegadest hinnatud taimega nii traditsioonilises rahvameditsiinis kui ka tänapäevases toidulisandite maailmas – peamiselt just tema raviva sisekoore tõttu.
10. 1 Libejalaka puu välimus
Libejalakas on keskmise kuni suure kasvuga puu, kes kasvab niisketel kõrgustikel, aga ka kuivades vahepinnastes kuni 12–18 meetrini, ent heade kasvutingimuste korral võib libejalakas ulatuda kuni 35 meetrini.
Tema tüvi võib olla kuni 90 cm läbimõõduga ja võra lai ning sageli ebaühtlase kujuga. Puu välimine koor on tumehall kuni punakaspruun, sügavalt lõhenenud ja kergesti kooruva struktuuriga.
10. 2. Libejalaka lehed, õied ja viljad
Libejalaka lehed on munajad kuni elliptilised ning lehe servad saagjad ja tipud teravad. Alumine külg on pehme ja karvane, ülemine pisut karedam.
Kevadel, enne lehtimist, puhkevad väiksed rohekaspunased õiekobarad, mis koosnevad 5–20 õiest. Puu viljadeks on väikesed, ümara kujuga seemned, mis valmivad kevadel ja levivad tuule abil.
10. 3. Sisemine koor – libejalaka jõuallikas
Just puu sisekoort (ladina keeles bast) hinnatakse kõrgelt tema tervistavate omaduste poolest. See on beežikas ja limane, muutudes veega kokku puutudes geelitaoliseks massiks, millel on lambaläätse laadne lõhn, mahe maitse ning mis katab ja rahustab limaskestasid kogu meie seedetraktis.
10. 4. Kuidas libejalaka koort korjatakse?
Libejalaka sisemist koort kogutakse eelistatavalt just kevadisel ajal, kui puumahla liikumine on aktiivne ja koor eraldub kergemini. Just siis on sisekoor oma parimas kvaliteedis – rikkalik, vähem parkaineline ja tõhusam ka terapeutilistel eesmärkidel kasutuseks. Sügisepoole muutub sisekoor parkainerikkamaks ja vähem limasemaks.
Libejalaka puukoore säästlikuks kogumiseks on kaks võimalust:
- Soojal aastaajal lõigatakse suuremaid alumisi oksi, millelt saab eemaldada koore ribasid. See võimaldab puul kiiresti paraneda ja ka kasvuga jätkata.
- Alternatiivina võib täiskasvanud puude tüvedelt ettevaatlikult eemaldada kuni 10 cm laiuseid koore ribasid, jättes tüve ümber piisavalt elavat pinda. Oluline on piirata kogumist ühelt puult, et puu saaks taastuda ja uus koor asemele kasvada.
10. 5. Libejalaka töötlemine ja säilitamine
Värsket või kuivatatud sisekoort võib närida, et vabastada selle limased ja rahustavad toimeained – mukopolüsahhariidid.
Säilitamiseks lõigatakse koor umbes 15 cm pikkusteks ribadeks ja kuivatatakse neid aeg-ajalt ümber pöörates kuni täieliku kuivamiseni päikese käes. Seejärel säilitatakse kuivatatud koort suletud purkides, eemal otsesest valgusest ja niiskusest (6, 12).
11. Kokkuvõtteks
Libejalakas (Ulmus rubra) on rohkem kui lihtsalt puu – ta on sügava tarkuse ja leebe jõu kandja. Alates aegadest, mil põlisameeriklased tema koorest tervendust leidsid, kuni tänapäevani, mil ka teadusuuringud tema toetavat mõju seedimisele ja limaskestadele kinnitavad – on libejalakas jäänud meie seedekulgla truuks looduslikuks liitlaseks ja abiliseks nii kurguärrituse, refluksi, gastriidi kui ka soolestikuga seotud probleemide korral.
Seda seepärast, et tema sisemine koor – see pehme, limane ja kaitsev kiht – on keha sisemistele ärritustele kui looduslik palsam.
Ta rahustab maohappest ärritunud mao limaskesti, pehmendab kurku, aitab gastriidi ja refluksi korral ning toetab seedetrakti loomulikku tasakaalu. Libejalakas ei suru sinu sümptomeid alla, vaid aitab kehal ise rahuneda ja taastuda.
Tänapäeva toidulisandite maailmas hoiab Ecosh seda iidset taime uuendatud libejalaka puukoore kapslina au sees – pakkudes puhast, looduslikku ja toimivat tuge just seal, kus keha seda kõige enam vajab.
Olgu tegemist tundliku seedimise, limaskestade kaitsmise või sisemise rahu leidmisega – libejalakas kõneleb endiselt oma vaikset, kuid tõhusat keelt.
NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks.
Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!
Autorid: Maria-Helena Loik ja Agnes Laine
Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Freepic.com, Shutterstock.com
Allikad:
- S.Foster, R.L.Johnson, Desk Reference to Nature´s Medicine
- https://www.healthline.com/health/digestive-health/slippery-elm-for-acid-reflux#benefits
- Effects of two natural medicine formulations on irritable bowel syndrome symptoms: a pilot study – PubMed
- Natural Products in the Management of Gastroesophageal Reflux Disease: Mechanisms, Efficacy, and Future Directions
- Gastroprotective Effects of Plants Extracts on Gastric Mucosal Injury in Experimental Sprague-Dawley Rats – PubMed
- Slippery Elm : Indigenous Peoples’ Perspective Project : Programs | Events : Adkins Arboretum
- Slippery Elm: MedlinePlus Supplements
- Slippery Elm Bark: 4 Surprising Health Benefits
- Slippery Elm: Benefits and Side Effects
- Slippery elm Information | Mount Sinai – New York
- Slippery Elm: Uses, Benefits, and Risks
- Ulmus rubra – Wikipedia
- Cytotoxic Effects of Conjugated Linoleic Acids on Human Hepatoma Cancer Cells (HepG2)
- (PDF) Slippery Elm, its Biochemistry, and use as a Complementary and Alternative Treatment for Laryngeal Irritation
- Mukopolüsahharidoos tüüp 3 (MPS III) EHK SANFILIPPO SÜNDROOM
Olin hädas kõrvetistega. Olen söönud ära varsti oma esimese purgi. Võtan ühe kapsli hommikul tühjale maole ja teise õhtul “viimase söögina”. Minu kõrvetised on praktiliselt kadunud. Loodan, et see toimib ka edaspidi. Ostsin endale juba uue purgi. Olen soovitanud seda toodet ka oma kahele kolleegile, kel samad probleemid. Ka nemad kiidavad.