Prostatiit on eesnäärme ehk prostata põletik. Eesnääre ehk prostata on Kreeka pähkli kujuline nääre, mis ümbritseb meestel kusitit kohas, kus see väljub kusepõiest. Ejakulatsiooni ajal eritub sealt sekreeti, mis on osa seemnevedelikust. Tavalisemad eesnäärmeprobleemid on infektsioonid ja suurenemine, mille tõttu eesnääre avaldab kusitile survet ja häirib urineerimist. Enamik eesnäärmeprobleemidest on healoomulised ja kergesti ravitavad, kuid tõsisemate haiguste välistamiseks on tähtis nõu pidada arstiga. Ägeda prostatiidi korral kasutatakse raviks antibiootikume, olenevalt haiguse raskusastmest kas tablettide või süstidena. Kroonilise prostatiidi ravi on pikaaegne (1-3 kuud), kasutatakse suukaudselt tablettidena antibiootikume.

Prostatiit on kõige sagedasem uroloogiline diagnoos alla 50 aastastel meestel ja sageduselt kolmas vanematel meestel. 10-30%-il meestest on olnud prostatiidi diagnoos 79-ndaks eluaastaks. Olles sagedaseks diagnoosiks täiskasvanud meestel, esineb prostatiiti puberteedieelses eas poistel väga harva. Prostatiidi korral eristatakse ägedat bakteriaalset prostatiiti, kroonilist bakteriaalset prostatiiti, mittebakteriaalset prostatiiti ja prostatodüüniat ehk eesnäärme valulikkust.

Eesnäärme põletik – tekkepõhjused ja mehhanismid

Ägeda ja kroonilise bakteriaalse prostatiidi korral on põletiku tekke põhjuseks bakterite poolt tekitatud nakkus. Mehhanismiks on tavaliselt kusitist ehk ureetrast ülespoole leviv põletik. Soodustavateks teguriteks on ka näiteks kusepõie kateteriseerimine, mitmesugused alumise urotrakti istrumentaalsed uuringud või mõni muu kaasuv alumise urotrakti haigus.

Paljudel juhtudel ei ole haiguse tekitajana võimalik aga konkreetset bakterit kindlaks teha või on põhjuseks mõni muu mikroorganism või faktor. Sellisel juhul on tegemist mittebakteriaalse prostatiidiga, mille korral esinevad prostatiidile iseloomulikud kaebused ja tehtud analüüsides on põletikule iseloomulik leid, kuid täpne põhjus jääb sageli ebaselgeks.

Eesnäärmeprobleemide taga olevad psühholoogilised põhjused

Emotsionaalsest vaatenurgast vaadatuna viitavad eesnäärmeprobleemid võimekuse kaotuse hirmudele. D. Shapiro kirjutab oma raamatus “Sinu keha räägib sinuga”, et eesnäärme probleeme esineb rohkem vanemas eas. Kuna eesnääre on seotud paljunemisvõime ja selle teostamisega, peegeldab ta sageli konflikte ja muresid, mis kerkivad esile seoses vananemisega. Pensionile jäädes võib mees tunda, et on kaotanud oma eesmärgi leivateenijana; ta võib tunda end kasutu ja väärtusetuna, tema jõud kaob. Eesnäärme probleemid võivad olla seotud ka rahaliste kaotuste ja raskustega, hirmuga vähenenud või kadunud materiaalse kindlustatuse ees. 

Paljud mehed tunnevad, et nad saavad vähe armastust või on armastusega kontakti kaotanud, kuid ei tea, kuidas see armastus tagasi saada, kuidas seda leida. Suurenenud eesnääre avaldab survet ka põiele, tekitades suurenenud vajaduse urineerida, isegi kui pole midagi väljutada. See viitab raskusele väljendada sisemist peataolekut ja igatsust. 

Mida teha võimekuse kaotuse ja vananemise hirmudega?

50+ eaga algab uus etapp elus. See on hea aeg  avastamaks enda sees uued huvid, uued väärtused, sihid ja eesmärgid. Kui möödunud aeg oli ülesehitamine ja laste üleskasvatamine, siis 50+  on enda sisse vaatamise  ja uute  sisemiste rikkuste leidmise aeg. Rikkuste leidmiseks on saadaval kõikvõimalikud sisemaailma harivad raamatud, kursused, filmid jne, mis on head suunanäitajad. 50+ eaga alles algab rahuldustpakkuv elu, aga selle avastamiseks on vaja teha natuke tööd iseendaga.

Ka muudele emotsionaalsetele hingeteemadele leiab abi raamatutest ja kursustelt. Kasulik on vaadata üle oma elustiili harjumused, leida uued hobid, aidata oma lapsi ja lapselapsi, nautida küpsusest tulenevat rahu, teostada oma senisaavutamata unistused, tegeleda ennast vähendavate tunnete ja mõtete vabastamisega ja leida taas üles oma väärtused. See nõuab tööd iseendaga, aga tulemus on kõike seda kuhjaga väärt. Meestele teeb raskusi oma tunnete ja emotsioonidega kontakti saamine, aga et liikuda täisväärtuslikuna ja ennast tundvana elus edasi, siis see töö on vaja ära teha ka meestel. Oma tunnetega kontakti saamine ja enesejuhtimine võikski olla omaette eesmärk, mille poole liikuda.

Õnnelik vanadus

Eesnäärme tööd toetavad vitamiinid, mineraalid ja teised toidulisandid

Eesnäärme funktsioonide ja talitluse sujuvaks tööks on vaja mitmeid vitamiine, mineraale, rasvhappeid ja teisi olulisi ühendeid.

Vitamiinid:

A-vitamiin – on antioksüdantseste omadustega.

B6-vitamiin – aitab reguleerida suguhormoonide taset.

C-vitamiin  – on võimas antioksüdant.

E-vitamiin – stimuleerib immuunsüsteemi infektsioonidega võitlema.

Mineraalid: 

Tsink – kontrollib eesnäärme hormoontundlikkust

Mangaanon vajalik suguhormoonide sünteesiks

Seleen – on võtmetähtsusega antioksüdant

Muud toidulisandid:

Oomega 3 rasvhapped on vajalikud eesnäärme tervisele oluliste prostaglandiinide tootmiskes.

Oomega 6-rasvhapped – nt kuningakepiõli reguleerib hormoonide taset ja alandab turseid. 

Bioflavonoidid –tugevdavad C-vitamiini toimet. 

Ashwagandha – on närvisüsteemi taastava toimega, pärsib ärevust ja stressi. Stress on üks põhjus, miks eesnäärme probleemid tekivad. 

Elustiili muudatused eesnäärme toetamiseks 

Toitumine

Söö tervislikku ja täisväärtuslikku toitu. Lisa igapäevasesse toidusedelisse peotäis kõrvitsaseemneid. Regulaarselt peaks sööma tomatist valmistatud toite või sarik-hõbepuuvilju (lükopeenirikkad viljad nagu arbuus, roosa greip, roosa guajaav, kubuvitsamarjad, punased porgandid) ja antioksüdandirikkaid põletikuvastaseid toiduained nagu granaatõun, rosmariin, kollajuur, ingver, roheline tee. Enamik neist soodustab ka vereringet ja tõstab tuju. Nad on suurepärased toetavad taimed eesnäärme funktsioonide ja libiido taastamiseks. 

Põletikuvastased taimed on kasulikud nii vereringele kui ka vähktõve ennetuseks, peale selle on neil palju teisi soodsaid toimeid kogu organismile. Uuringutulemused näitavad, et põletiku alandamine leevendab eesnäärme suurenemise sümptomeid ja põletikku (kuigi eesnäärmepõletik vajab siiski meditsiinilist sekkumist). 

Tomatid

HEA TOIDUVALIK

***Tomat 

***Austrid

***Värsked puuviljad

**Rohelised või kollased köögiviljad (brokoli ja Hiina kapsas)

**Täisteratooted

**Kõrvitsaseemned

**Pähklid

**Kaunviljad

*Küüslauk

HALB TOIDUVALIK

Piim ja liha nende hormoonisisalduse tõttu. 

Liikumine

Liigu! Füüsiliselt aktiivsetel meestel esineb harvem eesnäärmesuurenemist või see on enamasti kergekujulisem. Tõenäoliselt seetõttu, et kehaline koormus alandab põletikku ning aitab tasakaalustada stressi- ja suguhormoonide tootmist. Juba mõni tund kõndi nädalas võib vähendada eesnäärmesuurenemise riski 25% võrra. 

Tarbi piisavalt vedelikku

Keha vajab enese tervendamiseks ning kahjulike ainete ja patoloogide välja uhamiseks vett.

Eesnäärme tööd toetav pakett

Panime kokku paketi toodetest, mis on esmatähtusega eesnäärme normaalseks tööks.

Nendeks on:

  1. Tsink – tavahinnaga 12.-
  2. Oomex, oomega 3 – tavahinnaga 29.-
  3. C-vitamiin kibuvitsaga, tavahinnaga 14.-

Kokku hind: 55.-/-15% soodustusega pakett hinnaga 46.75

OSTA KOMPLEKT SOODUSHINNAGA

Kasutatud kirjandus:

  1. “Vitamiinide ja mineraalainete käsiraamat. Imelised toidud tervise toetamiseks”.
  2. M.N.Groves “Tasakaalus inimene. Holistilise taimravi teejuht”.
  3. E.Rose “Metaphysical anatomy”.
  4. D.Shapiro “Sinu keha räägib sinuga”.
  5. Terviseportaal – Inimene.ee

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´