Menopaus, või õigem olekski öelda just üleminekuiga, on justkui talvine aed, mis valmistub uueks õitsemiseks. Kus peagi-peagi avab iga õis end uueks ja kauniks elutsükliks. See on aeg, mil keha ja vaim leiavad uue tasakaalu, jättes seljataha viljakuse aastad ja liikudes küll rahulikuma, kuid sugugi mitte vähem tähendusrikkama eluperioodi poole. Vastupidi, nüüd algabki tõeline SINU aeg. Sinu kasvamise ja õitsele puhkemise aeg.

Ja kuigi menopaus on paratamatu, ei tähenda see seda, et peaksid tingimata kannatama sellega tihti kaasnevate sümptomite nagu kuumahoogude, öise higistamise, mäluprobleemide, juuste ja tupe kuivuse, südamepekslemise või meeleolumuutuste käes. Need menopausi tunnused lihtsalt signaalivad kehas tasakaalustamatust ja seda, et senised mustrid enam ei toimi. Seega nüüd ongi aeg ennast uuesti tundma õppida ja kehas uus tasakaal leida.

Nii lääne meditsiin kui ka hiina meditsiin pakuvad sinu üleminekuaja hõlbustamiseks erinevaid viise. Siin mängivad olulist rolli nii elustiiliga seonduv, vitamiinid kui ka taimetarkus, kus neist igaüks pakub sinu kehale ja meelele looduslikku tuge ja tasakaalu just endale eriomasel viisil.

Selles uurimegi koos sinuga, kuidas erinevad meditsiinisüsteemid menopausi käsitlevad, millised on märgid, et see uue tasakaalu leidmise aeg hakkab sinu jaoks peagi saabuma, milliseid muutusi see sinu kehas kaasa toob ja millised looduslikud ning lihtsad abinõud võivad aidata sul neid õitsele puhkemisega seotud kasvuraskusi kergemini läbida. Et leiaksid kiiremini just sind kõnetava alateema, siis klikka allolevas sisuleidas pealkirjadele mis sul seda teha aitavad.

Sisuleidja:

Peale_menopausi_puhkeb_naine_taas_õitsele_nagu_roos_peale_talveund

1. Menopaus ehk üleminekuiga – kiire ülevaade

Menopaus ehk üleminekuiga on naise kehas täielikult looduslik ja loomulik asjade kulg, vaheetapp iga naise elus, kus menstruaaltsükkel lõpeb. Ja see, millisel hetkel see ükskord täpselt juhtub, on lihtsalt aja ning igaühe bioloogiliste erisuste küsimus. 

Üldiselt algab menopaus 40–50-aastaselt (keskmiselt 51 aastaselt) ja loetakse juhtunuks pärast seda, kui menstruatsioon on puudunud juba 12 kuud. Osati ütleksid vist enamik meie seast päevade lõppemise peale “Juhuu, lõpuks ometi!!!”. 

Ometi ei ole see aga alati ainult üheselt rõõmustav uudis. Tähistab ju menopaus meie jaoks omamoodi ka vananemist – justkui aegumist. Ja see taustal olev mõte muudab meid omamoodi kurvaks ja nostalgiliseks olenemata asjaolust, et otsa ei saa muu kui ainult laste saamise võimalus (mida me nii ehk naa selles vanuses ju enam ei sooviks) ning tegelikult on pool elu alles ees. 

Ning need aastad mis ees ootavad – on just need head aastad, need tähendusrikkamad aastad, kus meil on juba parem aimdus sellest, mida elult tegelikult soovime ning kus oskame ehk kõike juba ka paremini väärtustada. 

Ka ei pruugi see õitsele puhkemise aeg mööduda meie jaoks märkamatult, vaid kätkeb endas nii mõndagi uut füüsilist ja psühholoogilist väljakutset, pannes meid olukorda, kus on vaja endaga uuesti tuttavaks saada.

Menopausi sümptomid võivad osade jaoks endast märku anda üsnagi pikka aega ja esinevad kõige sagedamini 40–60-aastastel naistel. Selle perioodiga kaasnevaid muutusi kogevad sel ajal 84,2% naistest. 

Üleminekuga kaasnevad muutused nagu kuumahood, öine higistamine, unustamine, naha ja juuste kuivus, tupe kuivus, ärevus ja depressioon ning muudki meeleoluga seonduvad äärmused – võivad vahel olla üsnagi tugevalt märgatavad, segada kosutavat und ja mõjutada ka emotsionaalset tervist ning enesekindlust.

Õnneks on aga võimalusi menopausiga kaasnevate sümptomite leevendamiseks ja peale talvekülma taas õitsele puhkemiseks tänapäeval palju ning valikute rohkusest leiab endale meelepärase lähenemise ja abivahendi igaüks. Selleks, et aidata sul leida abivahend, mis just sind kõnetab – me selle loo kirjutasimegi – see on lugu naiselt naisele.

Kui osadele võib näiteks sobida lääne meditsiinis kasutatav hormoonravi, siis teistele hoopis siin loos kirjeldatud looduslikud meetmed nagu elustiiliga kaasnev, taimetarkus, vitamiinid ja õige toitumine, mis kõik võivad aidata sinu igapäevast enesetunnet parandada ja üleminekueas oma head tervist ning nooruslikkust säilitada.

Aga kuna vahel aitab menopausiga kaasnevaid tunnuseid palju sügavamalt selgitada hoopis hiina meditsiini terviklik lähenemine, mis arvestab ka sinu emotsioone ning teisigi igapäevaseid detaile, siis kirjutame siin loos veidi ka Yin-ist, Yang-ist, Qist ning sellest, kuidas neid energiaid lihtsate toitumise ja elustiilinippidega tasakaalustada. 

Loodusrahvas nagu me oleme – võib selline loomulikku tasakaalu silmas pidav lähenemine meile vaat, et pareminigi sobida. 

Mis veelgi toredam uudis, hiina meditsiini kohaselt ei põhjusta menopausiga kaasnevaid kuumahoogusid sugugi mitte hormoonid, millede kahanemise vastu lihtsaid koduseid nippe ei ole, vaid hoopis teatud energeetilised ebakõlad, milledest üks on näiteks puudulik Yin või seisma jäänud Qi ja millede turgutamiseks on vägagi tavalisi ja igaühele jõukohaseid meetmeid.

Enne leevendust pakkuvate sammudeni jõudmist alustuseks aga veidi üldiselt sellest, kuidas näeb üleminekuiga lääne meditsiin ja kuidas paistab see aeg naise elus läbi hiina meditsiini prillide. Samuti selgitame mõlema meditsiinisüsteemi perspektiividest lahti ka mõned enimlevinud menopausi sümptomid ning nende sümptomite põhjused, mis üleminekuga ühest etapist teise kaasneda võivad. Esimesena aga kiire ülevaade terminitest. Milline aeg sinu elus on perimenopaus, milline menopaus ja mis on postmenopaus?

ECOSH-MENOPAUS_östrogeeni_tase_naise_kehas_olenevalt_vanusest

2. Veidi terminoloogiat – mis on erinevus perimenopausi, menopausi ja postmenopausi vahel

  • Perimenopaus (40ndad). 40ndad eluaastad on tegelikult aeg, kus perimenopaus algab juba enamiku naiste jaoks. See on aeg enne menopausi, kus menstruaaltsükkel hakkab tasapisi muutuma ebaregulaarseks ning võib ka ühel või mitmel korral täielikult vahele jääda. Osadel juhtudel võib aga perimenopaus endast tunda anda juba 30ndates eluaastates.
  • Menopaus (46-53ndad). Menopaus on kätte jõudnud siis, kui menstruaaltsükkel on puudunud juba 12 kuud ning enamasti juhtubki see vanusevahemikus 46-53 eluaastat.
  • Postmenopaus (50ndate eluaastate teine pool kuni 60nda eluaastani): Postmenopausiks nimetatakse aastaid pärast menopausi (5, 56).

3. Mis on menopaus ja menopausi põhjused – milliseid muutuseid naise keha sel ajal läbib ning kuidas seletab menopausi lääne meditsiin ja kuidas näeb seda perioodi naise elus hiina meditsiin

3. 1. Menopaus ja menopausi põhjused läbi lääne meditsiini prillide

Lääne meditsiinis kasutavad paljud tervishoiuteenuse osutajad terminit menopaus viitamaks perioodile, mil naise kehas hakkab muutuma hormoonide tase. 

Usutakse, et menopausi sümptomid tekivad just munasarjade östrogeeni sekretsiooni vähenemise tagajärjel, mis põhjustab autonoomse närvisüsteemi talitlushäireid, sealhulgas kuumahoogusid ja higistamist, emotsionaalseid häireid, unetust, väsimust, peavalu, pearinglust, südamepekslemist, surisemistunnet ehk sipelgaid, luu- ja lihaskonna valu ning urogenitaalsüsteemi sümptomeid. 

Seda seletatakse kui munasarjade funktsiooni langust, kus vähenevad munasarjade reservid ja kõiguvad ka reproduktiivhormoonide tasemed, mis väljenduvad muutustena menstruaaltsükli regulaarsuses, viljakuse languses, menopausi sümptomite järkjärgulises ilmnemises ja erinevate krooniliste tervisemurede riski suurenemises. 

Üleminekufaasi enne täielikku menopausi (mis loetakse juhtunuks siis, kui menstruatsioonid on katkenud üheks aastaks) nimetatakse perimenopausiks (menopausieelne aeg, mil naised toodavad järk-järgult üha vähem östrogeeni). 

Sellel üleminekuperioodil enne menopausi hakkab naise munasarjades kahanema küpsete munarakkude varu ning ebaregulaarsemaks muutub ka ovulatsioon. Paralleelselt vähenevad ka östrogeeni ja progesterooni tootmine. 

Menopaus on enamasti täiesti loomulik ja looduslik, aga vahel võib see osade tegurite tõttu olla esile kutsutud ning toimuda seetõttu ka kiiremini. Enneaegne menopaus esineb naistel enne 40. eluaastat ja varajaseks menopausiks peetakse üldjuhul seda kui naisel algab menopaus enne 45-ndat eluaastat. Allolevalt peatumegi lähemalt sellel, mis toimub naise kehas menopausi ajal, ehk mis põhjustab loomulikku menopausi ja räägime ka teguritest, mis võivad soodustada enneaegset ja varajast menopausi.

3. 1. 1. Loomuliku menopausi põhjused – millised hormonaalsed muutused toimuvad naise kehas menopausi ajal 

Loomuliku menopausini jõuab teatud vanuses ükskord iga naine ning enamasti on selleks ajaks 46-53 eluaastat. See on aeg, kus kehas toimub loomulik reproduktiivhormoonide langus ning vananevate munasarjade ja östrogeeni, progesterooni, testosterooni, folliikuleid stimuleeriva hormooni (FSH) ning luteiniseeriva hormooni (LH) madalama taseme tõttu hakkab keha mitmel viisil muutuma. Üks tähelepanuväärsemaid muutusi sel ajal on aktiivsete munasarjade folliikulite (iga munarakk asub eraldi folliikulis) kadumine.

  • Hilised 30-ndad. Sinu munasarjad hakkavad väiksemas koguses hormoone (östrogeeni ja progesterooni) tootma tegelikult juba 30-ndate eluaastate lõpupaiku, seega kõik menopausiga seotud muutused saavadki tasapisi alguse juba siis. Kuid see on täiesti loomulik. 
  • 40-ndate aastate keskpaigast kuni 40-ndate lõpuni. See on aeg, kus mingil hetkel võib sinu menstruatsioonitsükkel muutuda ebaregulaarseks ning  menstruatsioonid võivad kujuneda pikemaks või lühemaks, vererohkemaks või verevaesemaks ning sagedasemaks või harvemaks.
  • 50-ndad. Nüüd on käes aeg, kus naise munasarjad enam munarakke ei vabasta ning kuigi see võib vahel juhtuda ka mõned aastad hiljem, siis jõuab enamik naistest menopausi 51-aastaselt. 

3. 1. 2. Enneaegse menopausi ja varajase menopausi põhjused ja riskitegurid

Enneaegne menopaus esineb naistel enne 40. eluaastat ja varajane menopaus enne 45. eluaastat. Kuigi mõningad enneaegse menopausi juhtumid on vältimatud, siis on ka olukordi, kus üleminekuiga on võimalik veidi edasi lükata. Allolevalt vaatamegi mis need tegurid siis on, mis kehas üleminekuikka jõudmist tagant kiirustada võivad ja kui nende tegurite mõjutamiseks ehk menopausi edasilükkamiseks saab midagi teha, siis näpunäited mida sellisel juhul teha, sinuni ka toome.

  • Munasarjade ablatsioon või munasarjade funktsiooni väljalülitamine. See on ravi, mis peatab või pärsib munasarjade poolt tekitatud östrogeeni hulka. Munasarjade ablatsiooni tüübid võivad endas hõlmata operatsiooni mõlema munasarja eemaldamiseks, kiiritusravi ja teatud ravimite kasutamist. Sellist lähenemist kasutatakse näiteks ka rinnavähi ennetamiseks ja raviks.
  • Kahepoolne oophorektoomia või munasarja eemaldav operatsioon (ooforektoomia). See kirurgiline operatsioon ühe või mõlema munasarja eemaldamiseks, mida naised võtavad vahel ette ka siis kui neil ei ole enam plaanis lapsi saada, viib viivitamatu menopausini. Sel juhul lõpeb menstruatsioon koheselt ja menopausi sümptomid võivad olla vägagi märgatavad, sest hormonaalsed muutused toimuvad kõik korraga, mitte järk-järgult mitme aasta jooksul nagu tavaliselt.
  • Keemiaravi ja kiiritusravi. Sellised onkoloogiliste probleemide raviks kasutatavad meetmed võivad tekitada sümptomeid nagu kuumahooge kohe ravi ajal või vahetult pärast ravi ning kiirendada ka menopausini jõudmist. Peale keemiaravi ei ole aga paus menstruatsioonitsüklis (ja viljakuses) alati püsiv, seepärast võid siiski rasestuda. Kui aga kiiritusravi tehakse mõnele teisele kehaosale, siis see munasarju ei mõjuta.
  • Enneaegne munasarjade puudulikkus. Ligikaudu 1% naistest läbib menopausi liigselt varakult (enneaegne menopaus), mis tähendab, et menopaus algab enne 40-ndat eluaastat. Selle põhjused võivad olla geneetilised, autoimmuunsed, metaboolsed, toksilised, infektsioossed (nakkuslikud) või iatrogeensed (ravitekkelised). Siiski 90% juhtudest on põhjus teadmata. Nendes olukordades soovitatakse naistele luustiku, aju ja südame kaitseks enamasti hormoonravi (seda vähemalt kuni vanuseni, kuniks menopaus peaks juba loomulikult algama).
  • Kirg tubakatoodete suhtes. Uuringud on näidanud, et suitsetamine võib menopausi algust kiirendada lausa ühe aasta võrra. Sellisel juhul on abi tubakatoodete tarbimise piiramisest või lõpetamisest.
  • Muud tegurid. Niisamuti võivad menopausi kiirendada osad autoimmuunhaigused (näiteks reumatoidartriit), epilepsia, kromosoomi defektid, kilpnäärmehaigused ja östrogeeni vähendavad ravimid.
  • Töödeldud (rafineeritud) toidud ja osad süsivesikud. Uuringu kohaselt võivad menopausi kiirendada näiteks ka toidus sisalduvad rafineeritud süsivesikud. Siin ei olegi muud kui sedasorti toiduaineid lihtsalt piirata. Seega söö nii palju kui võimalik vähetöödeldud toite (eriti neid, mis sisaldavad rohkesti fütoöstrogeeni, antioksüdante ja rohkem oomega-3 rasvhappeid nagu kala, oad ja muud kaunviljad). Uuringu kohaselt võib näiteks ühe lisaportsioni rasvase kala, ubade ja muude kaunviljade igapäevane tarbimine olla seotud menopausi alguse edasi lükkamisega keskmiselt lausa 3,3-aastast. Seevastu, igapäevast lisakoguse riisi või pasta söömist on seostatud menopausi alguse umbes 1,5 aastat ettepoole toomisega. Pole selge, miks see nii on, kuid teadlased on spekuleerinud, et antioksüdandid kaunviljades ja oomega-3-rasvhapped teatud kalades võivad naise munarakkudele kaitsvat toimet avaldada, aidates neid sisuliselt kauem säilitada ja seega menopausi algusega ka viivitada.
  • Teatud vitamiinide (B6) ja mineraalide (tsink) vajakajäämised. Sellest, et uuringute tulemuste näitel näib menopausi algust edasi lükkavat ka suurem tsingi (umbes 0,3-aastane viivitus) ja B6-vitamiini (umbes 0,6-aastane viivitus) tarbimine, saame järeldada vaid seda, et tsingi ja B6 vitamiinide puudus võib omakorda menopausi kiirendada.
  • Nahahooldustoodetes sisalduvad sisesekretsioonisüsteemi kahjustajad. Viimastel aastatel on muret tekitanud isiklike hügieenitoodete, näiteks nahahooldustoodete koostisosad, mis võivad häirida normaalset hormoonfunktsiooni. Selliste ainete kategooriat nimetatakse üldiselt sisesekretsioonisüsteemi kahjustajateks, kuna need võivad sinu organismis mõjutada östrogeeni, testosterooni, kilpnääret ja teisi hormonaalseid teid. Tavalised sisesekretsioonisüsteemi kahjustavad kemikaalid, mida nahahoolduspreparaatides leiduvad, on parabeenid, ftalaadid, UV-filtrid (bensofenoonid), sojaekstraktid ja triklosaan. Ja tundub, et mida rohkem uuritakse, seda pikemaks see nimekiri kasvab. Seega, kuigi näiteks menopausi ajal, kui kehas on östrogeeni tase madal, võib östrogeeni stimuleerivate nahahoolduskomponentide kasutamine olla teatud juhtudel õigustatud, võib see muul ajal olla jälle riskantne või lausa vastunäidustatud. Seega, kuniks selgub rohkem, kasuta pigem looduslikke nahahooldustooteid, et vältida aineid, mis kehas segadust võivad tekitada.
  • Taimetoitlus ja veganlus. Vastavalt uuringule jõuavad taimetoitlased ja veganid menopausi varasemas eas kui segatoidu sööjad (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 27, 64).

Lääneliku meditsiini vaatest põhjustabki enamikku menopausi sümptomitest östrogeeni taseme suur langus ning seetõttu keskendutakse ka sümptomite leevendamiseks tihti just östrogeeni varude täiendamisele. Siiski on aga paljutki, mida saad oma igapäevase elu kergendamiseks koduste vahenditega ära teha ja selleni kuidas, jõuame siinse loo teises pooles alapealkirjade “5. Menopausi sümptomite leevendamine ja ennetamine – ravimid, vitamiinid, taimed, toitumine, elustiil ning kodused abinõud” ja “6. 2. Menopausi tunnustega seotud tasakaalustamatuse südroomid ja mustrid ning kuidas tasakaal tagasi tuua” all. Nüüd aga vaatame kuidas nähakse menopausi lähtuvalt hiina meditsiini tarkustest. 

Roosade_õitega_viljapuu_Ka_iga_puu_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

3. 2. Menopaus ja menopausi põhjused läbi hiina meditsiini prillide

Traditsioonilises hiina meditsiinis otsitakse heaolu saavutamiseks ja säilitamiseks alati tasakaalu. Muistsed hiinlased mõistsid meie universumi duaalsust ja nägid, et kõik asjad koosnesid energiast ja energia koosnes kahest teineteist täiendavast, kuid vastandlikust jõust. Need kaks jõudu on Yin ja Yang ning need on üksteisest sõltuvad ja omavahel seotud.

Nii vaadeldakse ka menopausi sümptomeid läbi tervikliku tasakaalu ja disharmoonia keha põhiainete ja energiakanalite vahel. Hiina meditsiin ei liigita menopausi pelgalt hormonaalse languse faasiks, vaid näeb seda loomuliku üleminekuna, kus märgatavaks muutuvad ka Yin, Yang, Qi ja Vere tasakaaluhäired.

Hiina meditsiinis on naise elu jagatud tsükliteks, kusjuures üks tsükkel toimub iga 7 aasta järel. Seda nimetatakse “Tianguiks” või “taevaseks kümnendiks”, mis vastab üldiselt naise eluetappidele ka kaasaegse meditsiinis. 

Vaimse ja füüsilise kurnatuse tekkimisega seitsmendaks tsükliks (49 eluaastaks) inimkeha tavaliselt vananeb ja tekivad eakohased iseärasused ka erinevate organite funktsioonides – eriti ja esimesena just neerude ning seejärel maksa, põrna ja südame funktsioonis. 

Seega on hiina meditsiini vaatenurgast menopausi sümptomite algpõhjuseks just tasakaalustamatus neerudes, kuna hiina meditsiinis mõeldakse neere pigem süsteemi kui organina, mis vastutavad kehas nii temperatuuri, viljakuse ja steriilsuse kui ka vedeliku tasakaalu reguleerimise eest. Siinkohal ei tohi mõistagi hiina meditsiinis kasutatavat “Neerude Puudulikkuse” mõistet segamini ajada lääne meditsiinis kasutatava diagnoosiga “neerupuudulikkus”. Lisaks, pane tähele, ei vananenud ega ka mingil muul moel pole midagi valesti neeru endaga, vaid me räägime tema funktsioonist ja tasakaalust.

Qi on samuti hiina meditsiini mõiste, mis viitab elutähtsate energiale ehk elujõule, mis hoiab tasakaalus inimese vaimset, emotsionaalset, psüühilist ja füüsilist tervist ning vastutab igapäevaelu tegevuste, vistseraalse funktsiooni (siseelundite töö) ja ainevahetuse säilitamise eest. 

Yin ja Yang, kaks vastandlikku, üksteist täiendavat ja omavahel seotud komponenti looduses, tagavad Qi ja Vere tasakaalu kaudu iga süsteemi – sealhulgas ka Neerude sujuva toimimise. 

Perimenopausi ajal kogevad naised Qi, Essentsi ja Vere järkjärgulist vähenemist, mis põhjustab Qi ja Vere tasakaalu häireid ja neeru Yin-Yangi disharmooniat. Nii saabki ka menopausiga kaasnevate sümptomite leevendamine alguse just Yin – Yang energiate tasakaalustamisest ja Qi turgutamisest ning liikuma panemisest.

Hiina meditsiinis nõuab menopausi sümptomite ravi seega kõigepealt vägagi detailset füsioloogiliste mustrite tuvastamist. Alles siis, kui on täpselt selge, et sinu kuumahoogude ja öise higistamise taga on näiteks just puudulik Yin, mitte puudulik Yang, alustatakse mitmesugust ravi mis võivad hõlmata lihtsaid muudatusi toitumises ja liikumises, taimseid ravimeid ning meridiaanide ja punktide mõjutamist kas siis nõelravi abil, moksibutsiooni (soojendamise) kasutamisel või muul moel.

Lisaks saab neid ravimeetodeid kombineerida muude meetoditega, nagu massaaž ja psühholoogiline nõustamine (31).

Kuna traditsioonilises hiina meditsiinis ei nähta ega nimetata asju samal moel nagu meie oleme harjunud, puudub seal ka samasugune menopausiga kaasnevate tunnuste komplekt nagu “menopausi sümptomid”. Siiski võib hiina meditsiini järgi menopausi sümptomid nende tunnuste järgi liigitada sealsele teooriale omasel moel. Allolevalt aga kõigest juba täpsemalt.

ECOSH-Menopausi_tunnused_Menopausi_sümptomid_menopaus_ja_kuumahood_menopaus_ja_kaalutõus_menopaus_ja_juuste_väljalangemine

4. Perimenopausi ja menopausi sümptomid ja tunnused – kuidas on menopausi sümptomid seletatud läbi lääne meditsiini prillide ja kuidas seletab neid hiina meditsiin

Signaalid, mis annavad naisele märku, et üleminekuaeg hakkab tasapisi kätte jõudma, võivad igaühe jaoks olla erinevad. Niisamuti võib igaühe keha reageerida erinevalt ka sellele, kui menopaus on juba kätte jõudnud.

Mõned naised seisavad silmitsi ainult kergete sümptomitega, teisi aga mõjutab menopaus rohkem. Perimenopausi kestvus on väga individuaalne ning võib osadel väldata kuid, teistel aga lausa aastaid. 

Näiteks, kuigi enamasti kestavad märgatavad menopausiga kaasnevad sümptomid 1-5 aastat, võivad mõnel naisel üleminekueale eelnevad sümptomid endast tunda anda lausa 10 aastat. Allolevalt toomegi sinuni kokkuvõtvalt peamised menopausi tunnused ja siis räägime osadest neist, mis paljusid naisi ehk enim mõjutavad eraldi ka lähtuvalt lääne meditsiini ja hiina meditsiini vaatenurkadest.

Menopausi tunnused võivad lühidalt hõlmata järgmist:

  1. Ebaregulaarne või harvem menstruatsioon. Perimenopausi ajal ongi kõigi naiste seas kõige tavalisem sümptom just ebaregulaarne menstruatsioon. Menstruatsioon võib esineda lühemate tsüklitena või jääda ühel kuul vahele ning siis uuesti jätkuda, või jääda vahele mitu kuud ja naasta taas mõneks kuuks. Kuigi menopausi läbides on menstruaaltsükkel ebaregulaarne, võivad naised sel ajal siiski rasestuda.
  2. Menstruatsioon on tavalisest vererohkem või verevaesem.
  3. Tupe kuivus.
  4. Naha, silmade ja suu kuivus tänu vähenenud kollageenile ja vereringe aeglustumisele.
  5. Õhenevad juuksed.
  6. Öine higistamine.
  7. Punastamine ehk näo õhetamine.
  8. Kuumahood (umbes 75% naistest kogevad menopausi ajal kuumahoogusid).
  9. Südamepekslemine.
  10. Külmavärinad.
  11. Uneprobleemid ja unetus.
  12. Meeleolu kõikumised, depressioon, ärevus.
  13. Mäluprobleemid ja keskendumisraskused.
  14. Kehakaalu tõus tänu aeglustunud ainevahetusele.
  15. Muutused libiidos (näiteks vähenenud sugutung).
  16. Suurenenud urineerimine.
  17. Suurenenud karvakasv näiteks näol, kaelal, rinnal ja selja ülaosas.
  18. Peavalud.
  19. Kuseteede infektsioonid.
  20. Lihasmassi vähenemine.
  21. Valulikud või jäigad liigesed.
  22. Vähenenud luumass.
  23. Hellad või valusad rinnad ja rindade lõtvumine (2, 4, 5).

Roosad_moonid_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

4. 1. Menopaus ja emotsioonidega kaasnevad muutused nagu meeleolu kõikumised, ärevus ja depressioon

Lääne meditsiini vaade meeleolu kõikumistele, ärevusele ja depressioonile

Menopausi sümptomite hulgas on depressioon ja ärevus mittespetsiifilise psühholoogilise sündroomi peamised tunnused ja neid peetakse menopausi meeleoluhäireteks. Meeleoluhäirete esinemissagedus on menopausis naistel kõrgem kui nendel, kellel esineb samas eas regulaarne menstruatsioon. 

Kaasaegse meditsiini arusaamade kohaselt võivad meeleoluhäirete põhjused olla seotud munasarjade funktsiooni langusega ja sellele järgneva seerumi östradiooli (östrogeenide hulka kuuluv steroidhormoon) taseme langusega, mille tulemuseks on seerumi monoamiini oksüdaasi taseme tõus. See võib aga põhjustada dopamiini, norepinefriini ja serotoniini suurenenud lagunemist ja metaboolset inaktiveerimist, samuti monoamiini neurotransmitterite aktiivsuse alareguleerimist.

Sellised pidevad hormonaalsed kõikumised võivad muuta keerukamaks toimetuleku olukordade ja juhtumistega, milledel sa end tavaliselt häirida ei laseks. Mõnede jaoks võivad taolised hormonaalsed langused esile kutsuda ka depressiivseid episoode ja seda eriti nende seas, kes on minevikus juba raske depressiooni läbi elanud. Praegu hõlmab depressiooni ravi peamiselt antidepressante ja ärevuse raviks kasutatakse rahustavaid ravimeid. Paljud uuringud on teatanud, et ka hormonaalne asendusravi võib naiste meeleolu ja kognitiivset funktsiooni parandada.

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine meeleolu kõikumiste, ärevuse ja depressiooni korral

Meeleoluhäirete korral saab paranemise teekonda alustada oma igapäevamenüü kohandamisest ja jälgimisest, et tarbiksid piisavalt magneesiumi, tsinki ja B-grupi vitamiine – need kõik on just need toitaineid, mis toetavad sinu närvikava ja psühholoogilisi funktsioone. Mis peamine, ära ei tohi unustada ka D-vitamiini

Niisamuti, kuna seedimine on justkui inimese “teine aju”, on oluline hoolitseda ka oma seedeelundkonna mikrokliima eest ning tagada, et toit saaks lõplikult seeditud ning, et soolestikus valitseks heade bakterite ülekaal.

Taimedest saab meeleolu kõikumiste ja stressi korral soovitada näiteks kehas tasakaalu tagasi toovat ja stressi leevendavat ashwagandhat – aga anna talle toimimiseks paar nädalat aega. Teiste taimede kohta, mida meeleolu parandamiseks soovitatakse loe edasi alapealkirja “5. 3. Menopaus ja taimed – 12 taime, mida menopausi sümptomite leevendamiseks kasutatakse” alt. 

Olgu etteruttavalt ka öeldud, et kuigi näiteks ashwagandha on küll pigem Ajurvedas kasutatav taim, võib selle tema omaduste järgi hiina meditsiini kohaselt liigitada kui “Qi toonik” ja “Vere ja Essentsi toonik”. Seda, miks seda etteruttavalt mainisime märkad edasi lugesed isegi, sest mitmete meeleoluga seotud häirete juurpõhjusteks võibki hiina meditsiini kohaselt olla just Qi ja Vere stagnatsioon ehk seiskumine või puudus (49). Nüüd aga kohe hiina meditsiini vaateni jõuamegi.

Hiina meditsiini vaade meeleolu kõikumistele, ärevusele, depressioonile ja hüsteeriale

Hiina meditsiinis nähakse erinevate meeleoluga seonduvate muutuste nagu meeleolu kõikumiste, ärevuse, depressiooni ja vahel ka äärmuslike seisundite nagu hüsteeria taga hoopis teisi tasakaalustamatuse mustreid, milledest kohe järgmisena kirjutamegi. 

Meeleolu kõikumised hiina meditsiini vaatest

Kui meeleolu pidevalt vaheldub võib see hiina meditsiiniteooria kohaselt olla põhjustatud Qi stagnatsioonist, Limast, Vere stagnatsioonist, Niiskusest või Kuumusest. Kuigi need mustrid saab vahel täpse diagnoosi panemiseks ja õige ravi määramiseks jagada veelgi peenemalt (nagu näiteks mitte lihtsalt Qi stagnatsioon, aga Maksa Qi stagnatsioon), toome sinuni peamised tunnused, millede järgi võid proovida oma sümptomid vähemalt õigesse suuremasse mustrisse jaotada. Kõige õigema ja täpsema diagnoosi saamiseks soovitame sul siiski pöörduda vastava valdkonna spetsialisti poole.

  • Erinevad Qi stagnatsioonimustrid, mis võivad põhjustada meeleolumuutusi tunneb ära nende levinumate sümptomite järgi nagu: meeleolu kõikumised; ärrituvus; depressioon; ebaregulaarsed menstruatsioonid; rindade pundumine; kõhuvalu; tunne nagu kurgus oleks klomp; menstruatsioonikrambid ja tume menstruaalveri. Nende mustrite tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada”.
  • Vere muster, mis meeleolumuutusi põhjustab on Qi ja Vere stagnatsioon ning see võib endaga kaasa tuua sümptomeid nagu: tujukus; meeleolu kõikumine; valu rinnus; torkiv fikseeritud valu; tume nägu; lillakad huuled; lillakad küüned; ärrituvus; depressioon; laiguline nahk; jalgade turse; must tõrvjas väljaheide; menstruatsioonikrambid; amenorröa (fertiilses eas naistel esineda võiv menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel); tumedad klombid menstruaalveres; tume menstruaalveri ja ebaregulaarsed menstruatsioonid. Selle mustri tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemade “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” ja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.
  • Lima mustreid, mis meeleolumuutusi põhjustavad on mitu ja nende üldisteks tunnusteks on: meeleolu kõikumised, depressioon, lämmatav tunne rinnus, peapööritus, iiveldus, raskustunne, rasvumine ja üldine väsimus. Nende mustrite tekkepõhjuste ja limast vabanemise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima puudus ja kuidas Limast vabaneda”.
  • Niiskuse muster, mis meeleolu kõikumisi põhjustab on Niiske Lima emakas ning see võib endaga kaasa tuua sümptomeid nagu: meeleolu kõikumised; amenorröa (fertiilses eas menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel); napp menstruatsioon; alakõhuvalu; raskustunne kõhus; lämmatav tunne rinnus; üldine väsimus; kõhulahtisus; tuhm kahvatu jume; rasvumine; viljatus; munasarja fibroidid; munasarjade tsüstid; pseudotsüees (ehk valerasedus); röga ja üldine raskustunne. Lima tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima puudus ja kuidas Limast vabaneda”
  • Kuuma muster, mis meeleolumuutusi põhjustab on Stagneeritud maksa Qi muutumine Tuleks ning see võib endaga kaasa tuua sümptomeid nagu: turse, pinge või täiskõhutunne ülakõhus, eriti ribide all; lämmatav tunne rinnus; ärrituvus; melanhoolia; depressioon; meeleolu kõikumine; kuumuse tunne; näo punetus; janu; viha; menstruatsioonieelne pinge; ebaregulaarne menstruatsioon; menstruatsioonieelne rindade turse ja vererohke menstruatsioon (61). Selle mustri tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada” (39).

Ärevus hiina meditsiini vaatest

Ärevuse juurpõhjuseid võib hiina meditsiini kohaselt olla mitmeid. Siia alla kuuluvad: Kuumus; Vere puudulikkus; Yin puudulikkus; Häiritud meel; Lima; Qi stagnatsioon; Qi puudulikkus; Vere stagnatsioon; Yang puudulikkus; Yang liiasus; Suvine kuumus ja Niiskus (63). Allolevalt toome sinuni peamised tunnused, mille järgi oma sümptomite järgi õige sündroomi ära saad tunda, et siis alustada kehas tasakaalu tagasi toomisega. Kõige õigema ja täpsema diagnoosi saamiseks soovitame siiski pöörduda vastava valdkonna spetsialisti poole.

  • Erinevate Kuuma mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: janu; unetus; rahutus; kibe maitse suus; punetav või õhetav nägu; südamepekslemine; kuumuse tunne ja pearinglus. Kuuma mustrite tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada”.
  • Erinevate Vere puuduse mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: peapööritus; unetus; südamepekslemine; halb mälu; kahvatud huuled; erksad unenäod; napp menstruatsioon ja kahvatu nägu. Vere puuduse tekkepõhjustest ja tasakaalu tagasitoomise võimalustest kirjutame põgusalt alateemas “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada”.
  • Vere stagnatsiooni muster, mis võib ärevust põhjustada on Vere stagnatsioon suunavates ja läbistavates veresoontes ning see võib endaga kaasa tuua ka teisi sümptomeid nagu: ebaregulaarsed menstruatsioonid; pruunikas eritis tupest; tumedad klombid menstruaalveres; menstruatsioonikrambid; tume menstruatsiooniveri; pikenenud lohhia (sünnitusjärgne voolus ehk lapsevoodivoolus); alakõhuvalu; nabavalu; rindade turse ja rindade valu. Vere stagnatsiooni põhjustest ja vere taas liikuma panemise võimalustest kirjutame alateemas “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada”.
  • Erinevate Yin-i puuduse mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: unetus; pearinglus; öine higistamine; rahutus; punetavad põsesarnad; halb mälu; tinnitus ja suu kuivus. Yini puudulikkuse mustrite tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada”.
  • Häiritud meel. Hiina meditsiinis viitab “Shen” meelele või vaimule ja Sheni häire on disharmoonia muster, mis mõjutab vaimset ja emotsionaalset seisundit. Sheni häire sümptomid võivad olla väga erinevad, kuid sageli hõlmavad need ärevust, unetust, rahutust, segasust või rasketel juhtudel ka hallutsinatsioone või deliiriumi. Need sümptomid viitavad keha energiate tasakaalustamatusele, mis mõjutavad Südant. Süda pole hiina meditsiinis mitte ainult vereringe keskus, vaid ka vaimu ja teadvuse asukoht. Sheni häirete juured võivad olla seotud erinevate teguritega, sealhulgas emotsionaalse stressi, füüsilise haiguse või selliste põhiainete nagu Qi, Yin või Yang tasakaalustamatusega. Erinevate Häiritud Meele mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: südamepekslemine; janu; rahutus; unetus; punetav nägu; kibe maitse suus; elavad unenäod ja lämmatav tunne rinnus. Häiritud meel on enamasti põhjustatud erinevatest Tule mustritest – Tuli, aga tekib teadaolevalt alati liigsest Kuumusest. Seega, selleks, et selle mustri tekkepõhjuseid juurtasandil mõista ja Tule tekkimist ennetada, loe siinset alateemat “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada”.
  • Erinevate Lima mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: mõru maitse suus; unetus; südamepekslemine; erksad unenäod; depressioon; lämmatav tunne rinnus; janu ja röga. Lima mustrite tekkepõhjuste ja tasakaalu tagasitoomise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima puudus ja kuidas Limast vabaneda”.
  • Erinevate Qi stagnatsiooni mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: kõhupuhitus; kõhuvalu; kõhukinnisus; depressioon; krooniline gastriit; peptilised haavandid; kibe väljaheide ja turse, pinge või täiskõhutunne ülakõhus. Qi stagnatsiooni tekkepõhjustest ja sellest, kuidas Qi taas liikuma saada, kirjutame alateemas “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada”.
  • Erinevate Qi puudulikkuse mustrite poolt põhjustatud ärevuse teised levinumad sümptomid on: üldine väsimus; kahvatu nägu; südamepekslemine; peapööritus; halb mälu; unetus; isutus ja erksad unenäod. Qi puudulikkuse tekkepõhjustest ja tasakaalu tagasitoomise võimalustest kirjutame põgusalt alateemas “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada”.
  • Yangi puudulikkuse muster, mis võib ärevust põhjustada on Südame ja Neerude vaheline ebaharmoonia, mis on põhjustatud neeru Yangi puudulikkusest ning see võib endaga kaasa tuua ka teisi sümptomeid nagu: ärrituvus; rahutus; tugev südamepekslemine; külmatunne alajäsemetes; unetus; vaimne kurnatus; düsautonoomia (autonoomse närvisüsteemi düsfunktsioon) ja hüpertensioon (kõrge vererõhk). Yangi puudulikkuse tekkepõhjustest ja tasakaalu tagasitoomise võimalustest kirjutame põgusalt alateemas “Yangi puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yangi puudus ja kuidas Yangi tugevdada”.
  • Yangi liiasuse muster, mis võib ärevust põhjustada on Maksa Yangi tõus koos Vere ja Yini puudulikkusega ning see võib endaga kaasa tuua ka teisi sümptomeid nagu: ärrituvus; unetus ning aeg-ajaline südamepekslemine ja pearinglus. Yangi liiasuse tekkepõhjustest ja sellest kuidas see tasakaal tagasi tuua saad aimu kui loed mida kirjutasime alateema “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” all.
  • Suvine Kuumus. Suvine Kuumus on hiina meditsiinis ainulaadne mõiste, mis viitab disharmooniale, mida sageli seostatakse kuumade suvekuudega. Suve intensiivne kuumus avaldab kehale stressi, nagu viibiksid liiga kaua palavas ja niiskes keskkonnas. See võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu ülekuumenemine, liigne higistamine, ärritustunne ja mõnikord isegi iiveldus või pearinglus. Hiina meditsiinis arvatakse, et see seisund tuleneb väliskeskkonna soojusest, mis mõjutab ka keha sisemist tasakaalu. See tähendab, et see kuidas sinu keha end sisemiselt tunneb, sarnaneb sellega, kuidas meiegi võime end väga kuumal päeval ebamugavalt ja halvasti tunda. Suvise Kuuma muster, mis võib ärevust põhjustada on Suvine Kuumus koos Niiskusega ning see võib endaga kaasa tuua ka teisi sümptomeid nagu: palavik; vastumeelsus külma suhtes; liigne higistamine; peavalud; raskustunne; pingetunne rinnus ja kõhus; janu; rindkere turse ja isutus. Kuumuse maha jahutamise üldised soovitused panime kirja alateema “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada” alla.
  • Niiskus. Hiina meditsiinis on “Niiskus” mõiste, mis kirjeldab disharmooniat, kus keha kogub liigset niiskust. Kujuta ette rasket, kleepuvat tunnet, mis tekib väga niiskel päeval –  see sarnaneb ka sisemise niiskusega ning võib ilmneda raskustunde, puhituse, loiduse või isegi uduse meelena. Sageli arvatakse, et see seisund tuleneb keskkonnateguritest, nagu elamine niiskes kohas, toitumisharjumused, mis soodustavad kehas niiskust, või sisemised tasakaaluhäired, mis takistavad keha võimet vedelikke korralikult töödelda. Hiina meditsiini kohaselt võib niiskus takistada kehas normaalset energia ja vedelike voolu, põhjustades erinevaid sümptomeid nagu ka ärevust. Niiskuse muster, mis võib ärevust põhjustada Suvekuumus koos Niiskusega ning see võib endaga kaasa tuua ka teisi sümptomeid nagu: palavik; vastumeelsus külma suhtes; liigne higistamine; peavalud; raskustunne; pingetunne rinnus ja kõhus; janu; rindkere turse ja isutus. Niiskuse ravi põhimõte on seega kuivatada Niiskus ja vabaneda Suvisest Kuumusest.

Depressioon hiina meditsiini vaatest

Depressiooni sümptomite puhul usutakse hiina meditsiin teooria kohaselt, et haiguse patogenees on tingitud neeru Qi järkjärgulisest langusest, mille tulemuseks on neeru Yin puudulikkus ja “Maksa depressioon”, mis areneb välja maksa Tuleks ning see põhjustab omakorda liigset Tuld Yin vedelikus. Üheskoos väljenduvad need seisundid kuumahoogude, higistamise, pigistustundena rinnus, ärrituvuse ja unetusena. Veelgi enam, aja jooksul kahjustub ka südame Yin ja vähendab Neeru ja Südame vahelisi koostoimeid, mis süvendab depressiooni ja ärevust veelgi (31). 

Hiina meditsiini järgi on depressiooni juurpõhjuseks seega Qi stagnatsioon ehk Qi (elujõuenergia) on blokeeringud. Tavaliselt on see seotud seisva energiaga maksas, põrnas, südames või neerudes. Allolevalt toome sinuni mõned sümptomid millede järgi saad ebakõla mustri ära tunda, aga kõige õigema ja täpsema diagnoosi saamiseks pöördu siiski vastava valdkonna spetsialisti poole.

  • Maksa Qi stagnatsioon. Maksa Qi stagnatsioon võib põhjustada näiteks peavalu, tugevat pettumustunnet, kõhuvalu ja seedehäireid ning kõrvetisi või pigistustunnet rinnus. 
  • Südame või Põrna puudus. Südame või Põrna puuduse mustrid põhjustavad jälle muret, unehäireid ja kehva isu.
  • Yin-i puudus. Kroonilised depressiooni juhtumid koos ärevusega on sageli seotud Yin-i puudulikkusega, mis põhjustab ärrituvust, rahutust, kehva und ja seljavalu. 

Sellest kuidas vägagi lihtsate ja kõigile jõukohaste nippidega Yin puudulikkust korrigeerida ja Qi taas liikuma saada, loe siit loost alapealkirjade “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” ja “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” alt (36). 

Hüsteeria hiina meditsiini vaatest

Hüsteeria tähistab nii kaasaegse psühholoogia kui ka ajaloolise meditsiini valdkonnas seisundit, mida iseloomustab emotsionaalne liialdus. Kuigi selle määratlus on aja jooksul palju arenenud, sisaldab hiina meditsiini mõistes hüsteeria üldiselt seda, mida tänapäevane diagnostika nimetab konversioonihäireks – psühholoogilise stressi ilminguks füüsilistes sümptomites ilma märgatava orgaanilise põhjuseta. Need sümptomid võivad olla erinevad, sageli dramaatilised ja hõlmata psühhogeenseid mitteepileptilisi krampe, halvatust või muid sensoorseid häireid. Traditsiooniline nomenklatuur, nagu “hüsteeriline häire” ja “konversioonihüsteeria”, peegeldab seisundi mõistatuslikku olemust, mis on vaimse tervise jaoks endiselt keeruline väljakutse. Traditsioonilise hiina meditsiini maastikul tajutakse hüsteeriat läbi tervikliku tasakaalu objektiivi või selle puudumise keha sisemises ökosüsteemis. Vana tava tõlgendab selliseid psühholoogilisi häireid elutähtsa elujõu – Qi – ja Vere disharmooniana, mida sageli põhjustavad emotsionaalne segadus või füsioloogilised tasakaaluhäired. Keha ja vaimu õrnas tasakaalus, mida hiina meditsiin püüab säilitada, on hüsteeria põhjused mitmefaktorilised ja nüansirikkad. 

  • Näiteks kui Maksa (mida peetakse emotsioonide asukohaks) vabadus on piiratud, võib see põhjustada Qi stagnatsiooni, mille tulemuseks on emotsionaalne volatiilsus ja hüsteeriaga seotud füüsilised sümptomid.
  • Samamoodi ei suuda Süda (kus hiina meditsiini järgi asub mõistus või ‘Shen’), Vere puuduse korral ankurdada Sheni, mis põhjustab omakorda rahutust. 
  • Veel üks levinud hüsteeriat põhjustav muster on Lima rahutukstegev mõju, mis võib mõistuse hägustamise korral põhjustada ka segadust ja emotsionaalset stressi

Just nende mustrite nutikas analüüs võimaldab hiina meditsiini praktikutel oma ravimeetodeid tõhusalt kohandada. Eesmärk on eristada „mustrit” – unikaalset hiina meditsiini sümptomite klastrite kontseptsiooni, mis peegeldavad probleemi aluseks olevat tasakaalustamatust. Nende mustrite, nagu antud juhul Qi stagnatsioon. Lima või Südame Vere puudulikkus, äratundmine on ülimalt oluline, kuna need suunavad arsti kõige harmoonilisemale raviteele, sest Qi liikuma panemiseks, Vere toniseerimiseks ja Lima hajutamiseks kasutatakse erinevaid radu (62). Siinses loos saad Qi liikuma panemise kohta lugeda alapealkirja “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” alt, Lima hajutamise kohta alapealkirja “Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima puudus ja kuidas Limast vabaneda” alt ja Vere toniseerimise kohta alapealkirja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.

ECOSH-RAUD_Rauakompleks_koos_nõgese_ja_vitamiinidega

4. 2. Menopaus ja südamepekslemine

Lääne meditsiini vaade südamepekslemisele

Lääne meditsiin näeb südamepekslemise taga perimenopausi- ja menopausiaegset muutunud või langenud naissuguhormooni östrogeeni taset, mis võib mõjutada neid südameteid, mille kaudu liiguvad elektriimpulsid. Madalam östrogeeni tase võib lääne meditsiini vaatest südant lausa nii üle stimuleerida, et see võib hakata minutis 8–16 korda rohkem lööma.

Niisamuti seostatakse südameprobleemidega meeleoluhäireid nagu depressiooni ja ärevust. Kuigi teadlased ei ole veel täpselt avastanud, miks depressioon ja südamehaigused on omavahel seotud, on teada, et depressioon suurendab kehas stressihormoonide tootmist. Need hormoonid aga, sealhulgas adrenaliin ja kortisool, võivad kiirendada südame löögisagedust ja tõsta ka vererõhku (59).

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine südamepekslemise korral

Suurtel koormustel südame “puperdamise” põhjuseks võivad toitainete puuduse teooria kohaselt olla niivõrd lihtsad asjad nagu raua puudus ja toitumisvead. Kui aga südamekloppimine on füüsilistel koormustel väga tugev, võib lisaks rauale olla nappus ka C-vitamiinist.

Ka südemelöökide sagenemisel ei maksa kohe hormonaalseid muutuseid süüdistada vaid üle tuleb esmalt vaadata oma igapäevamenüü, sest südamelöökide sagenemine võib jälle signaalida selliste toitainete puudust nagu vitamiinid B1 ja B12 ning raud, kaalium, jood, kloor, kaltsium, magneesium, naatrium ja isoleutsiin.

Seega mõtle, kas sinu toidulaud ikka sisaldab neid toitaineid piisavalt ja välista enda jaoks toodud loetelust need, mida tarbid rohkesti. Näiteks kui sööd igapäevaselt piisavalt liha, kala ja piimatooteid, siis sinu puhul ei põhjusta südame löögisageduse suurenemist ilmselt mitte kaltsiumipuudus, aga võib-olla hoopis peamiselt just tumerohelistes lehtköögiviljades sisalduva magneesiumi puudus?

Südame löögisageduse suurenemise psühholoogilised põhjused arvatakse olevat paanika ja hirm ning muud soodustavad tegurid vähene liikuvus, ebaõige hingamine, desünkronoos (keha sisemise rütmi häiritus, mis põhjustab töövõime langust, kehva enesetunnet jms.), saastunud sissehingatav õhk, häiritud uni ja toitumisvead.

Kui tegu on aga südame rütmihäiretega, siis võib “Isetervendaja käsiraamatu” kohaselt selle põhjuseks olla puudus vitamiinidest nagu B1 ja B15 (ehk pangaamhape), kaaliumist, magneesiumist ja molübdeenist. Südame rütmihäirete muudeks põhjusteks arvatakse olevat veepuudus, desünkronoos, ebaõige hingamine, vähene liikuvus ja taaskord toitumisvead (70).

Hiina meditsiini vaade südamepekslemisele

Traditsioonilises hiina meditsiinis ei käsitleta südamepekslemist mitte ainult südame sümptomina, vaid ka süsteemse tasakaalutuse näitajana. Südamepekslemine võib hiina meditsiini kohaselt tuleneda hoopis Qi (eluenergia), Vere, Yini või Yangi ebakõladest, mis mõjutavad ka südame tööd. Südamepekslemise algpõhjustena tuvastatakse mitut mustrit, millest igaüks on seotud erineva süsteemse tasakaalustamatusega. Üheks levinud põhjuseks on Qi puudulikkus, mille korral puudub kehas südame stabiliseerimiseks piisav energia. See aga põhjustab südamepekslemist koos sümptomitega nagu nõrkus ja väsimus. Teine levinud muster on “Vere” puudus, kus Veri ei suuda südant piisavalt toita, mille tagajärjeks on taaskord südamepekslemine, pearinglus ja unetus. Need tingimused peegeldavad hiina meditsiini terviklikku lähenemist, kus südame tervis on põimunud üldise elujõu ja keha energiate tasakaaluga (37). 

“Vere” puudust saab hiina meditsiini kohaselt korrigeerida näiteks ka punaste köögiviljade ja marjadega, punase lihaga ning tumeroheliste taimedega. Näiteks kõrvenõgese verd toniseeriv mõju on ammustest aegadest tuttav ka meie oma rahvameditsiinis. Seetõttu sisaldub kõrvenõges ka Ecoshi vereloomeks ja vere tugevdamiseks mõeldud rauakompleksis. Sellest, kuidas aga Qi-d ja Verd turgutada, saad juba täpsemalt edasi lugeda siinses loo alapealkirjade “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” ning “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.

ECOSH-Bioaktiive_B-Grupi_vitamiinide_kompleks

4. 3. Menopaus ja kuumahood ning öine higistamine

Lääne meditsiini vaade kuumahoogudele ja öisele higistamisele

Kuumahood, need menopausi ja perimenopausiga seotud äkilised kuumatunde ja higistamise hood algavad enamiku naiste jaoks juba 40ndates eluaastates ning võivad tekkida nii päeval kui öösel. Kuumahoogusid ja higistamist kogevad ligikaudu 60–80% menopausis naistest ning nende ootamatute kuumasööstude kõrgstaadium jääb enamasti ajale, kus menopaus hakkab peagi-peagi toimuma ja esimestele aastatele pärast menopausi. Kuigi perimenopausis (menopausieelsed aastad) esinevad kuumahood harvemini kui menopausi ajal. Öised kuumahood on sageli seotud ka unehäirete ja ootamatute ärkamistega.

Lääne meditsiini vaatest pole kuumahoogude põhjused tegelikult siiani täpselt selged, kuid arvatakse, et need on seotud muutustega aju termoregulatsioonikeskuses, mis kontrollib soojuse tootmist ja kadu ning mida mõjutavad hormoonid. Kuigi täpselt ei teata sedagi, kuidas need hormoonid kuumahooge põhjustavad, viitab enamik uuringuid sellele, et kuumahood tekivad siis, kui östrogeeni taseme langus põhjustab sinu keha termostaadi (hüpotalamuse) tundlikkuse kergete kehatemperatuuri muutuste suhtes. Täpsemalt, vastusena östrogeeni taseme langusele vabastavad näärmed suuremas koguses teisi hormoone, mis mõjutavad aju termostaati, põhjustades seeläbi kehatemperatuuri kõikumist (56, 57).

Perimenopausi ajal hakkavadki hormoonid toimima nagu Ameerika mäed, kusjuures progesterooni ja östrogeeni tase muutub väga erinevalt. Need tõusud ja mõõnad taanduvad alles umbes 10 aastat pärast menopausi (56).

Mitu aastat kuumahood kestavad?

Keskmiselt elab naine koos kuumahoogudega 10–15 aastat ja erinevatel eluaastatel võivad need sind mõjutada erinevalt.

  • 40ndad: See on aeg, kus perimenopaus algab enamikul naistel ning mõned kuumahoogude ja öise higistamise ilmingud võivadki endast märku anda juba siis. Osadel juhtudel võib aga perimenopaus end tunda anda juba 30ndatel eluaastatel.
  • 46-53ndad eluaastad on aeg, millal naised enamasti menopausi jõuavad (keskmine menopausi vanus on 51), mis on määratletud kui 12 järjestikust kuud ilma menstruatsioonita. Kuumahood kipuvadki esinema kõige sagedamini just veidi enne ja kahe aasta jooksul pärast menopausi.
  • 50ndate eluaastate lõpp. Enamikul naistel esineb kuumahooge 4–10 aastat pärast menopausi. Kuid nende sagedus ja raskusaste hakkab järjest vähenema (56).

Lääne meditsiinis kasutatakse kuumahoogude ja nendega kaasnevate ebameeldivuste vähendamiseks tihti hormoonravi. Otsus hormoonide kasutamise alustamise kohta tuleks siiski teha alles pärast seda, kui oled koos oma tervishoiuteenuse osutajaga hinnanud riskide ja kasu suhet. 

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine kuumahoogude ja öise higistamise korral

Isetervendaja käsiraamatu kohaselt võivad kehas kuumatunnet ja palavikku tekitada ensüümide puudus ja toitumisvead. Öist higistamist aga vitamiini B1 ja magneesiumi puudus ning keha saastumine. Kui higistab enamasti just pea, arvatakse seda põhjustavat vitamiinide B1 ja D puudus, närvide pitsumine ning taaskord keha saastumine. 

Rohke higistamise korral võib jälle tegu olla mitmete toitainete puudusega nagu vitamiinid B1 ja B12, mangaan, tsink, kaalium, jood ja isoleutsiin (70).

Hiina meditsiini vaade kuumahoogudele ja öisele higistamisele

Hiina meditsiinis arvatakse aga, et menopausiaegsete kuumahoogude juurpõhjus on enamasti neeru Yin-i puudulikkus, mille tagajärjeks on seisund, kus keha energia jahutavad ja niisutavad aspektid vähenevad. See aga põhjustabki omakorda organismis liigset Kuumust, mille sümptomiteks on öine higistamine, punetav nägu ja kuumatunne peopesades, taldade all ja rinnus.

Teisene põhjus võib aga olla ebakõla Südame ja Neerude vahel, kus vee (neerud) ja tule (süda) elementide vaheline side kehas on häiritud, mis toob samuti kaasa kuumanähte. 

Kuigi Yin-i puudulikkuse kirjeldamiseni jõuame siin loos veidi hiljem, siis olgu etteruttavalt öeldud, et Yin on keha jahutav ja rahustav aspekt, samas kui Yang tähistab vastupidi soojust ja tulisust. Kui Yin, ehk jahutus on puudulik, siis on ju vaid loogiline, et võimust võtab liigne soojus. Selline keha tasakaalustamatus ja liigne soojus aga ongi just see, mis sulle kuumatunnet põhjustab ja sind higistama paneb. 

Seepärast koosnevad ka menopausi kuumahoogude ravimeetodid hiina meditsiinis peamiselt Yini toitmisest, Kuumuse jahutamisest ning Südame ja Neerude vahelise tasakaalu taastamisest (31). Kuigi kuumahoogude põhjuseks võib olla ka Yangi puudus, ei hõlma sümptomid sellisel juhul tavaliselt öist higistamist. Allolevalt kirjeldame põgusalt seda, milliseid teisi sümptomeid need erinevate tasakaalustamatuste mustrid põhjustada võivad. Nii on sul lihtsam aru saada, millise tasakaalustamatusega kehas harmoonia saavutamiseks tegeleda. Õige diagnoosi ja täpsete ravijuhiste saamiseks pöördu siiski vastava valdkonna spetsialisti poole.

Mustrid mis võivad viia kuumahoogudeni on hiina meditsiini järgi Yini puudulikkus, Yangi puudulikkus, Qi stagnatsioon, Vere stagnatsioon ja Kuumus.

  • Erinevate Yini puuduse mustrite poolt põhjustatud kuumahoogude teised  levinumad sümptomid on: tinnitus; pearinglus; öine higistamine; kurgu kuivus; muud menopausi sümptomid; seljavalu; alaseljavalu ja üldine väsimus. Yini puuduse tekkepõhjused ja tasakaalu tagasitoomise võimalused leiad siit loost alateema “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt.
  • Erinevad Yangi puuduse mustrid tunned aga ära selle järgi, et lisaks kuumahoogudele võivad need põhjustada ka selliseid sümptomeid nagu: hüpertensioon (kõrge vererõhk); ebaregulaarsed menstruatsioonid; üldine väsimus; üldine nõrkus; depressioon; sage urineerimine ja krooniline glomerulonefriit (neerude haigus). Yangi puuduse tekkepõhjused ja tasakaalu tagasitoomise võimalused leiad siit loost alateema “Yangi puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yangi puudus ja kuidas Yangi tugevdada” alt.
  • Qi muster, mis meeleolumuutusi põhjustab on Qi ja Vere stagnatsioon ning see võib lisaks kuumahoogudele endaga kaasa tuua sümptomeid nagu: tujukus; meeleolu kõikumine; valu rinnus; torkiv fikseeritud valu; tume nägu; lillakad huuled; lillakad küüned; ärrituvus; depressioon; laiguline nahk; jalgade turse; must tõrvjas väljaheide; menstruatsioonikrambid; amenorröa; tumedad klombid menstruaalveres; tume menstruaalveri ja ebaregulaarsed menstruatsioonid. Qi stagnatsiooni tekkepõhjuste ja selle uuesti liikuma panemise võimaluste kohta loe edasi alateemast “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” ning Vere liikuma saamiseks loe edasi siinsest alapeatükist “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab vere stagnatsioon ja kuidas veri taas vabalt voolama saada”.
  • Kuuma muster, mis võib ärevust põhjustada on disharmoonia Südame ja Neerude vahel ning see võib lisaks kuumahoogudele endaga kaasa tuua ka teisi sümptomeid nagu: pearinglus; tinnitus; unetus; südamepekslemine; halb mälu; alaseljavalu; põlvevalu; öine higistamine; kõhukinnisus ning menopausijärgsed kuumahood. Kehas Kuumuse tekkepõhjuste ja Kuumuse maha jahutamise võimaluste kohta loe edasi siinse loo alateemast “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada”.

Magneesium_PRO_ja_Mumio_Magneesium-glütsinaat_Magneesium-tsitraat_Magneesium-ummalaat_Magneesium-tauraat_B6_Mangaan-Ecosh

4. 4. Menopaus ja uneprobleemid ning unetus

Lääne meditsiini vaade menopausiga kaasnevatele unehäiretele

Menopausi põhjustatud unetust seostatakse lääne meditsiinis sageli just ülalkirjeldatud kuumahoogude ja higistamisega. Need äärmusliku kuumuse tunded võivad tekkida nii päeval kui öösel. Öised kuumahood aga ongi just need, mis on sageli seotud ka ootamatute ärkamistega. Seda eriti juhul kui ka juba linad on märjaks higistatud.

Öised ärkamised võivad aga olla seotud ka täiesti tavapärase ja loomuliku kortisooli rütmiga. Nimelt järgib meie keha kortisooli loomulikku ööpäevarütmi, kus kortisooli tase saavutab haripunkti just varahommikul (umbes kella kolme ajal hommikul) selleks, et tõsta erksust ärkamisel. Päeva kulgedes peaks kortisooli tase järk-järgult langema, jõudes madalaima punktini öösel (58).

Niisamuti võivad unehäirete taga peituda ka menopausiaegsed meeleoluhäired nagu ärevus ja depressioon. Seega võivadki lääne meditsiinis kasutatavad meetmed olenevalt unehäirete põhjustest olla erinevad. 

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine unehäirete korral

Vahel on unehäired seotud ajutise ärevusega mis ei kesta küll kaua, aga kestab siiski piisavalt kaua selleks, et igal ööl melatoniini tarbida. Kaotab ju see pikaaegsel kasutamisel oma mõju. Sellisel juhul on mõistlikum oma keha ärevusseisundid sügavamalt maha rahustada ja seda võib sul aidata teha mitmeid rahustavaid taimi ning asendamatuid aminohappeid sisaldav “Hea une kompleks”. Ja ära muretse, see ei tee sind päeval uniseks, vaid lihtsalt toetab sinu närvisüsteemi.

Isetervendaja käsiraamatus pakutakse aga unetuse võimalikeks põhjusteks puudust mitmetest toitainetest, sealhulgas vitamiinidest B1, B2, B3, B4, B5, B6, B8, B9, B12, A, H ehk biotiin ja D, mineraalidest nagu rauast, joodist, kaaliumist, kaltsiumist, magneesiumist, tsingist, kroomist, vasest ning aminohapetest nagu trüptofaanist, türosiinist (trüptofaan ja türosiin sisalduvad ka “Hea une kompleksis”) ja gamma-aminovõihappest. Kohe päris kindlasti ei ole sinu kehas puudus kõikidest loetletud toitainetest, aga lugedes siin loos toodud teiste menopausiga kaasnevate sümptomite ja toitainete puuduste kohta märkad ehk juba isegi sarnaseid mustreid?

Seega kui mõni või mõned toitainete puudused võivad tekitada juba kahte sümptomit mis ka sinul esinevad, siis ilmselt just neid toitaineid tasubki juurde tarbida. Ka siis maksab konkreetset toitainet juurde tarbida kui tead, et see sinu toidulaualt puudub. 

Unetuse psühholoogilisteks põhjusteks peetakse “Isetervendaja käsiraamatu” kohaselt mitteusaldavat suhtumist ellu, süütunnet, hirmu, liigset emotsionaalsust ja rahutust. Unetuse muud põhjused arvatakse aga olevat keha saastumine, parasiidid, düsbakterioos, närvide pitsumine, ebaõige hingamine, toitumisvead, desünkronoos, stress, atsidoos, ohtlikud ained, saastunud sissehingatav õhk ja abitu aju (70).

Hiina meditsiini vaade menopausiga kaasnevatele unehäiretele

Traditsioonilises hiina meditsiinis peetakse unetust taaskord keha energiasüsteemide tasakaalustamatuse sümptomiks. Vastupidiselt lääne meditsiinilisele lähenemisviisile, kus keskendutakse sageli psühholoogilistele ja keskkonnateguritele, nähakse hiina meditsiinis unetust Qi (eluenergia), Vere, Yini, Yangi ja organsüsteemide disharmoonia ilminguna.

Unetuse algpõhjustena tuntakse ära mitut mustrit. Üks oluline põhjus on “Kuumus”, kus sellised Yini puudulikkusest põhjustatud seisundid nagu “Tühi-kuumus” või “Tuli” loovad sellise sisemise tasakaalust väljas kliima, mis und häirima hakkab. 

Selle mustriga kaasnevad peamised sümptomid on enamasti öine higistamine, kuumatunne ja kuivus. Teine levinud muster on “Vere defitsiit”, mille puhul ebapiisav veri ei suuda enam Südant toita, mis põhjustab unetuse kõrval selliseid sümptomeid nagu pearinglust ja halba mälu. Unehäireid soodustavate teguritena tuvastatakse ka “Yini puudust” ja “Tuult”, mille puhul toitva Yin-i puudumine või Tuule sisemine liikumine võib meelt häirida ja seeläbi unetust põhjustada (31, 38).

Sellest tulenevalt kasutatakse ravimeetodeid nagu Neerude rikastamine, Yini toitmine ja Meele rahustamine. Yini puuduse põhjustest ja turgutamise võimalustest loe edasi siinsest loost alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt ja Kuumuse jahutamise kohta alapealkirja “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada” alt.

Naiste_ženšenn_Dong_quai_Danggui_Naissoost_ženšenn_valge_Menopausi_korral_ja_naiste_tervise_toetuseks_2-Ecosh

4. 5. Menopaus ja tupe kuivus

Lääne meditsiini vaade tupe kuivusele

Pärast menopausi ja selle ajal toodab sinu keha vähem östrogeeni. Östrogeen on aga hormoon, mis aitab säilitada tupe niiskust, elastsust ja tihedust. Madal östrogeeni tase võib seega põhjustada tupe seinte hõrenemist, kuivamist ja vahel ka põletikku ning seda nimetatakse vaginaalseks atroofiaks (60).

Kuid on ka muid põhjuseid, mis võivad tupe kuivust põhjustada ning niiskuse puudus võib esineda ka muul ajal. Nii võib näiteks östrogeeni tase langeda ka pärast sünnitust, rinnaga toitmise ajal, vähiravi ajal või antiöstrogeense toimega ravimite kasutamisel.

Siis on ka mittehormonaalsed tegurid mis tupekudet kuivatada võivad. Siia alla kuuluvad külma- ja allergiaravimid ning mõned antidepressandid. Ka autoimmuunne seisund Sjögreni sündroom, mis võib põhjustada suu ja silmade kuivust, võib samuti põhjustada ka tupe kuivust (60).

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine tupe kuivuse korral

Kuigi võiks ju arvata, et tupe limaskesti toetab ka meie oma rahvameditsiinis tuntud limaskestadele mõjuv libejalakas, siis tema jõud paraku alakehani ei ulatu ning jäägugi siis libejalaka ülesandeks kogu ülakeha limaskestade tervise toetamine. Tupe niiskust võivad aga aidata toetada hoopis teised taimed nagu dong quai ja red reishit ning muud abilised nagu naiste probiootikumid.

Hiina meditsiini vaade tupe kuivusele

Traditsioonilise hiina meditsiini pilgu läbi vaadeldakse tupe kuivust kui sümptomit, mis tuleneb sisemisest tasakaalustamatusest, täpsemalt kehasisesest disharmooniast. Hiina meditsiin rõhutab nende mustrite tuvastamise otsustavat rolli, kuna need viitavad sügavamatele probleemidele, mis mõjutavad kehas Yini, Qi-d ja Verd. Erinevalt lääne meditsiinist, mis keskendub sageli sümptomite leevendamisele, püüab hiina meditsiin tegeleda tupe kuivuse algpõhjustega, taastades mõjutatud süsteemide tasakaalu ja harmoonia ning pakkudes seeläbi ravile ka terviklikku lähenemist. 

Hiina meditsiinis omistatakse tupe kuivuse põhjus sageli Yini puudulikkusele, mis mõjutab eriti just Neerude ja Maksa süsteeme. Seda seisundit iseloomustab toitvate ja niisutavate elementide puudumine kehas, mis põhjustab selliseid sümptomeid nagu üldine kuivus, peapööritus, unetus ning sealhulgas ka tupe kuivus. 

Yini puudulikkuse põhjuseks võib olla mitmete tegurite kombinatsioon, sealhulgas vananemine, stress ja teatud elustiilivalikud (54). Sellest, milliseid menopausiga kaasnevaid sümptomeid Yini puudus veel tekitab ja kuidas tupe kuivuse taga peituvat puudulikku Yini toita, loe siit loost alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt.

Magneesium_PRO_ja_Mumio_Magneesium-glütsinaat_Magneesium-tsitraat_Magneesium-ummalaat_Magneesium-tauraat_B6_Mangaan-Ecosh

4. 6. Menopaus ja madal libiido ehk madal seksiisu

Lääne meditsiini vaade libiido langemisele

Madal seksiisu, mida meditsiiniliselt nimetatakse libiido languseks, on seisund, mida iseloomustab pidev huvipuudus seksuaalse tegevuse vastu. See on tavaline probleem, mis võib mõjutada nii mehi kui naisi, põhjustades pingeid suhetes ja mõjutades ka individuaalset heaolu. Erinevalt ajutistest ihade langustest, mis võivad olla põhjustatud stressist või väsimusest, kestab madal seksiisu pikka aega ega ole tingimata seotud mööduvate teguritega. Siin on oluline mõista, et madala libiido kogemine on keeruline probleem, mis sageli hõlmab nii psühholoogilisi kui ka füsioloogilisi tegureid. 

Sellest, et neil on probleeme seksuaalsusega ja seda alates seksi vastu huvi puudumisest kuni probleemideni orgasmi saavutamisega – on teatanud rohkem kui kolmandik perimenopausis või menopausis naistest. 

Madala seksiisu peamiseks süüdlaseks peetakse taaskord östrogeeni taseme langust, mis võib vähendada inimese seksisoovi ja muuta seksuaalse erutuse raskemaks. Kuna lääne meditsiini kohaselt on östrogeen seotud ka tupe kuivusega, siis võivad intiimsed hetked vahel ka valulikkust tekitada. Seetõttu on vaid mõistetav, et võib väheneda ka soov läheduse järele.

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine libiido langemise korral

Kui seksiisu puudus on tingitud ebamugavustundest tupes, siis võid abi leida kõigest, millest kirjutasime siin loos tupe kuivusega seotud alateema all. Kui aga põhjus on muus, võid proovida mumiot ja tsinki. Need mõlemad on teadaolevalt libiidoga vägagi tugevasti seotud.

Hiina meditsiini vaade libiido langemisele

Traditsiooniline hiina meditsiin käsitleb madalat sugutungi kui keha energiasüsteemi tasakaalustamatuse sümptomit. Erinevalt lääne meditsiinis sageli esinevast lahterdatud vaatest vaatleb hiina meditsiin madalat libiidot kui disharmoonia ilmingut keha põhielementide vahel: Qi (energia), Veri, Yin, Yang ja Essents (55). Hiina meditsiini vaatest on madal seksiisu sageli seotud kas Yangi puudulikkusega, mis viitab soojuse ja elujõu puudumisele, või Vere puudusega, mis on seotud keha funktsioone toetava elutähtsa energiaga.

Näiteks võib neeru-Yangi puudulikkus ilmneda libiido langusena koos selliste sümptomitega nagu alaseljavalu ja külmatunne põlvedes. Vere puudus, eriti aga just Südame Vere puudus, võib väljenduda libiido kaotuse, elavate unenägude ja kergesti ehmuva loomusega. Niisamuti võib libiido langus olla seotud Yini puuduse ja Külmusega. Allolevalt juba veidi täpsemalt, aga jäta siiski täpse diagnoosi panemine ja õige ravi määramine vastava valdkonna spetsialistile.

  • Yini puudusega seotud muster, mis võib viia libiido languseni on Südame Yin puudulikkus. Sellisel juhul võivad lisaks libiido kaotusele olla teised sümptomid: öine higistamine; rahutustunne; kuumuse tunne ja kuumatunne peopesades. Yini turgutamise kohta loe edasi alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt.
  • Yangi puudusega seotud mustrid, mis võivad libiido languseni viia on:
    • Neeru Yangi puudulikkus. Sellisel juhul võivad lisaks libiido kaotusele olla teised sümptomid: alaseljavalu; peapööritus; tinnitus; nõrgad ja külmad põlved; alaselja külmus; külmavärinad; nõrgad jalad; kahvatu nägu; üldine väsimus; üldine nõrkus; jalgade turse; naiste viljatus; kõhulahtisus või hoopis kõhukinnisus; depressioon; kahvatu uriin ja rohke urineerimine ning kõhukinnisus.
    • Neerude ja Põrna Yangi puudulikkus. Sellisel juhul võivad lisaks libiido kaotusele olla teised sümptomid: alaseljavalu; nõrgad ja külmad põlved; külmatunne seljas; külmavärinad; nõrgad jalad; kahvatu nägu; madal sugutung; üldine väsimus; üldine nõrkus; noktuuria (sagedane vajadus öösel urineerida); apaatia; jalgade tursed; naiste viljatus; kõhulahtisus; depressioon; isutus; kerge kõhupuhitus ja soov pikali heita.
    • Yangi vaegus või tühi Yangi. Sellisel juhul võivad lisaks libiido kaotusele olla teised sümptomid: üldine külmatunne; külmavärinad; kahvatu uriin; seedimata toit väljaheites; üldine nõrkus; kõhuvalu mida leevendab surve ja soojus; sage urineerimine; liigkusesus ehk polüuuria; noktuuria (sagedane vajadus öösel urineerida) ja valge voolus tupest (55). Yangi turgutamise kohta loe edasi siinsest loost alapealkirja “Yangi puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yangi puudus ja kuidas Yangi tugevdada” alt.
  • Vere puudusega seotud muster, mis libiido languseni viia võib on Südame Vere puudus. Sellisel juhul võivad lisaks libiido kaotusele olla teised sümptomid kerge ehmatamine ja erksad unenäod. Vere puuduse all mõeldakse hiina meditsiinis justkui kehas saaks otsa Verest saadav elutähtis energia. See ei ole täpselt sama, mida mõeldakse tänapäeva meditsiinisüsteemis aneemia all, mille põhjuseks on vere punaliblede vähesus. Selle asemel tähendab hiina meditsiinis Vere puudus seda, et sinu kehal ei ole piisavalt Vere eluandvaid omadusi, nagu toit ja niiskus. See võib põhjustada väsimust, kahvatut väljanägemist ja isegi pearinglust või nägemise hägustumist. See on nagu aed, mis ei saa piisavalt vett, et püsida lopsakas ja elujõuline. Hiina meditsiin näeb seda kui tasakaalustamatust, kus keha ei toideta nii, nagu peaks, mis mõjutab üldist tervist ja heaolu. Vere turgutamise kohta saad lugeda alapealkirja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab vere stagnatsioon ja kuidas veri taas vabalt voolama saada” alt.
  • Külm. Hiina meditsiinis viitab “Külm” kui disharmoonia muster teatud tüüpi tasakaalustamatusest kehasüsteemides, mis on sageli seotud puudulikkuse või nõrkusega. See ei seisne füüsilises külmas või tavalises külmetuses, vaid pigem teatud sümptomite ja haigusseisundite metafoorilises kirjelduses. Kui hiina meditsiini praktik ütleb, et keegi kannatab “Külma” käes, tähendab see tavaliselt, et keha Yang-energia, mis on soe ja aktiivne, on ebapiisav või on keha jaheda ja passiivse Yin-energia poolt üle jõustatud. Külma sümptomiteks võivad olla üldine külmatunne; külmad jäsemed; kahvatu jume; madal energiatase; aeglane ainevahetus ja soojuse eelistamine. Külma muster, mis võib madala seksiisuni viia on Külmus Emakas. Sellisel juhul võivad lisaks madalale seksiisule ehk libiido langusele olla teised sümptomid: kõhulahtisus; isutus; üldine väsimus; üldine nõrkus ja munavalge sarnane eritis tupest (55). Kehale soojust andva Yangi energia turgutamise kohta loe edasi alapelakirja “Yangi puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yangi puudus ja kuidas Yangi tugevdada” alt.

MSM_KOMPLEKS_nahale_juustele_ja_küüntele-Ecosh

4. 7. Menopaus ja juuste väljalangemine

Lääne meditsiini vaade juuste väljalangemisele

Menopausiaegse juuste väljalangemise peamiseks teguriks peetakse tavaliselt hormonaalseid muutusi. Siiski võivad menopausis naistel juuste hõrenemist põhjustada ka mitmed muud täiendavad tegurid, sealhulgas stress, kaasnevad terviseseisundid, teatud ravimite kasutamine ja spetsiifilised toitumispuudused (66).

Seega võib, aga ei pruugi menopausiaegne juuste väljalangemine tegelikult üldsegi olla seotud ainult menopausiga ning juustega seotud muredel võib olla mitmeid teisi erinevaid põhjuseid nagu näiteks:

  • Kilpnäärme haigus
  • Lupus
  • Hormonaalne tasakaalutus
  • Sünnitus
  • Tinea capitis (juuste seenhaigus, mis võib esineda peanahal, juustel ning kulmu- ja ripsmekarvadel)
  • Vitamiinipuudus
  • Keemiaravi
  • Palavik
  • Kaalulangus
  • Vananemine
  • Peanaha psoriaas
  • Vähk
  • Toitumispuudused
  • Geneetika
  • Pärilik juuste väljalangemine
  • Mõni muu tervislik probleem
  • Rauapuudus
  • Kirurgiline protseduur
  • Teatud ravimite tarvitamine
  • Sugulisel teel leviv infektsioon
  • Telogeenne effluvium (ajutine alopeetsia). Telogeenne effluvium on peanaha haigus, mida iseloomustab juuste hõrenemine või väljalangemine, mis on tingitud juuste varasest sisenemisest telogeeni faasi. 95% juhtudest äge telogeenne effluvium möödub. Krooniline telogeenne effluvium kestab aga kauem kui kuus kuud. See mõjutab kogu peanahka ja sellel ei pruugi olla ka selget põhjust. Kroonilise telogeense effluviumi varajases staadiumis võivad juuksed välja langeda lausa peotäite kaupa, kuid see ei põhjusta õnneks siiski täielikku kiilaspäisust.
  • Alopeetsia ehk juuksekadu hõlmab endas mitmeid erinevalt väljenduva juuksekao vorme. 
    • Alopeetsia areata on näiteks haigus, mille korral immuunsüsteem ründab juuksefolliikuleid ja pähe tekivad pähe tühjad juusteta laigud. Kuigi juuksed võivad välja kukkuda mis tahes kehaosast, mõjutab alopeetsia tavaliselt pea- ja näokarvu. 
    • Alopeetsia spotlike korral tekivad pähe (üle kogu pea) nööpnõelasuurused juusteta tühimikud.
    • Alopeetsia totalis korral esineb juuksekadu üle kogu pea.
    • Alopeetsia uneiversalis korral tekib samuti juuksekadu üle kogu pea ning lisaks puuduvad ka näokarvad nagu ripsmed, kulmud, jne.

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine juuste väljalangemise korral

Kui juuksed on ilma läiketa ja nad on peened ning kergesti murduvad, võib sinu kehas olla puudus vitamiinist B5 ja väävlist

Kui aga juuksed välja langevad, võib see signaalida vägagi mitmete toitainete, sealhulgas vitamiinide B2, B5, B6, B8, A, E, C, H-vitamiin ehk biotiin ja F (F-vitamiin koosneb kahte tüüpi polüküllastumata rasvhapetest. Alfa-linoleenhape on oomega-3 rasvhape ja linoolhape on oomega-6 rasvhape) ning raua, joodi, räni, magneesiumi, mangaani, vase, kaltsiumi, kloori, tsingi, lüsiini, metioniini, trüptofaani, tsüstiini ja omega-6-rasvhapete puudust. 

See muidugi ei tähenda, et sinu kehas on tingimata puudus kõikidest nendest toitainetest, aga need on toitained, mis võivad puuduse korral juuste väljalangemisega seotud olla. Seega lihtsalt mõtle korra läbi, kas toodud loetelus on ehk midagi, mida sinu igapäevamenüü ei sisalda (70). 

Isetervendaja käsiraamatu kohaselt võib juuste väljalangemine olla seotud ka psühholoogiliste põhjustage nagu tusasus, hirm, pinge, katsed kõike kontrollida, usaldamatus elu suhtes ja muretsemine. Muude häirete all tuuakse juuste väljalangemise võimalikeks põhjusteks parasiite, keha saastumist, düsbakterioosi (mikrobioomi tasakaalustamatus), atsidoosi (kui keha on liiga happeline), hüpoatsiidsust (mao alahappesus), kilpnäärme tegevuse häireid ja toitumisvigu (70).

Kui aga peas on ka kõõm, võib see märku anda vitamiinide B6, B12 ja F (F-vitamiin koosneb kahte tüüpi polüküllastumata rasvhapetest. Alfa-linoleenhape on oomega-3 rasvhape ja linoolhape on oomega-6 rasvhape) ning mineraalide nagu seleeni või tsingi puudusest. Niisamuti ka parasiitidest, keha saastumisest või düsbakterioosist (70). 

Hiina meditsiini vaade juuste väljalangemisele

Traditsiooniline hiina meditsiin pakub võrreldes lääne meditsiiniga juuste väljalangemisele ainulaadset vaatenurka. Kui lääne meditsiin omistab juuste väljalangemise sageli geneetilistele teguritele või välismõjudele, siis keskendudes kehasiseste disharmooniatele, süvenetakse hiina meditsiinis sügavamale.

Hiina meditsiinis tunnistatakse, et juuste väljalangemine võib olla aluseks oleva tasakaalustamatuse sümptom ja rõhutab, kui oluline on enne ravi alustamist tuvastada konkreetne disharmoonia muster.

Hiina meditsiinis võib juuste väljalangemist seega seostada erinevate kehasiseste ebakõlade mustritega. Kaks levinumat juuste väljalangemisega seotud mustrit on “Vere Puudus koos Välise Tuulega” ja “Vere ja Qi puudus”. “Vere Puudust koos Välise Tuulega” iseloomustavad sellised peamised sümptomid nagu juuste väljalangemine, ekseem, punased nahalööbed, urtikaaria ja neurodermatiit. “Vere ja Qi puudulikkust” aga juuste väljalangemist, alakõhuvalu, kahvatut nägu, südamepekslemist ja aneemiat. Need on siiski need kõige levinumad mustrid ja allolevalt toome sinuni ka teised disharmoonia mustrid, mis hiina meditsiini järgi juuste väljalangemist põhjustada võivad (67).

  • Vere ja Qi puuduse ning Tuulega seotud mustrid, mis võivad juuste väljalangemiseni viia on:
    • Vere puudus koos Välise Tuulega. Sellisel juhul võivad lisaks juuste väljalangemisele olla teised sümptomid: alopeetsia; ekseem; punased nahalööbed; urtikaaria ehk nõgestõbi; atoopiline dermatiit ehk atoopiline ekseem (neurodermatiit); ihtüoos ehk kalasoomustõbi; psoriaas; leetrid; kontaktdermatiit; sügelev nahk; karbunklid ehk furunkulid; ravimilööve; naha kuivus; sügelus mis süveneb öösiti ja naha ketendus.
    • Qi ja Vere puudus. Sellisel juhul võivad lisaks juuste väljalangemisele olla teised sümptomid: üldine nõrkus; üldine väsimus; nõrk hääl; kahvatu nägu; õhupuudus; südamepekslemine; pearinglus; halb mälu; unetus; vastumeelsus rääkida; isutus; jäsemete tuimus ja naha tuimus. Sellest, millised võivad olla Qi ja Vere puuduse põhjused ning millised on Qi ja Vere turgutamise võimalused loe edasi alapealkirjade “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” ja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.
  • Yini puuduse ja Kuuma mustrid, mis võivad juuste väljalangemist põhjustada on:
    • Maksa- ja Neeru Yini puudus. Sellisel juhul võivad lisaks juuste väljalangemisele olla teised sümptomid: valusad põlved; alaseljavalu; põlvede nõrkus; suukuivus, keelekuivus; pearinglus; ähmane nägemine; unetus; erksad unenäod ja juuste hallinemine.
    • Yin-i puudulikkusest põhjustatud Tühi Kuumus. Sellisel juhul võivad lisaks juuste väljalangemisele olla teised sümptomid: kõhnumine; krooniline püelonefriit (mikroobide poolt põhjustatud neerukoe ja neeruvaagna põletikuline haigus), kopsutuberkuloos; neerutuberkuloos; hootine palavik (äkitsi tekkiv palavik mis tekib või süveneb sageli pärastlõunal või öösel); kuumad peopesad ja tallad; punased nahalööbed; öine higistamine ja üldine väsimus. Sellest, millised võivad olla Yini puuduse põhjused ning millised on Yini turgutamise võimalused loe siit loost edasi alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yini tugevdada” alt. Kuuma põhjuste ja jahutamise võimaluste kohta loe aga alapealkirja “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada” alt (67).

OOMEX_oomega-3-rasvhapped-ECOSH

4. 8. Menopaus ja kaalutõus

Lääne meditsiini vaade menopausiaegsele kaalutõusule

Menopausiaegsed hormonaalsed muutused muudavad tõenäolisemaks selle, et naine hakkab kaalu juurde koguma just pigem kõhu, mitte puusade ja reite piirkonda. Kuid kaalutõusu ei pruugi põhjustada ainult hormonaalsed muutused. Selle asemel on kaalutõus seotud ka vanuse, elustiili ja geneetiliste teguritega.

Näiteks väheneb vanusega lihasmass, samas kui rasvamass jälle suureneb. Lihasmassi kaotamine aeglustab aga veidi ka kalorite tarbimise kiirust ehk ainevahetust ning tervisliku kehakaalu säilitamine võib varasemast oluliselt väljakutsuvamaks osutuda. Seega, kui jätkad söömist nii nagu oled seda alati teinud ja ei tee ka rohkem füüsilist tegevust, siis nii see kaal nüüd kogumena hakkabki.

Samuti võivad menopausiaegses ja menopausijärgses kaalutõusus rolli mängida geneetilised tegurid. Kui näiteks ka sinu vanemad või teised lähisugulased kannavad kõhu ümber lisaraskusi, siis seda tõenäolisemalt ka sina.

Teised tegurid, mis menopausiaegsele kaalutõusule kaasa aitavad on ebatervislik toitumine ja ebapiisav magamine. Kui inimesed ei maga piisavalt, kipuvad nad rohkem näksima ning seetõttu ka rohkem kaloreid tarbima. Kui aga kaalu hakkab kogunema juba rohkem, on tegu rasvumisega. Rasvumine on aga meditsiiniline seisund, mida iseloomustab keharasva liigne kogunemine juba sellisel määral, mis võib tervisele juba pahasti mõjuda. 

Tavaliselt määratakse see kehamassiindeksi (KMI) abil, kus KMI 30 või üle selle – liigitatakse rasvumiseks. Tasulise, aga täpse kehamassiindeksi kalkulaatori leiad siit. Rasvumist ehk liigset kaalutõusu peetakse tänapäeval enamaks kui lihtsalt füüsilise välimuse probleemiks ning seda seostatakse ka erinevate terviseriskidega, sealhulgas südamehaiguste, diabeedi ja kõrge vererõhuga. 

Sellest, milliseid abinõusid kaalutõusuga toimetulekuks kasutada ja kuidas kaalutõusu lihtsate abinõudega vähendada saad siit loost edasi lugeda alapealkirja “5. 4. Menopaus ja toitumine, elustiil ning kodused abinõud – menopausiga kaasneda võivad kehalised muutused ja kuidas neid muutusi lihtsasti leevendada või ära hoida” alt (68).

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine kaalutõusu korral

Rasvumise üheks võimalikuks põhjuseks võib olla ka puudus ühest või mitmest toitainest nagu vitamiinidest B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, Q ning rauast, joodist, ränist, magneesiumist, vasest, niklist, tsingist, seleenist, kroomist, lüsiinist, metioniinist, arginiinist ja oomega-3-rasvhapetest

Kuna enamik nendest toitainetest on samad, millede puudus võib tingida ja juuste väljalangemist, siis, juhul kui sul esineb juuste kaotus koos rasvumisega – on see mõttekoht. Kas sinu igapäevamenüüs on ehk tõesti osadest mineraalidest, vitamiinidest ja muudest toitainetest puudus? 

Psühholoogilised põhjused mida rasvumise põhjusteks peetakse on hirm, vajadus kaitse järele, tunnete kartus, ebakindlus ja enese-eitamine. Muude rasvumise põhjuste alla kuuluvad “Isetervendaja käsiraamatu” kohaselt veepuudus, toitumisvead, vähene liikuvus, saastumine, häiritud uni, “praht” peas, stress ja kilpnäärme tegevuse häired (70).

Hiina meditsiini vaade kaalutõusule

Traditsiooniline hiina meditsiin käsitleb rasvumist kui kompleksset seisundit, mis tuleneb kehasisesest tasakaalustamatusest ning mis ei ole sugugi seotud menopausiga. Erinevalt lääne meditsiinist, kus keskendutakse sageli kaloritarbimisele ja kehalisele aktiivsusele, peetakse hiina meditsiinis rasvumist keha loomuliku energiavoo ehk Qi disharmoonia ilminguks.

Täpsemalt seostatakse rasvumist tavaliselt Niiske Lima kogunemise ja Qi puudulikkusega. Niiske-Lima mustrit, mida rasvumise korral sageli täheldatakse, iseloomustavad sellised sümptomid nagu rikkalik valge röga, rindkere rõhumise tunne, iiveldus ja jäsemete turse. See muster näitab tasakaalustamatust, kus keha metaboliseerib vedelikke ja rasvu valesti.

Teine märkimisväärne muster on Põrna Qi puudulikkus, mis väljendub halva isukontrolli, puhituse, väsimuse ja nõrkusena. Nende aluseks olevate tasakaalustamatustega tegelemine on hiina meditsiinis võtmetähtsusega, kuna see ulatub pelgalt kaalulangetusest üldise tervise ja elujõu parandamiseni (69). See terviklik lähenemisviis hõlmab toitumist, elustiili, taimseid ravimeid ja nõelravi. Allolevalt rasvumist põhjustavatest mustritest juba veidi lähemalt. 

  • Lima mustrid, mis võivad põhjustada rasvumist on Lima; Niiske Lima ja Niiske Lima Emakas ning lisaks kaalutõusule on nende levinumateks sümptomiteks: iiveldus; üldine väsimus; lämmatav tunne rinnus; raskustunne; pearinglus ehk vertiigo ja ödeem ehk turse või paistetus erinevates kehapiirkondades, mis tekib tänu vedeliku liigsele kogunemisele. Sellest, millised võivad olla Lima tekke põhjused ning millised on Lima kehast eemaldamise võimalused loe edasi alapealkirja “Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima puudus ja kuidas Limast vabaneda” alt.
  • Qi puudulikkuse mustrid, mis võivad põhjustada rasvumist on Põrna ja Kopsu Qi puudulikkus ja Põrna Qi puudulikkus, millede teised tüüpilisemad sümptomid koos kaalu kogunemisega on: isutus; kerge kõhupuhitus pärast söömist; üldine väsimus; üldine nõrkus; kahvatu nägu; nõrgad jäsemed; kõhulahtisus ja nõrk hääl. Sellest, millised võivad olla Qi puudulikkuse ja stagnatsiooni põhjused ning millised on Qi turgutamise võimalused loe edasi alapealkirjade “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada”
  • Niiskuse mustrid, mis võivad põhjustada rasvumist on Niiske Lima ja Niiske Lima Emakas ning lisaks kaalutõusule on nende mustrite teisteks üldisteks levinumateks sümptomiteks: iiveldus; üldine väsimus; rohke valge röga; pinge- või raskustunne rindkeres; puhitus-, pinge- või raskustunne ülakõhus; janu puudumine; paistetavad jäsemed ja kleepuv maitse suus (kleepuv maitse suus on püsiv tunne, mida võib kirjeldada kui viskoosset või kleepuvat omadust, mis muudab suuõõne sensoorset kogemust. Seda sümptomit, mis võib kaasneda mitmesuguste haigusseisunditega, kirjeldatakse sageli kui kleepuvat maitset või tunnet, nagu midagi paksu kataks keelt ja see ei pruugi olla seotud konkreetse toidu või aine allaneelamisega). Kuna kehakaalu tõusu ja rasvumist põhjustavad Niiskuse mustrid on kõik seotud Limaga, siis loe Lima tekkepõhjuste ning millised on Lima kehast eemaldamise võimaluste kohta edasi edasi alapealkirja “Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima puudus ja kuidas Limast vabaneda” alt.
  • Qi vajumine on disharmoonia muster, mille puhul arvatakse, et keha energia ehk Qi “vajub” või langeb alla. Kujuta ette õhupalli, mis aeglaselt tühjeneb ja langeb – see on sarnane ka Qi vajumisega, mis võib põhjustada raskustunnet, väsimust ja isegi füüsilisi sümptomeid, nagu sagedane urineerimine. Justkui keha energia, mis tavaliselt toetab ja hoiab asju paigal, ei suudaks oma tööd korralikult teha. Hiina meditsiin näeb seda kui tasakaalustamatust, kus Qi meeliülendavad ja toetavad omadused on nõrgenenud. Vajuva Qi mustrer, mis võib põhjustada rasvumist on Põrna Qi vajumine ning see võib lisaks rasvumisele ja ülekaalule tekitada isutust ja pärast söömist kerget kõhupuhitust (69). Vajuvast Qi-st me siin loos eraldi ei kirjuta, küll aga Qi turgutamisest ja liikuma panemisest, mille kohta saad edasi lugeda alapealkirja “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” alt.

ECOSH - FOOKUS_Taimekompleks_keskendumisvõime_ja_mälu_parandamiseks_ATH_toidulisandid

4. 9. Menopaus ja unustamine ehk mäluprobleemid

Lääne meditsiini vaade unustamisele ja mäluprobleemidele

Mälu halvenemine on üks vägagi märgatav menopausiga kaasnev nähtus, mille üle paljud naised kaebavad ja mida lääne meditsiinis taaskord peamiselt just hormonaalsete muutustega seostatakse. Aga mis siis täpselt naiste ajuga menopausi üleminekul juhtub?

Nimelt arvatakse, et mitte ainult kronoloogiline vananemine, aga just varases keskeas ehk menopausis toimuv reproduktiivne vananemine (mille käigus vähenevad aja jooksul munasarjade hormoonid, nagu östradiool, mis on ajus töötava östrogeeni peamine vorm) on see, mis mälu halvenemist tingib. Seda, et östradiool on otseselt seotud muutustega mälu jõudluses ja mälufunktsiooni reguleeriva ajuahela ümberkorraldamisega – on näidanud ka uuringud (71).

Mälu säilitamine keskeas ja menopausile üleminekul on aga kriitilise tähtsusega mitte ainult naistele endile, vaid ka nende peredele ning ühiskonnale ja mälu languse ennetamine algab juba varases keskeas. 

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine halva mälu ja unustamise korral

Toitainete puuduse teooria kohaselt mälu halvenemine reproduktiivse vananemisega seotud ei ole ja võib signaalida hoopis puudust vitamiinidest nagu B1, B3, B4, B5, B6, B9, B12, F (F-vitamiin koosneb kahte tüüpi polüküllastumata rasvhapetest. Alfa-linoleenhape on oomega-3 rasvhape ja linoolhape on oomega-6 rasvhape) ja Q, mineraalidest nagu jood, raud, mangaan, koobalt, naatrium, tsink ning aminohapetest nagu metioniin ja fenüülalaniin. 

Halba mälu põhjustavate psühholoogiliste põhjuste taga nähakse mõttemustreid nagu negatiivset mõtlemist, negatiivseid veendumusi ja emotsioone, mõtlemise laiskust ja vähenenud mõnutunnet. Muud halba mälu soodustavad tegurid võivad olla valkude defitsiit, toitumisvead, kolesterooli puudus, organismi saastumine, parasiidid, stress, verevarustushäired, “praht” peas ja abitu aju (kui aju on jõuetu ja ei suuda enam organismi juhtida) (70).

Hiina meditsiini vaade mäluprobleemidele

Hiina meditsiini kohaselt võivad aga halba mälu põhjustada väga mitmed erinevad tasakaalustamatuse mustrid nagu “Vere puudus”, “Yini puudus”, “Qi puudus”, “Yangi puudus”, “Yangi liiasus”, “Kuumus”, “Külmus”, “Essentsi puudus” ja “Tuul”. Allolevalt toome ära just need tasakaalustamatuse mustrid, mis võivad olla seotud menopausiaegse mälu halvenemisega. Täpne diagnoosimine ja ravi määramine jäta siiski vastava valdkonna spetsialistile (73).

  • Vere puuduse mustritele, mis võivad mälu halvenemist põhjustada on iseloomulikud teised Vere puudusega kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu südamepekslemine; unetus; pearinglus; napp menstruatsioon; kahvatud huuled; üldine väsimus; ärevus ja erksad unenäod. Sellest, millised võivad olla Vere puuduse põhjused ning millised on Vere turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.
  • Yini puudulikkuse mustritele, mis võivad mälu halvenemist põhjustada on iseloomulikud teised Yini puudusega kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu öine higistamine; unetus; ärevus; rahutus; pearinglus; kuiv väljaheide ja punetavad põsesarnad. Sellest, millised võivad olla Yini puuduse põhjused ning millised on Yini turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt.
  • Qi puudulikkuse mustritele, mis võivad mälu halvenemist põhjustada on iseloomulikud teised Qi puudusega kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu südamepekslemine; isutus; üldine väsimus; vaimne kurnatus; aneemia; unetus; ärevus ja kahvatu nägu. Sellest, millised võivad olla Qi puuduse põhjused ning millised on Qi turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” alt.
  • Yangi puudulikkuse muster, mis võib põhjustada kehva mälu on Neeru Yangi puudulikkus ning lisaks halvale mälule võivad Yangi puudulikkusele viidata teised sümptomid nagu alaseljavalu; pearinglus; tinnitus; nõrgad ja külmad põlved; külmatunne alaseljas; külmavärinad; nõrgad jalad; kahvatu nägu; üldine väsimus; üldine nõrkus; jalgade turse; naiste viljatus; kõhulahtisus või kõhukinnisus; depressioon; madal sugutung, kahvatu uriin ja rohke urineerimine. Sellest, millised võivad olla Yangi puuduse põhjused ning millised on Yangi turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Yangi puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yangi puudus ja kuidas Yangi tugevdada” alt.
  • Kuumuse muster, mis võib põhjustada mälu halvenemist on disharmoonia Südame ja Neerude vahel ning lisaks halvale mälule võivad Südame ja Neerude disharmooniale viidata teised sümptomid nagu, pearinglus; tinnitus; unetus; südamepekslemine; alaseljavalu; põlvevalu; öine higistamine; kõhukinnisus; menopausiaegsed kuumahood ja ähmane nägemine. Sellest, millised võivad olla Kuumuse põhjused ning millised on Kuumuse jahutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada” alt (73).

Kollageen_Kollageeni_peptiidid_Hüdrolüüsitud_kollageeni_peptiidid-Ecosh

4. 10 Menopaus ja naha kuivus ning naha lõtvus

Lääne meditsiini vaade naha kuivusele ja lõtvumisele

Naha kuivus ehk kseroos on seisund, mille korral nahk kaotab niiskuse ning muutub kuivaks ja karedaks. Kuiv ja kare nahk põhjustab aga sageli ketendust, sügelust ja ärritust. 

Lääne meditsiinis arvatakse, et just menopausiaegne östrogeeni kadu on see, mis lisaks mitmetele teisele muutustele, aitab kaasa ka naha kuivusele. Nimelt usutakse, et östrogeen soodustab naharakkudes veepeetust, nii, et kui östrogeeni tase langema hakkab, väheneb ka rakkude võime vett kinni pidada, põhjustades seeläbi naharakkude mahu vähenemise, mis muudab omakorda naha kuivaks ja nahk tundub ka vähem prink (72).

Keskkonnategurid, nagu külm ilm, madal õhuniiskus ja liigne pesemine ilma korraliku niisutamiseta, võivad seda olukorda veelgi halvendada. Mõne jaoks on kuiv nahk ajutine probleem, samas kui teiste jaoks võib naha kuivus olla krooniline probleem, mis ka pidevat ravi nõuab. 

Loodusravi, taimetarkus ja toitainete puuduse likvideerimine naha kuivuse ja muude nahaprobleemide korral

Toitumisteooria kohaselt võib kuiva ja lõtvunud nahka ning kortsude ilmnemist põhjustada peamiselt just B5-vitamiini ja naatriumi puudus, aga ka valkude puudus, toitumisvead ja rasvumine. Kui aga nahk on kortsuline ja kare võib puudu olla vitamiinidest B3 ja C

Punetava naha korral küsi aga endalt, kas sinu igapäevamenüü ikka sisaldab rauda ja B2-vitamiini? Kui nahal on kananaha sarnased kohad, siis võib tegu olla jällegist oomega-3-rasvhapete ja A-vitamiini puudusega (70).

Hiina meditsiini vaade naha kuivusele

Traditsiooniline hiina meditsiin tõlgendab naha kuivust kui märki keha sisesüsteemide tasakaalustamatusest. Hiina meditsiini praktikud usuvad, et naha tervis peegeldab keha Qi (eluenergia), Vere, Yini ja Yangi tasakaalu seisundit.

Naha kuivuse käsitlemine hõlmab enamat kui ainult väliseid ravimeetodeid, see nõuab seisundit põhjustavate ebakõlade, nagu Vere puuduse või sisemise Kuivuse, tuvastamist ja parandamist tervikliku lähenemisviisi kaudu, mis hõlmab toitumist, elustiili ja taimseid ravimeid.

Traditsiooniline hiina meditsiin seostab naha kuivuse juurpõhjuseid kehasüsteemide tasakaalustamatusega, keskendudes sellistele mustritele nagu Vere puudus ja sisemine Kuivus. Vere Puudus põhjustab naha ebapiisavat toitumist ja niiskust, millega sageli kaasnevad sellised sümptomid nagu kahvatu jume ja ka väsimus, mis viitab vajadusele just süsteemse ravi järele.

Sisemine Kuivus, mida mõjutavad nii keskkonnategurid kui ka elustiilivalikud, rõhutab vajadust säilitada piisav hüdratsioon ja tasakaal. 

Tuvastatakse ka Tuule ja Kuumuse häirivat mõju, mis võib kahandada naha niiskust ja häirida selle tasakaalu, mistõttu on vaja terviklikku lähenemisviisi, mis hõlmab toitumise korrigeerimist ja elustiili muutusi, et taastada sisemine harmoonia ja leevendada Kuivust. 

Kokku tuvastatakse hiina meditsiinis tegelikult 11 erinevat naha kuivust põhjustavat mustrit,  sealhulgas “Vere puudus”, “Kuivus”, “Yini puudus”, “Qi puudus”, “Vere stagnatsioon”, “Tuul”, “Essentsi puudus”, “Kehavedelike puudus”, “Külm”, “Kuumus” ja “Niiskus”. Meie aga toome allolevalt ära aga need mustrid, mis võivad enim seotud olla just menopausiaegse naha kuivusega (74).

  • Vere puuduse mustritele, mis võivad naha kuivust põhjustada on iseloomulikud teised Vere puudusega kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu pearinglus; depressioon; amenorröa; südamepekslemine; halb mälu; unetus; jäsemete tuimus ja kuivad juuksed. Sellest, millised võivad olla Vere puuduse põhjused ning millised on Vere turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.
  • Yini puuduse mustritele, mis võivad naha kuivust põhjustada on iseloomulikud teised Yini puudusega kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu: pearinglus; unetus; ähmane nägemine; kuivad juuksed; öine higistamine; napp menstruatsioon; diabeet ja teised menopausi sümptomid. Sellest, millised võivad olla Yini puuduse põhjused ning millised on Yini turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yini tugevdada” alt.
  • Vere stagnatsiooni mustritele, mis võivad naha kuivust põhjustada on iseloomulikud teised Vere stagnatsiooniga kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu kõhuvalu; vere oksendamine; ninaverejooks; menstruaalkrambid; ebaregulaarne menstruatsioon; tumedad klombid menstruaalveres; viljatus ja ebamugavustunne või valu, mis paikneb alumiste ribide all ja naba kohal mõlemal pool keha. Seda tüüpi valu võib ulatuda kergest kuni tugevani ja seda kirjeldatakse sageli kui püsivat, teravat või torkivat tunnet, mis võib intensiivistuda liigutustega nagu köha ja sügav hingamine. Sellest, millised võivad olla Vere puuduse põhjused ning millised on Vere turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Vere stagnatsioon ehk vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada” alt.
  • Qi puuduse mustritele, mis võivad naha kuivust põhjustada on iseloomulikud teised Qi puudusega kaasnevad tüüpilised sümptomid nagu üldine nõrkus; üldine väsimus; õhupuudus; südamepekslemine; halb mälu; söögiisu puudumine; aneemia ja vaimne kurnatus. Sellest, millised võivad olla Qi puuduse põhjused ning millised on Qi turgutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada” alt.
  • Kuumuse muster, mis võib naha kuivust põhjustada on Kuiv Kuumus või Kuiv Tuli ja sellisel juhul võivad lisaks kuivale nahale teised sümptomid olla palavik; janu; liigne higistamine; kurguvalu; kuiv nina; kuiv kurk; kuiv köha; vastumeelsus külma suhtes ja suukuivus. Sellest, millised võivad olla Kuumuse põhjused ning millised on Kuumuse maha jahutamise võimalused loe edasi alapealkirja “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada” alt (74).

ECOSH_MENOPAUS_ja_taimsed_ekstraktid_Looduslikud_ravimid_menopausi_jaoks_Millised_looduslikud_vahendid_toetavad_üleminekueas_naise_keha

5. Menopausi sümptomite leevendamine ja ennetamine – ravimid, vitamiinid, taimed, toitumine, elustiil ning kodused abinõud

5. 1. Menopaus ja ravimid – milliseid ravimeid kasutatakse menopausi sümptomite leevendamiseks lääne meditsiinis

Enamasti on ju kõik menopausiga seotud tundmused ajutised ja menopaus iseenesest ravi ei vaja. Seetõttu keskenduvadki lääne meditsiinis kasutatavad menopausi ravimeetodid tavaliselt kaasnevate sümptomite leevendamisele ja menopausi ajal tekkida võivate krooniliste seisundite ennetamisele või, siis nende kontrolli all hoidmisele. Enne mis tahes raviga alustamist räägi kindlasti oma perearstiga erinevatest võimalustest ning riskidest ja eelistest, mis ravimitega kaasnevad. Ravimid, mida tänapäeva meditsiinis menopausi sümptomite korral kasutatakse võivad hõlmata järgmist:

  • hormoonravi,
  • tupe östrogeen,
  • väikestes annustes antidepressandid,
  • gabapentiin (Neurontin),
  • osteoporoosi ehk luude hõrenemise ennetamiseks või raviks kasutatavad ravimid ja D-vitamiini toidulisandid luude tugevdamiseks.

Roosa_lill_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

5. 2. Menopaus ja vitamiinid – 4 vitamiini, mis võivad aidata vähendada menopausi sümptomeid

Uuringute kohaselt võib teatud vitamiinide tasakaalustatud tarbimine menopausi ajal aidata naistel elukvaliteeti parandada ja allolevalt toomegi sinuni loetelu vitamiinidest, mis menopausi ajal kohe eriliselt suurt rolli mängivad. Siiski, enne uue toidulisandi kasutamist pea nõu oma perearstiga, kuna osadel juhtudel võivad mõned vitamiinid olla vastunäidustatud (2, 3).

1. D-vitamiin:

  • Luude tervis. Luude tervise jaoks ja kaltsiumi imendumiseks on esmatähtis just D-vitamiin, mis võib aidata hoida sinu luud terved ja tugevad kuni väärika vanaduseni välja. See vitamiin on kogu menopausi vältel kohe eriliselt oluline, kuna just sel ajal toimuvad hormonaalsed muutused ongi need, mis soodustavad ka luude kiiremat hõrenemist. Uuringute andmetel võivad osad naised menopausijärgse 5–7 aasta jooksul oma kaotada luutihedusest kuni viiendiku. Siiski, menopausi ajal piisav D-vitamiini ja kaltsiumi tarbimine võib aidata seda vältida (2, 3, 13, 16). Põhjus miks aga juurde tarbida just D-vitamiini, mitte kaltsiumi seisneb selles, et kaltsiumi saame üldiselt toiduga kätte lihtsasti, samas kus D-vitamiini toiduvarud on äärmiselt piiratud ning enamasti ei ole piisav ka aeg, kui kaua me päikese käes viibime. 
  • D-vitamiini soovituslik tarbimine kuni 70-aastaseks saamiseni: 600 IU päevas
  • D-vitamiini soovituslik tarbimine alates 71: 800 IU päevas (18).

D-vitamiini ei pea kartma veidi rohkem tarbida ning puuduse korral seda peakski tegema. Siiski ei maksa ületada maksimaalset päevast ohutut kogust, milleks on 19 aastasel ja vanematel 4000 IU. Sobiva D-vitamiini toidulisandi, mis sinu luud terved ja tugevad aitab hoida, leiad endale siit. Eriliselt tõhusalt imenduvaks D-vitamiiniks peetakse selle liposoomset vormi, mis on Ecoshi valikus eraldi olemas ka veganitele.

2. C-vitamiin:

  • Kuumahood ja unetus. Mitmed uuringud on näidanud, et C-vitamiin koos tsitruseliste bioflavonoididega võib aidata leevendada kuumahoogusid ja unetust.
  • Kognitiivne funktsioon ja luutihedus. C-vitamiini manustamine võib olla seotud ka kognitiivse funktsiooni olulise paranemise ja sarnaselt D-vitamiinile ka suurema luutihedusega. C-vitamiin toetab luustikku lihtsalt läbi erinevate mehhanismide kui teeb seda D-vitamiin.
  • Antioksüdantne toime. Kuna C-vitamiin on tugev antioksüdant, on see seotud ka DNA ja rakkude tervise kaitsmise ja nende eluea pikendamisega. Antioksüdantsed vitamiinid teevad seda võideldes kehas vabade radikaalide ehk rakkude kahjustajate vastu. 
  • Immuunsüsteem ja kollageeni tootmine. Lisaks mängib C-vitamiin tähtsat rolli tugeva immuunsüsteemi kujunemises ja elastse, särava ning kauni naha osaks oleva kollageeni tootmises. Teiste oluliste C-vitamiini tervisekasude kohta saad täpsemalt edasi lugeda siit (3, 12, 13).

Bioaktiivsed ehk kehas lihtsasti omastatavad C-vitamiini toidulisandid leiad siit. Tundliku mao korral soovitame eelistada C-vitamiini pigem liposoomses vormis.

3. B-rühma vitamiinid:

  • Kardiovaskulaarne tervis ning psühholoogilised funktsioonid. Piisavavas koguses B-grupi vitamiinide tarbimine võib aidata parandada südame-veresoonkonna tervist, aju tööd ja ka emotsioonidega seonduvat, mis kõik võivad menopausi ajal just erilist tähelepanu vajada
  • Närvisüsteem. B-vitamiinidel on kriitiliselt tähtis roll ka närvisüsteemi funktsioonide säilitamisel.
  • Luutihedus. B-grupi vitamiinid on olulised ka luustiku jaoks ning on märgitud, et neil, kellel on madal vitamiinide B2, B6 ja B12 tase, võib olla ka kehvem luu mineraalne tihedus. Luutihedus on aga üks esimesi asju, mis menopausi ajal nö paugu saab.
  • Kognitiivne funktsioon. B-grupi vitamiinid üleüldiselt, aga eriti just B6 ja  B12 aitavad toetada sinu kognitiivseid funktsioone ja piisav B6-vitamiini tarbimine võib olla abiks nii depressiooni kui ka ärevuse korral.
  • Serotoniini tase ja madal energiatase. Kusjuures, B6-vitamiini tarbimine menopausi ajal ja ka peale seda võib abiks olla madalast serotoniini tasemest põhjustatud sümptomite leevendamisel – sealhulgas madala energiataseme ja nagu ennegi mainisime, ka depressiooni korral.
  • Kuumahood. Uuringu kohaselt võib vitamiin B9 (folaat) olla efektiivne ka kuumahoogude raskuse ja esinemissageduse vähendamisel (2, 3, 13, 14, 15).
  • B12-vitamiini soovituslik tarbimine 19-aastastele ja vanematele naistele: 2,4 mikrogrammi (mcg) päevas. 
  • B6-vitamiini soovituslik tarbimine 19-aastastele ja vanematele naistele: 1,3 milligrammi (mg) päevas.

Sellise soovitusliku päevase annuse kätte saamiseks võid süüa B-grupi vitamiine sisaldavaid toite või tarbida lisaks hästi imenduvaid B12-vitamiini või B-grupi vitamiinide toidulisandeid. Ära unusta ka seda, et vanemaks saades omastab meie soolestik B-vitamiine üha kehvemini, seetõttu on piisavuse tagamiseks oluline neid kehale kindlasti ka piisavalt pakkuda.

4. E-vitamiin:

  • Antioksüdantne toime. Nagu C-vitamiin, on ka E-vitamiin vajalik antioksüdant võitluses oksüdatiivset stressi põhjustavate vabade radikaalide vastu. Selline toime võib aga aidata sind kauem nooruslikuna hoida. Kujuta ette õuna mis õhu käes pruunikaks tõmbub – see ongi oksüdeerumise protsess. Kui aga õuna peale sidrunit (C-vitamiin) või mõnda E-vitamiini sisaldavat õli paned, jääb oksüdeerumise protsess katki. Täpselt sama toimub ka sinu rakkudega ja niimoodi antioksüdandid sinu rakke kaitsevadki. 
  • Stress, ärevus ja depressioon. Uuringutes on kehvapoolset antioksüdantide taset seostanud ka meeleoluhäirete, ärevushäirete ja depressiooniga mida nii mõnigi naine menopausi ajal kogeb. Seepärast võib E-vitamiin ka siin appi tulla ning leevendada oksüdatiivsest kahjustustest tingitud stressi ja meeleoluga seotud probleeme nagu ärevust ja depressiooni.
  • E-vitamiini on soovitatav tarbida vähemalt 15 mg päevas (2, 13, 17).

E-vitamiin sisaldub Ecoshi antioksüdantide kompleksis, mis peidab endas teisigi keha jaoks olulisi antioksüdante nagu C-vitamiini ja tsinki. E-vitamiin sisaldub ka kauni naha toetuseks mõeldud toitainete kompleksis Kuldjume.

Naiste_ženšenn_Angelica_Sinensis_Dong_quai_Danggui_Naissoost_ženšenn_õied

5. 3. Menopaus ja taimed – 12 taime, mida kasutatakse menopausi sümptomite leevendamiseks

Kuigi pikka aega on menopausiga kaasnevate vasomotoorsete sümptomite, nagu öine higistamine, kuumahood ja punastamine, esmaseks raviks kasutatud hormoonravi, pöörduvad paljud naised menopausi sümptomite leevendamiseks üha enam just looduslike võimaluste nagu ravimtaimede ja toidulisandite poole. Seda põhjusega – taimi on lihtsalt mugavam ja rõõmsam kasutada. 

Allolevalt toomegi sinuni loetelu taimedest, mida sellisel juhul tihti soovitatakse. Seda just seepärast, et teaksid millised valikud on olemas ja milliseid eeliseid ja miinuseid need endas kätkevad. Lisaks, kuna osade taimede efektiivsuse ja pikaajalise ohutuse kohta on teaduslikke tõendeid veel vähe, siis pea enne nende tarbimist kindlasti nõu oma perearstiga. Paljusid taimseid preparaate ei kasutata tihti ka üksi, vaid koos teiste ainete või taimedega (1, 19).

  1. Kobar-lursslill (Cimicifugae racemosae, ingl Black Cohosh). Kobar-lursslill on tõepoolest näidanud menopausi sümptomite, nagu peamiselt öise higistamise, kuumahoogude ja võimalike meeleoluhäirete leevendamist. Siiski ei maksa selle taime tarbimisega liiale minna, sest MayoClinicu andmetel võib kobar-lurslille toidulisandi liigne tarbimine kahjustada maksa ning olla ohtlik naistele, kellel on varem esinenud rinnavähki (1, 20).
  2. Mumio ehk shilajit ehk mägivaik. Mumio on üks imeliselt mitmekesiselt turgutavate omadustega vaik, mis võib lisaks luustiku tervisele soodustada ka seksuaalsust. Näiteks leiti ühes uuringus, et osteopeeniat (mis on madal luutihedus) põdevatel naistel, kellel oli see seisund tekkinud just peale menopausi ning kes võtsid igapäevaselt mumio toidulisandeid, paranes luude tihedus märkimisväärselt juba 11 kuu pärast. Teadusmehed usuvad, et mumio selline mõju võib tuleneda selle rakkude uuenemist soodustavast võimest (29, 30). Niisamuti on mumiole omistatud noorendavat toimet ja soodsat mõju ka liigeste tervisele. Mumiol on aga mitmetes erinevates teaduslikes uuringutes tõestust leidnud tervisekasusid veelgi ja tema imeliste võimete kohta saad täpsemalt edasi lugeda siit. Mumio sisaldub ka Ecoshi magneesiumikompleksis Magne PRO + Mumio.
  3. Soja isoflavoonid. Isoflavoonid on fütoöstrogeenid. Need on taimsed östrogeenid ehk taimsed naissuguhormoonid, mis käituvad sarnaselt inimkehas toodetud östrogeenidele. Andmed soja isoflavoonide mõju kohta menopausi sümptomite leevendamisel on aga minimaalsed. Siiski, arvestades nii kardiovaskulaarset kasu kui ka võimalikke kasutegureid luudele, näib, et perimenopausis ja postmenopausis naistele (kellel pole sojaallergiat) võivad soja isoflavoonid tõepoolest hästi mõjuda (1).
  4. Naistepuna. Kuigi naistepunal ei teata olevat kuumahooge leevendavat toimet, on siiski tõestatud, et naistepuna võib parandada kerget kuni mõõdukat depressiooni ja näib olevat efektiivne ka menopausiga seotud meeleoluhäirete korral. Lisaks, võib see parandada seksuaalset heaolu (1). Naistepuna tõmmise leiad siit.
  5. Punane ristikhein. Kuigi punasel ristikheina mõju menopausi sümptomite leevendamisel on minimaalne, siis sarnaselt soja isoflavoonidega võib see omada kasutegureid teiste vanusega seotud terviseprobleemide puhul nagu osteoporoos ja südameprobleemid (1).
  6. Dong quai juur ehk Angelica sinensis, meie keeli hiina heinputk. Peamiselt on hiina heinputk tuntud just oma soodsa mõju poolest menstruaaltsüklile ja hormonaalsele tasakaalule. See on ka põhjus miks seda tihti ka just menopausi sümptomite leevendamiseks kasutatakse. Dong quai leiad ka Ecoshi valikus ja selle imelise taime kohta leiad edasist lugemist siit.
  7. Harilik ženšenn ehk Hiina ženšenn (ingl Asian ginseng, Panax ginseng, või Korean ginseng). Kuigi harilikust ženšennist ei räägita alati just menopausi sümptomite leevendamise kontekstis, võib see osade uuringute kohaselt olla abiks väsimuse, unetuse ja depressiooni korral (1).
  8. Kava ekstrakt. Kava ekstraktil võib menopausi sümptomitele tõepoolest mõju olla. Näiteks olid peale kava ekstrakti tarbimist ühes uuringus osalenud naistel oluliselt paranenud näitajad Kuppermani indeksil (11-osaline menopausi sümptomite küsimustik, mida on kasutatud sadades kliinilistes uuringutes menopausi sümptomite kindlakstegemiseks ja menopausi sümptomite leevendamiseks mõeldud teraapiate efektiivsuse hindamiseks) ja Hamiltoni ärevuse skaalal (HAM-A on psühholoogiline küsimustik, mida arstid kasutavad patsiendi ärevuse raskuse hindamiseks) (1). Kava juure ekstrakt on saadaval siin.
  9. Mungapipar (Vitex agnus castus või ingl Chasteberry). Ka mungapipar on midagi, mis võib osasid naisi aidata. Näiteks teatasid ühes uuringus sümptomite nagu enamasti emotsionaalsete probleemide ja kuumahoogude olulisest paranemisest 33% osalenud naistest (1).
  10. Salvei. Usutakse, et salvei sisaldab nimelt östrogeeniga sarnase toimega ühendeid ning selle kohta, et salvei võib tõepoolest menopausi sümptomeid tõhusalt leevendada, on ka mõningasi tõendeid. Siiski tasub salveid vältida, kui sul on selle taime suhtes allergia, kui oled lapseootel või kui oled imetav ema. Niisamuti suhtu salveisse ettevaatlikkusega, kui sul on kõrge vererõhk või epilepsia (20). Salvei tõmmise leiad siit.
  11. Ashwagandha. Kuigi ka ashwagandha ei ole taim, mis oleks otseselt just menopausi sümptomitega seotud, on see ometi ühest küljest turgutav, aga teisest küljest jälle maandav taim, mis toimib hästi nii stressi kui ka ärevuse korral ning aitab kehas tasakaalu taastada. Ashwagandha stressi maandav toime on tõestatud ka piisavalt mitmetes uuringutes ning selle imelise kehasse tasakaalu tagasi tooja leiad siit.
  12. Linaseemned. Kuigi teaduslikke tõendeid ei ole veel piisavalt, arvavad mõned, et ka linaseemnete tarbimine võib aidata kuumahoogusid vähendada (24, 25, 26).

Roosa_pojeng_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

5. 4. Menopaus ja toitumine, elustiil ning kodused abinõud – menopausiga kaasneda võivad kehalised muutused ja kuidas neid muutusi lihtsasti leevendada või ära hoida

Östrogeeni taseme vähenemisega seostatakse naise kehas mitmeid muutusi ja juhul, kui pikka aega eirata märke mida keha sulle saadab, siis ka teatud terviseprobleemide riski suurenemist. Ära aga selle peale nüüd ära ehmata, see ei tähenda, et kõik need tervisemured sind kimbutama hakkavad, vaid lihtsalt seda, et kui neid muutusi juba varakult teadvustad ning vastuabinõud tarvitusele võtad, saad kõike allolevat minimeerida, edasi lükata või siis, üldse ära hoida. Seega kuula oma keha ja pane hoolikalt tähele milliseid sõnumeid ta sulle saadab, et talle juba varakult tuge pakkuda.

Siin ongi mõned olulised näpunäited kuidas menopausiga kaasnevate muutuste mõju väikeste ja lihtsate nippide abil vähendada. Kuigi puudub garantii, et teatud elustiili järgimine ja taimse päritoluga ravimite või toidulisandite kasutamine leevendab menopausiga kaasnevaid sümptomeid igal naisel, võid erinevaid võimalusi siiski proovida ning nende seast siis enda jaoks sobivamad aitajad leida (20). 

  1. Luustikuga seonduv. Üks olulisemaid menopausiga kaasnevaid kehalisi muutusi millele tähelepanu pöörata on see, et esimeste aastate jooksul pärast menopausi võib luutihedus hakata suure kiirusega vähenema. Siiski, tervislik kehakaal, füüsiline koormus ja piisav kogus luustiku jaoks olulisi toitaineid, nagu D-vitamiini, kaltsiumi, tsinki ja magneesiumi, võivad aidata seda vältida. Teaduslikult on tõestatud, et luude tugevust säilitada ja luuhõrenemise vastu võidelda aitab muuseas ka mumio ehk shilajit. Ecoshi magneesiumikompleks ongi siinkohal üks hea kombo kuna sisaldab mõlemat, nii magneesiumi (seda oma kõige paremini imenduvates vormides) kui ka mumiot.
  2. Südame-veresoonkonnaga seonduv. Arvatakse, et östrogeeni taseme langus võib soodustada ka südame-veresoonkonna probleemide riski. Ka siin võib lihtsasti abi leida tervisliku kehakaalu säilitamisest, regulaarsest treenimisest, tervislikust toitumisest ning kolesteroolitaseme ja vererõhu kontrolli all hoidmisest. Kas näiteks teadsid, et kolesteroolinäitajate parandamiseks ei olegi alati vaja tingimata halba kolesterooli (LDL) alandada, aga abi saab ka hea kolesterooli (HDL) tõstmisest? Selle kohta kuidas seda teha, saad väga hea ülevaate siit. Niisamuti ei pea kolesterooli alandamiseks iga kord ravimite poole pöörduma vaid abi saab ka looduslikest taimi sisaldavatest toitainetekombodest.
  3. Kuseteede ja uriinipidamatusega seonduv. Vanemaks saades väheneb põie ja tupe elastsus ning see võib põhjustada intensiivset, sagedast ja äkilist tungi urineerida, millele võib tihti järgneda ka tahtele allumatu urineerimine. Sellist tahtele allumatut uriinieritust urineerimisvajaduse tekkel nimetatakse tung- ehk pakitsusinkontinentsiks. Pissitilk võib aga püksi tulla ka näiteks naermisel, millegi tõstmisel, aevastamisel, jooksmisel või köhimisel. Seda, kus uriinipidamatus esineb füüsilise pingutuse tagajärel nimetatakse stress- ehk pingutusinkontinentsiks. Lisaks võivad sagedamini esineda ka kuseteede infektsioonid nagu põiepõletik, mlle loodusliku ravi kohta saad edasi lugeda siit. Tahtmatut uriinikaotust takistavad aga tugevad vaagnapõhja lihased ning teatud tüüpi uriinipidamatuse korral võivadki tõhusaks osutuda vaagnapõhjalihaseid tugevdavad harjutused (20). Seega saadki uriinipidamatuse ennetamiseks teha lihtsalt trenni nagu näiteks vaagnapõhja tugevuse parandamiseks mõeldud Kegeli harjutusi. Juhised kuidas neid harjutusi teha, leiad siinse loo allosast alapealkirja “Sünnituseks ettevalmistav harjutus vaagnapõhjalihastele ehk Kegeli harjutus” alt.
  4. Tupe kuivuse ja tupe ebamugavustundega seonduv. Östrogeeni taseme langusega seostatakse ka tupe kuivust, mis võib mõjutada pea, et 60% üleminekueas naisi. See on tavaline ealine iseärasus, mida iseloomustab loomuliku niiskuse puudumine tupe piirkonnas, mis põhjustab ebamugavustunnet, sügelust ja ka valu ning seda eriti just vahekorra ajal. Tupe kuivust võivad põhjustada mitmesugused tegurid, sealhulgas hormonaalsed muutused, teatud ravimid ja ka kaasnevad tervislikud seisundid. Lääne meditsiin pakub tupe kuivuse vastu mitmeid käsimüügis ja retsepti alusel saadavaid vahendeid. Seega võid proovida käsimüügis olevaid vaginaalseid kreeme või niisutajaid. Siiski peaksid teadma, et tooted millede koostises on glütseriin, võivad põhjustada põletust või ärritust kui oled selle kemikaali suhtes tundlik. Ka seksuaalne aktiivsus võib aidata ebamugavustunnet leevendada, kuna see suurendab tupes verevoolu (20). Loodustarkus soovitab sellises olukorras proovida dong quaid, red reishit ja naiste probiootikume. Traditsioonilise hiina meditsiini pilgu läbi vaadeldakse tupe kuivust aga kui sümptomit, mis tuleneb sisemisest tasakaalustamatusest, täpsemalt kehasisesest disharmooniast. Erinevalt lääne meditsiinist, mis keskendub sageli sümptomite leevendamisele, püüab hiina meditsiin tegeleda tupe kuivuse algpõhjustega, taastades mõjutatud süsteemide tasakaalu ja harmoonia, pakkudes seeläbi ravile ka terviklikku lähenemist. Hiina meditsiinis omistatakse tupe kuivuse põhjus sageli Yini puudulikkusele, mis mõjutab eriti just neeru- ja maksasüsteeme. Sellest kõigest milliseid abinõusid hiina meditsiin tupes õige niiskustasakaalu tagasi toomiseks pakub saad aga lähemalt siinsest loost alapealkirja “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt.
  5. Tupe koe ärritusseisundiga (atroofiline vaginiit) seonduv. Östrogeeni taseme langus võib lisaks tupe kuivusele põhjustada ka tupe koe õhenemist ning seeläbi ka tupe ärritust ning põletikke. Selle kõige ennetamiseks ongi kõige parem taastada oma tupes õige niiskustasakaal, millest siin loos just hetk tagasi rääkisimegi.
  6. Seksuaalfunktsiooni ja libiido langusega seonduv. Tupe kuivuse, tundlikkuse langusele ja elastsuse vähenemise korral võib seksuaalvahekord põhjustada ebamugavust ja mõnikord ka kerget verejooksu. Nende muudatuste tõttu ei pruugi sul aga enam olla nii palju soovi seksuaalse tegevuse järele kui varem. Ka siin võib lisaks kehas õige niiskustasakaalu tagasi toomisele abi olla ka käsimüügis olevatest tupe niisutajatest, libestitest (lubrikantidest), vaginaalsetest kreemidest või östrogeensalvist (seda ei tohi kasutada vahekorra ajal). Aga ka teatud seksuaalfunktsioonile hästi mõjuvatest toitainetest nagu tsink ja mumio ehk shilajit. Niisamuti aitavad keha limaskesti toetada rahvameditsiinis tuntud dong quai ja red reishi ning tänapäevaste meditsiiniliste arusaamade kohaselt ka naiste probiootikumid.
  7. Valuliku vahekorraga (düspareunia) seonduv. Üleminekueas võib osadel seksuaalvahekorra ajal esineda ka terav või intensiivne korduv valu vaagna sees või suguelundites, mida nimetatakse düspareuniaks. Düspareunia võib esineda enne seksuaalvahekorda, selle ajal või pärast seda. Valulikkust põhjustab enamasti põletik, kuna põletikulised limaskestad on tundlikumad ja kergemini vigastatavad. Niisamuti võib seda põhjustada menopausiaegne tupe kuivus. Seega ongi düspareunia ennetamiseks parim viis tegeleda oma kehas limaskestade niiskuse tasakaalu ja üldiste keha ärritusseisundite vähendamisega. Seda mitte ainult kasutades lubrikante, vaid ennekõike just läbi kehas sisemise harmoonia loomise, mille kohta saad edasi lugeda siit  “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” alt. Limaskestade toetuseks ja kehas tasakaalu loomiseks võid proovida kõiki neid looduslikke vahendeid milledest juba varemgi rääkisime nagu dong quai, red reishi ja naiste probiootikumid.
  8. Aeglasema ainevahetuse ja kehakaalu tõusuga seonduv. Kuna ainevahetus aeglustub, kipub kaal perimenopausi ja menopausi ajal väga kergesti ka tõusma. Seepärast on kaalutõus sel ajal naiste seas ka väga levinuks mureks. Nii peaks lihtsalt juba oma praeguse kaalu säilitamiseks veidi rohkem liikuma ja veidi vähem sööma. Aga kes see meist ikka vähem süüa tahaks eks. Allolevalt toomegi sinuni mõned muud kiired toitumisalased soovitused, mis samuti abiks võivad olla:
    • D-vitamiin. Vereproov, mida saad paluda teha oma perearstil või SYNLABis selgitab, kas võiksid vajada D-vitamiini toidulisandeid. Seda seetõttu, et lisaks faktile, et D-vitamiini puudus on tugevas seoses ka kaalutõusu ja kurvapoolse meeleoluga, on D-vitamiin menopausi ajal hädavajalik ka luustiku toetamiseks.
    • Piira lihtsalt küllastunud rasvade ja suhkrute tarbimist ja toida end “elusa” toiduga. See, et tuleb piirata küllastunud rasvade ja suhkrute tarbimist ning suurendada köögiviljade ja puuviljade söömist, on muidugi juba sulle endalegi ammu teada. Lihtsalt tuletasime meelde. Aga lisaksime siia midagi, mida sa võib-olla veel ei tea. Nimelt, vahel suureneb söögiisu ka seepärast, et kehas puuduvad lihtsalt õiged toitained ja piisav vesi. Seepärast, süües “tühja” toitu, saadab sinu aju sulle pidevalt näljasignaali – sest tema ju teab, et sinu keha on tegelikult endiselt “näljas”. Värsket ja toitainetest pakatavat toitu süües, jääb aga aju lõpuks rahule ja lõpetab oma hüsteeritsemise. Kohe eriliselt rahule jääb ta valkudega. Seega, pakkudes ajule toitained, mis ta rõõmsaks teevad, hakkavad vähenema ka sinu söögiisud.
    • Taimsed östrogeenid (fütoöstrogeenid). Fütoöstrogeene esineb peamiselt kahte tüüpi – on östrogeenid, mis sisalduvad loomulikult teatud toitudes ja mida nimetatakse isoflavoonideks (neid leidub sojaubades, läätsedes, kikerhernes ja muudes kaunviljades) ning lignaanid (mis leiduvad linaseemnes, täisteraviljades ning mõnedes puu- ja köögiviljades). Isoflavoonidel arvatakse olevat nõrk östrogeenilaadne toime, mis võib menopausi korral osadele leevendust pakkuda. Siiski, kui oled põdenud rinnavähki, pea enne nende toidulisandina lisaks tarbimist kindlasti nõu oma perearstiga (24, 25, 26). Ligaanide nagu näiteks linaseemnete mõju östrogeenile pole siiani veel päris täpselt selge (65).
    • Mumio ehk shilajit. See tegelikult juba nõukaajal tuntud mägivaha on midagi, mida võiksid täitsa proovida, sest lisaks muudele headele omadustele, mis menopausiga kaasnevat parandada aitavad, paistab mumio eredalt silma ka abilisena kaalulangetamisel. Nimelt võivad seal sisalduvad fulvohapped turgutada energiatootmist ja olla abiks ka söögiisu ja ülesöömise kontrollimisel. Lisaks võimaldavad mumio antioksüdantsed omadused sellel keha ka puhastada, mis omakorda samuti kaalulangust soodustab. Ecoshi mumio on koos meele rahunemist ja luustikku toetava magneesiumiga. Enam paremat ei ju oskakski tahta!
    • Liikumine, jooga ja taiji (ka tai-chi). Kuigi puuduvad teaduslikud tõendid joogapraktika kasulikkusest otseselt menopausi sümptomite vähendamisel, võivad tasakaalutreeningud nagu jooga või taiji parandada nii koordinatsiooni kui ka jõudu ning iga regulaarne treening tugevdab sinu üldist vaimset ja füüsilist tervist. Lisaks on just liikumine see, mis koos toitumisega kaalulangust soodustab ja lihasmassi pringina hoiab (20). Kui siin loos peagi hiina meditsiini soovitusteni jõuame, siis võib juhtuda, et hakkad kõike liikumisega seonduvat nägema hoopis teise nurga alt, sest sealsete arusaamade kohaselt on liikumine menopausi sümptomitega vägagi otseselt seotud.
  9. Meeleolu kõikumiste või äkiliste emotsionaalsete muutustega seonduv. Kuna östrogeen aitab toetada teatud tüüpi aju funktsioone, siis võib östrogeeni taseme muutumine kaasa tuua ka muutusi meeleolus. Niisamuti võib östrogeeni vähenemine põhjustada ka mäluprobleeme ja unustamist. Allolevalt mõned soovitused sinu meeleolu heaoluks.
    • Lõdvestustehnikad. Mõned meetodid, näiteks progressiivne lihaste lõdvestamine, sügav hingamine ja massaaž, võivad lisaks teistegi menopausi sümptomite parandamisele aidata leevendada ka meeleoluga seonduvat (20).
    • Õiged toitained. Meeleoluhäirete korral saab paranemise teekonda taaskord alustada oma igapäevamenüü kohandamisest ja jälgimisest, et tarbiksid piisavalt magneesiumi, tsinki ja B-grupi vitamiine – need kõik on just need toitaineid, mis toetavad sinu närvikava ja psühholoogilisi funktsioone. Mis peamine, ka siinkohal ei tohi unustada D-vitamiini. Niisamuti, kuna seedimine on justkui inimese “teine aju”, on oluline hoolitseda ka oma seedeelundkonna mikrokliima eest ning tagada, et toit saaks lõplikult seeditud (muidu ei jõua ju toitained kehasse kohale) ning, et soolestikus valitseks ülekaal just headest bakteritest. Liigse stressiga aitab toime tulla ka ashwagandha.
    • Energiate tasakaalustamine. Hiina meditsiini vaatevinklist on erinevate meeloluhäirete taga energiate tasakaalustamatused ja, et teada kuidas tasakaal tagasi tuua, on vaja esialgu aru saada täpselt mis paigast ära on. Selle kohta loe täpsemalt alapealkirja “4. 1. Menopausi sümptom – emotsioonidega kaasnevad muutused nagu meeleolu kõikumised, ärevus ja depressioon”, alateema “Hiina meditsiini vaade” ja siis leiad ka vastavad soovitused millise alateema alt oma paranemise teekonda alustada.
  10. Igemetega seonduv (periodontiit). Muutused hormonide tasemes võivad põhjustada ka periodontiiti, mis on hammast ümbritseva koe krooniline põletik. Seega on oluline hoolitseda oma suuhügieeni eest ja mitte liigselt pikaks ajaks oma hambarsti unustada (4, 5, 28, 53).
  11. Kuumahoogude ja öise higistamisega seonduv. Neid sümptomeid võivad tegelikult käivitada ka kofeiin, teised kuumad joogid, vürtsikad toidud, alkohol, stress, kuum ilm, soe tuba, suitsetamine, kitsaste ja ebamugavast materjalist riiete kandmine või magamise ajal raskete tekkide kasutamine. Seega, kui tead mis on just sinu kuumahoogude esilekutsuja, siis proovi seda võimalusel vältida. Üldised näpunäited hõlmavad ka kihiti riietumist, et saaksid vajadusel riideid õhemaks koorida ning külma veega pudeli või väikese niiske rätiku kaasaskandmist, et sul oleks võimalus end vajadusel jahutada (20, 24). Lisaks võivad sind aidata allolevad soovitused.
    • Nõelravi. Nõelravi on tõepoolest midagi, millest paljud naised kuumahoogude vähendamisel abi võivad saada (20, 22, 23). Nõelravis keskendutakse kehas kuumahooge põhjustavate tasakaalustamatuse mustrite korrigeerimisele, millest meiegi siin loos tegelikult oma hiina meditsiini puudutavate peatükkide all kirjutame. Meie lihtsalt räägime tasakaalu tagasi toomiseks esialgu pehmematest sekkumise võimalusest nagu toitumine, elustiil ja abiks olevad taimed.
    • Hüpnoteraapia. Uuringute kohaselt võib osadel naistel kuumahoogude esinemissagedust vähendada ka hüpnoteraapia (20, 21).
    • Bioidentsed hormoonid. Kuigi kuumahoogude vähendamiseks võidakse sulle soovitada ka bioidentseid hormoone, siis tea, et teaduslikud tõendid selle kohta, et bioidentsed hormoonid (bioidentsed hormoonid on kunstlikud hormoonid, mis on sarnased inimkehas toodetavate hormoonidega) menopausi sümptomite leevendamisel paremini toimivad või traditsioonilisest hormoonravist vähem riskantsemad on – puuduvad (20).
    • Kui suitsetad, siis vähenda või loobu. Proovi suitsetamisest loobuda, kuna ka see on midagi, mis võib suurendada kuumahooge ja põhjustada ka varasemat menopausi (20).
    • Tugevda Yini või jahuta Kuumust. Enne kui kuumahoogude leevendamiseks hormoonide poole pöördud, võta palun see hetk ja loe läbi siinse loo peatükid “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yin-i tugevdada” ja “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada”. Sealt võid leida uskumatult lihtsaid ja tõhusaid näpunäiteid.
  12. Uneprobleemidega seonduv. On teada-tuntud tegureid, mis meil kõigil magamise raskeks või une katkendlikuks võivad muuta ja nendeks teguriteks on kofeiin ja alkohol. Seega võib isegi päeval joodud kohvilonks või väike veinike tegelikult osadele tundlikematele mõjuda ning nende ööund häirima hakata. Päevane treenimine seevastu (mõistagi mitte vahetult enne magamaminekut), võib aga aidata paremini magada. Kui kuumahood siiski und häirivad, siis siin on veel mõned näpunäited mida proovida võid:
    • Rahustav rutiin enne magamaminekut ja hämaram valgus.
    • Magamistoa temperatuuri vähendamine.
    • Võid proovida ka looduslikke keha rahunemist ja head und soodustavaid taimeteesid (piparmünt) või taimede kooslusi nagu “Hea une kompleks”.
    • Kui võimalik, avatud aknaga magamine.
    • Ventilaatori kasutamine.
    • Raskete tekkide eemaldamine.
    • Padja sagedane ringi pööramine.
    • Kergete ja mugavate ööriiete kandmine või ka öösel kihiti riietumine, et saaksid vastavalt vajadusele näiteks läbi higistatud esimese kihi alt ära võtta, või siis  vastavalt vajadusele mõne kihi jälle tagasi panna.
    • Pane lina peale mõni mõnus pehme pleed sest, kui öösel näiteks higistamise hoog peale tuleb, saad pleedi lihtsalt ära võtta ja linad on endiselt kuivad.
    • Säilita tervislik kehakaal, ülekaal häirib und rohkem kui võid arvata.
    • Võid kasutada ka jahutusgeele, jahutavaid spreisid või patju.
    • Pane voodi kõrvale tass jaheda veega ja rüüpa seda vahepeal kui kuumahood peale tuleb.
    • Tee keha lõdvestamiseks hingamisharjutusi. Juhendid väga tõhusatest hingamisharjutustest, milledest ka ärevuse ja paanikahoogude korral abi võid saada, tõime ära oma paanikäireid käsitlevas loos.
    • Vaata üle ka alateemad “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yini tugevdada” ja “Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada”. Sealt võid leida uskumatult lihtsaid ja tõhusaid näpunäiteid (20, 24).

Roosad_kõrrelised_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

6. Menopaus ja hiina meditsiin – millised organid ja tasakaalustamatuse mustrid on seotud just menopausi sümptomitega ja kuidas kehas tasakaal taas paika saada?

6. 1. Menopausi tunnustega seotud organid hiina meditsiinis

Hiina meditsiin ei liigita menopausi pelgalt hormonaalse languse faasiks, vaid näeb seda loomuliku üleminekuna, kus märgatavaks muutuvad ka Yin, Yang, Qi ja Vere tasakaaluhäired.

Naise seitsmendaks elutsükliks (49 eluaastaks) inimkeha tavaliselt vananeb ja tekivad eakohased iseärasused ka erinevate organite funktsioonides – eriti ja esimesena just Neerude ning seejärel ennekõike just Maksa ja Südame funktsioonis. 

Seega on hiina meditsiini vaatenurgast menopausi sümptomite juurpõhjuseks just tasakaalustamatus Neerudes.

Allolevalt vaatame nende organite funktsioone läbi hiina meditsiini prillide juba veidi täpsemalt ja seejärel jõuame tasakaalustamatuse mustriteni, mis takistavad nendel organitel oma funktsiooni täitmast ja anname ka soovitusi kuidas tasakaal kehas tagasi tuua.

Neerud

Hiina meditsiinis peetakse neere keha kõige olulisemaks essentsi reservuaariks, mis mõjutab kasvu, paljunemist ja vananemist. Neerud ei ole lihtsalt vere filtreerimise organid, vaid terviklik süsteem, mis juhib elutähtsaid elujõude. Kui Neerude talitlushäire on hiina meditsiini kohaselt häiritud, võib ilmneda mitmesuguseid terviseprobleeme, nagu krooniline väsimus, reproduktiivprobleemid, vedeliku metabolismi tasakaalustamatus, mis põhjustab turset või kuivust, alaseljavalu ja hirmu- või ebakindlustunnet.

Menopausiga seotud neerude funktsioonide häirete tavalised sümptomid võivad hiina meditsiini kohaselt olla:

  • alaseljavalu, 
  • kuumahood,
  • tinnitus, 
  • pearinglus,
  • öine higistamine,
  • seljavalu, 
  • kõhukinnisus,
  • viljatus (39).

Neerumustrid, mis võivad põhjustada menopausi sümptomeid hõlmavad Neeru Yin-i puudulikkust; Neeru Yangi puudulikkust; Neerude ja maksa Yin-i puudulikkust ja Disharmooniat südame ja neerude vahel (39). Sellest, milliseid menopausi sümptomeid kõik need neerudega seotud mustrid endaga kaasa toovad ja kuidas nendega toime tulla, räägime edasi alapealkirja “Menopausi tunnustega seotud tasakaalustamatuse südroomid ja mustrid ning kuidas tasakaal tagasi tuua” all.

Maks

Hiina meditsiinis peetakse maksa elundiks, mis vastutab kogu sinu kehas Qi, vere ja emotsioonide sujuva liikumise eest. See mängib võtmerolli meeleolu reguleerimisel, vere säilitamisel, seedimise toetamisel ning kõõluste ja silmade tervise tagamisel. Kui maks ei tööta või kannatab tasakaalustamatuse all, võib see hiina meditsiini kohaselt põhjustada mitmesuguseid probleeme, nagu ärrituvus, meeleolu kõikumine, menstruaaltsükli häired, silmaprobleemid ja lihaste jäikus või valu. Maksa talitlushäire ei peegelda hiina meditsiini kohaselt mitte ainult füüsilisi häireid, vaid ka emotsionaalset ja vaimset disharmooniat, rõhutades terviklikku lähenemist selles, kuidas hiina meditsiin tervise ja heaoluga tegeleb.

Menopausiga seotud sümptomid mis hiina meditsiini kohaselt maksa funktsioonide häiretele viitavad võivad olla:

  • pearinglus, 
  • jäsemete tuimus, 
  • surinad ehk sipelgad jäsemetes,
  • unetus, 
  • hägune nägemine, 
  • kuivad silmad,
  • napp ehk verevaene menstruatsioon,
  • amenorröa (menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel) (39).

Maksamustrid, mis võivad põhjustada menopausi sümptomeid hõlmavad Maksa Yin-i puudulikkust ja Neerude ja Maksa Yin-i puudulikkust (39). Sellest, milliseid menopausi sümptomeid kõik need maksaga seotud mustrid endaga kaasa toovad ja kuidas nendega toime tulla, räägime edasi alapealkirja “Menopausi tunnustega seotud tasakaalustamatuse südroomid ja mustrid ning kuidas tasakaal tagasi tuua” all.

Süda

Hiina meditsiinis peetakse südant kõigi organite “keisriks”, mis vastutab peamiselt vere juhtimise ja mõistuse majutamise eest. Mõistus on hiina meditsiinis “Shen” ja esindab sinu meelt (või vaimu). Täpsemalt öeldakse, et mõistus “elab” südames. Seega mängib Süda otsustavat rolli vaimse-emotsionaalse tasakaalu säilitamisel ning Qi ja vere ringluse kontrollimisel kogu kehas. Kui Süda on tasakaalustamata või kannatab talitlushäirete all, võib see põhjustada mitmesuguseid probleeme nagu südamepekslemine, unetus, unenägude poolt häiritud und, ärevust ja punetavat jume.

Emotsionaalseid häireid, nagu liigne rõõm või rõõmu puudumine, peetakse samuti südame disharmoonia tunnusteks. Need sümptomid ei kajasta hiina meditsiini kohaselt mitte ainult füüsilisi südamehaigusi, vaid ka Sheni seisundit, mis näitab füüsilise ja emotsionaalse heaolu omavahelist seost.

Menopausiga seotud sümptomid mis hiina meditsiini kohaselt südame funktsioonide häiretele viitavad võivad olla:

  • südamepekslemine, 
  • unetus, 
  • unenägude poolt häiritud uni,
  • ärevus, 
  • punetav jume, 
  • emotsionaalseid häired, nagu liigne rõõm või rõõmu puudumine (39).

Südamemuster, mis võib põhjustada menopausi sümptomeid on Disharmoonia südame ja Neerude vahel (39). Sellest, milliseid menopausi sümptomeid see südamega seotud muster endaga kaasa toob ja kuidas sellega toime tulla, räägime edasi juba järgmise alateema all.

3. Roosad_õied_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

6. 2. Menopausi tunnustega seotud tasakaalustamatuse südroomid ja mustrid ning kuidas kehas tasakaal tagasi tuua

Traditsioonilises hiina meditsiinis on menopausi sümptomite algpõhjused sageli seotudki sageli just tasakaalustamatusega, nagu näiteks maksa Yin puudulikkus, neeru Yin ja Yang puudulikkus ning Lima (ingl phlegm), aga ka Kuumusest ning Qi, Essentsi ja Vere stagnatsioonist või järkjärgulisest vähenemisest, mis põhjustab Qi ja Vere tasakaalu häireid ja samuti Neeru Yin-Yangi disharmooniat. Nii saabki ka menopausiga kaasnevate sümptomite leevendamine alguse just Yin ja Yang energiate tasakaalustamisest ja Qi ja Vere turgutamisest ning liikuma panemisest, mille kõige kohta saad siit loost juba peagi edasi lugeda. Allolevalt aga kirjutame lühidalt lahti millised enimlevinud mustrid menopauasi sümptomeid põhjustada võivad.

  • Maksa Yin-i puudulikkust iseloomustavad sümptomid nagu silmade kuivus, öine higistamine ja haprad juuksed, mis tulenevad keha kudede ebapiisavast toitumisest ja niisutamisest.
  • Neeru Yini ja Yangi vaegus toob esile sügavama kurnatuse, mõjutades keha soojusregulatsiooni ja energiat ning põhjustades kuuma- ja külmatunde segu, väsimust ja seljavalu. 
  • Lima on hiina meditsiinis üks endogeensetest patoloogilistest teguritest, mis hakkab kehas tekkima siis, kui kehavedelikku elutähtsa energiaga normaalselt ei transpordita ja see koguneb pärast kondenseerumist teatud kehaosadesse. Lima kui keha düsfunktsiooni patoloogiline toode võib varjata Mõistust ja põhjustada menopausi ajal kognitiivseid ja emotsionaalseid häireid. Nende mustrite äratundmine on menopausi üleminekute mitmetahulise olemuse käsitlemisel ülioluline (39).
  • Qi on samuti hiina meditsiini mõiste, mis viitab elutähtsate energiale ehk elujõule, mis hoiab tasakaalus inimese vaimset, emotsionaalset, psüühilist ja füüsilist tervist ning vastutab igapäevaelu tegevuste, siseelundite töö ja ainevahetuse säilitamise eest. Qi ja vere stagnatsioon võib endaga kaasa tuua sümptomeid nagu kuumahood, valu rinnus, torkiv fikseeritud valu, tume nägu, lillakad huuled, lillakad küüned, ärrituvus, meeleolu kõikumine, depressioon, laiguline nahk, jalgade turse, must tõrvjas väljaheide, menstruatsioonikrambid, amenorröa, tumedad klombid menstruaalveres, tume menstruatsiooniveri ja ebaregulaarsed menstruatsioonid.
  • Kuumus tähistab Yang-energia ülemäärasust, mis viib tasakaalutuseni, kus kuumus domineerib keha jaheda Yini aspektide üle. See seisund on metafooriliselt sarnane sisemise ülekuumenemisega. Kuumusele viitavad sümptomid võivad hõlmata soojatunnet, palavikku, higistamist, ärrituvust, näo punetust, janu koos külma jookide eelistamisega ja kiiret pulssi. 

Nüüd aga räägimegi veidi lähemalt teguritest, mis kehas Yini ja Yangi tasakaalustamatusi tekitavad ning Qi ja Vere sujuvat liikumist häirivad ning ka võimalustest kuidas lihtsate nippidega kehas tasakaal tagasi tuua. Kuna aga hiina meditsiini järgi on õige diagnoosi panemine ülimalt peene tehnika, mida oskavad kõige paremini just selle valdkonna spetsialistid, siis pöördu kindluse saamiseks siiski nende poole.

Roosad_tulbid_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

6. 2. 1. Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yini tugevdada

Hiina meditsiinis on Yini puudulikkus on disharmoonia muster, mida iseloomustab keha Yin-energia ammendumine, mis esindab meie füsioloogia jahutavat, niisutavat ja turgutavat aspekti. See seisund tuleneb sageli sellistest teguritest nagu krooniline stress, ületöötamine, ebapiisav puhkus või pikaajaline haigus. Yini puudulikkuse sümptomiteks võivad olla kuumuse tunne, seda eriti just pärastlõunal või õhtul, öine higistamine, unetus ning suu või kurgu kuivus. Samuti võib esineda üldine rahutus või ärrituvus. Kuna Yin on keha aktiivse ja sooja Yang-energia tasakaalustamiseks hädavajalik, põhjustab selle defitsiit Yangi suhtelist ülejääki, mis avaldub kuumuse või kuivuse sümptomitena. 

Yini puuduse tavalised sümptomid on:

  • pearinglus,
  • öine higistamine,
  • unetus,
  • ähmane nägemine,
  • menopausiaegsed kuumahood,
  • tinnitus, 
  • janu,
  • kurgu kuivus, 
  • öine kurguvalu,
  • öine suu- ja kurgu kuivus,
  • vähene verevool menstruatsiooni ajal,
  • närvilisus,
  • ärevus,
  • sale keha,
  • kuiv väljaheide, 
  • kuumatunne peopesades, tuntud ka kui põlevad peopesad või viie peopesa kuumus, on seisund, mida iseloomustab ebatavaline soojus- või põletustunne peopesades,
  • vähene urineerimine ja tume uriin, 
  • soov juua väikeste lonksudena,
  • valu leevendab surve ja külm,
  • keel võib olla punakas või tavalist värvi ilma katuta või, siis õhukese läikiva keelekatuga (39).

Yini puudulikkuse mustrid, mis võivad põhjustada menopausi sümptomeid

  • Maksa Yini puudulikkus võib tekitada: pearinglust, jäsemete tuimust, jäsemete surinaid (sipelgaid), unetust, ähmast nägemist, silma klaaskeha hõljumeid (täpikesed või kriipsukesed, mis näivad vaateväljas ujuvat), silmade kuivust, kanapimedust, nappi ehk vähese verevooluga menstruatsiooni, amenorröad (reproduktiivses eas naistel esineda võiv menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel), tuhmi kahvatut jume, punetavaid põsesarnasid, lihasnõrkust, lihaste krampe, kuivi juukseid, naha kuivust, depressiooni, suuna puudumist, öist higistamist, erksaid unenägusid, pärastlõunast palavikutunnet või palavikku, kuumi peopesasid ja taldu, ning eelistust juua väikeste lonksudega.
  • Neeru Yini puudulikkus võib tekitada: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), menopausiaegseid kuumi hooge, liigset higistamist, seljavalu, kuulmislangust, öist suu ja kurgu kuivust, alaseljavalu, kõhukinnisust, nappi ja tumedat uriini, viljatust, üldist väsimust, üldist nõrkust, depressiooni, ärevust, kuumatunnet peopesades, õhtust kuumatunnet, punetavaid või õhetavaid põsesarnu, õhtust ärevust ning eelistust juua väikeste lonksudega.
  • Neerude ja Maksa Yini puudulikkus võib tekitada: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahoogusid, pearinglust, tinnitust, kuulmislangust, alaseljavalu, vertikaalseid peavalusid, kuklaluu ​​peavalu, unetust, jäsemete tuimust, jäsemete surinaid ehk sipelgaid, silmade kuivust, puhitust, kuiva kurku, kuivi juukseid, naha kuivust, närtsinud ja rabedaid küüsi, tupekuivust, öist higistamist, kuiva väljaheidet, meestel öist tahtmatut seemnepurset, nappi ehk verevaest menstruatsioon, amenorröad (fertiilses eas naistel menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel), hilist menstruatsiooni ja viljatust.
  • Neeru Yini ja Yangi puudulikkus võib tekitada: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahooge, hüpertensiooni (kõrge vererõhk), ebaregulaarseid menstruatsioone, liigset higistamist, ärrituvust, üldinst väsimust, üldist nõrkust, depressiooni, südamepekslemist ja sagedast urineerimist.
  • Disharmoonia Südame ja Neerude vahel võib tekitada: perimenopausaalset sündroomi, klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahoogusid, pearinglust, tinnitust, unetust, südamepekslemist, halba mälu, alaseljavalu, põlvevalu, öist higistamist ja kõhukinnisust (39).

Yini puudulikkuse põhjused ehk mis nõrgendab Yini

  • Ületöötamine. Pikaajaline ületöötamine kipub Yini kurnama.
  • Unepuudus. Unepuudus või pikaajaline hilisel kellaajal magamaminek kulutab aja jooksul üldist Yin-i.
  • Kroonilised haigused. Niisamuti kipuvad Yini ära tarbima kroonilised haigused.
  • Liigne seksuaalne aktiivsus. Liigne seksuaalne aktiivsus tarbib Yini, eriti Neerude Yin-i.    
  • Toitumine. Liigne söömine ehk ülesöömine ning ka kuivade ja kuumade toitude liigne söömine kurnab Yini.           
  • Liigne treenimine. Liigne treenimine kulutab Yini.          
  • Emotsionaalne stress. Üldist Yini tarbib ka emotsionaalne stress.
  • Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid. Yin-i puudulikkus võib tuleneda kehavedelike puudusest, Yangi liiasusest või Täielikust Yangist, Yang-Lima-tulest, mis ahistab südant, Lima-Tulest, mis ahistab südamepauna või Maksa-Tulest, mis solvab kopse (39, 40).

Kuidas Yini tugevdada – Yini tugevdamise põhimõte on Yini toitmine

Toidud Yini toitmiseks

Nagu enamiku loodusmeditsiini filosoofiate, hiina meditsiini ja teistegi lahenduste puhul, on esmastähtsateks ja ülimuslikeks ikka toitumine ja elustiil. Nende kahega alustamine loob pinnase edu saavutamiseks ja määrab ka ülejäänud vajaliku hoolitsuse. Keha paranemisele toitumise ja elustiiliga kaasa aitamine on hädavajalik, sest toitumine on paranemiseks keha peamine kütus. Allolevad soovitused ei puuduta ainult nimekirjas olevate toitude söömist. Need on lihtsalt tervislikud loodusannid, mida saad kehas tasakaalu edendamiseks oma toitumisse integreerida. Mõned neist toiduainetest võivad sinu igapäevamenüüs juba olemas olla, nii, et nendega lihtsalt jätka. Kui allolevas loetelus on aga toite mida sa varem proovinud ei ole, siis katseta julgelt. Toit on raviv, kuid peaks olema ka meeldiv – ära kindlasti sunni end sööma midagi, mis sulle ei meeldi. Selles loendis on palju võimalusi.

  • Teraviljad: oder, tatar, hirss (kilpnäärmehaiguse korral väldi hirsi söömist), kaer, riis ja nisu. Pane siiski tähele – oder ja nisu sisaldavad gluteeni. Seega väldi neid, kui oled gluteenitundlik või sul on tsöliaakia.
  • Köögiviljad: lutserni idu, artišokk, spargel, kurk, mungoa idud, seened, herned, kartul, merevetikad, pruunvetikad, oad, kabatšokk, bataat, tomat, vesikastan, mungoa idud, jamss ja suvikõrvits.
  • Puuviljad: õun, aprikoos, avokaado, banaan, murakas, mustikas, sidrun, laim, mango, mooruspuu, virsik, pirn, hurmaa, ananass, granaatõun ja arbuus. 
  • Pähklid ja seemned: kookospähkel (kookosõli, kookospiim, magustamata värske või kuivatatud kookospähkel), seesamiseemned (eriti just mustad seesamiseemned), tahini ja kreeka pähkel.
  • Oad: adzuki oad, mustad oad, sojaoad, lima oad, Kidney oad ja mungoad.
  • Piimatooted: lehma-, lamba- ja kitsepiimatooted (kui lubatud) ja ghee. Eriti hästi jahutavaks ja yini toitvaks peetakse jogurtit.
  • Muud toidud, õlid ja maitseained: veise luuüdi puljong, kalaõli, linnased, toores kohalik mesi ja oliiviõli.
  • Kala: kala üldiselt, kuid eriti merekarp, krabi, seepia, austrid, kaheksajalg ja sardiin (v.a krevetid).
  • Liha ja munad: rohuga toidetud veiseliha, pardiliha, sealiha, küülikuliha, haneliha ning kanamunad ja pardimunad.
  • Maitsetaimed/vürtsid: majoraan ja nõges.
  • Joogid: täisrasvane kookospiim.
  • Lisandid: Ameerika ženšenn, korditseps ja mesilaspiim.

Yini toniseerimiseks üleüldiselt, aga eriti just Neeru Yini turgutamiseks eelista magusat, haput ja soolast kibedatele ja teravatele maitsetele. Üks parimaid Yin toonikuid on pirn – magus ja mahlane. Mõned muud näited on munad, spargel ja pardiliha (48).

Elustiili kohandamine

Yin energia on rahulik ja lahe energia. See puudutab rahunemist, aeglustamist, puhkamist ja taastavat und. Oma Yini tugevdamiseks võid kaaluda allolevaid kehas rahunemist toetavaid valikuid. 

  • Täiendav seespidine niisutus. Kuna Yini puuduse korral on kehas vajaka niisutavatest aspektidest, siis veendu kuivuse ärahoidmiseks, et sinu keha oleks pidevalt hüdreeritud. Lihtsalt joo iga päev vett rohkem kui oled seda seni teinud ja võid elektrolüütide säilitamiseks tarbida ka elektrolüüte sisaldavaid jooke või kookosvett.
  • Niisuta end ka väljastpoolt. Hoia orgaaniliste looduslike nahahooldustoodetega niisutatuna ka oma nahk. 
  • Anna oma vaimule ja kehale puhkust. Kui töötad palju, siis pead ka puhkama palju. Nii see hiina meditsiini kohaselt tasakaalu säilitamiseks lihtsalt käib. Võta rohkem aega looduses olemiseks ja ühenda ennast tehnoloogiast lahti. 
  • Piisav uni. Siin ei tohi alahinnata endale ka piisava uneaja tagamist. Yini taastamiseks mine magama kell 10.30. Loo tervislik magamamineku rituaal – lülita arvutid ja telefonid välja, joo taimeteed, kirjuta päevikusse, piserda padjale lavendliõli, kanna unemaski või kuula juhendatud meditatsiooni.
  • Õrn treening. Tasakaalusta intensiivsemaid treeninguid õrnade ja mõõdukate harjutustega, nagu ujumine, kõndimine, looduses viibimine, tai qi, hatha jooga ja taastav jooga (väldi siiski “Kuuma” joogat, mis võib Yini veelgi kurnata).
  • Hingamine. Võta kindlasti rohkem aega ka selleks, et keskenduda stressi leevendamiseks ja parasümpaatilise närvisüsteemi aktiveerimiseks sügavale hingamisele. Selle kohta leiad häid nippe siinsest loost.
  • Harjuta meditatsiooni ja kohalolekut. Need tavad aitavad meelt lõdvestada, rahustada närvisüsteemi ning maandada ka stressi ja ärevust (40, 41).

Taimed

Võrreldes tüüpiliste “Yin” ja “Yang” toniseerivate Hiina ürtidega, on leitud, et kuigi korditsepsi peetakse peamiselt Yang toonikuks, on sellel tegelikkuses nii Yin-toitev kui ka Yangi turgutav toime. See tähendab, et kui vaadata laiemalt, siis korditseps tasakaalustab nii Yini kui Yangi, mistõttu ei ole see ühelt poolt ainult soojendav ega ainult jahe. Korditsepsi toime sõltub organismi vajadustest – kui kehas on Yini puudujääk, toetab see niisutamist ja rahu; kui aga Yangi puudujääk, siis elavdab ja soojendab.

Ka korditsepsi farmakoloogiline iseloomustus kaasaegsete biotestide abil on kooskõlas aegadetaguse Hiina taimeuurijate tähelepanekutega.

Hiina meditsiini teooria kohaselt liigitatakse erinevate kehapuuduse mustrite korral kasutatavad toniseerivad ürdid nende tervist edendava toime alusel üldiselt nelja kategooriasse: Yini-toitvad; Verd rikastavad; Yangi kosutavad; ja Qi-d turgutavad. Nendest neljast toniseerivast ürdist on verd rikastavad ja Qi-d turgutavad ürdid rühmitatud vastavalt Yin perekonna ja Yangi perekonna alla (43).

Farmakoloogilised uuringud on näidanud, et korditsepsil on tõepoolest lai spekter bioloogilisi toimeid, sealhulgas antioksüdantne, immuunsüsteemi tugevdav, kasvajavastane, põletikuvastane ja ka testosterooni biosünteesi stimuleeriv toime. 

Seega on hiina meditsiini praktikas korditseps, mis suudab “Neere” täiendada ja “Kopse” rahustada, ette nähtud paljude häirete, sealhulgas hüposeksuaalsuse, hüperglükeemia, hüperlipideemia, haigusejärgse asteenia, hingamisteede haiguste, neeruhaiguste ning ka maksa- ja südamehaiguste raviks. Nii peetaksegi korditsepsi toniseerivaks ürdiks, millel on nii Yini toitev kui ka Yangi turgutav toime (43). 

Kale_taimetoitlus

Kui Yini puudulikkus on juba põhjustanud Kuumuse, ning see omakorda tekitab ärevust ja öist higistamist – siis kuidas keha maha jahutada?

Enamikul Yini vaeguse juhtudel puudub kehal niiskus ning tasakaalustamiseks vajalikud jahutavad ja turgutavad aspektid. Tasakaalustamatus kipub tooma rohkem rõhku Yangi aspektile, andes kehas ülekaalu ka kuumusele. Seega võib nõrk Yin põhjustada keha ülekuumenemist. Seepärast on kehas tasakaalu tagasitoomine toitumise ja taimede abil lausa hädavajalik ning nüüd tuleks kindlasti piirama hakata ka kuuma ja kuiva toitu (40, 41).

Siin on mõned jahutavad toidud, mida oma igapäevamenüüsse lisada: lehtsalati- ja köögiviljasalatid, toored idud, värsked puuviljad (eriti arbuusid, melonid ja virsikud), kurk, seller, merevetikad, mungoasupp, jogurt, oa- ja teraviljasalatid ning kala.

Joo soojalt või jahutatult piparmündi-, kummeli-, melissi-, hibiskuse-, kibuvitsa- ja krüsanteemiteed. Roheline ja valge tee on samuti jahutavad, kuid väldi neid, kui sul on ärevus või unetus, kuna need sisaldavad kofeiini. Värskendava ja jahutava joogi saamiseks võid vette lisada kurgi-, piparmündi- ja sidruniviile.

  • Kui higistad öösiti, kasuta toidu soolamisel kvaliteetset soola, nagu himalaaja, keldi ja fleur du sel (soolapärl). Need looduslikud soolad sisaldavad elutähtsaid mikroelemente, mis asendavad higiga kaotatud mineraalaineid. Elektrolüütide pulbrid, kookosvesi ja looduslikult kääritatud joogid, nagu keefir, kookosvee keefir ja kombucha (seente ja bakterite kooslusest sündinud sümbiootiline teejook), aitavad samuti keha niisutada. Väldi toite, mis on väga kuumad, sealhulgas: teravat paprikat, tšillit, teravaid vürtsikaid toite üldiselt, lambaliha, hirveliha, krevette ja forelli (41).
  • Ärevus? Kui Yin on nõrk, võib see põhjustada ka ärevust. Mõned meilegi tuttavad maitsetaimed, mis rahustavad ja jahutavad on näiteks kummel, piparmünt, palderjan ja meliss. Nendest ürtidest võid valmistada taimeteed või kasutada tinktuure. Annuste osas pea nõu taimearstiga. 
  • Siin on üks taimne lõõgastav ja jahutav kombinatsioon: sega klaaspurgis kokku järgmised kuivatatud ürdid – 2 tassi kummelit, 1 tass piparmünti, 1/2 tassi nõgeseid, 1/2 tassi melissi. Tee valmistamiseks vala 1/2 supilusikatäit sellest segust kruusis 1 tass keeva veega. Kata kaanega ja lase 10 minutit tõmmata. Kurna ürdid ja lisa maitse järgi mett või sidrunit. 
  • Leia viise ka emotsionaalseks “jahtumiseks” ning seda näiteks mediteerides, harjutades sügavat hingamist, tehes jalutuskäike, treenides, vähendades oma elus stressi või mis iganes muul moel, mis just sind kõnetab (41).

7. Roosa_lootos_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

6. 2. 2. Yangi puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yangi puudus ja kuidas Yangi tugevdada

Yangi puudulikkus viitab hiina meditsiinis seisundile, kus keha Yangi energia, mis vastutab soojuse, aktiivsuse ja funktsioonide eest, on nõrgenenud või vähenenud. See disharmoonia muster tuleneb sageli kroonilistest haigustest, vananemisest või loomupärasest põhiolemuse nõrkusest. Yangi puudulikkuse sümptomeid seostatakse tavaliselt külma ja loidusega, nagu külmatunne, külmad jäsemed, kahvatu jume, vähene energia või väsimus ja soov sooja järele. Seedeprobleemid, nagu kehv isu, lahtine väljaheide ja veepeetus, võivad samuti Yangi puudulikkusele viidata.

Yangi puuduse üldised tunnused on:

  • pearinglus, 
  • tinnitus,
  • külmatunne,
  • külmavärinad,
  • üldine väsimus, 
  • üldine nõrkus, 
  • depressioon, 
  • külmad jäsemed, 
  • sage urineerimine,
  • öine urineerimine,
  • kahvatu uriin
  • seedimata toit roojas,
  • selge valge voolus tupest,
  • kõhuvalu, mida leevendab surve ja soojus
  • soov sooja järele,
  • Keel võib olla kahvatu, paistes ja niiske ning võimaliku valge või märja katuga (39).

Yangi puudulikkuse mustrid, mis võivad põhjustada menopausi sümptomeid

  • Neeru Yangi puudulikkus võib tekitada: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahooge, alaseljavalu, pearinglust, tinnitust, nõrku ja külmi põlvi, alaselja külmust, külmavärinaid, nõrku jalgu, kahvatut nägu, üldist väsimust, üldist nõrkust, turses jalgu, naiste viljatust, kõhulahtisust, depressiooni, erektsioonihäireid, vähest sugutungi, kahvatu värvusega uriini, rohket urineerimist ja kõhukinnisust.
  • Neeru Yin-i ja Yangi puudulikkus võib tekitada: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahooge, hüpertensiooni (kõrge vererõhk), ebaregulaarseid menstruatsioone, liigset higistamist, ärrituvust, üldist väsimust, üldist nõrkust, depressiooni, südamepekslemist ja sagedast urineerimist (39).

Yangi puudulikkuse põhjused

Yangi puudulikkus või tühi Yang võib tuleneda Qi puudulikkusest, kuid seda võivad esile kutsuda ka teatud keskkonnategurid, käitumine ja toitumine. Yangi puudulikkuse põhjused võivad endas hõlmata allolevaid tegureid.

  • Väline Külm. Yangi võib kahjustada jäises kliimas või isegi niiskes külmas elamine ja töötamine. Väline külm võib siseneda kehasse teatud kanalite või organite kaudu ja pärssida või nõrgendada Yangi sisemist Tuld. Kui keha Yang (ja seega ka Wei Qi ehk loomulik kaitsemehhanism) on nõrgenenud, võib külm veelgi kergemini siseneda. Näiteks naise menstruatsiooni esimestel päevadel on tema kehas juba väike loomulik Yangi puudujääk (kuna ta kaotab verekaotusega kehasoojust) ja kuna Chongi kanal on avatud, on naine sel ajal haavatavam ka otsese külma rünnaku suhtes emakasse. Just sel põhjusel ei soovitata hiinlastel (ja Aasia naistel üldiselt) menstruatsiooni ajal külmas vees ujuda. Kui külmetus piirab või pärsib kiiret ja kerget verevoolu, võib see hiina meditsiiniteooria arvamuse kohaselt ka stagneeruda, pannes aluse paljudele hilisematele günekoloogilistele probleemidele, sealhulgas ka viljatusele (44).
  • Toitumine. Külmade ja tooreste toitude, mahlade, maiustuste, alkoholi, kohvi, jääjookide ning ka külmutatud toitude nagu jäätis ja külmutatud jogurt liigne tarbimine võib Yangi kahjustada.
  • Liigne treenimine. Yangile võib haiget teha ka liigne treenimine.
  • Ületöötamine. Ületöötamine võib Yangi kurnata ja põhjustada vaeguse.
  • Ebaõige hooldus pärast sünnitust. Probleemid, mis on tingitud ebaõigest sünnitusjärgsest hooldusest, võivad samuti Yangi puudulikkust põhjustada.
  • Pikaajaline seismine. Pikk seismine võib üldist Yangi kurnata.
  • Liigne seksuaalne aktiivsus. Liigne seksuaaltegevus võib samuti Yangi puudust põhjustada ja seda eriti juhul kui vahetult pärast vahekorda puutuda kokku külmaga.
  • Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid: Qi puudus (39).

Kuidas Yangi tugevdada – Yangi tugevdamise põhimõte on puuduliku Yangi soojendamine

Yang esindab energiat, mis vastutab soojendamise ja kehafunktsioonide aktiveerimise eest. Kui see energia on ammendunud, hakkab keha aeglustuma, ilmutades alaaktiivsuse märke ja külmatunnet. Seega on Yangile kasulik kõik, mis soojendab ja ka toidud, mis soojendavad. See tähendab toitainete- või kaloririkaste toitude (nt valkude või süsivesikute) söömist ja kuumtöödeldud toitude söömist. See tähendab ka jääkülmade jookide ja toitude, näiteks jäätise, vältimist. Yangi toniseerivad toidud hõlmavad endas allolevaid toiduaineid.

  • Teraviljad: kinoa, magus (kleepuv) riis, nisuidud.
  • Köögiviljad: porrulauk, sinepirohelised, sibul, redis, tallsibul, kabatšokk, bataat, naeris, kress
  • Puuviljad: kirss, litši, logan, virsik, vaarikas ja maasikas. Neeru Yangi puudulikkuse toniseerimiseks on eriti hea just vaarikas.
  • Pähklid ja seemned: kastanid, seedermänniseemned, pistaatsiapähklid ja kreeka pähklid. Neeru Yangi puudulikkuse toniseerimiseks on eriti head just kastan, pistaatsiapähkel ja kreeka pähkel.
  • Kala ja mereannid: anšoovis, homaar, rannakarp, krevetid ja forell. Neeru Yangi puudulikkuse toniseerimiseks on eriti head just homaar, krevetid, rannakarbid ja krevetid.
  • Liha: kanaliha, lambaliha, veiseliha, hirveliha ja neerud (nii veise- kui lamba). 
  • Maitsetaimed ja vürtsid: basiilik, must pipar, kapparid, cayenne pipar, murulauk, kaneelikoor, nelk, tilliseemned, apteegitilli seemned, fenkoli seemned, küüslauk, ingver, mädarõigas, muskaatpähkel, piparmünt, rosmariin, salvei, sool, nelk, rosmariin, rohemünt, tähtaniis, tüümian ja valge pipar. 
  • Joogid: chai tee ja jasmiini tee (viimane on eriti hea just neeru Yangi toniseerimiseks)
  • Toidulisandid: vetikad, ženšenn (Ameerika, Hiina ja Korea), õietolm, mesilaspiim ja taaskord korditseps, mis sobib nii Yini kui ka Yangi toniseerimiseks. Neeru Yangi puudulikkuse toniseerimiseks on eriti head just vetikad (42).

Näited igapäevastest toitudest, mida saab Yangi ehitamiseks kasutada:

  • Vähese küüslauguga keedetud rannakarbid
  • Praetud või ahjus küpsetatud kana salvei ja tüümianiga
  • Praetud või ahjus küpsetatud köögiviljad rosmariiniga
  • Riisipuder kaneeli, muskaatpähkli ja vähese pruuni suhkruga
  • Porru- ja kartulisupp musta pipraga
  • Võid toiduvalmistamise ajal lisada roogadele lihtsalt ka mõnda paljudest eespool loetletud vürtsidest (42).

Yangi toonikud kipuvad üldiselt olema magusad, teravad ja soojendavad. Tüüpilised Yang- toonikud, eriti aga Neeru Yangi toonikud on seega vürtsid nagu kaneel ja ingver. Need on toidud, mis soojendavad keha. Teised Yangi ehitavad toidud hõlmavad küüslauku, krevette, lambaliha ja kreeka pähkleid (48).

Elustiil ja trenn 

Traditsioonilise hiina meditsiini järgi on energeetiline “Suvi”, mis algab igal aastal 6. mail ja kestab 19. juulini, Tule elemendi hooaeg. Suvi on aasta kõige Yangim periood – see on laienemise ja elujõulisuse tipp ning välja- ja ülespoole liikumise aeg. Suve Yang-energia haripunkt on suvise pööripäeva ajal. Yang tähistab päeva, Yin aga ööd ning suvisel pööripäeval tähistame aasta pikimat päeva ja lühimat ööd. Suvisel pööripäeval on meil seega aasta kõige Yangim päev ja Yangi tuleenergia haripunkt. Seega ongi kõige parem kasutada Yangi taastamiseks just suve. Aga mõistagi saab läbi eluviiside Yangi kasvatada ka muul ajal. Suvi on selleks lihtsalt parim.

Kui tegemist on liigse Yini ja vähese Yangiga, võiks ju esialgu arvata, et nüüd oleks mõttekas teha ka suurt pingutust nõudvaid liigutusi. Tegelikult see aga päris täpselt nii ei ole – kui sul puudub motivatsioon ja tunned end loiuna, on kõige tähtsam liikuda ikkagi tähelepanelikult ja armastavalt. Eesmärk on kasvatada sisemist soojust, seega on Yangi kasvatamiseks täiuslikud ka õrnad jalutuskäigud ja hingamispõhised harjutused. Päevavalgustundidel (mis on Yangi aktiivsuse aeg, kuna “Yang“ tähendabki otseselt päikest) looduses liikumine ja üleüldse liikumine aitab samuti Yangi energiat kasvatada. Kui aga tunned end erksamalt, siis tugevda ja kasvata lihaseid – seda siiski armastusega eks! Allolevalt toome sinuni Yangi turgutamisega seotud tegevused.

  • Liigu rohkem. Yang energia, mis on seotud tegevuse, liikumise ja muutustega. Yang on liikuv, dünaamiline, soojendav aspekt nii looduses kui meie kehas. Isegi kui meil pole traditsioonilise hiina meditsiini tausta, siis tajume ju kõike niigi, sest tunneme seda energiapaisumist energilisel suvel ja soovime juba alateadlikult oma füüsilise keha liikumise ja tegevused joondada Yangi sarnase energiaga. Päevad lähevad pikemaks. Naudime rohkem päikesevalgust ja energiat. Tunneme, et tahame tegeleda rohkemate tegevustega ja meil on lihtsam hoogu juurde saada. Tunneme end sotsiaalsemana ja otsime instinktiivselt võimalusi maailmaga suhtlemiseks. Seega, liigugi rohkem. Aktiivsus ja trenn on sel ajal eriti olulised, et hoida poorid lahti ja, et energia voolaks sujuvalt üle kogu keha. Yangi suurendamiseks kuluta rohkem aega aktiivsetele ja ambitsioonikatele tegevustele. Kasvata oma välist väljendust, füüsilist jõudu, enesekindlust ja suhteid. Täienda oma regulaarset treeningukava lühikese hommikuse treeninguga, kui ka sinu Yang tõuseb. See praktika toidab ka meelt. Kuid ära treeni kohe pärast tõusmist. Esmalt joo näiteks tass sooja vett ja seejärel tee umbes 20-30 minuti jooksul mitte liiga raskeid hommikuseid harjutusi. Selleks sobivad suurepäraselt jooga ja tai chi, aga ka lihtsad võimlemisharjutused. 
  • Yangi kehakoed ja harjutused. Kehas on olemas Yini ja Yangi koed. Yangi koed on meile kõige paremini tuttavad – meie lihased. Pole juhus, et suvised Yangi tegevused ja treeningud on suunatud lihastele ja hõlmavad rütmilisi korduvaid liigutusi. Meie suvine treening peaks meid veidi rohkem takka suruma, sest peame oma tervise ja füüsilise vormiga seotud eesmärkide saavutamiseks kasutama rohkem jõudu. Suvise treeningu eesmärk oleks meie lihaskoe tugevuse või vastupidavuse suurendamine. Yangi kudede aktiveerimine treenimise abil toob kindlasti kaasa tervisele palju kasu, kuid kui keskendume suvel ainult Yangi tegevustele, võib see jälle keha liigselt kurnata ja võimendada meie keha närvisüsteemis “võitle või põgene” reaktsiooni. Yin-praktika nagu kõndimine, kutsub meid  jõusaalitreeningu tasakaalustamiseks aeglustuma, olema oma kehas rohkem kohal ja lõõgastuma. Allolevalt toome ära mõned Yangi tugevdamise harjutuste tüübid.
    • Treeni iga päev piisavalt, et lihtsalt veidi higistada (treeningu ajal liigset higistamist proovi just pigem vältida), kuid ära pinguta üle ja joo palju vett, kui oled lõpetanud.
    • Naudi igasugust vabaõhutegevust.
    • Ära unusta jõutreeningut, lihaste kasvatamist, põhiharjutusi ja lühikesi kõrge intensiivsusega treeninguid. Seda aga alles siis kui jõud on juba taastunud ja mitte endale liiga tehes.
    • Veendu, et kaasad oma treeningukavasse ka kardiovaskulaarset/aeroobset treeningut. Igapäevane vähemalt 30 minutit vältav jalutuskäik võib tohutut mõju avaldada. Kui tervis ja vanus seda võimaldavad, võiks ka sörkjooks või muud aeroobsed harjutused igapäevasesse rutiini kuuluda. Uuringud on näidanud, et kaks korda päevas lühema kõndimisega saavutatakse sama treeningefekt kui ühel pikema kõnniga. 
    • Aktiivsem Yang jooga praktika mõjutab Yang lihaseid ja verevoolu, suurendades samal ajal jõudu, vastupidavust ja painduvust. Seda tüüpi jooga hulka kuuluvad power vinyasa (annab rütmi ja kordusi), ashtanga ja Bikram.
    • Tõeliselt sportlikud võivad proovida jooksmist ja sprinti.
    • Tee õhtune jalutuskäik – suvel võib meel kergesti hajuda ja õhtune jalutuskäik võib aidata meelt vaikselt ja rahulikult toita, rääkimata sellest, et see aitab tasakaalustada ka sinu päeva pingelisemaid tegevusi.
    • Tee suveõhtuseid venitusi, et lihaseid ja liikumist lõdvestada. See võib aidata edendada süsteemset vereringet, vähendades seeläbi koormust südamele ja parandades ka une kvaliteeti (45).
  • Algata suvisel ajal projekte. Meie keha Qi on tulehooajal haripunktis, nii et saame ära kasutada selle hooaja poolt lahkelt pakutud võimalust, et viia lõpuks ellu projektid, mida kogu talv ja kevad plaanisime. Yang energias saad justkui tuule tiibadesse.
  • Ole seltskondlikum. Ütle jah rohkematele seltskondlikele tegevustele, jalutuskäikudele sõpradega või pärastlõunale rannas. Mõtle sellele, kus oled oma mugavustsoonis püsinud ja milliste väikeste võimaluste abil saad end iga päev proovile panna. Kui sul on kalduvus ülemõtlemisele, proovi oma mõtetest eraldumiseks mõnda endale sobivat meditatsiooni.
  • Ole päikese käes. Eriti just suvel saad oma Yang energiat kasvatada päevitades, kuid ära sellega mõistagi üle pinguta ja kaitse ennast põletuse eest. 
  • Too oma koju soojad värvid. Näiteks nagu kollakasrohelist, kollast, oranži ja punast. See võib olla ka midagi väikest nagu diivanipadjake, laudlina või pildike seinal.
  • Väldi pikaajalist viibimist konditsioneeriga külmades ruumides. Lisaks sellele, et see ei toeta Yangi turgutamist, võib taolistes ruumides viibimine põhjustada ka Qi ja vere stagnatsiooni.
  • Maga piisavalt. Magama võib minna ka hiljem hilja, kuid parim oleks kella 23-ks. Tõuse varakult üles ja ära lase endal liiga laua põõnata. Kui oled väsinud, võib head teha pigem üks mõnus suvine keskpäevane uinak (45).

4. Roosad_põllulilled_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

6. 2. 3. Lima – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Lima ja kuidas Limast vabaneda

Hiina meditsiinis on “Lima”, ingl “Phlegm” kui disharmoonia mustri keeruline mõiste, mis ulatub lima füüsilisest ilmingust palju kaugemale. See on patoloogiline tegur, mis võib häirida Qi (elulise energia) ja Vere voolu, põhjustades mitmesuguseid terviseprobleeme. Hiina meditsiini järgi peetakse Lima kleepuvaks, häguseks aineks, mis tuleneb keha suutmatusest vedelikke korralikult metaboliseerida ning seda sageli just põrna talitlushäirete tõttu. Seda mitte ainult ei seostata hingamisteede probleemidega, nagu köha ja kinnine nina, vaid ka süsteemsete probleemidega. Sümptomiteks võivad olla raskustunne, vaimne hägusus, pearinglus ja mõnel juhul tükkide või masside moodustumine. Lima võib olla ka “nähtamatu”, soodustades emotsionaalseid häireid, nagu depressioon või stress.

Lima üldised tunnused on:

  • üldine raskustunne, 
  • Rõhumise või lämmatav tunne rinnus,
  • vaimne hägusus ehk pea udusus, 
  • pearinglus,
  • pea udusus,
  • tugevad kaebused üleminekueas, 
  • mõnel juhul tükkide või masside moodustumine,
  • lima võib olla ka “nähtamatu”, soodustades emotsionaalseid häireid, nagu depressioon või stress.
  • keel võib olla kleepuva kattega ja paistes (39).

Lima tekkimise põhjused

  • Emotsionaalne stress. Emotsionaalne stress võib kahjustada Kopsude, Põrna ja Neerude Qi liikumisfunktsioone. Seetõttu ei suuda kehavedelikud enam vabalt ringelda ja hakkab kogunema lima.
  • Väliskeskkond. Ekstreemsed ilmastikuolud nagu väline Tuul, Külmus, aga ka suvine Kuumus ja sügisene Niiskus võivad tungida kehasse ja põhjustada Lima moodustumist.
  • Toitumine. Praetud või rasvaste toitude (nt friteeritud toidud, piim, juust, või, avokaadod, pähklid ja pähklivõi, krõpsud ja praetud toidud) liigne tarbimine tekitab kehas Niiskust ja takistab Põrna funktsiooni. See kõik võib tekitada Lima, mis põhjustab selliseid sümptomeid nagu ka sinusiit, eritis ninast, raske ja hägune tunne peas, tuimad peavalud jne.
  • Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid. Lima võib tuleneda Maksa Niiskest Kuumusest, Põrna Yangi puudulikkusest, Mao Qi puudulikkusest, Südame-Vere stagnatsioonist, Põrna Qi vajumisest, Mao Yangi puudulikkusest ja Külma Kõhu Qi Stagnatsioonist, Põrna verepuudususest, sellest, et Põrn ei kontrolli Verd, Niiske-Kuumus tungib Põrna, Põrna obstruktsioon Niiskuse tõttu koos Maksa Qi stagnatsiooniga, Perikardi Vere stagnatsioon, Maksa Tuli solvab kopse, Neerud ei suuda Qi-d vastu võtta, Neerude ja Põrna Yangi vaegus, Niiske-Kuumus maos, Toidu stagnatsioon maos (39).

Kuidas Limast vabaneda – Limast vabastamise peamine eesmärk on vabadena Limast ning toniseerida Põrna, Neere ja Kopse

Kuna hiina meditsiini kohaselt tekivad Niiskus ja Lima siis, kui seedimine ja vedeliku metabolism on aeglased, on oluline on rõhutada tervislikku seedimist toetavaid toite ning vältida toite, mis aitavad kaasa Niiskuse ja Lima tekkele. Teravad maitsed, nagu sibul, küüslauk ja ingver, aitavad ummistunud vedelikke hajutada. Rikkalikku, õlist või rasket toitu tuleks aga vältida, sest need võivad seedesüsteemi üle koormata ja Niiskust põhjustada. Samuti tuleks vältida külmi toite, sealhulgas tooreid puu- ja köögivilju, kuna need aeglustavad seedimist. Parim on seega süüa kõike veidi keedetult. Toitu kergelt küpsetades säilitad toitaineid ning tagad ka nende hõlpsa seedimise ja imendumise.

Mõned üldised soovitused hõlmavad väiksemate einete söömist, sagedasemat söömist, söögi nautimist istudes ja lõõgastudes (mitte näiteks samaaegselt töötades või hirmutavaid uudiseid vaadates). Oluline on ka põhjalikult närida, et saaksid nii maitseid nautida kui ka seedimisprotsessi piisavalt stimuleerida (46). 

Niiskusest ja Limast vabanemiseks peaks toidurühmade suhe olema järgmine:

  • 30-40% liitsüsivesikuid (eriti riis, rukis, oder, hirss);
  • 40-50% keedetud köögivilju;
  • 10% valku.

Toiduained, mis eemaldavad kehast Niiskuse ja Lima:

  • Täisteratooted: täpsemalt just keedetud täisteratooted – eriti riis, röstitud kaer, oder, rukis, hirss, tatar, juuretisega leivad.
  • Köögiviljad: spargel, kurk, seller, kõrvits, kabatšokk, porgand, mais, pastinaak, herned, sibul, šalottsibul, porrulauk, küüslauk, naeris, redis, sinepiroheline, vesikastanid ja seened. Kõike siis veidi küpsetatult (keededult või hautatult, mitte praetult).
  • Kaunviljad: küpsetatud adzuki oad, kikerherned, mustad oad ja fava oad.
  • Lihatooted: kana, vutt, lahja haneliha ja küülikuliha.
  • Kala ja mereannid: merekarp, vetikad, makrell, tuunikala, anšoovis, ahven, angerjas, säga, krabi ja austrid.
  • Ürdid: must pipar, värske ingver, sinep, muskaatpähkel, nelk, kardemon, muskaatpähkel, tüümian, basiilik, apteegitill, mädarõigas, tšillipipar ja jasmiin.
  • Puuviljad: datlid, viigimarjad ning hautatud puuviljad – eriti pirn, hurma, kumkvaadid, greip ja kirsid.
  • Muu: riisisiirup ja odralinnased (46).

Toidud, mida tuleks piirata või vältida:

  • Köögiviljad ja puuviljad: toored köögiviljad ja salatid, toored puuviljad, tsitruselised, avokaado, nisuhein, nisu ja idud.
  • Piimatooted: sojapiim ja muud piimatooted (v.a kitsepiimatooted).
  • Lihatooted: sealiha, tofu, pardiliha ja munad.
  • Külmad toidud: nagu jäätis või smuutid, jääjoogid, sh jäävesi. 
  • Magus: liiga magusad toidud, rafineeritud suhkrud ja šokolaad.
  • Muu: suured C-vitamiini annused ja pähklivõi (46).

5. Roosa_gerbera_Ka_iga_püsilill_hakkab_peale_talve_uuesti_õitsema_nagu_naine_peale_menopausi_ehk_üleminekuiga

6. 2. 4. Qi stagnatsioon – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Qi stagnatsioon ja kuidas Qi taas vabalt voolama saada

Qi stagnatsioon on hiina meditsiini järgi sinu energiasüsteemis sama nagu seisev vesi tiigis. Qi, sinu keha läbiv elutähtis elujõud, peaks tervise ja tasakaalu säilitamiseks liikuma sujuvalt. Kuid Qi stagnatsiooniga see voog blokeerub või aeglustub ja võib põhjustada sümptomeid nagu stressitunne, emotsionaalsed meeleolumuutused ja füüsiline ebamugavustunne, mida sageli kirjeldatakse kui täiskõhutunnet või pingetunnet, eriti rinnus või kõhus. Tundub, nagu oleks keha sisemine energiaringlus häiritud, põhjustades erinevaid probleeme. Hiina meditsiinis nähakse seda energiavoo probleemina, mis erineb kaasaegse meditsiini keskendumisest konkreetsetele füsioloogilistele protsessidele.

Qi stagnatsiooni tavalised sümptomid on:

  • stressitunne, 
  • emotsionaalsed meeleolumuutused,
  • depressioon,
  • ärrituvus,
  • jäsemetes vöi kanalites võib esineda valulikkust ja valu,
  • liikuv paisuv valu,
  • raskustunne rinnus,
  • füüsiline ebamugavustunne, pinge või pitsitustunne mis võib tunduda nagu täiskõhutunne või pingetunne ja esineda peamiselt ülakõhus, hüpokondriumis (ruum, mis asub epigastrilise piirkonna mõlemal küljel, see tähendab alakõhu ülaosas), kurgus, kõhus ja alakõhus,
  • Keel võib olla tavaline või kergelt tume küljelt valge või kollase katuga (39).

Qi stagnatsioonimustrid, mis võivad põhjustada menopausi sümptomeid on:

  • Qi ja Vere stagnatsioon, mis võib tekitada: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahoogusid, paistetust rinnus (kaasneb pigistustunne, surve või turse rindkere piirkonnas), valu rinnus, torkivat fikseeritud valu, tumedat nägu, lillakaid huuli, lillakaid küüsi, ärrituvust, meeleolu kõikumist, depressiooni, laigulist nahka (ehk livedo reticularist, mis tekib siis, kui verevool nahaaluste väikeste veresoonte on häiritud ning mille tulemuseks on peen sinakaspunane pitsitaoline muster), jalgade turset, masse või kasvajaid kõhupiirkonnas, musta tõrvjat väljaheidet, menstruatsioonikrampe, amenorröad (menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel), tumedat tooni vereklompe menstruatsiooni ajal, tumedat menstruaalverd, pikenenud lohhiat (tavaliselt 4–6 nädalat kestev sünnitusjärgne voolus tupest), ebaregulaarseid menstruatsioone (39).

Mis Qi stagnatsiooni põhjustab?

  • Emotsionaalne stress. Pikaajaline või intensiivne emotsionaalne stress häirib meelt (Sheni) ja põhjustab disharmooniat organites, Qi-s ja Veres. Hiina meditsiini järgi mõjutavad Qi stagnatsiooni kõik 7 emotsiooni (viha, rõõm, kurbus, mure, liigne mõtlikkus, hirm ja šokk). Eriti arvatakse tugevate Qi pikali lööjate sekka just liigset mõtlikkust ja muretsemist.
  • Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid. Qi stagnatsioon võib tuleneda Qi puudulikkusest või Kopsu ja Südame Qi puudulikkusest.

Hiina meditsiinis ei ole mustrite diagnoosimine lihtne ja see tuleks siiski jätta professionaalsete praktikute hooleks. Eelkõige tuleb osata eristada eri tüüpi impulsse ja keelekatteid, kujundeid ja värve ning õppida lugema pikast näiliselt mitteseotud sümptomite loendist (39).

Kuidas Qi taas vabalt liikuma saada?

  • Hoia oma seedimine liikumises! Qi liigutamine on palju lihtsam kui Vere liigutamine (millest räägime järgmises alateemas), kuid enamasti kehtivad samad toidu- ja elustiilisoovitused. Seedimise Qi liikumises hoidmine seedeensüümidega, mida leidub näiteks ka sellistes toiduainetes nagu papaia, on Qi vabalt voolamise soodustamiseks üks suurepärane viis (48).
  • Liiguta ka oma keha! Nii hiina meditsiin kui ka tavameditsiin õpetavad, et keha peab liikuma ning istuvat eluviisi peetakse üldisele tervisele kahjulikuks. Sõltuvalt kehatüübist ja konkreetsetest tasakaalustamatusest, võivad optimaalsed liikumis- või treeningvormid varieeruda. Siiski, selleks et seisev vesi tiigis taas ringlema saada tuleb liikuda! Seega kui oled pikalt paigal püsinud, siis alusta vaikselt ja oma kehale jõukohaste harjutuse või kasvõi lihtsalt lühikeste jalutuskäikudega, sest ka ülepingutamine ei ole hea. Lihtsaimad lahendused Qi stagnatsioonile on just regulaarne liikumine, aga abi on kõigest. Kui oled tund aega arvuti taga istunud, siis tõuse vahepeal keha tasakaalustamiseks, siruta käed üle pea ja liiguta ülakeha vasakult paremale (hoia asendeid mõni sekund). Siis lase  oma pea olles ise püstiasendis – põlvede kohale rippu (seda harjutust võid teha ka istudes). Nüüd saad jälle arvuti taha tagasi kribama minna.
  • Rahusta oma meel! Kuna Qi seiskumine on seotud just liigsete emotsioonidega, siis on aktiivne stressoritega tegelemine ning emotsioonide rahustamine meditatsiooni, nõelravi või psühhoteraapia abil üliolulised. Kehal stressiga toime tulla ja meelt rahustada võivad aidata ka taimed nagu ashwagandha (47).
  • Magusad (mõistagi mitte magustoidud) ja soojad toidud. Qi-d toniseerivad toidud kipuvad olema magusad ja sageli soojad. Head Qi-d toniseerivad toidud on riis, mesilaspiim, bataat, kabatšokk, datlid ja kaer. 
  • Toidud, mis aitavad luua südame Qi-d. Üldiselt võid süüa ülaltoodud Qi-d ehitavaid toite, kuid võid oma menüüsse lisada ka Südamele spetsiifilisi toite ja ürte, nagu schisandra marjad.
  • Taimedest võib siin soovitada ashwagandhat ja red reishit.
    • Ashwagandha. Kuigi näiteks ashwagandha on küll pigem Ajurvedas kasutatav taim, võib selle tema omaduste järgi hiina meditsiini kohaselt liigitada kui “Qi toonik” ja “Vere ja Essentsi toonik” (48). Ashwagandha saad osta siit.
    • Red reishi ehk Ganoderma lucidum ehk Ling Zhi. Traditsioonilises hiina meditsiinis kuulub Ling Zhi kategooriasse “Toonilised ürdid Qi puudulikkuse korral”. Toniseerivaid ürte kasutatakse defitsiidi korral, kui puudub üks neljast aardest (Qi, Veri, Yin ja Yang). Qi toonikud on tavaliselt magusad ja kipuvad sisenema Põrna ja Kopsudesse, kuna need organid on Qi tootmisega kõige rohkem seotud. Lisaks on Ling Zhi olemuselt neutraalne. See tähendab, et Ling Zhi ei mõjuta tavaliselt sinu keha tasakaalu. Liiga paljude “Kuumade” (Yangi) koostisosade söömine võib põhjustada tasakaalustamatust, mille tõttu muutub Yang liiaseks. Ka vastupidine on tõsi – liiga palju “Külmi” (Yin) koostisosi võib põhjustada jälle Yin liialdust. Red reishi neutraalne olemus tähendab, et sa ei pea selle pärast muretsema! Hiina meditsiini nn viie faasi teooria väidab, et koostisosade maitse on nende kehas toimimise peamine tegur. Magusad koostisosad nagu red reishi kipuvad aeglustama ägedaid reaktsioone ja detoksifitseerima keha. Neil on ka toniseeriv toime, kuna nad varustavad Qi-d ja Verd. Koostisosade maitse määrab ka selle, milliseid organeid ja meridiaane need sihivad. Sellisena arvatakse, et reishi on suunatud Südamele, Neerudele, Maksale ja Kopsudele. Lisaks verevoolu reguleerimisele arvatakse, et Süda on mõistuse hoidla, mis põhiliselt viitab kellegi elujõule. Neerud ei reguleeri mitte ainult kuseteede süsteemi, vaid mängivad võtmerolli ka reproduktiivsüsteemis ning keha kasvu- ja vananemisprotsessis. Maksa nimetatakse sageli keha “Üldiseks”, kuna see vastutab Qi ja kehavedelike liikumise reguleerimise eest. Sellel on ka juhtiv roll meie emotsioonide tasakaalustamisel. Arvatakse, et lisaks hingamisele on Kopsud ka Qi ja keha toitvate kehavedelike tootmisahela võtmeosa. Seega loetakse hiina meditsiinis red reishi peamisteks toimeteks Qi toniseerimist, meeleolu rahustamist ja köha pärssimist. Peamised seisundid või sümptomid, mille korral hiina meditsiini arstid võivad reishit välja kirjutada hõlmavad pearinglust, unetust, südamepekslemist, hingeldust, astmat ja kuiva köha. Jäta diagnoosimine siiski vastava valdkonna spetsialistidele (51). Kui tunned, et reishi on midagi, mis sind kõnetab, siis leiad selle seenekese ekstrakti siit.

6. Roosad_lootosed_Ka_iga_püsilill_ha

6. 2. 5. Vere stagnatsioon ehk Vere seiskumine – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Vere stagnatsioon ja kuidas Veri taas vabalt voolama saada

Vere seiskumine on hiina meditsiinis kontseptsioon, mille korral ei ole verevool kehas nii sujuv ega tõhus kui peaks. Kujuta ette jõge, mis peaks voolama vabalt, kuid selle asemel on see ummistunud või liigub mõnes osas liiga aeglaselt. 

See võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, nagu teravat või torkivat valu, tumedaid verevalumeid ja lillakat nahatooni. Hiina meditsiinis usutakse, et hea tervis sõltub kogu kehas ennekõike just Qi ja Vere sujuvast ja elujõulisest voolust, seega kui Veri jääb kinni, võib see omakorda viia mitmete teiste muredeni.

Vere staas on hiina meditsiinis üks olulisemaid diagnostilisi seisundeid, kuna võib sageli põhjustada kõikjal kehas ka valu.

See erineb Qi stagnatsioonist – seisva Qi-ga seotud valu kipub liikuma ning muutma nii asukohta kui tundlikkuse intensiivsust, samas kui seisva Vere tulemuseks on fikseeritud torkiv valu. Seisev Qi ei põhjusta näiteks ka nahaga seotud sümptomeid, Vere stagnatsioon põhjustab aga sageli nahal märke, nagu lillad laigud või verevalumid, lillad huuled, nägu ja küüned.

Vere stagnatsiooni muude sümptomite hulka võivad kuuluda ka tursed, laiguline nahk, naha kapillaaride suurenemine, punased laigud ja veenilaiendid, naha karedus ja värvimuutused, peanaha sügelemine, õlgade jäikus, pearinglus ja tuimus. Keelel võib olla eriti märgatav lillakas värvus külgedel ja kalduvus veritseda. Võib esineda täiskõhutunnet, isegi kui kõht on tühi ja seda eriti naistel enne menstruatsiooni. 

Elund, mida Vere stagnatsioon kõige sagedamini mõjutab, on maks. Teised tavaliselt mõjutatud elundid on Süda, Kopsud, Magu, Sooled ja Emakas.

Vere seiskumise tavalised sümptomid on:

  • valu mis tundub terav või torkiv, 
  • verevalumid ja tursed,
  • lillakas jume,
  • lillakad huuled ja küüned,
  • valulik menstruatsioon, 
  • tumeda värvusega veri, 
  • tumedad trombid menstruaalveres,
  • keel võib olla lillakas (39).

Vere seiskumise muster, mis võib põhjustada menopausi sümptomeid on Qi ja Vere stagnatsioon ning see võib tekitada ka teisi sümptomeid nagu: klimakteerilist sündroomi (väljendunud ja tugevad kaebused üleminekueas), kuumahoogusid, paistetust rinnus (kaasneb pigistustunne, surve või turse rindkere piirkonnas), valu rinnus, torkivat fikseeritud valu, tumedat nägu, lillakaid huuled, lillakaid küüsi, ärrituvust, meeleolu kõikumist, depressiooni, laigulist nahka (ehk livedo reticularist, mis tekib siis, kui verevool nahaaluste väikeste veresoonte on häiritud ning mille tulemuseks on peen sinakaspunane pitsitaoline muster), jalgade turset, masse või kasvajaid kõhupiirkonnas, musta tõrvjat väljaheidet, menstruatsioonikrampe, amenorröad (menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel), tumedat tooni vereklompe menstruatsiooni ajal, tumedat menstruaalverd, pikenenud lohhiat (tavaliselt 4–6 nädalat kestev sünnitusjärgne voolus tupest) ja ebaregulaarseid menstruatsioone (39).

Vere stagnatsiooni põhjused

  • Qi stagnatsioon. Qi stagnatsioon on Vere stagnatsiooni kõige levinum põhjus, kuna Qi liigutab Verd. Seepärast, kui stagneerub Qi, siis stagneerub ka veri.
  • Qi puudus. Jällegi, kuna Qi liigutab verd on vaid loogiline, et kui Qi muutub liiga nõrgaks, siis selle verd liigutav funktsioon ei toimi enam optimaalselt.
  • Kuumus veres. Kuumus veres võib põhjustada vere kondenseerumist ja seetõttu ka stagnatsiooni.
  • Vere puudus. Kuna Qi ja Veri liiguvad koos, võib Vere puudus pikas perspektiivis põhjustada ka Qi puudulikkust, mis, nagu eespool selgitatud, võib omakorda jälle esile kutsuda Vere stagnatsiooni. Qi ja Veri on omavahel tugevas seoses.
  • Sisemine Külm. Hiina meditsiini kohaselt tarretab sisemine Külm verd, mis aeglustab ka selle voolu.
  • Lima. Kuigi Lima ei kutsu vere stagnatsiooni otseselt just esile, on see soodustav tegur.
  • Häired Maksa funktsioonis. Kuna hiina meditsiini kohaselt maks “salvestab verd”.
  • Häired Põrna funktsioonis. Kuna põrna ülesanne on hiina meditsiini kohaselt jälle hoida Veri veresoontes.
  • Traumad või rasked vigastused. Traumad või rasked vigastused, nagu verevalumid, nikastused ja tursed, võivad põhjustada nahaaluse vere staasi.
  • Raske sünnitus, raseduse katkemine või katkestamine ja menopaus. Ka need on kõik tegurid, mis Vere stagnatsiooni põhjustada võivad.
  • Mõned günekoloogilised probleemid.
  • Emotsionaalne stress. Pikaajaline või intensiivne emotsionaalne stress häirib Meelt (Sheni) ja põhjustab disharmooniat organites, Qi-s ja Veres. Vastavalt hiina meditsiinile on kõigil 7 emotsioonil (viha, rõõm, kurbus, mure, mõtlik, hirm ja šokk) Qi-le ja Vere stagnatsioonile teatud mõju. Mõtlikkus ja muretsemine on emotsioonid, mis peaksid Qi kõige enam sõlme panema ja põhjustama Qi stagnatsiooni, viies seejärel Vere stagnatsioonini. Teisest küljest salvestab Verd Maks ja seda funktsiooni võib suuresti häirida jälle viha.
  • Eelnevad tasakaalust väljaviivad mustrid. Vere stagnatsioon võib tuleneda Qi puudulikkusest; Qi stagnatsioonist; Kuumusest Veres; Limast; Niiskest-Limast Kopsudes; sellest, et Lima udustab Südant; sellest, et Lima-Tuli ahistab Südant; sellest, kui Lima-Tuli ahistab Südamepauna; südamepauna Qi stagnatsioonist; Külmast-Limast Kopsudes; Kopsudes olevast Lima-Kuumusest ja Kopsude ja Südame Qi puudulikkusest.

Vere stagnatsioon on toksilisuse seisund, mille peamiseks eristavaks sümptomiks on valu, mis on fikseeritud ühes kohas ja on igav või torkiv. Enamasti paikneb valu alakõhus. 

Selle kindlakstegemiseks lama painutatud jalgadega selili, seejärel palpeeri alguses üsna õrnalt alakõhtu nabast allpool, eriti vasakut ja paremat poolt. Kui esineb tõsine Vere stagnatsioon, tunned palpeerimisel ehk kompamisel tavaliselt valu. Kergema stagnatsiooni tagajärjeks võivad olla selles piirkonnas tükid või turse.

Kuidas Veri taas vabalt liikuma saada?

Vere staas võib olla tõsine diagnoos nii lääne kui ka ida meditsiinis. Kui see on midagi, mida kahtlustad, siis räägi sellest oma arstiga ja tema oskab sulle anda treeningu ja toitumise kohta individuaalset nõu, mis just sulle paremini sobib. Allolevalt aga mõned üldised soovitused.

  • Liikumine. Liikumine on see, millest on abi igasuguse seiskumise korral, seega on liikumisest sageli kasu ka Vere liigutamisel.
  • Hooajalised puu- ja köögiviljad. Erinevate hooajaliste puu- ja köögiviljade söömine peaks olema igaühe toitumise aluseks ja see kehtib ka Vere stagnatsiooni korral. 
  • Pane Qi liikuma. Kuna “Vere” seiskumine tuleneb tihti “Qi” seiskumisest, siis vaata üle soovitused ka alapealkirja “Kuidas Qi taas vabalt liikuma saada?” alt. 
  • Vürtsid ja taimed. Vere liigutamiseks on abi ka teravatest vürtsidest, nagu piparmünt, koriander ja pipar. 

Kui mustriks on aga Vere puudus, siis kuidas Verd ehitada?

Hiina meditsiini ideed Verest (mis hõlmab, kuid ei ole ainult see, mida me tavaliselt verest arvame) aitavad üldiselt ehitada looduslikult punased toidud nagu peet, tumedad marjad, punane liha (eriti elundiliha), punasemad kalad nagu lõhe ja melass. Niisamuti on abiks tumerohelised lehtköögiviljad ja klorofüllirikkad toidud (48). Verd aitavad ehitada ka osad taimed nagu näiteks kurkum ja dong quai.

  • Kurkum. Traditsioonilises hiina meditsiinis kuulub kurkum ehk Jiang Huang kategooriasse “Verd turgutavad maitsetaimed”. Nagu nimigi viitab, kipuvad need ürdid sinu verevoolu stimuleerima. Hiina meditsiinis kasutatakse neid vereringluse soodustamiseks kardiovaskulaarsete seisundite või menstruaaltsükli häirete korral, samuti vere stagnatsioonist põhjustatud ägedate valude raviks. Neid saab kasutada ka Vere stagnatsiooni raviks, kui see põhjustab teatud kasvajaid, tsüste ja kõvanenud trombe. Lisaks on kurkum oma olemuselt soe. Mis tähendab, et see kipub aitama inimesi, kelle kehas on liiga palju külma, ehkki väiksema mõjuga kui taim, mis oleks oma olemuselt Kuum. Nendel, kelle kehas on liiga palju Külma, öeldakse, et neil on Yini liig (sest Yin on oma olemuselt külm) või Yangi puudus (Yang on oma olemuselt kuum). Sõltuvalt sinu seisundist võib seega kurkum aidata taastada Yini ja Yangi vahel harmoonilise tasakaalu. Kurkum maitseb kibedalt ja teravat. Kibedatel koostisosadel, nagu kurkum, on tavaliselt keha puhastav toime, eemaldades Kuumuse, kuivatades niiskust ja soodustades kehast jääkainete eemaldamist. Teisest küljest kipuvad teravad koostisosad soodustama Qi ja kehavedelike vabalt liikumist. See on ka põhjus, miks osad kipuvad näiteks vürtsikaid või teravaid toite süües palju higistama. Koostisosade maitse määrab ära ka selle, milliseid organeid ja meridiaane need sihivad. Arvatakse, et Jiang Huang ehk kurkum sihib Maksa ja Põrna. Hiina meditsiinis nimetatakse Maksa sageli kui keha “Üldiseks”, kuna see vastutab Qi ja kehavedelike liikumise reguleerimise eest. Sellel on ka juhtiv roll meie emotsioonide tasakaalustamisel. Põrn aga aitab kaasa seedimisele, vere hüübimisele ja vedelike ainevahetusele (52). Kurkumis sisalduv kurkumiin, mis ongi see aine kurkumi kasutegurite taga, imendub kõige paremini mustas pipras sisalduva piperiiniga. Seega kui otsustad kurkumit tarbida toidulisandi kujul, siis vaata, et see oleks kindlasti koos piperiiniga nagu ka Ecoshi kurkumiini toidulisand.
    • Peamised seisundid või sümptomid, mille korral hiina meditsiini arstid võivad kurkumit välja kirjutada hõlmavad valu rinnus, amenorröa (menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel), kõhupuhitus, reuma, kõhuvalu, reumatoidartriit, ebaregulaarne menstruatsioon ja sapikivid.
    • Vastunäidustused: seda ürti tuleks vältida raseduse ajal ega tohi kasutada Vere puuduse korral koos Vere või Qi stagnatsiooni nähtudega (52).
  • Dong quai ehk naiste ženženn (ka Dang Gui). Traditsioonilises hiina meditsiinis kuulub dong quai kategooriasse “Toonilised ravimtaimed Vere puuduse korral”. Toniseerivaid ürte kasutatakse defitsiidi korral, kui puudub üks neljast aardest (Qi, Veri, Yin ja Yang). Veretoonikud kipuvad olema mõrkjas-magusad, kas sooja või neutraalse iseloomuga. Kuna Maks talletab verd, sisenevad kõik Vere toonikud selle elundi kanalisse. Nagu selle kategooria soovitab, on Dang Gui olemuselt soe. See tähendab, et Dang Gui kipub aitama inimesi, kelle kehas on liiga palju külma, ehkki väiksema mõjuga kui taim, mis oleks oma olemuselt Kuum. Nendel, kelle kehas on liiga palju Külma, öeldakse, et neil on Yin liig (sest Yin on oma olemuselt külm) või Yangi puudus (Yang on looduses kuum). Olenevalt sinu seisundist võib see taim aga aidata taastada Yini ja Yangi vahel harmoonilise tasakaalu. Dong quai maitseb ka teravalt ja magusalt. Hiina meditsiini nn viie faasi teooria väidab, et koostisosade maitse on nende kehas toimimise peamine tegur. Teravad koostisosad, nagu dong quai, soodustavad Qi ja kehavedelike vereringet. Seetõttu kipub keegi näiteks vürtsikat/teravat toitu süües palju higistama. Teisest küljest kipuvad magusad koostisosad aeglustama ägedaid reaktsioone ja detoksifitseerima keha. Neil on ka toniseeriv toime, kuna nad varustavad Qi-d ja verd. Koostisosade maitse määrab ka selle, milliseid organeid ja meridiaane need sihivad. Arvatakse, et dong quai on suunatud just Südamele, Maksale ja Põrnale. Lisaks verevoolu reguleerimisele arvatakse, et Süda on hiina meditsiinis mõistuse hoidla, mis põhiliselt viitab kellegi elujõule. Maksa seevastu nimetatakse sageli keha “Üldiseks”, kuna see vastutab Qi ja kehavedelike liikumise reguleerimise eest. Sellel on ka juhtiv roll meie emotsioonide tasakaalustamisel. Põrn aitab kaasa seedimisele, vere hüübimisele ja vedelike ainevahetusele kehas. 
    • Peamised seisundid või sümptomid, mille puhul hiina meditsiini arstid võivad dong quaid välja kirjutada on: ebaregulaarne menstruatsioon, aneemia, amenorröa (menstruatsiooni puudumine pikema aja vältel), düsmenorröa (valulik menstruatsioon), kõhukinnisus, artralgia (liigsevalu) ja kõhuvalu.
    • Vastunäidustatud on aga dong quai hiina meditsiini kohaselt neile, kellel on kõhulahtisus, niiskusest põhjustatud kõhupuhitus ning Yini vaegus koos kuumanähtudega (50).

6. 2. 6. Kuumus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab kehas Kuumus ja kuidas Kuumust maha jahutada

Hiina meditsiinis tähistab “Kuumus” Yang-energia ülemäärasust, mis viib tasakaalutuseni, kus Kuumus domineerib keha jahedate Yini aspektide üle. See seisund on metafooriliselt sarnane sisemise ülekuumenemisega. Kuumusele viitavad üldised sümptomid võivad hõlmata soojatunnet, palavikku, higistamist, ärrituvust, näo punetust, janu koos külma jookide eelistamisega ja kiiret pulssi. Keel võib tunduda punane ja olla kollase katuga. Erinevalt kuumuse üldisest tõlgendamisest temperatuuri järgi, tähistab see hiina meditsiinis keha hüperaktiivsust või põletikku.

Kuumuse üldised tunnused võivad olla:

  • soojatunne, 
  • palavik, 
  • higistamine, 
  • ärrituvus, 
  • jaheda ilma eelistamine koos jahedate toitude ja jookidega, 
  • kuivus, 
  • kõhukinnisus, 
  • tumedam ja kondenseerunud uriin, 
  • võimalik, et kõrge palavik ja rahutus,
  • näo punetus, 
  • janu koos külma jookide eelistamisega,
  • kiire pulss, 
  • punakas ja kollase katuga keel,
  • kui aga kuumus on põhjustatud Yini defitsiidist (mitte ainult Yangi liiasusest) võivad tunnused olla kõhnumine ja nõrkus, öine higistamine, rahutus vähese energiaga ja punane keel ilma katuta (39).

Kuumust liigitatakse aga hiina meditsiini kohaselt “Täielikuks kuumuseks”, “Tühjaks Kuumuseks” ja “Kombineeritud Kuumuse ja Külma mustriteks”, milledel kõikidel on omad tunnused, eripärad ja põhjused. Nendest räägime kohe edasi alapealkirja “Mis kehas “Kuumust” põhjustab?” all.

Kuumuse muster, mis võib põhjustada menopausi sümptomeid on disharmoonia Südame ja Neerude vahel ning see võib endaga kaasa tuua sümptomeid nagu: klimakteerilist sündroomi, menopausi sündroomi, kuumahoogusid, pearinglust, tinnitust, unetust, südamepekslemist, halba mälu, alaseljavalu, põlvevalu, öist higistamist ja kõhukinnisust (39).

Mis põhjustab kehas “Kuumust”?

Täielik Kuumus –  tunnused ja põhjused

  • Tunnused. Täieliku kuumuse peamised sümptomid sisetingimustes on janu, kuumuse tunne, vaimne rahutus, punane nägu, kuiv väljaheide, napp tume uriin, kiire pulss ja kollase katuga punane keel. Need on aga vaid üldised tunnused, kuna muud sümptomid sõltuvad mõjutatud organist. Lisaks ülaltoodud sümptomitele on ka muid diagnostilisi juhiseid, mis näitavad Kuumust. Nii näitab Kuumust ka igasugune kõrgenenud, punane nahalööve, mis tundub kuum. Mis puudutab valu, siis viitab “Kuumusele” ka igasugune põletustunne, näiteks põiepõletiku põletustunne või põletustunne maos. Samuti näitab “Kuumust” igasugune verekaotus koos suure koguse tumepunase verega. Mis aga mõistusesse puutub, siis vihjab näiteks südame “Kuumusele” igasugune äärmuslik rahutus või maniakaalne käitumine (39).
  • Põhjused. “Täielik kuumus” võib olla välimine (nagu Tuule-Kuumus) või sisemine. Täielik kuumus (olgu see väline või sisemine) on ülemäärase Yangi ilming. Sisemine täiskuumus võib tuleneda otseselt Kuuma energiaga toitude (nt punane liha, vürtsid ja alkohol) liigsest tarbimisest või kaudselt emotsionaalsest stressist. Tegelikult põhjustab emotsionaalne stress Qi stagnatsiooni selle varajases staadiumis – kui Qi juba mõnda aega stagneerub, põhjustabki see tavaliselt Kuumust. Aja möödudes võib Kuumus muutuda ka Tuleks. 

Tühi Kuumus – tunnused ja põhjused

  • Tunnused. Yin-Yangi vaatenurgast tuleneb Tühi Kuumus Yini puudusest. Kui Yin-energia on pikka aega puudulik, kulub Yin ära ja Yang muutub liiaseks. Pane tähele, et Yin võib olla puudulik aastaid, enne kui see Tühja Kuumust põhjustab. Seetõttu tuleneb “Tühi Kuumus” alati Yini puudulikkusest, kuid inimene võib Yini puuduse all kannatada ilma, et tal oleks “Tühi Kuumus”. Keel näitab erinevust selgelt – Yini puudulikkuse korral puudub keelel katt, kuid see on normaalse värvusega, Tühja Kuumusega Yini puudulikkuse korral puudub küll keelel samuti katt, aga keel on punane. Tühja Kuumuse peamised üldised ilmingud on kuumatunne päeva lõpus, suukuivus koos sooviga juua väikeste lonksude haaval, öine kurgu kuivus, öine higistamine, kuumatunne rinnus ning peopesades ja jalataldades (nimetatakse ka “Viie Peopesa Soojuseks”), kuiv väljaheide, napp tume uriin ning punane keel ilma katuta. Jällegi on need ainult üldised märgid ning teised sümptomid sõltuvad sellest, milline organ on kõige enam mõjutatud. Kuna Tühi Kuumus tuleneb sageli Neeru Yini puudulikkusest ja kuna Neeru Yin on kogu keha Yin-energia vundament, võib see puudujäägi korral mõjutada Maksa, Südame ja Kopsude Yini. Pikaajaline Yini puudulikkus mõnes nimetatud organis võib põhjustada Tühja Kuumuse, mis avaldub mitmesuguste sümptomitega, nagu vaimne rahutus ja unetus südame Yin-i puudulikkuse korral; ärrituvus ja peavalud, kui Maksa Yin on puudulik ja kuiv köha, kui puudulik on Kopsu Yin. Lisaks nendele ilmingutele võib Tühi Kuumus psüühilisest-emotsionaalsest vaatepunktist  sageli kaasa tuua vaimse rahutuse, närvilisuse ja ebamäärase ärevuse tunde. Inimene tunneb, et midagi on valesti, kuid ei suuda kirjeldada, mis või kuidas. Tühja Kuumuse rahutus on täiesti erinev Täis Kuumuse rahutusest ja Kuumuse aluseks olev “Tühjus” on peaaegu visuaalselt tajutav.
  • Põhjused. Tühi Kuumus tuleneb Yini puudulikkusest – seetõttu on Tühja Kuumuse põhjused samad, mis põhjustavad ka Yini puudust. Need põhjused on:
    • Ületöötamine (pikkade tööpäevade töötamise mõttes)
    • Ebaregulaarne söömine
    • Liigne seksuaalne aktiivsus
    • Püsiv, raske verekaotus (nt raskete ja vererohkete menstruatsioonide korral) (39). Nende põhjuste meelde tuletamiseks võid korra tagasi pöörduda siinse loo alateema “Yini puudus – milliseid menopausiaegseid sümptomeid tekitab Yini puudus ja kuidas Yini tugevdada” juurde.

Praktikas on väga oluline eristada Täis Kuumust, Tühjast Kuumusest, kuna esimesel juhul on ravimeetodiks Kuumuse vähendamine, teisel juhul aga Yini toitmine.

Samuti väärib märkimist, et “Tühi Kuumus” pole vähem “tõeline” kui “Täielik Kuumus”. Mõiste “Tühi” sõnastuses “Tühi kuumus” võib jätta eksliku mulje, et see pole “tõeline” kuumus, tegelikult toodab Tühi Kuumus sama palju soojust kui täielik kuumus, ehkki erineval kujul.

Kombineeritud Kuumuse ja Külma mustrid

Kõige tavalisem olukord, kus esineb nii Kuumuse kui ka Külma ilminguid, on see, kui need mustrid eksisteerivad lihtsalt koos. See on praktikas äärmiselt tavaline olukord. Näiteks võib esineda ka olukordi, kus inimene kannatab Neeru Yangi vaeguse (seega on Neerudes Tühi Külm) ja Põie Niiske Kuumuse või Põrna Yangi puudulikkuse ja Maksa Tule käes (punase näo ja januga) (39). Allolevalt mõned näited.

  • Tõeline Külm ja Vale Kuumus ning Tõeline Kuumus ja Vale külm. Mõnel juhul võivad esineda vastuolulised kuuma- ja külmanähud ja -sümptomid, millest üks on tingitud “valest” välimusest. See juhtub tavaliselt ainult äärmuslikes tingimustes ja on üsna haruldane. Oluline on mitte segi ajada seda nähtust tavaliste olukordadega, kus Kuumus ja Külm on lihtsalt kombineeritud, nagu ülalpool kirjeldatud. Näiteks on täiesti võimalik, et kellelgi on Põie “Niiske Kuumus” ja Põrna “Külmus”. See on lihtsalt kuuma- ja külmamärkide kombinatsioon kahes erinevas organis ega kuulu Vale Kuumuse ja Tõelise külma kategooriasse ega vastupidi. Tõelise Külma ja Vale Kuumuse ning Tõelise Kuumuse ja Vale Külma korral näitab asja õiget aspekti keelediagnoos, kuna keele ja keha värvus peegeldab peaaegu alati tegelikku seisundit. Kui keele-keha värvus on punane, näitab see Kuumust, kui see on kahvatu, siis Külma.
  • Üleval “Kuumus” ja all “Külm”. Mõnel juhul on kehas olukord, kus ülal on Kuumus (kuna kuumus kipub tõusma) ja allpool Külmus. Selle olukorra ilminguteks võivad olla janu, ärrituvus, hapu tagasivool, mõru maitse, haavandid suus (mis on kuumuse ilmingud ülal), lahtine väljaheide, mao korin ja rohke kahvatu uriin (mis on külma ilmingud allpool).
  • Väline Külm ja Sisemine Kuum. See seisund ilmneb siis, kui inimesel on juba olemasolev sisemine Kuum ja seejärel tungib sisse väline Tuule Külm. Sümptomid ja tunnused hõlmavad palavikku (aga palavikku just ilma higistamiseta) koos külma vastumeelsusega, peavalu ja kaela kangust, valusid kogu kehas (välise külma ilmingud), ärrituvust ja janu (sisemise kuumuse ilmingud). See olukord esineb ka Varjatud Kuumuse korral kui sisse tungib uus Tuule-Külm. Kuumusega seotud haiguste teooria kohaselt võib inimest talvel rünnata külm, ilma et tal tekiks selle ilminguid. Külm võib aga sisemuses uinuda ja muutuda hoopis Kuumuseks. Kevadel, Yangi energia tõusuga, võib juhtuda nii, et sisemine kuumus tõmmatakse välise poole, seda eriti koos uue Tuule-Külma rünnakuga. Seetõttu tekivad inimesel Tuule-Külma rünnaku sümptomid ja tunnused, aga paralleelselt ka sisemise Kuumuse tunnused, nagu janu, ärrituvus ja kiire pulss.
  • Sisemine Külm ja Väline Kuum. See olukord tekib lihtsalt siis, kui sisemise Külma seisundiga inimest ründab väline Tuule-Kuumuse Kurjus. Kuumuse Kurjus on hiina meditsiinis üks oluline patogeen. Selle võib jagada välise Kuumuse Kurjuseks ja sisemise Kuumuse Kurjuseks. Välist Kuumust põhjustavad enamasti looduslikud Kurjused, nagu Tuul, Külm ja Niiskus, mis pärast edeneb kehas Kuumuseks. Näiteks ülemiste hingamisteede infektsioon sarnaneb just millegi sarnasega. Seetõttu ilmnevad mõned välise Tuule-Kuumuse invasiooni sümptomid (nt palavik koos külma vastumeelsusega, kurguvalu, janu, peavalu ja kiire pulss) ja paralleelselt ka Sisemise Külma sümptomid (nt lahtine väljaheide, külmatunne ja rohke kahvatu uriin) (39).

Kuidas kehas Kuumust maha keerata

Individuaalsete soovituste saamiseks on kõige parem pöörduda ikkagi vastava ala spetsialisti poole, sest ravi saab olla tõhus ainult siis, kui on teada täpne Kuumuse põhjus. Sellest oleneb see, kas on vaja turgutada Yingi või hoopis Yangi, seepärast on allolevad soovitused vägagi üldised. Siiski oskad paljutki kindlasti juba olenevalt oma elustiilist ja harjumiustest ka ise hinnata, tead millega suhestuda ja tunned enda puhul ära teatud mustrid, millede korrigeerimiseks allolevast abi võid leida.

  • Väldi “Kuumi” toite. Arvatakse, et teatud toidud, mida hiina meditsiinis nimetatakse “Kuumaks” või “Yangiks”, kiirendavad keha ainevahetusprotsesse ja suurendavad sisemist soojust. Seetõttu võivad sisemise Kuumuse kogunemist soodustada ka teatud toidud. Mõned näited sellistest “Kuumadest” toiduainetest on tšillipipar, ingver, rasvased või õlised toidud, alkohol ja kohv. Nende toitude ja jookidega liialdamine võib põhjustada keha ülekuumenemist, mille tagajärjeks on ebamugavad sümptomid, sealhulgas ka palavik, suurenenud janu ja tugev higistamine. Seepärast ongi üks lihtne lahendus lihtsalt vürtsikate toitude vältimine, kuna vürtsikas toit võib kehas olevat “Kuumust” liigselt süvendada. 
  • Lisa oma menüüsse “Jahutavaid” toite. Pigem eelista jahutavaid ja toitvaid toite, näiteks puu- ja juurvilju. Võid ju isegi peaaegu ette kujutada, millised oleks neist just parimad jahutavad toidud – arbuus, mungoad, kurk, tofu ja piparmünt – kõlab ju jahutavalt eks! Ja selliste toitude söömine on “Kuumuse” korral ülimalt oluline, kuna selliste jahutavate Yin energiaga toitude tarbimise vähenemine võib põhjustada sisemise soojuse akumuleerumist, mille tulemuseks on taaskord Kuumus. 
  • Piisav puhkus. Veel üks oluline soovitus on siinkohal piisav uni. Uni on keha taastumiseks ja noorendamiseks hädavajalik ning unepuudus võib põhjustada põletikku ja liigset Kuumust. Õige une juhtimine, nagu elektroonika mittekasutamine enne magamaminekut ja mugavas kohas magamine, võib sind aidata sügavasse ja kosutavasse unne suikuda, et keha saaks rahuneda ja ka maha jahtuda (48).

Kodused_abinõud_menopausi_sümptomite_leevendamiskes

7. Kokkuvõtteks

See aeg justkui sa poleks enam päris sina ise, kus meenutad varasemaid aegu veidi nostalgiliselt mõeldes “kuidas ma küll jaksasin”, “kuidas ma küll nii julge ja enesekindel olin” ja “kuidas ma saaks tagasi selliseks nagu olin” – on õnneks ajutine ning enda taasavastamiseks ja väestamiseks on mitmeid viise. 

Siiski on see teekond, kus sihini jõudmine nõuab sinult veidi proovimist ja ka kannatlikkust – aga see teekond viib sind õitsele puhkemiseni.

Menopausi sümptomid esinevad kõige sagedamini 40–60-aastastel naistel ja selle perioodiga kaasnevaid muutusi kogevad sel ajal 84,2% naistest. Lääne meditsiinis usutakse, et need muutused tekivad munasarjade östrogeeni sekretsiooni vähenemise tagajärjel, mis põhjustab autonoomse närvisüsteemi talitlushäireid, sealhulgas kuumahoogusid ja higistamist, emotsionaalseid häireid, unetust, väsimust, peavalu, pearinglust, südamepekslemist, tupe kuivust, surisemistunnet ehk sipelgaid, luu- ja lihaskonna valu ning urogenitaalsüsteemi sümptomeid. 

Seetõttu kasutatakse kaasaegses meditsiinis menopausi sümptomite raviks laialdaselt ka hormoonasendusravi. Paljusid naisi hormoonravi ka aitab.

Looduse- ja taimetarkuse teadmiste ning hiina meditsiini kohaselt aga menopausi sümptomite leevendamine hormonaalset sekkumist ei vaja ja abi saab vastavatest toitaine puuduste korrigeerimistest ja toetavatest taimedest. Nii pakub toitumis- ja taimetarkus meeleolukõikumiste, depressiooni, ärevuse ja stressi vastu näiteks B-grupi vitamiine, tsinki, magneesiumi, D-vitamiini ja taime nimega ashwagandha. Nooruslikkuse säilitamiseks taaskord tsinki, aga ka antioksüdante, kollageeni ja oomega-3-rasvhappeid; seksuaalfunktsioonide soodustamiseks naiste probiootikume, tsinki (jälle!) ja mumiot, ning verega seotud murede korral kõrvenõgest, rauda, dong quaid ja ka siin mumiot

Hiina meditsiini kohaselt on menopausi sümptomite leevendamisel abi ennekõike Yin-Yang energiate tasakaalu taastamisest, Qi ja Vere jõustamisest ning liikuma panemisest ja vajadusel Kuumuse jahutamisest. Vere puuduse korral peetakse toniseerivaks taimeks näiteks dong quaid ka hiina meditsiinis ning Vere ergutamiseks on hea ka kurkumiin.

See, millise meditsiinisüsteemi tarkused sind rohkem kõnetavad, jääb sinu enda otsustada. Aga siinset lugu lugedes panid ehk juba isegi tähele, et kuigi erinevates süsteemides soovitusi ja sümptomeid mõneti teistviisi seletatakse – kattuvad mitmed üldised nõuanded kõikjal siiski ühtviisi. 

On vaja liigutada – aga mitte liigselt, et keha kurnata. Ikka armastusega!

On vaja kehale piisavalt õigeid toitaineid pakkuda – aga ka siin mitte liiale minna ja osata valida just need toitained, mida sinu keha parasjagu just enim vajab.

Imelist rahunemise ja kehas tasakaalu leidmise aega kallid naised, nüüd on aega tegeleda eeskätt ainult iseendaga. Meid ootavad ees just need head aastad, kus meil on juba parem aimdus sellest, mida elult tegelikult soovime ning kus oskame kõike ka väärtustada.

Naudime seda teekonda iseendani, saame endaga uuesti tuttavaks ja lubame, et isegi juhul, kui meie elu on täielik virvarr, leiame ikka igas päevas oma vaimu ja keha eest hoolitsemiseks vähemalt ühe väikese hetke. Olgu see vereringe liikuma panemiseks ja kehast pingete vabastamiseks kasvõi üks venitusharjutus, 10 minutit kõndi, keha jõustamiseks kapslike mõnda väestavat ja jõudu andvat toitainetekompleksi, kehas algstaadiumit taastavat ja tasakaalustavat taime, või siis hoopis mõnda noorendava jõuga taime. Abi on ka väga vähesest, sest igapäevane väike – isegi minimaalne, aga siiski järjekindel samm võib sind viia väga-väga kaugele!

NB! Ülitundlikkuse puhul mõne koostisosa suhtes ära kasuta siin loos kirjeldatud tooteid. Siin edastatud teabel on ainult informatiivne eesmärk ja seda ei tohiks pidada tervishoiuteenusteks ega meditsiiniliseks diagnoosiks ja raviks. Seda teavet ei tohiks võtta garantiina saavutatavate tulemuste tagamisel. Saadud teave ei ole mõeldud ka sinu arsti või teiste tervishoiutöötajate nõuannete asendamiseks. Ära kasuta siin olevat teavet terviseprobleemi diagnoosimiseks või raviks. Terviseprobleemi, ravi ja ravimite tarvitamise korral, enne ravi muutmist või katkestamist tuleb pidada nõu tervishoiutöötajaga, seda ka juhul, kui sul on kahtlus, et sul võib olla terviseprobleeme. Mitte kasutada toidulisandeid mitmekesise toitumise asendajana. Oluline on toituda mitmekülgselt ja tasakaalustatult, harrastada tervislikku elustiili ja kuulata ka oma sisetunnet!

Autor: Maria-Helena Loik

Pildid: Pexels.com, Pixabay.com, Shutterstock.com

Allikad:

  1. Botanical and Dietary Supplements for Menopausal Symptoms: What Works, What Doesn’t (nih.gov)
  2. Vitamins for Menopause: What Works? (healthline.com)
  3. Selected vitamins and quality of life in menopausal women (nih.gov)
  4. Menopause – Symptoms and causes – Mayo Clinic
  5. Menopause: Symptoms, Causes, Treatment, and More (healthline.com)
  6. Factors associated with early menopause – PubMed (nih.gov)
  7. Risk Factors of Early Menopause (healthline.com)
  8. These foods may delay your menopause (medicalnewstoday.com)
  9. Diet might delay — or hasten — the onset of menopause – Harvard Health
  10. Phytoestrogens: Benefits, risks, and food list (medicalnewstoday.com)
  11. Efficacy of phytoestrogens for menopausal symptoms: a meta-analysis and systematic review (nih.gov)
  12. Menopause is helped by Vitamin C with Bioflavonoids | Pacific Center for Naturopathic Medicine (doctorherdmanclinic.com)
  13. Menopause: Do vitamins help? (medicalnewstoday.com)
  14. The Effect of Folic Acid on Menopausal Hot Flashes: (nih.gov)
  15. Intakes of folate, vitamin B 6 and B 12 and risk of depression in community-dwelling older adults: the Quebec Longitudinal Study on Nutrition and Aging | European Journal of Clinical Nutrition (nature.com)
  16. Osteoporosis – NHS (www.nhs.uk)
  17. Novel Therapeutic Targets in Depression and Anxiety: Antioxidants as a Candidate Treatment (nih.gov)
  18. Osteoporosis | womenshealth.gov
  19. Herbal Remedies for Menopause, Menopause Information & Articles | The North American Menopause Society, NAMS
  20. Menopause – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic
  21. Clinical Hypnosis in the Treatment of Post-Menopausal Hot Flashes: A Randomized Controlled Trial (nih.gov)
  22. Acupuncture in Menopause (AIM) Study: a Pragmatic, Randomized Controlled Trial (nih.gov)
  23. Acupuncture may reduce menopause symptoms (medicalnewstoday.com)
  24. Tips for Dealing with Hot Flashes and Night Sweats (healthline.com)
  25. Effects of flaxseed and Hypericum on hot flash, vaginal atrophy and estrogen-dependent cancers in menopausal women (nih.gov)
  26. Flaxseed Shows Potential To Reduce Hot Flashes — ScienceDaily
  27. Enneaegne ovariaalne puudulikkus-Helle_Karro.pdf (regionaalhaigla.ee)
  28. Kusepõiehäired ja uriinipidamatus (regionaalhaigla.ee)
  29. Shilajit: Benefits, Uses, Side Effects, and More (health.com)
  30. Shilajit extract reduces oxidative stress, inflammation, and bone loss to dose-dependently preserve bone mineral density in postmenopausal women with osteopenia: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial
  31. Full article: Traditional Chinese medicine: perspectives on and treatment of menopausal symptoms (tandfonline.com)
  32. Insights from the Perspective of Traditional Chinese Medicine to Elucidate Association of Lily Disease and Yin Deficiency and Internal Heat of Depression – Shang – 2020 – Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine – Wiley Online Library
  33. Visceral Agitation | PDF | Traditional Chinese Medicine | Mental Disorder (scribd.com)
  34. Chinese Medicine for Heavy Period – How Does TCM Help? GinSen (ginsen-london.com)
  35. Chinese medicine treating Metrorrhagia & Metrostaxis (sinimed.co.il)
  36. How to Treat Depression With Acupuncture and TCM » Art of Wellness Acupuncture & Traditional Chinese Medicine (TCM) | Acupuncture in Los Angeles, CA; Acupuncture in West Los Angeles, CA; Acupuncture in Santa Monica, CA (myartofwellness.com)
  37. Palpitations Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  38. Insomnia Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  39. Menopausal Symptoms Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  40. Exploring Yin Deficiency; Signs, Symptoms, and Holistic Approaches — Wild Earth Acupuncture – Portland, Oregon
  41. Foods, Herbs and Lifestyle Choices to Support Yin | Daniela Freda Acupuncture
  42. Debra Betts – Acupuncture and Acupressure for Pregnancy and Childbirth (rhizome.net.nz)
  43. Pharmacological basis of ‘Yin-nourishing’ and ‘Yang-invigorating’ actions of Cordyceps, a Chinese tonifying herb – ScienceDirect
  44. Yang Deficiency – an overview | ScienceDirect Topics
  45. How and Why to Increase Yang Energy Activity During Energetic Summer and the Fire Element — PHYTO5 Swiss Quantum Skincare
  46. Nutrition Guidelines for Dampness and Phlegm | Acupuncture & Herbs Craniosacral Therapy (joywalraven.com)
  47. Qi Stagnation – an overview | ScienceDirect Topics
  48. Foods to Support Your Chinese Medicine Diagnosis | Acupuncture NW
  49. Merging Ayurvedic Ashwagandha with Traditional Chinese Medicine Part 1. Foundation in Ashwagandha: Physiological Effects, Clinical Efficacy, and Properties (gavinpublishers.com)
  50. Dang Gui (Dong quai) in Chinese Medicine (meandqi.com)
  51. Ling Zhi (Lingzhi mushroom) in Chinese Medicine (meandqi.com)
  52. Jiang Huang (Turmeric) in Chinese Medicine (meandqi.com)
  53. Tupe kuivus ja selle leevendamine. Delikaatne tervisemure. (apotheka.ee)
  54. Vaginal Dryness Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  55. Low Sex Drive Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  56. Did I just have a hot flash? I’m 44! | Johns Hopkins Medicine
  57. Hot flashes – Symptoms & causes – Mayo Clinic
  58. sleep and cortisol in PTSD – PTSD UK
  59. Heart palpitations and menopause: What you need to know (medicalnewstoday.com)
  60. Experiencing Vaginal Dryness? Here’s What You Need to Know. | ACOG
  61. Mood Swings Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  62. Hysteria Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  63. Anxiety Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  64. Endocrine Disruptors and Hormones in Skincare Products – Skin Type Solutions
  65. The effect of flaxseed supplementation on sex hormone profile in adults: a systematic review and meta-analysis – PMC (nih.gov)
  66. The Menopausal Transition: Is the Hair Follicle “Going through Menopause”? – PMC (nih.gov)
  67. Hair Loss Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  68. The reality of menopause weight gain – Mayo Clinic
  69. Obesity Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  70. Isetervendaja käsiraamat – avasta ja kõrvalda kõik sinu organismis tekkinud funktsioneerimise takistused – Apollo
  71. Menopause and memory: Know the facts – Harvard Health
  72. Menopause and Dry Skin: Symptom Guide | Evernow
  73. Poor Memory Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)
  74. Skin Dryness Relief with Traditional Chinese Medicine – Me & Qi (meandqi.com)

Kas sellest postitusest oli abi?

Su kehale võiksid sobida need tooted

Lisa kommentaar

×

Ostukorv

´