Red reishi (Ganoderma lucidum e. läikvaabik või lakkvaabik), mida nimetatakse Hiinas ka Ling Zhiks, on juba tuhandeid aastaid kõrgelt hinnatud imepärane seen, mis oli teadaolevalt pikka aega kättesaadav ainult kuninglikule soole.

Reishi seen pärineb Ida-Aasiast ja traditsioonilise Hiina meditsiini järgi teatakse reishit ka “taimede kuninganna” või ” surematuse seene” nime all. Reishi seen kasvab enamasti kõrgel mägedes vanade puude küljes ja allikate ääres. Kuna reishit on looduses peaaegu võimatu leida, siis on seda seent peetud ka haruldaseks. Ilmselt just seetõttu saidki seda vanadel aegadel endile lubada vaid eliitklassi kuuluvad isikud.

Ent 1970 avastasid Jaapani teadlased meetodi, kuidas meie keeli läikvaabikut kultiveerida. Seetõttu on reishi nüüdseks laialdaselt kättesaadav kõikidele ja peamised kasvatamis- ja tootmiskohad on Jaapan, Hiina, USA ja mitmed teised Aasia riigid.

Looduses on reishi seeneliike mitmeid. Näiteks punane, must, sinine, valge, kollane ja lilla, kuid punane reishi on osutunud neist kõige tõhusamaks aitamaks kaasa loomulikule immunoloogilisele kaitsele, terve vereringefunktsiooni säilitamisele ja kolestreoolitaseme vähendamisele. 

Just punasest läikvaabikust, ehk red reishist siin loos veidi pikemalt kirjutamegi. Kirjutame lausa kõigest mida reishi seene kohta praeguseks teame, tema põnevast ajaloost, reishis sisalduvatest toitainetest ja sellestki, milliseid uuringuid teadlased reishiga läbi viinud on.

Red_Reishi_Ganoderma_Läikvaabik_Lakkvaabik

Red reishi (Ganoderma lucidum e. läikvaabik või lakkvaabik) välimus, kasvualad ja kasutusalad, ehk reishist läbi botaaniku ja läbi majandusteadlase prillide

Läbi botaanikute prillide

Sõna lucidum on tuletatud ladinakeelsest sõnast lucidus, mis tähendab “läikiv” või “särav” ja kirjeldab seene pinna lakitud välimust. Üldiselt on G. lucidum suur, tume seen, mida iseloomustab selgelt läikiv pind (sealhulgas punaseks lakitud ja justkui neerukujuline mütsike) ja puitunud tekstuur. Värske seen on pehme, korgilaadne ja lame ning selle alumisel küljel puuduvad sooned. Läikvaabik eraldab oma eoseid peenete pooride kaudu.

Pooride värvus selle alumisel küljel sõltub seene vanusest ja võib olla valge või pruun. Reishile on iseloomulik kasvada mitmesuguste lehtpuude, näiteks tammede, vahtrate, jalakate, pajude ja magnooliate alumistel osadel ning kändudel, harvemini ka okaspuudel (nt mändidel, lehistel) Euroopas, Aasias ning Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. Eriti pigem just parasvöötme, kui subtroopilistes piirkondades.

Red reishit mida meie emakeeles nimetatakse ka kui lakkvaabik või läikvaabik, võib õnnekorral kasvamas kohata ka Eesti lodu-, madalsoo- ja arumetsades. Siin on ta küll ülimalt harva esinev seen ning kasvatab oma läikivaid viljakehasid surnud lehtpuude tüvedel (35).

Läbi majandusteadlaste prillide

Kuigi Lõuna-Aasia (Malaisia, Singapur, Hiina, Jaapan ja Korea) on Reishi toiduainete ja toodete peamised tootjad/tarnijad, siis Ganoderma-põhised tooted äratavad suurt huvi just hoopis paljudes Euroopa ja Põhja-Ameerika riikides. 

Varem piirdus G. lucidum’i tarbimine ainult jõukate inimestega, mistõttu ei olnud vajadust selle kasvatamist laiendada ja piisas looduses kasvatatud toodangust. Viimasel ajal on aga selle seene alternatiivravimina tarbimine mitmete ühiskonnagruppide poolt suurenenud ning tinginud ka reishi kasvatamise laiendamise. Hiina suurima G. lucidum’i tootja ja eksportija tootmise maht on näiteks üle 110 000 tonni aastas. 

Reishi koostisosadel on mitmesuguseid kasutusalasid, sealhulgas farmaatsiatööstuses, toidulisandite tootmises ja kosmeetikatööstuses. Seega on G. lucidum’i seenest valmistatud kolme liiki tooteid: toidulisandeid, ravimeid ja kosmeetikatooteid. 

Kaubanduslikult on kättesaadavad G. lucidum’i erinevad osad, sealhulgas mütslid, eosed ja viljakehad, ning neid müüakse paljude erinevate toodetena, sealhulgas pulbrina, toidulisandina ja taimeteena. G. lucidum’i ja sellest saadud toodete väärtus maailmaturul on jõudnud ligikaudu 4 miljardi USA dollarini (6).

Mida räägib red reishi ehk läikvaabiku ehk Ganoderma lucidum’i kohta ajalugu?

Ajalooliselt pidasid roomlased seeni üleüldiselt oma jumalate toiduks ja serveerisid neid ainult suurtel pidustustel. Kreeklased ja viikingid aga uskusid, et seente söömine annab neile jõudu ja entusiasmi enne sõda (6). 

Ameerika põlisrahvad jälle, on seeni sageli kasutanud iidsetes rituaalides (nt maagilised hallutsinogeenid) selleks, et ületada keha ja vaimset barjääri. G. lucidum’i peetakse üheks peamiseks vanarahva raviseeneks, mida kasutati paljude sajandite jooksul ja millest on teatatud mitme erineva nime all Hiinas (Lingzhi), Jaapanis (Reishi) ja Koreas (Mannentake) (6). 

Kahe tuhande aasta pikkuse perioodi uskumuste kohaselt võib G. lucidum edendada tervist ja pikaealisust, kuid seda peeti ka vaimse jõu ja surematuse allikaks. Lisaks on jaapanlased pidanud reishit “10 000 aasta” seeneks (6).

Mitmed uurijad on osutanud seente, eriti G. lucidum’i traditsioonilise meditsiinilise kasutamise pikale ajaloole, mis ulatub enamasti Kaug-Ida riikidesse ja rohkem, kui 4000 aasta taha. 

Red Reishi etnomeditsiinilised kasutusalad kajastusid ka kultuuris, näiteks Yuani dünastiast (1280-1368 pKr) alguse saanud kunstiteostes. Aga, seene ülistamine ei piirdunud ainult kunstiteostega, vaid reishi kujutiste kasutamine laienes ka mööblile, nikerdustele, maalidele ja isegi naiste aksessuaaridele (6).

Reishit on rahvameditsiinis pikka aega kasutatud traditsioonilise ravimina neurasteenia, pikaajalise haiguse, nõrkuse, unetuse, anoreksia, peapöörituse, kroonilise hepatiidi, hüperkolesteroleemia, seenemürgistuse, südame isheemiatõve, kõrgvererõhutõve, ägeda mägihaiguse ja ka eakate bronhiaalköha raviks (6). Tänapäevane teadus kõiki neid kasutusalasid siiski veel ei toeta.

Uurimused erinevate ravimseenede kohta algasid lääne teaduses rohkem kui 30 aastat tagasi. Need uuringud on jätkunud kuni tänapäevani ja jätkuvad kindlasti ka edaspidigi (6).

“Lingzhi on imeline ravimtaimede kuningas” – Hiina rahvas (221-206 eKr) (6).

Reishi_seen_Läikvaabik_toitainete_sisaldus

Red Reishi toitainete sisaldus ehk milliseid vitamiine, mineraale ja teisi toitaineid võib Reishis leiduda?

Enamik seeni koosneb umbes 90% ulatuses veest. Ülejäänud 10% koosneb 10-40% valkudest, 2-8% rasvadest, 3-28% süsivesikutest, 3-32% kiudainetest, 8-10% tuhast ning mõningatest vitamiinidest ja mineraalainetest, millest suurema osa moodustavad kaalium, kaltsium, fosfor, magneesium, seleen, raud, tsink ja vask (5).Ühes red reishi mittelenduvate komponentide uuringus leiti näiteks, et see seen sisaldab 1,8% tuhka, 26-28% süsivesikuid, 3-5% toorrasva, 59% toorkiudu ja 7-8% toorvalku (5).

Polüsahhariidid, peptidoglükaanid ja triterpeenid on G. lucidum’i kolm peamist füsioloogiliselt aktiivset koostisosa. Siiski võib iga komponendi kogus ja protsentuaalne osakaal olla looduslikes ja kaubanduslikes toodetes väga erinev. Sellised erinevused võivad tekkida mitmel põhjusel, sealhulgas erinevused kasutatud seeneliikides või -tüvedes ning erinevused tootmismeetodites (5).

Toitumisteadlase seisukohalt sisaldavad värsked seened üldiselt nii lahustuvaid, kui ka lahustumatuid kiudained. Lahustuvad kiudained on peamiselt β-glükaanipolüsahhariidid ja kitosaanid. Siiski tekib küsimus, kas looduslikult kasvatatud reishi erineb oma toitainete poolest tehistingimustes kasvatatud reishist? Sellekohaste uuringute kohaselt on vastus jaatav, sest on leitud, et kunstlikult kasvatatud sordi puhul oli toorvalgu, süsivesikute ja toorkiudainete kogus isegi suurem (6). 

Kuigi Reishi toitumisprofiili on uuritud vähe, siis osad teadlased on oma töö tulemusena G. lucidum’i toiteväärtuse ja mineraalse koostise siiski kirja pannud (6). 

Teadaolev toitainete sisaldus red reishi seenes

Roy D.N., Azad A.K., Sultana F., Anisuzzaman A.S.M., Khondkar uurisid Bangladeshis tarbitava ja kasvatatava Reishi toitumisprofiil ja mineraalset koostist ja panid kirja allolevad numbrid (6, 7).

Red reishi (Ganoderma lucidum) seene füüsikalis-keemilised omadused ja keemiline koostis:

  • Vees lahustuvad valgud: 19,5% (märgkaalu alusel); 36,80% (kuivkaalu alusel)
  • Lipiidide üldkogus: 3,00% (märgkaalu alusel); 5,66% (kuivkaalu alusel)
  • Tuhk kokku: 0% (märgkaalu alusel); 6,3% (kuivkaalu alusel)
  • Redutseerivad suhkrud: 4,39% (märgkaalu alusel); 8,28% (kuivkaalu alusel)
  • Mittesaastavad suhkrud: 1,02% (märgkaalu alusel); 1,92% (kuivkaalu alusel)
  • Kogusuhkrud: 5,41% (märgkaalu alusel); 10,21% (kuivkaalu alusel)
  • Toorkiud: 0% (märgkaalu alusel); 3,5% (kuivkaalu alusel)
  • Polüfenoolid “gallikhappena”: 0,04g/100 g seente kohta (märgkaalu alusel); 0,08g/100 g seente kohta seened (kuivkaalu alusel) (6, 7).

Peamiste mineraalainete ja mikroelementide sisaldus 100 g red reishi seente kohta:

  • Kaalium: 432 mg
  • Fosfor: 225 mg
  • Väävel: 129 mg
  • Magneesium: 7,95 mg
  • Naatrium: 2,82 mg
  • Kaltsium: 1,88 mg
  • Vask: 26 mg
  • Mangaan: 22 mg
  • Raud: 2,22 mg
  • Tsink: 0,7 mg (6, 7).

Vitamiinide sisaldus 100 g red reishi seente kohta:

  • Tiamiin (B1): 3,49 mg
  • Riboflaviin (B2): 17,10 mg
  • Niatsiin (B3): 61,9 mg
  • Püridoksiin (B6): 0,71 mg
  • Askorbiinhape (C-vitamiin): 32,2 mg (6, 7).

Peamiste bioaktiivsete ühendite nagu triterpenoidide sisaldus red reishis:

  • Ganoderiinhapped
  • Triterpeenid
  • Triterpenoidid (6).

Peamiste bioaktiivsete ühendite nagu polüsahhariidide sisaldus red reishis:

  • 1→3-, 1→4- ja 1→6-ühendusega β- ja α-D (või L)-glükaanid, GLP-2B
  • Polüsahhariidid (6).

Peamiste bioaktiivsete ühendite nagu valkude, glükoproteiinide ja peptidoglükaanide sisaldus red reishis:

  • Glükopeptiidid ja peptidoglükaanid 
  • Valk Ling Zhi-8 (LZ-8), lektiin, ribosoomi inaktiveerivad valgud, antimikroobsed valgud, glükopeptiidid/glükoproteiinid, peptidoglükaanid/proteoglükaanid, ganodermiin A, ribonukleaasid, proteinaasid, metalloproteaasid, lakkaasid 
  • Proteoglükaanid, valgud (LZ-8) 
  • Polüsahhariid-peptiidide kompleks (6).

Fenoolsed ühendid red reishis:

  • Fenoolsed komponendid, fenoolsed ekstraktid 
  • Saponiinid 
  • Steroolid; nt ergosterool (Provitamiin D2)
  • Pikaahelalised rasvhapped (6).

Kokkuvõtlikult võib öelda, et red reishi (läikvaabik) ehk Ganoderma lucidum on justkui kasulike ühendite tehas, sest sisaldab hulgaliselt bioloogiliselt aktiivseid ühendeid (üle 400 ühendi), sealhulgas polüsahhariide, triterpenoide, steroide, rasvhappeid, aminohappeid, nukleosiide, valke ja alkaloide. Lisaks sellele sisaldab see seen ka teisi koostisosi, millel on erinevad bioloogilised funktsioonid, nagu mineraalid (nt germaanium), valgud, lektiinid, toorkiud, fenoolid, ensüümid, steroolid ja pikaahelalised rasvhapped. Kuid kuidas need bioaktiivsed ühendid kajastavad nende meditsiinilisi omadusi? Järgnevalt käsitlemegi nende bioaktiivsete ühendite võimalikku terapeutilist mõju mida teadlased enim uurinud on (6).

“Surematuse seen ja traditsioonilise hiina meditsiini sümbol” – Chen et al. (6, 8).

Red_Reishi_seen_ehk_Ganoderma_Lucidum_nimetatud_ka_kui_Läikvaabik_Lakkvaabik_Lingzhi_ja_Mannentake

Millist mõju reishi seenes leiduvad ained inimorganismile avaldada võivad ehk mida teadlased reishi kohta enim uurinud on

1. Uuringud reishi võimaliku antimikroobse toime kohta

Red reishi, kui paljulubava antimikroobsete molekulide (peamiselt polüsahhariidide) allika toimet on uuritud mitmete erinevate viirus-, bakteriaalsete ja seenhaigustekitajate vastu (6).

Allolevalt toome National Institutes of Health andmebaasis avaldatud uuringute kokkuvõtte andmetele tuginedes ära loetelu testitud mikroorganismidest, millede vastu on kindlad Ganoderma lucidum’i osad, tooted või ühendid näidanud nendes konkreetsetes uuringutes võimalikku antimikroobset aktiivsust (6). 

See aga ei tähenda kindlasti, et Reishi kohta saaks veel väita, et tegu on antimikroobse või antiviraalse seenega, sest kõik vajab veel edasist uurimist. Veelgi enam ei saa neid võimalikke seoseid laiendada mõnele toidulisandile. Seega ära veel kiirusta oma tavapärast ravi toidulisandite vastu välja vahetama, vaid konsulteeri eelnevalt ikka oma perearstiga.

Mikroorganismid, millede vastu on red reishi (Ganoderma lucidum) osasid, tooteid või teisi seenes sisalduvad ühendid uuritud

Bakterid:

  • Viljakehad: Helicobacter pylori ATCC 43504, Staphylococcus aureus ATCC 26003, S. aureus (MTCC 96), B. cereus (MTCC 430), P. aeruginosa (MTCC 424), S. aureus (ATCC 6538), Bacillus subtilis (ATCC 6633).
  • Mütseel (valguekstrakt): Staphylococcus epidermidis, B. subtilis, B. cereus, E. coli, P. aeruginosa.
  • Mütseeliekstrakt: Bacillus cereus (kliiniline isolaat), Micrococcus flavus ATCC 10240, S. aureus ATCC 6538, Listeria monocytogenes NCTC 7973, Escherichia coli ATCC 35218, Enterobacter cloacae (inimisolaat), Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Salmonella typhimurium ATCC.
  • Karpofoorid (viljakeha vars): Bacillus anthracis ATCC 6603, E. coil ATCC 259 22, B. cereus ATCC 27348, B. subtilis ATCC 6633, Klebsiella oxytoca ATCC 8724, Klebsiella pneumonia ATCC 10031, Micrococcus luteus ATCC 9341, Proteus vulgaris ATCC 27853, S. typhi ATCC 6229, S. aureus ATCC 25923.
  • Ergosta-5,7,22-trien-3β-üülatsetaat, ergosta-7,22-dien-3β-üülatsetaat, ergosta-7,22-dien-3-oon, ergosta-7,22-dien-3β-ool, ergosta-5,7,22-trien-3β-ool, ganodermadiol: S. aureus (ATCC 6538), B. subtilis (ATCC 6633).
  • Basidiocarps (viljakeha, mille pinnal moodustuvad suguliselt toodetud eosed): B. cereus (kliiniline isolaat), M. flavus ATCC 10240, S. aureus ATCC 6538, L. monocytogenes NCTC 7973, E. coli ATCC 35218, E. cloacae (inimisolaat), P. aeruginosa ATCC 27853, S. typhimurium ATCC 133111.
  • 2b-atsetoksü-3β,7 β -dihüdroksü-11,15,23-trioxolanost-8-en-26-oic acid butyl ester: S. aureus (ATCC 6538), B. subtilis (ATCC 6633)(6).

Seened:

  • Viljakehad: Aspergillus flavus BEOFB22m, Acremonium strictum BEOFB10m, Aspergillus glaucus BEOFB21m, Aspergillus fumigatus BEOFB23m, Aspergillus nidulans BEOFB24m, Aspergillus niger BEOFB25m, Aspergillus terreus BEOFB26m, Trichoderma viride BEOFB61m, A. fumigatus (inimese isolaat), Aspergillus versicolor (ATCC 11730), Aspergillus ochraceus (ATCC 12066), A. niger (ATCC 6275), T. viride (IAMz5061), Penicillium funiculosum (ATCC 36839), Penicillium verrucosum var. cyclopium (toidu isolaat), Penicillium ochrochloron (ATCC 9112).
  • Haruldaste muldmetallide-karboksümetüülitud Ganoderma applanatum polüsahhariid: Valsa mali, Fusarium oxysporum, Gaeumannomyces graminis, Colletotrichum gloeosporioides, Alternaria brassicae.
  • Mütseel: Acremonium strictum, A. glaucus, A. flavus, A. fumigatus, A. nidulans, A. niger, A. terreus, T. viride (6).

Viirused:

  • Karpofoorid (viljakeha vars): Herpes simplex viiruse tüübid 1 (HSV-1) ja 2 (HSV-2), gripiviirus A (Flu A) ja vesikulaarse stomatiidi viirus (VSV) Indiana ja New Jersey tüved.
  • Happe valkudega seotud polüsahhariid: HSV-1 ja HSV-2.
  • Viljakehad: Suukaudne inimese papilloomiviirus (HPV), Epstein-Barri viirus.
  • Mütseelid: B-hepatiidi viirus.
  • Mütseelid (ganoderiinhape): B-hepatiit.
  • Lanosta-7,9(11),24-trien-3-oon,15;26-dihüdroksü (GLTA), Ganoderiinhape Y: Enteroviirus 71 (6).

2. Uuringud reishi võimaliku antioksüdantse toime kohta ja antioksüdantide seos vananemisvastase toimega

Mitmed uuringud on teatanud G. lucidum’i rikkalikku fenoolsete ühendite, triterpeenide, polüsahhariidide, polüsahhariidpeptiidide sisalduse ja reishis sisalduvate polüsahhariidide (GLP) võimalikku seose kohta antioksüdatiivse, ehk vabu radikaale pärssiva aktiivsuse vahel (6). 

Vabade radikaalide ja reaktiivsete hapnikuliikide (ROS) pikaajaline esinemine kiirendab vananemist ja arvukaid vanusega seotud haigusi. Seetõttu on vananemisvastastes uuringutes eriti olulised just uuringud vabade radikaalide ja ROSide neutraliseerimise kohta (6). 

Aga, kuigi kliinilised toitumisspetsialistid on näidanud, et antioksüdantiderikaste taimsete toiduainete tarbimine võib kaitsta paljude krooniliste haiguste eest, siis G. lucidum’i antioksüdantide puhul ei ole see põhjuslikkus tänaseks siiski veel piisavalt tõestatud (6). 

Seega on üks G. lucidum’i seene uurimise prioriteete rohkemate uuringute läbiviimine, et sulgeda lünk antioksüdantide ja peremeesorganismi immuunsüsteemi vahelises vastastikmõjus (6).

3. Uuringud reishi võimaliku antidiabeetilise toime kohta

Reishi sisaldab hüpoglükeemilise toime eest vastutavaid ühendeid, nagu polüsahhariidid, proteoglükaanid, valgud ja triterpenoidid (6). Näiteks kutsus ühes loomkatses G. lucidum’i spooripulbri (GLSP) tarbimine katsealustel esile vere glükoosisisalduse vähenemise, soodustades glükogeeni sünteesi ja takistades glükoneogeneesi (6, 9). 

See aga ei tähenda mõistagi seda, et reishi toidulisandite tarbimisel sama mõju oleks, või, et samasuguseid tulemusi annaks ka populatsioonipõhised uuringud. Seega jääme põnevusega ootama edasisi uuringuid ja konsulteeri enne toidulisandite tarbimist eelnevalt kindlasti oma perearstiga.

4. Uuringud reishi võimaliku kardioprotektiivse toime kohta

On uuritud ka Reishi seost võimaliku kardioprotektiivne mõjuga. Esiteks teatasid ühe uuringu autorid, et G. lucidum sisaldab α-tokoferooli, mis kaitses antud uuringus mitokondreid, vähendades südame toksilisust ja mitokondriaalse düsfunktsiooni. Lisaks viitasid ühe teise uuringu autorid sellele, et reishi polüsahhariidiekstraktil võib olla positiivne mõju südame isheemiatõvega patsientidele (6, 10, 11). 

Samad autorid näitasid oma uuringutes ka, et Reishi polüsahhariidiekstrakt kutsus esile vererõhu ja seerumi kolesteroolitaseme vähenemise (6, 10, 11). 

5. Uuringud reishis sisalduvade polüsahhariidide (GLP) ja triptenoidide (GLT) võimaliku hepatoprotektiivse (maksale kaitset pakkuva) aktiivsuse kohta

Laialdaselt on uuritud ka G. lucidum’i võimalikku hepatoprotektiivset (maksa kaitsvat) toimet. Ühe uuringu kokkuvõttes märgiti, et GLP-d (G. lucidum`i polüsahhariidid) võivad kaitsta hepatotsüütide (maksarakud) kahjustust, pärssides lipiidide peroksüdatsiooni (ahelprotsess, mille käigus tekivad rasvhapete vabad radikaalid), tõstes antioksüdantsete ensüümide aktiivsust ning pärssides apoptoosi (programmeeritud rakusurm) ja immuunsüsteemi põletikulist reaktsiooni (6, 13). 

Teises uuringus pakkusid GT-d (G. lucidum`i triterpenoidid) jälle märkimisväärset kaitset oksüdatiivse kahjustuse eest hepatotsellulaarsetes kantsinoomirakkudes, vähendades malondialdehüüdi taset ja suurendades glutatiooni ja superoksiiddismutaasi (SOD) sisaldust (6, 14). Malondialdehüüd (MDA) on kõige sagedamini kasutatav oksüdatiivse stressi biomarker paljude terviseprobleemide, nagu vähi, psühhiaatriliste probleemide, kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse, astma või südame-veresoonkonna haiguste puhul (34).

Veel ühes uuringus näitas hiirte histopatoloogia (koeproovide töötlemine) ja seerumi ensüümide analüüs G. lucidum’i etanooliekstrakti (GLE) olulist hepatoprotektiivset funktsiooni. Seetõttu eeldasid selle konkreetse uuringu autorid, et GLE võib parandada alkoholist põhjustatud maksakahjustusi (6, 15). Lisaks sellele on teatatud, et G. lucidum’i mütseeli fermenteeritud vedelik (GLFL) omab hepatoprotektiivseid omadusi rottidel (6, 16).

Kindlasti ei tähenda see, et ka reishi toidulisandid täpselt sama toimet avaldavad, seega konsulteeri maksaprobleemide korral siiski oma perearstiga. Maksa tervise kohta soovitame lisaks lugemist siit.

7. Reishis sisalduvad polüsahhariidid (GLP) ja põletikud

Põletik on normaalne füsioloogiline vastus infektsioonile või vigastusele ning on ka osa peremehe kaitsest ja kudede paranemisest. 

Ühe hiirtega läbiviidud uuringu autorid märkisid oma järelduses, et reishis sisalduvad polüsahhariidid ehk GLP-d võivad ennetada põletikku, säilitada soole homöostaasi ja reguleerida soole immunoloogilise barjääri funktsioone hiirtel (6, 17). Teise uuringu autorite arvamuse kohaselt võib GLP-de toime olulist rolli mängida ka tundliku naha hooldamisel (6, 12).

Reishis sisalduvate polüsahhariidide seos põletikega vajab kindlasti rohkem populatsioonipõhiseid uuringuid.

8. Reishi prebiootiline potentsiaal

Seeni peetakse seni veel mitte vääriliselt hinnatud ja kasutamata prebiootikumide nagu kiudainete, oligosahhariidide (seente peamised koostisosad) ja polüfenoolide allikateks, mis võivad soodustada soolestiku mikrobioota kasulike liikmete kasvu ja ainevahetuse aktiivsust (6). 

Näiteks võivad mittelahustuvad polüsahhariidid takistada patogeenide levikut, parandades probiootikumide kasvu soolestikus (6, 18). Viimase kümnendi jooksul on prebiootikumide ja inimese soolestiku mikrobioota vastastikune mõju ja selle mõju paljude haiguste, nt vähi, diabeedi ja rasvumise leevendamisel saanud palju tähelepanu ning on kujunenud toiduteaduse ja -tehnoloogia üheks peamiseks suundumuslikuks teljeks. 

Selle kohta, et soolestiku mikrobioota düsbioosil on kriitiline roll põletiku süvendamisel peremeesorganismide kudedes, alates soolestikust kuni ajuni – on kogunenud ka teaduslikke tõendeid. Samuti on andmed kinnitanud soolestiku mikrobioota regulatiivset rolli energia ainevahetuses, mis võib põhjustada häireid ainevahetusprotsessides (6, 19). Seened on aga rikkalikud prebiootikumide allikad, ning prebiootikume on omakorda seostatud mitmete teistegi tervisekasudega (6, 20).

Uuringud reishi võimaliku prebiootilise toime kohta:

  • Samas kontekstis kinnitas hiirtel (C57BL/6) läbi viidud uuring, et Mehhiko G. lucidum on rikkalik prebiootikumide allikas, mis võib vähendada ka vere kolesteroolisisaldust (6, 21). 
  • Teine uuring näitas võimalust, et reishi polüsahhariidpeptiidid (GLPP) võivad mängida rolli rasvade ainevahetuse häirete leevendamisel nende ühendite võime kaudu muuta soolestiku mikrobioota koostist. Millel on omakorda positiivne mõju rasvade ainevahetuse häirete kontrollimisele ja vähendamisele, reguleerides soolestiku terviklikkusega seotud geene ja sapphapete homöostaasiga seotud geene. Seetõttu arvavad osad teadlased, et GLPP-d võib pidada potentsiaalseks funktsionaalseks toidukomponendiks hüperlipideemia ja soolestiku mikrobioosi düsbioosi korral (6, 22). 
  • Veel ühe uuringu autorid teatasid, et rasvunud hiire mudelis, mida raviti G. lucidum’i mütseeli veeekstraktiga, muutus soolestiku mikrobioota koostis (6, 23). 
  • Lisaks on näidatud, et Ganoderma lucidum mütseeliga kääritatud vedelik (GLFL) võib vähendada hiirtel plasma madala tihedusega lipoproteiini (LDL-c ehk halb kolesterool) kolesterooli, triglütseriidide ja üldkolesterooli sisaldust ning suurendada kõrge tihedusega lipoproteiini (HDL-c ehk hea kolesterool) kolesterooli (6, 24). 
  • Peale selle teatati ka ühes teises uuringus, et pärast GLFLi manustamist inimestele, muutis see põhjalikult katsealuste soolestiku mikrobiootat. Söötmise järgses rühmas esines ilmne erinevus β mitmekesisuses (beeta mitmekesisus ehk piirkondliku liigilise mitmekesisuse ja kohaliku liigilise mitmekesisuse suhe) võrreldes söötmise-eelse rühmaga. Lisaks teatasid samad autorid, et GLFL võib kaitsta inimest, stimuleerides probiootikumide (st perekond Lactobacillus (p < 0,05)) kasvu, pärssides samaaegselt patogeenide (st perekond Aggregatibacter ja Campylobacter (p < 0,05)) kasvu (6, 25).

Kõike ülaltoodut lugedes tasub kindlasti arvesse võtta, et üheski uuringus ei ole kasutatud konkreetseid toidulisandeid, aga ülaltoodu kehtib Ganodermas sisalduvate polüsahhariide (GLP), polüsahhariidpeptiide (GLPP), või Ganoderma lucidum mütseeliga kääritatud vedelikku (GLFL) kohta.

9.  Reishi ja östrogeen

Menopause Natural Solution lehel on reishit nimetatud hormoonide regulaatoriks ning õeldud, et see võib vähendada kuumahooge, toetades HPA (hüpotalamuse-hüpofüüsi-munasarja) telge, mis võib aidata reguleerida östrogeeni tootmist. Niisamuti on samas allikas mainitud, et reishi võib aidata vähendada vaagnapõletikku ja sellega seotud valu ning lisaks aidata parandada une- ja energiataset (33). 

Otseselt red reisi seose kohta kuumahoogude ja valu vähendamisel uuringuid meie kahjuks hetkel ei leidnud, küll aga on mitmeid uuringuid, kus on uuritud Ganoderma lucidum’i ehk red reishis sisalduvate ainete seost naissuguhormooni östrogeeniga.

Siin on kiire kokkuvõte neist kahest:

  • Ühe uuringu kokkuvõttes, kus uuriti Ganoderma lucidum’i viljakeha etanooliekstrakti selle östrogeenilaadse toime suhtes (kasutades uuringus inimese rinnavähirakke ja ka rotte) kirjutasid uuringu autorid, et G. lucidum’i etanooliekstraktil on östrogeenilaadne toime, mis võib olla kasulik hormoonide taseme reguleerimisel ning hormoonide tasemega seotud haiguste nagu osteoporoosi korral juhul, kui ohutus on täielikult tagatud (30).
  • Teises uuringus uuriti Ganoderma lucidum’i GL-1-nimelise komponendi mõju östrogeenile ja kasutati selleks arvutisimulatsiooni, et näha, kui hästi suudab GL-1 seonduda östrogeeni retseptoritega. Samuti testisid teadlased GL-1 mõju kahte tüüpi rinnavähirakkudele, millest üks on östrogeeni suhtes tundlik ja teine mitte. Nad leidsid, et GL-1 mõjus östrogeeni suhtes tundlikele rakkudele sarnaselt östrogeeniga ning seda mõju vähendas östrogeeni retseptorit blokeeriv ravim. Samuti leidsid uuringu autorid, et GL-1 võib hästi kinnituda teatud tüüpi östrogeeni retseptorile, mida nimetatakse ERβ, mis võibki vähemalt osaliselt selgitada Ganoderma lucidum’i GL-1-nimelise komponendi östrogeenilaadset toimet (31).

Väärib kindlasti märkimist, et mõlemad uuringud olid siiski suhteliselt väikesed ja nende kinnitamiseks on vaja edasisi suuremahulisemaid populatsioonipõhiseid uuringuid.

10. Kas red reishis sisalduvaid toimeaineid on uuritud ka seoses vähiga?

Vähk on ülemaailmselt endiselt üks haigusi, mis vaatamata varajase diagnostika ja ravimeetodite märkimisväärsele arengule, siiski endast suurt kliinilist väljakutset kujutab. Seetõttu on palju uuritud ka sadu erinevaid taimeliike, kui uute (kemopreventiivsete või kemoteraapiliste) potentsiaalsete ravimite allikaid (6). 

Enamasti viiakse selliseid uuringuid läbi laboritingimustes ehk katseklaasides või, siis loomadega. Taolisi katseklaasi ja loomuuringuid on reishis sisalduvate toimeainete kohta läbi viidud rohkesti ja soovitame sul nende kohta rohkemat lugemist leida näiteks siit erinevate uuringute kokkuvõtlikust ülevaatest.

Põhiline küsimus on aga siiski see, et kas reishi võimalikku toimet vähirakkude mõjutamisel on uuritud ka inimestel?

Vastus sellele küsimusele on jah. Mõned uuringud hõlmavad näiteks järgmist:

  • Hiinas tehtud avatud uuringus anti 36-le kaugelearenenud kopsuvähiga patsiendile reishist valmistatud käsimüügiravimit nimega Ganopoly. Patsiente raviti keemia- või kiiritusraviga koos muude täiendavate ravimeetoditega. Mõnedel patsientidel esinesid märgatavad muutused uuritavate immuunvastuste, näiteks lümfotsüütide arvu ja looduslike tapjarakkude aktiivsuse osas, aga teistel jälle immuunvastuse muutusi ei täheldatud (32).
  • Teine uuring tehti Hiinas 12 kopsuvähiga patsiendiga. Nende verd testiti, et näha, kas reishist valmistatud toote võtmine aitab parandada immuunvastust. Uuringus leiti, et reishi seente polüsahhariidid võivad aidata vähktõve vastu võitlevatel immuunsüsteemi rakkudel, mida nimetatakse lümfotsüütideks, aktiivsena püsida (32). Siiski on nimetatud kaks uuringut väga vaikesed ja seetõttu tuleb nende tulemustesse suhtuda ka kriitiliselt.
  • Jaapanis aga uuriti 225 patsienti, kellel oli healoomuline kolorektaalne kasvaja. 12 kuu jooksul anti 123 patsiendile G. lucidum’i seenemütseeli (MAK) ekstrakti, 102 patsienti ei saanud MAK-iga ravi. 12 kuu möödudes tehti kõigile patsientidele järelkontroll. MAKi saanud rühmas vähenes kasvajate arv ja suurus. Selles rühmas, kus MAKi ei manustatud, sarnaseid muutuseid aga ei täheldatud. Selle konkreetse uuringu autorid oletavad seega, et MAK võib aidata peatada healoomuliste kolorektaalsete kasvajate teket (32).

See ei tähenda taaskord seda, et müügilolevad toidulisandid samu tulemusi annavad, kui uuringutes kasutatud lahused ja ekstraktid ning pea enne toidulisandite tarbimist kindlasti eelnevalt nõu oma perearstiga.

Red_Reishi_toidulisandid

Red reishi ehk Ganoderma lucidum seen ja seenest valmistatud toodete ohutus ja võimalikud kõrvaltoimed

Enamik G. lucidum’i ja selle toodete kohta tehtud uuringutest on teatanud positiivsetest kliinilistest tulemustest ja võimalikust terapeutilisest kasutamisest, samas, kui selle seene ohutust ja võimalikku toksilist mõju inimestele on uuritud vähe. Seda ilmselt seetõttu, et 2000 aasta jooksul ei ole veel üheski kättesaadavas kirjanduses teatatud kõrvaltoimetest. Vastupidi.

Aga teadmiseks tasub siiski võtta seda, et väga tundlikel isikutel võivad esialgsel manustamisel tekkida mõned võõrutus sümptomid nagu kerged seedetrakti häired, naha sügelus, pearinglus või valud luudes.

See on märk sellest, et seen avaldab mõju. Kõik see on normaalne arvestades tänapäeva toitumisharjumusi ja kogunenud jääkainete ning mürkide ladestumist organismi. Nimetatud võõrutusnähud tavaliselt kaovad peale reishi järjepidevat kasutamist. Seene tarbimine koos C-vitamiiniga või C-vitamiini sisaldava toiduga vähendab kõrvaltoimete avaldumist.

Niisamuti väärib mainimist see, et näiteks in vitro katse teostamine katseklaasis kunstlikult loodud ja kindlalt määratletud tingimustes) võivad G. lucidum’i ekstraktid põhjustada toksilisust (28). Lisaks põhjustas G. lucidum’i spooripulbriga töötlemine hepatotoksilist mõju, nagu teatasid ühe uuringu autorid (6, 26). Kuigi G. lucidum’i tarbimise kahjulikku mõju imetamise ajal ei ole tõestatud, ei soovitata seda kasutada ka rasedatele või imetavatele naistele (6, 27).

Seepärast pea enne toidulisandite tarbimist siiski alati eelnevalt nõu oma perearstiga.

NB! Reishi seen ei paranda haigusi otseselt, kuid aitab kaasa loomulikule immunoloogilisele kaitsele, misläbi on põhjust uskuda, et organism saab jõudu juurde ja hakkab ise edukamalt võitlema. Idamaade meditsiinis ei keskenduta niivõrd haigustele ja ravimitele nagu läänes, vaid pigem sellele, kuidas tervist hoida, säilitada ja tugevdada. Seetõttu ongi red reishi seent kasutatud pigem ennetuseks/profülaktikaks, et olla tugevama tervisega ja mitte haigestuda.

Kas reishit võib tarbida koos teiste ravimitega?

Reishi on looduslik toidulisand, mida võib tarbida koos ravimitega, ent mõningate juhtumite puhul, nagu siirdatud organite ning autoimmuunhaiguste immunosupressiivseks raviks kirjutatud ravimite tarbimise korral tasub pidada nõu kvalifitseeritud terapeudi või arstiga. 

Millal võib oodata tulemusi?

Tulemused võivad iga inimese puhul olla erinevad. Tavaliselt märgatakse toidulisandi toimet peale 10 -14 päevast tarbimist. Mõned aga võivad tunda üleüldist heaolu tõusu alles peale 2 kuu tarbimist. Tulemus tuleb peale järjepidevat tarbimist.

  • Kas Reishi sobib igale vanusegrupile? Reishi on tervislik toidulisand, mis sobib kõigile vanusegruppidele. Kuid taas on soovitatav konsulteerida kvalifitseeritud arsti või terapeudiga. Mitte kasutada raseduse ja rinnaga toitmise ajal, kuna puuduvad piisavad teaduslikud tõendid ohutuse kohta.
  • Soovituslik tarvitamine: 1-2 kapslit päevas

Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Loo kirjutanud: Maria-Helena Loik ja Agnes Laine

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. http://www.reishi.com/what-is-reishi.htm
  2. http://www.reishi.com/FAQ.htm#15
  3. http://ancientbotanicals.com/3-of-the-most-powerful-herbal-medicines-youve-never-heard-of/
  4. https://www.mountainroseherbs.com/products/reishi-mushrooms/profile
  5. Ganoderma lucidum (Lingzhi or Reishi) – Herbal Medicine – NCBI Bookshelf (nih.gov)
  6. Nutritional Profile and Health Benefits of Ganoderma lucidum “Lingzhi, Reishi, or Mannentake” as Functional Foods: Current Scenario and Future Perspectives – PMC (nih.gov)
  7. (PDF) Nutritional profile and mineral composition of two edible mushroom varieties consumed and cultivated in Bangladesh (researchgate.net)
  8. Genome sequence of the model medicinal mushroom Ganoderma lucidum – PMC (nih.gov)
  9. Effect of Ganoderma lucidum spores intervention on glucose and lipid metabolism gene expression profiles in type 2 diabetic rats – PubMed (nih.gov)
  10. Ganoderma lucidum ameliorate mitochondrial damage in isoproterenol-induced myocardial infarction in rats by enhancing the activities of TCA cycle enzymes and respiratory chain complexes – PubMed (nih.gov)
  11. Immunomodulating Activities of Ganoderma, a Mushroom with Medicinal Properties: Food Reviews International: Vol 20, No 2 (tandfonline.com)
  12. Physiological effects of Ganoderma lucidum | Biomedical Dermatology | Full Text (biomedcentral.com)
  13. Anti-inflammatory and hepatoprotective effects of Ganoderma lucidum polysaccharides – PubMed (nih.gov)
  14. Hepatoprotective effect of ganoderma triterpenoids against oxidative damage – PubMed (nih.gov)
  15. Hepatoprotective activity of Ganoderma lucidum triterpenoids in alcohol-induced liver injury – PubMed (nih.gov)
  16. Hepatoprotective Effect of Ganoderma lucidum-Journal of Microbiology and Biotechnology | Korea Science
  17. Alleviation of Dextran Sulfate Sodium-Induced Colitis by Ganoderma lucidum Polysaccharides – PubMed (nih.gov)
  18. Mushroom-Polysaccharides-as-a-Potential-Prebiotics.pdf (researchgate.net)
  19. The role of the gut microbiota in energy metabolism and metabolic disease – PubMed (nih.gov)
  20. Health Promoting Benefits of Edible Mushrooms through Gut Microbiota – PubMed (nih.gov)
  21. Hypocholesterolemic Properties and Prebiotic Effects of Mexican Ganoderma lucidum – PubMed (nih.gov)
  22. Polysaccharide peptides from Ganoderma lucidum ameliorate lipid metabolic disorders and gut microbiota dysbiosis – ScienceDirect
  23. Ganoderma lucidum reduces obesity in mice – PubMed (nih.gov)
  24. Hypolipidemic Effect of Exo-and Endo-Biopolymers… – Google Scholar
  25. Ganoderma lucidum on gut microbiota and its impact on cardiovascular risk factors (RSC Publishing)
  26. Fatal fulminant hepatitis associated with Ganoderma lucidum (Lingzhi) – PubMed (nih.gov)
  27. An evidence-based systematic review of stevia – PubMed (nih.gov)
  28. MYCOSPHERE_9_5_6.pdf
  29. Medicinal Benefits of the Mushroom Ganoderma – ScienceDirect
  30. Estrogen-like activity of ethanol extract of Ganoderma | Journal of Wood Science | (springeropen.com)
  31. Estrogenic activities of compound GL-1, isolated from Ganoderma lucidum – 
  32. Medicinal Mushrooms – NCI (cancer.gov)PubMed 
  33. Mycotherapy for Menopause (menopausenaturalsolutions.com)(nih.gov)
  34. Malondialdehyde as a biomarker of oxidative stress in psychological disorders – PMC (nih.gov)
  35. Läikvaabik ehk lakkvaabik (Canoderma lucidum) | RMK

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Su kehale võiksid sobida need tooted

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´