DETSEMBRIS TASUTA väekuller Tallinna piires. E-poodi

Toitumine gastroösofageaalse reflukshaiguse korral: sobivaimad toiduained; toidud, mida vältida, ning toidulisandid, millest saab abi

Enam kui kolmandik Euroopa elanikkonnast kannatab mõne piinava kroonilise seedesüsteemi häire või haiguse pärast. Nende hulka kuuluvad näiteks hemorroidid, refluks, soole ärritussündroom, Crohni tõbi, gluteenitalumatus ehk tsöliaakia ning maosisu tagasivool ja kõrvetised. Ka paljud teised kroonilised seisundid, sh mõned, mida põhjustab eelkõige nõrk immuunsüsteem, on seotud seedesüsteemi viletsa talitlusega.

Mida kujutavad endast maosisu tagasivool ning sellega seotud kõrvetised ja gastroösofageaalne reflukshaigus, ka lihtsalt refluks ehk mao-söögitoru tagasivooluhaigus? Kõiki kolme iseloomustavad järgmised sümptomid: valu ja kõrvetustunne rinnus, mis öösel süveneb ega lase magada, ning see, et nii mõnegi toidu söömine põhjustab vaevusi.

Kui sind vaevavad ükskõik millised maosisu tagasivoolule viitavad sümptomid ja sa loodad neile leevendust leida, tuleb muuta toitumist ja vajadusel ka eluviisi. Sageli on vaja muuta ka oma magamismustrit ja stressiohjamismeetodeid. Samuti võiks kaaluda selliseid raviviise nagu kõrvetistevastased toidulisandid, kehalise koormuse suurendamine, kofeiinist loobumine ja alkoholitarbimise piiramine ning võib-olla ka kaalu langetamine.

Mida maosisu tagasivool endast kujutab?
Maosisu tagasivooluks nimetatakse happeliste seedemahlade sattumist maost tagasi söögitorru ning see põhjustab kõrvetisi. See põhjustab ka tõsisemat probleemi – mao-söögitoru tagasivooluhaigust ehk gastroösofageaalset reflukshaigust (mida ka lihtsalt reflukshaiguseks nimetatakse). Maosisu tagasivool tekitab rinnus või kõris põletava tunde, seal oleks nagu tuli lahti.

Enamik inimesi eeldab, et kõrvetisi ehk gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomeid põhjustavad tugevalt happelised toidud ning maomahla liigne tootmine. Asi paistab olevat aga risti vastupidi. Märksa tõenäolisemalt on tegelikud süüdlased hoopis maomahla vähesus ja kehv seedimine. Tervislikum toitumine ja teised muutused ei lahenda probleeme küll üleöö, kuid järjepidev tervislik eluviis toob üsna kiirelt olulist leevendust.

Vastupidiselt arvamusele, et refluksi põhjustavad happelised toidud ja kõrge maohappesus, on refluksi põhjustajaks hoopis maomahla vähesus

Lääneriikides on umbes 4–10% täiskasvanud elanikkonnast iga päev hädas refluks haiguse sümptomitega ning kord nädalas esineb neid vaevusi kuni 30%-l. Kuna me kõik oleme erinevad, on oluline leida enda jaoks tõhusaim kombinatsioon allpool kirjeldatud maosisu tagasivoolu raviskeemidest. Reflukshaiguse teadusuuringudki ei keskendu ainult medikamentoossele ravile vaid käsitlevad ühtlasi eluviisimuutusi. Mõned muutused, millest võiks tulu tõusta, on reflukshaigusele sobiv toitumine, nõelravi, jooga, piisav kehaline koormus, kaalu langetamine ja alternatiivravi.

Reflukshaiguse sümptomid, põhjused ja riskitegurid

Maosisu tagasivoolu ja reflukshaiguse sagedamad sümptomid on:

  • Valu ja kõrvetustunne rinnus
  • Mõru maitse suus
  • Unehäired, sh öine ärkamine lämbumistunde või köha peale
  • Suukuivus
  • Igemeärritus, sh hellus ja veritsus
  • Halb hingeõhk
  • Gaasid, röhitised ja kõhupuhitus pärast sööki
  • Vahel ka iiveldus ja isutus
  • Terve rida teisi sümptomeid, sõltuvalt sellest, kui põletikuline või kahjustatud söögitoru on

Gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomid kattuvad maosisu tagasivoolu sümptomitega, kuid võivad olla raskemad. Maosisu tagasivoolu tekkepõhjus on häire alumise söögitorusulguri töös. Tavaliselt hoiab alumine söögitorusulgur maol n-ö kaane peal ega lase maohappel tagasi söögitorru sattuda.

Kõrvetised

Magu on vooderdatud spetsiaalse limaskestaga, mis suudab seda happerünnaku eest kaitsta, söögitoru limaskest on aga õrnem. Seetõttu võib välja ravimata refluks põhjustada söögitoru limaskesta kahjustumist ning aja jooksul tüsistusi. Selle tulemusel võivad koed armistuda ning raskematel juhtudel võib areneda isegi söögitoruvähk.

Kuigi selliste seedehäirete tekkepõhjused on erinevad, on paljude jaoks reflukshaiguse valulike sümptomite süüdlased järgmised.

  • Liigne kiirustamine süües, korralikult mälumata või andmata maole aega seedida. Tõenäoliselt on just see meie kiiretempolises ühiskonnas kõige sagedam aeg-ajalt esinevate kõrvetiste põhjus.
  • Ülesöömine, mis seedesüsteemi kurnab ning maos survet tekitab.
  • Söömine paar korda päevas palju korraga, selmet toidukorrad ühtlasemalt päeva peale ära jagada.
  • Rasvumus ja ülekaalulisus
  • Vanem iga, mis mõjutab maohappe tootmist
  • Varasem hiaatuse ehk söögitorulahi song
  • Rasedus
  • Seedesüsteemi ärritavate toiduainete, sh valmistoit, suhkrurikkad suupisted, rafineeritud õlid, praetud toidud ja töödeldud lihatooted, söömine
  • Mõnede retseptiravimite, nt korduv antibiootikumide või kõrgvererõhktõve, astma-, artriidi-, südame- või osteoporoosiravimite, võtmine
  • Pidev krooniline stress
  • Teatud toitainete vaegus
  • Suitsetamine ning alkoholi- ja liigne kofeiinitarbimine

Probleemid reflukshaiguse tavaraviga

Kõrvetiste ja refluksi puhul kasutatakse valu vastu nii retsepti- kui ka käsimüügiravimeid. Mõnel juhul võetakse neid vaid sümptomite ägenemise korral, teistel juhtudel sümptomite ennetamiseks iga päev.

Kolm põhilist mao-söögitoru tagasivooluhaiguse ehk gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomite ehk kõrvetiste leevendamiseks kasutatavat ravimirühma on antatsiidid, H2RAd (histamiin-2-retseptorite antagonistid) ja PPId (prootonpumba inhibiitorid). Võib-olla oled mõnda neist ravimitest kunagi võtnud.

Paraku on leitud, et maosisu tagasivoolu/reflukshaiguse ravimid soodustavad selliste sümptomite teket, nagu seedehäired, soole ärritussündroom, depressioon, aneemia ja väsimus. Pikaajalist maohappe moodustumise pärssimist, nt prootonpumba inhibiitorite või antatsiididega, seostatakse isegi suurenenud C. difficile-nakkuse ohuga. See võib põhjustada tõsiseid probleeme, nagu kõhulahtisus, soolepõletik ja veritsevad haavandid.

Kõige suurem oht PPIde kõrvaltoimete tekkeks on eakatel, mõnede krooniliste tervisehädadega ja laiatoimelisi antibiootikume võtvatel patsientidel. USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on neid ravimeid tarvitavaid patsiente hoiatanud, et kõhulahtisuse korral, mis ei taha taanduda, tuleb kiiresti arsti poole pöörduda.

Toitumine gastroösofageaalse refluks haiguse korral

Peaaegu kõigis maosisu tagasivoolu ja refluks haigust puudutavates uuringutes on leitud, et nende probleemide üheks tekkepõhjuseks on ühekülgne, palju valmistoite sisaldav toidusedel. Valmistoitu on ka kerge üle süüa ning selle mõjul kipub teadlik toitumine unarusse jääma. Kuigi inimesed on erinevad ning igaühe seedimine reageerib omamoodi, on teatud toiduained, mis tunduvad paljudel inimestel maosisu tagasivoolu esile kutsuvat. Püüa kindlasti esimesena menüüst välja jätta just need sagedamad paharetid.

Et seedimist korras hoida ja valuvaba olla, tuleks nii sageli kui võimalik eelistada GMO-vaba mahetoodangut. Seedekulglat aitab kaitsta kiudainete tarbimise suurendamine, kasulike bakterite toetamine probiootikumirikka toidu ja probiootiliste toidulisanditega, teravilja osakaalu vähendamine ja kvaliteetsete valkude osakaalu suurendamine toidusedelis. Sellised muutused menüüs vähendavad ka mõningaid ohutegureid, nagu põletik, rasvumus ja raskete krooniliste haiguste tüsistused.

Toidud, mis aitavad ohjata maosisu tagasivoolu ja leevendada refluksi sümptomeid

  • Keefir ja jogurt aitavad säilitada maos kasulike bakterite tasakaalu, soodustavad seedimist ning rahustavad seedekulglat. Vali tooted, milles on eluskultuurid, mida on 24 tundi kääritatud
  • Rohumaal kasvatatud veise kontidest tehtud puljong, mida on keedetud aeglasel tulel, et saada kätte olulised ühendid, nagu kollageen, glutamiin, proliin ja glütsiin.
  • Hapendatud köögivili, sh kimchi ja hapukapsas
  • Teeseenejook, mis sisaldab rikkalikult kasulikke baktereid ja probiootikume
  • Õunaäädikas reguleerib mao happelisust ja vähendab refluks haiguse sümptomeid. Sega supilusikatäis toorest õunaäädikat tassitäie (umbes 240 ml) veega ja joo viis minutit enne sööki
  • Kookospähklivesi sisaldab rikkalikult kaaliumi ja teisi elektrolüüte, mis aitavad säilitada organismi vedelikutasakaalu. Päev läbi kookospähklivee rüüpamine ja klaasitäis veel enne magamaminekut aitab maosisu tagasivoolu ära hoida. Kookospähkliveest võib ka keefiri teha, mis varustab magu tervislike probiootikumidega, mida refluks haiguse põdeja hädasti vajab
  • Kookosrasv on suurepärane tervisliku rasva allikas ning lisaks põletikuvastane. Püüa iga päev tarbida supilusikatäis kookosrasva. Võid seda näiteks teraleivale määrida või teistesse toitudesse lisada. Selles sisalduv lauriinhape ja teised looduslikud ühendid aitavad põletiku vastu, tõstavad immuunsust ja hävitavad Candida spp pärmseeni
  • Rohelised lehtköögiviljad
  • Artišokk
  • Spargel
  • Kurgid
  • Kõrvits ja teised kõrvitsalised
  • Loodusest püütud tuunikala ja lõhe
  • Tervislikud rasvad, sh kookosrasv ja selitatud või
  • Lehmatoorpiimast juust
  • Mandlid
  • Mesi

hapendatud-toit

Paljud neist toiduainetest kuuluvad GAPS-dieeti (Gut and Psychology Syndrome Diet), toitumiskavva, mida soovitatakse seedehäirete korral ja mis keskendub töötlemata või vähetöödeldud mahetoodangule. GAPS-dieedist võib lisaks reflukshaigusele abi saada ka selliste probleemide korral nagu soole ärritussündroom, lekkiv sool, ATH ja mitmed teised. GAPS-dieet sisaldab rikkalikult värskeid maheköögivilju, vabalt peetud kana ja rohumaaveise liha ning kondipuljongit. Sinna kuuluvad ka tervislikud maitse- ja muud taimed, nt harilik aaloe, petersell, ingver ja harilik apteegitill, kes seedekulglat rahustavad. (8)

Toiduained, mida reflukshaiguse korral vältida

Nagu eelpool põgusalt mainitud, on mõnede toiduainete tarbimisel maosisu tagasivoolu sümptomite teke tõenäolisem kui teiste puhul. Need toiduained, mis reflukshaiguse korral n-ö õli tulle valavad, on lihatooted, kiirtoit, sulatatud juustud, šokolaad, alkohol ja kofeiin.

Toidud, mis paljudel reflukshaiguse sümptomeid süvendavad ning mida tuleks seetõttu vältida:

  • Alkohol. Kuigi mõne jaoks pole alkohol aeg-ajalt ja väikeses koguses tarbides probleem, on teisi, kelle jaoks õlu, liköör ja vein on suurimad süüdlased. Proovimaks, kuidas su organism alkoholile reageerib, võta väike kogus korraga ja joo palju vett kõrvale. Parem on alkoholi vältida enne magamaminekut ning koos toitudega, mis teadaolevalt refluksisümptomeid vallandavad.
  • Kofeiin. Kohv, tee ja energiajoogid võivad põletikulist söögitoru ärritada ning sulgurlihase talitlust mõjutada.
  • Gaseeritud joogid. Siia kuuluvad karastusjoogid, alkohol, energiajoogid, isegi mineraalvesi ja gaseervesi jt.
  • Suhkur ja kunstlikud magusained. Mõlemad on sagedad põletiku põhjustajad ning võivad viia liiga kiire ja liiga suurte koguste söömise ning kaalutõusuni.
  • Praetud toidud. Rasvased toidud kipuvad kauaks makku jääma ning neid on raske seedida. See võib vallandada maohappe ületootmise.
  • Ohtralt soola, maisi ja kartulit sisaldav valmistoit. Siia kuuluvad kartulikrõpsud, küpsised, hommikusöögihelbed jne. Väga paljud pakendatud tooted sisaldavad mingis vormis töödeldud maisi, nii et tasub lugeda sildilt koostisaineid ning otsustada pigem täisväärtusliku mahetoodangu kasuks. Teine suur probleem pakendatud toodete puhul on liigne soolasisaldus. Ühes Rootsis läbi viidud enam kui 1000 inimese tarbimisharjumusi jälginud uuringus leiti, et rohkem soola tarbivatel inimestel esineb märksa enam maosisu tagasivoolu.
  • Šokolaad. Paljudel leevendab sümptomeid kakao ja šokolaadi väljajätmine toidusedelist. Kui mõelda sellele, et paljud šokolaaditooted sisaldavad töödeldud rasvu, kofeiini ja suhkrut (lausa kolmekordne hoop), on need ühed sagedamad kurja juured.
  • Piimatooted. Mitte kõigil ei kutsu piimatooted, nagu jogurt ja juust esile negatiivset reaktsiooni, kuid mõnele need ei sobi. Piimatooted sisaldavad kaltsiumi, suhkrut ja tavaliselt ka rasva, mis kõik võivad ärgitada magu rohkem hapet tootma.
  • Taimeõlid, sh rapsiõli. Paljud pakendatud suupisted sisaldavad töödeldud õli, samuti praetud ja rasvased toidud, mis võivad vallandada põletiku.
  • Vürtsikas toit. Vürtse, nagu kibe paprika, vürtspaprika, kaneel ja pipar, peetakse üldiselt väga tervislikuks. Paraku süvendavad vürtsikad toidud mõnel reflukshaiguse põdejal maosisu tagasivooluga seotud kõrvetustunnet. Kuna vürtsid mõjuvad igaühele erinevalt, tuleb nende mõju ise katsetada. Kui sümptomid süvenevad, on targem eelistada mahedamaitselisi toite ja kasutada vähem vürtse.
  • Tomatid, tomatikonservid ja sibulad. Kuigi tomat ja sibul on üldiselt tervislikud, võivad nad mõnel maosisu tagasivoolu esile kutsuda, eriti siis, kui neid suuremas koguses tarbida (nt ohtralt tomatikastet kasutades).
  • Tsitrusviljad ja nende mahlad. Tsitrusviljad sisaldavad üsna palju hapet ning võivad sümptomeid süvendada.
  • Kooresed ja õlirikkad salatikastmed. 
  • Münt ja piparmünt. Münti sisaldavad tooted tunduvad sümptomeid süvendavat, kuna alandavad rõhku alumisele söögitorusulgurile, mis laseb happel üles tulla.
  • Töödeldud teravili.

Teised loodusravimid, sh toidulisandid ja eeterlikud õlid reflukshaiguse korral

1.Toidulisandid reflukshaiguse sümptomite vastu.

Lisaks tervislikule toiduvalikule, mis aitab leevendada maosisu tagasivoolu ja mao-söögitoru tagasivooluhaigusega seotud sümptomeid, on oluline võtta ka looduslikke toidulisandeid.

  • Seedeensüümid. Võta üks-kaks kapslit kvaliteetset seedeensüümi enne iga söögikorda. See aitab toidu korralikult lõpuni seedida ja toitainetel imenduda.
  • Probiootikumid. Võta 25–50 miljardit ühikut kvaliteetseid probiootikume päevas. Heade bakterite võtmine aitab seedekulgla tasakaalus hoida ning tõrjub välja halvad bakterid, mis võivad põhjustada seedehäireid, lekkivat soolt ja toitainete viletsat imendumist.
  • Pepsiiniga hüdrokloriid. Võta üks 650 mg pill enne iga söögikorda. Vajaduse korral võid ebameeldivate sümptomite leevendamiseks võtta lisaannuse.
  • Kummelitee. Joo enne voodisse heitmist tassike kummeliteed meega. Kummelitee aitab seedekulglas põletikku vähendada ning toetab selle normaalset talitlust.
  • Ingveritee. Võta 2,5 cm pikkune jupike värsket ingverit ja keeda seda 10 minutit 300 ml vees. Magusta meega ja joo pärast sööki või enne magamaminekut. Ingverit kasutatakse seedimise toetamiseks kõikjal maailmas. Kui värsket ingverit käepärast pole, aitab olukorda leevendada kohe sümptomite ilmnedes võetud kvaliteetne toidulisand – ingverikapsel.
  • Papaialehetee. Papaias sisalduv ensüüm papaiin tõhustab seedeprotsessi lõhustades valke. Kui värsket mahekasvatatud mitte-GMO papaiat pole saada, on hea alternatiiv mahedalt kasvatatud papaialehe tee. Söö tassitäis (umbes 240 ml) värsket papaiat kohe maosisu tagasivoolu sümptomite ilmnemisel või joo enne magamaminekut tass teed.
  • Magneesiumi komplekstoidulisand. Võta kaks korda päevas 400 mg kvaliteetset magneesiumi toidulisandit. Nagu eespool mainitud, võib magneesiumivaegus põhjustada sulgurlihase talitluse häirumist, mis viib omakorda refluks haiguse tekkeni. Magneesium on osutunud tõhusaks kõrvetiste ravis.
  • L-glutamiin. Võta kaks korda päevas koos toiduga 5 grammi glutamiinipulbrit. Arvukad uuringud on tõestanud, et sellest on kasu nii lekkiva soole kui ka haavandilise jämesoolepõletiku ja soole ärritussündroomi korral.
  • Melatoniin. Võta igal õhtul 6 mg. Uuringud näitavad, et maosisu tagasivoolu all kannatajatel on melatoniinitase oluliselt madalam kui neil, kellel seda vaevust pole. Ligikaudu 50%-l 12 nädala vältel melatoniini võtnutest reflukshaiguse sümptomid leevendusid või kadusid hoopis.

2. Eeterlikud õlid

Mõnel patsiendil aitab reflukshaigust kontrolli alla saada sidrun või sidruni eeterlik õli, kuid mitte kõik ei reageeri neile ühtemoodi (mõnel on tsitrusviljade ja neist valmistatud toodetega probleeme, vähemalt alguses). Sidrunimahla võib lisada koos viilu värske ingveriga oma igapäevasesse joogivette. Võid katsetada ka tilga-paari sidruni eeterliku õli lisamisega joogivette, või tilguta üks tilk puhast seespidiseks kasutuseks mõeldud õli keelele, lase sel suus ringi käia ning neela alla.

3. Jälgi, kuidas sa sööd ja mälud

  • Ära söö üle – söö vähem korraga, et toit saaks korralikult seeduda. Rikkalikud söögikorrad ja üle söömine tekitavad sulgurlihasele lisasurvet, mis võib omakorda põhjustada maomahlade ja seedumata toidu tagasivoolu söögitorru.
  • Ära söö kolm tundi enne magamaminekut – lase maol viimase söögikorra toit ära seedida ning rüüpa taimeteed meega, et vähendada seedekulgla ärritust.
  • Mälu toit põhjalikult läbi – enamik inimesi ei kipu sööki korralikult mäluma – ära unusta, et seedimine algab suus. Mida väiksemaks sa toidu enne allaneelamist mälud, seda kergem on maol seda seedida.
  • Kanna pärast sööki mugavat riietust, väldi kitsaid riideid ja võid, eriti söögi ajal. Need võivad maole survet avaldades muuta sümptomid ja valu hullemaks.

4. Teised muutused eluviisis ja nõuanded
Maosisu tagasivoolu ja reflukshaiguse ravi nõuab mitmekülgset lähenemist. Kõik muutused eluviisis, nagu tervislik toitumine, maosisu tagasivoolu esilekutsuvate toiduainete vältimine ja õigete toidulisandite võtmine, võivad kasuks tulla. Lisaks võivad paljudele kergendust tuua muutused selles, kuidas ja millal süüa, kuidas puhata ning kuidas trenni teha.

Mõned nõuanded, kuidas ennetada maosisu tagasivoolu selle levinumate vallandajate vältimisega:

  • Maga küljel, nii et pea on kõrgemal. Püüa sättida voodi peats 10–15 cm kõrgemaks, kuna täiesti horisontaalses asendis lamamine võib sümptomeid süvendada. Kasuta peaaluse kõrgemaks sättimiseks peatsi tõstmist plokkide, laudade vmt abil, mitte ainult patju. See on parem kui lihtsalt pea alla patju kuhjata, kuna viimane võib kaelaprobleeme tekitada. Kõrgem öine peaalune aitab maomahlad maos hoida ja leevendab mao-söögitoru tagasivooluhaiguse sümptomeid. Praegu viiakse läbi uuringut magamisasendite mõjust öistele maosisu tagasivoolu sümptomitele.
  • Väldi kummardumist. Valu leevendamiseks ettepoole kummardumine tõenäoliselt ei aita. Risti vastupidi – ette kummardumine võib magu kokku surudes sümptomeid hoopis süvendada.
  • Tegele stressi ohjamisega. Stress süvendab reflukshaiguse sümptomeid, sest suurendab maomahla tootmist. Päevakavva tuleks lülitada lõdvestustehnikad. Proovida võib joogat, meditatsiooni, kunstiteraapiat või ükskõik millist teist tehnikat, mis aitab sul tõhusalt stressi maandada.
  • Punktmassaaž. Teatud reflekspunktide mõjutamisega, mis asuvad rinnakorvi all ja on seotud seedimisega, saab sümptomeid leevendada. Ei maksa jääda lootma ainult medikamentidele. Nagu eelnevalt mainitud, leevendavad retseptiravimid sümptomeid vaid ajutiselt. Pikaajalise leevenduse toovad vaid menüü ja eluviisi muutmine. Kui pead vajalikuks valu tõttu ravimeid kasutada, võta neid parima tulemuse saavutamiseks enne magamaminekut.
  • Kehaline koormus. Kehaline koormus peaks olema mõõdukas. Uuringud on näidanud, et aktiivne sportimine ja jooksmine võib seedekulglat ärritada ja maosisu tagasivoolu põhjustada. Spordi päeva esimeses pooles.
  • Suitsetamine. Kui suitsetad, jäta see nii kiiresti maha kui võimalik. Suitsetamine võib sulgurlihast lõdvestada, soodustades seeläbi maosisu tagasivoolu. Ka passiivne suitsetamine võib sümptomeid süvendada.

Ettevaatusabinõud refluksi ravimisel

See, et reflukshaigus nii levinud on, ei tähenda veel, et see oleks normaalne. Kui refluks haiguse sümptomid ei lase järgida harjumuspärast eluviisi või segavad igapäevast elu, mõjutavad söögiisu või toitainete omastamist ja on kestanud üle kahe nädala, tuleks minna arsti juurde. Samuti tasuks arstilt ravivõimaluste kohta nõu küsida, kui hääl muutub kähedaks; astma süveneb pärast sööki; tunned lamades pidevat valu; pärast kehalist koormust tekib valu; tekivad hingamisraskused, mis esinevad peamiselt öösiti, kõhulahtisus või neelamisraskused, mis kestavad kauem kui paar päeva.

Toitumine refluksi korral: põhipunktid ja alternatiivravi

Reflukshaigust põhjustab maomahlade sattumine ülespoole, söögitorusse. Reflukshaiguse sümptomid on tavaliselt: rindkerevalu, kõrvetised, ebameeldiv maitse suus, kõhupuhitus, gaasid ning seede- ja neelamishäired.

Maosisu tagasivoolu ja reflukshaiguse levinumad põhjused on vilets toitumine, ülesöömine ja süües kiirustamine, rasedus, varem esinenud hiaatuse song, rasvumus, vanem iga ning maomahla tootmise häired.

kiiruga söömine

Viis looduslikku vahendit refluksi ravis

  1. Tervislikum toitumine
  2. Probleemsete toiduainete vältimine
  3. Tervislikuma kaalu saavutamine
  4. Kasulike toidulisandite võtmine
  5. Korraga vähem söömine ja tasakaalustatud menüü

Allikas:
Wiki

 

Kas sellest postitusest oli abi?

This Post Has One Comment

  1. ants korv

    Refluksi korral tuleks siis loobuda toidust mis kõik on vastunäidustatud! See mida süüa on palju väem kui teine pool! Aga see kõik on äriks käsmüügiravimite müüjatele!

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´