Toksoplasmoos on toksoplasmade poolt põhjustatud parasiitnakkus inimesel. Haigustekitaja on ainurakne parasiit Toxoplasma gondii. Toxoplasma gondii edukaks levikuks on vajalik lõpp- ja vaheperemehe olemasolu. Tema täielik elutsükkel toimub ainult kaslaste organismis (lõpp-peremees), inimene jt imetajad, aga ka linnud, on vaheperemeheks. Toksoplasma gondii-parasiit on tavaline kogu maailmas, sagedaseim troopikas. T. gondii vastaseid antikehi on leitud kuni 80% uuritud inimestest, mis näitab, et enamik inimesi on seda haigust kergel kujul põdenud.

Nakatumine

Kassid võivad nakatuda Toxoplasma gondii-tsüstiga, mida leidub haigetes hiirtes ja rottides, kui ka ootsüstiga. Parasiidid tungivad peensoole distaalse osa limaskesta epiteelrakkudesse ja teevad läbi mitmekordse suguta paljunemise tsükli. Kass hakkab ootsüste eritama 3-24 päeval pärast nakatumist, eritumine vältab 7-20 päeva ja iga päev eritub umbes 10 miljonit ootsüsti. Ootsüstid väljuvad organismist fekaalide, uriini, sülje ja nina-neelu limaskestade eritistega. 

Haigustekitaja levimine toimub suu kaudu ehk alimentaarselt. Inimene võib nakatuda aiatöödel, kassi liivakasti tühjendades,  toorest või vähe kuumtöödeldud liha (eriti sea-, lamba- ja ulukiliha) või hooletult pestud köögivilju süües või parasiitidega saastunud vett juues. Nakatumisel raseduse ajal on võimalik haigustekitaja ülekandmine lootele. Haiguse peiteperiood on reeglina 10 kuni 23 päeva pärast liha tarbimist, 5 kuni 20 päeva pärast kassi roojaga kokkupuutumist.

Sümptomid nakatumisel

Omandatud toksoplasmoos kulgeb normaalse immuunsüsteemiga inimestel 80-90% juhtumitest sümptomiteta. Toksoplasmoosi peiteaeg on 10-14 päeva. 

Äge vorm võib alata: 

    • kehatemperatuuri tõusuga (37, 2-37,8 C), 
    • esineb peavalu, 
    • lihasvalu, 
    • väsimus, 
    • lümfisõlmede suurenemine (eeskätt kaelapiirkonnas), 
    • ühe kehapoole nõrkus,
    • krambid. 

Võib esineda valu silmades, valgustundlikkust, nägemise ähmastumist, pisarate voolu, koordinatsioonihäireid. Areneda võib soon- ja võrkkesta kahjustus ja harilikult vaid ühes silmas. Normaalse immuunsüsteemiga inimestel võib nii kujuneda krooniline haigus – müokardiit (südamelihase põletik, mida tavaliselt põhjustavad viirused), perikardiit (südant ümbritseva pauna põletik)  või üldine intoksikatsioon. 

Raseduse ajal võib loode nakatuda vaid ägeda nakkuse korral. Võib tekkida spontaanne abort, loote hukkumine, enneaegne sünnitus või kaasasündinud arenguanomaaliad. Loode võib haigestuda, kui ema nakatub esmakordselt toksoplasmoosi esimese kolme raseduskuu jooksul ehk ägeda toksoplasmoosi puhul on risk lootele kõige suurem raseduse algusperioodis ja väheneb raseduse lõpus. Enne rasedust toksoplasmoosi põdenud naistel kulgevad rasedus ja loote areng normaalselt. 

Toksoplasmoos võib raskelt avalduda nõrgenenud immuunsüsteemiga ja immuunpuudulikkusega patsientidel, kel esineb juba ka teisi viirusi, aga võib ka olla kaasasündinud ehk kongenitaalne toksoplasmoos. Immuunsuse nõrgenemine on põhjustatud tihtipeale tugevast stressist mõne raske perioodi tõttu, nt lähedase haigus või surm, pingelised peresuhted, pingeline töö- või õppeperiood, töökaotus jne.  Toksoplasmoosi nakatumine võib põhjustada ajupõletikust tingitud teadvuse- ja liikumishäireid, krampe, peavalusid ning mitmesuguseid muid närvisüsteemi häireid.

Toksoplasmoosi vormid

Sageli klassifitseeritakse toksoplasmoosi lähtuvalt parasiidi asukohast organismis: 

  1. Lümfoadenopaatia – lümfisõlmed muutuvad hernetera suurusteks. Tugeval, tervel inimesel kestavad nähud lühikest aega ja paranemine toimub spontaanselt.

    Korioretiniit
  2. Silma ehk okulaarne toksoplasmoos – kahjustab silma soon- ja võrkkesta. Korioretiniit võib kaasneda nii kaasasündinud kui ka omandatud toksoplasmoosiga. On täheldatud, et paljudel ilma sümptomiteta vastsündinutel areneb elu jooksul kas ühe või mõlema silma kahjustus. Kõige sagedasem tüsistus kongenitaalse toksoplasmoosi puhul ongi korioretiniit (põletikuline protsess, mis mõjutab silmamuna koroidi tagumisi osi). 
  3. Neuraalne vorm – esinevad pidevad peavalud, unetus, entsefaliidi ja meningiidi tunnused. Kahjustuvad peamiselt peaajunärvid. Kui kahjustatud on üks nägemisnärv, nimetatakse haigust ühe silma neuriidiks. 
  4. Vistseraalne vorm – kahjustuvad kas süda, kopsud, seedetrakt, maks, neerud jm või mitmed elundid korraga. 

Kasside toksoplasmoosi sümptomid:

  • letargia või depressioon
  • kaalukaotus
  • palavik
  • hingamisprobleemid
  • krambid või värisemine
  • koordineerimata kõnnak
  • lihasnõrkus
  • osaline või täielik halvatus
  • oksendamine
  • kõhulahtisus
  • kõhuvalu
  • kollatõbi
  • isutus
  • mandlite ja / või silmade põletik

Sarnaselt inimestega ei ole aga alati ilmne, kas kass kannab parasiiti või mitte, kuid põhimõtteliselt võib öelda, et kui kass käib vabalt õues, siis on ta suure tõenäosusega nakatunud. 

Kui teie koer on nakatunud toksoplasmoosi, on sümptomid sarnased kassidele. Koerad võivad nakkuse saada kassi väljaheitega kokkupuutudes või kaevates nakatunud pinnast. 

Laboratoorne diagnostika

Diagnostikaks kasutatakse tänapäeval immunoloogilisi teste. Kasutatakse ka haige organismist isoleeritud parasiidi kasvatamist koekultuuris, nii on toksoplasmasid võimalik tuvastada mõne päeva möödudes. Üheks meetodiks on katseloomade nakatamine inimeselt isoleeritud parasiitidega (nende hilisemaks tuvastamiseks). Eestis tehakse toksoplasmoosinakkus kindlaks toksoplasmavastaste antikehade esinemisega veresanalüüsis. 

Ennetusmeetmed

  • Pesta hoolega juurvilju, puuvilju ja käsi (eriti pärast kokkupuudet loomadega).
  • Aiatöödel kandke kindaid. Pärast kokkupuudet pinnasega tuleb käsi pesta hoolikalt seebi ja sooja voolava veega.
  • Kasutada söögiks ainult hästi läbipraetud või keedetud liha.
  • Vahetada kassi liivakasti igapäevaselt ja võimalusel hoida liivakast kaetult. Liivakasti tühjendamisel kasutage kindaid. Kaste saab desinfitseerida keeva veega. Munad vajavad pärast väljaheitest väljumist nakkusohtlikuks saamiseks 24 tundi, nii et soovitav on puhastada kasti iga päev. 
  • Tagada kassidele ohutu toit. Kasse tuleks sööta kuiva, konserveeritud või keedetud toiduga. Kuna näriliste ja lindude söömine nakatab kasse, siis tuleb kass jahist eemal hoida, et nad ei kujutaks omanikele ohtu. 
  • Regulaarne paarsiiditõrje nii kassidele, kui ka kassiomanikele (eriti, kui kass käib vabalt õues).

kassiliiv

Tavamedistiini ravi

Tavaline toksoplasmoosiravi nt Ameerikas ja Kanadas hõlmab tavaliselt kahte ravimit: pürimetamiini (Daraprim) ja sulfadiasiini (Sulfadiazine). On teada, et see aine vähendab folaaditaset organismis märkimisväärselt, kuna see võib takistada selle tähtsa toitaine imendumist. Mistõttu on tavaline, et arstid soovitavad selle ravimi kasutamise ajal võtta ka foolhapet. Pürimetamiini kõrvaltoimeteks võivad olla kiire pulss ja hingamine, toksilisus maksale, samuti luuüdi supressioon.  Ka sulfadiasiinil on palju võimalikke kõrvaltoimeid.

Eestis normaalse immuunsüsteemiga inimesel vaevusi mittepõhjustav toksoplasmoosinakkus, mis on kindlaks tehtud toksoplasmavastaste antikehade esinemisega veres, tavaliselt ravi ei vaja. Kindlasti vajavad ravi vastsündinud, immuunpuudulikkusega isikud ning esmakordselt nakatunud rasedad. Toksoplasmoosi raviks kasutatakse antibiootikume. Lastel, täiskasvanutel, rasedatel ja AIDS-i haigetel on raviskeemid erinevad.

8 looduslikku vahendit toksoplasmoosi ravile

Enamik inimesi põeb toksoplasmoosi nii, et nad ei ole sellest teadlikud. Kui teil aga on toksoplasmoosi sümptomeid, mis ei ole tõsised ega vaja arstiabi, on toksoplasmoosi raviks mitu looduslikku varianti.

1. Üldised toitumise muutused

Igasuguste parasiitide vastu võitlemisel on mõistlik teha parasiidikuur ja jälgida toitumist. Soovitav on vältida teatud toite, sealhulgas suhkrut, töödeldud toite, alkoholi, sealiha ja nisu. Soovitav on tarbida toite, millel on teadaolevalt tõestatud või tõenäoline parasiitidevastane toime, näiteks toored kõrvitsaseemned, mandlid, ingver, viirpuu marjad, küüslauk, Daikoni redis, pruunvetikas, sibul, mädarõigas, võilille ja rukkola lehed, kukeseened, Cayenne’i pipar, granaatõun, kapsas, kombucha tee, papaia (sh papaia mahl ja seemned), porgand, sidrun ja ananass.

2. Koirohi ja must pähkel

Koirohi on kindlasti üks peamisi soovitusi igat tüüpi parasiitide vastu võitlemisel. See on turul kõige võimsam malaariavastane ravim, mis on osutunud tõhusaks isegi ravimresistentsete tüvede vastu. Parasiit põhjustab ka malaariat, nii et pole üllatav, et ka koirohi näitab võimet tõhusalt tõrjuda Toxoplasma gondii’t. (1)
Musta pähklit (Juglans nigra) peetakse tõhusaks taimeks toksoplasmoosi vastu. See sisaldab looduslikke tanniine, mis võitlevad seente, pärmi ja parasiitidega. Ajakirja Journal of Experimental Parasitology avaldatud uuringu kohaselt on mustast pähklist leitud ainet nimega jugloon, millel on antibakteriaalsed, viiruse-, vähivastased ja parasiidivastased omadused. Teadusuuringud on leidnud, et must pähkel on efektiivne kuni 100 liiki erineva parasiidi vastu. Must pähkel sisaldab ka keemilist hüdrojuglooni, millel on samuti parasiitidevastane toime (2).

3. Berberiin

Teadlaste sõnul pole toksoplasmoosi praegused tavapärased ravivõimalused mitmel põhjusel optimaalsed ja selle parasiitnakkuse ravimiseks tuleb leida ohutumad, paremini talutavaid viise. 2012. aastal avaldatud uuringutest selgub, et berberiin, looduslik taime alkaloid, näib olevat võimeline pärssima toksoplasmoosi põhjustavat parasiiti. (3)

4. Muskaatpähkli eeterlik õli

Muskaatpähkli eeterlik õli näib olevat veel üks looduslik Toxoplasma gondii‘ga võitleja. Uuringud on näidanud, et muskaatpähkli eeterlik õli omab T. gondii suhtes pärssivat toimet. Uuringud in vitro on näidanud, et muskaatõli kasutamine toksoplasmoosi ravis on paljulubav. (4)

5. Tüümiani eeterlik õli

Loomkatsed on näidanud, et tüümiani eeterlik õli aitab nakatunud hiirtel vabaneda Toxoplasma gondii tsüstidest. Ühes 2010. aasta uuringus andsid teadlased hiirtele tüümianiõli nakatumise ajal ja mitu päeva pärast seda. Hiirtel, kes said tüümiani eeterlikku õli, ei olnud pärast ravi ajusiseseid tsüste. (5)

6. Bunium Persicum eeterlik õli

2015. aastal avaldatud loomuuring näitas, et taime Bunium persicum taimne eeterlik õli võitleb toksoplasmoosi põhjustavate parasiitide vastu. Bunium persicum on köömnetaime sugulane. Hiljutine uuring näitas, et Bunium persicum (Boiss) eeterlik õli näib olevat toksoplasmoosi vastu võitlemiseks uus looduslik allikas. (6)

7. Homöopaatia

2015. aastal kontrollitud randomiseeritud uuringus kasutatud loomadel selgus, et T. gondii-parasiitide tsüstidest valmistatud homöopaatiline ravim vähendas efektiivselt looma kehas olevate toksoplasmoosi tsüstide arvu, mis on ka inimestele paljutõotav. (7)

8. Punasigur või itaalia sigur Palla Rossa

Veel üks toiduaine, mida soovitan oma menüüsse lisada, on punasigur või itaalia sigur Palla Rossa, mis on kibe lilla lehtköögivili, millel on aga palju tervisega seotud eeliseid, millest üks on parasiitidevastane toime. 2016. aasta pilootuuringus vaadeldi punasiguri mõju parasiitidele. Teadlased leidsid taime parasiidivastast toimet ümarussidele, mida leidub sigadel. See avastus võib näidata taime potentsiaalset kasu teiste parasiitide sh toksoplasmoosi vastu võitlemisel. Nii, et selle köögivilja menüüsse lisamine võib parandada toksoplasmoosi sümptomeid. (8)

Allikad:

R.Masso, A.Saag, M.Masso õpik “Inimese parasitoloogia”. (Õppevahend arstiteaduskonna üliõpilastele).

https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/toksoplasmoos

https://lemmikloom.delfi.ee/opetlikku/kuidas-end-kaitsta-15-tosist-haigust-mis-sind-lemmikloomade-kaudu-ohustavad?id=74571747

https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/health+topics/health+conditions+prevention+and+treatment/infectious+diseases/toxoplasma+infection/toxoplasma+infection+-+including+symptoms+treatment+and+prevention

https://www.drugs.com/health-guide/toxoplasmosis.html

https://draxe.com/health/article/toxoplasmosis/

https://inimene.ee/haigused-ja-seisundid/list/haigused-ja-seisundid/toksoplasmoos-1004

 

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´