Chaga seen (ladina keeles Inonotus obliquus) ehk must pässik, mida rahvakeeli nimetatakse ka kasekäbakaks, kasekäsnaks, mustaks kõpjaks ja mustaks torikuks, on üks imeliselt väekas pässiku perekonnast pärit seen. 

Kuna toidulaual serveerimiseks sedasorti seened just parim valik ei ole, siis Chaga omadustest osa saamiseks on see enamasti kasutusel toidulisanditena, kas siis pulbri või ekstrakti kujul.

Peamiselt kasvab Chaga parasiittaimena kasepuu koorel. Kasepuu pärast pole sul siiski muretseda vaja, sest teadaolevalt Chaga puule endale liiga ei tee. Niisamuti ei vähenda see seen oluliselt ka puu maksimaalset eluiga, sest kipubki elutsema vaid juba niigi nõrgestatud immuunsüsteemiga ja küpsematel kahjustatud puudel. 

Peale kasekoorel parasiteerumise meeldib Chagale kasvada ka lepal, pöögil, harilikul tammel ja muudel lehtpuudel Venemaal, Soomes, Põhja-Ameerikas, Jaapanis ja Ida-Euroopas laiuskraadidel 45° N-50° N. See tähendab, et Chaga seen kasvab ka siin – meie endi kodumetsades!

Siinses artiklis kirjutame täpsemalt sellest, kuidas Chaga seent ära tunda, mida teadlased Chaga kohta uurinud on ning miks kombineeris Ecosh oma toidulisandis Chagat just musta küüslauguga.

Mis vahe on Chagal ja Kasekäsnal

Chaga versus Kasekäsn ehk kuidas Chagat eristada ja ära tunda

Kuigi Chagat kutsutakse ka kasekäsnaks, ei tohi seda kindlasti segamini ajada teise – samuti kaskede koorel kasvava puuseene liigiga mille nimi ongi kasekäsn. Ometi, segi neid tihti aetakse ning nende nimesid sünonüümideks peetakse. Neid kaht tegelikult väga erinevat seeneliiki saad eristada nii:

 • Chaga (Inonotus obliquus): See pässiku perekonnast pärit seen on kase ja mitut teist liiki lehtpuu (näiteks lepa, pöögi, hariliku tamme) tüve küljes kasvav krobelise ja kergesti puruneva välispinnaga ning ebakorrapärasega kujuga must mügarik. Just nimelt must värvus ja krobeline pind ongi Chaga peamisteks tunnusteks! Chaga mustade mügarate all asuvad tema õhukesed ja liibuvad viljakehad. Peale 10–15 aastat elutsemist võivad need mügarikukesed kasvada lausa 0,5 kuni 1,5 meetri suuruseks ja ligikaudu 10–15 cm jämeduseks ning kaaluda isegi kuni 5 kg või rohkemgi. Kuigi Eestis esineb Chagat metsas, parkides ja puisniitudel üsna rohkesti, peetakse seda siiski väga haruldaseks seeneks, mis parasiteerub osade allikate kohaselt vaid ühel puul 20 000`nde kohta (32).
 • Kasekäsn (Fomitopsis betulina varem nimetatud kui Piptoporus betulinus): Kasekäsn on hoopis teisest – kasekäsna perekonnast pärinev seeneliik. See kasvab samuti parasiidina peaaegu eranditult ainult kasepuude koortel. Kasekäsn on nõrgestatud kaskedel nekrotroofne parasiit (nekrotoofne tähendab parasiitorganismi, mis tapab oma peremeesrakud ja seejärel toitub surnud ainest), mis põhjustab pruunmädaniku ja lõpuks ka puu surma, olles üks levinumaid surnud kaskedel nähtavaid seeni. Kasekäsna viljakehad on kahvatud, sileda hallikaspruuni pealispinnaga ning selle kreemvalgel alumisel küljel on sadu eoseid sisaldavaid poore. Sile ja hallikaspruun – täiesti teisest ooperist eks?! Kasekäsna viljakeha on kummise tekstuuriga ja muutub vanusega korgistunuks. Seene poolt lagundatud puit ja selle seeneniidistiku kultuurid lõhnavad sageli selgelt roheliste õunte järele. Kasekäsna peetakse mittesöödavaks seeneks, kuid tervist toetavaid omadusi võib väidetavalt olla temalgi (33).

Chaga seene (Inonotus obliquus) kasulikkus

Chaga seene toitainete sisaldus

Medical News Today ja ka osadel teistel andmetel võib Chaga seen (just seen ise, mitte mõne konkreetse tootja toidulisand) peita endas mitmeid vitamiine, mineraale ja teisi toitaineid (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 26). Chaga seenes sisalduvate toitainete kohta soovitame sul ise otse allikatest edasi uurida. Siiski tuleb märkida, et seente või eliksiiride (mida on uuringutes kasutatud ja mis on selliseid tulemusi andnud) ja Chaga toidulisandite vahele, ei saa tõmmata võrdusmärki.

Seda just seetõttu, et toitainete sisaldus Chaga toidulisandites oleneb siiski palju selle töötlemise tehnoloogiatest ja ka tootja usaldusväärsusest. Nii, nagu iga teinegi töödeldud toit sisaldab toitaineid vähem, sisaldab toitained vähem ka liigselt töödeldud Chaga.

Chaga seen

Mida räägivad Chaga seene kohta uuringud

Oma unikaalse toitainete sisalduse tõttu on Chaga seent nii ja naapidi uuritud palju ning mitmed loom-, katseklaasi- ja populatsioonipõhised uuringud on leidnud, et Chaga seentel võib tulevikus olla suur potentsiaal.  

Uuringute andmetel ei ründa Chagas sisalduvad ühendid patogeene mitte otseselt, vaid võivad aidata stimuleerida sinu keha ise  võitlema.  Siiski, ärme veel selle peale, et imeravim kõige vastu justkui leitud oleks – kohe suure hurraaga saltosid viskama ega rõõmust lakke hüppama hakka, vaid katsume kõige uskumisega ikka ettevaatlikud olla. Seda lihtsalt seetõttu, et Chaga tervisekasude kinnituseks on endiselt vaja edasisi populatsioonipõhiseid uuringuid. 

Sellest hoolimata toome allolevalt ära loetelu sellest, mida teadlased uurinud on ja mida senised uuringuandmed meile Chaga seene kohta ütlevad.

1. Mis on adaptogeensed taimed?

Adaptogeenid on looduslikud stimulandid, mis aitavad sinu kehal kohaneda keemilise, bioloogilise või füüsilise stressiga. Kuigi teadlased ei ole siiani veel täielikult aru saanud, kuidas adaptogeenid toimivad, peetakse neid teadaolevalt tõhusateks sellest hoolimata. Seda eriti hormonaalsüsteemi tasakaalustamisel. Adaptogeensed taimed võivad aidata taastada kehas tasakaalu.

Lisaks võivad adaptogeensed taimed aidata stimuleerida ainevahetust ja võimaldada organismil töötada säästval ja tasakaalustatud režiimil (nn homöostaas, see tähendab organismi füsioloogilist tasakaalu ehk organismi sisekeskkonna tähtsate näitajate püsimist teatud normi piires).

Selline vaoshoidlik režiim võib aidata kehal paremini toime tulla ka haiguste korral (47).

2. Mis on antioksüdantsed ained?

Antioksüdandid on vajalikud ained, mis neutraliseerivad, pärsivad ja kontrollivad kehas vabade radikaalide poolt algatatud kahjulikke ahelreaktsioone. Seega, sinu kehas lihtsalt peab olema antioksüdantide ja vabade radikaalide vaheline tasakaal paigas! Vastasel juhul võivad vabad radikaalid muutuda ohtlikuks ja hakata kahjustama sinu rakke ja DNAd (sellist vabade radikaalide kahjulikku toimet nimetatakse oksüdatiivseks stressiks) (49).

Antioksüdantide toimet on osadel andmetel seostatud näiteks:

 • vananemisprotsessi aeglustamisega, 
 • soodsa mõjuga kolesteroolitaseme alandamisele, 
 • sigaretisuitsu poolt tekitatava kahju vähendamisega, jne (49). 

Osasid antioksüdante toodab sinu keha ka ise (näiteks koensüüm Q10, melatoniin, lipoehape). Kuid need ei pruugi pakkuda piisavat kaitset tulemaks toime sellise hulga vabade radikaalidega, millega inimene tänapäeval paratamatult igapäevaselt kokku puutuma peab. 

Kui siia lisada veel ebatervislik eluviis ja tasakaalustamata toitumine, siis on antioksüdantide tarbimine lausa eluliselt oluline.

Tähtsamateks antioksüdantideks peetakse C-, A-, E-vitamiine, karotenoide, flavonoidide, ubikinoone, seleeni, mangaani ja tsinki. Ja nagu varemgi öeldud, arvatakse, et tohutul hulgal antioksüdante peidavad endis ka Chaga seened (49)! 

3. Uuritud tsütokiinide roll immuunsüsteemile

Mõnedes loom- ja katseklaasiuuringus on Chaga ekstrakt näidanud positiivset mõju tsütokiinide tootmisele. Tsütokiinid on immuunsüsteemi keemilised sõnumitoojad (rakkudel üksteisega suhelda aitavad valgud), mis mängivad rolli valgete vereliblede stimuleerimisel (9, 10).

Siiski ära kiirusta haiguste korral tarbima toidulisandeid, vaid konsulteeri ikka eelnevalt oma tervishoiuteenuse osutajaga.

4. Tsütokiinide roll põletike korral

Põletik ei ole alati halb, see on sinu immuunsüsteemi loomulik reaktsioon, mis aitab võidelda infektsioonidega, soodustab haavade paranemist ja kaitseb haiguste eest. Kuid mõnikord võib kasulik lühiajaline põletik üle minna pikaajaliseks põletikuks – krooniliseks terviseprobleemiks, mida on seostatud ka raskete haigusseisundite (eriti reumatoidartriit ja südamehaigused) tekkeriski suurenemisega.

Mõned teadlased väidavad, et põletik võib osaliselt soodustada isegi depressiooni kujunemist. Veelgi enam, Ameerika Ühendriikides on põletikku seostatud vähemalt kaheksaga kümnest peamisest surmapõhjusest (11, 14). Õnneks võivad osade loom- ja katseklaasiuuringute kohaselt tsütokiinid rolli mängida ka põletiku kontrolli all hoidmisega (12, 13).

Chaga roll põletike reguleerimisel vajab siiski edasisi uuringuid ja põletiku korral pea kindlasti nõu oma terviseteenuse osutajaga.

5. Chaga seent on uuritud ka seoses kolesteroolitasemega

Chaga ekstrakti mõju on uuritud ka seoses LDL-kolesterooli taseme vähendamise (halb kolesterool) ja samaaegselt HDL-kolesterooli (hea kolesterool) suurendamise ning antioksüdantide tasemega (24, 25).

Kuna kõrge kolesteroolitase mängib rolli südame-veresoonkonna haiguste arengus, siis on oluline, et kolesteroolitase veres oleks pigem hea (HDL-kolesterooli), kui halva kolesterooli (LDL-kolesterooli) kasuks.

6. Oksüdatiivne stress ja ennaegne vananemine

Liiga paljudest vabadest radikaalidest tingitud oksüdatiivset stressi peetakse üheks suurimaks süüdlaseks ka vananemisprotsessi võimalikus kiirendamises ning füüsiliste vananemisilmingute põhjustamises, nagu hallid juuksed, lõtvunud nahk ja kortsud. Need kurjajuured, miks sinu kehas oksüdatiivset stressi ja rakukahjustusi põhjustavate vabade radikaalide tase liiga kõrge võib olla – võivad hõlmata järgmist:

 • Liigselt suures koguses praetud, rafineeritud ja töödeldud toitude tarbimine. Ka transrasvu, kunstlikke magusaineid, kantserogeene, teatud värvaineid või teisi lisaaineid sisaldavate söökide liigne osakaal igapäevamenüüs.
 • Liigne treening.
 • Suitsetamine.
 • UV-kiirgus.
 • Keskkonnasaaste ja toksiinid.
 • Kiirgus.
 • Kokkupuude kemikaalidega, nagu pestitsiidid ja ravimid, sealhulgas keemiaravi, ning suures koguses parabeene ja muid kemikaale sisaldavate nahahooldustoodete tarbimine.
 • Tööstuslikud lahustid.
 • Alkohol.
 • Mõned ravimid.
 • Lisaks vähene antioksüdantide sisaldus toidus.

See, et sinu kehas on natukene vabu radikaale, on täiesti normaalne. Kuid kokkupuudet liigselt suures koguses vabade radikaalidega on seostatud võimaliku rakkude ja DNA kahjustuste, vananemise kiirendamise ja mitmesuguste tervisehädade arengule heaks kasvulavaks olemisega. 

Kuigi teadlased ei ole otseselt just Chagat vananemisvastase toimega seostanud, siis vananemisega seoses on palju uuritud Chaga võimalikku vabu radikaale neutraliseerivat toimet. Vabad radikaalid mängivad aga vanenemise juures vägagi suurt rolli. 

Seetõttu arvatakse, et teoreetiliselt võib suuremas koguses antioksüdantsete omadustega taimede tarbimine aidata vananemisprotsessi aeglustada ja pidurdada ka nähtavaid vananemismärke pidurdada.

7. Oksüdatiivne stress ja vererõhk

On juba teada, et oksüdatiivne stress põhjustab kehas nii vananemist, kui ka teisi kudede kahjustusi, kuid see võib olla ka tegur, mis kõrget vererõhku soodustab. 

Kõrge vererõhk on aga midagi, mida kindlasti vältida tasub, kuna see võib omakorda soodustada muid südame-veresoonkonna probleeme.

Kuigi näiteks WebMd lehel kirjutatakse, et on uuritud Chaga mõju ka vererõhu alandamisele, siis mitmed teised usaldusväärsed allikad seda väidet jälle ei toeta. Seega maksab selle infoga veel ettevaatlik olla ja edasisi uuringuid ootama jääda (48).

8. Chaga seenes sisalduvate ainete nagu kojichappe ja betuliinhappe kasutusalad 

Väidetavalt sisaldab Chaga kõrges kontsentratsioonis kojichapet ja betuliinhapet, ühendeid, mida kasutatakse sageli naha toitmiseks ja niisutamiseks, samuti kortsude, värvimuutuste ja ka akne vähendamiseks.

Kojichape on kemikaal, mida saadakse erinevat tüüpi seentest. See on ka kääritatud sojakastme ja riisiveini kõrvalsaadus. Kojihapet kasutatakse mõnikord toiduainetööstuses loodusliku säilitusainena, kuid selle üks peamisi kasutusalasid on siiski mõnedes tervise- ja kosmeetikatoodetes.

Osade allikate kohaselt võib see hape vähendades akne raskust ja aknega seotud värvimuutusi või arme – parandada ka naha välimust (49).

Näiteks, 2013. aastal uuriti Koreas Chaga ekstrakti mõju nahahooldusvahendina. Kõrge ultraviolettkiirguse neeldumisspektrid vahemikus 280-350 nm näitasid, et I. obliquus’e ekstrakt võib kaitsta nahka UV-kiirguse kahjustuste eest. Seetõttu pakkusid teadlased antud uuringutulemustele tuginedes välja, et I. obliquus’e viljakehi võib kasutada naha valgendamise, UV-kiirguse vastaste ja nahahooldusvahendite väljatöötamiseks (35).

Seega kui soovid parandada oma vaha tervist ilma kemikaale kasutamata, siis soovitame sul kindlasti uurida Chaga kasutamisvõimaluste kohta rohem (35, 49)!

9. Chaga seent on uuritud seoses psoriaasiga

Kuna psoriaas on autoimmuunhaigus, mis süsteemset põletikku põhjustab, kõlab psoriaasi korral Chaga kasutamine ju vägagi loogiliselt. Aga loogikast üksi võib siin väheks jääda, seega, mida ütlevad Chagaga psoriaasi vastu võitlemise kohta uuringud? Uuringuid selle kohta on küll esialgu tehtud vähe, kuid siiski on neist osad üsnagi paljutõotavad.

Näiteks anti ühes uuringus soolepõletikuga hiirtele Chaga ekstrakti ja uuriti selle mõju valgule TNF-alfa (valk, mida immuunsüsteem kasutab rakusignaalide edastamiseks), mis on ühtlasi ka suur osaline psoriaasi ägenemises (36, 37).

Teises uuringus uuriti jälle Chaga pikaajalise regulaarse suukaudse tarbimise mõju psoriaatiliste kahjustuste täielikule kadumisele 38 inimesel 50-st. Kui nüüd eriti täpne olla, siis ulatuslik massiivsete naastudega psoriaas paranes täielikult 14 patsiendil ja paranemist mainiti 2 patsiendil. Ulatuslik lokaalsete naastudega psoriaas paranes täielikult 16 patsiendil ja paranemist mainiti 3 patsiendil. Piiratud psoriaasi kahjustused ja erütrodermilised kahjustused paranesid täielikult vastavalt 5 ja 3 patsiendil (38).

Veelgi enam, uuringu ajal ei täheldatud kõrvaltoimeid. Uuring näitas ka seda, et täieliku paranemise ilmnemiseks kulus tavaliselt 9–12 nädalat (38).

10. Chaga seenes sisalduvat inotodiooli on uuritud seoses allergiatega

Inotodiool on lanostaantriterpenoid, mida arvatakse praegustel andmetel leiduvat ainult Chaga seentes. Seda ainet on mitmetes uuringutes seostatud võimaliku allergiavastase toimega ning lisaks ka märkimisväärse selektiivsusega nuumrakkude suhtes (39, 40, 41).

Selguse mõttes olgu ka öeldud, et nuumrakk (tuntud ka kui mastotsüüt või labrotsüüt) on sidekoe püsirakk, mis sisaldab palju histamiini ja hepariini. Nuumrakud ongi need rakud, mis vastutavad vahetute allergiliste reaktsioonide eest, sest antigeenide seondumine nuumrakkude pinnal olevate retseptoritega vallandab histamiini jt. amiinide sekreteerimise, mis allergilisi reaktsioone põhjustavad (39, 40, 41).

11. Chaga seent on uuritud seoses valu vaigistamisega

Kuidas Chaga lisaks muule ka valuga seotud võib olla? 

Nimelt on uuritud selle seene omadusi ka selles suhtes, et kas need võivad aidata alandada kehas teatud siduvaid komponente, mis seejärel põletikupiirkondadest ensüüme blokeerima hakkaksid. Uurijate eesmärk on olnud teada saada, et kas nimetatud komponentide madalal hoidmisel võibki valu tase väheneda ning alguse saada ka ärritunud kohtade paranemine. Uuringute tulemused on osutunud paljutõotavaks (42).

Oluline on märkida, et kui sul on krooniline põletik ja vajad ravimeid, peaksid alati enne vahetuse tegemist oma arstiga Chaga tarbimisest rääkima. Mõnel juhul on Chaga ideaalne toidulisand, kuid see ei tohiks ilma arsti loata asendada ravimeid (42).

12. Unekvaliteet

Kuigi kõik reageerivad erinevate taimedele veidi erinevalt, siis olenemata asjaolust, et teatud seened ühest küljest energiat ja jõudu juurde võivad anda –  ei hoia need sind tõenäoliselt ärkvel. Miks? 

Nimelt, võivad adaptogeensed omadused mängu unekvaliteedi parandamisel. Adaptogeensed taimed aitavad taastada kehas tasakaalu ja toetada ka kohanemist stressida. Seega, kui vajad energiat, annavad need sulle juurde anda energiat ja kui vajad puhkust, siis aitavad rahustada (43, 49).

13. Vitamiin B2 ja migreen

Chaga seened on väidetavalt rikkalikud B2-vitamiini ehk riboflaviini poolest ja kuna uuringutes on riboflaviini seostatud peavalu sageduse, intensiivsuse ja kestuse vähendamisega, siis eeldavad osad, et sama mõju võib olla ka Chagal. 

Tegelikult määrataksegi riboflaviini toidulisandeid tavaliselt korduvate migreenidega võitlevatele inimestele, kuna eelduste kohaselt peaksid need migreeni sümptomeid märkimisväärselt leevendama (44). 

Aga, kuigi teadlased on uurinud palju Chaga mõju ühe peavalude peamise põhjuse – stressi korral ja niisamuti sisaldab see B2 vitamiini, ei ole uuringud Chagat siiski veel otseselt migreeni leevendamisega seostanud (44).

14. Chaga võib soodustada juuste kasvu

Chaga seeni, täpsemalt selle sklerootiumi (toiduvarusid sisaldav kivistunud seenemütseel), on Mongoolias kasutatud traditsioonilise juuksešampoonina tervete juuste säilitamiseks. 

Nüüd on ka uuringud näidanud, et Chagas sisalduvad ained nagu lanostaani tüüpi triterpeenid võivad olla potentsiaalsed kandidaadid uute juuksehooldusvahendite koostises, mida kasutada tervete juuste säilitamiseks ja millel on ka juuste kasvu stimuleeriv toime (45).

Chaga erinevate võimalike soodsate toimete kohta soovitame sul kindlasti erinevatest taimedele ja seentele pühendatud raamatutest ise juurde lugeda. Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu kompleks on saadaval meie e-poes.

Kas Chaga pulber võib sind uniseks teha või vastupidi?

Chaga ei sisalda kofeiini, kuid aitab sellegipoolest säilitada kehas ühtlast energiataset. Uniseks Chaga küll ei tee, kuid võib oma adaptogeensete omaduste tõttu aidata sinu kehal stressiga kohaneda ja sind ka rahustada.

Millal peaksid Chaga tarbimisega ettevaatlik olema?

 • Chaga sisaldab valku, mis võib takistada vere hüübimist. Seetõttu, kui võtad verevedeldajaid, sul on veritsushäire (veritsushäired on grupp haigusseisundeid, mille puhul on probleeme keha vere hüübimisprotsessiga. Pärast vigastust võivad need häired põhjustada rasket ja pikaajalist verejooksu) või valmistud operatsiooniks, pea enne Chaga toidulisandite võtmist nõu oma arsti või terapeudiga.
 • Kuna Chaga võib aidata immuunsüsteemi turgutada, peaksid ka autoimmuunhaigustega inimesed enne Chaga mis tahes kujul tarbimist oma arstiga eelnevalt nõu pidama.

Must küüslauk

Miks ühendas Ecosh oma toidulisandis Chaga musta küüslauguga?

Vastus küsimusele, miks neid kahte imerohtu omavahel kombineerida, on tegelikult ülimalt lihtne. Nimelt peetakse Chagas ja mustas küüslaugus sisalduvat antioksüdantide kompleksi üheks vanimaks, ohutuimaks ja võimsaimaks ürdiseguks, mida loodusel meile pakkuda on, sest Chaga seenel ja mustal küüslaugul on üksteist toetav toime!

Tänu sellele omastab sinu keha nendes looduse imelistes andides sisalduvaid toitaineid paremini. Veelgi enam, uuringud näitavad, et mustas küüslaugus on antioksüdantide tase kordades kõrgem kui toores küüslaugus (50, 51).

Niisiis, see on tõeline, juba ürgsetel aegadel looduse poolt sõlmitud liit, mis on üksteist toetav ning ka mõlemapoolselt kasulik. Ja nii lihtne see ongi!

Miks eelistada Chaga seent ja musta küüslauku just kapslis mitte eliksiirina?

 • Paljudele inimestele ei pruugi Chaga või küüslaugu maitse ega ka lõhn meeldida, kuid Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu kapslis ei ole ei maitset, ega lõhna ning seda on mugavam kasutada.
 • Kapslites sisalduv Chaga pulber säilib ka ilma säilitusaineid lisamata oluliselt kauem, kui vedelal kujul. 

Chaga_ehk_eestimaine_must_pässik_kasvab_siinsetel_kasepuudel

Miks eelistada just Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu kopleksi?

Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu toidulisand on valmistatud tugevatest ja ökoloogiliselt puhastest taimedest, mis on kasvanud Eesti võimsates metsikutes metsades – ühes maailma puhtaimas looduses! 

 • Toidulisandis sisalduvad Chaga seened ongi korjatud just meie endi puhtas keskkonnas kasvanud puude koortelt, sealhulgas ka Saaremaa metsade kaskedelt. Seened – mis on aastakümneid või isegi sajandeid looduslikult kasvanud ning tuulte ja tormide poolt räsitud puudel – võivad suure tõenäosusega olla kordades võimsamad, kui inimese enda poolt istandustes kasvatatud Chaga.
 • Kõrgetel temperatuuridel töötlemine hävitab enamiku selle seene kasulikust toimest ja muudab paljusid organismi turgutavaid ja positiivsete omadustega ensüüme, nagu näiteks superoksiiddismutaasi (SOD). Kuid Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu kompleksis ei ole Chaga pulber kõrgetel temperatuuridel töödeldud ja seetõttu on see säilitanud ka kõik oma positiivsed toimed.
 • Tootele lisatud must küüslauk on puhas Eestis ökoloogiliselt kasvatatud küüslauk, mida küpsetatakse madalal temperatuuril ja kõrge õhuniiskuse juures 3 nädalat. Selle toiduvalmistamismeetodi puhul muutuvad küüslauguküüned mustaks, millest tuleneb ka nimi – must küüslauk. Madala temperatuuri tõttu säilib suurem osa küüslaugu tervist soodustavatest omadustest ja suureneb antioksüdantide sisaldus. Nagu ennegi öeldud, on mustas küüslaugus antioksüdantide tase kordades kõrgem kui toores küüslaugus. Must küüslauk on ka heaks alternatiiviks neile, kes tavalise küüslaugu positiivsetest omadustest ebameeldiva maitse või muu põhjuste tõttu osa ei saa.

Kuidas Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu kompleksi kasutada?

Kuna Chaga on adaptogeen, siis võid seda tarvitada pikka aega järjest.

 • Optimaalse tervise ja heaolu säilitamiseks: 2 kapslit päevas enne sööki.
 • Tervise toetamiseks: 2 kapslit enne sööki, 2 korda päevas.

See läbinisti Eesti päritolu, ehedat ja 100% puhast Chaga pulbrit sisaldav toidulisand koos musta küüslauguga sisaldab antioksüdante, aitab kaasa normaalsele immuunsüsteemi toimimisele ja vastupanule ajutise stressi korral. Lisaks on must küüslauk seotud südame tervise, normaalse kolesteroolitaseme ja normaalse homotsüsteiini taseme säilitamisega. Must küüslauk aitab ka säilitada tervislikku maksafunktsiooni. 

Küüslauk

Küüslauk

Küüslauku (Allium sativum) on elujõu turgutamiseks kasutatud juba iidsetest aegadest peale. Nagu tema sugulane sibul, on ka küüslauk mitmekülgne ja täidab palju erinevaid ning laiaulatuslikke ülesandeid. 

On ka uuringuid, mis toetavad pikaajalist uskumust, et alandades vere kolesteroolitaset (alandades just selle halva kolesterooli (LDL) taset ja suurendades seeläbi tsirkuleerivat hea kolesterooli (HDL) taset) võib küüslauk mõjuda soodsalt vereringele ning toimida ka kui antioksüdant, mis veresooni vabade radikaalide rünnakute eest kaitseb (1, 52).

Kui kolesterool veresoontes väheneb, suureneb verevool kapillaaridesse ning see omakorda vähendab vererõhku ja ka liigset vere hüübimist (1).

Musta küüslaugu tervisekasud

 • Immuunsüsteemi tervis. Laagerdunud ehk must küüslauk aitab kaasa normaalsele immuunsüsteemi toimimisele.
 • Südame tervis ja kolesterooli tase. Must küüslauk on seotud südame tervise säilitamise, normaalse kolesteroolitaseme säilitamise ja normaalse homotsüsteiini taseme säilitamisega.
 • Antioksüdantide sisaldus. Must küüslauk on antioksüdantide allikas ja aitab suurendada organismi antioksüdatiivset võimekust.
 • Stress. Must küüslauk aitab kaasa vastupanule ajutise stressi korral.
 • Maksa tervis. Must küüslauk aitab säilitada tervislikku maksafunktsiooni.

Ecoshi Chaga ja musta küüslaugu kompleks on saadaval meie e-poes!

NB! Siin esitatud teave on ainult informatiivsel eesmärgil, seega ärge kasutage seda oma terviseprobleemide diagnoosimiseks ega raviks. Ärge pidage siinset infot kui tagatist soovitud tulemuste saavutamiseks, sest see pole mõeldud teie arsti või muu tervishoiutöötaja nõuannete asendamiseks. Enne toidulisandite tarbimist konsulteeri kindlasti arstiga ja/või terapeudiga, et vältida võimalikke vastunäidustusi ja soovimatuid kõrvalmõjusid.

Autorid: Maria-Helena Loik ja Agnes Laine

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

 1. Desk Reference to Nature’s Medicine – Steven Foster; Rebecca L. Johnson
 2. Medical Medium – Life-Changing Foods
 3. What Are Chaga Mushrooms
 4. Health Benefits of Black Garlic
 5. Black Garlic and Its Therapeutic Benefits
 6. Antioksüdandid (tlu.ee)
 7. Chaga mushrooms: Benefits, tips, risks (medicalnewstoday.com)
 8. Chaga – National Nutrition Articles
 9. Immunomodulatory Activity of the Chaga (nih.gov)
 10. Inonotus obliquus extracts suppress antigen-specific IgE production – PubMed (nih.gov)
 11. Understanding inflammation, its regulation, and relevance for health (nih.gov)
 12. Anti-Inflammatory Effects of Inonotus obliquus (hindawi.com)
 13. Orally administered extract of chaga ameliorates acute inflammation – PubMed (nih.gov)
 14. Is Depression an Inflammatory Disorder? (nih.gov)
 15. Antitumor activity of water extract of a mushroom, Inonotus obliquus, against HT-29 human colon cancer cells – PubMed (nih.gov)
 16. Continuous intake of the Chaga mushroom (Inonotus obliquus) aqueous extract suppresses cancer progression and maintains body temperature in mice (nih.gov)
 17. Chaga mushroom induces G0/G1 arrest and apoptosis in human hepatoma HepG2 cells – PubMed (nih.gov)
 18. Anti-inflammatory and anticancer activities of extracts and compounds from the Inonotus obliquus – ScienceDirect
 19. Ethanol extract of Chaga induces G1 cell cycle arrest in HT-29 human colon cancer cells – PubMed (nih.gov)
 20. Anticancer activity of subfractions containing pure compounds of Chaga mushroom (Inonotus obliquus) extract in human cancer cells and in Balbc/c mice bearing Sarcoma-180 cells – PubMed (nih.gov)
 21. Chemical constituents from Inonotus obliquus and their antitumor activities – PubMed (nih.gov)
 22. Chaga Mushroom | Memorial Sloan Kettering Cancer Center (mskcc.org)
 23. Anticancer effects of Chaga – PubMed (nih.gov)
 24. Effect of the Inonotus Obliquus Polysaccharides on Blood Lipid Metabolism and Oxidative Stress| IEEE Conference Publication
 25. Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides PubMed (nih.gov)
 26. chagamushrooms.pdf (immune-d.com)
 27. Chaga (Inonotus obliquus), a Future Potential Medicinal Fungus in Oncology? (nih.gov)

 28. Anti-diabetic effects of Inonotus obliquus polysaccharides-chromium (III) complex – PubMed (nih.gov)
 29. Antihyperglycemic and antilipidperoxidative effects of Inonotus obliquus – PubMed (nih.gov)
 30. Protective Effect of Polysaccharides from Chaga (nih.gov)
 31. Hypoglycemic Effects of Fermented Chaga (fao.org)
 32. Must pässik – Vikipeedia (wikipedia.org)
 33. Fomitopsis betulina – Wikipedia
 34. Allicin – Wikipedia
 35. Antioxidant and skin whitening effects of Inonotus obliquus methanol extract -Journal of Mushroom | Korea Science
 36. Orally administered aqueous extract of Inonotus obliquus ameliorates acute inflammation – PubMed (nih.gov)
 37. TNF alpha inhibitors in the treatment of psoriasis and psoriatic arthritis – PubMed (nih.gov)
 38. Inonotus Obliquus – an overview | ScienceDirect Topics
 39. Anti-allergic effect of inotodiol, a lanostane triterpenoid from Chaga mushroom, via selective inhibition of mast cell function – PubMed (nih.gov)
 40. Eesti ravimtaimedest V — Sirp
 41. Inhibitory effect of chaga mushroom extract on compound 48/80-induced anaphylactic shock and IgE production in mice – PubMed (nih.gov)
 42. Chaga Pain Relief | Chaga Joint Pain | Chaga Inflammation (siberianempire.com)
 43. When Is the Best Time to Take Chaga?  – Forage Hyperfoods
 44. High-dose riboflavin treatment is efficacious in migraine prophylaxis- PubMed (nih.gov)
 45. Lanostane-type triterpenes from the sclerotium of Inonotus obliquus (Chaga mushrooms) as proproliferative agents on human follicle dermal papilla cells – PubMed (nih.gov)
 46. A Critical Review on Health Promoting Benefits of Edible Mushrooms through Gut Microbiota – PMC (nih.gov)
 47. Effects of Adaptogens on the Central Nervous System and the Molecular Mechanisms Associated with Their Stress—Protective Activity – PMC (nih.gov)
 48. Recent Developments in Inonotus obliquus (Chaga mushroom) Polysaccharides: Isolation, Structural Characteristics, Biological Activities and Application – PMC (nih.gov)
 49. What Is Chaga and What Does It Have To Do With Skincare? (navamd.com)
 50. Physicochemical and Antioxidant Properties of Black Garlic – PMC (nih.gov)
 51. Black Garlic: Health Benefits, Nutrients per Serving, Preparation Information, and More (webmd.com)
 52. Effect of Garlic and Lemon Juice Mixture on Lipid Profile and Some Cardiovascular Risk Factors in People 30-60 Years Old with Moderate Hyperlipidaemia: A Randomized Clinical Trial – PMC (nih.gov)

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´