Organismi puhastamise vajadust on hinnatud juba iidsetest aegadest saati. Organismi puhastamine ei aita vabaneda mitte ainult toksiinidest ja jääkainetest kehas, vaid aitab jagu saada ka ebatervislikust toitumisest ja eluviisist. Keha ja vaimu puhastamisest võiks kujuneda lausa mõnus elukestev eluviis.
Mitte ainult füüsilist keha pole vaja puhastada, vaid ka hinge ja vaimu tuleb toita ja toetada. Psühholoogid on kindlaks teinud, et toksilised mõttemallid viivad põhjendamatute hirmudeni, mis omakorda sunnivad haarama ebatervisliku toidu järgi ja ka vastupidi – toksiline toit mõjutab läbi närvisüsteemi meie tundeid ja emotsioone.
Olgugi, et juba ka tänapäeva teadus kinnitab organismi puhastamise vajadust, põhinevad enamik puhastumise meetodeid siiski paljudes ülemaailmselt erinevates kultuurides kasutusel olnud iidsetel tavadel. Just taimed on need, mis on inimesi aidanud läbi aegade.
Siin loos kirjutame organismi puhastamise vajadusest, erinevatest toksiinidest, mis sinu keha igapäevaselt mürgitada võivad, mis ohud sellega tervisele kaasnevad ja ka sellest, kuidas see organismi puhastamine siis käib.
Miks alustada organismi puhastamisega?
Otsus, miks puhastada oma keha võib inimeseti erineda ning põhjused selle otsuse taga võivad olla:
- Soov langetada kehakaalu.
- Saada jagu energia puudusest – väsimusest, kurnatusest, loidusest ja võimetusest.
- Vabaneda stressist ja korduvatest viirushaigustesse haigestumisest.
- Vabaneda sümptomitest, mis viitavad keha ebapuhtusele:
- valge katuga keel,
- suurenenud röga- või limaeritus,
- halb hingeõhk,
- elutu, kuiv ja sügelev nahk,
- allergiad,
- lõhenevad küüned ja juuksed, kõõm,
- peavalud.
- Soov vabaneda kroonilistest haigustest -kilpnäärme, liigeste, naha, – närvi- ja hormonaalsüsteemi jms haigustest (siinkohal on soovitatav kindlasti pidada nõu mõne vastava ala terapeudi või arstiga).
- Parandada keskendumist ja tähelepanu.
- Muud põhjused.
Millest on vaja keha üldse puhastada?
Mitte kunagi varem pole meie ajaloos olnud kokkupuudet nii paljude mürgiste ainetega, kui seda on tänapäeval. Nende veekogusid küllastavate ja taevast alla langevate toksiliste ainete hulka kuuluvad:
- Raskmetallid:
- Alumiinium
- Arseen
- Elavhõbe
- Vask
- Seatina
- Nikkel
- Plii
- Kaadmium
- Õhusaaste
- Ravimid
- Nanotehnoloogilised kemikaalid (ained mida kasutatakse pea, et kõikide toodete pritsimiseks)
- Pestitsiidid, herbitsiidid ja fungitsiidid
- Plastid
- Tööstuslikud puhastusvahendid
- Bensiin
- Dioksiinid ookeanides
- Tuhanded uued kemikaalid
Toksiinide liigid
Toksiine jagatakse eksogeenseteks, endogeenseteks ja autogeenseteks.
- Eksogeensed toksiinid pärinevad välisallikatest, näiteks tubakast, uimastitest, stimulantidest (alkohol), amalgaamplommidest, vingugaasist, pliist jne. Selle kategooria alla käivad ka emotsionaalsed faktorid nagu stress, ängistus, kurbus ja depressioon.
- Endogeensed toksiinid tekivad viirus- ja bakteriaalsete nakkuste tõttu ja teatud sooles elutsevate bakterite ja pärmseente ainevahetuse kaasproduktidena.
- Autogeenseid toksiine toodab keha ise oma ainevahetuse tulemusena.
Toksiinide ohud organismile
Toksiinidel on kehale mitmeid ohte. Need mürgitavad sinu organismi nii otseselt, kui ka kaudselt. Näiteks:
- Kahjustavad aju, kesknärvisüsteemi, maksa ja teisi elutähtsaid organeid.
- Nõrgestavad immuunsüsteemi ja muudavad sind haigustele ning viirustele vastuvõtlikuks.
- Toidavad vähki, halbu baktereid, parasiite, pärmseent (Candida) ja teisi patoloogilisi sissetungijaid, mis haiguste tekkimisele kaasa aitavad.
Puhastumine aitab kehal vabaneda kõigist neist potentsiaalselt kahjulikest kemikaalidest, mikroorganismidest, ainevahetusjääkidest, stressist jne, parandades samaaegselt elutähtsate eritus- ehk puhastusorganite nagu maksa, neerude, lümfi, soolestiku ja naha funktsioone.
Veeslahustuvad toksiinid viiakse välja peamiselt uriiniga, naha või, siis kopsude kaudu. Rasvlahustuvad molekulid aga sapi ja sooletrakti kaudu.
Milliste abinõudega saab organismist mürke vähemaks?
Puhastumise peamine eesmärk on viia kehast välja nii palju mürke kui võimalik. Selleks on vaja ergutada kehas juba olemasolevate mürkide välja viimist ja vähendada organismi uute mürkide sisenemist. Toome siin välja peamised abinõud, mil viisil saad oma organismi puhastada või puhastumist toetada.
Abinõud toksiinide väljutamiseks:
- Mahlapaast.
- Lihtne, kerge, puhastav dieet.
- Rohke vedeliku tarbimine, et veeslahustuvaid mürke neerude kaudu kehast välja uhada.
- Ökoloogiliselt puhaste toiduainete tarbimine.
- Kahjulike harjumuste ja eluviisi korrigeerimine. Näiteks rohke soola, suhkru, kofeiini ja alkoholi tarbimise ning suitsetamise piiramine.
- Soolepuhastus.
- Taimeteede joomine.
- Soolestiku mikrofloora parandamine probiootiliste toidulisanditega.
- Maksatalituse toetamine taimsete toidulisanditega.
- Liikumine, teraapilised protseduurid ja puhkus.
Mida puhastumisel silmas pidada?
Organismi puhastamine koosneb kolmest etapist:
- Jääkainetest vabanemine.
- Toidusedeli tasakaalustamine kehale vajalike toitainetega.
- Tervisliku elustiili hoidmine – organismi pidev puhastamine eluviisina.
Puhastumisel on soovitav silmas pidada seda, et ei tasu koheselt asuda väga rangele puhastusrežiimile (nt tugev näljutamine või pikaajaline veepaast), vaid teha kehapuhastust pigem kergemal ja tasakaalustatumal viisil ning pikema aja vältel. Nii väldid liiga suure toksiinide hulga vabanemist.
Järsk toksiinide vallandumine ja nende liikvele minek võib olla sinu organismile (eriti just maksale) liialt suureks koormuseks ning kaasa tuua väga ebameeldivaid puhastumise kõrvalmõjusid.
Puhastumise kõrvalmõjud
Organismi puhastumise kõrvalmõjudeks võivad olla näiteks:
- uimasus ja peapööritus,
- peavalud,
- unetus,
- iiveldus,
- oksendamine,
- ärevus,
- ärritus, (raskmetallide liikuma hakkamisel suisa paanikahood),
- halb enesetunne,
- väsimus,
- halb maitse suus,
- suurenenud higieritus,
- kuiv nahk,
- vistrikud,
- kõhukinnisus,
- kõhulahtisus, jne.
Siiski, rahulik, leebe ja pikaajaline organismi puhastamine ei lase kõrvaltoimetel tekkida või tekivad need oluliselt leebemal moel.
Millist organismi puhastusviisi valida ja kui kaua peaks puhastusprotsess käima?
Aasta jooksul uueneb peaaegu iga rakk meie kehas. Seega, organismi kogunenud toksiinide mobiliseerimiseks ja eliminineerimiseks kulubki teoreetiliselt umbes üks aasta. Selle aja jooksul puutume aga kokku uute mürkidega, mis tuleb samuti läbi töötada.
Puhastumise protsessi paremaks käivitamiseks võib näiteks paari nädala jooksul järgida natuke rangemat plaani. Ideaalsel juhul peaks puhastumine olema siiski pigem eluviis, mille eesmärgiks on toksiinid, millega pikemajaliselt oleme kokku puutunud ja ka edaspidi puutume – miinimumini viia.
Aasta jooksul võib katsetada erinevaid paastumise vorme, millest tuntumad on:
- täispaast,
- vedelikupaast (juuakse vett, mahla, biojogurtit),
- monopaast (süüakse üht toiduainet pikema aja jooksul, nt värsket puu- ja köögivilja),
- kindla toidu (liha) söömist keelav paast või,
- järgida lihtsat, meeldivat ja tervislikku toitumist nagu naturaalsete mahlade ja taimeteede joomine, puu- ja juurviljadele üleminek, tervislike salatite valmistamine, aurutatud või toorete krõmpsuvate juurviljade söömine, juurvilja püreesuppide ja muude selge puljongiga suppide menüüsse lisamine. Head on ka probiootiline elav biojogurt, kodujuust, kala ja kana ning mahedad täisteratooted.
Paast ja soolte puhastamine võib kesta ööpäeva (24 tundi), 3, 5, 7, 8 või 10 päeva, aga ka 14–15 päeva kuni 28 päeva. Võib teha näiteks 1 mahlapäeva ja 10 tervisliku toidu päeva, millest puuduvad suhkrud ja soolad ning kuni järgmise paastuni jätkata tervisliku toitumisega.
Kirjandusest võib leida väga palju kasulikku teavet erinevate paastude, dieetide ja toitumisprogrammide kohta, millega oma keha puhastumist toetada. Igaühel tuleb leida enda jaoks sobivaim viis paastumiseks ning keha puhastamiseks.
Organismi ja soolestiku puhastamine taimede ja teraapiate toel
Toksiine aitab kehast välja viia hulk erinevaid taimi ja ravimtaimi ning puhastusi saab teha nii organi kui ka ka toksiinide põhiselt. Näiteks:
- Erinevate kemikaalide nt kloori ja flouri, pestitsiidide, herbitsiidide ja fungitsiidide, plastide ning kiirguse väljutamiseks saab kombineerida sobivad taimed ja teha taimeteed.
- Müügil on ka palju häid parasiitide, viiruste ja seente vastaseid taimi, taime tõmmiseid ning ekstakte.
- Olemas on raskmetallide väljutamise taimesegud. Raskmetallide väljutamine toetab edukalt nt aju puhastumist, mille tulemusena võivad väheneda Alzheimeri ja tähelepanu- või keskendumishäirete (ATH) sümptomid. Samaaegselt aga paraneb kilpnäärme, maksa, neerude ja teiste elutähtsate organite töö.
- Valmistatakse ka elundite põhised puhastavad taimesegud nt maksa, neerude ja soolestiku puhastust soodustavaid komplekte.
- Soolepuhastust võib teha mitmel moel, näiteks juues rohkelt vett (hüdreeritud püsimine on suurepärane viis seedimist reguleerida), soolestikku loputades, süües kiudaineterikast toitu, või tarbides probiootikume ja taimeteesid.
Maksa, neerude ja soolestiku puhastamist toetavad taimed
Maksa puhastamine
Maksa kui puhastusorgani puhastamiseks ja tema talitluse kergendamiseks on olemas hulk traditsioonilisi taimi, nagu näiteks:
- võilill,
- artišokk,
- maarjaohakas,
- kurkum/kurkumiin,
- gotu gola,
- küüslauk,
- ingver,
- takjajuur.
Neerude puhastamine
Neerude talitlust toetavad:
- võilill,
- põldosi.
Soolepuhastus
Sooletalitust kergendavad:
- aaloe,
- kiudained nt kirbu – teelehe e. kõrbe teelehe seemnete kestad (psyllium),
- glutamiin,
- probiootilised piimhappebakterid,
- küüslauk,
- ingver.
Kas ja millal vajab sinu organism puhastuskuuri ajal vitamiine ja teisi toitaineid?
Siinkohal on oluline põhimõte, et kui käib toksiinide kehast väljaviimine ja keha puhastamine, pole algul kohe mõtet juurde võtta kõrge toiteväärtusega toidulisandeid, sest toitained ei pruugi puhastumise ajal rakkudesse jõuda ja see on lihtsalt toidulisandi raiskamine.
Selleks on kaks peamist põhjust – esiteks võivad rakud olla jääkainetest ja toksiinidest ummistunud ja teiseks, puhastumisel viiakse suur hulk aineid vee, puhastavate taimsete preparaatide ning taimeteedega kehast välja.
Millised vitamiinid ja suure toiteväärtusega taimed sinu keha puhastuskuuri ajal toetavad?
Puhastumist tervikuna on soovitav toetada antioksüdantidega nagu C-, A-, E -vitamiinidega ja mineraalide nagu tsink ja seleen. Antioksüdandid ongi just need, mis aitavad sinu organismil kehalpuhastuse käigus liikuma hakkavate toksiinide ja vabade radikaalide suurenenud hulgaga toime tulla.
Suure toitaineväärtusega taimi on soovitatav menüüsse lisada puhastusprotsessi keskel või lõpupoole. Nende hulka kuuluvad:
- spirulina,
- moringa,
- nisuorase ja orasheina pulbrid,
- lutsern,
- mustikas,
- bambuse lehed ja teised supertoidud (inglk. superfoods) e. väetaimed.
Olulised on need taimed just seetõttu, et nad täidaks organismist väljunud toksiinide tühimikke ja toidaks rakke vajalike ainetega.
Puhastumise ajal on soovitav pöörata suuremat tähelepanu puhkamisele ja meeldivatele protseduuridele nagu massaaž, ujumine, spa-protseduurid, kehakoorimised, aga ka teistele keha ja vaimu turgutavatele teraapiatele nagu meditatsioon, akupunktuur, aroomiteraapia jne.
Inimene võib tunda end puhastusprotsessi ajal tavalisest rohkem väsinuna, emotsionaalsemana ja haavatavamana. Siis tulebki endasse suhtuda leebelt ja end poputada.
Olge terved!
Vaata organismi puhastamise teemal ka videosid:
- ECOSH TV: Kehapuhastuse erisaade – Agnes Laine ja Angelika Somelar – Ecosh
- Agnes Laine ja Angelika Somelar: Kehapuhastus – soovitav või mitte? – YouTube
- Agnes Laine ja Angelika Somelar: Mürgid meie kehas – YouTube
- Agnes Laine ja Angelika Somelar: Soovitused kehapuhastuseks – YouTube
- Agnes Laine ja Angelika Somelar: Mis tunne on pärast kehapuhastust? – YouTube
- Agnes Laine ja Angelika Somelar: Kehapuhastuse kõrvaltoimed – YouTube
- Agnes Laine ja Angelika Somelar: Kas ka Sinu krooniline probleem? – YouTube
NB! Siin esitatud teave on ainult informatiivsel eesmärgil, seega ärge kasutage seda oma terviseprobleemide diagnoosimiseks ega raviks. Ärge pidage siinset infot kui tagatist soovitud tulemuste saavutamiseks, sest see pole mõeldud teie arsti või muu tervishoiutöötaja nõuannete asendamiseks. Enne toidulisandite tarbimist konsulteeri kindlasti arstiga ja/või terapeudiga, et vältida võimalikke vastunäidustusi ja soovimatuid kõrvalmõjusid.