Gastriit on üldnimetus mitmete seisundite rühma kohta, millel on üks ühine joon – mao limaskesta põletik. Gastriit võib tekkida äkki (äge gastriit) või ilmneda aeglaselt (krooniline gastriit). Krooniline gastriit on levinud, elukestev ja ravimata jätmise korral väga murettekitavate tagajärgedega haigus mille erineva raskusastmega vorme põeb üle poole maailma rahvastikust (21).

Hoolimata kroonilise gastriidi levimuse vähenemisest viimastel aastakümnetel, on krooniline gastriit endiselt sage raske pandeemiline nakkushaigus, mille tüsistuste tagajärjel tekkivad toitainete imendumise häired (B12, magneesium, raud jne), peptilised haavandid ja raskemadki haigused võivad vahel olla fataalsed. Enamiku inimeste jaoks ei ole gastriit õnneks siiski midagi tõsist ja paraneb ravi korral kiiresti.

Kõige sagedamini on gastriit tingitud infektsioonist bakteriga (H.pylori), mis põhjustab ka enamikku maohaavandeid, või, siis teatud valuvaigistite regulaarsest kasutamisest. Lääne meditsiini uskumuste kohaselt võivad gastriiti soodustada ka liigne alkoholi tarvitamine, stress, suitsetamine ja mitmed teisedki tegurid. Hiina meditsiini uskumuste kohaselt on aga sedalaadi maoprobleemide põhjused tingitud peamiselt just ebaõigest toitumisest, muretsemisest ja liigsest mõtlemisest.

Siin loos vaatlemegi gastriidi erinevaid põhjuseid ja riskitegureid. Kirjutame lahti gastriidi peamised sümptomid, anname nõuandeid kuidas toetada gastriidi korral oma tervist looduslikult ja räägime sellest milline on gastriidi dieet. Lisaks kirjeldame maoga seonduvaid probleeme ka Hiina meditsiini vaatenurgast. Head lugemist!

Gastriit_sümptomid_kõhus_kõrvetab

Mis on gastriit – äge gastriit ja krooniline gastriit

Gastriit ehk maokatarr tähendab mao limaskesta põletikku. Igaühe magu on seestpoolt kaetud kaitsva vooderduse ehk mao limaskestaga. Tavaliselt maohape ja sapp seda vooderdust ei kahjusta, kuid, kui mao vooderdis siiski ärritub, õheneb, põletikuliseks muutub, või muul moel kahjustada saab, on tegemist seisundiga, mida nimetatakse gastriidiks. 

Gastriit on sageli krooniline, kuid võib olla ka äge, mille sümptomid ilmnevad äkki. Äge gastriit kestab piiratud aja ja paraneb sageli pärast ravi. Ilma ravita võib gastriit aga muutuda krooniliseks ehk pikaajaliseks. 

Gastriiti võivad põhjustada paljud erinevad riskitegurid, mõned riskitegurid on seotud elustiili valikuga (näiteks tubaka või alkoholi kasutamine), teised aga näiteks operatsiooni või autoimmuunhäiretega (näiteks Crohni tõbi). Kõige tavalisem gastriidi põhjus on siiski nakkus bakteriga Helicobacter pylori (H. pylori). 

Sõltuvalt põhjusest võivad tekkida tüsistused, millede hulka kuuluvad peptilised haavandid, verejooksud, toitumispuudulikkused ja ka suurenenud vähirisk. Gastriidi ravi sõltub selle tekkepõhjustest ja tüübist (1, 8, 20). 

Erinevatest gastriidi põhjustest ja riskiteguritest kirjutame lähemalt alapealkirjade “Gastriit – põhjused Lääne meditsiini kohaselt” ja “Peamised maoprobleemide põhjused Hiina meditsiini järgi” all.

Äge gastriit ehk akuutne gastriit

Äge gastriit tähendab mao limaskestas äkiliselt tekkinud põletikku. Kui gastroenteroloog teeb endoskoopia, näib kõhukelme punetav ja proovides on palju ägeda põletiku rakke (peamiselt valgeid vereliblesid, mida nimetatakse leukotsüütideks).

Pinnakattes võivad olla väikesed, pindmised purunemised, mida nimetatakse ägedaks erosiooniks (erosiivne gastriit) ja isegi pisikesed verejooksud. Äge gastriit on seega tavaliselt põhjustatud ärritavast ainest või infektsioonist ning võib põhjustada ägedat kõhuvalu. Tavaliselt taandub see siiski kiiresti lihtsate ravimeetodite abil peale seda, kui ärrituse põhjus on kõrvaldatud (20).

Krooniline gastriit ja atroofiline gastriit

  • Krooniline gastriit. Krooniline gastriit viitab püsivale, kuid madala astme põletikule ja mao limaskesta kahjustusele. Mao limaskest muutub õhemaks, kuna normaalsed rakud hävivad. Põletikurakkude hulka kuuluvad lümfotsüüdid, mis viitavad immuunvastusele. Krooniline gastriit on väga levinud seisund ja seda eriti vähem arenenud riikides. Kui sedasorti probleemid maos esinevad aastaid, võivad limaskesta muutused lõpuks areneda staadiumini, mida nimetatakse metaplaasiaks ja millega kaasneb ka vähene maovähi tekkerisk. Krooniline gastriit on seega seisund, mille puhul mao limaskest on kahjustatud pikaajaliselt ja seda sageli just H. pylori infektsiooni tõttu. Krooniline gastriit ei põhjusta tavaliselt seedehäireid ega valu, kuid raske kahjustus võib põhjustada raua, või B12-vitamiini puuduse tõttu aneemiat (20). 
  • Atroofiline gastriit. Pikaaegse kroonilise gastriidi ehk mao limaskesta põletiku tagajärjel areneb mitmete aastate jooksul välja atroofiline gastriit. See omakorda põhjustab mao limaskesta funktsiooni häireid ja atroofilise gastriidi lõppstaadiumis kujuneb välja püsiv soolhappe puudumine maomahlas ehk anatsiidsus. Atroofiline gastriit ja sellest tulenev maohappe kadumine on samuti üks peamisi riskitegureid maovähi tekkes (21).

Krooniline_gastriit_Gastriidi_tüsistused_maohaavandid_söögitoru_haavand_peptiline_haavand - Ecosh

Krooniline gastriit ja selle võimalikud tüsistused

Kui inimene ei otsi ravi, võib krooniline gastriit põhjustada mitmeid tüsistusi. Ravimata kroonilise gastriidi komplikatsioonid võivad olla järgmised:

  • Aneemia: Erosiivne gastriit võib põhjustada kroonilist verejooksu, mis omakorda võib viia rauapuudulikkuse ja vitamiini B12 aneemia tekkimiseni.
  • Atroofiline gastriit: Krooniline põletik maos võib põhjustada nii mao limaskesta, kui ka näärmete kadumist.
  • Peptilised haavandid: Mao ja kaksteistsõrmiksoole limaskesta võivad selle kaitsevõime vähenemise ja limaskesta kahjustavate tegurite koostoimel tekkida peptilised haavandid (erosioon seedekulgla limaskesta lõigus, enamasti maos (maohaavand) või kaksteistsõrmiksoole esimestel sentimeetritel). 
  • Kasvud mao limaskestas: Mao limaskesta põletikuga inimestel suureneb nii healoomuliste, kui ka pahaloomuliste kasvajate tekkerisk. Kui Helicobacter pylori (H. pylori) bakterid põhjustavad gastriiti, suurendavad nad ka mao limaskestaga seotud lümfikoe (MALT) lümfoomi nime all tuntud vähivormi riski (1).

Äge gastriit seevastu teadaolevalt tüsistusi ei põhjusta (1).

Milliseid toitainete imendumise häireid võib krooniline gastriit põhjustada

Kroonilise gastriidi tagajärjel tekkinud mao limaskesta atroofia ning anatsiidsus põhjustavad nii ravimite, kui ka järgmiste toitainete imendumise häireid:

  • B12-vitamiin, 
  • raud, 
  • kaltsium, 
  • tsink, 
  • magneesium (21).

Gastriidi tüübid

Gastriit võib olla kas erosiivne või mitteerosiivne:

  • Erosiivne gastriit. Erosiivne gastriit on kõige levinum ja ka kõige kahjulikum. Seda tüüpi gastriit põhjustab koos põletikuga mao limaskesta lagunemist. Erosiivse gastriidi korral on mao limaskestad põletikulised ja aja jooksul hakkab magu kaitsev limaskest erodeeruma. Erosiivne gastriit on oluliselt seotud harjumuste ja eluviisiga. 
  • Mitteerosiivne gastriit. Mitteerosiivne gastriit, mis on palju harvem, ei erodeeri magu, kuid magu on siiski põletikuline. See tähendab, et seda tüüpi gastriit põhjustab vaid põletikku (1, 8).

Gastriit_sümptomid_Gastriidi_tunnused_kõhuvalu_puhitus_isupuudus_iiveldus_seedeproleemid - Ecosh

Gastriit – sümptomid

Kuigi gastriit annab endast peamiselt märku kõhuvaluga, siis vahel võib olla ka nii, et gastriiti põdeval inimesel ei esinegi mingeid sümptomeid.

Enamasti kaebavad gastriidiga inimesed siiski kõhuvalu, mis esineb just kõhu ülemises keskosas. Sageli teatatakse valust ka kõhu vasakpoolses ülaosas, mis kiirgab selga. Osadel üksikutel juhtudel võib valu aga leida tee ka kõhu paremasse külge. Valu võib olla kirjeldatav kui näriv, terav, torkiv või põletav.

Sagedased sümptomid, mis gastriidile võivad viidata on järgmised:

  • Valu või ebamugavustunne kõhus.
  • Röhitsemine ehk krooksumine.
  • Kiiresti tekkiv täiskõhutunne kõhu ülaosas, mis süveneb söömise ajal või pärast sööki.
  • Puhitus.
  • Iiveldus.
  • Vähenenud söögiisu.
  • Oksendamine (kui esineb oksendamine, võib see olla selge, kollane või rohekas).
  • Kehakaalu langus.
  • Raskemad sümptomid (need sümptomid võivad viidata verejooksule maos), mis võivad ilmneda aja jooksul, on järgmised:
    • veri väljaheites,
    • kõhukrambid ja -valu,
    • väsimus,
    • pearinglus või peapööritus,
    • õhupuudus,
    • verd sisaldav või kohvipaksu sarnane okse (1).

Gastriidi diagnoosimine

Gastriidi diagnoosimiseks ja selle põhjuste väljaselgitamiseks võib sinu arst teha allolevaid analüüse ja teste:

  • vereanalüüsid,
  • väljaheite analüüsid,
  • hingamisteede testid,
  • endoskoopia,
  • biopsia (1).

Gastriit – põhjused Lääne meditsiini kohaselt

Lääne meditsiini kohaselt võib gastriit tekkida erinevate üksikute põhjuste, aga ka mitmete gastriiti soodustavate tegurite kokkulangemise tõttu nagu näiteks:

  • H. pylori infektsioon. 2015. aasta uuringu kohaselt on kõige levinum gastriidi põhjus kogu maailmas H. pylori, mis on mao infektsioone põhjustav bakter. Tavaliselt kandub see inimeselt inimesele üle otsese kontakti kaudu sülje, oksendamise või fekaalsel teel juba lapsepõlves. Mis tähendab, et H. pylori elab tõenäoliselt paljude inimeste soolestikus, kuid ei pruugi tekitada mitte mingeid sümptomeid. Siiski võib gastriit areneda, kui H. pylori’t kandvad isikud saavad vanemaks ning lisanduvad teised gastriiti soodustavad toitumis- ja elustiiliharjumused või terviseseisundid.
  • Gastriidi riski suurendavad kindlasti ka teatud toitumis- ja eluviisiharjumused nagu:
    • Alkoholi tarbimine. Alkohol võib ärritada ja õõnestada mao limaskesta, mis muudab mao seedemahlade suhtes haavatavamaks. Liigne alkoholitarbimine põhjustab suurema tõenäosusega just ägedat gastriiti.
    • Suitsetamine.
  • Tervislikud seisundid. Inimene võib suurema tõenäosusega haigestuda gastriiti ka siis, kui tal on mõni tervislik seisund nagu näiteks:
    • Autoimmuunne gastriit. Autoimmuunseks gastriidiks nimetatakse gastriiti, kus sinu oma keha ründab rakke, mis moodustavad mao limaskesta. See reaktsioon võib kulutada mao kaitsebarjääri. Autoimmuunne gastriit esineb sagedamini inimestel, kellel on ka teised autoimmuunhaigused, sealhulgas Hashimoto tõbi ja 1. tüüpi diabeet. Samuti võib autoimmuunne gastriit olla seotud B-12-vitamiini puudusega.
    • Teatud teised autoimmuunhaigused, mille puhul immuunsüsteem ründab terveid kudesid organismis ning mitmesugused bakterite, viiruste või parasiitide infektsioonid, näiteks nagu mükobakteri poolt põhjustatud infektsioon, enterokoki poolt põhjustatud infektsioon, herpes simplex, tsütomegaloviirus ja krüptosporiidium.
    • Pernitsioosne aneemia, kui magu ei suuda seedida B12-vitamiini.
    • Sapphappe tagasivool, kui sapp tõuseb tagasi kurku.
    • Kiiritusravi või keemiaravi.
    • Crohni tõbi.
    • Tsöliaakia.
    • HIV/AIDS.
    • Toiduallergiad.
  • Vähem levinud ja peaaegu haruldaste tervislike seisundite hulka, mis gastriiti põhjustada võivad  kuuluvad:
    • Kollageenne gastriit. Kollageenne gastriit (CG) on haruldane seisund, mis mõjutab peamiselt seedesüsteemi. CG-ga inimestel on mao subepiteliaalses kihis suurenenud kollageeni kogunemine. See seisund mõjutab tavaliselt lapsi ja noori täiskasvanuid kuni 22-aastaseid või vanemaid üle 35-aastaseid täiskasvanuid.
    • Eosinofiilne gastriit. Eosinofiilne gastriit (EoG) on haruldane mao haigus mille korral koguneb maos suurel hulgal teatud tüüpi valgeid vereliblesid, mida nimetatakse eosinofiilideks. Liiga palju eosinofiile võib põhjustada mao kahjustusi ja ärritust. See terviseseisund võib mõjutada inimesi igas vanuses.
    • Sarkoidoosiga seotud gastriit. Kuigi harva, on sarkoidoos arenenud riikides granulomatoosse gastriidi suuruselt teine põhjus. Sarkoidoos on haruldane haigus, mis põhjustab organites väikeste paistetanud kudede, nn granuloomide teket. See mõjutab sageli kopse ja lümfisõlmi ning võib mõjutada ka nahka.
    • Lümfotsütaarne gastriit. Seda tüüpi gastriit diagnoositakse histoloogiliselt mao limaskesta pinnarakkudes olevate intraepiteliaalsete lümfotsüütide (rohkem kui 25/100 epiteelirakku) kogunemise alusel. Selle etiopatogeneesi puhul arvatakse praegu, et tegemist on kevadise reaktsiooniga või ebatüüpilise reaktsiooniga Helicobacter pylori infektsioonile.
    • Meniere’i haigus ehk Ménière’i tõbi on sisekõrva haigus, mis põhjustab tinnitust, kuulmise nõrgenemist ja tasakaaluhäireid.
  • Regulaarne valuvaigistite kasutamine. Valuvaigistid, mida tavaliselt nimetatakse mittesteroidseteks põletikuvastasteks ravimiteks (MSPVA) – nagu näiteks ibuprofeen ja naprokseeni naatrium – võivad põhjustada nii ägedat gastriiti, kui ka kroonilist gastriiti. Nende valuvaigistite regulaarne kasutamine või nende ravimite liigne tarvitamine võib vähendada võtmeainet, mis mao kaitsvat vooderdist säilitada aitab.
  • Vanus. Vanematel täiskasvanutel on suurem risk haigestuda gastriiti, sest mao limaskest kipub vanusega hõrenema. Lisaks võib vanematel täiskasvanutel suurema tõenäosusega esineda ka H. pylori infektsioon või autoimmuunhäired.
  • Stress. Gastriit võib tekkida ka stressi tõttu. Ja tihtipeale see just nii ongi. Stress, pidev ärevus ja ka depressioon võivad suurendada maohappe taset, mis võib omakorda põhjustada mao limaskesta rakkude ärritust. See omakorda võib vallandada gastriidi sümptomeid. Stress võib olla tingitud ka suuremast operatsioonist, vigastusest, põletustest või rasketest infektsioonidest (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Gastriit_Hiina_meditsiini_järgi

Magu ja maoprobleemid Hiina meditsiini kohaselt

Hiina meditsiini järgi on magu kehavedelike juur mis armastab niiskust ja mao peamine ülesanne on “vastu võtta” neelatud toitu ja jooke, et need imenduksid. Mao Qi võib olla kas stagneerunud või siis, liigse muretsemise või mõtlemise tõttu ammendunud. Erinevalt Lääne meditsiinis levinud arvamusest on mao häired Hiina meditsiini kohaselt peamiselt põhjustatud just toitumisest ja ka muretsemisest (9). Nende põhjuste juurde jõuame lähemalt peagi alapealkirja “Peamised maoprobleemide põhjused Hiina meditsiini järgi” all.

Täpsustuseks olgu öeldud, et kaks Hiina meditsiinis ainulaadset ja põhilist mõistet on Qi (tavaliselt tõlgitud kui “eluenergia”) ning yin ja yang (kõigi vastandlike elementide ja jõudude harmoonia, mis moodustavad eksistentsi). Need kaks mõistet moodustavad selle, mida võiksime nimetada Hiina meditsiini “juurteks”. Yin on negatiivne, tume ja naiselik, Yang on positiivne, helge ja mehelik. Arvatakse, et nende koostoime säilitab universumi harmooniat ja mõjutab selles kõike.

Mao funktsioonid Hiina meditsiini järgi

Koos põrnaga mängib magu olulist rolli energia (Qi) ja toidu essentside transportimisel kogu kehasse, eriti nelja jäsemesse. Põrn ja magu on lahutamatud ning teevad tihedat koostööd. Kui nende energia transport on kahjustatud, põhjustab see väsimust ja nõrku jäsemeid. Mao funktsioon toidu essentside transportimisel mõjutab ka pulssi. Kui mao Qi on normaalne, on pulss õrn, voolav ja suhteliselt pehme. 

Mao funktsioonid:

  • Magu kontrollib “vastuvõtmist”.
  • Kontrollib toidu “mädanemist ja küpsetamist”, mis tähendab, et ta töötleb ja muundab toitu ning küpsetab seda soojendades. 
  • Kontrollib toidu essentside transportimist.
  • Mõjutab keele kattu.
  • Kontrollib Qi laskumist (9).

Peamised maoprobleemide põhjused Hiina meditsiini järgi

Hiina meditsiini järgi on maoprobleemid peamiselt põhjustatud toitumisest. Maole meeldib niiskus, seega liiga kuum, kuiv, rasvane, vürtsikas või külm toit häirib magu. Ebatervislikud toitumisharjumused kahjustavad samuti mao funktsioone, näiteks liigne söömine ning söömine töö, autojuhtimise või seismise ajal, ebaregulaarne söömine või üle- ja alatoitumine. Regulaarsed söögiajad aga koordineerivad mao Qi-d.

Näiteks on mao Qi passiivses seisundis öösel ja varahommikul kuni seitsmeni, seega ei tohiks sellel ajal süüa. Mao ja ka teiste siseelundite eelistuste kohaselt tuleks hommikusöök süüa alles tund või paar peale ärkamist. Selleks ajaks on nende Qi jõudnud aktiivsesse seisundisse. Mao Qi võib olla kas stagneerunud või liigse muretsemise või mõtlemise tõttu ammendunud. Kui mao funktsioonid on häiritud, võib tekkida halb söögiisu, seedehäired, toidu kinnipidamine, paisumine või valu epigastraalses piirkonnas.

Peamiste maoprobleemide põhjuste hulka kuuluvad Hiina meditsiini järgi:

  • Ülesöömine. See põhjustab toidu seiskumise ja ei lase mao Qi-l laskuda. Ülesöömise põhjustab tavaliselt harjumus süüa liiga mitmetest erinevatest toiduainetest koosnevaid eineid. Seega tuleks alustada oma menüü lihtsustamisest. Regulaarne ülesöömine kuumendab magu ja selline kuumenemine suurendab näga veelgi. Selles olukorras on Hiina meditsiini kohaselt parimad just sellised toidud nagu supid ja hautised, soojendavate toitude vältimine, toidu korralik läbinärimine ja sügav hingamine. Kui nälg ei taha asu anda, on täitmatu isu lõpetamisel abiks seller (kuigi, sellerit ei soovitata kõhnadele). Kindlasti tuleks söömine lõpetada varem kui kõht päris täis saab.
  • Mõlemad, nii liigne mõtlemine, kui ka muretsemine on samuti esirinnas olevad põhjused mao ja põrna töö häirumise juures. Liigne mõtlemine nõrgendab mao Qi-d ja muretsemine põhjustab selle seiskumise. Maoprobleemide sümptomid, mis on tingitud liigsest muretsemistest on röhitsemine, iiveldustunne ja kõrvetav valu.
  • Liiga kiire söömine ja pidev söögikordade vahel näksimine. Selline toitumine ei anna maole aega toitu seedida. See omakorda tekitab toidu kogunemist ehk peetust.
  • Liiga hilisõhtused ja öised söömised põhjustavad mao yin-i nõrgenemist.
  • Ka liiga vähene söömine või äärmuslikud ja ranged dieedid nõrgendavad mao ja põrna Qi-d.
  • Sõõmise ajal lugemine on samuti mao Qi-d nõrgendav.
  • Tigedus ja vihastamine on Hiina meditsiini järgi samuti need tunded, mis läbi maksa Qi seisatamise, mao Qi ülespoole pööravad ja seeläbi röhitsusi, iiveldustunnet ja pingutavat valu kõhu keskosas põhjustavad.
  • Külm keskkond. Külmus, mis tungib väljastpoolt sisse tekitab sisemist mao külmust, mis annab endast märku oksendamise ja akuutse valuga (9, 22).

Disharmooniad maos ehk mao sündroomid Hiina meditsiini järgi

  • Mao kuumus või tuli. Mao tuli näitab tõelist soojuse ülejääki maos, mis tekitab selliseid sümptomeid nagu suuhaavandid, halb hingeõhk, tugev janu ning tugev soov külmade jookide ja toitude järele. Mao kanalis olev veri mässab äärmise kuumuse või tule tõttu, nii, et see lekib anumatest välja ja võib põhjustada isegi igemete veritsust. Igemete valu ja turse on samuti tingitud maokanalite kuumusest. Aja jooksul häirib kuumus mao Qi normaalset laskumist, põhjustades mao Qi takistust, või siis mässulist mao Qi-d. Mistõttu tekivad regurgitatsiooni (maosisaldise tagasivool söögitorusse ja suhu, mis tekib ilma eelneva iivelduse ning kõhulihaste jõuliste kokkutõmmeteta), oksendamise, happerefluksi ja iivelduse sümptomid. Kuumus kääritab ka mao vedelikku ja muudab selle “hapuks”. Pidev ja tugev nälg on samuti mao kuumuse tagajärg. Mao tuli ja mao kuumus on sarnased mõisted, ainult et “tuli” on palju tugevam kui “kuumus”. Eelneva mustri puhul on keel veel punasem, veel tumedama ja kuivema katuga, intensiivsem janu, tumedam uriin, kuivem väljaheide ning samuti häiritum meel. Mao tule all on sagedasemad ka verejooksud igemetest. Mõnikord võib kuumus või tuli kombineeruda “flegmaga” ja põhjustada kõhus “flegma-kuumust”. See põhjustab täiendavaid sümptomeid, nagu rõhumise tunne rinnus, lima väljaheites, vaimne häiritus ja kleepuva lima sülitamine. Toitumissoovitused selle sündroomi korral hõlmavad järgmist:
    • Selles kuumuse seisundis tuleb vältida soojendavaid toite nagu praetud ja grillitud toidud, punane liha, kuumutatud või madala kvaliteediga õlid, kohv, soojendavad maitseained (kaneel, sinep, tšilli jne), äädikas, närimistubakas, alkohol, liigne sool jne.
    • Eelistada soovitatakse toite nagu riisist, odrast või kaerast valmistatud tõmmiseid ja putrusid; puljongeid; banaane; avokaadosid; sojapiima ja tofut; kitsepiimatooteid; teraviljade oraseid; värsket kapsast ja värsket kapsamahla (kõik ülejäänud juurviljad ja ka magusad puuviljad peavad eriti just ägedas põletikufaasis olema korralikult keedetud ja võimalusel isegi püreestatud); kartulit; mikromerevetikaid ja taimeteesid (kummelist, lagritsajuurest või linaseemnetest) (9, 22).
  • Mao QI puudulikkus (mao Qi xu). Kui mao Qi on nõrk, kannatavad ka kõik teised organid. Väsimus on mao Qi puudulikkuse peamine sümptom ja see on eriti ilmne hommikuti, sest mao funktsioonid on tavaliselt sel ajal kõige aktiivsemad. Teine ilming on nõrkustunne jäsemetes, sest nõrgenenud mao Qi ei suuda suunata toidu essentsi jäsemetesse. Lisaks ebamugav tunne kõhu ülaosas. Mao puudulikkuse peamisteks teguriteks on ebaõige toitumine (liiga külmad toidud), väline külm või pikaajaline haigus. Seega hõlmab selle sündroomi ravi Hiina meditsiinis mao ja põrna Qi tugevdamist ja soojendamist (9, 22).
  • Flegma-vedelikud ehk lima maos ja peensooles. Seda iseloomustab valge, väga vesine ja õhuke röga. Lima maos ja soolestikus viitab lihtsalt mustrile, mille puhul flegma-vedelikud kogunevad nendesse organitesse. Sageli juhtub see siis, kui transpordi- ja transformatiivsed funktsioonid on põrna energia (yang) puudulikkuse tõttu kahjustatud (9).
  • Mao puudulikkus ja külmus. Seda mustrit nimetatakse ka mao-yangi puudulikkuseks ja see on tavaliselt seotud põrna yangi puudulikkusega, mis viib sisemise külma tekkimiseni, mille tulemuseks on külmad jäsemed, lahtine väljaheide, selgete vedelike oksendamine, janu puudumine, soojade jookide ja toitude eelistamine ning nõrk pulss. Kui mao Qi on puudulik, võib soolestiku liikumine seda süvendada, mistõttu pärast soolestiku liikumist on ebamugavustunne epigastriumis suurem. Kuna ebamugavustunne on põhjustatud puudulikkuse seisundist, on enesetunne parem söömise ajal ja pärast survet või massaaži (9).
  • Mao Qi stagnatsioon. Epigastriline (kõhu ülaosa, mis asub allpool rindkeret, kus asuvad kõhunääre, osa peensoolest, maost ja maksast) paisumine on mao Qi stagnatsiooni peamine sümptom. Kuna magu on osa keskmisest põletist, häirib sealne Qi stagnatsioon mao Qi normaalset laskumist, mille tulemuseks on röhitsused, iiveldus, oksendamine ja luksumine. Ka ärrituvus on tingitud Qi stagnatsioonist (9).

Maosõbralik toitumine Hiina meditsiini kohaselt

  • Hommikusöök: Hommikusöök peaks ideaalis olema soe ja niiske nagu näiteks mõni kerge supp või puder.
  • Lõunasöök ehk keskpäevane söök peaks olema päeva kõige tugevam toidukord.
  • Õhtusöök ehk pärastlõunane söök (süüakse vähemalt 4 tundi peale eelmist toidukorda, aga enne, kui kell saab 19.00) on päeva kõige väiksem, aga kõige proteiinirikkam toidukord, mis sisaldab liha, kaunvilju, pähkleid ja seemneid ning piimatooteid (22).

Kuigi kõik ülaltoodu võib esiti tunduda keerukas või võõras, siis Hiina meditsiini kohaselt on tegelikult peamine soovitus tervislikuks toitumiseks väga lihtne – tuleb süüa vähe, aga head toitu. Nõnda püsib mao Qi tugev ja ka haigused ei murra inimest nii kergesti (22).

Magu_ja_Mao_haigused_Gastriit_Refluks_Krooniline_gastriit

Peamised mao ja kaksteistsõrmiksoole probleemid

Lisaks gastriidile esineb teisigi mao ja kaksteistsõrmiksoole häireid, mis gastriidiga osaliselt sarnaseid sümptomeid võivad põhjustada. Allolevalt toome need sinuni.

1. Gastroösofageaalne reflukshaigus (GÖR)

Gastroösofageaalne reflukshaigus (GÖR) tekib siis, kui maohape voolab korduvalt tagasi suud ja magu ühendavasse torusse (söögitorusse). See tagasivool (happerefluks) võib ärritada söögitoru limaskesta.

Paljudel inimestel esineb aeg-ajalt happerefluks ja selles ei ole midagi ebanormaalset. Kui aga happe tagasivool toimub aja jooksul korduvalt, võib see põhjustada GÖR-i.

Enamik inimesi suudab refluksiga seotud vaevusi elustiili muutmise ja ravimitega hallata. Kuigi see on haruldane, võivad mõned vajada sümptomite leevendamiseks ka operatsiooni (24). Refluksi kohta leiad põhjalikumat lugemist siit.

2. Gastroenteriit

Gastroenteriit on seedetrakti põletik nii maos, kui ka peensooles. Kõige levinum gastroenteriidi vorm on viiruslik. Tõenäoliselt oled juba kuulnud viirusliku gastroenteriidi kohta, mida nimetatakse kõnekeeles ka kõhugripiks. Kuigi see ei pruugi tunduda tõsine haigus, võib igal aastal maailmas esineda kuni viis miljonit juhtumit, mille tagajärjel sureb üle miljoni inimese. Üle poole neist surmajuhtumitest on lapsed.

Gastroenteriiti võivad põhjustada paljud erinevad viirused, kuid kõige levinumad neist on rotaviirus ja noroviirus.

Gastroenteriit on nii mao, kui ka peensoole põletik, millesse võivad tõsiselt haigestuda lapsed, eakad ja nõrgestatud immuunsüsteemiga inimesed (23).

3. Gastroparees

Selles harvaesinevate häirete rühmas kannatavad patsiendid sümptomite all, mis viitavad mao ummistusele (obstruktsioonile), kuid uuringud mehaanilise ummistuse kohta tõendeid ei näita. Põhiprobleemiks on hormonaalsetest ja neuroloogilistest teguritest tingitud mao tühjenemise kontrolli häire. Enamikul juhtudel on põhjus aga teadmata. Võimalike tegurite hulka kuuluvad:

  • Kõige sagedasem tuvastatav põhjus on pikaajaline diabeet, mis kahjustab magu varustavaid närve.
  • Teised neuroloogilised häired mis neid närve mõjutavad, võivad samuti mao tühjenemise hilinemist põhjustada.
  • Ka teatud ravimid võivad mao tühjenemist aeglustada.
  • Väike osa juhtudest võib olla tingitud ägedast mao viirusinfektsioonist, mis esineb sageli lastel (23).

Gastroparees on harvaesinev häire, mille korral magu ei suuda oma sisu tühjendada, ilma et oleks nähtavaid märke ummistusest. Enamikul juhtudel on põhjus teadmata (23).

4. Funktsionaalne düspepsia ehk mitte-haavandiline düspepsia

Mitte-haavandiline düspepsia on tavaline probleem, mille puhul patsiendid kannatavad seedehäirete ja muude haavandile viitavate sümptomite all, kuid uurimise käigus kõrvalekaldeid ei leita. Seetõttu nimetataksegi seda mitte-haavandililiseks düspepsiaks.

Tõenäoliselt on sellel häirel mitu erinevat alatüüpi, kusjuures mõnedel patsientidel esinevad haavandile sarnased sümptomid, samas, kui teistel on sümptomid, mis on sagedamini seotud gastroösofageaalse reflukshaigusega (GÖR), või mao aeglase tühjenemisega (gastroparees) (23).

Mitte-haavandiline düspepsia mõjutab tavaliselt noori täiskasvanuid, kusjuures naistel esineb seda häiret sagedamini kui meestel. Düspepsia põhjused on praegu teadmata. Mõnedel patsientidel võivad olla ärritunud soole sündroomile viitavad sümptomid ja see häire võib selle seisundiga kattuda. Samuti võib paljudel selle seisundiga inimestel esineda ka Helicobacter pylori (HP) infektsioon, kuid praegu puuduvad head tõendid selle kohta, et HP-ravist oleks kasu (23).

Mitte-haavandiline düspepsia esineb siis, kui patsientidel on seedehäired ja muud sümptomid, mis viitavad haavandile, kuid uurimise käigus kõrvalekaallet ei leita (23).

5. Peptilised haavandid

Peptiline haavand on määratletud kui seedimisega seotud mao või kaksteistsõrmiksoole pindmise limaskesta purunemine, mis on piisavalt sügav, et tekitada selle seina madal haavand.

Peptilisi haavandeid leidub kaksteistsõrmiksooles ligikaudu neli korda sagedamini kui maos ning neid võib leida, kuigi harva, ka söögitoru alumises osas või peensooles kaksteistsõrmiksoolest kaugemal (23).

Nüüdseks on teada, et üle 90% kaksteistsõrmiksoolehaavanditest on tingitud Helicobacter pylori (HP) infektsioonist, millesse nakatumine on sagedamini levinud halbades sanitaarsetes tingimustes ja ülerahvastatuse piirkondades (23).

Mõned muud faktid peptiliste haavandite kohta on järgmised:

  • Kaksteistsõrmiksoole haavandid esinevad sagedamini meestel, samas, kui maohaavandid mõjutavad mehi ja naisi enam-vähem võrdselt.
  • Haavandeid esineb igas vanuses, kuid need on sagedasemad vanuse kasvades.
  • Haavandid võivad ilmneda ägedalt või areneda aeglaselt ja krooniliselt.
  • Ligi 10% kõigist täiskasvanutest võib mingil hetkel elus kannatada peptilise haavandi all (23).

Peptiline haavand on mao või kaksteistsõrmiksoole pindmise vooderdise purunemine, mis on piisavalt sügav, et tekitada haav. Peptiline haavand võib esineda ka söögitorus või peensooles (23).

Gastriit_ravi_Gastriit_looduslik_ravi_kodused_abinõud_ja_looduslikud_meetmed - Ecosh

Gastriit – looduslikud meetmed ja kodused abinõud gastriidi korral – muudatused elustiilis ja toitumises (gastriidi dieet)

Kodused abinõud hõlmavad muudatusi sinu elustiilis, harjumustest ja toitumises.

Milliseid muudatusi peaksid tegema gastriidi korral oma elustiilis 

  • Suitsetamisest loobumine. Mõistame, et kui see ei ole võimatu, siis on see kindlasti äraütlemata raske. Seega, kui sa kohe mitte kuidagi muud moodi ei saa, siis proovi suitsude aru päevas vähemalt paari võrra vähendada ja enne seda hommikust suitsu ja kohvi midagigi ampsata. See leevendab veidikenegi seda ärritust, mida suits ja kohvi tühjale maole põhjustada võivad. Kasvõi pool banaani? Või eriti hea kui tegid endale varasemalt valmis kaerahelbe leotise?
  • Alkoholi tarbimise piiramine või vältimine.
  • Vürtsikate toitude vältimine.
  • Teatud vormis vitamiinide ja mineraalide (magneesiumtsitraat, askorbiinhape (C-vitamiin) jne.) vältimine. Nii nagu ei ole maole sõbralikud osad ravimid, ei ole maole just kõige sõbralikumad ja võivad mao limaskesta veelgi ärritada ka osad toidulisandid. Seega vali võimalusel just liposoomsed vitamiinid nagu liposoomne C-vitamiin, liposoomne magneesium, liposoomne D-vitamiin või liposoomne vegan D3-vitamiin. Selle kohta, miks liposoomsed vitamiinid maole sõbralikud, ent ometigi hästi imenduvad on – saad lugeda siit.
  • Stressi juhtimine. Looduslikke vahendeid, mis võivad sinu närvisüsteemile positiivselt mõjuda leiad siit. Niisamuti soovitame sul lugeda meie varasemaid ning rohkelt nõuandeid sisaldavaid artikleid stressi, eksamite stressi, ärevushäirete, depressiooni, noorte vaimse tervise ja ka aju funktsioonide toetamise teemadel. Maosõbralike toidulisandite hulka, mida tavaliselt stressi või närvipingete korral soovitatakse kuuluvad:
  • Valuvaigistite ehk mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (MSPVA) kasutamise lõpetamine. Siiski, enne mis tahes ravimite, sealhulgas mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite kasutamise muutmist või lõpetamist tuleb kindlasti rääkida oma arstiga.
  • Kas gastriidi korral on ravimitele ka looduslikke alternatiive? Jah on ning üks nendest on libejalaka puukoor (Ulmus rubra). Täpsemalt sellest kuidas libejalakas toimib ja miks see osadel juhtudel paremini võib sobida, kirjutame edasi alapealkirja “Kas gastriidi korral on ravimitele alternatiive ka looduslike toidulisandite näol?“ all.
  • Gastriidi dieet. Sellest kirjutamegi kohe järgmisena (1).

Milliseid muudatusi peaksid tegema gastriidi korral oma toitumises – gastriidi dieet

Kuigi teadlased meie kultuuriruumis ei ole seost toitumise ja enamiku gastriidi tüüpide vahel veel kinnitanud, siis 2020. aasta uuringu kohaselt väitis üle 58% uuringus osalenud kroonilise gastriidiga inimestest, et toitumise faktorid mõjutavad nende sümptomid siiski oluliselt. Tegurid hõlmasid nii toitumisharjumusi, kui ka konkreetseid toiduaineid. Mis viitab sellele, et toitumisharjumustele keskendumine võib tõepoolest aidata gastriidi sümptomitega paremini toime tulla (1, 10, 11).

Järgnevalt vaatleme toiduaineid, mida võib olla gastriidi korral kasulik süüa ja vältida. Samuti toome ära mõned ideed retseptideks (1).

Toidud mida gastriidi korral süüa

Kuigi Lääne meditsiini praeguste tõekspidamiste kohaselt on ebaselge, kas ja kui palju toitumine gastriiti mõjutab, soovitavad eksperdid siiski vältida alkoholi ja vürtsikaid toiduaineid, kuna need võivad sümptomeid süvendada (11, 12). Mis tähendab, et Lääne meditsiin hakkab Hiina meditsiinile toitumise olulisuse suhtes pisihaaval samadele järeldustele jõudma.

Gastriidi korral soodsalt mõjuvad toidud

Gastriit on põletikuline seisund ja uuringud näitavad, et teatud toiduainete tarbimine võib aidata keha rahustada ja tasakaalu viia. Toidud, mis põletikuliste seisundite korral positiivselt võivad mõjuda, on järgmised (1):

  • Marjad. Marjad nagu maasikad, mustikad ja vaarikad sisaldavad polüfenoole, nagu flavonoide ja antotsüaane.
  • Läätsedes ja muudes kaunviljades sisalduvad fermenteeritavad kiudained. Kiudainete mõju inimese organismile on sõltuvuses nende koostisosade fermenteerimise (ensüümide toimel kääritamine) ulatusest sinu seedesüsteemis. Fermenteeritavus kirjeldab kiirust ja ulatust, mil määral meie soolestiku bakterid kiudaineid lagundavad. Käärimisprotsess toimub jämesooles, mis annab energiat meie soolebakteritele ja vabastab organismi kõrvalsaadusi, näiteks gaase ja lühikese ahelaga rasvhappeid.
  • Madala glükeemilise indeksiga süsivesikud, näiteks täisteraviljad, puuviljad ja köögiviljad nagu: 
    • puuviljad;
    • kirsid;
    • rohelised lehtköögiviljad, nagu näiteks spinat, lehtkapsas, tavaline kapsas ja rukola; 
    • küüslauk, ingver, kurkum ja muud ürdid ning maitsetaimed.
  • Tervislikumad rasvad, nagu oomega-3-rasvhapped, mis sisalduvad rasvases kalas, pähklites ja seemnetes. Seega lisa oma menüüsse: 
    • rasvased kalad nagu lõhe, makrell ja sardiinid;
    • pähklid, sealhulgas mandlid, kreeka pähklid ja sarapuupähklid;
    • oliiviõli.
  • Probiootilised ehk piimhappebaktereid sisaldavad toidud. Vanemate uuringute kohaselt, mis pärinevad 2013. aastast, võivad teatud probiootilised ühendid aidata H. pylori bakteri soolestikust kõrvaldada. Nimelt leiti ühes vanemas ülevaates kliinilistest uuringutest, et need, kes kasutasid H. pylori ravi ajal probiootilist toidulisandit, kõrvaldasid bakteriaalse infektsiooni kaks korda suurema tõenäosusega edukalt ja kogesid ka vähem ravi kõrvaltoimeid kui need, kes ei kasutanud probiootilist toidulisandit. Teise uuringu tulemused viitavad jälle sellele, et probiootikumid võivad aidata kiirendada maohaavandite paranemist, kuigi on oluline märkida, et enamik selle teemaga seotud uuringuid on hõlmanud loomi. Lisaks keskenduti uuringus pigem probiootiliste toidulisandite, kui toiduainete kasutamisele. Seetõttu ei ole veel piisavalt uuringuid kinnitamaks, et probiootilised toidud just maohaavanditega inimestele kasulikud võiksid olla (13, 14, 15). Siiski võib probiootiliste toitude tarbimine gastriidiga inimestele hea olla, soodustades nende üldist soolestiku tervist. Toidud, mis sisaldavad kasulikke piimhappebaktereid, on järgmised:
  • naturaalne jogurt,
  • hapukapsas,
  • miso,
  • keefir,
  • tempeh,
  • kimchi,
  • hapendatud leib (1).

Piimhappebakterid on saadaval ka toidulisanditena, kuid inimene peaks kõigepealt veenduma, et tegu oleks ikka kvaliteetsete piimhappebakteritega, mis soolestikku ka kohale jõuavad.

Gastriidi_dieet

Gastriidi dieet – menüü ja retseptide ideed 

Järgnevalt on toodud kaks näidet, kuidas saaksid gastriidi korral kasulikke toite oma menüüsse kombineerida.

1. päev

  • Hommikusöök: naturaalne jogurt mustikate ja hakitud pähklitega.
  • Lõunasöök: marineeritud tempeh-salat hapendatud leivaga.
  • Õhtusöök: ingverilõhe aurutatud brokkoli ja lehtkapsaga.

2. päev

  • Hommikusöök: Kaerahelbed pähklite ja mustikatega.
  • Lõunasöök: Mandlilaastudega lõhe koos salatiga.
  • Õhtusöök: Hautatud kapsas koos tofuga (1).

Toidud, mida gastriidi korral vältida

Toiduained, mis näivad uuringute kohaselt põletikuliste protsesside korral halvasti mõjuvat, on punane ja töödeldud liha (tuletame siinkohal meelde, et punane liha ja kuumutatud või halva kvaliteediga õlid olid mao tule korral keelatud ka Hiina meditsiinis); rafineeritud süsivesikud (näiteks sai ja makaronitooted); magusad toidud ja kommid ning limonaadid ja magustatud joogid (17, 18, 19). Näiteks 2020. aastal avaldasid teadlased uuringu tulemused, milles 526 gastriidiga inimest täitsid küsimustiku selle kohta, kuidas toitumistegurid nende sümptomeid mõjutasid (16). 

  • Uuringus osalejad teatasid, et tegurid, mis nende sümptomeid halvendasid olid järgmised:
    • liiga kiire söömine,
    • ebaregulaarne söögiaeg,
    • ebaregulaarne söögikord,
    • restoranides söömine,
    • toidujääkide söömine (1, 16).
  • Konkreetsed toiduained, mis tundusid sümptomeid süvendavat, olid järgmised:
    • maiustused,
    • vürtsikad toidud,
    • soolased toidud,
    • liha,
    • grillitud toit,
    • suupisted,
    • praetud toit,
    • hapu toit (1, 16).

Ravimid, mida arst gastriidi korral tavaliselt määrab

Ravimid, mida sinu arst võib sulle maohappe vähendamiseks ja gastriidi sümptomite leevendamiseks soovitada või välja kirjutada hõlmavad järgmist:

  • Antatsiidid.
  • H2-blokaatorid, mida nimetatakse ka happeid vähendavateks ravimiteks, nagu tsimetidiin ja famotidiin.
  • Prootonpumba inhibiitorid, nagu omeprasool, esomeprasool ja lansoprasool.
  • Arst võib määrata ka:
    • Antibiootikumid, kui on tegemist bakteriaalse infektsiooniga.
    • Ravi B12-vitamiini ja raua taseme tõstmiseks, kui esineb puudus.
    • Asjakohast ravi, kui nad kinnitavad, et esineb Crohni tõbi või mõni muu põhihaigus (1).

Mida arst sulle prootonpumba inhibiitorite kohta ei räägi

Tänu uudsele ja väga tõhusale toimemehhanismile, mis blokeerib maohappe sekretsiooni väga väheste ja enamasti talutavate kõrvaltoimete tõttu tõrjusid need ravimid peale oma turuletulekut 1989. aastal kiiresti välja teised farmakoloogilised ühendid (nagu H2 antagonistid), kui esmased ravivalikud peptilise haavandi, gastroösofageaalsete haavandite, Zollinger-Ellisoni sündroomi ja mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitega seotud haavandite likvideerimise korral. Helicobacter pylori infektsioon põhjustab prootonpumba inhibiitorite väljakirjutamise kasvu siiani. 

Kuid nüüdseks on prootonpumba inhibiitorite laialdane kasutamine toonud kaasa ka tõendeid nende pikaajaliste kõrvaltoimete kohta, mida pole varem kirjeldatud.

Oleme Ecoshis võtnud kindla seisukoha, et me ei kavatse mitte kunagi mitte kedagi asjatult hirmutada ja seetõttu me seda loetelu siin võimalike pikaajaliste kõrvalmõjude kohta ka ära ei too. Seda enam, et seni avaldatud tõendid ei ole veel tõestanud tugevat seost (küll aga on need tõendid olnud piisavalt asjakohased, et tõstatada prootonpumba inhibiitorite ohutusprofiili ja nende kliiniliste näidustuste uuesti läbivaatamise kohta uusi küsimusi). Kes soovib, võib selle infoga tutvuda otse allikast.

Siiski, seda et peamine prootonpumba teadaolev miinus on toitainete imendumise pärssimine, peame oma kohuseks sulle öelda. Lühiajaliselt poleks sellest ju hullu midagi, aga osadel juhtudel võib ravikuur kesta pikalt.

Libejalakas gastriidi korral

Kas gastriidi korral on ravimitele alternatiive ka looduslike toidulisandite näol? 

Kui tavapärane gastriidi ravi prootonpumba inhibiitorite näol sinu jaoks soovitud moel ei toimi – või enam ei toimi, või kui lihtsalt soovid maomahlade pärssimise asemel pigem oma seedesüsteemile kaitset pakkuda, siis on võimalikeks taimseteks alternatiivideks libejalaka puukoor või altee. Ühele sobib paremini üks ja teisele teine, seega võid võimaluse anda neile mõlemale. Siiski aruta looduslike preparaatide kasutamist eelnevalt ka oma arstiga ja leidke koos viis, mis oleks just sinu jaoks parim. Seda enam, et näiteks libejalaka toime võib avalduda alles mõne nädala pärast.

Taimse vahendina on libejalaka puu sisemist koort selliste hädade korral kasutatud juba kaua ja libejalakas on vägagi levinud ka toidulisandina. Libejalaka puu sisemisest koorest pärit geeljas säsi katab, kaitseb ja toetab kõiki sinu keha limaskesti alates suust kuni soolestikuni välja.

Libejalaka puukoor:

  • pehmendab kurgu, söögitoru ja soolestiku ärritusi,
  • tekitada söögitoru-, mao- ja soolerakkudele kaitsva limakihi,
  • kaitsta limaskesti toksiinide ja jääkide kahjuliku mõju eest, 
  • sisaldab rohkelt antioksüdante,
  • puhastab leebelt ka sinu käärsoolt.

Kuidas libejalakat kasutada: Kõige parem kui võtad 1 kuni 2 tundi enne sööki tühja kõhuga 2-4 kapslit. Aga, võid kapsli ka avada ja sealse sisu toidu või joogi sisse segada. 

Gastriidi ennetamine

Iga kord ei pruugi olla võimalik gastriiti vältida, kuid selle ennetamisel võivad abiks olla järgmised meetmed:

  • Tubakatoodete tarbimise vähendamine või nendest loobumine.
  • Alkoholitarbimise vältimine või piiramine.
  • Valuvaigistite ehk mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite MSPVA-de pikaajalise kasutamise vältimine.
  • Stressi maandamine. Kõige asjakohasemad soovitused selleks leiad siit.
  • Hügieen. H. pylori ja teiste patogeenidega nakatumist võivad aidata vältida hügieenisuunised. Näpunäited hõlmavad järgmist:
    • Käte pesemine seebi ja veega, seda eriti enne sööki ja pärast vannitoa kasutamist.
    • Tagamine, et kogu toit on puhas ja ohutult valmistatud.
    • Joogivee ohutuse ja puhtuse tagamine (1).

Millal pöörduda gastriidiga arsti poole

Inimene, kellel esinevad gastriidi sümptomid, peaks kindlasti pöörduma arsti poole esimesel võimalusel, sest pikaajaline gastriit võib põhjustada tüsistusi nagu mao limaskesta erosiooni ja valulikke haavandeid. Lisaks võib gastriit olla põhjustatud mõnest muust seisundist mida arst saab sellisel juhul varakult avastada ja alustada raviga (1).

Järgmiste sümptomite ilmnemisel pöördu arsti poole kohe kiiresti:

  • liigse koguse kollase või rohelise okse või vere oksendamise korral;
  • võimetuse korral tarbida toitu või vedelikke ilma oksendamiseta;
  • musta või verise väljaheite korral;
  • kui esineb kõhuvalu koos palavikuga;
  • minestamise või minestustunde korral;
  • kiire südametegevuse korral;
  • liigse higistamise korral;
  • kahvatu jume korral;
  • õhupuuduse korral (1).

Tasakaal

Kokkuvõte

Igaüks, kes usub, et tal võib olla gastriit, peaks pöörduma arsti poole, sest ilma ravita võib see seisund muutuda pikaajaliseks probleemiks ja ka tüsistusi põhjustada. Samuti võib gastriit viidata mõnele muule meditsiinilist tähelepanu vajavale probleemile.

Kuigi eksperdid ei ole toitumistegureid gastriidiga otseselt seostanud, on paljud gastriiti põdevad inimesel leidnud, et teatud toitude ja jookide (nagu alkohol ning vürtsikad, happelised ja rasvased toidud) vältimine aitab gastriidi sümptomitega toime tulla. Niisamuti võib seedetegevusele ja soolestikule hästi mõjuda põletikuvastaste ja probiootiliste toitude ja toidulisandite või taimsete preparaatide nagu libejalaka tarbimine. Kõige levinumat gastriidi põhjust – H. pylori infektsiooni saavad inimesed vältida, kui nad järgivad asjakohaseid hügieeniharjumusi ja valmistavad toitu ohutult.

Kui aga arvad, et sinu gastriidi sümptomid on põhjustatud stressist, muretsemisest või liigsest mõtlemisest, siis on see kindlasti üks esimesi asju millega tegeleda. 

Looduslikke vahendeid mis võivad sulle stressi korraks toeks olla leiad siit. Niisamuti soovitame sul lugeda meie varasemaid nõuanneterohkeid artikleid ärevushäirete, paanikahoogude, depressiooni ja vaimse tervise teemadel (1).

Mis olulisim, usalda oma sisetunnet ja seda mida ta sulle vihjab. Meie loetlesime siinses loos üles kõik enimlevinud maoprobleemide põhjused nii siit, kui ka mujalt maailmanurgast, aga sina ise oled ainukesena see, kes teab põhjusi oma mao vaevuste taga. Ja kindlasti tunned ära ka selle, mis sind kõige paremini aidata võib. Kuula oma keha, kuula oma tundeid ja too oma igapäevaelusse tagasi rohkem tasakaalu. Kindlasti leiad endale peagi just selle kõige õigema abi!

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Gastritis diet: Foods to eat and avoid, recipe ideas, and more (medicalnewstoday.com)
  2. Stress-Induced Gastritis – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)
  3. Gastritis – Symptoms and causes – Mayo Clinic
  4. GARD Rare Disease Information – Collagenous gastritis – National Organization for Rare Disorders (rarediseases.org)
  5. Eosinophilic Gastritis (EG) | Symptoms, Diagnosis & Treatment (cincinnatichildrens.org)
  6. Gastric Sarcoidosis Presenting As Dyspepsia – PMC (nih.gov)
  7. [Lymphocytic gastritis–a rare disorder of the gastric mucosa] – PubMed (nih.gov)
  8. Gastritis – Shore Gastroenterology Associates
  9. The Stomach According To Chinese Medicine – Si En Medicare+ | 思恩医疗中心 | The Science of Translational TCM
  10. Association of Symptoms with Eating Habits and Food Preferences in Chronic Gastritis Patients: A Cross-Sectional Study – PMC (nih.gov)
  11. Gastritis & Gastropathy – NIDDK (nih.gov)
  12. Gastritis – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)
  13. Meta-analysis of the efficacy and safety of Lactobacillus-containing and Bifidobacterium-containing probiotic compound preparation in Helicobacter pylori eradication therapy – PubMed (nih.gov)
  14. Potential role of probiotics in the management of gastric ulcer – PMC (nih.gov)
  15. Probiotics and gut health – PubMed (nih.gov)
  16. Association of Symptoms with Eating Habits and Food Preferences in Chronic Gastritis Patients: A Cross-Sectional Study – PMC (nih.gov)
  17. Dietary Red and Processed Meat Intake and Markers of Adiposity and Inflammation: The Multiethnic Cohort Study – PMC (nih.gov)
  18. Association between carbohydrate quality and inflammatory markers: systematic review of observational and interventional studies – PubMed (nih.gov)
  19. Is pasta healthy? Benefits and types (medicalnewstoday.com)
  20. Gastritis | MUSC Health | Charleston SC
  21. https://ojs.utlib.ee/index.php/EA/article/download/13168/8233/
  22. Suur Hiina meditsiini käsiraamat – Apollo
  23. Diseases of the Stomach & Duodenum | MUSC Health | Charleston SC
  24. Gastroesophageal reflux disease (GERD) – Symptoms and causes – Mayo Clinic
  25. Adverse Effects Associated with Proton Pump Inhibitor Use – PMC (nih.gov)

Kas sellest postitusest oli abi?

This Post Has One Comment

  1. Ivi

    Väga palju kasulikku infot gastriidi kohta.

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´