Liiges on keeruline aparaat. Selles on lööke ja hõõrdumisi leevendavaid kõhrepindu ja liigest koos hoidvaid kudesid ning liigesesidemeid. Liigest toetavad ka liigesele kinnitunud lihased ja kõõlused. Liigesevedelik aga toimib liigese määrdeainena. Iga viies inimene maailmas põeb mingit liigesehaigust nt osteartroosi e. artroos, osteoporoosi, reumatoidartriiti ja muid kroonilisi liigeste ja luude haigusi. Eestis kannatab mitmesuguste liigesehaiguste all 250 000 -300 000 inimest.

Luu- ja liigesehaigusi on palju ja ühel haigusel võib olla mitu erinevat vormi. Kogu Euroopas põeb kroonilist liigesepõletikku või muud luu- ja liigesehaigust üle 100 miljoni igas vanuses inimese – see on suurim krooniliste haiguste all kannatavate inimeste rühm ühiskonnas. Reumaatiliste haiguste põdejad kannatavad valu käes, mis häirib nende igapäevast tegutsemist, seepärast avaldavad need haigused suurt mõju inimeste töövõimele.

Liigesevalu võib olla tingitud kõhre taandarengust või kroonilisest põletikust liigeses, aga valu võivad põhjustada ka ülekoormusest või traumadest tekkivad ajutised liigesekesta, kõõluste või lihaste paiksed põletikud.

Liigesepõletikud võivad tekkida ka haiguste (nt düsbakterioos, ainevahetushäire), ülekaalu, liigse stressi või infektsioonide (bakter, viirus, seen) korral. Liigeste üheks suurimaks vaenlaseks on liigne suhkur – suhkrut, nisujahu ja rasva sisaldavad tooted nagu maiustused, saiaksesed, magustatud joogid jne.

Sagedasemad liigeste ja luude haigused

Liigeste ja luude haigusteks on näiteks:

Behterevi tõbi (jäigastav lülisambapõletik) e. anküloseeriv spondüliit – on krooniline tervet organismi haarav põletikuline, peamiselt kogu lülisammast kahjustav liigesehaigus.

Bursiit – selle haiguse korral on tegemist limapauna seina paksenemisega, suurenenud eritusega ja selle kogunemisega limapauna. Sagedamini limapauna põletikud tekivad küünarnuki, põlveliigese ja kannakõõluse piirkonda. Haiguse tekkimise aluseks on trauma, krooniline ülekoormus või pidev mehhaaniline surve limapaunale (näiteks töö põlvili asendis).

Podagra – podagra on uraadikristallide (kusihappe soolade) kuhjumisest tingitud haigus, mis avaldub liigespõletikuna, liigeselähedaste sõlmede ning neerukividena.

Luupus luupus on krooniline autoimmuunne haigus, mille puhul keha immuunsüsteem muutub hüperaktiivseks ja ründab normaalseid terveid kudesid. See tipneb põletiku, paistetuste ja kahjustustega liigestes, nahal, veres, südames ja kopsudes.

Lyme’i tõbi – Lyme’i tõbi ehk Lyme’i borrelioos ehk puukborrelioos on nakkushaigus mida põhjustavad mõned borreelia (Borrelia) perekonna bakterid, millesse inimesed võivad nakatuda puukide vahendusel ja mis võib põhjustada erinevaid liigese põletikke.

Osteo(artroos) ehk liigesekulumus on kõige sagedamini esinev liigesehaigus maailmas. Tegu on mittepõletikulise liigesehaigusega. Eestis põeb seda üle 150 000 inimese, seega umbes 10% kogu elanikkonnast. Esinemissagedus suureneb vanusega ja haigestuvad rohkem naised. Liigeste kulumise korral kulub ja õheneb luude liigestuvaid pindasid kattev kõhr, kõhrealune luu aga kahjustub ja pakseneb. Seda protsessi nimetatakse osteoartroosiks (“osteo” tähendab luud ja „arthro“ liigest). Kuna aga osteoartroosile lisandub sageli põletik, nimetatakse seda haigust ka osteoartriidiks – artriit tähendab liigesepõletikku. Mõlemad mõisted – nii osteoartroos kui osteoartriit – viitavad samale degeneratiivsele liigeseprobleemile. Soodustavateks teguriteks loetakse liigeste ülekoormust (raske füüsilise töö, liigse kehakaalu tõttu), aga ka liigesekõhre nõrkust, ainevahetushäireid ja pärilikkust.

Reumatoidartriit – on põletikuline autoimmuunne haigus – polüartriit e hulgiliigesepõletik, mille korral haigestuvad paljud liigesed, harva ka erinevad siseorganid. Haigusest võivad olla haaratud ka liigeselähedased koed nagu limapaunad, kõõlustuped, lihased. Autoimmuunne põletik tekib liigesekapsli sisekestas (sünooviumis), mis vahetult ümbritseb liigeseõõnt. Seda liigesekapsli sisekesta põletikku nimetatakse sünoviidiks. Reumatoidartriit on krooniline haigus, mis kulgeb laineliselt, ägenemiste ja vaibumistega. Reumatoidartriidi puhul toimuvad muutused haige immuunsüsteemis, mis selle asemel, et võidelda haigusega, pöördub osalt oma organismi vastu, põhjustades autoimmuunse reaktsiooni. Kehavõõraste ainete ja haigustekitajate – viiruste, bakterite jt äratundmise ja kõrvaldamisega tegeleb immuunsüsteem, kuid millegipärast on immuunsüsteem segaduses ja ei saa haigustekitajatega hakkama. Tavameditsiin nimetab olukorda, kus immuunsüsteemi rakud asuvad ründama ja kahjustama keha enda rakke ja kudesid, autoimmuunhaiguseks.

Juveniilne idiopaatiline artriit– reumatoidartriit ei ole ainult vanainimeste liigeshaigus, võib alata varasest lapseeast kuni kõrge vanuseni, sagedamini 30-40ndates eluaastates. 5% haigestunutest on lapsed (kuni 16. eluaastani), sel puhul nimetatakse haigust juveniilseks artriidiks.

Osteoporoos- e. luuhõrenemine on skeleti haigus, mille puhul väheneb luude mass ja häirub luukoe struktuur. Selliste muutuste tagajärjel muutuvad luud hapraks ja hõredaks ning murduvad kergesti. Tänapäeval räägitakse osteoporoosist kui haigusest, mille puhul on häiritud luude tugevus. Osteoporoosi jagatakse primaarseks ja sekundaarseks osteoporoosiks. Primaarne e. esmane osteoporoos on menopausijärgne või vanusega kaasnev osteoporoos. Sekundaarne e. teisene osteoporoos on tingitud teistest haigustest või ravimitest.

Osteoporoos ehk luuhõrenemine

Psoriaatiline artriit – on psoriaasiga kaasnev krooniline liigesepõletik. Tegemist on liigespõletikuga, mis on põhjustatud naha ja küünte psoriaasist.

Mis põhjustab liigese ja luude haigusi?

Paljude liigeste ja luude haiguste puhul kirjutavad meditsiiniportaalid, et pole teada, mis võib neid haigusi põhjustada, kuid mõned viited, millele viidatakse on järgmised:

  • ülekoormus – nt mingi pidev ühtne liigutus nt sportlastel ja ehitajatel,
  • ülekaal – liigne kaal surub liigestele,
  • infektsioon – mõne viiruse, bakteri või seeninfektsiooni tagajärjel tekkinud liigesepõletik,
  • pärilikkus,
  • ainevahetushäired.

Kahjuks ei kirjutata haiguste puhul kuigi palju ega selgelt lahti, mis ikkagi võib neid haigusi põhjustada. Infektsioon ja ainevahetushäire ei ütle inimesele kuigi palju ja seetõttu ei oska inimesed ennast ka aidata. Üle jääbki ainult loota, et ravimid aitavad, kuid ravimid ei ravi välja algset põhjust, miks haigus üldse tekkis.

Ülekoormuse puhul saab inimene loomulikult anda oma liigesele puhkust, muuta töötingimusi või vahetada töö, kui ei soovi, et haigus jääks krooniliseks. Ülekaal on tänapäeval sagedane nähe, mis võib tekkida nii stressist, ühekülgsest toitumisest, vähesest liikumisest kui ka vähesest vedeliku tarbimisest.

Infektsioonide puhul ei jätaks ma uurimata alternatiivmedistiini valdkonna uurimistöid ega ka muid kanaleid. Näiteks on Anthony Williami raamatu “Medistiinimeedium” raamatu järgi enamus autoimmuunseid haigusi põhjustatud viirusest nimega Epstein-Barr, mis käivitub agressiivsel moel tänu tugevale stressile, väsimusele ja toksiinide (raskmetallide) hulgale organismis.  Viiruse taandamiseks tuleb puhastada organism, muuta söömisharjumusi, lahendada stressiallikad nt väsimuse korral oma vajadustest teada andmine, muuta või vabastada sissesööbinud arusaamu nt pean kõigega üksi hakkama saama, jne.

Debbie Shapiro toob oma raamatus “Sinu keha räägb sinuga. Mõtete ja tunnete mõju tervisele” liigeste ja liigeste haiguste  kohta välja järgmist. Liigesed ühendavad mõtted ja tunded liikumise ja tegutsemisega. Nad annavad väljendusvabaduse: me võime tantsida, hüpta, kallistada ja emmata. Nad võimaldavad meil liikuda sujuvalt ja kergelt või hüplevalt ja katkendlikult, olenevalt meie psüühilisemotsionaalsest seisundist. Nad annavad stabiilsust ja tasakaalu kogu kehale. Liikumine on voolav ja kui loomulikku voolavust takistada, tekivad blokeeringud ja haigused. Näiteks viitab pärmseene e. candida albicans (nt küüneseen) üleküllus enese tagasihoidmisele ja muutuste kartusele. Öeldakse, et veerevale kivile sammal ei kasva st pärmseen ei saa tekkida neile, kes liiguvad elus hoogsalt edasi.

Liigesepõletikud – kui suutmatus rääkida tõelistest tunnetest

Kõige tavalisem liigesehäda on põletik. See on seotud liikumise ja suhtlemisega ning viitab tulevikuhirmule, vastuseisule toimuva suhtes, viha või häirivate emotsioonide kuhjumisele või suutmatusele rääkida tõelistest tunnetest. Mis sind sisimas sedavõrd üles kütab, mis paneb sind põlema? Mis on nii ärritav, et sa ei suuda seda väljendada? Kui liigesed valutavad või on põletikus, siis on väljendatavad tunded sageli kriitilised, pahased või paindumatud ning meil oleks vaja nendest tunnete põhjustest lahti saada. Mida on vaja liigeste lõdvestumiseks vaja? Väljendada oma tõelisi tundeid? Rohkem enda vajadustele mõelda? Endale ja teistele andeks anda? Ennast heaks kiita, aktsepteerida ja armastada?

Reumatoidartriit – kui ülemäärane enesekriitilisus, hukkamõist ja madal enesehinnang

See on autoimmuunne haigus, kus meie enda immuunsüsteem kahjustab liigeste kelmeid, kuna veres on abnormne reumatoidne faktor. Liigutused on äärmiselt piiratud ning liigesed muutuvad jäigaks ja valulikuks. Sellesse seisundisse võivad sattuda sportlased, kes on olnud väga aktiivsed, kuid mis on varjanud endas ülimat jäikust, liigset distsiplineeritust ja kriitilisust enda suhtes. Võib esineda kalduvust anda alati teistele, mitte iseendale, arvestada teiste vajadustega, aga mitte iseenda vajadustega, ja see tekitab allasurutud viha.

Enesekriitilisus

Selle haiguse autoimmuunne aspekt viitab ülemäärasele enesekriitilisusele ja hukkamõistvale suhtumisele, mis võib seotud olla madala enesehinnanguga. Kas tunned, et oled takerdunud negatiivsesse ja kritiseerivasse ellusuhtumisse? Kas oled kellegi või millegi pärast pahane ja kibestunud? Kas sa ei suuda ennast läbi suruda ning tegutseda nii, nagu tegelikult tahaksid, sest tunned takistust? Kas hävitad end süü ja häbitundega? Kas Sul on kalduvus oma jalgealust kriitika ja eneseaustuse puudumisega õõnestada? Oma olukorra tõttu on artriiti põdeval inimesel käed sageli kõvasti rusikasse surutud – kas rusikas vihjab sinu soovile kellegi või millegi pihta virutada?

Liikumine on hädavajalik, eriti vooluga kaasaminek ja muutustel toimuda laskmine. Elu on liikumine, nii et mida rohkem me kinni jääme, seda elutumaks võime muutuda. Meile võib tunduda, et oleme eesmärgi kaotanud, meid närib sallimatus enda suhtes ja näib, et pole mõtet midagi teha. Kui me ei suuda enam teha seda, mida tegime varem, peame leidma uue olemise viisi, pehmema, ennasthindavama viisi.

Osteoporoos – kui alistumise, abituse ja lootusetusetunne

See hormonaalsetest muutustest tingitud seisund põhjustab luumassi vähenemist – tavaliselt just naistel pärat menopausi – muutes luud hapraks ja kergemini murduvaks. Osteoporoos viitab sellele, et läbi luude voolab vähem elujõudu, võib olla alistumisest, abituse- ja lootusetusetundest. Pärast menopausi võib naine hakata tundma, et tema olemasolu mõte on kadunud, ning miski ei anna tõuget leidmaks uut suunda, uut eesmärki. Kas tunned, et su eesmärk on kadunud, kui emakssaamise võimalust enam ei ole? Kas tunned, et naine sinus ja sinu naiselikkus on kadunud? Luud on seotud meie vaimuga, seega peame ülendama oma vaimu, rakendama ta tegevusse, mitte laskma tal hääbuda. Mida sa saaksid teha, et tuua oma ellu rohkem vaimujõudu? Näiteks seista millegi eest? Tervise, metsa, laste, looduse eest? Leida oma elule uus mõte!

LIIGESEKOMPLEKS+MSM+KOLLAGEEN_Liigestele-Ecosh

Liigesed ja liigesevalu – millised toitained toetavad sinu liigeseid?

1. Liigesed ja glükosamiin ning kondroitiinsulfaat

Glükoosamiin ja kondroitiinsulfaat toimivad sinu kõhres ehitusmaterjalidena. Liigesekõhr asub liigesevedelikus kahe kokku­liigenduva luu vahel ja selle ülesanne on olla luude vaheliseks pehmeks, elastseks, sitkeks ja hõõrdumist vähendavaks kihiks. Kuna kõhr on allutatud pidevale ja tugevale koormusele, peab kõhrkude ka pidevalt uuenema. 

Uut kõhre, st kollageeni ja proteoglükaane, toodavad kõhres sisalduvad kõhrkoe rakud (kondrosüüdid). Kõhrest moodustub elastne ja löögikindel kiht liigesepindade ja selja lülivaheketta kaitseks. Kuna kõhres ei ole veresooni, toodavad kõhre­rakud ka liigesevedelikku, mille ülesanne on tagada liigese liikuvus, varustada teda toitainetega ja eemaldada liigesest ka jääkained.

Glükoosamiin on glükoosist ja glutamiin-aminohappest moodustunud liigese looduslik ühend. Kui mitu glükoosamiini ühinevad pikaks ahelaks, tekivad glükoosaminoglükaanid, millest üks on kondroitiinsulfaat. Kui glükoosaminoglükaaniga ühineb veel proteiin, tekib proteoglükaan. Proteoglükaani omadus on võime siduda vett. Seetõttu sisaldab ka kõhr koguni 80% vett.

Niisiis, ära unusta päevas piisavas koguses vett juua! Luud, liigesed, kõhred, kõhrevahelised vedelikud – kõik vajavad vett! Kõige parem on korralikult mineraliseeritud vesi, kus sees on kõik luude ja liigeste jaoks vajalikud mineraalid. 

Aga milline on just see õigeim glükosamiini vorm millest ka reaalset kasu on? 

Kõige kasulikumaks ja parimaks suukaudseks glükoosamiini vormiks peetakse glükoosamiinsulfaati. Seda lihtsalt seetõttu, et see on kergesti imenduv ja seda on ka põhjalikult uuritud. Samuti sisaldab glükoosamiinsulfaati sulfaati, mis on vajalik kõhre tootmiseks ja säilitamiseks.

Peale kõhre esineb glükoosamiini looduslikult ka veel nahas, kõõlustes, veresoonte seintes ning südameklappides. Seega ei ole glükoosamiin ehitusmaterjaliks vaid uue kõhrkoe jaoks.

Koos kondroitiinsulfaadiga aktiveerib glükosamiin kõhrerakke moodustama uut kõhrkudet. Lisaks takistavad need kaks toitainet ka kõhrkoe murenemist. Glükoosamiinil arvatakse olevat ka valuvaigistav toime.

Ecoshi liigestele mõeldud kompleksis LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN, sisalduvad lisaks teistelegi liigeste jaoks olulistele toitainetele millest kohe lähemalt räägime ka glükoosamiinsulfaat ja kondroitiinsulfaat.

2. Liigesed ja MSM ehk orgaaniline väävel

Kolmandaks looduslikuks materjaliks kõhre moodustamisel on MSM (metüülsulfonüülmetaan). See on inimese kehas sisalduv orgaaniline väävel, mida saadakse väikestes kogustes ka toiduga. Kõhres toimib MSM kõhre moodustumiseks vajaliku väävli allikana. Väävel moodustab proteoglükaanide vahele nn väävlisildu.

Liigese enda looduslikud ained glükoos­amiin ja kondroitiinsulfaat ning väävel MSM on uuteks kõhre moodustavateks aineteks. Nende koostisosade individuaalse ja kombineeritud mõju kohta artroosiprobleemide ravimisel on ka mitmeid kliinilisi uurimisandmeid. Uuringud on näidanud, et liigese enda ainete kasutamine aeglustab liigeskõhre kulumist, vähendab liigesevalu ning suurendab liigeste liikuvust. 

Glükoosamiin, kondroitiinsulfaat ja MSM on uuringute põhjal ka pikaajalisel kasutamisel osutunud hästi talutavaks ning nende tarvitamisel pole avastatud ka selliseid kõrvaltoimeid nagu näiteks ravimite kasutamisel.

Aga, ka MSMi tarbimisel on äärmiselt tähtis jälgida tooraine pärituolu, kuna saadaolevaist on ainuke puhas MSM just OptiMSM®.

Ecoshi liigestele mõeldud kompleksis sisaldubki just see enim uuritud ja puhtaim OptiMSM®.

3. Liigesed, liigesevalu ja kurkumist saadud kurkumiin ja BCM-95 ekstrakt

Lisaks mitmetele teistele tervisemuredele on kurkumist pärit kurkumiini põletikuvastased omadused näidanud suurepärast toimet ka süsteemse põletikuga kulgevate haiguste nagu reuma ja artroosi (nimetatud ka kui osteoartroos ja osteoartriit) korral. Kurkumiini puhul on aga üks mure. Nimelt ei taha ta tavaliselt üksi ja eraldiseisvalt seedetraktis imenduda ning vajab imendumiseks piperiini näol kaaslast.

Siin tuleb appi ainulaadne kurkuminoidide preparaat ehk BCM-95 ekstrakt, mille eripäraks ongi võrreldes tavalise kurkumiini ekstraktiga just selle parem imendumine. BCM-95 ekstrakt aitab suurendada kurkumiini biosaadavust ja selle stabiilsust organismis. Seetõttu annabki suurema osa kurkumiini tervislikust potentsiaalist just BCM-95 ekstrakt.

Ecoshi valikus on kurkumiin koos piperiini ja imendumist soodustava BCM-95 ekstraktiga eraldiseisva toidulisandina täitsa olemas. BCM-95 ekstrakt sisaldub ka liigesekompleksi LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN koostises.

4. Liigesed, liigesevalu ja Boswellia ehk viirukipuu vaigu ekstrakt

Traditsioonilises Ayurveda’s on Boswellia tuntud oma võime tõttu reguleerida liigestesse voolava vere varustust. Arvatakse, et Boswellia suurendab keha paranemise protsessi, aidates samal ajal toetada ka normaalset liigeste ja lihaste tervist. 

Nii kurkumiin kui ka Boswellia e. viirukipuu vaigu ekstrakt on mõlemad tugevad liigeste toetajad ja valuvaigistajad. 

Boswellia toidulisandite valikul on oluline jälgida sealset boswelliinhapete sisaldust, sest just need ongi need aktiivsed ained, mis Boswelliale tema mõju annavad. Ideaalsel juhul võiks boswelliinhapete sisaldus olla vähemalt 60%. Boswellia kohta leiad põhjalikumat lugemist siit.

Boswellia on e-poes saadaval nii eraldiseisvalt kui ka liigesekompleksi LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN koostises. Ecosh kasutab oma toidulisandites Boswelliat, kus bosweliinhappeid on minimaalselt 65%.

5. Liigesed ja kollageen

Kuigi kollageenist on enamasti räägitud kui naha koostises olevast valgust, millest nooruslik välimus ja naha ilu sõltuvad, siis lisaks nahale leidub kollageeni tegelikult ka küünte, sooleseinte, lihaste, selgroolüli diskide, organite, veresoonte välimise kihi – ning mis peamine – ka luude, kõhrede ja kõõluste koostises. 

Seepärast on ka kollageen liigeste tervise jaoks üks ääretult oluline ehitusmaterjal. Miks?

Kollageen on tugev, vetruv ja kiuline aine – justkui liim, mida sisaldavad mitmed sinu keha koed ja mis sind justkui tsemendina telliskivide vahel koos hoiab. Kollageeni tüüpe on mitu, aga just II tüübi kollageen on see, mis sisaldub inimese kõhres, luukoes ja teistes sidekudedes. Seetõttu ongi liigeste tervise seisukohalt hea juurde tarbidagi just II tüübi kollageeni. Seda kas siis kollageeni sisaldavatest toiduallikatest või kvaliteetsetest ja kontrollitud toidulisanditest.

Liigestele mõeldud kompleksis LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN sisalduv kvaliteetne denatureerimata kollageen ongi just seesama II tüüpi kollageen ja peamine struktuurne valk, mis sisaldub ka sinu kõhres, luukoes ja teistes sidekudedes. 

6. Liigesed ja C-vitamiin

Liigeste ja luude tervises on tähtis roll mängida ka meie vanal heal tuttaval C-vitamiinil. Nimelt aitab C-vitamiin kaasa luude ja kõhrkoe normaalseks talitluseks üliolulise kollageeni normaalsele moodustumisele.

C-vitamiini võib endale sobival kujul tarbida eraldiseisvalt, aga teiste toitainete imendumise parandamiseks ja kollageeni moodustumise soodustamiseks sisaldub see ka liigestekompleksis LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN.

7. Liigesed ja hüalroonhape

Hüaluroonapet leidub looduslikult ka meie kehas ja seda eriti just nahakudedes. Kuigi suur osa organismis olevast hüaluroonhappest paikneb nahas, leidub seda rohkelt ka:

  • klaaskehas (silmamuna osa), kus see annab silmadele kuju; 
  • kõhredes, luudes ja sünoviaalvedelikus, kus see toimib lubrikandina, amortisaatori ja filtrina
  • ning veresoontes ja nabaväädis. 

Hüalroonhappe ülesanne on säilitada kehas kollageeni ja elastiini tootmine. Kahjuks aga vanusega hüaluroonhappe kogus kehas kahaneb. Täiskasvanul on võrreldes beebiga 20 korda vähem hüaluroonhapet. Näiteks 60 kg kaaluva inimese keha sisaldab hüalroonhapet vaid ligikaudu 12 grammi.

Hüalroonhappe vorm, mis eriti just liigeste kontekstis suurt olulisust omab on naatriumhüaluronaat. See hüaluroonhappe naatriumsool on tuntud oma võime poolest siduda vett ja moodustada geelitaolist ainet. See omadus muudab naatriumhüaluronaadi kasulikuks liigeste tervise seisukohalt, toimides nii määrdeainena kui ka kaitsena.

Liigestele mõeldud toitainetekompleks LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN sisaldab olenevalt annusest hüalroonhapet 40 mg (2 kapslit) – 80 mg (4 kapslit), mis on geeli moodustumiseks igati piisav.

LIIGESEKOMPLEKS+MSM+KOLLAGEEN_Liigestele-Ecosh

Miks kasutada liigesevalu korral liigestele mõeldud mitmekülgset toitainetekompleksi LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN

See liigestele mõeldud kompleks sobib sulle juhul kui tunned, et sinu liigesed vajavad mitmekülgset ja igapäevast toetust, sest liigesekompleksi koostises sisalduvadki just kõik needsamad ülaltoodud liigeste jaoks olulised ning nende tööle ja liikuvusele kaasa aitavad toitaineted nagu:

  1. Boswellia serrata ehk India viirukipuu ekstrakt, kus boswelliinhapete sisaldus on vähemalt 65%. Liigesekompleksi koostises on Boswellia ekstrakti kahes kapslis kokku 180 mg.
  2. Glükoosamiinsulfaat: Liigesekompleksi koostises on glükoosamiinsulfaati kahes kapslis kokku 180 mg.
  3. Kondroitiinsulfaat: Liigesekompleksi koostises on kondroitiinsulfaati kahes kapslis kokku 180 mg.
  4. Naatriumhüaluronaat ehk hüaluroonhappe naatriumsool: Liigesekompleksi koostises on naatriumhüaluronaati kahes kapslis kokku 40 mg.
  5. Kurkumiini BCM-95 ekstrakt: Liigesekompleksi koostises on naatriumhüaluronaati kahes kapslis kokku 180 mg.
  6. Vitamiin C: Liigesekompleksi koostises on C-vitamiini kahes kapslis kokku 60 mg.
  7. Collavant n2 kvaliteetne denatureerimata II tüübi kollageen: Liigesekompleksi koostises on II tüübi kollageeni kahes kapslis kokku 20 mg.
  8. OptiMSM ehk orgaaniline väävel: Liigesekompleksi koostises on just seda kvaliteetseimat ja puhtaimat OptiMSMi kahes kapslis kokku 180 mg.

Kuidas tarvitada liigestele mõeldud toitainetekompleksi LIIGESEKOMPLEKS + KOLLAGEEN 

  • Mitu kapslit võtta? Võta 2 kuni 4 kapslit päevas. 
  • Millal kapsleid võtta? Kuna selles kompleksis on mitmed toitained rasvlahustuvad, siis oleks hea kui võtaksid kapsleid koos veega söögi ajal.
  • Kui kaua tarvitada? Liigesekompleksi kasutamise periood sõltub liigeste probleemidest. Üldjuhul on liigestele kompleksi mõju hindamiseks soovitatav seda kasutada järjest 2-3 kuud. Seda lihtsalt selleks, et liiges vajab enda täiendavatest toitainetest uuesti üles ehitamiseks aega. Kuigi, mõned inimesed võivad nendest täiendavatest toitainetest tulenevat mõju oma liigestele tunda juba varem. Kui mõju on näha, võid jätkata toidulisandi kasutamist, aga tee iga paari kuu järel 2-3 nädalane paus. Kui sa aga mõju märka või kui seisund halveneb, siis konsulteeri edasiste sammude hindamiseks tervishoiutöötajaga.

Millised doosid tegelikult liigeseid toetaks?

Liigese tervise parandamiseks ja liigesevalu vähendamiseks soovitatakse täiskasvanutele glükoosamiini 1500 milligrammi päevas. Selleks on hea tarvitada Ecoshi liigestekompleksist 4 kapslit 2 korda päevas või 2 kapslit 4 x päevas. 

Uuringud kinnitavad, et mitmed väikesed doosid kogu päeva vältel on suurema valuvaigistava toimega kui üks kord päevas suur annus (1500 mg). Lisaks sisalduvad selles kompleksis valuvaigistava toimega kurkumiin ja Boswellia.

LUUDEX_Mineraalid_ja_vitamiinid_luustikule_ja_lihaskonnale-Ecosh

Luustik ja lihased – millised toitained toetavad sinu luustikku ja lihaseid?

1. Luud, lihased ja kaltsium 

Kaltsion on luude tugevuse ja tervise säilitamiseks ülimalt oluline mineraal. See osaleb rakkude jagunemise protsessis ja on mõistagi vajalik ka normaalsete hammaste säilitamiseks. Lisaks aitab kaltsium kaasa normaalsele energiavahetusele, närviülekandele ning lihaste ja seedeensüümide tööle.

Kui aga küsid milline on kõige paremini imenduv kaltsiumi vorm, mis tagaks kehas ka kaltsiumi efektiivse kasutamise, siis selleks on kaltsiumtsitraat. Piisav kaltsiumi tarbimine on eriti oluline just kasvueas lastele, rasedatele naitsele, imetavatele emadele, menopausi ajal ja pärast seda ning üle 50-aastastele naistele ja meestele.

Kaltsium sisaldub Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

2. Luud, lihased ja magneesium

Luustiku ja lihaskonna jaoks on äärmiselt tähtis ka magneesium, mis on abiks nii kaltsiumi imendumisel kui aitab säilitada ka luude tervist. Nii nagu kaltsium, osaleb ka magneesium rakujagunemise protsessis ning aitab kaasa normaalsele valgusünteesile ja elektrolüütide tasakaalule. Lisaks toetab magneesium lihaste ja närvisüsteemi normaalset funktsiooni.

Magneesium sisaldub Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

3. Luud, lihased ja C-vitamiin

C-vitamiin on vajalik aitamaks kehas kaasa kollageeni normaalsele moodustumisele luude, kõhrkoe, igemete, hammaste ja naha normaalseks talitluseks. Üks parimaid C-vitamiine on just patenteeritud PureWay-C, kus C-vitamiin on kombineeritud looduslike taimsete rasvhapete ja tsitrusviljade bioflavonoididega.

Need täiendavad koostisosad soodustavad C-vitamiini omastamist, jaotumist ja ka kehas püsimist. Lisaks on PureWay-C kompleksil ka hea talutavus ja kõrge biosaadavus. See tähendab, et keha omastab sellist C-vitamiini kompleksi lihtsalt efektiivsemalt ja kiiremini kui tavalist askorbiinhapet.

Patenteeritud koostisega PureWay-C sisaldub ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

4. Luud, lihased ja põldosi

Põldosi on luustiku jaoks oluline just seetõttu, et see on räni allikas. Räni aga aitab optimaalses seisukorras hoida luid, juukseid, küüsi ja nahka. Peale selle toetab põldosi ka maksafunktsiooni ning südame-veresoonkonna tervist.

Põldosi sisaldub ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

5. Luud, lihased ja tsink

Meie keha vajab tervete luude jaoks ka tsinki, mis lisaks luude tervise toetamisele, aitab kaasa ka normaalsele happe-alustasakaalule ja valgusünteesile. Valkude sünteesi eesmärk on toota valke rakkude ja keha jaoks. Valgud on olulised keemiliste reaktsioonide läbiviimiseks, struktuuride loomiseks, signaalmolekulidena toimimiseks ja muuks.

Valkude biosüntees on rakkude sees toimuv põhiline bioloogiline protsess, mis tasakaalustab raku valkude kadu uute valkude tootmise kaudu. Valgud täidavad mitmeid kriitilisi funktsioone ensüümide, struktuurvalkude või hormoonidena. Valkude süntees on elutähtis protsess ja on oluline, et meie keha suudaks ehitada valke, mida vajame oluliste funktsioonide täitmiseks.

Kõik toitained mis aitavad kaasa valgusünteesile, aitavad sisuliselt luua meie kehas uute rakkude valmistamiseks vajaminevaid ehitusmaterjale – valke. Valkudest me olemegi ehitatud. 

Lisaks on tsingil oluline roll mängida meie normaalses immuunfunktsioonis ja rakkude kaitsel oksüdatiivse stressi eest.

Tsink sisaldub ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

6. Luud, lihased ja mangaan

Uue luukoe moodustumiseks ja luude tervise säilitamiseks on oluline ka mangaan. See mineraal aitab lisaks kaasa ka sidekoe tervise jaoks olulise kollageeni moodustumisele ja energiavahetusele.

Mangaan sisaldub ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

7. Luud, lihased ja boor

Boor on luustiku jaoks oluline mitte ainult seetõttu, et see luude tervist toetab, aga ka seetõttu, et see kaltsium imendumist soodustab. 

Seepärast sisaldub boor ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

8. Luud, lihased ja K2-vitamiin

K2 vitamiin tuleb luustiku seisukohalt mängu sellel lihtsal põhjusel, et see vitamiin aitab hoida kaltsium väljaspool ververesoontestesooni ja suunata selle just luudesse, kus seda enim vaja on. Tänu sellele väheneb kaltsiumi ladestumine veresoonte seintele, millest on omakorda suur abi ka südame tervise toetamisele. 

Oma kvaliteetse tooraine ja hea imendumise tõttu on üks parimaid K2-vitamiine on just Kappa K2-vitamiin. See on 99,7% täielikult trans K2 MK-7, tähendades seda, et Kappa K2-vitamiin on looduses leiduva K2 molekuliga identne ja ka täielikult bioaktiivne. Seega, kasutades just seda K2-vitamiini menakinoon-7 vormi, saad oma luudele pakkuda parimat võimalikku kasu.

Kappa K2-vitamiin sisaldub ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

9. Luud, lihased ja D3-vitamiin

Kaltsiumi imendumist soolestikus parandab ja selle tasakaalu kehas aitab säilitada ka D3 vitamiin, ilma milleta tegelikult kaltsium oma kasu luustikule pakkuda ei saagi. D3 vitamiin aitab kehas säilitada ka optimaalset fosfori tasakaalu. Seega on D3-vitamiin luude tervise ja tugevuse jaoks pea, et esmase tähtsusega.

D3-vitamiin sisaldub ka Ecoshi luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud toitainetekompleksis Luudex.

LUUDEX_Mineraalid_ja_vitamiinid_luustikule_ja_lihaskonnale-Ecosh

Miks kasutada luustiku ja lihaskonna toetuseks mõeldud mitmekülgset toitainetekompleksi Luudex

Toitainetekompleks Luudex pakub luudele, hammastele ja lihaskonnale nende jaoks vajalike toitainete näol terviklikku ja tasakaalustatud toetust. Luudexis sisalduvad kõik ülalmainitud luude ja lihaste jaoks vajalikud toitained nagu kaltsium, magneesium, C-vitamiin, tsink, mangaan, põldosi, boor, K2-vitamiin ja vitamiin D3.

Kõik koostisosad selles toitainete kompleksis on valitud nii, et nende kombinatsioon oleks sünergiline ja pakuks sinu luudele ja lihastele optimaalset ja igakülgset tuge. Luudex sobib eriti hästi just neile, kelle menüüs on uue luustiku ja lihaste ülesehitusmaterjale vähe ja kes vajavad tuge oma keha nimetatud toitainetega varustamisel ning luude ja lihaste toetamisel.

Luude ja lihaste kompleksis Luudex sisalduvad kõik põhilised luude ja lihaste jaoks olulised toitained nagu:

  • Kaltsium. Luudexi koostises on kaltsiumi kahes kapslis kokku 132 mg.
  • Magneesium. Luudexi koostises on kahes kapslis magneesiumi kokku 66 mg.
  • Vitamiin C. Luudexi koostises on C-vitamiini kahes kapslis kokku 40 mg.
  • Põldosja ekstrakt. Luudexi koostises on põldosja ekstrakti kahes kapslis kokku 20 mg.
  • Tsink. Luudexi koostises on tsinki kahes kapslis kokku 2 mg.
  • Mangaan. Luudexi koostises on mangaani kahes kapslis kokku 1 mg.
  • Boor. Luudexi koostises on C-vitamiini kahes kapslis kokku 0,5 mg.
  • Vitamiin K2. Luudexi koostises on K2-vitamiini kahes kapslis kokku 20 µg.
  • Vitamiin D3. Luudexi koostises on D3-vitamiini kahes kapslis kokku 10 μg / 400 IU

Kuidas tarvitada luustikule ja lihaskonnale mõeldud toitainetekompleksi LUUDEX 

  • Mitu kapslit võtta? Võta 2 kuni 4 kapslit päevas koos toiduga.
  • Mida veel teadma peaksid? Kuna K2-vitamiin on hüübiva toimega, siis konsulteeri verdvedeldavate ravimite tarvitamise korral enne selle toidulisandi tarvitamist eelnevalt oma perearstiga. Seesama hoiatus kehtib ka neile, kes joovad vähe vett. Veri vajab oma koostiseks piisavalt vett ja parim verd vedeldav aine on vesi.

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Kas sellest postitusest oli abi?

This Post Has One Comment

  1. Kuusk Erika

    Ja tõesti toimib!!!
    Olen juba aastaid kangete ja valutavate liigestega hädas olnud.
    Septembris alustasin liigesekompleksiga ja uskumatu ,sõrmed ei ole enam valusad ja põlved kanged.
    Ecoshi tooted toimivad väga hästi.
    Jätkan liigeste toomist!

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´