Mitmesuguste seedimisega seotud hädade puhul soovitatakse inimestele osta soolestiku töö tõhustamiseks elavaid organisme e. probiootikume. Loeme pakenditelt erinevate võõrapäraste nimetustega bakterite nimesid,  mis tihtipeale meile midagi ei ütle. Eesti keeles on piimhappebakterite erinevate tüvede kohta äärmiselt vähe infot ja seetõttu, et inimesed ei peaks kobama pimeduses, toome teieni enam uuritud ja tuntumate bakterite tüvede kohta tehtud uuringute tulemused ja toime inimese organismile.

Probiootikumid e. piimhappebakterid jagunevad peamiselt kaheks piimahppebakterite liigiks, millest uuritumad on lakto- ja bifidobakterid. Need  omakorda jagunevad erinevateks tüvedeks:

  • Laktobakterite tüved: näiteks Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus salivarus, Lactobacillus helveticus, Lactobacillius bulgaricus.
  • Bifidobakterite tüved: näiteks Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium adolescentis.
  • Streptococcus thermophilus.

I Piimhappebakterite liik – laktobakterid (Lactobacillus)

Kõige olulisemad ja valdavamad bakterid, mis resideeruvad peamiselt inimese peensooles on laktobakterid (Lactobacillus). Lactobacillus on Gram-positiivsete fakultatiivsete anaeroobsete pulgakujuliste bakterite perekond.  See piimhappebakterite grupp vastutab laktaasi tootmise eest. Laktaas on ensüüm, mis lagundab süsivesikuid nt laktoosi (piimasuhkrut) ja teisi suhkruid piimhappeks. Piimhape aitab luua seedetraktis happelist keskkonda, mis pidurdab paljude soovimatute mikroorganismide arenemist. Piimhape suurendab ka mineraalide nagu kaltsiumi, vase, magneesiumi ja raua imendumist.  Laktobaktereid on kõige rohkem just hapupiimatoodetes nagu hapupiimas ja värskes ilma konservantideta keefiris, mida soovitakse regulaarselt tarvitada üks klaasitäis päevas.

Laktobakterid kaitsevad organismi allergiliste reaktsioonide eest, tagavad õigeaegse soolestiku tühjendamise, aitavad organismil välja töötada immuunsüsteemi elemente ning mängivad olulist rolli bifidobakterite paljunemiseks soodsa keskkonna loomisel. Laktobakterid võivad pärssida  vähirakkude kasvu jämesooles ja piimanäärmetes hoides ära organismi saastamise patogeense flooraga.

Kuidas eristatakse Gram-positiivseid Gram-negatiivsetest bakteritest? Grampositiivsed bakterid (tähistatakse G (+) või GP) on bakterid, mis erinevalt gramnegatiivsetest bakteritest hoiavad Grami meetodiga uurides aluselist värvust (kristallvioletti) pärast etanooliga loputamist. Grami meetodil lisatakse pärast kristallvioleti kasutamist kontrastvärvus tavaliselt safraniin, mistõttu kõik grampositiivsed bakterid värvuvad violetseks või tumesiniseks.

Laktobakterite tuntumad tüved:

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus acidophilus

Uuringu tulemused: Lactobacillus acidophilus on üks olulisemaid tüvesid Lactobacillus piimhappebakterite grupis. See bakter koloniseerub kõige tihedamini just peensooles, kus ta aitab säilitada tervet sooleseina, et tagada vajalik toitainete imendumine ja töötav seedefunktsioon.  Acidophilus tüvi aitab leevendada  seedehäireid. Kontrollitud topeltpime platseebo katse patsientidel näitas, et need kes kasutasid acidophilus probiootilist tüve kogesid oluliselt vähem seedehäirete sümptomeid kui need patsiendid, kes said platseebot. Eraldi meta-analüüsis leiti veel, et probiootikumid, mis sisaldasid acidophilus tüve, aitasid leevendada kõhulahtisust. Kolmandates uuringus leiti lisaks, et toidulisandid, mis sisaldasid nii L.acidophilust kui B. bifidum bakterit aitasid vähendada antibiootikumide kahjulikku mõju soole mikrofloorale. Samuti näitavad uuringuandmed, et acidophilus aitab parandada immuunsüsteemiaktiivsust ja toetada naiste vaginaalse mikrofloora tervist.

Acidodophilus toetab: kogu seedefunktsiooni, toitainete imendumist, leevendab kõhukrampe, gaase ja kõhulahtisust, toetab immuunsüsteemi, kuseteede ja vaginaalse mikrofloora tervist naistel.

  •  Bakteri tüvi: Lactobacillus fermentum

Uuringu tulemused: See piimhappebakteri tüvi, mida leidub probiootilistes toitudes nagu juuretis ja kimchi, toodab kahte võimast superoksiidi e. antioksüdanti nagu dismutaasi ja glutatiooni, mis aitavad soolestikus neutraliseerida seedimise käigus tekkivaid mürke. L. fermentumil on täheldatud ka toidust tekkivate patogeenide eraldamise võimet.

L.fermentum toetab: üleüldist seedimist, immuunsust ja mürkide väljutamist.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus plantarum

Uuringu tulemused: L. plantarum on tuntud oma võime poolest toota vesinikperoksiidi. Keha kasutab vesinikperoksiidi kui kaitseliini tarbitud toidust tulenevate bakterite, samuti teiste  mikroorganismide vastu. Uuringud on ka leidnud, et see tüvi aitab tõhusalt toetada immuunsüsteemi funktsiooni tervetel täiskasvanutel.

L.plantarum toetab: kogu seedeprotsessi ja immuunsüsteemi.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus rhamnosus

Uuringu tulemused: L. rhamnosus on maailmas üks enim uuritud laktobakteri tüvesid, mille soodsalt mõjutavaid omadusi on tõestatud tänaseks rohkem kui 260 kliinilises uuringus. Selle tüve tähtsaim omadus on inimese immuunsüsteemi tõhustamine, mis tõttu aitab see ennetada hingamisteede haigusi (köha, nohu, astma jne), hambakaariese tekke riski, ära hoida seedetraktiinfektsioone ja soodustada kiiremat paranemist seedetrakti infektsioonidest. L.rhamnosus vähendab riski haigestuda allergiahaigustesse ning soodustab juba väljendunud atoopilise nahapõletiku kiiremat leevenemist. See probiootiline tüvi on tuntud oma suure võime poolest jääda ellu seedetrakti läbimisel ja peetakse parimaks abiks naiste vaginaalse tervise toetamisel laktobakterite seas. Uuringus jõuti järeldusele, et L. rhamnosus aitab parandada ka tupe ja kuseteede tervist ja vähendada tupe ärrituvust.

Samuti on L. rhamnosus üks parimaid bakteritüvesid reisimisele kaasavõtmiseks. USA uuringuid näitasid, et need New Yorki elanikud, kes tarbisid L. rhamnsosus tüve arengumaadesse reisides oli kõhulahtisuse esinemise määr 3,9 % , kui neil kes ei võtnud ja kelle oli see määr 7,4%.

L.rhamnosus: mõjutab inimese kaitsevõimet haigustele e. tõhustab immuunsüsteemi: ennetab hingamisteede haigusi (köha, nohu, astma jne) ning hambakaariese tekke riski, vähendab riski haigestuda allergia haigustesse, aitab ära hoida seedetraktiinfektsioone (nt kõhulahtisust reisimisel arengumaadesse), vähendab antibiootikumi ja kemoteraapia ravist tingitud kõrvaltoimeid nagu nt kõhulahtisust, kõhupuhitust, iiveldust ning aitab IBS (ärrituva soole sündroomi) korral. Parandab naiste vaginaalset tervist.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus paracasei

Uuringu tulemused: L. paracasei on tugev tüvi, mida leidub peamiselt peensooles. Antud bakter võib koloniseeruda ka jämesooles, kui võtta koos piimavalguga, mis tõstab vastupanuvõimet maohappele. Paracasei probiootilisel tüvel on unikaalne võime toetada maksafunktsiooni. Randomiseeritud (juhuslikus) uuringus leiti, et toidulisand segatuna kiudainete ja probiootikumidega, milles sisaldus ka L. Paracasei bakter alandas uriini pH-d ja parandas maksategevust.

L.paracasei toetab: maksa tervist.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus gasseri

Uuringu tulemused: L gasseri on suhteliselt uus bakter probiootiliste tüve liikide seas. See piimhappebakter on valdavalt seotud vaginaalse mikroflooraga. Naised, kes tunnevad ebamugavustunnet tupes on tavaliselt madalama L. Gasseri bakteri tasemege kui naised terve vaginaalse e. tupe mikroflooraga. L. Gasseri toetab ka seedetrakti tervist. Uuringud näitavad, et toidulisandi bakterite L. Gasseri ja B. Longum kombinatsioon aitab täiskasvanutel piiri panna kõhulahtisusele.

L.gasser toetab: vaginaalset mikrofloora tasakaalu, leevendab kõhulahtisust.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus reuteri

Uuringu tulemused: L. reuteri bakterid asuvad nii sooles kui suuõõnes. Uuringud inimestel on näidanud, et L. reuteri bakter toetab seedetrakti, suu mikrofloora- ning immuunsüsteemi tervist.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus salivarus

Uuringu tulemus: L. salivarius on mõnevõrra unikaalne bakter, kuna ta on võimeline kasvama kehvemates tingimustes kui teised piimhappebakterid, sealhulgas kõrge soola sisaldusega kasvukeskkonnas ning koos või ilma hapnikuta. L. salivarus on tuntud 3 tunnuse poolest: parandab seedimist, tugevdab immuunsust ja parandab hammaste tervist. Lactobacillus salivariust leidub kõigil inimestel jämesooles, peensooles, vagiinas ja suus. Et hoida inimese organism terve ja toimiv toodab L. salivarus ise vajalikke antibiootilisi aineid. Need antibiootikumid on konkreetselt suunatud patogeensete bakterite sissetungi vastu. Samuti toodab L.salivarius piimhapet, mis loob halbadele bakteritele mittesobiva keskkonna ja ideaalse keskkonna vajalikele piimhappebakteritele. Võrreldes teiste probiootikumide tüvedega kasvab L. salivarus väga kiiresti. Tänu sellele tõrjub ta kiiresti välja halvad bakterid. On leitud, et Salivarius on suurepärane abivahend proteiinide seedimisel. See on väga vastupidav bakter, mis on oluline meie kõigi tervisele.

Allpool on kirjeldatud konkreetseid uuringuid L. salivarius mõjust seedetrakti ja suuõõne haigustele.

L. Silivarius aitab:

  • pärssida pärmseent e. candidat
  • vähendada igemepõletikku
  • aitab vältida STREP kõri (põhjustatud S. Pyogenese poolt)
  • vähendada mastiiti (rinnapõletikku), haavandilist koliiti ja ärritunud soole sündroomi (IBS)
  • pärssida patogeenseid bakterid: E. coli ja Salmonella spp.

Lactobacillus salivarus kõrvalmõjud on tavaliselt kerged nagu kerge lööve või ajutine seedehäire.

  • Bakteri tüvi: Lactobacillus helveticus

Uuringute tulemus: Lactobacillus helveticus tüve puhul on väga huvitav fakt see, et see võib vähendada vererõhku. Laialdaselt kasutatakse seda tüve Šveitsis juustu tootmisel.

L. helveticus:

  • vähendab kõrgvererõhutõve patsientidel vererõhku
  • parandab une kvaliteeti ja kestust
  • suurendab kaltsiumisisaldust veres
  • väheneb PTH –d (seostatakse luude hõrenemisega)
  • normaliseerib mikrofloora kolonisatsiooni
  • aitab ACE-inhibiitor tootmist
  • toetab immuunsüsteemi, soole, suu, kurgu ja ninakõrvalkoobaste tervist.
  •  Bakteri tüvi: Lactobacillius bulgaricus

Uuringu tulemused: L.Bulgaricus bakter oli üks esimesi probiootilisi tüvesid, mis võeti uurimise alla. Ilja Mechnikov, Vene Nobeli preemia laureaat, eraldas esmakordselt 1882 aastal kääritatud hapupiimast Lactobacillus Bulgaricus tüve, kui ta avastas, et Balkani rahva pikaealisus tulenes hapendatud toitude (kääritatud hapupiim, keefir, hapukapsas jne) söömisest.  L.Bulgaricus bakterist on suur abi neile, kel on  laktoositalumatus ja puudub seedesüsteemis ensüüm, mis aitab murda laktoosi lihtsamaks suhkruks.

Juhuslik topeltpime platseebo kontrolliga katse näitas, et probiootikumide kompleks nagu  L.casei, L.bulgaricus ja S.thermophilus sisaldavate jookide tarvitamine vähendas antibiootikumide kõrvalmõjuga seotud kõhulahtisuse Clostridium difficile esinemissagedust. Leiti, et sellise probiootikumide koosluse tarvitamine üle 50 aastate seas aitaks vähendada suremust ja kokku hoida haigestumistest tulenevaid tervishoiukulusid. 1960 ja 1970ndatel tegid põhjalikke uuringuid L.bulgaricuse vallas lisaks Vene teadlased nagu dr Ivan Bogdanov. Nad avaldasid  täieliku nimekirja L.bulgaricus probiootilise tüvede kasust, mis on äratoodud allloetletuna.

L.bulgaricus:  

  • vähendab triglütseriidide ja üldkolesterooli taset veres,
  • tõstab immuunsust ja võitleb viiruste vastu,
  • vähendab lekkiva soole sümptomeid, kõhulahtisust ja iiveldust,
  • parandab piimatoodete (laktoosi) seedimist,
  • vähendab põletikke,
  • parandab IBS (ärrituva soole) sümptomeid,
  • vähendab hambakaariest,
  • haldab HIV sümptomeid,
  • võitleb düspepsiaga. (Funktsionaalne düspepsia tähendab pidevaid või episoodilisi seedehäireid, mis lähtuvad seedekulgla ülaosast ja millel puuduvad orgaanilise haiguse (nt haavandi, kasvaja) tunnused).

II Piimhappebakterite liik – bifidobakterid (bifidobacterium)

Bifidobakterid on Gram-positiivsete anaeroobsete hargnenud pulgakujuliste bakterite perekond. Miljardid bifidobakterid, mis asuvad peamiselt just jämesoole e. käärsoole seintel aitavad ära hoida kahjulike bakterite ja muude patogeensete mikroorganismide, sealhulgas pärmi levikut ja nende poolt sooleseina hõivamist. Bifidobakterid moodustavad suurima bakterite grupi imikute soolestikus, täiskasvanutel on nad suuruselt alles 3. või 4. grupp ning nende osakaal väheneb vananedes veelgi. Sarnaselt laktobakeritele toodavad piim- ja äädikhapet ka bifidobaterid, mis tagavad kuni 70 protsenti vajalikust energiast sooleseinarakkude jaoks, et suurendada loomulikku kaitsebarjääri soolestikus.

Piimhape soolestikus aitab hoida jämesoole pH happelisena pärssides sedasi halvaloomuliste bakterite kasvu ning soodustades sellega omakorda kasulike bakterite kasvu. Madal pH keskkond on vajalik ka selleks, et aidata mineraalidel nagu kaltsium, vask, magneesium, raud ja tsink imenduda verre. Samuti lagundavad bifidobakterid laktoosi, sünteesivad aminohappeid ja valke, alandavad kolesterooli, toodavad K ja  B- kompleks vitamiine ning aitavad ära hoida toidumürgitusi. Uuringud on näidanud, et vanuse suurenemisega, stressi ja ebaõige toitumise tõttu hakkab bifidobakterite hulk organismis vähenema. Tähtsamateks bifidobakterite tüvedeks on B.lactis, B bifidum, B. longum, B. infantis, B.breve.

Bifidobakterite tuntumad tüved:

  • Bakteri tüvi: Bifidobacterium bifidum

Uuringute tulemused: See probiootiline tüvi hõivab esimeste seas imikute sooleseinad ja jätkab nii kogu elu olles üks peamisi bakterite rühmi terve jämesoole mikroflooras. Neid tüvesid võib leiduda ka peensooles. Luues tasakaalustatud soolestiku mikrofloorat aitab B.bifidum lisaks takistada soovimatute bakterite, seente ja pärmi kasvu, kinnitudes soole limaskestale paremini kui patogeensete bakterite tüved. B. Bifidum tüve roll on aidata ka liigendada seedimisel liitsüsivesikuid, rasvu ja valke. Samuti toodab B.bifidum vastavaid ensüüme, mis lagundavad suuremad molekulid väiksemateks osakesteks, et organism saaks neid efektiivsemalt kasutada. Meta-analüüsi topeltpime inimkatsetes leiti, et B.bifidum bakter on üks selliseid probiootilisi tüvesid, mis aitab leevendada tõhusalt juhuslikke kõhulahtisusi nt reisimisega seotud diarröad.

B.bifidum toetab: kogu seede funktsiooni, toitainete imendumist, juhusliku kõhulahtisuse (nt reisimise) puhul.

  • Bakteri tüvi: Bifidobacterium longum

Uuringute tulemused: B. longum tüvi on üks kõige tavalisemaid  bifidobaktereid, mis on leitud seedetraktist. Selle mõju seedimisele on võime lagundada süsivesikuid ja neutraliseerida soolestikus leiduvaid toksiine.  Esialgsed uuringud on näidanud, et B. longum bakteri tüvel on antioksüdantsed omadused nagu metalsete mineraalide nt vase ja söövitavate vabade radikaalide eemaldamine kehast.  Sellel on ka immuunsüsteemi toetav toime. Uuringutes täheldati, et peale 20 nädalast B. longum tüve tarvitamist tõusis eakatel patsientidel immuunnäitajad.

B.longum tüvi toetab: kogu seedefunktsiooni, detoksifikatsiooni, immuunsüsteemi.

  • Bakteri tüvi: Bifidobacterium infantis

Uuringu tulemused: See probiootiline tüvi on kasulike bakterite seas suurima koloonia tihedusega just beebidel. B.Infantis bakterite kogus väheneb eaga, ent jääb jätkuvalt oluliseks bakteriks meie mikroflooras. Toidulisand B.infantis tüvega on näidanud, et viimane vähendab  puhitus ja roojamis raskusi.

B.infatis toetab: kogu seedefunktsiooni, puhituste ja kõhukinnisuse puhul.

  • Bakteri tüvi: Bifidobacterium lactis

Uuringu tulemused: Bifidobacterium lactis on väga võimas ja üks enim uuritud bakteritüvesid. Teaduslikud uuringud on tõestanud, et B.lactis suurendab immuunsust, võitleb kasvajatega, parandab seedimist ja võib alandada kolesteroolitaset. B.animalis/lactis baktereid elab soolestikus ja käärsooles suurel hulgal. Üldiselt on B.lactise ülesanne lagundada keha jääkaineid ja abistada oganismil erinevate vitamiinide ja mineraalide imendumisel. Bifidobacteria lactis bakterikultuuri kasutatakse laialdaselt juustu, kohupiima ja või valmistamisel.

B.lactis toime:

  • suurendab tuumoraktiivsust

Probiootikumid parandavad seedimise tingimusi

  • väheneb soole lekkimine ja laktoositalumatus
  • normaliseerib roojamist ja vähendab kõhukinnisust
  • parandab akuutset e. ägedat kõhulahtisust
  • parandab IBS –i e. ärritunud soole sündroomi

Probiootikumid parandavad suu tervist

  • vähendab hambaauke põhjustvate bakterite hulka
  • võitleb hambakaariese vastu

Probiootikumid parandavad immuunsust

  • ennetab ja vähendab sagedasi ja tõsiseid hingamisteede haiguseid
  • tugevdab immuunvastust vaktsineerimisele
  • suurendab eakate immuunsust
  • pärsib Helicobacter Pylorit, mis põhjustab mao ja- kaksteistsõrmikssoole haavandeid
  • suurendab T-rakkude aktiivsust vastavalt vajadusele (tapjad-T-rakud, tsütotoksilised T-rakud, ingl. Natural killer T cells; Cytotoxic T cells)
  • tugevdab immuunsüsteemi
  • vähendab nohu ja grippi

Vähendab allergiaid ja põletikke

  • vähendab atoopilist dermatiidi (naha põletik) sümptomeid ja tundlikkust
  • vähendab põletikulisi reaktsioone

Diabeet

  • tõstab vere glükoositaseme kontrolli

Parandab kolesterooli taset

  • vähendab üldkolesterooli
  • suurendab HDL-kolesterooli (HDL-kolesterool e. High Density Lipoprotein) on grupp lipiide (rasvu), mille ülesandeks on kolesterooli tagasitransport kudedest maksa. “Heaks kolesterooliks” kutsutaksegi seda põhjusel, et HDL-kolesterool aitab eemaldada verest üleliigset kolesterooli ja läbi selle vähendada ateroskleroosi arenemist. Mida kõrgem on HDL-kolesterooli tase, seda väiksem on risk südame isheemiatõve tekkeks.
  • Bakteri tüvi: Bifidobacterium breve

B.brevis/breve vähendab:

  • kroonilist parodontiiti, ms on mikroobide poolt põhjustatud hammaste tugikudede põletik,
  • suuõõnehaavandeid,
  • kuseteede oksalaadi taset (oksalaat moodustab vees mittelahustuvaid kristalle, millest võivad moodustuda neerukivid nt liigsest askorbiinhappe tarbimisest),
  • Helicobacter pylori kolonisatsiooni.
  • Bakteri tüvi: Bifidobacterium adolescentis

Bifidobacterium adolescentis tüvi on iga terve inimese soolestiku loomulik koostisosa ja hõivab ta soolestiku koheselt pärast sündi. Nende populatsioon soolestikus säilib suhteliselt stabiilsena hilise täiskasvanueani. Vähenemist põhjustavad sellised tegurid nagu ebatervislik toitumine, stress ja antibiootikumide tarvitamine. B. adolescentis tüve eraldas esmakordselt rinnapiimatoidul oleva vastsündinu väljaheitest Tissier 1899 aastal. Tissier oli esimene, kes kasutas  bifidobakterid raviotstarbel imikute kõhulahtisuse raviks andes neile suukaudselt suurtes kogustes bifidobakterid. Alates sellest ajast on piimhappebakterite olemasolu soolestikus seostatud terve mikroflooraga. Uuringu andmed näitavad, et B. adolescentis ennetab ja pärsib põletike tekkeid, ravib maksakahjustusi, kudede kahjustusi seedetraktis, kõhulahtisust, enneteb ja pärsib  käärsoolevähi teket, parandab üldist tervist ning tõstab immuunsust. (https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-8-310)

B.adolescentis:

  • eemaldab kaseiini piimast,
  • võtab osa B-vitamiinide tootmisest,
  • stimuleerib soolestiku peristaltikat,
  • niisutab väljaheidet, millest on kasu kõhukinnisuse põdejatele,
  • töötab välja antibiootilisi aineid E.coli, Staphylococcus aureuse, Shigella düsenteeria, Salmonella, Proteus ssp. ja Candida albicansi vastu surudes alla nende kasvu soolestikus,
  • ravib kõhulahtisust,
  • tõstab immuunsust.
  • Bakteri tüvi: Streptococcus thermophilus

Uuringu tulemused: Streptococcus thermophilus on väga võimas piimhappebakteri tüvi, mida on samuti palju uuritud. See probiootiline tüvi asub peamiselt käärsooles ning omab tugevat mõju seedetraktile, immuunsüsteemile ning paljudele muudele tervist parandavatele  faktoritele.  S. Thermophilust kasutatakse juustu ja jogurti valmistamisel ning toodab samuti  laktaasi, mis aitab piimasukrut e. laktoosi lõhustada. Streptococcus thermophilus toodab ka kehale omaseid antibiootilisi kemikaale, mis aitab vältida soole haavandeid, nakatumast kopsupõletikku ning ennetada antibiootikumidest tulenevat C. Difficile´i.

S.thermophilus:

Probiootikumid parandavad seedimist

  • vähendab antibiootikumiraviga seotud kõhulahtisust
  • vähendab haavandilise koliidi sümptomeid
  • vähendab lekkiva soole sümptomeid
  • lõhustab laktoosi
  • vähendab IBS sümptomeid
  • vähendab ägedat kõhulahtisust

Probiootikumid tõstavad immuunsust

  • ennetab ja võitleb ülemiste hingamisteede infektsioonide (nt. kopsupõletiku) vastu
  • ennetab Helicobater pylori poolt põhjustatud haavandeid
  • vähendab AIDS sümptomeid
  • võitleb Clostridium difficile vastu
  • tugevdab immuunsust

Probiootikumid ja muu täiendav kasu tervisele

  • parandab väikelaste probiootilist mikrofloorat
  • vähendab atoopilist dermatiiti
  • vähendab neerukivide tekke võimalust
  • suurendab HDL-i (hea kolesterool)
  • suurendab kasvajavastast toimet
  • vähendab lapse koolikuid

III Probiootikumid ja nende kõrvaltoimed

Probiootikumid ja nende kõrvaltoime tähendab seda, et head bakterid on hakanud tööle! Kõige tüüpilisemad kõrvaltoimed, mis võivad vahel ilmneda on kõhulahtisus, gaas, puhitus, lööbed ja vinnid.

Eeldades, et probiootikumide kõrvaltoime mõju on suhteliselt väike ja nähud ei kesta üle 14 päeva, on põhjust rõõmustada nende kõrvaltoimete üle! Ajutised reaktsioonid nagu kerge puhitus, kõhulahtisus või -kinnisus annavad tunnistust sellest, et kahjulikud bakterid asenduvad kasulikega, toimub sooletikust jääkainete väljutamine ja soole keskkonna parandamine ja paranemine. Samuti tuleb meeles pidada, et kuigi need kõrvaltoimed on ebameeldivad, on need tunduvalt kergemad  võrreldes paljude ravimitest tulenevate kõrvaltoimetega.

Toome siin välja 3 moodust, kuidas  vähendada probiootikumidest tulenevaid kõrvaltoimeid:

  1. Annuse vähendamine

Üks võimalus vähendada kõrvaltoimeid on vähendada doosi. Manustada kahe kapsli asemel üks, kuni  keha harjub uute bakteritega. Kui keha on harjunud, saab annust taas suurendada. Probiootikumid ja nende liigtarbimise tulemusena, võib see soolestikus põhjustada liig kiiret CFU e. bakteri kolooniate paljunemist.

  1. Vee tarbimine

Vesi peaks aitama vähendada kõiki kõrvaltoimeid. Kõik nimetatud kõrvaltoimed nagu kõhulahtisus, gaasid, puhitused, krambid, lööbed, vinnid annavad tunnistust sellest, et organismis on vähe vett ja keha ei tule toime soolestiku puhastuse ja jääkainete väljutamisega. Organism vajab keha puhastamiseks ilmtingimata vett. Vesi on parim detoksifitseerija.

  1. Anna oma kehale aega kohaneda

Võttes probiootikume võib keha tappa suurel hulgal halbu baktereid asendades neid kasulikega. See võib olla kehale üsna suur šokk.  Anna kõrvaltoimete puhul kehal harjuda vähemalt  kaks nädalat kuni kõrvaltoimed mööduvad. Kui kõrvaltoimed ei taandu on põhjust pöörduda arsti juurde.

Probiootikumid, milliseid siis tarbida?

Vastavalt vanusele on soolestiku mikrofloora erinev ja ka probiootikumide vajadus võib olla sellest tulenevalt erinev. Seepärast on Ecoshi probiootikumid lahterdatud ealisuse järgi. Eesti perearstid, apteegi proviisorid ja farmatseudid on välja öelnud, et Eesti parimad probiootikumid on Ecobiotic probiootikumid. Ecobiotic toote üks kapsel sisaldab üle 20 miljardi aktiivse tüviraku 12 tüvega. Probiootikumide võtmine on individuaalne ja oleneb ka sinu toitumisest.

Allikad:

  1. FDA – food &drug administration – https://www.fda.gov/BiologicsBloodVaccines/default.htm
  2. PubMed.gov – uuringud ja artiklid – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=probiotics+review
  3. Gut Microbiota – http://www.gutmicrobiotaforhealth.com/en/gut-microbiota-linked-age-associated-inflammation/
  4. Probiotics 101 – http://probiotics101.probacto.com/category/strains/
  5. What doctors dont tell you – https://www.wddty.com/magazine/2017/january/bugs-in-the-system.html
  6. Probiotics.org – http://probiotics.org/strains/
  7. Global Healing Center – https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/bifidobacterium-breve-the-health-benefits-of-probiotics/
  8. Dr Dawid Williams – https://www.drdavidwilliams.com/probiotic-strains
  9. Microbewiki – https://microbewiki.kenyon.edu/index.php/Bifidobacterium_adolescentis
  10. http://www.sumobrain.com/patents/wipo/Probiotic-bifidobacterium-adolescentis-strains/WO2016030504A1.html
  11. BioMed Central – BMC Cancer https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-8-310
  12.  Probiotic Database, Probiootikumide andmebaas – tüved ja toidulisandid/ http://probioticsdb.com/probiotic-strains/bifidobacterium-bifidum/

Kas sellest postitusest oli abi?

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´