Organismi puhastamise vajadust on hinnatud juba iidsetest aegadest saati. Organismi puhastamine ei aita vabaneda mitte ainult toksiinidest ja jääkainetest kehas, vaid aitab jagu saada ka ebatervislikust toitumisest ja eluviisist. Keha ja vaimu puhastamisest võiks kujuneda lausa mõnus elukestev eluviis.

Mitte ainult füüsilist keha pole vaja puhastada, vaid ka hinge ja vaimu tuleb toita ja toetada. Psühholoogid on kindlaks teinud, et toksilised mõttemallid viivad põhjendamatute hirmudeni, mis sunnivad haarama ebatervisliku toidu järgi ja vastupidi – toksiline toit mõjutab läbi närvisüsteemi meie tundeid ja emotsioone.

Olgugi, et ka tänapäeva teadus kinnitab juba organismi puhastamise vajadust, põhinevad enamik puhastumise meetodeid siiski paljudes erinevates kultuurides üle maailma kasutusel olnud iidsetel tavadel. Just taimed on need, mis on inimesi aidanud läbi aegade.

Miks alustada organismi puhastamisega?

Otsus, miks puhastada oma keha võib inimeseti erineda.

Nendeks põhjusteks võivad olla:

 • Soov langetada kehakaalu
 • Saada jagu energia puudusest – väsimusest, kurnatusest, loidusest ja võimetusest
 • Vabaneda stressist ja korduvatest viirushaigustesse haigestumisest
 • Vabaneda sümptomitest, mis viitavad keha ebapuhtusele:
  • valge katuga keel
  • suurenenud röga- või limaeritus
  • halb hingeõhk
  • elutu, kuiv ja sügelev nahk
  • allergiad
  • lõhenevad küüned ja juuksed, kõõm
  • peavalud
 • Soov vabaneda kroonilistest haigustest -kilpnäärme, liigeste, naha, – närvi- ja hormonaalsüsteemi jms haigustest (siinkohal kindlasti pidada nõu mõne vastava ala terapeudi või arstiga)
 • Parandada keskendumist ja tähelepanu
 • Jne

Millest on vaja keha üldse puhastada?

Mitte kunagi varem pole meie ajaloos olnud kokkupuudet nii paljude mürgiste ainetega, kui seda on tänapäeval. Nende hulgas on raskmetallid nagu elavhõbe, alumiinium, arseen, vask, seatina, nikkel, plii ja kaadmium; õhusaaste; ravimid; nanotehnoloogilised kemikaalid, mida pritsitakse peaaegu igale tootele; pestitsiidid, herbitsiidid ja fungitsiidid; plastid; tööstuslikud puhastusvahendid; bensiin; dioksiinid ookeanides ja tuhanded uued kemikaalid, mis keskkonda igal aastal sisse tuuakse. Need mürgid küllastavad veekogusid ja langevad taevast alla.

Toksiinid

 

Toksiine jagatakse eksogeenseteks, endogeenseteks ja autogeenseteks. Eksogeensed toksiinid pärinevad välisallikatest, näiteks tubakast, uimastitest, stimulantidest (alkohol), amalgaamplommidest, vingugaasist, pliist jne. Selle kategooria alla käivad ka emotsionaalsed faktorid nagu stress, ängistus, kurbus ja depressioon.

Endogeensed toksiinid tekivad viirus- ja bakteriaalsete nakkuste tõttu ja teatud sooles elutsevate bakterite ja pärmseente ainevahetuse kaasproduktidena. Autogeenseid toksiine toodab keha ise oma ainevahetuse tulemusena.

Toksiinide ohud organismile

Toksiinidel on palju ohte. Nad mürgitavad keha otseselt, kahjustades aju, maksa, kesknärvisüsteemi ja teisi elutähtsaid organeid. Nad nõrgestavad immuunsüsteemi, muutes selle haavatavaks haigustele. Ja mis kõige halvem, nad toidavad vähki, viiruseid, halbu baktereid, parasiite, pärmseent ja teisi sissetungijaid, mis omakorda aitavad haiguste tekkimisele kaasa.  

Puhastumine aitab kehal vabaneda kõigist neist potentsiaalselt kahjulikest kemikaalidest, mikroorganismidest, ainevahetusjääkidest, stressist jne, parandades samal ajal elutähtsate eritus- ehk puhastusorganite maksa, neerude, lümfi, soolestiku ja naha funktsioone.  

Veeslahustuvad toksiinid viiakse välja peamiselt uriiniga, naha või kopsude kaudu, rasvlahustuvad molekulid aga sapi ja sooletrakti kaudu.

Milliste abinõudega saab organismist mürke vähemaks?

Puhastumise peamine eesmärk on viia kehast välja nii palju mürke kui võimalik. Selleks on vaja ergutada kehas juba olemasolevate mürkide välja viimist ja alandada organismi uute mürkide sisenemist. Toome siin välja peamised abinõud, milviisil oma organismi puhastada või puhastumist toetada.

Nendeks on:

 • Mahlapaast
 • Lihtne, kerge, puhastav dieet
 • Rohke vedeliku tarbimine, et veeslahustuvaid mürke neerude kaudu kehast välja uhada
 • Ökoloogiliselt puhaste toiduainete tarbimine
 • Kahjulike harjumuste ja eluviisi korrigeerimine – nagu rohke soola, suhkru, kofeiini ja alkoholitarbimine, suitsetamine jne
 • Soolestiku mikrofloora parandamine probiootiliste toidulisanditega
 • Maksatalituse toetamine taimsete toidulisanditega
 • Liikumine, teraapilised protseduurid ja puhkus

Mida puhastumisel silmas pidada?

Organismi puhastamine koosneb kolmest etapist:

 1. Jääkainetest vabanemine
 2. Toidusedeli tasakaalustamine kehale vajalike toitainetega
 3. Tervisliku elustiili hoidmine – organismi pidev puhastamine eluviisina

Puhastumisel on soovitav silmas pidada, et mitte koheselt asuda väga rangele puhastusrežiimile (nt tugev näljutamine või pikaajaline veepaast), vaid teha kehapuhastust pigem kergemal ja tasakaalustatumal viisil, pikema aja vältel, et vältida liiga suure toksiinide hulga vabanemist.

Toksiinide vallandumine ja nende liikvele minek võib kaasa tuua väga ebameeldivaid puhastumise kõrvalmõjusid ja võib organismile eriti maksale olla liiga suureks koormuseks.

peavalud

Puhastumise kõrvalmõjud

Kõrvalmõjudeks võivad olla näiteks uimasus ja peapööritus, peavalud, unetus, iiveldus, oksendamine, ärevus, ärritus, (raskmetallide liikuma hakkamisel suisa paanikahood), halb enesetunne, väsimus, halb maitse suus, suurenenud higieritus, kuiv nahk, vistrikud, kõhukinnisus, kõhulahtisus, jne.

Rahulik, leebe ja pikaajaline organismi puhastamine ei lase kõrvaltoimetel tekkida või tekivad oluliselt leebemal moel.   

Millist puhastusvormi valida ja kui kaua peaks puhastusprotsess käima?

Aasta jooksul uueneb peaaegu iga rakk meie kehas, nii et teoreetiliselt läheb umbes aasta organismi kogunenud toksiinide mobiliseerimiseks ja eliminineerimiseks. Selle aja jooksul puutume aga kokku uute mürkidega, mis tuleb samuti läbi töötada. Protsessi paremaks käivitamiseks võib näiteks paari nädala jooksul järgida natuke rangemat puhastusplaani, aga ideaalvariandis peaks puhastumine olema pigem eluviis. Eesmärgiks oleks viia miinimumini toksiinid, millega pikemajaliselt oleme kokku puutunud ja puutume.

Aasta jooksul võib katsetada erinevaid paastumise vorme, millest tuntumad on:

 • täispaast,
 • vedelikupaast (juuakse vett, mahla, biojogurtit),
 • monopaast (süüakse üht toiduainet pikema aja jooksul, nt värsket puu- ja köögivilja),
 • kindla toidu (liha) söömist keelav paast või
 • järgida lihtsat, meeldivat ja tervislikku toitumist nagu naturaalsete mahlade ja taimeteede joomine, puu- ja juurviljadele üleminek, tervislike salatite valmistamine, aurutatud või toorete krõmpsuvate juurviljade söömine, juurvilja püreesuppide ja muude selge puljongiga suppide menüüsse lisamine. Head on ka probiootiline elav biojogurt, kodujuust, kala ja kana ning mahedad täisteratooted.

tervislik-toit

Paast võib kesta ööpäeva (24 tundi), 3, 5, 7, 8 või 10 päeva, 14–15 päeva kuni 28 päeva. Võib teha näiteks 1 mahlapäeva ja 10 tervisliku toidu päeva, millest puuduvad suhkrud ja soolad ning kuni järgmise paastuni jätkata tervisliku toitumisega. Kirjandusest võib leida väga palju häid paaste, dieete ja toitumisprogramme, millega oma keha puhastumist toetada. Igalühel tuleb leida enda jaoks sobivaim paastumis- ja puhastusviis.

Organismi puhastamine taimede ja teraapiate toel

Toksiine aitab kehast välja viia hulk erinevaid (ravim)taimi. Puhastusi saab teha nt toksiinide põhiselt. Olemas on raskmetallide väljutamise taimesegud. Erinevate kemikaalide nt kloori ja flouri, pestitsiidide, herbitsiidide ja fungitsiidide, plastide ning kiirguse väljutamiseks saab kombineerida sobivad taimed ja teha taimeteed. Toidulisandite ettevõtted müüvad ka häid  parasiitide, viiruste ja seente vastaseid taimi, taime tõmmiseid ja ekstakte.

Valmistatakse ka elundite põhised puhastavaid taimesegud nt maksa, neerude ja soolestiku puhastust soodustavaid komplekte. Raskmetallide väljutamine toetab edukalt nt aju puhastumist, mille tulemusena vähenevad Alzheimeri ja tähelepanu- või keskendumishäirete (ATH) sümptomid, aga paraneb ka kilpnäärme, maksa, neerude ja teiste elutähtsate organite töö.

Maksa, neere ja soolestiku puhastust toetavad taimed

Maksa kui puhastusorgani puhastamiseks ja tema talitluse kergendamiseks on olemas hulk traditsioonilisi taimi, nagu võilill, artišokk, maarjaohakas, kurkum/kurkumiin, gotu gola, küüslauk, ingver ja takjajuur. Neerude talitlust toetavad võilill ja põldosi. Sooletalitust kergendavad aaloe, kiudained nt kirbu – teelehe e. kõrbe teelehe seemnete kestad (psyllium), glutamiin, probiootilised piimhappebakterid, küüslauk ja ingver.

voilill-Ingver

 

Puhastumist tervikuna on soovitav toetada antioksüdantidega nagu C-, A-, E -vitamiinidega ja mineraalide nagu tsink ja seleen. Antioksüdandid aitavad puhastuse käigus liikuma hakavate toksiinide ja vabade radikaalide suurenenud hulgaga toime tulla.

Siinkohal on oluline põhimõte, et kui käib toksiinide kehast väljaviimine ja keha puhastamine, pole algul kohe mõtet juurde võtta kõrge toiteväärtusega toidulisandeid, sest toitained ei pruugi puhastumise ajal rakkudesse jõuda ja see on lihtsalt toidulisandi raiskamine. Selleks on kaks peamist põhjust – esiteks võivad rakud olla jääkainetest ja toksiinidest ummistunud ja teiseks puhastumisel viiakse suur hulk aineid vee, puhastavate taimsete preparaatide ning taimeteedega kehast välja.

 

ORGANISMI PUHASTAMINE

Suure toitaineväärtusega taimi on soovitatav toitumise menüüsse lisada puhastusprotsessi keskel või lõpupoole ja nendeks on spirulina, moringa, nisuorase ja orasheina pulbrid, lutsern, mustikas, bambuse lehed ja teised supertoidud (inglk. superfoods) e. väetaimed. Olulised on need taimed just seetõttu, et nad täidaks organismist väljunud toksiinide tühimikke ja toidaks rakke vajalike ainetega.

Puhastumise ajal on soovitav pöörata suuremat tähelepanu puhkamisele ja meeldivatele protseduuridele  nagu massaaž, ujumine, spa-protseduurid, kehakoorimised, aga ka teistele keha ja vaimu turgutavatele teraapiatele nagu meditatsioon, akupunktuur, aroomiteraapia jne. Inimene võib  tunda end puhastusprotsessi ajal tavalisest rohkem väsinuna, emotsionaalsena ja haavatavana, siis tuleb endasse suhtuda leebelt  ja end poputada.

Olge terved!

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv