Iga ostuga saad kingituseks valida klientide poolt armastatud mahedamaitselise D-vitamiini! E-poodi

Aja jooksul kahaneb meie organismi võime olulisi vitamiine ja mineraale omastada. Seetõttu võib ka hoolimata tervislikust, rikkalikult värskeid mahedalt kasvatatud aedvilju sisaldavast toidust ikkagi tekkida mõne toitaine puudus. Eriti valmistab üks toitaine  muret, selleks on magneesium. Mõned spetsialistid arvavad, et  lausa 80 % keskealistest ja vanematest inimestest ei saa seda toitainet toiduga piisaval määral kätte. See on vapustavalt suur arv. ∗Artiklis tuleb lähemalt juttu, miks just Magneesium L-Treonaat on hea magneesiumi vorm.

Magneesiumi vaeguse tuvastamiseks ei ole usaldusväärset vereanalüüsi

Kõige suurem probleem selle toitaine puhul on see, et veres on sellest ainult väga väike osa, seetõttu ei saa selle sisaldust organismis ka vereanalüüsiga täpselt mõõta. Kuna selle aine puudus ei torka silma, kipub see ka paljudel arstidel kahe silma vahele jääma. 

Miks magneesiumivaegus nii suur probleem on?

Kuigi magneesiumivaegus on probleem, mis sageli tähelepanuta jääb, ei ole see toitaine, mille vaegust sa tahaksid kogeda.

Siin on peamised põhjused, miks magneesiumile tuleks suurt tähelepanu pöörata.

  • Sisalduse poolest on magneesium organismis neljandal kohal.
  • Seda sisaldavad enam kui 300 ensüümi.
  • Magneesiumi leidub eelkõige luudes (pool kogu organismi magneesiumikogusest).
  • See on vajalik organismist mürkide välja viimisel.
  • Magneesium osaleb energiaainevahetuses ja valkude sünteesis.
  • Mängib rolli paljudes füsioloogilistes protsessides.
  • Mangneesiumi on vaja glutatiooni (oluline antioksüdant) sünteesimiseks.
  • See on eriti vajalik aju tervise toetamiseks.

Sellest peaks piisama, et veenda sind magneesiumi olulisuses, aga kuidas saada teada, kas ma saan toiduga piisavalt magneesiumi?

Esmased võimalikule magneesiumivaegusele viitavad sümptomid on järgmised:

  • krambid jalgades,
  • silmalau tõmblused,
  • isutus ja peavalu,
  • iiveldus ja oksendamine,
  • väsimus ja nõrkus.

Lihaskramp

Nagu näha on paljud neist sümptomitest üsna üldised ning neid võivad põhjustada mitmed haigusseisundid. Kui kahtlustad, et sul on magneesiumivaegus, tuleks kõigepealt pidada nõu arsti või terapeudiga. Kuid on asju, mida sa saad ise ära teha, et mitte magneesiumivaeguse all kannatajate hulka kuuluda.

Klorofüllirikkad rohelised lehtköögiviljad on suure magneesiumi sisaldusega

On terve rida suure magneesiumisisaldusega toiduaineid, kuid sugugi mitte kõik ei söö neid iga päev. Mahedalt kasvatatud toored rohelised köögiviljad, nagu spinat, on suurepärane valik, kuna klorofüllimolekuli (mis annab rohelistele aedviljadele nende erksa värvi) keskmes paikneb magneesium. Klorofüll on taime jaoks nagu meile hemoglobiin. Neil on sarnane struktuur, kuid klorofülli keskmes on raua asemel magneesium.

magneesium treonaat -klorofüll

Et piisavalt seda mineraali saada, tuleb toidusedelisse lülitada erinevaid suure magneesiumisisaldusega toiduaineid. Rohelistest lehtköögiviljadest pressitud mahl on samuti suurepärane toidust magneesiumi saamise võimalus.

Siin on rikkalikult magneesiumi sisaldavate toiduainete tabel, kus on toodud, kui palju magneesiumi sa iga 100 tarbitud grammi kohta saad.

Toiduaine (100 grammi)Magneesiumisisaldus (mg)
Merevetikad, agar, kuivatatud770 mg
Koriandrileht (maitsetaim), kuivatatud694 mg
Kõrvitsaseemned, kuivatatud535 mg
Kakao, kuiv pulber, magustamata499 mg
Basiilik, kuivatatud422 mg
Linaseemned392 mg
Vürtsköömen (maitsetaim)366 mg
Parapähklid, kuivatatud376 mg
Petersell, külmkuivatatud372 mg
Mandlivõi303 mg
India pähklid, röstitud273 mg
Vadak, magus, kuivatatud176 mg
Porrulauk, külmkuivatatud156 mg
Lehtkapsas, toores88 mg
Spinat79 mg

magneesium treonaat mg rikkad taimed

Miks sa ei pruugi ikkagi piisavalt magneesiumi saada?

Kuigi mõne inimese magneesiumivajaduse võib rahuldada regulaarne magneesiumirikaste (nt eelnevas tabelis toodud) toiduainete tarbimine, on tegureid, mis võivad seda takistada.

  • Vanus. Aja jooksul tuleb kehal vastu panna mitmetele katsumustele, mille tulemusena magneesiumi imendumine võib halveneda.
  • Milline on söödav toit. Kui sööd valdavalt mittemahetooteid, pead arvestama, et nende kasvatamisel kasutatud keemiliste väetiste ja taimekaitsevahendite tõttu võib nende magneesiumisisaldus oluliselt väiksem olla. Taimede magneesiumisisaldus sõltub mulla magneesiumisisaldusest.
  • Ravimid. On ravimeid, mis võivad soodustada magneesiumivaeguse teket organismis.
  • Praktilised põhjused. Magneesiumirikaste toiduainete piisavat tarbimist võivad takistada erinevad tegurid, nagu kättesaadavus või isiklik eelistus.

Kui sulle teeb muret, et mõni neist tegureist võib sinu organismi magneesiumitaset ohustada, võiksid kaaluda kvaliteetse magneesiumilisandi võtmist. Kvaliteet on magneesiumilisandi valikul esmatähtis. Valida on nii paljude erinevate preparaatide vahel, et see ajab suisa segadusse. Lisaks leidub ainekombinatsioone, mis mõjutavad magneesiumi imendumist ja biosaadavust.

Et kvaliteetse magneesiumilisandi otsimine ei muutuks äraarvamismänguks, otsustasime  parima lahenduse sinu jaoks välja peilida.

Millistele tingimustele kvaliteetne magneesiumilisand peab vastama?

Ükskõik millise toidulisandi soovitamisel eelistan kõigepealt koostada nimekirja olulisematest nõuetest, millele see lisand vastama peab. 

♥ Magneesiumilisand on kvaliteetne, kui see vastab järgmistele tingimustele.

♦ Ei sisalda magneesiumstearaati. Magneesiumstearaat ei ole magneesiumi allikas. Pigem on see tarbetu, toiteväärtuseta abiaine, mida ma eelistan vältida.

♦ Sisaldab magneesiumi kergesti imenduvas vormis. Oluline pole mitte ainult magneesiumi sisaldus toidulisandis, vaid preparaat peab ka hästi imenduma.

♦ On hästi omastatav. Magneesiumi imendumine on äärmiselt oluline, kuid mitte vähem tähtis pole see, et toitaine suudab tõhusalt tungida peamistesse kudedesse ja rakkudesse. 

♦ Ei põhjusta ebamugavaid kõrvalnähte. Paljusid magneesiumipreparaate kasutatakse ka lahtistite ja antatsiididena. Kuna ideaalis pole see magneesiumilisandi võtmisel esmane eesmärk, soovitaksin kõhukinnisuse leevendamiseks või seedimise soodustamiseks mõeldud preparaatidest hoiduda.

♦ On mugavalt annustatavas vormis. Toidulisand peab olema lihtsalt annustatav, et sobida ka tihedasse päevaplaani. Annustamisjuhised peavad olema selgelt ja arusaadavalt sõnastatud.

Magneesiumi erinevad vormid – valikute miiniväli

Kvaliteetset magneesiumilisandit otsides seisame silmitsi nii laia valikuga, et satume paratamatult segadusse ega oska otsustada, milline neist võiks meie jaoks sobivaim olla. Veel keerulisemaks teeb asja see, et pole olemas sajaprotsendilist magneesiumilisandit. Magneesium on seotud mõne teise iooniga, mis mõjutab selle imendumist ja biosaadavust. Vaatamegi nüüd lähemalt, millised magneesiumilisandid on olemas ning mille poolest need erinevad.

Magneesiumi-ühend
Magneesium-glütsinaatMagneesiumi kelaatühend, mille imendumine ja biosaadavus on head.
Magneesium-oksiidMagneesium, mis ei ole kelaatunud, vaid on seotud orgaanilise või rasvhappega. Puhta magneesiumi sisaldus on kuni 60% , millest imendub vaid 4% ning preparaadil on ka kõhtu lahtistav toime.
Magneesium-kloriid/

Magneesium-laktaat

Puhta magneesiumi sisaldus on vaid ligikaudu 12%, kuid imendub paremini kui magneesiumoksiid, milles puhta magneesiumi sisaldus on viis korda suurem.
Magneesium-sulfaat/

Magneesium-hüdroksiid

Kasutatakse põhiliselt lahtistina. Siis kuulub näiteks Milk of Magnesia (i k: magneesiumipiim). Kuna magneesiumhüdroksiid võib sisaldada kuni 42% puhast magneesiumi, tuleb seda üleannustamise vältimiseks tarvitada ettevaatlikult.
Magneesium-karbonaatSee magneesiumiühend vähendab mao happesust ning võib sisaldada 29–45% puhast magneesiumi.
Magneesium-tauraatSee preparaat on magneesiumi ja tauriini (aminohape) ühend ning mõjub rahustavalt nii kehale kui ka vaimule.
Magneesium-tsitraatMagneesiumi ja sidrunhappe reaktsioonisaadus, millel võib olla kergelt lahtistav toime. Võib sisaldada kuni 16% puhast magneesiumi.
Magneesium-L-treonaatUuemat tüüpi, alles populaarsust koguv magneesiumilisand, mis paistab tõotavat nii head imendumist kui ka suurepärast kudedes-rakkudes omastatavust.

Mis on puhta magneesiumi sisaldus? 

Kõige enam segadust tekitab magneesiumilisandite puhul ilmselt puhta magneesiumi sisaldus tootes. Puhta magneesiumi sisaldus viitab toidulisandis leiduvale tegelikule magneesiumikogusele. Kuid see ei ole sugugi veel kõik. Tegelikult sõltub kõik sellest, mida sa magneesiumilisandi võtmisega saavutada tahad.

Nt 3-kapslise annusega (1 kps 600mg) saad sa 1800 mg Magneesium-L-treonaati, milles on 150 mg puhast magneesiumi.

See, et ühe toidulisandi tegelik magneesiumisisaldus on suurem kui teise oma, ei pruugi veel tähendada, et see lisand paremini imenduks. Lisaks võib mõnel hästi imenduval magneesiumilisandil olla ka väljaheidet pehmendav toime, mis ei pruugi kõigile sobida.

Magneesium-L-treonaadis on puhta magneesiumi sisaldus optimaalne, selle väljatöötamisel oli eesmärgiks hea imenduvus ja mitte lahtistav toime. Imendumine on selle tugevatoimelise mineraali puhul suurepärane, mis toetab tõhusalt ajutalitlust, organismi puhastumist, energia tootmist ja raku tervist.

Mis teeb Magneesium-L-treonaadi eriliseks?

Magneesiumil on oluline osa paljudes aju talitlustes, kuid enamiku magneesiumiühendite biosaadavus on aju jaoks madal. Kuigi teised enim levinud magneesiumiühendid aju magneesiumisisaldust ei suurenda, on loomkatsel põhinevad uuringud näidanud, et Magneesium L-Treonaati võttes suureneb nii magneesiumi kontsentratsioon ajus kui paraneb ka mõtlemisvõime. Katsed kinnitavad, et see tõstab õpivõimet ning suurendab töömälu mahtu ning tõhustab lühi- ja pikaajalist mälu. Usun, et need värsked uurimistulemused osutuvad kognitiivsete võimete parandamisel äärmiselt väärtuslikuks.

,agnesium treonaat ajule

Järgnevas tabelis on toodud põhjused, miks eelistada Magneesium-L-treonaati:

Kontroll-nimekirja nõue
Ei sisalda magneesium-stearaati?Jah seda ühendit preparaat tõepoolest ei sisalda. Magneesiumstearaat lihtsalt ei ole tervislik aine, mida organism vajaks. Lisaks ei sisalda preparaat ka geneetiliselt muundatud koostisosi.
Sisaldab magneesiumi kergesti imenduvas vormis?Jah, magneesium-L-treonaadil on tähelepanuväärsed imendumisnäitajad ning seda on põhjalikult uuritud.
On hästi omastatav?Jah. Omadus, mille poolest teised magneesiumilisandid kipuvad nõrgaks jääma, on võime tungida kudedesse ja rakkudesse. Katsed on näidanud, et magneesium-L-treonaadil on ainulaadne omadus läbida vere-aju tõke ning tungida läbi rakumembraani.
Ei põhjusta ebamugavaid kõrvalnähte?Jah. Paljud magneesiumipreparaadid võivad põhjustada ebameeldivaid seedehäireid. Nagu me teame, ongi mõne magneesiumipreparaadi esmane eesmärk väljaheite pehmendamine ning kõhu lahtistamine. Kuid see ei kehti magneesium-L-treonaadi kohta.
On mugavalt annustatavas vormis?Jah. Kuna preparaat ei vaja imendumiseks toitu, ei pea seda võtma koos söögiga. Siiski on mis tahes toidulisandi võtmisel mõistlik asjad hoolega läbi mõelda ning arsti või terapeudiga nõu pidada.  Võid võtta kõik kolm õhtul või kaks lõunal ja ühe enne magamaminekut rohke veega. 

 

Kui otsid kvaliteetset magneesiumilisandit ajutöö jaoks, soovitame esmajärjekorras just Magneesium-L-treonaati.

Allikad: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24077207

https://www.webmd.com/brain/news/20100127/magnesium-may-improve-memory

 

 

 

Kas sellest postitusest oli abi?

This Post Has One Comment

  1. Надежда

    Да, мне было очень полезно, я узнала, какой магний мне нужен, а какой будет вреден, большое спасибо.

Lisa kommentaar

×

Ostukorv