Kõhukinnisus on kogu keha mõjutav tõsine häire, eriti kui tegu on kroonilise kõhumurega. Pikkamööda laastab see inimese tervist, kuna pärasooles seisvast roojamassist hakkavad organismi tagasi imenduma ainevahetusjäägid ja toksiinid  tekitades nii organismi mürgitust.  

Kõhukinnisuseks loetakse roojamist sagedusega vähem kui kolm korda nädalas st harva sooletühjendust, mis on vaevaline, ebamugav ja mõnikord valulik.  Kõhukinnisus võib esineda mitmete teiste haigustega seotuna, kuid võib olla ka lihtsalt üks mööduv sümptom.  

Kõhukinnisust põhjustavad kõige sagedamini:

  • ülemäärane stress, 
  • reeglipäratu söömine, 
  • kiudainetevaene toitumine, 
  • vähene vedeliku tarbimine,
  • vähene liikumine,  
  • rasedus, 
  • ealised muutused,
  • magneesiumi puudus,
  • ravimid, 
  • lahtistite kontrollimatu tarvitamine

Kõhukinnisusest võivad tekkida:

  • Väsimus, töövõime langus, närvilisus ja ebamugavustunne kõhus, unehäired, psüühilised häired (ärrituvus, depressioon).
  • Gaasid ja valud kõhus, söögiisu langus, halb maitse suus.
  • Immuunsüsteemi nõrgenemine.
  • Hingeldus ja külmavärinad.
  • Pidev kõhukinnisus pikema aja jooksul tekitab päraku veenilaiendeid ehk hemorroide, millele aitavad kaasa raskuste tõstmine, pikaajaline istumine või seismine, rasvumine, rasedus ja sünnitus, kõhukinnisusest tingitud pressimine. 
  • Ärritunud soole sündroomi.

Kõhukinnius  – Bristoli skaala  – e. milline väljaheite vorm viitab probleemile ja milline korras seedimisele 

Bristoli skaala on jääkmassi diagnostiline meditsiiniline tööriist, mis on mõeldud inimese väljaheidete liigitamiseks seitsmesse kategooriasse. Skaala järgi on hea tuvastada, millised väljaheite tüübid näitavad korras seedetööd ja millised viitavad kõhukinnisusele või kõhulahtisusele. 

Bristoli skaala

 

Tüüp 1 ja 2 tähistavad kõhukinnisust. 

Tüüp 3 ja 4 on ideaalsed väljaheited.

Tüüp 5 viitab kõhulahtisuse tekkele ja kiudainete vähesusele.

Tüüp  6 ja 7 viitavad kõhulahtisusele.

Vastavalt uuringutele on:

1. ja 2. tüüpi sekremendid enam levinud naistel, 

5. ja 6. tüübid on rohkem levinud meestel.  (1)

 

 

 

Kõhukinnisus võib ravimata kujul süveneda tõsiseks häireks nagu ärritatud soole sündroomiks st seedesüsteemis tekivad motoorikahäired ehk soolesisu liikumine kas aeglustub (tekib kõhukinnisus) või kiireneb (tekib kõhulahtisus), mis võivad pidevalt vahelduda. Kroonilisest ärritatud soolesündroomist võib kujuneda  omakorda kroonilised soolepõletikud nagu koliit ja Crohni tõbi (artiklis tasuta allalaetav seedesüsteemile sobivate toidudlisandite brožüür), divertikuliit, soolte loidus, pärakuhaigused (anaalfissuur, hemorroidid, abtsessid) ja teised tõsised haigused. 

Kõhukinnisus korda – mida teha kõhukinnisuse puhul?

Stress

Kõhukinnisuse psühholoogilised põhjused põhinevad hirmudel nt millestki kinni hoidmine, klammerdumine millessegi või kellessegi, ei julgeta lahti lasta ja eluga edasi liikuda. Enamasti tähendab kõhukinnisus hirmu elu elamise ees või kartus haiget saada. Tegemist on tunnetega nagu – solvumine, viha, pettumus, kurbus jne. Kõhukinnisus võib näidata ka ihnsust ehk hirmu lahkelt anda ja vastu võtta. Puudub usk küllusteadvusesse. 

Närvisüsteemi tugevdamiseks on vaja palju ja regulaarselt puhata ja lihtsalt lubada endal olla ka tegevuseta. Lisaks mõtle läbi, millest Sa kinni hoiad ja miks ning katsu sellest lahti lasta. Lastes vanast lahti tuleb alati midagi muud veel paremat asemele. Psühholoogiliselt on kõhukinnisuse puhul alati üliheaks raviks koristamine – vanade asjade ära viskamine e. harjutamine lahtilaskmist. Peale koristust on hingel alati kergem olla. 

Toitumine 

Tervislik toitumine hoiab ära igasuguse kõhukinnisuse. Kõhukinnisuse vältimiseks söö kiudaineterikast toitu, s.t aed- ja puuvilja ning täisteratooteid.  Lahustumatud kiudained jäävad seedimata ja liiguvad läbi soolestiku koos jääkainetega. Kiudained tõmbavad väljaheitesse ka vett ja lisavad sellele massi tekitades nii roojamisrefleksi, samal ajal roojamassi pehmendades. Söö regulaarselt ja korrapäraselt.

Toitudest on head värsked ja hautatud juurviljad – eriti keedetud peet, peedimahl, toores või hautatud kapsas, toores kõrvits, toores hapukapsas, täisterapudrud, – leib, kaera- ja nisukliid. Sobivad ka puuviljad nt õun, pirn, kiivi, ananass, leotatud kuivatatud mustad ploomid, avokaado, kõik eestimaised marjad. NB! Hästi võib aidata ka õhtul üks korralikult pestud kuid koorimata kiivi söömine.  

Hea toiduvalik – värsked puuviljad, rohelised lehtköögiviljad, kaer, pruun riis, jogurt, kuivatatud puuviljad, piiniaseemned.

 

 

Aedviljad

Väldi magusat – magusaid jooke, maiustusi, rafineeritud jahust küpsetisi – saiad, koogikesed, makaronid, millega kaasneb tihti pärmseen e. Candida Albicans. Söö vähem tugevat valku – liha, muna, kohupiima. Väldi kakaod, kanget teed, musta kohvi. Jäta menüüst välja, mille suhtes -kahtlustad toidutalumatust. NB! Tavaliselt on need toidud, mille järgi on sul tugev himu. Näiteks kui kahtlustad endal piimatalumatust, jäta menüüst 3 nädalaks välja kõik piimatooted. Kui selle ajaga kõhukinnisus iseenesest ei kao, pole probleem piimatalumatuses ja tee proovi järgmise toiduainega nt gluteen, liha jne. 

Halb toiduvalik – liha, juust, muna, rafineeritud teraviljatooted  ja nisu (sisaldavad gluteeni) (küpsetised) on kõik vett siduva toimega, soodustades kõhukinnisust. 

Vedeliku tarbimine

Joo piisavalt ehk umbes 1,5-2,5 liitrit päevas (vastavalt kehakaalule), millest vähemalt ⅓ oleks puhas vesi. Vedelikuna lähevad arvesse taimeteed, kodused morsid, sidrunivesi. Väga hästi aitab hommikul 2 klaasi sooja sidruni (ingveri) vee joomine.  Arvesse ei lähe kohv, roheline, must, valge tee, supid, täismahlad.  Vedelikupuudus kehas teeb rooja kõvaks ning soolestiku tühjendamise raskeks. Kõva tükiline väljaheide võib sooleseinu kriimustada, tehes kakamise valulikuks ning tõmmates sooleseinu verele.

Näri toitu põhjalikult

Tahke toit peab olema peale närimist nii vedel, et voolab ise kõrist alla. 

Füüsiline aktiivsus 

Suurenda füüsilist aktiivsust. Liikumine kiirendab alati keha ainevahetust. Liikumine stimuleerib ka sooleperistaltikat (lihaste lainelist liikumist, mis viib toitu seedekulglas edasi). Et keha ainevahetus ja soolestiku motoorika käima läheks, on vaja kiiresti kõndida vähemalt tund päevas värskes õhus. 

Toidulisandid, mis aitavad kõhukinnisuse puhul 

MINERAALAINED

Magneesium – aitab lihastel ja närvisüsteemil lõõgastuda. NB! Kiireks kõhu lahti saamiseks võta topeltannus suure koguse veega. 

Kaltsium – osaleb lihaste kokkutõmmetes

Kaalium  – ergutab soolestiku peristaltikat

VITAMIINID

B1- vitamiin – täidab tähtsat osa normaalsel seedimisel

B4 – vitamiin (koliin) – puhastab seedeelundkonda

B5 – vitamiin (pantoteenhape) – ergutab soolestiku peristaltikat, leevendades seega kõhukinnisust.

B- kompleks – toetab nii närvi-, aju, südame kui seedeelundkonna tööd. 

C-vitamiinil on kergelt lahtistav toime. 

D-vitamiin osaleb kaltsiumi ja magneesiumi imendumisel.

E-vitamiin toetab limaskestade tervenemist. 

MUUD TOIDULISANDID

Probiootikumid e. piimhappebakterid – soodustavad soolestiku tervist ja normaalset liikuvust. Kõhukinnisus viitab mikrofloora tasakaalutusele. NB! Kõhukinnisuse puhul on ALATI soovitav teha piimhappebakterite kuur, et taastada heade bakterite kultuur soolestikus.  Et soolestik terveneks kiiremini ja tervislik toit saaks hästi seeditud, läheb tarvis soolestiku normaalset mikrofloorat. 

Kiudained –  aktiveerivad soolestiku peristaltikat, kiirendavad toidu edasiliikumist ning kutsuvad esile kiirema täiskõhu tunde. Lisaks  puhastavad kiudained sooleseinu sidudes ja väljutades toksiine, jääkaineid ning üleliigset kolesterooli. Vajaliku koguse kiudainete tarbimine igapäevaselt hoiab seedetegevuse  töökorras.

Oomega 3 rasvhappedtoetavad seedimist, lisaks vähendab oomega 3 põletikke. 

Ravimtaimed kõhukinnisuse korral Ravimtaimed kõhukinnisuse puhul 

Esimese etapi ravimtaimed – seedimist soodustavad mõruaineid sisaldavad taimed mõjutavad sooletervist ümber programmeerides kaudselt peristaltikat ja sooletühjendust. Kaalu artišokki, hiina sidrunväändikku, võilille, kollajuurt, sidrunit, greipi. 

Teise etapi ravimtaimed  – proovi kärnoblikat või triphalat, need mõlemad käärsoole toniseerijad on ohutumad, õrnema toimega ja seetõttu sobivamad pikaajaliseks kasutamiseks kui tugevama toimega stimuleerivad lahtistid. 

Ägedate seisundite korral – ägeda seisundi korral võib lühiajaliselt vajalikuks osutuda tugeva toimega stimuleeriv lahtisti. Aleksandria senna lehed ja kaunad, Purshi paakspuu koor, kämmalrabarberijuur, hariliku türnpuu koor ja aaloe piimmahl mõjuvad üsna tõhusalt. Neid tuleks kasutada koos rahustavate kõhupuhitusevastaste taimedega (köömned), et vähendada nende põhjustavat ärritust ja krampe. Pikaajaliselt ei tohi neid kasutada.

 

Ravitee

 

Kõhukinnisust leevendavad retseptid: 

Psüllum ehk kõrbeteelehe seemned ja –kestad – seedimist soodustavad ballastained. Sisaldavad lisaks ballastainetele ka selliseid toimeaineid, mis seovad soolestiku rohkem vedelikku ja muudavad seeläbi väljaheite pehmemaks.
Tee – paakspuu koor, senna lehed. Juua 3x päevas. Mitte kasutada pikka aega järjest, mõningatel andmetel isegi mitte kauem kui 1-2 päeva, sest võivad tekitada veel laisema soole. Võilillejuured, raudrohi, nõges, hiirekõrv. Juua 3-5x päevas.
Linaseemned – kas jahvatatuna toidu sees või leotatuna (tekib lima). Lima tegemiseks võta 2 sl linaseemneid ja pane need õhtul veega ligunema, hommikul tarvita koos seemnetega toiduks.
Viigimarjad – leotada vees, juua vedelikku. Jook peab olema soe.
Punane peet – tarvitada nii toorena kui mahlana.
Toidu sees – köömned, fenkol, koriander, pune, kikkaputk.
Õunakuur – päevas süüa 5-6 õuna, 2 nädalat järjest.

Allikad: 

https://en.wikipedia.org/wiki/Bristol_stool_scale
T.Tähe “Pereema raviraamat”.
“Vitamiinide ja mineraalainete käsiraamat. Imelised toidud tervise toetamiseks”
M.N.Groves “Tasakaalus inimene. Holistilise taimravi teejuht”.

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´