KINGIME SULLE iga tellimusega kookosõliga D-vitamiini. E-poodi

Must pässik (ladina keeles Inonotus obliquus) on seeneliik pässiku perekonnast, taimepatogeen ja raviseen. Must pässik ehk teise nimetusega chaga on seeneliik, mis kasvab peamiselt kasepuude koorel. Must pässik kasvab lisaks kasele ka lepal, pöögil, harilikul tammel jt lehtpuudel Venemaal, Soomes, Põhja-Ameerikas, Ida-Euroopas ja Jaapanis laiuskraadidel 45°N-50°N. Eestis on chaga metsas, parkides ja puisniitudel väga sage. Rahvusvaheliselt tuntud nimetus chaga tuleneb pässiku venekeelsest nimetusest „чага”, mis omakorda väidetavalt pärineb soome-ugri põlisrahvalt komidelt Uurali mägedest.

Chaga ehk musta pässiku viljatut mügarlikku moodustist nimetatakse kasekäsnaks, kuid mitte segi ajada musta pässikut teise puuseeneliigiga, mille liiginimi on kasekäsn (Piptoporus betulinus). Kasekäsn on hoopis beežide viljakehadega ja esineb samuti peamiselt kasepuudel. 

Eesti pärimustekstides teatakse musta pässikut kui vähirohtu. Chaga seent ehk musta pässikut on inimesed tervise parandamiseks kasutanud juba aastatuhandeid. Teadlikke meetodeid hakati musta pässiku mõjust uurima paarsada aastat tagasi. Teadusuuringute kitsamas huviorbiidis on chaga aga olnud alles paar viimast aastakümmet. Eestis tehti esimesed teadusuuringud musta pässiku kohta 155 aastat tagasi Tartu Ülikooli teadlase professor Johann Georg Noël Dragendorffi poolt.

CHAGA ehk musta pässiku rikkalik toitainete sisaldus

Musta pässiku ülesandeks on immuunsüsteemi ülesehitamine – see on midagi, mida me kõik oma elus vajame. Immuunsüsteemi ülesehitajaid nimetatakse ka adaptogeenideks. Chaga ehk must pässik sisaldab erakordselt suuri koguseid võimsaid antioksüdante, vitamiine ja proteiine (1,). Pässik tõstab vähi tapjarakkude aktiivsust 300%. On tõestatud, et mustal pässikul on bakterite ja viiruste tegevust pärssiv ning põletikuvastane toime. Näiteks uuring hiirtega näitas, et chaga vähendas põletikku ja soolekahjustusi pidurdades põletikuliste tsütokiinide levikut (2). Lisaks sisaldab toode looduslikke erinevaid mineraale, adaptogeenseid aineid, beetaglukaane ja betuliinhapet. Chaga ehk must pässik sisaldab 19 aminohapet 20st inimesele vajalikust.

Chaga seenes on rohkesti erinevaid vitamiine, mineraale ja toitaineid, sealhulgas B-kompleksi vitamiine, D-vitamiini, kaaliumi, rubiidiumi, tseesiumi, vaske, seleeni, tsinki, rauda, mangaani, magneesiumi, kaltsiumi, aminohappeid, kiudaineid

Chaga ehk musta pässiku fütokemikaalid on suurepärased vähi vastu võitlejad, (3), (3a) veresuhkru reguleerijad, (4,),(5) neerupealiste töö ergutajad, halva kolesterooli (LDL) langetajad ja hea kolesterooli (HDL) tõstjad (6, 7) , samal ajal reguleerides kogu endokriinsüsteemi tööd, lõhkudes ja lahustades kilet (želeetaolist ainet, mis on teatud viiruste ja seente elutegevuse kõrvalprodukt) ning hävitades soolestikus kahjulikke seeni. 

Chaga ehk must pässik sisaldab ka suures koguses väga puhast antioksüdanti, mida nimetatakse superoksiiddismutaasiks (SOD) ja mis on oluline maksa puhastamiseksChaga seened on tuntud immuunsuse parandamise poolest.

Must pässik

Mis on adaptogeen?

Adaptogeenid on ergutavad, peamiselt looduslikku päritolu ained. Teadlased pole küll lõpuni aru saanud, kuidas adaptogeenid töötavad, aga teatakse, et need on efektiivsed – eriti hormoonaalsüsteemi tasakaalustamisel. Adaptogeensed taimed toovad keha tasakaalu tagasi olenemata sellest, kas esineb nt kilpnäärme üle- või alatalitus. Adaptogeenid aitavad kaitsta organismi ümbritseva keskkonna kahjulike mõjutuste eest, parandavad elundite talitlust ning hoiavad organismi kõrvalekalletest. Samuti soodustavad adaptogeenid ainevahetust ning võimaldavad kehal töötada säästlikul režiimil, mis aitab haigustele vastu seista.

Milliste terviseprobleemide korral on soovitav rohkem tarvitada chaga‘t ehk musta pässikut?

Kui teil on mõni järgnevatest sümptomitest, siis püüdke tervise toetamiseks tarvitada rohkem chaga‘t ehk musta pässikut: põletik, õlavalu, külmunud õlg, kaelavalu, seljavalu, peavalud, rasvmaksa eelstaadium, rauapuudus, liigesevalu, lihaseväsimus, näonärvi halvatus, loid maks, stagneerunud maks, palavik, lööve, nõgesetõbi, küünte- ja varbaküünte seentõbi, keha seentõbi, kilpnäärme ala- ja ületalitus, kõik neuroloogilised sümptomid (ka kihelus, tuimustunne, spasmid, närvivalu ja surumistunne rinnus), valu lõuas, keha jäikus, sinised laigud, tumedad ringid silme all, hõljumid silme ees, jalavalu, liigesepõletik, maksakuumus, paistetus, vedelikupeetus, neuralgia, halb vereringe, valus kõri. 

Kas chaga – must pässik teeb uniseks või vastupidi tekitab energiat?

Mustal pässikul pole kofeiini, kuid see hoiab ühtlast energiataset. Chaga seenel on adaptogeensed omadused ja see võib aidata kehal stressiga kohaneda ja rahuneda. Chaga‘t on hea juua päeval igal ajal. Kui proovite chaga‘t esimest korda kohvina, on soovitav seda juua hommikul või pärastlõunasel ajal mõne taimse piimaga, nt mandli-, kaera- või mõne muu meelepärase piimaga. Chaga kohvi sisse võib lisada ka mett. 

Millal tuleb musta pässikuga ettevaatlik olla? 

Chaga – must pässik sisaldab ka valku, mis võib takistada vere hüübimist. Seega, kui te kasutate verd vedeldavaid ravimeid, teil on verejooksu häire või valmistute operatsiooniks, pidage enne chaga võtmist nõu oma arsti või terapeudiga.  Kuigi mõned uuringud näitavad, et chaga võib aidata põletikku vähendada, võib see ka teie immuunsüsteemi aktiivsemaks muuta. Seega peaksid autoimmuunhaigustega inimesed enne chaga võtmist pöörduma arsti poole.

Küüslauk

Küüslauk (ladina keeles Allium sativum), mida on elujõu tõstmiseks kasutatud juba iidsetest aegadest alates, on meie heaolu jaoks tähtsam kui kunagi varem. Et anda küüslaugule koht, mis on tema vääriline, oleks vaja kirjutada ainult temale pühendatud raamat. Aitab juba sellest, kui öelda, et nagu tema sugulane sibul, on ka küüslauk mitmekülgne, etendades inimese tervise kaitsmisel paljusid erinevaid rolle. Ka mõju, mida ta inimesele võib avaldada, on väga laiahaardeline. 

Küüslauk on viiruse-, bakteri-, seene- (kaasa arvatud hallituse) ja parasiidivastane vahend, temas leidub rikkalikult allitsiini, väävlit sisaldavat toimeainet, mis hoiab ära haigusi. Küüslaugu küüne lõikamisel või purustamisel puutub aminohape alliin kokku ensüümiga allinaas, mis muudab alliini kiiresti küüslaugu aktiivseks toimeaineks allitsiiniks. Laukude tugev antibakteriaalne toime tuleneb aminohappe alliini sisaldusest.

Kuigi mustas küüslaugus on allitsiini vähem kui värskes toores küüslauguküünes, paistab see silma siiski paljude toitainete, antioksüdantide ja muude kasulike ühendite kõrge kontsentratsiooni poolest. Need suuremad kontsentratsioonid võivad olla vähemalt osaliselt vastutavad paljude küüslaugu tervistevate toimete eest.

Must küüslauk

Küüslaugu mõju tervisele

Hulgaliselt uurimistöid toetavad pikaajalist veendumust, et küüslauk võib parandada vereringe tervist, mis toimib vere kolesteroolitaseme alanemise kaudu (küüslauk alandades madala denitiivsusega lipoproteiinide ehk halva kolesterooli taset (LDL) veres suurendab seeläbi ringluses olevate HDL-i ehk hea kolesterooli osakaalu), toimides antioksüdandina, et kaitsta veresooni vabade radikaalide rünnakute eest. 

Kolesterooli vähenemisel veresoontes suureneb verevool kapillaaridesse ja seeläbi langeb ka vererõhk vähendades vere liigset hüübimist ja füsioloogilist protsessi, mille eesmärk on eemaldada naaste ja hüübeid veresoontest (S. Foster and R. L. Johnson “Desk Reference to Nature´s Medicine”).

Küüslaugul on ka võime eemaldada jämesoolest toksilisi raskmetalle ja tugevdada immuunsust. 

Teadlased on tõestanud, et küüslauk:

 • tugevdab immuunsust ning on antioksüdantide allikaks
 • toetab hingamisteede ja veresoonkonna tervist ning aitab hoida kolesterooli kontrolli all
 • aitab hoida südame tervena ning toetab maksa talitlust
 • aitab hoida soolestikus mikrobioloogilist tasakaalu
 • on antibakteriaalne ning aitab kaitsta keha kahjulike mikroorganismide ja seente eest
 • toetab organismi stressi ajal
 • toimib vere vedeldajana vähendades insuldi- ja infarktiohtu

Musta küüslaugu rikkalik toitainete sisaldus 

Rahvasuus kutsutakse küüslauku looduslikuks antibiootikumiks. Ja mitte asjata – küüslauk sisaldab üle 200 keemilise ühendi, millel on mitmesuguseid kasulikke tervist toetavaid omadusi. Paljude teiste ainete kõrval on mustas küüslaugul naatriumi, kaaliumi, seleeni, kaltsiumi, magneesiumi, räni, tsinki, rauda, väävelhapet, fosforhapet, B-(B1, B2, B3, B6, B9, ), C- ja D-vitamiini. 

Milliste terviseprobleemide korral on soovitav rohkem süüa küüslauku?

Kui teil on mõni järgnevatest sümptomitest, siis püüdke tervise toetamiseks süüa rohkem küüslauku: lümfisüsteemi paistetus, põletik, näonärvi halvatus, kõrvavalu, postnasaalne tilguti sündroom, peavalud, seedehäired, suuhaavandid, suurenenud põrn, kõik neuroloogilised sümptomid (ka kihelused, tuimustunne, spasmid, tõmblused, närvivalu ja pigistustunne rinnus), ussjätke põletik, häiritud hingamine, seljavalu, halb hingeõhk, köha, valu rinnus, hüpereemia, hõljumid silme ees, ülemäärane limaeritus, palavik, väsimus, stagneerunud maks, kaelavalu, ninaõõnevalu, Candida vohamine.

ECOSH’i musta pässiku ja musta küüslaugu toote sünnilugu

ECOSH’i uus toode sündis südamesoovist luua samaaegselt midagi uudset ja huvitavat ning teisalt iidset ja päris oma, ehedat ja eestimaist – kodumaapinnal kasvanud tugevatoimelistest ja puhastest taimedest, mida on alati hea võtta, kui on soov oma tervist tugevdada. Nii sündiski musta pässiku ja musta küüslaugu toode – olemuselt arhailine nagu vana hea tervistav suitsusaun. 

Must pässik rahvakeeli tuntud kui chaga on korjatud Eestimaa väekatest paikadest, sh meretaguse Saaremaa metsade kaskedelt. Aastakümnete – võimalik, et lausa aastasadadega tuultes ja tormides karastunud puudel kasvanud chaga seen oma olemuselt kordi tugevama toimega, kui inimeste enda poolt kultiveeritud ja kasvatatud musta pässiku seen. 

Must pässik

Tootesse lisatud uudne must küüslauk valmib aga Eestimaal puhtalt kasvanud küüslaugust. Küüslauke küpsetatakse 3 nädalat madalal temperatuuril ja kõrge niiskuse juures, mil küüslauguküüned küpsedes süsimustaks muutuvad, millest tuleb ka nende nimetus must küüslauk. 

Teadusuuringud näitavad, et musta küüslaugu antioksüdantide tase on kuni 80 korda kõrgem kui toorel küüslaugul. Tänu madalale temperatuurile, säilib ka enamik küüslaugu positiivseid omadusi. Seega on must küüslauk heaks alternatiiviks neile, kellele tavaline küüslauk on mingil põhjusel vastuvõetamatu või vähesobiv.

See antioksüdantsete ensüümide kompleks on üks vanim, ohutuim ja võimsa mõjuga ravimtaimede segu. Musta pässiku ja musta küüslaugu ühine kooslus mõjuvad teineteist toetavalt ja selle tulemusena on organismil seda parem omastada.

Toode on immuunsüsteemi parandaja ja vastupanuvõime tõstja, võideldes haigustekitajatega ja olles äärmiselt tugev antioksüdant. 

Mis on antioksüdandid?

Antioksüdandid on ained, mis pidurdavad ja reguleerivad vabade radikaalide teket. Terves organismis valitseb antioksüdantide ja vabade radikaalide vahel tasakaal. Vabad radikaalid muutuvad ohtlikuks, kui tasakaal on rikutud. Antioksüdandid katkestavad vabade radikaalide poolt alustatud ahelreaktsioone. Tähtsamad antioksüdandid on vitamiinid C, A, E, karotenoidid, flavonoidid, ubikinoonid, seleen, mangaan ja tsink.

Antioksüdante saame:
• toiduga, kusjuures antioksüdandid tugevdavad vastastikku teineteise toimet, mistõttu on oluline, et organism saaks neid toiduga üheaegselt terve komplekti;
• keha toodab ise (koensüüm Q10, melatoniin, lipoehape).

Meie organism on välja arendanud kolm antioksüdantset ensüümi, mis kaitsevad meid 24 tundi päevas pidevalt terve elu. Ebatervislike eluviiside ja tasakaalustamata toitumise korral sellest ei piisa.

Antioksüdantide toimel  pidurduvad näiteks vananemisprotsessid, alaneb kolesteroolitase, väheneb ateroskleroosirisk, väheneb südamehaiguste ja insuldirisk, aeglustub Alzheimer’i tõbi, väheneb kasvajate tekkevõimalus, vähenevad sigaretisuitsust tekkivad kahjustused, jne.

Miks eelistada kapslis chaga‘t – musta pässikut ja musta küüslauku? 

Kuna paljudele ei pruugi meeldida chaga – musta pässiku ega küüslaugu maitse ja lõhn, siis selles tootes ei ole tunda ei maitset ega lõhna. Fermenteeritud küüslauk aitab pässikul paremini imenduda, muutes selle toime tõhusamaks. Samuti jätkub kapslites chaga‘t olulisemalt kauemaks, kui turul saadavat vedeliku kujul chaga toodet, mis teeb kapsli versiooni hinna ja koguse suhtes  mõistlikuks. Ehk siis toodet on mugav tarvitada, jätkub kauemaks ja ka hind on soodne.

Kuidas toodet tarvitada

Kuna must pässik on adaptogeen, siis võib teda tarvitada pikaajaliselt. Tervise hoidmiseks piisaks 2 kapslist päevas. Kuurina tervise parandamiseks 2 kapslit enne sööki, 2x päevas. 

Allikad:

 1. S.Foster and R. L. Johnson “Desk Reference to Nature´s Medicine”.
 2. A.Williami “Meditsiinimeediumi elumuutvad toidud”.
 3. What Are Chaga Mushrooms…
 4. Health Benefits of Black Garlic
 5. Black Garlic and Its Therapeutic Benefits
 6. https://www.tlu.ee/opmat/tp/terviseopetus/toit/antioksdandid.html

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv