Mida kujutavad endast maosisu tagasivool ning sellega seotud kõrvetised ja refluks ehk gastroösofageaalne reflukshaigus ehk mao-söögitoru tagasivooluhaigus?
Kõiki kolme iseloomustavad järgmised sarnased sümptomid: valu ja kõrvetustunne rinnus, mis peale söömist ja vahel ka öösiti süvenevad ega magada lase, mõru maitse suus, valulik või raske neelamine, röhitised, kõhupuhitus ning tihti ka köha.
Need sümptomid on sinu keha väike meeldetuletus ehk märguanne sellest, et mis iganes sa praegu teed – ei ole tema jaoks hea…
Seega, kui sind vaevavad ükskõik millised maosisu tagasivoolule viitavad sümptomid ja loodad neile leevendust leida, on vaja oma keha märguandeid kuulda võtta ja ka teatud muudatusteks jõudu leida.
Esimesena palub su keha sul muuta oma toitumist – vajadusel ka eluviisi.
Tema teiseks sooviks on aga sageli see, et vaataksid üle ka oma magamismustrid ja meetodid, kuidas senini stressiga oled tegelenud. Vahel aga on talle abi kõrvetistevastastest toidulisanditest, kehalise koormuse suurendamisest, kofeiinist loobumisest või vähendamisest, alkoholitarbimise piiramisest ning kaalu langetamisest.
Siit loost saadki lugeda erinevate meetodite kohta, kuidas anda oma kehale seda mida ta vajab. Näiteks kuidas gastroösofageaalse reflukshaiguse korral toituda; millised on sobivaimad toiduained mida keha sellel hetkel tasakaalu taastamiseks vajab; millised on toidud mida ta kindlasti ei taha, millised taimeteed aitavad ja millised on toidulisandid, millest refluksi korral samuti abi võib saada.
Niisamuti vaatame siin loos ka seda, mida teha siis kui refluksi käes kannatab laps, kuidas nähakse refluksi läbi hiina meditsiini terviklikkust haaravate prillide ja milliseid lihtsaid ning igaühele jõukohaseid lahendusi see iidne meditsiinisüsteem reflukshaiguse korral pakub. Kõigepealt aga, mida maosisu tagasivool, refluks ja reflukshaigus siis endast täpselt kujutavad?
1. Maosisu tagasivool ja refluks ehk reflukshaigus – mida need endast kujutavad?
Ülemaailmselt on reflukshaiguse sümptomitega igapäevaselt hädas umbes 13,98% täiskasvanud elanikkonnast ning kord nädalas esineb neid vaevusi veelgi enamatel.
Maosisu tagasivool ja reflukshaigus ei ole aga päris üks ja seesama seisund – kohe selgitamegi veidi lähemalt:
- Maosisu tagasivool ehk happerefluks (ingl acid reflux). Maosisu tagasivooluks ehk happerefluksiks nimetatakse happeliste seedemahlade sattumist maost tagasi söögitorru, mis põhjustab kõrvetisi. Maosisu tagasivool tekitab rinnus või kõris põletava tunde – justkui oleks seal tuli lahti. Selle ebamugavusega, mida sageli nimetatakse ka kõrvetisteks (kuigi need ei ole samad asjad), võib kaasneda ka röhitsemine ja maosisu tagasivool mitte ainult söögitorru, vaid ka suhu. Maosisu tagasivool võib aga olla ühekordne ega tähenda alati, et tegu on reflukshaigusega. Maosisu tagasivoolu ehk happerefluksi kogevad aeg-ajalt paljud inimesed.
- Kõrvetised (ingl heartburn). Mõisteid happerefluks, kõrvetised ja gastroösofageaalne reflukshaigus kasutatakse sageli vaheldumisi, kuid need tähendavad tegelikult erinevaid asju. Happerefluks on maosisu tagasivool söögitorusse. Kõrvetised on aga tunne, mida tunned happerefluksi ehk maosisu tagasivoolu korral – kerge kõrvetav põletustunne rindkere keskosas, mis esineb sageli just pärast sööki või lamades.
- Gastroösofageaalne reflukshaigus ehk reflukshaigus (ingl gastroesophageal reflux disease (GERD)). Kui aga maosisu tagasivool kordub aja jooksul pidevalt, võib see põhjustada mao-söögitoru tagasivooluhaigust ehk gastroösofageaalset reflukshaigust (mida nimetatakse ka lihtsalt reflukshaiguseks). Gastroösofageaalne reflukshaigus on krooniline seedetrakti ülaosa haigus, mille puhul mao sisu voolab söögitorusse tagasi pidevalt ja regulaarselt, põhjustades seeläbi sümptomeid ja/või tüsistusi. Reflukshaigus on õnneks kergesti ravitav ja enamik inimesi saab sellega toime tulla ka lihtsate elustiili muutuste ja toitumise või, siis ravimitega.
- Refluksösofagiit. Refluksösofagiit on aga üks tüsistusi, mis võib tuleneda kroonilistest kõrvetistest ehk kroonilisest reflukshaigusest. Refluksösofagiidi korral põhjustab pidev söögitorru sattuv maosisu söögitoru limaskesta kahjustades lõpuks söögitorus põletikku. Magu on vooderdatud spetsiaalse limaskestaga, mis suudab seda happerünnaku eest kaitsta, söögitoru limaskest on aga oluliselt õrnem. Seetõttu võibki väljaravimata refluks põhjustada söögitoru limaskesta kahjustumist ning aja jooksul ka erinevaid tüsistusi, kus koed võivad armistuda ning raskematel juhtudel võivad areneda ka tõsisemad haigused (1, 6).
2. Reflukshaiguse sümptomid, põhjused ja riskitegurid
2. 1. Refluks – sümptomid
Gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomid kattuvad maosisu tagasivoolu sümptomitega, kuid võivad oma esinemissageduse tõttu olla ka veidi raskemad. Maosisu tagasivoolu ehk reflukshaiguse levinumad sümptomid on enamasti:
- Mittekardiaalne (ei ole seotud südame või südamehaigustega) valu ja ebameeldiv kõrvetustunne rinnus, kus vaevused tekivad eriti just peale sööki või lamades.
- Mõru maitse suus.
- Düsfaagia ehk neelamisraskused (raske neelamine).
- Odünofaagia ehk valulik neelamine. Düsfaagia on lihtsalt neelamisraskus ja võib, kuid ei pruugi põhjustada valu. Odünofaagia on aga seotud valuga.
- Unehäired, sh öine ärkamine lämbumistunde või köha peale.
- Suukuivus.
- Igemeärritus, sh hellus ja veritsus.
- Halb hingeõhk.
- Gaasid, röhitised ja kõhupuhitus pärast sööki.
- Vahel ka iiveldus ja isutus.
- Hammaste korrosioon.
- Kõrvetised.
- Regurgitatsioon (maosisaldise tagasivool söögitorusse ja suhu ilma eelneva kõhulihaste kokkutõmmete ja iivelduseta).
- Söögitoruvälised sümptomid, nagu krooniline köha, häälekähedus ning refluksi põhjustatud larüngiit või astma.
- Pikaajalises perspektiivis ja ravi puudumisel võivad tekkida tüsistused, nagu ösofagiit, söögitoru ahenemine ja Barretti söögitoru (seisund, mille korral esineb ebanormaalne (metaplastiline) muutus söögitoru alumist osa vooderdavates limaskestarakkudes)
- Terve rida teisi sümptomeid, sõltuvalt sellest, kui põletikuline või kahjustatud söögitoru on.
2. 2. Refluks – põhjused ja riskitegurid
Maosisu tagasivoolu tekkepõhjus on tegelikult häire alumise söögitoru sulgurlihase töös, mis peaks söögitoru kaitsema. Söögitoru alumine sulgurlihas on lihaseline klapp, mis hoiab tavaliselt maol n-ö kaane peal ja vedelikud maos ega lase maohappel tagasi söögitorru sattuda. Refluksi korral aga ei tööta see sulgur päris nii nagu ta peaks.
Magu on vooderdatud spetsiaalse limaskestaga, mis suudab seda happerünnaku eest kaitsta, söögitoru limaskest on aga oluliselt õrnem.
Seetõttu võib väljaravimata refluks põhjustada söögitoru limaskesta kahjustumist ning aja jooksul ka tüsistusi. Selle tulemusel võivad koed armistuda ning raskematel juhtudel võivad areneda ka tõsisemad haigused.
Kuigi selliste seedehäirete tekkepõhjused on erinevad, on paljude jaoks reflukshaiguse valulike sümptomite süüdlased järgmised:
- Liigne kiirustamine süües, korralikult mälumata või andmata maole aega seedida. Tõenäoliselt on just see meie kiiretempolises ühiskonnas kõige sagedasem aeg-ajalt esinevate kõrvetiste põhjus.
- Ülesöömine, mis seedesüsteemi kurnab ning maos survet tekitab.
- Söömine paar korda päevas palju korraga, selmet toidukorrad ühtlasemalt päeva peale ära jagada.
- Rasvumine ja ülekaalulisus. Nimelt võib ülekaal suurendada kõhusisest rõhku ehk tekitada kõhus suuremat survet, kahjustada mao tühjenemist ehk aeglustada toidu liikumist maost edasi ja vähendada madalama söögitoru sulgurlihase rõhku ehk nõrgendada lihast (söögitoru sulgurlihast), mis maohapet all hoiab.
- Vanem iga, mis mõjutab ka maohappe tootmist
- Varasemalt esinenud hiaatuse song ehk hiaatuse hernia ehk söögitorulahi song, mis on kõige tavalisem ja enamasti kergelt kulgev haigus – vahelihasesonga variant, mis tekib siis, kui magu läheb osaliselt või täielikult läbi kõhu- ja rindkereõõnt eraldava vahelihase kõhuõõnest rindkereõõnde.
- Rasedus. Loote kasvades muutub suuremaks ka emakas. See teeb aga kitsaks ka mao elamise põhjustades seega maohappe tagasivoolu ülespoole söögitorusse. Seetõttu esineb kõrvetisi sagedamini just raseduse kolmandal trimestril ehk viimastel kuudel, kus loode ja emakas on juba suured.
- Seedesüsteemi ärritavate toiduainete söömine, kuhu kuuluvad valmistoit, suhkrurikkad suupisted, rafineeritud õlid, praetud toidud ja töödeldud lihatooted.
- Mõnede retseptiravimite tarvitamine kuhu kuuluvad antibiootikumid või kõrgvererõhktõve, astma-, artriidi-, südame- või osteoporoosiravimid.
- Pidev krooniline stress. Krooniline stress põhjustab kehas prostaglandiinide vähenemist. Prostaglandiinid on hormoonitaolised ained, mis katavad sinu mao limaskesta ja kaitsevad seda happe mõjude eest. Kui aga oled stressis, langeb ka sinu loomulik prostaglandiinide tase. See võib tähendada, et koged happerefluksi ka intensiivsemalt.
- Magneesiumipuudus. Magneesiumipuuduse korral ei suuda sulgurlihas lõdvestuda nii sageli kui ta seda tegema peaks, mis aga halvendab omakorda mao tühjenemist. Kui toit jääb makku pikemaks ajaks, tekitab see jälle omakorda söögitoru sulgurlihasele survet, põhjustades selle avanemist ülespoole ja seeläbi ka happerefluksi. Magneesium aga vähendab söögitoru alumise sulgurlihase spasme ja takistab happe vabanemist söögitorusse. Magneesium on vajalik ka maohappe tootmiseks, seega võib selle defitsiit olla ka madala maohappesuse (hüpokloorhüdria) näitaja.
- Teatud toitainete vaegused, tunded ja muud põhjused. Isetervendaja käsiraamatu kohaselt võib kõrvetisi põhjustada ka vaegus toitainetest nagu B3-vitamiin, A-vitamiin, P-vitamiin ja asendamatud rasvhapped. Niisamuti aga ka tunded nagu pidev hirm, toitumisvead, toiduallergiad, hüpoatsidoos (maomahla alahappesus), stress ja soolapuudus. Röhitsiisi võivad aga samadel allikatel põhjustada keha saastumine, hüpoatsidoos (maomahla alahappesus), toitumisvead, soolapuudus ja düsbakterioos (ehk halbade bakterite ülekaal seedesüsteemis).
- Liigne alkoholi- ja kofeiinitarbimine. Alkohol ja kohvi võivad sulgurlihast lõdvestada ning seetõttu söögitorusse avause tekitada. Kui see juhtub, võib maohape söögitorusse tulla ja see ongi refluks.
- Suitsetamine. Ka suitsetamine nõrgestab sulgurlihast ja võimaldab seetõttu maohappel tagasi söögitorusse voolata (1, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13).
Enamik inimesi eeldab, et kõrvetisi ehk gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomeid põhjustavad tugevalt happelised toidud ning maomahla liigne tootmine.
Asi võib aga olla ka risti vastupidine. Märksa tõenäolisemalt on tegelikud süüdlased hoopis maomahla vähesus ja kehv seedimine. Tervislikum toitumine ja teised muutused ei lahenda probleeme küll üleöö, kuid järjepidev tervislik eluviis toob olulist leevendust üsnagi kiirelt.
Vastupidiselt arvamusele, et refluksi põhjustavad happelised toidud ja kõrge maohappesus, võib refluksi põhjustajaks olla hoopis maomahla vähesus ja seetõttu ka kehv seedetegus.
3. Refluksi levimus – kui paljud meist selle all kannatavad?
Kuigi gastroösofageaalne reflukshaigus on tavaline meditsiiniline kaebus, on selle ülemaailmset levimust raske täpselt hinnata. Siiski on see osade uuringute andmetel ligikaudu 13,98% ja varieerub suuresti sõltuvalt piirkonnast (12,88% Ladina-Ameerikas ja Kariibi mere piirkonnas kuni 19,55% Põhja-Ameerikas) ja riigist (4,16% Hiinas kuni 22,40% Türgis).
Kokku on Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni viimatiste andmete kohaselt refluksi all kannatavate inimeste arv maailmas hinnanguliselt 1,03 miljardit. Samuti on tuvastatatud mitu tegurit, mis on seotud refluksi riski olulise suurenemisega.
Nii paistab, et refluksi esinemine on veidi kõrgem ≥50 -aastastel isikutel, suitsetajatel, MSPVA-de (mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite) kasutajatel ja rasvunud isikutel (4, 5).
4. Probleemid reflukshaiguse tavaraviga
Kõrvetiste ja refluksi korral kasutatakse valu vastu nii retsepti- kui ka käsimüügiravimeid. Mõnel juhul tarvitatakse neid vaid sümptomite ägenemise korral, teistel juhtudel sümptomite ennetamiseks iga päev. Võib-olla oled mõnda neist ravimitest kunagi ka ise võtnud?
Kolm põhilist mao-söögitoru tagasivooluhaiguse ehk gastroösofageaalse reflukshaiguse sümptomite ehk kõrvetiste leevendamiseks kasutatavat ravimirühma on:
- antatsiidid,
- H2RAd (histamiin-2-retseptorite antagonistid)
- PPId (prootonpumba inhibiitorid).
Paraku on aga leitud, et maosisu tagasivoolu/reflukshaiguse ravimid soodustavad selliste sümptomite teket, nagu seedehäired, soole ärritussündroom, depressioon, aneemia ja väsimus.
Pikaajalist maohappe moodustumise pärssimist, nt prootonpumba inhibiitorite või antatsiididega, seostatakse ka suurenenud C. difficile-nakkuse ohuga, kõhulahtisusega ja soolepõletikuga.
Kõige suurem oht prootonpumba inhibiitorite (PPIde) kõrvaltoimete tekkeks on eakatel, mõnede krooniliste tervisehädadega inimestel ja laiatoimelisi antibiootikume võtvatel patsientidel. USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on neid ravimeid tarvitavaid patsiente hoiatanud, et kõhulahtisuse korral, mis ei taha taanduda, tuleb kiiresti arsti poole pöörduda.
Seega, kuna me kõik oleme erinevad, on oluline leida just enda jaoks tõhusaim kombinatsioon ülal või allpool kirjeldatud maosisu tagasivoolu raviskeemidest. Reflukshaiguse teadusuuringudki ei keskendu ainult medikamentoossele ravile vaid käsitlevad refluksi korral ühtlasi ka eluviisimuutusi.
Mõned muutused, millest võiks tulu tõusta, on reflukshaigusele sobiv toitumine, nõelravi, jooga, piisav kehaline koormus, kaalu langetamine ja muud alternatiivsed võimalused. Toitumissoovitustest, elustiilist ja alternatiivravist nüüd allolevalt kirjutamegi.
5. Refluks ja reflukshaigus – looduslikud ja kodused abinõud nagu toitumine, elustiilimuudatused, toidulisandid ja taimeteed
5. 1. Gastroösofageaalne reflukshaigus ja toitumine
Peaaegu kõigis maosisu tagasivoolu ja refluks haigust puudutavates uuringutes on leitud, et nende probleemide üheks tekkepõhjuseks on ühekülgne ning palju valmistoite sisaldav toidusedel.
Valmistoitu on ka kergem üle süüa ning selle mõjul kipub teadlik toitumine unarusse jääma. Kuigi inimesed on erinevad ning igaühe seedimine reageerib omamoodi, on siiski teatud toiduained, mis tunduvad maosisu tagasivoolu esile kutsuvat paljudel inimestel.
Seega on maole sobivate toitude menüüsse lisamise asemel vast olulisemgi esimesena hoopis oma menüüst välja jätta just need sagedamad paharetid.
Et seedimist korras hoida ja valust vaba olla, tuleks nii sageli kui võimalik eelistada GMO-vaba mahetoodangut.
Seedekulglat aitab kaitsta ka kiudainete tarbimise suurendamine, kasulike bakterite elutegevuse toetamine probiootikumirikka toidu ja probiootiliste toidulisanditega ning oma igapäevases toidusedelis teravilja osakaalu vähendamine ja kvaliteetsete valkude osakaalu suurendamine.
Sellised muutused menüüs vähendavad sinu kehas ka mõningaid teisi ohutegureid, nagu põletik, rasvumus ja krooniliste haiguste tüsistused.
5. 1. 1. Toiduained mida refluksi korral süüa – ehk toidud, mis aitavad maosisu tagasivoolu ohjata ja refluksi sümptomeid leevendada
- Keefir ja jogurt aitavad säilitada maos kasulike bakterite tasakaalu, soodustavad seedimist ning rahustavad seedekulglat. Vali tooted, milles on eluskultuurid, mida on 24 tundi kääritatud.
- Rohumaal kasvatatud veise kontidest tehtud puljong, mida on madalalt tulel keedetud pikka aega (näiteks 8 tundi), et saada kätte sealsed olulised ühendid, nagu kollageen, glutamiin, proliin ja glütsiin.
- Hapendatud köögivili, sh kimchi ja hapukapsas.
- Teeseenejook ehk kombucha, mis sisaldab rikkalikult kasulikke baktereid ja probiootikume.
- Õunaäädikas reguleerib mao happelisust ja võib osadel juhtudel samuti refluksi sümptomeid vähendada. Selleks sega supilusikatäis toorest õunaäädikat tassitäie (umbes 240 ml) veega ja joo viis minutit enne sööki.
- Kookospähklivesi sisaldab rikkalikult kaaliumi ja teisi elektrolüüte, mis aitavad säilitada organismi vedelikutasakaalu. Terve päeva jooksul kookospähklivee rüüpamine ja klaasitäis veel enne magamaminekut – aitab maosisu tagasivoolu ära hoida. Kookospähkliveest võib ka keefiri teha. Selline kookosvee keefir varustab magu tervislike probiootikumidega, mida reflukshaiguse põdeja hädasti vajab.
- Kookosrasv on suurepärane tervisliku rasva allikas ning võib peale selle olla ka põletikuvastane. Püüa iga päev tarbida supilusikatäis kookosrasva. Võid seda näiteks või asemel teraleivale määrida või teistesse toitudesse lisada. Selles sisalduv lauriinhape ja teised looduslikud ühendid aitavad põletiku vastu, tõstavad immuunsust ja hävitavad Candida spp pärmseeni.
- Rohelised lehtköögiviljad
- Artišokk
- Spargel
- Kurgid
- Kõrvits ja teised kõrvitsalised
- Loodusest püütud tuunikala ja lõhe
- Tervislikud rasvad, sh kookosrasv ja selitatud või
- Lehmatoorpiimast juust
- Mandlid
- Mesi
Paljud neist toiduainetest kuuluvad ka GAPS-dieedi (Gut and Psychology Syndrome Diet), toitumiskavasse, mida soovitatakse seedehäirete korral ja mis keskendub töötlemata või vähetöödeldud mahetoodangule.
GAPS-dieedist võib lisaks reflukshaigusele abi saada ka selliste probleemide korral nagu soole ärritussündroom, lekkiv sool, ATH ja mitmed teised seisundid. GAPS-dieet sisaldab rikkalikult värskeid maheköögivilju, vabalt peetud kana ja rohumaaveise liha ning kondipuljongit. Sinna kuuluvad ka tervislikud maitse- ja muud taimed, nt harilik aaloe, petersell, ingver ja harilik apteegitill, kes kõik seedekulglat rahustavad.
5. 1. 2. Toiduained, mida reflukshaiguse korral vältida – ehk toidud, mis võivad maosisu tagasivoolu esile kutsuda ja refluksi sümptomeid süvendada
Nagu eelpool põgusalt mainitud, on mõnede toiduainete tarbimisel maosisu tagasivoolu sümptomite teke tõenäolisem kui teiste puhul. Need toiduained, mis reflukshaiguse korral n-ö õli tulle valavad, on lihatooted, kiirtoit, sulatatud juustud, šokolaad, alkohol ja kofeiin.
Toidud, mis paljudel reflukshaiguse sümptomeid süvendavad ning mida tuleks seetõttu vältida:
- Alkohol. Kuigi mõne jaoks pole alkohol aeg-ajalt ja väikeses koguses tarbides probleem – on teisi, kelle jaoks ongi õlu, liköör ja vein just need suurimad süüdlased. Proovimaks, kuidas su organism alkoholile reageerib, võta väike kogus korraga ja joo palju vett kõrvale. Parem on alkoholi vältida enne magamaminekut ning seda koos toitudega, mis teadaolevalt refluksisümptomeid vallandavad.
- Kofeiin. Kohv, tee ja energiajoogid võivad põletikulist söögitoru ärritada ning sulgurlihase talitlust mõjutada.
- Gaseeritud joogid. Siia kuuluvad kõik gaseeritud karastusjoogid, alkohoolsed joogid, energiajoogid ning isegi ka mineraalvesi.
- Suhkur ja kunstlikud magusained. Kõik magustajad (va mesi) on kehas põletiku soodustajad. Lisaks võivad magusaineid sisaldavad toidud ja joogid viia söömisega kiirustamiseni ja liiga suurte koguste söömiseni – ning lõpuks ka kaalutõusuni.
- Praetud ja rasvased toidud. Kuna rasvu on kehal raskem seedida, siis kipuvad rasvased toidud kauemaks makku jääma. Niisamuti võivad rasvased toidud vallandada maohappe ületootmise.
- Ohtralt soola, maisi ja kartulit sisaldav valmistoit. Siia kuuluvad kartulikrõpsud, küpsised, hommikusöögihelbed jne. Väga paljud pakendatud tooted sisaldavad mingis vormis töödeldud maisi, seega tasub etiketilt lugeda koostisaineid ning otsustada pigem täisväärtusliku mahetoodangu kasuks. Teine suur probleem pakendatud toodete puhul on liigne soolasisaldus. Ühes Rootsis läbiviidud enam kui 1000 inimese tarbimisharjumusi jälginud uuringus leiti, et rohkem soola tarbivatel inimestel esineb maosisu tagasivoolu märksa enam.
- Šokolaad. Paljudel leevendab sümptomeid toidusedelist kakao ja šokolaadi väljajätmine. Kui mõelda sellele, et paljud šokolaaditooted sisaldavad töödeldud rasvu, kofeiini ja suhkrut (lausa kolmekordne hoop), on need ühed sagedasemad kurjajuured. Kui sa aga tõesti ilma ei saa, siis eelista pigem musta šokolaadi.
- Piimatooted. Mitte kõigil ei kutsu piimatooted, nagu ka jogurt ja juust esile negatiivset reaktsiooni, kuid mõnele need siiski ei sobi. Põhjus selleks on see, et piimatooted sisaldavad kaltsiumi, suhkrut ja tavaliselt ka rasva, mis kõik võivad ärgitada magu rohkem hapet tootma.
- Taimeõlid, sh rapsiõli. Kui soovid taimeõlide tarbimist vähendada, siis tea, et ka paljud pakendatud suupisted sisaldavad töödeldud õli, samuti praetud ja rasvased toidud. Lisaks sellele, et kehal rasvu keerukam seedida on, võivad need ka põletikku vallandada.
- Vürtsikas toit. Vürtse, nagu vürtspaprikat (tšillipaprika ehk cayenne), kaneeli ja pipart – peetakse üldiselt väga tervislikuks. Paraku süvendavad vürtsikad toidud aga mõnel reflukshaiguse põdejal maosisu tagasivooluga seotud kõrvetustunnet. Kuna vürtsid mõjuvad igaühele erinevalt, tuleb nende mõju ise katsetada. Kui sümptomid süvenevad, on targem eelistada mahedamaitselisi toite ja kasutada vähem vürtse.
- Tomatid, tomatikonservid ja sibulad. Kuigi tomat ja sibul on samuti üldiselt tervislikud, võivad nad mõnel maosisu tagasivoolu esile kutsuda. Seda eriti juhul, kui neid suuremas koguses tarbida (nt ohtralt tomatikastet kasutades).
- Tsitrusviljad ja nende mahlad. Tsitrusviljad sisaldavad üsna palju hapet ning võivad samuti sümptomeid süvendada.
- Kooresed ja õlirikkad salatikastmed.
- Münt ja piparmünt. Münti sisaldavad tooted tunduvad sümptomeid süvendavat, kuna alandavad rõhku alumisele söögitorusulgurile, mis laseb happel üles tulla.
- Töödeldud teravili.
5. 2. Teised looduslikud meetmed sh toidulisandid, taimeteed ja eeterlikud õlid mida reflukshaiguse korral proovida
5. 2. 1. Refluks ja toidulisandid – millistest toidulisanditest ja taimeteedest võid reflukshaiguse sümptomite korral abi saada?
Lisaks tervislikule toiduvalikule, mis aitab leevendada maosisu tagasivoolu ja mao-söögitoru tagasivooluhaigusega seotud sümptomeid, võid abi leida ka osadest looduslikest toidulisanditest.
Kindlasti aga ei ole vaja tarbida kõiki alltoodud toidulisandeid korraga, ikka vastavalt oma isiklikele vajadustele:
- Seedeensüümid: võta üks-kaks kapslit kvaliteetset seedeensüümi enne iga söögikorda. See aitab toidu korralikult lõpuni seedida ja toitainetel imenduda.
- Probiootikumid: võta päevas 25–50 miljardit ühikut kvaliteetseid probiootikume. Heade bakterite võtmine aitab seedekulgla tasakaalus hoida ning tõrjub välja halvad bakterid, mis võivad seedehäireid, lekkivat soolt ja toitainete viletsat imendumist põhjustada. Endja jaoks sobivate probiootikumide leidmiseks tutvu siinse looga.
- Libejalaka puukoor: võta koos klaasitäie veega 2 – 4 kapslit päevas tühjale kõhule 30–60 minutit enne sööki. Libejalaka puu sisemisest koorest saadud säsi, mis ühinedes veega geeljaks muutub, kaitseb ja toetab kõiki sinu keha limaskesti – alates suust kuni soolestikuni välja. Seega, kui söögitorusse kerkivad maomahlad söögitoru ärritavad, aitab libejalakas sealset keskkonda maohappe söövitava mõju eest kaitsta.
- S. Boulardii: võta 1 – 2 kapslit päevas tühjale kõhule koos toasooja veega. Limaskestade kaitsja (kurgu, mao ja soolestiku) ja uuendajana toimib ka Lisaks toodab boulardii ka kahte limaskestade alusmolekuli (spermiini ja spermidiini), mis aitavad hoida limaskesti normaalsetena ning kaitsta neid kahjustuste eest.
- Pepsiiniga hüdrokloriid ehk betaiinvesinikkloriid: võta 650 mg annus enne igat söögikorda. Vajaduse korral võid ebameeldivate sümptomite leevendamiseks võtta ka lisaannuse. Seda soovitatakse täiendava vesinikkloriidhappe allikana hüpokloorhüdria (maohappe tootmise puudulikkus) all kannatavatele inimestele.
- Magneesiumi komplekstoidulisand: võta kaks korda päevas (päeva jooksul kokku 400 mg). Siin on parimateks vormideks just magneesium glütsinaat või liposoomne magneesium. Nagu eespool mainitud, siis kuna magneesium on tugevalt seotud lihaste tealitlusega, võib magneesiumivaegus põhjustada sulgurlihase talitluse häirumist, mis võib omakorda viia ka refluks haiguse tekkeni. Magneesium on osutunud tõhusaks ka kõrvetiste ravis.
- Ashwagandha: võta päevas 1 – 2 kapslit. Stress on enamasti reflukshaiguse üks peamisi vallandajaid ning juhul kui arvad, see on nii ka sinu puhul, siis on sellega kindlasti vaja tegeleda. Looduslikest stressileevendajatest on üks tõhusamaid taimi ashwagandha. Osad võivad abi saada ka naistepunast. Kuna aga tegu on looduslike vahenditega, mis toimetavad kehas aeglasemalt (kuid siiski järjekindlalt), siis anna neile toimimiseks mõni nädal aega ja ära oota tulemusi üleöö.
- L-glutamiin: võta kaks korda päevas koos toiduga 5 grammi glutamiinipulbrit. Arvukad uuringud on tõestanud, et sellest on kasu nii lekkiva soole, kui ka haavandilise jämesoolepõletiku ning soole ärritussündroomi korral.
- Tsink. Võta päevas peale sööki 1 kapsel. Tsink toetab kehas õige pH tasakaalu loomist ning makrotoitainete, valkude, süsivesikute ja rasvade ainevahetust.
- Melatoniin. Uuringud näitavad, et maosisu tagasivoolu all kannatajatel on melatoniinitase oluliselt madalam kui neil, kellel seda vaevust pole. Ligikaudu 50%-l 12 nädala vältel melatoniini võtnutest reflukshaiguse sümptomid leevendusid või kadusid hoopis.
5. 2. 2. Refluks ja taimeteed – millistest taimeteedest võid reflukshaiguse sümptomite korral abi saada?
- Kummelitee. Joo enne voodisse heitmist tassike kummeliteed meega. Kummelitee aitab seedekulglas põletikku vähendada ning toetab ka selle normaalset talitlust.
- Ingveritee. Võta 2,5 cm pikkune jupike värsket ingverit ja keeda seda 10 minutit 300 ml vees. Magusta meega ja joo pärast sööki või enne magamaminekut. Ingverit kasutatakse seedimise toetamiseks kõikjal maailmas. Kui värsket ingverit käepärast pole, aitab olukorda leevendada kohe sümptomite ilmnedes võetud kvaliteetne toidulisand – ingverikapsel.
- Papaialehetee. Papaias sisalduv ensüüm papaiin tõhustab seedeprotsessi lõhustades valke. Kui värsket mahekasvatatud mitte-GMO papaiat pole saada, on hea alternatiiv mahedalt kasvatatud papaialehe tee. Söö tassitäis (umbes 240 ml) värsket papaiat kohe maosisu tagasivoolu sümptomite ilmnemisel või joo enne magamaminekut tassike teed.
5. 2. 3. Refluks ja eeterlikud õlid – millistest eeterlikest õlidest võid reflukshaiguse sümptomite korral abi saada?
Mõnel patsiendil aitab reflukshaigust kontrolli alla saada sidrun või sidruni eeterlik õli, kuid mitte kõik ei reageeri sellele puuviljale ühtviisi ja osadel on tsitrusviljade ja neist valmistatud toodetega probleeme. Seda vähemalt alguses.
Kui sul aga sidrun sinu jaoks ebameeldivusi ei põhjusta, võid väikeses koguses värskelt pressitud sidrunimahla koos viilu värske ingveriga lisada oma igapäevasesse joogivette.
Võid katsetada ka tilga-paari seespidiseks kasutuseks mõeldud sidruni eeterliku õli lisamisega joogivette, või tilguta üks tilk puhast seespidiseks kasutuseks mõeldud õli keelele, lase sel suus ringi käia ning neela alla.
5. 3. Refluks ja elustiil – millistest muudatustest toitumisharjumustes ja eluviisis võid reflukshaiguse sümptomite korral abi saada?
5. 3. 1. Refluks ja toitumisharjumused – kuidas refluksi korral süüa ja mäluda?
Kõigepealt, refluksi korral on oluline jälgida kuidas sa sööd ja kuidas sa mälud. Siin on sulle selleks mõned näpunäited.
- Ära söö üle ja söö korraga väiksemaid koguseid, et toit saaks korralikult seeduda. Rikkalikud söögikorrad ja ülesöömine tekitavad sulgurlihasele lisasurvet, mis võib omakorda põhjustada maomahlade ja seedumata toidu tagasivoolu söögitorru.
- Ära söö kolm tundi enne magamaminekut ning lase maol viimase söögikorra toit enne ööund korralikult ära seedida. Rüüpa taimeteed meega, et vähendada seedekulgla ärritust.
- Mälu toit põhjalikult läbi. Enamik inimesi ei kipu sööki korralikult mäluma – aga ära unusta, et seedimine algab juba suust. Mida väiksemaks sa toidu enne allaneelamist mälud, seda kergem on maol seda seedida. Lisaks sisaldab sülg ka seedeensüüme, mis seedetegevust hõlbustavad.
- Kanna pärast sööki mugavat riietust, väldi kitsaid riideid ja vöid ning seda eriti söögi ajal. Need võivad maole survet avaldades sümptomid ja valu hullemaks muuta.
- Proovi peale sööki mitte pikutada. Peale sööki kohe pikali asendisse heitmine soodustab samuti mao tagasivoolu.
5. 3. 2. Refluks ja muud elustiililimuudatused – millistest muudatustest eluviisis võid reflukshaiguse sümptomite korral veel abi saada?
Maosisu tagasivoolu ja reflukshaiguse ravi nõuab mitmekülgset lähenemist ja kasuks võib tulla kõik mis ette võtad!
Seega, lisaks tervislikule toitumisele, maosisu tagasivoolu esilekutsuvate toiduainete vältimisele, õigete toidulisandite võtmisele ning muudatustele harjumustes, kuidas ja millal süüa, võivad paljudele kergendust tuua ka muud elustiiliga seonduvad ümberkorraldused nagu kuidas puhata ning kuidas trenni teha.
Mõned nõuanded, kuidas ennetada maosisu tagasivoolu selle levinumate vallandajate vältimisega:
- Maga külili, nii et pea on kõrgemal. Püüa sättida oma voodipeats 10–15 cm kõrgemaks, kuna täiesti horisontaalses asendis lamamine võib sümptomeid süvendada. Kasuta peaaluse kõrgemaks sättimiseks peatsi tõstmist plokkide, laudade vmt abil, mitte ära tõsta ainult patju. Nii on parem kui lihtsalt pea alla patju kuhjata, kuna viimane võib soodustada kaelaprobleeme. Kõrgem öine peaalune aitab maomahlad maos hoida ja leevendab mao-söögitoru tagasivooluhaiguse sümptomeid.
- Väldi ettepoole kummardamist. Vahel on valu korral tahtmine ettepoole kummarda. See aga tõenäoliselt ei aita. Risti vastupidi – ette kummardumine võib magu kokku surudes sümptomeid hoopis süvendada.
- Tegele stressi ohjamisega. Stress süvendab reflukshaiguse sümptomeid, sest suurendab maomahla tootmist. Seega võiks oma päevakavasse lülitada mõned lõdvestustehnikad. Proovida võib joogat, lihtsalt osasid mugavaid venitusharjutusi, sauna, kunstiteraapiat või ükskõik millist teist tehnikat, mis aitab sul tõhusalt stressi maandada. Nagu siin loos eelnevalt mainisime, võib stressi korral abi olla ka kehas tasakaalu taastavatest ja stressi ohjavatest taimedest nagu ashwagandha ja naistepuna.
- Kehaline koormus. Kehaline koormus on hea, kuid peaks siiski olema mõõdukas. Uuringud on näidanud, et aktiivne sportimine ja jooksmine võib seedekulglat ärritada ja maosisu tagasivoolu põhjustada. Spordi päeva esimeses pooles.
- Suitsetamine. Seda on muidugi lihtne öelda ja sugugi mitte nii lihtne teostada, aga kui suitsetad, jäta see nii kiiresti maha kui võimalik. Kui päris maha jätta ei õnnestu, siis on tegelikult abi ka päevas 4-6 vähema suitsu tegemisest. Suitsetamine võib sulgurlihast lõdvestada, soodustades seeläbi maosisu tagasivoolu. Sümptomeid võib süvendada ka passiivne suitsetamine.
- Punktmassaaž. Teatud punktide mõjutamisega, mis asuvad rinnakorvi all ja on seotud seedimisega, saab samuti sümptomeid leevendada. Punktide mõjutamised jäta siiski vastava valdkonna spetsialistile.
Refluksi korral ei maksa jääda lootma ainult medikamentidele. Nagu eelnevalt mainitud, leevendavad retseptiravimid sümptomeid vaid ajutiselt ja pikaajalise leevenduse toovad vaid menüü ja eluviisi muutmine.
Kui pead vajalikuks valu tõttu siiski ravimeid kasutada, siis tee seda koos paralleelselt vähehaaval õigete harjumuste oma igapäevaellu toomisega. Nüüd aga jõuamegi selleni, kuidas näeb refluksi tekkepõhjuseid hiina meditsiin ja milliseid lahendusi see iidne meditsiinisüsteem refluksi korral sulle pakub.
6. Refluks ehk reflukshaigus ehk gastroösofageaalne reflukshaigus hiina meditsiini kohaselt
Seostades reflukshaiguse tasakaalustamatusega keha energiateedes, pakub traditsiooniline hiina meditsiin reflukshaiguse vaatlemiseks oma ainulaadset ja terviklikku objektiivi, mis on lääne meditsiinis leitud seletustest täielikult erinev.
Erinevalt lääne meditsiinist, mis on sageli suunatud otse sümptomitele, näeb hiina meditsiin nende tasakaalustamatuste algpõhjuseid, sealhulgas keha organsüsteemide, eriti mao ja põrna tasakaalustamatuse ilmingut, kus reflukshaigus tuleneb sellistest ebaharmooniatest nagu Qi stagnatsioon, Qi mäss, Kuumus Maos või Lima-soojuse obstruktsioon.
Allolevalt saadki nende tasakaalustamatuse mustrite kohta juba veidi lähemalt edasi lugeda, aga jäta täpne diagnoosimine siiski vastava valdkonna spetsialistidele (2).
Happe refluks võib hiina meditsiini kohaselt tuleneda mitmest disharmooniast, eriti Qi stagnatsioonist,Qi mässust ja Kuumusest. Aga kuidas need disharmooniat ära tunda? Sellest nüüd kohe järgmisena räägimegi.
6. 1. Refluks ja Qi stagnatsioon – sümptomid, põhjused ja soovitused Qi voolavuse taastamiseks
Hiina meditsiini kohaselt on Qi stagnatsioon nagu liiklusummik sinu keha energiasüsteemis. Qi, sinu keha läbiv elutähtis elujõud, peaks tervise ja tasakaalu säilitamiseks liikuma sujuvalt. Kuid Qi stagnatsiooniga see voog blokeerub või aeglustub – nagu ka maanteele ummikusse jäänud autod.
Qi stagnatsioon võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu stressi, emotsionaalseid meeleolumuutuseid ja füüsilist ebamugavustunnet, mida sageli kirjeldatakse kui täiskõhutunnet või pingetunnet, eriti rinnus või kõhus.
Tundub, nagu oleks keha sisemine energiaringlus häiritud ning see põhjustab erinevaid probleeme. Seega näeb hiina meditsiin refluksi hoopis energiavoo probleemina, mis erineb kaasaegse meditsiini keskendumisest konkreetsetele füsioloogilistele protsessidele.
Seega on hiina meditsiini kohaselt refluksi korral mis on tingitud Qi seiskumisest, mitte ravida refluksi sümptomeid vaid tegeleda Qi-d liigutavate või reguleerivate teraapiatega.
6. 1. 1. Qi stagnatsiooni mustrid, mis võivad refluksi põhjustada on Qi stagnatsioon ja Makku tungiva Maksa Qi stagnatsioon
Qi stagnatsioon võib põhjustada mis tahes organi kahjustusi. Kui Qi seisab jäsemetes või kehakanalites, võivad tekkida valud. Peamine elund, mida Qi stagnatsioon tavaliselt aga enim mõjutab on Maks. Kuid sageli kannatavad selle all ka teised organid, näiteks Süda, Kopsud, Magu või Sooled.
Kui inimesel on Qi stagnatsioon, siis ta ei ole inimene tavaliselt väsinud nagu Qi vaeguse korral, vaid tal on pigem kalduvus kogeda mitmesuguseid emotsionaalseid sümptomeid nagu “kinnijäämise” tunne, frustratsioonitunne, kergesti ärrituvus jne. Üks Qi stagnatsiooni peamisi tunnuseid võib olla ka paisumistunne (st “puhitustunne”), mis võib mõjutada kõri, rindkere, epigastriumit või kõhupiirkonda.
Qi stagnatsioon võib põhjustada ka muud tüüpi stagnatsiooni, näiteks Vere, Vedelike või toidu stagnatsiooni. Samuti võib kehv Vere või Vedelike ringlus põhjustada Qi kondenseerumist ja stagnatsiooni, mille tulemuseks on tükid, füüsilised massid või kasvajad.
6. 1. 2. Qi stagnatsiooni ja Makku tungiva Maksa Qi stagnatsiooni sümptomid – kuidas need disharmoonia mustrid ära tunda?
Qi stagnatsiooni mustrid mis reflukshaigust põhjustavad on Qi stagnatsioon ja Makku tungiva maksa Qi stagnatsioon ning need võivad põhjustada allolevaid sümptomeid.
Qi stagnatsiooni sümptomid:
- Röhitsemine
- Depressioon
- Ärrituvus
- söögiisu puudumine
- Ülakõhupuhitus
- Suukuivus
- iha hapu toidu järele
- Happerefluks
- üldine täiskõhutunne
- liikuv valu
- meeleolu kõikumine
- ohkamine
Makku tungiva Maksa Qi stagnatsiooni sümptomid:
- Röhitsemine
- kõhu turse
- ülakõhu paisumine
- Depressioon
- Ärrituvus
- Suukuivus
- Isutus
- iha hapu toidu järele
- kurgu kuivus
- seedimata toidu oksendamine (3).
Hiina meditsiinis kasutatakse Qi mustrite tasakaalustamiseks erinevate taimede kombinatsioone ja akupunktuuri, millede kohta oskab sulle kõige paremat nõu anda vastava ala spetsialist. Qi õigesti liikuma panemisel on aga sama tähtsal kohal ka toitumine ja elustiilimuudatused ning kohe leiadki selleks mõned soovitused. Kõigepealt aga, mis põhjustel Qi seisma on jäänud?
6. 1. 3. Qi stagnatsiooni põhjused
- Emotsionaalne stress. Kauakestev või tugev emotsionaalne stress häirib meelt (Sheni) ja põhjustab tasakaalustamatust nii organites, Qi-s kui ka Veres. Hiina meditsiini järgi võivad Qi stagnatsiooni soodustada kõik 7 emotsiooni nagu kurbus, liigne mõtlemine, viha, rõõm, mure, hirm ning šokk. Eriliselt tugevate Qi seiskumise ehk stagnatsiooni põhjustajatena arvatakse aga olevat liigne mõtlemine ja muretsemine.
- Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid mis võivad tekitada ka Qi stagnatsiooni. Qi stagnatsiooni võib põhjustada ka eelnev Qi puudulikkus või Kopsu ja Südame Qi puudulikkus.
6. 1. 4. Kuidas Qi läbi toitumise, elustiilimuudatuste ja taimede taas vabalt liikuma saada ja seeläbi ka refluksiga seotud vaevusi leevendada?
- Hoia oma seedimine liikumises! Qi liigutamine läbi seedimise on tegelikult lihtne ja selles aitavad sind seedeensüümid, mida leiad ka toiduainetest nagu papaia.
- Eelista magusamaitselisi ja soojasid toite (aga mitte magustoite)! Qi-d turgutavad toidud on enamasti magusamaitselised ja soojad. Siia alla kuuluvad näiteks ka datlid, riis, mesilaspiim, bataat, kabatšokk ja kaer.
-
- Liiguta kogu oma keha! Qi liikuma panemiseks peab liikuma kogu keha. Kui aga oled füüsiliselt väheaktiivne olnud juba kaua, siis alusta esialgu tasapisi ja oma kehale jõukohaste harjutuse või kasvõi lihtsalt lühikeste jalutuskäikudega. Qi seiskumise korral on parim just regulaarne liikumine, aga abi on kõigest. Näitaks, kui oled praeguseks juba tunnike istunud, – tõuse püsti, siruta käed üle pea ja liiguta ülakeha vasakult paremale hoides kummalgi pool asendit näiteks 5 sekundit. Nüüd lase oma pea ise endiselt püstiasendis seistes põlvede kohale rippu. Tehtud? Nüüd võid jälle diivanile mõnulema või arvuti taha kribama minna.
- Rahusta oma meel! Qi seiskumine on enamasti seotud just liigsete emotsioonidega – seetõttu pead tegelema ka oma emostionaalse poole tasakaalustamise ja rahustamisega. Siin võivad appi tulla meditatsioon, nõelravi või psühhoteraapia. Meelt rahustada ja kehal stressiga toime tulla võivad aidata ka taimed nagu ashwagandha (15).
- Taimed mis Qi liigutamisel appi tulevad on ashwagandha ja red reishi.
-
- Ashwagandha. Ashwagandha on küll pigem üks Ajurveda lipulaevu, aga tema omaduste järgi võib teda hiina meditsiini kohaselt liigitada kui “Qi toonik” ja “Vere ja Essentsi toonik” (14).
- Red reishi ehk Ganoderma lucidum ehk Ling Zhi. Red reishi kuulubki hiina meditsiinis kategooriasse “Toonilised ürdid Qi puudulikkuse korral”. Ning tema peamisteks toimeteks loetakse Qi toniseerimist ja meeleolu rahustamist. Seetõttu võib temast abi olla ka Qi liigutamisel.
6. 2. Refluks ja Qi mäss – sümptomid, põhjused ja soovitused mässava Qi rahustamiseks
Hiina meditsiini kohaselt on mässumeelne Qi natuke nagu üks mässaja sinu keha sees. Qi, mis on sinu keha läbiv elutähtis energia, peaks selleks, et kõik oleks tasakaalus ja toimiks hästi – liikuma teatud suundades sujuvalt. Kuid mässulise Qi puhul otsustab see energia minna vastupidisele teele. Mõtle sellele kui jõele, mis voolab allavoolu asemel hoopis ülesvoolu.
See võib aga põhjustada mitmesuguseid probleeme, nagu kõrvetisi, köha või isegi peavalu. Tundub, nagu oleks keha loomulik vool häiritud, tekitades omamoodi sisemise kaose. Nii keskendub hiina meditsiin selle voolu korrigeerimisele ning korra ja tasakaalu taastamisele.
6. 2. 1. Mässava Qi muster, mis võib refluksi põhjustada on Makku tungiv mässav Maksa Qi
Öeldakse, et Maksa Qi on mässumeelne, kui rõhutatakse selle horisontaalset liikumist. See segab Mao Qi laskumist, pannes selle hoopis tõusma. Sellest tulenevad ka röhitsemise ja iivelduse sümptomid ja see on üks põhjusi, mis põhjustab ka mässumeelset Mao Qi-d.
Mässumeelne Maksa Qi kahjustab ka Mao funktsiooni, pannes seedimata toidu mädanema, mille tagajärjeks on epigastriumi turse ja mao tagasivool.
Selle mustri puhul on tavaliselt kaks variant:
- Esimene on see, kui ülemäärane maksa on rohkem ülekaalus. Öeldakse, et Maksa üliaktiivsus tungib kõhtu. Selles esitluses on mässulise maksa Qi-ga seotud sümptomid rohkem väljendunud: turse, valu ja ärrituvus ning keel võib olla külgedelt punane
- Teisel juhul on Magu nõrk ja “laseb” Maksa Qi-l sisse tungida. Selle stsenaariumi korral on maoga seotud sümptomid olulisemad ja keel on tavalist värvi.
6. 2. 2. Makku tungiva Mässava Maksa Qi sümptomid – kuidas see disharmoonia muster ära tunda?
Mässumeelse Maksa Qi korral, mis Makku tungib on sümptomid järgmised:
- Maohappe tagasivool
- Ärrituvus
- Ülakõhuvalu
- ülakõhu paisumine
- hüpohondriline valu
- hüpohondriline puhitus (turse, pinge või täiskõhutunne ülakõhus, eriti ribide all)
- ülakõhu rõhumine
- Happerefluks
- Luksumine
- Röhitsemine
- iiveldus või oksendamine
- Ohkamine
- jäsemete nõrkus
Hiina meditsiinis kasutatakse mässava Qi õigesti liikuma panemiseks erinevate taimede kombinatsioone ja akupunktuuri, millede kohta oskab sulle kõige paremat nõu anda vastava ala spetsialist. Niisama tähtsad on aga ka toitumine ja elustiilimuudatused ning kohe leiadki selleks mõned soovitused. Kõigepealt aga, mis põhjustel Qi mässab?
6. 2. 3. Makku tungiva Mässava Maksa Qi põhjused
- Emotsionaalne stress. Viha, pettumus või pahameel on kõik emotsioonid, mis Maksa mõjutavad ja mis pikema aja jooksul (või väga intensiivselt lühikese aja jooksul) ka Maksa Qi stagnatsiooni põhjustavad. Stagnantne Maksa Qi võib aga muutuda ka mässumeelseks, rõhutades horisontaalset liikumist Põrna suunas, mis häirib omakorda Põrna transformatsiooni ja transpordi funktsiooni ning takistab ka Põrna Qi tõusu.
- Halvad toitumisharjumused. Ebaregulaarne söömine, kiirustades söömine või söömine siis kui oled murelik, vihane või teed samaaegselt tööd – võib samuti Maksa Qi mässu Põrna vastu põhjustada.
- Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid mis võivad Maksa Qi mässama ja Makku tungima panna: makku tungiv mässumeelne maksa Qi võib tuleneda mässulisest maksa Qi-st.
6. 2. 4. Kuidas mässumeelne Maksa Qi läbi toitumise, elustiilimuudatuste ja taimede alistada ja seeläbi ka refluksiga seotud vaevusi leevendada?
- Üldised toitumissoovitused. Selle mustri korral on vaja alistada mässumeelse Maksa Qi ja toniseerida Magu ning heade toitumisharjumuste omaksvõtmine on siinjuures väga oluline. Seega söö kindlasti korrapäraste ajavahemike järel ja võta söömiseks ka aega. Lisaks väldi söömise ajal töötamist või muid stressi tekitavaid tegevusi.
- Tööta Maksa Qi-le halvasti mõjuvate emotsioonide kallal. Maksa rahustamiseks tööta emotsioonidega nagu viha, pettumustunne ja pahameel ning leia nende tunnete väljendamiseks ja vabastamiseks konstruktiivseid väljundeid. Eelkõige ära suru oma emotsioone alla ega kogu.
- Ikka tasa ja targu. Kuigi muidu kõikjal füüsilist aktiivsust soovitatakse, siis Maksa Qi alistamiseks on vaja aega veidi maha võtta. Seepärast väldi igasugust liigset füüsilist tegevust – jah, lisaks treeningule ka seksi. Aga pea meeles, jutt on liiasusest – seega natuke ikka võib.
- Rutiin. Ka igapäevaste harjumuste korrapärasus aitab Maksa Qi-d reguleerida.
6. 3. Refluks ja Kuumus – sümptomid, põhjused ja soovitused Kuumuse jahutamiseks
Hiina meditsiinis tähistab “Kuumus” Yang-energia ülemäärasust, mis viib tasakaalutuseni, kus kuumus domineerib keha jahedate Yini aspektide üle. See seisund on metafooriliselt sarnane sisemise ülekuumenemisega. Kuumusele viitavad sümptomid võivad hõlmata soojatunnet, palavikku, higistamist, ärrituvust, näo punetust, janu koos külmade jookide eelistamisega ja kiiret pulssi. Keel võib tunduda punane ja kollaka katuga. Erinevalt kuumuse üldisest tõlgendamisest temperatuuri järgi, tähistab see hiina meditsiinis keha hüperaktiivsust või põletikku.
6. 3. 1. Kuumuse muster, mis võivad refluksi põhjustada on Mao Kuumus või Tuli
Mao Tuli viitab Maos tõsiselt liiasele Kuumusele, mis tekitab sümptomeid nagu suuhaavandid, halb hingeõhk, tugev janu ning tugev soov külmade jookide ja toitude järele.
Veri võib suure Kuumuse tõttu Mao kanalis muutuda ka ise mässumeelseks muutuda ning seeläbi veresoontest välja lekkida ja siis igemete veritsemist põhjustada. Seega on refluksi korral igemete valu ja turse samuti tingitud just Mao kanalite Kuumusest.
Liigne Kuumus põletab kehavedelikke ära, mis põhjustab tugevat janu, suu- ja keelekuivust, kuiva väljaheidet ja kõhukinnisust.
Aja jooksul häirib Kuumus Mao Qi normaalset laskumist, põhjustades Mao Qi blokeeringu või mässulise Mao Qi, millest tulenevad ka regurgitatsiooni (maosisaldise tagasivool söögitorusse ja suhu), oksendamise, happe refluksi ja iivelduse sümptomid. Kuumus kääritab ka maovedelikke ja muudab need “hapuks”. Pidev ja kirglik nälg on samuti Mao Täieliku Kuumuse tagajärg.
Mao Tuli ja Mao Kuumus on sarnased mõisted, välja arvatud see, et Tuli on palju ägedam kui Kuumus. Eelneva mustri puhul on keel punakam ning sellel on tumedam ja kuivem katt ja inimesel on intensiivsem janu, tumedam uriin, kuivem väljaheide ja ka rohkem häiritud meel. Tule mustri korral esinevad sagedamini ka veritsevad igemed.
Mõnikord võib Kuumus või Tuli ühineda ka rögaga ja põhjustada seeläbi Maos Lima-Kuumust. See põhjustab omakorda lisasümptomeid, nagu rõhuv tunne rindkeres, lima väljaheites, vaimsed häired ja röga sülitamine.
6. 3. 2. Mao Kuumuse või Tule sümptomid
Mao Kuumus või Tuli võib põhjustada järgmiseid sümptomeid nagu:
- Maohappe tagasivool (happerefluks)
- Põletav valu ülakõhus
- Akne
- Liigne janu
- Soov külmade jookide järele
- Rahutus
- kuiv väljaheide
- Suukuivus
- Suuhaavandid
- Iiveldus
- Mao sisu tagasivool või oksendamine pärast söömist
- Vedeliku oksendamine varsti pärast joomist
- liigne nälg
- halb hingeõhk
- kuumuse tunne
Hiina meditsiinis kasutatakse Kuumuse ja Tule mustrite jahutamiseks erinevate taimede kombinatsioone ja akupunktuuri, millede kohta oskab sulle kõige paremat nõu anda vastava ala spetsialist. Kuumuse jahutamisel on aga sama tähtsal kohal ka elustiilimuudatused ja teatud jahutavate toitude menüüsse lülitamine. Peagi leiad selleks ka mõned soovitused. Kõigepealt aga, mis põhjustel kehas Kuumus tekib?
6. 3. 3. Mao Kuumuse või Tule põhjused
- Ebaõige toitumine. Mao Tuli võib tuleneda kuumade, vürtsikate, rasvaste, suhkrurikaste ja praetud toitude liigsest tarbimisest. Põhjuseks võivad olla ka muud tegurid, nagu alkohol ja tubaka tarbimine.
- Emotsionaalne stress. Viha, frustratsioon ja pahameel võivad põhjustada sellist stagnatsiooni, mis Maos Kuumust või Tuld põhjustab.
- Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid mis võivad Mao Kuumust või Tuld põhjustada: mao kuumus või tuli võivad tuleneda Mao Qi stagnatsioonist, Südame lõõmavast Tulest või toiduseisakust Maos.
6. 3. 4. Kuidas Mao Kuumus või Tuli Qi läbi toitumise, elustiilimuudatuste ja taimede maha jahutada seeläbi ka refluksiga seotud vaevusi leevendada?
Just sinu jaoks kõige õigemate soovituste saamiseks on mõistlikum pöörduda ikkagi vastava valdkonna spetsialisti poole, sest ravi saab olla edukas vaid siis, kui on teada mis sinu kehas Kuumust põhjus. Vahel võib Kuumus tuleneda kehas jahutavate aspektide vähesusest (Yingi puudus), vahel võib aga põhjus peituda kuumust pühjustavate aspektide liiasuses (Yangi liiasus).
Seega oleneb Kuumuse ravi enim just sellest, et kas on vaja turgutada Yingi või tegeleda hoopis Yangi rahustamisega. Seepärast on allolevad soovitused ka üldised.
6. 3. 5. Üldised soovitused kehas Kuumuse jahutamiseks
- Ütle “Kuumadele” toitudele “EI”! Kuna Mao Kuumuse või Tule korral on ravi üldiseks eesmärgiks Mao Kuumuse või Tule jahutamine ja Mao Qi allapoole suunamine, siis on oluline süüa vähem kuuma, magusat, vürtsikat, rasvast ja praetud toitu. Mõned näited osadest “Kuumadest” toiduainetest, mis kehas Kuumust veelgi süvedada võivad on tšillipipar, ingver, alkohol ja kohv
- Ütle “Jahutavatele” toitudele “JAH”! Võid oma igapäevamenüüsse teatud puu- ja juurviljade näol lisada veidi rohkem ka “Jahutavaid” toite nagu näiteks arbuus, mungoad, kurk, tofu ja piparmünt!
- Oska puhata! Üks oluline soovitus mida siinkohal järgida on kindlasti piisava une ja ka meelepuhkuse tagamine. Piisav uneaeg on keha jahutamiseks, taastumiseks ja noorendamiseks lausa määrava tähtsusega. Unepuudus seevastu võib aga liigset Kuumust veelgi süvendada ning kehas ka põletikku tekitada (14).
7. Refluks lapsel – sümptomid ja abinõud
7. 1. Millised on gastroösofageaalse refluksi tunnused ja sümptomid lastel?
Suurematel lastel on kõige levinumaks refluksi sümptomiks tavaliselt kõrvetised ehk happelised seedehäired. Kõrvetisi võib kirjeldada kui põletavat valu rinnus, mis algab rinnaku tagant ja liigub kuni kaela ja kurguni. Sellised kõrvetised võivad kesta kuni 2 tundi ja olla hullemad just pärast söömist. Kõrvetised võivad tekkida ka pärast sööki lamades või kummardudes.
Alla 12-aastastel lastel on aga sageli erinevad reflukshaiguse sümptomid. Neil ei ole klassikalisi kõrvetisi, aga kõrvetiste asemel esinevad pigem kuiv köha ja astma sümptomid või neelamisraskused.
Kuigi igal lapsel võivad sümptomid olla erinevad, on refluksi levinumad nähud lastel järgmised:
- röhitsemine ehk krooksumine;
- ei taha süüa või sööb ainult väikseid koguseid;
- kõhuvalu;
- söögiaegadel kiuslik olemine;
- sage oksendamine;
- luksumine;
- okserefleks;
- lämbumine;
- sageli köhimine;
- öösiti tekkivad köhahood;
- kõrvetised;
- valu või neelamisraskused;
- sage iiveldustunne või iiveldus, eriti pärast sööki;
- halb või hapu maitse suus;
- halb hingeõhk;
- tunne, et maohape tõuseb kõri taha (16, 17).
Muud sümptomid võivad hõlmata järgmist:
- vilistav hingamine;
- sage külmetushaigustesse nakatumine;
- sagedased kõrvapõletikud;
- korisemine rinnus;
- hommikune kurguvalu:
- hambaemaili kaotus või lagunemine.
Mõned sümptomid võivad süveneda, kui laps pärast sööki lamab. Refluksi sümptomite aeg-ajalt esinemine on täiesti normaalne ja seda võib juhtuda igaühel. Kui aga sümptomid esinevad tihti, võib lapsel olla gastroösofageaalse reflukshaigus (16, 17).
7. 2. Millal refluksist saab reflukshaigus?
Sinu beebil, lapsel või teismelisel võib olla gastroösofageaalse reflukshaigus, kui:
- Lapse sümptomid takistavad tema toitmist. Söömist takistavate sümptomite hulka võivad kuuluda okserefleks, oksendamine, köha ja hingamisraskused.
- Lapsel esinevad refluksi sümptomid kauem kui 12–14 kuud.
- Lapsel või teismelisel esineb refluks mõne kuu jooksul rohkem kui 2 korda nädalas (17).
7. 3. Kuidas lapsel gastroösofageaalset refluksi ravida?
Ravi sõltub paljuski sinu lapse sümptomitest, vanusest ja üldisest tervislikust seisundist. Niisamuti sõltub ravi ka sellest, kui raske on haigusseisund.
Paljudel juhtudel võivad aga lastel refluksi leevendada lihtsad muutused tema toitumises ja elustiilis.
Allolevalt toomegi mõned näpunäited, mis aitavad lapsel end refluksi või reflukshaiguse korral paremini tunda ja mida saad tema sümptomite esinemisel ette võtta.
7. 3. 1. Imikutele:
- Hoia last pärast toitmist 30 minutit püstises asendis.
- Pudelist toitmise korral hoia pudeli lutiosa alati piimaga täidetud. Nii ei neela laps söömise ajal liiga palju õhku. Võid ka proovida erinevaid pudelilutte ja katsu leida just selline, mis võimaldab sinu lapse suul lutti toitmise ajal hästi tihedasti hoida.
- Mõnele lapsele võib abiks olla toidu sisse riisitummi lisamine. Aruta seda aga oma lapse arstiga, sest väga tillukestele lisatoitu ei soovitata.
- Krooksuta oma last paar korda ka pudeliga või rinnaga toitmise ajal, mitte ainult pärast toitmist. Seda seepärast, et mao tagasivool võib lapsel täis kõhuga krooksutades hullem olla.
7. 3. 2. Lastele:
- Paku oma lapsele söögi ajal väiksemaid portsjoneid ja ära lase tal üle süüa. Kui laps on näljane, lisa toidukordade vahele väikseid suupisteid. Palu oma lapsel endale öelda millal ta on näljane ja millal tal on kõht täis.
- Piira või väldi talle refluksi sümptomeid vaallandavate toitude ja jookide pakkumist, nagu praetud ja rasvaseid toite, vürtsikaid toite, piparmünti, šokolaadi, kofeiini sisaldavaid jooke (nagu karastusjoogid ja tee), kõiki mulliga jooke, tsitrusvilju ja nende mahlu ning tomatipõhiseid toite.
- Aita lapsel tervislikku kehakaalu hoida, sest mõnikord põhjustab refluksi ka liigne kehakaal).
- Aita tal vältida hilisõhtust söömist ja söömist enne magamaminekut ning serveeri lapsele õhtusöök varakult, vähemalt 3 tundi enne magamaminekut.
- Jälgi, et laps ei hingaks sisse tubakasuitsu, sest ka see võib refluksi halvendada. Seega, ära lase kellelgi oma lapse läheduses suitsetada.
- Kui laps on vanem ja refluks esineb just öösiti, tõsta tema voodipead umbes 15-20 cm kõrgemaks. Aga pea meeles, et alla 1-aastased imikud, sealhulgas refluksiga lapsed, peaksid alati magama selili tasasel ja kindlal pinnal.
- Vaata üle tema ravimid. Kui sinu laps võtab ravimeid muude haiguste raviks, pea oma arsti või apteekriga nõu, sest vahel võib abi olla ka mõne ravimikuuri katkestamisest, ravimite võtmisest koos toiduga või nende võtmisest erinevatel kellaaegadel.
- Libejalakas. Libejalaka toidulisandit võivad refluksi korral tarvitada ka lapsed alates kolmandast eluaastast. Laste jaoks soovituslik libejalaka annus on 1 – 2 kapslit päevas ja alla nelja aastaste laste jaoks tuleb kapsel kindlasti avada ning sealne pulber soojemas vees lahustada. Libejalaka soovituslikud annused (ligikaudsed) ja kasutamisjuhised lastele:
- 3–6-aastased: 400 – 800 mg päevas (1 kuni 2 kapslit päevas), jagatuna 1–2 annuseks. Ava kapsel ja lahusta kapslis olev pulber umbes pooles tassitäies soojemas vees. Las enne joomist segul umbes 5 minutit pakseneda ja paku lapsele seda lonkshaaval 30 – 60 minutit enne sööki ja ka muid ravimeid või toidulisandeid.
- 6+ aastased: selles vanuses lapsed võivad libejalakat tarvitada 800 – 1600 mg ehk 2-4 kapslit päevas nagu ka täiskasvanud. Kui sinu laps selles vanuses libejalakat veel kapslitena võtta ei soovi, võid ka tema jaoks kapslite sisu eelnevalt leiges vees lahustada ning talle sellist libejalaka jooki 30 – 60 minutit enne sööki (ka ravimeid ja toidulisandeid) lonkshaaval pakkuda.
- Kui sümptomid püsivad, võivad arstid soovitada või välja kirjutada ka ravimeid nagu näiteks:
- Antatsiidid: need leevendavad kõrvetisi ja seedehäireid, vähendades maos happe hulka. Antatsiidid neutraliseerivad maohappe, peatades toidu lagundamiseks ja seedimiseks vajaliku hapet tekitava ensüümi (pepsiini).
- Histamiini (H2) blokaatorid: H2-blokaatorid on rühm ravimeid, mis vähendavad mao limaskesta rakkude poolt toodetud happe kogust. Neid nimetatakse ka “histamiini H2-retseptori antagonistideks”, kuid tavaliselt nimetatakse neid H2-blokaatoriteks.
- Prootonpumba inhibiitorid (PPI): need ravimid põhjustavad maohappe tootmise radikaalset ja pikaajalist vähenemist (16, 17).
7. 4. Mida peaksin veel teadma kui lapsel on refluks?
Refluksiga lapsed võivad oma sümptomite pärast muretseda. Sina aga lihtsalt kinnita talle, et muretsemiseks pole põhjust ja sümptomeid süvendavate toitude ja tegevuste vältimine ning muude lihtsate muutuste elluviimine aitab tal end paremini tunda (16).
8. Millal pöörduda refluksi korral arsti poole
See, et reflukshaigus nii levinud on, ei tähenda veel, et see oleks normaalne ja, et sümptomeid kannatama peaksid
Seega, kui reflukshaiguse sümptomid ei lase sul järgida harjumuspärast eluviisi või segavad igapäevast elu, mõjutavad söögiisu või toitainete omastamist ja on kestnud üle kahe nädala, tuleks kindlasti minna arsti juurde.
Samuti tasuks arstilt ravivõimaluste kohta nõu küsida, kui:
- hääl muutub kähedaks;
- astma süveneb pärast sööki;
- tunned lamades pidevat valu;
- valu tekib pärast kehalist koormust;
- tekivad hingamisraskused, mis esinevad peamiselt öösiti;
- esineb kõhulahtisus või neelamisraskused, mis kestavad kauem kui paar päeva.
9. Kokkuvõtteks – toitumine refluksi korral: põhipunktid ja alternatiivravi
Refluksi põhjustab alumise söögitoru sulgurlihase töö häirumise tõttu maomahlade sattumine ülespoole söögitorusse ja selle sümptomiteks on tavaliselt: rindkerevalu, kõrvetised, ebameeldiv maitse suus, kõhupuhitus, gaasid ning seede- ja neelamishäired.
Kui just tegu ei ole raseduse, varasemalt esinenud hiaatuse songa, maomahla tootmise häirete või ealiste iseärasustega, siis on maosisu tagasivoolu ja reflukshaiguse levinumateks põhjusteks sinu keha jaoks sobimatu toitumine, stress, ülesöömine, süües kiirustamine ja ülekaalulisus.
See tähendab, et refluks ei ole sugugi mitte haigus, vaid sinu keha viis sulle öelda: “See ei meeldi mulle, palun lõpeta!”.
Seepärast saabki refluksi korral enamasti pikaajalist abi just kodustest vahenditest nagu toitumise muutmisest, stressi leevendamisest, keha jaoks vajalike toitainete tagamisest ja elustiiliga seonduvatest ümberkorraldustest.
Kui aga valu on häiriv ja sul ei ole hetkel jõudu niivõrd mitmete igapäevaste harjumuste muutmiseks mida on tulemuste saavutamiseks vaja teha regulaarselt, siis võta kindlasti ühendust oma arstiga ja ta oskab sulle soovitada kiiretoimelisemaid ravimeid. Allolevalt aga väike kokkuvõtlik meeldetuletus.
5 peamist looduslikku meedet refluksi koduseks raviks
- Heade toitude ja jookide oma igapäevamenüüsse lisamine. Siia kuuluvad näiteks: keefir, jogurt, teeseenejook jne.
- Probleemsete toiduainete vältimine. Siia kuuluvad näiteks: vürtsikad toidud, rasvased toidud, töödeldud toidud, magusad toidud, gaseeritud joogid jms.
- Vastavalt olukorrale ja vajadusele toidulisandite tarbimine. Olenevalt olukorrast võib abi olla probiootikumidest, seedeensüümidest, libejalakast ja magneesiumipuuduse korral magneesiumi lisaks tarbimisest.
- Söömisharjumuste muutmine süües korraga väiksemaid koguseid ja mäludes toitu korralikult läbi.
- Stressi vähendamine, kas siis tuues oma ellu rohkem stressi leevendavaid tegevusi, vähendada stressi põhjustavaid tegevusi või proovides looduslikke stressi leevendavaid taimi nagu ashwagandha.
NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks.
Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!
Autorid: Maria-Helena Loik ja Agnes Laine
Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com
Allikad:
- Gastroesophageal reflux disease – Wikipedia
- Acid Reflux Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi
- Gastroesophageal Reflux Disease Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi
- Global prevalence of, and risk factors for, gastro-oesophageal reflux symptoms: a meta-analysis | Gut
- Global Prevalence and Risk Factors of Gastro-oesophageal Reflux Disease (GORD): Systematic Review with Meta-analysis | Scientific Reports
- Heartburn, Acid Reflux, or GERD: What’s the Difference? | Pfizer
- GERD and Obesity: A Real BIG Issue! – Gastroenterology
- Heartburn During Pregnancy: Causes & Treatment
- The Role of Stress in Acid Reflux
- Got Heartburn? Maybe You Should Rethink Your Drink : The Salt : NPR
- Smoking and the Digestive System | Johns Hopkins Medicine
- Isetervendaja käsiraamat – Rahva Raamat
- https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.ijorl.com%2Findex.php%2Fijorl%2Farticle%2Fdownload%2F3331%2F1928&psig=AOvVaw1FC_Czz370BYo9M2pClE3h&ust=1743499067466000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CAQQn5wMahcKEwjY3OTy_rOMAxUAAAAAHQAAAAAQBA
- Foods to Support Your Chinese Medicine Diagnosis
- Qi Stagnation
- Gastroesophageal Reflux (GER) in Kids and Teens (for Parents) | Nemours KidsHealth
- GERD (Gastroesophageal Reflux Disease) in Children | Johns Hopkins Medicine
Refluksi korral tuleks siis loobuda toidust mis kõik on vastunäidustatud! See mida süüa on palju väem kui teine pool! Aga see kõik on äriks käsmüügiravimite müüjatele!