DETSEMBRIS TASUTA väekuller Tallinna piires. E-poodi

Pühade aeg on imeline – säravate tulede mäng, lähedastega jagatud hetked ja loomulikult rikkalikud pidusöögid. Lauad on lookas maitsvaid roogasid ja söögilauas istutakse mitmeid tunde.

Emotsioonid, nagu rõõm, nostalgia või isegi stress, võivad tõsta söögiisu ja panna meid märkamatult sööma rohkem, kui keha vajab. Samuti on rikkalikud ja mitmekesised piduroad, mida tavaliselt igapäevaselt ei pakuta, ahvatluseks, mis võib raskendada mõõdukat söömist.

On täiesti inimlik lasta end maitsete lummusest kaasa haarata ja hiljem märgata, et oled end maitsvate roogadega pisut üle kostitanud.

Suhtume nendel pühadel oma kehadesse armastusega ja naudime pidustusi viisil, mis jätab meile kerguse ja hea enesetunde.

Siin on 5 sõbralikku ja praktilist nippi, kuidas mõõdukalt süüa, nautides kauneid pühasid:

NIPP 1: Ära jäta vahele põhitoidukordasid

Tihtilugu arvatakse, et kui õhtul läheb pühadelauas suuremaks söömiseks, siis on hea enne seda päeval paastuda. Tegelikult pole see kõige kehasõbralikum.

Selleks, et meie veresuhkur drastiliselt ei kõiguks ja meeleolu oleks hea, on siiski parim lähenemine süüa tavapäraselt nii hommiku- kui lõunasöök.

Kui sa pole terve päeva söönud ja lõpuks on pühade õhtusöögiks õige aeg käes, on väga lihtne suurest näljatundest ja toiduenergia puudusest süüa rohkem. Nii võid vaevelda hiljem ülesöömisest tingitud ebamugavuste käes.

Samuti pole meie kehale toetav, kui sööme õhtusöögi ajal terve päevase toitainete vajaduse ühekorraga suurte portsjonite näol. See teeb seedeelundkonnale liiga ja võib muuta ka üleliia uniseks.

Hea on teada, et viimase söögikorra ja magamamineku vahele võiks jääda vähemalt 3 tundi, muidu tegeleb keha veel täisvõimsusel seedimisega ja selle all kannatab unekvaliteet.

 

Paljuski arvatakse, et enne õhtust pühade sööki paastumine on hea, kuid tegelikult ei ole see kehale parim. Parim lähenemine on süüa tavapäraselt hommiku- ja lõunasöök, et vältida ülesöömise ja ebamugavustunde riski. Samuti on oluline, et õhtusöögi ja magamamineku vahele jääks vähemalt 3 tundi, et keha saaks rahulikult seedida ja uni ei kannataks.

 

NIPP 2: Pidusöögi menüü võiks olla mitmekäiguline 

Pühadesööming toimub tavaliselt küllusliku laua taga, kus kõik road on korraga laual. Nii on väga lihtne süüa rohkem, kui vaja ja jätkata söömist ka siis, kui tegelikult on kõht juba täis.

Täiskõhu signaal saabub alles 25-30 minutit pärast söömist. Nii nagu peenetes restoranides, on hea trikk pidusöögi menüü planeerida mitmekäiguline. Näiteks suupisted tervituseks, esimeseks käiguks supp või kerge salat.

Pearoa serveerimisel võib traditsioonilised jõuluroad sättida igale taldrikule valmis normaalsete portsjonitena. Ka magustoitu ei pea kohe pärast pearooga lauale tooma.

Miks mitte teha söömisest paus ja mängida vahelduseks ühiselt näiteks lauamängu? Või minna koos seltskonnaga õue. Lühike jalutuskäik on järgmine nipp, mida kindlasti järgida, et pühad ja söömingud oleksid kehale kergemad.

 

Pühade ajal, kui laud on täis mitmesuguseid roogasid, on lihtne süüa rohkem kui vaja, kuna täiskõhutunne tuleb alles pärast mõnda aega. Selle vältimiseks on mõistlik planeerida toidukorrad mitmes osas.


NIPP 3: Jaluta pärast õhtusööki

Püüa vältida söögilaua taga pikalt istumist ja diivanil pikutamist. Lühike jalutuskäik pärast söömist aitab kaasa sujuvamale ja kvaliteetsemale seedimisele.

Liikumine stimuleerib seedetrakti motoorikat, aidates toidul kiiremini läbi seedesüsteemi liikuda, toetades niiviisi keha ainevahetust. See võib ka vähendada puhitusi, kõrvetisi ja raskustunnet.

Pärast sööki kõndimine aitab kehal tõhusamalt reguleerida veresuhkru taset, kuna lihased kasutavad liikumiseks veres glükoosi. See on eriti kasulik diabeedi riskiga inimestele.

Jalutamine pärast sööki parandab vereringet ja alandab vererõhku ning vähendab ka stressi ja ärevust. Rääkimata sellest, et kerge füüsiline aktiivsus pärast sööki suurendab energiakulu ja aitab vältida liigsete kalorite ladestumist rasvana.

 

Tasakaalustatud veresuhkrut ja paremat seedimist toetab pärast suurema toidukorra söömist lühike 20–30-minutiline jalutuskäik looduses või kodutänavatel. On ju ilus koos lähedastega jalutada, imetleda naabruskonna jõulutulesid ja samal ajal lasta seedimisel rahulikult oma tööd teha.  


NIPP 4: Tarbi alkoholi mõõdukalt (või üldse mitte…)


Kas teadsid, et inimese keha ei saa alkoholist tulnud kaloritest energiat salvestada samamoodi, nagu suudame seda teha toidust saadud kaloritega.

Kui jood alkoholi, ei saa ainevahetus teha parimalt oma tööd, näiteks põletada kaloreid viimasest toidukorrast. Selle asemel peab keha tegelema alkoholi – see tähendab mürgi – kehast välja toimetamisega.

Mõõdukas alkoholi tarbimine võib seedesüsteemi mõjutada suhteliselt vähe, kuid alkoholiga liialdamine toob endaga kaasa aeglase ainevahetuse, puhitused ja võib põhjustada kõhukinnisust. Lisaks annab see üleliigseid ‘’tühje kaloreid’’ mis mõjutavad kehakaalu.

Alkohol pärsib pankrease ensüümide tootmist, mis on olulised rasvade, valkude ja süsivesikute seedimiseks. Selle tulemusena võib toit seedida aeglasemalt ja ebaefektiivselt. Alkoholiga liialdamine mõjutab negatiivselt ka ööund. 

  •  Kindlasti ära joo alkoholi tühja kõhu peale. 
  •  Juhul, kui tunned järgmisel päeval suurest pidusöögist ’’toidupohmelli’’, või liialdasid alkoholiga, siis on hea trikk  juua hommikul esimese asjana 220ml vett koos 1 spl Ecoshi soolepuhastusega. Seejärel minna jalutada õues vähemalt 20-30 minutit.

Jalutuskäigu jooksul joo veel 0,5 liitrit vett. Joogiveele võid lisada ka elektrolüüte või natukene meresoola. Pärast jalutuskäiku söö tervislik ja tasakaalustatud hommikusöök.

Kui plaanid juua alkoholi, siis võta pärast õhtusöögi lõppu või enne magama minemist magneesiumi toidulisandit. Seda on hea võtta ka järgmisel päeval. Paremaks imendumiseks ja toimeks on soovituslik vältida magneesiumi võtmist samal ajal koos kohvi ja teega.

 

Kuigi glögi ja muud joogid võivad pühade ajal tunduda ahvatlevad, mõtle sellele, et su keha väärib parimat. Alati!

 

NIPP 5: Täida pühadelaua atmosfäär südamlikkuse ja viisakusega

Pühade aeg on parim hetk armastavate sõnade jagamiseks. Söögilauas (ja ka mujal) hoia tooni positiivse ja sõbralikuna. Ära kommenteeri ja kritiseeri kui palju keegi peolauas taldrikule tõstis või tõstmata jättis.

Austa ka neid, kes on valinud mingil põhjusel eritoitumise. See on selle inimese enda soov ja vahel võib see hoopis olla seotud tervisemurega.

Kui oled ise eritoitumisega, anna sellest aegsasti teada enne planeeritud pidusööki, et perenaine/peremees või keegi, kes pidusööki valmistab, saaks sinuga arvestada. 

Peolaua taga on alati mõnus keskenduda meeldivatele vestlustele. Olgu kellegi toitumisharjumused siis seotud toiduallergiate, veganluse, gluteenivabaduse või mõne muu erivajadusega, on oluline olla üksteise valikute suhtes lugupidav.

Pühadelaua õhkkond on ideaalne, et nautida toitu ja seltskonda, ilma et räägiksime kellegi valikutest. Nii võid luua ebamugavust. Koosolemise mõte on rõõm ja üksteise toetamine.

Palun mäleta ja tuleta vajadusel ka teistele meelde: ka välimuse ja kehakaalu kommenteerimine ei ole kohane. Kui keegi ütleb: “Tänan, ei soovi,” on hea seda aktsepteerida ilma lisaküsimusteta, eriti kui jutt käib alkoholist.

Näita üles mõistmist ja toetust – see on see, mis teeb hetked tõeliselt meeldivaks ja positiivseks kõigile.

Olgu sinu pühad täidetud naeru, armastuse ja mõõdukate maitsenaudingutega.

Oled väärt parimat!

Autor: Katri Merisalu, toitumisnõustaja ja terviseekspert – spetsialiseerunud personaliseeritud toitumisnõustamisele ja soolestiku mikrobioomi uurimisele.

Uuri lisa: www.toitumisterapeut.ee

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´