DETSEMBRIS TASUTA väekuller Tallinna piires. E-poodi

Lõvilakk seen ehk lõvilakk-korallnarmik, mida kutsutakse ka ingliskeelse nimega Lion`s mane (Hericium erinaceus) on söödav seen, mis on kodumaine nii meil Euroopas, Põhja-Ameerikas, kui ka Aasias ning mille võib ära tunda pikkade (üle 1 cm pikkuste) niitjate narmaste, lehtpuudel esinemise ja selle järgi, et tema narmakesed kasvavad justkui kogumikena nagu lillkapsalgi. Lõvilakk-korallnarmik on tuntud traditsioonilises meditsiinis, aga selle viljakehast saab valmistada ülimalt maitsvaid hõrgutisi. Niisamuti tarbitakse lõvilakk seent (enamasti just Lion`s mane nime all) ka eliksiiride ja pulbrite kujul (1).

Nii ladinakeelne perekonnanimi Hericium, kui ka liiginimi erinaceus, tähendavad ladina keeles “siili”. Sama tähendust kajastavad ka saksakeelne nimetus Igel-Stachelbart (sõna-sõnalt “siil-kitsehammas”) ja mõned tema üldnimetused inglise keeles, nagu bearded hedgehog ja hedgehog mushroom (1).

Seda puitu lagundavat seent jahivad metsadest mitmed seenehuvilised, aga lõvilakk-korallnarmikut saab tegelikult kasvatada ka kodustes tingimustes.

Siin loos kirjutamegi sellest, kuidas lõvilakk seent kodus kasvata, kuidas tema kasvuks parimaid tingimusi luua ning ka sellest kuidas seda seent metsas ära tunda, millal on õige hetk korjamiseks, milline on tema ajalugu ja mida on selle seene omaduste kohta uurinud teadlased. Niisamuti toome siin loos ära mõned retseptid hõrgutistest, mida lõvilakk seenest valmistada saab. 

Ecosh - Lõvilakk_seen_ehk_Lõvilakk-korallnarmik_ehk_Lions_Mane_ ehk_HERICIUM_ERINACEUS

Kuidas lõvilakk seen ehk teisisõnu lõvilakk-korallnarmik või Lion`s mane välja näeb ja kuidas teda looduses ära tunda?

Lõvilakk-korallnarmik ehk Lion’s Mane (Hericium erinaceus) on pilvikulaadsete seltsi korallnarmikuliste sugukonda kuuluv söödav seeneliik. Lõvilakk seene viljakehad on suured, ebakorrapärased mugulad. Nende läbimõõt on 5-40 cm ja neis domineerivad tihedalt rippuvad, spoore tootvad juuste või niidikeste moodi narmad (nimetatud ka kui habe), mis on 1-5 cm pikkused või veelgi pikemad. Lõvilakk-korallmarmiku viljakehade ja temale iseloomulike narmaste värvus on enamasti valge või kreemikates toonides, kuid võib vanemaks saades muutuda hoopis kollakaspruuniks (1).

Hericium erinaceus’t võib segi ajada teiste Hericium’i liikidega, mis kasvavad samal alal. Looduses on need seened levinud hilissuvel ja sügisel lehtpuudel, eriti pöögil ja vahtral. Tavaliselt peetakse H. erinaceus’t saprofüütiliseks, kuna ta toitub peamiselt surnud puudest. Siiski võib teda leida ka elavatel puudel, mis tähendab, et lõvilakk seen on puu jaoks tegelikult parasiit (1).

Lõvilakk seen meenutab oma peamiselt valgete niitjate, kuni 5 cm pikkade narmaste tõttu justkui jääkaru kasukat või jõuluvana habet. Tema viljakehad on suured ja ebakorrapärased suure lillkapsaga sarnanevad mugulad, millede läbimõõt on 5-40 cm.

Lõvilakk-korallnarmiku looduslikud kasvualad ja tööstuslik kasvatamine

Lõvilakk seene looduslikud kasvualad

Lõvilakk seen kasvab Põhja-Ameerikas, Euroopas ja Aasias kõige sagedamini hilissuvest kuni sügiseni surnud või surevatel lehtpuudel, sageli just langenud tammel, pöögil või vahtral. Samuti võib seda kummalise välimusega seenekest märgata palkidel, kändudel ja mõnikord ka elavate puude haavadel.

Peamiselt arenevad lõvilakk seene viljakehad Euroopas igal aastal augustist novembrini. On täheldatud, et Lions mane võib ühel ja samal surnud puul katkendlikult vilja kanda lausa 20 aasta jooksul ning on oletatud, et lõvilakk-korallnarmik võib elada kuni 40 aastat. Hericium’i liigid on head konkurendid teiste puidukolonisaatorite vastu, kuna näitavad võimet säilitada oma kohta surnud puidul ka siis, kui nad seisavad vastamisi teiseste koloniseerijatega, nagu Trametes versicolor (libliktagel) ja Stereum hirsutum (karvane nahkis) (1). 

Erinevaid Hericium liike võib leida kogu põhjapoolkeral. Näiteks Põhja-Ameerika idaosas leidub kolm Hericium’i liiki, millest üks on H. erinaceus, teised kaks H. americanum ja H. coralloides. Siiski, traditsioonilises hiina meditsiinis on sajandeid kasutatud just lõvilakk-korallnarmikut (Hericium erinaceus’t). Just sellest viimasest siin loos pikemalt kirjutamegi (1). 

Kuigi Lions mane (H. erinaceus) on Euroopas kodumaine, on ta 13 Euroopa riigis kantud punasesse nimekirja. Seda oma halva idanevuse ja juurdumise tõttu. Ühendkuningriigis viljub see konkreetne perekond augustist detsembrini ja jätkab spooride tootmist kuni järgmise aasta veebruarini (1).

Lõvilakk-korallnarmik on haruldane ja ohustatud seeneliik ning on üks neljast seenest, millel on näiteks Ühendkuningriigis kõrgeim õiguskaitse tase. Seetõttu on selle seene korjamine ja müük seal maal ka ebaseaduslikud (1).

Lõvilakk seene tööstuslik kasvatamine

Enamasti tuntakse Hericium’i metsikult kogutud seenena ja esimest korda teatati selle kasvatamisest Hiinas alles 1988. aastal. Kuna huvi Lion`s mane vastu on plahvatuslikult kasvanud, siis nüüd kasvatatakse seda laialdaselt, näiteks siseruumides lehtpuidu saepuru peal. Peamiselt on lõvilakk seene ehk Lion`s mane tööstuslik kasvatamine laialt levinud Aasias, kus selle ulatuslikuks toomiseks kasutatakse enamasti puupalke või kände.

Hoolimata seene suuremast levikust Aasias, kirjeldati H. erinaceus teaduslikult esmakordselt hoopis Põhja-Ameerikas. Seal aga toodetakse seda praegu vaid väikeses mahus. Üldjuhul on tegemist intensiivse siseruumides kasvatamisega ja välitingimustes on kasutusel vaid mõned väikesed palgiviljelusalad (1).

Selle seene kultiveerimiseks on edukalt kasutatud mitmeid erinevaid substraate. Sõltuvalt kasvatusviisist võib substraat olla kas tahke (kunstlik palk), või vedel (sukeldatud kultuur ja süvaveekultuur).

Tahke substraat on kõige sagedamini leht- või okaspuu saepuru segu, mis sisaldab erinevaid lisandeid millede hulka võivad kuuluda näiteks nisukliid, nisuvarred, sojajahu, maisijahu, riisikliid ja riisivarred. Näiteks kasvavad H. erinaceus’e tüved pöögipuru substraadil, mida on rikastatud nisukliidega (20%), rukkiteraga (25%), sojajahuga (7%), rapsijahuga (10%) või liha- ja kondijahuga (6%) (1).

Näide vedelsubstraadi koostise kohta võib olla glükoos süsinikuallikana, sojapulber, maisipulber ja nisukliipulber kompleksse lämmastikuallikana. H. erinaceus’e soodsaks kasvuks kõige sobivamad pH väärtused on vahemikus 5,0 – 9,0, kusjuures optimaalne on pH 6,0 (1).

Hericium erinaceus vajab kasvuks niisket keskkonda, kus õhu suhteline õhuniiskus on 85-90%. H. erinaceus’e mütseelide kasvuks kõige sobivamaks inkubatsioonitemperatuuriks on leitud olevat 25 °C ja vegetatiivseks kasvuks optimaalne temperatuur 26 °C (1).

Lõvilakk_korallnarmik_läbi_ajaloo

Lõvilakk seen läbi ajaloo

Traditsioonilises Hiina meditsiinis on lõvilakk seen olnud kasutusel juba ammustest aegadest peale. Hou Tou Gu, nagu seent Hiinas nimetatakse, on ajalooliselt kasutatud üldtoonikuna. Seent on hüütud ka Qi ehk “elujõud” ning kasutatud teda võitluses elujõu puuduse vastu. 

Budistlikud mungad kasutasid lõvilakk seent teadaolevalt just pulbristatud kujul, et kasutada seda meditatsiooni ajal. Jaapanis kutsuvad kohalikud seent budistlike munkade sekti järgi Yamabushitake, mis tähendab “neid, kes magavad mägedes”.

Räägitakse, et Yamabushi mägimungad kannavad kaelas pikkade karvapüünistega rõivast, mis meenutabki just lõvilakk-korallnarmikut (2).

Lions_Mane_ehk_Lõvilakk_seen_toidulisand_aju_töö_toetuseks-ECOSH

Ecoshi lõvilakk-korallnarmiku toidulisand

Ecoshi lõvilakk-korallnarmiku toidulisand sisaldab nii seene ekstrakti, kui ka siinsamas Eestis Shroomwelli poolt kasvatatud seene pulbrit! Ühes Lion`s mane kapslikeses on lõvilakk seene ekstrakti 250 mg ja täpselt niisama palju ka meie oma kodumaist seenepulbrit. Päevane soovitatav annus on 1-2 kapslit.

Miks Ecosh valis oma toidulisandis kasutamiseks lõvilakk seened just Eestist?

Ecosh tegi valiku kodumaise kallima tooraine kasuks ja põhjus selleks on lihtne. 

Mida lähemalt on pärit tooraine, seda värskem, meile omasem ja ka tõhusam see on! 

Mitte ainult see, et Shromwellis kasvatatakse gurmee- ja söögiseeni Eestis, aga, neid kasvatatakse ka eestimaisel toorainel. See tähendab, et seentele meelepäraseks kasvulavaks olev pinnas, on samuti pärit Eestist (puidutööstuse jäägid- saepuru ning viljakoristus jäägid- põhk). 

Shromwelli seened on mõistagi kasvatatud mahedalt!

Kuni küpsemiseni valmivad lõvilakk seened nende valvsa pilgu all ning seente kasvatamine käib just täpselt sama hoolikuse ja puhtusega nagu meie kultuurile omane!

Lõvilakk_seene_kodune_kasvatamine

Kas lõvilakk seeni saab ka ise kodus kasvatada?

Seente kasvatamine kodus on lõbus ja rahuldust pakkuv projekt, mida igaüks saab ise teha, kui ta vaid teab, kuidas seened kasvavad ja millised on nende vajadused. Seda just seetõttu, et ainuke asi, mis seente kasvatamise veidi keeruliseks võib muuta, on asjaolu, et seened vajavad oma kasvuks teatud keskkonda.

Nimelt eelistavad nad sellist niiskuse taset, mis on oluiselt kõrgem meie keskmisest majapidamises valitsevast õhuniiskusest. Niisamuti vajavad gurmee köökides kasutatavad seenesordid, nagu ka shiitake- ja lõvilakk seen piisavat loomulikku valgust ja rohket õhuvoolu.

Kõige kriitilisem osa seente kasvatamisel ongi õige tasakaalu saavutamine niiskuse ja värske õhuvahetuse vahel, sest kuigi seentele meeldib kõrge õhuniiskus, võivad nad ka sisuliselt “uppuda”, kui niiskust on liiga palju.

Seenerakud vahetavad gaase otse atmosfääriga. Aga, kui näiteks viljakeha on veega küllastunud, ei saa seen enam hapnikku vahetada. See võib põhjustada anaeroobsete bakterite arenemist, mis seened lämmatab ja ka nende riknemise põhjustab.

Kuidas siis kodus seeni kasvatada? Alustuseks on sul vaja seente kasvatuskomplekti, kus on lõvilakk-korallnarmiku mütseeli koloonia, mis kasvab näiteks steriliseeritud lepa või muu seenele sobiva saepuru peal. See segu, mida nimetatakse substraadiks, on seenele toiduks ja pakub vajalikke toitaineid seente tootmiseks nii, nagu need kasvaksid hoopis metsas palgil. 

Edukaks lõvilakk-korallnarmiku kasvatamiseks on sul vaja:

  • Umbes 4 liitrit kloorivaba vett (kraanivee kloorivabaks muutmiseks lase ämbritäiel veel üleöö ilma kaaneta seista).
  • Pihustipudelit kastmisvee jaoks.
  • Puhast kilekotti, et oma seente maailm lõdvalt kinni katta.
  • Kolme või nelja plastikust või metallist varrast (sobivad ka grilltikud võid söögipulgad) või kasvukambrit (kasvukambri loomisest kirjutame pikemalt allpool alapealkirja “Seente kasvatamiseks vajaliku kasvukambri loomine” all).

Lõvilakk-korallnarmiku kasvatamiseks vajaliku elupaiga ja tingimuste loomine

Seeni võib kasvatada aastaringselt siseruumides või, kui mõni aasta satub mahedam kliima, siis kevadel või sügisel ka õues. Tõhusa kasvukambri saab ehitada ka kilekotist ja mõnest söögipulgast. Kilemüts tagab niiske keskkonna ja võimaldab sul hõlpsasti oma komplekti kasvu ja kastmisvajadust jälgida.

Lõika ventilatsiooni jaoks kilekotti neli 7 cm läbimõõduga auku. Kui oled seente kasvatamisega juba alustanud (järgmine samm), torka söögipulgad või muud vardad komplekti ülemisse osasse ja tõmba kilekott üle kogu komplekti nagu telk (2). 

Sobiva kasvukambri loomiseks on mitmeid võimalusi ja siin saad ise loominguline olla – klaasist terraarium; suur läbipaistev plastkast, millel on ventileeritav kaas; või vann, mis on kaetud lõdvalt asetatud kilekotiga (2). 

Olulised tegurid, mida lõvilakk seen oma kasvukeskkonnas vajab:

  • Kõrge õhuniiskus (ideaalsel juhul vahemikus 85-90%).
  • Kaudne valgus (see tähendab mitte otsene päikesevalgus, sest see võib põhjustada kasvukambri ülekuumenemist).
  • Hea ventilatsioon ehk piisav kogus õhku (seeni katvas kilekotis peavad olema õhuavad). Kasvukambri asetamine seisva õhuvooluga toanurka võib olla sama kahjulik, kui liigselt rohke õhuvooluga ala. See ei tähenda, et tuul peaks seentele otseselt peale puhuma (sest see võib viljakobarad ära kuivatada), aga neill peab lihtsalt olema võimalus hingata. 
  • Temperatuur vahemikus 13-24 °C. Lõvilakk seene puhul võiks osade seenekasvatajate soovituste kohaselt temperatuuride vahemik olla eelistatult isegi 15-24 °C.

Seente kasvatamine on õrn tants kõrge õhuniiskuse ja hea õhuvoolu vahel ning lõvilakk seen võib tasakaalu kõikumise suhtes andestamatu olla. 

Gurmeeseente_kodune_kasvatamine_ja_hooldamine

Seente kasvatamisega alustamine

Vastavalt konkreetse tarnija juhenditele, kust endale komplekti soetasid, võta oma seenekeste komplekt pakendist välja ja paiguta see esimeseks nädalaks oma kasvukambrisse. Hoia seda kaitstuna otsese päikesevalguse eest ja hoolitse, et kõik jääks kenasti niiskeks.

Enamik komplekte vajab pihustuspudeli abil heldelt niisutamist umbes 2-3 korda päevas. Pihusta komplekti nii, et pind oleks kergelt märg. Sa ei pea pihustama otseselt kilekotti lõigatud aukude sisse ja sa ei taha ka, et komplekt oleks täielikult ligunenud.

Seened peaksid moodustuma hakkama järgmise 1-2 nädala jooksul! 

Seente kasvatamiseks vajaliku kasvukambri loomine

Nagu väike seenekasvuhoone, on seente kasvukamber lihtne seadeldis, mis loob seente kasvatamiseks ideaalse keskkonna. Sisuliselt on see läbipaistev kast (konteiner), kuhu sisse on tehtud õhuaugud ja mille põhjas on niiske perliidi kiht. Vaid mõne põhilise koostisosa ja tööriistadega võtab selline käsitööna valminud seenekasvatuskamber arvesse kõiki seente lemmikuid – niiskust, head õhuvahetust ja valgust.

Kolm olulist asja mida selleks vajad on:

  • Õhk. Augud konteineris on õhuvahetuse ja gaasivahetuse jaoks lausa hädavajalikud. Kui seened kasvavad, toodavad nad CO2-te. Süsihappegaas on õhust raskem ja peab saama viljakambrist väljuda, et värske hapnik saaks sisse pääseda (seened peavad saama hingata nagu meie, inimesedki).
  • Valgus. Seente peal olev kilekott peaks kindlasti olema läbipaistev, et seened saaksid piisavalt loomulikku valgust. Eelistatult peaks läbipaistev olema ka konteineri kaas, kuid läbipaistmatu kaas peaks samuti sobima, kui seened saavad oma kambrisse korraliku koguse valgust. 
  • Niiskus. Perliit on see, mis aitab luua niisket keskkonda. Perliit, mida kasutatakse sageli aianduses ja põllumajanduses mullaparandusena, on vulkaanilisest kivimist valmistatud materjal. Need jämedad pehmete kivimite tükid hoiavad vett nagu švamm. Aja jooksul see vesi aurustub kivitükikestest aeglaselt ja tekitab niiskust. 

Koduse seente kasvatuskonteineri ehitamise kohta saad täpsemalt edasi lugeda siit.

Hooldus ja kastmine

Lõvilakk seen alustab kasvamist tihedate korallitaoliste kasvude kobarate moodustumisega, mis asuvad kotti tehtud aukude juures. Need kasvavad umbes 10-14 päeva jooksul iga päevaga üha suuremaks. Siin on mõned nipid mida peaksid oma seenekesi hooldades teadma.

  • Kui märkad, et väikesed seenepungad on kasvanud suuremaks kui sinu sõrmeots, võid niiskuskaitseks oleva kile eemaldada, et kasvavatele seentele ruumi teha. Aga, paljud jätavad kile ka eemaldamata. Selle aja jooksul veendu, et nö uduvihmatad (õigem oleks vast öelda seenevihmatad) komplekti 2-3 korda päevas.
  • Kui sinu kodus on õhk kohe eriti kuiv, või kuskilt puhub tihti tõmbetuul, siis hoia niiskuskaitse paigal kogu kasvutsükli jooksul. 
  • Kui kasvatad seeni mõnes kaanega anumas, siis eemalda anumalt kaas vähemalt kaks korda päevas, et värsket õhku sisse lasta. Kui seeni pritsides kastad, siis väldi võimalikult palju seente endi pritsimist, sest see võib põhjustada hallituse teket.
  • Et säilitada anumas kõrge õhuniiskus ning vältida igapäevast pritsimist, kasutavad osad perliiti.
  • Hindamaks oma seente tervist ja kasvutingimusi, kontrolli neid igapäevaselt ja kohanda vajadusel nende elukeskkonda.
  • Kui viljakehad hakkavad närbuma või pragunema, vajavad nad kõrgemat niiskustaset. Sel juhul niisuta konteinerit ehk anumat (näiteks selle siseseinu) sagedamini. 
  • Kui seened ei kasva, võib sinu seenemaailmas (kasvukonteineris) olla liiga palju niiskust, või hoopis liiga vähe õhuvoolu. Sel juhul katseta ja tee konteinerisse rohkem õhuauke või, siis jäta kaas päeva jooksul mõneks ajaks lahti. 

Eestis_kasvatatud_lõvilakk_seen_ehk_Eesti_Lions_Mane

Millal lõvilakk seen on valmis korjamiseks ja mida peaksid seeni korjates teadma 

Kui korjad seeni kodusest seenekasvatusest

Kui kasvatad lõvilakk korallnarmikut kodus, siis tea, et esialgu aju meenutavad seened on valmis korjamiseks ja söömiseks siis, kui nad on suured (kuni rusikasuurused!) ja nende narmad on selgelt eristatavad ja piklikud. 

Seente korjamiseks võta lihtsalt nende põhjast kinni (sealt, kust nad kotist välja tulevad), keera ettevaatlikult ja tõmba, et eemaldada kogu seen. Tõmba ära ka kõik üleliigsed seenetükid, mis jäävad august välja paistma, sest samadest aukudest hakkab moodustuma juba uus seen. 

Pärast korjamist asenda niiskuskate uuega ja jätka oma komplekti igapäevast niisutamist. Veel 10-14 päeva pärast hakkab kasvama järgmine saak. Ühest komplektist saab tavaliselt kaks kuni kuus saaki, iga saak umbes kahe nädala tagant. 

Kui kasvavad seened omandavad kollaka varjundi, on nad tõenäoliselt kas koristusvalmis, või siis on tingimused liiga kuivad. See tähendab, et peaksid neid niisutama sagedamini. Kui seened tunduvad niisked ja on märjad, siis niisuta harvemini. 

Kui korjad seeni metsast

Kui aga korjad seeni loodusest, siis vali kõige värskemad seened, mida leiad. Värske seene tunned ära selle järgi, et ta on enamasti valge. Kui seen on pruuni või roosaka varjundiga, võib ta olla meeldiva maitse saavutamiseks juba liiga kaua seisnud. 

Seent lõika terava noaga põhja juurest. Jäta veidi viljakeha järele, sest nii saab seen paremini oma järgmisele viljakeha kasvatamise ringile vastu minna. Aseta oma leid võrgukotti ja ole nende seentega õrn, sest nad muljuvad kergesti (2).

Ära ehmata kui seen muutub muljudes veidi rohekaks. See võib tunduda kummaline, kuid see on täiesti normaalne ja neid võib ikkagi süüa (2).

Lõvilakk_seene_retseptid_ehk_lõvilakk-korallnarmik_meie_toidulaual

Lõvilakk seen meie toidulaual

Lõvilakk-korallnarmik toodab söödavaid viljakehi, mida kasutatakse toiduks ja ka traditsioonilises meditsiinis.

Kuidas lõvilakk-korallnarmik maitseb?

Lõvilakk-korallnarmiku maitse sarnaneb mõnevõrra mereandide nagu homaari või krabi maitsele. Nad on magusad, rikkalikud ja veidi soolakad ning suurepärase lihalise ja kiulise tekstuuriga, mistõttu meenutavad need seened eriti just krabisid (2).

Kuna lõvilakk seentel on niivõrd ainulaadne ja omapärane maitse, siis soovitavad paljud neid teiste tugevate maitsetega mitte liigselt lämmatada.

Kuidas lõvilakk seeni toiduks ette valmistada

Lõvilakk seen on väga imav, seega väldi nende ettevalmistamisel seente veega pesemist või vees leotamist. Selle asemel puhasta neid kuiva harjaga, harjates õrnalt ära igasuguse mustuse või prahi. Kui sinu seened on väga märjad, siis võiksid need enne toiduvalmistamist isegi välja väänata ja rätikule kuivama panna.

Seeni saab hõlpsasti käsitsi parajateks ühe ampsu suurusteks tükkideks lahti rebida. Enne kui lisad seentele oma valitud rasvainet koos maitseainetega (näiteks veidi värsket hakitud küüslauku ja tibake meresoola), on kõige parem alustada seente praadimist kuivalt, lastes neil oma vedelik täielikult välja lasta.

Tänu oma tihedale tekstuurile sobivad lõvilakk seened suurepäraselt kupatamiseks, grillimiseks, fritüürimiseks ja praadimiseks. Värskelt korjatud seened säilivad paberkotis külmkapis umbes nädal aega. Aga, kui sa ei saa oma seeni kohe ära kasutada või oled neid leidnud rohkesti (sa õnnelik inimene!), siis on paar lihtsat võimalust nende säilitamiseks, mis sinuni allolevalt ka ära toome (2).

Lõvilakk seente säilitamisviisid

Külmutamine

Suure veesisalduse tõttu on kõige parem lõvilakk seeni enne külmutamist kupatada. Lihtsalt keeda neid nagu mis tahes muud rooga ja lase täielikult jahtuda. Seejärel viska seened kuupäevaga märgistatud sügavkülmakotti ja külmuta kuni kasutusvalmiduse saavutamiseni. Kui sul on olemas vaakumkott, siis aitab vaakumkottidesse pakendamine seente maitset paremini kaitsta.

Niisamuti aitab vaakumkott vältida külmakahjustusi. Seened saab otse sügavkülmikust kuumale pannile või supipotti visata ja eelnevat sulatamist polegi vaja!

Kuivatamine

Puhasta seened vajaduse korral kuiva harjaga ja tükelda need umbes ühe ampsu suurusteks tükkideks (pea meeles, et kuivamise käigus seened kahanevad). Oleks parem, kui sa ei paneks seeni otse ahjuplaadile vaid asetaksid need eelnevalt ühe kihina näiteks küpsetuspaberile. Ja siis otse ahju.

Kuivata seeni 110-125 kraadi juures mitu tundi, kuni seentes ei ole enam niiskust ja nad on nahkjad. Ahjus olemise aeg sõltub suuresti ka sellest, kui märjad ja/või suured sinu seened on. Ühtlase kuivamise tagamiseks võid ahjuplaati vahepeal pöörata. Kui seened on kuivanud, võid neid suletud mahutites säilitada kuni üks aasta.

Lions_Mane_ehk_Lõvilakk_seen_toidulisand_aju_töö_toetuseks-ECOSH

Lõvilakk seen toiduks – milliseid hõrgutisi saab valmistada lõvilakk seenest ehk lõvilakk-korallnarmiku retseptid 

Nii nagu shiitake seeni (Lentinus edodes) ja austerservikuid (Pleurotus ostreatus) seeni, kasutatakse ka lõvilakk-korallnarmikut eripäraseenena peamiselt gurmee-roogades. Toiduks peetakse parimaks just noori isendeid ja nende maitset võib võrrelda homaari omaga (1).

Lõvilakk seene viljakehad sisaldavad 57% süsivesikuid (8% toidukiuduna), 4% rasva ja 22% valku. Lisaks sisaldavad need seened mitmesuguseid fütokemikaale, sealhulgas polüsahhariide, nagu β-glükaan, samuti heriksenoone ja erinakiine.

Tema eeterlikust õlist on tuvastatud 77 lõhna- ja maitseühendit, sealhulgas heksadekaanhape (26% õli üldkoostisest), linoolhape (13%), fenüülatsetaldehüüd (9%) ja bensaldehüüd (3%) ning muud õlid, nagu 2-metüül-3-furanthiool, 2-etüülpürasiin ja 2,6-dietüülpürasiin. Ergosterooli sisaldus on väike (1). Seened on ainukesed D-vitamiini andvad toiduained, mis sisaldavad korralikult ka kaaliumi (umbes 6% portsjoni kohta) ja rauda (2%) (2).

Toiduks saab värskeid seeni kasutada mitmel moel ja allolevalt toome sinuni ka mõned põnevamad retseptid nii lihtsate maitsete armastajatele, vürtsilembelistele, kui ka neile tervisliku toidu armastajatele, kes kokkamist tõeliselt naudivad ja roa valmistamisele kauem aega ja rahakoti sisu kulutada soovivad. Aga, kui said söögiks valmistatavad seened oma isiklikust seenekasvatusest, siis on kulu palju väiksem, aga nauding oluliselt suurem!

Lihtsamate maitsete armastajatele – praetud lõvilakk seen küüslaugu ja meresoolaga

Koostisosad:

  • seened
  • küüslauk
  • või
  • meresool

Juhised:

  1. Rebi terved seened ampsusuurusteks kiiludeks, eraldades need nagu lillkapsa pea.
  2. Kuumuta suur pann ja prae seenetükke kuivalt, kuni kogu vesi keeb ära ja servad hakkavad pruunistuma.
  3. Lisa pannile tükike võid – nii palju, et seened oleksid kaetud – ja üks peeneks hakitud küüslauguküüs.
  4. Prae, kuni seened on kuldpruunid. Lisa seentele näpuotsaga meresoola ja naudi enne kui toit jahtub!

Et mitte varjata lõvilakk-korallnarmiku maitset, siis ongi neid kõige parem nautida just ülaltoodud võimalikult puhtal kujul. Võiks ju arvata, et küüslaugu maitse on tugev, aga tegelikult tõstab väike kogus küüslauku seente maitset vaid esile. Võid sel lihtsal moel valmistatud seeni proovida ka väikeste krõbedate leivatükkide või heade kreekerite peal. 

Lion`s mane maitse ja tekstuur sobib suurepäraselt ka munaroogadega! Seega võid sellisel moel praeutud seeni kasutada ka omletis, quiche’is või frittatas.

Tugevamate maitsete armastajatele – vürtsikad lõvilakk seened köömnetega

Koostisosad:

  • 500 g värskeid lõvilakk seeni
  • suhkur
  • vesi
  • toiduõli
  • taingna jaoks vajad:
    • 2 supilusikatäit jahu
    • 3 supilusikatäit vett
  • vürtsisegu jaoks on vaja:
    • ½ supilusikatäit köömneseemneid
    • 1 supilusikatäis köömnepulbrit ja lisaks veel natuke kaunistamiseks
    • 1 supilusikatäis tšillipulbrit pluss natuke pärast üle puistamiseks
    • 1 supilusikatäis seesamiseemneid
    • ½ teelusikatäit soola ja lisaks veel natuke pärastiseks puistamiseks
    • ½ teelusikatäit seente jaoks mõeldud maitseainesegu

Juhised:

  1. Puhasta seened õrnalt harjaga, seejärel lõika varrest kõik kõvad osad maha (kui neid on). Rebi seened sõrmedega natuke suuremateks, kui ühe ampsu suurusteks tükkideks.
  2. Täida suur pott või pann veega (umbes 6-8 tassi vett, olenevalt panni suurusest) ja kuumuta vesi keemiseni. Seejärel lisa kuuma vette ½ teelusikatäit suhkrut.
  3. Lisa seened ja keeda umbes 3 minutit, kuni need on veidi pehmed. Väiksemate seenetükkide puhul võib keetmisaeg olla lühem.
  4. Nõruta vesi. Kui seened on jahtunud, pigista neid peopesade abil õrnalt kokku, et eemaldada kogu vedelik ja pane seened kaussi.
  5. Vahepeal sega (või lausa vahusta) jahu ja vesi õhukeseks pastaks, pane kõrvale.
  6. Hõõru seened köömneseemnete, köömnepulbri, tšillipulbri, soola ja seenemaitseainega, kuni kõik seened on kaetud.
  7. Lisa tainas ja seesamiseemned ning sega sõrmedega läbi, kuni need on hästi segunenud.
  8. Keera mõned seenetükid (umbes 4 seent ühe tiku kohta) grilltikkudele. Korda, kuni kõik seened on tikkudel.
  9. Pane suur madal pann (piisavalt suur, et varras mahuks sinna ära) keskmiselt madalale kuumusele. Kata põhi õhukese õlikihiga ja aseta varras ettevaatlikult kuuma õli peale.
  10. Küpseta ja pööra vardaid aeg-ajalt, kuni kõik küljed muutuvad kuldpruuniks ja moodustub õhuke koorik. Veendu, et keskmiselt madalal kuumusel säiliks pannil ikka kerge praksumine ja, et seened küpseksid täielikult läbi.
  11. Teise maitseainesegu valmistamiseks ühenda 1 spl köömnepulbrit ja tšillipulbrit, ¼ teelusikatäie soolaga ning puista see segu enne serveerimist praetud seentele (14).

Midagi keerukate, aeganõudvate ja rahakotisisu kahandavate, aga see eest ülimalt tervislike toitude armastajatele – shiitake ja lõvilakk-korallnarmiku salat seemnete ja kinoaga

Koostisosad:

  • 1 tassitäis viilutatud lõvilakk seeni
  • 1/2 tassi shiitake seeni, varred eemaldatud ja viilutatud
  • 3 tl orgaanilist rapsiõli
  • 1 tl tšillihelbeid
  • 1 tl seesamiseemneid
  • 2 tl hakitud šalottsibulat
  • 2 tl hakitud ingverit
  • 2 tl hakitud küüslauku
  • 1/4 tassi kuiva šerrit
  • 1 tass röstitud seentest tehtud puljongit (selleks on vaja eelnevalt röstida umbes 1400 g seente puhastamisest jäänud jääke nagu varsi jne.)
  • 1 tl riisiäädikat
  • sool ja pipar
  • miso aioli jaoks on vaja:
    • 1/4 tassi majoneesi
    • 1 tl valget Miso pastat
  • teraviljasalati jaoks on vaja:
    • 1/4 tassi keedetud musta kinoad
    • 1/4 tassi keedetud musti läätsesid
    • 1 spl sidrunimahla
    • 1 spl viilutatud murulauku
    • 1 tl päevalilleõli
    • maitse järgi soola
    • 2 spl segatud seemneid (võrdsed osad kõrvitsa-, seesami-, päevalille- ja linaseemnetest)
    • 1 tass mis tahes rohelist salatit (näiteks frisee, vesikress, hernevõrsed, endiivia, jääsalat, kapsas vm.) või valmis salatisegu
  • sidrunivinegreti jaoks vajad:
    • 3 sidrunit, kooritud ja mahlastatud (hoia koor ja mahl eraldi)
    • 1 tl suhkrusiirupit (1:1 suhkur ja vesi)
    • 2 spl rapsi- või oliiviõli
    • maitse järgi soola

Juhised:

  1. Seenepuljongi keetmine. Kuumuta ahi 180 kraadini. Laota kõik seened ja seenejäägid (nagu varred ja muud seente puhastamisest üle jäänud söögiks kõlbmatud osad) määrimata küpsetusplaadile. Rösti 20-30 minutit või, kuni kõik on kergelt pruunistunud. Et soodustada ühtlast pruunistumist, pööra seeni küpsemise ajal üks või kaks korda. Peale küpsemist tõsta seened ümber suurde potti ja lisa piisavalt külma vett, et seened oleksid umbes 15 cm ulatuses kaetud. Kuumuta keemiseni suurel kuumusel, siis vähenda kuumust ja keeda umbes 1 tund. Sõelu puljong läbi peene sõela kaussi. Vajuta lusika tagaküljega tahkeid osakesi, et eraldada võimalikult palju vedelikku ja sealhulgas mõistagi ka – maitset. Viska tahked osad ära. Pane puljong tagasi potti ja keeda seda kõrgel kuumusel umbes 20 minutit, kuni see on poole võrra vähenenud. Võta puljong tulelt ning maitsesta soola ja pipraga. Kui keetsid puljongi vahetult enne salati tegemist, siis võid seda jahutada jääveevannis. Kui varem, siis kata see kaanega ja jahuta. Puljong seisab külmikus kuni 3 päeva. Võid puljongi ka 2 kuuks külmutada.
  2. Seente praadimine. Prae seeni 2 supilusikatäies orgaanilises rapsiõlis, kuni need on kergelt pruunistatud. Eemalda tulelt ja aseta kõrvale. Kuumuta 1 supilusikatäis rapsiõli keskmisel kuumusel. Rösti tšillihelbed ja seesamiseemned kuldpruuniks. Lisa šalottsibul, küüslauk ja ingver. Prae, kuni ka need on kuldpruunid. Pane seened tagasi pannile ning maitsesta soola ja pipraga. Suurenda kuumust ja lisa šerri. Keeda, kuni see on aurustunud ja segu taas kuiv. Nüüd lisa seenepuljong ja äädikas. Keeda, kuni segu muutub pannil paksuks. Reguleeri maitseained vastavalt maitsele. Lase jahtuda.
  3. Miso aioli. Sega 1/4 tassi head majoneesi 1 spl valge misopastaga. Vispelda kokku, kuni segu on ühtlane.
  4. Teraviljasalat. Sega kokku 1/4 tassi keedetud musta kinoad, 1/4 tassi keedetud musti läätsesid, 1 spl värsket sidrunimahla, 1 spl viilutatud murulauku, 1 tl päevalilleõli ja maitse järgi soola.
  5. Seemnesegu. Sega kokku 1 supilusikatäis kõrvitsa-, seesami-, päevalille- ja linaseemneid. Seenesalatiks jäta seda segu 2 supilusikatäit, ülejäänud kasuta müsli või mõne muu retsepti jaoks. Aga, kui segad kõike kokku poole väiksemas koguses, ehk iga koostisosa 0,5 supilusikatäit, siis peaksidki kokku saama just täpselt siinseks salatiks vajamineva koguse.
  6. Sidrunivinegrett. Koori 3 sidrunit, pressi neist mahl välja ja eemalda seemned.  Püreesta sidrunimahl ja koor blenderis suurel kiirusel. Lisa 1 teelusikatäis suhkrusiirupit (1 osa suhkrut 1 osa vee kohta). Tilguta püreestatud sidruni ja siirupi segusse aeglaselt ja segamise ajal oliiviõli. Segu taheneb. Nüüd lisa maitse järgi soola.
  7. Salatrohelised. Pese oma valitud roheline salat ja lõika sellelt suuremad varred. Kui soovid salatisse rohkem kevadvärve, lisa oma segusse mikroürte, hernevõrseid ning peenelt lõigatud apteegitilli, rediseid ja porgandeid. Viska kogu see roheline kraam vahetult enne salati kokku segamist korraks sidrunivinegreti sisse.
  8. Salati kokku segamine. See seenesalat serveeritakse otse taldrikule, mitte ei segata eelnevalt kokku suurde anumasse. Seenesalati kokku sättimiseks aseta taldrikule alustuseks tilgake miso aiolit. Pane peale teraviljasalat. Seejärel lisa seenesegu. Puista peale 2 supilusikatäit seemnesegu ja pane kõige peale kergelt vinegreti vannist läbi käinud salatiroheline. Naudi (15)!

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Hericium erinaceus – Wikipedia
  2. A Complete Guide to Lion’s Mane Mushrooms | Cascadia Mushrooms Blog
  3. Lion’s Mane Mushroom, Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. Suppresses H2O2-Induced Oxidative Damage and LPS-Induced Inflammation in HT22 Hippocampal Neurons and BV2 Microglia – PMC (nih.gov)
  4. 9 Health Benefits of Lion’s Mane Mushroom (Plus Side Effects) (healthline.com)
  5. The Role of Exercise in Preventing and Treating Depression : Current Sports Medicine Reports (lww.com)
  6. Frontiers | Physical Activity Is Associated With Lower Long-Term Incidence of Anxiety in a Population-Based, Large-Scale Study (frontiersin.org)
  7. Erinacine A-Enriched Hericium erinaceus Mycelium Produces Antidepressant-Like Effects through Modulating BDNF/PI3K/Akt/GSK-3β Signaling in Mice – PubMed (nih.gov)
  8. Hericium erinaceus Extract Reduces Anxiety and Depressive Behaviors by Promoting Hippocampal Neurogenesis in the Adult Mouse Brain – PubMed (nih.gov)
  9. Dietary Supplementation of Hericium erinaceus Increases Mossy Fiber-CA3 Hippocampal Neurotransmission and Recognition Memory in Wild-Type Mice – PMC (nih.gov)
  10. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake – PubMed (nih.gov)
  11. Therapeutic Potential of Hericium erinaceus for Depressive Disorder – PMC (nih.gov)
  12. Lion’s Mane, Hericium erinaceus and Tiger Milk, Lignosus rhinocerotis (Higher Basidiomycetes) Medicinal Mushrooms Stimulate Neurite Outgrowth in Dissociated Cells of Brain, Spinal Cord, and Retina: An In Vitro Study – PubMed (nih.gov)
  13. Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers., a medicinal mushroom, activates peripheral nerve regeneration – PubMed (nih.gov)
  14. How to make Spicy Cumin Lion’s Mane Mushrooms – WoonHeng
  15. Back To Organic – Sparta Lion’s Mane Mushroom Salad

Kas sellest postitusest oli abi?

Su kehale võiksid sobida need tooted

This Post Has 2 Comments

  1. Tarmo vaino

    Tere! Tarvitan antidepresanti AMITRIPTYLIN-i – kas lõvilakk seene kapsleid tohin juurde võtta?

    1. sirje

      Tere! Kahjuks ei ole piisavalt uuringuid seoses ravimite ja lõvilaka tootega. Seega, pigem ei soovita koos tarvitada, aga pidage ka nõu oma arsti või terapaudiga.

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´