Mumio ehk mägivaik, tuntud ka kui shilajit, asphaltum või mumie – see müstiline ja toitainetest pakatav ning mitmete ainulaadsete tervendavate omadustega orgaaniline mäevaha – on midagi millest sa ilmselt veel kuulnud ei ole, aga mille saladused sulle siin loos avaldame. 

See peamiselt Kesk-Aasia mäestikes leiduv orgaaniline materjal, mis tekib kivimite ja taimede lagunemisel, on traditsioonilise Ayurveda meditsiini südameks ja hinnatud energiaallikaks olnud juba aastatuhandeid ning oli üks populaarsetest saadaolevatest tervisetooteid juba ka nõukaajal. 

Shilajit on sanskriti sõna, mis tähendab “mägede vallutaja ja nõrkuse hävitaja” või “kalju võitja” – ja selline nimi pole talle antud asjatult…

See looduslikult esinev mustjaspruun vaik sisaldab nimelt üle 84 mineraali ja mitmeid teisigi ühendeid (milledest üks olulisim on fulvohape) ning seda kasutatakse vaimse ja kognitiivse funktsiooni toetamiseks, meeste ja naiste seksuaaltervise parandamiseks, liigeste ja luude tervise hoidmiseks, rasvade ja suhkrute ainevahetuse reguleerimiseks, kehakaalu normaliseerimiseks – ja mis kõige huvitavam – ka nooruse säilitamise eesmärgil!

Siinne loetletu aga ei ole mõistagi veel mumio tervisekasude täispikk nimekiri ja neid on veel palju teisigi. Seega, selleks, et saaksid teada, kuidas see iidne mäevaha meid ka tänapäeval aidata saab, siis kõikidest teadaolevatest mumio kasuteguritest siin loos sulle räägimegi!

Aga me ei piirdu ainult mumio tervisekasude kirjeldamisega – tutvustame sulle ka seda, mis aine see täpselt on, kuidas see tekib, milliseid toitaineid see sisaldab, milline on selle ajalugu ja kuidas shilajiti kasutada. Nii, et pane oma vaim valmis üheks põnevaks avastusretkeks!

Mumio_on_looduslik_mägivaha_või_mägivaik

Heal lapsel mitu nime – milliste erinevate nimede all tuntakse mumiot?

Mumio ehk shilajit on erinevates paikades tuntud erinevate nimede all, milledest mitmed kirjeldavad ka selle müstilise aine imetabaseid omadusi. Allolevalt need nimed koos nimede tähendustega sinuni ka toome.

 • Nagu ka juba sissejuhatuses mainisime, siis shilajit on sanskriti sõna, mis tähendab “mägede vallutaja ja nõrkuse hävitaja” ja ka “kalju võitja”. 
 • Charaka Samhita kirjeldab mumiot kui “metalli kivi nagu kuld”, samas kui Sushruta Samhita kirjeldab seda kui “želatiinset ainet.”
 • Mumiot, kui ühendit, mis “ravib kõiki kehahaigusi” tuntakse ka Çilájatu nime all.
 • Pakistanis on mumio nimi salajeet (urdu keeles سلاجیت).
 • Kreeka keeles on mumio “μούμια”.
 • Vene keeles mumiyo või mumie ehk “Мумиё”, 
 • Mongoolias ja Siberi piirkondades Sajaani mägede lähedal, nagu Hakassias ja Burjaatias kutsutakse mumiot “brag-shun” või “barakhshin”, tähendades “mägede õli”.
 • Tiibetis, Kesk-Aasias, Himaalajas, Pamiris ja Altais tähendab mumio nimi kivivaiku või kivimahla.
 • Inglise keeles kutsutakse mumiot “Asphalt” (asfalt), “Mineral pig” (mineraalne pigi), “Jew’s pig” (juudi pigi) või “Mineral wax” (mineraalvaha). 
 • Bengali keeles kõlab mumio “silajita” või “silajatu”.
 • Araabia keeles on mumio nimi “hajarul-Musa” või “araq-al-jibal”.
 • Pärsia keeles “myemu”, “moomiaii” või “mumnaei”.
 • Saksa keeles “mumie”.
 • Myanmaris kutsutakse mumiot “kao-tun”, mis tähendab nende keeles “mäe veri”.
 • Nepaalis nimetatakse mumiot aga “looduse õnnistuseks” (18).

Magneesium_PRO_ja_Mumio_Magneesium-glütsinaat_Magneesium-tsitraat_Magneesium-ummalaat_Magneesium-tauraat_B6_Mangaan-Ecosh

Mis on mumio

Mumio on tumepruun kuni mustjaspruun, enamasti sileda ja kummise vaha vormis (konsistents võib veidi erineda) eksudaat (ehk mägivaik, mäevaha või mägipalsam), mis ladestub erinevate mäeahelike, eriti India subkontinendi Hindukashi ja Himaalaja kaljudele. 

See on väga viskoosne aine, justkui nagu tõrv või vaik (seepärast nimetatakse mumiot ka mineraaltõrvaks või mäevaiguks), kuid erinevalt tõrvast ja vaigust lahustub mumio vees hästi, kuid ei lahustu etanoolis. Mumio koosneb 60-80% orgaanilisest ainest, sisaldab rohkem kui 84 mineraal- ja metalliainest ja on maitselt mõrkjas (15).

Sellise mineraalide ja muude ainete koosluse tõttu pole ka ime, et mumio füüsilisele ja vaimsele tervise tugevdamisele niivõrd suurt mõju avaldab. Mumios peituvatest mineraalidest ja teistest teraapilise toimega ainetest nüüd kohe lähemalt ka räägime.

Milliseid toitaineid shilajit ehk mumio sisaldab?

 • Shilajit koosneb 60–80% humiinainetest, nagu humiin- ja fulvohapped (18, 19). Analüütiliste meetoditega uuritud shilajiti proovid Himaalajast, Altaist, Tian Shanist ja Dzungarianist näitasid, et see koosneb kahest põhikomponendist: 
  • suure molekulmassiga osa on tüüpilised turba fulvohapped (proov Sakhtõši järvest, Venemaalt);
  • madala molekulmassiga osa esindab mitmesuguseid vegetatiivseid ja loomseid metaboliite, nagu šikimiinhape, hippurhape ja kiinhape (18).
 • Shilajit on äärmuslikult rikkalik toitainete poolest, nagu mineraalsoolad, aminohapped ja muud orgaanilised komponendid, sealhulgas bensoehape, hippurhape, rasvhapped (müriinhape, steariinhape, oleiinhape, petroseliinhape, linoolhape, lauriinhape, küllastunud rasvhapped), ihtüridiin, salitsüülhape, vaigud, triterpeenid, steroolid, aromaatsed karboksüülhapped, 3,4-bensokumariinid, aminohapped, fenoolsed lipiidid, lateks, albumiin, steroolid, tee polüfenoolid, fenoollipiidid, tahked parafiini süsivesinikud, valgud, süsivesikud, alkoholid, väikesed peptiidid, mõningad lipiidid, uroonhapped, fenoolglükosiidid, dibenso-alfa-püroonid (DBP) ja nendega seotud metaboliidid ning dibenso-α-pürooni kromoproteiinid (DCP-d) (18, 19).
 • Koos mikroelementidega, sealhulgas seleeniga on mineraalide sisaldus mumios 15–20%. See peidab endas ioonsel kujul kokku rohkem kui 84 mineraali, sealhulgas:
  • vaske (Cu), 
  • hõbedat (Ag), 
  • tsinki (Zn), 
  • rauda (Fe), 
  • pliid (Pb), 
  • kaltsiumi (Ca), 
  • magneesiumi (Mg), 
  • naatriumi (Na), 
  • kroomi (Cr) (18, 19).

Mumio_ehk_mägivaik_on_välimuselt_nagu_tõrv

Mumio levik

Mumio tuleb mägedest välja mais-juulis ja seda leidub lubja-, moonde- ja settekivimites (proterosoikumist kvaternaarini) Kesk-Aasias, Tuvas, Baikali järve ääres, Kaukaasias ja teistes piirkondades. 

Kõige sagedamini leidub mumiot Himaalaja alammägedes 1000–5000 meetri kõrgusel Uttarakhandis, Himachal Pradeshis, Kashmiris ja Arunachal Pradeshis, aga ka Tiibeti platool, Araabia poolsaare mägedes, Mongoolias ja Myanmaris. Lisaks leidub mumiot ka Afganistanis, Nepalis, Bhutanis, Pakistanis ja Hiinas.

Uurimiskeskuse “Tsentrquartz Gems” uuringud on näidanud, et kuigi shilajiti maardlaid on paljudes maailma mägipiirkondades – on need hoolimata oma asukoha laiast geograafilisest ulatusest väga haruldased ja piiratud on ka nende toorainevarud. 

Shilajiti töötlevad mitmed ravimitootjad ja seda turustatakse ka toidulisanditena tarbimiseks mõeldud pulbri ja kapslitena (18, 19).

Mumio moodustumine

Mumio koosneb huumusest ja orgaanilistest taimsetest materjalidest, mida on kokku surunud kivimikihid, aga selle moodustumise kohta on arusaamu mitu.

Osad teadlased arvavad, et mumio tekib osaliselt õlikivimite lagunemise tulemusena mikroorganismide poolt. Ekstrakti orgaanilise osa keemiline koostis (umbes 50% süsinikku ja 10% vesinikku) tegelikult ka toetab õlikivimite lagunemise ehk õli päritolu hüpoteesi. 

Teiste analüüside kohaselt on see mäevaha aga taimset päritolu ja suure tõenäosusega taimse aine väga aeglase lagunemise saadus. Nad oletavad, et shilajit on taimede latekskummi-vaigu eksudaat, mis tekib sajandite jooksul lateksit ja vaiku sisaldava taimse materjali lagunemisel või humifitseerimisel sellistest liikidest nagu Euphorbia royleana ja Trifolium repens (18).

Mumio ajalugu

Mumio kui imevahendi võimeid kajastavaid legende on ajalugu täis ning sellele on omistatud suutlikkust leevendada peaaegu igasuguseid seisundeid.

Seega on seda looduslikku vahendit pikka aega kasutatud inimestel mitmesuguste vaevuste, sealhulgas diabeedi ja kuseteede ravimiseks, jõudluse parandamiseks ning ka immuun-, seede-, südame- ja närvisüsteemide turgutamiseks (19).

 • Juba iidsetest aegadest on shilajit olnud rahvameditsiinis kasutusel Afganistanis, Indias, Iraanis, Hiinas, Pakistanis, Nepalis, Kesk-Aasias ja Tiibetis. 
 • Shilajiti on rahvameditsiinis ja alternatiivmeditsiinis kasutatud enam kui 4000 aastat.  
 • Shilajiti tervendavat toimet erinevate haiguste korral mainitakse Aristotelese, Razi, Biruni, Ibn Sina ja ka teistes teostes.
 • India traditsioonilistes meditsiinisüsteemides kasutatakse mumiot füüsilise tervise tugevdamiseks, kuseteede toimimise ja viljakuse parandamiseks, veresuhkru stabiliseerimiseks, immuunsuse suurendamiseks, aju potentsi tõhustamiseks ning lisaks ka kui imevahendit mis omab hüpertensioonivastast, artriidivastast ja vananemisvastast toimet. 
 • Aasia riikide idamaistes ravimites on shilajitit peetud ka tugevaks afrodisiaakumiks ja seda kasutatakse meeste seksuaalhäirete raviks. 
 • Niisamuti mainitakse mumiot kui tugevat seksuaalse iha tugevdajat ka “Kamasuutras”.
 • D’Herbelot väitis oma 1821. aasta väljaandes, et pärslased kasutasid ainet nimega mumiay või muumia kui tugevat ravimit luumurdude korral ja haiguste vastu võitlemiseks (15, 18).

Mumio ekstrakt sisaldub Ecoshi magneesiumikompleksis “Magneesium PRO + MUMIO

Mumio_ehk_mägivaik_ehk_shilajit_ehk_asphaltum_ehk_mumie_ehk_orgaaniline_mäevaha-Mumio tervisekasud-Ecosh

Mumio ehk shilajiti 16 tervisekasu

Kuna mumio pakub niivõrd mitmeid terviseeliseid, siis selle võimalike uute potentsiaalsete kasutegurite kohta on teadlastel veel avastamisruumi palju ning teadusuuringud shilajiti võimalike uute tervisekasude kohta endiselt jätkuvad. 

Allolevalt aga toome sinun need kasutegurid, mis on teadlaste poolt seniseks juba kindlaks tehtud ja lukku löödud!

1. Shilajit ehk mumio omab märkimisväärseid antioksüdantseid omadusi ja toetab immuunsüsteemi tasakaalustatud talitlust

Uuringud on näidanud, et shilajitil on tugev põletikuvastane ja antioksüdantne toime. Ayurveda meditsiinis arvatakse, et shilajit soodustab pikemat eluiga ja omab vananemisvastaseid omadusi, mis võib lisaks teatud seisundite riski vähendamisele kasu tuua ka üldisele tervisele. 

Uuringud on näidanud, et shilajit võib aeglustada oksüdatiivset stressi, suurendada rakkude uuenemist ja julgustada keha tootma rohkem kollageeni

Rakkude uuenemine on protsess, mille käigus toodetakse uusi rakke, et asendada olemasolevad rakud ning see on ülioluline selleks, et keha ennast ise raviks ja pidevalt uuendaks. Kahjuks, nagu ka paljud muud bioloogilised protsessid, võib seegi vananedes aeglustada ja vähem tõhusaks muutuda. Siin võibki aga appi tulla shilajit (1, 5, 6). 

2. Shilajit ehk mumio toetab vaimset ja kognitiivset funktsiooni

Mõned uuringud näitavad, et mumio võib vähendada dementsuse riski ja parandada kognitiivset funktsiooni. Mis on ka tõenäoline, kuna shilajit on rikas fulvohapete poolest mis teadaolevalt mälu parandavad. Sellest tiivustatuna jätkavad teadlased shilajiti võimalike eeliste uurimist ka Alzheimeri tõvega inimeste dementsuse progresseerumise aeglustamisel (1, 3).

3. Shilajit ehk mumio võib ravida kõrgusehaigust

Kõrgusehaigus on suur probleem suurtel kõrgustel, mis areneb nii hapnikuvaegusest kui ka madalast atmosfäärirõhust. Selle seisundi korral kogunevad kehavedelikud kopsudesse ja põhjustavad sümptomeid nagu õhupuudus, rindkerevalu, palavik, letargia, köha, unetus, peavalu, iiveldus, väsimus ja tsüanoos (naha ja/või limaskestade sinakaspunane kuni sinakas värvus).

Uuringud aga näitavad, et shilajit võib aidata võidelda kõrgusehaigust põhjustava hüpoksiaga (hapnikuvarustuse puudumine). On näidatud, et shilajit võimendab keha loomulikku immuunvastust ja varustab lihaskudesid neile hädavajaliku hapnikuga. Diureetikumina eemaldab Shilajit nii kopsudest kui ka kehast liigse vedeliku, mis muudabki selle sedalaadi seisundite ja tursete ravis väga tõhusaks. 

Kõrgushaiguse tagajärgede vähendamiseks tarbivad mumiot ka paljud mägipiirkondades elavad inimesed. Siiski ei kõrvalda shilajiti tarbimine kõrgushaiguse tagajärgi täielikult (1, 7, 19).

4. Shilajit ehk mumio aitab säilitada luude tugevust ja võib võidelda luude hõrenemisega

Shilajit võib positiivselt mõjuda ka luustiku tervisele. Ühes uuringus leiti, et menopausijärgses eas osteopeeniat (madal luutihedus) põdevatel naistel, kes võtsid igapäevaselt shilajiti toidulisandeid, paranes luutihedus 11 kuu pärast märkimisväärselt. Teadlased väidavad, et see mõju võib olla tingitud shilajiti rakkude uuenemist kiirendavast võimest, mida siin loos ülalpool juba ka mainisime (1, 5).

5. Shilajit ehk mumio võib tõsta testosterooni taset ja suurendada meestel viljakust

Shilajit võib aidata suurendada meeste viljakust, suurendades spermatosoidide arvu ja soodustades mehelikkuse jaoks oluliste hormoonide tootmist. Üks uuring näitas, et shilajit parandas 60 viljatu mehe seas folliikuleid stimuleeriva hormooni (FSH) taset, spermatosoidide arvu ja spermatosoidide liikuvust. Teises uuringus leiti jälle, et 500 mg shilajiti võtmine päevas suurendas oluliselt nii dehüdroepiandrosterooni (DHEAS, mis on steroidi tüüpi looduslik hormoon) kui ka kogu testosterooni taset (1, 8, 9).

Meeste tervise ja meeste jaoks oluliste toitainete kohta leiad põhjalikumat lugemist siit.

6. Shilajit ehk mumio võib parandada treeninguvõimekust ja treeningust taastumist

Lisaraskuste kandmine võib väsitada lihaseid ja tekitada stressi ka luustikule. Ajakirjas Journal of Medicinal Food avaldatud uuringus märgiti aga, et rasvunud inimesed, kes võtsid suukaudselt puhastatud shilajiti lisandit, reageerisid treeningule paremini kui need, kes seda ei teinud.

Teadlased märkisid, et shilajit näis aktiveerivat kehas geene, mis aitasid skeletilihastel uue treeninguga kiiresti kohaneda. See võib aja jooksul tähendada vähem väsimust, rohkem jõudu ja ka vähem kaalu (17)!

Seega võib shilajit suurendada treeninguvõimekust ja parandada pärast treeningut lihaskiude, kiirendada haavade paranemisprotsessi ning teisigi treeninguga seotud vigastusi. See on tõenäoliselt tingitud shilajiti mõjust hapnikuga varustamisele, samuti selle antioksüdantsetele ja põletikuvastastele omadustele.

Mõned uuringud on näidanud, et sportlased kogesid pärast shilajiti toidulisandite võtmist ka vähem väsimust ja saavutasid paremini maksimaalse lihasjõu. Teised uuringud on jälle leidnud, et shilajit toetab treeningu ajal lihaste elastsust ja taastumist. Pidades silmas shilajiti potentsiaalset kasu kroonilise väsimussündroomiga (CFS) inimestele, on need leiud paljulubavad (1, 4, 10, 17).

Kuna treenides higistab keha välja ka magneesiumi, siis võib Ecoshi magneesiumikompleks koos mumioga siikohal osutuda lausa eriliselt toetavaks abiliseks.

7. Shilajit ehk mumio võib aidata rauavaegusaneemia korral

Lisaks fulvohappele sisaldab mumio ka mitmeid mineraale, sealhulgas kulda, hõbedat ja vaske. Eelkõige sisaldab see aga rauda, ​​mis võib aidata rauavaegusaneemia sümptomite korral (1, 11).

8. Shilajit ehk mumio võib vähendada krampide riski

Mõned teadlased väidavad, et shilajit võib aidata ravida kroonilisi haigusi, nagu epilepsia ja psühhootilised häired. Traditsioonilises Ayurveda meditsiinis kasutatakse seda näiteks epilepsia sümptomite juhtimiseks. Ühes loomkatses vähendas shilajit hiirte krampide arvu juba kahe nädala jooksul. Siiski on selle kinnitamiseks vaja uuringuid ka inimestel (1, 12).

9. Shilajit ehk mumio toetab eesnäärme tervist ja aitab meestel ära hoida eesnäärme healoomulist suurenemist

Uuringutes on mumio näidanud märkimisväärset kaitset testosteroonist põhjustatud eesnäärme hüperplaasia vastu. Teisisõnu, see on pärssinud eesnäärme healoomulist suurenemist. Arvatakse, et taoline toime on tänu mumios sisalduvatele põhikomponentidele nagu rasvhapped, fulvohapped ja dibenso-alfa-püroonid ning mikroelemendid. Samuti on kaitsva toimega ka mõned antioksüdandid (20).

10. Shilajit ehk mumio soodustab rasvade ainevahetust ja aitab normaliseerida kehakaalu

Oma kõrge fulvohappe taseme tõttu paistab shilajit silma ka kui abiline kaalulangetamisel. Nimelt võivad fulvohapped toetada energia tootmist ja ainevahetust ning aidata seeläbi kontrollida söögiisu ja ülesöömist. Veelgi enam, mumio antioksüdantsed omadused võimaldavad sellel keha ka detoksifitseerida, mis omakorda samuti kaalulangust soodustab.

Siiski on ülioluline läheneda shilajitile kui tervikliku kaalulangetamiskava komponendile. Tõhusal kaalulangetusplaanil on mitu komponenti, sealhulgas stressiga toimetulek, regulaarne treening ja tasakaalustatud toitumine. Kui sinu liigne kaalutõus on tingitud mõnest tervislikust seisundist, siis pea enne shilajiti kaalulangetuseesmärkidel kasutamist nõu oma terviseteenuse osutajaga (23).

11. Shilajit ehk mumio aitab reguleerida suhkrute ainevahetust

Shilajiti erinevate annuste mõju diabeedile kombinatsioonis tavapäraste diabeediravimitega on loomkatsetes uuritud ka vere glükoosi- ja lipiidide profiilile. Uuringus vähendasid kõik kolm shilajiti annust oluliselt vere glükoosisisaldust ja avaldasid kasulikku mõju ka lipiidide profiilile. 

Maksimaalset toimet täheldati shilajiti annusega 100 mg/kg/päevas. Shilajiti (100 mg/kg) kombineerimine glibenklamiidiga (5 mg/kg/päevas) või metformiiniga (0,5 g/kg/päevas) suurendas oluliselt glükoosisisaldust langetavat võimet ja parandas lipiidide profiili rohkem kui ükski neist ravimitest eraldi manustatuna. Seega järeldasid teadlased selle uuringu kokkuvõttes, et shilajit kontrollib tõhusalt vere glükoosisisaldust ja parandab ka lipiidide profiili (22).

12. Shilajit ehk mumio toetab meeste ja naiste seksuaalfunktsiooni

Nagu ka varem mainisime, siis mumiot kui tugevat seksuaalse iha tugevdajat mainitakse ka “Kamasuutras”. Seda, et mumio meestel tõepoolest testosteroonitaset mõjutab on tõestanud ka uuringud ja sellestki juba siin loos varem rääkisime.

Niisamuti on aga uuritud ka suukaudsete shilajiti tablettide mõju reproduktiivses eas naiste seksuaalelu kvaliteedile. Uuringus võttis sekkumisrühm suukaudseid shilajiti tablette (200 mg) kaks korda päevas 60 päeva jooksul ja kontrollrühma rühm võttis platseebot. Andmete kogumise tööriistad olid seksuaalse elukvaliteedi ja naise seksuaalfunktsiooni indeks.

Andmed koguti enne sekkumist ning 30, 60 ja 90 päeva pärast uuringu algust. Uuring näitas, et kuigi shilajit kui täiendav ravi, ei mõjutanud otseselt naiste seksuaalelu kvaliteeti, parandadas see siiski seksuaalfunktsiooni ja enamikku selle valdkondi (21).

13. Shilajit ehk mumio aitab hoida menstruaaltsükli tasakaalu ja mugavust

Põhjustades ebamugavust, meeleolumuutusi ja viljakuse probleeme – võivad menstruaaltsükliga seotud ebakorrapärasused mõjutada naiste tervist vägagi oluliselt. Levinud probleemide hulka kuuluvad ebaregulaarsed menstruatsioonid, raske või pikaajaline verejooks ja valulikud krambid. Seega on menstruaaltsükliga seotud probleemidest vabanemine paljude jaoks igapäevase elu ja reproduktiivtervise jaoks ülima tähtsusega.

Tänu oma põletikuvastastele ja antioksüdantsetele omadustele võib aga mumio aidata  menstruaalkrampe leevendada ning vähendada ka reproduktiivorganite põletikku, pakkudes seeläbi menstruatsiooni ajal leevendust. 

Samuti võib mumio kaasa aidata regulaarsematele ja prognoositavamatele menstruaaltsüklitele. Lisaks on märkimisväärne ka mumio võimalik kasu reproduktiivtervisele, kuna see parandab viljakust ja suurendab eduka viljastamise võimalusi (24).

14. Shilajit ehk mumio toetab naistel viljakust

Erinevad tegurid, nagu hormonaalne tasakaalutus, põletik ja oksüdatiivne stress võivad mõjutada ka emaka tervist ja talitlust, mis viljakuses, menstruaaltsüklites ja terve raseduse kujunemises võtmerolli mängivad.

Oma ainulaadse mineraalse koostisega shilajit pakub aga potentsiaalset kasu ka emaka tervise tugevdamisel. Selles sisalduvad mineraalid on hädavajalikud emaka kudede terviklikkuse ja funktsiooni säilitamiseks. Need mineraalid aitavad kaasa emaka optimaalsele kokkutõmbumisele ja lõõgastumisele nii menstruaaltsükli kui ka sünnituse ajal. 

Lisaks võivad selle tugevad põletikuvastased ja antioksüdantsed omadused aidata vähendada emakas ka põletikku ja oksüdatiivset stressi. Neid tegureid minimeerides võib mumio toetada tervislikku keskkonda viljastamiseks ja raseduseks (24).

15. Shilajit ehk mumio aitab säilitada liigeste tervist

Shilajit on valuvaigistava ja põletikuvastase toimega ning on seega kasulik erinevate valulike seisundite korra. Shilajit on leitud olevat väga kasulik ka reumatoidartriidi, artroosi ja podagra korral, kuna see toidab liigeseid ning aitab vähendab põletikku ja valu (19).

16. Shilajit ehk mumio omab noorendavat toimet

Kuna shilajit on rikas fulvohappe poolest, mis on tugev antioksüdant ja ka põletikuvastane aine, võib see kaitsta ka vabade radikaalide ja rakukahjustuste eest, mis vananemist kiirendavad. Lisaks, nagu siin loos ka varem mainisime, aitab mumio kaasa rakkude uuenemise protsessile.

Selle tulemusena võib shilajiti regulaarne kasutamine aidata kaasa pikaealisusele, aeglasemale vananemisprotsessile ja ka üldisele paremale tervisele (16)! Ecoshi magneesiumikompleks koos mumio ekstraktiga on saadaval siin.

Mäed

Kuidas shilajiti ehk mumiot tarbida?

Kuigi pole kindlat annust, mida peetakse ohutuks ja tõhusaks, on enamikes kliinilistes uuringutes manustatud annused vahemikus 300 kuni 500 mg päevas. Sageli jagavad inimesed selle kaheks annuseks, mis võetakse suukaudselt sisse kaks korda päevas.

Siiski on mumio toidulisandit kasutades kõige kindlam järgida etiketil loetletud tootja doseerimisjuhiseid. Kui tarbid näiteks Ecoshi “Magneesium PRO + Mumio” todilisandit, siis võta päevas koos toidu ja klaasitäie veega 2-4 kapslit. Samuti võid ohutu ja tõhusa annuse teada saamiseks eelnevalt konsulteerida oma tervishoiuteenuse osutajaga.

Shilajit on saada tavaliselt pulbrina, mida saab lahustada jookides nagu vesi või piim, aga seda on olemas ka kapsli kujul (1, 7).

Millist shilajiti ehk mumio toidulisandit otsida

Toidulisandeid ei reguleerita täpselt sama rangelt kui toitu ja ravimeid. Seega pead kvaliteetse mumio toidulisandi leidmiseks ise üht-teist teadma. 

 • Otsi sildilt või toote tutvustusest sõnu nagu „puhastatud”.
 • Väldi toorest, töötlemata shilajiti, kuna see võib olla saastunud (1, 7).

Ecoshi “Magneesium PRO+ Mumio” toidulisandis kasutatav mumio ekstrakt on eelnevalt puhastatud mumio edasiarendus. Seal peituvad aktiivsed komponendid on kontsentreeritud ja ekstraheeritud, muutes toote ka potentsiaalselt tõhusamaks.

Mis on mumios sisalduv fulvohape?

Fulvohape on kemikaalide rühm, mis tekib taimede ja loomade lagunemisel. Seda leidub mulla, turba, ojade ja järvede huumuses (orgaanilises aines). Fulvohape võib blokeerida organismi reaktsioonid, mis põhjustavad allergia sümptomeid. Samuti võib see vähendada turset ja ennetada või aeglustada kasvajate kasvu.

Inimesed kasutavad fulvohapet heinapalaviku, Alzheimeri tõve, ekseemi, väsimuse ja paljude muude seisundite korral, kuid selle kasutamise toetamiseks puuduvad veel head teaduslikud tõendid (2).

Kas mumiot on võimalik liiga palju võtta?

Shilajiti suurte annuste võtmisel ei ole kõrvaltoimeid registreeritud. Siiski ei ole piisavalt uuringuid ka selleks, et kinnitada, et shilajit oleks liigselt suurtes annustes täiesti ohutu.

 • Kuna shilajit sisaldab rauda, peaksid selle võtmist vältima, kui sul on mõni terviseseisund või võtad ravimeid, mis mõjutavad raua taset. Näiteks ei pruugi shilajit olla ohutu inimestele, kellel on hemokromatoos (geneetiline häire, mis põhjustab vere liigset rauasisaldust).
 • Ka hormoonidega seotud häiretega inimestel võib olla oht tarbida liiga palju shilajiti, kuna see mineraalühend võib samuti hormoonide taset mõjutada (1, 12).

Magneesium_PRO_ja_Mumio_Magneesium-glütsinaat_Magneesium-tsitraat_Magneesium-ummalaat_Magneesium-tauraat_B6_Mangaan-Ecosh

Ecoshi Magneesium PRO + MUMIO – milleks see hea on?

Magneesiumi toidulisand, mis koosneb mitmetest kvaliteetsetest ja kõige paremini imenduvatest magneesiumi vormidest, nagu magneesiummalaat, -tauraat, -tsitraat ja -diglütsinaat, sisaldab peale magneesiumi ka mumio ehk shilajit ekstrakti, mangaani ning B6-vitamiini, mis aitab magneesiumil paremini imenduda.

Magneesium PRO+MUMIO kompleks pakub stressirohketel aegadel terviklikku lahendust. Tänu magneesiumile, mida oleme oma varasemates lugudes juba palju kiitnud – toetab see närvisüsteemi ning mumio ehk shilajiti ekstrakt aitab kaasa vaimsele ja kognitiivsele heaolule. Mangaan kaitseb aga rakke oksüdatiivse stressi eest ja B6-vitamiin aitab leevendada väsimust ning kurnatust.

Mumio ekstrakti üks peamisi kasutegureid – ja põhjusi miks ta selles magneesiumi kompleksis sisaldub – on võime transportida mineraale läbi rakumembraanide, mis tõstab nende bioloogilist kättesaadavust. Lisaks magneesiumile parandab see ka teiste mineraalide imendumist.

Rikkalikult mineraale, fulvohappeid ja humiinhappeid sisaldav mumio ehk shilajit omab palju kasulikke omadusi. See:

 • toetab vaimset ja kognitiivset funktsiooni;
 • aitab hoida kuseteede ja eesnäärme tervist;
 • soodustab rasvade ainevahetust;
 • aitab reguleerida suhkrute ainevahetust;
 • aitab normaliseerida kehakaalu;
 • toetab meeste ja naiste seksuaalfunktsiooni;
 • aitab hoida menstruaaltsükli tasakaalu ja mugavust;
 • aitab säilitada kuseteede tervist;
 • aitab säilitada eesnäärme tervist;
 • aitab säilitada luude tugevust;
 • aitab säilitada liigeste tervist;
 • omab märkimisväärseid antioksüdantseid omadusi ja toetab immuunsüsteemi tasakaalustatud talitlust;
 • omab noorendavat toimet.

MAGNEESIUM PRO + MUMIO kompleksi kasutamisjuhend: Tarbi 2-4 kapslit päevas, eelistatult koos toiduga ja klaasitäie veega. Loe edasi siit.

Shilajiti ehk mumio kõrvaltoimed ja koostoimed teiste ravimitega

Enne shilajiti võtmist räägi oma tervishoiuteenuse osutajaga kõigist oma seisunditest ja muudest regulaarselt kasutatavatest ravimitest. See võib mõjutada sinu riski ja võimalikke kõrvalmõjusid shilajiti võtmisel.

Kõrvaltoimed 

Nagu iga teine ​​aine, võib ka shilajit põhjustada allergilist reaktsiooni. Sellisel juhul helista numbril 112 või mine kiirabisse, kui sul tekib pärast shilajiti võtmist mõni järgmistest anafülaksia (raske allergilise reaktsiooni) sümptomitest:

 • pearinglus;
 • näo, keele, silmade, huulte, kõri või suu turse;
 • hingamis-, rääkimis- või neelamisraskused;
 • kõhuvalu;
 • valu rinnus;
 • kiire pulss;
 • nõgestõbi;
 • iiveldus ja oksendamine;
 • kõhulahtisus (1).

Võimalikud koostoimed teiste ravimitega

 • Kuna shilajit võib mõjutada hormoonide taset, võib see suhelda hormoone mõjutavate ravimitega.
 • Shilajit sisaldab ka rauda. Seega peaks inimesed, kes võtavad rauavaegusaneemia raviks rauapõhiseid ravimeid või toidulisandeid igaks juhuks mumio toidulisandeid vältima, kuna nende kahe koos võtmine võib tõsta kehas rauasisalduse ohtliku tasemeni (12).

On oluline, et räägikisid enne shilajiti võtmist oma tervishoiuteenuse osutajaga kõigist muudest toidulisanditest või ravimitest, mida tarbid.

Kokkuvõtteks

Shilajiti tervisekasud hõlmavad paremat mõtlemist ja mälu, meeste viljakuse tõusu tänu spermatosoidide arvu ja testosterooni taseme suurenemisele ning eesnäärme tervise säilitamist. 

Samuti on tõendeid selle kohta, et shilajit võib lisaks põletiku vähendamisele ja treeninguvõime parandamisele, vähendada ka krambihoogude, dementsuse, kõrgustõve, aneemia ja luuhõrenemise riski. Lisaks aitab mumio säilitada liigeste tervist, pakkuda antioksüdatnset kaitset, toetada naiste seksuaaltervist ja menstruaaltsükli tasakaalu ning nagu sellest kõigest veel vähe oleks – siis omada ka noorendavat toimet!

Mida enamat siin üldse tahta! Aitäh sa imeline mägivaik mumio, et olemas oled!

Siiski pea enne mumio toidulisandite proovimist nõu oma tervishoiuteenuse osutajaga ja maini talle kindlasti kõiki teisi ravimeid või toidulisandeid, mida praegu võtad.

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

 1. Shilajit: Benefits, Uses, Side Effects, and More (health.com)
 2. FULVIC ACID: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews (webmd.com)
 3. Shilajit: A natural phytocomplex with potential procognitive activity
 4. The effects of shilajit supplementation on fatigue-induced decreases in muscular strength and serum hydroxyproline levels
 5. Shilajit extract reduces oxidative stress, inflammation, and bone loss to dose-dependently preserve bone mineral density in postmenopausal women with osteopenia: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial
 6. Effects of 8 weeks of shilajit supplementation on serum pro-c1α1, a biomarker of Type 1 collagen synthesis: A randomized control trial
 7. Shilajit: A panacea for high-altitude problems
 8. Clinical evaluation of spermatogenic activity of processed shilajit in oligospermia
 9. Clinical evaluation of purified shilajit on testosterone levels in healthy volunteers
 10. The human skeletal muscle transcriptome in response to oral shilajit supplementation
 11. Evaluation of safety profile of black shilajit after 91 days repeated administration in rats
 12. Antiepileptic and antipsychotic activities of standardized Śilājatu (Shilajit) in experimental animals
 13. Safety and efficacy of shilajit (mumie, moomiyo)
 14. Botanical dietary supplements—background information.
 15. (PDF) Spatula DD 1 Effects of asphaltum (Shilajit) on male reproductive system (mini review) Asphaltum’un (Shijalit) erkek üreme sistemi üzerine etkisi (mini derleme) (researchgate.net)
 16. Natural Compounds and Products from an Anti-Aging Perspective – PMC (nih.gov)
 17. The Human Skeletal Muscle Transcriptome in Response to Oral Shilajit Supplementation – PMC (nih.gov)
 18. Shilajit – Wikipedia
 19. Shilajit: A panacea for high-altitude problems – PMC (nih.gov)
 20. [PDF] Effect of Shilajit on Testosterone Induced Benign Prostrate Hyperplasia in Rats | Semantic Scholar
 21. Effects of oral Shilajit tablets on sexual function and sexual quality of life among reproductive-aged women: a triple-blind.pdf (tmrjournals.com)
 22. (PDF) Research Paper – Effect of shilajit on blood glucose and lipid profile in alloxaninduced diabetic rats (researchgate.net)
 23. Shilajit for Weight Loss: What Does Shilajit Do for the Body (buywow.in)
 24. Blog – Smartveda

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´