Kas ka Sinu igapäeva elu saadab mõni krooniline haigus, millega kaasnevad mitmed ebameeldivad sümptomid, mis rikuvad Sinu elu ja rahulolu? 

Krooniliste haiguste alla saab liigitada mitmeid pikki aastaid kestnud haigusi nagu: 

Statistika järgi on neid inimesi, kes krooniliste ja autoimmuunhaiguste all kannatavad sadutuhandeid ja mitte ainult Eestis, vaid ka mujal maailmas. Miljonid inimesed üle maailma kannatavad igapäevaselt korraga mitmete ebameeldivate sümptomite käes, mis teevad nad õnnetuks,  sunnivad endasse tõmbuma ja normaalsest elust taanduma. Kroonilised haigused ei kimbuta ainult vanemaid inimesi, vaid üha suurem hulk noori inimesi juba alates teismeeast kogevad mitmeid kroonilistele haigustele iseloomulikke tunnuseid.

Nendeks sümptomiteks võivad olla: 

 • Krooniline väsimus, jõuetus ja apaatia
 • Unehäired – raskus uinuda, katkendlik uni, suur väsimus isegi peale magamist
 • Higistamishood
 • Uimane olek
 • Halvenev mälu
 • Südamerütmihäired
 • Pearinglus
 • Meeleoluhäired – rõhutud olek, ärevus-ja paanikahood
 • Seedehäired – kõhukinnisus, kõhulahtisus, gaasid, puhitused
 • Nahahaigused – kõõm, naha lööbed, seen erinevates piirkondades
 • Valutavad lihased ja liigesed
 • Tuimus kätes ja jalgades
 • Kehakaalu probleemid – ülekaal, alakaal
 • Külmetavad käed ja jalad
 • Tsüklihäired
 • Pidev haigestumine külmetushaigustesse
 • Üleüldine halb enesetunne ja enesessetõmbumine

Kõige kurvem on nende sümptomite kogemise juures see, et sa oled tihtipeale oma hirmude ja häiretega üksi. Väga tihti ei mõista lähedased, mis Sind vaevab ja kas Sind üldse midagi vaevab või Sa lihtsalt simuleerid ja hädaldad. Pealt näha näed Sa ju hea välja. Nad ei oska sind kuidagi toetada ja see süvendab haigust veelgi. Sul on hirm oma elu pärast, oma karjääri ja sissetuleku pärast, oma lähedaste nn kaela peale jäämise pärast ja oma laste pärast, kes vajavad Sind, mitte väsimusest ja hirmudest vaevatud vanemat. Ei saa salata, raskematel päevadel kimbutavad suisa ligihiilivad tumedad mõtted. 

Minu vastuste otsingu aastad ja soov oma lugu ja teadmisi jagada

Ka mina olen kogenud enamus neid sümptomeid, mis vaikselt kulgeva kilpnääre alatalitusega  arenesid ja paar aastat tagasi tipnesid läbipõlemise ja kokkuvarisemisega. Sellest hetkest alates sain aru, et ma pean midagi väga kardinaalselt muutma. Suurima muutuse tõi mulle oma vajaduste tunnistamine, nende lubamine endale st julgus neid endale võtta ja küsida. 

Minu tervislik seisund on tänaseks oluliselt parem sellest, mis see oli aasta ja rohkem tagasi, mil toimus kulminatsioon, kuid mul on veel minna. Ma pole kaugeltki veel kohale jõudnud, kuid mul on edusammud ja terviklik info, mille põhjal terveneda või hoida oma tervist tasemel, kus on hea olla tulles edukalt toime  igapäevaste toimetustega. Ma ei taha kuidagi uskuda arste, kes ütlevad, et kroonilised haigused on eluaegsed. Pigem olen ma seda usku, et keha on programmeeritud isetervenemisele, kui lasta tal seda teha ja eemaldada põhjused, mis haigust loovad. Minu loost aga saab kuulda juba lähemalt minu järgmistes postitustes. 

Kõike seda kogenuna tekkis mul soov jagada oma lugu ja kogutud teadmisi Sinuga, kes Sa läbid samu probleeme ja miks mitte ka Sinuga, kes Sa lihtsalt vajad inimesi, kellega arutada, kuidas hoida ja edendada tervist mitte ainult füüsilises, vaid ka hingelisest, emotsionaalsest ja mentaalsest aspektist lähtuna. Hinges on soov luua keskkond, kus me saame olla üksteisele toeks. 

Ma olen holistilise tervise teemaga tegelenud üle 20 aasta. Minu otsingud algasid juba hilises teismeeas, kui ma kõigepealt otsisin vastuseid oma ema psüühilisele haigusele. Kõige rohkem on mind huvitanud päris süvatasandil teadasaamine, kuidas toimib inimene, mis ikkagi  põhjustab haigusi (nii vaimsel kui füüsilisel tasandil) ja kuidas neist väljuda. Ma olen iseõppija ja minu kõige suurem õpetaja on Elu. Ema haigus pani mind uurima tervist psüühilisest tasandist vaadatuna, seejärel uurisin inimese keha energeetilisest tasandist ja viimased aastad füüsilisest aspektist lähtuna. Ma olen lugenud, uurinud ja analüüsinud palju erinevaid raamatuid, külastanud nii eesti kui inglise keelseid informatiivseid kodulehti, käinud lugematutel eesti ja välismaistel koolitustel ja kursustel ja pannud kokku enda jaoks tervikliku nägemuse, miks inimesed üldse haigeks jäävad ja kuidas parandada oma elu ja tervist nii, et see tunduks inimväärne, täis elurõõmu ja tuleviku perspektiive. 

Terviklik puhastumine kui elustiil

Olen uurinud teiste edulugusid, et millega on saadud nn arstide poolt nimetatud eluaegsetest haigustest välja. Enam mõju avaldas mulle Dane Johnsoni lugu, kes põdes rasket autoimmuunset haigust nagu Crohni tõbe st kajustatud ja väga tugevas põletikus olevat soolehaigust.  Tema kogemuslik veendumus on, et haiguse kontrolli alla saamiseks või sellest välja tulemiseks on vaja teha paralleelselt päris palju erinevaid tegevusi ja muudatusi, ei piisa ainult toitumise muutmisest, ehkki see aitab päris palju olukorda muuta.

Tegeliku tervenemise edu saladuse taga on igapäevaste tervendavate toimingute kombinatsioon – oma emotsioonide ja mõtete juhtimise võime, toetava kirjanduse lugemine, keha puhastamine toksiinidest, tervislik toitumine, liikumine, piisav vedeliku tarbimine, puhkus ja uni, toetavad toidulisandid ja eeterlikud õlid. Kroonilistest haiguste kontrolli alla saamiseks pole lihtsaid vastuseid, see nõuab tööd, tugevat tahet ja struktureeritud plaani. Põhimõtteliselt oma elustiili muutmist ja uute tervislike harjumuste juurutamist oma igapäevaellu, mida saab teha väikeste järjepidevate sammudega. See omakorda nõuab järjepidevuse ja püsivuse praktiseerimist.

Tegeliku tervenemise edu saladuse taga on igapäevaste tervendavate toimingute kombinatsioon – oma emotsioonide ja mõtete juhtimise võime, toetava kirjanduse lugemine, keha puhastamine toksiinidest, tervislik toitumine, liikumine, piisav vedeliku tarbimine, puhkus ja uni, toetavad toidulisandid ja eeterlikud õlid.

Toon siin välja 4 peamist põhjust, mis võib olla takistusteks kroonilistest haigustest välja tulemisel:

 1. Esiteks usk, et kroonilised haigused on eluagsed ja nendega polegi midagi teha.
 2. Teiseks puudub inimestel põhjalik info, kuidas sellest haigusest välja tulla või selle haigusega toime tulla.
 3. Kolmandaks tahtejõu, aja- ja ajaplaneerimisoskuste ning toetuse vähesus.
 4. Neljandaks puudub inimestel info, mis haigus nende lugematute sümptomite taga on.

Soovin siinkohal öelda, et tänaseks on juba hulga näiteid, kuidas on tuldud väga rasketest nn eluaegsetest haigustest välja ja elatakse oma elu õnnelikumalt kui enne haigestumist, sest haigusest väljatulemisel oled Sa tugevam ja teadlikum, kui kunagi varem.

Miks ma peaksin oma tervise käsile võtma? Mis see mulle annab?

Põhjus, miks oma tervis tagasi võita on igal ühel erinev, aga oluline on leida just see õige mõte –  visioon. Väga, väga vajalik on enda jaoks lahti mõtestada, miks ma tahan terve olla, mis see mulle annab? See on vajalik, et olla motiveeritud ja kindel kogu tervenemise teekonna vältel.

Nendeks põhjusteks võib olla:

 1. Ärgates olen ma täis energiat, rõõmu ja tahet tegutseda.
 2. Kuskilt ei valuta ja hing laulab rõõmust.
 3. Tervise käsile võtmine arendab välja hulga uusi häid harjumusi ja isiksusomadusi, milleks on järjepidevus, planeerimisoskus, tahtejõud, enese vajaduste eest seismise võime, enese keha ja vaimu eest hoolitsmine on saanud igapäevaseks normaalseks tegevuseks, üha kasvav eneseväärtustamine, suurem armastus enda vastu, negatiivsete mõtete ja tunnete juhtimise oskus, enese elu suurem juhtimisvõime, suurem elu nautlemise võime, igas päevas on jälle rohkelt päikest, tänulikkust ja ilu, jne.
 4. Energiat hoolitseda oma laste ja lastelaste eest, korraldada perekondlikke koosviibimisi.
 5. Tahe taas unistada suurelt ja täita oma unistused nt minna reisile, leida uus armastus, seada uued tööalased eesmärgid, tegeleda aktiivselt spordiga, suurem läbikäimine sõpradega – lobisemine kohvikus, teatrite ja kontsertite külastus, oma uue kauni kodu loomine, unistus elada välisriigis, raamatu kirjutamine, kunsti loomine jne.
 6. Luua hea ja toimiv paarisuhe, kus on rohkelt lähedust, mõistmist, hoidmist, tähelepanu, armastust, toetust jne
 7. …..

Igal ühel on oma see miski, mis paneb silma särama ja hoiab vaimu erksana.

 

Aasta algus ja miks mitte kogu aasta vältel on sobiv aeg teha oma möödunule analüüs, muuta oma uskumusi ja paika panna oma uued ja just iseäranis tervisega seotud plaanid ja eesmärgid. Kui vajad väikest inspiratsiooni ja plaani, kuidas teha ja millest alustada, siis eelmisest postitusest saad seda lugeda. Vt siit : “Kas Sinu uue aasta eesmärgid on juba paigas, mis loovad Sinu parimat tulevikku?”  Mina kuulutasin käesoleva aasta samuti prioriteediks nr 1 tervise ja plaan on tegeleda tervisega kogu aasta vältel.

Agnese rubriigi artiklid

Loe ka teisi minu artikleid:

 1. Agnese rubriik: kas Sinu uue aasta eesmärgid on juba paigas, mis loovad Sinu parimat tulevikku?
 2. Agnese rubriik: minu krooniline haigus – kilpnäärme alatalitus ja ettevõetud sammud paranemiseks.
 3. Agnese rubriik: krooniline haigus ja ebaedu saavad alguse tihtipeale lapsepõlve traumadest. Uuri küsimustiku abil, kas Sinu probleemid on saanud alguse lapsepõlvest!
 4. Täielik kehapuhastuskuur taimsete DETOX toodetega + põhjalik käsiraamat– oma tervist saab hoida keha puhastades ja tugevdades.

 

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv