Mis on sipelgapuu koor ehk Pau d’Arco?

Pau d’Arco ehk sipelgapuu koor (Tabebuia heptophylla, T. impetiginosa) nimetus tuleneb sellest, et puu kõik õõnsused on asustatud sipelgatega. Rahvusvaheliselt kutsutakse sipelgapuud Pau d’Arco´ks, mis tähendab tõlkes vibuoksa. Sipelgapuu puit on tugev ja vastupidav kõikvõimalikele kahjuritele ja seetõttu oli indiaanlastel tavaks meisterdada sipelgapuust omale jahivibusid. Sipelgapuu tüvel ei kasva kunagi ka seened.
Puu koore tervendavaid omadusi teadsid juba muistsed inkad. Mehhiko ja Peruu põliselanikud nimetavad puud „jumalikuks puuks“. Selle puu koor on looduslik antibiootikum, mida kasutatakse rahvameditsiinis paljude nakkushaiguste korral. Selle kaunite, vastavalt sordile kas roosade, purpurpunaste, valgete või kollaste õitega puu kasvukohaks on Kesk- ja Lõuna-Ameerika, Kariibi mere saared ja Amazonas.

Pau-d-Arco sipelgapuu koor

Sipelgapuu antibakteriaalne, viirustevastane ja põletikuvastane toime

Sipelgapuu koore antibakteriaalne toime tuleneb lapahoolist – ühendist, mis eraldati koore ekstraktist juba 1882. aastal. Lapahool takistab grampositiivsete (nt stafülokokid ja streptokokid) ja gramnegatiivsete (Brucella) mikroorganismide paljunemist ja kasvu. Preparaadi viirusevastane aktiivsus on tingitud selle võimest alla suruda fermentatiivseid protsesse, milleta viiruste paljunemine lihtsalt pole võimalik. Sipelgapuu seenhaiguste vastased omadused on seotud selles leiduva ksülodiiniga, mis koos lapahooliga pärsib seente kasvu erinevates organites ja kudedes. Preparaadi parasiidivastane toime väljendub selle võimes inhibeerida (takistada, pärssida) rakusiseste parasiitide paljunemist ja arengut (nt malaaria plasmoodium – malaariat tekitav ainurakne limaseen). Sipelgapuu koor on valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ja antioksüdantsed omadused. Selle üks põhiomadusi on mobiliseerida organismi kaitsejõud haigustega võitlemiseks. Koorel on immuunsust stimuleeriv efekt. Sipelgapuu immuunsust modelleerivad omadused võimaldavad seda kasutada organismi allergiliste ja autoimmuunsete protsesside korral, kartmata nende ägenemist. Mõningates uurimustes leiti, et väike kogus kinooni (lapahool) stimuleerib immuunsüsteemi, suured kogused suruvad seda maha. Koor suurendab organismi mittespetsiifilist resistentsust, tugevdades rakulise ja humoraalse immuunsuse mehhanisme. Selle unikaalse taime arvukaid positiivsed toimed on tingitud kõikide tema koostises olevate aktiivainete sünergiast.
Puukoor on harvaesinevalt rikas erinevate mineraalide ja vitamiinide poolt. Selles leidub nii fosforit, kroomi, kaltsiumit, rauda, joodi, tsinki, mangaani, magneesiumi kui boori.

Sipelgapuu koore puhul on täheldatud tervendavat toimet järgnevatel juhtudel:

 • külmetushaigused (respiratoorsed, infektsioonid, gripp, larüngiit);
 • ägedad kopsu- ja bronhiaalhaigused (trahheiidid, bronhiidid, astma, pneumoonia);
 • otiidid, sinusiidid;
 • gastriit, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid, koletsüstiit (sapipõiepõletik);
 • düsenteeria;
 • kuse- ja suguelundite haigused (püelonefriit (neeruvaagnapõletik), tsüstiit (põiepõletik), uretriit ehk kusitipõletik, prostatiit, kusepõie polüübid, emakakaela põletik, veneroloogilised haigused);
 • erineva lokalisatsiooniga põletikulised protsessid;
 • verehaigused (mononukleoos, rauapuuduslik aneemia jt.);
 • seenhaigused;
 • liigesepõletikud ja reuma;
 • nahahaigused (rasupunnid, ekseemid, paised, psoriaas, dermatoosid, vitiliigo);
 • autoimmuunsed haigused (erütematoos);
 • diabeet;
 • hüpertoonia;
 • südame-veresoonkonna puudulikkus, ateroskleroos;
 • tuberkuloos;
 • sapiteede läbitavuse häired, pankreatiidid.

Millist sipelgapuu koore toodet tarbida?

Sipelgapuu koore toote juures on oluline see, millisest allikast tuleb tooraine. Kõige kvaliteetsem tooraine eksportija on Brasiilia.
Kindlasti vaata toote koostist! Kui toode sisaldab ainult “Inner Bark” või Bark Powder-it , siis ei tasu oodata soovitud efekti, vaid tootes peab olema lisatud ka ekstrakti, et toimeaine lapahool suudaks organismis toimida.
ECOSH’i Sipelgapuu koor sisaldab nii puhast koort kui ka 10:1 (kümme korda puhastatud ja ekstraheeritud) ekstrakti.

Sipelgapuu koor on mõeldud kellele?

Pau d’Arco ekstrakti võivad võtta nii täiskasvanud kui lapsed. Pau d’Arcot võib anda lastele alates 9. elukuust.

TOODERASEDUSIMETAMINELAPSED: a 9kLAPSED: 1-5aRAVIMITEGA KOOSTÄISKASVANUTE MANUSTAMINE
Pau D Arco (vedelik)Mitte tarvitada*Lubatud1 tilk iga kehakaalu kg kohta1 tilk iga kehakaalu kg kohtaPea nõu arstiga56 tilka päevas. Kaks pipetitäit
Pau D Arco (kapsel)Mitte tarvitada*Lubatud1 kpl päevas 1 kpl päevasPea nõu arstiga2 kapslit päevas

*Pau d’Arco tinktuuri on hea võtta vähese vee ja sidrunimahlaga, et sipelgapuu koore tanniin (parkaine) paremini imenduks.

*Imetamise korral alustada toote tarbimist vähehaaval ning jälgida lapse enesetunnet. Juhul kui laps muutub ärevaks, siis vähendada toote tarbimist või peatada toote võtmine.

Sipelgapuu koor ja manustamine

Kui pikalt Pau d’Arcot võtta, sõltub eesmärgist. Üldiselt võetakse teda kuuridena, raskema haiguse puhul maksimaalselt 2 kuud. Uuringuid on tehtud ka pikema aja kohta, aga peamiselt manustatakse 2 nädalat kuni 1 kuu, kuna ühel hetkel peab organism ise oma immuunsuse eest võitlema hakkama.

ERIJUHUL: Kogused ja doosid sõltuvad sellest, mis on eesmärk, kas ennetus või mõne külmetushaiguse ravi. Doosid sõltuvad ka vanusest, kehakaalust jne. Pau d’Arco ekstrakti puhul pole koguste osas täpseid ettekirjutusi, aga üldiseks tavaks on saanud, et gripihooaja ennetuse puhul võtavad: täiskasvanud 2 kapslit hommikul ja 2 kapslit õhtul (koos veega). Lastel vastavalt 1 kapsel hommikul ja 1 õhtul, sama kehtib ka tilkade puhul, st 1 pipetitäis hommikul ja 1 õhtul. Vedela ekstrakti võib tilgutada otse suhu.

Kui on tegemist juba külmetuse või viirushaigusega, siis tuleb doose võtta intensiivsemalt nn löökdoosidena. Täiskasvanud 2-3 kapslit iga 2-3 tunni tagant. Laste puhul pool sellest kogusest, aga taas oleneb jälle lapse vanusest, kasvust, kehakaalust, haiguse tugevusastmest jne. Tilkade puhul 1-2 pipetitäit iga 2-3 tunni tagant.

Hoiatus: suurtes kogustes Pau d’Arco manustamine võib põhjustada iiveldust, peapööritust, kõhulahtisust, oksendamist ja veritsust. Rasedusel, rinnaga toitmisel ning ravimite võtmisel konsulteerida arsti või vastava ala terapeudiga (kuna vastavatel juhtumitel pole taime toimet piisavalt uuritud). Pau d’Arco võib põhjustada verehüübimise viivitust, seega ära manusta sipelgapuu koort vähemalt 2 nädalat enne ja pärast operatsiooni. Ettevaatlik tuleb olla neil, kes tarvitavad vere vedeldajaid ja esineb vere hüübimatust.

Kuna Pau d’Arco ekstrakt on looduslik antibiootikum, on nii ennetuse kui ravi puhul hea võtta probiootikume, mis on kasulikud piimhappebakterid. Täiskasvanud 2 kapslit, lapsed 1 kapsel (veega ja pärast õhtusööki). Piimhappebakterite funktsioon on hoida meie immuunsüsteem tugevana. Kui soolestiku kasulike bakterite osakaal langeb, hakkavad vohama kahjulikud bakterid, samuti viirused, parasiidid ja seened. Viimaste vohamisel jääb immuunsüsteem kaitseta ning oleme kõikvõimalikele haigustele avatud. Gripiviirustesse nakatumine näitabki juba alanenud immuunsüsteemi. Kui Pau d’Arco funktsioon on elimineerida viirused, kahjulikud bakterid jne, siis probiootikumide funktsioon on soolestik kasulike piimhappebakterite kultuuriga taas katta.

Sipelgapuu koor on aukohal loodustootena ka arstide seas. Kuula ja vaata ka dr Eensaare soovitusi:

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv