Ruunid on kui võtmed iidsetesse tarkustesse, mis avavad ukse meie esivanemate mõneti unustusse jäänud maailma ning nende sügavaimate teadmiste ning siiraste uskumuste juurde. 

Need salapärasena tunduvad sümbolid, mida ajaloolased on leidnud graveerituna nii kividele, metallesemetele kui ka puidule ning mida kasutatakse tänapäevalgi, ei kanna endas mitte ainult mitut keelt – vaid ka maagilisi ja sügavaid vaimseid tähendusi. 

Kui rändad koos meiega siinses loos toodud ruunide sümboolika südamesse, siis avastad isegi, et meie esiisade ja esiemade teadmised ei olegi tegelikult sugugi mitte iidsed või midagi sellist, mis võiks aegade tagusesse aega jäädagi – vaid hoopistükkis ajatud. 

Ja kuidagi väga kodusena tunduvad…

Kui ajaloolaste seas ruunide täpse algupära või loomisloo kohta kindel teadmine puudub ja on olemas vaid erinevaid tõenäosusteooriad, millest ühe kohaselt töötati need välja germaani päritolu gootide poolt ja etruskide tähestiku põhjal, siis legendi kohaselt pole ruunid sugugi mitte inimeste poolt leiutatud ega väljamõeldud. 

Nimelt selgitatakse vanas luuletuses, et ruunid näitasid end peajumal Odinile alles peale seda, kui ta sooviga kõike teada ja tarkusi õppida – end maailmapuu Yggdrasili külge poos ja seal tuule käes õõtsuva puu küljes 9 päeva ja 9 ööd rippudes enese ohverdas. 

Pidi ta ju ruunide tarkuse teada saamiseks ennekõike tõestama, et ta selle teadmise vääriline on. Vääriliseks ta läbi oma raske katsumuse osutuski ja ruunid, peites endis tarkusi universumi saladuste ja seaduste kohta – end talle ilmutasid. Peale kõiksuse kohta teadmiste omandamist – jagas ta ruune inimestegagi. 

Ja nüüd jääb meil vaid üle tema lahkesti jagatud teadmised ja tarkused vääriliselt vastu võtta…

Ruunide kasutamine ulatub tagasi germaani hõimude ajastusse, kus neid kasutati nii kirjutamiseks, ennustamiseks kui ka maagilistes rituaalides. 

Tänapäeval on ruunid taasavastatud kui vahendid, mis aitavad meil leida selgust, arendada intuitiivseid võimeid, avastada enda sisemust, soodustada vaimset kasvu ning süveneda oma sisemisse maailma pakkudes seeläbi erinevates eluvaldkondades nii juhatust kui ka selgust. Ruunide uurimine ja nende tähenduste mõistmine arvatakse viivat sügava eneseteadvustamiseni ja vaimse arenguni.

Ruunid võivad toimida nagu kompassid, mida on vaja navigeerimaks keerulistes olukordades ja teadlike otsuste tegemiseks.

Rännak ruunide maailma on rännak iidsete uskumuste ja teadmiste juurde, mida ei saa ette võtta pealiskaudselt või kiirustades – seetõttu, on ka meie teekond pikk ja põhjalik. 

Aga võtame selle teekonna ette just seepärast, et näeksid mitte ainult seda, mis on kirjas ruunide lühiselgitustes, vaid kogu tervikut – et ruunide tähendus ja tõde ajatute tarkuste kohta sinus endas helisema hakkaks, mitte, et keegi sulle ütleks kuidas asjad on.

Ja kuna me ei taha öelda sulle sedagi, mis järjekorras või millises ulatuses sa siinset rännakut läbi tegema peaksid, siis klikka aga julgesti allolevas sisuleidjas pealkirjadele, mis sind just täna enim kõnetavad ning teinekord tead kuhu tagasi tulla, kui milleskis rohkem selgust vajad. Nüüd ei muud, kui võta mugav asend sisse ja – mõnusat teekonda läbi ajatute teadmiste!

Muinasjutuliselt_kaunid_põhjamaised_maastikud_ja_mäed_on_ka_ruunide_kodumaaks

Sisuleidja

Muinasjutuliselt_kaunid_põhjamaised_metsad_on_ka_ruunide_kodumaaks

1. Kõigepealt – miks me kirjutame ruunidest?

Kuid miks meie, toidulisandite tootjana teemal, mis on ruunid ja mida need tähendavad, üldse peatuda tahame? 

Kõigepealt – Ecosh ei ole ainult toidulisandite tootja. 

Lähenedes inimese kehale ja vaimule kui terviklikkusele, tundes taimede väge ja loodusseaduste jõudu ning haarates kogu keskkonda – kõike mis meid mõjutada saab ja looduga kooskõlas on – suhtumegi inimesse kui omamoodi väikesesse universumisse ja teame, et keha ja vaim ning ka kõik meid ümbritsev – käivad käsikäes.

See ei ole ainult toitumine ja liikumine mis meid mõjutab, aga ka meie mõtted, meie tunded, keskkond, loodusseadused ja sisemine tarkus neid kõiki eristada. 

Tõeliselt õnnelikud ja terved saame olla ainult harmoonias, sisemises rahulolus ja elades kooskõlas loodusjõudude ning universumi ajatute seadustega.

Ja, et väline ja sisemine oleksid akordis ning, et silmaga nähtav peegeldaks ka Ecoshi sügavamaid uskumusi inimese ja universumi vahelise sideme ning nii looduse, loodu kui ka meie endi jõu kohta – hakkavad ruunidest kombineeritud lihtsad kuid võimsad mustrid peagi kaunistama ka Ecoshi toidulisandite purgikeste silte. 

Veelgi enam, nende jaoks, kes ruunimaagiasse usuvad – annab vastavalt toote sisule loodud ruunimuster igale toidulisandile oma väikese toetuse või nö vungi ka juurde. Sellisena toetab Ecoshi toidulisand mitte ainult sinu keha, vaid ka seda poolt, mis silmale nähtamatuks jääb…

Siin loos tahame sulle rääkida sedagi, millised ruunid nendesse imekaunitesse mustritesse valisime, mida need sümboliseerivad ja millisel moel nad konkreetset toidulisandit või toitainete kompleksi väestama hakkavad.

Niisiis, olenemata sellest, et meid vahel harmooniast, sisemisest rahust, kindlustundest, terviklikkuse tajumisest, ühendusest iseenda ja universumiga ning looduse väest kiiroongiga kaugele sõidutatakse – proovime siiski leida tee tagasi. 

Tee tagasi looduse ja meis endis peituva jõu juurde, mis meie iidsete esivanematele nii loomulik ja iseenesestmõistetav oli.

Nüüd aga lähemegi rännakule ürgsete saladuste radadele ja seletame siin loos põhjalikult iga ruuni tähendust.

Mõistagi, reisides ruunide algupära jälgedel, peatume korra ka muistsete Põhjala jumalate ning sügavamõttelise ruunide avastamise legendi juures. Sest alles siis, kui tead ruunide ilmutamise legendi, saad mõista, miks ruunid nii paljude jaoks niivõrd sügavat tähendust omavad.

Alustuseks aga veidi vähem maagilist ja üldist juttu nende jaoks, kes ruunide kohta vähem teavad ja nende taustaga põhjalikumat tutvust teha soovivad.

Ehk, mis need ruunid siis täpselt on, milline on nende teadaolev kujunemise lugu ning millised on tuntuimad ruunitähestikud? Kui aga oled kõige sellega juba kursis ja soovid kõnealuse osa vahele jätta, siis hüppa kohe mugavasti edasi ruunide avastamise loo või ruunide tähenduste juurde.

Imeliselt_kaunid_põhjamaised_lilleaasad_on_ka_ruunide_kodumaaks

2. Mis on ruunid ja runoloogia?

2. 1. Mis on ruunid?

Ruun on sisuliselt täht vanade germaani rahvaste ruunitähestikuna tuntud tähestikus (mingis keeles kasutatavate tähtede kogum), mida kasutati germaani keelte kirjutamiseks (mõnede eranditega) enne ladina tähestiku kasutuselevõttu ja seejärel edasi ainult spetsiaalsetel eesmärkidel nagu näiteks ka ennustamisel või maagias. 

Seega lisaks heliväärtuse (foneemi) esitamisele saab ruune kasutada ka mõistete (taimed, loomad, jumalad jne) tähistamiseks, mille järgi iga vastav ruun nimetatud on (ideograafid) ja sügavama tähenduse esindamiseks, mida konkreetne mõiste tähendab või milliseid omadusi see esindab. 

Nii võib üks ruun tähendada vägagi mitut asja. Näiteks ruun Fehu esindab häält “f”, tähendas algselt tõlkes “veist” või “lammast”, aga esindab hoopis rikkust, kuna kariloomad olid iidsetel aegadel just rikkuse sümboliks. Allolevalt selgitame siiski mõned mõisted lahti milledest siin loos edaspidi abi on.

  • Foneem on mistahes sarnaste kõnehelide kogum, mida keele kõnelejad tajuvad ühe põhihelina – väikseima võimaliku foneetilise üksusena –, mis aitab üht sõna teisest eristada. Kõik keeled sisaldavad foneeme (või viipekeeltes ruumilis-žestilist vastet) ja kõik kõnekeeled sisaldavad nii konsonant- kui ka vokaalifoneeme. Foneeme uuritakse peamiselt lingvistika haru all, mida nimetatakse fonoloogiaks.
  • Ideograaf ehk ideogramm (ideograaf, kreeka keelest idea “idee” + grapho “kirjutan”) on graafiline sümbol (märk), mis esindab mõistet, ideed, tähendust.
  • Skandinaavia ruunid on tuntud ka kui fuþark või futhark. See nimi on tuletatud tähestiku esimesest kuuest tähest ⟨ᚠ⟩, ⟨ᚢ⟩, ⟨ᚦ⟩, ⟨ᚨ⟩/⟨ᚬ⟩, ⟨ᚱ⟩ ja ⟨ᚲ⟩/⟩, mis vastavad ladina tähtedele ⟨f⟩, ⟨u⟩, ⟨þ⟩/⟨th⟩, ⟨a⟩, ⟨r⟩ ja ⟨k⟩.
  • Anglosaksi ruunid on aga tuntud kui futhorc või fuþorc, kuna vanas inglise keeles on muutunud neljanda tähega ⟨ᚨ⟩/⟨ᚩ⟩ esindatud helid (1).

2. 2. Mis on runoloogia?

Runoloogia uurib ruunitähestikke, ruunikirju, ruunikive ja nende ajalugu ning moodustab germaani keeleteaduses ka eriharu (1).

Põhjamaa-ürgne-maastik-on-ka-ruunide-koduks-

3. Ruunide ajalugu

Ruune kasutati germaani keelte kirjutamiseks enne ladina tähestiku kasutuselevõttu nii Põhja-Euroopas, Suurbritannias kui ka Skandinaavias.

Erinevalt ladina tähestikust, mis on sisuliselt puhtpraktiline kiri, peetakse ruune kosmose kõige võimsamate jõudude sümboliteks. 

Tegelikult tähendasid ja tähendavad sõna “ruun” ja selle sugulassõnad iidsetes ja praegustes germaani keeltes nii “kirja” kui ka “saladust/müsteeriumit”. 

Seepärast arvataksegi, et ruunid võimaldavad meile juurdepääsu maailmale mida nad sümboliseerivad. Nad aitavad meil kõiksusega suhelda ja maailma kujundavaid jõude ka mõjutada. 

3. 1. Varaseimad ruunikirjad:

Varaseimad ruunikirjad pärinevad umbes aastast 150 pKr, potentsiaalselt varaseim kiri lausa aastast 50 pKr ja Tacituse ruunide kasutamise kirjeldus aastast 98 pKr. Svingerudi ruunikivi pärineb aga näiteks aastast 1 kuni 250 pKr. 

Ruunid asendati ladinakeelse tähestikuga seepärast, et ruune kasutanud kultuurid läbisid Kesk-Euroopas umbes 700. aastaks pKr ja Põhja-Euroopas umbes 1100ndaks aastaks pKr ristiusu (1).

Kuid ruunide kasutamine eriotstarbel jätkus ka pärast seda perioodi. Kuni 20. sajandi alguseni kasutati ruune näiteks veel Rootsi maapiirkondades Dalarnas (mida nimetatakse ka ruunide viimaseks kantsiks) nii dekoratiivsetel eesmärkidel kui ka ruunikalendrites (1).

3. 2. Tuntuimad ruunitähestikud on:

  • Vanem futhark (umbes 150–800 pKr).
  • Anglosaksi futork (umbes 400–1100 pKr).
  • Noorem futhark (umbes 800–1100 pKr). Noorem futhark jaguneb omakorda: 
    • pikaharulisteks ruunideks; 
    • lühiharulisteks ruunideks ehk rök ruunideks; 
    • ja stavlösa ehk Hälsinge ruunideks (ingl staveless runes).
  • Noorem futhark arenes edasi keskaegseteks ruunideks ehk futhork`iks (umbes 1100–1500 pKr) ja Dalecarli ruunideks (umbes 1500–1800 pKr).

3. 3. Ruunikirjade areng:

Ruunid on vägagi tihedalt sisse kootud Põhjala mütoloogiasse ning seotud ka vanapõhja maagia (seiðr) ja skaldi luulega. Ruunitähestiku arengu kohta on aga teooriaid mitmeid ja allolevalt need ka ära toome.

Erinevad teooriad ruunikirja arengu kohta:

  • Legendi kohaselt ruune ei leiutatud. Nimelt selgitatakse vanas luuletuses Hávamál, et Odin avastas ruunid, kui poos end universumi saladuste teada saamiseks ja tarkuste õppimiseks maailmapuu Yggdrasili külge. Selle tuulte käes õõtsuva ilmapuu küljes rippus ta ei rohkem ega vähem kui üheksa ööd ja üheksa päeva. Ja viimasel hetkel – siis, kui peajumal Odin oli juba elavate ilmast lahkumas, näitasid talle end ruunid. Sellest põnevast legendist räägime siin loos peagi edasi.
  • Proosalisem seletus ruunide tekkeloo kohta on aga see, et ruunid töötati inimeste poolt välja esimesel sajandil pKr. Kuigi varajase ruunitähestiku täpne areng jääb ajaloolaste silmis siiski ebaselgeks, tuleneb skript lõpuks foiniikia tähestikust.

Seega võisid varased ruunid kandidaatidena välja areneda reeti, veneetsia, etruski või vanaladina keelest. Kuigi ruunitähestikku kasutasid kõik germaani rahvad, on enamik neist siiski avastatud Skandinaavias.

  • Üks pakutavatest teooriatest on ka see, et ruunitähestiku töötasid välja germaani päritolu gootid Põhja-Itaalia etruski tähestiku põhjal, mida võib-olla mõjutas ka ladina tähestik 1. või 2. sajandil eKr (46). 
  • Veel ühe teooria kohaselt omistatakse aga vanema futharki ruunide loomine kas siis ühele isikule, või väikesele rühmale inimestele, kelledeks võisid tõenäoliselt olla hoopis Roomast pärit palgasõdurid või selle piirkonna kaupmehed. Kuigi vanema futharki ruunide loomise esialgsetes põhjustes puudub siiani üksmeel, osutab enamus varasemaid ajaloolisi leide sellele, et ruunid loodi pigem Rooma kirjaviisi kujundliku imitatsiooni ja mängulise tagamõttega, mitte niivõrd tõsimeelse kirjaloomena (1, 3).

3. 4. Miks näevad ruunid välja just sellised nagu nad näevad?

Tol ajal olid kõigil kirjadel samad nurksed tähekujud, mis sobisid epigraafia (raidkirjateadus ehk epigraafia viitab teadusele, mis uurib ja tõlgendab vanade kirjutiste, eriti kivi- ja muude tahvlite peale graveeritud tekste, sealhulgas monumente, hauakivitahvleid ja muid arheoloogilisi leide) jaoks, mis sai ka omaseks piirkonna ruunidele ja nendega seotud kirjadele.

Seega oli ruunide kuju parasagu täpselt selline, et neid oli lihtne kõvasse materjali nikerdada. Pane tähele, et inimesed ei kirjutanud ruune, vaid pigem nikerdasid neid. Nii nikerdati ruunid relvadele, tööriistadele, ehetele, amulettidele, luudele, puutükkidele, mälestuskividele, kirikuseintele jne.

3. 5. Ruunide tõlgendamine:

Ruunid kujutavad endast tegelikult dokumentatsiooni, kuid ruunide dešifreerimine võib olla keeruline ja ühele pealdisele on sageli mitu tõlgendust. Seda enam, et mõnikord loetakse ruunikirja vasakult paremale, mõnikord aga paremalt vasakule (27). 

Ka kaasaegses populaarkultuuris kasutatakse jätkuvalt ruune ning seda vägagi mitmel viisil. Kõige kuulsamad ruunid on näiteks ilmselt need kaks ruuni mida kasutab oma sümbolis Bluetooth. Selleni, mis ruunid need on ja mida need tähendavad, jõuame siin loos ruunide tähendusi seletavas osas.

Ruunide tähendusi selgitavas peatükis räägime täpselt lahti ka iga vanema futharki tähestiku ruuni taga peituva sümboolika.

Ajaloolased arvavad, et ruunid on tõenäoliselt arendatud reeti, veneetsia, etruski või vanaladina keelest, aga legendi kohaselt pole ruunid sugugi mitte inimeste poolt leiutatud ega mingist konkreetsest keelest arenenud, vaid Põhjala mütoloogias tuntud peajumal Odini poolt meile antud.

Selleni, milline on ruunide avastamise põnev ja tegelikult vägagi sügavalt haarav lugu – nüüd kohe jõuamegi. Et aga selle legendi mitmetahulisust paremini haarata, peame alustuseks rääkima Põhjala mütoloogias tuntud peajumal Odinist endast.

Põhjamaiselt-kaunis-loodus-mäed-ja-meri

4. Põhjala peajumal Odin ja ruunide avastamise legend

 4. 1. Kes on Odin?

Mitme nimega (ligi 200 erinevat nime) Põhjala mütoloogia peajumal Odin, keda on seostatud tarkuse, tervendamise, surma, teadmiste, sõja, õiglase lahingu, võidu, nõiduse, luule ja ka ruunitähestikuga – oli teadmiste ja tarkuse otsingutel järeleandmatu ning valmis selle püüdluse nimel ka peaaegu kõike ohverdama. 

Tema välimuse silmapaistvaim omadus – üks silm – annab sellest ka tunnistust. Nimelt ohverdaski Odin oma teise silma just selleks, et rohkem tarkust omandada ja näha kõike maailmas toimuvat näha. 

Odinil oli kaks poega, Balder oma esimesest naisest Friggist ja Thor Jordist. Odinil oli ka mitu looma. Tema kaks ronka Hugin ja Munin (mõte ja mälu) lendasid ümber maailma ja andsid kõigest nähtust teada ka oma peremehele. Kaheksajalgne hobune Sleipnir suutis joosta läbi kõikide maailmade (28, 29, 30).

Odin oli ka kujumuutja, tähendades, et ta võis kehastuda kelleks iganes. Võimaldades oma hingel omandada teise inimese või looma kuju – võis ta rännata kuhu tahes. Nii võis ta ise oma troonil istudes linnu või neljajalgse, kala või maona reisida kaugetesse paikadesse ning läbi iga üheksa maailma.

Odinit kujutatakse sageli võluva mehena, kes nautis mõdu ja veini joomist. Kuid teda süüdistati ka “ebamehelikus käitumises”, kui ta “trummi peksis ja ennustas”. See, et ta “nägija-mees” oli, tekitas mõnel pool ka vastumeelsust (28).

Lugu sellest, kuidas ta ruunid avastas, on järjekordne näide Odini pidurdamatust tahtest ja kustumatust janust elu saladuste mõistmise järele.

Seega, kui Odin ruune otsis, ei püüdnud ta lihtsalt omandada inimeste häälehelide meelevaldseid esitusi. Pigem otsis ta erakordselt võimsat maagiasüsteemi, mis võimaldaks tal juurdepääsu maailmale mida need sümboliseerivad ning aitaks tal kõiksusega suhelda ja universumit kujundavaid jõude ka mõjutada.

Põhjamaine_taimestik

4. 2. Kuidas Odin avastas ruunid

Põhjala kosmose keskmes kasvab üks suur puu – ilmapuu Yggdrasil. Yggdrasil on Põhjala kosmoloogias tohutute mõõtmetega keskne püha puu, mis hoiab kõike, sealhulgas üheksat maailma. 

Yggdrasili ülemised oksad on hälliks Asgardile, Aesiri jumalate ja jumalannade kodule ja kindlusele, kelledest peamiseks jumalaks ongi Odin.

Yggdrasil kasvab välja Urdri kaevust, veekogust, mille mõõtmatus sügavuses leidub palju kosmose võimsamaid jõude ja olendeid. Nende olendite hulka kuuluvad ka nornid, kolm tarka neidu, kes loovad kõigi teiste saatusi. 

Üks peamisi tehnikaid, mida nornid saatuse kujundamiseks kasutavad, on ruunide nikerdamine ilmapuu Yggdrasili tüvesse (teine meetod on kuldsetest niitidest võrgu punumine). 

Seejärel kannavad need nikerdatud sümbolid oodatud kavatsusi edasi kogu puus, mõjutades nii kõike üheksas maailmas toimuvat. Üheksa maailma (vanapõhja Níu Heimar) on põhjamaade ja teiste germaani rahvaste iidses maailmapildis leiduvate eri tüüpi olendite kodumaad.

Koos oma naise Friggiga Valhalla saalis istudes, vaatas Odin üle kogu maailma. Ta jälgis oma Asgardi troonilt nornlasi ning kadestas nende võimeid, nende tarkust ja nende oskust kujundada saatust. 

Soovis ta ju isegi kõike teada ning omada teadmisi tema eest varjatud asjade ning saatuse kujundamise kohta.

Aga, siin oli üks aga…

Kuna ruunide kodukoht asus Urdi kaevus koos nornlastega ja kuna ruunid ei ilmutanud end mitte kellelegi teisele peale nornide, kes olid osutunud selliste aukartustäratavate arusaamade ja võimete vääriliseks, siis pidi ka Odin ennekõike selliste suurte teadmiste vääriliseks osutuma ja oma väärilisust ka tõestama.

Suur soov kõike teada, oligi see, mis sundis teda ennast ohverdama.

Nii pooski Odin end ilmapuu Yggdrasili oksa külge, augustas end oma odaga ja jäi tähelepanelikult alla varjulisse vette piiluma. 

Ta keelas teistel jumalatel talle vähimatki abi anda ega pakkuda isegi mitte lonksukest vett. Rippudes seal tuulest õõtsuva oksa küljes ja viibides maailmas, mis asub surnute ja elavate maailma vahepeal, vaatas ta pidevalt allapoole kaevu ja kutsus väsimatult ruune.

Nii pidas ta vastu mitte vähem kui 9 päeva ja 9 ööd. Üheksanda öö lõpus nägigi ta lõpuks sügavuses kujundeid – ruune! 

Nad olid tema ohverduse vastu võtnud ja end talle näidanud, paljastades talle mitte ainult oma vormid, vaid ka endis peituvad saladused. 

Olles need teadmised oma aukartustäratavasse mällu salvestanud, lõpetas Odin oma katsumuse rõõmuhüüatusega.

Olles pühendatud ruunide saladustesse, rääkis Odin:

“Siis ma viljastusin ja sain targaks;

Ma tõesti kasvasin ja arenesin.

Sõnast sõnani viidi mind sõna juurde,

teost teoni juhatati mind teo juurde.”

Oma ohvriteo ajal nägi ta nägemusi ning omandas salatarkust ning kuna ta teadis nüüd, kuidas ruune juhtida, sai temast kogu kosmoses üks võimsamaid ja meisterlikemaid. 

Omandatud maagilised teadmised võimaldasid tal ravida emotsionaalseid ja kehalisi haavu, märgata vaenlasi ja muuta nende relvad väärtusetuks, vabastada end piirangutest, vaigistada torme, kustutada tuld, pöörata relvi ründajate vastu, paljastada ja pagendada pahatahtliku maagia praktikuid, kaitsta lahingus oma sõpru, äratada surnuid, võita ja hoida armukesi, teha kahjutuks ohtlikud trollinaised ning sooritada palju muidki sarnaseid tegusid – ja kõike seda sageli vaid pilguga (29).

Muinasjutuliselt_kaunis_ja_ürgselt_võimas_loodus_on_ka_ruunide_kodumaaks

4. 3. “Enda ohverdamine iseendale”

Ülaltoodud legendi allikaks on Hávamál, vanapõhja luuletus, mis sisaldab osa poeetilisest Eddast. 

Vanapõhja poeedid on oma religioosse vaatenurga kohta jätnud meile lugematul hulgal väärtuslikke vihjeid, kuid luulekogu, mida tänapäeval tuntakse nime all “Vanem Edda” sisaldab neist mütoloogiliselt kõige rikkalikumat ja põhjalikumat. 

Kaks neist luuletustest, Völuspá (“Nägija nägemus”) ja Grímnismál (“Grímniri lahing”) on kõige lähedasemad tekstid, mis meil hetkel kristluse-eelse Põhjamaade kosmoloogia ja mütoloogia süstemaatilisele kirjeldamisele olemas on.

Esimeses kahest värsist, mis kirjeldavad Odini katsumust (kirjutatud Odini enda vaatenurgast), ütleb jumal, et ta on “antud Odinile, mina – minule”. Vanapõhja fraas, mis tõlgitakse inglise keelde kui “given to Odin” ja kõlab eesti keeles “antud Odinile”, on gefinn Óðni, fraas, mis esineb Eddades ja saagades Odini ohvrite kontekstis mitu korda. 

Katsumus, mis Odin ruunide nägemiseks läbi tegi oli seega iseenda ohverdamine iseendale ja see on Odini ülim ohver – sest kes võiks olla jumalale üllam ohver kui jumal ise?

Et olla ohverdusesst kasusaaja, elas osa Odinist ohverduse üle – aga teine ​​osa temast suri tõepoolest. Sellele viitavad mitte ainult kujutluspildid surmast neis salmides, vaid ka kujutluspilt taassünnist ja viljakusest järgmistes salmides, mis räägivad tema “viljastumisest” ja nagu seemik “kasvamisest” ja “õitsemisest”.

Isegi juhuslik Eddade ja saagade sirvimine annab lugejale märku, kui edukad, iseseisvad ja sisemiselt tugevad on paljude kirjutatud lugude kesksed tegelased.

Nii ei kartnud ka Odin ohverdada seda, mida me võiksime nimetada “madalamaks minaks” oma “kõrgemale minale”, elada tingimusteta oma kõrgeima tahte kohaselt, võttes vastu kõik raskused, mis sellest püüdlusest tulenesid ning mitte lubades mitte millelgi – isegi surmal – oma eesmärkide saavutamise vahel seista (29).

kastemärg_muru_Kui_Odin_ruune_inimetega_jagas_oli_see_kui_vesi_janustele_ja_kuivava_maa_kastmine

4. 4. Miks Odin ruune inimestega jagas?

Ka siin on veidi sügavam lugu taga ja see lugu algab sellest, kuidas Odin inimkonda aitas luua. 

Härmahiid Ymir oli hiiglane, kes oli kõigi jöötunite (vanapõhja jötunn), ehk tõrksaid jõude kehastavate hiidude esivanem. Just Ymir oli see, kes maailma loomise eest esimesena vastutas. Siiski oli maailm tema valitsemise ajal kaose maa. 

Odin ning tema vennad Vili ja Ve otsustasid aga Ymiri korra loomiseks tappa ning juhtimise ja vastutuse üle võtta.

Ymir`i tapetud kehast moodustustati nii mõndagi. Tema peast sai taevas ja tema lihast sai maa. Tema juustest said metsad ja tema verest veed. 

Kui nüüd Odin oma vendadega üle loodud maailma vaatasid, nägid nad kahte palki ja lõid siis neist palkidest inimesed nimega Ask ja Embla. Seega on pärimuse järgi inimese keha tegelikult modustatud hiidude esivanema Ymir`i kehast, kes lõi maailma esimesena, kuid Odin on inimkonna isa, kuna ta lõi meid (31).

Inimkonna isana, kes nagu isad ikka – lastele oma teadmisi edasi anda tahavad –  jagas Odin ruune ka meiega.

Odin uskus, et ruunide saladuste jagamine annab meile juurdepääsu võimsatele kosmilistele jõududele ja teadmistele ning aitab meil neid jõude paremini mõistes, neid ka oma saatuse ja elu kujundamiseks kasutada. See oli osa tema püüdlusest rikastada maailma tarkusega ja tuua seeläbi nii endale kui ka oma lastele rohkem võimu (31).

Põhjamaine_ja_ürgselt_võimas_loodus_ja_orud_ning_kosed_on_ka_ruunide_kodumaaks

5. Ruunitähestikud ehk ruunisüsteemid – millised on tuntuimad ruunitähestikud

Ruune ei ole olemas sugugi mitte ainult üks komplekt vaid neid on mitmeid. Eristuvad kolm põhilist ruunisüsteemi: vanem futhark, noorem futhark ning anglosaksi futhorc. Viimane jõudis germaani hõimude vahendusel ka Inglismaale.

Tuntuimad ruunitähestikud on:

  • Vanem futhark (umbes 150–800 pKr).
  • Anglosaksi futork (400–1100)
  • Noorem futhark (800–1100). Noorem futhark jaguneb omakorda kolmeks (kõiki neid kolme tüüpi ruune leidub kogu ruunide levikupiirkonnas, kuid pikaharulised ruunid on levinumad Taanis ning rök ruunid levisid pigem Rootsis ja Norras): 
    • pikaharulisteks ruunideks; 
    • lühiharulisteks ruunideks ehk Rök ruunideks; 
    • ja stavlösa ehk Hälsinge ruunideks (ingl staveless runes).
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (1100–1500). Noorema futharki ehk Skandinaavia ruunitähestik arenes peale viikingite aega keskaegseteks ruunideks ning seda oletatavasti vastuhakuks ladina tähestiku levikule. Tänapäeval ongi enamasti ühed tuntuimatest ruunidest just keskaegsed ruunid.
  • Dalecarli ruunid (umbes 1500–1800). Keskaegsetest ruunides kujunesid 16. sajandil omakorda välja Dalarna ruunid ehk Dalecarli ruunid ehk dalruunid. Need olid Rootsis Dalarna läänis kasutusel kuni 20. sajandini. See on ka põhjus, miks Dalarnat germaani kirja viimaseks kantsiks peetakse (3).

Nüüd aga põhilistest ruunisüsteemidest juba veidi lähemalt. Kui sa siiski päris nii süvitsi minna ei tahagi ja soovid juba kiiresti ruunide tähendusteni jõuda, siis hüppa edasi siia: “Ruunide tähendused – mida iga ruun siis täpselt tähendab?“.

1._ECOSH_RUUNID_ja_RUUNITÄHESTIKUD_Vanem-futhark_ruunitähestik_2.-8._sajand

5. 1. Vanem futhark (2. kuni 8. sajand)

Lähme teeme nüüd reisi ajas tagasi. Vanem futhark, teadolevaist kõige esimene ja vanim ruunikiri, mida kasutatakse germaani algkeele ehk muinaspõhja keele ehk protogermaani keele (ingl Proto-Norse) kirjutamiseks, koosneb 24 ruunist, mis on paigutatud kolme kaheksaliikmelisse rühma ja kus iga rühma kutsutakse kui ætt-i (mis tähendab ‘klann, rühm’). 

Germaani algkeel ehk protogermaani keel on germaani keelte arvatav algkeel, millest puuduvad tegelikult kirjalikud allikad. Seega on see keel rekonstrueeritud võrdlev-ajaloolisel meetodil.

Vanapõhja keel arenes muinaspõhja keelest välja 8. sajandil. Varaseim teadaolev 24 ruunist koosnev järjestikune loetelu pärineb umbes aastast 400 ja see asub Kylveri kivil Rootsis Gotlandis. Vanema futharki ruunid olid viikingiaegses ühiskonnas domineerinud kuulsate Skandinaavia ruunide ehk noorema futharki eelkäijad.

Igal ruunil oli tõenäoliselt nimi, mis valiti esindama ruuni enda heli ehk kõla. Ruunide nimed ei ole aga otseselt vanem futharki enda kohta kinnitatud ega kindlad.

Nimelt on Germaani filoloogid rekonstrueerinud need germaani algkeelsed nimed, tuginedes ruunide nimedele mis on antud ruunide jaoks hilisemates tähestikes, mida kinnitavad ruuniluuletused ja gooti tähestiku tähtede seotud nimetused. Näiteks täht /a/ sai nime Ansuz-nimelise (ᚨ) ruunitähe järgi. 

Vanema futharki ruunid võivad tähendada ühtaegu nii tähte, sõna, kui ka sõnaga seotud omadusi, kus näiteks “u” tähte tähistav ruun (ᚢ) tähendab tarvast ehk ürgveist, aga samas ka tarvasele omaseid jooni nagu metsikut jõudu (1, 3).

Allolevalt vaatamegi lühidalt üle vanem futharki 24 ruunist koosneva tähestiku. Kui aga soovid kohe kiiresti ruunide sümboolika sügavamate südamesoppideni jõuda, siis piilu siia.

Vanema futharki ehk 24-st ruunist koosneva fuþarki tähestik (2. kuni 8. sajand)

Germaani vanema futharki ruunide nimed nii nagu meie neid täna kutsume, ruunide sümbolid, ruunidele vastavad tähed, ruunide nimed protogermaani keeles ja nende tähendused lühidalt (kus tärn ruuni nime ees tähendab, et tegemist on veel kontrollimata rekonstruktsiooniga) on:

  1. Fehu ᚠ (f): *fehu – “veis, varandus, rikkus”
  2. Uruz ᚢ (u, y): ?*ūruz – “tarvas ehk ürgveis”
  3. Thurisaz ᚦ (þ, ð): ?*þurisaz – “Thurs” (jöötun ehk hiiglane) või *þunraz (“jumal Thunraz”)
  4. Ansuz ᚨ (a, ã): *ansuz – “jumal”
  5. Raidho ᚱ (r): *raidō – “sõit, teekond”
  6. Kenaz ᚲ (k): ?*kaunan – “protogermaani keelne tähendus teadmata” või *kenaz (Cēn) “tõrvik”?, hiljem oli ruuni nimi kaun, tähendades “haavand?”
  7. Gebo ᚷ (g): *gebō – “kingitus”
  8. Wunjo ᚹ (ƿ, v): *wunjō – “rõõm”
  9. Hagalaz ᚺ/ᚻ (h): *hagalaz – “rahe” 
  10. Nauthiz ᚾ (n): *naudiz – “vajadus”
  11. Isa ᛁ (i): *īsaz – “jää”
  12. Jera ᛃ (j): *jēra – “aasta, hea aasta, saak”
  13. Eihwas ᛇ (ï, é): *ī(h)waz – “jugapuu”
  14. Perthro ᛈ (p): ?*perþ – täpne tähendus teadmata, võib-olla “pirnipuu”
  15. Algiz ᛉ (z, ʀ): ?*algiz – “põder” või “kaitse”
  16. Sowelu ᛊ/ᛋ (s): *sōwilō – “päike”
  17. Teiwaz ᛏ (t): *tīwaz – “jumal Tiwaz”
  18. Berkano ᛒ (b): *berkanan – “kask”
  19. Ehwaz ᛖ (e, ɛ): *ehwaz – “hobune”
  20. Mannaz ᛗ (m): *mannaz – “mees”
  21. Laguz ᛚ (I): *laguz – “vesi, järv” või, võib-olla *laukaz “porrulauk”
  22. Ingwaz ᛜ/ᛝ (ŋ): *ingwaz – “jumal Ingwaz”
  23. Dagaz ᛞ (d, ð): *dagaz – “päev”
  24. Othala ᛟ (o, å, ö): *ōþila/*ōþala – “pärand, valdus” (1).

Kõikide ruunide täpsemate tähenduste kohta loe edasi alapealkirja “Ruunide tähendused – mida iga ruun siis täpselt tähendab?” alt.

3._ECOSH_RUUNID_JA_RUUNITÄHESTIKUD_Anglosaksi_futhork_ehk_Anglosaksi_ruunid_ehk_Anglosaksi_ruunitähestik_5-12_sajand

5. 2. Anglosaksi ruunid ehk anglosaksi futhork (umbes 5.-12. sajand)

Nüüd lähme ajaloos veidi edasi ja jõuame viiendasse sajandisse. Anglosaksi ruunid, tuntud ka kui futhorc (mõnikord kirjutatud fuþorc), on laiendatud tähestik, mis koosnes algul 29-st ja hiljem 33-st tähemärgist. 

Seda tähestikku kasutati arvatavasti alates 5. sajandist. Anglosaksi ruunid ehk anglofriisi ruunid on ruunid, mida anglosaksid ja keskaegsed friisid kasutasid oma emakeelses kirjasüsteemis tähestikuna, salvestades nii vanainglise kui ka vanafriisi (vanainglise: rūna, ᚱᚢᚾᚪ, “ruun”) keeled. 

Tänapäeval tuntakse neid tähemärke esimese kuue ruuni heliväärtuste järgi (ᚠᚢᚦᚩᚱᚳ, fuþorc) ühiselt kui futhorc. 

Futhorc oli edasiarendus algsest 24 tähemärgist koosnevast ruunitähestikust, mida tänapäeval tuntakse vanem futharkina. Kaasaegses Skandinaavias arenes vanem futhark välja lühemaks 16-kohaliseks tähestikuks, mida tänapäeval nimetatakse lihtsalt nooremaks futharkiks.

Anglosaksi futhorci päritolu kohta on konkureerivaid teooriaid. Ühe teooria kohaselt töötati see välja Friisimaal, kust see levis hiljem Inglismaale, samas kui teine teooria ​​väidab, et skandinaavlased tõid ruunid Inglismaale, kus futhorci muudeti ja eksporditi Friisimaale. 

Anglosaksi ruunide kasutamist hakati tõenäoliselt praktiseerima 5. sajandil ja neid kasutati ka kõrgkeskajal. Hiljem võttis anglosaksi ruunitähestiku üle vanainglise ladina tähestik, mille misjonärid Anglosaksi Inglismaale tutvustasid. Üheteistkümnendal sajandil ei olnud futhorci ruunid enam levinud, kuid arusaam neist võis püsida kuni 12. sajandini.

Varasema anglosaksi futhorci, 29-st ruunist koosnev fuþorci (umbes 5. sajandist 9. sajandini) tähestik

Anglosaksi ruuniluuletus annab vasematele anglosaksi ruunidele järgmised nimed: 

  1. ᚠ: Feoh – “rikkus, kari”
  2. ᚢ: Ur – “tarvas”
  3. ᚦ: Þorn – “okas”
  4. ᚩ: Os – “suu, jumal”
  5. ᚱ: Rad – “sõit”
  6. ᚳ: Cen – “tõrvik”
  7. ᚷ: Gyfu – “kink”
  8. ᚹ: Ƿynn – “rõõm” 
  9. ᚻ: Hægl – “rahe”
  10. ᚾ: Nyd – “vajadus, täbar olukord, kitsikus”
  11. ᛁ: Is – “jää”
  12. ᛄ: Ger – “aasta”
  13. ᛇ: Eoh – “jugapuu”
  14. ᛈ: Peorð – tegelik tähendus teadmata, aga arvatakse, et “mäng”
  15. ᛉ: Eolh – “tarn” (teatud taim, Carex garberi, Põhja-Ameerika põhjaosast pärit tarna liik ingl “elk-sedge”)
  16. ᛋ: Sigel – “päike”
  17. ᛏ: Tir – “jumal Tir (tuntud ka kui jumal Tiwaz)”
  18. ᛒ: Beorc – “kask”
  19. ᛖ: Eh – “hobune, täkk”
  20. ᛗ: Mann – “mees”
  21. ᛚ: Lagu – “järv”
  22. ᛝ: Ing – “jumal Ing (tuntid ka kui jumal Ingwaz)”
  23. ᛟ: Œthel – “valdus”
  24. ᛞ: Dæg – “päev”
  25. ᚪ: Ac – “tamm”
  26. ᚫ: Æsc – “tuhk”
  27. ᚣ: Yr – “täpne tähendus teadmata, aga arvatakse, et kummardus”
  28. ᛡ: Ior – “madu, siug”
  29. ᛠ: Ear – “Maa”

Hilisemalt lisandunud ehk täiendavad ruunid hilisemas anglosaksi futhorcis, mis on kinnitatud väljaspool ruuniluuletust, hõlmavad ruune ᛢ Cweorð, ᛣ Calc, ᚸ Gar ja ᛥ Stan. Osa neist lisakirjadest on leitud vaid käsikirjadest. Feoh, Þorn ja Sigel tähistasid enamikus keskkondades [f], [θ] ja [s]. Gyfu ja wynn tähistasid tähti yogh ja wynn, millest said keskinglise keeles [g] ja [w] (1, 5).

Hilisema anglosaksi futhorci, 33-st ruunist koosneva fuþorci (umbes 8. sajandist 12. sajandini) tähestik

Hilisema anglosaksi futhorci ruunid, ruunidele vastavad tähed, ruunide nimed ja nende tähendused lühidalt on:

  1. ᚠ (f): Feoh – “rikkus, kari”
  2. ᚢ (u): Ur – “tarvas”
  3. ᚦ (þ, th): Þorn – “okas”
  4. ᚩ (o): Os – “suu”
  5. ᚱ (r): Rad – “sõit”
  6. ᚳ (c): Cen – “tõrvik”
  7. ᚷ (ȝ): Ȝiefu – “kingitus”
  8. ᚹ (ƿ): Ƿynn – “rõõm”
  9. ᚺ (h): Hæȝl – “rahe” 
  10. ᚾ (n): Nyd – “vajadus”
  11. ᛁ (i): Is – “jää”
  12. ᛄ (j): Jear – “aasta”
  13. ᛇ (ēo): Eeoh – “jugapuu”
  14. ᛈ (p): Peorð – “mäng”
  15. ᛉ (x): Eolxecȝ – “tarn” (teatud taim, Carex garberi, Põhja-Ameerika põhjaosast pärit tarna liik ingl “elk-sedge”)
  16. ᛋ (s): Siȝel – “päike”
  17. ᛏ (t): Tyr  – “jumal Tyr (tuntud ka kui jumal Tiwaz)”
  18. ᛒ (b): Beorc – “kask”
  19. ᛖ (e): Eoh  – “hobune”
  20. ᛗ (m): Man – “mees”
  21. ᛚ (I): Lagu – “järv”
  22. ᛝ (ŋ): Ing – “jumal Ing (tuntud ka kui jumal Ingwaz)”
  23. ᛟ (œ, oe): Œðel – “valdus” 
  24. ᛞ (d): Dæȝ – “päev”
  25. ᚪ (a): Ac – “tamm”
  26. ᚫ (æ): Æsc – “tuhk”
  27. ᚣ (y): Yr – “kummardus”
  28. ᛠ (ea): Ear – “Maa”
  29. ᛡ (īa): Iar – “madu, siug”
  30. ᛣ (k): Kalc – “karikas”
  31. ᛤ (kk): Kalc – “täpne tähendus teadmata, kuid arvatakse, et samuti karikas”
  32. ᚸ (ḡ): Gar – “oda”
  33. ᛢ (cƿ): Cƿeorð – “tuli”
  34. ᛥ (st): Stan – “kivi” (1).

5. 3. Markomannide ruunid (8.-9. sajand)

Markomannide (läänegermaani hõim) ruunid on ruunitähestik, mis koosneb vanem futharki ja anglosaksi futhorci segust ning mis on kirjas traktaadis De Inventione Litterarum, mis omistati Hrabanus Maurusele ja mida säilitati 8. ja 9. sajandi käsikirjades peamiselt Karolingide impeeriumi lõunaosas (Alemannia, Baierimaa). 

Käsikirjaline tekst omistab ruunid markomannidele, “quos nos Nordmannos vocamus” ja seetõttu nimetatakse tähestikku traditsiooniliselt “markomannide ruunideks”, kuid tegelikult pole sellel mingit seost markomannidega ja pigem on markomannide ruunitähestik Karolingide (Frangi riigi valitsejadünastia) õpetlaste katse kujutada ladina tähestikku ruunimärkidega (1).

2._ECOSH_RUUNID_ja_RUUNITÄHESTIKUD_Noorem-futhark_ruunitähestik_2-8_sajand

5. 4. Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand)

Noorem futhark, mida nimetatakse ka Skandinaavia ruunideks on ruunitähestik, mis on vanema futharki nö redutseeritud vorm ning koosneb ainult 16 tähemärgist. Noorem futhark oli pärast 7. ja 8. sajandil kestnud “üleminekuperioodi” kasutusel alates umbes 9. sajandist.

Mõnevõrra paradoksaalsel kombel toimus tähestikus tähtede vähendamine samaaegselt foneetiliste muutustega, mis viisid kõnekeeles erinevate foneemide arvu suurenemiseni kui muinaspõhja ehk protogermaani keelest kujunes välja vanapõhja keel. 

Samuti välditi kirjutamiskombestikus sama ruuni järjestikust nikerdamist sama heli jaoks, nii, et kõnelemisel tekkiv erinevus pikkade ja lühikeste vokaalide vahel läks kirjutamisel kaduma.

Seega sisaldas keel selgeid helisid ja minimaalseid paare, mis olid kirjutatult samad. Fonoloogias on minimaalsed paarid konkreetses keeles kõneldud või signeeritud sõnade või fraaside paarid, mis erinevad ainult ühe fonoloogilise elemendi, näiteks foneemi (häälikusüsteemi väikseim üksus, mille abil eristatakse ühe sõna tähendust teisest) või kroneemi poolest ja millel on erinev tähendus.

Noorema futharki kasutusaeg vastab ligikaudu viikingiajale ja nende kasutamine vähenes pärast Skandinaavia ristiusutamist. Enamik 12. sajandi Skandinaavias kirjutatud kirjutisi oli juba ladina tähestikus, kuid ruunikirjad säilisid marginaalses kasutuses keskaegsete ruunide (kasutusel 1100–1500 pKr) ja dalecarli ruunidena (1500–1910 pKr). Noorema futharki 16 ruuni nimed on jäädvustatud Islandi ja Norra ruuniluuletustes. 

Noorema futharki 16-st ruunist koosnev fuþarki ruunitähestik (umbes 8. sajandist 11. sajandini)

Noorema futharki ruunid, ruunidele vastavad tähed, ruunide nimed ja nende tähendused on:

  1. ᚠ (f): – “rikkus”
  2. ᚢ (u/v/w, y, o, ø): Úr – “raud”/”vihm”
  3. ᚦ (þ, ð): Thurs – “Thurs” (teatud tüüpi olend, hiiglane jöötunn)
  4. ᚬ (ą, o, æ): As/Oss – “jumal”
  5. ᚱ (r): Reið – “sõit”
  6. ᚴ (k, g, ŋ): Kaun – “haavand, mädapaise”
  7. ᚼ/ᚽ (h): Hagall – “rahe”
  8. ᚾ/ᚿ (n): Nauðr – “vajadus”
  9. ᛁ (i, e): Ísa/Íss – “jää”
  10. ᛅ/ᛆ (a, æ, e): Ár – “palju”
  11. ᛦ (R): Yr – “jugapuu”
  12. ᛋ/ᛌ (s): Sól – “Päike” (kehastatud jumalusena – vt Sól (germaani mütoloogia))
  13. ᛏ/ᛐ (t, d): Týr – “Týr, jumalus”
  14. ᛒ (b, p): Björk/Bjarkan/Bjarken – “kask”
  15. ᛘ (m): Maðr – “mees, inimene”
  16. ᛚ (l): Lögr – “meri” (1, 6).

Noorem futhark jaguneb pikaharulisteks (Taani) ja lühikeseharulisteks (Rootsi ja Norra) ruunideks. Erinevus kahe versiooni vahel tekitab aga vaidlusi. Üldise arvamuse kohaselt oli see erinevus siiski funktsionaalne. See tähendab, et pikaharulisi ruune kasutati kivil dokumenteerimiseks, samas kui lühikeseharulisi ruune kasutati igapäevaselt era- või ametlike teadete edastamiseks puidul. 10. sajandil laiendasid versioone nooremast futharkist ka “Hälsinge ruunid” ehk stangeta ruunid (1).

5. 4. 1. Noorem futhark – pikaharulised ruunid

Pikaharulised ruunid on järgmised ruunimärgid:

  1. (f)
  2. (u)
  3. (þ)
  4. (ą)
  5. (r)
  6. (k)
  7. (h)
  8. (n)
  9. (i)
  10. (a)
  11. (s)
  12. (t)
  13. (b)
  14. (m)
  15. ᛚ  (l )
  16. ᛦ  (ʀ)

5. 4. 2. Noorem futhark – lühikeseharulised ruunid ehk Rök ruunid

Lühikeseharulistes ruunides (või Röki ruunides) esinevad üheksa ruuni pikaharuliste ruunide lihtsustatud variantidena, ülejäänud seitse on aga identse kujuga:

  1. (f)
  2. (u)
  3. (þ)
  4. (ą)
  5. (r)
  6. (k)
  7. (h)
  8. (n)
  9. (i)
  10. (a)
  11. (s)
  12. (t)
  13. (b)
  14. (m)
  15. ᛚ  (l )
  16. ᛧ  (ʀ)

5. 4. 3. Stavlösa ehk Hälsinge ruunid ehk stangeta ruunid (ingl staveless runes)

Hälsinge ruunid on saanud sellise nime, kuna uusajal märgati neid esmakordselt Rootsis Hälsinglandi piirkonnas. Hiljem leiti ka mujalt Rootsist teisi samade ruunidega raidkirju. Hälsinge ruune kasutati 10.–12. sajandil. 

Hälsinge ruunid olid ruunitähestiku evolutsiooni lihtsustamisprotsessi haripunkt, mis algas siis, kui vanema futharki ruunitähestik asendati noorema futharkiga. Hälsinge ruunid on rootsi-norra ruunide lihtsustus ja nende loomiseks eemaldati üksikutelt tähtedelt (või ruunidelt) vertikaalsed märgid (või pulgad) (8).

Sellest tuleneb ka nende ingliskeelne nimetus “staveless”, mis tähendab eesti keeles umbes “stangeta”. Hälsinge ruunid tähistavad samu tähti nagu teised noorema futharki ruunid (8).

ECOSH_RUUNID_ja_RUUNITÄHESTIKUD_Keskaegsed_ruunid_12.-15._sajand

5. 5. Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand)

Keskaegsed ruunid ehk futhork oli Skandinaavia ruunitähestik, mis arenes välja nooremast futharkist siis, kui viikingiaja lõpus nõelatud (või torgatud) ruunid kasutusele võeti.

Need torgatud ruunid olid tavalised ruunid, millele oli lisatud näiteks punk, mis viitas sellele, et ruun tähistab üht oma teisestest helidest (nii võib i-ruunist nõelamise korral saada e- või j-ruun). 

Keskaegne futhork kujunes täielikult välja 13. sajandi alguses. Seda seepärast, et 13. sajandi alguses hakkasid keskaegsete Skandinaavia seaduste kirjutamisel ruune ohustama ladina tähed. 

Seni olid seadused olnud seadusekuulutajate poolt pähe õpitud ja ette loetud. Siiski, kui ruunid hakkasid kogema konkurentsi, ilmus põhjalik ruunide ümberkujundamine ja keskaegsed ruunid saavutasid oma kõige täiuslikuma vormi. 

Põhjuseks võis olla seegi, et seadused pandi nüüd ka kirja ja vanim Skandinaavia seadustekogu, käsikiri “Codex Runicus” oli kirjutatud üleni ruunides.

Keskajal laiendati Skandinaavias nooremat futharki nii, et see sisaldas taas ühte märki vanapõhja keele iga foneemi kohta:

  • Vastavate häälikute kaashäälikute tähistamiseks võeti kasutusele hääletute märkide täpilised variandid või vastupidi, hääletute kaashäälikute hääletud variandid, samuti ilmusid täishäälikute jaoks mitmed uued ruunid.
  • Keskaegsete Skandinaavia ruunide pealdistel on palju erinevaid ruunivorme ja mõningaid tähti, nagu s, c ja z, kasutati sageli vaheldumisi.
  • Tähtede loendi laienemise tõttu oli sisuliselt võimalik, et iga kirje vastaks ainult ühele foneemile, mis oli nooremas futharkis (mida keskajal algul küll endiselt edasi kasutati) oma väikese 16 ruunist koosneva loendi tõttu peaaegu võimatu.
  • Keskaegsed ruunid olid kogu Skandinaavias kasutusel kuni 15. sajandini ja andsid aluse runoloogiale alates 16. sajandist.

Tänapäeval säilinud Norra ruunikirjade koguarvust moodustavadki enamiku just keskaegsed ruunid. Märkimisväärne on seegi, et Bergenis on alates 1950. aastatest avastatud enam kui 600 pealiskirja (peale kirjutatud, -trükitud või raiutud lühitekst näiteks hauakivil, mälestussambal jne), peamiselt puupulkadel (nn Bryggeni pealdised), kus on kasutatud just keskaegseid ruune (1, 10). 

See näitab, et ruunid olid ladina tähestikuga samaaegselt kasutusel mitu sajandit. Tõepoolest, mõned keskaegsed ruunikirjad ongi kirjutatud just ladina keeles (1, 10).

Keskaegsete ruunide tunnuseks oli valikuline nõelamine, mida sageli kasutati märkimiseks, kui ruun tähistab sekundaarset heli. Näiteks:

  • ᚡ andis /v/,
  • ᚤ andis /y/ ja /ø/,
  • ᚧ andis /ð/,
  • ᚵ andis /g/ ja /ɣ/,
  • ᛂ andis /e/
  • ja harva /j/, ᛑ andis /d/, ᛔ andis /p/,
  • neist ᚡ ja ᚧ olid haruldasemad kui teised nõelatud ruunid ja ilmusid ajateljel hiljem,
  • lisaks 16-le ruunile kasutati ka muid ruunimärke. ᛕ eksisteeris alternatiivina ᛔ-le. Mõnel juhul eristusid sama ruuni lühikese haru ja pika haruga variandid ning mõnikord kasutati ladina sõnade jaoks spetsiaalseid ruune (10).

Kuigi Skandinaavia oli nüüd ristiusuline, kasutasid inimesed endiselt ruune edasi, segades neid ladina tähestikuga ja andes igale ladikaneelsele tähele oma ruunimärgi. 

Kaunid_põhjamaised_metsad

Keskaegne ruunitähestik, kus igale ladina tähestiku tähele vastas üks ruun nägi välja selline:

  1. ᛆ (a): Ar – “küllus” (vastab vanem futharki ruunile Jera)
  2. ᛒ (b): Bjarka – “kask” (vastab Berkano`le)
  3. ᛍ/ᛎ (c): Sol – “päike” konstruktsioon (vastab Sowelu`le)
  4. ᛑ (d): Tyr – “jumal Tyr” konstruktsioon (vastab Teiwas`ile)
  5. ᚧ (ð): Þurs – “hiiglane” konstruktsioon (vastab Thurisaz`ile)
  6. ᛂ (e): Is – “jää” konstruktsioon (vastab Isa`le)
  7. ᚠ (f): Fe – “rikkus” (vastab Fehu`le)
  8. ᚵ (g): Kaun – “haavand” konstruktsioon (vastab Kenaz`ile)
  9. ᚶ (ŋ): Kaun – “haavand” konstruktsioon (vastab Kenaz`ile)
  10. ᚼ (h): Hagal – “rahe” (vastab Hagalaz`ile)
  11. ᛁ (i): Is – “jää” (vastab Isa`le)
  12. ᛁ (j): Is – “jää” konstruktsioon (vastab Isa`le)
  13. ᚴ (k): Kaun – “haavand” (vastab Kenaz`ile)
  14. ᛚ (l): Logur – “vesi” (vastab Laguz`ile)
  15. ᛛ (ʟ): Logur – “vesi” konstruktsioon (vastab Laguz`ile)
  16. ᛘ (m): Maðer – “mees” (vastab Mannaz`ile)
  17. ᚿ (n): Nauð – “vajadus” (vastab Nauthiz`ile)
  18. ᛀ (ɴ): Nauð – “vajadus” konstruktsioon (vastab Nauthiz`ile)
  19. ᚮ (o): Os – “jumal / jõesuu” (vastab Ansuz`ile)
  20. ᚰ (ǫ): Os – “jumal / jõesuu” konstruktsioon  (vastab Ansuz`ile)
  21. ᛔ (p): Bjarka – “kask” konstruktsioon (vastab Berkano`le)
  22. ᛕ (ᴘ): ?
  23. ᚴ (q): Kaun – “haavand” konstruktsioon (vastab Kenaz`ile)
  24. ᚱ (r): Reið – “sõitmine” (vastab Raidho`le)
  25. ᛋ (s): Sol – “päike” (vastab Sowelu`le)
  26. ᛐ (t): Tyr – “jumal Tyr” (vastab Teiwas`ile)
  27. ᚦ (þ): Þurs – “hiiglane” (vastab Thurisaz`ile)
  28. ᚢ (u): Ur “räbu / vihmadušš” (vastab Uruz`ile)
  29. ᚡ/ᚤ (v): Fe – “rikkus” konstruktsioon (vastab Sowelu`le) / ur – “räbu / vihmadušš” konstruktsioon (vastab Uruz`ile)
  30. ᚢ (w): Ur – “räbu / vihmadušš” konstruktsioon (vastab Uruz`ile)
  31. ᚴᛋ/ᛪ/ᚼ (x): Kaun – “haavand” konstruktsioon (vastab Kenaz`ile) / Sol – “päike” konstruktsioon (vastab Sowelu`le) / Hagal – “rahe” konstruktsioon (vastab Hagalaz`ile)
  32. ᛦ (y): Yr – “jugapuu” (kujutis vastab Algiz`ile)
  33. ᛎ/ᛍ (z): Sol – “päike” konstruktsioon (vastab Sowelu`le)
  34. ᚰ (å): Os – “jumal / jõesuu” konstruktsioon (vastab Ansuz`ile)
  35. ᛅ (ä): Ar – “küllus” konstruktsioon (vastab Jera`le)
  36. ᚯ (ö): Os – “jumal / jõesuu” konstruktsioon (vastab Ansuz`ile) (1, 10).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNITÄHESTIKUD_Dalecarli_ruunid_16.-20._sajand

5. 6. Dalecarli ruunid (16.–20. sajand)

Carl-Gustav Werneri sõnul: “Rootsis isoleeritud Dalarna provintsis arenes välja ruunide ja ladina tähtede segu.” Dalecarli ruunid võeti kasutusele 16. sajandi alguses ja jäid osaliseks kasutatavaks kuni 20. sajandini, kusjuures nende viimane teadaolev kasutaja suri 1980. aastal.

Selle üle, et kas nende kasutamine oli sellel perioodil katkematu traditsioon või õppisid inimesed 19. ja 20. sajandil ruune sel teemal kirjutatud raamatutest, aga veel arutletakse. 

Ruunimärkide loendit kasutati peamiselt rootsi keele transkribeerimiseks piirkondades, kus domineeris elfdali keel (1, 11).

Dalecarli ruunid ehk dalruunid, ingl dalrunes (rootsi keeles Dalrunor) olid seega ruunikirja hiline versioon, mis oli Rootsis Dalarna provintsis kasutusel kuni 20. sajandini. Sellest tulenevalt on provintsi nimetatud “germaani kirja viimaseks kantsiks” (1, 11).

Veidi Dalecarli ruunide ajaloost:

  • Kui Carl Linnaeus 1734. aastal Dalarnat külastas, tegi ta oma päevikusse järgmise märkuse: “Siinse kogukonna talupojad kirjutavad peale ruunilaudade kasutamise veel tänapäevalgi oma nimesid ja omandimärke ruunitähtedega, nagu on näha seintel, nurgakividel, kaussidel jne. Mida ei tea, et kuskil mujal Rootsis veel jätkataks.”
  • Dalecarli ruunid tuletati keskaegsetest ruunidest, kuid ruunitähed kombineeriti ladina tähtedega ja ladina tähed asendasid ruune järk-järgult.
  • 16. sajandi lõpul oli dalecarli ruunivarastik peaaegu eranditult ruuniline, kuid järgnevate sajandite jooksul asendati üksikud ruunid üha enam ladina tähtedega.
  • Viimasel etapil oli peaaegu iga ruun asendatud ladina tähega või eriversioonidega, mis olid mõjutatud ladina tähtedest.
  • Kuigi ruunide kasutamine Dalarnas on iidne traditsioon, pärineb vanim dateeritud kiri 16. sajandi viimastest aastatest. See on Åseni külast pärit kauss, millel on kirjas “Anders on (selle) kausi teinud anno 1596”. 

Teadlased on registreerinud üle 200 dalecarli ruunikirja, peamiselt puidul, ja neid võib näha mööblil, karpidel, tolleaegsetel ehitistel, kaussidel, mõõdupulkadel jne. Enamik pealdisi on lühikesed, kuid on ka pikemaid kirjutisi. 

Dalecarli ruunid ei ole unikoodis otseselt kodeeritud. Kuid nende sarnasuse tõttu teistes ruuniridades kasutatavate tähemärkidega ja teatud muude sümbolitega saab paljusid siiski trükkida või vähemalt mõneti hästi lähendada.

Mõned neist on välimuselt piisavalt sarnased ladina tähtedega või tavaliselt sümbolitena määratletud tähemärkidega, et need märgid võiksid olla nende vastavate ruunide asendajad.

Unikood on rahvusvaheline kodeerimisstandard erinevate keelte ja skriptidega kasutamiseks, mille järgi igale tähele, numbrile või sümbolile omistatakse kordumatu arvväärtus, mis kehtib erinevates platvormides ja programmides.

Dalecarli ruunid, nendele vastavad tähed ladina tähestikus ja ruunide nimed:

  1. ᛅ/ᚷ (a): Ar
  2. ᛒ (b): Birkä/birke
  3. ᛋ/ᚲ (c): Knäsol
  4. ᚦ (d): Dors
  5. ᛆ (e): Er
  6. ᚠ/ᚨ (f): Fir 
  7. Unikoodi puudumise tõttu ei ole võimalik “g” tähe vastet ruunikirjas siin loetelus trükkida: Gir
  8. ᚼ (h): Hagal
  9. ᛁ (i): Is
  10. ᚴ (k): Kan
  11. ᛚ (l): Lagh
  12. ᛘ/ᛖ (m): Madhär
  13. ᚿ/ᚳ (n): Nådh
  14. ᛰ/⨁ (o): Or
  15. 𐋐/ᚹ (p): Pir
  16. ᛩ (q): Qua
  17. ᚱ (r): Re
  18. ᛋ/ ᛁ/ ᛌ (s): Sol
  19. ᛐ (t): Tir
  20. ᚢ (u): Ur
  21. ᛋᛌ/ᛋ (x): Äcs
  22. ᛠ (y): Anglosaksi futhorci ᛠ ruun on tähestiku hiline täiendus. Seda kinnitavad siiski epigraafilised tõendid, eriti Thamesi scramasax, ja seega ei saa selle kasutuselevõtt olla 9. sajandist hiljem.
  23. ᚼ/Å (å): Års
  24. ᚯ (ä): Halfåars
  25. ᛦ (ö): Helårs (11).

Puutumatu_metsik_loodus_kuusemets

6. Mis ajast ruunide üldine kasutamine hääbus ja millal võeti kasutusele ladina tähestik?

Ladina tähed võeti ametlikult kasutusele 13. sajandil, kuid põllumehed, käsitöölised ja kaupmehed kirjutasid omavahel suhtlemiseks või kaupade märgistamiseks edasi ikka ruunidega. Näib, et mitmel pool Rootsis pidasid inimesed ladina tähti võõraks tavaks kogu keskajal.

Veel 16. sajandil graveeriti ruune ametlikele mälestusmärkidele või salajase kirjana päevikutesse. 16. sajandi keskel kirjutas Ölandi Runsteni koguduse pastor kiriku kantslis-seinale sildi “Kihelkonna pastor peaks oskama ruune lugeda ja neid kirjutada“. 

Ning tõenäoliselt esindas see tekst ka kõikide teiste koguduseliikmete üldist arvamust. Kuna ruune tunti ja kasutati aktiivselt ka veel 16. sajandil, mil esimesed runoloogid hakkasid ruunide kallal teaduslikku tööd tegema – ei surnud ruunitraditsioon päris välja mitte kunagi. Nii sisaldasid ka paljud 16.–19. sajandil Islandil kirjutatud käsikirjad keskaegseid ruune, ruuniluuletusi ja salajasi ruunikomplekte.

Kui Linnaeus 1734. aastal Dalarna provintsi külastas, märkas ta ruunide levinud kasutamist ja seda provintsi on nimetatud “germaani kirja viimaseks kantsiks”. 

Nii Dalarnas kui ka mujal Rootsis oli ruunikalendrite kasutamise keskaegne traditsioon kuni 19. sajandini peaaegu universaalne. Märkimisväärne ruunikalendri juhtum on Ukrainast Gammalsvenskbyst pärit kalender. See tehti Dagöl aastal 1766, enne kui rootslaste asundus sundmarsil Ukraina steppidesse küüditati.

134 aastat kasutasid Ukraina Gammalsvenskby elanikud seda ajakulu arvutamiseks kuni 1900. aastani, mil kogukonna liige selle Stockholmi tõi (10).

Väljapaistev Rootsi runoloog Jansson kommenteeris ruunide kasutamist oma riigis järgmiste sõnadega: “Kasutasime lojaalselt oma esivanematelt päritud stsenaariumi. Klammerdusime visalt oma ruunide külge, kauem kui ükski teine ​​rahvas. Ja seega tuletab meie võrreldamatu ruunikirjade rikkus meile meelde ka seda, kui võrreldamatult aeglased, tagurlikud ja justkui vastumeelsed olime me Euroopa tsiviliseeritud rahvaste seltskonnaga ühinemisel” (10).

7. Ruunide tähendused – mida iga ruun siis täpselt tähendab?

Germaani rahvaste algusaegadel sündis üks salapärane skript – ruunitähestiku esimene vorm vanem futhark ja selle tähestiku juured ongi pärit germaani algkeelest. Aga mida need imeliselt kõlavate ja omamoodi kõrvupaitavate nimede ja oma lihtsuses köitvate graafikatega sümbolid siis tähendavad? 

Ja milliseid iidseid saladusi nad meile paljastavad?

Allolevalt võtamegi koos sinuga ette teekonna läbi vanem futharki ruunitähestiku ja selgitame seal kasutusel olnud ruunide tähendusi ning nende seoseid Põhjala mütoloogias tuntud jumalatega. 

Vanema futharki ruunid on just need ruunid, mis on aluseks ka mitmetele hilisematele ruunikirjadele ja annavad meile parima pildi sellest, milline oli meie esivanemate maailm ning millised olid nende ürgsed, kuid samas nii ajatud tarkused.

 

Sest rännates ruunide tähenduste radadel, märkad peagi ehk isegi, et ruunide järjekord ja aettide süsteemid ei ole sugugi mitte meelevaldsed, vaid kujutavad endast teekonda. Reisi, mis viib meid lihtsatest rõõmudest ja materjaalsetest ihadest aina sügavamale väljakutsete maailma, kutsub meid igal sammul õiglased olema, protsesse usaldama ning lubab meile peale raskuste ja pikkade katsumuste läbimist ka uuenemist, taassündi – ja valgustumist. Täpselt nii nagu ka meie tänapäeavne igapäevaelu…

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-1-RUUN-Fehu_veis-kariloom-rikkus

7. 1. Fehu ruun (ᚠ) – rikkus

Kahekümne nelja ruuni hulgast paistab kohe kuidagi eriliselt kirkalt silma üks – Fehu ruun (nimetatud ka kui Feah või Fe). Kohe püüamegi tabada Fehu ruuni tähendust ja sümboolikat. 

Fehu ruun (ᚠ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Fehu ruuni päritolu on varjatud aegade hämarusse. See tekkis millalgi protogermaani ajastul, umbes 1.–2. sajandil pKr. Huvitaval kombel hoiab Fehu esikohta nii vanema kui ka noorema futharki tähestikus. 

Kuigi see esikoht võib olla juhuslik, võib see siiski viidata ka ruuni varasele tähtsusele. Olulise ruunina mõlemas futharki tähestikus on Fehu söövitatud igasugustele iidsetele esemetele.

Fehu ruuni olemasolu ei piirdu kindlate geograafiliste piirkondadega. Selle asemel on see ilmunud kogu viikingite maastikul, alates Skandinaavia jahedatest põhjapoolsetest piirkondadest kuni Kesk-Euroopa elavate kaubanduspunktideni. Seega moodustab Fehu ühe põneva pusletüki viikingite laialt levinud mõjualast (12).

Esimene aett ja selle sümboolika

Fehu ruun kuulub vanem futharki esimesse aetti, mida seostatakse sageli Vaniritest õdede-vendade Freyri ja Freyaga. Põhjala mütoloogias on Vanirid jumalate rühm, mida seostatakse viljakuse, tarkuse ja võimega näha tulevikku. Vanirid on üks kahest jumalate rühmast (teine ​​on Æsir) ja nende koduks on Vanaheimr (vanapõhja “Vaniri kodu”). 

Seega vaadeldakse seda esimest – kaheksast ruunist koosnevat aetti kui algatamise ja kasvu tsüklit ning teekonda kaosest korrani. Esimese ruunina tähistab Fehu seega algust – potentsiaali seemet.

Esimene aett kannab ka loomingu ja viljakuse teemasid, ühtides Freya valdkonnaga. Rikkust ja küllust esindav Fehu sobib sellesse narratiivi sujuvalt, kehastades ka nende teemade materiaalset teostust (12).

Seda aetti valvab armastust ja küllust kehastav jumalanna Freya. Seetõttu kannab ka Fehu ruun endas edasi tema õnnistusi, soodsat algust igale ettevõtmisele ning õitsengu majakat eluteekonnal (12).

Fehu ruuni (ᚠ) nimi 

  • Germaani algkeel: *Fehu – “veis, rikkus (mobiilne ehk liikuv)”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Feoh – “veis, rikkus (mobiilne ehk liikuv) ”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel: Fé – “veis, rikkus (mobiilne ehk liikuv)”  (1)

Fehu ruun esindab erinevates ruunitähestikes häält ⟨f⟩. Tema nimi tähendab “(mobiilset ehk liikuvat) rikkust”, mis on ingliskeeles “fee” ehk tasu, mille algtähendus on ‘lammas’ või ‘veis’ (hollandi “vee”, saksa “vieh”, ladina “pecū”, sanskriti “páśu”). Protogermaani nimi *Fehu on rekonstrueeritud, tähendusega “raha, veised, rikkus”.

Gooti tähestiku vastav täht on ⟨𐍆⟩ ⟨f⟩ ja seda nimetatakse Faihuks. Selline vastavus kõigi ruuniluuletuste ja ka gooti tähtede vahel on haruldane ja annab vana futharki rekonstrueeritud nimele suure kindluse. Ruuni kuju põhineb tõenäoliselt etruski v tähest ⟨𐌅⟩ ⟨F⟩, nagu kreeka digamma ⟨Ϝ⟩ ja ladina ⟨F⟩ lõpuks foiniikia waw ⟨w⟩.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Fehu (ᚠ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚠ (f)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚠ (f)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): f (nimega fehc)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚠ (f)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚠ (f), ᚡ (v)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚠ (f) (1).

Fehu (ᚠ) – graafiline kujutis

Visuaalselt meenutab Fehu ruun nagu osa ehk poolt ülespoole suunatud hirvesarvest, sirgjoonelist vertikaalset tõmmet kahe lühema diagonaaljoonega, mis ulatuvad üles ja paremale. Muidugi on sellest ruunist olemas ka variatsioone (12).

Fehu (ᚠ) – foneetiline väärtus

Foneetiliselt esindab Fehu ruun vanapõhja keeles häält “f”, väärtust, mis on säilinud kõigis germaani keeltes. Alates norrakeelsest “Fé” kuni vanainglise “Feoh” kõlab Fehu resonants endiselt sarnaselt ka nendes keeltes, mida tänapäeval räägime (12).

Fehu ruun (ᚠ) – sümboolne tähendus

Vanapõhja rahva seas tähendas Fehu ruun ‘veislooma’ või ‘rikkust’. Näiliselt olmeline tõlgendus, kuid samas sügavalt sümboolne. Veised ei olnud vanasti pelgalt kariloomad, vaid inimese jõukuse mõõdupuu ning rikkuse käegakatsutav ilming.

Tolleaegsesse sümboolikasse süvenedes leiad mõistatusliku jumalanna Freya, Vaniri armastuse, ilu ja – sobivalt – ka rikkuse jumalanna. Fehu ruuni seos Freyaga lisab sellele tõlgendusele rafineeritust, seostades materiaalse rikkuse ka vaimse küllusega.

Lisaks kehastab Fehu ruun dünaamilist jõudu. See ei tähenda ainult omamist, vaid rikkuse saamise protsessi ning jõukuse voolu. See peegeldab germaani kultuuri püüdlust avastada, kaubelda ja laieneda, näidates nii nende ambitsioonikat vaimu (12).

Fehu ruun ennustamises ja maagias

Kuigi kõik ennustamisse ja maagiasse ei usu, on see siiski valdkond mis vaieldamatult võlub ja paelub. Öeldakse, et ruuniennustuses tähistab Fehu joonistamine eelseisvat rikkust või edu. See kuulutab kasvuperioodi ning on paljutõotav märk neile, kes edusamme otsivad.

Ajalooliselt uskusid inimesed, et ruunidel on maagilised omadused. Väidetavalt kasutasid nad Fehu ruuni ka maagilistes toimingutes ja seda eriti rituaalides, mille eesmärk oli ligi tõmmata rikkust või tagada edukat tulemust. Kütkestav mõte! Aga kuna ajaloolisi tõendeid konktreetse rituaalide kohta on siiski veel mõnevõrra vähe, siis peame siin astuma ettevaatlikult (13).

Mitmesugused uuspaganlikud rühmitused on Fehu sümboolika omaks võtnud ka kaasajal ning jätkavad ruuni kasutamist maagilistes rituaalides. Fehu jõukust ja edu ligimeelitav omadus muudab selle ruuni vägagi populaarseks valikuks, näidates tema püsivat võlu ka nüüdisajal (13).

Fehu ruun nooremas futharkis nimega Fe – muutumatu teekond

Kui vanem futhark muutus 7. ja 8. sajandi paiku aeglaselt nooremaks futharkiks, jäi Fehu konstantseks.

Sümboliseerides rikkust ja jõukust, säilitas Fehu nii oma vormi kui ka tähenduse, esindades jätkuvalt häält “f”. Nooremas futharkis on see tuntud kui fe. Nii peegeldab Fehu vankumatu olemus läbi aegade ka õitsengu kestvat väärtust (12).

Fehu (ᚠ) – kiire kokkuvõte ja korduma kippuvad küsimused

  1. Mida sümboliseerib Fehu ruun? See ruun sümboliseerib rikkust, õitsengut ja nende saavutamise protsessi. Fehut seostatakse materiaalse küllusega ja püüdega saavutada edu.
  2. Mis on Fehu ruuni foneetiline väärtus? Fehu ruun esindab germaani algkeeles häält “f” ja on säilitanud sama foneetilise väärtuse kõigis germaani keeltes.
  3. Millisesse aetti kuulub Fehu ruun? Fehu on osa vanem futharki esimesest aetist, mis on seotud Freyaga ning tähistab teekonna algust, kasvupotentsiaali ja õitsengu lubadust.
  4. Kuidas kasutatakse Fehu ruuni ennustamises ja maagias? Ennustamises tõlgendavad inimesed Fehut läheneva rikkuse või edu märgina. Maagilistes rituaalides kasutati Fehu ruuni ajalooliselt rikkuse saavutamiseks või eduka tulemuse tagamiseks (12).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-2-RUUN-Uruz-tarvas-ehk-ürgveis-jõud

7. 2. Uruz ruun (ᚢ, ᚣ, ᚤ) – tarvas ehk ürgveis (Bos primigenius)

Vanem futhark, see iidne germaani tähestik, mis on kantud ka kroonikatesse – sosistab lugusid meie esivanematest. Mineviku tasases hääles leiame nüüd ruuni Uruz (või Ur), mõistatusest ja väest läbi imbunud ruuni, mis on vanema futharki salapäraste sümbolite hulgas teine ruun.

Seistes uhkelt kahel jalal, kehastab Uruz tugevust ja elujõudu. Allolevalt harutamegi kohe tema mõistatuse lahti.

Uruz ruun (ᚢ, ᚣ, ᚤ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Rikkuse ruuni Fehu ning kaose ja kaitse ruuni Thurisazi vahel on Uruz ruunil iidses kirjas oma ainulaadne koht. Nimetame vanema futharki ruunitähestikku “futharkiks” just tema esimese kuue ruuni järgi (Fehu, Uruz, Thurisaz, Ansuz, Raidho ja Kenaz). 2.–8. sajandil kasutasidki inimesed üle Skandinaavia ja ka teistes germaani hõimude aladel laialdaselt just seda ruunitähestikku. Võimalik, et isegi varem, kuna hiljuti leitud ruunikivi dateeriti aastasse 0-200 pKr.

Uruz ruuni nimi on tuletatud germaani algkeelsest sõnast “ūruz”, mis tähendab “tarvas” (nüüdseks väljasurnud metsiku härja liik). Seega oli Uruz ruun toore ja taltsutamatu jõu ning tervise sümbol (13).

Esimene aett ja selle sümboolika

Uruz kuulub vanema futharki esimesse aetti. See kaheksast ruunist koosnev rühm on seotud Vaniri jumaluste Freyja ja Freyriga. Kehastades universumi eluandvaid aspekte on see aett, mida sageli nimetatakse ka Freyri aettiks –  loomise ja kasvatamise sümboliks (13).

Esimene aett on eneseleidmise teekond – tee, mis viib meid materiaalsest (Fehu) vaimsesse (Wunjo). Uruz, mis on selles järjestuses teine ​​ruun, esindab toorest materjali, mis on kujundatud ning lihvitud läbi eluraskuste ja katsumuste (13).

Uruz (ᚢ, ᚣ, ᚤ) ruuni nimi

  • Germaani algkeel: *Ūruz/*Ūrą – “tarvas ehk ürgveis (Euroopa väljasurnud suur pikasarveline metshärg (Bos primigenius), kes on koduveiste esivanem)”/”vesi”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Ūr – “Tarvas ehk ürgveis” ja Ȳr – mille tähendust ei teata
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Úr/torgatud Úr – “tuuline, külm uduvihm/lumesadu”, “räbu” (midagi, mida peetakse väärtusetuks)”

Olgu siinkohal täpsustatud, et räbu ehk šlakk on tahkete lisandite mass ehk metallurgiliste tööstusprotsesside (näiteks malmi, terase või mõne muu metalli sulatamise või tootmise) kõrvalsaadus. Räbu ei ole aga täielikult jäätmematerjal. Näiteks saab alumiiniumist räbu taaskasutada ja seda kasutatakse ka teiseses terasetootmises räbu deoksüdatsiooniks.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Uruz (ᚢ)?

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚢ (u, y)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚢ (u, o), ᚣ (y)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): u (nimega Hur)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚢ (u, y/ö, o, v/w)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚢ (u, w), ᚤ (v, y)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚢ (u).

Uruz (ᚢ, ᚣ, ᚤ) – graafiline kujutis

Uruz oma lihtsa, kuid võimsa disainiga on sümbol, mis resoneerib ürgse jõuga ja meenutab justkui ülespoole suunatud nooleotsa. Kuigi disainilahenduses on erinevates piirkondades ja perioodides esinenud väikseid erinevusi, jääb selle olemus siiski muutumatuks – Uruz annab tunnistust ürgveiste vastupidavusest (13).

Uruz (ᚢ, ᚣ, ᚤ) – foneetiline väärtus

Germaani algkeeles vastab Uruz vokaalile “u”. Germaani keelte arenedes ja tolleaegsete keeleliste nihetega kohanedes muutus aga veidi ka tema foneetiline väärtus (13).

Uruz ruun (ᚢ, ᚣ, ᚤ) – sümboolne tähendus

Uruz, metsikute tarvaste ehk ürgveiste ruun, on toore jõu ja kiiruse ning taltsutamatu potentsiaali sümbol. Ta kehastab vastupidavuse vaimu, sümboliseerides võimet väljakutsetele otse vastu astuda. Veelgi enam, tarvas – see metsaline, kes on tuntud oma elujõu ja tohutu kohaloleku poolest – annab need omadused ka Uruzi ruunile (13).

Uruz ruuni seostatakse sageli ka äikesejumala Thoriga. Seega rõhutab oma jõu ja julguse poolest tuntud Thori seos Uruziga samuti Uruzi ruuni sümboolset seost füüsilise jõu ja vastupidavusega (13).

Uruz ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel tõlgendavad inimesed Uruz ruuni sageli füüsilise tervise, elujõu ja väljakutsete ületamise jõu sümbolina.

Ajaloos nägid inimesed Uruzit maagilistes toimingutes võimsa ruunina, mis kutsus esile jõudu, julgust ja tervendamist. Nad nikerdasid sellest talismanid või söövitasid selle ruuni kujutise relvadele, usaldades, et see täidab sümboli kandja ürgveiste jõu ja elujõuga.

Tänapäeval on usk ruunide maagilistesse omadustesse tagasi tulnud ning nende sümbolite kultuuriline ja ajalooline tähtsus lummab jätkuvalt neidki, kes ise ennustamise ega maagiaga ei tegele. Uruzi ruun, lisaks oma seosele jõu ja elujõuga, jääb seega meie iidse mineviku kollektiivses mälus jätkuvalt võimsaks sümboliks (13).

Uruz ruun nooremas futharkis nimega Ur – vankumatu jõud

Ajavahemikul, mil vanem futhark arenes nooremaks futharkiks, umbes 7. ja 8. sajandil, püsis Uruz muutumatuna. Ta kehastas jätkuvalt tugevust ja elujõudu ning sümboliseeris u-heli. Uruz ruuni ürgjõu ja vastupidavuse vankumatu esitus peegeldub ka tema muutumatus kujus. Küll aga nimetatakse Uruz ruuni nooremas futharkis Ur-iks (13).

Uruz ruun (ᚢ, ᚣ, ᚤ) – kiire kokkuvõte ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Uruzi ruun? Uruz sümboliseerib tugevust, toorest jõudu, elujõudu ja vastupidavust, mis on sarnane metsikute ürgveiste omadustega, keda Uruz ka esindab.
  • Mis on Uruzi foneetiline väärtus? Germaani algkeeles vastab Uruz vokaalile “u”.
  • Millisesse aetti Uruz kuulub? Uruz kuulub vanem futharki esimesse aetti, mis on seotud Vaniri jumalate Freyja ja Freyriga.
  • Kuidas kasutavad inimesed Uruz ruuni ennustamises ja maagias? Ajaloos nägid inimesed Uruzit maagilistes toimingutes võimsa ruunina, mis kutsus esile jõudu, julgust ja tervendamist. Uskudes, et Uruz täidab ürgveiste tugevuse ja elujõuduga ka sümboli kandja – nikerdati see ruun oma talismanidele või söövitati relvadele.

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-3-RUUN-Thurisaz-hiiglane-vastuseis-konflikt

7. 3. Thurisaz ruun (ᚦ) – hiiglane

Vanem futharki tähestiku kolmas ruun Thurisaz on ruunide seas hiiglane – ta on sõna otseses mõttes seotud muinaspõhja mütoloogiast pärit hiiu jöötuni või jotnariga (ingl jötnar, jötunn ja jotun). Kohe jagamegi sinuga Thurisazi ruuni sügavamat tähendust ja temas peituvat sümboolikat.

Thurisaz ruun (ᚦ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Germaani hõimud kasutasid kõige varasemateks põhjamaisteks kirjutisteks vanemat futharki, ruunitähestiku vanimat vormi. Thurisaz, selle jada kolmas ruun, järgneb Fehule ja Uruzile ning eelneb Ansuzile. Nimi “Thurisaz” pärineb vanapõhja keelest, mis tähendab tõlkes umbkaudu “hiiglane” või “koletis”.

Thurisazi etümoloogia on põnev. Selle juured on germaani algkeeles “*þurisaz”, ​​mis on seotud Skandinaavia mütoloogia hiiglaste ehk hiidude jöötunitega. Need olendid olid sageli jumalatega vastuolus ning kehastasid kaootilisi ja tõrksaid loodusjõude, mis ei kavatsenudki jumalikule korrale alluda (14).

Esimene aett ja selle sümboolika

Thurisaz kuulub vanem futharki tähestiku esimesse aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumal Freyri ja jumalanna Freyjaga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas heaolu, viljakuse ja elu tsüklilisuse teemasid (14).

Vaniri jumalused Freyr ja Freyja on selle aetti kesksed tegelased. Freyr, viljakuse jumal, ja Freyja, armastuse jumalanna, kehastavad kasvu, õitsengu ja armastuse elujaatavaid energiaid. Thurisaz oma konfliktide ja kaitse teemadega lisab sellele aetile kihi keerukust, tuletades meile meelde, et elu hõlmab sageli ka võitlust ja vastuseisu (14).

Thurisaz ruuni (ᚦ) nimi 

  • Germaani algkeel: *Þurisaz – “hiiglane”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Þorn – “okas”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Þurs – “hiiglane”

Nimede asendamisel on püütud arvestada sellega, et “okas” on metafoor sõnale “hiiglane”.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Thurisaz (ᚦ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚦ (þ, ð)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚦ (þ, ð)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): b (nimega Birith)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚦ (þ, ð)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚧ (ð), ᚦ (þ)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚦ (d)

Thurisaz (ᚦ) – graafiline esitus

Thurisaz on silmatorkav ruun, mis koosneb oma originaalsel kujul visuaalselt vertikaalsest joonest, millel on üks nurga alla haru – meenutades nii veidi külili V-d. Unikoodis, ehk vormis kuidas seda ruuni siin trükkida saame, meenutab ta küll pigem “P” tähte.  

Ajalooliselt on Thurisazi kujundusest leitud mitmeid variatsioone ning mõned pealdised näitavad ruuni kõverama haruga või hoopis haruga, mis on vasakpoolse nurga all. Traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (14).

Thurisaz (ᚦ) – foneetiline väärtus

Germaani algkeeles esindas Thurisaz häält “th”, nagu ka igliskeelses sõnas “thorn”, mis tähendab okast. Germaani keelte arenedes muutus ka ruuni nime hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati Thurisazi nime rohkem sellise kõvema t-na nagu kõlab “t” täht ka meie keeles (14).

Thurisaz ruun (ᚦ) – sümboolne tähendus

Nüüd süveneme Thurisazi sümboolsesse südamesse. Seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt Skandinaavia ehk muinaspõhja mütoloogia hiiglaste ehk hiidude jotnaritega (jöötun (vanapõhja jötunn)). Need olendid olid kaootiliste loodusjõudude kehastused, kes olid sageli jumalate vastu. Seetõttu kannab Thurisaz endas konflikti ja vastuseisu (14).

Ruun on seotud ka Thoriga, äikesejumalaga, kes on tuntud oma hiiglaste vastaste lahingute poolest. Selles kontekstis võib Thurisaz sümboliseerida mitte ainult konflikti, vaid ka kaitset või tõrjet. Oli ju Thor inimkonna kaitsja, kes kasutas oma võimsat haamrit Mjölniri kaootiliste jõudude vaos hoidmiseks (14).

Äikesejumal Thor on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastas jõudu, julgust ja kaitset. Thurisaz oma seostega Thori ja hiiglastega just neid teemasid peegeldabki, pakkudes pilguheitu iidsete germaani rahvaste väärtustele ja tõekspidamistele (14).

Thurisaz ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamise ajaloolised ja kultuurilised aspektid on tõeliselt põnevad. Ennustamisel nähakse Thurisazi sageli konflikti või raskuste märgina. See võib viidata väljakutsele, mis nõuab vastasseisu või raskusele, mis nõuab lahendamist.

Ajalooliselt kasutasid praktikud Thurisazi tõenäoliselt maagilistes toimingutes, nagu “seiðr” maagias (vanapõhja keeles seiðr ja mõnikord inglise keeles seidhr, seidh, seidr, seithr, seith või seid), nikerdades seda ruuni esemetele. Seiðr oli Põhjamaades hilisel rauaajal praktiseeritud maagia tüüp mida peetakse nii tuleviku jutustamise, kui ka kujundamisega seotud maagia vormiks.

Kuigi meil puuduvad konkreetsed tõendid konkreetsete loitsude või rituaalide kohta, näib usutav, et praktikud viitasidki maagilises kontekstis ruuni seostele just kaitse ja vastuseisuga (14).

Tänapäeval kasutavad mõned ruunimaagia praktikud Thurisazi kaitsvates talismanides või loitsudes, tuginedes ruuni iidsetele seostele Thori ja hiiglastega. Seega omab Thurisaz paljude jaoks nii austusväärset kultuurilist tähtsust kui ka sügavat isiklikku tähendust (14).

Thurisaz nooremas futharkis – vastupidav okas

Kujutades okast või hiiglast, jääb Thurisazi sümboolika ja olemus nooremas futharkis muutumatuks. Siiski on ta nooramas futharkis tuntud kui Þurs (14).

Thurisaz (ᚦ) –  kiire kokkuvõte ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida tähistab Thurisazi ruun? Thurisaz esindab konflikti, kaitset ja opositsiooni ning teda seostatakse Põhjala mütoloogia hiiglaste ja jumal Thoriga.
  • Mis on Thurisazi sümboolne tähendus ennustamisel? Ennustamisel tähendab Thurisaz sageli väljakutset või konflikti, millega tuleb silmitsi seista.
  • Millisesse aetti kuulub ruun Thurisaz? Thurisaz kuulub vanem futharki esimesse aetti, mis on seotud Freyri ja Freyjaga (14).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-4-RUUN-Ansuz-jumal-või-suu-tarkus

7. 4 Ansuz ruun (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) – tarkus

Nüüd uurime vanema futharki esimeses aeti neljandat ruuni Ansuz, mille tõenäoline tähendus on seotud jumalaga – võib-olla lausa Odini endaga.

Ansuz ruun (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Näidates oma tähtsust ja olulisust, kaunistab see ruun esemeid ja ruunikivisid, mis on hajutatud üle kogu Euroopa põhjapoolse osa – Rootsist ja Norrast kuni Inglismaani välja.

Vanem futharki osana on Ansuz loetletud ka Rootsi Kylveri kivil, mis pärineb umbes aastast 400 pKr. Sellel ruunikivil on kirjas kogu vanem futharki tähestik ja see on varaseim omataoline leid (16).

Ansuzi kohalolek iidsetes raidkirjades ja kirjanduses annab tema ajaloolisest tähtsusest ereda pildi. Näiteks esineb Ansuz lisaks eelmainitud Kylveri kivile sageli ka teisel ruunikirjades esemetel.

Ruun avaldub ka vanapõhja kirjanduses, mängides sümboolset rolli erinevates saagades ja luuletustes. Rõhutades Anzusi jumalikke seoseid, on vanapõhja luuletuste kogumikus “Noorem Edda” või “Proosa-Edda”, Ansuz sageli seotud just peajumal Odiniga (16)

Veelgi enam, vanaingliskeelsetes tekstides kannab vastav ruun “Os” sarnaseid konnotatsioone, sümboliseerides jumalikku suhtlust ja räägitava sõna jõudu. See keeltevaheline lähenemine rõhutab Ansuzi laiaulatuslikku mõju ja ka püsivat pärandit (16).

Esimene aett ja selle sümboolika

Ansuz kuulub vanema futharki esimesse aetti (aettir), mida seostatakse tavaliselt jumal Freyriga, kes oli Põhjala mütoloogias viljakusejumal. Seda kaheksast ruunist koosnevat rühmitust peetakse sageli füüsilise maailma ja selle loomulike protsesside, sealhulgas viljakuse, kasvu ja materiaalse rikkuse esindajaks.

Ansuzi seotus jumaliku suhtluse ja inspiratsiooniga mängib selles tegevuses üliolulist rolli. See tähistab jumalikku mõju materiaalsele maailmale, tuletades meile meelde kõigi asjade omavahelist seotust ja jumaliku kõikjalolevust (16).

Freyr, selle aetiga seotud jumal, on õitsengu, naudingu ja rahu jumalus. Viljakuse kujundina esindab Freyr ka looduse eluandvat aspekti. Selles kontekstis paistab, et Ansuz edastab sõnumi jumalikust inspiratsioonist, mis hingab füüsilisse maailma elu, sidudes selle seega Freyri mõjupiirkonnaga (16).

Ansuz ruuni (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) nimi 

  • Germaani algkeel: *Ansuz – “jumal”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Ōs (“jumal”), Āc (“tamm”), Æsc (“saar”, saar (Fraxinus) on õlipuuliste sugukonda kuuluv heitlehiste (üks liik on igihaljas) lehtpuude ja -põõsaste perekond))
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Óss – “jumal”

Ansuz on vanema futharki a-ruuni ᚨ tavapärane nimi. Nimetuse aluseks on protogermaani *ansuz, mis tähistab germaani paganluse põhipanteoni kuuluvat jumalust. Ruuniluuletuses on sõnale “óss” antud “suudme” tähendus, samas kui anglosaksi keeles võtab ōs ᚩ ladinakeelse tähenduse “suu”.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Ansuz (ᚨ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚨ (a, ã)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚩ (o, å, ö)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): a (nimega Asch)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚬ, ᚭ (ą, o, å/ǫ)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚮ (o), ᚰ (ǫ), ᚰ (å), ᚯ (ö)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚯ (ä)

Ansuz (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) – graafiline esitus 

Ansuzi ruun võlub visuaalselt, meenutades tähte “F”, kus tema “käed” on veidi alla vajunud. Kuigi erinevates piirkondades või perioodidel on esinenud väiksemaid variatsioone, on Ansuzi põhikujundus püsinud läbi ajaloo järjepidev (16). 

Ansuz (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) – foneetiline väärtus

Germaani algkeeles on Ansuzi ruuni foneetiline väärtus “a”, mis on sarnane “a” häälikuga ingliskeelses sõnas “cat” (tähendades kassi) ning ilmselt oli see heli olemas kogu germaani keelte evolutsiooni vältel (16).

Ansuz ruun (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) – sümboolne tähendus

Ansuzi germaani algkeelne tõlge on “jumal” või “suu”, mis vihjab selle jumalikele seostele. Viikingite maailmas oli ruunidel palju sügavam tähendus kui, et need pelgalt tähti oleks tähendanud. Ansuzi sümboolika on seega seotud kõiketeadva ja targa Odiniga, kes kehastab tarkust, luulet ja maagiat (16).

See ruun on seotud ka inimeseks olemise, eneseväljenduse ja räägitava sõna jõuga. See assotsiatsioon põimib ruuni iidse germaani ühiskonna struktuuriga, rõhutades suulise pärimuse ja tarkuse levitamise tähtsust.

Eneseväljendus on inimeseks olemise põhiaspekt, mis eristab Homo sapiensit kui keeruliste mõtete, emotsioonidega ja mitmel viisil suhtlemisvõimega olendeid teistest olenditest. Inimese väljendusrikkus hõlmab paljusid vorme, alates kõnekeelest ja kirjalikest sõnadest kuni kunsti, muusika ja kõige mitteverbaalseni (16).

Veelgi enam, Ansuz sümboliseerib jumalikku inspiratsiooni, sidudes selle eluhõngu või jumaliku hingusega. See kontseptsioon peegeldab iidsete germaani hõimude vaimset uskumuste süsteemi, kujutades nende ettekujutust jumaliku sfääri mõjust inimelule (16).

Ansuz ruun ennustamises ja maagias

Ansuzi kasutamine ennustamises ja maagias on ülimalt põnev. Ruuniennustuses tõlgendatakse Ansuzi sageli jumaliku juhtimise või kõrgemate jõudude suhtluse märgina. See soovitab otsijal kuulata oma intuitsiooni ja usaldada tarkust, mis voolab seestpoolt.

Ajaloolased viitavad sellele, et inimesed kasutasid Ansuzi läbi ajaloo maagilistes toimingutes või loitsudes, et parandada suhtlemist, tarkust ja mõistmist. Kuid konkreetseid tõendeid selliste tavade kohta on vähe ja suur osa arusaamadest põhineb oletustel ning iidsete tekstide tõlgendamisel (16).

Ruuni side Odiniga, maagia ja tarkuse jumalaga, õhutab usku selle maagilistesse omadustesse veelgi. Paljud usuvad, et inimesed kasutasid Ansuzi maagilistes rituaalides, et otsida Odinilt juhatust või soosingut (16).

Ansuz ruun nooremas futharkis – jumalik hingus

Üleminekuperioodil vanemast futharkist nooremale futharkile, umbes 7. ja 8. sajandil, läbis Ansuz väikese ümberkujundamise. Esindades esialgselt häält “a” hakkas see esindama vanapõhja häält “ą” ning muutus ka ruuni välimus. Selline nihe peegeldab keele ja suhtluse dünaamilist olemust. Nooremas futharkis nimetatakse Ansuzi – ássiks.

Ansuz ruun (ᚨ, ᚩ, ᚪ, ᚫ, ᚬ, ᚭ) – kiire kokkuvõte ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Ansuz ruun? Ansuz sümboliseerib jumalikku suhtlust, tarkust ja inspiratsiooni. Ansuz on tihedalt seotud Põhjala jumala Odiniga.
  • Kuidas kasutada Ansuzi ruun ennustamisel? Ansuzi kasutamisel ruuniennustuses nähakse seda jumaliku juhtimise või kõrgemate jõudude suhtluse märgina, mis soovitab otsijal usaldada oma intuitsiooni.
  • Millisesse aetti kuulub Ansuz? Vanema futharki tähestikus esineb Ansuz esimese aeti neljanda ruunina, kus esimene aett sümboliseerib füüsilise maailma ja selle loomulike protsesside kasvu, viljakust ning uusi alguseid (16).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-5-RUUN-Raidho-sõit-teekond

7. 5. Raidho ruun (ᚱ) – sõit, teekond

Nüüd vaatame vanema futharki ruunitähestiku viiendat ruuni Raidho ja sügavamat sümboolikat, mida ta endas kannab. Tähendades tõlkes “sõitu”, on Raidho tõepoolest seotud teekonnaga.

Raidho ruun (ᚱ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanema futharki esimeses aetis järgneb Ansuzile ja eelneb Kenazile viies ruun Raidho. Selle ruuni vanapõhja keelest pärinev nimi “Raidho” tähendabki umbkaudu just “sõitu” või “teekonda”.

Vanema futharki tähestiku levik ei piirdunud ainult Skandinaaviaga, vaid leidis laialdast kasutust üle kogu Euroopa. Arheoloogid on avastanud tõendeid ruunikirja kasutamise kohta alates Skandinaaviast kuni Briti saarteni ja isegi lõunasse Itaaliani välja.

Selles piirkonnas on koos teiste ruunidega leitud Raidhot mitmesugustel objektidel. Raidho söövitusi võib märgata kõikjal, alates uhketest ruunikividest kuni lihtsate igapäevaste esemeteni, mis näitab ka Raidho ruuni kaugeleulatuvat mõju (17).

Ruuni “Raidho” nime etümoloogia on põnev. Selle juured on germaani algkeeles “*raidō”, mis on seotud reisimise ja liikumisega. Seega kehastab Raidho nii füüsilist kui ka vaimset teekonda, mis olidki mõlemad põhjamaade maailmapildis vägagi kesksel kohal (17).

Esimene aett ja selle sümboolika

Vanem futharki esimesse aetti kuuluv Raidho on tihedalt seotud jumal Freyri ja jumalanna Freyjaga. See konkreetne aett ehk ruuniperekond kannab endas heaolu, viljakuse ja tsüklilise elurütmi teemasid.

Esimese aeti kesksete kujude juurde minnes kohtame Freyri ja Freyjat, Vaniri jumalikke õdesid-vendi. Freyr, viljakuse jumal, ja Freyja, armastuse jumalanna, koondavad endasse kasvu, õitsengu ja armastuse elujaatavaid energiaid (17).

Lisaks nendele teemadele tutvustab Raidho ka rännaku ja transformatsiooni elementi, lisades sellega esimesele aetile kihi sügavust juurde. See on meeldetuletus, mis õhutab meid omaks võtma meie eluteekonnale omased pidevad muutused ja liikumised (17).

Raidho ruuni (ᚱ) nimi 

  • Germaani algkeel: *Raidō – “sõit, teekond”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Rād – “sõit, teekond”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Reið – “sõit, teekond” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Raidho (ᚱ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚱ (r)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚱ (r)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): r (nimega Rehit)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚱ (r)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚱ (r)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚱ (r) (1).

Raidho (ᚱ) – graafiline esitus

Visuaalselt on Raidho lihtne, kuid silmatorkav ruun. Ta koosneb vertikaalsest joonest, mille ülaosas on üks “leht”, mis asetseb nurga all paremale – ja jalus ning näeb välja nagu tänapäeva R. 

Ajalooliselt on Raidho disainist leitud variatsioone. Mõned pealdised näitavad ruuni kõverama haruga või vasakpoolse nurga all. Traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (17).

Raidho (ᚱ) – foneetiline väärtus

Germaani algkeeles esindas Raidho häält “r”, nagu inglise keelses sõnas “ride”, mis tähendab sõitu. Germaani keelte arenedes muutus ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda juba põrisevama “r-na” nagu meiekeelses sõnas “rong” (17).

Raidho ruun (ᚱ) – sümboolne tähendus

Raidho ruuni seostatakse traditsiooniliselt reisimise ja teekonnaga. See esindab liikumist ja progressi, kehastades nii ideed teekonnast kui ka transformatiivsest protsessist. See on huvitav mitmel tasandil, kuna näiteks viikingid on ka elu ja surma näinud just teekonnana. Uurides Põhjala mütoloogias tuntud erinevat tüüpi ebasurnute kohta, saab selle teekonna perspektiivi paremini mõista.

Seega Raidho, mis on olemuslikult seotud kosmilise korra ja universumi seadustega, on sümboliks mitte ainult füüsilisele reisile, vaid ka vaimsele teekonnale tarkuse ja mõistmise poole. Selles kontekstis omandab Raidho ka sügava tähenduse (17).

Odin, tarkuse ja teadmiste jumal, on selle sümboolse tõlgenduse keskne tegelane. Raidho koos oma assotsiatsioonidega rännaku ja transformatsiooniga peegeldabki neid samu teemasid, pakkudes meile pilguheitu iidsete germaani rahvaste väärtustele ja tõekspidamistele (17).

Raidho ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel tõlgendavad inimesed Raidhot sageli liikumise või muutumise märgina. See võib viidata füüsilisele või vaimsele teekonnale, mille keegi ette peab võtma.

Ajalooliselt kasutasid inimesed Raidhot kindlasti ka maagilistes praktikates. Kuigi meil pole täna palju tõendeid konkreetsete loitsude või rituaalide kohta, on siiski tõenäoline, et inimesed kutsusid esile ruuni seoseid teekonna ja transformatsiooniga ka maagilises kontekstis (17).

Tänapäeval kasutavad mõned ruunimaagia praktikud Raidhot rituaalides või loitsudes, mis on seotud reisimise või isikliku ümberkujundamisega (17).

Raidho ruun nooremas futharkis – muutmatu sõit

Kui vanem futhark arenes umbes 7. ja 8. sajandil nooremaks futharkiks, säilitas Raidho nii oma kuju, kui ka tähenduse. Sümboliseerides teekonda ja õiget järjekorda, esindas see jätkuvalt r-heli, mis tähistab teekonna ja eesoleva tee muutumatut olemust. Nooremas futharkis tuntakse Raidhot nimega Reið (17).

Raidho ruun (ᚱ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida kujutab Raidho ruun? Raidho tähistab teekonda ja transformatsiooni.
  • Mis on Raidho sümboolne tähendus ennustamises? Ennustamises tähendab Raidho sageli seda, et tuleb ette võtta teekond või läbida muutus.
  • Millisesse aetti Raidho ruun kuulub? Raidho kuulub vanem futharki esimesse aetti, mida seostatakse Põhjala mütoloogias tuntud jumalate Freyri ja Freyjaga (17).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-6-RUUN-Kenaz-tõrvik-valgus

7. 6. Kenaz ruun (ᚲ, ᚳ, ᚴ) – tõrvik

Kenaz (ka Kaunan) on vanema futharki kuues ruun, mille leiab ruunitähestiku kolmest aetist esimeses. Kenazil on huvitav sümboolika ja see on seotud valguse, teadmiste ja õppimisega. Kohe uurimegi Kenazi päritolu ja sügavamat sümboolikat edasi.

Kenaz ruun (ᚲ, ᚳ, ᚴ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanem futhark oli ruunisüsteem, mida germaani hõimud kasutasid kõige varasemate Põhjamaade raidkirjade jaoks. Kenaz, selle jada kuues ruun, järgneb Raidhole ja eelneb Gebole. Ruuni nimi pärineb vanapõhja keelest, mis tähendab tõlkes umbes “tõrvik”.

Kuna vanemat futharki kasutati laialdaselt kogu Euroopas, on selle ruuni kasutamise kohta Põhja-Euroopas leitud arheoloogilisi tõendeid alates Skandinaaviast kuni Briti saarteni välja. Kenaz, nagu ka tema ruunidest õed-vennad, oli osa sellest laialt levinud süsteemist ning tema kujutisi leidus kõigel – alates monumentaalsetest ruunikividest kuni lihtsate igapäevaste esemeteni (18).

“Kenazi” etümoloogia on intrigeeriv. Germaani algkeeles kõlav sõna “*kaunan” juured on seotud valguse, teadmiste ja õppimisega. Nii saame heita pilgu muistsete germaani rahvaste väärtushinnangutesse, kelle jaoks tarkus ja mõistmine olid sama elutähtsad kui tõrvik pimeduses (18).

Esimene aett ja selle sümboolika

Kenaz kuulub vanema futharki esimesse aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud muinaspõhja mütoloogias tuntud jumala Freyri ja jumalanna Freyjaga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas heaolu, viljakuse ja elu tsüklilisuse teemasid.

Freyr ja Freyja, Vaniri jumalikud õed-vennad, on selle aeti kesksed tegelased. Freyr, meheliku viljakuse jumal ja Freyja, armastuse jumalanna, kehastavad kasvu, õitsengu ja armastuse elujaatavaid energiaid (18).

Kenaz oma teadmiste ja ümberkujundamise teemadega lisab sellele aetile kihi keerukust, tuletades meile meelde, et tarkus ja mõistmine on eluks sama olulised kui kasv ja armastus (18).

Kenaz ruuni (ᚲ, ᚳ, ᚴ) nimi 

  • Germaani algkeel: *Kauną? – täpset tähendust ei teata, aga arvatakse, et sõna juured on seotud valguse, teadmiste ja õppimisega
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Cēn – “tõrvik”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Kaun – “haavand” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Kenaz  (ᚲ, ᚳ, ᚴ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚲ (k)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚳ (c, k, ɧ, ɕ)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): ch (nimega Khen)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚴ (k, g, ŋ)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚵ (g), ᚶ (ŋ), ᚴ (k, q), 
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚴ (k) (1).

Kenaz (ᚲ, ᚳ, ᚴ) – graafiline esitus

Visuaalselt on Kenaz minimalistlik, kuid võimas ruun. Lihtsaim viis on kirjeldada seda kui Pac-Mani figuuri (videomängu karakter) suud. Kui sa sellest viitest aru ei saa, kujuta ette V-tähte, mis on külili kukkunud ja selle ava või suu on suunatud paremale.

Kenazi disainis on avastatud mitmeid variatsioone. Mõned pealdised näitavad ruuni kõverama diagonaaljoonega või joonega, mis ristub ülevalt vasakult alla paremale. Traditsiooniline külili V tähe vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja ka kasutatavamaks (18).

Kenaz (ᚲ, ᚳ, ᚴ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Kenaz häält “k”, nagu ingliskeelses nõnad “knowledge”, tähendades “teadmised”. Germaani keelte arenedes muutus ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda kõva “k”-na.

Kenaz ruun (ᚲ, ᚳ, ᚴ) – sümboolne tähendus

Traditsiooniliselt seostavad inimesed Kenaz ruuni valguse ja teadmistega. Toimib ju tõrvik nii tuletoojana, mis valgustab pimedust, kui ka tarkuse majakana maailmas mida sageli varjab mõistatus.

Lisaks on Kenaz ruun ühenduses seppade käsitööga, sest on ju sepad teadaolevalt just need, kes tuld ja teadmisi toorainete kasulikeks tööriistadeks muutmiseks kasutavad. Selles kontekstis võib Kenaz sümboliseerida mitte ainult teadmisi, vaid ka transformatsiooni ja loovust. Ka mitmetes iidsetes saagades ja luuletustes mängivad keskset rolli just kääbusseppade poolt meisterdatud võlutud esemed (18).

Kääbuskuningas ja käsitöömeister Volund on Põhjala saaga keskne tegelane, kes kehastab oskusi, kavalust ja loovust. Sepatööga seostatav Kenaz peegeldab seega samuti kõiki neid teemasid, pakkudes pilguheitu iidsete germaani rahvaste väärtustele ja tõekspidamistele (18).

Kenaz ruun ennustamises ja maagias

Ruuniennustuses tõlgendatakse Kenazit sageli valgustuse või ilmutuse märgina. Seega võib Kenaz viidata õppimise, mõistmise või uute arusaamade saamise perioodile.

Ajalooliselt võisid inimesed Kenazit maagilistes tavades küll kasutada, kuid kindlaid tõendeid konkreetsete loitsude või rituaalide kohta on vähe. Siiski võisid ruuni seosed teadmiste ja transformatsiooniga mängida rolli ka maagilistes kontekstides. Kujuta ette, kuidas viikingist šamaan söövitab selle ruuni talismanile, kutsudes Kenazi valgustavat jõudu appi soovijate tarkuseotsingutele (18).

Ka tänapäeval kasutavad mõned ruunimaagia praktikud Kenazit just teadmiste, õppimise ja transformatsiooniga seotud maagilistes toimingutes (18).

Kenaz ruun (ᚲ, ᚳ, ᚴ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida kujutab Kenazi ruun? Kenaz esindab teadmisi, õppimist ja transformatsiooni. Lisaks on selle ruuniga seotud tõrvik, kui valgustuse ja mõistmise sümbol.
  • Mis on Kenazi sümboolne tähendus ennustamises? Ennustamises tähendab Kenaz sageli õppimise, mõistmise või uute arusaamadeni jõudmise perioodi. See on valgustuse ja ilmutuse ruun!
  • Millisesse aetti Kenaz kuulub? Kenaz kuulub vanem futharki esimesse aetti, mis on seotud Põhjala jumala Freyri ja jumalanna Freyjaga (18).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-7-RUUN-Gebo-kingitus-tasakaal-vahetus

7. 7. Gebo ruun (ᚷ, ᚸ) – kingitus

Gebo (ka Gyfu) on vanema futharki ruunitähestiku seitsmes ruun, mis järgneb Ansuzile ja eelneb Wunjole. Allolevalt hakkamegi kohe uurima Gebo ruuni tähendust ja tema seost vahetuse ja tasakaaluga. Pea aga meeles, et kuigi me teame ruunidest üsna palju, läheb osa iidsetest teadmistest siiski alati kaotsi. Ruunide tundmaõppimisel tasub hoida avatud meelt, olla uudishimulik ja muudkui edasi uurida!

Gebo ruun (ᚷ, ᚸ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Gebo nimi tähendab vanapõhja keeles tõlkes “kingitust”, viidates ka ruuni sümboolsele tähendusele.

Vanema futharki ruunikirja kasutati üle kogu Euroopa põhjapoolse osa – ka viikingiajastu algusaegadel ning see asendati aeglaselt (peale vahepealset üleminekut pikemale, 33-st ruunist koosnevale anglosaksi ruunikirjale) – lühema ruunikirja ehk noorema futharkiga (19).

Mõiste “gebo” pärineb germaani algkeelsest sõnast “*gebô”, mis tähendab tõlkes “kingitust”. Selle mõistega seostatakse vanapõhja kinkimise kontseptsiooni, mis hõlmas aga enamat kui lihtsalt füüsiliste esemete vahetamist. Nimelt rõhutas see lisaks ka tasakaalu säilitamise olulisust nii kohustustes kui ka suhetes (19).

Esimene aett ja selle sümboolika

Gebo kuulub futharki esimesse aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud Vaniri jumala Freyri ja tema õe, jumalanna Freyjaga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas heaolu ja viljakuse ning elu tsüklilisuse teemasid.

Freyr ja Freyja, Vaniri jumalikud õed-vennad, on selle aeti kesksed tegelased. Freyr, viljakuse jumal ja Freyja, armastuse jumalanna kehastavad kasvu, õitsengu ja armastuse rõõmsaid energiaid. Gebo, oma vahetuse ja tasakaalu teemadega lisab sellele aetile kihi mõtteainet juurde (19).

Lisaks tuletab see meile meelde, et elu hõlmab sageli nii andmist kui ka võtmist (19).

Gebo ruuni (ᚷ, ᚸ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Gebō – “kingitus”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Gyfu – “kingitus”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Gār – “tääk”. Tääk või oda, koos vibu, mõõga, noa (ingl seax) ja kilbiga olid rändeajal ja varakeskajal germaani sõdalaste põhivarustuseks ning seega olulise tähendusega (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Gebo (ᚷ, ᚸ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚷ (g)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚷ (ȝ, g, ŋ, k), ᚸ (ḡ)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): g (nimega Gibu)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Gebo (ᚷ, ᚸ) – graafiline esitus

Visuaalselt on Gebo lihtne, kuid oma lihtsuses – vägagi kõnekas. See koosneb kahest diagonaaljoonest, mis keskel ristudes X-kuju moodustavad. Kujuta ette, kuidas vastastikuse vahetuse eesmärgil ristuvad keskpunktis kaks teekonda ja oledki ära tabanud ka selle ruuni põhilise sümboolse olemuse (19).

Ajalooliselt on Gebo disain jäänud üsna järjepidevaks. Siiski on leitud mõningaid variatsioone, kus on näiteks jooned veidi kõverad või, siis on joonte ristumiskoht veidi tsentrist väljas. Nendele variatsioonidele vaatamata jääb traditsiooniline X-kuju Gebo kõige tuntumaks vormiks (19).

Gebo (ᚷ, ᚸ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Gebo häält “g” nagu ingliskeelses sõnas “gift”, mis tähendab kingitust. Germaani keelte arenedes muutus ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda pehmema “g”-na (19).

Gebo ruun (ᚷ, ᚸ) – sümboolne tähendus

Nüüd süveneme Gebo sümboolikasse. Seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt kingituse või vahetuse kontseptsiooniga. Siiski ei esinda Gebo kingitust vaid selle materiaalses kontekstis, vaid näitab ka tasakaalu ja vastastikkust, mis olid iidsete germaani ühiskondade suhete aluseks.

Ruun on seotud ka jumaliku eluanniga ning inimeste ja jumalate vahelise vahetusega. Selles kontekstis võib Gebo sümboliseerida vastastikust au ja austuse vahetust inimese ning jumaliku vahel (19).

Armastuse jumalanna Freyja on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab armastust, ilu ja viljakust. Pakkudes pilguheitu iidsete germaani rahvaste väärtustesse ja tõekspidamistesse, peegeldab ka Gebo oma seostega armastuse ja vahetusega neid samu teemasid (19).

Gebo ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel peetakse Gebot sageli partnerluse või tasakaalustatud vahetuse märgiks. See võib vihjata ka vastastikusele kokkuleppele.

Ajalugu näitab meile, et nii nagu kõiki teisigi ruune, kasutasid inimesed maagilistes praktikates ka Gebot. Meil küll puuduvad olulised tõendid konkreetsete loitsude või rituaalide kohta, kuid on usutav, et praktikud kutsusid Gebo ruuniga ausa vahetuse ja tasakaaluga seonduvat esile ka maagilistes kontekstides.

Kujuta näiteks ette viikingit, kes söövitab Gebo oma talismanile, kutsudes sel moel endasse vastavad jõud õiglase vahetuse või harmoonia kasvatamise tagamiseks (19).

Partnerluse, kokkulepete või tasakaalustatud vahetusega seotud rituaalides kasutavad ruunimaagia praktikud Gebot ka tänapäeval (19).

Gebo ruun nooremas futharkis – kadunud kingitus

Kui vanem futhark läks 7. ja 8. sajandi paiku üle 16-st ruunimärgist koosnevaks nooremaks futharkiks, kaob kingituse või partnerluse mõistet kehastav Gebo. See kaotus võib meile näidata ka sotsiaalsete ja kultuuriliste väärtuste muutumist, või siis seda, et mõned vanad mõisted andsid lihtsalt teed uutele vormidele ja väljendusviisidele (19).

Gebo ruun (ᚷ, ᚸ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Gebo ruun tähistab? Gebo esindab vahetust, tasakaalu ja partnerlust ning vanapõhja kultuuris seostatakse seda ruuni kingituse mõistega.
  • Mis on Gebo sümboolne tähendus ennustamisel? Gebo tähistab sageli partnerlust või tasakaalustatud vahetust, mida tuleb tunnustada ja arvesse võtta.
  • Millisesse aetti Gebo kuulub? Gebo kuulub vanem futharki esimesse aetti, mis on seotud viljakusejumala Freyri ja armastusejumala Freyjaga (19).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-8-RUUN-Wunjo-rõõm-rahulolu-soovi-täitumine

7. 8. Wunjo ruun (ᚹ) – rõõm

Rändame nüüd iidsetel radadel ja mõistatusliku vanema futharki ruunisüsteemi maailmas järgmise sammukese edasi ning jõuame selle tähestiku kaheksanda ruunini Wunjo (ka Wynn) –  rõõmu ja harmoonia sümbolini!

Wunjo ruun (ᚹ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Wunjo, vanema futharki ruunitähestiku kaheksas ruun on esimese aeti viiimane ruun, mis on seotud Freyja ja Freyriga. Wunjo järgneb Gebole ja eelneb teisest aetist Hagalazile. Wunjo pärineb vanapõhja keelest ja tähendab tõlkes umbes “rõõm” või “õndsus”.

Rauaajast ja viikingiajast pärit germaani hõimud kasutasid vanema futharki tähestikku pea, et kogu Euroopas. Koos oma ruunikirjas õdede-vendadega kuulus sellesse laialt levinud tähestikku ka Wunjo ja tänapäeval võime tema kujutist leida iidsetelt esemetelt, mis võivad olla lausa kuni 2000 aastat vanad.

Sõna “Wunjo” etümoloogia intrigeeriv. Oma algupära tõttu protogermaani keelsest sõnast “*wunjō”, on seda seostatud rõõmu, naudingu ja isegi soovidega. Nii annab Wunjo ruun meile ülevaate ka muistsete germaani rahvaste mõtteviisist, näidates, et nad hindasid rõõmu ja ka otsisid seda oma elus (20).

Esimene aett ja selle sümboolika

Wunjo kuulub vanem futharki esimesse aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumal Freyri ja jumalanna Freyjaga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas heaolu, viljakuse ja elu tsüklilisuse teemasid.

Freyr ja Freyja, jumalikud Vaniri õed-vennad, on esimese aeti kesksed tegelased. Nad kehastavad kasvu, õitsengu ja armastuse õndsaid energiaid (20).

Rõõmu ja eneseteostuse teemadega seoud Wunjo lisab sellele aetile veel ühe kihi positiivsust juurde, tuletades meile meelde, et elu ei seisne ainult võitluses, vaid ka rõõmu ja rahulolu leidmises. Vanema futharki kolm aetti on Freyja aett, Hagalli aett ja Tyri aett (20).

Wunjo ruuni () nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Wunjō – “rõõm”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Wynn – “rõõm” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Wunjo (ᚹ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚹ (ƿ, v)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚹ (ƿ/v)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand):
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Wunjo (ᚹ) – graafiline esitus

Ka Wunjo on visuaalselt lihtne, kuid elegantne ruun. Ta koosneb vertikaalsest joonest, mille ülaosas on leht või kolmnurkne lipp, mida on kujutatud nurga all paremale. Unikoodis, ehk trükituna sarnaneb ta väga Thurisazi ruuniga, kuid on tegelikkuses siiski erinev. Nimelt meenutab Wunjo oma kujult justkui veidi golfiväljaku lippu.

Ajalooliselt on Wunjo disainist leitud ka erinevaid variatsioone, kuid traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (20).

Wunjo (ᚹ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Wunjo häält “w”, nagu inglise keelses sõnas “wind”, tähendades tuult. Germaani keelte arenedes muutus aga ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda hoopis kui “v” (20).

Wunjo ruun (ᚹ) – sümboolne tähendus

Nüüd süveneme Wunjo sümboolsesse südamesse. Seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt rõõmu, naudingu ja rahuloluga. Wunjo kujutab endast pingutuste kulminatsiooni, tasu teekonna lõpus või soovi täitumist.

Peegeldades rahulolu, on ruun seotud ka harmoonia ja heaoluga. See tuletab meile meelde õnne ja rõõmu tähtsust ning nende rolli tasakaalustatud ja täisväärtuslikus olemises (20).

Armastuse jumalanna Freyja on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab armastust ja ilu. Wunjo koos rõõmu ja rahulolu assotsiatsiooniga peegeldab neid samu teemasid, pakkudes meile pilguheitu iidsete germaani rahvaste väärtustele ja tõekspidamistele (20).

Wunjo ruun ennustamises ja maagias

Ruuniennustuses tõlgendatakse Wunjot sageli kui rõõmu, eneseteostuse või teekonna kulminatsiooni märki. See võib viidata peagi inimese ellu saabuvale õnne ja rahulolu perioodile.

Ajalooliselt kasutasid inimesed Wunjot ja ruune üldiselt seidri maagiaga (seiðr, ingl seidr) seotud tavades. 

Kuigi meil puuduvad konkreetsed tõendid konkreetsete loitsude või rituaalide kohta, on tõenäoline, et praktikud kutsusid maagilises kontekstis Wunjo ruuniga esile rõõmu ja soovide täitumisega seotut. Võime ette kujutada sedagi, kuidas mõni viiking selle ruuni oma talismanile söövitas – lootes nii oma ellu rohkem rõõmu ja rahulolu tuua.

Ka tänapäeval kasutavad mõned ruunimaagia praktiseerijad Wunjot loitsudes või rituaalides, mille eesmärk on meelitada ligi rõõmu, eneseteostust või rahulolu (20).

Wunjo ruun nooremas futharkis – kadunud rõõm

Ajavahemikul, mil vanem futhark arenes nooremaks futharkiks, umbes 7. ja 8. sajandil, kaob rõõmu ja harmooniat esindav ruun Wunjo. Selline kadumine võib tähistada nihet emotsioonide väljendamises ning sotsiaalses harmoonias, peegeldades inimkogemuse ja keele pidevalt arenevat olemust (20).

Wunjo ruun (ᚹ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Wunjo ruun tähistab? Wunjo esindab rõõmu, soovide täitumist ja teekonna kulminatsiooni ning seda ruuni seostatakse õnne ja rahuloluga.
  • Mis on Wunjo sümboolne tähendus ennustamises? Ennustamises tähistab Wunjo sageli rõõmu, eneseteostuse perioodi või ellu saabuva teekonna kulminatsiooni.
  • Millisesse aetti Wunjo kuulub? Wunjo on viimane ruun vanema futharki esimeses aettis, mis on seotud Põhjala jumala Freyri ja jumalanna Freyjaga (20).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-9-RUUN-Hagalaz-rahe-muutused

7. 9. Hagalaz ruun (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) – rahe

Nüüd oleme oma järjekorraga jõudnud selle mõistatusliku ja iidse ruunitähestiku üheksanda ruunini Hagalaz – mis on häirimise ja muutumise sümbol (21).

Hagalaz ruun (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Hagalaz on teise aeti esimene ruun, mida tuntakse ka Hagalli aetina, kuna see on seotud Heimdalliga (Heimdall on Põhjala mütoloogias jumalate valvur), keda vahel nimetatakse ka Hagaliks. Vanema futharki üheksanda ruunina järgneb Hagalaz Wunjole ja eelneb Nauthizile. Ruuni nimi pärineb vanapõhjakeelsest sõnast “Hagall”, mis tõlkes tähendab umbkaudu “rahe” või “rahetera”.

Vanema futharki ruunikirja kasutasid inimesed pea, et kogu Euroopas – Skandinaaviast Briti saarteni ja kaugele Euroopa mandri lõunaosasse välja. Selles tähestikus kirjutatud pealdisi võib leida kõikjal, alates monumentaalsetest ruunikividest kuni lihtsate igapäevaste esemeteni.

“Hagalazi” etümoloogia on intrigeeriv ja omamoodi kütkestav. Ruuni nime juured on pärit protogermaani sõnast “*hagalaz”, mis seostub rahega – loodusjõuga, mis võib olla nii hävitav – kui samaaegselt ka toitev.

See assotsiatsioon annab ülevaate iidsete germaani rahvaste mõtteviisist ja paljastab nende usu elu kahekülgsesse aspekti ehk duaalsusesse (21).

Teine aett ja selle sümboolika

Hagalaz kuulub vanema futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumal Heimdalli ja jumalanna Skadiga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas vastupanu, ellujäämise ja elu tsüklilisuse teemasid.

Heimdall, valvas eestkostja, kehastabki ka ise just vastupanu ja ellujäämise teemasid, mis seda aetti läbivad. Hagalaz oma katkemise ja ümberkujundamise sümboolikaga sobib sellesse narratiivi suurepäraselt, tuletades meile meelde, et muutused, kuigi need on sageli pigem hoopis väljakutsed – on elutsükli vajalik osa (21).

Hagalaz ruuni (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: Hag(a)laz – “rahe”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Hægl – “rahe”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Hagall – “rahe” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Hagalaz (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚺ, ᚻ (h)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚺ, ᚻ (h)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): h (nimega Hagale)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚼ, ᚽ (h)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚼ (h, x)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚼ (h) (1).

Hagalaz (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) – graafiline esitus

Hagalaz, taaskord lihtne, kuid võimas ruun, koosneb visuaalselt kahest vertikaalsest joonest, mida lõikab keskel üks või kaks peaaegu horisontaalset joont, moodustades nii H-kuju (21).

Ajalooliselt on avastatud Hagalazi ruuni disainis variatsioone. Mõned pealdised kujutavad ruuni rohkem kõverate joontega või ühe või kahe horisontaalse joonega. Siiski on traditsiooniline üherealine vorm jätkuvalt enim tunnustatud ja kasutatud (21).

Hagalaz (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Hagalaz häält “h”, nagu igliskeelses sõnas “hail”, mis tähendab rahet. Germaani keelte arenedes muutus aga ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati “h” tähte rohkem kurguhäälikuna (21).

Hagalaz ruun (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) – sümboolne tähendus

Nüüd süveneme Hagalazi sümboolsesse südamesse. Seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt katkemise ja transformatsiooniga. Hagalaz kujutab endast rahet, mis hävitab põllukultuure, kuid toidab samas ka mulda – valmistades selle nii ette järgmiseks kasvutsükliks.

Vanema futharki ruuni Hagalaz tähendus – “rahe” on seotud muutuste, transformatsioonide ja kaose jõududega.

See ruun on seotud ka tarkade saatusenaistega nornidega – Põhjala mütoloogias tuntud jumalustega, kes vastutavad inimsaatuse kulgemise eest. Selles kontekstis võib Hagalaz sümboliseerida vältimatuid muutusi, mida elu toob ning ka vajadust kasvada ning muutustega kohaneda (21).

Saatusekudujad nornid on põhjamaade mütoloogia kesksed tegelased, kes kehastavad elu tsüklilisust ja muutuste paratamatust. Nornid on jäädvustatud ka kaasaegsemas kontseptsioonis Wyrdi võrk (ingl Web of Wyrd). 

Wyrdi võrk on Põhjamaade mütoloogias vähemtuntud sümbol, mis kehastab mineviku, oleviku ja tuleviku vahelise seose kontseptsiooni. Vanades tekstides viidatakse kolmele nornile, kes raiuvad inimeste saatuse kas siis ilmapuu Yggdrasili tüvesse või koovad selle kuldsetest niitidest. Kolm norni, kes elavad Urðarbrunnri (Urdi kaevu) ääres Yggdrasili jalamil, kannavad nime Urðr, Verðandi ja Skuld. 

Mõnede sõnul tähistavad nende nimed vastavalt minevikku, olevikku ja tulevikku, kuid see pole otsene tõlge. Üks mis kindel on aga see, et vanapõhjakeelset Urðri võib tõlkida kui saatust. Lisaks on tema nime mõnikord tõlgitud vanaingliskeelseks Wyrdiks, mis tähendab samuti saatust. 

Sellest ongi saanud moodsaim viikingite sümbol, mida nimetatakse Wyrdi võrguks ja see esindab inimeste ja jumalate saatuse kudumist. Kuigi antud kontseptsiooni juured ulatuvad viikingite uskumuste süsteemi tuumani (mis puudutab saatust ja saatuse kujundamist) ei ole ei sümbol ega nimi ise pärit viikingiajast (21).

Siiski, kuigi “Wyrdi võrgu” konseptsioon ei pruugi olla vana, aitab see meid visualiseerimisel. Jäädvustatakse ettemääratud saatuse kontseptsioon, mis on kokku kootud üheks suureks võrguks, nagu viikingid seda uskusid. Hagalaz, mis on seotud katkestuste ja transformatsioonidega, peegeldab neid teemasid samuti (21).

Hagalaz ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel nähakse Hagalazi sageli häire märgina – signaalina, et silmapiiril võib olla torm. Kuid pea meeles, et tormid, kuigi hävitavad, toovad endaga enamasti kaasa ka vihma, mis toidab maad ja võimaldab kõigel taas uuesti kasvama hakata.

On võimalik, et ajalooliselt kasutati Hagalazi ka maagilistes tavades. See võis juhtuda näiteks olukordades, kus viikingisõdalane, söövitades Hagalaz ruuni oma relvale, lootis sellega oma vaenlasi lahingus häirida. Või, siis kirjutas Hagalaz ruuni oma kivile hoopis talunik, lootes, et rahe toob kastet tema põldudele (21).

Tänapäeval kasutavad mõned ruunimaagia praktikud Hagalazi rituaalides, mille eesmärk on kutsuda esile muutusi või kujundada midagi ümber (21).

Hagalaz ruuni (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) kasutamine nüüdisajal

Hagalaz ruuni noorema futharki versiooni (ᚼ) kombineerituna ühe teise noorema futharki versiooniga ruunist Berkanan (ᛒ – mis esindab kasvu), kasutab oma logos Bluetooth. Sellist kahe või mitme ruuni kombinatsiooni nimetatakse sidusruuniks.

Hagalaz ruun (ᚺ, ᚻ, ᚼ, ᚽ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Hagalazi ruun? Hagalaz esindab katkemist ja ümberkujundamist. See sümboliseerib vältimatuid muutusi, mida elu endaga paratamatult kaasa toob ja vajadust nendega kohaneda.
  • Kuidas hääldada sõna Hagalaz? Hagalaz hääldatakse “hah-gah-lahz” koos “h” häälikuga nagu “hobune”.
  • Mis on Hagalazi sümboolne tähendus ennustamisel? Ennustamises tähistab Hagalaz sageli häirete või muutuste perioodi, mis inimese ellu saabub.
  • Millisesse aetti Hagalaz kuulub? Hagalaz kuulub Heimdalliga seotud vanem futharki teise aetti (21).
  • Hagalaz kasutamine nüüdisajal. Kombineerituna koos Berkanan ruuniga (mis esindab kasvu) on Hagalaz ruun Bluetoothi sümboliks (21).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-10-RUUN-Nauthiz-vajadus-piirangud-raskused

7. 10. Nauthiz ruun (ᚾ, ᚿ) – vajadus

Nauthiz on vanem futharki tähestiku teise aeti teine ​​ruun. Tuntud ka kui Naudiz – on see ruun piirangu ja vajaduse sümbol. 

Nauthiz ruun (ᚾ, ᚿ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Nauthiz ruuni, mis järgneb ruunile Hagalaz ja eelneb Isale, seostatakse jumalate valvuri Heimdalliga. Heimdall, keda kutsuti ka säravaks jumalaks ja kes oli jumalatest valgeima nahaga, elas Asgardi sissepääsu juures, kus ta valvas vikerkaaresilda Bifrosti. Nimi “Nauthiz” pärineb vanapõhja keelest, mis tähendab tõlkes umbkaudu “tarvidus” või “vajadus”.

Sõna “nauthiz” või “naudiz” etümoloogia on köitev. Sõna juured peituvad protogermaani sõnas “*nauþiz”, mida on seostatud vajaduse, raskuste ja piirangutega. See annab meile ülevaate iidsete germaani rahvaste mõtteviisist ning näitab kuidas nad tajusid raskuste ja vajaduse rolli ning nende omavahelist seost (22).

Teine aett ja selle sümboolika

Nauthiz kuulub vanema futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mille keskne tegelane on jumalate valvur Heimdall. See aett ehk ruunide perekond kannab endas vastupidavuse, transformatsiooni ja elu tsüklilisuse teemasid.

Oma valvsuse ja ettenägelikkuse poolest tuntud Heimdall kehastab kaitsvaid ja vastupidavaid energiaid, mis on taustaks ka kõikidele tema aeti ruunidele. Nii peegeldab ka Nauthiz oma vajaduse assotsatsiooniga omamoodi ka vastupidavust, pakkudes  seeläbi pilguheitu iidsete germaani rahvaste väärtustele ja tõekspidamistele.

Lisaks on teine ​​aett, kus Nauthiz oma koha leiab, eneseleidmise ja transformatsiooni teekond. See seisneb väljakutsetega silmitsi seismises, nendest õppimises ja tugevamaks muutumises. Oma vajaduse sümboolikaga mängib ruun sellel teekonnal otsustavat rolli. Lõppude lõpuks tuletab ta ju meile meelde, et mõnikord leiame oma suurimad tugevused just meie suurimate vajaduste ja väljakutsete kaudu (22).

Nauthiz ruuni (ᚾ, ᚿ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Naudiz – “vajadus, viletsus”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Nȳd – “vajadus, viletsus”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Nauðr – “vajadus, viletsus” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Nauthiz (ᚾ, ᚿ) 

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᚾ (n)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᚾ (n)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): n (nimega Not)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᚾ, ᚿ (n)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᚾ, ᚿ (n)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᚿ (n) (1).

Nauthiz (ᚾ, ᚿ) – graafiline esitus

Visuaalselt on Nauthiz ülimalt lihtne ja koosneb ühest vertikaalsest joonest, mis ristub keskelt lühema joonega mida on kujtatud veidi nurga all paremale. 

Ajalooliselt on Nauthizi disainist leitud variatsioone. Mõned pealdised näitavad ruuni rohkem kõverate joontega või joontega, mis ristuvad erinevates punktides. Traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (22).

Nauthiz (ᚾ, ᚿ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Nauthiz häält “n”, nagu igliskeelses sõnas “need”, mis tähendab vajadust. Germaani keelte arenedes muutus ka selle ruuni hääldus (22).

Nauthiz ruun (ᚾ, ᚿ) – sümboolne tähendus

Nüüd süveneme Nauthizi sümboolika südamesse. Seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt vajaduste, raskuste ja piirangutega. Nautihiz esindab elu väljakutseid ja vajadusi, tuletades meile meelde, et raskused on sageli hoopis kasvu ja muutuste katalüsaatoriks.

Ruun on seotud ka vastupidavuse ja inimese võimega väljakutsuvatest ning keerukatest olukordadest üle saada. See on meeldetuletus jõust ja sihikindlusest, mis peitub meis isegi suurimate raskustega silmitsi seistes (22).

Jumalate valvur Heimdall on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab valvsust, vastupidavust ja ettenägelikkuse kaitsvat jõudu. Nauthiz oma vajaduse sümboolika ja vastupidavuse assotsiatsioonidega peegeldab neid teemasid samuti (22).

Nauthiz ruun ennustamises ja maagias 

Ka ruuniennustuses tähendab Nauthiz sageli vajadust või raskusi. See on üleskutse kasutada kogu oma sisemist jõudu ja vastupidavust selleks, et oma väljakutsetele otse ja vapralt vastu astuda. Seega ei pruugi Nauthiz olla sugugi mitte negatiivne märk, vaid pigem meeldetuletus, et kasvu ja muutused leiame sageli just võitluse kaudu.

Vanad germaani rahvad kasutasid maagias ja loitsimises Nauthizi aktiivselt. Nad uskusid, et sellel ruunil on võim aidata ületada raskusi ja rahuldada ka vajadusi. Näiteks usuti, et Nauthiz ruuni loitsudesse sisse kirjutamine võimaldab loitsijal ületada keerulise olukorra või saavutada konkreetse eesmärgi (22).

Kaasaegsel ajastul kujundavad need tõlgendused aktiivselt Nauthizi kasutamist ka nüüdisaegsetes praktikates. Olgu see ennustamine või maagilised rituaalid, Nauthiz sümboliseerib vastupidavust, ümberkujundamist ja inimese võimet võita ebaõnne (22)!

Nauthiz ruun (ᚾ, ᚿ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Nauthizi ruun? Nauthiz esindab vajadust, raskusi ja piiranguid. Ta sümboliseerib vastupidavust ja inimese võimet raskustest üle saada.
  • Kuidas kasutada Nauthizit ennustamisel? Ennustamisel tähendab Nauthiz sageli vajadust või raskusi ning on üleskutseks kasutada sisemist jõudu ja vastupidavust.
  • Kas inimesed kasutasid Nauthizit ka maagilistes praktikates? Jah – uskudes, et see võib aidata raskusi ületada ja vajadusi rahuldada, kasutati Nauthiz ruuni ajalooliselt aktiivselt (22).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-11-RUUN-Isa-jää-seisak-kannatlikkus

7. 11. Isa ruun (ᛁ) – jää, kannatlikkus

Isa ehk Isaz on vanema futharki üheteistkümnes ruun ja üks ruunidest, mis leidub ka nooremas futharkis. Oma jää ja vaikuse sümboolikaga võlub see ruun paljusid, samas seostatakse Isa ruuni ka transformatsiooniga.

Isa ruun ütleb meile – püsi kursil! Jätka! Sest isegi kui asjad on soikus, siis jonnakalt oma rida edasi ajades, võivad teostuda ka suurimad muutused. Täpselt nii nagu kujundavad loodust tasaselt kuid järjekindalt läbi aja ka vesi ja jää.

Isa ruun (ᛁ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Isa, vanema futharki ruunitähestiku üheteistkümnes ruun, järgneb Nauthizile ja eelneb Jerale. Ruuni nimi pärineb vanapõhja keelest, mis tähendab tõlkes umbes “jää”.

Vanem futhark, arhailine ruunisüsteem, kuhu Isa ruun kuulub, oli laialdaselt kasutusel pea, et üle kogu Euroopa – Skandinaaviast kuni Suurbritannia saarteni ning ulatudes isegi lõunasse Itaalia rannikuteni. 

“Isa” juured on protogermaani sõnas “*īsaz”, mida seostatakse nii jääga kui ka transformatsiooniga ning mis on karmis põhjamaises keskkonnas vägagi levinud ja oluline element. See annab meile ülevaate iidsete germaani rahvaste mõtteviisist, näidates, kui sügavalt nad nägid ümbritsevat loodust (23).

Teine aett ja selle sümboolika

Isa kuulub vanem futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumalate kaitsja Heimdalliga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas vastupanu, väljakutsete ja raskuste muutva jõu teemasid (23).

Valvas kaitsja Heimdall ja vaikust ning potentsiaali sümboliseeriv ruum Isa lisavad sellele aetile kihi sügavust ning tuletavad meile meelde, et ka kõige karmimal talvel lubatakse alati ka kevadet (23).

Isa ruuni (ᛁ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Isaz – “jää”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Īs – “jää”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Íss – “jää” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Isa (I)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): I (i)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): I (i)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): i (nimega His)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): I (i, j, e)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛂ (e), I (i, j)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛆ (e), I (i) (1).

Isa ruuni (ᛁ) graafiline esitus

Visuaalselt on Isa lihtne, kuid elegantne ruun. Nagu katusel rippuv jääpurikas, on Isa ruun lihtsalt üks vertikaalne joon nagu ka “I” täht

Kuna pikema aja jooksul ruunid arenesid, siis on Isa kujundusest on leitud ka variatsioone. Näiteks näitavad mõned pealdised Isa ruuni selliselt, kus keskelt jookseb läbi horisontaalne joon. Traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (23).

Isa (ᛁ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Isa häält “i”, nagu igliskeelses sõnas “ice”, tähendades “jää”. Germaani keelte arenedes muutus aga ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda juba nii nagu ka meie keeles “i” (23).

Isa ruun (ᛁ) – sümboolne tähendus

Nüüd süveneme Isa tähenduse südamesse. Isa ruuni seostatakse jää, vaikuse ja seisakuga, mis sümboliseerib ootamise perioodi või aega enesevaatluseks.

Ruun on samuti seotud potentsiaali ja transformatsiooniga. Sarnaselt nagu jää võib sulada veeks või jäätuda taas tagasi liustikuks. See on meeldetuletus meis kõigis peituvast potentsiaalist ja kannatlikkuse ning aja muutvast jõust (23).

Aesiri kaitsejumal Heimdall on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab valvsust ja lojaalsust ning ka transformatsiooni jõudu. Isa oma vaikuses istuva potentsiaaliga viitab täpselt samadele teemadele. Lisaks mänib Isa ruuni taustas rolli talvejumalanna Skadi, kes peegeldab samuti selle ruuni tasast, kuid samas väljakutseid pakkuvat ja muutvat energiat (23).

Isa ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel tõlgendavad paljud Isa ruuni kui vaikuse, tegevuse pausi või enesevaatluse aega. Seega võib see ruun sulle soovitada ooteaega või järelemõtlemisaega.

Meil puuduvad konkreetsed tõendid konkreetsete loitsude või rituaalide kohta, kuid tundub usutav, et inimesed kutsusidki maagilises kontekstis selle ruuniga esile just vaikust. Näiteks võime vaid ette kujutada kuidas mõni viiking Isa ruuni oma talismanile söövitas, lootes sellega oma ellu tuua veidi rahulikumat – sisekaemuse perioodi (23).

Ka tänapäeval kasutavad mõned ruunimaagia praktikud Isa ruuni rituaalides, mille eesmärk on luua vaikust, soodustada enesevaatlust või tekitada tegevuses pausi (23).

Isa ruun nooremas futharkis – muutumatu vaikus

Kui vanem futhark muutus 7. ja 8. sajandi paiku aeglaselt nooremaks futharkiks – jäi jääd ning vaikust esindav Isa muutumatuks. See sümboliseeris jätkuvalt i-heli ning peegeldas vaikuse, selguse ja sellega kaasnevate väljakutsete püsivat olemust. Läbi aja oma tähtsuse säilitanud Isa ruun on nooremas futharkis tuntud kui Ís (23).

Isa ruun (I) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Isa ruun tähistab? Isa esindab vaikust, enesevaatlust ja potentsiaali. See on nagu jää, mis talvel maastikku katab ja elutsüklile pausi pakub.
  • Kuidas kasutada Isa ruuni ennustamisel? Ennustamisel soovitab Isa sageli ootamise või järelemõtlemise perioodi. See on märk aeglustada, olla kannatlik ja endasse vaadata.
  • Mis on Isa foneetiline väärtus? Protogermaani keeles esindas Isa häält “i”, nagu inglise keelses sõnas “jää”.
  • Millisesse aetti Isa kuulub? Isa kuulub vanema futharki teise aetti, mis on seotud jumalate kaitsja Heimdalli ja talvega seotud jumalanna Skadiga (23).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-12-RUUN-Jera-saak-saagikoristus-tasu-pingutuste-kulminatsioon

7. 12. Jera ruun (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) – saak, saagikoristus

Iidse maailma mõistatuslikku ruunisüsteemi ehk vanem futharki kaheteistkümnes ruun on saagi ja tasu sümbol Jera ehk Jēran.

Jera ruun (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Jera, selle iidse tähestiku kaheteistkümnes ruun, järgneb Isale ja eelneb Eiwazile. Nimi “Jera” pärineb vanapõhja keelest, mis tähendab tõlkes umbkaudu “aasta” või isegi “hea aasta” või “saak/saagikoristus”.

Vanem futhark, iidne ruunisüsteem, mille osaks on ka Jera, võeti laialdaselt kasutusele pea, et üle kogu Euroopa. Selle tähestiku ruunid jätsid oma pärandi alates Skandinaavia jahedatest maastikest kuni Suurbritannia roheliste saarteni –  ulatudes isegi Itaalia päikesepaisteliste rannikuteni. Vanema futharki ruune on leitud nii muljetavaldavatel ruunikividel kui ka tavalistel igapäevastel esemetel, mis näitab selle tähestiku laialdast kasutust ja ka tähtsust (24).

“Jera” etümoloogia on põnev. Sõna juured on pärit germaani algkeelsest sõnast “*jērą”, mis on seotud aasta tsüklilisuse ja – täpsemalt just saagikoristusega. See annab meile ka ülevaate iidsete germaani rahvaste mõtteviisist ning näitab kui kõrgelt hinnati ammusatel aegadel looduse ringkäike ja ka oma töö tasusid (24).

Teine aett ja selle sümboolika

Jera kuulub vanema futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumalate valvuri ja kaitsa Heimdalliga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas ümberkujunemise, tasakaalu ja elu tsüklilisuse teemasid.

Tuntud oma valvsuse ja lojaalsuse poolest, kehastab Heimdall nii kaitse kui ka valvsuse energiat. Jera oma tsüklite ja saagikoristuse teemadega lisab sellele aetile veel ühe kihi. Lisaks peegeldab Jera tasakaalu pingutuse nagu valvsuse ja tasu nagu saagikoristuse vahel (24).

Jera ruuni (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Jēra – “aastaaeg, saagikoristus”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Gēr (aasta, saagikoristus) Īor – “angerjas”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Ár – “saagikoristus, rohkus” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Jera (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛃ (j)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛡ, ᛄ (j), ᛡ (īa, īo)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): – 
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛅ (a, ä)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛆ (a), ᛅ (ä)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛅ (a), ᚯ (ä) (1).

Jera (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) – graafiline esitus

Visuaalselt on Jera lihtne, kuid elegantne ruun. Ta koosneb kahest külili V-st või kaasaegsest sümbolist “suurem/väiksem kui”, mis näitavad vastassuundades. 

Ajalooliselt on Jera disainist leitud mitmeid variatsioone, kuid traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (24).

Jera (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Jera häält “j”, nagu inglise keelses sõnas “year”, tähendadas “aasta”. Germaani keelte arenedes muutus ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda kui “y” (24).

Jera ruun (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) – sümboolne tähendus

Traditsiooniliselt seostatakse Jerat aastaaja ja saagikoristusega ning vaadates tema sümboolika südamesse – näeme pingutuste kulminatsiooni, tasu reisi lõpus või soovi täitumist.

Jera ruun on seotud ka tsüklilise aja kontseptsiooniga ja looduse rütmidega. See tuletab meelde kannatlikkuse tähtsust ja mõistmist, et kõigeks on alati olemas oma õige aeg (24).

Kaitsejumal Heimdall on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab valvsust ja lojaalsust ning ka aja tsüklilisust. Jera oma seostega aastaaegade ja saagikoristusega peegeldab neid teemasid samuti (24).

Jera ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel tõlgendatakse Jerat sageli viljakate tulemuste märgina. Lisaks ka kui tasu varasemate pingutuste eest või rahu ja õnne perioodi. Seega on Jera omamoodi loomuliku põhjuse ja tagajärje tsükli sümboliks ning meeldetuletus, et meie tänased teod kujundavad meie homseid tulemusi.

On olemas ka ajaloolisi viiteid Jera ruuni kasutamisele maagilistes rituaalides ning seda eriti just saagikoristuse, viljakuse ja tsüklitega seotud loitsude puhul. Näiteks vanapõhja luuletuses “Sigrdrífumál” soovitab valküür Sigrdrífa kangelasel Sigurdil “Lohetapjal” lahingus edu tagamiseks nikerdada oma mõõgale “võidu ruunid”, sealhulgas ka ruun Jera (24).

Jera ruun (ᛃ, ᛡ, ᛄ, ᛅ, ᛆ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Jera ruun? Jera sümboliseerib aastaaega ja saaki ning tasu raske töö ja kannatlikkuse eest.
  • Kuidas tõlgendatakse Jerat ennustamisel? Ennustamises tähendab Jera sageli viljakat tulemust, tasu varasemate pingutuste eest või rahu ja õnne perioodi.
  • Millisesse aetti Jera kuulub? Jera kuulub vanema futharki teise aetti, mis on seotud jumal Heimdalliga (24).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-13-RUUN-Eihwaz-jugapuu-vastupidavus

7. 13. Eihwaz ruun (ᛇ) – jugapuu, vastupidavus

Kolmeteistkümnes ruun selles iidses tähestikus, Eihwaz (ka Eiwas ja Eoh) on vastupidavuse ja muutumise sümbol.

Eihwaz ruun (ᛇ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Eiwaz, vanem futharki tähestiku kolmeteistkümnes ruun järgneb saaki sümboliseerivale ruunile Jera ja eelneb salapärasele karikaruunile Perthro. Eihwazi nimi pärineb vanapõhja keelest, mis tähendab tõlkes umbkaudu “jugapuu”, mis on üks meiegi maal tihti hekkides ja aiailuks kasvatatav igihaljas ja vastupidav puu.

Vanem futhark, arhailine ruunisüsteem, kuhu Eiwaz kuulub, oli laialdaselt kasutusel pea, et kogu Euroopas. Need teadaolevalt kõige esimesed ruunid jätsid oma jälje Skandinaavia härmastesse kuningriikidesse ja Suurbritannia rohelistele aladele ning jõudsid välja isegi Itaalia päikesepaisteliste rannikuteni. Selles järjestuses kolmeteistkümnendal kohal olevat Eiwazi on leitud söövitatuna nii massiivsetele ruunikividele, kui ka tavalistele igapäevastele esemetele, andes seeläbi tunnistust ka tema laialdasest kasutamisest ja tähtsusest (25).

Nime “Eiwaz” juured on pärit protogermaani sõnast “*īhwaz” ning seda seostatakse paljudes kultuurides just vastupidavuse ja transformatsiooni sümboliks oleva jugapuuga (25).

Teine aett ja selle sümboolika

Eiwaz kuulub vanem futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumal Heimdalliga. Kogu teine aett ehk ruunide perekond kannab endas transformatsiooni ja elu tsüklilisuse teemasid.

Teise aeti keskne tegelane on jumalate kaitsja Heimdall. Tuntud kui valvas ja lojaalne kaitsja, sobib ta Eiwazi teemadega ideaalselt (25).

Eihwaz ruuni (ᛇ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Ē2haz / *Ē2waz – “jugapuu”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Ēoh – “jugapuu” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Eihwaz (ᛇ) 

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛇ (ï, é)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛇ (ï, é, ēo)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): – 
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Eihwaz (ᛇ) – graafiline esitus

Eiwaz koosneb ühest pikast vertikaalsest joonest, mille otstes on kaks lühikest horisontaalset joont, mis on alati horisontaali poole kallutatud. Ülemine lühike “oks” liigub paremale ja alumine lühike “oks” liigub vasakule.

Nagu peaaegu kõikidest teistestki ruunididest, on ka Eiwazi kujundusest leitud variatsioone. Mõned pealdised näitavad ruuni kumerama diagonaaljoonega või täiendavate joontega. Traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (25).

Eihwaz (ᛇ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Eiwaz häält “ei”, nagu ka sõnas “eile”. Germaani keelte arenedes muutus ka selle ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda kui “y” (25).

Eihwaz ruun  (ᛇ) – sümboolne tähendus

Süvenedes Eiwaz ruuni sümboolika südamesse näeme, et seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt jugapuuga, mis on vastupidavuse ja transformatsiooni ning ka elu ja surma vahelise seose sümbol. Seega esindab Eihwaz elu, surma ja taassünni tsüklit ning nendes üleminekutes navigeerimiseks vajalikku vastupidavust.

Ruun on seotud ka Yggdrasiliga, põhjamaade mütoloogias tuntud maailmapuuga, mida sageli kujutataksegi just jugapuu või saarepuuna. See tuletab meile meelde kõigi asjade omavahelist seotust ja eksistentsi tsüklilisust (25).

Kaitsejumal Heimdall on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab valvsust, lojaalsust ning jumalate ja inimeste vahelist sidet. Eiwaz oma assotsiatsioonidega ilmapuu ja elutsükliga peegeldab neid teemasid samuti (25).

Eihwaz ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel tõlgendatakse Eiwazi sageli transformatsiooni või vajaliku muutuse märgina. Teda peetakse üleskutseks väljakutsetele vastupidavust meeles pidades otse vastu astuda, lubades teiselt poolt kasvu ja arengut (25).

Ajalooliselt kasutati Eiwazi kõige tõenäolisemalt just sellistes maagilistes rituaalides, mis olid seotud kaitse või ümberkujundamisega. Jugapuu seos surma ja taassünniga võis Eiwazi ruuni muuta sellistes tavades vägagi võimsaks sümboliks (25).

Eihwaz ruun (ᛇ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Eihwaz sümboliseerib? Eiwaz sümboliseerib muutumist, vastupidavust ning elu, surma ja taassünni tsüklit. Teda seostatakse jugapuu ja maailmapuu Yggdrasiliga.
  • Kuidas tõlgendatakse Eiwazi ennustamisel? Ennustamisel nähakse Eiwazi sageli vajaliku muutuse või transformatsiooni märgina. Tõotades teisel pool kasvu – soovitab Eihwaz väljakutsetele vastupidavusega vastu astuda.
  • Millisesse aetti Eiwaz kuulub? Eiwaz kuulub vanema futharki teise aetti, mida tuntakse Hagalli aettina ja mis on seotud jumal Heimdalliga (25).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-14-RUUN-Perthro-saladus-varjatu

7. 14. Perthro ruun (ᛈ) – saladus, varjatu

Vaadates siin loos läbi kõik vanem futharki ruunid, jõuame nüüd ühe tõeliselt ainulaadse ruuni – Perthroni. See neljateistkümnes ruun meie iidses tähestikus on ruun, mida varjavad mõistatused…

Perthro ruun (ᛈ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanem futhark, iidne ruunisüsteem, mille osaks on ka Perthro, võeti laialdaselt kasutusele pea, et üle kogu Euroopa. Need ruunid jätsid oma pärandi alates Skandinaavia jahedatest maastikest kuni Suurbritannia roheliste saarteni – ulatudes isegi kaugele Lõuna-Euroopasse Itaalia rannikuteni.

Perthro, selle tähestiku neljateistkümnes ruun, järgneb jugapuu ruunile Eiwaz ja eelneb kaitset sümboliseerivale ruunile Algiz. Aga vanaskandinaavia nimega “Peorð” on üks väheseid ruune, kus nimele polegi tänapäevastes keeltes selget tõlget (32).

Kuigi Perthro tähendus pole siiani hästi teada, siis arvatakse, et see võib tähendada ka pirnipuud. Seega on Perthro ruun üks salapärane ruun, mis muudab tema sümboolikaga tutvumise üheks igati põnevaks uurimisalaks (32).

Teine aett ja selle sümboolika

Perthro kuulub vanem futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosneva rühma, mida tuntakse Heimdalli aetina. See aett ehk ruuniperekond kannab endas kaitse ja valvsuse teemasid, aga ka võitlust tundmatu vastu.

Oma teravate meelte ja valvsuse poolest tuntud teise aeti keskne tegelane Heimdall on jumalate kaitsja, kes jälgib alati hiiglaste lähenemist ja seega ka nendega kaasnevat võimalikku ohtu. Perthro oma salapära ja tundmatu riskiga seotud teemadega lisab sellele aetile kihi keerukust.

Veelgi enam, see tuletab meile meelde, et elu hõlmabki sageli just tundmatuga silmitsi seismist ja ka mõistatuste omaksvõtmist (32).

Seega seotaksegi Perthro sümboolikat sageli just varjatu, mõistatuse ja tundmatusega. Niisamuti näib Perthro kujutavat ka saatuse juhuslikkust (see tõlgendus tuleneb ka ruuni traditsioonilisest seosest õnnemängude ja täringuheitega) ning mõistatusi, mis meie arusaamadest mööda hiilivad (32).

Perthro ruuni (ᛈ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Perþō? – “?”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Peorð – “?”(1).

Nagu korra juba mainisime, siis pole selle ruuni nimi tegelikult vanainglise keelest arusaadav, s.t selles keeles ei tunta sõnaga peorð sarnast sõna. Vastavalt 9. sajandist pärit Alcuini käsikirjale (Codex Vindobonensis 795), mis on kirjutatud Suurbritannias kasutades gooti tähestikku, nimetatakse tähti 𐍀 p (põhineb kreeka tähel Π) ja 𐌵 q (ümberpööratud Π) vastavalt “pairþra” ja “qairþra”. 

Üks nendest nimedest tuleneb selgelt teisest. Nimed pole aga arusaadavad ka gooti keeles ning pole selge, kumb millest on tuletatud. Siiski on teada, et vanema futharki tähestikus oli olemas “p”, aga “q” ruuni polnud (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Perthro (ᛈ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛈ (p)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛈ (p)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): p (nimega Perch)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Perthro (ᛈ) – graafiline esitus

Visuaalselt on Perthro suures osas pikk vertikaalne joon, mille üla- ja alaosasse on kinnitatud lühikesed paremale osutavad jooned. Need kaks lühikest joont on veidi kõverad, nii, et nad näevad välja peaaegu nagu sulud, ainult, et nad on üksteisest eemale suunatud, mitte ei ole üksteise poole kõverad.

Sellise keeruka disainiga pole üllatav, et Perthro disainist ka mitmeid variatsioone leitud on. Mõned pealdised näitavad ruuni nurgelisema kõveraga või suletud põhjaga. Traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (32).

Perthro (ᛈ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Perthro häält “p”, nagu ingliskeelses sõnas “pear” tähendades “pirn”. Germaani keelte arenedes muutus aga ka Perthro hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda pehmema “p”-na (32).

Perthro ruun (ᛈ) – sümboolne tähendus

Traditsiooniliselt seostavad inimesed Perthro ruuni salapära, juhuse ja tundmatuga. Ta kujutab endast justkui täringut ja saatuse ettearvamatut olemust. Niisamuti sümboliseerib Perthro mõistatusi, mis meile arusaamatuks jäävad (32).

Lisaks seotakse ruuni ka tassi mõistega – anumaga, milles on midagi tundmatut või peidetut. See võib olla varjatud tõde või isegi sügavad saladused meie oma alateadvusest (32).

Perthro ruun ennustamises ja maagias

Ennustamisel nähakse Perthrot kui märki millegi varjatu päevavalgele tulemisest. See võib olla saladus, ootamatu sündmus või ilmutus iseenda kohta. Seega on Perthro ruun, mis julgustab meid tundmatut omaks võtma ja eluprotsessi usaldama (32).

Arvatakse, et Perthro ruuni kasutati rituaalides, mis olid seotud varjatud teadmiste paljastamisega (32). Siiski, lähtudes näiteks ruunide avastamise legendist – jääb taustal hõõguma veel üks mõte.

 

Kas võib olla, et Odin siiski ei andnud inimestele kõikide ruunide tähendusi? Tahtis ta ehk ikka ainult ise see kõige teadjam olla? Või, ei osutunud siis inimesed tollal veel kõikide ruunide tähenduste teadmise vääriliseks?

Perthro nooremas futharkis – kadunud mõistatus

Kui vanem futhark läks 7. ja 8. sajandi paiku üle nooremaks futharkiks, kadus mõistatust või saatust esindav Perthro. Selline kadumine võib tähendada saatuse, müsteeriumi ja tundmatu väljenduse ja mõistmise muutumist (32).

Perthro ruun (ᛈ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Perthro ruun tähistab? Perthro kehastab salapära, tundmatut ning ka täringut ning seob end varjatud tõdede ja saatuse kapriisse iseloomuga.
  • Millist rolli mängib Perthro ennustamises? Ennustamispraktikates tõlgendavad vaatlejad Perthrot märgina, mis paljastab peagi midagi varjatut. See julgustab meid tundmatut omaks võtma ja eluprotsessi usaldama.
  • Milline on Perthro foneetiline väärtus? Protogermaani keeles esindas Perthro heli “p” (32).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-15-Algiz-põder-kaitse

7. 15. Algiz ruun (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) – kaitse

Rännates iidsete aegade kütkestava sümboolika valdkonnas edasi, pöörame nüüd tähelepanu vanema futharki ruunitähestiku viieteistkümnendale ehk teise aeti eelviimasele ruunile – Algizile. See ruun on tuntud kaitse ja jumaliku ühenduse sümbolina ning tal on vanapõhja mütoloogia annaalides (aastate järgi peetud kroonika nagu aastalood, aastaraamatud) ka eriline koht.

Algiz ruun (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Algiz, vanema futharki viieteistkümnes ruun tuleb pärast Eiwazi ja enne Sowilot. Ruuni nimi “Algiz” on tuletatud protogermaani keelest ja seda tõlgendatakse üldiselt kui “põtra” või “kaitset”.

Vanem futhark, mille osaks on ka Algiz, oli levinud kogu Euroopas. Need ruunid jätsid oma jälje Skandinaavia jäistest avarustest Suurbritannia lopsakate saarteni ja isegi kuni Itaalia päikeseküllaste rannikuteni välja. Algiz ruuni on avastatud nii majesteetlikelt ruunikividelt kui ka tavalistelt igapäevastelt objektidelt. Selline laialdane kasutus näitab ka Algiz ruuni olulisust.

Algizi etümoloogia on intrigeeriv. Tema juured leiab protogermaani keelest ja sõnast “*algiz”, mis on seotud kaitsega. See annab meile ülevaate muistsete germaani rahvaste mõtteviisist ning näitab, et nad hindasid oma elus kaitset kõrgelt ja ka otsisid seda (33).

Teine aett ja selle sümboolika

Algiz kuulub vanem futharki teise aetti, kaheksast ruunist koosnevasse rühma, mis on seotud jumal Heimdalliga. See aett ehk ruunide perekond kannab endas vastupidavuse, ellujäämise ja elu tsüklilisuse teemasid ning peegeldab elu väljakutseid ja katsumusi. Algiz oma kaitse ja jumaliku ühenduse teemadega lisab nendele teemadele veel ühe kihi.

Teise aetiga seotud kaitsejumal Heimdall on valvsuse ja kaitse kuju ning tema omadused kattuvad ka Algizi sümboolikaga (33).

Algiz ruuni (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Algiz? – “põder”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Eolhx? – “põder”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Yr – “jugapuu” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Algiz (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛉ (z, ʀ)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛉ (x)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): z (nimega Ziu)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛦ, ᛧ (ʀ)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛦ, ᛨ (y)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand) (hetkel veel mittetäielik): ᛘ (m), ᛦ (ö) (1).

Algiz (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) – graafiline esitlus

Visuaalselt on Algiz lihtne, kuid meeldejääv ruun. Ta koosneb vertikaalsest joonest, mille ülaosas on kaks ülespoole kallutatud haru, mis moodustavad veidi põdrasarvi meenutava kuju.

Ajalooliselt on Algizi kujundusest leitud ka variatsioone kuid traditsiooniline vorm jääb siiski kõige tunnustatumaks ja kasutatavamaks (33).

Algiz (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Algiz häält “z”, nagu inglise keelses sõnast”zeal”, tähendades “innukust”. Germaani keelte arenedes muutus ka ruuni hääldus. Näiteks vanapõhja keeles hääldati seda hoopis kui “r” (33).

Algiz ruun (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) – sümboolne tähendus

Süvenedes Algiz ruuni sümboolika südamesse näeme, et seda ruuni seostatakse traditsiooniliselt just kaitsega ning millegi kindlustamise ohu, kahju või muu vastu. See ruun esindab ka kaitseinstinkte, soovi toetada ning kaitsta nii ennast kui teisi ja valvata ka seljatagust.

Niisamuti on Algiz seotud jumaliku ühendusega, peegeldades vaimse teadlikkuse ja valgustatuse seisundit. See tuletab meile meelde vaimse kaitse ja juhendamise olulisust ning nende rolli tasakaalustatud ja hingelist rahuldust pakkuvas olemises (33).

Jumalate kaitsja Heimdall on Põhjamaade mütoloogia keskne tegelane, kes kehastab kaitset ja valvsust. Algiz oma assotsiatsioonidega kaitse ja jumaliku ühendusega peegeldab neid teemasid samuti (33).

Algiz ruun ennustamises ja maagias

Ruuniennustuses tõlgendatakse Algizit sageli kaitse ja juhendamise märgina. Seda peetakse positiivseks märgiks, mis viitab sellele, et jumalik valvab kõnealust inimest või olukorda (33).

Ajalooliselt kasutati Algizit ka maagilistes rituaalides. Tema kaitsev sümboolika muutis Algizi populaarseks praktikates, mille eesmärk on kaitsta kas siis inimesi endid või hoopis teatud kohti. Kuigi meil pole tolleaegsete maagiliste rituaalide kohta konkreetseid näiteid, annab ruuni sümboolika meile siiski vihje selle kohta, kuidas seda võidi kasutada (33).

Algiz ruun (ᛉ, ᛦ, ᛧ, ᛨ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Algiz ruun sümboliseerib? Algiz sümboliseerib kaitset ja ühendust jumalikuga. Ta on kaitsmise ja vaimse teadlikkuse ruun.
  • Kuidas kasutatakse Algiz ruuni ennustamisel? Ennustamises peetakse Algizit positiivseks endeks, mis viitab sellele, et olukorras või inimese elus on olemas kaitse ja juhendamine.
  • Mis on Algizi foneetiline väärtus? Protogermaani keeles esindas Algiz häält “z”. Vanapõhja keeles hääldati seda aga kui “r”.
  • Millisesse aetti Algiz kuulub? Algiz kuulub vanem futharki teise aetti, mis on seotud kaitsejumal Heimdalliga (33).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-16-RUUN-Sowelu-ehk-Sowilo-päike-päikesevalguseline-tee

7. 16. Sowelu ruun (ᛊ, Σ, ᛋ, ᛌ) – päike, päikesevalguseline tee

Vanima ruunikirja müstiliste sümbolite hulgas on üks, mis särab teistest eredamalt – Sowelu ruun (ka Sowilo või Sowilō). Kujuta nüüd ette viikingisõdalast, kelle käsi hoiab kinni ruunikivist, kuhu on söövitatud Sowilo ruun. Kivi on külm, kuid sellel on soojuse ja valguse sümbol. See ongi meie järgmine sihtkoht – Sowilo ruuni maailm mis on sama särav kui päike, mida ta tähistab.

Sowelu ruun (ᛊ, ᛋ, ᛌ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanem futhark, ruunitähestiku vanim vorm, oli salapärast ja maagiast läbi imbunud kirjutamissüsteem. Selle päritolu ulatub tagasi 1. või 2. sajandisse ning tõendeid ruunide kasutamise kohta on leitud esemetelt nagu ka peaaegu 2000. aasta vanune ruunikivi Norras. 

Sowilo ruun, selle iidse tähestiku kuueteistkümnes ruun, asub kaitseruuni Algizi ja õigluse ruuni Tiwazi vahel. Ruuni nimi, mis tuleneb vanapõhja sõnast “sól”, tähendab “päikest”.

Kui vanem futhark arenes 8. sajandi paiku nooremaks futharkiks, vähenes küll ruunide arv, kuid Sowilo ruun säilitas siiski oma koha. Tema püsiv kohalolek räägib palju ka tema tähtsusest. Oli ju päike karmis põhjamaises kliimas eluliselt oluline jõud (34).

Teine aett ja selle sümboolika

Sowilo ruun kuulub Hagalli aetti, mis on üks kolmest vanem futharki ruunirühmast. Iga aett on seotud konkreetse Põhjala jumala või jumalannaga ja siinsel juhul on selleks valvas eestkostja Heimdall. Nagu kõigil Põhjala jumalatel, oli tal palju nimesid ja Hagall oli üks neist.

Heimdalli aett on kogum ruune, mis sarnaselt jumalate valvsa kaitsja Heimdalliga – kehastavad kõik omamoodi kaitse, muutuste, väljakutsete, valgustatuse ja ka ettenägelikkuse teemasid. Oma valguse ja energia sümboolikaga sobib Sowilo ehk Sowelu ruun sellesse aetti ideaalselt. Ta on omamoodi majakaks, nagu ka Heimdalli särav Gjallarhorn, mis meid läbi pimeduse juhatab (34).

Aett-süsteem on vanem futharki tähestiku mõistmise oluline osa. See ei puuduta ainult üksikuid ruune, vaid sedagi, kuidas nad omavahel suhtlevad ja suhestuvad. Heimdalli aeti osana kannab Sowilo ruun jumatale kaitsja valvsat energiat ka ise – valvates ja valgustades nii ka meie teekonda (34).

Sowelu ruuni (ᛊ, ᛋ, ᛌ) nimi

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Sōwilō – “päike”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Sigel – “päike”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Sól – “päike” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Sowelu (ᛊ, ᛋ, ᛌ,  ᛍ, ᛎ) 

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛊ, ᛋ (s)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛋ (s)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): s (nimega Suhil)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛋ, ᛌ (s, z)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛋ (s, x), ᛍ, ᛎ (c)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛌ (s), ᛋᛌ (x) (1).

Sowelu (ᛊ, ᛋ, ᛌ) – graafiline esitus

Nagu teisedki ruunid, on ka Sowilo ruun lihtne, kuid samas võimas sümbol. Kujuta ette ajas tardunud välgunoolt või päikesekiirt ülalt alla neljas osas siksakilise joonena ja oledki ära tabanud nii Sowelu graafika kui ka sümboolika. Sest just see ongi ka Sowilo enda olemus – sümbol, mis jäädvustab päikese energiat ja elujõudu.

Aja jooksul on ilmunud Sowilo ruunist mitmeid variatsioone. Mõned versioonid koosnevad ainult kolmest joonest, mis moodustavad siksakilise motiivi. Nendele variatsioonidele vaatamata jääb põhisümboolika muutumatuks – valguse majakas pimeduses (34).

Sowelu (ᛊ, ᛋ, ᛌ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Sowilo ruun häält “s”. Germaani keelte arenedes jäi see foneetiline väärtus samaks. Ükskõik, kas vanapõhja, vanainglise või vanasaksa keeles seostati Sowilot jätkuvalt s-häälega, tugevdades veelgi tema seost päikesega “sól” (34).

Sowelu ruun (ᛊ, ᛋ, ᛌ) – sümboolne tähendus

Sowilo ruun on valguse, energia ja edu sümbol. Tema protogermaani tõlge “päike” kapseldab Sowelu olemuse suurepäraselt. Lõppude lõpuks ju päike elu, soojuse ja elujõu allikas. Pole siis üllatav, et seda ruuni just särava päikesejumalanna Sóliga seostatakse.

Ammustel aegadel oli päike enamat kui lihtsalt taevakeha. Ta oli lootuse majakas pikkadel karmidel talvedel ning elu ja surma tsükli sümbol. Päikesega seotud Sowilo ruun peegeldabki just neid samu sügavalt juurdunud kultuurilisi uskumusi ka ise (34).

Muistsed Põhjala saagad räägivad, et Sol ja Mani olid õed-vennad, istudes vankrites, mis tõmbasid päikest ja kuud üle taeva. Neid jälitasid igavesti kaks hunti Sköll ja Hati. Kui Sol ja Mani oleks seisma jäänud, siis andes märku päevade lõpust, oleksid hundid nad mõlemad ära õginud (34).

Sowelu ruun ennustamises ja maagias

Sowelu ruuni nähakse ruuniennustuses sageli positiivse märgina, signaalina, et oodata on lootust ja edu.

Ajalooliselt kasutati ruune maagias tihti ja nii ei olnud eradiks ka Sowilo kasutamine. Tema seos päikesega tegi Sowilost võimsa sümboli kutsumaks esile valgust, energiat ja võitu.

Kuigi me ei saa kindlalt öelda, kuidas tolleaegsed praktikud teatud ruune oma maagilistes rituaalides kasutasid, pakub Sowelu sümboolne tähendus nii mõningaidki intrigeerivaid võimalusi (34).

Sowelu ruuni kasutus nüüdisajal

SS-i embleem koosneb kahest Armanen Siegrunist (“võidu ruunid”), mille aluseks on just Sowilo ruun. Armaneni Sig ruuni, tuntud ka kui “Siegrune”, aluseks kasutas Armanen ruunide looja Guido von List just Sowilo ehk Sowelu ruuni.

Erinevalt germaani rahvaste ajalooliselt kasutatavast ruunist, mille nimi tõlkes tähendab “päike”, seostas ta oma uue ruuni “võiduga” (saksa “Sieg”), mis põhineb kõla sarnasusel anglofriisi ruuni Sigel nimega. 

Armaneni Sig ruun kohandati SS-i embleemiks 1933. aastal. See kujundus koosnes kahest välgunoolena kõrvuti seisvast Sig ruunist ja võeti kasutusele kõigis SS-i harudes.

Armaneni ruunid (või Armanen futharkh) on 18 pseudoruuni, mis on inspireeritud noorem futharki ruunidest, mille leiutas Austria müstik ja germaani tavade taaselustaja Guido von List ajutise pimeduse ajal 1902. aastal ning mida ta kirjeldas oma teoses Das Geheimnis der Runen (” Ruunide saladus”).

Ruunitähestiku nimega “Armanen” püütakse ruune postuleeritult seostada Armaneniga, keda von List nägi muistsete aaria preestrite kuningatena. Need ruunid on tänapäeval jätkuvalt kasutusel nii esoteerikas kui ka germaani uuspaganluses (36).

Sowelu ehk Sowilo ruun (ᛊ, ᛋ, ᛌ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Sowelu ruun? Sowelu sümboliseerib päikest, päikesevalguselist teekonda, valgust, energiat ja edu.
  • Millisesse aetti Sowelu kuulub? Sowilo ruun kuulub vanem futharki tähestikus Heimdalli kaitset ja väljakutseid sümboliseerivasse aetti.
  • Mis on Sowilo ruuni foneetiline väärtus? Protogermaani keeles esindas Sowilo ruun “s” häält.
  • Sowilo ruuni kasutus nüüdisajal. SS-i embleem koosneb kahest Armanen Siegrunist (millele ruunide looja andis ise tähenduse “võidu ruunid”), mille aluseks ongi just Sowilo ruun (34, 36).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-17-RUUN-Teiwas-ehk-Tiwaz-jumal-Tyr-õiglus

7. 17. Teiwaz ruun (ᛏ, ᛐ) – õiglus

Teiwaz ruun (ka Tiwaz) – vanema futharki ruunitähestiku seitsmeteistkümnes ruun asub päikeseruuni Sowilo ja sünniruuni Berkanani vahel. Iidsete aegade uskumuste süsteemi keskmeks olevatest ruunidest sümboliseeris igaüks oma ainulaadset lugu. Ja Teiwazi lugu on õigluse, au ja ohvrite lugu.

Teiwaz (ᛏ, ᛐ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Olles viimase aeti esimene ruun ning tulenedes oma nimega vanapõhjakeelsest sõnast “Týr”, mis tähendab jumal Tyr`i, viitab Teiwaz õigluse jumalale ja seadusele.

Kui vanem futhark arenes 8. sajandi paiku nooremaks futharkiks, vähenes ka ruunide arv, kuid Teiwaz säilitas oma koha. Tema püsiv kohalolek räägib palju ka Teiwazi viikingiaegsest tähtsusest. Lõppude lõpuks oli ju õiglus Põhjala ühiskonnas ülimalt tähtis jõud (35).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Teiwazi ruun alustab kolmandat Tyr’i aetti, mis on kolmest aetist viimane. Iga aett on seotud konkreetse Põhjala jumala või jumalannaga ja antud juhul on selleks vankumatu õiglusega seotud jumal Týr ise.

Tyr’i aett on ruunide kogu, mis sarnaselt Týri endaga, jumalaga, kes ohverdas suurema hüvangu nimel oma käe – kehastab õigluse, ohverduse ja tasakaalu teemasid. Teiwazi ruun oma õigluse ja au sümboolikaga sobib sellesse aetti ideaalselt. Sarnaselt Týri vankumatu otsusekindlusega on Teiwaz ruun justkui majakas, mis meid elus läbi keerukate otsuste juhatab ning meile igal sammul õiglust meelde tuletab (35).

Aett-süsteem on vanem futharki mõistmise oluline osa. See ei puuduta ainult üksikuid ruune, vaid ka sümbioosi, kuidas nad omavahel suhtlevad ja suhestuvad. Teiwazi ruun, mis on osa Tyr’i aetist, kannab endas jumalikku õiglus- ja ohverdustunnet (35).

Teiwaz ruuni (ᛏ, ᛐ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Tē₂waz – “jumal Týr”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Tī/Tīr – “jumal Týr”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Týr – “jumal Týr” (1).

Teiwaz ruun (ᛏ) on oma nime saanud jumal Týri järgi ja seda ruuni samastatigi selle jumalaga. 

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Teiwaz (ᛏ, ᛐ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛏ (t)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛏ (t)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): – 
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛏ, ᛐ (t, d)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛐ (t), ᛑ (d)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛐ (t) (1).

Teiwaz (ᛏ, ᛐ) – graafiline esitus

Teiwazi ruun on ülimalt lihtne, kuid samas paljuütlev kujutis. Tema sirge vertikaalse joone ülaosaes on nooletaoline ümberpööratud V, nagu ülespoole suunatud oda. See ongi Teiwazi olemus, sümboolika, mis kajastab jumal Týriga seotud vankumatut otsusekindlust ja õiglust.

Aja jooksul on Teiwaz ruunist ilmunud ka variatsioone, kuid ruuni sümboolika – õigluse majakas kaootilises maailmas – jääb vaatamata nendest variatsioonidest muutumatuks (35).

Teiwaz (ᛏ, ᛐ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles tähistas ruun Teiwaz ehk Tiwaz häält “t”. Germaani keelte arenedes jäi see foneetiline väärtus samaks. Olgu see vanapõhja, vanainglise või vanasaksa keel, Tiwaz ruuni seostati jätkuvalt häälega “t”, tugevdades nii tema ajas muutumatut seost õigluse jumala Týriga (35).

Teiwaz ruun (ᛏ, ᛐ) – sümboolne tähendus

Teiwaz ruun on õigluse, au ja ohverduse sümbol ning protogermaani sõna – õigluse- ja sõjajumala nimi “Týr” – esindab ruuni olemust suurepäraselt. Lõppude lõpuks on ju Týr jumal, kes on tuntud oma õiglustunde ja valmisoleku poolest tuua suurema hüvangu nimel isiklikke ohvreid. Pole siis üllatav, et see ruun tihedalt just jumal Týriga seotud on (35).

Ammustel aegadel olid õiglus ja au midagi enamat kui lihtsalt ideaalid. Need olid Põhjala kultuuris sügavalt sisse juurdunud elustiiliks. Teiwazi ruun, mis on seotud Týriga, peegeldab neid sügavalt juurdunud kultuurilisi uskumusi samuti (35).

Teiwaz ruun ennustamises ja maagias

Teiwazi ruuni nähakse ruuniennustuses sageli õigluse, võidu ja isikliku ohverduse märgina.

Ajalooliselt kasutati ruune nii ennustamises kui maagilistes rituaalides ja ka Teiwaz polnud erand. Ruuni seos jumal Týriga muutis ta võimsaks sümboliks õigluse, au ja ohverduste esilekutsumiseks.

Kuigi me ei saa kindlalt öelda, kuidas tolleaegsed praktikud teatud ruune oma loitsudes kasutasid, pakub Teiwazi sümboolne tähendus siiski mõningaid vihjeid, et ruuniga võidigi ebaõiglastes olukordades just õiglust esile manada (35).

Teiwaz nooremas futharkis – muutumatu sõdalane

Kui vanem futhark muutus 7. ja 8. sajandi paiku aeglaselt nooremaks futharkiks, jäi jumal Tyri ehk õiglast võitu ja ohverdusi esindav Tiwaz muutumatuks. Ta sümboliseeris jätkuvalt edasi t-heli, peegeldades sel moel kestvat olemust õigluse, au ja võidu mõistetes. Nooremas futharkis on Teiwaz tuntud kui  Týr.

Teiwaz ruuni kasutamine nüüdisajal

  • Germaani uuspaganlus. Et sümboliseerida austust jumal Týri vastu, kasutatakse Teiwaz ruuni germaani uuspaganluses.
  • Natsism ja neonatsismis. Tyr ruun Guido von Listi Armanen futharkhis põhines nooremas futharkis leitud Teiwas ruuni versioonil Týr. Need ruunid võttis hiljem kasutusele Karl Maria Wiligut (kus ta tegi omad muudatused), kes on ka vastutav Armanen ruunide kasutuselevõtu eest natside poolt. Kolmanda Reichi ajal kasutatigi natside poolt laialdaselt nii sümboolikatel kui ka kirjanduses just Armanen ruune. Tyr ruun oli näiteks Natsi-Saksamaa Sturmabteilungi väljaõppekoolide “Reichsführerschulen” märk. Teises maailmasõjas võeti see ruun aga kasutusele 32. SS-i vabatahtlike grenaderide diviisi üksuse “30. jaanuar” sümboolikana. Neonatsismis on Teiwaz koos Sowilo ruuniga Kasselis asuva mõttekoja Thule Seminari embleemil. Ruuni oli kasutatud ka moemärgi Thor Steinari endise logona, mis keelati Saksamaal sarnasuse tõttu SS-i ohvitseride vormirõivastega ja Skandinaavias asuva Põhjamaade Vastupanuliikumise (Nordic Resistance Movement) logona, mis kasutab sümbolit triipudega teemandil (sama kuju nagu Hitlerjugendi lipul) rohelise, valge ja mustana (37). Võib ka märkida, et mõlemad kasutusviisid olid tehniliselt valed, kuna nii Thor kui ka Thule kirjutati tegelikul Thurisaz (ᚦ) ruuniga. 
  • Olümpiamängud. 2018. aastal lisati Teiwaz ruun 2018. aasta Norra mäesuusakoondise kampsunitele. Kampsunid võeti aga kiiresti kasutuselt, kui selle selle sümboolika seos natside ja paremäärmuslaste vahel poleemikat tekitama hakkas (37).

Teiwaz ruun (ᛏ, ᛐ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Teiwazi ruun? Teiwaz sümboliseerib õiglust, au ja ohverdamist.
  • Millisesse aetti Teiwazi kuulub? Teiwas kuulub vanem futharkis õigluse- ja sõjajumala Tyr’i aetti, ehk kolmandasse aetti.
  • Mis on Tiwazi ruuni foneetiline väärtus? Protogermaani keeles tähistas ruun Tiwaz häält “t” ning see on läbi aegade jäänud muutumatuks.
  • Kuidas kasutati Teiwaz ruuni maagias ja ennustamises? Ruuniennustuses nähakse Teiwaz ruuni õigluse ja võidu märgina. Seega kasutatigi teda maagilistes rituaalides just õigluse, õiglase võidu, au ja ohverduste esilekutsumiseks.
  • Teiwaz ruuni kasutamine nüüdisajal. Teiwaz ruun on leidnud kasutamist natsismi ja neonatsismimi sümboolikates ning isegi Norra mäesuusakoondise kampsunitel olümpiamängudel (35).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-18-RUUN-Berkano-ehk-Berkanan-kas-sünd-kasv-viljakus

7. 18. Berkano ruun (ᛒ, ᛓ, ᛔ) – sünd, kasv, viljakus

Aeg, mil Põhjala jumalad mööda maad rändasid, oli vanem futharki ruunitähestik keeleks, mille abil kõiksusega suhelda sai. Sellest ruunikirjast paistab aga eriliselt eredalt silma üks ruun – kasvu ja viljakuse sümbol Berkano (tuntud ka kui Berkanan).

Berkanan ruun on selles iidses tähestikus kaheksateistkümnes ruun, pesitsedes õigluse ruuni Tiwazi ja usalduse ruuni Ehwazi vahel.

Nüüd, olles läbinud pika teekonna täis rõõmu, kingitusi ning samuti ka vastupidavust ja õiglasi otsuseid nõudvaid väljakutseid – on meil aeg taassünniks. Niisiis sukeldumegi järmisena Berkano ruuni maailma. 

Berkano ruun (ᛒ, ᛓ, ᛔ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanem futhark, ruunitähestiku vanim vorm, pärineb 2. sajandist (osade allikate kohaselt lausa 1. sajandist) ja tõendeid Berkano ruuni kasutamise kohta võib leida ka Gotlandil asuvast Kylveri kivilt.

Berkano ruuni nimi tuleneb vanapõhja sõnast “bjarkan” ja tähendab sõna “kask”.

Kui vanem futhark arenes 8. sajandi paiku nooremaks futharkiks, vähenes küll ruunide arv, kuid Berkano säilitas oma koha. Tema püsiv kohalolek räägib ka palju selle ruuni olulisusest. Oli ju kask muistsete rahvaste jaoks uue alguse ja viljakuse sümbol (38).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Berkanan ruun kuulub kolmandasse, õigluse jumal Tyr’i aetti, mis on üks kolmest vanem futharki ruunirühmast, kus iga aett on seotud konkreetse Põhjala jumala või jumalannaga. Antud juhul on selleks vapper ja õiglane sõdalane Tyr.

Tyr, germaani rahvaste üks vanimaid jumalaid on mõneti mõistatuslik tegelane. Ilmselt oli ta jumal, kes tegeles sõja formaalsustega – eriti lepingutega – ja ka õigusemõistmisega.

Just tema kui lepingute tagaja ja vande valvaja iseloomus on võimalik mõista Tyri kohta käivat kuulsaimat müüti: hea usu tagatisena asetas ta oma käe koletu hundi Fenriri lõugade vahele, kui teised jumalad lõksu kavandades hundi kinni sidusid.

 

Kui hunt Fenrir mõistis, et teda on petetud, hammustas ta Tyri käest (sellest tulenevalt tuvastati Tyri edaspidi kui ühe käega jumalat). Rooma interpretatsioon kujutab Tyri üldiselt Vana-Rooma sõjajumala Marsina.

Näiteks kirjutas Rooma ajaloolane Tacitus, et sakslased kummardasid Rooma jumalatest Mercurius (keda samastatakse vanakreeka jumala Hermesega ja etruskide Turmsiga), Herakles ja Mars (Marsi samastatakse Kreeka Aresega) oma versioone. Need jumalad olid tegelikult Wodanaz (Odin), Thunraz (Thor) ja Tiwaz (Tyr). Niisiis seostasid klassikalised Rooma teadlased Tyri Rooma sõjajumala Marsiga.

Tyr’i aett on seega kogumik ruune, mis kehastavad julguse, õigluse ja tasakaalu teemasid, sarnaselt seaduse ja kangelasliku hiilguse jumala Tyr`i endaga. Berkanani ruun oma kasvu ja uuenemise sümboolikaga sobib sellesse aetti ideaalselt.

Pealegi on Berkano sarnaselt Tyri eneseohverdusega suurema hüvangu nimel – taassünni sümbol (38).

Aett-süsteem on vanema futharki ruunitähestiku sügava mõistmise oluline osa. See ei puuduta ainult üksikuid ruune, vaid ka seda, kuidas nad omavahel suhtlevad ja suhestuvad. Berkanani ruun, mis on osa Tyr`i aetist, kannab sõdalase, jumaliku ohverduse ja uuenemise vaimu, inspireerides meid väljakutseid, muutusi ja kasvu omaks võtma ning uuesti sündima (38).

Berkano ruuni (ᛒ, ᛓ, ᛔ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Berkanan – “kask”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Beorc- “kask”, “pappel?”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Bjarkan – “kask”(1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Berkanan (ᛒ, ᛓ, ᛔ) 

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛒ (b)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛒ (b)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): b (nimega Birith)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛒ, ᛓ (b, p)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛒ (b), ᛔ (p)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛒ (b)(1).

Berkano (ᛒ, ᛓ, ᛔ) – graafiline esitlus

Berkanani ruun näeb välja nagu vertikaalne joon, millel on justkui kaks lehte või kolmnurksed lipud, mis hargnevad paremale nagu kaselehed. See on Berkano ruuni sümboolne olemus, mis kajastab looduse elujõudu, vitaalsust ja kasvu.

Aja jooksul on Berkano ruunist mõistagi ilmunud ka variatsioone. Samuti on selle tuntud ruuni noorema futharki versiooni kasutatud Bluetoothi ​​sümboli osana koos ühe teise noorema futharki ruuniga Hagalaz (38).

Vaatamata nendele variatsioonidele jääb Berkanan ruuni põhisümboolika muutumatuks – see on läbi aegade olnud taassünni, kasvu ja viljakuse sümbol.

Berkano (ᛒ, ᛓ, ᛔ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Berkano ruun häält “b”. Germaani keelte arenedes jäi see foneetiline väärtus samaks. Ükskõik, kas vanapõhja, vanainglise või vanasaksa keeles seostati Berkanani jätkuvalt heliga “b”, tugevdades veelgi tema seost just “bjarkani” ehk kasega.

Berkano ruun (ᛒ, ᛓ, ᛔ) – sümboolne tähendus

Berkanan ruun on sünni, kasvu, viljakuse ja uute alguste sümbol. Tema nime protogermaani tõlge “kask” sisaldab ruuni olemust suurepäraselt. Peetakse ju kaske kevade, uuenemise ja taassünni sümboliks ka nüüdisajal. Pole siis üllatav, et Berkanot sageli just noorusejumalanna Idunniga seostatakse (38).

Viikingiajal oli kask midagi enamat kui lihtsalt puu. See oli elu ja surma tsükli sümbol, meeldetuletus looduse pidevast muutumisest. Berkanani ruun, mis on seotud kasega, peegeldabki neid sügavalt juurdunud kultuurilisi tõekspidamisi (38).

Berkano ruun ennustamises ja maagias

Berkano ruuni nähakse ruunidega ennustamisel sageli positiivse märgina – kasvu ja uute alguste sümbolina.

Ajalooliselt kasutati ruune nii ennustamises kui maagilistes rituaalides ning mõistagi polnud erandiks ka Berkano. Tema seos kasepuuga tegi Berkanost võimsa sümboli, mis kutsus esile kasvu, uuenemist ja viljakust.

Kuigi me ei saa kindlalt öelda, kuidas ammuste aegade praktikud seda konkreetset ruuni oma loitsudes kasutasid, pakub Berkano sümboolne tähendus nii mitmeidki intrigeerivaid võimalusi. Ilmselt samadel põhjustel miks Barkano kuulub ka Bluetoothi sümbolisse, kasutati seda ruuni kasvu, viljakuse ja edu esilekutsumiseks ka vanasti.

Berkano nooremas futharkis – muutumatu kasv

Vanema futharki ümberkujundamise ajal nooremaks futharkiks umbes 7. ja 8. sajandil seisis kaske ja kasvu esindav Berkano muutumatuna. Ta sümboliseeris jätkuvalt “b” heli, mis tähistab ka kasvu, uuenemise ja viljakuse muutumatut olemust. Nooremas futharkis on Berkano tuntud kui Bjarkan.

Berkano ruun (ᛒ, ᛓ, ᛔ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida ruun sümboliseerib? Berkanan ruun sümboliseerib nii sündi, kasvu ja viljakust kui ka uusi algusi.
  • Millisesse aetti Berkano kuulub? Berkanani ruun kuulub vanema futharkis kolmandasse – sõja ja õiglusega seostatud jumala Tyri aetti.
  • Mis on ruuni foneetiline väärtus? Protogermaani keeles esindas Berkanan ruun häält “b”.
  • Berkano ruuni kasutamine nüüdisajal. Kombineerituna ruuniga Hagalaz on Berkano ruun Bluetoothi sümboliks (38).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-19-RUUN-Ehwaz-hobune-usaldus

7. 19. Ehwaz ruun (ᛖ) – hobune, usaldus

Kujuta nüüd ette aega, mil kabjaplagin kajas läbi Skandinaavia orgude. Aeg, mil side viikingi ja tema hobuse vahel oli sama püha kui ruunid ise. Seda püha sidet ja usaldust sümboliseeribki ruun Ehwaz – hobuseruun, mis on sama vankumatu sümbol kui hobune ise, keda ruun esindab.

Ehwaz ruun (ᛖ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanema futharki – ruunitähestiku vanima vormi päritolu ulatub tagasi 2. sajandisse ning tõendeid nende ruunide varaseimast kasutamisest on leitud Kylveri kivilt Gotlandilt, Rootsist. Ehwaz ruun selle on salapärast ja maagiast läbi imbunud iidse kirjutamissüsteemi üheksateistkümnes ruun, asub viljakuse ruuni Berkano ja inimkonna ruuni Mannazi vahel (39).

Ruuni nimi, mis tuleneb protogermaani sõnast “ehwaz”, tähendab “hobust” (39).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Ruun kuulub Tyr’i aetti, mis on üks kolmest vanem futharki ruunirühmast. Iga aett on seotud konkreetse Põhjala jumala või jumalannaga ja antud juhul on selleks vapper sõdalane ja õigluse eest seisja jumal Tyr.

Tyr’i aett on seega kogumik ruune, mis sarnaselt seaduse ja kangelasliku hiilguse eeskuju Tyri endaga – kehastavad julguse, õigluse ja tasakaalu teemasid.

Ehwazi ruun oma partnerluse ja teekonna sümboolikaga sobib sellesse aetti ideaalselt. Sarnaselt tasakaalule, mida Tyr hoiab Põhjala panteonis (panteon tähendab usundi või mütoloogia jumaluste süsteemi) – sümboliseerib Ehwaz igas partnerlussuhtes määravalt olulisel kohal olevaid tegureid nagu vastastikust usaldust ja austust.

Aett-süsteem on vanem futharki ruunide sümboolika mõistmise oluline osa. See ei puuduta ainult üksikuid ruune, vaid sedagi, kuidas ruunid omavahel suhtlevad ja suhestuvad. Ehwazi ruun, mis on osa Tyri aetist, kannab ka ise õigluse- ja tasakaalutunnet ning suunab meid oma vankumatu ja usaldava sõdalase energiaga meie teekonnale (39).

Ehwaz ruuni (ᛖ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Ehwaz – “hobune”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: E(o)h – “hobune” (1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Ehwaz (ᛖ) 

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛖ (e, ɛ)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛖ (e, ɛ)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): e (nimega Eho)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Ehwaz (ᛖ) – graafiline esitus

Ehwazi ruun on taaskord üks lihtne, kuid mõjuv sümbol. Kujuta ette kahte vertikaalset joont, mis on ülaosas ühendatud allapoole suunava nooleotsaga, nagu täht “M” või kaks ikke seotud hobust. See on ka Ehwazi olemus – sümboolika, mis kajastab partnerlust ning usaldust ratsaniku ja tema hobuse vahel.

Aja jooksul on Ehwaz ruunist ilmunud ka variatsioone. Mõned versioonid kujutavad teda ühe vertikaalse joonena, mille diagonaaljoon hargneb paremale. Vaatamata variatsioonidele jääb Ehwazi põhisümboolika läbi aegade muutumatuks – partnerluse ja usalduse sümboliks.

Ehwaz (ᛖ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles tähistas ruun Ehwaz häält “e”. Germaani keelte arenedes jäi see foneetiline väärtus samaks. Ükskõik, kas vanapõhja, vanainglise või vanasaksa keeles seostati Ehwazi jätkuvalt häälikuga “e”, tugevdades veelgi Ehwaz ruuni seost hobusega “ehwaz”.

Ehwaz ruun (ᛖ) – sümboolne tähendus

Ehwazi ruun on partnerluse, usalduse ja teekonna sümbol. Ruuni nime protogermaani tõlge “hobune” peidab tema olemust vägagi täpselt. Lõppude lõpuks on partnerlust esindav hobune nii inimese truu kaaslane kui ka tubli teenija. Pole siis üllatav, et Ehwaz ruuni seostatakse sageli ka ringi rändava jumala Odiniga (39).

Ammustel aegadel oli hobune midagi enamat kui lihtsalt veoloom. Ta oli inimese eluteekonnal nii usaldusväärne kaaslane kui ka partner. Hobusega seotud Ehwaz ruun peegeldab neid sügavalt juurdunud kultuurilisi uskumusi samuti (39).

Ehwaz ruun ennustamises ja maagias

Ruunidega ennustamisel nähakse Ehwaz ruuni partnerluse, edusammude ja teekonna märgina.

Maagilistes praktikates kujutatakse hobusega seotud Ehwaz ruuni aga kui võimsat sümbolit usalduse äratamiseks ning partnerlussuhete ja edusammude esilekutsumiseks.

Kuigi me ei saa kindlalt öelda, kuidas Ehwazi kunagistes maagilistes rituaalides kasutati, siis võime vaid ette kujutada, et Ehwaz kaunistas nii mõndagi tarbeeset, kus läbi ruuni kujutamise edukat teekonda sisse õnnistati või usaldust ja edusamme esile manada loodeti (39).

Ehwaz ruun (ᛖ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Ehwaz ruun? Ehwaz ruun sümboliseerib partnerlust, usaldust ja teekonda.
  • Millisesse aetti kuulub Ehwaz? Ehwaz ruun kuulub vanema futharki kolmandasse – õiglusega seotud jumala Tyri aetti.
  • Mis kasu on Ehwaz ruunist maagias ja ennustamises? Ruunidega ennustamisel näevad inimesed Ehwazis märki kui partnerlusest ja edusammudest. Võlukunstis kasutasid aga praktikud seda ruuni tõenäoliselt usalduse ja partnerluse loomiseks (39).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-20-RUUN-Mannaz-mees-inimene-inimsus

7. 20. Mannaz ruun (ᛗ, ᛘ, ᛙ) – inimene, inimsus

Mannazi ruun pole lihtsalt ruun, vaid meie endi kui inimkonna kujutis. See on peegeldus inimesest iseendast, tema kogukonnast ja inimsuse olemusest. Mannazi on sümbol, mis haarab kogu inimkonna vaimu.

Mannaz ruun (ᛗ, ᛘ, ᛙ) – ajalooline taust ja kirjeldus

2. sajandist pärit vanema futharki salapärane kirjutamissüsteem on aken minevikku. See on pilguheit aega, mil ruunid ei olnud sugugi mitte lihtsalt tähed – vaid sügava vaimse tähendusega sümbolid. Asudes hobuseruuni Ehwaz ja veeruuni Laguz vahel, on Mannaz ruunil selles iidses tähestikus eriline koht. 

Mannaz ruuni nimi, mis tuleneb vanapõhjakeelsest sõnast “maðr”, tähendab tõlkes “mees”.

Reisides umbes 8. sajandil vanemast futharkist nooremasse futharki näeme ruunide arvu vähenemist lausa 8 ruuni võrra. Kuid inimkonna sümbolina jääb Mannaz siiski alles. See annab tunnistust ka antud ruuni püsivast tähtsusest – ju siis oli inimkonna mõiste kui selline iidsete viikingite jaoks ülimalt oluline (40).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Ruun kuulub Tyr’i aetti, mis on üks kolmest vanem futharki ruunirühmast. Iga aett on seotud konkreetse Põhjala jumala või jumalannaga ja antud juhul on selleks vapper sõdalane Tyr.

Tyr’i aett on kogumik ruune, mis sarnaselt seaduse kehastuse ja kangelasliku hiilguse jumala Tyr`i endaga, kehastavad ka ise julguse ja õigluse ning tasakaalu teemasid. Mannazi ruun oma kogukonna ja koostöö sümboolikaga sobib sellesse aetti ideaalselt. See sümboliseerib inimkonna võimet teha koostööd ning tasakaalustada individuaalseid vajadusi kogukonna vajadustega.

Aett-süsteem on vanem futharki mõistmise oluline osa. See ei puuduta ainult üksikuid ruune, vaid ka seda, kuidas nad omavahel suhtlevad ja milline on nende taust. Mannazi ruun on osa Tyr’i aettist, mis kannab sõja- ja õiglusejumala ning tasakaalu vaimu, tuletades meile meelde ka meie kohustusi üksteise ees (40).

Mannaz ruuni (ᛗ, ᛘ, ᛙ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *mannaz – “mees, inimene”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: man[n] – “mees, inimene”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: maðr – “mees, inimene”(1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Mannaz (ᛗ, ᛘ, ᛙ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛗ (m)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛗ (m)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): m (nimega Man)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛘ, ᛙ (m)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛘ (m)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛘ (m) (1).

Mannaz (ᛗ, ᛘ, ᛙ) – graafiline esitus

Mannaz ruun on oma olemuselt inimkonda ja inimkonna vaimu kehastav sümbol, kus on kujutatud kahte vertikaalset joont, mille ülemisel poolel on need ühendatud kahe üksteisega ristuva lühema joonega. 

Sajandite jooksul on Mannaz arenenud ja erinevates kontekstides on ruunist ilmunud ka variatsioone. Kuid olenemata variatsioonidest jääb Mannazi olemus siiski samaks – ta on inimkonna sümbol, kus inimene seisab tugeva ja uhkena (40).

Mannaz (ᛗ, ᛘ, ᛙ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Mannazi ruun “m” heli. See foneetiline väärtus on germaani keelte arengu jooksul püsinud järjepidev. Ükskõik, kas vanapõhja, vanainglise või vanasaksa keeles, on ruuni alati seostatud m-häälega, tugevdades veelgi Mannaz ruuni seost vanaskandinaavia sõnaga „maðr” ehk mees (40).

Mannaz ruun (ᛗ, ᛘ, ᛙ) – sümboolne tähendus

Mannazi ruun on inimkonna, kogukonna ja koostöö sümbol. Ruuni nime protogermaani tõlge “mees või inimene” kätkeb ruuni olemust suurepäraselt. Olid ju kunagistel aegadel kogukond ja koostöö ellujäämiseks üliolulised ning nii peegeldab ka Mannaz neid sügavalt juurdunud kultuurilisi tõekspidamisi (40).

Skandinaavia mütoloogia rikkalikus gobeläänis seostatakse Mannaz ruuni sageli jumalate kaitsja Heimdalliga. Nii nagu Heimdall valvab jumalate üle, sümboliseerib Mannazi ruun meie kohustust valvata üksteise üle ja üksteise eest ka hoolitseda (40).

Mannaz ruun ennustamises ja maagias 

Ruunidega ennustamisel nähakse Mannaz ruuni sageli enese, kogukonna ja inimsuhete sümbolina. See on meeldetuletus meie vastastikusest seotusest ja meie ühisest inimlikkusest.

Ajalooliselt kasutasid inimesed ruune maagilistes rituaalides üsnagi tihedasti ja nii ei teinud nad erandit Mannazi  puhul. Mannazi seos inimkonnaga tegi temast võimsa sümboli ühtsuse, koostöö ja mõistmise esilekutsumiseks. Kuigi me ei saa kindlalt öelda, kuidas tolleaegsed inimesed Mannaz ruuni oma loitsudes kasutasid, pakub tema sümboolne tähendus nii mõningaidki intrigeerivaid võimalusi.

Kujuta näiteks ette kuidas keegi, kes soovis mõnele oma ideele või väljakutsele kogukonna tuge või füüsilist abi saada – Mannaz ruuni mõnele oma tööriistale nikerdas (40).

Mannaz ruun (ᛗ, ᛘ, ᛙ) nooremas futharkis – ümberkujunenud inimkond

Ajavahemikul, mil vanem futhark arenes umbes 7. ja 8. sajandil nooremaks futharkiks, läbis inimkonda või “mina” esindav Mannaz ümberkujundamise. Kuigi ruun esindas mõlemas futharkis häält “m”, muutus tema välimus nooremas futharkis vägagi oluliselt. Selline areng võib omamoodi tähistada ka inimkonnale omast kohanemisvõimet ja vastupidavust. Nooremas futharkis on Mannaz tuntud kui Maðr (40).

Mannaz ruun (ᛗ, ᛘ, ᛙ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Mannazi ruun? Mannazi ruun sümboliseerib inimkonda, kogukonda ja koostööd.
  • Millisesse aetti kuulub Mannaz? Mannazi ruun kuulub vanema futharki kolmandasse, õiglusega seotud jumala Tyr`i aetti.
  • Kuidas kasutasid inimesed Mannaz ruuni maagias ja ennustamisel? Ruunidega ennustamisel tõlgendavad praktikud Mannaz ruuni enese ja kogukonna sümbolina ning maagias kasutati seda tõenäoliselt ühtsuse ja koostöö edendamiseks (40).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-21-RUUN-Laguz_Järv_vesi_eluvool_pidev_muutuste_vool

7. 21. Laguz ruun (ᛚ) – järv, vesi, eluvool

Vanema futharki ruunitähestiku 21. ruun Laguz (ka Laukaz) on sama sügav ja mõistatuslik kui veed, mida ta kujutab. Laguz leiab oma koha inimkonna ruuni Mannazi ning viljakuse ja sisemise kasvu ruuni Ingwazi vahel. Vee sümbol Laguz on tunnistus selle eluandva elemendi tähtsusest ka iidsete germaani hõimude elus.

Laguz ruun (ᛚ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Protogermaani keelest tuletatud nimi Laguz kannab tähendust “vesi” või “järv”. Vanainglise keeles oli ruun tuntud kui Lagu, mis sümboliseerib “ookeani” või “merd”.

Laguzi vanapõhja tõlgendus, mida nimetatakse Lögriks, tähendab “vesi” või “juga”. Laguz ruun on seega nagu jõgi, mis on voolanud läbi aja ning tema olemus on jäänud muutumatuks (kuigi, Laguz ruuni on seostatud ka viljakuse sümboli porrulauguga) (41).

Laguzi sümboolika on sama oluline kui eluandvad veed, mida ta kujutab (41).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Laguz kuulub vanem futharki kaheksast ruunist koosnevasse kolmandasse aetti, mida seostatakse just jumal Tyriga ja nimetatakse seepärast ka Tyri aetiks. Seaduse, õigluse, sõja ja kangelasliku hiilguse jumal Tyr (kes kaotas oma käe Fenririle) annab eneses peituvad korra, seaduse ja õigluse omadused edasi ka kolmandale aetile.

Seega on kolmas aett oma korra ja õigluse teemadega omamoodi ka kogu universumit valitseva kosmilise seaduse peegelduseks. Nii aitab iga ruun selles aetis, sealhulgas Laguz, kaasa ka aeti üldisele temaatikale. Laguz oma voolu ja muutumise assotsiatsioonidega lisab Tyri aetile dünaamilise elemendi, tuletades meile meelde, et elu, nagu ka vesi – on kosmilise seaduse raames alati pidev muutuste voog (41).

Tyr, selle aetiga seotud jumal, on julguse ja õigluse kuju. Tema mõju kolmandale aetile ja Laguz ruunile tuletab meile muutuste ning elu katsumustega silmitsi seistes meelde ka vajadust õiglase tegutsemise ja moraalse julguse järele (41).

Laguz ruuni (ᛚ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Laguz/*Laukaz – “järv, porrulauk”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Lagu – “ookean, meri”
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Lögr – “vesi, kosk” (1).

Hüpotees, et Laguz ruun tähendab “porrulauku” ei põhine mitte ruuniluuletustel, vaid pigem varajastel raidkirjadel, kus ruuni puhul on oletatud, et sellega märgiti lühendatult sõna “*laukaz” ehk “porrulauk”, mis oli viljakuse sümboliks. Sümboliseerides viljakust või õitsengut oli porrulauk vanapõhja skaldi luules tugevalt seotud ka noorte naistega.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Laguz (ᛚ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛚ (l)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛚ (l)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): l (nimega Lagu)
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand): ᛚ (l)
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand): ᛚ (l), ᛛ (ʟ)
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): ᛚ (l) (1).

Laguz (ᛚ) – graafiline esitus

Laguz ruuni on kujutatud ülespoole suunatud noolena, mille vasakpoolses otsas puudub diagonaalne joon ehk haru. Justkui pooliku nooleotsaga nool. See lihtne, kuid sügav kujundus peegeldab Laguz ruuni tähendust – see on vee, eluvoolu ning taeva ja maa vahelise ühenduse sümbol.

Sajandite jooksul on Laguzi disain püsinud järjepidev, mis annab tunnistust ka selle ruuni püsivast olulisusest. Ruuni vorm, nagu ka vesi, mida ta esindab – on vedel, kuid sams konstantne – on muutuv, kuid samas ka muutumatu (41).

Laguz (ᛚ) – foneetiline väärtus

Ruunide keeles on igal sümbolil foneetiline väärtus. Laguzi puhul on see väärtus l-tähe heli, nagu ka inglise keelses sõnas “lake”, tähendades “järve”. See foneetiline väärtus on erinevates germaani keeltes püsinud järjepidevana (41).

Laguz (ᛚ) – sümboolne tähendus

Veega seotud Laguz ruun on elu, voolu ja muutuste sümbol. Protogermaani keeles on Laguzi tõlge “järv”, skandinaavia mütoloogias oluline element. Vesi on merejumal Njordi ja tema laste, kauni Freyja ja küllusliku Freyri kuningriik. Need rikkuse, viljakuse ja õitsenguga seotud jumalused peegeldavad vee eluandvaid omadusi ka ise (41).

Vanagermaani maailmapildis ei olnud vesi ainult füüsiline element. See oli elus mõõna, voolu, sünni, surma ja taassünni tsüklite sümbol. Laguz ruun oma ühendusega veega kehastab seda arusaama elust kui pidevast muutuste voolust (41).

Laguz ruun ennustamises ja maagias

Ruuniennustuses tähendab Laguz sageli vajadust minna vooluga kaasa, leppida muutustega, mida elu toob ja leida tarkust kohanemisvõimes.

Maagilistes praktikates võidi Laguz ruuni kasutada emotsionaalse tervenemise, intuitsiooni või unenägudega seotud rituaalide puhul. Laguzi veesümboolika sobib selliseks kasutuseks hästi, kuna vett seostataksegi sageli just tervendavate muutuste, emotsioonide, intuitsiooni ja alateadvusega (41).

Ajalooliselt ei kasutatud ruune mitte ainult kirjutamiseks, vaid ka ennustamiseks ja maagiaks. Kuigi me ei pruugi täielikult mõista, kuidas muistsed germaani hõimud oma maagilistes praktikates Laguzi ruuni kasutasid, võime siiski hinnata rikkalikku kultuuri- ja vaimset pärandit, mida see esindab (41).

Laguz ruun (ᛚ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Laguzi ruun? Laguz ruun sümboliseerib vett, eluvoolu ja muutusi ning vajadust muutustega kaasa minna.
  • Millised jumalad on seotud Laguzi ruuniga? Laguz ruun on seotud merejumal Njordi ja tema laste Freyja ja Freyriga.
  • Mis on Laguz ruuni foneetiline väärtus? Laguz ruuni foneetiline väärtus on läbi aegade olnud tähe “l” heli.
  • Millisesse aetti kuulub Laguzi ruun? Laguzi ruun kuulub kolmandasse aetti, mis on õiglusega seotud jumala Tyri juhtimise all (41).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-22-RUUN-Ingwaz_Jumal_Ing-viljakus-õitseng

7. 22. Ingwaz ruun (ᛜ, ᛝ) – viljakus, õitseng, jumal Ing

Vanema futharki süsteemi 22. ruun Ingwaz (ka Inguz ja Yngvi) on nii potentsiaali ja kasvu, kui ka eksistentsi tsüklilisuse esindaja, mis tegi temast iidses maailmas vägagi sügava tähtusesga sümboli.

Ingwaz ruun (ᛜ, ᛝ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanema futharki ruunitähestiku vanimas vormis kirja pandud pealdised pärinevad peamiselt 2.–8. sajandist, aga mõned arvavad, et osad pealdised on pärit juba 1. sajandist pKr. 

Ingwaz ruun, tuntud ka kui Ing, on selle süsteemi 22. ruun, mis asub ruunide Laguz ja Dagaz vahel. See on ruun, mis sosistab vanadest viisidest ja põhjala inimestest, kes ruunikujutisi kivisse, luusse ja puusse raiudes – ümbritsevat maailma mõista ja ka mõjutada püüdsid.

Nimi Ingwaz on tuletatud protogermaani sõnast *Ingwaz. Arvatakse, et see oli jumal Freyri (Ing) teine ​​nimi ning seepärast seostatakse Ingwaz ruuni ka viljakuse ja õitsenguga (42).

Freyri, tuntud ka kui Yngvi või Ing, peeti selle germaani rühma eellasteks, kuhu kuulusid inglaste, sakside ja juutide hõimud. Need hõimud, nagu ehk juba tead, rändasid hiljem Briti saartele, kandes endaga kaasa oma keelt, kultuuri ja jumal Ing`i kummardamist (42).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Vanem futhark on jagatud kolme rühma ehk aetti, kus iga aett on seotud konkreetse jumala või jumalannaga ja kannab omaette temaatilist sümboolikat. Ingwazi ruun kuulub kolmandasse aetti, mida seostatakse jumal Tyr`iga.

See kolmas Tyr’i aett, kannab endas tasakaalu, õigluse ja korra teemasid. Need teemad peegeldavad Tyri rolli jumaliku seaduste tegijana ja tema legendaarset ohverdamist hunt Fenririle (42).

Ingwazi ruun oma potentsiaali ja kasvu sümboolikaga panustab samuti nendesse teemadesse. Lisaks tuletab see meile meelde olemasolu tsüklilisust ning kasvu ja muutuste potentsiaali – seda aga siiski vaid kehtestatud korra piires (42).

Ingwaz ruuni (ᛜ, ᛝ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Ingwaz – “jumal Freyri vanem nimi?”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Ing – “jumal Freyri vanem nimi?” 
  • Vanapõhja keel ehk vanaskandinaavia keel ehk vananorra keel: Yngvi – “jumal Freyri vanem nimi” (1).

Vanapõhja Yngvi ja vanainglise Ing on nimed, mis on seotud teonüümiga, mis näib olevat jumal Freyri vanem nimi. Protogermaani Ingwaz oli Ingaevoonide või täpsemalt ingvaeonide legendaarne esivanem ning on ka vanema futharki ruuni ᛜ ja anglosaksi ruuni ᛝ rekonstrueeritud nimi, mis esindab tähte ŋ.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Ingwaz (ᛜ, ᛝ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛜ, ᛝ (ŋ)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand):  ᛝ, ᛜ (ŋ)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): – 
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Ingwaz (ᛜ, ᛝ) – graafiline esitus

Ingwazi ruuni tuntakse kahe erineva kujuga, kas siis kahe teineteise peal asetseva X-i või lihtsa rombikujuna, mis on põhimõtteliselt kahe X-i tuum. Arvatakse, et see lihtne, kuid võimas disain sümboliseerib seemet või muna, mis on ju potentsiaali ja uute alguste sümbolika ka tänapäeval. Ruuni kujundus on sirgjooneline, muutes selle joonistamise lihtsaks, kuid tema lihtsus peegeldab Ingwazi tähenduse sügavust.

Ajalooliselt on Ingwazi ruuni kujundus jäänud suhteliselt järjepidevaks. Kuigi, sõltuvalt materjalist, millele ruun oli kirjutatud, või kirjutaja isiklikust stiilist, esines tõenäoliselt ka väikeseid erinevusi. Järjepidevus ruuni kujunduses viitab sellelegi, et muistsed germaani rahvad mõistsid Ingwazi sümboolset tähendust hästi ning ka austasid seda (42).

Ingwaz (ᛜ, ᛝ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Ingwaz ruun häält “ŋ”. See on sarnane “ng” häälikuga ingliskeelsetes sõnades nagu “long” või “sing”. Seda heli tuntakse kui velaarset ehk pehmesuulaehäälikut, mis on kaashäälik mille hääldamisel puudutab keel pehmelt suulage või liigub selle poole. Aja jooksul, kui germaani keeled arenesid ja mitmekesistusid, võis Ingwazi ruuni foneetiline väärtus erinevates piirkondades ja murretes veidi ka muutuda (42).

Ingwaz ruun (ᛜ, ᛝ) – sümboolne tähendus

Ingwazi ruun on potentsiaali, kasvu ja eksistentsi tsüklilisuse sümbol. Tema nimi, mis tuleneb jumalikust olemusest Ing (Freyr), kannab viljakuse ja õitsengu konnotatsiooni, peegeldades nende mõistete tolleagset tähtsust. Ruuni seemne või muna kuju rõhutab sama sümboolikat veelgi, esindades nii kasvupotentsiaali kui ka uue elu lubadust (42).

Skandinaavia mütoloogia kontekstis on Ingwaz ruun, nagu juba mainitud, seotud jumala Freyriga – jumalanna Freyja vennaga. Freyr – vanapõhja keeles “Isand”, oli jumalus, keda seostati õitsengu ja päikesepaiste ning ka viljakusega (42).

Ingwaz ruun ennustamises ja maagias

Nii nagu teisigi vanem futharki ruune, kasutati ennustamisel ja maagilistes praktikates ka Ingwaz ruuni.

Ennustamisel võib Ingwazi tõlgendada potentsiaali, kasvu või – ka rasedusperioodi märgina. Niisamuti võib Ingwaz viidata sellele, et kõnealune teema või küsimus on ettevalmistus- või arendusfaasis (42).

Lisaks võib Ingwaz ruun anda justkui lubaduse edaspidiseks kasvuks ja saavutusteks. Maagilises kontekstis võib Ingwazi ruuni kasutada rituaalides, mille eesmärk on soodustada kasvu, õitsengut või viljakust (42).

Ingwaz ruun nooremas futharkis – kadunud viljakus

Kui vanem futhark läks umbes 7. ja 8. sajandil üle nooremaks futharkiks, kadus viljakust või jumal Ing`i esindav Ingwaz. Selline kadumine võib tähendada viljakuse, kasvu ja jumalikkuse väljenduse ning mõistmise muutumist (42).

Ingwaz ruun (ᛜ, ᛝ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Ingwaz ruun? Ingwaz ruun sümboliseerib potentsiaali ja kasvu ning olemasolu tsüklilisust. Teda seostatakse viljakuse ja õitsengu jumalaga Ing.
  • Kuidas kasutatakse Ingwaz ruuni ennustamisel? Ennustamisel võib Ingwaz ruuni tõlgendada potentsiaali, kasvu või ka rasedusperioodi märgina. Lisaks viitab Ingwaz ettevalmistus- või arendusfaasile, mis lubab tulevast kasvu ja saavutusi.
  • Millist jumalat seostatakse Ingwaz ruuniga? Ingwazi ruuni võib seostada Põhjamaade mütoloogias õitsengu ja päikesepaiste ning viljakuse jumala Freyriga, kelle teine nimi oligi arvatavasti Ing. Lisaks kuulub ruun vanema futharki kolmandasse aetti, mille eest vastutamine on antud õigluse ja seadustega seotud jumala Tyr`i kätte (42).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-23-RUUN-Dagaz-Päev-koit-uus-algus

7. 23. Dagaz ruun (ᛞ) – päev, koit

“Päeva, seda Looja hiilgavat valgust, saadab Issand;

see on inimeste poolt armastatud, rikaste ja vaeste lootuse ning õnne allikas,

Ja selleks, et teenida kõiki.” 

Nii kõlab ainukese anglosaksi ruuniluuletulse tõlge, kuhu selle vanem futharki ruuni nimi on salvestatud – kuna ka ruun Dagaz läks nooremas futharkis kaotsi. Originaalis kõlab luuletus järgmiselt: 

ᛞ Dæg bẏþ drihtnes sond, deore mannum,

mære metodes leoht, mẏrgþ and tohiht

eadgum and earmum, eallum brice.

Dagaz ruun – see iidne sümbol, mille on meie esivanemad söövitanud puusse ja graveerinud kivisse, sisaldab hulgaliselt teadmisi ja sümboolikat, mida nüüd kohe koos edasi uurima hakkame.

Dagaz ruun (ᛞ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanem futharki ruunide hulgas on Dagazil eriline koht. See on tähestiku eelviimane ruun, mis järgneb Ingwazile ja eelneb viimasele ruunile Othala. Nimi “Dagaz” tähendab vanapõhja keeles “päeva”, mis sümboliseerib koitu või uut algust.

Arheoloogilised tõendid näitavad, et inimesed kasutasid vanem futharki ruunikirja vägagi laial geograafilisel alal, mis ulatus Skandinaaviast Mandri-Euroopani. Kasutades ruune suhtlemiseks, ennustamiseks ja ka maagilisteks toiminguteks – jäädvustasid inimesed Dagaz ruuni koos teiste ruunidega nii kivisse, puusse kui ka metalli (43).

Ruuni nimi “Dagazi” tuleneb protogermaani sõnast “dagaz”, mis tähendab “päeva” ning on tunnistuseks ruuni sümboolsest seosest päevavalguse, uute alguste ja – ka valgustamisega. Eks enne teekonna lõppu ehk enne viimast ruuni oligi ju selleks tegelikult ülimalt sobilik aeg (43).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Dagazi ruun kuulub vanem futharki kolmandasse aetti, tuntud ka kui Tyr`i aett. See aett on oma nime saanud õigluse ja seadusega seotud jumala Tyri järgi ning kannab endas tasakaalu, korra ja õige tegutsemise teemasid.

Kolmas aett on vanem futharki tähestiku aettidest viimane ja tähistab omamoodi ka teekonna või protsessi viimast etappi. Seega sümboliseerib Dagazi eelviimase ruunina teekonna lõpu algust.

See on valgustumise hetk, mis saabub pärast pikka võitlust ja kasvu.

Kolmanda aettiga seotud jumal Tyr on Põhjala mütoloogias õigluse, seaduse ja õiglase sõja figuur. Tema tasakaalu ja korra teemad kajastuvad ka Dagazi ruuni valgustumise ja ärkamise sümboolikaga (43).

Dagaz ruuni (ᛞ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Dagaz – “päev?”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Dæg – “päev” (1).

Dagas ruuni (ᛞ) nimetatakse anglosaksi ruuniluuletuses dæg “päevaks”. Gooti tähestiku vastavat tähte 𐌳 d nimetatakse dags. Vanema futharki tähestiku liikmena, on see ruun rekonstrueeritud protogermaani nimega *dagaz.

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Dagaz (ᛞ)

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛞ (d, ð)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛞ (d)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): – 
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Dagaz (ᛞ) – graafiline esitus

Dagazi ruun on visuaalselt omamoodi silmatorkav. Ta meenutab liivakella või sümmeetrilist liblikat, mille punktides puutuvad kokku kaks kolmnurka. Arvatakse, et selline disain sümboliseerib vastandite vahelist tasakaalu – täpselt nii nagu öö ja päev või pimedus ja valgus.

Ajalooliselt on Dagaz ruuni disain jäänud üsna järjepidevaks. Siiski on olemas mõned variatsioonid, kus näiteks ruuni on joonistatud sirgete joonte asemel veidi kõverate joontega. Need variatsioonid, kuigi väikesed, lisavad ruunide ajaloo gobeläänile rikkalikkust vaid juurde (43).

Dagaz (ᛞ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Dagazi ruun häält “d”. Germaani keelte arenedes jäi see foneetiline väärtus suures osas samaks. Olenemata sellest, kas rääkida vanapõhja, vanainglise või gooti keelt, esindab Dagazi ruun ikkagi d-heli (43).

Dagaz ruun (ᛞ) – sümboolne tähendus

Dagaz on koidu sümbol, kuid tema sümboolne tähendus ületab kaugelt sõna enda tähenduse. Nii esindab Dagaz ka valgustumist, teadlikkust ja tõelise mina ärkamist.

Protogermaani keele kontekstis viitas termin “dagaz” või “päev” tõenäoliselt teadmiste valgusele mis hajutab teadmatuse pimeduse (43).

Põhjala panteonis pole Dagaz ruuniga otseselt seotud konkreetseid jumalaid ega ka jumalannasid. Selle valgustatuse ja ärkamise teemasid võib aga seostada kõikide isa, läbinägeliku Odini tarkusega (43).

Dagaz ruun ennustamises ja maagias

Ennustamisel võib Dagaz ruun tähendada läbimurret või selguse hetke. Samuti võib Dagaz viidata sellele, et otsija on olulise mõistmise või muutuse äärel.

Maagiaga tegelejad võisid Dagazi ruuni kasutada maagilistes rituaalides valgustamiseks, ümberkujundamiseks või kaitseks. Päevavalgus, mida Dagaz sümboliseerib, seostub sageli ka ohutuse ja kurjuse väljatõrjumise kontseptsioonidega (43).

Dagaz nooremas futharkis – kadunud päevavalgus

Ümberkujundamise perioodil vanemast futharkist nooremaks futharkiks, umbes 7. ja 8. sajandil, kadus päevavalgust või läbimurret esindav Dagaz. Me ei tea mida see kadumine täpselt tähistab, kuid võime eeldada, et valgustumise, teadlikkuse ning päeva ja öö tsüklilisuse esituses toimus mingi nihe (43). 

Dagaz ruun (ᛞ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida Dagaz sümboliseerib? Dagaz ruun sümboliseerib koitu, valgustumist ja ärkamist. Ta esindab teadmiste valgust, mis hajutab teadmatuse pimeduse.
  • Mis on ruuni foneetiline väärtus? Dagaz ruun esindab protogermaani keeles ja ka edaspidi häält “d”.
  • Millisesse aetti Dagaz kuulub? Dagazi ruun kuulub vanem futharki kolmandasse aetti, tuntud ka kui Tyr`i aetti, mis kannab endas tasakaalu, korra ja õiglase tegutsemise teemasid.
  • Kuidas kasutada Dagaz ruuni ennustamisel ja maagias? Ennustamisel võib Dagazi ruun tähendada läbimurret või selguse hetke. Maagilistes toimingutes võib aga Dagaz ruuni kasutada rituaalides, mis on seotud sooviga valgustatuse, muutumise või kaitse järele (43).

ECOSH-RUUNID_JA_RUUNIDE_TÄHENDUSED_Vanema-futharki-ruunitähestik-24-RUUN-Othala-Pärand-esivanemate-vara-juured

7. 24. Othala ruun (ᛟ) – pärand, esivanemate vara

Rännates läbi vanema futharki iidse ruunitähestiku, leiame end nüüd Othala ruuniga ruunitähestiku lõpust. Ka see iidne sümbol sisaldab hulgaliselt teadmisi ja sümboolikat, mida nüüd kohe uurima hakkame.

Othala ruun (ᛟ) – ajalooline taust ja kirjeldus

Vanema futharki ruunide hulgas on Otalal eriline koht. Järgnedes Dagazile – on ta selle iidse sümbolite jada viimane ruun. Ruuni nimi “Othala” tähendab vanapõhja keeles “pärandit” või “esivanemate vara”, mis sümboliseerib seost meie esivanemate ja meie juurtega.

Vanem futhark, nagu arheoloogilised tõendid viitavad, leidis kasutust geograafiliselt laial alal mis ulatus Skandinaaviast Mandri-Euroopani. Kasutades ruune nii sidevahendite kui ka maagiliste tööriistadena, nikerdasid tolleaegsed inimesed teiste ruunide kõrval kivisse, puusse ja metalli ka Othala ruuni kujutisi (44).

Sõna ‘Othala’ tuleneb protogermaani sõnast “ōþalą”, mis tähendab “pärandit” või “vara” ning on tunnistus ruuni sümboolsest seosest esivanemate vara ja pärandiga (44).

Kolmas aett ja selle sümboolika

Othala ruun kuulub vanem futharki kolmandasse aetti, tuntud ka kui Tyr`ii aett. See aett on oma nime saanud õigluse ja seadusega seotud jumala Tyri järgi ning kannab endas tasakaalu, korra ja õiglase tegutsemise teemasid.

Kolmas aett on vanem futharki aettidest viimane ja tähistab omamoodi ka teekonna või protsessi viimast etappi. Othala ruun, kui viimane ruun selles aetis, sümboliseeribki seega teekonna kulminatsiooni.

See on hetk, mis saabub pärast pikka võitlust, kasvu ja valgustumist ning kus on aeg tagasi vaadata – oma esivanemate tarkusi hinnata ning endagi kogemusi edasi jagada (44).

Kolmanda aettiga seotud jumal Tyr`i õigluse, seaduse ja õiglase sõja ja korra teemad resoneeruvad ka Othala ruuni pärandit ja esivanematega seotust esindava sümboolikaga (44).

Othala ruuni (ᛟ) nimi 

  • Germaani algkeel ehk protogermaani keel: *Ōþala – “pärand, valdus”
  • Vanainglise keel ehk anglosaksi keel: Ēðel – “pärand, valdus”(1).

Millistes ruunitähestikes on kasutusel ruun Othala (ᛟ) 

  • Vanem futhark (2. kuni 8. sajand): ᛟ (o, å, ö)
  • Anglosaksi ruunid ehk Anglosaksi futhorc (5.-11. sajand): ᛟ (œ, oe, ōe)
  • Markomannide ruunid (8.-9. sajand): – 
  • Noorem futhark ehk Skandinaavia ruunid (9.–11. sajand):
  • Keskaegsed ruunid ehk futhork (12.–15. sajand):
  • Dalecarli ruunid (16.–19. sajand): – (1).

Othala (ᛟ) – graafiline esitus

Othala ruun on visuaalselt justkui teemant, kus alumised jooned ulatuvad välja ning annavad kujutisele kindla platvormi või jaluse. Arvatakse, et selline kujundus sümboliseerib justkui kodutalu või maatükki ning peegeldab seeläbi ka ruuni enda tähendust – pärandit ja vara.

Ajalooliselt on Othala ruuni kujundus jäänud üsna järjepidevaks. Siiski on olemas mõned variatsioonid, kus näiteks ruuni on sirgete joonte asemel joonistatud kõverate joontega (44).

Othala (ᛟ) – foneetiline väärtus

Protogermaani keeles esindas Othala ruun “o” häält. Germaani keelte arenedes jäi see foneetiline väärtus suures osas samaks. Seega, olenemata sellest, kas rääkida vanapõhja või vanainglise keelt, esindab Othala ruun ikkagi heli “o”.

Othala ruun (ᛟ) – sümboolne tähendus

Othala ruun on pärandi sümbol, kuid tema tähendus ületab sõna otseses mõttes “maist vara”. Othala esindab ühendust meie esivanemate, meie juurte ja minevikuga. Protogermaani keele kontekstis viitas termin “ōþalą” või “pärand” tõenäoliselt põlvkondade kaupa edasi antud esivanemate varale.

Tänapäeva norra keeles on meil endiselt olemas mõiste “Odel” (tuletatud sõnast “othala”). Seda mõistet kasutatakse esmasündinute õiguse kohta pärida perele kuuluv põllumaa ja see on seadus (44).

Põhjala panteonis pole Othala ruuniga otseselt seotud konkreetseid jumalaid ega jumalannasid. Selle pärandi ja esivanemate teemasid võiks aga seostada kõikide isa, targa Odiniga, kes väärtustab tarkust ja teadmisi, sealhulgas ka esivanemate oma (44). Ja nüüd me siin oleme eks – ruune uurimas ja ka ise esivanemate tarkuseid väärtustamas.

Othala ruun ennustamises ja maagias

Nagu teistelgi ruunidel, on ka Othala ruunil ruunidega ennustamisel ja kasutatuna maagias oma konkreetne tähendus.

Ennustamisel võib Othala ruun tähendada ühendust oma juurtega või tagasipöördumist tuttavale pinnale. See võib viidata sellelegi, et otsija on olulise mõistmise või muutuse äärel (44).

Maagias võib Othala ruuni kasutada praktikates, kui soovitakse kaitsta oma kodu või vara. Sageli seostavad inimesed Othala pärandi sümboolikat ka ohutuse ja traditsioonide säilitamisega (44).

Othala nooremas futharkis – kadunud pärand

Kui vanem futhark arenes umbes 7. ja 8. sajandil nooremaks futharkiks, kadus pärandit ehk esivanemate varandust või maad esindav Othala. Taoline kadumine võib tähendada nihet pärandi, vara ja oma juurtega seotuse väljendamises ja mõistmises. 

Omamoodi on see tõsi, sest läks ju seotus esivanemate pärandiga osaliselt tõepoolest kaotsi ka seeläbi, et iidsest vanem futharki ruunitähestikust, kus oli 24 ruuni – kadusid noorema futharki tähestikust koos Othalaga mitmed teisedki ruunid (kokku 8 kadunud ruuni).

 

Seega jah, huvitaval kombel läks esivanemate pärand kaduma – ja seda koos pärandit sümboliseeriva ruuni Othalaga.

Othala ruuni (ᛟ) kasutamine nüüdisajal

Nüüd oleme aga oma esivanemate pärandit taastamas, väärtustamas ning uuesti ausse tõstmas. Ja nii on ka Othala ruun leidnud oma tee tagasi. Näiteks on teda nüüdisajal kujutatud nii popkultuuris kui mujalgi. 

  • Paremäärmuslik ikonograafia. Othala ruun on paremäärmuslaste rühmituste kasutatav sümbol, mis tuletati ajaloolisest Othala ruunist, lisades ruunile jalad või tiivad. Selline tiibade või jalgadega (serifid) Othalast tuletatud sümbol oli SS-i rassi ja asunduste peakontori märk, mis vastutas Schutzstaffeli (SS) rassipuhtuse säilitamise eest. Othala oli ka 7. SS-i vabatahtlike mägidiviisi Prinz Eugeni etniliste sakslaste (Volksdeutsche) embleemil, mis tegutses II maailmasõja ajal Natsi-Saksamaa toetatud iseseisvas Horvaatia riigis. Ruuni ja tiibadega sümbolit on Saksamaal kasutanud teisedki neonatslikud rühmitused. Pääsemaks peavoolupoliitikasse teatas ka natsionaalsotsialistliku liikumise juhtkond 2016. aastal oma kavatsusest asendada natsimustriga haakrist oma vormiriietusel ja partei regaalidel just Othala ruuniga. 
  • Väidetav kasutamine paremäärmusliku sümbolina. Mõnel juhul on üksikisikuid ja organisatsioone Othala – kui paremäärmusliku sümboli kasutamises ka alusetult süüdistatud. Näiteks 2014. aasta aprillis, kui Briti rõivafirma Topman oli sunnitud pärast Othala kasutamist ühes oma rõivasarjas vabandama. Veelgi enam, 25.–28. veebruaril 2021 Floridas Orlandos toimunud konservatiivse poliitilise tegevuse konverentsil (CPAC) meenutas pealava põranda paigutus Othala ruuni tiivulist kuju, mis viis sotsiaalmeedias spekulatsioonideni, et miks just selline disain valiti. Disainifirma Design Foundry võttis hiljem vastutuse lava kujunduse eest, öeldes, et selle eesmärk oli pakkuda ruumi parimat kasutamist – mitte luua seoseid natsisümboolikaga. 
  • Popkultuur. Nagu teistegi ajalooliste ruunide puhul, kasutab Othalat J.R.R. Tolkien oma teoses “The Hobbit”, nagu seda on näha Throri Erebori kaardil ja kääbikute kirjutamissüsteemide Cirth alusena, mida kasutatakse “Sõrmuste isandas” ja mida kirjeldatakse Tolkieni legendaariumis. Othalat kasutatakse ka 2018. aastal välja antud videomängus Northgard “Lore” sümbolina. Niisamuti kasutatakse ruuni nime ka telesarjas “Tähevärav SG-1”, milles Othala on maailm Ida galaktikas, kus elasid Asgardid (45).

Othala ruun (ᛟ) – kiire ülevaade ja korduma kippuvad küsimused

  • Mida sümboliseerib Othala ruun? Othala ruun sümboliseerib pärandit, esivanemate vara ja sidet oma juurtega.
  • Mis on Othala ruuni foneetiline väärtus? Othala ruun esindab protogermaani keeles ja sellele järgnevates keeltes häält “o”.
  • Millisesse aetti Othala ruun kuulub? Othala ruun kuulub vanema futharki tähestiku kolmandasse aetti, tuntud ka kui jumal Tyr`i aett.
  • Kus on Othala ruuni kasutatatud nüüdisajal? Othala ruun on leidnud mitmekülgset kasutust nii popkultuuris Tolkieni teostes, videomängused, telesarjades kui veidi muudetud kujul ka natsistlikus sümboolikas ning osade paremäärmuslike rühmituste ikonoloogias (44).

Ruunimuster_sidusruunid_rahvuslikud_mustrid_Norra_rahvuslik_muster

8. Mis on sidusruun ehk bindruun (ingl bindrune)?

Enne kui selgitame peagi Ecoshi toidulisandite purgikeste etikette kaunistama hakkavate sidusruuni tähendust, siis kõigepealt veidi sellest, mis on üldse sidusruun ehk bindruun (ingl bindrune)?

Bindruun ehk sidusruun on sümbol, mis koosneb kahest või enamast ruunist. Need ruunid on omavahel kokku “seotud” selleks, et moodustada üks mitmest ruunist koosnev kujutis, mis ühendab ruunide jõu suurendamiseks ka nende tähendused.

Nii loob sidusruuni energia konkreetse eesmärgi saavutamiseks ainulaadse ja võimsa tööriista. Nüüd aga jõuamegi Ecoshi sidusruunide juurde.

9. Mida tähendavad kaunid ruunimustrid ehk sidusruunid Ecoshi tulevastel purgisiltidel

Nii nagu ka Ecoshi logo sümbolism, kus on kujutatud Vesica piscis, elulill ja kuldlõige ning mis on väga sügavalt seotud iidsete pühade geomeetriliste mustrite, tasakaalu ja loodusliku harmooniaga – hakkavad sama lugu jutustama ka purgisilte kaunistavad sidusruunid.

Nii kohtad Ecoshi toidulisandite purke peagi hoopis uues rüüs –  kaunistatuna vägevate ning silmi ja meeli paitavate ruunimustritega, kus on kasutatud just siinsest loost tuttavaid ruune. See on ühendus meie loodusliku loomise ja tasakaalu filosoofiaga.

Ecoshi toidulisandid saavad olema liigitatud üheksasse erinevasse rühma, kus iga rühma toidulisandit saab sümboliseerima ruunidest koosnev muster. Allolevalt kirjutamegi lahti, milliseid ruunikombinatsioone me kasutama hakkame ja mida need tähendavad. 

ECOSH-Sidusruunid-SÜDA-JA-VERERINGE

9. 1. SÜDA JA VERERINGE – Sowelu (ᛊ), Teiwaz (ᛏ), Raidho (ᚱ), Algiz (ᛉ)

Südame ja vereringega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub just südame ja vereringe tervise toetamisele ning selles kaunis mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Sowelu, Teiwaz, Raidho ja Algiz, kus:

  • Sowelu (ᛊ). Esindades päikest, elujõudu ja energiavoolu, sobibki Sowelu sümboliseerima just neid tooteid, mis toetavad südame ja vereringe terviklikkust ning energiat. 
  • Teiwaz (ᛏ). Olles seotud korra, seaduspärasuse ja õiglusega, lisab Teiwaz oma annuse tugevust, korrastatust ja tasakaalu – rõhutades sel viisil nii südame ja veresoonte vastupidavust kui ka nende korrektset tööd. 
  • Raidho (ᚱ). Raidho sümboliseerib ladusalt kulgevat teekonda, liikumist ja voolu ning aitab sel moel säilitada ka harmoonilist ja ühtlaselt sujuvat vereringet. 
  • Algiz (ᛉ). Kaitseruunina toetab Algiz ka keha kaitsevõimet, pakkudes oma sümboolikaga vajalikku tugevust ja hoolitsust nii sinu südamele kui ka vereringele.

ECOSH-Sidusruunid-RAHULIK-MEEL-JA-UNI

9. 2. RAHULIK MEEL JA UNI – Algiz (ᛉ), Laguz (ᛚ), Eihwaz (ᛇ) ja Isa (ᛁ)

Erinevalt toodetest, mis toetavad energiat või füüsilist vastupidavust, keskendub rahuliku meele ja hea unega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika just meelerahu loomisele ja sügava une soodustamisele ning selles kaunis mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Algiz, Laguz, Eihwaz ja Isa, kus:

  • Algiz (ᛉ). Algiz esindab kaitset ja rahu ning on seetõttu üks sobivaimaid ruune esindamaks just neid tooteid, mis tagavad turvatunde ja rahuliku lõõgastumise. 
  • Laguz (ᛚ) ja Eihwaz (ᛇ). Rahuliku voolamise ja sügavuse sümbol Laguz ning jugapuu ja vastupidavuse sümbol Eihwaz toovad rahuliku kulgemise ja sisemise tasakaalu, aidates kehal ja vaimul lõõgastuda ning muutuste keerises kohaneda. Jääb ju ka vesi, muutudes vahel jääks või auruks, samas alati ikka omamoodi muutumatuks.
  • Isa (ᛁ). Isa ruun lisab jää ehk ootel oleku sümbolina vaikuse ja pakub hetke peatumiseks – luues sel moel toimetuste saginast rahuliku ülemineku unele ja lõõgastumisele.

ECOSH-Sidusruunid-ORGANISMI-TERVIKLIK-TOETUS

9. 3. ORGANISMI TERVIKLIK TOETUS – Uruz (ᚢ), Sowelu (ᛊ), Berkano (ᛒ), Inguz (ᛜ, ᛝ) ja Algiz (ᛉ) 

Organismi tervikliku toetusega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub just sinu keha terviklikule toetamisele ja elujõule ning selles kaunis mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Uruz, Sowelu, Berkano, Inguz ja Algiz, kus:

  • Uruz (ᚢ) ja Sowelu (ᛊ). Sümboliseerides – üks metsikuid ürgveiseid ehk tarvaseid ja teine – päikest, esindavad need mõlemad ruunid füüsilist vägevust ja päikeselist elujõudu, pakkudes seeläbi võimsat tuge ja energiat ka kogu sinu kehale. 
  • Berkano (ᛒ) ja Inwaz (ᛜ, ᛝ). Uuenemise, kasvu ning taassünni sümbol Berkano ja viljakusejumala nime kandev potentsiaali ja viljakuse sümbol Ingwaz soodustavadki just viljakust ja kasvu ning sobivad seega esindama tooteid, mis toetavad uue elu loomist ja kogu keha uuenemist. 
  • Algiz (ᛉ). Kaitseruunina lisab Algis oma olulise nüansi ka selles mustris – pakkudes terviklikku tuge ja kaitset nii füüsilisel, kui ka vaimsel tasandil.

ECOSH-Sidusruunid-ILU-JA-NAHK

9. 4. ILU JA NAHK – Berkano (ᛒ), Inguz (ᛜ, ᛝ), Sowelu (ᛊ), Fehu (ᚠ) ja Teiwas (ᛏ)

Ilu ja naha toetusega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub just välisele ilule ja nooruslikkusele, pakkudes omalt poolt veidi jõudu juurde sinu naha ja juuste tervise parandamiseks ja säilitamiseks. Selles imekaunis sidusruunis on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Berkano, Inguz, Sowelu, Fehu ja Teiwas, kus:

  • Berkano (ᛒ) ja Ingwaz (ᛜ, ᛝ). Berkano ja Ingwaz sümboliseerivad mõlemad taassündi, kasvu, õitsengut, potentsiaali ja uuenemist. Seega sobivad nad vägagi täpselt esindama kõikide kauni välimuse jaoks oluliste toitainete nagu näiteks ka kollageeni ja biotiini toimet, mis mõlemad teadaolevalt ka ise just naha ja juuste uuenemist ning tervenemist toetavad. 
  • Sowelu (ᛊ). Sümboliseerides päikeseruunina sära, erksust ja noorust, pakub Sowlelu elujõudu ning säravat ilu ka sinu nahale ja juustele.
  • Fehu (ᚠ). Olles seotud armastuse-, rikkuse- ja ilujumalanna Freyaga, lisab Fehu Ecoshi ruunimustrile eluenergiat, rikkalikkust ja küllust, toetades seeläbi naha ning juuste tugevust, tervist ja ilu. 
  • Teiwaz (ᛏ). Teiwaz rõhutab aga sihikindlust, korda ja pühendumist, sobides seega samuti just nendele toodetele, mis pikaajalist ning püsivat ilu ja tervist saavutada aitavad.

ECOSH-Sidusruunid-MÄLU-JA-FOOKUS

9. 5. MÄLU JA FOOKUS – Ansuz (ᚨ), Kenaz (ᚲ), Raidho (ᚱ), Teiwaz (ᛏ), Algiz (ᛉ) ja Ehwas (ᛖ)

Fookuse ja mälu toetamisega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub just vaimsele selgusele ja tarkusele, aidates parandada nii mälu kui ka keskendumisvõimet ning selles lihtsas kuid mõjuvas mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Ansuz, Kenaz, Raidho, Teiwaz, Algis ja Ehwas, kus:

  • Ansuz (ᚨ) ja Kenaz (ᚲ). Ansuz – sümboliseeris jumalikku hingust ja tarkust ning pimedusse valgust toov tõrviku sümbol Kenaz esindavad koos vaimset – lausa jumalikku tarkust ja selgust pimeduses. Seetõttu sobivad nad ka ülimalt hästi esindama mälu ja aju funktsioone toetavaid tooteid. Ansuzi sümboolika on tegelikult seotud lausa kõiketeadva Odiniga, kes kehastab pidevat teadmisteiha, ülimat tarkust, luulet ning ka maagiat.
  • Raidho (ᚱ) ja Teiwaz (ᛏ). Raidho ja Teiwaz pakuvad annuse sihikindlust ehk heas mõttes sõjakust, korda, fookust ning samas ka asjade sujuvat liikumist, aidates läbi oma toetava sümboolika paremini keskenduda ja südikalt, takistusteta ning teenitult oma eesmärgid saavutada. 
  • Algiz (ᛉ). Algiz pakub kaitset ja vaimset tugevust, hoides sel moel vaimseid võimeid ka väliste mõjutuste eest. 
  • Ehwaz (ᛖ). Tähendades hobust ja sümboliseerides usaldust, partnerlust ja samas ka teekonda või rännakut, toob Ehwaz harmooniat ja liikumist, luues seeläbi keha ja vaimu vahel tasakaalu.

ECOSH-Sidusruunid-VITAMIINID-JA-MINERAALID

9. 6. VITAMIINID JA MINERAALID – Fehu (ᚠ), Berkano (ᛒ), Sowelu (ᛊ), Inguz (ᛜ, ᛝ) ja Jera (ᛃ)

Keha eluks vajalike toitainetega varustamisega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika peegeldab keha tugevdamist, jõulisuse tagamist ja toitmist ning tasakaalu ja energiat, mida vitamiinid ja mineraalid sinu kehasse toovad. Selles lihtsas kuid mõjuvas mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Fehu, Berkano, Sowelu, Inguz ja Jera, kus:

  • Fehu (ᚠ) ja Berkano (ᛒ). Fehu ja Berkano esindavad rikkust, ilu, taassündi, uuenemist ja kasvu ning on sel moel vägagi selgelt ühendatud vitamiinide ja mineraalidega, mis keha tema pideval uuenemisel toidavad ja toetavad.
  • Sowelu (ᛊ). Päikese sümboolikaga lisab Sowelu energiat ja eluvalgust, seda eriti D-vitamiini ja teiste energiat andvate toidulisandite puhul.
  • Inguz (ᛜ, ᛝ) ja Jera (ᛃ). Inguz ehk Ingwaz ja Jera sümboliseerivad ühelt poolt nii viljakust, saagikust ja õitsengut kui teiselt poolt ka valvsust, taastumist ja tasakaalu ning pingutuste kulminatsiooni ehk tasu teekonna lõpus. Eluks vajalike ainetena lasevad vitamiinid ja mineraalid meie kehas õitseda kõikidel protsessidel ning valvavad ka kõikide meie kehafunktsioonide järele. Just seetõttu sobivadki ka nemadki sellesse kaunisse ruunimustrisse mis on valitud esindama erinevaid vitamiine ja mineraalaineid.

ECOSH-Sidusruunid-SEEDIMINE-PROBIOOTIKUMID-DETOX

9. 7. SEEDIMINE / PROBIOOTIKUMID / DETOX – Laguz (ᛚ), Kenaz (ᚲ), Algiz (ᛉ), Eihwaz (ᛇ) ja Jera (ᛃ)

Seedimise ja keha puhastumisega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub keha loomuliku tasakaalu taastamisele ja olulistele puhastamisprotsessidele. Selles lihtsas kuid mõjuvas mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Laguz, Kenaz, Algiz, Eihwaz ja Jera, kus:

  • Laguz (ᛚ) ja Kenaz (ᚲ). Laguz ja Kenaz esindavad rahulikku kulgemist ning voolavust, aga ka selgust ning valgust pimeduses ning sobivad seetõttu sümboliseerima nii keha puhastumist, sujuvat seedimist, kui ka kõiki teisigi seedekulglat toetavaid tooteid.
  • Algiz (ᛉ). Lisades kaitset ka sellesse mustrisse, turgutab Algiz immuunsüsteemi ja keha enda tervenemisvõimet.
  • Eihwaz (ᛇ) ja Jera (ᛃ). Eihwaz ja Jera sümboliseerivad vastupidavust, transformatsiooni ja looduslikku tasakaalu ning sobivad seega ideaalselt toodetele, mille kasutamise eesmärgiks on pikaajaline tervis ja keha puhastamine.

ECOSH-Sidusruunid-IMMUUNKAITSE-JA-KEHA-TASAKAAL

9. 8. IMMUUNKAITSE JA KEHA TASAKAAL – Algiz (ᛉ), Laguz (ᛚ), Raidho (ᚱ), Sowelu (ᛊ), Eihwaz (ᛇ) ja Fehu (ᚠ)

Keha kaitsevõime ja tasakaaluga seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub sinu immuunsüsteemi toetamisele ja loomuliku tasakaalu taastamisele. 

Selles lihtsas kuid mõjuvas mustris, loovad ruunid nagu Algiz, Laguz, Raidho, Sowelu ja Eihwaz sinu kehale tugeva kaitse, puhastuse ja pikaajalise tervise aluse, kus:

  • Algiz (ᛉ) ja Laguz (ᛚ). Algiz ja Laguz pakuvad kaitset ja soodustades sujuvat voolavust – ka keha puhastumist ning tasakaalu taastamist, mis on immuunsüsteemi tugevdamisel üks olulisemaid nüansse. Seetõttu on Algizi (ᛉ) ja Laguzi (ᛚ) sümboolika vägagi sobilik esindamaks just kehas tasakaalu taastavaid ja immuunsüsteemi turgutavaid tooteid. 
  • Raidho (ᚱ) ja Sowelu (ᛊ). Raidho ja Sowelu toovad endaga samuti kaasa nii sujuvat liikumist ja tasakaalu, kui ka päikeselist elujõudu ning vitaalsust, aidates kehal sel moel oma loomulikku rütmi ja energiataset hoida.
  • Eihwaz (ᛇ) ja Fehu (ᚠ). Eihwaz lisab igihalja ja tugeva jugapuu sümbolina toetust pikaajalisele tervisele ja vastupidavusele, samas kui Fehu kiirendab läbi külluse ning rikastumise sümboolika keha taastumist ja tervenemist.

ECOSH-Sidusruunid-LUUSTIK-LIHASED-JA-LIIGESED

9. 9. LUUSTIK / LIHASED / LIIGESED – Uruz (ᚢ), Eihwaz (ᛇ), Raidho (ᚱ) ja Laguz (ᛚ) 

Luustiku, lihaste ja liigestega seotud toidulisandite sidusruuni sümboolika keskendub füüsilisele vastupidavusele ja liikuvusele. Selles lihtsas kuid mõjuvas mustris on kasutatud kombinatsiooni ruunidest nagu Uruz, Eihwaz, Raidho ja Laguz kus:

  • Uruz (ᚢ) ja Eihwaz (ᛇ). Uruz ja Eihwaz esindavad mõlemad tugevust ja vastupidavust. Seega, kuhu veel Uruz, esindades ürgveiste metsikut jõudu ning Eihwaz, esindades jugapuu sitkust ja vastupidavust paremini sobiks – kui esindama tooteid, mis toetavad luude ja liigeste pikaajalist tervist.
  • Raidho (ᚱ). Olles head teekonda sümboliseeriv ruuun, lisab Raidho sujuva ja tõrgetate liikumise ning tasakaalu – aidates seeläbi säilitada paindlikkust ja liikuvust ka sinu liigestes ja lihastes. 
  • Laguz (ᛚ). Veeruunina toob Laguz sujuva voolavuse ja ka emotsionaalse tasakaalu, mis toetab keha loomulikku harmooniat ning kehamahlade nagu ka liigesevedelike liikuvust.

Põhjamaine_ja_ürgselt_võimas_loodus_ja_orud_on_ka_ruunide_kodumaaks

10. Kokkuvõtteks

Ruunid on omamoodi ajakapsliks, kus on säilinud meie esivanemate mõtted, siirad uskumused ja sügavad tõekspidamised. Need avavad meile ukse veidi müstilisse maailma, kus Põhjala jumalad kõndisid veel maa peal, olid osaks kõigest mis universumis toimus ja võtsid osa ka inimeste igapäevaelust.

Ajaloolased on avastanud ruune nii kividelt, metallesemetelt kui puidult ning neid kasutati kirjutamiseks, ennustamiseks ja ka maagilistes rituaalides. 

Kõikidel ruunidel on oma nimi, mis pärineb kõige esimestest teadaolevatest ruunidest ehk vanema futharki ruunidest. Lisaks heliväärtuse esindamisele saab aga ruune kasutada ka mõistete (taimed, loomad, jumalad jne) tähistamiseks, mille järgi iga vastav ruun nimetatud on ja sügavama tähenduse esindamiseks, mida konkreetne mõiste tähendab või milliseid omadusi see esindab. 

Nii võib ühte ruuni kasutada mitmel eesmärgil.

Näiteks ruun Fehu esindab häält “f”, tähendas algselt tõlkes “veist” või “lammast”, aga esindab hoopis rikkust, kuna just kariloomad olid need, mis iidsetel aegadel rikkust sümboliseerisid.

Kindlalt teame aga vaid viikingiaja ruuninimesid. Kaheksa vanema futharki ruuni, mida näiteks viikingiajal enam ei kasutatud, on taasloodud anglosaksi ruunidest. 

Ruunide sümboolika ja tarkused on ajatud ning need võivad aidata soodustada vaimset kasvu, eneseteadvustamist ja keerulistes olukordades teadlike otsuste tegemist tänapäevalgi.

Ecosh usub, et inimene on nagu väike universum, kus keha ja vaim, keskkond ja loodusseadused käivad käsikäes – ning kus iga väikseimgi detail mõjutab järgmist.

Seepärast sobivadki meie lugu jutustama ja tõekspidamisi esindama pühad geomeetrilised mustrid nagu Vesica piscis ja kuldlõige (mida on kasutatud Ecoshi logos), mis lühidalt sümboliseerivad täielikku tasakaalu ja sünergiat, millest sünnib pidevalt midagi uut – ning iidsed ruunid, mis räägivad meile ajatuid tarkusi, aga milledest ajalugu on meid kaugele sõidutanud.

Nüüd aga on aeg juured taasleida, meie esivanemate pärand väärikalt au sisse tõsta ja kuulata, mida nad meile öelda tahavad.

Seetõttu hakkavadki ruunidest inspireeritud mustrid peagi kaunistama ka Ecosh toidulisandite purke. Nende jaoks, kes ruunide väge usuvad, annavad nad purgis peituvatele toitainetele ka oma annuse jõustavat toetust juurde. Need, kes aga ruunimagiasse ei usu, saavad lihtsalt kauneid mustreid imetleda. 

Tasakaal ja sisemine rahu on tõelise õnne ja tervise võti ning iga hetk pakub meile võimaluse astuda sellele sammuke lähemale.

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Freepik.com

Allikad:

  1. Rune – Wikipedia
  2. The Spiritual Benefits of Using Runes in Daily Life
  3. Ruunid – Vikipeedia
  4. All you need to know about the Elder Futhark, the oldest form of runic alphabets
  5. Anglo-Saxon runes – Wikipedia
  6. Younger Futhark – Wikipedia
  7. Hagalaz rune lore
  8. Staveless runes – Wikipedia
  9. Ruunid | Hagal Õpetus
  10. Medieval runes – Wikipedia
  11. Dalecarlian runes – Wikipedia
  12. Fehu | Elder Futhark Rune Symbol of Cattle and Wealth
  13. Uruz | The Elder Futhark Rune for Strength and Endurance
  14. Thurisaz – The Symbolism of the Elder Futhark Giants’ Rune
  15. Rune Guide – An Introduction to using the Runes – Holistic Shop
  16. Ansuz – The Rune of Divine Inspiration – An In-depth Look
  17. Raidho: The Fifth Rune of the Elder Futhark Unveiled
  18. Kenaz Rune – The Torch of Knowledge in the Elder Futhark
  19. Gebo | The Gift or Exchange Rune From the Elder Futhark
  20. Wunjo – The Rune of Joy in the Elder Futhark
  21. Hagalaz – The Rune of Disruption and Transformation
  22. Nauthiz – The Rune of Necessity in the Elder Futhark
  23. Isa – The Ice Rune of the Elder Futhark – A Deep Dive
  24. Jera | Harvest Rune of the Elder Futhark
  25. Eiwaz – The Rune of Transformation and Resilience
  26. Perthro | Exploring the Unknown Rune of the Elder Futhark
  27. Runer og magi
  28. Odin – the one-eyed All-Father | The Swedish History Museum
  29. Odin’s Discovery of the Runes – Norse Mythology for Smart People
  30. List of names of Odin – Wikipedia
  31. Norse God Odin- His Many Names and Myths | Mysticsense
  32. Perthro | Exploring the Unknown Rune of the Elder Futhark
  33. Algiz: Learn About the Protective Rune of the Elder Futhark
  34. Sowilo | Exploring The Radiant Rune of the Elder Futhark
  35. Tiwaz | The Rune of Justice in the Elder Futhark
  36. Sowilō (rune) – Wikipedia
  37. Tiwaz (rune) – Wikipedia
  38. Berkanan | The Fertility Rune of the Elder Futhark
  39. Ehwaz – The Elder Futhark Horse Rune
  40. Mannaz: Exploring The Rune of Mankind in the Elder Futhark
  41. Laguz | The Water Rune of the Elder Futhark
  42. Ingwaz | The Elder Futhark Rune of Potential and Growth
  43. Dagaz | The Dawn of Understanding in the Elder Futhark
  44. Othala Rune | A Symbol of Heritage in the Elder Futhark
  45. Othala – Wikipedia
  46. Runic alphabet | Ancient Writing System & Symbols | Britannica

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv