L-Arginiin on tähtis aminohape (valk ehk proteiin), mis osaleb lämmastikoksiidi tootmises. Lämmastikoksiid on vajalik selleks, et laiendada veresooni ning hõlbustada vereringet. Arginiinist moodustuv lämmastikoksiid vähendab veresoonte seintes pinget, mis omakorda:
• suurendab hapniku läbilaskevõimet
• alandab vererõhku
• parandab verevarustust
• ennetab südame-veresoonkonna haigusi
Halb vereringetalitus on paljude terviseprobleemide tekitaja. Peavalud, treeningjärgsed valud, vererõhu ja külmade jäsemete hädad on ühed kergemad vereringe talitlushäired. Organismi stabiilne hapnikuvarustus aminohappe L-arginiiniga aitab vältida paljude terviseprobleemide teket, sealhulgas südame- ja veresoonkonna haigusi. Lisaks sellele, et lämmastikoksiidil on keskne koht vererõhu reguleerimises, aitab ta kaasa uute veresoonte tekkimisele, mis omakorda kiirendab haavade paranemist, vähendab valu ning turseid.
Mis on aminohape ja mis on aminohapete funktsioon organismis?
Aminohape ja aminohappejäägid on valgud ehk proteiinid, mille arv võib organismis ulatuda tuhandeteni. Ühed valgud moodustavad organismi materiaalse baasi – plastilise materjali rakkude, rakkudevahelise aine ja kudede moodustamiseks. Teised valgud on vajalikud mitmesuguste füsioloogiliste funktsioonide täitmiseks nagu: katalüütiline- (ensüümid), liikumis- (müosiin), regulatoorne- (hormoonid), transpordi- (hemoglobiin, müglobiin), kaitsefunktsioonid (immuunglobuliinid, interferoon) ja paljud teised. 80st tuntud aminohappest pakuvad erilist huvi 28 aminohapet, mis on vajalikud igat liiki valkude (rakkude) ülesehitamiseks ja mis kõige sagedamini esinevad toiduainetes. Arginiinil näib olevat mõlemad funktsioonid.
Arginiini teised funktsioonid organismis
Arginiin tugevdab ka immuunsüsteemi antikehade tootmisega, on osaline kasvuhormooni ja insuliini tootmises ning omab ka keha toksiinidest puhastavat mõju aidates organismil vabaneda raskemetallidest. Wikipedia väidab näiteks, et Kopenhaageni Ülikooli teadlaste poolt läbiviidud katsete tulemusena parandab arginiin keha võimet metaboliseerida glükoosi. See tähendab, et arginiin võttes osa glükoosi ainevahetusest ning reguleerides glükoosi taset veres on väidetavalt sama efektiivne kui mitmed hästi tuntud teise tüübi diabeedi ravimid.
Kus L-arginiini leidub ja millal võtta L-arginiini juurde?
L-arginiini leidub valguna piimatoodetes (kodujuust, piim, jogurt), looma-, sea- ja linnulihas, mereandides, nisujahus, tatras, läätsedes, mitmetes pähklites, kõrvitsa- ja päevalilleseemnetes.
Kes on hea tervise juures, neil valmistab organism arginiini piisavalt ise, kuid puudus võib tekkida:
• toitainevaesest menüüst,
• trauma ja operatsiooni tagajärjel,
• vanuse või haiguse tõttu,
• aeglustunud ainevahetuse korral,
• vereringe hädade korral
Nimetatud juhtudel tahab keha L-arginiini saada juurde väljastpoolt – kas toiduga või toidulisandina. L-arginiin aitab näiteks sportlastel hapnikku ja toitained lihasmassi kohale transportida, väheliikuvate inimeste vereringet soodustada, seksuaalset võimekust tõsta, vananemisest, stressist ja vereringehädadest tulenevaid protsesse oluliselt pidurdada ning seeläbi üleüldiselt parandada elukvaliteeti. Lisaks annab L-arginiin suurepäraselt juurde energiat. Kuidas? Arginiin lõdvestab veresooni, mille tõttu on veresoontes rohkem hapnikku. Hapnik on aga vajalik rakumitokondritele põlemisprotsessiks. Mitokondrid on nagu tuumajaamad, mis toodavad hapniku ja sahhariidide toimel energiat. Mida rohkem saab inimene hapniku, seda rohkem on inimesel energiat.
Kuidas L-arginiini manustada?
Arstid soovitavad pulbrina kasutatavaid aminohappeid tavaliselt manustada pool tundi enne sööki või pool tundi pärast sööki, et ei tekiks konkurentsi toidus sisalduvate aminohapetega. Tarvitada hommikuti tühja kõhuga 4 kapslit või treeningvõimekuse parandamiseks 2 kapslit pool tundi enne treeningut ja 2 kapslit enne magamaminekut. L-arginiini soovitav annus täiskasvanule on 2-4 g.
Allikad:
Wikipedia
V. ja L. Mihkelsoo „Isetervendamise käsiraamat“.
Tervisekooli konspekt toitumisnõustajatele „Aminohapped“.
-http://erasedisease.com/2012/02/22/what-is-the-difference-between-l-arginine-and-arginine/
/toode/l-arginiin-mustikas/