MAGNEESIUM! Kas Sa teadsid, et magneesium on teine toitaine pärast D-vitamiini, millest on inimestel kõige enam  puudus ja seda just arenenud riikides?

See on väga murettekitav, arvestades, kui suure hulga biokeemiliste ja ensümaatiliste protsessidega on magneesium seotud. Magneesium võtab osa rohkem kui 300 elutähtsast ensümaatilisest reaktsioonist, milleks on näiteks geneetilise informatsiooni edastamine, mis on vajalik vitamiinide ja mikroelementide omastamiseks, aminohapete aktiveerimiseks jne. Ka energiatootmine, vererõhu reguleerimine, vere glükoosisisaldus,  lihaste ja närvide töö käivad magneesiumi funktsioonide hulka.

Eksperdid väidavad, et täiskasvanutel, kes tarbivad magneesiumit vähem kui päevane vajadus ette näeb, esinevad suurema tõenäosusega põletikunähud. Põletikke on omakorda seostatud selliste terviseseisunditega nagu südamehaigused, diabeet ja teatavad vähid. Madal magneesiumitase on ohuks ka osteoporoosi ehk luudehõrenemise tekkele.

Millest magneesiumi defitsiit tekib?

Kriitilise tähtsusega mineraali – magneesiumi – puuduse käes kannatab pea 80% inimestest, kuna põllumajandussaaduste liigse kultiveerimise ning pestitsiidide kasutamise tõttu on kaotanud pinnas vajalikud mineraalid. Samuti kõrgkuumusel töödeldud toidud on kaotanud oma toiteväärtuse.

Tänapäeva inimesel on magneesiumi raske saada, kuid lihtne kaotada – stress, alkohol, kohv, liigne magusa söömine, antibiootikumid, diureetikumid, lahtistid, südamepreparaadid, E vitamiini puudus – kõik viivad magneesiumi kehast välja.

Magneesiumi puudusest annavad märku:

 • krambid jalgades – valulikud jalakrambid ja n-ö jooksvad sipelgad kätel ja jalgadel
 • pinges keha
 • silmalau tõmblused
 • püsiv väsimus ja närvilisus

Samuti kaaries hammastel, pidurdunud lõualuude kasv, mille tõttu pole hammastel piisavalt ruumi kasvada. Lihaste lõdvestumine ja kasv sõltub magneesiumist.

Magneesiumi allikad

Parimateks looduslikeks magneesiumi allikateks on täisteratooted, pähklid, lehtköögiviljad ja idandid.

 

magneesium-puudus

300 mg magneesiumi sisaldub näiteks:
* 60 g kakaopulbris,
* 65 g nisukliides,
* 110 g mandlites,
* 165 g maapähklites,
* 450 g piimašokolaadis,
* 1,3 kg spargelkapsas,
* 1,4 kg leht- või jääsalatis,
* 2 kg hiina kapsas.

Närvisüsteemi ja magneesiumi seos

Magneesiumi defitsiidist võivad anda märku veel mitmesugused närvisüsteemiga seotud sümptomid nagu ärevus, paanikahood, ärrituvus, agorafoobia (suurte avatud ruumide ja väljakute hirm), väsimus ja kurnatus, peavalu ja migreen, depressioon, heleda valguse ja valjude helide tundlikus, rahutute jalgade sündroom, kõhukinnisus, kõrgvererõhk, südamepekslemine ja arütmia, insomnia (unetus e. unehäire, mille korral esineb suutmatus ilma raskusteta magama jääda, katkendlik uni ja liigvarajane ärkamine).

 

magneesium-kapslid

Parimad magneesiumi vormid ja nende imendumised

Eestikeelsel kodulehel Vitamiini ABC ja inglisekeelsetel saitidel, kus võrreldakse magneesiumi erinevaid vorme ja nende iseloomulikke omadusi peetakse parima imenduvusega magneesiumideks tsitraati,  glükonaati ja glütsinaati. Selguse mõttes toon siin ära ka magneesiumglütsinaadi teised nimed, milleks on  magneesiumdiglütsinaat, magneesium-bisglütsinaat,  magneesium-bisglütsinaat-kelaat. Kõik nimetused tähendavad tegelikult sama ainet. Vitamiini ABC-s on kirjas, et 1 grammis magneesiumglütsinaadis on elementaarset magneesiumit 100 mg e. 10%. Kui magneesiumglütsinaadi preparaadis on elementaarset magneesiumit kuni 14%, siis seda loetakse kvaliteetseks magneesiumglütsinaadi preparaadiks. Ecosh’i magneesiumglütsinaadi tootes on elementaarset magneesiumi lausa 18%, mida loetakse glütsinaadi puhul väga kõrgeks protsendiks.

Kõige halvemini imenduvam magneesiumi vorm on magneesiumoksiid/oksalaat, mis on küll väga odav tooraine ja elementaarse magneesiumi sisaldus on  päris kõrge  58%, kuid vaid 4% sellest suudab keha omastada. Lisaks magneesiumoksiidi pikaajaline tarbimine ummistab neere. Eesti apteekides on valdavalt müügil magneesiumoksiidi preparaadid. Magneesiumoksiid on kõhulahtisust tekitava efektiga.  Ka tsitraadivorm on kergelt lahtistava toimega just magneesiumile lisatud sidrunhappe tõttu.

Millised teised ained soodustavad magneesiumi imendumist?

Kuigi magneesium imendub ka iseseisvalt, aitavad mõned sobivad vitamiinid või mineraalid magneesiumil paremini imenduda. Magneesiumi omastatavust soodustavad B-grupi vitamiinid, eriti  B6-, C- ja D-vitamiinid ning mineraalidest kaltsium, kaalium, naatrium jne. Seetõttu on toodet hea võtta koos toiduga, et ka kõik teised vajalikud ained oleks kättesaadavad. Vitamiin B-6 aitab määrata, kui palju magneesium rakkudesse imendub.  Ecosh’i magneesiumglütsinaadi tootele on magneesiumi paremaks imendumiseks lisatud bioaktiivsete vitamiinide vormid nagu püridoksiinvesinikkloriid  (B6) ja magneesium-L- askorbaat (C-vitamiin). Miks on bioaktiivsed vormid head? Bioaktiivsed vormid on ainevahetuse jaoks juba sobivaks muudetud ning kurnatud keha ei pea hakkama kulutama seda vähest energiat, mis veel alles on passiivse vormi muundamiseks aktiivseks.

Magneesiumi üleannustamise kohta andmed puuduvad, aga kirjanduse kohaselt on ka suured doosid ohutud. Soovituslik manustamine teraapiliste dooside puhul on magneesiumil 800 – 3000 mg päevas. Näiteks peaks magneesiumi ja kaltsiumi suhe kehas olema 8:1-le, või vähemalt 4:1-le,  kuid propageeritakse hoopis vastupidist suhet, mis aga loob olukorra, kus kehas on liigselt kaltsiumi, mis ilma magneesiumita üldse luudesse ei jõuagi – ummistades artereid ja kudesid. Nagu me eespool kirjutasime, kasutatakse magneesiumi peale luude ja lihaste veel paljudeks muudeks funkstioonideks. Eesti riigi (EFSA) ja EL- i poolt kehtestatud nõuetes märgitakse magneesiumi päevaseks normiks 375mg.

Organismis vajatakse magneesiumit:

 • luudele (umbes 70% organismis olevast magneesiumist paikneb luudes);
 • valkude töötlemiseks;
 • lihaste energia vabastamiseks;
 • kehatemperatuuri reguleerimiseks;
 • kaltsiumi, fosfori, kaaliumi, tsingi ja naatriumi ainevahetuseks;
 • C-, D- ja E-vitamiini ning B-grupi vitamiinide paremaks omastamiseks;
 • südamelöökide reguleerimiseks;
 • südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks;
 • energia vabastamiseks ning närvide ja lihaste toimimisel,
 • vähemalt 300 põhilises ensümaatilises reaktsioonis,
 • süsivesikute ainevahetuse mõjutamiseks ja amiinohapete aktiveerimiseks.

Uuringute kohaselt sobib magneesiumglütsinaat, kui üks paremini imenduvamaid vorme väga hästi neile, kel on soolehäired, nt kõhulahtisused või on tehtud soolevähendusoperatsioone, kuna see vorm imendub hästi erinevatest soole osadest.

Magneesium

Magneesiumglükonaati ja magneesiumglütsinaati peetakse parimateks vormideks, kui tegemist on tõsise magneesiumi puudusega. Kuna magneesiumglütsinaat rahustab, lõdvestab lihaseid, toob hea une (teeb uniseks), siis on magneesiumglütsinaati kõige mugavam võtta (õhtuti) enne magama minekut 1h – 30min.

Kui palju magneesiumi võtta?

Magneesiumi soovituslik päevane tarbimine:

1-3 aastased80 mg/päevas
4-8 aastased130 mg/päevas
9-13 aastased240 mg/päevas
Teismelised, 14-18 aastasedpoisid: 410 mg/päevas, tütarlapsed: 360 mg/päevas
Täisealised 19+mehed: 400-420 mg/päevas, naised: 310-320 mg/päevas
Rasedad350-360 mg/päevas
Imetavad emad310-320 mg/päevas

Allikad:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7815675
 2. https://www.dietvsdisease.org/best-magnesium-supplement/
 3. Mihkelsoo V ja L. „Isetervendaja käsiraamat“.
 4. https://www.livestrong.com/article/543489-how-much-magnesium-should-i-take-what-is-needed-to-absorb-it/
 5. https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-magnesium#1

 

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv