Naiste ženšenn ehk dong quai ehk Angelica sinensis on üks 50-st põhilisest taimest traditsioonilises Hiina meditsiinis, mille ajalugu ulatub tagasi juba esimesele sajandile pKr. Mis tähendab, et kuigi meile kõlab nimi Angelica sinensis veel uuena, on seda Hiinas erinevate terviseprobleemide korral kasutatud juba tuhandeid aastaid. 

Angelicat nimetatakse ka naissoost ženšenniks, dong quai’ks või dang gui’ks. Ta on kaunis, vastupidav ja tugeva lõhnaga taim, mis kasvab kõrgel mägedes ja õitseb ingellike valgete õitega. 

Peamiselt tuntakse Angelica sinensist just tema mõjude poolest naiste menstruaaltsüklile ja hormonaalsele tasakaalule. Aga, taime on kasutatud tulemaks toime ka muude terviseprobleemidega. Dong guai toimeained on peamiselt tema juured, mida kuivatatakse ja millest siis taimseid toidulisandeid valmistatakse. 

Siinses artiklis annamegi sulle ülevaate taime kasvutingimuste, ajaloo, keemilise koostise, farmakoloogilise toime ja kliiniliste uuringute kohta. Jagame sulle teavet ka selle kohta, kuidas seda taime ohutult ja efektiivselt tarbida ning millised on naiste ženšenni kasutusviisid nii Hiina traditsioonilises meditsiinis, kui Läänes. Loodame, et see artikkel aitab sul avastada selle otsetõlkes “ingli” nimega taime saladusi ja eeliseid! 

Naiste_ženšenn_Angelica_Sinensis_Dong_quai_Danggui_Naissoost_ženšenn_õied

Naissoost ženšennist ehk dong quai`st (Angelica sinensis) üldiselt

Angelica sinensis, teatud ka kui dong quai, naissoost ehk emane ženšenn või, nagu hiinlased ise seda kutsuvad “dang gui” – oli tuntud taim juba Hiina põlisrahvaste seas (1).

Kuigi dong quai on pärit Hiinast, leidub teda ka Koreas ja Jaapanis.

Angelica on taimede ja maitsetaimede perekond, mida kasutatakse sageli traditsioonilises meditsiinis ja seda eriti Aasia riikides, kus paljude Angelica liikide juurtest valmistatakse taimseid preparaate ja tarbitakse neid peamiselt just naiste tervisemurede korral (3). Tegelikult kasvatataksegi Angelicat Aasias põhiliselt vaid meditsiinilistel eesmärkidel ja selleks kasutatakse taime juuri ja lehti (1).

Mõned olulised faktid Angelica sinensis taime ja tema kasvukeskkona kohta

  • Naissoost ženšenn kasvab Ida-Aasia jahedates kõrgmägedes. 
  • Taim kannatab suhteliselt jahedaid kraade (vastupidav kuni 5 °C) ja teda võib kasvatada 1500-3000 meetri kõrgusel. 
  • Naiste ženšenn vajab kasvamiseks sügavalt niisket ja viljakat mulda.
  • Ta võib olla mitmeaastane või, siis kaheaastane taim. Nimelt, mitmeaastane taim võib naissoost ženšenn olla juhul, kui tal takistatakse seemnete tekkimist. Seemikuid tuleb hoida otsese päikesevalguse eest, kuid küps taim talub päikesevalgust hästi. 
  • Angelica perekonna taimed kasvavad kuni 3 meetri kõrguseks.
  • Optimaalse kasvu tagamiseks tuleb ta istutada niiskesse mulda ja kohtadesse, kus on veidi varjuline. Sellistes tingimustes leidub taim tavaliselt ka metsas ja varjulistes aedades. 
  • Tegemist on üsna vastupidava taimega, mis on väga kohanemisvõimeline muutuvate ilmastiku-, varju-, temperatuuri- ja niiskustingimustega.
  • Taimel on maapinnal lillad varred, millel on kettakujulised õrnad valged õied, mis näevad välja justkui tillukesed kimbukesed.
  • Taime juured on pikad, kollakaspruunid ja torukujulised ning tema lehed on rohelised.
  • Taimel on tegelikult kaks vormi, üks on aeglaselt kasvav vorm, mis on olemas aastaringselt ja teine kasvab perioodiliselt, keskmiselt kaks korda aastas. See on lühike taim, mis saavutab vaid ühemeetrise kõrguse.
  • Naissoost ženšennil on tugev ja ainulaadne lõhn, mis tuleneb temas sisalduvatest aromaatsetest ühenditest. Lõhna kirjeldatakse sageli ka, kui aniisiseks, muskuse-, mulla või rohuseks.
  • Taime kollakaspruuni juurt korjatakse taime küpsedes sügisel ja kuivatatakse see siis taimseks toidulisandiks (1, 2, 3, 8, 23, 25).

Naissoost ženšenni ajalugu

Naissoost ženšenni on traditsioonilises Hiina meditsiinis kasutatud juba tuhandeid aastaid ja nende keeles tähendab see sõna-sõnalt “tagasipöördumise seisundit”, mis viitab taime positiivselt tasakaalustavatele mõjudele (23). 

Hiina rahvaluule kohaselt pärineb näiteks taime ladinakeelne nimetus “Angelica” 17. sajandi loost, mille kohaselt oli üks munk sügavalt palvetamas selle nimel, et oleks olemas ravim paiserõugele. Sel hetkel ilmus talle ingel ja ütles, et just see taim suudab katku ravida. Seepärast nimetataksegi taime nüüd sõnumit toonud inglile viidates “Angelica sinensis” (25).

Kirjalikes ülestähendustes ulatub dong quai ajalugu tagasi esimesele sajandile pKr, kui seda kirjeldati Shennong Ben Cao Jing’is (Materia Medica klassik), iidses Hiina põllumajanduslikku kasvatust ja tervisele positiivset mõju omavaid taimi käsitlevas raamatus. Selles raamatus oli dong quai loetletud ühena 50-st põhilisest taimest erinevate terviseprobleemide korral (23).

Angelica taimede perekond – kas Angelica sinensis on sama toimega kui Angelica archangelica?

Dong quai (Angelica sinensis) kuulub samasse perekonda nagu Angelica archangelica, kuid need kaks ei ole üldsegi mitte üks ja sama.

Angelica sinensise ja Angelica archangelica erinevuse tahame siinkohal välja tuua just seetõttu, et tihtii viidatakse Angelica juurest rääkides ka liigile Angelica archangelica (A. archangelica), aga, see võib viidata ka Angelica sinensisele (A. sinensis).

Mõlema taime juurtele ja teistele osadele on traditsioonilises ja taimses meditsiinis pikaajaline kasutuslugu, kuigi, põhjalikumalt on uuritud just A. sinensis’t ehk dong quaid, millest meiegi siin loos räägime.

  • A. sinensis on tuntud ka mitmete teiste nimede all, nagu dong quai ja naissoost ženšenn. See on pärit Hiinast ja teistest Ida-Aasia riikidest, kus seda kasutatakse peamiselt traditsioonilises meditsiinis erinevatel eesmärkidel, sealhulgas naiste hormonaalsete probleemide tasakaalustamiseks, seedimise toetamiseks ja maksa detoksikatsiooniks. A. sinensis’e tooted on tavaliselt valmistatud ainult taime juurest.
  • A. archangelica on aga üldtuntud kui metsik seller (ingl. wild celery) või Norra angelica (Norwegian angelica). Seda liiki kasvatatakse peamiselt Euroopa riikides, kus seda kasutatakse kulinaarsetel eesmärkidel või, siis seedeprobleemide, vereringeprobleemide ja ärevuse korral. Enamik A. archangelica toidulisandeid ja taimseid ravimeid sisaldab lisaks taime juurele ka selle seemneid, vilju ja/või õisi (3).

A. sinensis ja A. archangelica on sugulased, kuid tavaliselt kasutatakse taimses meditsiinis ainult A. sinensis’e taime juurt, samas kui A. archangelica taimest kasutatakse kogu taime.

Naiste_ženšenn_Dong_quai_Danggui_Naissoost_ženšenn_valge_Menopausi_korral_ja_naiste_tervise_toetuseks_keemiline_koostis-Ecosh

Naissoost ženšenni ehk dong quai keemiline koostis

Dong quai taimest on isoleeritud ja identifitseeritud üle 70 ühendi, aga Angelica juurte peamised keemilised koostisosad on ferüülahape, Z-ligustiliid, butülidenftaliid ja mitmesugused polüsahhariidid (1, 2, 4, 5, 6, 7).

Angelica sinensis taime ja juure keemiliste koostisosade hulka kuuluvad näiteks:

  1. Kumariinid. Kumariin on värvitu kristalliline tahke aine, millel on vanilli lõhna meenutav magus lõhn ja mõru maitse. Kumariini leidub paljudes taimedes, kus see võib toimida keemilise kaitsevahendina röövloomade vastu. Kumariine seostatakse kardiovaskulaarse tervisega.
  2. Fütosteroolid. Fütosteroolide (tuntud ka kui taimsed steroolid) rakustruktuur näeb välja ja käitub nagu kolesterool, seega konkureerib see seedetrakti imendumisel kolesterooliga. Kui aga keha seedib kolesterooli asemel hoopis taimseid steroole, eemaldab ta osa kolesteroolist jäätmetena. Seega seostatakse fütosteroole kehast toksiinide eemaldamisega (9). Fütosteroole leidub kõigis taimsetes toiduainetes, kuid suurimad taimsete steroolide kontsentratsioonid on rafineerimata taimeõlides, sealhulgas taime-, pähkli- ja oliiviõlides.
  3. Beeta-sitosterool. Beeta-sitosterool on teatud tüüpi kemikaal, mida nimetatakse samuti taimseks sterooliks. Ka beeta-sitosterool sarnaneb kolesterooliga ja seda leidub puuviljades, köögiviljades, pähklites ja seemnetes. Beeta-sitosterool võib aidata vähendada kolesterooli taset piirates kolesterooli organismi sattumist (22). 
  4. Polüsahhariidid. Polüsahhariidid on olulised makromolekulid, mis esinevad peaaegu kõikides eluvormides ja millel on olulised bioloogilised funktsioonid. Polüsahhariidid ehk polüsüsüsivesikud on ka toidus kõige sagedamini esinevad süsivesikud. Need on pikaahelalised polümeersed süsivesikud, mis koosnevad monosahhariidühikutest, mis on omavahel seotud glükosiidsete sidemetega. Need süsivesikud võivad reageerida veega, kasutades katalüsaatorina amülaasi ensüüme, mille tulemusena tekivad koostisosadeks olevad suhkrud. Need keerulised biomakromolekulid on oluliseks energiaallikaks  loomsetes rakkudes ja moodustavad ka taimse raku struktuuriosa. Oma mitmesuguste bioloogiliste ja farmakoloogiliste toimete tõttu pööratakse polüsahhariididele ka üha rohkem tähelepanu (10).
  5. Ligustiliid ((Z)-ligustiliid, (E)-ligustiliid). Ligustiliid on looduslik bensokinooni derivaat, mida leidub paljudes laialdaselt kasutatavates Hiina taimsetes preparaatides, nagu ka dong quais. Seda on kasutatud traditsioonilise Hiina meditsiini osana ja see sisaldub ka erinevates Hiina meditsiinipreparaatides. Ka teadlased on nüüd Z-ligustiliidi uurinud ja uute tõendite valguses paistab, et selles võivad tõepoolest peituda mitmesugused erinevad farmakoloogilised omadused (11, 16).
  6. Butüülftaliid. Butüülftaliid on üks selleriõli keemilistest koostisosadest koos sedanoliidiga, mis on peamiselt vastutav selleri lõhna ja maitse eest. Butüülftaliidi saabki ekstraheerida just selleriseemnetest. Loomkatsed näitavad, et butüülftaliid võib omada mitmeid kasulikke toimeid (12, 13).
  7. P-tsümeen. P-tsümeen on aromaatne ühend, mis esineb looduslikult erinevate aromaatsete taimede, sealhulgas ka sugukondade Artemisia, Protium, Origanum ja Thymus eeterlikes õlides ning on ühine koostisosa ka kõikides Angelica liikides. See kuulub terpeenide, eriti monotsükliliste monoterpeenide perekonda. P-tsümeen esineb ka mitmes toiduks kasutatavas taimes, näiteks porgandis, apelsinimahlas, greibis, mandariinis, vaarikas ja paljudes vürtsides. Arvukad uuringud on näidanud mitmeid monoterpeenide ja ka p-tsümeeni farmakoloogilisi omadusi (17, 18).
  8. Flavonoidid. Flavonoidid on taimedes leiduvate polüfenoolsete sekundaarsete metaboliitide klass, mida inimesed tarbivad tavaliselt oma toiduga. Flavonoidid on suur perekond, kuhu kuulub üle 5000 hüdroksüülitud polüfenoolse ühendi, mis täidavad taimedes olulisi funktsioone, sealhulgas meelitavad ligi tolmeldavaid putukaid, võitlevad keskkonnastressiga, näiteks mikroobidega nakatumise vastu ja reguleerivad rakkude kasvu (19).
  9. Ferüülahape. Ferüülhape on antioksüdantne ühend taimede rakkudes. Seda ainet lisatakse vahel ka teatud nahahooldustoodetele, et aidata vähendada põletikku ja vananemisilminguid ning ühtlustada naha toonust (14). Ferüülhapet leidub tavaliselt riisis, nisus, kaeras, ananassis, rohttaimedes, köögiviljades, lilledes, puuviljades, lehtedes, ubades, kohviseemnetes, artišokis ja pähklites (15).
  10. (Z)-n-butülideenftaliid. Angelica sinensis’e ekstraktist eraldatud looduslikult esinevat ühendit n-butülideneftaaliid (BP) on uuritud näiteks seoses stenokardia (rinnaangiin) ja kasvajavastase toimega (20).
  11. Palmitiinhape. Palmitiinhape on küllastunud pika ahelaga rasvhape (see nimi tähistab rasvhappeid, mis sisaldavad 13-21 süsinikku). Palmitiinhape ise sisaldab 16 süsinikku. Seda hapet leidub enamikus rasvades ja õlides, näiteks ka sojaõlis. Lisaks leidub palmitiinhapet sellistes toiduainetes nagu palmiõli, või, liha, piim ja juust. Palmitiinhapet luuakse ka laboratooriumides. Palmitiinhappel on küll kohati halb maine, aga kõik teadlased ei ole selles suhtes alati ühel nõul (21). 

Naiste_ženšenn_Angelica_Sinensis_Dong_quai_Danggui_Naissoost_ženšenn_värsked_juured

Naiste ženšenn ehk dong quai ja tema kasutusalad tranditsioonilises Hiina meditsiinis ja Lääne meditsiinis

Naiste ženšenn ehk dong quai traditsioonilises Hiina meditsiinis

Esimesena olgu öeldud tähtsaim, nimelt kasutatakse traditsioonilises Hiina taimses meditsiinis dong quai juurt teisel kohal pärast ženšenni (26).

Hiina meditsiinis on öeldud, et naiste ženšenn on üks tähtsamaid taimi “xue” tugevdamiseks. Hiina termin “xue” on sageli tõlgitud kui “veri”, kuid tegelikult viitab see traditsioonilise Hiina meditsiini keerulisele mõistele, millest Läänemaailma arusaam on vaid selle mõiste üks osa (33).

Seega Hiina meditsiinis ongi dong quai liigitatud üheks “verepuudulikkuse korral toniseerivaks taimeks”, kuna see võib Hiina meditsiini kohaselt toita verd ja edendada tervislikku vereringet (26). 

Koos teiste taimedega kasutatakse naissoost ženšenni aga kõige sagedamini naiste reproduktiivsete probleemide nagu ebaregulaarse menstruatsiooni, menstruatsiooni puudumise, menstruatsioonikrampide, tupe kuivuse, menstruatsioonieelse sündroomi, menopausisümptomite ja kuumahoogude korral. 

Niisamuti määravad Hiina arstid dong quaid ka aneemia, artriidi ja kõhukinnisuse sümptomite korral. Meditsiinilistel eesmärkidel on kasutusel naiste ženšenni juured ja lehed.

Dong quai kasutamine ei piirdu aga ainult Hiina meditsiiniga. Seda võib leida ka teistes traditsioonilistes tervendussüsteemides, nagu näiteks Ayurvedas ja Unani-Tibb`is (Unani Tibb on araabiakeelne termin, mis tähendab kreeka meditsiini. See on iidne terviklik meditsiinisüsteem, mis põhineb Hippokratese, Galeni ja Ibn Sina (Avicenna) tervendusteooriatel) (1, 2, 23).

Naiste ženšenn ehk dong quai Lääne meditsiinis

Läänes võeti naiste ženšenn ekstraktina (mida tunti ja tunkatse siiani nime all Eumenol) kasutusele alates 19. sajandi algusest. See sai populaarseks kui “naiste toonik” ning tänu dong quai mitmetele potentsiaalsetele tervisele kasulikele omadustele ja lihtsale kättesaadavusele kasvab tema populaarsus jätkuvalt. 

WebMd lehel seisab dong quai võimalike tõhusate omaduste ja kasutusviiside all järgnev:

  • Menopausisümptomid. Erinevad dong quai’d sisaldavad kombineeritud tooted näivad vähendavat menopausisümptomeid. Dong quai’d ja kummelit sisaldava eritoote (Climex) kasutamine näib vähendavat menopausis olevate naiste kuumahooge. Ameerika ženšenni, musta cohosh’i, dong quai’d, piimanõgesid, punast ristikut ja vitex agnus-castus’t (Phyto-Female kompleks) sisaldava eripreparaadi võtmine näib vähendavat kuumahooge ja öist higistamist ning parandab une kvaliteeti menopausieelsetel ja -järgsetel naistel. Tundub, et menopausisümptomeid vähendab ka toode, mis sisaldab takjajuurt (Arctium lappa), lagritsajuurt, südamerohtu (Leonurus cardiaca), dong quai’d ja Mehhiko metsiku jamsi juurt. Mõned tõendid viitavad ka sellele, et niisamuti avaldab menopausisümptomitele positiivset mõju dong quai tarbimine ilma teiste täiendavate taimedeta (24).
  • Enneaegne ejakulatsioon. Kui dong quaid rakendatakse otse peenise nahale koos teiste ravimtaimedega, milledeks on Panax ženšenni juur, Cistanches deserticola, Zanthoxyl liigid, nelgi õis, Asiasari juur, kaneelikoor, kärnkonna mürk ja osad teised taimed – võib see osade andmete kohaselt olla tõhus enneaegse ejakulatsiooni korral  (24). Neid segusid ära siiski kodus ise tegema hakka, vaid uuri edasi otse allikast (24).

Olgu ka öeldud, et osade uuringute andmetel ei oma naiste ženšenn östrogeenset mõju. Mis tähendab, et tõenäoliselt on sellel vähe mõju just näiteks menopausijärgsetele sümptomitele. Lisaks tea ka seda, et Läänes ei ole hetkel dong quai kohta ühtegi meditsiiniliselt kehtivat kasutusviisi (1).

Ameerika Ühendriikides kasutatakse dong quaid ka toidu lõhna- ja maitseainena (23). Sellest kuidas dong quaid toidus kasutada kirjutame edasi alapealkirja “Dong quai muud kasutusalad” all. 

Kuivatatud_ürdid_ja_lilled_lõhnapopurrii_aroomiterapia

Dong quai muud kasutusalad

Lisaks meditsiinilistele omadustele on dong quai populaarne ka oma lõhna ja maitse tõttu. Sellel on iseloomulik aniisi/lagritsa lõhn, mis ei ole kasutusel mitte ainult kulinaarias, vaid ka lõhnavates popurriides mida kuivatatud taimedest tehakse, viirukites, vannitoodetes, parfüümides, seepides ja küünaldes (25). Lõhna kirjeldatakse sageli ka kui muskuse-, mulla või rohuseks (3, 8).

Maitselt on naiste ženšenn tugeva, magusa, maheda maitsega, millel on mõru, võiks isegi öelda, et kibe ja terav järelmaitse. Peale taime tarvitamist jääb keelele kihelus ja soojus, mis tuletavad mõlemad meelde selle ergutavat energiat (26). Kulinaarias kasutatakse naiste ženšenni peamiselt aasjapärastes suppides, puljongites, hautistes, marinaadides ja tees.

Naiste ženšenn ja uuringud

Kliinilised uuringud naiste ženšenni kasutamise kohta menopausi ja perimenopausi korral on andnud erinevaid tulemusi, kuid mõned neist tulemustest on olnud paljulubavad. Siinkohal osad uuringutulemused sinuni ka toome (26).

  • Randomiseeritud kontrolluuringus 55 postmenopausis naise seas leiti, et taimne preparaat (dong quai ja kummeli kombinatsioon) vähendas märkimisväärselt rohkem kuumahoogude arvu ja intensiivsust kui platseebo. Nimelt, pärast esimest kuud vähendas see preparaat päevaste kuumahoogude arvu 68%, öiste kuumahoogude arvu 74% ning parandas märkimisväärselt ka une ja energia taset (26, 27).
  • Teises randomiseeritud kontrolluuringus uuriti dong quai bu xue tang (dong quai ja huang qi (astragaluse) 1 : 5 kombinatsioon) mõju ägedatele menopausisümptomitele ja jõuti järeldusele, et see kombinatsioon oli platseebost statistiliselt parem ainult kergete kuumahoogude ravimisel (26, 28).
  • Dong quai kasutamist kroonilise kõhuvalu korral käsitlevas kliinilises uuringus võrreldi dong quai tablette atropiini (antikolinergiaga) ja platseeboga, mille tulemuseks oli vastavalt 93,3%, 97,1% ja 0% mõlema rühma puhul. Dong quai statistiliselt oluline efektiivsus kõhuvalu vähendamisel oli teatud retseptorite blokeerimine, valuvaigistav toime ja ka antiseptiline toime (26, 29).
  • Dong quai hematopoeetilist (vereloomega seotud) toimet demonstreeriti juhtumiuuringus patsiendi puhul, kellel oli aneemia, mis ei reageerinud inimese erütropoetiinile (erütropoetiin on põhiliseks hormooniks punaliblede loomisel. Ilma selleta ei saaks erütropoees toimuda) ja kellel oli ühtlasi ka krooniline neerupuudulikkus. Tema vereraku komponentide moodustamine paranes pärast dong quai regulaarset tarbimist märkimisväärselt (26, 30).
  • 1404 patsiendi uuringus, milles võrreldi dong quai, salvei ja dekstraani süstide tõhusust ägeda ajuinfarkti (insuldi) korral, olid efektiivsuse määrad infarkti mahu ja neurofunktsiooni puudujääkide vähendamisel vastavalt 78,7%, 63,6% ja 59,3% (26, 31).
  • Koronaararterite haigusega patsientide uuringus võrreldi dong quai, ren shen (ženšenn) ja huang qi (astragaluse) ravimtaimede kombinatsiooni platseebo süstimisega ning leiti muu kasu hulgas, et stenokardia episoodide sagedus ja raskusaste vähenesid 90% ja isheemilised muutused EKG-l paranesid 56% juhtudest (26, 32).

Naiste ženšenn  –  annustamine ja erinevad vormid

Nii traditsioonilises Hiina meditsiinis, kui ka Lääne herboloogias võetakse naiste ženšenni tavaliselt keedetud tee või tinktuurina (alkoholiga segatud ekstrakt). Hiina meditsiinis võib dong quaid kasutada iseseisvalt või, siis segada teiste ravimtaimedega, et luua taimesegu, mis on kohandatud just individuaalseteks vajadusteks.. 

Meie kultuuriruumis on dong quai saadaval peamiselt suukaudsete tablettide ja kapslitena, tinktuurina, ekstraktina või eeterliku õlina. Lisaks on see taim paikselt kasutamiseks olemas ka kreemina. 

Õige annuse teada saamiseks tuleb järgida tootjapoolseid pakendil olevaid juhiseid (1, 23). Kui tarbid Ecosh`i dong quai kapsleid, siis võta koos toidu ja veega 1 kuni 2 kapslit päevas.

Naiste_ženšenn_Dong_quai_Danggui_Naissoost_ženšenn_valge_Menopausi_korral_ja_naiste_tervise_toetuseks_2-Ecosh

Ecosh`i Dong Quai ehk naiste ženšenn

Ecosh`i Dong Quai toidulisand on mõeldud kasutamiseks naiste urogenitaalsüsteemi probleemide, eriti aga just menstruaaltsükli ja menopausiga seotud murede korral. 

Toidulisandi koostisesse kuulubki puhas Hiina heinputke ehk dong quai ehk naissoost ženšenni (Angelica sinensis) juure pulber ning glaseeraine pullulaan (taimne kapsel). Tarbi toidulisandit 1 kuni 2 kapslit päevas koos toidu ja veega.

Naiste ženšenn – kõrvaltoimed, koostoimed ja vastunäidustused

  • Dong quai’s sisalduvate furokumariinide tõttu on olemas väike fototoksilisuse* võimalus. Sümptomite hulka võivad kuuluda nahalööve, ärritus ja äärmuslik tundlikkus päikese või päikesepõletuse suhtes. Kui sul tekivad sellised sümptomid, siis peaksid dong quai kasutamise lõpetama.
  • Östrogeenidega koos manustamisel võib dong quai suurendada östrogeenide kõrvaltoimete riski.
  • Dong quai’l on seedetrakti stimuleeriv toime. Seepärast räägi enne selle kasutamist oma tervishoiuteenuse osutajaga, kui sul on pikaajaline (krooniline) soolestiku haigus. Krooniliste soolehaiguste hulka võivad kuuluda divertikuliit* või ärritunud soole sündroom.
  • Samuti ei tohiks dong quai’d kasutada naised, kes on rasedad või imetavad emad.
  • Dong quai võib aeglustada vere hüübimist. Seega ei tohiks dong quai’d kasutada inimesed, kes võtavad verevedeldajat (varfariini), kuna see võib suurendada verejooksu riski. 
  • Kui sind ootab ees operatsioon, siis lõpeta dong quai võtmine vähemalt 2 nädalat enne operatsiooni. 
  • Ära kasuta dong quai’d koos teiste ravimtaimede või toidulisanditega, mis võivad samuti vere hüübimist aeglustada.
  • Ära kasuta dong quai’d, kui läbid kiiritusravi, ega ka siis, kui sul on hormoonitundlik vähk (1).

* Fototoksilisus on määratletud kui toksiline reaktsioon, mis tekib pärast naha esmast kokkupuudet teatud kemikaalidega ja sellele järgnevat kokkupuudet valgusega või mida kutsub esile naha kiiritamine pärast mõne aine süsteemset (suukaudset, intravenoosset) manustamist.

* Divertiikuli põletik ehk divertikuliit tekib divertiiklisse (jämesoole seina väljasopistus) kinni jäänud väljaheite ja bakterite tõttu. 

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Dong Quai – Health Encyclopedia – University of Rochester Medical Center
  2. Angelica sinensis – Wikipedia
  3. Angelica Root: Benefits, Uses, and Side Effects (healthline.com)
  4. [Chemical constituents of radix Angelicae Sinensis] – PubMed (nih.gov)
  5. Bioactivities of major constituents isolated from Angelica sinensis (Danggui) – PMC (nih.gov)
  6. Phytochemical progress made in investigations of Angelica sinensis (Oliv.) Diels – ScienceDirect
  7. (PDF) Application and Pharmacological Properties of Chinese Herb Danggui: A System Review (researchgate.net)
  8. [Comparison on content of ligustilides in different danggui samples] – PubMed (nih.gov)
  9. https://my.clevelandclinic.org/health/drugs/17368-phytosterols-sterols–stanols
  10. Polysaccharides; Classification, Chemical Properties, and Future Perspective Applications in Fields of Pharmacology and Biological Medicine (A Review of Current Applications and Upcoming Potentialities) – PMC (nih.gov)
  11. Z-ligustilide: A review of its pharmacokinetics and pharmacology – PubMed (nih.gov)
  12. Butylphthalide – Wikipedia
  13. Application and prospects of butylphthalide for the treatment of neurologic diseases – PMC (nih.gov)
  14. Ferulic acid: What is it, and what does it do for the skin? (medicalnewstoday.com)
  15. Potential applications of ferulic acid from natural sources – PMC (nih.gov)
  16. Z-Ligustilide Induces c-Myc-Dependent Apoptosis via Activation of ER-Stress Signaling in Hypoxic Oral Cancer Cells – PubMed (nih.gov)
  17. [Analysis of essential oils in roots and fruits of Angelica in Northeast China] – PubMed (nih.gov)
  18. Health beneficial and pharmacological properties of p-cymene – ScienceDirect
  19. Flavonoids | Linus Pauling Institute | Oregon State University
  20. The natural compound n-butylidenephthalide derived from Angelica sinensis inhibits malignant brain tumor growth in vitro and in vivo – PMC (nih.gov)
  21. What Is Palmitic Acid? (webmd.com)
  22. BETA-SITOSTEROL: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)
  23. Dong Quai: History, Benefits, Uses & Side Effects | Gaia Herbs: Gaia Herbs®
  24. DONG QUAI: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)
  25. Dong Quai | The Angel Plant | Angelica Sinensis – Oxford Vitality
  26. Dang Gui – Herbal Reality
  27. Kupfersztain C et al. The Immediate Effect of Natural Plant Extract, Angelica sinensis and Matricaria chamomilla (Climex) for the Treatment of Hot Flushes During Menopause: A preliminary report. Clin Exp Obstet Gynecol. 2003;30(4):203-6.
  28. Haines CJ et al. A Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Study of the Effect of a Chinese Herbal Medicine Preparation (Dang Gui Buxue Tang) on Menopausal Symptoms in Hong Kong Chinese Women. Climacteric. 2008 Jun;11(3):244-51. doi: 10.1080/13697130802073029.
  29. Sun SW, Wang JF. Efficacy of danggui funing Pill in Treating 162 Cases of Abdominal Pain. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 1992 Sep;12(9):531-2, 517. [Chinese]
  30. Bradley RR et al. Hematopoietic Effect of Radix Angelicae sinensis in a Hemodialysis Patient. Am J Kidney Dis. 1999 Aug;34(2):349-54. doi: 10.1016/s0272-6386(99)70367-7. 
  31. Liu YM et al. Observation on Clinical Effect of Angelica Injection in Treating Acute Cerebral Infarction. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi. 2004 Mar;24(3):205-8.
  32. Liao JZ et al. Clinical and Experimental Studies of Coronary Heart Disease Treated with yi-qi huo-xue Injection. J Tradit Chin Med. 1989 Sep;9(3):193-8
  33. Department of Surgery (nyu.edu)

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´