Iga ostuga saad kingituseks valida klientide poolt armastatud mahedamaitselise D-vitamiini! E-poodi

Testosteroon

Mis teeb mehest mehe, kusjuures juba enne sündimist? Mitte sugugi see, mida teie mõtlesite. Kõik — või peaaegu kõik — on üheainsa hormooni otsustada ja selleks on testosteroon. Nii musklid, seksuaalsus kui ka karjäär on tema võimuses.

On olemas mitmeid meessuguhormoone — androgeene, peamine neist on aga testosteroon. Sarnaselt dirigendile, juhatab see paljude organismi süsteemide tööd, mõjutab isegi loomingulisust, mõtteviisi, intellekti, energiat ning käitumisstiili. Rääkimata juba selle mõjust mehe tervisele ning tema eluea pikkusele.

Kuningate hormoon ja hormoonide kuningas

Testosterooni nimetatakse ka „edukuse hormooniks”. Kõrge testosteroonitasemega mehed püüavad initsiatiivi haarata ning teisi oma tahtele allutada. Nad väljendavad otsustavalt oma arvamust ja ka viha, nad on energilised ja küllaltki edukad.

Ameerika professor James Dubbs uuris 5000 Vietnami sõja veterani ning selgitas välja, et soov iga hinna eest kuulsaks saada on iseloomulik kõrge testosteroonitasemega, kuid madala haridustaseme ja sissetulekuga meestele. Edukamad mehed leidsid oma energiale rakendust tegeledes ühiskonnale vastuvõtlikumate aladega — näiteks sõitsid kiirautodel, selle asemel, et neid varastada.

Professor tegi ka kindlaks, et „ekstravertsete” elukutsete esindajatel — näitlejatel, jalgpalluritel, advokaatidel — on testosteroonitase kõrgem kui näiteks kirikutegelastel. Nii mõjutab kõikvõimas hormoon praktiliselt igat eluaspekti.

Testosteroon ja tema kõikumised

23. rasedusnädalaks on testosteroonitase tulevastel poistel 5-6 korda kõrgem kui tüdrukutel, kuigi seejärel alaneb. Selleks ajaks lõpeb praktiliselt kõikide elundite ja süsteemide areng, millele testosteroon mõju avaldab. Veel ühte tõusu täheldatakse kohe pärast sündi ja ka sugulise küpsemise ajal.

Pärast 35. eluaastat asub „testosteroonivabrik” seoses andropausiga (meeste menopaus) oma tegevust koomale tõmbama. Ometi eksisteerivad faktorid, mis on võimelised selle tähtsa meessuguhormooni kogust mõjutama sõltumata mehe east.

Mis mõjutab testosteroonitaset?

Toit

Taimetoidus puudub kolesterool, ilma milleta ei saa hormooni toota. Muidugi ei tee paastumine mehest veel eunuhhi, kuid pikaajaline range taimetoit alandab agressiivsust ja samas ka sugutungi. Teiste sõnadega, „liha soojendab verd”.

Sport

Kas teadsid, et suur treeningkoormus ja ületreenimine ehk füüsiline stress just vähendab testosteroonitaset? Seega on mõistlik teha treeningtsüklis puhkepause, et anda kehale aega taastumiseks. Sao Paolo ülikooli teadlaste läbi viidud uuringu järgi on meeste stressihormooni kortisooli tase jooksumaratoni järel kaks korda kõrgem ja meessuguhormooni testosterooni tase samas pea kaks korda madalam kui enne starti.

Uni

Ebaregulaarne unerütm, öövahetustega töö ja unehäired mõjuvad kehaomasele testosterooniloomele pärssivalt. Testosterooni tootmine kehas on seotud täisväärtusliku unega, mis sisaldab kindlasti ka varahommikust und. Kvaliteetne uni algab südaööst või varem. Meie keha järgib ööpäevarütmi ja selle muutmine mõjutab kogu keha k.a hormonaalsüsteemi. Me ei saa panna oma kehakella loodusega teises rütmis tiksuma, ilma seejuures hormonaalset jm lõivu maksmata, isegi kui meile tundub see näiliselt sobivat. Seega – öötöö tegijate testosteroonitase võib suurema tõenäosusega langeda.

Naissuguhormoonid

Kahjuks mehed lausa upuvad östrogeenide — naissuguhormoonide merre. Ning ka loomade liha, kes on üles kasvatatud hormoonlisanditega, samuti liialdamine õllega, mis on rikas fütoöstrogeenide poolest, ei lisa mehelikku jõudu. Isegi sojatooteid ei soovita mõningad spetsialistid rasedatele toiduks, kui tulemas on poiss, kelle areng võib kannatada saada. Ka ümbritsevas keskkonnas leidub küllalt keemilisi aineid, millel on sarnane mõju — neid leidub näiteks platsmassides ja pestitsiidides.

Kliima

Põhjapoolsetel rahvastel pole just eriti vedanud. Päikesekiired stimuleerivad meessuguhormoonide tootmist. Seetõttu tunnetab inimene kuurortides seksuaalsuse tõusu ning lõunamaa inimesi peetakse kõige kuumemateks armastajateks — siin tormitseb testosteroon.

abs-testosterone

Testosteroon ja alkohol

See on tõeline mürk. Alkoholitaseme tõusuga veres alaneb samal ajal testosterooni hulk. Alkoholi tarbimine sellises koguses, mis kutsub esile pohmelli, alandab testosterooni taset 10-12 tunni jooksul 20% võrra. Ning tänased elupõletajad, kes armastavad baarides aega veeta, on homme jõuetud ja haiglased.

Stressid

Lahutus, lahendamata probleemid, rahamured, töötus — kõik see põhjustab hormoonide kuninga kurnatust. Ühe uuringu käigus selgitati välja, et vahetus läheduses töötavate lennukiturbiinide müra alandab noorte meeste testosteroonitaset kaks korda! See tähendab, et tõsised ülekoormused, pikaleveninud stress ning loomulikult depressioon lühendavad mehe aktiivse elu iga. Sageli peetakse depressiooni tervisemüütide tõttu ekslikult pigem naiste probleemiks, kuid meeste varjatud depressioon omandab ka füüsilisele tervisele ja hormonaalsüsteemile väga suurt mõju.

Ülekuumenemine

Pikaajaline munandite ülekuumenemine võib muuta mehe mõneks ajaks steriilseks.

Ruumipuudus

Itaalia teadlased on kindlaks teinud, et mehed, kes kannavad elastset sünteetilist pesu, on kaks korda sagedamini viljatud. Liibuvate teksaste eelistajate seas esineb viljatust 1,5 korda rohkem. Kuna testosterooni ja sperma tootmine on omavahel tihedalt seotud, siis võib kinnitada, et „bokserid” on tõelise mehe valik.

Testosteroon ja infektsioonid

Parotiidi viirus (mumps), infektsioosne mononukleoos, hepatiidid, uretriit ehk kusitipõletik ning sugulisel teel edasiantavad haigused võivad häirida testosterooni tootmist ning provotseerida enneaegse andropausi algust.
Operatsioonid ning mõningate ravimite tarvitamine võivad samuti alandada „kuningate hormooni” toodangut.

Hormooni taset aga aitavad tõsta seks, füüsiline aktiivsus (eriti kasulikud on energiline kõnd, ujumine, golf) ning üldstimuleerivad vahendid, mis on küll mõningase riskiga seotud. Mis aga puutub austritesse ja teistesse afrodisiaakumidesse (toit või aine, millel on või arvatakse olevat suguiha või ka seksuaalset naudingut või potentsi suurendav toime), siis testosterooni toodangule need kahjuks ei mõju.

testosteroon-libiido

Millega stimuleerid oma aju?

Ameerika teadlased selgitasid välja, et põnevike vaatamise ajal tõuseb meestel testosteroonitase 30%. Armulood aga vastupidi, langetavad seda. Võib-olla just seetõttu ei kannata meie kallid kaasad melodraamasid ja seebioopereid? Mehelikkus tõstab sel moel protesti.

Testosteroon ja ealised kriisid

Tüüpiline „kustuvas” eas mees kaotab järk-järgult huvi elu ja armastuse vastu. Tema jõud ja energia hakkavad kustuma. Teda haarab ilma nähtava põhjuseta vaimne ja füüsiline väsimus. Seltskondlikust optimistist saab depressiivne pessimist, kellega on üha raskem koos töötada ja elada. Tekivad probleemid ka voodis… Päris rõõmutu pilt, eks ole?

Ja meie ümber on sadu selliseid mehi. Nendime sel puhul hoolimatult — kliimaks. Ometi teavad vähesed, et kõike saab muuta, kui võtta appi testosterooniteraapia.

See on suhteliselt noor suund. Sest siiani veel ei tunnista kõik arstid ega patsiendid meeste menopausi kui erilist meditsiinilist seisundit, mida on tarvis mitte üksnes diagnoosida, vaid ka ravida.

Ja kui miljonid naised maailmas on õppinud oma organismi sel raskel hetkel aitama, siis tugevam pool on siin jäänud tähelepanuta. Ometi võivad andropausi sümptomid end ilmutada juba 30-aastasele mehele. Kui õigel ajal endale selgeks teha, et on olemas ka meestearstid — uroloogid ja androloogid, siis on võimalik varast krahhi vältida. Enamgi veel — viimased uuringud annavad lootust, et testosterooniteraapia aitab ravida ka Parkinsoni tõbe, halvatust ja südame-veresoonkonna haigusi.

Testosterooni revolutsioon

Teooria meeste menopausist ehk „kustumisest” tekkis juba 18. sajandi lõpul. Keegi doktor Hooper Londonist kirjutas oma meditsiinilises sõnaraamatus: „ Meeste kustumine on tõeline haigus, millel pole midagi ühist loodusliku närtsimisega, kuna seda on võimalik välja ravida”. Ja tõepoolest, näiteid, kus vananev mees hakkab taas õitsema oma äris või uut naist kohates ning nooreneb lausa silmnähtavalt, on hulgaliselt.

20. sajandil, niipea kui suudeti hormooni sünteesida, tekkis tõelise raviteraapia võimalus. Ometi ei rutta mehed seda kasutama ning farmatseudid ei kiirusta vastavalt preparaatide toodangumahtu suurendama. Kuigi vahendeid leidub tänapäeval külluses — küll süstidena, tablettidena, geelidena ja plaastritena. Ise ei tohi ennast siiski ravima hakata: preparaatide vale kasutamise tagajärjel võib täiesti hävitada organismi loomulikke protsesse. Taolise teraapia peab määrama üksnes kogenud arst.

Mida teeb testosteroon?

Aitab tähelepanu kontsentreerida, parandab mälu, mõjutab libiidot – tõstes seksuaalsust. Stimuleerib mehelikku tüüpi juuste kasvu. Stimuleerib lihasmassi kasvu. „Murrab” noorukieas häält. Aeglustab vananemisprotsesse ning kaitseb ateroskleroosi eest südant ja veresooni. Takistab liigse rasva ladestumist kõhu piirkonnas. Kindlustab reproduktiivse süsteemi normaalse arengu ja töö. Garanteerib luude vastupidavuse.

Selleks, et tunneksid ennast saavutusliku ja jõulise mehena, on võimalik ka looduslikul teel oma organismi stimuleerida. Tribulus Terrestris on taim, mis aitab kehal testosterooni tõsta ja antud taim ise testosterooni ei sisalda.  Eestis toodetud ja Ravimiametis registreeritud lisandit tarbi 3-4 kapslit enne magamajäämist, sest testosteroon tõuseb öösel magades!

Ole eluterve Eesti mees!

Vaata ka: Ecosh’i toidulisandid ja vitamiinid meestele

Allikad:
erektsioon.ee
Wikipedia https://et.wikipedia.org

https://tervis.elu24.ee/3188389/mida-teeb-maratonijooks-testosteroonitasemega

https://vikerraadio.err.ee/1011242/peresaade-meeste-erektsiooniprobleemid-nende-moju-mehele-ja-paarisuhtele

 

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv