Boswellia serrata vaik, mida tuntakse ka kui India viirukit, on Boswellia serrata puust (India viirukipuu) saadud imeliselt lõhnav vaiguks tardunud puumahl (ingl francisense), mis võib suukaudselt manustatuna aidata toetada seedetegevust ja mõjuda hästi ka liigestele. 

Aga, need ei ole Boswellia ainukesed tervisekasud ja Boswelliat ei kasutata ka ainult seespidiselt. 

Boswellia serrata vaiku teatakse nii Aafrika kui ka Aasia rahvameditsiinis juba sajandeid ja  traditsioonilises India meditsiinisüsteemis, Ayurvedas on seda kasutatud juba tuhandeid aastaid. 

Boswellia vaik, mis sisaldab mitmeid keemilisi ühendeid (boswelliinhappeid) on põnevust pakkunud ka teadlastele ja see, mida nad avastanud on – kõlab pea, et uskumatuna. 

Veelgi enam, osad uuringud on näidanud, et Boswelia vaik võib osadel juhtudel olla lausa sama efektiivne kui mõned sünteetilised ravimid, aga ilma nende ebasoovitavate kõrvaltoimeteta.

Selle kohta, miks Boswellia juba tuhandeid aastaid rahvameditsiinis nii hinnatud on olnud ja miks ta nüüd ka teadlasetele mitmete (ka tõsiste) terviseprobleemide lahendamisel huvi pakub, saadki siit loost täpsemalt lugeda.

Siit loost saad teada ka Boswellia kuulsusrikka ja armsa ajaloo, keemilise koostise, erinevate kasutusviiside, tervisekasude ja kliiniliste uuringute kohta. Lugu kukkus taaskord välja väga pikk ja põhjalik, aga seda kõike lihtsalt seetõttu, et Boswellia kohta ongi palju põnevat kirja panna. Niisamuti peatume siinses loos põgusalt ka ühel teisel imelisel taimel – kurkumiinil. Pidage vastu ja mõnusat teadmiste ammutamist!

Boswellia ajalugu ja varasemad kasutusviisid

Erinevate boswelliapuude liikide vaiku (“frankincense”, “olibanum”) on mainitud paljudes iidsetes tekstides ning kulla ja elevandiluu kõrval peeti seda kunagi kauplemisel vägagi väärtuslikuks vahetuskaubaks. Aga lisaks meditsiinilisele kasulikkusele, on Boswellia vaigul ka mitmeid muid kasutusviise ja siit loost nende kasutusviiside kohta teada ka saad.

Kindlasti väärib märkimist, et koos kulla ja mürriga ongi püha viirukipuu (Boswellia sacra ehk Boswellia carteri) vaik frankincense ehk kõige paremini tuntud, kui üks kolmest kingitusest, mis Matteuse evangeeliumi 2:11 järgi Jeesuslapsele anti (16, 17).

Arvatakse, et kogu Araabia poolsaarel ja Põhja-Aafrikas kaubeldi sellega juba rohkem kui 5000 aastat. Samuti on Boswelliaga kauplemise kohta tõendeid ka muistsest Egiptuse kuningriigist, Puntimaalt. Niisamuti on vaigukottidega kauplemist kujutatud kuninganna Hatšepsuti templi seintel oleval seinamaalingul, mis pärineb aastast 1458 eKr.

Arvatakse, et Boswellia vaiguga kauplemise keskuseks oli kadunud Ubari linn (kadunud kuni selle taasavastamiseni 1990. aastate alguses), mis asus legendi järgi “Boswellia tee”. ääres. See kuulsusrikas vana tee, mida kasutati lõhnaainete transpordiks ja kauplemiseks asus Lähis-Idas – praeguses Omaanis.

Boswellia vaigu kasutamise kohta on tõendeid ka vanast Euroopast, kus Kreeka ajaloolane Herodotos kirjeldas vaigu korjamisega seotud ohtusid mürgiste madude olemasolu tõttu boswelliapuude lähedal.

Läbi sajandite ja eri kontinentides on Boswellia kasutamine jäänud suures osas samaks. Paljud tsivilisatsioonid (sealhulgas meie) hindavad vaigu lõõgastavat lõhna ja kasutavad seda ka aroomiteraapia eesmärgil (16, 17).

Boswellia vaigust saadud õlid ehk viirukiõlid on paljudes maailma suurtes religioonides suurt rolli mänginud juba ammustest aegadest peale. Näiteks Aabrahami usundid kasutavad seda vastsündinute võidmiseks. Tänu oma meeldivale lõhnale ja ainulaadsele pärandile on India viirukipuu üks levinumaid lõhnaaineid, mida kasutatakse siiani ka paljudes kristlikes kirikutes.

Lisaks imelisele lõhnale ja ajaloolisele pärandile nauditakse kogu maailmas ka Boswellia tervist turgutavat mõju. 

Seega, allolevalt süvenemegi selle mitmekülgse aine paljudesse hüvedesse veidi sügavamalt ning paljastame Boswellia päritolu ja ajaloo ning loo lõpupoole ka selle tervisele kasulikud omadused (16, 17).

Boswellia tipphetked läbi ajaloo

  1. Esimest korda mainitakse Boswellia vaigu kasutamist ravimina Ebersi papüüruses, umbes 1500 eKr. Varase Egiptuse müüt kirjeldab vaiku kui “Horuse (Osirise ja Isise poja) pisaraid”. Hilisemates Kreeka ja Rooma tekstides kirjeldatakse nende hinnatud vaikudega kauplemist, mida eksporditi Rooma, Hiinasse ja Põhja-Aafrikasse (16).
  2. Celsus (2. sajandil eKr.) soovitas, et Boswellia vaiku kasutataks haavade ja verejooksu allikate raviks ning võimaliku vastumürgina täpilise surmaputke mürgistuse vastu (16).
  3. Kui Boswelliat segada porrulaugu mahlaga, pidi see legendide kohaselt peatama sisemise verejooksu ja pindmised verevalumid (16).
  4. Vanal Juudamaal oli vaigu kasutamine suitsutusainena üks keskseid tseremooniaid templis (16).
  5. Babüloonia Talmudis (3.-6. sajand jKr) on kirjas, et Boswellia vaiku manustati surma mõistetud vangidele veinis, et “pehmendada meeli” või “mitte kahetseda”. Selle teksti põhjal oletasid mõned teadlased, et ka Jeesusele enne ristilöömist antud jook sisaldas just Boswellia vaiku (16).
  6. 11. sajandil ilmunud teoses viidatakse Boswellia vaigu kasutamisele kuseteede põletiku ja infektsiooni korral, ning soovitatakse, et “see on kasulik raske vaimuhaiguse või vaimse puude ja amneesia puhul” (16).
  7. Boswellia vaigu kasutamine selle oletatavate psühhoaktiivsete, põletikku moduleerivate ja haavu parandavate omaduste tõttu ulatub aga Lähis-Idast kaugemale. Näiteks hakati kristlikus maailmas Boswellia vaiku ehk viirukit 4. või 5. sajandil kasutama jumalateenistuses (16).
  8. Etioopias, kus boswelliapuud kasvavad looduslikult, usutakse, et viiruki põletamisel on rahustav toime (16).
  9. Keenias kasutatakse seda haavade sidumiseks, ning segatuna seesamiõliga tarbitakse seda skistosomiaasi (haigustekitajaks on  peamiselt magevee kaudu leviv ussnugiline Schistosoma haematobium) tõttu uriinis tekkiva verekaotuse vähendamiseks (16).
  10. Indias kasutatakse Boswellia vaiku laialdaselt põletikuliste probleemide, sealhulgas Crohni tõve, artriitiliste haiguste ja astma korral. Seetõttu on praeguseks Boswellia põletikku moduleerivate omaduste kohta tehtud ka märkimisväärne hulk uurimustöid (16).
  11. India juurtega meditsiinisüsteemis, Ayurvedas, on Boswellia vaigust teatatud kui “tugevast toimest närvisüsteemile” (16).
  12. Hiinas oli see mitmete naharavimite, sealhulgas verevalumite ja infitseeritud haavade raviks mõeldud preparaatide koostisosa (16).
  13. Aafrikas ja Aasias kasutatavas traditsioonilises meditsiinis on seda pikka aega põhikomponendina kasutatud kui seedeelundkonda soodustavat ja naha tervist parandavat ainet. Boswellia vaik on söödav ja seda närivad sageli patsiendid, kes soovivad parandada oma seedimist (17).
  14. Ayurveda meditsiinis on Boswellia vaik tuntud kui “dhoop”. Seda on kasutatud artriidi korral, haavade ravimiseks ja naissuguhormoonide süsteemi tugevdamiseks. India kogukondades põletatakse viirukit sageli just õhu puhastamise eesmärgil (17).
  15. Egiptlased puhastasid mumifitseerimisprotsessi käigus kehaõõnsusi viirukipuu vaigu ja natrooni ehk soodaga (35).
  16. Pärsia meditsiinis kasutatakse seda jälle diabeedi, gastriidi ja maohaavandi puhul (35).
  17. Aabrahami usundites kasutatakse viirukipuu õli ka maja või hoone puhastamiseks halvast või kurjast energiast – sealhulgas kasutatakse seda vaimude välja ajamisel ja inimese õnnistamiseks (nagu Pärsia lahe kultuurides levinud, levitades aurusid keha suunas) (35).
  18. Boswellial oli tähtis koht ka iidsete heebrealaste ohvriseadustes. 2. Moosese raamatus (30:34-38) on ette nähtud, et Boswellia vaik, mis oli segatud võrdses koguses kolme aromaatse vürtsiga, tuli jahvatada ja põletada pühal altaril, mis asus kõrbes asuvas telgis asuva lepituskapi ees, kus see pidi olema püha ohvriand, mitte lihtsalt hea lõhna nautimiseks (35).
  19. Teadlased on tuvastanud, et just Boswellia vaik ehk frankincense oli see, mida Jeremija raamatu (6:20) kohaselt 6. sajandil eKr Babüloonia eksiili ajal Sebast toodi (35).
  20. Nagu varemgi korra mainisime, siis frankincense on Uues Testamendis mainitud kui üks kolmest kingitusest (koos kulla ja mürriaga), mida maagid “idast” Kristuse lapsele kinkisid (Mt 2:11) (35).
  21. Traditsioonilises hiina meditsiinis peetakse nii Boswellia vaiku, kui ka mürri aineteks, millel on antibakteriaalsed ja verd liigutavad omadused, mida võib kasutada paikselt või suu kaudu. Samuti kasutatakse seda traditsioonilises Hiina meditsiini kirurgias, valu leevendamiseks, verestaasi kõrvaldamiseks, vereringe edendamiseks ja kurtuse, insuldi, lukustatud lõualuu ja naiste menstruatsioonihäirete raviks (35).
  22. Niisamuti oli viirukiõli laialdaselt hinnatud leevendaja ka skorpioni hammustuse korral (17).

Ecoshi puhta Boswellia serrata vaigu ekstrakti toidulisand sisaldab sünergilistel eesmärkidel lisaks ka liposoomset kurkumiini.

Viirukiõli_Viiruki_eeterlik_õli_Boswellia_õli

Boswellia ehk frankincense kasutusviisid nüüdisajal

Kuigi Boswellia vaigust saadud ekstrakti turustatakse ulatuslikult just toidulisandina, on sellel ka mitmeid mittefarmatseutilisi rakendusi. Näiteks kasutatakse viirukit tänapäeval endiselt laialdaselt ka suitsutusainena nii katoliku kristlikes kirikutes, kui ka muudes religioossetes ja ilmalikes traditsioonides. Niisamuti on Boswellia oluline komponent parfüümides ja tualett-tarbeesemetes (17). Aga, kasutusviise on Boswellial teisigi ja allolevalt need sinuni ka toome.

Viirukiõli (ingl frankincense oil) – viirukiõli kasutamise võimalused aroomiteraapias ja nahahoolduses

Liikudes vaigust saadavast tervislikust kasust kaugemale, leidub Boswellial ka mitmeid teisi ülemaailmselt hinnatud kasutusalasid. Vaid mõned tilgad viirukiõli (ingl frankincense oil) vannis võivad aidata võidelda ärevuse vastu ja leevendada stressi, tekitades rahu, lõdvestumise ja rahulolu tundeid. Seega on aroomiteraapias ja nahahoolduses laialdaselt kasutatav viirukiõli oma lõõgastavate ja taastavate omaduste poolest vägagi hinnatud (17).

Siinkohal on tähtis ka mainida, et eeterlikku õli ei tohiks kunagi alla neelata ja enne nahale kandmist tuleks seda alati lahjendada kandjaõliga, näiteks mandliõliga (39).

Eeterlike õlide tootjad soovitavad viirukiõli kasutamiseks mitmeid viise, millede hulka kuuluvad:

  • Aroomiteraapia: See tähendab, et õli aroomi hingatakse sisse, kas siis kasutades selleks aroomilampi või difuusorit.
  • Nahahooldus: Lisa üks või kaks tilka viirukiõli oma lemmik kehakreemile või losjoonile. 
  • Vann: Mõned tilgad viirukiõli vannis loovad mõnusa aromaatse õhkkonna ja osa õlist võib ka kehasse imbuda. Viirukiõli vanni tegemiseks sega õli kõigepealt mõne täispiimaga, et see ei eralduks ega jääks vannivee pinnale ulpima.
  • Lõõgastumine: Kasuta õli segatuna kandjaõliga meditatsiooni või jooga ajal meditatsioonipunktidele või, siis kanna paar tilka õli kuumale kompressile (39).

Viirukiõli (ingl frankincense oil), viiruk ja viiruki küünlad – kodu puhtus

Lisaks on see õli antiseptiline ja võib aidata kõrvaldada baktereid ja viirusi. Seega kasutavad inimesed paar tilka frankincense õli ka oma kodu puhastamiseks. Toimides loodusliku lõhnaõlina, võib frankincense sinu kodule anda imelise puhta ja värske lõhna olenemata sellest, kas kasutada seda koristamisel või, siis aroomilambis (17).

Kuna viirukiõli kasutatakse laialdaselt ka viirukitööstuses, siis niisamuti võib kodu lõhnastamisel põletada viirukit ennast või, siis mõnda Boswellia küünalt. Mitmete Boswellia liikide erinevatest aroominüanssidest kirjutame loo lõpus alapealkirja “Erinevad Boswellia liigid ja nende erinevad aroominoodid” all.

Viirukiõli (ingl frankincense oil) – suuhooldus

Leidub ka mitmeid kaasaegseid hambapastasid ja suuhooldusvahendeid, mis frankincense õli sisaldavad. Seda seepärast, et teadaolevalt aitab see aine võidelda hambakaariese, halva hingeõhu ja hambaaukude vastu. Niisamuti on Boswellia sümpaatne aroom meeldivaks alternatiiviks tavalisele piparmündimaitselisele hambapastale (17).

Viirukiõli (ingl frankincense oil) – hingamisteede avamine

Veel üks Boswellia vähem tuntud kasutusviis on aidata sul paremini hingata. Nimelt peetakse seda tõhusaks abiliseks madinas külmetusest või gripist põhjustatud hingamisteede infektsiooni vastu.

Boswellia teeb seda eemaldades kopsudes olevat lima ja toimides ninakäikudes põletikku moduleeriva vahendina. Seega, kui võitled parasjagu külmetuse või gripiga, siis aitab infektsiooni mõju vastu võidelda see, kui asetad viirukiõli magamistoas asetsevale aroomilambile või lõhna difuusorile (17).

Boswellia ekstrakt – toidulisandid

Peamiselt saab aga Boswellia imelistest omadustest osa tarbides Boswellia vaigust tehtud ektrakti just seespidiselt. Täpsemalt Boswellia tervisemõjudest kirjutame pikemalt alapealkirja “Boswellia serrata (frankincense) tervisemõjud” all.

Ecosh`i Boswellia toidulisandi ja selle kohta, miks seal sisaldub ka liposoomne kurkumiin, saad lugeda alapealkirja “Ecoshi BOSWELLIA + LIPOSOOMNE KURKUMIIN – looduslik abi valu korral” alt.

Boswellia_Boswellia_serrata_India_viirukipuu_viirukiõli_viiruk_Boswellia_kasvualad

Boswellia serratast ehk India viirukipuust üldiselt

Boswellia serrata ehk India viirkukipuu vaigu teine laialt levinud nimetus frankincense (mida kasutatakse ka kõikide teise boswelliapuude vaikude nimetamiseks) – tuleneb vanaprantsusekeelsest sõnast “franc encens”, mis tähendab “kvaliteetset lõhnaõli” ja tema vaik on juba ammu hinnatud oma kauni vürtsika, kergelt sidrunilõhnalise lõhna ja terapeutilise kasulikkuse poolest.

Erinevaid boswelliapuu liike on olemas arvukalt, sealhulgas Boswellia serrata Indias, Boswellia carterii Ida-Aafrikas ja Hiinas, Boswellia frereana Somaalias ja Boswellia sacra Araabias ning igaüks neist toodab veidi erinevat tüüpi vaiku. 

Täpsemalt, Boswellia sacra on levinud Põhja-Somaalias, Etioopias, Lõuna-Jeemenis ja Omaanis, ning Boswellia serrata (India viirkukipuu) kasvab tavaliselt kuivades metsades Pandžabist Lääne-Bengalini ja India poolsaarel. India viirukipuu vaiku kasutatakse traditsioonilise meditsiini Ayurveda, Siddha ja Unani süsteemides.  Sellest millised on erinevate Boswellia liikide aroomid, saad täpsemalt lugeda loo lõpust alapealkirja “Erinevad Boswellia liigid ja nende erinevad aroominoodid” alt.

Seega, sarnaselt mürrile on ka Boswellia pärit mitmete erinevate puuliikide kõvastunud vaigust. Siin loos räägime lähemalt just India viirukipuust ehk Boswellia serratast.

Boswelliapuude perekond

Boswellia on Sapindales’i sugukonda kuuluv puude perekond, mis on tuntud oma lõhnava vaigu ehk viiruki poolest. Boswellia liigid on keskmise suurusega õitsevad taimed, sealhulgas nii puud, kui ka põõsad, ning on pärit Aafrika ja Aasia troopilistest piirkondadest. Suurim liigiline mitmekesisus on praegu Aafrikas ja Indias (19). 

Puud kasvavad lubjarikkal pinnasel suurtel kõrgustel, nõlvadel ja mäeharjadel ning näevad välja harulised, justkui kõrbes kasvavad bonsaid. Boswellia puul on tillukesed kollakasvalged kobaratesse koondunud õied (20, 22).

Neli peamist Boswellia liiki, B. sacra (sünonüümid B. carterii ja B. bhaw-dajiana), B. frereana, B. papyrifera ja B. serrata, toodavad tõelist Boswellia vaiku ja iga liigi vaiku on saadaval eri kvaliteediklassides. Kvaliteedid sõltuvad korjamise ajast ja vaigud sorteeritakse käsitsi kvaliteedi järgi.

Boswellia sugukonna nimi on pandud austatud Šoti botaaniku John Boswelli (1710-1780) auks (muide kirjaniku James Boswelli onu).

Boswelliapuude ökoloogiline staatus

1998. aastal hoiatas Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN), et üks peamisi Boswellia liike, Boswellia sacra, on “peaaegu ohustatud”. 

Niisamuti on hoiatatud, et kõiki teisigi Boswellia liike ohustab elupaikade kadumine ja liigne kasutamine. Enamik Boswellia liikidest kasvab karmides, kuivades piirkondades, mida vaevavad vaesus ja konfliktid. Puu vaigu korjamine ja müümine on seega üks sealsete piirkondade elanike ainsatest sissetulekuallikatest ning selle tulemuseks ongi ülekorje (19).

Boswellia vaigu korjamine

Nagu ka varem mainisime, siis enamasti pärineb Boswellia vaik neljalt erinevalt boswelliapuult:

  1. Boswellia sacra (nimetatud ka kui Boswellia bhaw-dajiana ja Boswellia carterii).
  2. Boswellia frereana.
  3. Boswellia serrata (B. thurifera, India viirukipuu).
  4. Boswellia papyrifera.

Boswelliapuud hakkavad vaiku tootma umbes 8 kuni 10-aastaselt ja vaiku korjatakse mitu korda aastas. Selleks teevad korjajad kuivaperioodil puude tüvedesse sisselõikeid (eemaldatakse puu koor väikestes 7 kuni 15 cm suurustes lõikudes) ning lasevad piimjal puu mahlal välja voolata.

Puu mahl ongi see, mis hiljem päikese ja õhu käes poolläbipaistvateks tilkadeks ehk vaiguks tahkestub ja Boswellia serrata puhul kollaka, punaka või pruunika värvuse omandab.

Seejärel, umbes 2 nädala pärast, kui vaik on tardunud, kogutakse see kokku ja sorteeritakse kvaliteedi järgi käsitsi ära. Aasta viimane saak annab tavaliselt parimad tulemused ja ka kõrgeima kvaliteediga Boswellia vaigu (20, 40).

Boswellia_vaik_India_viirukipuu_vaik

Boswellia vaigu keemiline koostis

Boswellia vaik koosneb kolmest peamisest osast: eeterlik õli (5-9%), alkoholis lahustuv vaik (65-85%) ja vees lahustuv vaik (21-22%). Sõltuvalt viirukipuu liigist võivad nende osade kogus ja omadused veidi erineda (25).

  • Eeterlik õli (5-9%). Eeterlik õli on see, mis annab Boswellia vaigule tema iseloomuliku lõhna. See sisaldab palju erinevaid keemilisi ühendeid, mida nimetatakse terpenoidideks. Terpenoidid on looduslikud ained, mis võivad inimese keha mõjutada erinevalt. Osad terpenoidid mõjuvad näiteks põletiku korral, mis tähendab, et need aitavad vähendada turset ja valu ning osad neist terpenoididest on spetsiifilised ainult teatud viirukipuu liikidele. Seega kasutataksegi terpenoidide sisaldust erinevate liikide õlide eristamiseks (25).
  • Alkoholis lahustuv vaik (65-85%). Alkoholis lahustuv vaiguosa on aga see, mis Boswellia vaigule kleepuva ja kõva tekstuuri annab. See sisaldab samuti terpenoide, aga teistsuguseid kui eeterlikus õlis. Vaigu terpenoidid on veelgi tugevamad põletikku moduleerivad ained, kui eeterliku õli omad. Nad toimivad blokeerides põletikku põhjustavaid ensüüme. Vaigu terpenoidide hulgas on kõige olulisemad boswelliinhapped, millel on erinevad vormid ja nimed. Sõltuvalt viirukipuu liigist võib boswelliinhapete kogus ja suhe erineda. Erinevusi on ka valkude sisalduses, näiteks peamine erinevus B. carterii ja B. serrata vaikude koostise vahel on B. serrata suurem valgu sisaldus (22%), kui B. carterii vaigu valgu sisaldus (6%). Uuringute tulemused on näidanud ka olulist erinevust ühendite AKβ-BA (4atsetüül-11-keto-β- boswelüülhape) ja Kβ-BA (11-keto-β-boswelüülhape) suhtarvus B. serrata`s ja B. carterii`s. Nendes vaikudes leiti, et B. carterii puhul on AKβ-BA domineeriv ühend, samas kui B. serrata puhul leiti kaks korda rohkem Kβ-BA-d. Nende ühendite suhe (4:3) on B. serrata ja B. carterii puhul vastavalt ligikaudu 0,7 ja 4,7. Lisaks näitasid tulemused, et pentatsükliliste triterpeenhapete üldkogus oli B. serrata’s ligikaudu 25% väiksem kui B. carterii’s. Sellega seoses leiti, et B. serrata vaiguosa sisaldab monoterpeene, diterpeene, triterpeene, tetratsüklilisi triterpeenhappeid ja nelja peamist pentatsüklilist triterpeenhapet, st β-boswelliinhapet, atsetüül-β-boswelliinhapet, 11-keto-β-boswelliinhapet ja atsetüül-11-keto-β-boswelliinhapet, mis vastutavad põletikuvastaste ensüümide pärssimise eest (25).
  • Vees lahustuv vaik (21-22%). Vees lahustuv vaigosa on see, mis annab Boswellia vaigule geelitaolise tekstuuri. See sisaldab peamiselt suhkruid ja valke, mida nimetatakse proteoglükaanideks ja glükoproteiinideks. Viirukipuu toodetes on tuvastatud nelja erinevat tüüpi proteoglükaane ja glükoproteiine. Need ained on seotud rakkude ja kudede struktuuri ja funktsiooniga. Proteoglükaanid ja glükoproteiinid võivad erineda sõltuvalt viirukipuu liigist nii nende suhkru- kui ka valguosade poolest (25).

On teatatud, et B. carterii ja B. serrata sisaldavad lisaks ka lenduvaid õlisid ja terpenoide ning alifaatilist oktaüülatsetaati, mis vastutavadki põletamisel selle tugeva lõhna eest. 

Peamiselt sisaldavad nad aga mitmeid teisi aktiivseid ühendeid ehk boswelliinhappeid, milledest on teadaolevalt kõige tugevam 5-lipoksügenaasi pärssija (mis on põletiku eest vastutav ensüüm) just atsetüül-11-keto-β-boswelliinhape ehk AKBA (ka AKβ-BA) (25).

Boswellia_serrata_õiepungad

Aktiivsed ained Boswellia vaigus 

Boswellia vaigust saadakse eeterlik õli, ehk viirukiõli. Füüsikalis-keemiliste uuringute kohaselt sisalduvad Boswellia vaigust saadud õlis:

  • monoterpeenid (13,1%), diterpeenid (42,5%) ja seskviterpeenid (1%). Terpeenidest on kõrgeim bioloogiline aktiivsus iseloomulik 11-keto-ß-atsetüül-beta-boswelüülhappele, atsetüül-11-keto-ß-boswelüülhappele ja atsetüül-α-boswelüülhappele;
  • etüülatsetaat (21,4%); 
  • oktüülatsetaat (13,4%);
  • metüülanisool (7,6%);
  • naftaleen dekahüdro-1,1,4a-trimetüül-6-metüleen- 5-(3-metüül-2-penteenüül) (5,7%), thunbergool (4. 1%);
  • fenantreen-7-eteenüül-1,2,3,4,4a,5,6,7,8,9,10,10a-dodekahüdro-1,1,4a,7-tetrametüül (4,1%);
  • alfa-pineen (3. 1%);
  • sklareen (2,9%);
  • 9-cis-retinaal (2,8%);
  • oktüülformiaat (1,4%);
  • vertikiool (1,2%);
  • detsüülatsetaat (1,2%);
  • n-oktanool (1,1%) (25). 

On teatatud, et terapeutiliste omaduste seisukohast on eriti kasulikud just Boswellia serrata ja Boswellia carterii ekstraktid. Aga, valgusisaldus Boswellia serrata vaigus suurem (22%), kui B. carterii vaigus (6%) (25).

Boswelliinhapped

Boswellia serrata toimeained, ehk need ained, mis tervisele kasulikku mõju avaldavad on boswellia happed ehk boswelliinhapped. 

Vaigust on tuvastatud rohkem kui 12 erinevat boswelliinhapet, kuid farmakoloogilise toime osas on laialdaselt uuritud ainult 11-keto-β-boswelüülhapet (KBA) ja atsetüül-11-keto-β-boswelüülhapet (AKBA) (23, 24).

Need ongi just need happed, mis arvatavasti selle taime põletikku moduleeritavatele omadustele kaasa aitavad. Mõned uuringud näitavad, et boswelliinhapped võivad takistada leukotrieenide moodustumist organismis. Täpsemalt pärsivad need happed 5-lipoksügenaasi (5-LO), ehk ensüümi, mis toodab leukotrieene. Leukotrieenid on molekulid, mis on tuvastatud põletiku põhjustajana ja võivad vallandada ka astma sümptomeid.

Kaasaegsete uuringute tulemused on näidanud, et Boswellia vaigust saadaval ekstraktil võib tõepoolest olla valuvaigistav, rahustav ja antibakteriaalne toime, millel võib soodne mõju olla ka haavandilise koliidi, ärritunud soole sündroomi, bronhiidi ja sinusiidi korral. Boswellia inhalatsioon (sisse hingamine) ja tarbimine vähendab uuringute kohaselt jälle astma riski. Lisaks sellele on palju uuritud ka boswelliinhapete antikantserogeenset toimet (25). 

Atsetüül-11-keto-β-boswelliinhape (AKBA), mis moodustab kogu Boswellia serrata ekstraktist umbes 2-3% on boswelliinhapetest arvatavasti kõige tugevam ja positiivse tervisemõju seisukohalt ka olulisim. Teised uuringud näitavad siiski, et ka teised bosweliinhapped vastutavad taime põletikku moduleerivate omaduste eest. Uuringutest Boswellia erinevate toimete kohta kirjutame põhjalikumalt alapealkirja “Mida ütlevad Boswellia kohta uuringud” all.

Siinkohal on oluline ära märkida, et Boswellia võib vähendada teiste põletikuvastaste ravimite toimet. Seega, kui tarbid põletikuvastaseid ravimeid, siis räägi oma arstiga enne Boswellia toodete kasutamist.

Boswellia tooteid hinnatakse üldiselt nende boswelliinhapete kontsentratsiooni järgi. Ecoshi Boswellia serrata ja liposoomse kurkumiini toidulisandis on boswelliinhapete sisaldus vähemalt 65%. 

Boswellia_Boswellia_Serrata_Boswellia_vaik_Boswellia_ekstrakt_Viirukipuu_ekstrakt_Viirukipuu_India_Viirukipuu_tervisekasud_Ecosh

Mida ütlevad Boswellia kohta uuringud

Uuringute andmetel võib Boswellia moduleerida põletikku ja olla kasulik ka artroosi, reumatoidartriidi, astma ning põletikulise soolehaiguse korral. Lisaks on uuringud näidanud Boswellia antibakteriaalset ja seenevastast aktiivsust. Allolevalt kirjutamegi veidi täpsemalt sellest, mida teadlased tänaseks avastanud on.

1. Antibakteriaalne aktiivsus

Boswellia carterii ja Boswellia serrata happed, millest eelnevalt ka rääkisime, on uuringutes näidanud kõrget antibakteriaalset aktiivsust. 

  • Bacillus. Näiteks avastati Boswellia carterii õlis antibakteriaalne toime Bacillus’e vastu. Peamised toimeained olid verticilla-4(20),7,11-trieen (C20H32) ja inkensool. Boswellia carterii antibakteriaalset aktiivsust näitasid ka atsetüülketoboswelliinlhape (AKBA), α- ja β-BA ning 3-oksotirukalhape. Boswellia serrata puhul osutus nende ühendite aktiivsus aga veelgi tugevamaks.
  • P. vulgaris ja P. aeruginosa. B. serrata vee-ekstrakt on jälle näidanud suurepärast antibakteriaalset aktiivsust P. aeruginosa ja P. vulgaris’e suhtes, kusjuures minimaalne pärssiv kontsentratsioon oli 12,5 µg/µl. Ka Boswellia serrata petrooleetriline ekstrakt on näidanud suurepärast antibakteriaalset aktiivsust P. aeruginosa suhtes, mille minimaalse pärssiva kontsentratsiooni väärtus oli 12,5 µg/µl. Lisaks näitasid suurt pärssivat toimet gramnegatiivse organismi P. aeruginosa vastu ka B. serrata eetriekstrakt ja atsetooniekstrakt ning P. vulgaris’e vastu Boswellia serrata metanooliekstrakt.
  • Staphylococcus aureus. B. carterii’st isoleeritud AKβ-BA on osutunud aktiivseks ühendiks, mille minimaalse pärssiva kontsentratsiooni väärtus oli 2-8 μg/ml kõigi testitud grampositiivsete bakteriaalsete patogeenide vastu. Sellel oli kontsentratsioonist sõltuv bakteritsiidne toime ka Staphylococcus aureus’e vastu.
  • E. coli ja K. pneumoniae. Lisaks on Boswellia serrata atsetoonekstrakt näidanud suurepärast antibakteriaalset aktiivsust E. coli ja K. pneumoniae suhtes, mille minimaalse pärssiva kontsentratsiooni väärtus oli 12,5 µg/µl. Ka Boswellia serrata metanoolne ekstrakt on näidanud head antibakteriaalset toimet E. coli, P. aeruginosa ja P. vulgaris’e vastu, mille minimaalse pärssiva kontsentratsiooni väärtus oli 25 µg/µl.
  • S. aureus, E. coli, Proteus mirabilis ja Pseudomonas aeruginosa. Boswellia serrata koore eeterlikku õli testiti grampositiivsete ja gramnegatiivsete bakterite vastu ja see näitas S. aureus, E. coli ja Proteus mirabilis suhtes märkimisväärset inhibeerivat toimet. Uuriti ka B. carterii antimikroobset efektiivsust E. coli ja Pseudomonas aeruginosa suhtes. Inhibeerivat toimet leiti kõigi patogeenide suhtes, kusjuures suurim tundlikkus täheldati P. aeruginosa suhtes juba kontsentratsioonide 6,6 μg/ml juures.
  • Salmonella typhi. B. serrata õlivaik ekstraheeriti metanooliga ja selle antimikroobset toimet hinnati kahe grampositiivse organismi (Bacillus subtilis ja Staphylococcus aureus) ja kahe gramnegatiivse organismi (Salmonella typhi ja Escherichia coli) abil. Ka siin näitas ekstrakt märkimisväärset antimikroobset toimet. 
  • Streptococcus pyogenes. B. carteri alkoholiekstrakti hinnati, katsetades selle ekstrakti nelja tüüpi bakterite kasvu vastu. Kaks neist olid grampositiivsed bakterid Staphylococcus aureus (24 isolaati) ja Streptococcus pyogenes (18 isolaati) ning teised gramnegatiivsed bakterid E. coli (35 isolaati) ja Salmonella. spp. (20 isolaati). Kasutati viit ekstrakti kontsentratsiooni (25, 50, 75, 100 ja 200 mg/ml). Ekstrakt näitas antibakteriaalset aktiivsust kõikide bakteritüüpide suhtes ning ekstrakti baktereid pärssiv võime suurenes otseselt ekstrakti kontsentratsiooni suurenemisega (25).

Boswellia vaigu antibakteriaalsete omaduste taga arvatakse olevat fenoolhappe sisaldus boswelliinhappes. Orgaanilistes hapetes sisalduvad fenoolsed ühendid parandavad valgu ja energia tõhusust, vähendavad mikroobide konkurentsi toitainete ja endogeense lämmastiku kadude pärast, vähendavad subkliiniliste infektsioonide esinemist ja immuunsüsteemi vahendajate sekretsiooni ning ka ammoniaagi tootmist (25).

Olgu siinkohal taaskord öeldud, et antibakteriaalset toimet on näidanud kõik Boswellias sisalduvad hapete ühendid, kuid AKBA on osutud kõige aktiivsemaks boswelliinhappeühendiks grampositiivsete bakteriaalsete patogeenide suhtes (25).

2. Seenevastased omadused

Samuti on uuritud  Boswellia vaigu seenevastast toimet ning teatatud, et B. carterii, B. papyrifera, B. serrata ja B. rivae vaiguõli eeterlikud õlid on näidanud suurt aktiivsust erinevate seente tüvede vastu, kus minimaalsed pärssiva kontsentratsiooni väärtused olid nii madalad nagu 6,2 μg/ml (25).

Lihtsustatult tähendab see seda, et seenevastaseks toimeks ei ole palju Boswelliat vaja.

Täpsemalt, nelja Boswellia liigi eeterlikud õlid on näidanud märkimisväärset seenevastast toimet selliste seente tüvede nagu Candida albicans’i ja Candida tropicalis’e suhtes. Uuringu autorid avastasid, et seenevastase toime eest oli vastutav Boswellia eeterlikes õlides sisalduv limoneenikomponent*.

B. carterii eeterlik õli pärssis jälle märkimisväärselt Aspergillus flavus’e toidu kaudu leviva toksigeense tüve kasvu ja aflatoksiinide tootmist vastavalt 1,75 ml/ml ja 1,25 ml/ml juures (25). 

Õlil oli ka lai seenevastane spekter 12 toiduga leviva hallitusseene suhtes ja see näitas ka tugevat antioksüdantset aktiivsust, mille IC50 väärtus ja linoolhappe peroksüdatsiooni protsendiline pärssimine oli vastavalt 0,64 ml/ml ja 51,68% (25).

* Limoneen on kemikaal, mida leidub tsitrusviljade koortes ja ka teistes taimedes ja seda kasutatakse ka ravimite valmistamiseks. Limoneeni kasutatakse näiteks rasvumise, vähi ja bronhiidi korral, kuid nende kasutusviiside toetuseks puuduvad head teaduslikud tõendid. Toitudes, jookides ja närimiskummides kasutatakse limoneeni lõhna- ja maitseainena.

3. Põletikku moduleerivad omadused

Boswellia vaik võib aidata kehas ka põletikku moduleerida. Põletik on keha loomulik reaktsioon, kui meil on mingi haigus või vigastus. Põletik võib olla kasulik, kui see aitab meil paraneda, aga see võib olla ka kahjulik, kui see on liiga tugev, või kestab liiga kaua.

Põletikus osalevad erinevad ained, mis annavad meie immuunsüsteemile signaale, kuidas reageerida. Mõned neist ainetest on näiteks TNFα, IL-1β ja IL-6. Need ongi just need ained, mis võivad tekitada veelgi suuremat põletikku ja kutsuda appi ka teisi aineid. Need teised appi kutsutud ained võivad aga rakke ja kudesid hoopis kahjustada. Seepärast ongi oluline kehas nende ainete taset ja tootmist kontrollida.

Boswellia vaik sisaldab mitmeid ühendeid, mis võivad neid aineid mõjutada. Mõned neist ühenditest on taaskord needsamad boswelliinhapped, mis võivad takistada ühe ensüümi tööd, mis teeb arahhidoonhappest leukotrieene. Leukotrieenid on veel ühed põletikulised ained, mis kehas erinevaid probleeme põhjustada võivad (25).

Niisamuti võib Boswellia vaik takistada teisi ensüüme, mis teevad arahhidoonhappest prostaglandiine ja lipoksiine, mis on veel ühed põletikulised ained, aga need võivad aidata meie kehal ka toimida ja tasakaalu saavutada. Boswellia vaik võib nende ainete taset ja tüüpi meie kehas mõjutada (25).

4. Rakkude ja DNA kaitse ehk antioksüdantide aktiivsus

Kirjanduses on mainitud ka Boswellia vaigu antioksüdatiivseid omadusi ja näidatud, et boswelliinhapped takistavad ka teatud ensüümide negatiivset mõju DNA-le. Nimelt on B. carterii, B. frereana, B. sacra ja B. serrata vaigu farmakokineetilised testid näidanud, et need on CYP ensüümide mõõdukad kuni tugevad inhibiitorid, mis pärsivad võrdse tõhususega peamisi ravimeid metaboliseerivaid ensüüme.

P450 (CYP) on suur ja mitmekesine ensüümide rühm, mis soodustavad orgaaniliste ainete oksüdeerimist.

Lihtsustatult, üks asi, mida uuriti, oli see, kuidas Boswellia vaik mõjutab meie keha ensüüme. Ensüümid on ained, mis aitavad meie kehal toimida ja üht liiki aineid teiseks muuta. Mõned ensüümid aitavad meil näiteks lagundada toitu või toota hormoone. Mõned ensüümid aga võivad muuta ka ravimeid, mida tarbime.

Teadlased leidsid, et Boswellia vaik võib takistada mõningaid ravimite omastamisega seotud ensüüme ettenähtud moel töötamast. See tähendab, et kui võtame näiteks Boswellia vaiku koos teiste ravimitega, siis ei pruugi need ravimid enam sel moel mõjuda, nagu nad mõjuma peaksid. Mis võib olla kasulik või, siis jälle mitte ja seda olenevalt sellest, milliseid ravimeid kasutame ja kui palju.

Teine asi, mida uuriti, oli see, kuidas Boswellia vaik meie keha antioksüdante mõjutab. Antioksüdandid on ained, mis kaitsevad sinu rakke kahjustuste eest, mida teevad vabad radikaalid. Vabad radikaalid on osakesed, mis võivad hävitada  DNA-d ja valke.

Uurijad leidsid, et Boswellia vaik sisaldab palju antioksüdante, mis võivad vabu radikaale püüda ja neid kahjutuks muuta. See tähendab, et lisaks muule positiivsele, võib Boswellia vaik aidata vältida ka erinevaid terviseprobleeme ja enneaegset vananemist, mida vabade radikaalide liiasuse ehk oksüdatiivse stressiga seostatakse.

Teadlased testisid ka Boswellia mõju südametööle. Selleks kasutasid nad ainet, mis tekitab südames kunstlikult infarkti ehk veresoonte ummistuse. Uuringu tulemused viitasid sellele, et Boswellia vaik võib pakkuda südamele natuke kaitset. Kuigi, see kaitse ei ole väga tugev ja ei pruugi alati töötada (25).

5. Immuunsüsteemi moduleerimine

Immuunsüsteem on keha kaitsevõime, mis aitab meil võidelda haigustekitajate ja võõraste ainete vastu. Immuunsüsteem koosneb erinevatest rakkudest ja molekulidest, mis omavahel suhtlevad ja signaale annavad. Mõned neist on näiteks:

  • Makrofaagid, mis on rakkude sööjad. Täpsemalt, makrofaagid on kaasasündinud immuunsüsteemi rakud, mis õgivad baktereid ja eritavad nii põletikuvastaseid, kui ka antimikroobseid mediaatoreid. Lisaks sellele mängivad makrofaagid olulist rolli haigete ja kahjustatud rakkude kõrvaldamisel nende programmeeritud rakusurma kaudu.
  • Tsütokiinid, mis on signaalained. Need on väikesed valgud, mis on olulised teiste immuunsüsteemi rakkude ja vererakkude kasvu ja aktiivsuse kontrollimisel. Vabanedes annavad nad immuunsüsteemile märku, et see peaks oma tööd tegema. Tsütokiinid mõjutavad kõigi vererakkude ja teiste rakkude kasvu, mis aitavad kaasa organismi immuun- ja põletikureaktsioonidele.
  • Komplemendisüsteem, mis on valkude ahel. Täpsemalt on komplemendisüsteem üks tähtsamaid osi kaasasündinud immuunkaitses. See on vereplasma valkude kogum, mille komponendid ründavad omavahelises koostoimes rakuväliseid patogeene ehk haigustekitajaid (25).

Vahel võivad aga meie immuunsüsteemi rajad mingil põhjusel sassi minna ja kõik ei toimi enam päris nii nagu peaks. Õnneks on teadlased leidnud, et Boswellia vaik võib meie immuunsüsteemi erinevatel viisidel mõjutada. Näiteks:

  • See võib aidata makrofaagidel paremini töötada ja rohkem haigustekitajaid hävitada.
  • See võib muuta tsütokiinide taset ja tüüpi, mis mõjutavad meie põletikku ja immuunvastust. Mõned tsütokiinid võivad põhjustada põletikku ja teised võivad seda vähendada.
  • See võib positiivselt mõjuda ka komplemendisüsteemi tööle ning takistada sel moel kudede kahjustusi.
  • Meie immuunsüsteemiga on seotud ka vähirakud. Need on meie enda rakud, mis on muutunud kontrollimatult jagunevateks ja invasiivseteks. Ühest küljest ongi vähk meie immuunsüsteemi häirete ilming, kuna pahaloomulised rakud suudavad pääseda immuunsüsteemi poolt äratundmisest ja hävitamisest. Kroonilised infektsioonid ja põletik, mis on seotud piiratud või polariseeritud immuunvastusega, aitavad samuti kantserogeneesile ja kasvaja progresseerumisele kaasa (26). Lisaks sellele, et vähirakud võivad põhjustada kasvajaid, võivad nad levida ka teistesse organitesse. Uuringutes on aga leitud, et Boswellia vaik võib erinevatel viisidel mõjutada ka kaugelearenenud kasvajarakke. Mõned neist Boswellia toimemehhanismidest, mida teadlased on välja toonud, on näiteks järgmised:
    • Boswellia võib peatada pahaloomuliste kasvajarakkude jagunemist ja sundida neid surema. Seda nimetatakse apoptoosiks. 
    • Niisamuti võib see muuta vähirakkude omadusi ja muuta need vähem agressiivseteks. Seda nimetatakse diferentseerumiseks.
    • Lisaks võib see ka takistada vähirakkude signaalide edastamist ja nende ellujäämist. Seda nimetatakse signaaliülekande inhibeerimiseks (12, 13, 14, 25).

6. Seedetrakti stimuleerimine

Uuringute tulemused on näidanud, et Boswellia mõjub seedesüsteemile stimuleerivalt, gaase tõrjuvalt ja söögiisu soodustavalt. Samuti on leitud, et see suurendab seedemahlade voolu, mis viib nii seedimise, kui ka toitainete imendumise paranemiseni (25).

On võimalik, et kuna boswelliinhappe orgaanilised happed stimuleerivad kõhunäärmeensüümide sekretsiooni, võivad nad parandada ka valkude seeditavust, vähendada mikroobide konkurentsi toitainete pärast, pärssida endogeenseid lämmastikukaotusi ja vähendada subkliiniliste infektsioonide esinemist* (25).

Siia hulka kuuluvad ka seedetrakti pH vähenemine, suurenenud pankrease sekretsioon ja troofiline mõju seedetrakti limaskestale. 

Miller jt väitsid, et Boswellia liigid on ühed tähtsamad ravimtaimed, mida kasutatakse palaviku, valu ning kõhuhädade leevendamiseks (25). Boswellia stabiliseerib soolestikku, rahustab ja aitab kaitsta sinu soolestiku tervist ning seedetrakti limaskesta.

* Subkliiniline infektsioon on nakkus, millega ei kaasne tuvastatavaid sümptomeid, kuid mida põhjustavad mikroorganismid, mis on võimelised tekitama kergesti äratuntavaid haigusi, nagu poliomüeliit või mumps.

7. Anti-artriitiline aktiivsus ja artroos ehk liigeskulumus

Artroos ehk liigesekulumus ehk osteoartroos (ka osteoartriit) on degeneratiivne liigesehaigus, mille puhul liigeses olevad koed aja jooksul lagunevad. Artroos on kõige levinum artriidi tüüp ja esineb sagedamini just vanemaealistel inimestel. Selle häirega inimesed kaebavad tavaliselt liigesevalu ja pärast puhkust või tegevusetust lühiajalist jäikust (1, 2).

Paljudes uuringutes Boswellia mõju kohta artroosile on leitud, et see on tõhus sellele seisundile iseloomuliku valu ja põletiku ravimisel (1, 2).

Ühes 2003. aastal ajakirjas Phytomedicine avaldatud uuringus leiti, et kõik 30 Boswellia’t saanud artroosi põlveliigese valuga inimest märkasid põlveliigese valu vähenemisest. Samuti teatasid nad põlve painduvuse suurenemisest ja kõndimiskauguse suurenemisest. Vähenes ka põlveliigese turse sagedus. Boswellia ekstrakti soovitatakse seega kasutada põlve artroosiga patsientidel koos võimaliku terapeutilise kasutamisega teiste artriitide korral (1, 2, 25).

Ka uuemad uuringud toetavad Boswellia kasutamist artroosi puhul (3, 4). 

Teises uuringus (olgu ka öeldud, et seda konkreetset uuringut rahastas Boswelliat tootev ettevõte), leiti, et rikastatud Boswellia ekstrakti annuse suurendamine viis ka füüsilise võimekuse suurenemiseni ning põlveliigese valu vähenes 90 päeva pärast Boswellia preparaadi tarbimist võrreldes väiksema annuse ja platseeboga. Samuti aitas Boswellia preparaat vähendada kõhre lagundava ensüümi taset (5).

8. Reumatoidartriit

Reumatoidartriit on haigus, mis mõjutab näiteks USAs 2-3% ja Euroopas 0,5-2% elanikkonnast. Tavapärane meditsiin hõlmab ravi steroidide, mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite (MSPVA) ja selliste bioloogiliste ainetega nagu tuumornekroosifaktor alfa (TNF-α-*) ja interleukiin-1 beeta (IL-1β*) antagonistid ehk pärssijad (25).

Uuringud Boswellia kasulikkuse kohta reumatoidartriidi ravis on näidanud erinevaid tulemusi. Ühes vanemas uuringus, mis avaldati ajakirjas Journal of Rheumatology, leiti, et Boswellia mõjutab reumatoidartriidile iseloomulikku liigesepõletikku (1). 

Teises uuringus teatati, et Boswellia carteri vaigu atsetoonekstrakt vähendas rottidel artriidi markereid, vähendas käpaödeemi ja pärssis märkimisväärselt ka kohalikku koe TNF-α-* ja IL-1β* taset (25).

Sarnaseid uuringuid on tehtud ka kasutades Boswellia serrata ekstrakti ning sellega seoses kinnitatud, et B. serrata ekstraktid nihutavad annuses 200 mg kilogrammi kohta tsütokiinide tasakaalu luu kaitsva mudeli suunas, mis toimib nii TNF-α-, IL-1β- ja IFN-α taseme vähendamiseks, kui ka IL-10* taseme tõstmiseks (25). 

Mõned uuringud viitavad sellele, et Boswellia võib sekkuda ka autoimmuunsesse protsessi, mis teeks sellest reumatoidartriidi korral efektiivse abi. Ka edasised uuringud toetavad Boswellia tõhusaid põletikuvastaseid ja immuunsüsteemi tasakaalustavaid omadusi (6, 7).

Selliste taime põletikunäitajaid modulleerivate toimete eest peetakse taaskord vastutavaks just boswelliinhappeid. Lisaks põletikku moduleerivale toimele on erinevate Boswellia liikide ekstrakt uuringutes näidanud ka märkimisväärset radikaalide vastast toimet. Tõenäoliselt on need kaks mõju omavahel seotud. Tulemused on ka kooskõlas varasemate uuringutega, mis näitavad, et Boswellia pärsib TH1* tsütokiinide tootmist ja soodustab TH2* tootmist. 

Uuringutes on näidatud, et Boswellias sisalduvad triterpeenhapped on võimelised blokeerima põletikureaktsioone nii ägeda, kui ka kroonilise põletiku mudelites (25).

Selgitavad mõisted:

* TNF-α. Suurtes kogustes TNF-α eritub seerumisse vastuseks mitmesugustele põletikulistele stiimulitele ja infektsioonidele, sealhulgas HIV-1. Kõrge TNF-α ekspressioon kutsub esile kudede nekroosi põhjustavate molekulide biosünteesi (nt kollügenaasid, proteaasid ja reaktiivsed hapnikuliigid) (28).

*  IL-1β. Lisaks IL-1β kasulikule rollile infektsioonide puhastamisel on sellele tsütokiinile omistatud ka panus põletikuliste haiguste raskusastmesse. Näiteks on näidatud, et kõrgenenud IL-1 signaaliülekanne põhjustab neuronirakkude surma (29).

* IL-10. Interleukiin 10 on põletikuvastane tsütokiin, mis mängib olulist rolli põletikuliste ja autoimmuunsete patoloogiate ennetamisel. Kõrgenenud IL-10 tase võib takistada peremeesorganismi vastust mikroobipatogeneesile ning takistada sellega seotud koekahjustuste ja hemodünaamiliste häirete lahendamist (30).

* TH1. TH1-tüüpi tsütokiinid toodavad pigem proinflammatoorset ehk põletikueelset reaktsiooni, mis vastutab rakusiseste parasiitide tapmise ja autoimmuunsete reaktsioonide säilitamise eest. Kuigi paljud uuringud toetavad Th1-rakke ja IFN-γ kui Th2-tüüpi vastuste inhibiitoreid, näitavad teised uuringud, et Th1-rakud võimendavad põletikku ja ei paranda haigust (31, 34).

* TH2. Seevastu 2-tüüpi Th (Th2) rakud toodavad IL-4, IL-5, IL-10 ja IL-13, mis vastutavad tugeva antikehade tootmise, eosinofiilide aktiveerimise ja mitme makrofaagi funktsiooni pärssimise eest, pakkudes seega fagotsüütidest sõltumatuid kaitsvaid reaktsioone. Th2-tüüpi tsütokiinid, mida toodavad Th2-rakud, aitavad otseselt või kaudselt kaasa ka vigastatud kudede parandamisele, olles suunatud paljudele erinevatele immuun- ja mitteimmuunsetele rakkudele, sealhulgas fibroblastidele, epiteelirakkudele, makrofaagidele ja endoteelirakkudele (32, 33).

9. Põletikuline soolehaigus

Tänu oma põletikku moduleerivatele omadustele on Boswellia uuringutes oma rolli näidanud ka põletikuliste soolehaiguste, nagu näiteks Crohni tõve ja haavandilise koliidi korral (1).

2001. aasta uuringus võrreldi ühte spetsiaalset Boswellia ekstrakti (H15) ja põletikuvastast retseptiravimit mesalamiini (Apriso, Asacol HD). Uuringu tulemustest järeldati, et ravi H15-ga ei ole halvem kui mesalasiiniga. 

Seda võib tõlgendada tõendina H15 tõhususe kohta vastavalt tehnika tasemele aktiivse Crohni tõve ravis Boswellia serrata ekstraktiga, kuna mesalasiini tõhusus sellel näidustusel on tervishoiuasutuste poolt heaks kiidetud. Arvestades nii Boswellia serrata ekstrakti H15 ohutust, kui ka efektiivsust, näib uuringu läbiviijate seisukohalt Boswellial olevat mesalasiinist parem kasu ka riski-kasu hindamise seisukohalt (8).

Mitmed uuringud on leidnud, et Boswellia võib olla tõhus ka haavandilise koliidi ravimisel. Seda, kuidas Boswellia põletikuvastane ja immuunsüsteemi tasakaalustav toime võib parandada ka põletikulise soole tervist – me alles hakkame tasapisi avastama (9).

Ühes kliinilises uuringus kroonilise koliidi all kannatavate patsientidega uuriti näiteks B. serrata vaigu (300 mg 3 korda päevas 6 nädala jooksul) mõju ja võrreldi seda sulfasalasiini mõjuga (1 g 3 korda päevas 6 nädala jooksul). 

Seejärel uuriti patsientide väljaheite omadusi ja histopatoloogiat, samuti tehti neile skaneeriv elektronmikroskoopiat (SEM) ning määrati hemoglobiini, seerumi raua, kaltsiumi, fosfori, valkude, leukotsüütide ja eosinofiilide üldkogus.

Boswellia vaiguga ravitud patsientidest 90%-l paranes üks või mitu parameetrit. Kontrollrühmas saavutas 60% patsientidest sarnaseid tulemusi. Aga, Boswellia vaiguga ravitud patsientidest saavutas remissiooni 70%, samas kui sulfasalasiini puhul oli remissiooni määr vaid 40% (25).

10. Astma

Nagu siin loos ka varem mainisime, võib Boswellia rolli mängida ka leukotrieenideks nimetatud ainete vähendamisel, mis bronhide lihaste kokkutõmbumist põhjustavad. Näiteks, 1998. aasta uuringus Boswellia mõju kohta bronhiaalastmale leiti, et Boswelliat võtnud inimestel vähenesid astma sümptomid ja näitajad (10).

Uuringud jätkuvad siiani ja on jätkuvalt näidanud, et Boswellia positiivsed immuunsüsteemi tasakaalustavad omadused võivad aidata ka astma korral  esineva liigse reaktsiooni korral keskkonnaallergeenidele (11).

11. Depressioon ja ärevus

Hiljuti leiti 2008. aasta uuringus, et Boswellia suits ehk viiruki põletamine aitas leevendada hiirte depressiooni ja ärevust. Käimasolevad katsed tõestavad teaduslikult, et sellel on sama mõju ka inimestele (17).

Ekstrakt ja/või boswelliinlhapped on uuringutes osutunud tõhusaks haavandilise koliidi, keemiliselt indutseeritud maksakahjustuse, bronhiaalastma ja ka muude terviseprobleemide korral (1, 2, 17, 22, 25). Kuna boswellia on tõhus põletikku moduleeriv aine, võib ta lisaks olla ka üks väga tubli valuvaigistaja ning ennetada kõhrede kadumist. 

Ecoshi BOSWELLIA + LIPOSOOMNE KURKUMIIN – looduslik abi valu korral

Ecosh`i Boswellia serrata ja liposoomse kurkumiini toidulisand on loodud sinu üldise tervise toetamiseks. Boswellia annab oma panuse sinu liigeste heaolule ja liikuvusele ning kurkum peidab endas märkimisväärseid rakke kaitsvaid omadusi. Niisamuti mõjub kurkum positiivselt ka sinu immuunsüsteemile. Lisaks aitavad Boswellia ja kurkum säilitada ülemiste hingamisteede ja kopsude tervist. Allolevalt vastame ka Boswellia ja liposoomse kurkumiini toidulisandi kohta enim küsitud küsimustele.

  • Miks on Ecoshi Boswellia toidulisandis sisaldub lisaks Boswelliale ka kurkumiin? Peamine küsimus Ecoshi Boswellia ja kurkumiini toidulisandi kohta on ilmselt see, et kui Boswellia on juba ise niivõrd tugevate omadustega, siis miks täiendada kurkumiiniga? Põhjus selleks on väga lihtne. Mõlema taime põletikku moduleerivate, valuvaigistavate ja liigestele positiivselt mõjuvate omaduste tõttu tekib neil koos sünergia, kus nad panevad ühisel jõul organismi põletiku rahustamiseks vajalikke aineid tootma. Niisamuti sobivad nad mõlemad ka pikaaegseks kasutamiseks. 
  • Miks toidulisandis sisalduv kurkumiin on just liposoomses vormis? Liposoomsel kujul omastab keha kurkumiini lihtsalt kordades paremini. Lisaks on sellisel kujul toidulisandid ka õrnemad maole. Liposoomsete toidulisandite plusside kohta saad lähemalt lugeda siit.
  • Kas Ecoshi Boswellia toidulisand sisaldab piisavalt boswelliinhappeid? Ecoshi Boswellia ja kurkumiini toidulisandis on boswelliinhapete sisaldus minimaalselt 65% ja sellises koguses toimeaineid Boswellia vaigust välja ekstraheerida on juba väga hea tulemus, sest tavaliselt jääb boswelliinhapete sisaldus vahemikku kuni 40%.
  • Miks Ecosh`i toidulisandis on Boswellia just ekstrakti, mitte õli kujul? Ekstrakt tehakse samuti vaigust, aga kui küsid miks just ekstrakt mitte õli, siis ka siin on vastus lihtne. Viirukiõli ei pruugi tegelikult seespidiseks tarbimiseks üldse väga ohutu olla. Seepärast ongi seespidiseks tarbimiseks loodud just Boswellia ekstrakt (27). 
  • Millest täpselt Ecosh`i Boswellia ja Kurkumiini toidulisand koosneb? See toidulisand sisaldab: 
    • India viirukipuu (Boswellia Serrata) ekstrakti 6-10:1 (kus, Boswellia happeid on minimaalselt 65%);
    • liposoomse kurkumiini kompleksi [maltodekstriin, kurkum ehk kollajuur (Curcuma L.) ekstrakti (kus kurkuminoide on minimaalselt 18 %);
    • niiskusesäilitajat: glütserooli;
    • emulgaatorit: päevalille letsitiini fosfolipiide; 
    • glaseerainet: pullulaani (taimse kapsli kest); 
    • paakumisvastaseid aineid: rasvhapete magneesiumsoolasid. 
  • Kuidas Ecosh`i Boswellia ja kurkumiini toidulisandit tarbida? Võta päevas 1 kuni 3 kapslit koos rasvu sisaldava toiduga.
  • Vastunäidustused. Seda toidulisandit ei ole soovitav kasutada rasedatel naistel ja imetavatel emadel. Boswellia võib mõjutada ka vere hüübimist, seetõttu tuleb toidulisandi tarbimisega olla ettevaatlik vere hüübimist mõjutavate ravimite (nt antikoagulandid) tarbimisel, vere hüübimishäirete korral ning enne või pärast kirurgilist protseduuri. Ravimite kasutamisel konsulteeri eelnevalt kindlasti arsti või apteekriga.

Boswellia-Serrata_õiepungad_2

Boswellia tervisemõjud

Allolevalt toome sinuni Boswellia tervisemõjud.

  • Seedetrakti tervis. Boswellia toetab seedetrakti tervist kuna ta kaitseb seedetrakti, rahustab soolestikku ja võib aidata säilitada ka seedetrakti limaskesta. 
  • Liigeste tervis. Toetab liigeste paindlikkust ning aitab liigestel end mugavalt tunda. 
  • Hingamisteede tervis. Boswellia serrata toetab kopsude tervist.
  • Vaimne tervis. Boswellia toetab vaimset funktsiooni ja aitab hoida pea nö “selgena”.
  • Südame- ja veresoonkonna tervis. Toetab südame funktsiooni ja aitab tervislikul tasemel hoida ka vere kolesteroolitaset.
  • Reproduktiivne tervis. Boswellia serrata toetab naiste tervislikku menstruatsiooni ja ka meeste seksuaaltervist.

Kurkumiini tervisemõjud

Järgnevalt saad lugeda kurkumiini tervisemõjude kohta.

  • Seedetrakti tervis. Kurkumiini kasutatakse seedimise toetamiseks ja hõlbustamiseks mitmetel põhjustel kuna ta:
    • aitab toetada normaalset maksafunktsiooni ja säilitada maksa tervist;
    • aitab kaasa seedetrakti vedelike tootmise stimuleerimisele;
    • toetab sapiteede funktsiooni;
    • aitab kaasa seedimise mugavusele;
    • aitab hõlbustada rasva seedimist, takistab rasvade kuhjumist ja hõlbustab nende lagundamist maksas.
  • Naha tervis. Aitab hoida nahka tervena.
  • Immuunsüsteem. Aitab säilitada immuunsüsteemi tõhusust ja aitab säilitada vastupanu allergiatele. 
  • Rakkude kaitse ja antioksüdantsed omadused. Omab märkimisväärseid antioksüdantseid omadusi ja aitab vähendada oksüdatiivset stressi.
  • Südame- ja veresoonkond. Kurkumiin toetab vereringet, vere tootmist ja ka kvaliteeti. Lisaks toetab kurkumiin ka südame funktsiooni. 
  • Hingamisteed. Kurkumiin aitab säilitada kopsude ja ülemiste hingamisteede tervist.
  • Liigesed ja luud. Aitab säilitada liigeste ja luude tervist, aitab kaitsta liigeseid ning  säilitada liigeste paindlikkust.
  • Närvisüsteem. Toetab närvisüsteemi funktsiooni ja aitab kaasa heale närvisüsteemi tasakaalule.
  • Põletikureaktsioonide juhtimine. Kurkumiin aitab kontrollida organismisiseseid põletikureaktsioone ja vähendada põletikku.

Boswellia kõrvaltoimed ja koostoimed teiste ravimitega

  • Boswellia võib stimuleerida verevoolu emakas ja vaagnas. Seega võib see kiirendada menstruatsioonivoolu ja rasedatel naistel raseduse katkemist põhjustada.
  • Boswellia muude võimalike kõrvaltoimete hulka kuuluvad iiveldus, happeline refluks, kõhulahtisus ja nahalööve.
  • Boswellia ekstrakt võib omada koostoimet ka ravimitega, sealhulgas ibuprofeeni, aspiriini ja teiste mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitega. Seega konsulteeri enne toidulisandi tarbimist kindlasti oma arstiga (1).

Annustamine

Boswellia tooted võivad olla väga erinevad. Seega järgi nende tarbimisel kindlasti tootja juhiseid ja ära unusta enne mis tahes taimse ravi kasutamist rääkida oma arstiga.

Üldised annustamisjuhised soovitavad suukaudseks tarbimiseks võtta 300-500 milligrammi (mg) kaks kuni kolm korda päevas. Põletikulise soolehaiguse korral võib annus olla suurem.

Artriidi Sihtasutus soovitab näiteks 300-400 mg kolm korda päevas toodet, mis sisaldab 60% boswelliinhappeid (15).

Kui tarbid Ecosh`i Boswellia + Liposoomse kurkumiini toidulisandit, siis võta päevas koos rasvu sisaldava toiduga 1 – 3 kapslit.

Boswellia vaik ja selle erinevad vormid

Boswelliat saab tarbida erinevatel viisidel, sealhulgas suukaudselt kapslite, tablettidena või tinktuuridena, põletades viirukiõli aroomilambis või viiruki kujul, või siis kasutades seda õlina, mida saab kehale kanda. 

Boswellia vaigu erinevad vormid

  • Boswellia vaik ehk frankincense või olibanum. See on puhas ja töötlemata vaik, mida võib põletada ja millest võib ka ise viirukiõli teha.
  • Boswellia eeterlik õli ehk viirukiõli ehk frankincense õli. Boswellia eeterlikku õli toodetakse puu vaigust aurudestillatsiooni teel (35).
  • Boswellia ekstrakt. Ka seda toodetakse puu vaigust, aga veidi teisel meetodil. Korjatud, puhastatud ja sorteeritud vaik ekstraheeritakse, kus erinevaid aineid kasutades aidatakse vaigust aktiivsed ühendid välja ekstraheerida. Tavaliselt kasutatakse vaigus sisalduvate ühendite ekstraheerimiseks erinevaid lahusteid, nagu atsetoon, etanool või metanool. Boswellia ekstrakt ja ekstrakti pulber ongi Bosellia vaigu need vormid, mis sobivad enim justnimelt seespidiseks tarvitamiseks.
  • Boswellia ekstrakti pulber. Seejal toimub Boswellia ekstrakti filtreerimise ja kuivatamise protsess, et saada soovitud Boswellia ekstrakti pulbriline vorm (41).

Viiruk

Erinevad Boswellia liigid ja nende erinevad aroominoodid

Boswellia erinevate liikidega on meist eneselegi teadmata tegemist teinud paljud kogedes näiteks viiruki pehmet aroomi esimesena kas siis kirikus, mošees, templis, sünagoogis, reisil või hoopis külaskäigul sõbra juurde. Allolevalt kirjeldamegi erinevate viirukipuude vaikude aroome (40).

Boswellia serrata ehk India Viirkukipuu – India

Frankincense serrata kasvab Indias ja selle lõhn on kõige tuttavam neile, kes on kasvanud India mandril ja Aasias. See on Boswellia tüüp, mida kasutatakse hinduistlikes tseremooniates ja Ayurveda meditsiinis ja millest siinseski loos just enim rääkisime. Boswellia serratal on selge magus ja vürtsikas aroom, millel on aniisi ja piparmündi noote (40).

Boswellia papyrifera – Etioopia

Boswellia papyrifera kasvab Etioopia põhjaosas Tigray piirkonnas, Eritreas ja Sudaanis. Seda kasutatakse paljudes kirikutes kogu maailmas ja seda nimetatakse sageli ka kirikuviirukiks (ingl Church Frankincense). Frankincense papyrifera on tugeva kesknoodiga, pehme, kuid püsiva lõhna ja erilise aroomiga, milles on tunda õrna apelsinikoore aroomi (40).

Boswellia carterii ja Frankincense sacra

Kuigi botaanikud nõustuvad, et need kaks on üks ja sama liik, ütlevad ülimalt aroomitundlike meeltega inimeste ninad, et tegemist on täiesti erinevate Boswellia vaigu tüüpidega. Seetõttu toome nad siin konkreetses aroomidest rääkivas peatükis ka eraldi välja.

Boswellia carterii – Somaalia

Frankincense carterii on tõenäoliselt kõige enam levinud Boswellia vaigu liik ning Somaalias ja Somaalimaal asuvate Boswellia carterii puude populatsioon on maailma suurim Boswellia “mets”. See annab suurema osa meie vaigust ning on paljude Somaalia perekondade ja kogukondade peamine sissetulek. Kui nuusutame lõhna, mis pärineb frankincense’i eeterlikust õlist, siis ongi see kõige sagedamini just Boswellia carterii eeterlik õli. Carterii on sügava pehme merevaigunoodiga, milles on tunda mee, vanilli ja musta pipra tooni. Sellel on pehmemad tsitruselised noodid kui Boswellia sacra ja Boswellia dalzielii puhul (40).

Boswellia sacra ja Royal Hojari

Araabia kultuurides kõige tuntum Boswellia liik – Boswellia sacra kasvab kogu Araabia poolsaare lõunaosas Adenist kuni Omaanini. See jaguneb kahte tüüpi, tavaline Boswellia sacra vaik ja Hojari tüüpi. Hojari Boswellia sacra vaik on pärit Lõuna-Omaanis asuvast Dhofari mägipiirkonnast ja seda sorteeritakse põhjalikult vaigupisarate värvi, suuruse ja kuju järgi. See on magusam ja tugevama lõhnaga kui tavaline Boswellia sacra vaik, millel on selgelt eristatavad merevaigu ja tugevad tsitrusviljanoodid.

Nimetus “Royal” on lisatud suurematele, parema kujuga vaigupisaratele. Peamised Hojari-tüübid on hõbedane, punane ja roheline Hojari, mida tavaliselt nimetatakse ingliskeeles “Royal Green Hojari”. Royal Green Hojari`i peetakse parimaks Omaani frankincense’iks ja seda tarbitakse Araabia kultuuris sageli meditsiiniliseks kasutamiseks, näiteks traditsiooniliseks teeks (40).

Ülaltoodud 4 tüüpi Boswellia vaiku erinevad oma aroominootide poolest üsna palju ja need on ka peamised rahvusvahelisel turul kaubeldavad Boswellia vaigud.

Must Boswellia sacra (Black sacra) ja Must Boswellia carterii (Black carterii)

Nii Boswellia sacra kui ka carterii on saadaval ka nn mustal kujul. See termin on veidi eksitav, sest need ei ole tegelikult mustad, vaid väga tumeda mee värvi. Must Sacra ja must Carterii on Boswellia vormid, mis esinevad sageli kleepuvate massidena, mis on vürtsitatud vaigupisarate ja puu koorega.

Vaigu destilleerijad eelistavad neid just kõrge eeterlike õlide sisalduse tõttu. Nende kleepuv vorm on üldiselt tingitud puude geograafilisest asukohast tulenevatest rohketest vihmadest ja niisketest ookeanituultest. Mõlemal on magusam, pehmem (mee-laadne) aroom, millel on vähem tsitruselisi noote, kui nende liigikaaslastel. 

Boswellia dalzielii – Nigeeria ja Lääne-Aafrika

Boswellia dalzielii on kaunis boswellia vaik, mis ei ole nii levinud kui teised. Visuaalselt näeb see välja nagu Frankincense Sacra Royal Hojari, millel on suured hästi vormitud pisarad ja kus sageli leidub ka rohkeid rohelisi pisaraid. Peamine erinevus Sacra/Hojari ja Dalzielii vahel on nende lõhnas. 

Lisaks tsitruselistele nootidele on Boswellia dalzielii lõhnas selgelt tunda piparmündi ja kambriumi noote. Osade väidete kohaselt sisaldab võrreldes kõigi teiste liikidega just Boswellia dalzielii`s kõige rohkem terapeutilisi boswelliinhappeid ja AKBA-d. Selle kohta on aga hetkel uuringuid veel vähe (40).

Boswellia frereana (Maydi) – Araabia

Boswellia frereana, mida sageli kutsutakse Maydiks, on Somaalia kultuuri uhkus. Selle keemiline koostis erineb teistest Boswellia liikidest väga palju. Nimelt ei sisalda see boswelliinhappeid, kuid on väidetavalt ometigi sama võimas tervendav ja põletikuvastane vaik kui teisedki.  See on koptide kiriku eelistatuim Boswellia liik ja seda kasutatakse Araabias laialdaselt kõrgekvaliteedilise loodusliku närimiskumina ning suitsutus- ja kosmeetikatoodetena.

Sageli esineb see kuldset värvi lapikute pisaratena, millel on helevalge pinnavärv. On olemas teooria, et ainulaadne kuldse värvusega Boswellia frereana oli see “kuld”, millele viidatakse vanas testamendis Jeesuse sündimise loos (40).

Mustad Boswellia vaigud – Bosweellia rivae, Boswellia neglecta ja Commiphora confusa

Need Boswellia liigid erinevad oma välimuselt kõigist teistest oluliselt. Need on musta värvi eksudaadid, mis on sageli granuleeritud tekstuuriga ja näevad välja tükkidena, millel ei ole selgelt eristatavat pisara kuju. Usu või mitte, kuid need kolm puud toodavad 2-3 erinevat tüüpi/värvi vaiku. Üks neist on selge ja seda kasutavad kohalikud närimiskummina. Kõik 3 kõnealust puud annavad kohalikele poolnomadistlikele hõimudele ja klannidele sissetulekut ja sageli täiendavad nad ka hõimu naiste sissetulekut.

Kusjuures, need kolm puud pakuvad meile oma vaiku ilma puu lõikamiseta (ingl tapping, mis on tavaline vaigu korjamise protseduuri nimi) ja see muudab nad äärmiselt jätkusuutlikuks. See on suur eelis, kuna oleme kaotamas paljusid meie Boswellia liike, kuna nende eeterlike õlide järele on suurenenud nõudlus. Kui suudaksime neid puuliike sagedamini kasutada, vähendaks see veidi survet ülekorjatud ja stressis olevatele puupopulatsioonidele (40).

Boswellia rivae –  Somaalia piirkond Etioopias

Boswellia rivae, mida tuntakse ka kui Ogadeni palsamit, kasvab peamiselt Etioopia Somaalia piirkonnas ning sellel on imeline magus ja vürtsikas aroom. Puu annab 2-3 erinevat tüüpi/värvi vaiku, kuid kaubanduses leidub kõige sagedamini just selle musta vaiku. 

Boswellia neglecta – Keenia ja Lääne-Etioopia

Boswellia neglecta vaik on värskelt sageli pehme ja peaaegu tõrvalaadne ning moodustab kõrbesoojuses kogumiskottides suuri kobaraid. See on vähem magus kui Frankincense rivae ja selles on tunda kuuse noote. Frankincense neglecta kasvab peamiselt Keenias ja Lääne-Etioopias.  

Commiphora confusa ehk Keenia Boswellia

Nagu liiginimi viitab, kuulub see tegelikult mürride perekonda. Siiski on selle aroomiprofiil ja keemiline koostis palju lähemal Boswelliale kui mürrile. Seetõttu nimetatakse seda ka Keenia Bosweliaks (ingl Kenya Frankincense’iks). Varem segasid vaigu kogujad C. Confusat Frankincense neglecta vaiguga.

Kuid nüüd, mil C.Confusal on tuvastatud kui ainulaadne aromaatne vaik ka eraldiseisvalt, võib seda ja selle eeterlikku õli leida ka rahvusvaheliselt turult ka üksi. Nagu nimigi näitab, kasvab Keenia Boswellia peamiselt Põhja-Keenias. C. confusa vaigu ja eeterliku õli ostmine aitab suurendada poolnomadistlike karjapidajate hõimude naiste sissetulekut, kes ostavad vaigu kogumisest saadud raha eest oma peredele toitu ja ravimeid. Sageli kulub neil ühe kilogrammi vaigu kogumiseks terve päev (40).

Boswellia occulta – Somaalia ja Somaalimaa

Alles hiljuti tuvastatud ja nimetatud Boswellia occulta, mis oli siiani varjatud, kasvab Somaalias ja Somaalimaal Boswellia carterii puude seas. Seda segati/segatakse kokku Boswellia carterii vaiguga, et kogujad lisatulu saaksid. Sellel on võrreldes teiste Boswellia liikidega veider aroom ja kibedus, mida võib seostada boswelliinhappega. Boswellia occulta keemiline koostis erineb Boswellia carterii omast ja see sisaldab suurel määral looduses harva esinevat ühendit – metoksüdekaani. Eraldi vaiguna on Boswellia occulta Lääne turule toodud alles hiljuti.

Eksootilised Boswellia liigid

On olemas mitmeid Boswellia vaigu liike, mida leidub turul harva. Enamik neist on pärit Sokotra saarelt. Need on Boswellia ameero, Boswellia socratana ja Boswellia elongata. Aga jätame need haruldased ja ebatavalised liigid praegu  ekspertidele ja kollektsionääridele.

Murekohad seoses Boswellia eeterliku õliga, mida ei saa käesoleva loo raames mainimata jätta

Enamik inimesi ei tea, et Boswellia eeterlik õli sisaldab ainult väga väikest osa selle vaigust leitud terapeutilistest ühenditest. Suurem osa vaigu tervendavatest ühenditest visatakse eeterliku õli tootmisel pärast vaigu destilleerimist jäätmetena ära! 1 kilogrammist Boswellia vaigust saame umbes 5% selle massist, ehk umbes 45 milliliitrit Boswellia eeterlikku õli ja ülejäänud osa läheb kaduma (40).

Aga inimkonna tohutu (ja kasvav) nõudlus eeterlike õlide järele koormab puid üle nende taastumisvõime ning aitab kaasa Boswellia liikide vähenemisele ja otsesele väljasuremisele. Boswellia vaigust on meile aga palju enamat kasu, kui lihtsalt selle eeterlikust õlist. 

Kõik vaiguhapped, sealhulgas boswelliinhapped, just need aktiivsed terapeutilised ühendid, millede positiivsetest tervisemõjudest on siin loos juba palju räägitud – visatakse eeterlikku õli tootest lihtsalt ära. Ekstrakti ja ekstrakti pulbri tegemisel kasutatakse aga ära kogu vaik. Proovi ka muudel võimalustel eelistada Boswellia tooteid, kus on ära kasutatud kogu vaigust saadav kasu.

Aga, kui soovid siiski kasutada Boswellia eeterlikku õli, siis palun tee seda säästlikult, lugupidamisega ja täna puud tema panuse eest. Nende puude hoidmine on meie igaühe töö.

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Boswellia: Uses, Dosage, Side Effects, and More (healthline.com)
  2. Efficacy and tolerability of Boswellia serrata extract in treatment of osteoarthritis of knee – A randomized double blind placebo controlled trial – ScienceDirect
  3. Benefits of antioxidant supplements for knee osteoarthritis: rationale and reality | Nutrition Journal | Full Text (biomedcentral.com)
  4. Evaluation of the effect of Elaeagnus angustifolia alone and combined with Boswellia thurifera compared with ibuprofen in patients with knee osteoarthritis: a randomized double-blind controlled clinical trial | SpringerLink
  5. A Double Blind, Randomized, Placebo Controlled Clinical Study Evaluates the Early Efficacy of Aflapin® in Subjects with Osteoarthritis of Knee (medsci.org)
  6. Full article: Transdermal microemulsions of Boswellia carterii Bird: formulation, characterization and in vivo evaluation of anti-inflammatory activity (tandfonline.com)
  7. Boswellia serrata extract attenuates inflammatory mediators and oxidative stress in collagen induced arthritis – ScienceDirect
  8. Thieme E-Journals – Zeitschrift für Gastroenterologie / Abstract (thieme-connect.de)
  9. Investigation of mitigating effect of colon-specific prodrugs of boswellic acid on 2,4,6-trinitrobenzene sulfonic acid-induced colitis in Wistar rats: Design, kinetics and biological evaluation – PubMed (nih.gov)
  10. Effects of Boswellia serrata gum resin in patients with bronchial asthma: results of a double-blind, placebo-controlled, 6-week clinical study – PubMed (nih.gov)
  11. Thieme E-Journals – Planta Medica / Abstract (thieme-connect.de)
  12. Boswellia sacra essential oil induces tumor cell-specific apoptosis and suppresses tumor aggressiveness in cultured human breast cancer cells | BMC Complementary Medicine and Therapies | Full Text (biomedcentral.com)
  13. Acetyl‐11‐keto‐β‐boswellic acid suppresses invasion of pancreatic cancer cells through the downregulation of CXCR4 chemokine receptor expression – Park – 2011 – International Journal of Cancer – Wiley Online Library
  14. Methanolic extract of Boswellia serrata exhibits anti-cancer activities by targeting microsomal prostaglandin E synthase-1 in human colon cancer cells – ScienceDirect
  15. Supplement and Herb Guide for Arthritis Symptoms | Arthritis Foundation
  16. Boswellia resin: from religious ceremonies to medical uses; a review of in‐vitro, in‐vivo and clinical trials – Moussaieff – 2009 – Journal of Pharmacy and Pharmacology – Wiley Online Library
  17. Uses and Benefits of Frankincense | Fragrance Facts | Parks London (parkscandles.com)
  18. Boswellia | Memorial Sloan Kettering Cancer Center (mskcc.org)
  19. Boswellia – Wikipedia
  20. Frankincense trees—of biblical lore—are being tapped out for essential oils (nationalgeographic.com)
  21. Boswellia serrata – an overview | ScienceDirect Topics
  22. Estimation of boswellic acids in herbal formulations containing Boswellia serrata extract and comprehensive characterization of secondary metabolites using UPLC-Q-Tof-MSe – PMC (nih.gov)
  23. Boswellic Acids and Their Role in Chronic Inflammatory Diseases – PubMed (nih.gov)
  24. Boswellic Acid – an overview | ScienceDirect Topics
  25. Frankincense – therapeutic properties | Postępy Higieny i Medycyny Doświadc (phmd.pl)
  26. Cancer as an immune-mediated disease – PMC (nih.gov)
  27. Frankincense and cancer: Inflammation, research, and safety (medicalnewstoday.com)
  28. Elevated Levels of Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-α) in Human Immunodeficiency Virus Type 1-Transgenic Mice: Prevention of Death by Antibody to TNF-α – PMC (nih.gov)
  29. Interleukin-1 Beta—A Friend or Foe in Malignancies? – PMC (nih.gov)
  30. Role of Interleukin 10 Transcriptional Regulation in Inflammation and Autoimmune Disease – PMC (nih.gov)
  31. Science commentary: Th1 and Th2 responses: what are they? – PMC (nih.gov)
  32. Frontiers | Conventional and pathogenic Th2 cells in inflammation, tissue repair, and fibrosis (frontiersin.org)
  33. Th1/Th2 cells – PubMed (nih.gov)
  34. Th1 Cell – an overview | ScienceDirect Topics
  35. Frankincense – Wikipedia
  36. A guide to the different types of Frankincense – Apothecary’s Garden (apothecarysgarden.com)
  37. Boswellia Serrata – LiverTox – NCBI Bookshelf (nih.gov)
  38. Effectiveness of Boswellia and Boswellia extract for osteoarthritis patients: a systematic review and meta-analysis – PMC (nih.gov)
  39. Frankincense and cancer: Inflammation, research, and safety (medicalnewstoday.com)
  40. A guide to the different types of Frankincense – Apothecary’s Garden (apothecarysgarden.com)
  41. Hiina Boswellia Serrata ekstraktipulbri tarnijad, tootjad, tehas – hulgihind – BOTANICAL CUBE INC.

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´