DETSEMBRIS TASUTA väekuller Tallinna piires. E-poodi

Eelmise aasta sügisel jõudis meie juurde Liina (40), kelle mureks oli rauapuudus ja raua puudusest tulenavad sümptomid nagu väsimus, peavalud, menstruaaltsükli eelsed ninaverejooksud ja kehv enesetunne. Liina oli nõus tegema meiega koostööd, jälgima oma enesetunnet kogu rauakuuri vältel, tegema vereteste ning andma meile sellest peale kuuri lõppu tagasisidet. Tema 5 kuusest kogemustest saate lugeda käesolevast artiklist. 

Loe rauapuuduse sümptomitest lähemalt siit

  1.  Liina, räägi meile natuke taustast, kuidas Sa jõudsid rauatoote vajaduseni, mis oli põhjuseks?

Umbes aasta enne rauapuudusest teada saamist tundsin end enne päevi väsinuna ning päevade ajal tajusin justkui kogu energia voolab emakasse ja sealt koos verega välja. Raskematel päevadel lisandus väsimusele ka tugevad peavalud ning sellega omakorda üldine füüsiline nõrkus, kus teinekord oli enesetunne nii kehv, et terve päeva võisin voodis magades veeta teades, et kogu kehas on midagi väga paigast ära või puudu. 

Ühel hetkel tuli kiirest elutempost aeg maha võtta, mitte enam nõrkuse käes vaevelda ja arsti juures ära käia. Kui olin oma loo perearstile lahti seletanud, soovitas ta esmalt vere rauasisaldus järgi uurida. Maikuus oli ferritiini näitaja 9 ug/L, normaalse 10 – 150 μg/l asemel vt ferritiini referentsväärtuseid. Kuna ees ootas suvi, mis värsket rohelist, marju, päikest – kõike seda, mis tervist igas mõttes toidab – täis suvi, siis otsustasin arsti soovitatud rauakuuriga alustada sügisel. Septembris enesekindlana uue veretesti tulemust lugedes sai aga selgeks, et maasikates siiski rauda suuremates kogustes ei ole – ferritiinitase veres oli suvega hoopis langenud 8,2 ug/L peale. 

Raua referentsväärtused:

  • N 9,0 – 30,4 mikromol/L
  • M 11,6 – 31,3 mikromol/L

Ferritiini e. rauadepoo referentsväärtused:

  • 1 – 16 a 5 – 120 μg/l
  • > 16 a N 10 – 150 μg/l
  • > 16 a M 28 – 370 μg/l

2. Palju Sa hakkasid rauda võtma, mitu kapslit ja mitu mg? Kui kaua võtsid? Kas oled varasemalt ka mingite teiste firmade rauatooteid tarbinud? 

Erinevaid rauapreparaate võrreldes ja natuke uurimistööd tehes jõudsin järeldusele, et otsustan Ecoshi bioaktiivne rauddiglütsinaadi kasuks.  Otsuse juures sai määravaks rauddiglütsinaadi efektiivsus võrreldes raudsulfaadiga. Rauddiglütsinaat püsib uuringute kohaselt kauem veres, hoides rauataset normipiires pikemat aega. Sealjuures  poole väiksema koguse juures, kui raudsulfaati võttes. (1 PubMed).  Uuringud viidi läbi rasedatega pika aja vältel. Hakkasin esmalt võtma üks kapsel päevas, mis sisaldas 27 mg rauddiglütsinaati ja 100mg raua imendumiseks vajalikku bioaktiivset C-vitamiini (L-askorbüül- 6- palmitaat). 

3. Kuidas Su enesetunne muutus peale rauapreparaadi võtmist? 

See oli üllatav, kuidas paari tunni pärast peale esimese kapsli võtmist olemises midagi muutus. Enesetunne ei muutunud ei paremaks, ega halvemaks, vaid midagi hakkas teisiti tööle. Kõige enam oli tunda nö “raginat” justkui ajukoore all. Nagu midagi oleks kogu organismis uutmoodi tööle pandud. Nii oli see paaril kolmel esimesel päeval.

Kas tegu platseebo efektiga, aga esimeste päevade kohta saab lisada, et teotahe kasvas ja vastupanuvõime oli tugevam. Paar nädalat peale kuuri alustamist panin tähele, et energiat oli rohkem. Algul tundsin rauavõtmisel ka kuumatunnet kehas. Peale konsulteerimist sain teada, et see võib olla keha kohanemise protsess, mis möödub. Nii oligi. Mõne aja möödudes kuumatunne kadus. Seda on hea teada, et mitte jätta kohe kuur esimese tunde puhul pooleli, vaid jätkata ja vaadelda edasist kulgu kuni ebamugavustunne taandub. Samuti panin tähele, et raud ei taha söögiga koos võtmist, vaja on võtta kas tühjale kõhule või 1 h peale söömist.

Üldjuhul võtsin kapsleid stabiilselt, üksikutel päevadel kui purgi koju unustasin, jäi võtmata. Kuuri alustades oli minu suurim ootusärevus, et mis saab siis, kui päevade tsükkel taas algab. Kas on ehk natukenegi parem olla? Ma ei tea, kas tõesti oli asi rauas, aga päevad algasid ja möödusid ilma kehva enesetundeta. 

Järgnevad nädalad, kui keha oli uue preparaadiga kohanenud, möödusid lihtsalt. Oli tavapäraselt hea olla ning igapäevaelu kulges uue veretesti ootuses. Rauatase veres oli tõusnud 8,2 mikrogrammi/l pealt 9,5 mikrogrammini/l. Perearsti õde soovitas võtta Retaferi, prolongeerivalt vabastuvat raudsulfaati, mis pidi kiiremini mõjuma, kui Ecoshi oma, kuid otsustasin siiski jätkata Ecoshi tootega, kuna Retafer sisaldab liiga palju lisaaineid, mida ma ei tunne ja ei tea, mida need mu kehale teha võivad. Ecoshi konsultandi nõuandena tõstsin ühe annuse kahe kapsli peale päevas, mis on 54 mg rauddiglütsinaati, et kiirendada rauataseme tõusmist.  Teisi rauatooteid varem ega hiljem võtnud ei ole. Toon siin välja Retaferi koostise võrdluseks Ecoshi tootele. 

Retaferi koostis

Retaferi põhitoimeaine on raudsulfaat. Retafer 100 mg tablett sisaldab raudsulfaati koguses, mis vastab 100 mg Fe2+.  Teised koostisosad tableti sisus on askorbiinhape (C-vitamiin), küllastunud riitsinusõli, ammooniumetakrülaatkopolümeer (Eudragit RS PO), metakrülaathappe kopolümeer 12,5% (Eudragit S 12,5), magneesiumstearaat, talk. Tabletti katvas kihis on abiaineteks hüpromelloos, sahharoos, makrogool 6000, polüsorbaat 80, magneesiumstearaat, titaandioksiid (toiduvärv E171) ja punane raudoksiid (toiduvärv E172).

Järgneval ajal enesetundes suurt muutust ei olnud, kehas oli hea olla, energiat toimetamiseks jagus. Üks tähelepanek oli, et üldjuhul jookseb mul ka enne päevi ninast verd, kuid seda enam ei olnud. Taas möödus üks kuu ja oli uue testi tegemise aeg: ferritiini näit oli 36 ug/L.  Kahe kuuga sain ferritiini päris hästi üles. Selle üle saab ainult hea meel olla. Eks enesetunnegi ju rääkis sama keelt, sest ka süda tundis end palju tugevamalt kui varem. Raua preparaati võtsin järjekindlalt kaks kuud, kolmandal kuul aga aina vähem ja vähem. Keha ütles, et enam ei taha ning lõpetasin kuuri. Kontrolltesti eelselt detsembris ja jaanuaris enam rauda ei võtnud.

11. veebruaril tegin uue testi ja ferritiintase oli langenud  10,5 ug/L peale. Organism kasutas seega rauavarud ära 2 kuuga, millest järeldan, et organism saab küll 2 kuulise tarvitamisega rauataseme korda, aga et tekitada piisavad raua tagavarad, tuleb rauda kauem tarbida. Usaldusväärsest tervise allikast MedlinePlus lugesingi, et enamiku inimeste puhul normaliseerub vere rauatase pärast 2-kuulist raua kuuri, aga vajadusel peab jätkama toidulisandite kasutamist veel 6 kuni 12 kuud, et luua vajalikud keha rauavarud luuüdis. 

Rauataseme mõõtmised: 

10.04: ferritiin 9 ug/L,referents: 13-150.
17.09: ferritiin 8,2 mikrogrammi/l. Syn
21.10: ferritiin 9,5 mikrogrammi/lSyn
23.11: ferritiin 36 ug/L. Pere
11.02: ferritiin 10,5 mikrogrammi/l Syn

Kokkuvõtvalt ütleksin, et ära Sina kannata kehva enesetunnet, vaid võta oma keha kohe kuulda, kui organism annab  märku, et tasakaal on paigast ära. Lase võimalusel teha vereanalüüs, et saada organismi olukorrast selgust. 

Raua toote tarvitamise tulemusel:

  • kadus kehv enesetunne päevade ajal,
  • energiat on rohkem,
  • teotahet on rohkem,
  • nii süda kui kogu organism on tugevam.

Mis aga kõige enam muutus, paar kuud peale raua võtmist, oli süda. Olin pikalt arvanud, et mul on nõrk süda, kuid selgus, et ta oli olnud näljas. Raua sisalduse kasv veres muutis mu südame reipamaks. Seda tunnet on sõnadesse isegi keeruline panna, kuid tunnen, kuidas südamel on rohkem jõudu, valutorked on kadunud jms.

Tutvu Ecosh’i rauapreparaatidega siin

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Su kehale võiksid sobida need tooted

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´