Kilpnäärmehaigused – kilpnäärme põletik, kilpnäärme alatalitus, kilpnäärme ületalitus, Hashimoto türeoidiit jne.

Kilpnääre –  selle organi häired ja haigused on veel üks meie aja laiaulatuslikumaid ja märkamatult kulgevaid epideemiaid. Nagu paljud tänapäeva haigused on ka kilpnäärme haiguste suurenenud esinemissagedus seotud õhus, vees ja toidus esineva reostuse ja toksiinide ülekoormusega, samuti ebatervisliku toitumise ja stressiga.

Sellest, millest kilpnäärmehaigused tekivad  räägitakse tegelikult vähe ja tuhanded kilpnäärme haiguste all kannatavad inimesed on suures teadmatuses. Nii kaua kui püsib teadmatus, nii kaua on haigusega raske tegeleda ja enda heaks midagi ära teha.

Võtsin selle teema ette, et teada saada, mis siis ikkagi võib põhjustada kilpnäärme häirete sellist ulatuslikku levimist. Lugesin mitmeid allikaid ja leidsin nii mõndagi huvitavat, mis võib ka Sulle huvi pakkuda. Kui  Sul on mure oma kilpnäärme pärast, siis siinsest artiklist leiad vastuseid järgmistele punktidele ja küsimustele:

  • Kilpnäärme asukoht ja funktsioon.
  • Kilpnäärme haiguste mõisted ja definitsioonid.
  • Millised on kilpnäärmehaiguste sagedasemad sümptomid?
  • Kilpnäärmehaiguste tegelikud põhjustajad.
  • Millised emotsionaalsed mõttemustrid tekitavad kilpnäärmes vaevusi ja kuidas end aidata?
  • Kuidas teada saada, kas sind vaevab mõni kilpnäärme haigus?
  • Millised toidud ja toidulisandid aitavad kilpnääret ravida?

Kilpnäärmehaiguste ulatuslikud mõõtmed

Vastavalt Ameerika Kilpnäärme Ühingu (ATA)  andmetele on maailmas umbes 200 miljonit inimest, kellel on probleeme kilpnäärmega ja 50%-l neist on haigus diagnoosimata. Ainuüksi Ameerika Ühendriikides on kilpnäärmehaiguse juhtumeid peaaegu epideemilisel tasemel ja võrdselt murettekitav on ka diagnoosimata või valesti diagnoositud juhtumite arv.

Enam kui 20 miljonit ameeriklast kannatab mõne kilpnäärme haiguse käes ning rohkem kui 12 protsendil ameerika rahvastikul areneb elujooksul mõni kilpnäärmega seotud haigus. Šokeeriv asjaolu on see, et peaaegu pooled kõikidest naistest ja veerand kõikidest meestest USA-s surevad põletikuliste kilpnäärme näitudega.

Eestis vastavaid uuringuid ja andmed kahjuks puuduvad. Mõningaid oletusi saab teha vastavalt Kairi Bregadze 6.06.2017 poolt tehtud www.rahvaalgatus.ee üleskutsele “Teadlikkuse tõstmine kilpnäärmehaigustest”, millele andsid oma allkirja 619 inimest.

Kõik need allkirja andnud ei pruugi olla muidugi kilpnäärme vaevustega, samas pole ka vastav üleskutse kindlasti paljudele kilpnäärme häirete all kannatajateni jõudnud ja mitmed, kes kilpnäärme haigustele iseloomulikke sümptomeid kogevad ei pruugi teadagi, et neil see kurnav haigus esineb. Ilmselt võib ka Eestis olla kilpnäärmehaigeid üsna palju.   

Kahjuks jäävadki paljud kilpnäärmehaiguste juhtudest diagnoosimata, mis on väga kahetsusväärne, sest kui õigel ajal midagi ette ei võeta ja ravi ei alustata, tõuseb omakorda teiste edasiarenenud haiguste nt kardiovaskulaarsete, viljatuse, depressiooni, osteoporoosi, närvi ja muude haiguste tekke risk.

Kilpnäärmega seoses ja selle elundi talitluses võib esineda mitmesuguseid häireid, mille diagnoosiks võivad olla struuma, hüpertüreoos, kilpnäärme ületalitus, hüpotüreoos, kilpnäärme alatalitus, kilpnäärmepõletik, türeotoksikoos, vastsündinu türeotoksikoos, sünnitusjärgne türeoidiit, Basedowi tõbi, autoimmuuntüreodiit e. Hashimoto tõbi, kilpnäärmevähk jpt.

Kokkuvõte: kilpnäärmehaigused on maailmas jõudsalt levinud

Kilpnäärme asukoht ja funktsioon

Kilpnääre on suurim sisesekretsiooninääre, mis asub kaelal hingetoru ja kõri ees ning külgedel. Nimetus tuleneb sellest, et ta paikneb kilpkõhre ees. Kaela eesosas paiknev liblikakujuline kilpnääre on elund, mis koosneb kahest sagarast ja neid ühendavast n-ö sillakesest. Kilpnäärme ülesanne on toota hormoone, mis reguleerivad organismi ainevahetuse kiirust, kasvu ja arengut. Nendeks hormoonideks on türoksiin (T4) ja trijoodtüroniin (T3).

Kilpnäärme haiguste mõisted ja definitsioonid

Kilpnäärme põletik e. türeoidiit

Kilpnäärmepõletik ehk türeoidiit kahjustab kilpnäärme sisenõret tootvaid rakke ja tulemuseks võib olla hormoonide tootmise puudulikkus ja häire.

Kilpnäärme alatalitlus e. hüpotüreoos

Kilpnäärme alatalitluse korral ei tooda kilpnääre piisavalt hormoone ja kui hormoone on veres liiga vähe, on tegemist hüpotüreoosi ehk kilpnäärme alatalitlusega. Hormoonide tootmist aitab reguleerida spetsiaalne ajuosa – hüpofüüs, mis toodab kilpnääret stimuleerivat hormooni (TSH). Just seda hormooni määrataksegi vereanalüüsis esmaselt, kui on kahtlus kipnäärme talitlushäirele.

95% tervetel inimestel on seerumi TSH väärtus vahemikus 0,4 kuni 2,5 mIU/L. THS referentsväärtuse normiks peetakse: 0,4 – 4,0 mIU/L.

Kilpnäärme alatalitluse näitajad on: kaalutõus ja seda olenemata tarbitud kaloritest, kõhukinnisus, kõrge kolesteroolitase, pidev väsimus ja külmakartus, juuste- ja nahaprobleemid, naistel ebaregulaarne menstruatsioonitsükkel.

väsimus

Kilpnäärme ületalitus e. hüpertüreoos

Kui kilpnääre toodab liiga palju hormoone, on tegemist kilpnäärme ületalitluse ehk hüpertüreoosiga.

Kilpnääre on ületalituses selliste sümptomitega nagu kaalukaotus, suurenenud söögiisu, närvilisus, kerge ärrituvus, rahutus, kuumatalumatus, suurenenud higistamine, soe, niiske nahk, haprad, õhukesed juuksed, väsimus, roidumus, lihaskrambid, luuvalud, sooletegevuse kiirenemine (võimalik ka kõhulahtisus), ebaregulaarne menstruatsioon.

Võib esineda ka südamerütmihäired, suured punnis silmad, türeotoksiline kriis – võib tekkida iseeneslikult kilpnäärme ületaituse foonil, kui kilpnäärme ületalitlust põdevale inimesele manustada joodi või peale hüpertüreoosi ravi lõpetamist.

Iseloomulik on tugev südamekloppimine, pulsi kiirenemine, kõrge palavik, tugev higistamine, veekaotus organismist, hirmutunne, rahutus, oksendamine, kõhulahtisus, lihasnõrkus. Edasi võivad kujuneda teadvushäired ning kooma võimaliku neerupealiste puudulikkusega ning vereringeseiskusega.

Suurenenud kilpnääre e. hõõtsik e. struuma

Struuma ehk hõõtsik on suurenenud kilpnääre  ehk teisisõnu –  kilpnääre on paistes. Kilpnäärme suurust määratakse komplemise teel või ultraheliuuringu abil. Viimase käigus on võimalik kilpnääret täpselt mõõta ning arvutada selle maht.

Täiskasvanud naisel on hõõtsiku suuruse piirnormiks 18 ml, mehel 25 ml. Naistel esineb kilpnäärme suurenemist meestest sagedamini. Kombeldes või ultraheliuuringu abil on võimalik sedastada kilpnäärmekoe muutusi, leida sõlmi, tsüste jne. Kui suurenenud kilpnääre sisaldab sõlmi, siis on tegemist sõlmelise struumaga.

Kilpnäärme autoimmuunne põletik e. Hashimoto türeoidiit

Teaduspõhine meditsiin portaalis inimene.ee kirjeldab Hashimoto türeoidiiti e. kroonilist autoimmuunset türeoidiiti kui autoimmuunset haigust, mis on tingitud sellest, et immuunsüsteem käsitleb kilpnääret kui kehavõõrast kude ning ründab teda autoantikehade kaudu. Haiguse tekkes on oluline osa geneetilisel  ehk pärilikul eelsoodumusel. Võib avalduda igas vanuses, kuid sagedamini esineb keskealiste naiste hulgas.

Kilpnäärme antikehasid mõõdetakse TPO-ga. Türeoidperoksüdaasi vastaste antikehade (TPO Ak) analüüs on soovitav kilpnäärmehaiguste, eriti just kilpnäärme alatalitluse ehk hüpotüreoosi põhjuse väljaselgitamiseks. Üks peamine põhjus hüpotüreoosi tekkeks on autoimmuunmehhanism ja kilpnäärme teatud komponentide vastaste antikehade olemasolu. TPO Ak referentsväärtuseks on: < 60 IU/ml. Kõrge põletiku puhul võivad näidud olla koguni 1000 ja rohkem IU/ml.

Kilpnäärmevähk ehk kilpnäärme pahaloomuline kasvaja.

Kilpnäärmevähk ehk kilpnäärme pahaloomuline kasvaja on haigus, mille olemuseks on kilpnäärme rakkude piiramatu vohamine.

On võimalus, et ka sünnitusjärgne türeoidiit võib viia hüpotüreoosini. Seda esineb sünnitusjärgselt 5–9% naistest.

Kilpnäärmepõletikke võivad tekitada bakterid, viirused, kiirgused, toksiinid, seened või parasiidid.

Naistel esineb kilpnäärme põletikku tunduvalt sagedamini kui meestel, haigestutakse peamiselt 30-50 aasta vanuses. Miks esineb naistel kilpnäärme vaevusi rohkem, kui meestel, ja miks just peale sünnitust, seda tavameditsiin kahjuks ei tea. Artikli käigus leiad vihjeid ka sellele. Samuti ei seleta need keerulised haiguste nimed ja  definitsioonid lahti tegelikke kilpnäärme vaevuste põhjustajaid.

Kokkuvõte: kilpnäärmehaigustele antakse erinevad nimed olenevalt sellest, millises suunas ja millisesse staadiumisse on kilpnäärmepõletik arenenud.

Millised on kilpnäärme vaevuste sümptomid?

Kilpnäärme haiguste sagedastemaks sümptomiteks on:

  • väsimus,
  • unisus päeval, ka pärast korralikult magatud ööd,
  • uimasus,
  • unehäired,
  • kuumahood,
  • külmatunne,
  • aeglane südametöö ja südamekloppimine,
  • mälu halvenemine,
  • kontsentratsioonihäired,
  • menstruatsioonihäired,
  • närvisüsteemihäired,
  • seedehäired,
  • kaalutõus ja kaalulangus
  • punnissilmad (ületalituse puhul).

Kuna paljud need sümptomid võivad esineda ka teiste haiguste ja terviseseisundite puhul, siis ainult nende olemasolu ei kinnita alati kilpnäärme haiguse esinemist.  

Kokkuvõte: sümptomid näitavad, et kilpnäärmepõletik on kehas arenenud juba päris pikka aega.

Kilpnäärme vaevuste ajalooline taust ja tegelik põhjustaja

Kilpnäärmehaigused on tegelikult üsna uus vaevus. Umbes 18.-19. sajandi vahetusel, mil tööstusrevolutsioon oli hakanud maailma asju muutma, tekkisid inimestel tõelised probleemid kilpnäärmega. Seniajani oli struuma, kui esimene kilpnäärmehäire ebatavaline olnud. See oli põhjustatud joodi ja tsingi puudusest, või raskmetallide, näiteks elavhõbeda toksilisusest.

Kui vastarenenud tööstusettevõtted hakkasid toksilisi raskmetalle jõgedesse, ojadesse ja järvedesse kallama, kui vabrikud hakkasid välja laskma niisuguste äsjasündinud kemikaalide toksilisi heitmeid, millega inimkeha polnud kunagi kokku puutunud, võttis kilpnääre selle löögi vastu. See oli varasemast palju suurema toksilisuse ees kaitsetu ja struuma hakkas üha sagedamini esinema.

reostus

Umbes 20.sajandi saabudes hakkas tööstus teraviljadest, köögiviljadest ja puuviljadest toitaineid röövima – kõik progressi nimel – ja toitu seatinast purkidesse pakendama. Plii oli suurepärane raskmetall struuma tekitamiseks. Ja õigete toitaineteta oma söögis olid inimesed kahekordselt haavatavad.

See kõik pani 20 sajandi alguses järsu tõusu viirushaigustele ja naistel hakkasid ilmnema kilpnäärmega seotud sümptomid, mis erines oluliselt struumast. Nüüd, palju aastaid hiljem, on see uus haigus saanud türeoidiidi sildi, mis tähendab lihtsalt kilpnäärme põletikku. Tänapäeval lisanduvad sellele sildile Hashimoto tõbi ja hüpotüreoidism kuid need on mõistatuslikud haigused, mida teaduspõhine meditsiin veel põhjalikult ei tunne.

Kokkuvõte: kilpnäärmehaigused hakkasid levima tööstuse ja tööstusettevõtete reostuse tõttu, mis on omakorda pannud alguse viiruste puhangule

Hüpotüreoidismi ja Hashimoto tõve  mõistmine

Kilpnääre mängib tervises väga olulist osa. Kilpnäärme joodi sisaldavad hormoonid (kaltsitoniin, trijoodtüroniin, türoksiin) reguleerivad ja mõjutavad ainevahetust ja närvisüsteemi erutusprotsesse, suguelundite ja piimanäärmete arengut ja talitlust. Kilpnäärme talitlust omakorda reguleerivad hüpotalamus ja ajuripats. Kilpnääre sünteesib ka närvirakkude kasvufaktorit.

Ainevahetuslikus osas reguleerib kilpnääre, kui palju või vähe energiat teil igal hetkel on. See mõjutab iga keharakku. Kui kilpnääre toodab hulgaliselt hormoone, annab see rakkudele signaali omastada glükoosi ja muuta see tegevuseks, paranemiseks ja paljunemiseks vajalikuks energiaks.

Kui kilpnääre toodab vähe hormoone, annab see rakkudele signaali tagasi hoida ja jätta energiavahetus hilisemaks. See aitab kindlustada, et keha töötaks ühtlasel kiirusel. Kuid aja jooksul põhjustab kilpnäärmehormooni madal tase kogu kehas energiapuudust, sest rakud ei saa enda laadimiseks hormonaalset juhist, mida vajavad selleks, et korralikult töötada.

Kui kilpnääre töötab sujuvalt, teete seda ka teie. Kuid kui kilpnääre lakkab õigesti töötamast, võite tõsiselt haigestuda.

Hüpotüreoidism on nimetus kilpnäärme hormoonide alatootmisele, see on türeoidiidi leebe, varane staadium.

Hüpotüreoidism ja Hashimoto türeoidiit ei ole see sama mineviku struuma, mis oli põhjustatud joodi defitsiidist ja toksiinide kogunemisest kilpnäärmesse. Need keerulised nimed aga selgita, mis tegelikult toimub.

Meditsiiniringkonnad usuvad, et Hashomoto tõbi on põhjustatud sellest, et immuunsüsteem läheb millegipärast segaseks, pidades ekslikult kilpnäärmerakke sissetungijateks ja kuulutades neile sõja. Raamatu “Meditsiinimeedium” autor Anthony William aga väidab, et see ei ole nii. Keha ei ründa iseennast. Meie immuunsüsteem ei satu segadusse ega lähe meie elundite kallale. See on ekslik teooria autoimmuunhaiguste kohta.

NB! Tõde on selles, et 95 protsenti tänapäevaste kilpnäärmehaigustest, Hashimoto tõbi sealhulgas, on põhjustatud viirusnakkusest. Ülejäänud viis tuleneb radiatsioonist. See viirus on nimega Epstein- Barr (EBV), mis paiskab segi kogu immuunsüsteemi.

Mis on Epstein-Barri viirus?

Kuigi Epsten-Barri viiruse (EBV) avastasid kaks väljapaistvat arsti 1964. aastal, hakkas see tegelikult mõju avaldama juba 20. sajandi alguses – rohkem kui pool sajandit varem, siis kui tööstused hakkasid oma reostust veekogudesse paiskama ja keskkonda taimekaitsevahendite ja muude mürkidega pritsima.

EBV algsed versioonid – mis on endiselt meiega, toimivad suhteliselt aeglaselt ja võivad alles inimese elu lõpu poole märkimisväärseid sümptomeid tekitada. Isegi siis kahjustavad nad ainult mõõdukalt. Paljudel inimestel on need mitteagressiivsed EBV tüved.

Epstein-barri-viirus

Õnnetuseks on EBV aastakümnete jooksul edasi arenenud ja iga uus viirusegeneratsioon on muutunud varasemast ohtlikumaks. Arstid tunnevad EBV harva ära terve hulga probleemide algpõhjusena, peale selle ei ole arstidel aimugi, kuidas Epstein-Barri viirust käsitleda, isegi kui see on kindlaks tehtud.

Epstein-Barri viirusel on neli staadiumi. Pärast pikka inkubatsiooniperioodi-tüüpiliselt maksas-liigub viirus edasi kilpnäärmesse ja sisenedes selle kudedesse. Aja jooksul nõrgestab viirus kilpnääret, muutes selle vähem tõhusaks nende hormoonide tootmises, mida keha vajab.

Kui veel aega möödub, tekitab EBV pikkamööda kilpnäärmes põletik, mistõttu  kilpnäärme alatalitus läheb üle autoimmuunseks haiguseks Hashimoto türeoidiidiks. See ei tähenda, et keha hakkab iseennast ründama, vaid immuunsüsteem näeb tõsist vaeva, et Sinu keha kaitsta, kuid on tõelises segaduses EBV viiruse ja ka teiste patoloogiliste mikroorganismide poolt tekitatud toksiinide tõttu.

Epstein-Barri viirus aktiveerub tihti just rasketel stressirohketel perioodidel mõne õnnetuse või trauma tagajärjel nt lähedase haigus või surm, õnnetu armastus, pikad ja rasked eksamisessioonid jne. EBV tegutseb sageli ka siis, kui läbite olulise hormonaalse muutuse – näiteks puberteedi, raseduse või menopausi. Naistel on tavaliseks tsenaariumiks sünnitus.

Pärast seda võib naine tunda mitmesuguseid sümptomeid, kaasa arvatud väsimus, valud ja vaevused ning depressioon. Sel puhul ei kasuta EBV ära Sinu nõrkust, vaid fakti, et hormoonid ja stressihormoonid on tema võimas toiduallikas – nende rohkus toimib talle vallandajana.

EBV toitub ka raskmetallidest. Talle meeldib resideeruda maksas ja põrnas, kui puhastusorganites, sest  neisse koguneb jääkaineid ja toksiine nagu elavhõbe, plii, dioksiide ja muid toksiine. Viirus vohab neil toksiinidel. Epstein-Barri viiruse neljast arengustaadiumist saad lähemalt lugeda siit -mis on Epstein-Barri viirus? .  

Kokkuvõte: Epstein-Barri viiruse käivitavad  stressihormoonid ja toksiinide rohkus.

Kuidas ravitakse tänapäeval kilpnäärmehaigusi?  

Meid on tabanud uus kilpnäärme haiguste laine, kümned miljonid inimesed, enamasti naised, ei aimagi, et neil on kilpnäärmevaevus, kuid nende elukvaliteet on seetõttu langenud. Patsiendid, kelle kilpnääre saab tähelepanu osaliseks, saavad sünteetilisi või loomakilpnäärmest valmistatud ravimeid, mis suruvad sümptomeid alla ja kui see ei aita, pakutakse radioaktiivse joodiga ravi, mis võib kilpnääret veelgi enam kahjustada.

Tablettravist kasutatakse kilpnäärmehaiguste puhul antibiootikume, alaägeda põletiku puhul kasutatakse põletikuvastaseid aineid (nt ibuprofeen), glükokortikoidhormoone (prednisolooni) ja kilpnäärmehormoone sisaldavaid preparaate.

Krooniline autoimmuune põletik kilpnäärme alatalitluse tekkimisel ravitakse kilpnäärme hormoonidega. Sõlmede tekkimisel kilpnäärmesse manustatakse glükokortikoidhormoone (prednisolooni) või tehakse operatsioon.  

Anthony William kirjutab oma raamatus, et üks suurimaid eksitusi on patsientide arvamus, justkui ründaksid kilpnäärmeravimid haiguse põhjustajat. Tegelikult on need ravimid leebed steroidid, mis aeglustavad immuunsüsteemi reaktsiooni haiguse sümptomitele, leevendades neid, aga ei ravi haigust ennast ega hävita haiguse póhjustajat.

Steroidsed ühendid on tegelikult kontsentreeritud hormoonid, mis aeglustavad ja suruvad alla põletiku ja immuunsüsteemi. Hormooni kontsentratsioon kuivatatud kilpnäärmes toimib immunosupressandina, aeglustades keha võimet hädas olevale kilpnäärmele reageerida.

NB! Raamatus “Meditsiinimeediumi” on toodud välja toitumisprogramm ja toetavad toidulisandid, mis aitab viirusest vabaneda ning annab soovitusi, millega saab kahjustatud kilpnääret tervendada, millega kaitsta ja tugevdada. Kirjanik annab lootust, et kontroll oma tervise üle on võimalik päriselt tagasi võita.

Kokkuvõte: tänapäevased kilpnäärmeravimid on steroidsed ühendid, mis on  tegelikult kontsentreeritud hormoonid. Need suruvad alla põletiku, et aeglustada immuunsüsteemi.

Kilpnäärmehaiguste emotsionaalsed põhjused

Peale selle, et kilpnäärmeprobleeme põhjustavad viirus/sed, toksiinid ja ebatervislik toitumine on sama tähtis pöörata tähelepanu varjatud stressile, mis võivad olla alguse saanud koguni sinu esivanemate hirmudest.

Evette Rose´i  raamatust “Metafüüsiline anatoomia – sinu keha räägib, kas sa kuulad?” võid leida vastuseid, millised hirmud, stress ja alateadlikud mõttemustrid võivad luua kilpnäärmes haigusi.  

Näiteks võib olla Sinu kilpnäärme vaevuste taga pikaaegne ja sügav hirm, et sind ei võeta kuulda või mõistetakse valesti, seetõttu esitad sa oma seisukohti kiiresti ja ettevuristamisega. Sul võib olla hirm, et sul pole piisavalt aega selleks, mis Sul öelda on ja Sul on kalduvus panna päris suur hulk energiat oma juttu, selleks, et olla kindel, et sind mõistetakse. Samuti võib Sul olla  sügav alateadlik hirm võimalike sõnaliste rünnakute ees, juhul kui su mõtted ja ideed pole teiste poolt mõistetud.

Sa tunned, et sa oled rünnaku all just nende poolt, kes peaks sind mõistma, kuulama ja kaitsma. Selle asemel tunned sa end hoopis enda territooriumil  ründe all olevana ja halvasti koheldud, kohas, kus sa peaks end tundma turvaliselt ja hoituna. See jätab Sulle tunde, et kuskil pole turvaline olla.

Sul võib olla ka hirm, et saa ei saa oma õiglast osa armastusest ja mõistetud olemisest. See võib sind sageli panna rääkima agressiivselt alateadliku soovi või isegi sunniga olla oma lähedaste poolt mõistetud ja saada armastust, mida sa väärid.

Agressiivsus võrdub sinu jaoks soov olla austatud, olla kuulda võetud ja tunda end turvaliselt.

Hirmud tulevad lapsepõlvest, kui Sulle ei antud piisavalt toetust, tähelepanu, kohalolu, mõistmist ja ärakuulamist, mille baasilt oleks saanud tekkida vajatud ja väärtuslik olemise tunne. Sa võisid tunda, et Sa pole kellegi jaoks oluline. Sellest omakorda on tekkinud tunne, et Sa pole väärtuslik ja armastatud ja Sinu arvamus ning tegevus pole oluline. Sa justkui pead pidevalt tõestma oma olemasolu.

Teistes olukordades võid sa muutuda alandlikuks ja kasutada tuimust, et end olukorra eest peita. Sa tunned end süüdi ja süüdistatuna paljude vigade ja eksimuste pärast, mis  pereelus on juhtunud. Sul on tunne, et sa pead õigustama iga oma kavatsust ja eesmärki enne, kui sa lubad endal otsuse teha. Sa tahad olla kindel, et su kavatsus on mõistetud, et vältida võimalikku süüdistamist ja rünnakut.

Sa satud tihti draamadesse ja võid leida end olukordades, kus tunned end haavatavana võimalike rünnakute ees. Sa neelad pidevalt alla sõnu, mida  tahaksid öelda  hetkeni, mil sa enam ei jõua end tagasi hoida ja kogu su tõde tuleb välja moonutatuna (nt süüdistusena) viha ja plahvatusena. Need plahvatused võivad olla üsna jõulised põhjustatuna kauaaegsest enese arvamuste ja vajaduste tagasihoidmisest. Need blokeeringud kahjustavad kilpnääret. 

Miks sa kardad oma tõde väljendada? Mis võib tõe välja ütlemisel juhtuda? Mis juhtus minevikus sellist, et sa kardad end väljendada? Kas su vanematel või esivanematel oli/on samad hirmumustrid?

kipnääre suhtlemisprobleem

Mis takistab Sul sõnalise rünnaku puhul rahulikuks jäämast ja armastuse ja rahuga vastamast?

Mida suuremad on su kilpnäärmeprobleemid, seda rohkem oled Sa end lapsepõlves ähvardatuna ja ebaturvalisena tundnud. Need hirmud võivad olla isegi mitte Sinu vaid Sinu vanemate omad, mis on neilt alateadlikult üle võetud.

Mõtle ajas tagasi, kuidas on olnud Sinu ema või isa suhted oma vanematega e. Sinu vanavanematega. Näiteks, kuidas sai läbi Sinu ema oma vanemate, sugulaste, sõprade ja töökaaslastega? Kas suhtlus oli pingevaba, harmooniline ja toetav või vastupidi pidevas tülitsemises, süüdistamises ja eemaletõukamises?  Tegemist on traumadega, mis on seotud suurte vajaka jäämiste ja hirmudega. Nendeks võivad olla armastuse, toidu, tähelepanu ja turvalisuse puudus.

Võid avastada, et ka Sinu lapsed räägivad agressiivselt, olles samuti pidevas hirmus, et neid ei võeta kuulda, nende jaoks ei ole aega, nad ei ole mõistetud, vajatud, armastatud ja olulised.

Kokkuvõte: hirm, et ma pole oluline ja mind ei võeta kuulda, tekitab stressi nii neerupealistes kui kilpnäärmes.

Kuidas muuta hirmumustreid?

Meid saavad aidata jaatused e. affirmatsioonid.  Jaatused sobivad varjatud või kinnistunud mõttemallide muutmiseks. See ei ole viis, kuidas lasta kõigel suurepärasena paista või saavutada ebareaalseid eesmärke. Jaatused aitavad meil lahti saada tundest, et oleme abitud ohvrid, kellel pole mingit lootust. Need aitavad meil sisemiselt tugevamalt muutuda ning võtta leplikum ja armastavam hoiak nii enda kui teiste suhtes.

Teadlikud jaatused aitavad meil mõtlemist ümber programmeerida, sest annavad energiale teise suuna. Selle asemel et säilitada meeleseisundit “Ma tunnen, et mind ei armastata”, võime selle ringi pöörata ja luua seisund “Ma olen ümbritsetud armastusest, mida ma nii väga vajan” ja öelda seni, kuni see energia hakkab kinnistuma ja hirmul põhinevat hoiakut asendama.

Jaatused aitavad meil tunda ja näha lahendust ja teist võimalikkust. Leia endale kõige töötavam lause ja korda seda kuni tunned, et see on üdini Su kehast läbi käinud.   

Kilpnäärme affirmatsioonide näited:

  • Mind kuulatakse ja mõistetakse täielikult.
  • Ma olen kuulda võetud.
  • Mu lähedastel on alati aega mind ära kuulata, nad soovivad mind mõista, minuga arvestada, mind armastada ja toetada.
  • Mul on küllaldaselt aega, et  oma seisukoht arusaadavaks teha ja seda esitada.
  • Ma tunnen enda mõtteid avaldades turvaliselt, sest mu mõtteid soovitakse kuulda, kuulda võtta ja nendega arvestada. Mind toetatakse täielikult.
  • Ma tõmban ligi inimesi, kes soovivad minuga koos olla, mind alati ära kuulata, mõista ja toetada.
  • Ma olen väärtuslik ja mul on teistele väga palju anda.
  • Ma olen vajalik.
  • Jne

Kokkuvõte: positiivsed ja toetavad jaatused rahustavad vaimu ja programmerivad ümber hirmul põhinevad mõttemustrid.

Kuidas käib kilpnäärmehaiguste diagnoosimine?

Kui te kahtlustate, et teil on kilpnäärmeprobleem või -haigus, kuid ei ole selles kindel, laske oma arstil teha vereuuringud kilpnäärmehormoonide taseme määramiseks. Laske määrata TSH, vaba T4, vaba T3 ja kilpnäärme antikehad TPO. Kindlasti on kahtluse korral oluline kontrolli minna, sest kilpnäärmehaiguse ravimata jätmise korral võib seisund muutuda eluohtlikuks. Hormoonide üle- või alatootmine võib põhjustada tõsiseid südameprobleeme.

Kilpnääre test

Kilpnäärme testid TPO, FT3, FT4, THS, TG võiksid kõik perearstid lisada rutiinsesse tervisekontrolli haiguse varaseks diagnoosimiseks ja kohese ravi alustamise võimaldamiseks. Samuti tuleks teha koostööd toitumisnõustajate ja -terapeutidega, kuna kilpnäärme haiguste puhul on oluline kindla toitumise järgimine.

Tähelepanu peaks pöörama isegi siis, kui kõik kilpnäärmeuuringute tulemused on normaalsetes piirides, teil võib siiski olla kilpnäärme probleeme. Paljud inimesed, enamasti naised, tunnevad kergeid viiruslikke hüpotüreoidiidi sümptomeid, hoolimata normaalsetest uuringutulemustest. Vahel kulub kilpnäärmehaigusel kuid või isegi aastaid, enne kui see jõuab punkti, kus laboriuuringud selle avastavad. Lisaks on enamiku laborite  normväärtuste vahemikud liiga laiad, seetõttu võivad kerged haigused praost läbi lipsata ja sageli teevadki seda.

Milliste toitude ja toidulisanditega ravida kilpnäärmehaigusi?

See sektsioon pakub toite, ravimtaimi ja toidulisandeid, mis tervendavad kahjustatud kilpnääret, tugevdavad kõiki selle kaasnäärmeid teie immuunsüsteemis (neerupealiseid, ajuripatsit, kõhunääret jne) – ja vähendavad  viirusekoormust, eriti kilpnäärmes. Kilpnäärme tervist edendavad väga edukalt niisugused ristõielised köögiviljad nagu lillkapsas, lehtkapsas, brokoli, peakapsas, üdikapsas ja lillnaeris.

kilpnääre-kapsad

 

Kõige paremini aga tervendavad kilpnäärmehaigusi:

  • Atlandi punavetikas (Palmaria palmata, ingl k dulse),
  • Metsmustikad – aitab taastada kesknärvisüsteemi ja uhub EBV toksiinid maksast välja
  • Idandid – sisaldavad palju tsinki ja seleeni, tugevdavad immuunsüsteemi EBV vastu
  • Seller – tugevdab soolhapet maos ja varustab kesknärvisüsteemi mineraalsooladega
  • Petersell – kõrvaldab kõrge vase- ja alumiiniumisisalduse, mis toidab EBV-d
  • Küüslauk – viiruse- ja bakterivastane, kaitseb EBV eest
  • Kanepiseemned
  • Kookosõli — viiruse ja põletikuvastane
  • Parapähklid
  • Vaarikad – rikas antioksüdantidest, mis eemaldab vabad radikaalid verest ja elunditest

kilpnääre-mustikad

 

Need tervendavad toidud võivad hävitada viirusosakesi, pakkuda toitaineid, parandada kilpnäärmekude, vähendada sõlmede teket, uhtuda välja toksilisi raskmetalle ja viirusejääke ning edendada kilpnäärmehormoonide tootmist.

Millised toidulisandid toetavad kilpnäärme tervenemist?

HÄVITA VIIRUS JA PUHASTA ORGANID TOKSIINIDEST

Tsinkhävitab EB viiruseid, tugevdab kilpnääret ja aitab kaitsta endokriinsüsteemi
Lagritsajuur – hävitab EB viiruseid kilpnäärmes ja toetab neerupealiseid
Punane ristik – puhastab maksa, lümfisüsteemi ja põrna EBV neurotoksiinidest
Punased merevetikad nt Dulse – võimsa viirusevastasetoimega, eemaldab raskmetallid nt elavhõbeda ja vähendab viiruskoormust
Spirulina (eelistavalt Hawaiilt) varustab kilpnääret oluliste mikrotoitainetega ning seob ja eemaldab raskmetalle
Bioaktiivne C-vitamiintugevdab immuunsüsteemi ja uhub EBV toksiinid maksast välja
Kehapuhastus Detox – sisaldab 7 taime – Atlandi punavetikas e. Dulse, spirulina, odraorase mahla ekstrakt, mustikad, võilillejuur, takjajuur ja maarjaohaks.

TERVIKLIK KEHAPUHASTUSKUUR (Detox) – 3 organismi puhastavat toodet + käsiraamat – Para-Herb + Soolepuhastus Detox +  Kehapuhastus Detox  –  Ecoshi terviklik kehapuhastuse komplekt koosneb kolmest keha puhastavast tootest ja toetavast käsiraamatust. Erinevate kehapuhastustoodete läbimõeldud järjestikune tarvitamine tagab parima tulemuse. Nii ennetad toksiinidest tulenevaid terviseprobleeme ja puhastud parimal looduslikul moel.

 

TOETA PUHASTUSE AJAL PUHASTUSORGANEID –

MAKSA JA PÕRNA

Keha puhastamisel EBV poolt tekitatud toksiinidest ja raskmetallidest on vaja omakorda  toetada puhastusorganeid – maksa ja põrna. Kuna maks ja põrn võivad olla viirusest kurnatud ja toksiine täis, ei pruugi need organid jõuda ilma toetuseta mürkaineid välja viia. Võimsad maksa ja põrna toetajad on võilill, eriti võilille juur, maarjaohakas (maarjaohaka seemnete jahu Milk Thistle), (maarjaohaka tõmmis)  ja takjajuur. Nimetatud taimed sisalduvad ka Ecoshi Kehapuhastus Detoxis. Need taimed aitavad efektiivselt mürkaineid välja viia ja suurendavad maksa ning põrna vastupanuvõimet. Lisaks soodustavad sapi moodustumist ja toidavad rakke oma lugematul hulgal toitainetega. Tulemuseks on rohkem energiat ja tugevam immuunsüsteem.

Võilill-ja-maarjaohakas-kilpnäärme alatalitus

TOETA OMA NÄRVISÜSTEEMI JA NEERUPEALISEID

Ashwagandha (talvekirss)  – toetab kilpnääret ja neerupealiseid, aitab stabiliseerida endokriinsüsteemi

B-kompleks  – rahustab närvisüsteemi, toetab aju tegevust ja on olulised vitamiinid endokriinsüsteemile

Meelerahu – sisaldab aminohappeid ja taimi, mis toetavad tõhusalt närvisüsteemi.

TOIDA KILPNÄÄRET JA KILPNÄÄRME HORMOONE
VAJALIKE MINERAALIDEGA

L-türosiin – (aminohape) aitab suurendada kilpnäärmehormoonide tootmist
Kroomaitab stabiliseerida endokriinsüsteemi
Mangaan – oluline kilpnäärmehormooni T3 tootmisel
Seleen – stimuleerib kilpnäärmehormooni T4 tootmisel
Thyroid Support – sisaldab L-türosiini, kroomi, seleeni, mangaani ja Kelp taimena joodi.
Magneesium – aitab stabiliseerida kilpnäärmehormooni T3
Vitamiin D3 aitab immuunsüsteemi ja selle reaktsioone stabiliseerida
Antioksüdandid  – essentsaalsed vitamiinid kaitsevad rakke vabade radikaalide rünnakute eest, tsink ning seleen kaitsevad kilpnääret ning stimuleerivad kilpnäärmehormoonide tootmist. 

Igast sektsioonist on soovitav manustada vähemalt ühte toodet, et toetada kilpnäärmehaigusega seotud organeid tervikuna. Toidulisandeid võetakse üldjuhul kuuridena 2 nädalast – pooleteise kuuni. Mõnda rohkemgi. Tehakse paus ja võetakse jälle, jne. Ühtset ettekirjutust siin ei ole. Kõik oleneb tervislikust seisundist. Kindlasti tasub kuulata lisandite osas oma keha. Kui hakkab parem, siis järelikult aitab. Vahel läheb enne paremaks minemist ka halvemaks, eriti puhastuse ajal, kui toksiinid liikvele lähevad.

A.William mainib raamatus, et õiget toitumist ja elustiili järgides läheb haiguse taandamisega 3 kuust kuni 2 aastani. Põhjalik toortoidul põhinev puhastusprogramm kestab 1 kuu, mille kohta saab lähemalt lugeda tema raamatust “Meditsiinimeedium”. Samuti saab sealt lugeda, milliseid toite kindlasti vältida ja mida menüüsse lisada. 

Kokkuvõte: toeta oma kilpnääret järgmiste tegevustega!

  • Hävita taimsete tõmmiste, vitamiinide ja mineraalidega viirus
  • Puhasta organism viirusest, viiruse poolt tekitatud toksiinidest ja raskmetallidest
  • Toeta oma närvisüsteemi ja neerupealiseid leevendades stressi ja aidatas taastada närvisüsteemi
  • Tarbi piisavas koguses vett, et uhada välja mürkaineid
  • Söö piisavalt toortoitu, et varustada rakke toitainetega
  • Anna kehale treeningu näol mõõdukat koormust, et vabastada pingeid ja viia kehast välja toksiine
  • Anna oma kehale piisavalt puhkust!
  • Armasta ennast! 🙂

NB! Artiklis toodud info on soovituslik, ei pretendeeri professionaalse meditsiinilise nõuande asendajana. Toidulisandid on soovituslikud ja iga kasutaja enda vastutusel. Raseduse, rinnaga toitmise ja ravimite tarvitamisel pidada kindlasti nõu arstiga.

Vaata ka kilpnäärme teemalist video:

 

Loe ka Delia kogemuslugu, kuidas ta paranes kilpnäärme struumast tänu toitumise muutmisele ning keha puhastamisele: KOGEMUSLUGU

Loe Sirli Jassovi kogemuslugu, kuidas ta on saanud oma kilpnäärme näidud korda elustiili muutmise, kehapuhastamise ja loodustoodetega: KOGEMUSLUGU 

Allikad:

  1. A.William “Meditsiinimeedium”
  2. E. Rose “Metaphysical anatomy- your body is talking, are you listening?”
  3. D.Shapiro “Sinu keha räägib sinuga – mõtete ja tunnete mõju tervisele”
  4. http://www.lifeworkswellnesscenter.com/thyroid-disease-treatment/thyroid-disease-why-this-epidemic.html
  5. https://www.thyroid.org/
  6. https://et.wikipedia.org/wiki/Kilpn%C3%A4%C3%A4re

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´