Mõlemad haigused nii haavandiline koliit kui Crohni tõbi on kroonilised soolepõletikud, (inglise keeles inflammatory bowel disease ehk IBD), mida liigitatakse autoimmuunhaiguste alla ja mida peetakse tavameditsiinis ravimatuteks haigusteks. Päris nii see aga ei ole. Paljud inimesed on saanud neist haigustest terveks ja elavad inimväärset elu, milleks on küll vaja olnud tublisti muuta oma eluviisi, mõtteviise ja harjumusi.

Kroonilised soolepõletikud – koliit ja Crohni tõbi

Koliit tuleb inglise keelsest sõnast colitis, mis omakorda viitab jämesoole (colon) põletikule (inflammation). Haavandiline koliit haarab tavaliselt nii jämesoolt, kui ka pärasoolt. Kõige tavapärasemateks sümptomiteks loetakse kõhulahtisust, veriseid väljaheiteid ja kõhuvalu. Crohni tõbi on põletikulise soolehaiguse (IBD) liik, mis võib hõlmata mistahes seedetrakti osa suust kuni pärakuni, kuigi kõige sagedamini peensoole alumist poolt (ileum).  Sümptomiteks on sageli kõhuvalu, kõhulahtisus (mis võib olla verine, kui põletik on raske), palavik ja kehakaalu langus. Teised Crohni tõvega seotud tüsistused võivad tekkida väljaspool seedetrakti ja milleks on aneemia, nahalööbed, artriit, silmapõletik ja suur väsimus. Euroopas põeb neid haigusi rohkem kui 2,5 miljonit elanikku sh 300 000 Ühendkuningriigis, rohkem kui 1,4 miljonit ameeriklast ja veel miljonid inimesed üle maailma.

Raske haigus viis tõelise kutsumuseni

Nagu ma eelpool mainisin  on võimalik mõlemast ülalnimetatud soolehaigusest välja tulla. Üheks heaks näiteks on Dane Johnson, kuulus läänemaailma modell, kes põdes  raskekujulist haavandilist koliiti, mis päädis kontrollimatu verise väljaheitega. Dane elas üle tõeliselt keerulise perioodi oma elus. Viibides pikalt haiglas, olles lõpuks täielik inimvare, tõusis ta tänu oma visadusele, harjumuste ja mõttemaailma muutmisele siiski uuesti jalule. Mees on taas täie tervise juures ja õnnelikum, kui kunagi varem.  Tänu oma haigusele ja sellest edukalt väljatulemisele aitab ta nüüd lugematul hulgal teisi koliidi ja Crohni tõve all kannatajaid, pakkudes neile oma kodulehel CrohnsColitisLifestyle koostöös teiste spetsialistidega täpset samm-sammulist tervenemise programmi, mis hõlmab toitumise muutmist, treeningkavasid, toidulisandeid  ja tööd sisemaailmaga. Olgu siinkohal öeldud, et see nägus noormees peab sisemaailma kaemust tervekssaamisel äärmiselt oluliseks, ilma milleta on raske terveks saada. Peale haigusest väljatulemist, toitumisnõustajaks õppinud ja oma tervisealase ettevõtte loonud Dane on öelnud, et haigus oli parim, mis temaga juhtus – läbi haiguse jõudis ta oma tõelise kutsumuseni. Dane muutis oma nõrkused, haigusest saadud teadmised ning kogemused tugevusteks ja loob nüüd hüve nii teistele kui endale. Kui inimene teeb seda, milleks ta on loodud, viib see suurima rahulolu ja õnnetundeni. Sageli just ise-enda mittetundmine, oma sisehääle eiramine, oma elu eesmärgist liiga kaugele triivimine võib viia läbi stressi ja depressiooni (loe, millised toidulisandid toetavad närvisüsteemi) sügava kriisi ja haiguseni. Nii juhtus ka Dane`iga, kes jättis personaaltreeneri töö, et lüüa läbi korporatiivses maailmas, mis tegelikult mõjus talle hävitavalt. 
Krooniliste soolepõletike taga olevad emotsionaalsed põhjused Põletikulised soolehaigused näivad kimbutavat sagedamini just heaoluühiskondi.  Mugav elu, kiire eluviis, kõrged nõudmised, stressirikkad trendikad tööd, ebatervislik toitumine,  vaimsete väärtuste ja sisemaailma arengu eiramised (nt väga oluline on õppida ennast tundma, ennast armastama ja väärtustama) viivad sageli inimesed ise-endaga pahuksisse. Nende pinnalt võib kergelt tekkida väsimus, tülid, arusaamatused, halvastiütlemised, läheduse puudus, vaimne ja füüsiline vägivald, lähedastest kaugenemine, endasse tõmbumised, oma muredega üksi jäämised jne. Kui mõistmine, ärakuulamine, aktsepteerimine ning toetuse, läheduse ja abi pakkumine jäävad peres puudulikuks külvavad need hinge haavad ja sealt edasi arenevad juba haigused. Evette Rose´i metafüüsilise anatoomia raamatus “Metaphysical anatomy” on välja toodud mõned käitumismustrid ja lapsepõlve traumad, mis võivad viia Crohni tõve tekkimiseni. Mõned näited:
  • Suure tõenäosusega võid Sa olla üks nendest, kes on üles kasvanud üsna muserdavas õhkkonnas. Sinu pereliikmetel võis olla kalduvus vaidlustada või alandada seda, mille eest Sina seisid. See pani sind ennast tundma tagasilükatuna ja ebapiisavana, nagu poleks Sa piisavalt hea. Võib-olla tundsid lapsepõlves, et olid sunnitud tegema kompromisse pere vanemate liikmetega, kus Sa olid sunnitud mõistma teiste seisukohti, kuid Sinu enda seisukohad ja vaated jäid rahuldamata ja mõistmata.
  • Ka seksuaalne kuritarvitamine on sageli soolestiku häirete põhjuseks, kuid mitte kõikidel juhtudel. Kui Sina ei kogenud seksuaalset kuritarvitamist, võis see olla seotud sinu esivanemate traumadega. Sa võisid kogeda ka muud liiki kuritarvitamist, millest Sa kunagi ei rääkinud, ainus viis ellu jääda oli suruda see kõik alla ja vaikida. Crohni tõbi kimbutab just neid inimesi, kellesse on suhtutud lugupidamatult. Sa oled andnud oma väe neile, kes on Sinu jaoks olnud autoriteedid ja keda Sa oled austanud, kuid tõlgendasid nende negatiivset suhtlusviisi kui tõde. Sa võid tunda, et alati on midagi, mida karta või et midagi halba võib kohe juhtuda.
  • Sa kasvasid üles raske armastuse keskkonnas ja oled seetõttu emotsionaalselt tundlik. Sa võid kergesti haavuda ja pahaseks saada teiste inimeste sõnade või tegude peale. Sa võid tunda, et Sa pole väärt olla kuulatud või isegi väärt kuulama oma vajadusi. Sa oled jäänud kinni mustrisse, kus Sul on tunne, et mitte keegi ei toeta Sind ja Sul on hirm, et Sind võidakse maha jätta.
Debbie Shapiro raamatus “Sinu keha räägib sinuga” kirjutab autor koliidi kohta järgmist. Koliidi puhul on tegemist nakkuse (nt viirused ja bakterid nagu Helicobakter P, E.Coli bakter, rotaviirus, EBV, herpesviirused) , toiduallergia või stressi tekitatud põletiku ja ärritusega jämesooles, mis põhjustab veritsust, haavandeid ja kõhulahtisust. Koliit viitab tugevale ärritusele ja pettumisele seoses toimuvaga ning võimetusele sündmusi seedida (seotud seedeelundkonnaga) või täielikult omaks võtta. Viha võib sel puhul seotud olla võimu- ja juhtimisprobleemidega (nt vanemate ja lastevahelised suhted), samuti on võimalik, et vaba tahte väljendamiseks pole piisavalt ruumi. Põletik on seotud vihaga – kas jätad raevu endasse, elamata seda välja? Kui põletiku on põhjustanud nakkus või allergia, siis mis on tunginud sinu sisse ja mõjutab sind nii tugevasti? Kui seda põhjustab stress, siis miks sa sunnid ennast nii kõvasti tagant? Mida sa tahad tõestada?

Kuidas vabaneda emotsionaalsetest traumadest?

 Hea meel on tõdeda, et viimasel ajal on tekkinud väga palju suhtekoolitajaid, kes on spetsialiseerunud empaatilise kõne õpetamisele st  kuidas väljendada end nii, et teine inimene Sind päriselt ära kuulaks, mõistaks ja aktsepteeriks ning vastupidi, kuidas ise kuulata teist nii, et teine end Sulle avaks ja tunneks, et ta on tõeliselt mõistetud. Selline suhtlusviis viib sügava läheduseni, lugupidamiseni ja armastuseni.   Kirjanikud soovitavad olla teadlikud sellest osast endas, mis tunneb viha, häbiväärsust, vastikust, valu, mitte piisav olemise tunnet, nende tunnete aktsepteerimist, nende jälgimist distantsilt ning  läbi vaatluse ja olemise lubamise vabastada rasked tunded. Siinkohal on samuti hea paluda abi mõnelt terapeudilt, kes aitab lapsepõlve olukordi selgelt näha ja traumad vabastada.

Kuidas mõjutab stress soolestiku olukorda?

Hiljuti avastasid teadlased, et oluline roll haiguste käivitusmehhanismis on meie soolestikus, soolte mikrobioomis, elutsevate toidu seedimist soodustavate, toitaineid tootvate ja immuunsüsteemile signaale saatvate bakterite, viiruste ja parasiitide tasakaalul. Seega väga oluline on hoida oma soolestiku olukord korras. Igapäevane stress mõjutab aga otseselt seedesüsteemi tööd. Mingisugune alaline mure või rahulolematus pingestab keha ja takistab normaalset seedeprotsessi. Nimelt juhib inimese seedesüsteemi sümpaatiline ja parasümpaatiline närvisüsteem. Inimese närvisüsteem on parasümpaatilises siis, kui ta on rahu, rõõmu ja lõõgastunud seisundis. Sellisel juhul toimivad kehas kõik süsteemid korrapäraselt ja vajalikul moel. Sümpaatilisse närvisüsteemi lülitub keha siis, kui inimene kohtub mõne ohuga, kus peab kas  võitlema või põgenema. Sellisel juhul keha ressursid nagu toitainetest tulenev energia paigutatakse lihastesse ja ajju, et kiirelt ja vajadusel jõudu kasutades tegutseda. Koopa-ajastul oli see ellujäämise seisukohast äärmiselt oluline. Tänapäeval ei ohusta inimesi kiskjad küll aga suur hulk kohustusi ja muud stressi allikad.   Seedesüsteem ja muud süsteemid, mida sellisel kriitilisel hetkel vaja ei ole jäävad varustuseta. Kõik see on normaalne, kui see seisund kestab lühiajaliselt. Kui aga elu toob püsivat muret ja stressi, siis on keha alalises pinges ning nn pooltöös sh seede- ja hormonaalsüsteem. Kui seedesüsteem ei tööta korrapäraselt, jääb toit seedimata kujul roiskuma ja arenema hakkavad roisubakterid, mis tähendab, et kahjulikud bakterid võtavad kasulike bakterite üle võimust. soolepoletik Kuna kasulikud piimhappebakterid e. probiootikumid on peamised, mis hoiavad meie soolestiku mikrofloorat tasakaalus ja kaitsevad immuunsüsteemi (nt  probiootikumid hoiavad kontrolli all ka seente sh ka pärmseene Candida albicans arvukust), siis kasulike bakterite vähesuse korral on haavatav kogu meie immuunsüsteem. Pole mis kaitseks  organismi seente, viiruste, kahjulike bakterite ja parasiitide eest. Tänapäevased uuringud kinnitavad, et halb mikrofloora seisund mõjutab meeleolu ning vastupidi stress ja negatiivsed mõtted mõjutavad seedesüsteemi.

Teised IBD haigusi soodustavad tegurid

Soolestiku mikrofloora olukorda aga ei mõjuta ainult stress, vaid ka teised keskkonnategurid nagu suitsetamine, rinnapiimaasendajad ja toitesegud, retseptiravimid, antibeebipillid ja antibiootikumid. Võimalikeks IBD tekitajateks peetakse ka vaktsiine, mis sisaldavad alumiiniumi. Kõik need tegurid mõjutavad mikrofloora tasakaalu ja seisundit halvemuse poole.

IBD tavapärane ravi

Tihti kasutavad arstid sümptomitega võitlemisel esimese vahendina immuunsust pärssivaid ravimeid ja steroide, mis IBD haigetel suurendavad erinevate nakkuste ja lümfoomi riski. Kui ravimid ei mõju, võtavad arstid abiks kirurgilised operatsioonid, et eemaldada sooletrakti kahjustatud osad. Kuid sellega võib kaasneda rohkesti riske. Ühes uuringute ülevaates tuvastati, et 70-90% haigetest taastuvad sümptomid juba nädal pärast operatsiooni ning 60% patsiente puutub sümptomitega kokku järgmise kümne aasta jooksul. Kolmandikul opereeritud IBD haigetel peab operatsiooni kordama. Steroidid ja põletikuvastased vahendid võivad tuua ajutist paranemist, aga kui ei võeta ette muutusi toitumises, stressi juhtimises ning teistes tervisliku elustiili valdkondades naasevad haigussümptomid.

Toidud, millest põletikuliste soolehaiguste puhul loobuda ja mida tarbida

Dane Johnson loobus arstide poolt soovitatud soolestiku operatsioonist, kui oli avastanud enda jaoks holistilise sisuga raamatud, mis rääkisid IBD haigustest tervenemisest. Sealt ammutas ta usu, et ta saab omal jõul terveks, tarvis on vaid piisavat tahet.  Kõik kolm autorit soovitasid loobuda tööstuslikult töödeldud toidust, suhkrust, enamikest teraviljadest, eriti nisust ning lülitada menüüsse kasulikud rasvad ja kiudained. Samuti soovitab Dane loobuda maavitsalistest, mis sisaldavad rikkalikult lektiine ning mis seovad süsivesikute molekule kahjustades rakumembraane ja ärritades sooleseinu. Nendeks on tomatid, paprika, india pähkel, kinoa, oad, läätsed, samuti mais ja soja. Ka kohvijoomine soovitatakse lõpetada, kuna see on sooletraktile liiga raske ja vähendab toitainete hulka organismis.

Toidud, mida Dane Johnson soovitab koliidi ja Crohni tõve puhul tarvitada

  • Kana-, veise-, põdra-, lambakontidest või kalaluudest valmistatud puljong – puljong on väga toitev ja sooletraktis hästi imenduv. Sooleseintele on see rikkalik ehitusmaterjal, kuna sisaldab kollageeni, aminohappeid (arginiin, glutamiin ja glütsiin) ja mineraalained (magneesium, fosfor, väävel ja siliitsium). Kollageen on kasulik mitte ainult lekkiva soole sündroomi korral, vaid aitab samuti stimuleerida seedemahlade eritumist ja taastada limaskihti.
  • Rasvad – uuringud tõendavad, et rohke oomega-3 rasvhapete hulk toidus on seotud väiksema haavandilise koliidi riskiga, seevastu rohkesti transrasvu sisaldavat toitu seostatakse põletikuliste soolehaiguste suurenenud riskiga. Oomega -3 rasvhappeid võib saada Kreeka pähklitest, päevalilleseemnetest, linaseemnetest ja kalast nt lõhe, skumbria, forell. Ärge vältige häid küllastunud rasvu, mis on aidanud paljudel Crohni tõve ja haavandilise koliidiga inimestel paraneda. Näiteks kookosõli on taimne küllastunud rasvhape, mis sisaldab rikkalikult keskmise ahelaga rasvhappeid, lauriinhapet ja dekaanhapet, mis on viirusevastase, antibakteriaalse ja seenevastase toimega ning see võimaldab kontrolli all hoida Candida pärmseene tekitatud nakkusi.
  • Hapendatud kapsad – probiootikumide kasutamine on hea mõte – need aitavad sooletrakti varustada uute mikroobidega, kuid hulga rohkem probiootikume ehk häid baktereid sisaldavad traditsiooniliselt fermenteeritud e. hapendatud tooted nt hapukapsas ja kimci. NB! Toitumisspetsialistid soovitavad fermenteeritud toodete kasutamist alustada aeglaselt, teelusikatäie hapukapsamahlaga päevas, mis on lisatud tassile puljongile (puljong ei tohi olla kuum, muidu võivad bakterid hukkuda). Seejärel võib ja peab seda hulka pikkamööda suurendama.
Väga oluline on magada korralikult ja säilitada positiivne vaade elule.

Toidulisandid, mis aitavad soolestikku puhastada, tervendada ja kaitsta

Soolestiku häirete puhul enim kasutatavate toidulisandite kohta saad lugeda meie seedetoodete e-brošüürist, mille lõpust leiad D. Johnsoni poolt väljatöötatud ja soovitatud smuutiretsepti, mis läheb hästi kokku Ecoshis ja Biothekas müüdavate toodetega ja mida on vastavalt retseptile pisut mugandatud. Smuutis on toiduained ja toidulisandid,  mis aitavad parandada põletikulist soolestikku, tekitada soolte seintele uut limaskesta ja anda sooletegevusele vajalikke toitaineid. Brošüüri ülesehitus on loodud nii, et tekiks ülevaade, millises järjekorras on soovitav oma seedetegevuse tervendamisega alustada, leiad ka selgitavad lood, millist rolli iga toode seedeprotsessis mängib ja milliste probleemide korral on antud toodet soovitav tarvitada. Sisesta enda e-mail ja saadame Sulle TASUTA e-brošüüri postkasti.
NB! Siin edastatud teave on ainult informatiivsel eesmärgil ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks lugeda kui garantiid või saavutatavate tulemuste tagamist. See teave ei ole mõeldud teie arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Te ei tohiks seda teavet kasutada terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Enne olemasolevate ravimite, ravi või hoolduse muutmist või katkestamist pidage kindlasti nõu tervishoiutöötajaga, alustades mistahes dieeti või programmi kasutamist või kui teil on kahtlus, et teil võib olla terviseprobleeme.
Kasutatud kirjandus: 
  1. Eesti Põletikulise Soolehaiguste Selts
  2. Ajakiri “Mida arstid sulle ei räägi” Lugu “Kuulsusest ja soolestikust”  jaanuar 2018 Nr.1 (37)
  3. CrohnsColitisLifestyle
  4. E.Rose “Metaphysical anatomy. Your body is talking, are you listening?”
  5. D. Shapiro “Sinu keha räägib sinuga. Mõtete ja tunnete mõju tervisele”

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´