Must pässik (ladina keeles Inonotus obliquus), mille rahvakeelsed nimetused on kasekäbakas, kasekäsn, must kõbjas ja must torik ning mida nimetatakse ka Chagaks, on üks imeväärsete ja mitmete positiivselt mõjuvate omadustega pässiku perekonnast pärinev seen, mida on vanarahva seas kasutatud juba ammustest aegadest peale ja mille võimalikke tervist soodustavaid omadusi uurivad teadlased põnevusega ka tänapäeval.
Sedasorti seentest seenekastet teha ei saa. Niisamuti ei paku need piisavalt maitseelamusi, et taolisi seenekesi mõnel muul moel oma igapäevamenüüs toiduna saaks kasutada. Küll aga saab musta pässiku toitaineterikkusest ja tervist soodustavatest omadustest osa seda peamiselt toidulisandina kapslite või ekstrakti kujul kasutades või, siis hoopis musta pässiku pulbrist teed või kohvi juues. Seega, kui soovid oma keha turgutada just taimsete ühendite abil, siis on siinne lugu sulle!
Meie oma pärimustekstides on must pässik tuntud kui seen, mida kasutati kasvajate korral ning seda on tervise tugevdamiseks kasutatud juba aastatuhandeid. Teaduslikul tasemel alustati uuringuid musta pässiku võimalike toimete kohta umbes paarsada aastat tagasi. Viimastel aastakümnetel on need uuringud aga tublisti intensiivistunud.
Mustas pässikus sisalduv tervist toetavatest ainetest koosnev ainulaadne kokteil on nüüdseks uuringutes näidanud immuunsüsteemi tugevdavat, rakke ja DNA`d oksüdatiivse kahjustuse eest kaitsvat, vastupanuvõimet stimuleerivat, patogeene hävitavat, põletikke moduleerivat, teatud tüüpi kasvajaid pärssivalt, nahale, juustele ja küüntele positiivselt mõjuvat, närvisüsteemi virgutavat ja eluiga pikendavat toimet.
Siin loos kirjutamegi teadaolevatest mustas pässikus sisalduvatest toitainetest, tema võimalikest tervist soodustavatest ning terapeutilistest omadustest ning sellest, milliste probleemide korral saab see seen sinu tervise toetamisel enim abiks olla. Lisaks kirjutame natuke ka mustast küüslaugust ning põhjustest, miks need kaks imelist loodusandi omavahel tihti ühendatakse.
Must pässik
Must pässik kasvab parasiittaimena peamiselt kasepuude koortel. Kuna oma parasiteerumisega must pässik puud ennast teadaolevalt ei kahjusta, siis pole kasepuu pärast õnneks muretseda vaja. Ka ei vähenda see seen oluliselt puu eluiga, sest kipubki kasvama vaid juba niigi nõrgematel, kahjustatud ja vanematel puudel.
Lisaks kasepuule meeldib mustale pässikule elutseda ka pöögil, lepal, harilikul tammel ja muudel lehtpuudel Soomes, Venemaal, Jaapanis, Põhja-Ameerikas ja Ida-Euroopas laiuskraadidel 45° N-50° N. See tähendab, et must pässik kasvab ka siinsamas Eestis – meie looduslikult puhastes ja võimsates kodumetsades!
Must pässikut on kutsutud ka “surematuse seeneks”. Seda ilmselt just seetõttu, et must pässik on metsaseentest üks toitaineterikkaim sort mida on rahvameditsiinis paljude terviseprobleemide korral kasutatud juba iidsetest aegadest peale.
Must pässik on väidetavalt ka harukordselt tugev antioksüdant, mis lisaks erakordsele kogusele antioksüdantsetele ainetele, võib sinu kehale pakkuda ka rikkalikult mineraale, asendamatuid aminohappeid, SOD ensüüme ja teisi elutähtsaid aineid. SOD ehk superoksiiddismutaas on igas rakus leiduv ensüüm (see on kehas teatud keemilisi reaktsioone stimuleeriv aine), mis aitab lagundada tervistkahjustavaid hapnikumolekule ning vältida seeläbi kudede kahjustumist.
Must pässik versus Kasekäsn ehk kuidas musta pässikut eristada ja ära tunda
Jah, musta pässikut kutsutakse küll ka kasekäsnaks (heal lapsel ikka mitu nime), aga see ei tähenda, et must pässik ongi kasekäsn. Kasekäsn on hoopis üks teine puuseene liik, mis kasvab samuti kase koorel, aga on mitmeski mõttes erinev. Seega, neid kahte ei tohi kindlasti segamini ajada, ega ka mitte üheks ja samaks liigiks pidada. Allolevalt kirjeldamegi nende kahe seeneliigi peamisi erinevusi:
- Must pässik (Inonotus obliquus): Pässiku perekonnast pärinev must pässik on mittekorrapärasega kujuga ning lihtsasti puruneva välispinnaga must mügar, mis kasvab kase ja ka osade teiste lehtpuude (näiteks hariliku tamme, lepa ja pöögi) tüvedel. Seega, musta pässikut saadki peamiselt eristada just tema krobelise-krimpsus välispinna ja musta värvuse järgi! Tema musta mügara all asub musta pässiku õhuke viljakeha. Pärast 10–15 aastat kasvamist võib must pässik sirguda isegi 0,5 kuni 1,5 meetri suuruseks ja umbes 10–15 cm jämeduseks ning kaaluda kuni 5 kg või enamgi. Olenemata sellest, et Eestis leidub musta pässikut parkides, puisniitudel ja metsas üsnagi palju, loetakse seda siiski üsnagi harvaesinevaks seeneks, sest osade allikate kohaselt elutseb must pässik vaid ühel puul 20 000`st (32). Olgu ka öeldud, et Eestis kasvab seen arukasel, sookasel, hallil lepal ja sanglepal ehk mustal lepal (47).
- Kasekäsn (Fomitopsis betulina varasema nimega Piptoporus betulinus): Kasekäsn ei ole pärit isegi mitte samast perekonnast kui must pässik – vaid täielikult erinevast – kasekäsna perekonnast. Kasekäsna viljakehad on sileda ja kahvatu hallikaspruuni pealispinnaga ning selle alumine kreemvalge külg sisaldab sadu eostest pakatavaid poore. Selle viljakeha on tekstuurilt kummine ja muutub vananendes korgistunuks. Kahvatu, sile, hallikaspruun ning kreemvalge alumise osaga kasekäsn on oma välimuselt täiesti erinev ja justkui teisest perekonnast – sest ta ongi teisest perekonnast! Kasekäsn parasiteerub samuti peaaegu eranditult ainult nõrgenenud kasepuude tüvedel. Seda seeneliiki peetakse aga nekrotroofseks parasiidiks (parasiitorganism, mis hävitab oma peremeesrakud ja toitub seejärel surnud ainest), mis tekitab algul pruunmädaniku ja lõpuks ka peremeespuu surma.
Kasekäsn ongi üks levinumaid seeni, mida surnud kaskede tüvedel märgata võib. Kasekäsna parasiteerumise tulemusena hävitatud puidul on sageli tunda selget roheliste õunte aroomi. Kuigi kasekäsna ei peeta söögiseeneks, omistatakse sellelegi mitmeid tervisele kasulikke omadusi (33).
Musta pässiku rikkalik toitainete sisaldus
Kuuldavasti sisaldab must pässik tugevaid antioksüdante, kõiksugu valke ning vitamiine kohe eriliselt rikkalikult ja väidetavalt võib selline harukordne toimeainete kooslus suurendada raskete terviseprobleemide vastu sõdivate tapjarakkude aktiivsust isegi kuni 300%.
Peale selle arvatakse mustas pässikus peituvaid ka mitmesuguseid adaptogeense toimega koostisosi, nagu betuliinhapet, beeta-glükaane, kiudaineid ja enamikku ehk 95% inimesele vajalikest aminohapetest.
Samuti on must pässik väidetavalt rikkalik ka erinevate mineraalainete ja vitamiinide poolest, nagu raud, tsink, kaltsium, magneesium, kaalium, rubiidium, tseesium, vask, seleen, mangaan, B-kompleksi vitamiinid ja D-vitamiin.
Lisaks usutakse, et must pässik sisaldab fütokemikaale, mis on samuti tublid sõdurid sõjas raskete terviseprobleemidega, aga ka neerupealiste stimulaatorid, vere glükoosisisalduse reguleerijad, halva kolesterooli (LDL) vähendajad ja hea kolesterooli (HDL) suurendajad. Need reguleerivad kogu sinu endokriinsüsteemi, lahustavad ja lõhustavad kilet (teatud viiruste ja seente tegevuse tõttu tekkinud geelilaadne kõrvalsaadus) ning hävitavad soolestikus kahjulikke seeni (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).
Mustas pässikus leidub olemasoleva kirjanduse kohaselt ka suures mahus ülimalt puhast antioksüdanti, mida kutsutakse superoksiidi dismutaasiks (SOD). Lisaks muudele positiivsetele omadustele, võib see aine tähtis olla ka maksa puhastamisel (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8).
Mustas pässikus sisalduvate toitainete loetelu:
Kuigi täpne toitainete loetelu musta pässiku seenes on ebaselge, siis toome allolevalt sinuni loetelu ainetest, mis osade allikate kohaselt mustas pässikus sisalduda võivad. Üks mis kindel, on see, et must pässik on rikkalik triterpenoidide, melaniini, polüsahhariidide, polüfenoolide ja flavaanide poolest.
Mustas pässikus sisalduvate toitainete loetelu 100 grammi kohta:
- Tuhk 8,0%
- Polüsahhariid kokku 25,0%
- Valk 2,31 g (26).
- Mineraalained:
- Kaalium 2099 mg/100 g
- Raud 1089 mg/100 g
- Kaltsium 687 mg/100 g
- Tsink 499 mg/100g
- Naatrium 189 mg/100 g
- Magneesium 185 mg/100 g
- Mangaan 175 mg/100 g
- Seleen 82 mg/100 g (26).
- Aminohapped:
- Asparagiinhape 7,94 mg
- Seriin 5,04 mg
- Glutamiinhape 3,79 mg
- Glütsiin 4,46 mg
- Alaniin 8,02 mg
- Tsüsteiin 1,59 mg
- Arginiin 1,64 mg
- Histidiin 0,78 mg
- Isoleutsiin 2,38 mg
- Leutsiin 3,70 mg
- Fenülanaliin 2,35 mg
- Lüsiin 0,91 mg
- Treoniin 4,46 mg
- Valiin 3,05 mg (26).
- Fütotoitained. Mustas pässikus võivad peituda ka fütotoitained (rohkem kui 215 fütotoitainet). Fütotoitained on immuunsüsteemi tugevdavad, antioksüdantidena toimivad, DNA kahjustusi parandavad, rakkudevahelist suhtlust stimuleerivad, ainevahetust kiirendavad, põletikuvastaseid toimeid omavad, beetakaroteeni A-vitamiiniks muutvad (beetakaroteen metaboliseeritakse kehas A-vitamiiniks) ja detoksifitseerivad ained. Täpsemalt hõlmavad need fütotoitained ja glükotoitained aineid nagu:
- Beetaglükaanid.
- Betuliinhape (fütosterool).
- Inotodiool (7, 26).
- Glükotoitained. Musta pässiku seened sisaldavad glükotoitaineid ehk taimseid sahhariide, mis toetavad immuunsüsteemi. Glükotoitained mängivad võtmerolli loomade ja inimeste immuunsüsteemi toetamisel, edendades tõhusalt ka rakkudevahelist suhtlust. Hiljutised teaduslikud uuringud on näidanud, et kaheksa lihtsat suhkrut (monosahhariidid) kombineeruvad valkude ja rasvadega, et luua glükofosüsivesikud, mis katavad peaaegu iga raku pinna ja toimivad raku tunnusmolekulidena, mis edastavad teateid, mida keha tervena toimimiseks vajab. Need sõnumid mõjutavad otseselt organite ja süsteemide, sealhulgas immuunsüsteemi ja endokriinsüsteemi nõuetekohast toimimist (26).
- Polüsahhariidid. Ghaga polüsahhariidid toimivad teiste toitainete kandjatena, toimetades neid loomade ja inimeste organismis sinna, kus neid kõige rohkem vajatakse just selleks, et suurendada toitainete biosaadavust. Seda kõike ikka optimaalse tervise ja heaolu säilitamise nimel (7, 26).
- ß-glükaani polüsahhariidid ehk beeta-glükaanid. Must pässik on rikkalik beeta-glükaanide allikas, mis teostab immunomoduleerivaid omadusi, aidates organismil tuvastada võõraid rakke. See tähendab, et beeta-glükaanid on ained, mis aitavad sinu organismil kasvajarakke ära tunda, neid võõrateks pidada ja keha enda tapjarakkude tootmist suurendada. Tapjarakud on need rakud, mis vastutavad sinu kehas rakkude poolt vahendatud rünnakute eest infektsioonide ja haiguste vastu (7, 26).
- Superoksiiddismutaas (SOD). Musta pässiku seened sisaldavad kõige rohkem superoksiiddismutaasi (SOD) kui mis tahes muu looduslik toiduaine ja seal on ka äärmiselt kõrge antioksüdantide sisaldus. Kuigi superoksiididismutaas sisaldub ka osades teistes toitudes nagu nisuoras, brokkoli ja teatud kapsad, siis seda märksa vähemal määral (7, 26).
- Triterpeenid, sealhulgas steroolid ja lanosterooli tüüpi triterpeenid. Triterpeenide immuunsüsteemi ja kardiovaskulaarsüsteemi tugevdavad omadused suurendavad vastupanuvõimet, alandavad kolesteroolitaset ja soodustavad võõraste ebanormaalsete rakkude hävitamist ning kehast eemaldamist. Immuunsüsteemi moduleerivad lanosterooliga seotud triterpeenide omadused on kinnitanud dr Kirsti Kahlos Helsingi Ülikoolist. Dr. Kahlose töörühm viis läbi uuringud, mis valideerisid lanosterooliga seotud triterpeenide tõhusat immunomoduleerivat mõju gripi vaktsiinina ja ka kasvajavastaste rakenduste puhul (7, 26).
- Betuliinhape (fütosterool). Must pässik sisaldab rikkalikult betuliinhapet, mis on fütosterool, mida leidub looduslikult ka kasepuu koores. Must pässik muudab kasepuust pärineva betuliini lahustuvaks betuliinhappeks, mis jõuab ka vereringesse (7, 26).
- Ergosterool (D-vitamiin-D2). D-vitamiin on üks kolmest vitamiinist, mis on võimeline imenduma naha ja karvkatte kaudu ja ainus, mida organism suudab ise toota (ultraviolettvalgusega kokkupuutel). See vitamiin on vajalik uute naharakkude ehitamiseks, samuti luude, hammaste ja karvade jaoks ning see sisaldub ka mustas pässikus (26).
- Saponiinid. Väidetavalt omavad saponiinid põletikke moduleerivaid ja antioksüdantseid omadusi (7, 26).
- Melaniin. Musta pässiku seenest toodetud melaniin on suur antioksüdantsete ja genoprotektiivsete omadustega (geene kaitsev) aine. See on vajalik tervete silmade, kaunite juuste ja ilusa naha jaoks ning aitab taastada nooruslikku välimust (7, 26).
- Kiudained.
Siinkohal tuleb muidugi selguse mõttes ära märkida, et loomulikult ei tähenda see, et ka kõik musta pässikut sisaldavad toidulisandid samaväärses koguses ning sama palju toitaineid sisaldaksid. Toitainete sisaldus toidulisandites oleneb siiski palju selle tooraine kasvutingimustest, töötlemise tehnoloogiatest ja ka tootja usaldusväärsusest. Nii, nagu enamasti iga teinegi liigselt töödeldud toit sisaldab toitaineid vähem, sisaldab toitained vähem ka liigselt töödeldud must pässik.
Maaülikooli teadlaste eestvõttel läbi viidud värske uuring paljastab, et ka lepal kasvav must pässik sisaldab potentsiaalseid terviseprobleemide korral kasulikke omadusi sisaldavaid bioaktiivseid ühendeid
Siinkohal väärib kindlasti märkimist, et ka Eesti teadlased on uurinud toitainete sisaldust mustas pässikus. Nimelt hindasid Eesti Maaülikooli metsanduse ja inseneeria ning põllumajandus- ja keskkonnainstituudi ja Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi teadlased teadaolevalt esmakordselt maailmas just lepa liikidel kasvava musta pässiku bioaktiivseid ühendeid. Värske uuring näitas, et lepapuudel elutsev must pässik on oma potentsiaalsetelt raviomadustelt võrreldav kasel kasvava seenega. Uuring näitas veenvalt, et Eestis hästi kasvaval hallil lepal elutseda meeldival mustal pässikul esineb sarnasel määral arukasel kasvava pässikuga betuliini, inotodiooli ja lanosterooli.
Uuringu kokkuvõttes on kirjas, et varasemate uuringute põhjal on pässikutest ekstraheeritud bioaktiivsetest ühenditest eriti just betuliinhape, betuliin ja inotodiool need, mis vähivastase toime mõttes olulisemat tähtsust omavad.
Värske uuringu kohaselt esines aga hallil lepal kasvaval mustal pässikul betuliinhapet isegi kuni 30 korda enam kui arukasel kasvaval seenel, vastavalt 474-635 µg/g ja 20-132 µg/g.
Arukasel elutseval seenel esines aga võrreldes lepaga siiski enam flavonoole, beeta-glükaane ja polüfenoole.
Seega ei olegi tegelikult sisulist vahet, kus täpselt must pässik kasvab, meeldigu tal elada siis hallil lepal või arukasel – must pässik on üks tubli seeneke olenemata sellest kus iganes ta kasvab (47).
Musta pässik ja uuringud – 18 erinevat seisundit, mille korral on mustas pässikus sisalduvate ainete mõju uuritud
Musta pässiku üks tähtsamaid ülesandeid on olla toeks sinu immuunsüsteemi ülesehitamisel (selliseid immuunsüsteemi ülesehitajaid kutsutakse ka adaptogeenideks) – ja see tegelikult ongi sinu hea tervise hoidmise seisukohalt üks võtmetegureid!
Paljud loom-ja katseklaasiuuringud on aga leidnud, et musta pässiku seened võivad sulle pakkuda ka mitmeid teisigi tervisekasusid. Peale immuunsüsteemi tugevdamise, võivad need näiteks aidata vähendada ka LDL kolesterooli (halb kolesterool) taset, ära hoida kroonilisi põletikke, toetada vähiravi, olla vananemisvasase toimega ja alandada ka veresuhkru taset.
Samuti on osad teadlased jõudnud järeldusele, et musta pässiku imevõimete hulka võib kuuluda ka bakterite ja viiruste pärssimine. Uuringute kohaselt ei ründa mustas pässikus sisalduvad ühendid vaenlasi mitte otse, vaid ergutavad sinu keha ise nakkuste ja bakteritega võitlema. Ja olemegi ringiga taas tagasi siin, kui olulist mõju omab must pässik sinu immuunsuse ülesehitamisel.
Mõistagi ei maksa kohe selle peale, justkui abivahend või imeravim kõige vastu leitud oleks – kohe suurest rõõmust hundirattaid viskama hakata. Proovime teadlaste seniste järelduste uskumisega ikka veidi oodata ja neile tibake aega juurde anda, sest musta pässiku kasutegurite lõplikuks kinnituseks on siiski vaja ka edasisi populatsioonipõhiseid uuringuid.
Siiski toome ära loetelu tervisekasudest, mida seniste esialgsete uuringute tulemused meil musta pässiku omaduste kohta loota lubavad ja jääme põnevusega ootama teadlaste järgmisi avastusi!
1. Esmalt, mis on taime või seene adaptogeensed omadused
Adaptogeensed taimed on naturaalsed virgutid, mis on abiks sinu keha kohanemisel füüsilise, keemilise, või bioloogilise stressiga. Olenemata asjaolust, et siiani ei ole päris täpselt aru saadud, kuidas adaptogeenid töötavad, on need hoolimata sellest teadaolevalt efektiivsed.
Adaptogeenid võivad aidata sinu kehas taastada tasakaalu (eriti just hormonaalsüsteemi tasakaalu ja ka tasakaalu nii kilpnäärme ületalitluse, kui alatalitluse korral), kaitsta organismi keskkonnamõjude eest, parandada organite tööd ja hoida sind ka teiste tervisehädade eest.
Adaptogeense seenena on must pässik mitmetes allikates ka välja toodud (50, 51, 53).
Lisaks võivad adaptogeenid ergutada metabolismi ehk ainevahetust ja võimaldada sinu organismil toimida tasakaalustatud ning säästval režiimil (teisisõnu homöostaasis, mis tähistab keha füsioloogilist tasakaalu ehk organismi sisekeskkonna tähtsate näitajate püsimist teatud normi piires). Taoline alalhoidlik režiim võib aidata sinu kehal tõhusamalt võidelda ka haigustega.
2. Musta pässiku rolli on uuritud seoses rakke hävitavate vabade radikaalide neutraliseerimisel ja oksüdatiivse stressi eest kaitsmisel
Antioksüdandid on ühed igati tublid ained, mis kontrollivad ja takistavad selliste ohtlike ainete nagu vabade radikaalide poolt algatatud tervistkahjustavaid ahelreaktsioone.
Seega, mida rohkem on sinu kehas antioksüdante, seda parem on kehas paigas antioksüdantide ja vabade radikaalide vaheline tasakaal ning mõistagi on seda rohkem pärsitud ka vabade radikaalide hävitustöö!
Must pässik sisaldab aga mitmesuguseid antioksüdante millest ka varem kirjutasime, sealhulgas superoksiiddismutaasi, melaniini ja triterpeene nagu lupeool, inotodiool ja betuliin (49).
Ühe uuringu kokkuvõttes on näiteks kirjas, et nende uuringutulemuste näitel suudab must pässik ehk Inonotus obliquus vabu radikaale ära hoida kontsentratsioonis üle 5 mikrogrammi/ml ja, et selle polüfenoolne ekstrakt võib kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest (48).
Kui ülekaalus on viimased, võivaad need muutuda ohtlikuks ning hakata kahjustama sinu rakke ja DNAd (vabade radikaalide hävitustööd kutsutakse oksüdatiivseks stressiks).
Antioksüdantide tervisekasudeks loetakse näiteks:
- vananemisprotsessi aeglustamist,
- kolesterooli alandamist,
- ateroskleroosi riski vähendamist,
- südamehaiguste ja insuldi riski minimeerimist,
- Alzheimeri tõve aeglustamist,
- kasvajate tekkeriski vähendamist,
- sigaretisuitsust tekkiva kahju vähendamist, jne.
On ka antioksüdante mida sinu keha ise toodab. Ühed neist on näiteks koensüüm Q10, melatoniin ja lipoehape. Siiski ei paku need vähesed keha enda antioksüdandid pakkuda piisavat kaitset nii suure koguse vabade radikaalide eest millega nüüdisaegne inimene tahes-tahtmata igapäevaselt kokku puutub (keskonnamõjud, tasakaalustamata toitumine, ebatervislikud harjumused jne.). Seega on antioksüdantide juurde manustamine oma tervise ja keha kaitsmise seisukohalt lausa eluliselt oluline!
Olulisemad antioksüdandid on A-, E-, C-vitamiinid, flavonoidid, karotenoidid, ubikinoonid, mangaan, tsink ja seleen. Lisaks võib siia tugevate antioksüdantide seltskonda kuuluda ka must pässik!
3. Must pässik ja tsütokiinide uuritud roll keha kaitsevõime tugevdamisel
Osade loom- ja katseklaasiuuringute tulemuste kohaselt võib musta pässiku ekstrakt tsütokiinide tootmise soodustamise tõttu mõjuda positiivselt ka sinu immuunsüsteemile.
Tsütokiinid on ühed keemilised sõnumitoojad (valgud, mis aitavad rakkudel omavahel suhelda), milledel on valgete vereliblede stimuleerimisel vägagi tähtis roll. Valgete vereliblede tekke tiivustamine, aga ongi võrdeline immuunsüsteemi tugevdamisega, sest nemad ongi just needsamad asendamatud armsakesed, mis sinu kehal viiruste ja bakterite vastu võidelda aitavad (9, 10).
Seetõttu võibki võitluses nakkushaigustega (nt kerged külmetushaigused või ka tõsisemad haigused) üheks tublimaks abiliseks ollagi just must pässikus!
4. Must pässik ja tsütokiinide uuritud roll võitluses keha häireseisunditega
Põletikku ei pea alati kartma, see on sinu keha loomulik reaktsioon ja aitab võitluses infektsioonide vastu, stimuleerib haavade paranemist ning kaitseb ka haigustekitajate eest. Siiski, vahel võib keha jaoks vajalik lühiajaline põletik muutuda pikaajaliseks põletikuks – krooniliseks tervisehädaks, mis võib soodustada ka teiste raskete haigusseisundite teket (näiteks südamehaiguseid ja reumatoidartriiti).
Osade teadlaste sõnul võib põletik osaliselt rolli mängida isegi depressiooni kujunemisel. Lisaks sellele on Ameerika Ühendriikides põletikku seostatud ligikaudu kaheksaga kümnest peamisest surmapõhjusest (11, 14).
Aga ka siin võib must pässik rolli mängida, sest mõnede loom- ja katseklaasiuuringute tulemused näitavad, et musta pässiku osatähtsus tsütokiinide moodustumise juhtimisel, võib abiks olla ka põletiku kontrolli all hoidmisel (12, 13, 52).
Kõik see vihjab asjaolule, et musta pässiku põletikku pärssivatest omadustest võib abi olla ka sinu tervise toetamisel põletike poolt põhjustatud terviseprobleemide ja autoimmuunhaiguste korral.
5. Musta pässiku uuritud roll sooleprobleemide korral
Musta pässiku positiivsed omadused, mis on seotud põletiku vähendamisega võivad laieneda ka põletikulisele soolehaigusele.
Nimelt jõudsid teadlased ühe loomkatse tulemusena järeldusele, et läbi põletikuliste tsütokiinide pärssimise, vähendas musta pässiku tarbimine põletikulise soolehaiguse korral nii põletikku, kui ka soolekahjustusi ja võib seega põletikulise soolehaiguse korral tervisele toeks olla (13).
6. Must pässik ja uuringud tema mõju kohta kasvajarakkude aktiivsuse pärssimisel
On üsna mitmeid loom- ja katseklaasiuuringuid, mille tulemustele tuginedes on põhjust loota, et must pässik võib ennetada ja aeglustada vähirakkude moodustumist. Näiteks vähendas ühes vähki põdevate hiirtega tehtud uuringus musta pässiku ekstrakti tarbimine vähkkasvaja mõõtmeid lausa kuni 60% (15, 16).
Sarnaseid uuringute tulemusi on märgatud ka inimestel näiteks rinna-, eesnäärme-, maksa,- kopsu- ja käärsoolevähi rakkude puhul (17, 18, 19, 20, 27). Lisaks on märkimisväärne asjaolu, et erinevalt teistest traditsioonilistest vähiravi meetoditest, ei paista must pässik liiga tegevat tervetele rakkudele (23).
Arvatakse, et musta pässiku kasvajarakke pärssivas toimes võibki rolli mängida just selle oksüdatiivse stressi eest kaitsev rikkalik antioksüdantide sisaldus. Oksüdatiivse stressi ennetamine ongi aga esmatähtis, sest seda peetakse nii vähi, kui ka paljude teiste terviseprobleemide tekkes kõige tõenäolisemaks peasüüdlaseks (21).
Ka värskes Maaülikooli teadlaste eestvedamisel tehtud uuringu väljavõttes on kirjas: “Musta pässiku steriilne moodustis (nö pässik) sisaldab bioaktiivseid ühendeid, millel on teada vähivastane ravitoime, nt leukeemia ning kopsu ja käärsoole adenokartsinoomi rakkude paljunemise vastu, maksa hepatotsellulaarse adenokartsinoomi, suu epidermoidse kartsinoomi ja eesnäärme vähi rakkude vähivormide vastu” (47).
Seega on teadlased seniste uuringute tulemustele tuginedes jõudnud järeldusele, et musta pässiku pidev tarbimine võib pidurdada kasvajarakkude arengut ja, et see võib olla hea looduslik vahend mida kasutada lisaks traditsioonilistele ravimeetoditele nii võitluses vähiga, kui ka tervise tugevdamiseks üleüldse.
Siiski, hoolimata musta pässiku suurele potentsiaalile kuuluda võimalike vähivastaste ravimite hulka, on selle lõplikuks kinnituseks vaja veel edasisi populatsioonipõhiseid uuringuid. Seega ära kindlasti kiirusta oma praegust ravi välja vahetama ja konsulteeri enne mis tahes toidulisandite tarbimist oma perearstiga (22).
7. Must pässik ja uuringud tema mõjust veresuhkrule
Mitmetes loomkatsetes on musta pässiku ekstrakt vähendanud hiirtel ja rottidel insuliiniresistentsust ja samuti veresuhkru taset. Mistõttu on musta pässikut seostatud ka veresuhkru taseme alandamisega. See annab aga lootust, et musta pässiku tarbimine võib aidata kontrolli all hoida ka diabeeti.
Ühe uuringu andmetel kutsus musta pässiku tarbimine 3 nädala jooksul esile veresuhkru taseme alanemise lausa kuni 31%. Peale selle kaitses must pässik kõhunääret suhkrutõve poolt põhjustatud vigastuste eest ja taastas katsealustel kõhunäärmekoe kahjustused (28, 29, 30, 31, 32).
Ka siin on olenemata senistest uuringuandmetest, mis viitavad musta pässiku võimalikule rollile alternatiivses diabeedi ravis, tulemuste lõplikuks kinnituseks vaja kindlasti edasisi uuringuid.
8. Must pässik ja uuringud tema mõjust halva kolesterooli (LDL) taseme alandamisele hea kolesterooli (HDL) taseme tõstmisele
Loomkatsed on näidanud, et musta pässiku ekstraktil võib olla soodne mõju ka kolesteroolitasemele. Nimelt, peale selle, et ühe uuringu andmetel alandas must pässik halva kolesterooli taset (LDL kolesterool), tõstis see paralleelselt ka hea kolesterooli (HDL kolesterool) ning lisaks antioksüdantide taset. Teadaolevalt võitleb hea kolesterool ise halva kolesterooli vastu, seega suurendadaes hea kolestrooli osakaalu – langeb halb iseenesest (24, 25).
Teades, et kõrge halva kolesterooli tase mängib suurt rolli südame-veresoonkonna probleemide kujunemises, siis võib oletada, et musta pässiku tarbimine võib kehale toeks olla ka selliste tervisemurede korral.
9. Must pässik ja tema roll vananemisprotsessi pidurdamisel
Liigse hulga vabade radikaalide tõttu kujunev oksüdatiivne stress on üks peamisi süüdlasi ka vananemise kiirendamises ning füüsiliste vananemisnähtude, nagu lõtvunud naha ja kortsude ning hallide juuste tekitamises. Põhjused, miks vananemist kiirendavad vabad radikaalid sinu kehas ülemvõimu saavad, võivad hõlmata allolevat:
- Suitsetamine.
- Alkohol.
- Teatud ravimid.
- Liialt vähe antioksüdante sisaldav igapäevamenüü.
- Liigselt palju rafineeritud, praetud ja muul moel ületöödeldud toitude söömine. Niisamuti transrasvadest, kunstlikest magusainetest, kantserogeenidest, teatud värvainetest või teistest lisaainetest pungil toitude liigselt rikkalik osakaal sinu toidulaual.
- Liigne treenimine või muu liigne füüsiline koormus.
- UV-kiirgus ja muud kiirgused.
- Toksiinid ja saastatud keskkond.
- Pidev kontakt kemikaalidega, nagu tööstuslikud lahustid, ravimid (sealhulgas ka keemiaravi) ja pestitsiidid.
- Liigselt parabeene ja muid kemikaale sisaldavate nahahooldustoodete tarbimine.
Kehas väikese hulgal vabade radikaalide olemasolu on täielikult loomulik ja normaalne. See ei tee sinu tervisele mitte midagi halba ja antioksüdandid saavad sellise koguse vabade radikaalide neutraliseerimisega väga edukalt ka hakkama. Ühesõnaga, seni kuni kehas valitseb pahade vabade radikaalide ja heade antioksüdantide vaheline tasakaal, ei ole hullu midagi.
Kui, aga vabu radikaale saab palju ning nad kehas ülemvõimu võtavad, siis hakkavad vabad radikaalid ka palju pahandust tegema. Pahanduse all peame silmas rakkude ja DNA kahjustamist, mitmesuguste haiguste kujunemist ja mõistagi ka vananemisprotsessi kiirendamist.
Olgu ka öeldud, et olenemata sellest, et teadlased ei ole veel teinud uuringuid, mis musta pässikut otseselt just vananemise aeglustamisega seostaksid, siis selle efektiivsus oksüdatiivse stressi vastu sõdimisel vihjab asjaolule, et täpselt niisamuti võib must pässik aidata võidelda ka vananemisega.
Niisiis, teoreetiliselt peaks suuremas koguses tublide antioksüdantide, sealhulgas ka musta pässiku manustamine vananemise aeglustamisele abiks olema ning silmale nähtavaid vananemise märke ka pidurdama.
10. Must pässik ja kõrge vererõhk
Nagu siin loos mitmel korral juba mainitud, võib oksüdatiivne stress ehk vabade radikaalide ülekaal kehas põhjustada nii vananemisprotsessi kiirendamist, kui ka teisi kudede kahjustusi. Aga, oksüdatiivne stress võib olla ka üks teguritest, mis kõrget vererõhku soodustab.
Kõrge vererõhk võib jälle omakorda põhjustada südameinfarkti, insulti ja teisi südame-veresoonkonna probleeme.
Antioksüdandid saavad abiks olla siingi ning läbi vererõhu alandamise soodustamise, toetada ka viletsa südame-veresoonkonna tervise vältimist.
11. Must pässik ja ravimite ebasoovitavate kõrvalmõjude ärahoidmine
Teadlased on rasketele haigustele nagu näiteks ka artriidile ja vähile alternatiivseid ravimeetodeid otsinud juba ammu. Ja põhjus selleks on väga lihtne.
Nimelt, raskete haiguste leevendamine või ravi looduslike vahenditega nagu ka musta pässikuga võib abiks olla muude ravimeetodite, nagu keemiaravi, kiiritusravi ja mitmete teiste krooniliste haiguste raviks välja töötatud kangete rohtude ebameeldivate kõrvalmõjude ärahoidmisel.
Seetõttu arvavad osad teadlased, et must pässik võib toeks olla näiteks neile, kes läbivad raskeid ravikuure, kuna lisaks keemiaravi häirivatele kõrvaltoimetele, võib must pässik pakkuda kehale tuge ja jõudu ka selle raske haigusega võitlemisel (3, 7).
Siiski, musta pässiku ravivate omaduste tõestamiseks raskete haiguste korral on vaja veel laiahaardelisemaid uuringuid. Seega, ära kindlasti veel rutta oma tavapärast ravi musta pässiku vastu välja vahetama ja kindlasti pea eelnevalt nõu oma raviarstiga (3, 7).
12. Mustas pässikus sisalduvate betuliinhappe ja kojic-happe mõju nahale
Oma võimalike vananemist aeglustavate ja põletikuvastaste omaduste tõttu, võib mustal pässikul olla mitmel moel tervendav mõju ka sinu nahale. Näiteks võib must pässik olla toeks ka allergiatest põhjustatud naha tundlikkuse vähendamisel.
Väidetavalt sisaldab must pässik ka rikkalikus kontsentratsioonis betuliinhapet ja kojic-hapet. Need mõlemad on ühendid, mida kasutatakse tihti naha niisutamiseks ja toitmiseks ning pigmenteerunud naha värvimuutuste, kortsukeste ja ka akne vähendamiseks.
Kojic-hapet saadakse erinevat tüüpi seentest. Samuti on see riisiveini ja kääritatud sojakastme kõrvalsaadus. Kojic-hape on vahel toiduainetööstuses kasutusel ka kui looduslik säilitusaine, kuid selle üks põhilisi rakendusviise on siiski osades kosmeetika- ja tervisetoodetes.
Võõra nimega kojic-happest räägime siin just seetõttu, et osade tõendite kohaselt võib see aine vähendada akne raskusastet, aknega seotud naha värvimuutusi või arme ning parandada seeläbi ka naha välimust.
Ühe 2013. aasta Korea uuringu (kus uuriti musta pässiku ekstrakti mõju nahahahooldusvahendina) tulemused näitasid, et must pässik võib kaitsta nahka keskkonnakahjustuste ja UV kiirguse eest ning vähendada armistumisest või päikesest põhjustatud tumedaid laike (35).
Niisiis, kui sinu sooviks on minimeerida akne tõsidust ja armistumist kasutamata selleks tugevatoimelisi ravimeid, siis ka siin võib sulle appi tõtata just must pässik.
13. Musta pässiku uuritud mõju psoriaasi korral
Teadaolevalt on psoriaas autoimmuunhaigus, mis põhjustab ka süsteemset põletikku. Seega tundub siinkohal musta pässiku tarbimine immuunsüsteemi moduleerimiseks (kuna must pässik on nii adaptogeen, ehk tasakaalustaja kui ka immuunsüsteemi moduleerija) ja põletiku alandamiseks (nagu ka varem mainitud, kuulub musta pässiku omaduste hulka ka põletiku moduleerimine) ju äärmiselt loogiliselt. Siiski, ainult loogikast jääb siin väheks. Milliseid tulemusi on saanud teadlased, kes on uuringud musta pässiku mõju võitluses psoriaasiga? Kuigi selliseid uuringuid on esialgu läbiviidud vähe, on osad neist siiski üsna paljulubavad.
Näiteks, uuriti ühes loomkatses musta pässiku ekstrakti mõju soolepõletikuga hiirtele. Uuringutulemuste andmetel pärssis pässik valku (TNF-alfat), mida immuunsüsteem kasutab selleks, et edastada rakusignaale. See valk, aga mängib ühtlasi ka suurt rolli psoriaasi ägenemises (36, 37).
Ühes teises populatsioonipõhises uuringus viis musta pässiku pikaajaline ja süstemaatiline suukaudne manustamine psoriaatiliste kahjustuste täieliku kadumiseni 38 isikul 50-st.
- Veelgi täpsemalt, nimelt paranes ulatuslik massiivsete naastudega psoriaas täielikult 14 inimesel ja väiksemal määral paranemist mainiti lisaks 2 patsiendil.
- Ulatuslik lokaalsete naastudega psoriaas raviti täielikult välja 16 inimesel ja väiksemal määral märgati paranemist 3 inimesel.
- Piiratud psoriaasi kahjustused paranesid täielikult 5 patsiendil.
- Ning erütrodermilised kahjustused paranesid täielikult 3 patsiendil.
Seda kõike ilma mitte mingi täiendava ravita! Uuringutulemused näitasid, et musta pässiku tarbimine psoriaasi korral oli eriliselt efektiivne olukordades, kus psoriaas oli arenenud koos maksa, sapiteede ja seedetrakti krooniliste põletikuliste haigustega.
Mis veelgi tähtsam, teadlased ei täheldanud uuringu ajal mitte mingeid kõrvaltoimeid. Lisaks näitas uuring ka seda, et täielikuks paranemiseks kulus patsientidel tavaliselt 9–12 nädalat (38).
14. Mustas pässikus sisalduva inotodiooli roll allergiate korral
Lanostaantriterpenoid inotodiool on aine, mida väidetavalt leidub ainult mustas pässikus. Inotodiooli potentsiaalne allergiavastane toime kaasatuna selle tähelepanuväärse selektiivsusega nuumrakkude suhtes, võib musta pässiku muuta ohutuks ja efektiivseks vahendiks näiteks ka toiduallergiate korral.
Täpsustuseks, nuumrakk (teatud ka kui labrotsüüt või mastotsüüt) on nimelt rohkelt histamiini ja hepariini sisaldav sidekoe püsirakk, mis vastutabki vahetute allergiliste reaktsioonide eest, kuna antigeenide liitumine nuumrakkude pinnal asuvate retseptoritega – vallandab nii histamiini kui ka teiste allergilisi reaktsioone põhjustavate amiinide eritumise (39, 40, 41).
15. Valuaistingud
Lisaks kõigele muule, kuidas küll must pässik ka valu vaigistamisega seotud võib olla? Nimelt võivad teatud pässikule omistatud eripärad väidetavalt alandada kehas mõningasi kindlaid komponente, mis seejärel põletikulistest piirkondadest ensüüme blokeerima hakkavad. Hoides neid kindlaid komponente madalal, vähenebki väidetavalt valu tase ning alguse võib saada ka põletikukollete paranemine.
Osade uuringute andmetel on must pässik vähendanud valureaktsioone loomadel ja võib seetõttu eeldatavasti paljutõotavaks abiliseks olla ka nendele, kes valu vaigistamiseks ja kehas üldise ärrituse ehk põletikuliste protsesside vähendamiseks just seeni kasutada soovivad (42).
Siinkohal on kindlasti oluline ära mainida, et kui kannatad kroonilise põletiku all ja vajad ravimeid, siis konsulteeri enne mis tahes teiste alternatiivsete ravivõimaluste kasutamist ja ka toidulisandite tarbimist oma raviarstiga. Mõnel juhul ja osade inimeste jaoks, võib must pässik olla täiuslik toidulisand, kuid see ei tohiks mitte mingil juhul ning ilma arsti loata asendada ravimeid (42).
16. Must pässik võib soodustada head und
Olenemata sellest, et must pässik ühest küljest jõudu ja energiat juurde annab – ei tohiks musta pässiku tarbimine segada sinu ööund. Imelikul kombel on kõik lausa vastupidi!
Nimelt tulevad musta pässiku adaptogeensed ehk tasakaalu loovad omadused mängu ka magusa une soodustamisel. Just oma adaptogeense eripära tõttu, võib must pässik aidata taastada kehas tasakaalu ja olla seeläbi toeks ka kohanemisel stressiga.
Seega, kui tunned puudust energiast, võib pässik anda juurde energiat, aga kui lood on vastupidi ja vajad hoopis puhkust või head und, siis rahustab.
Kuigi iga inimene reageerib ravimtaimedele ja ravimitelegi veidi erinevalt, võib musta pässiku võimalike omaduste hulka siiski lugeda ka abikäe ulatamise sinu närvide rahunemise ja meele vaigistamise heaks, et saaksid ühe taastava, magusa ja sügava une (43).
17. Uuringud on mustas pässikus sisalduvat B2-vitamiin seostanud peavalude vähendamise ja ennetamisega
Väidetavalt on must pässik rikkalik riboflaviini ehk B2-vitamiini poolest ja kuna teadusuuringutes on riboflaviini seostatud peavalu intensiivsuse, sageduse ja ka kestuse vähendamisega, siis eeldavad osad, et sarnast mõju võib omada ka must pässik.
Väidetavalt võib riboflaviin migreeni sümptomeid leevendada lausa märkimisväärselt ja nende määramine korduvate migreenidega võitlevatele inimestele on tavapraktika. Lisaks, nagu varasemaltki kirjutasime, toetab must pässik sind ühe peavalude peamise põhjuse – stressi korral (44).
18. Mustas pässikus sisalduvad ained võivad soodustada juuste kasvu
Mongoolias on musta pässiku seeni, õigemini selle sklerootiumi (seenemütseel, mis sisaldab toiduvarusid), kasutatud traditsioonilise šampoonina tugevate ja tervete juuste säilitamiseks.
Nüüdseks on aga ka uuringud näidanud, et mustas pässikus peituvatel ainetel nagu lanostaani tüüpi triterpeenidel võib tõepoolest olla juuksekasvu stimuleeriv ja terveid juukseid säilitada aitav toime ning, et need võiksid olla juuksehooldusvahendite koostises potentsiaalsed uued kandidaadid (45).
Must pässik rahvameditsiinis
Rahvameditsiini uskumuste kohaselt kasutati musta pässikut allolevate seisundite korral:
- Artriit
- Jalavalu
- Jäikus lõuas ja lõulauu valu
- Jäikus silmade all ja silmade eest virvendamine
- Kaelavalu
- Kare kurk
- Kehv vereringe
- Kilpnäärme ületalitlus (hüpertüreoidism)
- Külmunud õlg ja õlavalu
- Lihaste väsimus
- Liigesevalu
- Lööve
- Neuralgia
- Neuroloogilised probleemid (sealhulgas närvivalu, pigistustunne rinnus spasmid ja tuimus)
- Nõgestõbi ehk urtikaaria
- Näonärvi halvatus
- Palavik
- Peavalu
- Põletik
- Rauapuudus
- Seennakkused nahal ja kehas (kihelus, küüneseen, jalaseen ja pärmseen)
- Seljavalu
- Sügelus
- Turse
- Varajane rasvmaks
- Vedelikupeetus
Kas must pässik teeb uniseks?
Olenemata sellest, et must pässik ei sisalda kofeiini, aitab see sellegipoolest hoida kehas stabiilset energiataset. Uniseks pässik ei tee, kuid võib oma adaptogeense iseloomu tõttu olla rahustava toimega ning olla toeks stressi korral.
Millal võiksid musta pässiku tarbimisega ettevaatlik olla
- Väidetavalt sisaldab must pässik valku, mis võib pärssida vere hüübimist. Seega, kui sul on veritsushäire (need häired on grupp seisundeid, mille korral on probleemid vere hüübimisega ning mis võivad näiteks peale vigastust põhjustada pikaajalist ja rasket verejooksu), tarbid verevedeldajaid, või oled minemas operatsioonile, pea enne musta pässiku toidulisandite tarbimist nõu oma raviarstiga.
- Kuna musta pässikut peetakse immuunsüsteemi turgutajaks, peaksid ka autoimmuunhaigusi põdevad inimesed inimesed enne musta pässikut sisaldavate toidulisandite võtmist konsulteerima oma raviarstiga.
Ecosh ühendas oma toidulisandis musta pässiku musta küüslauguga? Miks nii?
Põhjus, miks neid imelisi loodusande omavahel ühendada, on äärmiselt lihtne. Nimelt, mustas pässikus ja mustas küüslaugus sisalduvat ühist antioksüdantide kombinatsiooni on peetud üheks võimsaimaks, vanimaks ja ohutuimaks ürdiseguks, mida loodusel sulle kinkida on, sest mustal küüslaugul ja pässikul on teineteist toetav toime!
Üksteist toetav mõju on ka põhjus, miks sinu keha võib nendes kahes taimes sisalduvaid toitaineid paremini omastada.
Seega on musta pässiku ja musta küüslaugu kooslus üks imeline, looduse poolt juba ürgsetel aegadel sõlmitud ja teineteist toetav liit!
Milliseid eeliseid pakub Ecoshi must pässik + must küüslauk?
Ecoshi musta pässiku ja musta küüslaugu kooslus on valminud ökoloogiliselt puhastest, tugevatest ja väekatest Eesti metsikutes, ürgsetes ja võimsates metsades sirgunud taimedest!
- Puhtad ja värsked meie oma metsadest pärit seened. Kompleksis sisalduvad musta pässiku seened on saadud meie oma mandri Eesti ja ka Saaremaa ökoloogiliselt puhtas looduses kasvanud kasepuude koortelt. Musta pässiku seened – mis on looduslikult sirgunud kümneid, või vahel lausa sadu aastaid metsas tuulte ja tormide poolt raputatud puudel – on kordi võimsamad kui seened, mis on kasvatatud istandustes.
- Madalal temperatuuril töötlemine. Tavaliselt lagundab enamiku musta pässiku kasulikust ravitoimest kõrgel temperatuuril töötlemine. Lisaks muudab kuumtöötlus mitmeid terapeutilisi ning organismile turgutuseks olevaid ensüüme nagu superoksiiddismutaasi (SOD). Ecoshi musta pässiku ja musta küüslaugu kompleksi valmimisel aga musta pässikut kõrgetel kuumustel ei töödelda ning seetõttu on selles suurema tõenäosusega säilinud ka enamus pässiku tervist soodustavatest toimetest.
- Ökoloogiliselt puhas Eestis kasvatatud küüslauk. Ka pässikule toeks olev must küüslauk on ökoloogiliselt puhas ning kasvatatud siinsamas Eestis. Musta küüslaugu valmimisprotsess on pikk. Nimelt valmib see madalal kuumusel kõrge õhuniiskuse juures küpsedes kolme nädalaga. Just selline küpsetusmeetod muudabki küüslauguküüned mustaks ja sellest tuleneb ka musta küüslaugu nimetus. Madalal temperatuuril valmimine ongi põhjuseks, miks on mustas küüslaugus antioksüdantide sisaldus suurenenud (osade allikate kohaselt on mustas küüslaugus antioksüdantide tase lausa kuni 80 korda kõrgem, kui toores küüslaugus) ja suurem osa selle tervist toetavatest omadustest säilinud. Lisaks võib must küüslauk olla suurepäraseks alternatiiviks ka neile, kes toore küüslaugu tervist soodustavatest omadustest selle kange maitse või muude põhjuste tõttu osa ei saa.
Miks võib osadele musta pässiku ja musta küüslaugu kompleks sobida paremini just kapslis oleva pulbri, mitte eliksiiri kujul?
- Nii mõnegi jaoks ei pruugi nende kahe loodusanni lõhn ja maitse olla sugugi meeldivad. Ecoshi musta pässiku ja musta küüslaugu kompleksis on aga nii lõhn, kui maitse peidetud kapsli sisse. Seega ei tunne sa kapsleid tarbides neist kumbagi. Lisaks on kapsleid ka mugavam ja lihtsam kasutada ning järgida ka soovitatud päevaseid annuseid.
- Peale selle säilivad toidulisandis sisalduvad toimeained pulbri kujul kauem ilma säilitusaineid lisamata.
Kuidas Ecoshi musta pässiku ja musta küüslaugu kompleksi kasutada
Musta pässiku ja musta küüslaugu toidulisand sobib pikaaegseks tarvitamiseks.
- Oma tervise ja heaolu säilitamiseks on soovitatud tarbida: 2 kapslit päevas enne sööki.
- Oma tervise turgutamiseks on soovitatud tarbida: 2 kapslit enne sööki, 2 korda päevas.
Küüslauk (Allium sativum) ja selle tervisekasud
Kirjutame natuke ka Ecoshi toidulisandis mustale pässikule toeks olevast küüslaugust.
Küüslauku on inimesed oma elujõu turgutamiseks kasutanud juba iidsetest aegadest peale ja selle imelise taime populaarsus pole ajaga vähenenud. Pigem vastupidi, sest küüslaugu mitmekülgsetele omadustele on viimasel ajal üha enam tähelepanu pööranud ka teadlased ning avastanud, et küüslauk täidab inimeste tervise toetamisel tõepoolest palju erinevaid ning laiaulatuslikke rolle.
Nimelt võib küüslauk väidetavalt toetada sinu tervist võitluses viirustega, olla kergelt antibakteriaalse, seente- (sh hallitusseente) ja parasiitidevastase toimega loodusand, mis sisaldab ka rikkalikult kehale haiguste korral toeks olevat allitsiini (allitsiin on kergesti lagunev õline ja veidi kollakas vedelik, mis annab küüslaugule tema iseloomuliku aroomi) (34).
Olenemata sellest, et must küüslauk sisaldab allitsiini vähem, kui toores küüslauk, on see siiski silmapaistev oma antioksüdantide, toitainete ja teiste kasulike ainete rikkalikuma kontsentratsiooni poolest. Nimelt, osade uuringute andmetel võib mustas küüslaugus sisalduv antioksüdantide tase olla isegi kuni 80 korda suurem, kui toores küüslaugus. Ilmselt just see rikkalikum kontsentratsioon võibki vähemalt osaliselt vastutada musta küüslaugu tervist soodustava iseloomu eest.
Küüslauku on seostatud järgmiste tervisele toeks olevate omadustega:
- Immuunsüsteem. Küüslauk toetab organismi enda kaitsesüsteemi, tugevdab immuunsüsteemi ja aitab kaasa normaalsele immuunsüsteemi toimimisele
- Südame tervis ja südame normaalse tervisliku seisundi säilitamine. Küüslauk aitab säilitada südame ja veresoonte tervislikku talitlust.
- Vere lipiidid ja normaalse kolesteroolitaseme ja normaalse homotsüsteiini taseme säilitamine. Küüslauk aitab säilitada normaalset vere lipiidide taset. Ka mitmete uuringute tulemused on toeks pikaajalisele uskumusele, et toetades halva kolesterooli (LDL) taseme alandamist ning kehas ringleva hea kolesterooli (HDL) taseme suurendamist, võib küüslauk mõjuda positiivselt vereringele. Seda seepärast, et kolesteroolitaseme vähenedes, suureneb verevool kapillaaridesse, mis omakorda alandab vererõhku ja ka liiast vere hüübimist.
- Veresoonte ja veenide tervis. Küüslauk aitab kaasa veresoonte tervisele ja aitab ka vähendada nö “raskete jalgade tunnet”. Küüslauku kasutataksegi mikroveresoonte hea vereringe jaoks.
- Antibakteriaalne toime. Küüslaugul on antibakteriaalne toime, mis võib abiks olla kaitses bakterite, seente ja kahjulike mikroorganismide eest.
- Antioksüdantne toime. Küüslauk sisaldab antioksüdante, aitab suurendada organismi antioksüdatiivset võimekust ja on seega hea antioksüdantide allikas. Antioksüdante seostatakse abiks olemisega võitluses vabade radikaalide vastu.
- Stress. Küüslauk aitab kaasa vastupanule ajutise stressi vastu.
- Maksa tervis. Küüslauk aitab säilitada tervislikku maksafunktsiooni
- Veresuhkur, süsivesikute ainevahetus ja insuliinitundlikkus. Küüslauk suurendab organismi insuliinitundlikkust, mõjutab positiivselt organismi suhkru ainevahetust ja parandab nõrgenenud insuliini mõju ja tasakaalustab veresuhkru taset.
- Hingamisteede tervis. Küüslauk aitab säilitada hingamisteede tervislikku talitlust
- Organismi kaitsesüsteem mikroorganismide vastu. Küüslauk võib aidata kaasa mikroobide tasakaalu säilitamisele soolestikus ja kaitsele kahjulike mikroorganismide (bakterid, seened) vastu.
- Organismi puhastus. Peale selle omistatakse küüslaugule võimet olla abiks ka käärsoolest raskmetallide eemaldamisel (1).
Must küüslauk sisaldab rikkalikult toitained
Küüslauku on kutsutud ka “looduslikuks antibiootikumiks”. Ja seda mitte põhjuseta. Nimelt, väidetavalt sisaldab küüslauk rohkem kui 200 erinevat keemilist ühendit, milledest igaüks omab erinevaid kasulikke omadusi ning osad neist omadustest on tõepoolest ka kergelt antibiootilised. Küll on ikka loodusel imeline oskus keemilisi aineid omavahel nii sättida, et kõik üksteist toetaks ja omavahel ka tasakaalus oleks!
Paljude muude ainete hulgas sisaldab must küüslauk väidetavalt näiteks ka seleeni, rauda, folaati, kaltsiumi, magneesiumi, tsinki, B-vitamiine (B1, B2, B3, B6) ja C-vitamiini.
WebMd andmetel sisaldab 15 grammi kooritud musta küüslauku järgmisi toitaineid:
- Kalorid: 20
- Valgud: 0,5 grammi
- Rasvad: 1 gramm
- Süsivesikud: 1,5 g: 2 gramm
- Kiudained: 0,5 grammi
- Suhkur: 4 grammi
- Must küüslauk sisaldab ka märkimisväärses koguses:
- C-vitamiini
- B-vitamiine (B1, B2, B3, B6).
- Folaati
- Kaltsiumi
- Mangaani
- Magneesiumi
- Fosforit
- Tsinki
- Rauda (54).
Võrreldes tavalise küüslauguga on mustas küüslaugus väiksem kogus allitsiini, ühendit, mis annab tavalisele küüslaugule osa selle tervisele kasulikest omadustest. Siiski on see rikas aminohapete, fütotoitainete ja antioksüdantide poolest. Kääritamisprotsess muudab aga kontsentratsioone ja must küüslauk sisaldab näiteks rohkem antioksüdante kui tavaline küüslauk. Samuti on selles rohkem ühendit nimega S-allüültsüsteiin (SAC). SAC aitab organismil allitsiini omastada. Suurema kontsentratsiooni tõttu võib must küüslauk seega hoopis aidata organismil allitsiinist hoopis tõhusamalt kasu saada (54).
Küüslaugu kasutusalad rahvameditsiinis
Vanarahvas kasutas küüslauku allolevate vaevuste korral:
- Halb hingeõhk
- Hingamisraskused
- Hüpereemia (kus arterite aktiivse laienemise tulemusena on elundisse või keha osasse suurenenud arteriaalse vere juurdevool)
- Kaelavalu
- Kõrvavalu
- Köha
- Liigne limaeritus
- Lümfisüsteemi turse
- Neuroloogilised probleemid (sealhulgas närvivalu, pigistustunne rinnus spasmid ja tuimus)
- Ninavalu
- Näonärvi halvatus
- Palavik
- Peavalud
- Pimesoole infektsioon
- Postnasaalne tilguti sündroom ehk, kui kurgu taha koguneb tavalisest rohkem lima, mille tõttu võib ka kurk kergelt kõditada
- Põletik
- Pärmseene ehk Candida vohamine
- Seedehäired
- Seljavalu
- Suu haavandid
- Suurenenud põrn
- Valu rinnus
- Virvendus silmades
- Väsimus
Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!
Autorid: Maria-Helena Loik ja Agnes Laine
Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com
Allikad:
- Desk Reference to Nature’s Medicine – Steven Foster; Rebecca L. Johnson
- Medical Medium – Life-Changing Foods
- What Are Chaga Mushrooms
- Health Benefits of Black Garlic
- Black Garlic and Its Therapeutic Benefits
- Antioksüdandid (tlu.ee)
- Chaga mushrooms: Benefits, tips, risks (medicalnewstoday.com)
- Chaga – National Nutrition Articles
- Immunomodulatory Activity of the Chaga (nih.gov)
- Inonotus obliquus extracts suppress antigen-specific IgE production – PubMed (nih.gov)
- Understanding inflammation, its regulation, and relevance for health (nih.gov)
- Anti-Inflammatory Effects of Inonotus obliquus (hindawi.com)
- Orally administered extract of chaga ameliorates acute inflammation – PubMed (nih.gov)
- Is Depression an Inflammatory Disorder? (nih.gov)
- Antitumor activity of water extract of a mushroom, Inonotus obliquus, against HT-29 human colon cancer cells – PubMed (nih.gov)
- Continuous intake of the Chaga mushroom (Inonotus obliquus) aqueous extract suppresses cancer progression and maintains body temperature in mice (nih.gov)
- Chaga mushroom induces G0/G1 arrest and apoptosis in human hepatoma HepG2 cells – PubMed (nih.gov)
- Anti-inflammatory and anticancer activities of extracts and compounds from the Inonotus obliquus – ScienceDirect
- Ethanol extract of Chaga induces G1 cell cycle arrest in HT-29 human colon cancer cells – PubMed (nih.gov)
- Anticancer activity of subfractions containing pure compounds of Chaga mushroom (Inonotus obliquus) extract in human cancer cells and in Balbc/c mice bearing Sarcoma-180 cells – PubMed (nih.gov)
- Chemical constituents from Inonotus obliquus and their antitumor activities – PubMed (nih.gov)
- Chaga Mushroom | Memorial Sloan Kettering Cancer Center (mskcc.org)
- Anticancer effects of Chaga – PubMed (nih.gov)
- Effect of the Inonotus Obliquus Polysaccharides on Blood Lipid Metabolism and Oxidative Stress| IEEE Conference Publication
- Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides PubMed (nih.gov)
- chagamushrooms.pdf (immune-d.com)
- Chaga (Inonotus obliquus), a Future Potential Medicinal Fungus in Oncology? (nih.gov)
- Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides-chromium (III) complex – PubMed (nih.gov)
- Antihyperglycemic and antilipidperoxidative effects of Inonotus obliquus – PubMed (nih.gov)
- Protective Effect of Polysaccharides from Chaga (nih.gov)
- Hypoglycemic Effects of Fermented Chaga (fao.org)
- Must pässik – Vikipeedia (wikipedia.org)
- Fomitopsis betulina – Wikipedia
- Allicin – Wikipedia
- Antioxidant and skin whitening effects of Inonotus obliquus methanol extract -Journal of Mushroom | Korea Science
- Orally administered aqueous extract of Inonotus obliquus ameliorates acute inflammation – PubMed (nih.gov)
- TNF alpha inhibitors in the treatment of psoriasis and psoriatic arthritis – PubMed (nih.gov)
- Inonotus Obliquus – an overview | ScienceDirect Topics
- Anti-allergic effect of inotodiol, a lanostane triterpenoid from Chaga mushroom, via selective inhibition of mast cell function – PubMed (nih.gov)
- Eesti ravimtaimedest V — Sirp
- Inhibitory effect of chaga mushroom extract on compound 48/80-induced anaphylactic shock and IgE production in mice – PubMed (nih.gov)
- Chaga Pain Relief | Chaga Joint Pain | Chaga Inflammation (siberianempire.com)
- When Is the Best Time to Take Chaga? – Forage Hyperfoods
- High-dose riboflavin treatment is efficacious in migraine prophylaxis- PubMed (nih.gov)
- Lanostane-type triterpenes from the sclerotium of Inonotus obliquus (Chaga mushrooms) as proproliferative agents on human follicle dermal papilla cells – PubMed (nih.gov)
- Inonotus obliquus – from folk medicine to clinical use – PMC (nih.gov)
- Värske uuring: ka lepal kasvav must pässik sisaldab potentsiaalseid raviomadusi sisaldavaid bioaktiivseid ühendeid – Eesti Maaülikool (emu.ee)
- Inonotus obliquus – from folk medicine to clinical use – PMC (nih.gov)
- Fungal Mushrooms: A Natural Compound With Therapeutic Applications – PMC (nih.gov)
- basq by LARQ – 6 Adaptogenic mushrooms and their health benefits (livelarq.com)
- What are Adaptogenic Mushrooms and How Do They Benefit You? (gtslivingfoods.com)
- The Six Main Functional Mushroom Types: Opportunities and Ongoing Research | Vicente LLP
- Inonotus Obliquus – an overview | ScienceDirect Topics
- Black Garlic: Health Benefits, Nutrients per Serving, Preparation Information, and More (webmd.com)