On juulikuu, grill säriseb, saun on soojas, keegi karjub taustal “Laula nüüd kaasa!”. Sinu ees laual on teine taldrikutäis hea ja paremaga ning kolmas kokteil. Päike loojub, aga suvine tempo ei rauge. Tunned? See ongi Eesti suvi.
Ja see on ilus. Aga ka väsitav. Festivalid, kontserdid, suvepäevad, grilliõhtud, rabamatkad ja rannapuhkus. Pole midagi mõnusamat ja täitvamat, kui seda on kuldne ja mesimagus Eesti suvi. Väärtustame seda kindlasti ka sellepärast, et see on nii üürike.
Kuid suve nautides saab keha vatti, nahk kipitab, seedimine streigib ja sääsed korraldavad su kaelal omaenda suvepäevi.
Kuidas selle tralli keskel külma pead ja tervist hoida, kuid siiski nautida kõiki neid imelisi võlusid, mida suvel sulle pakkuda on?
Selles blogiartiklis räägime asjadest nii nagu nad on, otse ja ausalt. Lisaks jagame nippe, et sellest päriselt ka saaks Sinu parim suvi – mitte lihtsalt lõbus, vaid ka taastav, teadlik ja tasakaalukas.
Laud on lookas ja kõht ka – kui palju Su keha tegelikult jaksab?
Ilusate ilmade saabudes hakkab eestlane instinktiivselt grillima. See on nagu sisemine kell, mis ütleb: ’’Nüüd on aeg sõbrad külla kutsuda, saun soojaks kütta, šašlõkki süüa ja jalad muru sisse pista.’’
Kujuta ette: on jaanipäeva õhtu, taldrikul aurav ja ahvatlev liha, kõrvale kartulisalatit, natuke leiba, kastet ja väike kokteil. Istud, räägid juttu, söömine venib. Siis veel natuke liha. Magustoit. Ja lõpuks tunned end kui õhupall.
Laud oli täis kõike, mida hing ihaldas, kuid nüüd on kõht täis paljutki, mida see ei ihaldanud.
Järgnevate lihtsate nippidega saad aidata oma kehal selle kõigega paremini hakkama saada.
- Söö teadlikult ja rahulikult. Ära ahmi ega tegele samal ajal millegi muuga. Mälu igat lihaampsu vähemalt 30 korda. Ega vanaema ei teinud nalja, kui ta seda sulle rääkis, sest süljes sisalduvad ensüümid käivitavad seedimise juba suus.
- Toidukombinatsioon ja toidu söömise järjekord loeb. Rasvase liha kõrvale vali kiudaineterikas värske salat. Võimaluse korral väldi rasket liha-kartul-leib kooslust, sest keha jaoks on see ’’aatompomm’’. Veresuhkru kõikumise minimaliseerimiseks on õige toidusöömise järjekord: kiudained, valgud ja rasvad, süsivesikud ning tärklist sisaldavad toiduained.
- Võta enne pidupäeva üks lusikatäis soolepuhastuse pulbrit. Kiudainerikas segu enne sööki valmistab seedekulgla mõnusalt ette ja hoiab hilisema raskustunde eemal. Kindlasti ära unusta ka piisavalt vett tarbida.
- Seedeensüümid aitavad. Kui tead ette, et õhtusel grillipeol läheb suuremaks söömiseks, siis võta enne pidusööki 1–2 kapslit Ecoshi seedeensüüme.
- Liigu pärast söömist. Väike jalutuskäik (isegi 10 minutit!) aitab stabiliseerida veresuhkrut ja hoida sind pärast sööki energilisemana, mitte söögikooma seisundis.
BOONUS: Tarbi alkoholi mõõdukalt (või üldse mitte). Joo iga tarbitud alkoholiühiku vahele klaas vett, millesse oled lisanud Mineralexi süvaookeani mineraale ning võta enne magamaminekut 300-400mg magneesiumit. See lihtne kombo toetab maksa ja aitab vältida järgmisel hommikul kuiva suud ja valutavat pead.
Kui loodus kutsub, aga puuk tuleb ka kaasa
Sa oled just lõpetanud telgi ülespaneku. Lõhnab männivaigu ja suitsusauna järele. Sõbrad toovad lõkkesse puuhalge. Taevas on nii selge, et näed Linnuteed. Täiuslik suveõhtu.
Aga samal ajal, kui sina loodust naudid, ronib keegi mööda su säärt üles. Vaikselt ja märkamatult. Kutsumata külaline, kes ei tee mingit häält. Puuk!
Meie tingimustes algab puugihooaeg märtsis ning kestab oktoobrikuuni, sõltuvalt ööpäevaringsest temperatuurist. Neid leidub mitte ainult metsas, vaid ka pargis, aias ja heinamaal.
Eestis levib neist kahte tüüpi – võsapuuk ja laanepuuk – ning mõlemad võivad olla ohtlike haiguste kandjad. Puukentsefaliit ja borrelioos ei küsi vanust ega sugu.
Ära lase sellel enda suve rikkuda. Väljas olemine on parim asi, mida endale pakkuda, kui tead, kuidas end kaitsta.
Puukide levik ei tähenda, et peaksid metsa minemata jätma. Vastupidi! Õige riietus, eeterlikud õlid, kiire kontroll pärast looduses viibimist, kõik need väikesed asjad aitavad sul kutsumata külalisi ennetada.
Ja kui leiadki endalt puugi, siis reageeri kohe, mitte nädala pärast. Kõikide puukide poolt levitatavate haigustekitajate edasikandumiseks on oluline puukide varajane avastamine ja eemaldamine, sest näiteks borrelioosi nakatumise risk tõuseb oluliselt alles 8–24 tunni möödudes puugi kinnitumisest.
- Õige riietus on sinu esimene kaitseliin. Vali looduses liikumiseks sobiv, võimalikult kinnine riietus. Võimalusel heledast liibuvast kangast, pikemate säärte ja varrukatega. Saapad peaksid olema kõrgema sääreosaga. Pista püksisääred sokkide sisse, kanna salli ja peakatet. Heledatelt riietelt on puuki kergem märgata.
- Eeterlikud õlid = looduslik tõrje. Mitmed eeterlikud õlid on näidanud võimet puuke ja muid putukaid eemale peletada. Uuringutest teadaolevalt on efektiivsed näiteks sidrun-eukalüptiõli, lavendliõli, geraaniumiõli, nelgiõli, tüümianiõli ja puneõli. Kanna pahkluude, kaela ja varrukate ümber. Väldi sünteetiliste OFF-tüüpi mürkide laskmist otse nahale.
- Tee endale kombeks end üle vaadata. Pärast looduses käimist vaata end ja kaaslasi hoolikalt üle. Kui oled viibinud niinimetatud puugikohtades, mine kindlasti duši alla ja kammi juuksed läbi. Kuna puuk liigub nahal üsna märkamatult, kontrolli end pärast seda veel kord üle. Kui märkad endal ronivat puuki, eemalda ta riietelt või kehalt.
- B1-vitamiin (tiamiin) muudab kehalõhna putukatele eemalepeletavaks. Võta 1-2 kapslit hommikul peale sööki, vähemalt 2 nädalat enne aktiivset looduses liikumist.
- Kui puuk hammustas, ära paanitse, eemalda ta aeglaselt ja täielikult. Pese hammustuskoht vee ja seebiga või desinfitseeri sobiva vahendiga ning jälgi 2 nädala jooksul hammustuskohta. Vajadusel konsulteeri arstiga. Eemaldatud puuk tuleb hävitada, pidades silmas enda ja kaaslaste ohutust. Surnud puugi võib visata WC-potti, lõkkesse või prügikasti.
Päevita nagu biohäkker, mitte nagu turist
Sa ärkad suvises maakodus, uni silmas, läbi kardinapaari sirutub esimene valgusvihk su näole. Astud paljajalu õue, hingad sisse kasterohust hommikut, nägu päikese poole. See hetk…unustamatu, kustumatu, kogu keha käivitaja.
Päike ei tähenda ainult soojust ega kuldset jumet – see on elu alus. Päikesevalgus annab kehale signaale, mis reguleerivad sinu und, energiat, meeleolu, söögiisu ja isegi põletikutaset. [1]
Igal hommikul, kui astud võimalikult ruttu peale ärkamist päikesevalguse kätte, annad oma sisemisele kellale märku, et käes on päev. Päikesevalgus vallandab meie kehas sadu erinevaid protsesse. Otse voodist arvutiekraani ette istudes need elutähtsad protsessid kahjuks ei käivitu.
Talvel päikese alla akusid laadima sõites, tahame põhjamaalasena sellest alati viimast võtta. Tihtipeale tormame randa päevitama ainult selleks, et juba esimesel päeval avastada, et nahk on ära põlenud ning oleme päikesega liialdanud.
Suvel, mil päikest on rohkem, kui nädalasel puhkusereisil, kutsume sind päevitamisse suhtuma strateegiliselt. Päikesest tulev UV-kiirgus on kõige tugevam vahemikus kell 11-15 (kuumalainete ajal isegi kuni 16).
Mis tähendab, et vastupidiselt tavapärasele arvamusele, ei tohiks end keskpäeval rannas küpsetada. Lõuna-Euroopas peetakse sellel ajal põhjusega siestat.
Parim aeg päevitamiseks on hommikul päikesetõusust kuni umbes 11ni ja siis jälle pärast 15 kuni päikeseloojanguni. Just neil tundidel on UV-kiirgus pehmem, kuid päikesevalguse spekter kehale kõige kasulikum. See toetab mitokondreid, sinu raku väikseid energiatehaseid, laadides neid nagu päikesepatareisid. [2]
Vastupidiselt populaarsele arvamusele teeb kuldselt pruuniks just hommikune ja õhtune päike, mil päikesevalguse spekter on selleks soodne ja nahk on päevitamiseks nii öelda ettevalmistatud.
Maandamise tasakaalustav jõud
Millal sa viimati paljajalu muru peal kõndisid või nautisid jalutuskäiku veepiiril kõndides? Enamus inimeste jaoks ei juhtu seda just väga tihti, kuid viimasel ajal teadlaste poolt tehtud töö tulemusena on ilmselt tagumine aeg hakata seda tegevust taaskord hindama. [3] [4]
Seda kontseptsiooni, kui sa oled otseses kokkupuutes maapinnaga, nimetatakse maandamiseks (inglise keeles: grounding ; earthing).
Viise, kuidas me saame ennast maandada oma kümneid, kuid see võib olla täpselt nii lihtne nagu paljajalu kõndimine. Planeet Maa on nagu hiiglaslik patarei, mis kannab naturaalset peenenergia laengut.
Inimesed, loomad, taimed ja kõik elutud organismid on elektrilised olendid ning me elame elektrilises maailmas. Kõigel, mis koosneb aatomitest (ehk siis absoluutselt kõigel siin maailmas) on laeng – negatiivne, positiivne või neutraalne.
Maapind on rikastatud lõpmatul hulgal vabade elektronidega, millel on negatiivne laeng. Siis kui oled otses kokkupuutes maapinnaga ilma, et kannaksid jalanõusid või seisaksid millelgi tehislikul, sa sõna otses mõttes maandad ennast.
Maapinnas olevad negatiivsed ioonid toimivad kui antioksüdandid ja neutraliseerivad kehasse tekkinud positiivse laenguga vabad radikaalid, mis kahjustavad meie keha.
Selleks, et end suve jooksul süstemaatliselt maandada, mine ujuma mõnda naturaalsesse veekogusse, jaluta veepiiril liiva peal kõndides või pista igapäevaselt koduaias minimaalselt tunniks ajaks jalad muru sisse.
Üleüldse võta sel suvel tavaks jalutada võimalikult palju muru ja liiva peal ning ujuda naturaalsetes veekogudes. Niimoodi laed oma keha biopatareisid.
- Väldi keset päeva ’’krõbedaks” päevitamist. Parim aeg on päikesetõusust ~11ni ja uuesti alates 15.00. Päeva keskel võid päikese käes otseloomulikult aega veeta, kuid väldi otsest päevitamist ning kaitse ennast.
- Alusta päeva valguse ja liikumisega. Mine kohe pärast ärkamist õue – vähemalt 10-15 minutiks. Kui silmad kannatavad, siis ära kanna päikeseprille, nende pikaaegne kandmine muudab sind valguse suhtes veel tundlikumaks.
- Maanda terviseks ehk kõnni paljajalu. Kõnni murul ja liival ning uju naturaalsetes veekogudes – need kõik tegevused ühendavad su keha maa elektrilise väljaga. Ka siin oli vanaemal õigus, kui ta sulle lapsena rääkis, et paljajalu kõndimine karastab.
- Kuldjume = sisemine päikesekaitse. See toetab naha loomulikku pruunistumist, kauni jume pikemat säilimist ning lisab nahale kaitset liigse päikese ja väliskeskkonna kahjulike mõjutuste eest. Võta 1-2 kapslit koos toiduga.
- Tunne enda nahka. Kasuta vajadusel toksiinidevaba päikesekreemi ning väldi igal juhul päikesepõletust.
Selle suve tõeline saladus? Tasakaal.
Eesti suvi on imeline, aga ka intensiivne. Me tahame kõik seda maksimaalselt ära kasutada, sest vahel tundub, et see kestab ainult hetke. Aeg lendab, kui sul on lõbus. On ju nii!?
Kujuta ette, et pärast maitsvat ja tasakaalustatud grilliõhtut liigud rahulikus tempos läbi sumeda metsa ja lõpetad oma päeva paljajalu rannaliival, vaadates päikeseloojangut. Ei, see ei ole pelgalt ’’Instagramiklišee’’ – see võib olla sinu suvi.
Kui võtad igat päeva vastu tänutundega ja kuulad oma keha signaale, hakkab see koostööd tegema looduse loomuliku rütmiga. Energia tuleb tagasi. Meeled selginevad. Nahk jääb terveks. Ja mis kõige olulisem, suvi muutub elamuseks, mitte kurnavaks võidujooksuks.
Sellest saab Sinu suvi. Päriselt.
Autor: Siim Mesipuu, terviseedendaja ja biohäkker – spetsialiseerunud inimkogemuse optimeerimisele
Pildid: Unsplash.com; Pexels.com
VIITED & ALLIKAD:
[1] – Beneficial health effects of ultraviolet radiation: expert review and conference report
[3] – Practical applications of grounding to support health
[4] – Grounding – The universal anti-inflammatory remedy