Iga aasta vähemalt pool aastat Peruu 3 km kõrgusel mägedes elav Eesti bioloogi taustaga maailmarändur Marten õpib kohalike teadmameeste abiga ning omal jõul tundma kohalikke taimi ja nende mõju tervisele. Taimede tundmaõppimise kõrvalt on loodust armastaval mehel tulnud õppida aga tundma ka teist liiki mikroorganisme, nimelt parasiite, mis on lõunamaades päris tõsine probleem. Kuna teema on oluline ja üha suureneva globaliseerumisega muutunud aktuaalseks, siis meil on hea meel, et leidsime inimese, kellel on oma kogemustest tekkinud väärtuslikud teadmised, mida meiega jagada.
Marten, mis on peamine soovitus troopilise kliimavööndi riikidesse reisimisel?
Pärast pikemat troopilist reisi on soovitav kindlasti teha üks korralik parasiidikuur. Vastasel juhul võid end leida võitlemas sümptomitega, mis ei allu tavalisele ravile või harjumuspärastele meetmetele, nagu näiteks veidrad ja tugevad isud, korrast ära nahk, väsimus peale toidukordi, meeleolukõikumised jne. Veel parem, kui sul on reisil kogu aeg käeulatuses parasiidivastase toimega taimed (pulbri, tinktuuri või kapslitena), et iga toidukorra eel neid profülaktika mõttes sisse võtta ja toetada organismi bakteriaalset tasakaalu.
Millised on parimad parasiidivastased taimed?
Minu kogemuse kohaselt on ühed parimad parasiidivastased taimed nelk (manustada 1 tl pulbrina enne söömist), köömned (1 tl peale sööki mao protsessi tasakaalustamiseks), greibiseemne ekstrakt (1 õlikapsel enne sööki), oregano ehk pune (1 õlikapsel enne toitu) või küüslauk. Küüslaugust üksi ei pruugi piisata, lööb küll hetkeks organismis vaikseks, aga ei eemalda neid täielikult. Mikroobid on sitked ning äärmiselt kohanemisvõimelised. Ka kassiküüs on üks lõunamaade traditsioonilisemaid mikroobide ja põletikuvastase toimega taimi. Pikema parasiidikuuri tegemise ajal tasub lisaks juua musta pässiku teed, mis teeb keha aluseliseks ja tasakaalustab teiste tugevatoimeliste taimede mõju maos ja soolestikus. Parasiidivastaseid taimi on kasulik võtta tühja kõhuga enne sööki klaasitäie rohke veega. Troopilistes riikides tasub joomiseks osta vett poest.
Millised on parasiitide olemasolule viitavad sümptomid?
Sümptomid kulgevad tavaliselt etappidena. Ajalises mõttes võivad need avalduda inimeseti erinevalt – mõnel võivad sümptomid progresseeruda kiirelt päevade ja nädalatega, teisel jälle vaikselt hiilival moel kuude ja aastatega, vastavalt sellele, kelle organism kuidas suudab tasakaalu hoida ja võitlust pidada. Väga palju sõltub ka sellest, kas juba mõni teine parasiidiliik (helmindid, viirused, seened, halvad bakterid) on organismis juba eelnevalt ees.
Esmaseks parasiidiga nakatumise tunnuseks on hommikuti pärast puuviljade söömist väsimus, mis ilmneb umbes 20 minutit pärast söömist ja seda seetõttu, et suhkur on parasiitide toiduallikas. Taastumine sellest jõuetusest toimub alles 1-2 tunni pärast. Ka psüühiliselt võib halb olla – suurem negatiivsus ja kõikuv tuju.
Teises etapis probleemi süvenemisel lisanduvad kõhuvalud ja gaasid ning hooti kõhulahtisused (juhul, kui ei ole puhastuskuuri ettevõetud). Kui esimeses etapis põhines järsk jõukadu rohkem suhkrutele, siis hiljem reageerib organism juba igale toidule, eriti tooretele toitudele.
Hiljem, kolmandas etapis lisanduvad veel teatud tüüpi ebameeldiva lõhnaga krooksud ning gaasid (väävli ühendite vabanemisel tekib mädamuna sarnane hais). Kusjuures gaasi aroomi järgi saab aimata koloonia tüüpi. Jõukadu peale söömist jätkub. Väljaheide muutub vedelaks, mis progresseerudes võib muutuda krooniliseks ning vahetada värvi kollasest roheliseni koos iseloomilike veidrate haisudega. Seda olukorda saab veel kodus taimsete vahendite ja õige toitumisega suunata paranemisele.
Neljandas etapis toob vedel väljaheide endaga kaasa suure vedelikukaotuse, mis kaasneb iseloomulike sümptomitega nagu palavik, tasakaaluhäired, peapööritused, nõrkus koos vappekrampidega. Organism ei võta midagi vastu, isegi mitte vett – kõik tuleb oksendamise ja kõhu kaudu välja. Selles faasis tuleb kiirelt tegutseda ja haiglasse minna tilgutite alla. Siinses olukorras on parasiidid juba keha üle võimust võtnud.
Mida parasiidikuuri ajal süüa või mitte süüa?
Et kehast parasiite välja saada on oluline jätta kuuri ajaks välja just süsivesikurikkad toidud sh puuviljad, nisu ja muud magusad produktid, sest need on ka parasiitidele maiuspaladeks ja tihtipeale nemad neid toite “tellivadki”. Kui neile isudele ja ihadele järgi anda, võib olukord kontrolli alt väljuda nagu eelnevalt kirjeldatud sai.
Parasiidikuuri ajal on hea süüa valgurikkaid toite nagu liha, riisi ja ube. Väga hästi aitab ka 2-3päevane veepaast. Aktiivsed tegelased ei pea tavaliselt üle 1-2 päeva söömata vastu. See käib küll rohkem mikromillimeetriliste parasiitide kohta. Suuremate helmintide puhul on teisiti, need võivad toiduta pikemalt vastu pidada, ent suuremaid helmindilisi on jälle kergem organismist välja saada, kui väikseid nn silmale nähtamatuid patolooge.
Parasiidikuuri ajal on hea süüa kiudaineid, kuna need aitavad parasiite massiga välja uhada. Kuure on kasulik teha mitme jao kaupa. Esimeses jaos surevad aktiivsed isendid, teises jaos munadest sündinud isendid ja kolmandas jaos teha veel viimane lõpp-puhastusviimistlus. Kuna meie organismis on parasiite ka nö “uinunud olekus”, siis tuleks teha mitu kuuri. Sest puhastuskuur mõjub ainult aktiivsetele parasiitidele, uinuvas olekus isendid võivad aga tärgates tuua vanad probleemid jälle üles. Parasiidikuure võiks aastas teha vähemalt korra.
Kui tõsine see parasiidi teema üldse on?
On üsna tõsine probleem, eriti lõunamaades, soojades kliimavööndites – Ladina-Ameerikas, Indias, ent üllataval kombel Indias siiski vähem. Põhjas külmaga lähevad nad uinuvasse olekusse, eriti sooja kliima parasiidid. Teatud parasiidivastase toimega ainetele nad siiski reageerivad ka uinuvas olekus. Taimed teevad nende oleku ebamugavaks. Ent parasiidi teema on tõsine probleem ka Eestis ja teistes Euroopa riikides, aga sellest räägime järgmises artiklis.
Intervjueeris ja artikli kirjutas: Agnes Laine