Psüllium on peamiselt lahtistina kasutusel olev lahustuv kiudaine, mida tuntakse Ayurvedas juba ligikaudu 5000 aastat (Ayurveda on alternatiivne meditsiinisüsteem, mille ajaloolised juured asuvad Indias). Lahtistid on ained, mis suurendavad väljaheite mahtu ja veesisaldust, soodustades seeläbi soolestiku liikumist. 

Sarnaselt teiste lahustuvate kiudainetega, läbib psüllium peensoole, ilma et see seal täielikult laguneks või imenduks. Selle asemel imendub vesi psülliumisse ja tekib viskoosne ühend, mida on kehast kergem väljutada.

Siin artiklis kirjutame kõigest, mida psülliumi taime kohta teame, nagu näiteks psülliumi koostisest, kasvualadest, kasvatamisest, standarditest, selle erinevatest nimedest ja ka kasutusaladest. Niisamuti kirjutame sellest, millisel kujul psülliumi kaubanduses pakutakse ja millise toidulisandi koostises kasutab psülliumi Ecosh.

Mis on psüllium?

Psüllium on peamiselt Indias kasvatatava teeleheliste perekonda (Plantaginaceae) kuuluva taimeliigi Plantago ovata seemnetest saadud lahustuv kiudaine. Sugukonda Plantago kuulub umbes 200 liiki, 56 alamliiki, 33 vormi, üks alamvorm, 188 sorti ja 9 allsorti.

Liigid, mida tavaliselt nimetatakse psülliumiks, on silmapaistvad nende väga limaskestaliste seemnete tõttu ning iga taim võib toota lausa kuni 15 000 pisikest, geeliga kaetud seemet (1, 6).

Plantago ovata seemnetest saadud psüllium koosneb väga hargnenud ja geeli moodustavast arabioksülaanist. Arabinoksülaan on hemitselluloos (hemitselluloos on peaaegu kõigi taimede rakukestades esinev heteropolümeerset tüüpi polüsahhariid, mis moodustab suure osa (keskmiselt 20%) enamiku taimede biomassist), mida leidub nii taimede, sealhulgas puidu ja teraviljaterade primaarsetes, kui ka sekundaarsetes rakuseintes. See on arabinoosi (taimekummides sisalduv, vees lahustuv magus suhkur)- ja ksüloosirikas (puusuhkur) polümeer, mille seeditavus inimesele on piiratud (2, 4, 6).

Psülliumi seemnete kestad ehk koored (ingl Psyllium Husk) või psülliumpulber (ingl Psyllium powder) on valmistatud psülliumi taimede seemnetest, kõige sagedamini just Plantago ovata seemnest. Psylliumi seemned on kaetud väliskihiga ehk “koorikuga”, mis sisaldab palju lahustuvaid ja lahustumatuid kiudaineid. Seda kihti nimetatakse ka limaskestaks. Psülliumkoor on suurepärane puhta kiudaine allikas (9).

Psülliumi seemnete kestad ehk psülliumi koored ja psülliumi pulber – mis vahe neil on?

Koorik on vedelikega segatuna veidi teralisema tekstuuriga kui pulber. Pulber ja koorik on saadud samast allikast, kuid koorik on toitainete poolest vähem kontsentreeritud.

Psülliumi kasvualad ja kasvatamine

Plantago liikide mitmekesisuse keskuseks peetakse Kesk-Aasiat, kuigi mõned liigid on nüüdseks juba laialt levinud ka mujal, sealhulgas 10 liiki Indias, 21 liiki Egiptuses ja 21 liiki Türgis. Iraanis on päriskoduseid P. ovata ökotüüpe vähemalt 12. Plantago ovata, mis on kodumaine Vahemere piirkonnas ja Lääne-Aasias, esineb looduses peamiselt põhjapoolkera kõrbepiirkondades, Põhja-Aafrikast Araabia poolsaare osadeni, Kesk-Aasia kõrbetes Kyzyl Kum (Türkmenistan) ja osades Lõuna-Aasia riikides (Afganistan, Iraan ja Pakistan). 

Indiasse toodi psüllium keskajal araabia moslemite asustamisega India läänerannikul.

Praegu on Lääne-India (Gujarat ja Rajasthan) maailma suurim psülliumi tootmispiirkond, kus seda kasvatatakse umbes 60 000 hektaril (148 263 aakrit). Plantago ovata’t kasvatatakse ka Iraanis (6). 

Psülliumi erinevad nimetused

Kuigi ülemaailmses kaubanduses saadaolev psüllium on peaaegu täielikult pärit Indiast pärit P. ovata, on kolme liigi seemned ja seemnekestad riikide farmakopöades (ravimitele ning nende koostises olevatele toimeainetele ja abiainetele esitatavate kvaliteedinõuete kogumik) ja ravikompendiumides loetletud erinevate üldnimetuste all, sealhulgas sõltuvalt riigist psüllium, ispaghula ja/või plantago. 

Näiteks Euroopa farmakopöa (PhEur) määratleb:

  • Psülliumi seemned (ingl psyllium seed): kui P. afra (sünonüüm P. psyllium) või P. indica (sünonüüm P. arenaria) küpsed, terved ja kuivad seemned.
  • Ispaghula seemned (ingl Ispaghula seed): kui P. ovata (sünonüüm P. ispaghula) kuivatatud, küpsed seemned.

Seevastu Ameerika Ühendriikide farmakopöa (USP) määratleb:

  • Plantago seemned (ingl plantago seed): kui puhastatud, kuivatatud, küpsed P. psyllium või P. indica (sünonüüm P. arenaria) seemned, mida tuntakse kaubanduses ka Hispaania või Prantsuse psülliumina, või P. ovata, mida tuntakse kaubanduses blondi psülliumi või India plantago seemnetena. 
  • Psülliumkesta (ingl psyllium husk): kui puhastatud, kuivatatud seemnekesta (epidermis), mis on eraldatud kurnamise ja peksmise teel P. ovata seemnetest, mis on kaubanduses tuntud kui blond psüllium, India psyllium või ispaghula, või P. arenaria (sünonüüm P. psyllium) seemnetest, mis on kaubanduses tuntud kui Hispaania või Prantsuse psüllium. 

Erinevatel ametlikel kompendiumitel on selles osas, millist ladinakeelset kaksiknime ja sünonüümi aktsepteeritakse erinevad eelistused, see aga võib ravimite ja nende koostisainete kvaliteedistandardite ja spetsifikatsioonide ametlike kogumike standardite võrdlemisel paljugi segadust tekitada (6).

Psüllium läbi ajaloo

Psüllium on Indias kasvav kohalik taim, mida on Ayurvedas juba 5000 aastat kasutatud traditsioonilise abilisena peamiselt just kõhukinnisuse korral loodusliku, jahutava ja õrna käärsoole puhastusvahendina, mis on olnud populaarne ja tõhus kõhukinnisuse abi just oma rolli tõttu soolestiku liikumisele kaasa aitamises (8).

Paljud sarnaselt kirjutatud üldnimetused, mida kasutatakse P. ovata kohta Indias (isabgol, isabgul, isapghul, isobgul, ispaghula ja isubgol), on tuletatud pärsia keele sõnadest isap ja ghol, mis tähendab “hobuse kõrva”, mis viitab psülliumi seemnekujulisele kujule.

Ladinakeelne termin psyllium tuleneb kreeka keelest psulla, mis tähendab “kirp”, mis viitab seemne kirbulaadsele suurusele, kujule ja värvusele.

Psüllium_Plantago_ovata_ehk_blond_psüllium

Psülliumi standardid

Indias toodetud psülliumi eri kvaliteediklassidele on seal maal kehtestanud ka standardid.

Psülliumi koostisosi eristatakse puhtuse järgi (nt 95% puhtus), mis vastab konkreetsetele kasutusviisidele ja minimaalsetele efektiivsetele annustele (nt puhta koore protsent ja paisumisindeks vastavalt selle tõhususele lahtistajana) (6). 

India eksportijad määravad tavaliselt vähemalt seitse erinevat puhtusastet (70%, 80%, 85%, 90%, 95%, 98% ja 99%). 

  • Puhtusastme 70%, mida tuntakse kui “Industrial Grade Kha-Kha Powder” või “Psyllium Industrial Dust”, on kõrvalsaadus, mida kasutatakse peamiselt hobuste söödana ja veterinaarravimites, aga ka maastikuehituses mulla erosiooni vältimiseks. Muud töötlemisjärgse kõrvalsaaduse kvaliteediklassid on “Lali” ja “Golaisab”, mida kasutatakse veiste söödana; “Chito”, mida kasutatakse sigade söödana; ja “Khakho”, mida kasutatakse jääl libisemise vältimiseks.
  • 80%, 85% ja 90% kvaliteediklasse kasutatakse peamiselt toidu lisaainetena, farmatseutiliste abiainetena ja/või toidulisandite koostisosadena. 
  • Puhtusastmeid 95%, 98% ja 99%, mis on üldiselt farmatseutilistele kvaliteedistandarditele vastavad terapeutilised kvaliteediklassid, kasutatakse peamiselt lahtistitena toimivate ja lahustuvaid kiudained sisaldavate ravimite või toidulisandite koostisosadena (6).

Psüllium USA toidulisandite ja käsimüügiravimite koostises

1975. aastal tegi USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) ettepaneku korraldada üksikasjalikud uurimused käsimüügis müüdavate lahtistavate, kõhulahtisuse vastaste, emeetiliste (oksendama ajavate) ja antiemeetiliste ravimite, milles loetletakse mitmesugused psülliumi ained (nt, plantago seemned, psülliumi seemned, psülliumi seemnekoor, psülliumi hemitselluloos ja psülliumi hüdrofiilne geel), kui ohutute ja tõhusate lahtistite kohta lühiajaliseks kõhukinnisuse leevendamiseks.

Kümme aastat hiljem, 1985. aastal, avaldas FDA esialgse lõpliku monograafia (üksikasjalik kirjalik uurimus ühest eriteemast või selle aspektist) käsimüügis müüdavate lahtistavate ravimite kohta, milles olid loetletud samad psülliumi koostisosad koos annustamise ja märgistamise nõuetega. 

Hiljem on seda küll veidi kohendatud. Näiteks 2007. aastal muutis FDA taas lahtistavate ainete monograafiat, et eemaldada sealt ohutusega seotud põhjustel (lämbumisoht) lahtiste psülliumi koostisosade granuleeritud ravimvorm. Seda reeglit ei kohaldatud mitte-granuleeritud ravimvormides, nagu pulbrites või tablettides olevate psülliumi-laksatiivide suhtes.

Kuna on nõue, et käsimüügiravimite toimeained peavad vastama USP kvaliteedistandarditele, on ka olemas ametlikud monograafiad erinevate psülliumi toodete kohta:

  • Plantago Seed USP (P. psüllium’i, P. indica või P. ovata kuivatatud, küpsed seemned)
  • Psyllium Hemicellulose USP (P. psüllium’i leeliselahustuv koorefraktsioon)
  • P. psyllium’i seemnete USP (P. ovata)
  • Psyllium Husk USP (P. ovata, P. arenaria või P. psüllium’i seemnekest)
  • Psyllium Hydrophilic Mucilloid for Oral Suspension USP (Psyllium Husk USP kuivsegu koos sobivate lisanditega)

1998. aastal otsustas FDA lubada teatavaid tervisealaseid väiteid, mis käsitlevad seost psülliumsemnekoorest saadud lahustuvate kiudainete ja südame isheemiatõve riski vähenemise vahel. Lisaks otsustas FDA 2000. aastal, et teatavad käsimüügi ravimite monograafia väited, sealhulgas lahtistavate ravimite monograafias loetletud väited, on nüüd ka toidulisandite puhul vastuvõetavad struktuuri/funktsiooni väited. 

See hõlmas eelkõige väidet “juhusliku kõhukinnisuse leevendamiseks”, sest juhuslik kõhukinnisus ei ole haiguse iseloomulik sümptom. See tõi aga kaasa märkimisväärse olukorra, kus psülliumil põhinevaid käsimüügiravimeid ja toidulisandeid võib nüüd USA-s märgistada ja turustada sama väitega. 

Ja tänu äsja FDA poolt lubatud tervisealasele väitele hakkasid mõned psülliumitoodete etiketid kandma nii “Drug Facts” ehk ravimiinfo, kui ka “Supplement Facts” ehk toidulisandi info lahtrit, sest sõltuvalt sellest, kas toode oli mõeldud kasutamiseks käsimüügis müüdava lahtistava ravimina või toidulisandina südame tervise parandamiseks, kohaldati erinevaid annuseid, juhiseid ja ka muid avaldusi märgistusel (6).

Psüllium Euroopa toidulisandite ja käsimüügiravimite koostises

1985. aastal kiitis Saksamaa komisjon E heaks “Musta Psülliumi seemnete” (P. afra ja/või P. indica) kasutamise retseptiravimina kroonilise kõhukinnisuse ja ärritunud soolestiku raviks. Seejärel kiitis komisjon E 1990. aastal heaks nii “Blond Psyllium Seed” (P. ovata) kui ka “Blond Psyllium Seed Husk” kasutamise kroonilise kõhukinnisuse raviks. 

Siia alla käivad häired ja seisundid mille puhul on soovitav kerge ja lahtine väljaheide nagu näiteks, anaalfissuurid (pärakulõhe ehk pärakukanali seinas olev haav), hemorroidid, pärast anaal-/rektaaloperatsiooni; rasedus ja ka ärritunud soole sündroom (6). 

Sellest ajast alates on Euroopa Liidu (EL) liikmesriikide riiklikud märgistamisstandardite monograafiad, näiteks Saksamaa komisjoni E-monograafiad, asendatud Euroopa Ravimiameti (EMA) monograafiatega (6).

Psüllium_Plantago_ovata_Blond_psüllium_Psülliumi_seemned_Psülliumi_koos_psülliumi_pulber

Kiudained ja nende tüübid – lahustuvad kiudained ja mittelahustuvad kiudained

Kui sööd, lagundab sinu keha toidu toitaineteks, mida ta saab kasutada. Kuid ta ei suuda seedida ega absorbeerida kiudaineid. Ja see on tegelikult hea asi. Selle asemel jäävad kiudained oma teekonnal läbi keha enamasti puutumata.

On olemas 2 erinevat tüüpi kiudaineid – lahustuvad kiudained ja lahustumatud kiudained. Tervise, seedimise ja terviseprobleemide ennetamise seisukohalt on olulised mõlemad (5, 7). 

  • Lahustuvad kiudained tõmbavad ligi vett ja muutuvad seedimise käigus geeliks. See aeglustab seedimist. Lahustuvaid kiudaineid võib leida toiduainetes nagu kaerakliides, odras, pähklites, seemnetes, ubades, hernestes, läätsedes ning mõnedes puu- ja köögiviljades. Lahustuvaid kiudaineid sisaldab ka psüllium (5). 
  • Mittelahustuvaid kiudaineid leidub sellistes toiduainetes nagu nisukliid, köögiviljad ja täisteraviljad. Need lisavad väljaheitele mahtu ja aitavad toidul kiiremini läbi mao ja soolestiku liikuda. Psüllium sisaldab ka mittelahustuvaid kiudaineid (5, 7, 9).

Lahustuvate kiudainete eelised

Lahustuvad kiudained lahustuvad vees ja kehavedelikes ning moodustavad geelilaadse aine. Kui see geelilaadne aine jõuab jämesoolde, kergendab see jääkainete väljutamist ja toidab ka häid soolebaktereid. Terved soolestiku bakterid aga on seotud paljude tervislike hüvedega, sealhulgas mõningase kaitsega rasvumise ning sellega seotud terviseprobleemide eest. See geelilaadne aine, mida lahustuvad kiudained organismis tekitavad:

  • vähendab keha võimet absorbeerida rasva;
  • aitab langetada kolesterooli ja veresuhkru taset;
  • võib läbi kolesteroolitaseme mõjutamise vähendada ka südameprobleemide riski;
  • suurendab tervislikke soolestiku bakterite arvu, mis aitavad sul paremini toitu seedida ja teevad palju muudki head (7).

Mittelahustuvate kiudainete eelised

Lahustumatud kiudained ei lahustu vedelikus. Selle asemel imendub see neisse ja kleepub teiste materjalide külge, moodustades nii väljaheite. See protsess toob kaasa pehmema, mahukama – ja korrapärasema – väljaheite. Lahustumatud kiudained:

  • aitavad kehal paremini töödelda jääkaineid;
  • toetavad soolestiku tervist;
  • ennetavad kõhukinnisust;
  • vähendavad jämesoole probleemide riski (7).

Kiudainete eelised kokkuvõtvalt

  • on abiks normaalse kehakaalu säilitamisel;
  • tekitavad täiskõhutunde, suurendades toidukördi mahtu;
  • aitavad reguleerida soolestiku veetasakaalu ja talitlust;
  • on abiks peensooles toidumassi edasiliikumise kiirendamisel;
  • aitavad hoida soolestiku mürkainetest puhtana, sest kiudainetel on võime endasse imada radioaktiivseid aineid, neid neutraliseerida ja kiirendada ka nende kehast väljutamist;
  • aitavad hoida kõhu pehme ja jääkmassi liikuvana;
  • soodustavad kehast kolesterooli väljutamist.

Plantago_ovata_seemned

Psülliumi kasutusalad erinevates maailma piirkondades

Indias on “Ispaghula” loetletud riiklikus põhiravimite nimekirjas ja monografeeritud India riiklikus ravimikataloogis kui lahtistav ravim, mis on näidustatud kõhukinnisuse ja ärritunud käärsoole sündroomi raviks.

Ameerika Ühendriikides klassifitseerib FDA valitud määratletud psülliumi ained (Plantago Seed USP, Psyllium Hemicellulose USP, Psyllium Husk USP ja Psyllium Hydrophilic Mucilloid for Oral Suspension USP) lahtistavate ravimpreparaatide üldtunnustatud ohututeks ja tõhusateks (GRASE) koostisosadeks. Lubatud kasutusjuhendi märge on “aeg-ajalt esineva kõhukinnisuse leevendamiseks”, millele võib järgneda sõna “ebaregulaarsus”. 

“Psyllium Husk USP’d” võib kasutada ka koos teise lahtistava toimeainega nagu linnaseekstraktiga, mida saadakse ühe või mitme odrasordi (Hordeum vulgare, Poaceae) osaliselt idandatud teradest, mis sisaldavad amülolüütilisi ensüüme (ained, mis on võimelised tärklise ensümaatiliselt lahustuvateks aineteks lõhustama). 

FDA lubab ka “Psyllium Hemicellulose USP” kasutamist koos stimuleeriva lahtistava toimeainega “Sennosides USP” (osaliselt puhastatud looduslik antrakinoonglükosiidide kompleks, mis on isoleeritud senna (Senna alexandrina, Fabaceae) lehtedest ja/või kaunadest). 

Psüllium on lubatud ka toidulisandite koostisosana, mis nõuab FDA teavitamist 30 päeva jooksul pärast turustamist, kui esitatakse väide struktuuri/funktsiooni kohta ja toote tootmine vastab toidulisandite praegusele heale tootmistavale (cGMP). Lisaks võib toidulisandite, mis sisaldavad 7 g või rohkem päevas psülliumseemnekoorest saadud lahustuvaid kiudaineid, mille puhtus on vähemalt 95%, nagu on nõutud Psyllium Husk USP monograafias, märgistamisel kasutada FDA poolt heakskiidetud tervisealast väidet, mis on järgmine: “Psyllium Husk USP”: “Toiduainetest, nagu psülliumkoorest, saadud lahustuvad kiudained võivad küllastunud rasva ja kolesterooliga vähese toitumise osana vähendada südamehaiguste riski.” (8).

Psülliumi on lubatud seedimist mõjutavate toidulisandite koostises kasutada ka Euroopas, ometigi ei ole siin lubatud kasutada psülliumi kohta mitte ühtegi tervisealast väidet.

Psülliumi sisaldab ka Ecoshi kiudaineterikas soolepuhastus

Ecoshi kiudainetest pakatava soolepuhastuse koostises leidub selliseid rikkalike kiudainete allikaid nagu psülliumi ja ka linaseemneid, mis mõlemad toetavad seedimist ning puhastavad ja ergutavad soolestikku. Peale selle sisaldab kiudaineterikas soolepuhastus ka normaalse mikrofloora osaks olevaid piimhappebaktereid.

Kuidas Ecoshi kiudaineterikast psülliumi sisaldavat soolepuhastust kasutada

  • Sega 1 supilusikatäis pulbrit klaasitäie vee, mahla, jogurti, keefiri või hapendatud piimaga. Aga, alusta tarbimist esialgu väiksematest kogusest (näiteks algul vaid 1 teelusikatäis päevas) ja tõsta järk-järgult kogust samaaegselt oma keha reaktsiooni jälgides.
  • Tarbi saadud jooki koheselt peale kokku segamist (muidu muutub segu lihtsalt liiga sültjaks ja seda on raske neelata) vastavalt järgmistele näidustustele:
    • Korraline soolte puhastus: Kui sul ei ole seedimisega otseselt probleeme, aga soovid lihtsalt elada teadmisega, et sinu soolestik on puhas, siis võid kiudaineterikast soolepuhastust kasutada kuuridena 2 kuni 4 korda aastas. Sega 1-2 supilusikatäit pulbrit 1-2 klaasi veega ja joo segu ära koheselt. Samuti tarbi ohtrasti vett ka kogu ülejäänud päeva jooksul. 
    • Kaalu langetamine: Sega 1-2 supilusikatäit pulbrit veega ja joo koheselt peale segamist soovitatavalt 30 minutit enne sööki 2 korda päevas. Eriti oluline on, et jooksid peale vee ja pulbri segu tarbimist koheselt ka peale klaasitäie vett ning 15 minuti pärast veel ühe klaasitäie vett. Alles siis võid 15 minuti pärast sööma hakata. 
    • Kõhukinnisus: Tarbi igapäevaselt 1 kord päevas hommikuti 1 supilusikatäis segatuna sulle meelepärase vedelikuga. Supilusikatäie kiudaineterikka soolepuhastuse pulbrit võid lisada lisada ka hommikusöögile, näiteks pudrule. Aga pea meelest, et alati peale pulbri tarbimist tuleb koheselt juua peale 1 klaasitäis toasooja (või soojemat) vett ja siis veel üks!

Ecoshi kiudaineterikas soolepuhastus Detox võib heaks abiliseks olla ka neile, kel reisidel kergesti kõhukinnisus või, siis hoopis vastupidi kõhulahtisus (näiteks asukohariigi ebapiisavate sanitaartingimuste tõttu) tekkida võib. Niisamuti võib kiudainete tarvitamisest olla abi gaaside korral. Kiudainete lisaks tarvitamisel on kindlasti vaja juua rohkesti vett.

Psülliumi kõrvaltoimed, ohutus ja vastunäidustused 

Psülliumi võimalikud kõrvaltoimed ja ohutus

  • Enamik inimesi talub psülliumi hästi ja kuni annustes 5-10 g kolm korda päevas ei tundu see tekitavat ka tõsiseid kõrvaltoimeid. Siiski võivad osad psülliumi tarbimise korral täheldada mõningaid krampe, gaase või puhitust (1).
  • Samuti võib psüllium aeglustada teatud ravimite imendumist, mistõttu soovitavad arstid sageli vältida selle võtmist koos teiste ravimitega (1).
  • Kuigi see on haruldane, võivad psülliumi sissevõtmisel või käitlemisel tekkida mõned allergilised reaktsioonid, näiteks lööve, sügelus või hingamisraskused (1).

Vastunäidustused

  • Psülliumi tarbimine on vastunäidustatud sooleummistuse, soolehalvatuse, jämesoole suurenemise ja ülitundlikkuse korral. 
  • Psülliumi tuleb kasutada ettevaatlikult ka ärritunud soole sündroomi ja diabeedi korral.
  • Niisamuti tuleb enne psülliumi tarvitamist oma raviarstiga või kvalifitseeritud terapeudiga nõu pidada raseduse, imetamise ja ravimite manustamise korral (1).

Psülliumi annustamine

Kiudainete puhul ei ole rohkem alati parem. Psülliumi tavalised annused on 5-10 grammi päevas, koos toiduga, vähemalt üks kord päevas. Oluline on võtta seda koos veega ja seejärel juua vett regulaarselt ka kogu ülejäänud päeva jooksul.

Lahtistina on 5 g koos klaasitäie veega 3 korda päevas tavaline lähtepunkt. Inimesed võivad psülliumi tarbimist järk-järgult ka suurendada, kui see nende jaoks talutav on.

Kõige parem on järgida pakendil olevaid annustamisjuhiseid või tervishoiutöötaja nõuandeid (1).

Millised kujul psülliumi pakutakse ehk erinevad psülliumi tüübid

Psüllium on saadaval peamiselt psülliumi seemnete, seemne kestade ja pulbrina. Osad toiduainete tootjad võivad psülliumi lisada ka pagaritoodetesse ja hommikusöögihelvestesse. 

Psülliumi seemned (psyllium) ja psülliumi kestad (psyllium husk) on mõlemad ühe ja sama taime saadused. Erinevus tuleneb tootmisest. Psülliumi puhul kasutatakse terveid seemneid ja nagu nimigi ütleb, siis psülliumi kesta puhul kasutatakse ainult seemne väliskesta (10). 

  • Psülliumi seemned (ingl Psyllium). Terved psülliumi seemned.
  • Psülliumi kestad (ingl Psyllium husk). Terved psülliumi seemnete koored ehk kestad.
  • Psülliumi pulber (ingl Psyllium husk powder) on lihtsalt psülliumi kest peenemaks jahvatatult. Nii pulber kui ka kestad toimivad võrdselt hästi (10).

Psülliumi koored või kestad on need, mida vajad kõhukinnisuse puhul – mis tähendab, et kõhukinnisuse korral on kõige sobivaimad valikud kas psülliumi pulber või kestad. Psülliumi väliskoor ehk kest on eelistatavam ka seetõttu, et seemne sisu sisaldab ebasoovitavaid õlisid ja tanniine. Seedimatut lima (toimeaine), mis veega kokku puutudes paisub ja viskoosseks ühendiks muutub leidub aga nii terves seemnes kui ka kestas (10). 

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Psyllium: Benefits, safety, and dosage (medicalnewstoday.com)
  2. The Effect of Psyllium Husk on Intestinal Microbiota in Constipated Patients and Healthy Controls – PMC (nih.gov)
  3. Psüllium – keerulise nimega rikkalik kiudaineallikas (postimees.ee)
  4. Psyllium Information | Mount Sinai – New York
  5. Soluble vs. insoluble fiber: MedlinePlus Medical Encyclopedia
  6. Psyllium – American Botanical Council (herbalgram.org)
  7. Difference Between Soluble & Insoluble Fiber – Cleveland Clinic
  8. Psyllium information | Psyllium history (jyotindra.com)
  9. What is Psyllium Husk? – Healthy Hildegard
  10. The three different types of psyllium on the market and which one to use (irishexaminer.com)

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´