MSM ehk metüülsulfonüülmetaan on orgaaniline väävliühend, mida looduslikult leidub nii inimkehas kui ka värskes toores toidus, sealhulgas puuviljades, köögiviljades ja lihas.

Seega, kuigi MSMi nimi metüülsulfonüülmetaan – võib küll kõlada keeruliselt ja keemiliselt, siis selle nime taga peitub tegelikult süütu – meie endi kehas sisalduv aine, mis on sama ohutu kui tavaline keedusool või joogivesi.

MSM-ist räägitakse rahvasuus üha enam, ent paljud siiski veel ei tea, millised on meie organismis selle imelise aine ülesanded ja mida on MSMi tarbides vaja veel oluliseks pidada.

Seepärast räägimegi siin kõigest, mida MSMi kohta hetkel teame ja kirjutada saame, nagu näiteks sellest, mis see MSM siis täpsemalt on; kus seda sinu kehas leidub ja mis rolle ta seal mängib; millised on MSMi toiduallikad; miks üks MSM on oluliselt parem kui teine ja mille järgi seda õiget MSMi ära tunda.

Põldosi sisaldab rikkalikult orgaanilist väävlit ehk msmi

Mis on MSM ehk orgaaniline väävel

MSM (Metüül-Sulfonüül-Metaan) ehk orgaaniline väävel on looduslikult esinev aine, mida leidub nii inimkehas kui ka paljudes loomsetes ja taimsetes toiduainetes (peamiselt just ökoloogiliselt puhastes puu- ja juurviljades). Samuti leidub looduses MSMi ka vihma ja järvevees. 

Seda looduslikult esinevat väävelorgaanilist ühendit kasutatakse täiendava ja alternatiivse vahendina ka mitmesuguste teistegi nimetuste all, sealhulgas dimetüülsulfoon, orgaaniline väävel või dimetüülsulfoksiid (DMSO) (20). 

Puhtal kujul MSM on lõhnatu, kristalne, sisuliselt maitsetu (kui siis ainult kergelt mõruda maitsega) ning värvuselt valge vesilahustuv orgaaniline väävliühend. 

Suurim MSM-i kontsentratsioon looduses on just imetajate piimas, kuid imetajate emapiim sisaldab MSM-i vaid miljondikes. 

Seetõttu ei saa seda ühendit ekstraheerida, isoleerida ega ka kasvatada. Täpsemalt sellest, kuidas MSMi saadakse ja miks üks MSM on oluliselt parem kui teine, räägime siin loos edasi alapealkirja “MSM pulber – kuidas seda saadakse?” all.

Etteruttavalt olgu aga öeldud, et MSMi toidulisanditest on just OptiMSM® see ainuke orgaaniline väävliühend, mis on garanteeritult kõrge puhtuse, kvaliteedi ja bioaktiivsusega ning täpselt sarnane inimkehas leiduvaga. Selle juurde, miks see nii on ja kuidas nõnda kõrge puhtusastmega MSM saadakse, tuleme siin loos veidi hiljem tagasi.

MSM vs MMS

Lühendid MSM ja MMS võivad esialgu oma sarnase kirjapildi ja kõla tõttu tunduda justkui oleksid need üks ja sama. Nii see siiski ei ole ja tegu on kahe täiesti erineva asjaga.

Kui MSM on orgaaniline väävel, mida leidub ka looduslikult, siis MMS on peamiselt pleegitusainena kasutatav lahus.

  • MSM ehk on orgaaniline väävel mida leidub looduslikult nii taimedes, loomades kui ka inimkehas.
  • MMS ehk metüülmetaan sulfonaat (ingl Miracle Mineral Solution või Miracle Mineral Supplement) kirjeldab tavaliselt lahust, mis sisaldab keemilist naatriumkloritit ja mida kasutatakse suure tugevusega pleegitusainena. 

MSM ajalugu

Allolevalt toome sinuni National Institutes of Health lehel avaldatud uuringute kokkuvõtte põhjal põgusa ülevaate sellest, mis teekonna on MSM enne tänasesse päeva jõudmist läbinud.

  • Enne MSMi kliinilistel eesmärkidel kasutusele võtmist toimis see peamiselt kõrge temperatuuriga polaarse, aprotoonse kaubandusliku lahustina, nagu ka selle lähteühend dimetüülsulfoksiid (DMSO). 
  • 1950. aastate keskpaigast kuni 1970. aastateni uuriti aga DMSO-d põhjalikult selle ainulaadsete bioloogiliste omaduste, sealhulgas selle rakumembraane läbiva võime (koos teiste ainete kaastranspordiga ja ilma), antioksüdantsete omaduste, põletikuvastase toime, antikoliinesteraasi aktiivsuse ja selle võime suhtes indutseerida histamiini vabanemist nuumrakkudest (20). 
  • 1970. aastate lõpus hakkasid Crown Zellerbach Corporationi keemikud, dr Robert Herschler ja dr Stanley Jacob Oregoni Tervise- ja Teadusülikoolist katsetama lõhnatu MSM-iga, otsides DMSO-ga sarnaseid ravivõimalusi. 
  • 1981. aastal anti dr Herschlerile USA kasuliku mudeli patent MSM-i kasutamiseks mitmete erinevate terviseprobleemide korral (20).
  • Kuigi MSMi uuringud on alates Herschleri ​​patentidest tublisti laienenud ja ühele MSM-tootele (OptiMSM®; Bergstrom Nutrition, Vancouver, WA, USA) andis Toidu- ja Ravimiamet 2007. aastal ka üldiselt ohutuks tunnistatud (GRAS) staatuse, jäi MSM-i kasutamine aastatel 2002–2012 suures osas soiku. Viimastel aastatel on aga MSM-i tarbimine on praegustel andmetel tõusuteel.

Maailma kõige puhtam MSM on OPTIMSM

MSM ehk orgaaniline väävel – kus leidub sinu kehas väävlit

Väävel on kogu kehamassi protsendi järgi kaltsiumi ja fosfori järel meie kehas kolmas kõige rikkalikumalt esinev mineraalelement. Rinnapiimas on väävel teiste toitainete järel kuuendal kohal. 

Väävlit sisaldavad aminohapped on metioniin, tsüsteiin, tsüstiin, homotsüsteiin, homotsüstiin ja tauriin. 

Nendest kaks, nagu metioniin ja tsüsteiin kuuluvad 20 olulise aminohappe hulka mida keha vajab valkude tootmiseks. Neist üks – metioniin kuulub asendamatute aminohapete hulka, mida sinu keha ise ei tooda ja teine – tsüsteiin kuulub asendatavate aminohapete hulka, mida keha toodab ka ise.

Väävlit sisaldavad aminohapped metioniin ja tsüsteiin on valkude ehitusmaterjalid, mis esinevad ka sinu nahas, juustes ja küüntes (3, 4, 5).

Väävlit sisaldavad aminohapped

  1. Metioniin. Väävlit sisaldav metioniin on inimesele asendamatu aminohape, mida leidub mitmetes looduses esinevates valkudes, sealhulgas toiduvalkudes ning inimese kehakudedes ja organites leiduvates valkudes. Metioniinil on mitmeid ainulaadseid omadusi. Üks neist on selle võime muutuda olulisteks väävlit sisaldavateks molekulideks. Need olulised molekulid peavad aga olema valmistatud just väävlit sisaldavatest aminohapetest. Nendest ülimalt olulistest aminohapetest, mida organism kasutab valkude tootmiseks, sisaldavad väävlit aga ainult metioniin ja tsüsteiin. Kuigi keha suudab aminohapet tsüsteiini ise toota, peab metioniin pärinema toiduallikatest. Lisaks mängib metioniin kriitilist rolli ka teiste asendatavate aminohapete, nagu tsüsteiini ja tauriini, mitmekülgsete ühendite, nagu SAM-e ja olulise antioksüdandi glutatiooni eelkäijana (5, 7, 16, 17).
  2. Tsüsteiin. Tsüsteiin on glutatiooni ja tauriini eelkäija ning seda leidub beeta-keratiinis. Tsüsteiin on aminohape, mis on peamine valk ka küünte, naha ja juuste koostises (5, 8).
  3. Tsüstiin. Tsüstiin on aminohape, mida leidub seedeensüümides, immuunsüsteemi rakkudes, skeleti- ja sidekudedes, nahas ja juustes (5, 9).
  4. Homotsüsteiin. Homotsüsteiin on samuti üks väävlit sisaldav aminohape, mida lagundavad vitamiinid B12, B6 ja folaat selleks, et luua teisi kehale vajalikke kemikaale. Kõrge homotsüsteiini tase võib signaalida B-grupi vitamiinide puudust ja sel eesmärgil saab selle taset kehas ka mõõta  (5, 10).
  5. Homotsüstiin. Kui homotsüsteiin on aminohape, siis homotsüstiin on kahe omavahel seotud homotsüsteiini molekuli dimeer ehk kahe identse molekuli ühinemisprodukt (5, 11).
  6. Tauriin. Väävlit sisaldav tauriin on loomsetes kudedes, sealhulgas ka inimkehas vägagi laialt levinud. See moodustab kuni 0,1% inimese kehamassist ja on näiteks ka sapi peamine koostisosa (5, 12).

MSM_KOMPLEKS_nahale_juustele_ja_küüntele-Ecosh

Millised on erinevad aminohapete tüübid?

Selleks, et toimida nii nagu vaja, on inimese kehal vaja kokku kakskümmend erinevat tüüpi aminohapet. Need 20 aminohapet kombineeritakse kehas valkude tootmiseks erinevatel viisidel. 

Kuigi sinu keha toodab ise paljusid aminohappeid, ei suuda ta toota üheksat aminohapet, mida vajad. Neid nimetatakse asendamatuteks aminohapeteks ning neid saame ainult toidust, mida sööme. 

9 asendamatut aminohapet on:

  1. Histidiin
  2. Isoleutsiin
  3. Leutsiin
  4. Lüsiin
  5. Metioniin (sisaldab väävlit)
  6. Fenüülalaniin
  7. Treoniin
  8. Trüptofaan
  9. Valiin (6).

Ülejäänud 11 aminohapet, mida vajad, toodab sinu keha ise. Neid nimetatakse asendatavateks aminohapeteks. 

11 asendatavat aminohapped on:

  1. Alaniin
  2. Arginiin
  3. Asparagiin
  4. Asparagiinhape
  5. Tsüsteiin (sisaldab väävlit)
  6. Glutamiinhape
  7. Glutamiin
  8. Glütsiin
  9. Proliin
  10. Seriin
  11. Türosiin

Mõned asendatavad aminohapped on klassifitseeritud tingimuslikeks. See tähendab, et neid peetakse oluliseks ainult siis, kui oled haige või stressis. 

8 tingimusliku aminohappe hulka kuuluvad:

  1. Arginiin
  2. Tsüsteiin (sisaldab väävlit)
  3. Glutamiin
  4. Türosiin
  5. Glütsiin
  6. Ornitiin
  7. Proliin
  8. Seriin (6).

Väävlirikkad toiduained, põldosi

Väävlipuudus ja väävlipuuduse tunnused

Ebapiisav väävlitarbimine on seotud naha enneaegse vananemisega ja võib soodustada järgmisi probleeme:

  • Akne
  • Ekseem ja lööbed
  • Aeglane haavade paranemine
  • Sügelev nahk või peanahk
  • Liigeseprobleemid 
  • Rabedad küüned ja juuksed
  • Krambid
  • Depressioon
  • Peavalud
  • Mäluprobleemid
  • Seedetrakti probleemid
  • Insuliiniresistentsus
  • Niisamuti võib väävlipuudus soodustada rasvumist, südameprobleeme ja kroonilist väsimust (4, 18).

Väävlipuuduse korral saab abi väävlit sisaldavate toiduainete tarbimise osakaalu suurendamisest või kvaliteetsete MSM toidulisandite tarbimisest.

Millised toidud sisaldavad väävlit

Väävlit, mida sinu keha vajab, saad loomsetest ja taimsetest valkudest ning muud tüüpi ühenditest, nagu sulfinaadid, allitsiin ja sulfiidid. Väävlit leidub ka tiamiinis (vitamiin B-1) ja biotiinis (nimetatud ka kui B7-vitamiin ja H-vitamiin) (3).

Väävel esineb toidus mitmel kujul. Kunagi arvati, et peamiseks väävli allikas on ainult loomsed valgud, kuid nüüd teame, et seda leidub ka mitmesugustes taimsetes ja valguvabades toitudes. 

Väävlit sisaldava metioniini soovitatavaks päevaseks normiks on kehtestatud 14 milligrammi kehakaalu kilogrammi kohta ehk ligikaudu 1000 milligrammi päevas. Muude väävlivormide jaoks pole RDA-d määratud. Allolevalt on toodud väävlit sisaldavad toiduained (3).

Väävel toidus 

  1. Kalkun, veiseliha, munad, kala ja kana. Kalkuniliha, veiseliha, munad, kala ja kana on loomsed asendamatu aminohappe metioniini allikad, mida tuleb toiduga tarbida sel lihtsal põhjusel, et keha ei suuda metioniini ise sünteesida.
  2. Pähklid, seemned, teraviljad ja kaunviljad. Metioniini on võimalik saada ka taimsest toidust. Selle aminohappe suurepärased taimsed allikad on pähklid, seemned, teraviljad ja kaunviljad.
  3. Munad, kalkuniliha, läätsed, kreeka pähklid, kuskuss ja kikerherned. Kikerherned, kuskuss, munad, läätsed, kaer, kalkuniliha ja kreeka pähklid on jälle head allikad toidu kaudu tsüsteiini saamiseks.
  4. Sibulköögiviljad ehk Alliumi taimeperekonda kuuluvad köögiviljad. Peale valkude on üks peamisi toiduväävli allikaid ka sibulköögiviljad. See köögiviljade rühm on rikas mitmesuguste väävlivormide poolest, sealhulgas sulfiidid, tiosulfaadid, sulfoksiidid, vinüülditiinid ja ajoeenid. Need köögiviljad hõlmavad küüslauku, porrulauku, sibulat, talisibulat ja šalottsibulat.
  5. Ristiõielised köögiviljad. Ristiõielised köögiviljad on veel ühed peamised toiduväävli allikad. Nad pakuvad seda glükosinolaatide kujul. Samuti sisaldavad need rohkesti kiudaineid. Ristõielised köögiviljad hõlmavad meie häid ja tuntud sõpru nagu näiteks brokoli, lillkapsas, kapsas, rukola, lehtkapsas ja redis.
  6. Täisteratooted. Täisteratooted on heaks väävliallikaks tiamiini (vitamiin B-1) kujul. Nagu asendamatut aminohapet metioniini, ei saa sinu keha toota ka tiamiini ja seega tuleb ka seda saada toidust.
  7. Rohelised lehtköögiviljad. Rohelised lehtköögiviljad annavad väävlit biotiini (tuntud ka kui H-vitamiin ja B7-vitamiin) kujul, mis osaleb rasvhapete moodustumisel. Seda vähemtuntud vitamiini toodavad ka soolebakterid (3).

MSM ja põldosi

Kui väävli toiduallikad tunduvad olevad piisavad, siis miks peaks üldse orgaanilist väävlit ehk MSMi lisaks tarbima?

  • Väävli nappus toiduallikates. Väävel on meile kättesaadav toidust ja seda enamasti valkudest, kuid kahekümnest aminohappest, mis tavaliselt valkudes sisalduvad, sisaldavad väävlit ainult kaks. Nagu ka varem kirjutasime, siis ühte neist aminohapetest, metioniini, ei saa meie keha sünteesida ja seetõttu tuleb seda saada toiduga. Meie keha sünteesib tsüsteiini, teist väävlit sisaldavat aminohapet ja suurt hulka teisi eluks olulisi metaboolseid vaheprodukte, kuid see protsess nõuab samuti pidevat väävliga varustamist. Veelgi enam, valgud sisaldavad väävli aminohappeid vaid 3–6%. Kuigi väävlit on ka anorgaaniliste sulfaatide ja muude orgaanilise väävli vormide kujul, mida leidub toiduainetes, nagu küüslauk, sibul, brokkoli jne, siis seal sisaldub seda veelgi vähemal määral (4).
  • Muutused toidu toitainete sisalduses tänu keskkonnateguritele. Jah, varem leidus väävliühendit põllumajanduse saadustes piisavalt, kuid nüüdse keemiliste väetiste, pestitsiidide ja herbitsiidide kasutamise tõttu napib toidus lisaks väävlile ka teisigi vajalikke mineraale. Niisamuti vähendab väävli ja teiste toitainete osakaalu meie toidulaual märgatavalt toitude ladustamine, valmistamismeetodid, kuivatamine, säilitamine ning suur säilitusainete sisaldus. Lisaks on toidu väävli sisaldusele oma panuse andnud ka söe põletamiselt maagaasile ja madala väävlisisaldusega kivisöele üleminek, kus võrreldes 40 aasta taguse ajaga on praegu saadaval vaid umbes 25 protsenti vähem atmosfääri väävlit. Seetõttu on ka teadlased leidnud, et põllumajanduspõldude väävlibilanss on praegu negatiivne, kuna saagikoristusel ja leostumisel eemaldatakse igal aastal väävlit rohkem kui seda väetistest ja ladestumisest juurde tekib (14).

Need on põhjused miks me tänapäeval isegi enda meelest täisväärtusliku toitumise korral ei pruugi toiduga piisavalt väävlit saada. Sellisel juhul tuleks vajadusel MSMi muul viisil juurde võtta. Seda kas siis kapslina, MSM pulbrina või, siis vedelal kujul. 

Ecoshi MSMi toidulisandites sisaldub MSM just selle kõige puhtaimal – OptiMSM® kujul. Uuendatud koostisega MSM kompleks nahale juustele ja küüntele, sisaldab lisaks MSMile ka C-vitamiini, biotiini ja põldosi. Vitamiini sisaldus MSM-i kompleksis on oluline kuna see aitab väävlil organismi imenduda. Ecoshi teine väävlit sisaldav toitainete kompleks liigestele sisaldab lisaks MSMile ka mitmeid teisi kõhre ehitusmaterjale nagu kollageeni, glükosamiini jne.

Toidu koostises olevate aminohapete kontrollimine ja hindamine ning vajadusel valgu lisaks tarbimine võib olla näidustatud ka vegansportlastele ja lastele (ka HIV-ga patsientidele), kuna nendes rühmades on suurenenud risk valkude moodustumiseks oluliste aminohapete defitsiidi tekkeks.

Orgaanilist väävlit kui aminohappe allikat saab kasutada ka S-adenosüülmetioniini (SAMe), glutatiooni (GSH), tauriini ja N-atsetüültsüsteiini (NAC) sünteesi suurendamiseks  (4, 14). 

Kuidas MSMi tarbida: Kui kasutad Ecoshi täiendatud koostisega MSM kompleksi nahale, küüntele ja juustele, siis võta vahetult enne sööki koos veega 2 kuni 4 kapslit päevas. MSM säilib kehas tarbitavana 12 tundi, seega tuleks teda ideaalsel juhul võtta 2-3 korda päevas. Soovitavalt alusta väikesest kogusest ja suurenda annust vähehaaval. Tarbimise mõju hakkab tasapisi avalduma 1-2 nädala pärast ja tulemuste nägemiseks võiks kuur soovitatavalt kesta kuni 2 kuud. Mitte tarvitada raseduse ja imetamise ajal.

MSM_KOMPLEKS_nahale_juustele_ja_küüntele-Ecosh

Miks eelistada Ecoshi MSMi sisaldavaid tooteid

Ecosh kasutab oma MSMi sisaldavates toodetes (Liigesekompleks ja täiendatud koostisega MSM kompleks nahale, juustele ja küüntele) olemasolevatest puhtaimat MSMi toorainet nagu OptiMSM®. 

Selleks, et tagada maksimaalne puhtus ja efektiivsus kasutab Bergstrom Nutrition patenteeritud tehnoloogiat.

Bergstrom Nutrition on esimene ja ainus MSMi tootja Ameerika Ühendriikides kellel on kaks tippkvaliteediga MSMi: 

  • OptiMSM®, mis on mõeldud inimestele ja 
  • PurforMSM®, mis on mõeldud loomadele. 

Võimalusel eelista alati OptiMSM® nime all müüdavat MSMi, sest ainult nii on tooraine puhtus ja kvaliteet kontrollitud. Niisamuti püüa võimalusel vältida tootenimeta ehk anonüümse päritoluga müüdavaid MSMi toidulisandeid.

Ecoshi valikus on kaks MSM-i sisaldavat toidulisandit

  1. Täiendatud koostisega MSM kompleks nahale, juustele ja küüntele. Ecoshi uus, täiendatud koostisega MSM kompleks sisaldab lisaks tippkvaliteedilisele, puhtale ja kõrge bioaktiivsusega OptiMSM®ile ka: 
    • Põldosja ekstrakti, mis aitab optimaalses seisukorras hoida juukseid, küüsi ja nahka. 
    • C-vitamiini (PUREWAY-C®), mis aitab kaasa kollageeni moodustumisele naha normaalseks talitluseks.
    • Biotiini (vitamiin B7), mis aitab hoida juukseid ja nahka normaalsena. 
  • Kuidas tarbida: Võta vahetult enne sööki koos veega 2 kuni 4 kapslit päevas. 
  1. Liigesekompleks. Ecoshi ikka sedasama kvaliteetseimat OptiMSM®i sisaldav liigesekompleks on mõeldud kõigile, kelle liigesed just liigeste jaoks oluliste toitainete näol igakülgset ja igapäevast toetust vajavad. Lisaks MSMile sisalduvad selles kompleksis ka:
    • Kollageen, mis sisaldub peamise valguna ka inimese kõhres, luukoes ja teistes sidekudedes.
    • C-vitamiin, mis toetab kõhrkoe ja luude normaalseks talitluseks vajaliku kollageeni moodustumist.
    • India viirukipuu ekstrakt (Boswellia serrata), mis samuti liigeste optimaalset tervist ja heaolu toetab.
    • Glükoosamiinsulfaat ning kondroitiinsulfaat, mis on liigeskõhres veel ühed olulised koostisosad. Glükoosamiin näiteks ongi liigesekõhrede ning teiste sidekudede (luud, sidemed, kõõlused) üks peamisi ehitusmaterjale.
    • Hüaluroonhappe naatriumsool, mis on tuntud oma võime poolest moodustada geelitaolist ainet ja toimida liigeste jaoks sel moel nii määrdeainena kui ka kaitsena.
    • Kurkum (Curcuma longa L, BCM-95 ekstrakt), mis omab märkimisväärseid antioksüdantseid omadusi ja aitab säilitada ka immuunsüsteemi tõhusust. 
  • Kuidas tarbida: Võta koos vee ja rasvu sisaldava toiduga 2 kuni 4 kapslit päevas. Täpsemate tarbimise juhendite ja perioodi kohta uuri järele siit.

Veel on saada viimased – kasutajatelt väga head tagasisidet saanud MSM toidulisandid koos astelpajuga.

MSM-orgaaniline-väävel-MSM-kompleks-Ecosh

Täiendatud koostisega ja peagi saadaoleva MSM kompleksi eelised

1. MSM koos C-vitamiini, põldosja ja biotiiniga naha seisundi ja jume heaks

Kuiv, habras, kortsuline ja lõtvunud nahk on vähese kollageeni ilminguks. Ehitades üles uut ning tervet naha epiteelkude normaliseerib aga MSM kompleks tootes sisalduva C-vitamiini tõttu kollageeni moodustamist. Tulemuseks on tervem ja siledam nahk.

2. MSM kompleks küünte ja juuste heaks

MSM kompleksis sisalduv põldosja ekstrakt aitab optimaalses seisukorras hoida juukseid, küüsi ja nahka. Niisamuti aitab juukseid ja nahka normaalsena hoida biotiin. Ühiselt võikski neid toitaineid nimetada lausa “ilu allikateks”.

3. MSM kompleks ning kõhred ja luud

Kompleksis sisalduv C-vitamiin on põhikomponent kollageeni moodustumiseks. Kollageen omakorda kuulub luude ja kõhrede jaoks oluliste ehitusmaterjalide hulka. Kui kehas on piisavalt kollageeni moodustumist soodustavaid ühendeid, saab keha terveid ja tugevaid kudesid lihtsamini üles ehitada.

4. Oksüdatiivne stress, rakusüsteemid ja toksiinid

Selleks, et väljutada kehast toksiine, on oluline, et rakusüsteemid oleksid terved. Vastasel juhul hakkavad ainevahetuse jäägid, toksilised ained ja mürgised raskemetallid nagu plii, elavhõbe, alumiinium, nikkel jne. lihtsalt kehasse kogunema ja seal mitmeid probleeme põhjustama.

Niisamuti nagu on oluline kehast mürkainete väljutamine, on samaaegselt oluline ka vajalike toitainete omastamise ning vee ja hapniku sisselaskvuse suurendamine.

Kompleksi koostises olev C-vitamiin aitab kaasa normaalsele energiavahetusele, närvisüsteemi normaalsele talitlusele, normaalsetele psühholoogistele funktsioonidele ning immuunsüsteemi normaalsele talitlusele. Mis aga eriti oluline, C-vitamiin aitab kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest. Lihtsustatult seletatuna tähendabki see kaitset rakukahjustuste eest just selleks, et sinu rakud saaksid teha oma tööd nii, nagu nad seda tegema peavad!

Rakusüsteemide säilimisel ja terviklikkusel, raku redoksseisundil ja rakkude võimel detoksifitseerida toksilisi ühendeid, vabu radikaale ning reaktiivseid hapniku liike sinu heas tervises vägagi oluline osa.

5. Lihaste taastumine

Tihti tekib ületreenimisest lihastesse piimhape, millega kaasnevad valud ning põletikulised protsessid. Kui rakkude ainevahetus on korras ja need on varustatud piisava hapnikuga, kiireneb ka lihaste taastumine. Lisaks aitab immuunsüsteemi normaalse talitluse säilimisele intensiivse kehalise koormuse ajal ja pärast seda kaasa ka tootes sisalduv C-vitamiin.

6. MSM kompleks ja energiatase

Kui rakkude ainevahetus on korras, ei vaja organism enam nii palju energiat toitainete kohaletoimetamiseks. 

Kas teadsid näiteks, et suurim energiatarvitaja organismis ongi just seedimine (ligi 70-80% energiast läheb seedimisele). Aga, kui keha toitainete kohaletoimetamiseks enam nii palju energiat kulutama ei pea, jääb organismil rohkem vaba energiat üle, mida siis muudeks tähtsamateks toiminguteks kasutada. Niisamuti aitab normaalsele energiavahetusele kaasa tootes sisalduv biotiin ning väsimuse ja kurnatuse vähendendamisele MSM kompleksi lisatud C-vitamiin.

7. Ainevahetus ja kehakaal

Liigne kehakaal ongi tegelikult just ainevahetusprobleem, kus kehasse on kogunenud palju kahjulikke aineid ja toksiine ning keharakud on seetõttu kroonilises häireseisundis. Peale jääkainete organismist eemaldamist, saavad rakud vabaneda ka üleliigsest vedelikust. 

Vedelik mängib nimelt rakus kaitse ja puhvri ülesannet. Kui organism ei saa piisavalt vett hakkab keha vett kinni hoidma, et säilitada kehas seda vähestki vett eluliselt oluliste protsesside jaoks. Aga, koos veega, hoiab organism kinni ka jääkaineid. Tulemuseks on kehakaalu tõus ning nagu väävlipuuduse tunnuste juures välja tõime, siis ongi rasvumine ka üks väävlipuuduse tunnuseid. Lisaks aitab makrotoitainete ainevahetusele kaasa MSM kompleksis sisalduv biotiin!

Ainevahetuse korrastumisega ja kehast toksiinide väljutamisega kaovad lisaks ka mitmed ainevahetusega seotud mured.

MSM_KOMPLEKS_nahale_juustele_ja_küüntele-Ecosh

MSM pulber – kuidas seda saadakse?

Kaubanduslikult saadav MSM pulber ei pärine puidust, taimedest ega kivimitest. MSMi ei saa taimedest eraldada ega ka muudest allikatest eemaldada, sest MSM-i valmistamiseks on vaja keemilist reaktsiooni.

Seega on kõik müügil olevad MSMid sünteetilised ja loodud DMSO (dimetüülsulfoksiid) ja vesinikperoksiidi keemilise reaktsiooni kaudu. 

DMSO tootmiseks kasutatakse mitmeid lähteaineid: metanool ja vesiniksulfiid või metanool ja süsinikdisulfiid. Olenemata kasutatud lähtematerjalidest on DMSO tootmiseks ikka vaja keemilist reaktsiooni. Seepärast ei olegi oluline, millisest konkreetsest allikast DMSO pärineb, sest kogu kaubanduslikult toodetud MSM pärineb DMSO-st ja kogu kaubanduslik DMSO toodetakse sünteetiliselt.

On eksiarvamus, et üks MSMi allikas on loomulikum kui teine. Kõik kommertskasutuseks toodetud MSMid kasutavad samu tooraineid, kuid seal on erinevus, mis taandub puhastusprotsessile, testimistasemetele, spetsifikatsioonidele ja tootmiskvaliteedile.

OptiMSM®i eristab teistest keskendumine puhtusele. Bergstrom Nutrition oli MSMi destilleerimisprotsessi pioneer, tagades kõrgeima puhtuse ja ohutuse. Keemiainsenerid ja teised eksperdid tunnustavad OptiMSMi puhastamiseks kasutatavat mitmeastmelist destilleerimisprotsessi kui parimat meetodit turul. Sellise põhjaliku puhastusprotsessi tulemusena on lõpptoode biomimeetiline, mis tähendab, et see on sama, mis leidub looduses.

Iga OptiMSMi partii on kolmanda osapoole poolt testitud, tagades optimaalse puhtuse, kvaliteedi ja järjepidevuse. Erinevalt OptiMSMist kasutatakse teistes kaubanduslikult saadavates orgaanilise väävli toidulisandites MSMi molekuli isoleerimiseks kristallimist. See aga ei ole hea ja allolevalt seletamegi kõike veidi lähemalt (15).

MSM-pulber-Ecosh

Kuidas saavutatakse OptiMSM®-i kõrgtasemeline puhtus?

Destilleerimine – OptiMSMi® ja PurforMSMi® puhastusprotsess

OptiMSMi® ja PurforMSMi® eristab teistest omataolistest äärmiselt keeruline puhastusprotsess, mille üheks etapiks on neljakordne destilleerimine. Mitmekordsel destilleerimisel eemaldatakse kõik lisandid, kus järele jääbki vaid puhas MSM. Saadud puhtal MSMil on sertifikaadid, mis tõendavad, et toode ei sisalda seeni, pärmseeni, baktereid ega orgaanilisi lisandeid. Oluliste saasteainete, raskmetallide kontsentratsioon on nii väike, et raskmetallid võib lugeda analüütiliselt peaaegu tuvastamatuks.

Elavhõbe (Hg) : < 0,001 miljondikku (mg/kg))
Kaadmium (Cd) : < 0,005 miljondikku (mg/kg))
Plii (Pb) : < 0,01 miljondikku (mg/kg))

Ülaltoodud pildil on paremal pool neljakordse destilleerimise läbinud OptiMSMi® kristallid. Need on ümarad ning neis pole vähimatki märki lisanditest. Vasakul näeme nn kristallimismeetodil puhastatud MSMi. Viimast kasutavad sageli just Hiina ja India tootjad. See kristall pole mitte ainult erineva kujuga, vaid siin on ka selgelt näha lisandite jälgi. Lisandid võivad olla orgaanilised, kuid sama hästi võivad need olla ka raskmetallid.

MSM_Maailma_puhtaim_MSM_on_OPTIMSM-Ecosh

Kristallimismeetod – teiste tootjate MSMi puhastusprotsess 

Hiina ja India tootjad puhastavad MSMi soodsa kristallimismeetodi abil. Selle meetodi puhul lahustatakse MSM vees ning seejärel kuivatatakse. Vees lahustamine ja kuivatamine pole tegelikult puhastamine, kuigi seda sageli niimoodi nimetatakse. Aines sisalduvad lisandid ei kao kuskile, need jäävad alles. Mis veelgi hullem, kuna enamasti sisaldab lisandeid ka “puhastusprotsessis” kasutatav vesi, lisanduvad needki kuivades MSMi kristallidele.

Seepärast ei ole saa kristallimismeetodil “puhastatud” MSMi toote puhul ealeski garanteerida, et tootes ei leidu seeni, pärmseeni ega baktereid. Ka raskmetallide sisaldust ei tooda sellises toodetes eraldi välja, vaid kirjutatakse, et kogu geneerilise rühma kohta jääb see alla 20 miljondiku või alla 10 miljondiku.

Ülaloleval pildil on paremal pool OptiMSM® pärast destilleerimist. See on puhas ja säravvalge, mis näitab, et selles ei ole saasteaineid. Vasakpoolsel pildil on aga näha destillatsioonikolonni jäävad saasteained, milleks on põhiliselt raskmetallid. Nende tootjate MSMi, kes MSMi kristallimismeetodil puhastavad, jäävad kõik need saasteained alles. Bergstrom Nutrition on ainus ettevõte maailmas, kes puhastab MSMi destillatsioonimeetodil.

Kõik turul olevad MSMid on valmistatud farmaatsiatööstuses kasutatavast DMSOst, millest keemiliste reaktsioonide tulemusel saadakse MSM. Kõik kaasaegsed toidulisandina müüdavad MSMi preparaadid on sünteetiliselt saadud. 

Üksteisest eristab neid vaid puhastusprotsess. DMSOl on väga väikesed ja lihtsad molekulid, neid on kerge toota ning saada emakese loodusega identsed molekulid.

Destillatsioon – kuidas see käib?

Bergstrom Nutrition kasutab MSMi destilleerimiseks kulukat destillatsioonimeetodit. Selle meetodi puhul kuumutatakse MSM keemistemperatuurini (238ºC). Seejärel toimub MSMi auru jahutamine ja MSMi kristallideks tagasi kristallimine. Selle etapi neljakordsel kordamisel saadaksegi suurima puhtusastmega MSMi kristallid.

  1. Kõik madalama keemistemperatuuriga saasteained aurustuvad enne MSMi. Need on põhiliselt orgaanilised ühendid.
  2. Kõik kõrgema keemistemperatuuriga saasteained jäävad destillatsioonikolonni. Nendeks saasteaineteks on peamiselt raskmetallid.

Keemistemperatuurid

  • Plii (Pb): 1740ºC
  • Kaadmium (Cd): 765ºC
  • Arseen (As): 613ºC
  • Elavhõbe (Hg): 356ºC

Järeldus – OptiMSMi® ja PurforMSMi® raskmetallisisaldus on kuni 20 000 korda väiksem kui teiste tootjate MSMis.

MSM_pulber_ehk_orgaamiline_väävel_OPTIMSM

Miks just MSM, mitte lihtsalt väävel

Väävel peab imendumiseks olema biosaadaval kujul. MSM võimaldab tarbida bioloogiliselt aktiivseid väävli koguseid, ilma et oleks vaja süüa meeletus koguses väävlit sisaldavat toitu. 

Lisaks ei erine MSM oma struktuurilt ja ohutuselt looduslikust ühendist. Sa ei pea ka väävlit otse tarbima, kuid saad tarbida väävlit sellisel kujul, mida keha saab selle ühendi tootmiseks kasutada (3).

Tuumamagnetresonantsi (NMR) uuringud on näidanud, et MSM-i suukaudsed annused imenduvad verre ja läbivad hematoentsefaalse barjääri ehk vere-aju barjääri (19).

Väävlit leidub glükoosamiinsulfaadis, kondroitiinsulfaadis ja metüülsulfonüülmetaanis (mida tunnemegi kui MSM-i) (3).

Kas MSM on ohutu?

Tõendid näitavad, et lühiajalise kuurina on MSM hästi talutav isegi suurte annuste korral. Näiteks ühes osteoartriidiga osalejate randomiseeritud kontrollitud uuringus (uuring, kus gruppide võrdlemise eesmärgil jagatakse uuringus osalejad ravi- ja kontrollgruppi sõltumata nende omadustest) kasutati ööpäevast annust 1500 mg päevas kuni kolme kuu jooksul, kuid mitterandomiseeritud uuringutes on kasutatud annuseid lausa kuni 2600 mg päevas.

Teatatud on ainult kergetest kõrvaltoimetest, millest kõige levinum oli ebamugavustunne seedetraktis. MSM-i pikaajalisi kõrvaltoimeid ei ole veel uuritud (2).

Kui palju MSMi tarbida

Väävli tarbimiseks ei ole määratud soovitatud ööpäevaseid koguseid. Siiski on tehtud ettepanek, et mõnel juhul võib liiga palju väävlit toidus põhjustada sooleprobleeme, mis võivad tekkida siis, kui soolestikus olevad bakterid muudavad liigsed sulfaadid gaasiliseks vesiniksulfiidiks (H2S) (3).

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autorid: Agnes Laine ja Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Methylsulfonylmethane (MSM): MedlinePlus Supplements
  2. MSM | Uses, side-effects | Versus Arthritis
  3. 7 Foods High in Sulfur and Why You Need It (webmd.com)
  4. Are we getting enough sulfur in our diet? – PMC (nih.gov)
  5. Sulfur in human nutrition and applications in medicine – PubMed (nih.gov)
  6. Amino Acid: Benefits & Food Sources (clevelandclinic.org)
  7. Methionine – Wikipedia
  8. Cysteine – an overview | ScienceDirect Topics
  9. Cystine – Health Encyclopedia – University of Rochester Medical Center
  10. Homocysteine: Levels, Tests, High Homocysteine Levels (clevelandclinic.org)
  11. Homocystine – Lab Results explained | HealthMatters.io
  12. Taurine – Wikipedia
  13. Sulfur content in foods and beverages and its role in human and animal metabolism: A scoping review of recent studies – PMC (nih.gov)
  14. Sulfur levels are in decline | ScienceDaily
  15. FAQ – OptiMSM
  16. Methionine – an overview | ScienceDirect Topics
  17. Methionine: Functions, Food Sources and Side Effects (healthline.com)
  18. Deficiency of sulfur and inability to detox (fammacademy.org)
  19. Methylsulfonylmethane – Wikipedia
  20. Methylsulfonylmethane: Applications and Safety of a Novel Dietary Supplement – PMC (nih.gov)

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´